Edit
Superman IV: The Quest for Peace (1987) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Sidney J. Furie

Writing Credits  

Jerry Siegel ... (character created by: Superman) &
Joe Shuster ... (character created by: Superman)
 
Christopher Reeve ... (story by) &
Lawrence Konner ... (story by) and
Mark Rosenthal ... (story by)
 
Lawrence Konner ... (screenplay by) &
Mark Rosenthal ... (screenplay by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Christopher Reeve ... Superman / Clark Kent
Gene Hackman ... Lex Luthor / Nuclear Man (voice)
Jackie Cooper ... Perry White
Marc McClure ... Jimmy Olsen
Jon Cryer ... Lenny
Sam Wanamaker ... David Warfield
Mark Pillow ... Nuclear Man
Mariel Hemingway ... Lacy Warfield
Margot Kidder ... Lois Lane
Damian McLawhorn Damian McLawhorn ... Jeremy
William Hootkins ... Harry Howler
Jim Broadbent ... Jean Pierre Dubois
Stanley Lebor ... General Romoff
Don Fellows ... Levon Hornsby
Robert Beatty ... U.S. President
Bradley Lavelle ... Tall Marshall (Chain Gang)
Mac McDonald ... Marshall 1
Czeslaw Grocholski Czeslaw Grocholski ... Russian General 1
Steve Plytas Steve Plytas ... Russian General 2
John Hollis ... Russian General 3 (Kremlin)
Bob Sherman Bob Sherman ... Senator - Pentagon
Eiji Kusuhara ... U.N. Guard - Japanese
Yuri Borienko Yuri Borienko ... Russian General - Red Square
Boris Isarov ... Cosmonaut Captain
Dorota Zieciowska Dorota Zieciowska ... Cosmonaut (as Dorota Zienska)
Jirí Stanislav Jirí Stanislav ... Cosmonaut
Jayne Brook ... Teacher - JFK High School
Ron Travis Ron Travis ... Convict
Matthew Freeman Matthew Freeman ... Submariner
Indira Joshi ... Secretary General U.N.
Douglas W. Iles Douglas W. Iles ... Chief of Staff
Ted Maynard Ted Maynard ... Army Chief
Raymond Marlowe Raymond Marlowe ... Navy Chief
John Cagon John Cagon ... Technician
Malcolm Bullivant Malcolm Bullivant ... U.N. Guard - Swedish
Mark Caven ... Priest - Boystown
Diana Hunter Diana Hunter ... Museum Tour Guide
Nicholas Colicos Nicholas Colicos ... Paul - Metro Sports Club
Keith Edwards Keith Edwards ... Technician - Fort Mason
David Garth ... First Elder
Esmond Knight ... Second Elder
Eugene Lipinski ... Cosmonaut - Space Walker
Dennis Creaghan ... Bill Compton
Philip Fox ... Husband - Great Wall of China
Jimmy Fung Jimmy Fung ... Chinese Official - Great Wall of China
Guinevere John Guinevere John ... Tourist - Great Wall of China
Peter Penry-Jones Peter Penry-Jones ... Tourist - Great Wall of China
Witold Schejbal Witold Schejbal ... Russian Premiere (as Witold Scheybal)
Rex Robinson Rex Robinson ... Engineer - Subway
Kerry Shale ... MBC Newscaster
Susannah York ... Lara (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Clive Mantle ... Nuclear Man #2 (scenes deleted)
Max Bracey ... Baby Superman (uncredited) (unconfirmed)
Kenneth Coombs ... Reporter (uncredited)
Jim Delaney Jim Delaney ... U.N. Ambassador (uncredited)
Peter Diamond ... S.W.A.T. team member with melting gun (uncredited)
Stephanie English Stephanie English ... Woman in Crowd (uncredited)
Jill Goldston Jill Goldston ... Commuter (uncredited)
Christine Hewett Christine Hewett ... Woman Running for Bomb (uncredited)
Lew Hooper Lew Hooper ... American General (uncredited)
Derek Lyons ... Russian Guard (uncredited)
Paul Markham Paul Markham ... Onlooker at Rally (uncredited)
Kingsley Pilgrim ... School kid (uncredited)
Peter Roy Peter Roy ... Policeman (uncredited)
Michael Ryan ... Young Man, Metro Club (uncredited)
Tina Simmons ... Commuter (uncredited)
Harry Van Engel Harry Van Engel ... Daily Planet Employee (uncredited)
Samantha Weysom ... Lex Luther Girlfriend (uncredited)

Produced by 

Graham Easton ... associate producer
Yoram Globus ... producer
Menahem Golan ... producer
Michael J. Kagan ... executive producer

Music by 

Alexander Courage ... (score adapted and conducted by)

Cinematography by 

Ernest Day

Film Editing by 

John Shirley

Casting By 

Noel Davis
Jeremy Zimmermann

Production Design by 

John Graysmark

Art Direction by 

Leslie Tomkins

Set Decoration by 

Peter Young

Costume Design by 

John Bloomfield

Makeup Department 

Stuart Freeborn ... makeup supervisor
Daphne Martin ... chief hairdresser
Richard Mills ... chief makeup artist: second unit
Basil Newall ... chief makeup artist
Joan White ... hairdressing supervisor

Production Management 

Malcolm J. Christopher ... unit production manager: U.K. (as Malcolm Christopher)
Graham Ford ... unit production manager: New York
Ray Frift ... production supervisor
Paul L. Tucker ... production controller (as Paul Tucker)

Second Unit Director or Assistant Director 

Harrison Ellenshaw ... second unit director
Mike Higgins ... first assistant director: second unit (as Michael Higgins)
David Lane ... flying unit director / second unit director
Paul Lowin ... second assistant director
Gino Marotta ... first assistant director
Christopher Reeve ... second unit director
Ken Shane ... third assistant director (uncredited)

Art Department 

Terry Apsey ... construction manager
Martin Asbury ... conceptual artist
Reg Bream ... assistant art director
Steve Cooper ... assistant art director
John Fenner ... art director: models
Eddie Francis ... property master
Michael King ... construction buyer (as Mike King)
John Lanzer ... prop buyer
Patrick J. Marchese ... set dresser
Richard Morrison ... graphics
John New ... assistant construction manager
Stephen Platt ... graphics
Bob Walker ... decor artist (as Robert Walker)
Michael Boone ... draughtsman (uncredited)
Mick Chubbock ... plasterer (uncredited)
Dave Coldham ... hod plasterer (uncredited)
Steve Furneaux ... carpenter (uncredited)
Mark Harris ... technical set dresser (uncredited)
Darren Hayward ... apprentice carpenter (uncredited)
Martin Hitchcock ... set designer (uncredited)
Robert Jackson ... carpenter (uncredited)
Patricia Johnson ... draughtsman (uncredited)
Alan Neighbour ... carpenter (uncredited)
Dave Weston ... stage hand (uncredited)

Sound Department 

Danny Daniel ... sound recordist
Stan Fiferman ... sound editor
Chris Greenham ... supervising sound editor
Jack T. Knight ... sound editor
Jean-Pierre Lelong ... additional sound effects (as Jean Pierre Lelong)
Ray Merrin ... re-recording mixer
Tony Message ... sound editor
Terry Poulton ... sound editor
Bill Rowe ... supervising re-recording mixer
Martin Trevis ... boom operator
Natalie Baker ... assistant sound editor (uncredited)
Steve Bartlett ... post-production sound (uncredited)
Stanley B. Gill ... sound recordist (uncredited)
Simon Harris ... assistant foley editor (uncredited)

Special Effects by 

Jamie Courtier ... model maker
Peter Dawson ... first assistant special effects technician
John Evans ... special effects supervisor
Graham Farrow ... special effects editor
Martin Gant ... senior special effects technician: model effects
Robert Harman ... wire effects specialist
Bob Hollow ... senior special effects technician: model effects (as Robert Hollow)
Andrew Kelly ... senior special effects technician: model effects
Ray Lovell ... senior special effects technician
Jim Machin ... model maker (as James Machin)
David McCall ... senior special effects technician: model effects
Robert Nugent ... senior special effects technician (as Bob Nugent)
Christine Overs ... senior special effects technician: model effects
Barry Whitrod ... senior special effects technician
Steve Hamilton ... senior special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Anthony G. Anderson ... opticals: Howard A. Anderson Company
Tom Anderson ... opticals: Van Der Veer Photo Effects
William L. Arance ... airbrush artist (as W.L. Arance)
Martin Asbury ... matte artist: U.K.
William Aylsworth ... opticals: Ray Mercer and Company (as Bill Aylesworth)
Robert D. Bailey ... opticals: Van Der Veer Photo Effects (as Bob Bailey)
Greg Barberio ... opticals: Buena Vista Studios Visual Effects
Judith Bell ... rotoscope/ink and paint (as Judith A. Bell)
Elissa Bello ... rotoscope/ink and paint
Beth Block ... opticals: Lookout Mountain Films
Allen Blyth ... animator
Betzy Bromberg ... opticals: Image 3
Jill Brusso ... opticals: Buena Vista Studios Visual Effects
Marilyn A. Burns ... visual effects accountant
Bruce Cardozo ... opticals: Cinema Research Corporation
Mark Carpenter ... visual effects staff
Marsha Gray Carrington ... effects art
Dan Chaika ... visual effects staff (as Danny Chaika)
Tony Clark ... opticals: Elstree Filmoptic
James L. Clay ... opticals: Van Der Veer Photo Effects (as James Clay)
Ed Coffey ... animator
Richard Cohen ... opticals: Howard A. Anderson Company
Richard Conway ... model effects supervisor
Robert Costa ... opticals: Praxis Film Works (as Bob Costa)
Gary Crandall ... opticals: Howard A. Anderson Company (as Gary E. Crandall)
Kacey Daly ... unit manager: visual effects
Les Day ... camera systems: visual effects
Dick Dimbleby ... opticals: Optical Film Effects Ltd.
Dave Docwra ... opticals: Elstree Filmoptic
Richard Eberhardt ... opticals: Cinema Research Corporation
Harrison Ellenshaw ... visual effects supervisor
Peter Ellenshaw ... matte painting supervisor: U.K.
David Emerson ... opticals: Image 3
Eugene Eyerly ... opticals: Cinema Research Corporation
Don Fauntleroy ... opticals: Cinema Research Corporation
Roy Field ... opticals: Optical Film Effects Ltd.
Cindy Fisher ... opticals: Magidson Films
Jammie Friday ... rotoscope/ink and paint
Bernie Gagliano ... photo graphics
Brian Griffin ... opticals: Ray Mercer and Company
Peter Hammond ... matte cameraman: U.K.
Dion Hatch ... opticals: Cinema Research Corporation
Don Henry ... opticals: Buena Vista Studios Visual Effects
Ken Herbster ... opticals: Hollywood Optical Systems, Inc.
David L. Hewitt ... opticals: Hollywood Optical Systems, Inc. (as David Hewitt)
Brandy Hill ... visual effects camera operator
Cyrene R. Houdini ... rotoscope/ink and paint (as Cyrene R. Arance)
Dorne Huebler ... visual effects art director
Phil Huff ... opticals: Buena Vista Studios Visual Effects
William Humphrey ... opticals: Hollywood Optical Systems, Inc.
Hall Hutchison ... motion control camera
Jeff Hutchison ... opticals: Howard A. Anderson Company
Tony Ip ... opticals: Ray Mercer and Company
James Keefer ... visual effects staff
Christopher Keith ... production supervisor: visual effects (as Christopher L. Keith)
Clete Keith ... visual effects staff
Art Kellner ... opticals: Synoptics
James R. Kerrigan ... opticals: Lookout Mountain Films (as James Kerrigan)
Anna Knutson ... rotoscope/ink and paint
Kevin Koneval ... opticals: Van Der Veer Photo Effects
John Kuhlman ... opticals: Van Der Veer Photo Effects
Kevin Kutchaver ... animator
Ute Leonhardt ... opticals: Praxis Film Works
Gene Lescher ... opticals: Ray Mercer and Company
Michael Lessa ... animation supervisor
Candace Lewis ... rotoscope supervisor (as Candy Lewis)
Joe Lewis ... camera systems: visual effects
Taky Linardos ... opticals: Cinema Research Corporation
David Litchfield ... camera operator: model effects
Michael Lloyd ... opticals: Buena Vista Studios Visual Effects
George Lockwood ... opticals: Lookout Mountain Films
Rocky Mahoney ... opticals: Hollywood Optical Systems, Inc.
Jeff Matakovich ... opticals: Ray Mercer and Company
Cheryl McQuady ... rotoscope/ink and paint
Patrick T. Myers ... motion control camera (as Patrick Myers)
Shannon Noble ... rotoscope/ink and paint
Pat O'Neill ... opticals: Lookout Mountain Films
Harry Oakes ... director of photography: model effects
Joe Parra ... opticals: Buena Vista Studios Visual Effects
Melanie Pava ... rotoscope/ink and paint
Julian Pena ... roto camera operator (as Julian Pena Jr.)
Robin Police ... rotoscope/ink and paint
Dick Ramirez ... element control
James Rickman ... opticals: Van Der Veer Photo Effects
Jody Rogers ... element control
Mitchell Rothzeid ... rotoscope/ink and paint
Steve Rundell ... opticals: Buena Vista Studios Visual Effects
Nina Salerno ... rotoscope/ink and paint (as Nina R. Salerno)
Scott Santoro ... animator
Stanley W. Sayer ... blue screen consultant: second unit
John Scheele ... technical support
Karen Schwenkmeyer ... element control
Gary Shafer ... rotoscope/ink and paint (as Gary G. Shafer)
Gavin Smith ... visual effects staff
Jodi Sullivan ... visual effects staff
Valerie Swanson ... rotoscope/ink and paint
Peter Swinson ... opticals: Optical Film Effects Ltd. (as Peter Swenson)
Bruce Tauscher ... opticals: Hollywood Optical Systems, Inc.
Tim Thomas ... visual effects staff
Beth Thompson ... visual effects staff
Lynda Thompson ... production coordinator: visual effects (as Lynda Lemon)
James Tindale ... opticals: Lookout Mountain Films
Bill Tondreau ... camera systems: visual effects
Dan Valliere ... opticals: Cinema Research Corporation
Val Van der Veer ... opticals: Van Der Veer Photo Effects
Robert Wait ... element control supervisor
Joseph Wallikas ... opticals: Hollywood Optical Systems, Inc.
Peter Watson ... opticals: Optical Film Effects Ltd.
Randall Weatherington ... opticals: Ray Mercer and Company (as Randall L. Weatherington)
Byron Werner ... assistant animator
Beau Windham ... visual effects staff
Martin Beek ... roto artist training (uncredited)
George Muhs ... visual effects (uncredited)

Stunts 

Terry Cade ... stunts (uncredited)
Gabe Cronnelly ... stunt performer
Perry Davey ... stunt performer
Peter Diamond ... stunt performer
Sarah Franzl ... stunt performer
Richard Hammatt ... stunt performer
Nick Hobbs ... stunt performer
Alf Joint ... stunt coordinator
John Lees ... special stunts
Terry Richards ... stunt performer (as Terence Richards)
Trevor Steedman ... stunt performer
Mark Stewart ... flying stunts
Terry Walsh ... stunt performer
Ken Barker ... stunts (uncredited)
Simon Crane ... stunts (uncredited)
Elaine Ford ... stunt performer (uncredited)
David Forman ... stunts (uncredited)
Alf Joint ... stunts (uncredited)
Tina Maskell ... stunts (uncredited)
Chrissy Monk ... stunts (uncredited)
Terence Plummer ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Chic Anstiss ... camera operator: second unit (as Rodney 'Chic' Anstiss)
Roy Ford ... camera operator
Maurice Gillett ... electrical supervisor (as Maurice Gillette)
Godfrey A. Godar ... director of photography: second unit (as Godfrey Godar)
David James ... still photographer
Michael Kelem ... aerial photography: Gyrosphere
Martin Kenzie ... focus puller
Stephen North ... aerial photography: Gyrosphere (as Steve North)
David B. Nowell ... aerial photography: Gyrosphere (as David Nowell)
Malcolm Vinson ... camera operator: second unit
Marc Wolff ... aerial photography: Gyrosphere
Alan Barry ... best boy (uncredited)
Keith Blake ... focus puller (uncredited)
Bob Bremner ... gaffer (uncredited)
Bob Bridges ... clapper loader: second unit (uncredited)
Jim Kane ... grip (uncredited)
Paul Wells ... best boy (uncredited)

Casting Department 

Wendy Murray ... casting consultant
Robert MacDonald ... casting: USA (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Betty Adamson ... wardrobe consultant
Colin Wilson ... costume supervisor
Amelia Davies ... wardrobe assistant (uncredited)
Babs Gray ... wardrobe (uncredited)

Editorial Department 

Larry Richardson ... assistant editor
Charles Knight ... third assistant editor (uncredited)

Location Management 

Richard Dobson ... location manager

Music Department 

Frank Barber ... orchestrator
Alexander Courage ... conductor
Jack Fishman ... musical advisor
Paul Fishman ... composer: additional source music
Robert Hathaway ... music editor (as Bob Hathaway)
Peter Kramper ... music recording engineer: Munich
Dick Lewzey ... music recording engineer: London (as Dick Lewsey)
Münchner Symphoniker ... performer: original score (as Symphony-Orchestra Graunke Munich)
National Philharmonic Orchestra ... performer: original score
Harry Roberts ... orchestrator
John Williams ... music by
Mark Thomas ... musician: violin (uncredited)

Script and Continuity Department 

Marilyn Clarke ... script supervisor: second unit
Cheryl Leigh ... script supervisor

Additional Crew 

Frans J. Afman ... financial adviser (as Frans Afman)
Jill Bennett ... production accountant (as Jillian D. Bennett)
Joanna Burn ... production secretary
Alan Corder ... cutting room assistant
Ira Curtis-Coleman ... television, computer and electronic effects (as Ira Curtis Coleman)
John Downer ... cutting room assistant
Bill Edwards ... unit publicist
Christine Fenton ... production coordinator
Mike Gentry ... liaison: NASA
Joe Gilmore ... cutting room assistant
Robert Green ... cutting room assistant
Tim Lewiston ... cutting room assistant
Simon Manley ... cutting room assistant
Marilyse Morgan ... production coordinator
Nic Moutrey ... production runner
Felicity Newton ... production secretary
Chris Reed ... cutting room assistant
Paul Rogers ... production runner
Valerie Rosewell ... accounts secretary
Jill Samuels ... production secretary
Adam Somner ... production runner
Steve Spencer ... cutting room assistant
Andy Stears ... cutting room assistant
Alan Sutton ... fire safety coordinator
Eileen Walsh ... liaison: NASA
Ronnie Wass ... titles
Carl Martin ... end credits (uncredited)
Philip Morris ... floor runner: second Unit (uncredited)
Rick Nathanson ... production executive (uncredited)
James Payne ... stand-in: Jackie Cooper (uncredited)
Joe Straw ... production accountant (uncredited)

Thanks 

Elaine Corman ... the producers wish to thank

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed