War and Remembrance Poster

(1988– )

Awards

Golden Globes, USA 1990

Nominee
Golden Globe
Best Performance by an Actress in a Miniseries or Motion Picture Made for Television
Jane Seymour
For parts VIII-XII.
Best Performance by an Actor in a Miniseries or Motion Picture Made for Television
John Gielgud

Golden Globes, USA 1989

Winner
Golden Globe
Best Miniseries or Motion Picture Made for Television
Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Series, Miniseries or Motion Picture Made for Television
Barry Bostwick
Tied with John Gielgud for War and Remembrance (1988).
Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Series, Miniseries or Motion Picture Made for Television
John Gielgud
Tied with Barry Bostwick for War and Remembrance (1988).
Nominee
Golden Globe
Best Performance by an Actress in a Miniseries or Motion Picture Made for Television
Jane Seymour

Primetime Emmy Awards 1989

Winner
Primetime Emmy
Outstanding Achievement in Special Visual Effects
Charles Staffell (effects supervisor)
Martin Gutteridge (effects supervisor)
William Cruse (miniature designer)
Egil S. Woxholt (director of photography)
William H. Schirmer (effects supervisor)
Godfrey A. Godar (director of photography)
Simon Smith (miniature designer)
Steve Anderson (miniature designer)
Edward L. Williams (miniature designer)
Outstanding Editing for a Miniseries or a Special - Single Camera Production
Peter Zinner (editor)
John F. Burnett (editor)
For part X.
Outstanding Miniseries
Dan Curtis (executive producer)
Barbara Steele (producer)
Nominee
Primetime Emmy
Outstanding Achievement in Costuming for a Miniseries or a Special
Bill Flores (costume supervisor)
Llandys Williams (costume supervisor)
Barbara Lane (costume supervisor)
James 'Mike' Balker (costume supervisor)
For part III.
Outstanding Achievement in Hairstyling for a Miniseries or a Special
Janis Clark (hairstylist)
Dino Ganziano (hairstylist)
Chris Taylor (chief hairstylist)
Jan Archibald (hairstylist)
For part III.
Outstanding Achievement in Makeup for a Miniseries or a Special
Wes Dawn (key makeup artist)
Magdalen Gaffney (makeup artist)
Jim Kail (makeup artist)
Christopher Tucker (special effects makeup)
For part II.
Outstanding Achievement in Makeup for a Miniseries or a Special
Wes Dawn (key makeup artist)
Magdalen Gaffney (makeup artist)
Jim Kail (makeup artist)
Christopher Tucker (special effects makeup)
Thomas R. Burman (special effects makeup)
Bari Dreiband-Burman (special effects makeup)
For part III.
Outstanding Achievement in Music Composition for a Miniseries or a Special (Dramatic Underscore)
Bob Cobert (composer)
For part XI.
Outstanding Art Direction for a Miniseries or a Special
Guy J. Comtois (production designer)
Veronica Hadfield (international art director)
William Cruse (art director)
Norm Baron (art director)
Jean-Michel Hugon (art director)
Francesco Chianese (art director)
Hari Pischinger (art director)
Wally White (set decorator)
Don K. Ivey (set decorator)
Richard Reams (set decorator)
Jeff Haley (set decorator)
Malcolm Stone (set decorator)
For part XII.
Outstanding Cinematography for a Miniseries or a Special
Dietrich Lohmann (director of photography)
For part XI.
Outstanding Directing in a Miniseries or a Special
Dan Curtis (director)
For parts XI and XII.
Outstanding Lead Actor in a Miniseries or a Special
John Gielgud
For playing "Aaron Jastrow".
Outstanding Lead Actress in a Miniseries or a Special
Jane Seymour
For playing "Natalie Henry".
Outstanding Sound Editing for a Miniseries or a Special
Michael O'Corrigan (supervising sound editor)
Gary Winter (co-supervising sound editor)
John Kaufman (sound editor)
Robert Gutknecht (sound editor)
Thomas McMullen (sound editor)
William Hooper (sound editor)
Richard Wahrman (sound editor)
Sam Gemette (sound editor)
John M. Colwell (sound editor)
Jim Siracusa (sound editor)
Craig Vandagriff (sound editor)
Ray Alba (sound editor)
William Jacobs (sound editor)
Steve Olson (sound editor)
Bill Young (sound editor)
Joe Divitale (sound editor)
John Kline (sound editor)
Cliff Bell Jr.
Chris Ledesma (supervising music editor)
For part VII.
Outstanding Supporting Actress in a Miniseries or a Special
Polly Bergen
For playing "Rhoda Henry".

American Cinema Editors, USA 1990

Winner
Eddie
Best Edited Episode from a Television Mini-Series
Peter Zinner
John F. Burnett
For parts I and II.

American Society of Cinematographers, USA 1989

Winner
ASC Award
Outstanding Achievement in Cinematography in Mini-Series
Dietrich Lohmann

Casting Society of America, USA 1989

Nominee
Artios
Best Casting for TV Miniseries
Fern Champion
Pamela Basker

Directors Guild of America, USA 1990

Winner
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Dramatic Specials
Dan Curtis
Ephraim 'Red' Schaffer (unit production manager) (plaque)
Branko Lustig (first assistant director) (plaque)
Sergio Mimica-Gezzan (second assistant director) (plaque)

Directors Guild of America, USA 1989

Nominee
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Dramatic Specials
Dan Curtis

Online Film & Television Association 2004

Winner
OFTA TV Hall of Fame
Television Programs

People's Choice Awards, USA 1989

Winner
People's Choice Award
Favorite TV Mini-Series

PGA Awards 1998

Winner
PGA Hall of Fame - Television Programs
Dan Curtis
For The Winds of War

Television Critics Association Awards 1989

Nominee
TCA Award
Program of the Year
Outstanding Achievement in Drama

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews

Contribute to This Page

Please see our guide to updating awards