Edit
Allan Quatermain and the Lost City of Gold (1986) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Gary Nelson

Writing Credits  

H. Rider Haggard ... (novel)
 
Gene Quintano ... (screenplay)
 
Lee Reynolds

Cast (in credits order) verified as complete  

Richard Chamberlain ... Allan Quatermain
Sharon Stone ... Jesse Huston
James Earl Jones ... Umslopogaas
Henry Silva ... Agon
Robert Donner ... Swarma
Larbi Doghmi Larbi Doghmi ... Nasta (as Doghmi Larbi)
Aileen Marson Aileen Marson ... Queen Nyleptha
Cassandra Peterson ... Queen Sorais
Martin Rabbett Martin Rabbett ... Robeson Quatermain
Rory Kilalea Rory Kilalea ... Dumont
Alex Heyns Alex Heyns ... Dutchman
Tembsie Times Tembsie Times ... Nurse (as Themsi Times)
Philip Boucher Philip Boucher ... Bartender
Stuart Goakes Stuart Goakes ... Trader
Fidelis Cheza Fidelis Cheza ... Esbowe Warrior Chief
Nic Lesley Nic Lesley ... Toothless Arab
George Chiota George Chiota ... George

Produced by 

Yoram Globus ... producer
Menahem Golan ... producer
Michael Greenburg ... line producer
Avi Lerner ... executive producer

Music by 

Michael Linn

Cinematography by 

Frederick Elmes
Álex Phillips Jr. ... director of photography (as Alex Phillips)

Film Editing by 

Gary Griffin ... (as Gary Griffen)
Alain Jakubowicz
Daniel Loewenthal ... (as Dan Loewenthal)

Casting By 

Robert MacDonald

Production Design by 

Leslie Dilley
Trevor Williams

Set Decoration by 

Portia Iversen
Patrick Willis

Costume Design by 

Marianne Fassler

Makeup Department 

Colin Arthur ... special makeup effects artist
Michel Azuolay ... hair stylist: men
Bridget Bergman ... makeup artist
Dale Brady ... makeup coordinator
Michèle Burke ... makeup artist: Mr. Chamberlain (as Michele Burke)
William Butler ... special makeup effects artist
Moni Mansano ... makeup supervisor (as Mony Monsano)
Medusah ... hair stylist: women (as A. Medusah Aulenta)
Robert Miscia ... hair stylist

Production Management 

Michael L. Games ... production manager
Christopher Pearce ... unit production manager (as Chris Pierce)
Michael R. Sloan ... post-production supervisor
John Stodel ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Newt Arnold ... second unit director
Nicholas Batchelor ... first assistant director
Stephen Chigorimbo ... second assistant director (as Steve Chigorimbo)
Steve Fillis ... second assistant director
Doug Gardner ... first assistant director (as Douglas G. Gardner)
Cedric Sundstrom ... assistant director
Antonio Tarruella ... first assistant director (as Tony Tarruella)

Art Department 

David Barkham ... property master
Ken Chang ... construction manager (as Kenneth Chang)
Peter Church ... scenic artist
Anthony Coke ... head scenic artist
Douglas Dick ... construction coordinator
Roger Horn ... property master
Kini Kay ... carpenter
Janet Kusnick ... storyboard artist
Julian Ledger ... sculptor
David B. Long ... construction foreman
Steve Olson ... set dresser
Michael Philips ... assistant art director (as Mike Philips)
Renee Prince ... lead scenic
Francis J. Roix ... carpenter
Edward L. Rubin ... draughtsman
Jesse Silver ... storyboard artist
Kent State ... set construction
Chris Santini ... carpenter (uncredited)

Sound Department 

Vanessa Theme Ament ... foley artist
Bobbi Banks ... assistant sound editor
Barbara Barnaby ... sound editor
Ron Bartlett ... sound editor
Jim Borgardt ... sound editor (as James A. Borgardt)
Ed Callahan ... sound editor
Joseph D. Citarella ... re-recording mixer (as Joe Citarella)
Christine Danelski ... assistant sound editor
Dane A. Davis ... sound effects editor (as Dane Davis)
Elliot Deitch ... sound editor
Dennis Diltz ... sound editor
Ann Ducommun ... assistant sound editor
Ken Dufva ... foley artist
John Duvall ... foley editor
David Fechtor ... foley editor
Jessica Gallavan ... adr editor
Karen Gebura ... assistant sound editor
Stanley B. Gill ... sound recordist
Grover B. Helsley ... re-recording mixer (as Grover Hesley)
David Jones ... sound mixer
Trevor Keates ... sound
Richard King ... supervising sound editor
Cliff Latimer ... adr supervisor
James Matheny ... sound editor
Patrushkha Mierzwa ... boom operator
Oscar Mitt ... sound
Tracey Smith ... foley editor (as Tracy Smith)
Ralph Stuart ... first assistant sound
Paula Suhy ... assistant sound editor (as Paula Greatbatch)
Lesley Topping ... sound editor
Mark Ulano ... production sound mixer: Los Angeles
Ray West ... re-recording mixer

Special Effects by 

Eric Allard ... special effects supervisor
David J. Barker ... special effects propmaker
Al Broussard ... special effects crew
Scott Forbes ... special effects crew
Richard L. Hill ... special effects coordinator (as Rick Hill)
Gerry Johnston ... special effects supervisor
Terry W. King ... special effects crew
Sam Longoria ... special effects technician
Kevin Mathews ... special flying effects (as Kevin Matthews)
Germano Natali ... special effects
Tom Pahk ... special effects crew
John Palmer ... special effects technician
María Luisa Pino ... special effects/makeup assistant
Brick Price ... special effects
William Stoneham ... chief model maker
Massimo Vico ... special effects technician
Stuart Ziff ... special effects crew
Robert Cole ... special effects (uncredited)

Visual Effects by 

Ermando Biamonte ... visual effects supervisor (as Ermanno Biamonte)
Paulette Smook Marshall ... visual effects producer (as Paulette Smook)
Mark Sullivan ... matte painter
David Cornelius ... machinist (uncredited)
Tom Gleason ... model maker (uncredited)

Stunts 

Scott J. Ateah ... stunts: Zimbabwe unit (as Scott Ateah)
Rick Avery ... stunts
Eddie Braun ... stunts
Geoff Brewer ... stunts (as Geof Brewer)
Bob Brown ... stunts (as Robert F. Brown)
Anthony Cecere ... stunts
Peter Diamond ... stunts
Jon H. Epstein ... stunts (as John Epstein)
Melvin Jones ... stunts
Tod Keller ... stunts
Wayne King ... stunts
Julius LeFlore ... stunts
Isaac Mabhike ... stunts: Zimbabwe Unit
Eric Mansker ... stunts
Solly Marx ... stunt coordinator: Zimbabwe unit
Isaac Mavimbela ... stunts: Zimbabwe unit
Bob Minor ... stunts
Brad Orrison ... stunts
Mark Orrison ... stunts
Diane Peterson ... stunts
Don Pike ... stunt coordinator: Los Angeles unit
Gary Pike ... stunts
Don Ruffin ... stunts
Rick Sawaya ... stunt performer
Jan Michael Shultz ... stunts (as Jan Michael Schultz)
Charlie Skeen ... stunts
Alex Stevens ... stunts
Debbie Warren ... stunt woman: Zimbabwe Unit
Hubert Wells ... stunts
Tony West ... stunts: Zimbabwe Unit
Randell Dennis Widner ... stunts

Camera and Electrical Department 

Umberto Adaggi ... still photographer
Avi Avrahami ... best boy
Tony Baggot ... second assistant camera
Anthony F. Balderrama ... first assistant camera (as Anthony Bladerama)
Howard Bashew ... camera operator
Michael Alan Brierley ... clapper loader
Jacob Bukman ... key grip
Jerry Chan ... second assistant camera
Ruurd M. Fenenga ... first assistant camera: "b" camera (as Rudy M. Fenenga Jr.)
Ricardo Jacques Gale ... Steadicam operator (as Ricardo Gale)
Greg Gardiner ... gaffer
Dana Gonzales ... second assistant camera
Daniel Hainey ... camera operator (as Dan Hainey)
Don Hayashi ... assistant camera
Hans Kühle Jr. ... director of photography: second unit (as Hans Khule)
Clive Lawrie ... first assistant camera
Avraham Leibman ... gaffer
Paul Miros ... Steadicam operator
Sandi Sissel ... camera operator (as Sandy Sissel)
Jonathan West ... cinematographer: second unit
Brad Wood ... grip
Doug Wood ... dolly grip (as Douglas R. Wood) / key grip (as Douglas R. Wood)
Jack Yanekian ... best boy

Casting Department 

Liz James ... casting: Zimbabwe
Jane Siegel ... casting coordinator

Costume and Wardrobe Department 

Maria Lesebo ... wardrobe
Fred Lloyd ... wardrobe: Mr. Chamberlain
Tami Mor ... wardrobe supervisor (as Tami Mor Wyman)

Editorial Department 

Sarah Bergman ... assistant editor
Kobi Dagan ... associate editor
Galit Lidsky ... assistant editor
Omneya 'Nini' Mazen ... post-production coordinator
Marcelo Sansevieri ... first assistant editor
Mary Ann Skweres ... assistant editor
Scott Stevenson ... first assistant editor
Maria Lee Silver ... apprentice editor (uncredited)

Location Management 

Avner Peled ... location manager

Music Department 

Bill Black ... assistant music editor
Virginia S. Ellsworth ... music editor
Barbara Pokras ... music editor
George S. Clinton ... composer: stock music (uncredited)
Jack Fishman ... composer: stock music (uncredited)
Ib Glindemann ... composer: stock music (uncredited)
Jerry Goldsmith ... composer: theme from "King Solomon's MInes" (uncredited)
Dov Seltzer ... composer: stock music (uncredited)

Transportation Department 

Paul Fisher ... transportation coordinator
Jimmy Jones ... transportation coordinator
Joel Renfro ... transportation coordinator

Other crew 

Wenden K. Baldwin ... title designer
Barbara Bergman ... production accountant
Andrew Edwards ... stand in: Richard Chamberlain
Jim Forte ... fire safety supervisor: Los Angeles
Marc Kunis ... production accountant
Juli Lotter ... script supervisor
J. Marina Muhlfriedel ... production coordinator
Kelly Nelson ... photo double: Richard Chamberlain
Valerie E. Norman ... script supervisor: Los Angeles
Lize Odendaal ... unit publicist
Sherril Schlesinger ... production assistant
Kyle Seidenbaum ... title designer
Joe Straw ... production accountant

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed