Edit
The Golden Child (1986) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Michael Ritchie

Writing Credits  

Dennis Feldman ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

J.L. Reate J.L. Reate ... The Golden Child
Eddie Murphy ... Chandler Jarrell
Charles Dance ... Sardo Numspa
Charlotte Lewis ... Kee Nang
Victor Wong ... The Old Man
Randall 'Tex' Cobb ... Til
James Hong ... Doctor Hong
Shakti Chen Shakti Chen ... Kala (as Shakti)
Tau Logo Tau Logo ... Yu
Tiger Chung Lee Tiger Chung Lee ... Khan
Pons Maar ... Fu
Peter Kwong ... Tommy Tong
Wally Taylor Wally Taylor ... Detective Boggs
Eric Douglas ... Yellow Dragon
Charles Levin ... TV Host
Kenneth H. Frith Jr. Kenneth H. Frith Jr. ... Friend at Pink's (as Kenneth 'Fruitty' Frith Jr.)
Bennett Ohta Bennett Ohta ... Herb Shop Clerk
Kinko Tsubouchi Kinko Tsubouchi ... Old Chinese Woman
Govind Chipalu Govind Chipalu ... Jabbering Old Man
Chantara Nop Chantara Nop ... Security Man #1
Phok Ok Phok Ok ... Security Man #2
Bob Tzudiker Bob Tzudiker ... Businessman Customer
Cliffy Magee Cliffy Magee ... Russell
Jeff Soo Hoo Jeff Soo Hoo ... Waiter
Bindra Joshi Bindra Joshi ... Chicken Lady on Plane
Judy Hudson Judy Hudson ... Tortoise Lady
Ron Packham Ron Packham ... Buttonman
Marilyn Schreffler Marilyn Schreffler ... Kala (voice)
Frank Welker ... The Thing (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Lorenzo Gaspar Lorenzo Gaspar ... Nepal villager (uncredited)
Conrad Hurtt ... Monk (uncredited)
Aron Kincaid ... Informer (uncredited)
Gene LeBell Gene LeBell ... Drunken Biker (uncredited)
Ron Veto Ron Veto ... Yak herder (uncredited)

Produced by 

Dennis Feldman ... co-producer
Edward S. Feldman ... producer
Charles R. Meeker ... executive producer
Richard Tienken ... executive producer
Robert D. Wachs ... producer
Gordon A. Webb ... associate producer

Music by 

Michel Colombier

Cinematography by 

Donald E. Thorin

Film Editing by 

Richard A. Harris

Casting By 

Patricia Mock

Production Design by 

J. Michael Riva

Art Direction by 

Lynda Paradise

Set Decoration by 

Marvin March

Costume Design by 

Wayne A. Finkelman ... (as Wayne Finkelman)

Makeup Department 

Ken Chase ... makeup designer and creator
Susan V. Kalinowski ... hair stylist (as Susan Kalinowski)
Steve LaPorte ... key makeup artist (as Steve La Porte)
Allen Payne ... hair stylist: second unit, Los Angeles (as Alan Payne)
John Rizzo ... makeup artist: second unit, Los Angeles
Mustaque Sheikh ... hair stylist: second unit, Nepal (as Mushtaque Shaikh) / makeup artist: second unit, Nepal (as Mushtaque Shaikh)

Production Management 

Shama Habibullah ... production manager: second unit, Nepal
Gordon A. Webb ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Hans Beimler ... first assistant director: second unit, Los Angeles
W. Alexander Ellis ... second second assistant director
Arish Fyzee ... assistant director: Nepal
Ajit Kumar ... assistant director: Nepal
Thomas J. Mack ... first assistant director (as Tom Mack)
Peter Norman ... second unit director: Los Angeles / second unit director: Nepal
Emmitt-Leon O'Neill ... second assistant director
Jeff Rafner ... second assistant director: second unit, Los Angeles

Art Department 

Jess Anscott ... greensperson
Barry Bedig ... property master
Cameron Birnie ... assistant art director
Judy Cammer ... set designer
Robin Chukherburti ... property master: second unit, Nepal
John Clayton ... construction supervisor
Steve Conrow ... propmaker
Mario Costillo ... props
Gavin Cowie ... paint supervisor
Jack Eberhart ... lead man
Roger Frost ... lead man
Joyce Gordon ... props
Jack Johnson ... production illustrator (as John Johnson)
Gary F. Kieldrup ... assistant property master (as Gary Kieldrup)
Roger Lipsey ... propmaker
Sam Mendoza ... propmaker
David Moll ... property master: second unit, Los Angeles
Roderick Nunnally ... production painter (as Rod Nunnally)
James F. Orendorff ... construction supervisor (as James Orendorff)
Ken Orme ... assistant property master
Virginia L. Randolph ... set designer (as Virginia Randolph)
Rod Rankin ... laborer supervisor
Ray Rarick ... propmaker
Bill Roberts ... propmaker
Kalyan Singh ... art department liaison: second unit, Nepal
Tom Southwell ... production illustrator
George Stokes ... construction coordinator
Ralph Votaw Sr. ... laborer supervisor
Ralph Votaw ... propmaker (as Ralph Votaw Jr.)
Willie Wiles ... props
John Alvin ... poster artist (uncredited)

Sound Department 

Greg Agalsoff ... boom operator
James R. Alexander ... production sound mixer (as Jim Alexander)
Pamela Bentkowski ... supervising foley editor
Mike Dobie ... sound editor
Juno J. Ellis ... supervising adr editor
Julia Evershade ... sound editor
John P. Fasal ... special sound effects (as John Paul Fasal)
Judee Gustafson ... assistant sound editor
Cecelia Hall ... supervising sound editor
Kimberly Harris ... sound editor
Ronald Jacobs ... supervising sound editor (as Ronald A. Jacobs)
Jay Kamen ... adr editor
Gregg Landaker ... re-recording mixer
Robert J. Litt ... re-recording mixer
Mark Pappas ... assistant sound editor
Gary A. Theard ... boom operator (as Gary Thread)
Elliot Tyson ... re-recording mixer
Marshall Winn ... sound editor
Gary Wright ... foley editor
Martin Nicholson ... sound editor (uncredited)
Greg Orloff ... foley mixer (uncredited)
John Roesch ... foley artist (uncredited)

Special Effects by 

Danny Gill ... special effects
Mark Noel ... special effects
Gintar Repecka ... special effects
Eric Roberts ... special effects
Cliff Wenger ... special effects supervisor
Gregg Bond ... special effects artist (uncredited)
Linda Bond ... special effects prop artist (uncredited)
Mike Smithson ... creature sculptor (uncredited)

Visual Effects by 

Jon Alexander ... optical camera operator: ILM (as John Alexander)
John Allan Armstrong ... animator: ILM (as John Armstrong)
Carl Assmus ... stage technician: ILM
Gordon Baker ... animator: ILM
Stewart Barbee ... effects camera operator: ILM
Greg Beaumonte ... equipment technician: ILM
William Beck ... modelmaker: ILM
Mike Bolles ... equipment technician: ILM
Conrad Bonderson ... demon armatures: ILM
Barbara Brennan ... rotoscope artist: ILM
Kris Brown ... equipment technician: ILM
Rob Burton ... animation camera operator: ILM
Lanny Cermak ... equipment technician: ILM
Wade Childress ... matte photography: ILM
Terry Chostner ... go-motion camera operator: ILM
Blair Clark ... demon armatures: ILM
Kim Costalupes ... assistant effects editor: ILM
Jeff Doran ... processing: ILM
Karen Dube ... production secretary: ILM
Christopher Duddy ... equipment technician: ILM (as Chris Duddy)
Sheila Duignan ... demon fabricator: ILM
Cheryl Durham ... production accountant: ILM
Randal M. Dutra ... demon designer and sculptor: ILM (as Randy Dutra)
Pamela Easley ... visual effects coordinator
Christopher Evans ... matte department supervisor: ILM (as Chris Evans)
Scott Farrar ... effects camera operator: ILM
Bob Finley III ... stage technician: ILM
Robert Finley Jr. ... pyro technician: ILM (as Bob Finley Jr.)
Warren Franklin ... general manager: ILM
Michael Fulmer ... modelmaker: ILM
Steve Gawley ... supervising modelmaker: ILM
Ellen Lichtwardt Goodchild ... animation supervisor: ILM (as Ellen Lichtwardt)
Caroleen Green ... matte artist: ILM
Joanne Hafner ... rotoscope artist: ILM
James Hagedorn ... optical camera operator: ILM (as Jim Hagedorn)
Cris Hammond ... storyboard artist: ILM
David Hanks ... assistant camera operator: ILM
Toby Heindel ... assistant camera operator: ILM
Cynthia Henrich-Woodbyrne ... production assistant: ILM (as Cynthia Woodbyrne)
David Heron ... stage technician: ILM (as Dave Heron)
Robert Hill ... assistant camera operator: ILM
Craig Hosoda ... equipment technician: ILM
Ed Jones ... optical supervisor: ILM
Sean Joyce ... matte artist: ILM
Pam Kaye ... production accountant: ILM (as Pamela Kaye)
Ira Keeler ... modelmaker: ILM
Bill Kimberlin ... chief visual effects editor: ILM
John Knoll ... animation camera operator: ILM
Brad Kuehn ... optical line-up: ILM
Victoria Lewis ... modelmaker: ILM
James Lim ... optical camera operator: ILM
Mike MacKenzie ... equipment technician: ILM
Tamia Marg ... demon fabricator: ILM
Kim Marks ... go-motion camera operator: ILM
Patrick McArdle ... assistant camera operator: ILM
Roberto McGrath ... still department: ILM
Tawny Mobley-Davis ... production secretary: ILM
Craig Mohagen ... stage technician: ILM
Jack Mongovan ... rotoscope artist: ILM
Deborah Morgan ... assistant camera operator: ILM
Jodi Muggenthaler ... production accountant: ILM (as Jody Muggenthaler)
Claudia Mullaly ... modelmaker: ILM
Kerry Nordquist ... still department: ILM
Udo Pampel ... equipment technician: ILM
Michael Pangrazio ... matte artist: ILM
Terrence Peck ... assistant effects editor: ILM (as Terry Peck)
Bill Pelkey ... pyro technician: ILM
Ken Ralston ... visual effects supervisor
Louis Rivera ... processing: ILM
Thomas Rosseter ... optical line-up: ILM (as Tom Rosseter)
Wesley Seeds ... modelmaker: ILM
Scott Squires ... equipment technician: ILM
Tom St. Amand ... go-motion animation: ILM
Nick Stern ... animator: ILM
Peter Stolz ... pyro technician: ILM
Phil Tippett ... demon supervisor: ILM
Bill Tondreau ... equipment technician: ILM
Sean Turner ... animator: ILM
Laurie Vermont ... visual effects coordinator: ILM
Harry Walton ... go-motion supervisor: ILM
Chuck Wiley ... modelmaker: ILM
Craig Barron ... matte photography supervisor (uncredited)
Ned Gorman ... effects production assistant (uncredited)
Chris R. Green ... effects animator (uncredited)
Ian Hiebert ... visual effects production assistant (uncredited)
Tony Hudson ... modeler: ILM (uncredited)
Steven Kosakura ... motion control plate camera operator (uncredited)

Stunts 

Elizabeth Barrington ... stunts
Ray Bickel ... stunts
Simone Boisseree ... stunts
Jeff Cadiente ... stunts
Karen Chase ... stunts
Phil Chong ... stunts
Lane Cooper ... stunts
Bob K. Cummings ... stunts
Vince Deadrick Sr. ... stunts
Larry Duran ... stunts
Emil Farkas ... stunts
Joe Finnegan ... stunts
George Fisher ... stunts
Donna Garrett ... stunts
Mickey Gilbert ... stunt coordinator
Troy Gilbert ... stunts
Len Glascow ... stunts
Orwin C. Harvey ... stunts (as Orwin Harvey)
Larry Holt ... stunts
Jeff Imada ... stunts
David LeBell ... stunts (as Dave LeBell)
Gene LeBell ... stunts
Al Leong ... stunts
Matt McColm ... stunts
Pat McGroarty ... stunts
Bill McIntosh ... stunts
John Meier ... stunts (as John L. Meier)
Eric M. Miller ... stunts
Gary Morgan ... stunts
Dawn Nallick ... stunts
Alan Oliney ... stunts
Noon Orsatti ... stunts (as E. Noon Orsatti)
Chris Oswald ... stunts
Lonnie Parkinson ... stunts
Bernie Pock ... stunts
Karen Price ... stunts (as Karen Elayna Price)
Spiro Razatos ... stunts
Vernon Rieta ... stunts (as Vernon Paul Rietz)
Walter Robles ... stunts (as Walt Robles)
Bill M. Ryusaki ... stunts
Kimberly L. Ryusaki ... stunts
Bill Saito ... stunts
Cha Cha Sandoval-McMahon ... stunts (as Tanya Russell)
John Sherrod ... stunts
Felix Silla ... stunts
Cris Thomas-Palomino ... stunts (as Chris Thomas-Palomino)
Chuck Waters ... stunt coordinator
Jim Wilkey ... stunts
Alan Oliney ... stunt double: Eddie Murphy (uncredited)
Murphy Sua ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Eddie Barber ... camera operator
Rohington Behramsha ... assistant camera: second unit, Nepal (as Rohington Behramshan)
James F. Boyle ... chief lighting technician (as James Boyle)
Mike Chaney ... dolly grip
Chausuddin ... dolly grip: second unit, Nepal
Al Contreras ... second company grip
Carlos M. Gallardo ... second company grip: second unit, Los Angeles (as Carlos Gallardo)
Michael Gershman ... camera operator
Daniel C. Gold ... first assistant camera (as Dan Gold)
Rob Hahn ... camera operator
Tom Hayes ... chief lighting technician: second unit, Los Angeles (as Thomas Hayes)
Toby Heindel ... assistant camera
Joe Hicks ... second company grip
Ralph Johnson ... assistant chief lighting technician: second unit, Los Angeles
Daniel R. Jordan ... first company grip (as Dan Jordan)
Rajesh Joshi ... assistant camera: second unit, Nepal
Greg Luntzel ... second assistant camera: second unit, Los Angeles
Robert Marta ... camera operator: second unit, Los Angeles
Edward R. Nedin ... assistant chief lighting technician (as Ed Nedin)
Charles Saldana ... first company grip: second unit, Los Angeles
Donald Schmitz ... dolly grip (as Don Schmitz)
Marc Staton ... second assistant camera
Bruce W. Talamon ... still photographer (as Bruce Talamon)
Robert C. Thomas ... director of photography: second unit, Los Angeles (as Robert Thomas)
Donald E. Thorin Jr. ... first assistant camera
Jeffrey Thorin ... film loader
Michael D. Weldon ... first assistant camera: second unit, Los Angeles (as Mike Weldon)
Murphy Wiltz ... assistant chief lighting technician
Edmond Wright ... second company grip
Sunny Johnson ... grip (uncredited)
Randy Jonsson ... assistant camera (uncredited)

Casting Department 

Carol Lefko ... casting assistant
Mary Selway ... casting consultant: UK
Melissa Skoff ... casting consultant: USA

Costume and Wardrobe Department 

Namita Chukherburti ... wardrobe: second unit, Nepal
Shari Feldman ... key costumer: women
James Lapidus ... key costumer: men (as Jim Lapidus)
Eddie Marks ... costume supervisor
Antonio Martínez ... costumer (as Antonio Martinez)
Pat Trbovich ... costumer: second unit, Los Angeles (as Patricia Trbovich)
Chuck Velasco ... costumer
Wingate Jones ... costumer (uncredited)

Editorial Department 

Ron Lambert ... color timer
Christopher Rouse ... assistant film editor
Nicole Shugrue ... apprentice film editor

Location Management 

Yeti Jindal ... location manager: second unit, Nepal
Ira S. Rosenstein ... location manager (as Ira Rosenstein)

Music Department 

Robbie Buchanan ... orchestrator
Jeff Carson ... supervising music editor
Michel Colombier ... orchestrator
Dan Wallin ... music scoring mixer
Frank Wolf ... music scoring mixer
Albert Woodbury ... orchestrator (as Al Woodbury)
Tom Boyd ... musician: oboe soloist (uncredited)
Kevin Dorsey ... vocalist (uncredited)
Michael Fisher ... musician: percussion (uncredited)
Gary Grant ... musician: horns (uncredited)
Dann Huff ... musician: electric guitar, rhythm guitar (uncredited)
Kim Hutchcroft ... musician: horns (uncredited)
Paul Jackson Jr. ... musician: rhythm guitar (uncredited)
Jeff Porcaro ... musician: drums (uncredited)
Steve Porcaro ... music programmer: synthesizer (uncredited)
Bill Reichenbach ... musician: horns (uncredited)
John Rotondi ... scoring engineer: Y4 (uncredited)
Marc Russo ... musician: horns (uncredited)
Curt Sobel ... music editor (uncredited)
James Thatcher ... musician: french horn (uncredited)

Transportation Department 

Dan Marrow ... transportation captain
Robert D. Mayne ... transportation captain (as Bob Mayne)
Craig Pinkard ... transportation coordinator

Other crew 

Ellen Adolph ... production auditor
Emin Aljuwani ... craft service
Tim Boxell ... technical advisor
Sue Brooks ... assistant: Mr. Ritchie
Stanley Brossette ... unit publicist (as Stan Brossette)
Alexandra Brouwer ... assistant: Mr. E. Feldman
Joseph Brown ... production assistant
Paul A. Calabria ... animal trainer (as Paul Calabria)
Vartan Chakarian ... craft service: second unit, Los Angeles (as Vartan Chakirian)
Fetteroff Colen ... production assistant (as Fetteroff F. Colen)
Dan Curry ... weapons consultant
Frank Davis ... production assistant
Kenneth H. Frith Jr. ... production assistant (as Kenneth Frith Jr.)
George McDowell Agnew ... production assistant (as George McDowell)
Karin McElhatton ... animal trainer (as Karin Dew)
Ken McLeod ... monastery technical advisor
G.S. Murthy ... cashier: second unit, Nepal
Dennis Park ... assistant production auditor
Roland Raffler ... animal trainer
Paul 'Sled' Reynolds ... animal trainer (as Sled Reynolds)
Robin R. Robinson ... assistant: Mr. Wachs (as Robin Robinson)
Marshall Schlom ... script supervisor
Amar Simha ... coordinating executive: second unit, Nepal
Joan Lee Smith ... production secretary
Michael Smuin ... advisor: dancing can movement
Barbara Spitz ... production office coordinator
Phil Trocki ... welfare worker
Dena Vincent ... production coordinator: second unit, Nepal
Leslie Warren ... production assistant
Joyce Webb ... script supervisor: second unit, Los Angeles (as Joyce Upson-Webb)
Judy Whelchel ... assistant: Mr. D. Feldman
Greg Knapp ... set and construction medic (uncredited)
Steven Ritchie ... production assistant (uncredited)
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed