Edit
The Navigator: A Medieval Odyssey (1988) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Vincent Ward

Writing Credits (in alphabetical order)  

Geoff Chapple ... (screenplay)
Kely Lyons ... (screenplay)
Vincent Ward ... (from an original idea by)
Vincent Ward ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

Bruce Lyons ... Connor
Chris Haywood ... Arno
Hamish Gough Hamish Gough ... Griffin (as Hamish McFarlane)
Marshall Napier ... Searle
Noel Appleby Noel Appleby ... Ulf
Paul Livingston ... Martin
Sarah Peirse ... Linnet
Mark Wheatley Mark Wheatley ... Tog 1
Tony Herbert Tony Herbert ... Tog 2
Jessica Cardiff-Smith Jessica Cardiff-Smith ... Esme
Roy Wesney Roy Wesney ... Grandpa
Kathleen-Elizabeth Kelly Kathleen-Elizabeth Kelly ... Grandma
Jay Saussey Jay Saussey ... Griffin's girlfriend
Charles Walker Charles Walker ... Old Chrissie
Desmond Kelly Desmond Kelly ... Smithy
Bill Le Marquand Bill Le Marquand ... Tom
Jay Laga'aia ... Jay (as Jay Lavea Laga'aia)
Norman Fairley ... Submarine captain
Alistair Babbage Alistair Babbage ... Grigor
Rest of cast listed alphabetically:
Barron Christian Barron Christian ... American Submarine Captain (uncredited)

Produced by 

Gary Hannam ... co-producer / executive producer
John Maynard ... producer

Music by 

Davood A. Tabrizi

Cinematography by 

Geoffrey Simpson

Film Editing by 

John Scott

Casting By 

Diana Rowan

Production Design by 

Sally Campbell

Art Direction by 

Mike Becroft

Costume Design by 

Glenys Jackson

Makeup Department 

Marjory Hamlin ... makeup

Production Management 

Murray Francis ... production supervisor
Godfrey Hall ... production manager
Margaret Lovell ... co-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Christine Haebler ... third assistant director
Robin Murphy ... second assistant director
Greg Stitt ... first assistant director

Art Department 

Bruce Armitage ... labourer
Robert Astley ... props maker / second unit art director
Phil Attenbrooke ... welder
John Brockie ... construction crew
Jill Carlyle ... stand-by props
Carl Dawson ... labourer
Nick Delamore ... labourer
Karl Fourdrinier ... storyboard artist
Joshua Frizzell ... labourer
Roger Guise ... props buyer
Miro Harre ... labourer
Roy Hopkins ... stand-by carpenter
Shane Hopkins ... labourer
Danie Hori ... labourer (as Daniel Horie)
Terry Lysaght ... construction crew
Alex Matagi ... set painter
Gerry McGillicuddy ... construction crew
Russell Munro ... construction crew
Tony Piliotis ... set finisher
Guy Richards ... draughtsman
Ian Richter ... scenic artist
Philip Taratoa ... stand-by props
Shane Teehan ... art department runner
Andrew Turney ... props maker
Jon Turney ... props maker
Nigel Tweed ... construction manager
Simon Wheeler ... labourer
Michael Worrall ... conceptual designer

Sound Department 

Greg Bell ... additional dialogue editor
Steve Burgess ... foley
Julius Chan ... post-synch engineer
Liz Goldfinch ... dialogue editor
Phil Judd ... sound mixer
Gerry Long ... foley
Ian McLoughlin ... post-synch engineer
Axel Paton ... boom operator (as Alexander Paton)
Dick Reade ... sound recordist
Angus Robertson ... post-synch engineer
Lee Smith ... sound effects editor / sound effects supervisor
Malcolm Smith ... assistant dialogue editor
Peter Townend ... sound effects editor
Kimberly Walls ... assistant sound effects editor
Noelleen Westcombe ... assistant sound effects editor
Danielle Wiessner ... additional dialogue editor
Rhyl Yates ... assistant dialogue editor

Special Effects by 

Shaun Bell ... special effects unit
Malcolm Cross ... special effects assistant
Ken Durey ... special effects pyrotechnics
David Foreman ... special effects unit
Nicholas Foreman ... special effects unit
Brian Harris ... mechanical effects
Mark Matthews ... special effects unit
Jim Millett ... special effects unit
Paul Nichola ... special effects supervisor
David Pride ... special effects technician

Visual Effects by 

Roger Cowland ... visual effects
Andrew Mason ... optical effects
John Pope ... optical effects
David Pride ... matte artist
Chris Swinbanks ... optical effects
Michael Worrall ... matte artist

Stunts 

Steve Agnew ... stunts & doubles
Michael Baxter-Lax ... stunts & doubles
Karl Bradley ... stunts & doubles
Stephen Charters ... stunts & doubles
Brian D. Coleman ... stunts & doubles
Paul Coleman ... stunts & doubles
Shelley Coleman ... stunts & doubles
Bob Cullinane ... stunts & doubles
Brendon Durey ... stunts & doubles
Louise Fry ... stunts & doubles
Nigel Humphreys ... stunts & doubles
Timothy Lee ... stunt coordinator / stunts & doubles
Tony Parlane ... stunts & doubles
Brent Petrie ... stunts & doubles
Patrick Smith ... stunts & doubles
Marianne Stobie ... stunts & doubles
Mark Woolams ... stunts & doubles (as Mark Woollams)
Adrienne Wynyard ... stunts & doubles

Camera and Electrical Department 

Laurence Aberhart ... specialist camera: stills
Diane Blomfield ... camera assistant
Ben Campbell ... generator operator
Malcolm Cross ... camera assistant
David Des Baux ... camera trainee
Terry Fraser ... key grip
Allen Guilford ... camera operator
Simon Mark-Brown ... assistant grip
Nick Mayo ... focus puller
Ian Philp ... gaffer
Kevin Riley ... best boy
Geoffrey Short ... stills photographer
Jnr. Sigmund Spath ... lighting crew
Gordon Smith ... lighting crew
Sigmund Spath ... second unit photographer
Justin Topzand ... clapper loader

Casting Department 

Sharon Howard-Field ... casting: UK
Liz Mullinar ... casting: Australia

Costume and Wardrobe Department 

Pauline Bowkett ... wardrobe assistant
James McCarthy ... wardrobe assistant
Tunja Nola ... wardrobe assistant
Erin O'Neill ... wardrobe assistant

Editorial Department 

Arthur Cambridge ... grading
Miriam Cortes ... negative matcher
Karen Jackson ... assistant film editor
David Schubert ... laboratory liaison
Danielle Wiessner ... assistant film editor
Denise Wolfson ... laboratory liaison

Location Management 

Paul Grinder ... location manager

Music Department 

Martin Doherty ... solo vocalist
Mara Kiek ... solo vocalist
Richard Lush ... music mixer / music recordist
Clare Shanks ... music researcher
Davood A. Tabrizi ... lyrics / music mixer

Other crew 

Phillipa Anderton ... trainee
Russell Baldwin ... steeple-jack
Danny Boreham ... runner
Robert Bruce ... safety
Brian Campbell ... runner
Alison Carter ... researcher
Brian D. Coleman ... horse trainer
Paul Coleman ... wrangler
Clair Crowther ... accent and voice consultant (as Claire Crowther)
Ed Curlett ... catering staff
Sue Curlett ... catering staff
Katherine Curtis ... production assistant
Maya Dalziel ... acting tutor
Janine Dickins ... production accountant
Peter Done ... investors' representative
Lynda Fairbairn ... medieval research
Kerry Fetzer ... caterer
Michael Frankel ... solicitor
Susan Gadsby ... unit nurse
Caroline Guise ... caterer
Allen Hardy ... catering staff
Judith Lardner ... accounts assistant
Tilly Lloyd ... runner
Brian Mahony ... insurance broker
Sue McCullum ... catering staff (as Sue McCallum)
Elizabeth McRae ... accent and voice consultant
Sheryl Morris ... catering staff
Chrissie Parker ... runner
Hilary Quick ... assistant to director
Linda Ray ... continuity
Deborah Sinton ... production secretary
Karen Thompson ... production secretary (as Karen Thomson)
Angela Ward ... unit nurse
Jane Wikiriwhi ... receptionist
Julia Wilson Dickson ... accent consultant: UK (as Julia Wilson-Dixon)
Mickey Cottrell ... publicist (uncredited)

Thanks 

Alun Bollinger ... special thanks: Illusion Arts
Russell Campbell ... special thanks: Illusion Arts
Peter Clements ... special thanks
Meryl Cronin ... special thanks
Cynthia Crosse ... special thanks
Piers Davies ... special thanks
Syd Dutton ... special thanks: Illusion Arts
Bridget Ikin ... special thanks
Avril Stotl ... special thanks (as Avril Stott)
Graeme Tetley ... special thanks: Illusion Arts

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed