Edit
Dances with Wolves (1990) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Kevin Costner

Writing Credits (WGA)  

Michael Blake ... (screenplay)
 
Michael Blake ... (novel)

Cast (in credits order) verified as complete  

Kevin Costner ... Lieutenant Dunbar
Mary McDonnell ... Stands With A Fist
Graham Greene ... Kicking Bird
Rodney A. Grant ... Wind In His Hair
Floyd 'Red Crow' Westerman ... Ten Bears (as Floyd Red Crow Westerman)
Tantoo Cardinal ... Black Shawl
Robert Pastorelli ... Timmons
Charles Rocket ... Lieutenant Elgin
Maury Chaykin ... Major Fambrough
Jimmy Herman ... Stone Calf
Nathan Lee Chasing His Horse Nathan Lee Chasing His Horse ... Smiles A Lot
Michael Spears ... Otter
Jason R. Lone Hill Jason R. Lone Hill ... Worm
Tony Pierce Tony Pierce ... Spivey
Doris Leader Charge Doris Leader Charge ... Pretty Shield
Tom Everett ... Sergeant Pepper
Larry Joshua ... Sergeant Bauer
Kirk Baltz ... Edwards
Wayne Grace ... Major
Donald Hotton ... General Tide
Annie Costner ... Christine
Conor Duffy Conor Duffy ... Willie
Elisa Daniel ... Christine's Mother
Percy White Plume Percy White Plume ... Big Warrior
John Tail John Tail ... Escort Warrior
Steve Reevis ... Sioux #1 / Warrior #1
Sheldon Peters Wolfchild ... Sioux #2 / Warrior #2 (as Sheldon Wolfchild)
Wes Studi ... Toughest Pawnee
Buffalo Child ... Pawnee #1
Clayton Big Eagle Clayton Big Eagle ... Pawnee #2
Richard Leader Charge Richard Leader Charge ... Pawnee #3
Redwing Ted Nez Redwing Ted Nez ... Sioux Warrior
Marvin Holy Marvin Holy ... Sioux Warrior
Raymond Newholy Raymond Newholy ... Sioux Courier
David J. Fuller David J. Fuller ... Kicking Bird's Son
Ryan White Bull Ryan White Bull ... Kicking Bird's Eldest Son
Otakuye Conroy Otakuye Conroy ... Kicking Bird's Daughter
Maretta Big Crow Maretta Big Crow ... Village Mother
Steven Chambers Steven Chambers ... Guard (as Steve Chambers)
William H. Burton Jr. William H. Burton Jr. ... General's Aide (as William H. Burton)
Bill W. Curry Bill W. Curry ... Confederate Cavalryman
Nick Thompson Nick Thompson ... Confederate Soldier
Carter Hanner Carter Hanner ... Confederate Soldier
Kent Hays Kent Hays ... Wagon Driver
Robert Goldman ... Union Soldier
Frank P. Costanza Frank P. Costanza ... Tucker
James A. Mitchell James A. Mitchell ... Ray
R.L. Curtin R.L. Curtin ... Ambush Wagon Driver
Justin Justin ... Cisco
Teddy Teddy ... Two Socks - a Wolf
Buck Buck ... Two Socks - a Wolf
Rest of cast listed alphabetically:
Michael Horton ... Captain Cargill - extended version
J. Wesley Adams J. Wesley Adams ... Settler (uncredited)
Linda Allen Linda Allen ... Female Barber (uncredited)
Bill Costner ... Union Soldier (uncredited)
David Rambow ... Background Artist: Union Soldier (uncredited)
William Rossman William Rossman ... Union soldier (uncredited)
Jim Wilson Jim Wilson ... Doctor (uncredited)

Produced by 

Bonnie Arnold ... associate producer
Kevin Costner ... producer
Jake Eberts ... executive producer
Derek Kavanagh ... line producer
Jim Wilson ... producer

Music by 

John Barry

Cinematography by 

Dean Semler ... director of photography

Film Editing by 

William Hoy
Chip Masamitsu
Steve Potter ... (as Stephen Potter)
Neil Travis

Casting By 

Elisabeth Leustig

Production Design by 

Jeffrey Beecroft

Art Direction by 

William Ladd Skinner ... (as Wm Ladd Skinner)

Set Decoration by 

Lisa Dean

Costume Design by 

Elsa Zamparelli

Makeup Department 

Tammy Ashmore ... assistant makeup artist
David Atherton ... key makeup artist
Linda Bowman ... assistant hair stylist
Patricia Carrisosa ... first assistant makeup artist
Elle Elliott ... chief hair stylist
Tea Jay Glass ... assistant makeup artist
Terri Goett ... assistant makeup artist
Tamara Guthrie ... key hair stylist
Karin Hayes ... assistant makeup artist
Heather Matisoff ... assistant hair stylist
Beth Miller ... assistant hair stylist
Deborah Mills-Whitlock ... assistant hair stylist (as Deborah Mills-Gusmano)
Linda Peterson ... assistant hair stylist
Francisco X. Pérez ... chief makeup artist (as Frank Carrisosa)
Joani Yarbrough ... hair stylist

Production Management 

Michael J. Harker ... post-production supervisor (4 hour and TV versions)
Derek Kavanagh ... unit production manager
Robert Fitzgerald ... post-production supervisor (uncredited)
Ron Lynch ... executive in charge of production (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Linda Brachman ... second second assistant director (as Linda J. Brachman)
Stephen P. Dunn ... second assistant director
David Fudge ... dga trainee (as David A. Fudge)
John Huneck ... second unit director
Doug Metzger ... first assistant director (as Douglas C. Metzger)
Philip C. Pfeiffer ... second unit director

Art Department 

Ron Ashmore ... lead painter
Steven K. Barnett ... on-set dresser
Dave Best ... foreman: Fort Hayes
Ivica Bilich ... second assistant propmaster
Chuck Bludsworth ... second assistant propmaster (as Charles Bludsworth)
Bradford Booth ... stand-by greens (as Brad Booth)
James Allen Bradley ... swing gang (as James A. Bradley)
Steve Burg ... illustrator
John C. Cameron ... assistant property master (as John Cameron)
Patrick Cassidy ... leadman (as Patrick T. Cassidy)
Paul Clark ... greens laborer
Jay B. Curry ... swing gang
Monte Curry ... local foreman
Robert Des Jarlais ... stand-by carpenter
Bill DeYonge ... local foreman
Al Eylar ... construction foreman
Reed A. Finch ... carpenter
Charles Fogg ... greens laborer
Kerry J. Frosh ... carpenter
Dawna Gravatt ... labor foreman
Paul Arthur Hartman ... set dresser (as Paul Aurther Hartman)
Jeff Hartmann ... swing gang foreman
Darryl Hayes ... swing gang
Jim Hill ... construction foreman
Marvin Holy ... stand-by carpenter
J.R. Kussman ... props assistant
Dayna Lee ... set dresser
Patrick Mollman ... carpenter
Len Morganti ... illustrator (as Leonard Morganti)
Andrew Precht ... model maker
Richard Puga ... scenic painter
Dave Roden ... mill man
Thomas Michael Ryan ... foreman: Fort Hayes
Jim Steere ... scenic painter
Scott A. Stephens ... property master
Robert A. Sturtevant ... shop foreman (as Bob Sturtevant)
Patrick Thoms ... stand-by scenic painter (as Patrick S. Thoms)
Stephanie Waldron ... greens supervisor
Ward Welton ... head scenic painter
Dwain Wilson ... on-set dresser (as Dwain F. Wilson)
Ben Zeller ... construction coordinator
Carl Zeller ... crew boss
Greg Aronowitz ... fabricator for props master (uncredited)
Renato Casaro ... poster designer (uncredited)
Michael W. Moore ... prop maker (uncredited)

Sound Department 

Albert Aquino ... boom operator (as Alberto Aquino)
Barbara Barnaby ... supervising adr editor
Bill W. Benton ... re-recording mixer (as Bill Benton)
Joel Berkovitz ... foley editor
Mary Jo Devenney ... production sound mixer
Rubén Domingo ... assistant sound editor (as Ruben Domingo)
John Duvall ... foley editor
Ed Fassl ... sound editor
Robert Fitzgerald ... sound designer / supervising sound editor
Albert Gasser ... sound editor
Howard Gindoff ... sound editor
Timothy A. Hoggatt ... foley mixer (as Tim Hoggat)
Larry Hoki ... recordist
Chris Jargo ... adr editor
Doc Kane ... adr mixer
Lee Loesch ... cableman
Linda Moss ... sound editor
Andy Napell ... re-recording mixer
Dan O'Connell ... foley artist
Jeffrey Perkins ... supervising re-recording mixer
Jeff Rosen ... sound editor
Hari Ryatt ... supervising sound editor
Gina Spiro ... assistant adr editor
Alicia Stevenson ... foley artist
Bruce Stubblefield ... sound editor
Justine Turner ... assistant sound editor
Gregory H. Watkins ... re-recording mixer (as Greg Watkins)
Russell Williams II ... production sound mixer (as Russell Williams)
Kevin B. Barron ... assistant sound editor (uncredited)
Matt Colleran ... dubbing recordist (uncredited)

Special Effects by 

Howard Berger ... buffalo effects supervisor
Michael Bolan ... special effects assistant
Joseph E. Knott ... special effects assistant
Robbie Knott ... chief special effects
Robert Kurtzman ... buffalo effects supervisor
Greg Nicotero ... buffalo effects supervisor
Shannon Shea ... buffalo effects supervisor
John K. Stirber ... first assistant special effects
David Beneke ... creature effects: Buffaloes (uncredited)
Nick Benson ... special effects (uncredited)
Adam Jones ... special effects (uncredited)
Scott Oshita ... special effects (uncredited)
F. Lee Stone ... mechanical buffalo effects (uncredited)
John Teska ... special creature effects: stunt buffalo, KNB (uncredited)

Visual Effects by 

Robert D. Bailey ... matte camera crew (as Robert Bailey)
Paul Curley ... matte camera crew
Rocco Gioffre ... matte painting crew
Matthew Yuricich ... matte painting crew
Monty Phillips ... digital artist (uncredited)

Stunts 

James Augare ... stuntman
William H. Burton Jr. ... stuntman (as William H. Burton)
Steven Chambers ... stuntman (as Steve Chambers)
Jason Charger ... stuntman
Leonard Charger ... stuntman
Danny Costa ... stuntman
Loren Cuny ... buffalo hunting stunts
Ricky DeHorse ... stuntman
Duffy Ducheneaux ... stuntman
Robbie Dunn ... stuntman (as Robby Dunn)
H.P. Evetts ... stuntman
Billy Joe Fredericks ... buffalo hunting stunts
Jeff Fredericks ... buffalo hunting stunts
Pete Fredericks ... buffalo hunting stunts
Terrance Eugene Fredericks ... stuntman
Rusty Hendrickson ... stuntman
Kanin Howell ... stuntman
Norman Howell ... stunt coordinator (as Norman L. Howell) / stunt double: Mr. Costner (as Norman L. Howell)
Shawn Howell ... stuntman
Tim Jacobs ... buffalo hunting stunts
C.L. Johnson ... stuntman
Dan Koko ... stuntman
Gumbo Lamb ... buffalo hunting stunts
Wade Livermont ... stuntman
Bruz Luger ... buffalo hunting stunts
Jody Luger ... buffalo hunting stunts
Alvin William 'Dutch' Lunak ... stuntman (as Alvin 'Dutch' Lunak)
Steve Martin ... stuntman (as Steven Earl Martin)
Cliff McLaughlin ... stuntman
James Pratt ... stuntman (as Jim Pratt)
Erik Rondell ... stuntman
Fred Skaggs ... buffalo hunting stunts
Tater Ward ... buffalo hunting stunts

Camera and Electrical Department 

Lee Blasingame ... first assistant cameraman
Michael C. Blundell ... electrician (as Michael Blundell)
Bryon Bower ... grip
Jerry G. Callaway ... camera crew member: buffalo hunt
Doug Cowden ... grip
Mark Davison ... first assistant cameraman
Tony DeVito ... grip
Michael Dunson ... grip (as Mike Dunson)
Lyle Ehlers ... grip
Leigh Feitelberg ... loader
Blair Forward ... video playback operator
Michael E. Gips ... camera crew member: buffalo hunt
Ben Glass ... still photographer
Raymond Gonzales ... electrician
Kim Heath ... best boy grip
John Huneck ... director of photography: second unit
Jimmy E. Jensen ... first assistant camera "a" camera second unit (as Jimmy Jensen)
David McGill ... camera crew member: buffalo hunt (as David B. McGill)
Fred L. McLane ... assistant cameraman
James M. Muro ... camera operator (as James Muro) / steadicam operator (as James Muro)
John Murphy ... dolly grip
Carol A. Ogihara ... camera crew member: buffalo hunt (as Carol Ogihara)
William 'Bear' Paul ... key grip
William Eddie Paul ... grip (as William Edward Paul)
Philip C. Pfeiffer ... director of photography: second unit
Víctor Pérez ... gaffer (as Victor Perez)
Joe Sanchez ... assistant cameraman (as Joseph Sanchez)
David Sanderson ... camera crew member: buffalo hunt
Robert Schoenhut ... camera crew member: buffalo hunt (as R. Holy Bear Schoenhut)
Cory Shiozaki ... camera crew member: buffalo hunt
S. Phillip Sparks ... additional camera operator
Kenneth W. Thornton ... camera crew member: buffalo hunt
Henry Tirl ... assistant cameraman
Dudley J. Voll ... second assistant cameraman
Marc Wostak ... best boy electric

Casting Department 

Susan Brown ... casting assistant
Catherine 'Kitty' Duffy ... extras casting assistant
Rene Haynes ... extras casting
Ka-Mook Nichols ... extras casting assistant (as Darlene 'Ka-Mook' Nichols)
Jory Weitz ... casting: New York (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Ron Beebe ... costume assistant
Birgitta Bjerke ... costume supervisor
Julia Gombert ... assistant costume supervisor
Barbara Gordon ... set costumer
Cathy Smith ... costume construction
Zara Turgel ... costume assistant (uncredited)
Ronald Walkshorse ... wardrobe assistant (uncredited)

Editorial Department 

Gary Burritt ... negative cutter
Robert C. Lusted ... assistant editor
Eric O. Schusterman ... apprentice editor
Albert Coleman ... assistant editor (tv version) (uncredited)
Mike Stanwick ... color timer (uncredited)

Location Management 

Chris A. Hipple ... assistant location manager
H. Jane Nauman ... assistant location manager
Tim Wilson ... location manager

Music Department 

John Barry ... conductor
John J. Coinman ... music supervisor (as John Coinman)
Cliff Kohlweck ... music editor (as Clif Kohlweck)
Susan McLean ... scoring recordist
Greig McRitchie ... orchestrator (as Greig McRichie)
Tommy Morgan ... Musician: Harmonica
Shawn Murphy ... music scoring mixer
Porcupine Singers ... performers: traditional music
Tom Boyd ... musician: oboe soloist (uncredited)
David Foster ... music producer (uncredited)
Mark McKenzie ... additional orchestrator (uncredited)
Malcolm McNab ... musician: solo trumpet (uncredited)
Tommy Morgan ... musician: harmonica soloist (uncredited)
Nic Raine ... orchestrator (uncredited)
James Thatcher ... musician: French horn (uncredited)

Transportation Department 

J. Wesley Adams ... driver (as James Wesley Adams)
J.R. Allen ... driver
Dan Dooley ... driver
Bernie Duffy Jr. ... driver
Dana Duffy ... driver
Courtney Field ... driver
Ron M. Field ... driver
Phil H. Fravel ... driver
Carter Hanner ... driver
Craig M. Hofstrand ... driver (as Craig Hofstrand)
Wayne Jones ... transportation co-captain
Scott Kelly ... driver
Jolene Kusser ... driver
Todd A. MacDonald ... driver (as Todd 'Dumbo' MacDonald)
Brian Maguire ... driver
Ron R. Merritt ... driver
Robert Molitor ... driver
Michael Nielsen ... driver
Matt O'Toole ... driver
Jim Petti ... driver (as James Petti) / transportation co-captain
Jonathan A. Rosenfeld ... transportation captain (as Jonathan Rosenfeld)
Gary Shuckahosee ... driver (as Gary Shuckhosee)
David Siegel ... transportation coordinator
Brian Steagall ... driver
William Robert Stevens ... driver (as William Robert 'BS' Stevens)
Chris Summerell ... driver

Other crew 

David L. Aaron ... title designer
Terry Albright ... production assistant
Scotty Augare ... wrangler
Gregory Avellone ... assistant: Kevin Costner
Larry Belitz ... technical advisor
Tom Byrnes ... production assistant
Andy Cannon ... historic re-enactment coordinator
Brenda J. Carroll ... stand-in
Allison Conant ... assistant: Kevin Costner
Cindy Costner ... wagon master
R.L. Curtin ... wrangler
Thomas A. Davila ... assistant accountant
Lynda Donahue ... production assistant
Alune DuBray ... additional wolf trainer
Fred Dubray ... additional wolf trainer
Mark Eilers ... production assistant
Bob Erickson ... wrangler
Tutt Esquerre ... craft service (as Tutt A. Esquerre)
Jan Evans ... script supervisor
Lynne Ferry ... assistant production coordinator
Edward Gorsuch ... production assistant
Peter Haas ... unit publicist (as Peter W. Haas)
Doris Hartley ... production coordinator
Stacy Hartley ... production secretary (as Stacey Hartley)
John T. Haun ... production accountant
Rusty Hendrickson ... head trainer / head wrangler
Tim Hill ... craft service
Roy Houck ... consultant: bison
Beth Ann Irion ... production assistant
Jay Ivers ... first aid
Kymberly Jenkins ... production assistant
Jacqueline C. Johnson ... production assistant
Jay Johnson ... title designer
Sean Kavanagh ... staff assistant
Duane Lammers ... consultant: bison
Doris Leader Charge ... dialogue coach / translator: Lakota
Alvin William 'Dutch' Lunak ... wrangler (as Dutch Lunak)
Moira McLaughlin ... production assistant
Tim Merrill ... video documentaries
Gary E. Pfaff ... helicopter pilot
Gayle Phelps ... wolf trainer
Paul 'Sled' Reynolds ... wolf trainer
Rhonda S. Richards ... production assistant
Angela Robinson ... script supervisor: second unit
Don Robinson ... stand-in
Chris Romberg ... post-production accountant
Donna Bond Sanders ... production assistant
Dawn Renae Schmitz ... assistant accountant
Ingrid Semler ... wrangler (as Ingrid 'Tilly' Semler)
Burton Sharp ... group adr coordinator
L. David Silva ... staff assistant (as David Silva)
S. Fox Sloan ... animal wrangler: small animals
Cathy Smith ... technical advisor
Chris Summerell ... shotmaker operator
Mark Thomason ... stand-in
Roy Vavra ... wrangler
Richard Wagner ... first aid (as Dr. Richard Wagner)
Fran L. Wells ... production assistant
Dan Wesson ... animal wrangler: small animals
Tristan Whalley ... international publicist
Albert White Hat ... dialogue coach / translator: Lakota
Rick Wyant ... wrangler
Steve Zukowski ... craft service (as Steven Zukowski)
Frans J. Afman ... financial services (uncredited)
Dave Bald Eagle ... technical advisor (uncredited)
Ronald C. Briggs Jr. ... dailies coordinator (uncredited)
Rusty Citron ... marketing (uncredited)
Alex Daniels ... voice actor (uncredited)
Michelle Hartly ... assistant production coordinator (uncredited)
Tim Haslam ... Majestic Films sales exec (uncredited)
Dane Pizzuti Krogman ... technical advisor (uncredited)
Marc Kunis ... assistant production accountant: wrap (uncredited)
Robert Lamkin ... caterer (uncredited)
Steve Martin ... animal trainer (uncredited)
Jonathan Sheinberg ... Head of Production Orion Pictures (uncredited)
Robert Zarem ... publicist: Zarem Inc. (uncredited)

Thanks 

Roy Houck ... special thanks: Triple U Standing Butte Ranch
Kay Ingles ... special thanks: Triple U Standing Butte Ranch
Gary Keller ... special thanks: South Dakota Film Commission
Bill Lindström ... special thanks
Linda Mickelson Graham ... special thanks (as Mrs. George S. Mickelson)
George S. Mickelson ... special thanks (as Honorable Governor George S. Mickelson)
Kevin Reynolds ... special thanks
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed