Edit
Big Top Pee-wee (1988) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Randal Kleiser

Writing Credits (WGA)  

Paul Reubens ... (written by) &
George McGrath ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Paul Reubens ... Pee-wee Herman (as Pee-wee Herman)
Penelope Ann Miller ... Winnie
Kris Kristofferson ... Mace Montana
Valeria Golino ... Gina Piccolapupula
Wayne White ... Vance the Pig (voice)
Susan Tyrrell ... Midge Montana
Albert Henderson Albert Henderson ... Mr. Ryan
Jack Murdock Jack Murdock ... Otis
David Byrd David Byrd ... Deke
Mary Jackson ... Mrs. Dill
Frances Bay ... Mrs. Haynes
Leo Gordon ... Joe the Blacksmith (as Leo V. Gordon)
Anne Seymour ... Pearl
Kenneth Tobey ... Sheriff
Jay Robinson ... Cook
Eve Smith Eve Smith ... Bunny
Andrew Shalat Andrew Shalat ... Paolo Piccolapupula
Mihaly 'Michu' Meszaros ... Andy
Franco Columbu ... Otto the Strongman (as Franco Columbo)
Terrence Mann ... Snowball the Clown (as Terrence V. Mann)
Vance Colvig Jr. Vance Colvig Jr. ... Clownie (as Vance Colvig)
Matthias Hues ... Oscar the Liontamer
Benicio Del Toro ... Duke the Dog-Faced Boy
Kevin Peter Hall ... Big John
Lynne Marie Stewart ... Zelda the Bearded Lady
John Sherrod John Sherrod ... Dell the Human Cannonball
Joseph Arias Joseph Arias ... Shim the Half Man-Half Woman (as Joey Arias)
Helen Siff ... Ruth (as Helen Infield Siff)
Carol Infield Sender Carol Infield Sender ... Dot
Bunny Summers ... Costume Woman
Kevin B. Kaplowitz Kevin B. Kaplowitz ... Child - Mr. Ryan
Jeffrey R. Shaw Jeffrey R. Shaw ... Child - Otis
Dustin Diamond ... Child - Deke
Savannah Prue Savannah Prue ... Child - Mrs. Haynes (as Savanah Prue)
Lisa M. Ball Lisa M. Ball ... Child - Mrs. Dill
Shea Joachim Shea Joachim ... Child - Sheriff
Marie Hawkins Marie Hawkins ... Child - Pearl
Molly Ann Carter Molly Ann Carter ... School Child
Myka Peck Myka Peck ... School Child
Dustin Berkovitz Dustin Berkovitz ... School Child
Kit MacKenzie Kit MacKenzie ... School Child
Jered Aspenson Jered Aspenson ... School Child
Shelly Rudolph Shelly Rudolph ... Teenager
Cheryl Treibitz Cheryl Treibitz ... Teenager
Judy Rubenfeld Judy Rubenfeld ... Honey
Milton Rubenfeld Milton Rubenfeld ... Herman
Diane C. Valentine Diane C. Valentine ... Web Girl
Gainer Johnson Gainer Johnson ... Web Girl (as Gainer C. Johnson)
Alison Logsden Alison Logsden ... Web Girl
Patricia M. Peters Patricia M. Peters ... Web Girl
Lynn Marie Polke Lynn Marie Polke ... Web Girl
Lita Villacana Lita Villacana ... Web Girl
Stephanie Hodge ... Mermaid
April Tatro April Tatro ... Human Pretzel (as April Tetro)
Carla Drake Carla Drake ... Fire Eater
Joe Gibb Joe Gibb ... Roustabout Clown
Rest of cast listed alphabetically:
Jillian Jourdan Jillian Jourdan ... Bobby soxer dancer (uncredited)
Randal Kleiser ... Popcorn Vendor (uncredited)
Stan Rodarte ... Circus crew (uncredited)
Tai Tai ... Elephant (uncredited)

Produced by 

Richard Gilbert Abramson ... executive producer
Debra Hill ... producer
William E. McEuen ... executive producer
Paul Reubens ... producer

Music by 

Danny Elfman

Cinematography by 

Steven Poster ... director of photography

Film Editing by 

Jeff Gourson

Casting By 

Victoria Thomas ... (casting by)

Production Design by 

Stephen Marsh

Art Direction by 

Beala Neel ... (as Beala B. Neel)

Set Decoration by 

Anne D. McCulley

Costume Design by 

Robert Turturice

Makeup Department 

Greg Cannom ... duke the dog-faced boy by
Edouard F. Henriques ... make-up artist (as Edouard F. Henriquez)
Ve Neill ... make-up artist
Yolanda Toussieng ... hairstylist

Production Management 

Kurt Neumann ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Edward Crocitto ... second second assistant director
Linda Montanti ... second assistant director
Roger Joseph Pugliese ... first assistant director

Art Department 

Carl Aldana ... set designer
Gavin Cowie Sr. ... paint foreperson
Gavin Cowie ... painter (as Gavin Cowie Jr.)
Stuart T. Cowie ... production painter (as Stuart Cowie)
Oscar Delgadillo ... lead person
Edward Eyth ... production artist
Oscar Flores ... assistant property master (as Oscar M. Flores)
Horst Grandt ... property master
David Harris ... greens (as Paul David Harris)
Stephen Homsy ... set designer
John Hutchinson ... paint foreperson
Tim R. Lafferty ... construction foreman
David Lanning ... property person (as Dave Lanning)
Anthony J. Martin ... laborer
Pat Moudakis ... assistant property master
William J. Newmon II ... set designer
Frank Noriega ... labor foreperson
James F. Orendorff ... construction foreperson (as James S. Orendorff)
Richard Pitman ... set designer (as Richard W. Pitman)
Constantine A. Poulos ... construction clerk (as Constantine 'Gus' A. Poulos)
Ruth Pulido ... painter
Ray Rarick ... construction foreperson (as Raymond S. Rarick)
Gary H. Rizzo ... property person (as Gary Rizzo)
George Stokes ... construction coordinator
George W. Stokes ... propmaker
Craig Talmy ... sculptor
Ralph Votaw Sr. ... labor foreperson
Ralph Votaw ... propmaker (as Ralph Votaw Jr.)
Kenneth L. Westcott ... lead person
Robert Willis ... greens (as Robert K. Willis)

Sound Department 

Sandina Bailo-Lape ... sound editor
Pamela Bentkowski ... foley editor
Julia Evershade ... sound editor
Kirk Francis ... sound mixer
Judee Gustafson ... assistant sound editor
Cecelia Hall ... supervising sound editor
Ronald Jacobs ... supervising sound editor (as Ron Jacobs)
Trevor Jolly ... sound editor
Rick Kline ... re-recording mixer
Dessie Markovsky ... supervising sound editor
Hudson B. Marquez ... boom operator
F. Hudson Miller ... sound effects editor
Donald O. Mitchell ... re-recording mixer
Kevin O'Connell ... re-recording mixer
Donald Ortiz ... assistant sound editor (as Don Ortiz)
R.J. Palmer ... sound editor / sound effects editor
Mychal Smith ... boom operator (as Mychal D. Smith)
Jack Keller ... sound recordist (uncredited)

Special Effects by 

Yarek Alfer ... sculptor
Raymond C. Boyle ... special effects person
Dale Brady ... puppet fabrication
Thaine Morris ... special effects foreperson
John Parker ... special effects person (as John A. Parker)
Jeff Rand ... special effects technician
Bob Stoker ... special effects person (as Bob Stoker Jr.)
Lucinda Strub ... special effects person
Matt Sweeney ... special effects supervisor
Fred Tessaro ... special effects foreperson

Visual Effects by 

Wayne Baker ... visual effects (as Wayne D. Baker)
Mike Chambers ... visual effects coordinator
Richard Edlund ... visual effects producer
Neil Krepela ... visual effects supervisor
Tom Nikosey ... title designer
Jeff Platt ... electronics
Chris Regan ... optical supervisor
Howard Stein ... visual effects editor
Michael Van Himbergen ... visual effects coordinator: Boss Film Corp.

Stunts 

Bill Couch Jr. ... stunts
Bill Couch ... stunt coordinator
Gene Mendez ... stunts (as Ginear Emilio Mendez)
Gary Morgan ... stunts
Alex Plasschaert ... stunts
Karen Price ... stunts
Mel Ray ... stunts
Bob Yerkes ... stunts
Rick Avery ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

James Arron Barber ... film loader
Mike Brooker ... grip
R. Michael De Chellis ... assistant chief lighting technician
Alan R. Disler ... first assistant photographer
Candace Ann Edwards ... second assistant photographer
Joseph Graham ... dolly grip (as Joseph A. Graham)
Gregg Guellow ... first company grip (as C. Gregory Guellow)
Roy Heath ... best boy (1988)
Jack Kirk ... assistant chief lighting technician
John Koester ... camera operator (as John C. Koester)
George Kohut ... camera operator
Michael Krueger ... lighting technician
Kyle T. MacDowell ... electrician
Scott McKnight ... lighting technician
Jim Plannette ... chief lighting technician (as James Plannette)
Alex Rodriguez ... lighting technician
Mike Schwake ... dolly grip (as Michael Schwake)
Hank Sheppard ... second company grip
Bing Sokolsky ... first assistant photographer (as Ivan 'Bing' Sokolsky)
Bruce W. Talamon ... still photographer
Craig Talmy ... rigger
Paul Threlkeld ... dolly grip
Tony Whitman ... dolly grip (as Anthony Whitman)
Ron Kunecke ... musco light operator (uncredited)

Casting Department 

Renee Milliken ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Craig Ames ... costumer
James 'Mike' Balker ... costumer (as James 'Michael' Balker)
Sandy Berke Jordan ... costume supervisor (as Sandra Berke-Jordan)
Jerry Herrin ... set costumer
Christopher Lawrence ... assistant to robert turturice
Milton G. Mangum ... key costumer
Sharyn Manis ... costumer (as Sharyn 'Ruby' Manis)
Anthony J. Scarano ... costumer

Editorial Department 

Terry Haggar ... color timer
Maria Lee Silver ... assistant editor
Irvin Paik ... assistant editor
Donald Rounds ... assistant editor
Dianne Ryder-Rennolds ... additional editing by

Music Department 

Steve Bartek ... orchestrator
Dick Bernstein ... music editor
Tom Boyd ... oboe soloist
George Doering ... musician
William Ross ... conductor
John Rotondi ... scoring engineer: Y4
Steven Scott Smalley ... additional orchestrator
Dan Wallin ... music scoring mixer
Dan Goldwasser ... soundtrack producer (uncredited)

Transportation Department 

Joel Marrow ... transportation coordinator
Gaston Veilleux ... transportation captain

Other crew 

Michael Adley ... production assistant
Ty Arnold ... production assistant
James Bailey ... first aid (as Jim Bailey)
Marcy Bolotin ... unit publicist
David Bryant ... production assistant
Scott E. Chester ... assistant to mr. herman
Jeff Copeland ... production assistant (as Jeff K. Copeland)
Joy Green ... animal trainer
Cheryl Harris ... animal trainer (as Cheryl Ann Harris)
Ann Meade Johnson ... assistant to randal kleiser
Tom Jones ... craft service
Elyse Katz ... assistant to debra hill
Joyce King ... script supervisor
Sandy Lawrence ... production coordinator
Jamie Marshall ... assistant to randal kleiser (as Jamie Anise Marshall)
Dan Miller ... production assistant (as Danny Miller)
Paul Plannette ... production assistant
Roland Raffler ... animal trainer
Chris Regan ... optical supervisor
Don Reynolds ... animal trainer (as Don Kay Reynolds)
Paul 'Sled' Reynolds ... animal trainer (as Paul C. Reynolds)
Michael Roberts ... production auditor (as Mike Roberts)
Lindsay Root ... production assistant
Doree Sitterly ... animal trainer
Diana Smith ... animal trainer (as Diana C. Smith)
Phil Smith ... animal trainer (as Philip Glen Smith)
Patsy Swayze ... choreographer
Craig Talmy ... puppeteer
Rex Tegelaar ... production assistant
Helena Walsh ... animal trainer
Hubert Wells ... animal coordinator (as Hubert G. Wells)
Jeanine Wilson ... assistant production auditor
David L. Wolfson ... facilities coordinator (as David Litmen Wolfson)
Stephanie Ziemer ... production secretary (as Stephanie Suzanne Ziemer)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed