Edit
The Great Mouse Detective (1986) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Ron Clements
Burny Mattinson
David Michener ... (as Dave Michener)
John Musker

Writing Credits  

Peter Young ... (story adapted by) (as Pete Young) &
Vance Gerry ... (story adapted by) &
Steve Hulett ... (story adapted by) &
Ron Clements ... (story adapted by) &
John Musker ... (story adapted by) &
Bruce Morris ... (story adapted by) (as Bruce M. Morris) &
Matthew O'Callaghan ... (story adapted by) &
Burny Mattinson ... (story adapted by) &
David Michener ... (story adapted by) (as Dave Michener) &
Mel Shaw ... (story adapted by) (as Melvin Shaw)
 
Eve Titus ... (based on "Basil Of Baker Street") &
Paul Galdone ... (based on "Basil Of Baker Street")
 
Arthur Conan Doyle ... (inspired by the works of) (uncredited)

Cast (in credits order) verified as complete  

... Professor Ratigan (voice)
... Basil of Baker Street / Bartholomew (voice)
... Dr. David Q. Dawson / Thug Guard (voice)
Susanne Pollatschek ... Olivia Flaversham (voice)
Candy Candido ... Fidget (voice)
Diana Chesney ... Mrs. Judson (voice)
... The Mouse Queen (voice)
... Hiram Flaversham (voice)
... Sherlock Holmes (archive sound)
... Dr. Watson (archive sound)
... Lady Mouse (voice)
Ellen Fitzhugh ... Bar Maid (voice)
... Citizen / Thug Guard (voice)
... Thug Guard (voice)
... Thug Guard (voice)
... Miss Kitty Mouse (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Aram Chowdhury ... Mouse Child (uncredited)
... Thug Guards (uncredited)
... (voice) (uncredited)
Nadia Jones ... Female Mouse (uncredited)
... Thug Guards (uncredited)
... Toby the Dog / Felicia the Cat (voice) (uncredited)

Produced by 

Burny Mattinson ... producer

Music by 

Henry Mancini

Film Editing by 

Roy M. Brewer Jr.
James Melton

Art Direction by 

Victor DiNapoli
Michael Peraza Jr.
Guy Vasilovich

Set Decoration by 

Nat Mongioi

Costume Design by 

Bill Kellard

Makeup Department 

Lee Halls ... makeup artist
Karen Specht ... hair stylist

Production Management 

Frieda Lipp ... production supervisor
Don Hahn ... production manager (uncredited)
Edward Hansen ... production executive (uncredited)
Peter Schneider ... production executive (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Robert J. Emerick ... associate director
Mark A. Hester ... assistant director
Ted May ... assistant director
Tim O'Donnell ... assistant director (as Timothy J. O'Donnell)
Emily Squires ... second unit director

Art Department 

Gerri Brioso ... graphic artist
John Alvin ... poster artist (uncredited)
Matthew O'Callaghan ... storyboard artist (uncredited)

Sound Department 

Randle Akerson ... sound editor
Richard L. Anderson ... supervising sound editor
Warren Hamilton Jr. ... sound editor
Tomas Krantz ... adr editor (Swedish version)
Al Maguire ... adr: editor
Dick Maitland ... sound effects
Blake Norton ... audio
Kevin O'Connell ... re-recording mixer
Dave Rowe ... sound editor
Becky Sullivan ... supervising dialogueadr editor
Wayne Allwine ... sound editor (uncredited)
Nick Alphin ... re-recording mixer (uncredited)
Beth Bergeron ... adr editor (uncredited)
Charles L. Campbell ... supervising sound editor (uncredited)
Chris Carpenter ... re-recording mixer (uncredited)
George Fredrick ... sound editor (uncredited)
Robert Hathaway ... sound supervisor (uncredited)
David M. Horton ... sound editor (uncredited)
Rick Kline ... re-recording mixer (uncredited)
Donald J. Malouf ... sound editor (uncredited)
Donald O. Mitchell ... re-recording mixer (uncredited)
Colin C. Mouat ... sound editor (uncredited)
Chuck Neely ... sound editor (uncredited)
Alan L. Nineberg ... adr editor (uncredited)
Greg Orloff ... foley mixer (uncredited)
Maggie Ostroff ... assistant sound editor (uncredited)
Mark Pappas ... sound editor (uncredited)
Richard Portman ... re-recording mixer (uncredited)
George Probert ... sound editor (uncredited)
Frank Regula ... re-recording mixer (uncredited)
John Roesch ... foley artist (uncredited)
Larry Singer ... supervising adr editor (uncredited)
Stephanie D. Singer ... assistant sound editor (uncredited)
Roger Sword ... sound editor (uncredited)
Carolyn Tapp ... foley recordist (uncredited)
Sherman Waze ... sound editor (uncredited)

Special Effects by 

George Clark ... special effects
Dorse A. Lanpher ... effects animator

Visual Effects by 

Dave Bossert ... effects animator
Mark Dindal ... effects animator
Tad A. Gielow ... computer generated graphics
Ted Kierscey ... effects animator (as Ted C. Kierscey)
Rolando Mercado ... effects assistant animator (as Rolando B. Mercado)
Patricia Peraza ... effects animator
Steve Starr ... effects assistant animator
John Tucker ... effects assistant animator
Kelvin Yasuda ... effects animator
Jack Boyd ... effects animator (uncredited)
Jeff Howard ... effects animator (uncredited)
Phil Meador ... special photographic effects (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Miguel Armstrong ... camera operator
Ed Austin ... animation camera
David M. Clark ... lighting director
Manny Gutierrez ... camera operator
Bob Haight ... video
Jim Tetlow ... lighting director
Rick Taylor ... animation camera (uncredited)

Animation Department 

Scott Anderson ... breakdown and inbetween artist
Tony Anselmo ... key assistant animator
Ruben A. Aquino ... character animator
Rasoul Azadani ... assistant layout artist
Jane Baer ... assistant animator
Judith Barnes ... breakdown and inbetween artist
Lori Benson-Noda ... breakdown and inbetween artist (as Lori M. Noda)
Bill Berg ... coordinating animator
David Block ... character animator
Christine Blum ... breakdown and inbetween artist (as Christine Harding)
Sandra Borgmeyer ... character animator
Bill Brazner ... ink and paint supervisor
Kristine Brown ... xerox checker
Janet Bruce ... ink and paint supervisor
Hendel Butoy ... supervising animator
Reed Cardwell ... key assistant animator
Bob Carlson ... animator
Hortensia Casagran ... ink and paint supervisor (as Hortensia M. Casagran)
Michael Cedeno ... assistant animator
Wesley Chun ... key assistant animator
Brian Clift ... key assistant animator
Al Coe ... animator
Jim Coleman ... color stylist
Jesus Cortes ... key assistant animator
Penny Coulter ... painting assistant (as Penny Campsie)
Susan I. Craig ... key assistant animator
Sherrie Cuzzort ... painter
Retta Davidson ... key assistant animator
Anthony de Rosa ... key assistant animator (as Anthony DeRosa)
Barbara De Rosa ... key assistant animator (as Barbara W. DeRosa)
Andreas Deja ... character animator: "Queen Mousetoria"
Gil DiCicco ... layout artist
Marcia Kimura Dougherty ... breakdown and inbetween artist (as Marcia Y. Kimura)
Dave Dunnet ... layout artist (as David A. Dunnet)
John Emerson ... background artist
Rick Farmiloe ... character animator
Maria Fenyvesi ... xerox checker/inker
Tom Ferriter ... coordinating animator
Cindy Finn ... color modeler
Denise Ford ... assistant animator
Gail Frank ... assistant animator
June Fujimoto ... assistant animator (as June M. Fujimoto)
Mike Gabriel ... character animator
Ed Ghertner ... layout artist (as Edward L. Ghertner)
Ed Gombert ... character animator
Colene Gonzales ... inker
Edward Goral ... breakdown and inbetween artist (as Edward B. Goral)
Steven E. Gordon ... character animator
Peter Gullerud ... breakdown and inbetween artist (as Peter A. Gullerud)
Terrey Hamada ... assistant animator
Dan Hansen ... layout artist
Ray Harris ... assistant animator
Mark Henn ... supervising animator: "Basil", "Dr. Dawson"
Glenn M. Higa ... scene planner (as Glenn Higa)
Richard Hoppe ... key assistant animator
Michael Horowitz ... breakdown and inbetween artist
Michael Humphries ... background artist
Ron Husband ... character animator
Jay Jackson ... character animator
Jimmy Johns ... background artist
Volus Jones ... animator
Debra Jorgensborg ... color modeler (as Debbie Jorgensborg)
Bill Justice ... animator
Mark Kalesniko ... assistant layout artist (as Mark G. Kalesniko)
Glen Keane ... supervising animator: "Professor Ratigan"
Lisa Keene ... background artist (as Lisa L. Keene)
Karen A. Keller ... layout artist
Shawn Keller ... character animator
Lureline Kohler ... key assistant animator (as Lureline Weatherly)
Marty Korth ... key assistant animator (as Martin Korth)
Mona Koth ... breakdown and inbetween artist
Tia W. Kratter ... background artist (as Tia Kratter)
Doug Krohn ... character animator
Joe Lanzisero ... character animator (as Joseph Lanzisero)
Eric Larson ... animation consultant
Christine Liffers ... breakdown and inbetween artist
Steve Lubin ... breakdown and inbetween artist (as Stephen L. Lubin)
Kaaren Lundeen ... assistant animator (as Kaaren Spooner)
Don Lusk ... animator
Jeffrey Lynch ... key assistant animator
Ginni Mack ... painting assistant
David Martin ... breakdown and inbetween artist (as David P. Martin)
Gretchen Maschmeyer Albrecht ... ink and paint supervisor (as Gretchen L. Albrecht)
Dan McHugh ... assistant layout artist
Brian McKim ... breakdown and inbetween artist
Mike McKinney ... key assistant animator (as Michael G. McKinney)
Fujiko Miller ... key assistant animator
Rob Minkoff ... supervising animator (as Robert Minkoff)
Edward Murrieta ... breakdown and inbetween artist
Terry Naughton ... breakdown and inbetween artist
Phil Nibbelink ... character animator
Matthew O'Callaghan ... character animator
Madlyn O'Neill ... final checker
Dave Pacheco ... key assistant animator (as David Pacheco)
Gilda Palinginis ... assistant animator
Elyse Pastel ... assistant layout artist
Michael Peraza Jr. ... layout artist (as Michael A. Peraza Jr.)
Andrew Phillipson ... background artist
Philip Phillipson ... background artist
Tina Price ... key assistant animator
Ruben Procopio ... key assistant animator
David Pruiksma ... character animator
Sylvia Roemer ... color modeler
Maria Rosetti ... assistant animator
Virgil Ross ... animator
Carmen Sanderson ... ink and paint supervisor
Brian Sebern ... background artist
Natasha Selfridge ... key assistant animator (as Natasha A. Selfridge)
Toby Shelton ... assistant animator
Alan Simpson ... animator
Walt Stanchfield ... coordinating animator
Betty Stark ... ink and paint supervisor
David Stephan ... key assistant animator
Steve Hickner ... key assistant animator (as Stephen Hickner)
Rusty Stoll ... assistant animator
Brigitte Strother ... color modeler
Dave Suding ... coordinating animator
Richard Sullivan ... scene planner (as Richard T. Sullivan)
Kathleen Swain ... background artist
Dan Tanaka ... breakdown and inbetween artist
Barry Temple ... character animator
Peggy Tonkonogy ... assistant animator
Alex Topete ... breakdown and inbetween artist
Donald Towns ... background artist (as Donald A. Towns)
Pauline Trapmore ... assistant animator
Jane Tucker ... key assistant animator
Rosemary Welch ... assistant animator
Cyndee Whitney ... character animator
Chuck Williams ... coordinating animator
Kirk Wise ... assistant animator
Ellen Woodbury ... assistant animator
Phillip Young ... character animator (as Phil Young)
Jennifer Yuan ... assistant layout artist
Cathy Zar ... breakdown and inbetween artist
Kathy Zielinski ... character animator
Stephan Zupkas ... key assistant animator
Debra Armstrong ... assistant animator (uncredited)
Dale Baer ... animator (uncredited)
Chris Bailey ... animator (uncredited)
Wilma Baker ... final checker (uncredited)
Phyllis Bird ... ink and paint (uncredited)
Dave Brian ... animator (uncredited)
Karen Comella ... painter (uncredited)
Diana Dixon ... xerox and paint (uncredited)
Becky Fallberg ... ink and paint manager (uncredited)
William H. Frake III ... layout artist (uncredited)
Paulino García ... painter (uncredited)
Eadie Hofmann ... painter (uncredited)
Darlene Kanagy ... xerox checker (uncredited)
Mark Kausler ... animator (uncredited)
Sylvia Mattinson ... character animator (uncredited)
Charlene Miller ... xerox checker (uncredited)
Tanya Moreau-Smith ... paint checker (uncredited)
Ann Neale ... paint lab (uncredited)
Ray Owens ... paint lab (uncredited)
Karen S. Paat ... checker (uncredited)
Saskia Raevouri ... paint checker/painting (uncredited)
Janet Rea ... xerox (uncredited)
Ruth Recinos ... painter (uncredited)
Jeff Richards ... background artist (uncredited)
Robyn Roberts ... xerox (uncredited)
Mavis Shafer ... checker (uncredited)
Jill Stirdivant ... checker (uncredited)
Dave Thomson ... scene planner (uncredited)
Margaret Trinidade ... xerox checker (uncredited)
Glenn V. Vilppu ... layout artist (uncredited)
Colin White ... character animator (uncredited)
Bert Wilson ... xerox (uncredited)
Gina Wootten ... ink and paint/xerox (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Grisha Mynova ... wardrobe

Editorial Department 

Moyra Bird ... vision mixer
Matty Powers ... videotape editor
Phil Hetos ... color timer (uncredited)
Scot Scalise ... assistant editor (uncredited)

Music Department 

Bob Singleton Kids Chorus ... choir: chorus
Dave Conner ... music assistant (as Dave Connor)
Sandy DeCrescent ... music contractor (as Sandy De Cresent)
Danny Epstein ... music coordinator
Larry Haron ... choir director
Donald Harris ... supervising music editor (as Don K. Harris)
Dick Lieb ... additional music and orchestrations
Shawn Murphy ... music scoring mixer
Bob Singleton ... choir director
Steven L. Smith ... music preparation
Jack Wadsworth ... music editor
Tom Boyd ... musician: oboe soloist (uncredited) / oboe soloist (uncredited)
Jorge Calandrelli ... orchestrator (uncredited)
George Doering ... musician (uncredited)
Carl Fortina ... additional score producer (uncredited) / musician: accordion soloist (uncredited)
Robin Garb ... music consultant (uncredited)
John C. Hammell ... music editor (uncredited)
Jack Hayes ... orchestrator (uncredited)
Jay Lawton ... music supervisor (uncredited)
Henry Mancini ... conductor (uncredited) / orchestrator (uncredited) / score producer (uncredited)
Richard Nash ... musician: trombone soloist (uncredited)
John Richards ... music engineer (uncredited)
Ethmer Roten ... musician: flute (uncredited)
James Thatcher ... musician: french horn (uncredited)

Other crew 

Niles Goodsite ... stage manager
Richard Grigonis ... production assistant
Richard Holloway ... senior floor manager
Guy Frazer Jones ... floor manager
Cheryl Ann Jung ... assistant to the producer
Stuart Lowery ... production assistant
Gillian Lynne ... choreographer
Ralph Mensch ... technical director
Diane P. Mitchell ... production assistant (as Diane Mitchell)
Danette Morganelli ... production assistant
Thelma Moses ... production assistant
Chet O'Brien ... production stage manager
Mecedes Polango ... production assistant (as Mercedes Polanco)
Lynn Roberge ... production assistant
Mark Schubin ... engineer in charge
Jeff Bush ... production auditor (uncredited)
Dennis Edwards ... production coordinator (uncredited)
Joe Morris ... production coordinator (uncredited)
Joanne Phillips ... administrative supervisor (uncredited)
Ron Rocha ... production coordinator (uncredited)
Charlene Rogers ... production secretary (uncredited)
Susan Vessiny ... administrative assistant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page