Edit
Gor II (1988) Poster

(1988)

Full Cast & Crew

Directed by 

John 'Bud' Cardos

Writing Credits  

John Norman ... (based on the novel "Outlaw of Gor" by)
 
Harry Alan Towers ... (screenplay by) (as Peter Welbeck) and
Rick Marx ... (screenplay by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Urbano Barberini ... Cabot
Rebecca Ferratti ... Talena (as Rebecca Ferrati)
Jack Palance ... Xenos
Donna Denton Donna Denton ... Lara
Russel Savadier ... Watney
Nigel Chipps Nigel Chipps ... Hup
Alex Heyns Alex Heyns ... Elder
Tullio Moneta Tullio Moneta ... Ost (as Tulio Monetta)
Larry Taylor ... Marlenus
Michael Brunner Michael Brunner ... Targus
Michelle Clarke Michelle Clarke ... Vera
Christobel d'Ortez Christobel d'Ortez ... Alicia (as Christobel D'Ortez)
Natasha Piotrowski Natasha Piotrowski ... Lady Tima
Nicole De Gruchy Nicole De Gruchy ... Leather Lady
Martina Brockschmidt Martina Brockschmidt ... Barbarian Woman
Bibi Brockschmidt Bibi Brockschmidt ... Barbarian Woman
Neville Alpass Neville Alpass ... Bosk
Philip Van der Byl Philip Van der Byl ... Kor (as Philip van de Byl)
Zinta Kohle Zinta Kohle ... Blonde Co-ed
Andrew Donald Andrew Donald ... Trader from Ar
Rest of cast listed alphabetically:
John Achorn ... Watney (voice) (uncredited)
Juan Fava Juan Fava ... Masked Gladiator (uncredited)

Produced by 

Avi Lerner ... producer
Harry Alan Towers ... producer

Music by 

Pino Donaggio ... (uncredited)

Cinematography by 

Johan van de Vyver ... director of photography (as Johan Van De Vyfer)

Film Editing by 

Mac Errington

Casting By 

Donald Paul Pemrick ... (as Don Pemrick)

Art Direction by 

Geoffrey Hill ... (as Geffrey Hill)

Makeup Department 

Yafka Kieser ... makeup assistant
Debra Nicoll ... makeup supervisor (as Debbi Nichol)

Production Management 

Michael Alden ... post-production supervisor: second unit
Alain Jakubowicz ... post-production supervisor: second unit
Dany Lerner ... unit manager
John Stodel ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Mark Roper ... second assistant director (as Marc Roper)
Cedric Sundstrom ... second unit director
Neal Sundstrom ... first assistant director

Art Department 

Jeffrey Bezuidenhout ... assistant set dresser
Brandon Bregman ... production buyer
Cecily Chase ... set dresser
Ben Horowitz ... assistant property master
June Martens ... assistant set dresser
Ian Mulder ... construction coordinator
Patrick Willis ... property master

Sound Department 

Vanessa Theme Ament ... foley artist: second unit post-production (as Vanessa Ament)
Bill Asher ... sound editor
Corey Bailey ... re-recording mixer: second unit post-production
G.W. Davis ... sound editor: second unit post-production
Denis Dutton ... sound editor: second unit post-production (as Dennis Dutton)
Jeanne Fourie ... assistant sound editor
Robin Harlan ... foley artist: second unit post-production
John Paul Jones ... foley editor: second unit post-production (as John Paul-Jones)
Conrad Kuhne ... boom operator: second unit / sound mixer / sound mixer: second unit
Dean G. Manly ... assistant sound editor: second unit post-production (as Dean Manly)
Gilbert D. Marchant ... supervising sound editor: second unit post-production
Colin McFarlane ... boom operator
Frank A. Montaño ... sound re-recording mixer: second unit post-production (as Frank Montano)
Richard Stewart ... assistant sound editor: second unit post-production
Doug E. Turner ... re-recording mixer: second unit post-production (as Doug Turner)
Tommy Goodwin ... adr mixer (uncredited) / foley mixer (uncredited)

Special Effects by 

Noel Henry ... special effects
Cavin Wilson ... special effects

Visual Effects by 

Rick Kerrigan ... visual effects supervisor (uncredited)

Stunts 

Carmen Babnick ... stunt player
Angel Castignani ... stunt player
Nic Grigg ... stunt player
Isaac Mavimbela ... stunt player (as Isaac Mavembella)
Brad Morris ... stunt player
Reo Ruiters ... stunt coordinator
Ashley Waldorf ... action vehicle coordinator
Gary Wilshire ... stunt player

Camera and Electrical Department 

Mohammed Achmed ... electrician (as Achmed Mohammed)
Avi Avrahami ... gaffer
Robbie Botha ... still photographer
Vincent De Jager ... camera assistant: second unit
Nicholas Fakude ... best boy: second unit (as Nicholas Fakudi) / electrician (as Nicholas Fakudi)
Justin Fouche ... focus puller
Charles A. Gould ... key grip (as Charlie Gould)
Nicholas Herholdt ... camera operator (as Nick Herholdt) / camera operator: second unit (as Nick Heroldt)
Frans Kruger ... still photographer
Gavin La Trobe ... grip (as Gavin Latrobe) / grip: second unit (as Gavin Latrobe)
Pam Laxen ... clapper loader (as Pamela Laxen)
Abey Moshapo ... grip
Karl Owens ... camera assistant: second unit (as Carl Owens) / focus puller (as Carl Owens)
Timothy Pike ... camera operator: second unit (as Tim Pike)
Don Reid ... best boy electrician
Solly ... electrician
Tony Slotar ... key grip (uncredited)

Casting Department 

Natasha Piotrowski ... crowd casting assistant
Gianna Pisanello ... additional casting
Burton Sharp ... adr casting: second unit post-production
Monica Zelder ... casting assistant: u.s. (as Caroline Zelder)

Costume and Wardrobe Department 

Leigh Bishop ... wardrobe assistant
Diana Cilliers ... wardrobe supervisor (as Dianna Cillers)
Roska ... wardrobe assistant

Editorial Department 

Sarah Bergman ... assistant editor (as Sarah Jane Bergman)
Ken Bornstein ... additional editor
Allyson Boucher ... assistant editor
Colleen Byrnes ... assistant editor: second unit post-production
Omneya 'Nini' Mazen ... post-production coordinator: second unit post-production
Alexandra O'Neil ... assistant editor: second unit post-production

Location Management 

Peter Gordon ... location manager

Music Department 

Paula Erickson ... music supervisor

Transportation Department 

Martin Wentzel ... transportation coordinator

Other crew 

John Achorn ... adr voice: second unit post-production
Lee Arnone ... adr voice: second unit post-production
Wenden K. Baldwin ... title designer
Catherine Battistone ... adr voice: second unit post-production
Barbara Bergman ... production accountant
Marlow De Mardt ... script supervisor
Daniel D. Halleck ... adr voice: second unit post-production
Ronald E. House ... adr voice: second unit post-production (as Ron House)
Julia Klein ... production assistant
Julian Klein ... continuity: second unit
Bobby Lovgren ... horse master (as Trevor Lovegreen) / wrangler (as Bobby Lovegreen)
Marilyn Madderom ... adr voice: second unit post-production
Neil McKay ... choreographer
Paul Pape ... adr voice: second unit post-production
Patricia Parris ... adr voice: second unit post-production
Michelle Pettit ... accounting assistant
Rocco Rynhoud ... production accountant
Kyle Seidenbaum ... title designer
Burton Sharp ... adr voice: second unit post-production
Paulette Smook Marshall ... supervising production coordinator (as Paulette Smook-Marshall)
Thomas Lee Tully ... adr voice: second unit post-production (as Thomas L. Tully)
Diz White ... adr voice: second unit post-production
Charmaine Wolhuter ... production coordinator
Derryl Yeager ... adr voice: second unit post-production
Michael Zurich ... adr voice: second unit post-production
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed