Poster

Labyrinth ()


Reference View | Change View


A 16-year-old girl is given 13 hours to solve a labyrinth and rescue her baby brother when her wish for him to be taken away is granted by the Goblin King.

Director:
Awards:
  • Nominated for 1 BAFTA Film Award. Another 3 nominations.
  • See more »
Reviews:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
Jareth
...
Sarah
...
Toby
...
Stepmother
...
Father
Natalie Finland ...
Fairy
...
Hoggle
...
Hoggle / Goblin (voice)
Ron Mueck ...
Ludo / Firey 2 / Goblin (voice)
Rob Mills ...
Ludo / Firey 3
...
Didymus / The Hat / The Four Guards / Left Door Knocker / Firey 3 (voice) (as David Goelz)
David Alan Barclay ...
Didymus / Firey 1
David Shaughnessy ...
Didymus / The Hat / The Four Guards / Goblin (voice) (as David Shaughnessy)
Karen Prell ...
The Worm / The Junk Lady / Firey 2
...
The Worm / The Four Guards / Goblin (voice)
...
The Wiseman
...
The Wiseman (voice)
Denise Bryer ...
The Junk Lady (voice)
...
The Four Guards / Firey 4 / Ambrosius (voice)
...
The Four Guards / Firey 1 / Ambrosius (voice)
Anthony Asbury ...
The Four Guards / Right Door Knocker / Firey 5
Anthony Jackson ...
The Four Guards / Goblin (voice)
Douglas Blackwell ...
The Four Guards / Goblin (voice)
David Healy ...
Right Door Knocker (voice)
...
Left Door Knocker (voice)
Toby Philpott ...
Firey 1
Ian Thom ...
Firey 2
Charles Augins ...
Firey 2 (voice)
Sherry Amott ...
Firey 3
...
Firey 3 / Firey 4 (voice)
Cheryl Henson ...
Firey 4
Kaefan Shaw ...
Firey 4 (as Kevin Bradshaw)
Alistair Fullarton ...
Firey 5
Rollin Krewson ...
Firey 5
Richard Bodkin ...
Firey 5 (voice)
Percy Edwards ...
Ambrosius (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Marc Antona ...
Goblin Corps
John Aron ...
Ballroom Dancer
Elfrida Ashworth ...
Ballroom Dancer
...
Goblin Corps
Michael Henbury Ballan ...
Goblin Corps
Danny Blackner ...
Goblin Corps
Peter Burroughs ...
Goblin Corps
Toby Clark ...
Goblin Corps
Tessa Crockett ...
Goblin Corps
Terry Dane ...
Ballroom Dancer
...
Goblin Corps
...
Goblin Corps
Margaret Foyer ...
Ballroom Dancer
Anthony Georghiou ...
Goblin Corps
Elizabeth A. Gilbert ...
Ballroom Dancer
Louise Gold ...
Ballroom Dancer
Moira Grant ...
Ballroom Dancer
Paul Grant ...
Goblin Corps
Derek Hartley ...
Ballroom Dancer
Andrew Herd ...
Goblin Corps
Douglas Howes ...
Ballroom Dancer
Richard Jones ...
Goblin Corps
John Key ...
Goblin Corps
San Lee ...
Ballroom Dancer
Mark Lisle ...
Goblin Corps
Janis Mackintosh ...
Ballroom Dancer
Peter Mandell ...
Goblin Corps
Penny Marsden ...
Ballroom Dancer
Kim Mendez ...
Ballroom Dancer
Wendy Millward ...
Ballroom Dancer
Leonie Palette ...
Ballroom Dancer
Caroline Pope ...
Ballroom Dancer
Christopher Preston ...
Ballroom Dancer
...
Goblin Corps
Katie Purvis ...
Goblin Corps
Nicholas Read ...
Goblin Corps
Peter Salmon ...
Ballroom Dancer
Peter Sim ...
Ballroom Dancer
Graeme Sneddon ...
Ballroom Dancer
Linda Spriggs ...
Goblin Corps
Penny Stead ...
Goblin Corps
Graham Tudor-Phillips ...
Ballroom Dancer
David Turner ...
Ballroom Dancer
Sharon White ...
Ballroom Dancer
Albert Wilkinson ...
Goblin Corps
Barrie J. Wilkinson ...
Ballroom Dancer
...
Goblin (uncredited) (voice)
...
Goblin (uncredited) (voice)
Toni Barry ...
Stepmother (uncredited) (voice)
...
Goblin (uncredited) (voice)
...
Goblin (uncredited) (voice)
Paul Markham ...
Out Stretched Hand (uncredited)
...
Goblin (uncredited) (voice)
Jan Ravens ...
Goblin (uncredited) (voice)
...
Goblin (uncredited) (voice)
...
Goblin (uncredited) (voice)
Mildred Shay ...
Goblin (uncredited) (voice)

Directed by

Edit
Jim Henson

Written by

Edit
Dennis Lee ... (story) and
Jim Henson ... (story)
 
Terry Jones ... (screenplay)

Produced by

Edit
Martin G. Baker ... associate producer
David Lazer ... executive producer / supervising producer
George Lucas ... executive producer
Eric Rattray ... producer

Music by

Edit
Trevor Jones

Cinematography by

Edit
Alex Thomson

Film Editing by

Edit
John Grover

Editorial Department

Edit
Matthew Glen ... first assistant editor

Casting By

Edit
Jane Jenkins

Production Design by

Edit
Elliot Scott

Art Direction by

Edit
Terry Ackland-Snow
Roger Cain
Peter Howitt
Frank Walsh
Michael White

Costume Design by

Edit
Ellis Flyte
Brian Froud

Makeup Department

Edit
Nick Dudman ... makeup artist
Derry Haws ... makeup artist
Wally Schneiderman ... makeup supervisor

Production Management

Edit
Douglas Twiddy ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Ken Baker ... assistant director
James Devis ... assistant director / third unit director (as Jimmy Devis)
Simon Haveland ... first assistant director
Nikolas Korda ... second assistant director: second unit
Kevin Westley ... Additional 3rd Assistant

Art Department

Edit
Steve Robert Agnew ... stagehand
Martin Asbury ... storyboard artist
Denise Ball ... art department runner
Alan Booth ... construction manager
Tom Brown ... draughtsman
Paul Cheesman ... standby props
Alan Cheevers ... plasterer
Mick Chubbock ... plasterer
David Coley ... carpenter
Brian Froud ... conceptual designer
George Giordano ... sets and props
Richard Holland ... set designer
Peter Mann ... stand-by carpenter
Tony Marks ... carpenter
Ted Michell ... scenic artist (as Ted Michel)
Ian Murray ... rigger (as Ian Vincent Murray)
Alan Neighbour ... carpenter
Peter Russell ... draughtsman
Peter Rutherford ... production buyer
Steven Sallybanks ... scenic artist
Bradley Torbett ... dressing propman
Dave Weston ... carpenter
John Whitby ... carpenter
Barry Wilkinson ... property master
Simon Wilkinson ... stand-by property master
Dean Coldham ... plasterer (uncredited)
John Stevenson ... visual development (uncredited)

Sound Department

Edit
Ross Adams ... assistant sound editor
Vernon Messenger ... sound effects editor
Colin Miller ... dialogue editor
Lionel Strutt ... adr mixer
Peter Sutton ... sound mixer
Brian Vessa ... immersive audio up mix supervisor
Don Wortham ... boom operator
David Allen ... sound recordist: second unit (uncredited)
Eddie Haben ... effects recording (uncredited)

Special Effects by

Edit
Trevor Butterfield ... special effects technician
Dave Chagouri ... technical effects (as Dave Chagour)
Valerie Charlton ... creature costumes project leader
Terence J. Cox ... special effects technician (as Terry Cox)
Tony Dunsterville ... special effects supervisor
Faz Fazakas ... New York puppet shop
George Gibbs ... special effects supervisor
David Giles ... special effects technician
Darrell Guyon ... special effects assistant
Steve Hamilton ... special effects technician
Kevin Herd ... key animatronic designer
Faye Kreinberg ... New York puppet shop
Kevin Mathews ... special effects wire technician
Michael McCormick ... creature workshop team: Riding Goblins
Martin L. Mercer ... special effects trainee
Will Morrison ... New York puppet shop
Jim Sandys ... animatronic engineer
Bob Wiesinger ... chief flying wireman
Andy Williams ... special effects technician

Visual Effects by

Edit
Craig Barron ... matte photography: ILM
Dennis Bartlett ... travelling matte lighting technician
Martin Body ... matte photography: Optical Film Effects
Theo Brown ... field recorder engineer
Peter Chiang ... animator: Optical Film Effects
Dick Dimbleby ... supervising optical printer: Optical Film Effects
Doug Ferris ... painted matte artist: Optical Film Effects
Peter Field ... rotoscoping: Optical Film Effects
Roy Field ... optical effects consultant
Tim Field ... camera operator: Optical Film Effects
Caroleen Green ... painted matte artist: ILM
Peter Harman ... matte photography: Optical Film Effects
Paul Huston ... matte photography: ILM
Andrew Jackson ... rotoscoping: Optical Film Effects Ltd.
Randy Jonsson ... matte photography: ILM (as Randy Johnson)
Sean Joyce ... painted matte artist: ILM
Wolfgang Lempp ... field recorder computer specialist
Dennis Lowe ... special effects consultant: field recorder
Sean McCormick ... foam technician
Nick Pollock ... field recorder computer specialist
Peter Swinson ... optical printer: Optical Film Effects
Zoe Cain ... motion control camera assistant (uncredited)
Alan Church ... optical cameraman (uncredited)
Andrew Eio ... motion control technician (uncredited)
Michael La Fave ... (uncredited) ((visual effects artist)
David McCall ... visual effects (uncredited)
Sherry McKenna ... visual effects producer (uncredited)
Aung Min ... visual effects artist (uncredited)
Michael Pangrazio ... matte artist supervisor: ILM (uncredited)
Paul Wilson ... cameraman: model unit (uncredited)

Stunts

Edit
Tim Condren ... stunt double: Jareth
Sue Crosland ... stunt double: Sarah
Tracey Eddon ... stunt double: Sarah
Nick Gillard ... stunt coordinator / stunt double: Jareth
Paul Grant ... stunt double: Hoggie

Camera and Electrical Department

Edit
John Campbell ... camera operator: second unit
Colin Corby ... camera operator
James Devis ... camera operator: third unit (as Jimmy Devis) / director of photography: second unit
Kenny Groom ... clapper loader
Ian Kelly ... video supervisor
Dean Kennedy ... electrician
Chris Kenny ... video operator Second Unit
Roy Larner ... gaffer
Simon Mills ... clapper loader: second unit
John Rogers ... best boy
Stefan Stankowski ... focus puller
James Terry ... electrician
Roger McDonald ... first focus puller (uncredited)
Chyna Thomson ... camera trainee (uncredited)

Animation Department

Edit
Steve Donald ... animatronics technician
Debbie the Roboteer ... consultant: sculpture, animation and robotics

Costume and Wardrobe Department

Edit
Betty Adamson ... wardrobe supervisor
Norman Dickens ... wardrobe
Margaret Lewin ... wardrobe mistress
Deborah Phipps ... costumer (as Debbie Harkness)

Music Department

Edit
David Bowie ... songs: music and lyrics by
Robert Hathaway ... music editor

Other crew

Edit
Christopher Alderson ... support team
Angela Allen ... script supervisor
Sherry Amott ... creature workshop artist: "The Chilly Downs", "The Wiseman" and "Junk Lady"
Anthony Asbury ... puppeteer: "The Four Guards", "Right Door Knocker" and "Firey"
Charles Augins ... choreographer
Don Austen ... puppeteer
David Alan Barclay ... creature workshop artist: "Didymus" (as David Barclay) / puppeteer: "Didymus" and "Firey"
Joy Bayley ... production coordinator
Michael Bayliss ... puppeteer
Martin Bridle ... puppeteer
Judy Britten ... special effects secretary
Fiona Beynor Brown ... puppeteer
Anthony Bryans ... runner
Simon Buckley ... puppeteer
David Bulbeck ... puppeteer
Kevin Clash ... assistant puppeteer coordinator
Jill Colley ... production assistant
Sue Dacre ... puppeteer
Isobel Deeley ... action double: second unit, Sarah
M.C. Escher ... prints (as Escher)
Geoff Felix ... puppeteer
Trevor Freeborn ... puppeteer
Christine Glanville ... puppeteer
Dave Goelz ... puppeteer: "Didymus", "The Hat", "The Four Guards", "Left Door Knocker" and "Firey"
David Greenaway ... puppeteer
Victoria Griffiths ... action double: second unit, Sarah
Brian Henson ... puppeteer coordinator
Cheryl Henson ... creature workshop artist: "The Chilly Downs", "Alph", "Ralph" and "Junk Lady"
Anne Hodgeson ... dog handler (as Mrs. Anne Hodgeson)
Kevin Hudson ... skin character
Brian James ... puppeteer
Larry Jameson ... creature workshop artist: "Nipper Sticks"
Trevor Kaye ... office runner
Jan King ... puppeteer
Rollin Krewson ... creature workshop artist: "The Wiseman", "Alph" and "Ralph"
Ronnie Le Drew ... puppeteer
Terry Lee ... puppeteer
Christopher Leith ... puppeteer
Michael McCormick ... goblin armor designer
Gates McFadden ... Director of Choreography and Puppet Movement (as Cheryl McFadden)
Wendy Midener ... creature workshop artist: "Junk Lady", "Goblins", "Fairy Lichen" and "Birds" (as Wendy Froud)
Philip Morris ... puppet workshop coordinator
Michael Moschen ... choreographer
Ron Mueck ... creature workshop artist: "The Chilly Downs" and "The Wiseman" / puppeteer: "Ludo" and "Firey"
Kathryn Mullen ... puppeteer
Angie Passmore ... puppeteer
Mike Petersen ... puppeteer (as Michael Petersen)
Connie Peterson ... creature workshop supervisor
Nigel Plaskitt ... puppeteer
Gary Pollard ... creature workshop artist: "Worm" and "Nipper Sticks"
Judy Preece ... puppeteer
Mike Quinn ... puppeteer (as Michael Quinn)
Gillie Robic ... puppeteer
Ian Rolph ... creature workshop artist: "The Wiseman" and "Worm"
Tim Rose ... creature workshop artist: "Knockers"
Quico Rovira-Beleta ... Castilian Spanish translation
David Rudman ... puppeteer
Neal Scanlan ... creature workshop artist: "Didymus" (as Neal Scanlon)
Kaefan Shaw ... puppeteer: "Firey" (as Kevin Bradshaw)
David Showler ... puppeteer
Polly Smith ... creature workshop artist: "Hoggle", "Didymus", "Goblins" and "Riding Goblins"
Linda Spriggs ... mime double: Hoggie (as Linda Springs)
Robin Stevens ... puppeteer
Ann Thrift ... production coordinator
William Todd-Jones ... creature workshop artist: "Ludo", "Didymus", "Goblins" and "Riding Goblins"
Ian Tregonning ... puppeteer
Mary Turner ... puppeteer
Robert Tygner ... puppeteer
Steve Whitmire ... puppeteer: "The Four Guards" and "Firey"
Ian Whittaker ... creature workshop artist: animated goblin masks
Mak Wilson ... creature performer / puppeteer
Francis Wright ... puppeteer
Albert Alfaro ... puppet designer (uncredited)
Elaine Schreyeck ... script supervisor (uncredited)

Thanks

Edit
Laura Phillips ... special thanks
Maurice Sendak ... acknowledgment

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

The teenager Sarah is forced by her father and her stepmother to babysit her baby brother Toby while they are outside home. Toby does not stop crying and Sarah wishes that her brother be taken by the Goblin King. Out of the blue, Toby stops crying and when Sarah looks for him in the cradle, she learns that her wish was granted and the Goblin King Jareth has taken him to his castle in the Goblin City in the middle of a labyrinth. Sarah repents and asks Jareth to give Toby back; but the Goblin King tells her that she has to rescue her brother before midnight, otherwise Toby will be turned into a goblin. Soon Sarah teams up with the coward goblin Hoggle, the beast Ludo and the knight Didymus and his dog Ambrosius in her journey. Will they rescue Toby in time? Written by Claudio Carvalho, Rio de Janeiro, Brazil

Plot Keywords
Taglines Where everything seems possible and nothing is what it seems. See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Labyrinthe (France)
  • Die Reise ins Labyrinth (Germany)
  • Dentro del laberinto (Spain)
  • Labyrintti (Finland)
  • Labyrinth - Dove tutto è possibile (Italy)
  • See more »
Runtime
  • 101 min
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $25,000,000 (estimated)

Did You Know?

Edit
Trivia The owl in the title sequence is computer generated - the first attempt at a photo-realistic CGI animal character in a feature film. See more »
Goofs When arriving in the Bog of Eternal Stench via trapdoor, Sarah slides out of the tunnel in one shot, then two shots later slides out again. See more »
Movie Connections Featured in Episode #5.10 (1986). See more »
Soundtracks Magic Dance See more »
Quotes Jareth: I ask for so little. Just fear me, love me, do as I say and I will be your slave.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed