Edit
Grace Quigley (1984) Poster

(1984)

Full Cast & Crew

Directed by 

Anthony Harvey

Writing Credits  

A. Martin Zweiback ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Katharine Hepburn ... Grace Quigley
Nick Nolte ... Seymour Flint
Kit Le Fever ... Muriel
Chip Zien ... Dr. Herman
William Duell William Duell ... Mr. Harvey Jenkins
Elizabeth Wilson ... Emily Watkins
Walter Abel ... Homer Morrison
Frances Pole Frances Pole ... Sarah Hodgkins
Truman Gaige Truman Gaige ... Sam Pincus
Paula Trueman ... Dorothy Trugert
Christopher Murney ... Max Putnam
Nicholas Kepros Nicholas Kepros ... Funeral Director
Harris Laskawy Harris Laskawy ... Mr. Argo
Carl Low Carl Low ... Old Man
Isabella Hoopes Isabella Hoopes ... Old Lady
Dortha Duckworth ... Lady Applicant
Denny Dillon ... Nurse
Vincent Harta Vincent Harta ... Pallbearer
Angela Pietropinto ... Receptionist
Elizabeth Abassi Elizabeth Abassi ... Patient
Miriam Vartanian Miriam Vartanian ... Receptionist
Harlan Cary Poe Harlan Cary Poe ... First Hearse Driver
Roy Hausen Roy Hausen ... Justice of the Peace
Joyce Worsley Joyce Worsley ... Party Guest No. 2
Eleanor Swayne Eleanor Swayne ... Party Guest No. 3
Jerome Collamore Jerome Collamore ... Party Guest No. 4
Luis Antonio Ramos ... Flower Vendor (as Luis Ramos)
Philip Gittelman Philip Gittelman ... Radio Voice (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Sherman Howard ... Alan (as Howard Sherman)
Sandy Alexander Sandy Alexander ... Second Hearse Driver (uncredited)
Daniel Dod Daniel Dod ... Fourth Hears Driver (uncredited)
F.D. Herrick F.D. Herrick ... Party Guest No. 1 (uncredited)
Harry Madsen Harry Madsen ... Second Limo Driver (uncredited)
Ruby Payne ... Surprised Mourner (uncredited)
Larry Silvestri Larry Silvestri ... First Limo Driver (uncredited)
Mark Sutton Mark Sutton ... Second Limo Driver (uncredited)

Produced by 

Yoram Globus ... producer
Menahem Golan ... producer
Christopher Pearce ... associate producer
A. Martin Zweiback ... executive producer
Adrienne Zweiback ... executive producer

Music by 

John Addison

Cinematography by 

Larry Pizer ... director of photography

Film Editing by 

Robert M. Reitano ... (as Robert Reitano)

Casting By 

Mary Colquhoun

Production Design by 

Gary Weist

Art Direction by 

Jack Blackman

Set Decoration by 

Christian Kelly

Costume Design by 

Ruth Morley

Makeup Department 

Michal Bigger ... makeup artist: Ms. Hepburn
Ramon Gow ... hair designer: Ms. Hepburn
Edouard F. Henriques ... makeup artist: Mr. Nolte (as Edouard F. Henriques III)
Peggy Nicholson ... hairdresser
Carla White ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Peter A. Runfolo ... production manager
Tod Scott Brody ... post-production supervisor (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Ann Egbert ... additional second assistant director
Jill Frank ... dga trainee
Michael Haley ... first assistant director
Timothy J. Lonsdale ... additional dga trainee (as Timothy Lonsdale)
Peter Pastorelli ... additional second assistant director
Ellen Rauch ... second assistant director

Art Department 

Dwane Arthur ... construction grip (as Dwayne Arthur)
Charles Cecil ... set builder
Phil Clark ... construction grip
Michael Curry Jr. ... carpenter
Michael Curry Sr. ... construction coordinator
Robert Dell ... scenic artist
Harry Drennan ... property master
Harold Farrington ... scenic artist
Mort Korn ... construction grip
John Leavey ... scenic artist (as John C. Leavey)
David Lowry ... scenic chargeman (as David Lowrey)
Dan Mahoney ... construction grip (as Daniel Mahoney)
Bill Murphy ... scenic artist (as William Murphy)
Don Nace ... scenic shopman
Ken Nelson ... construction grip (as Kenneth D. Nelson) / first carpenter
Rudy Pelikan ... construction grip
John Pollick ... scenic artist
Jack Ranson ... carpenter
Stephen Shapiro ... carpenter
Robert D. Shulman ... key construction grip (as Robert Shulman)
Salvatore Sirico ... carpenter (as Sal Sirico)
Steve Smith ... apprentice scenic artist
Michele Sommer ... assistant props (as Michelle Sommer)
Jonathan Stein ... carpenter
Lee Suta ... scenic artist
Don Swanagan ... scenic artist (as Don Jo Swanagan)
Paul Tappenden ... scenic artist (as Paul Pappenden)
Dean Taucher ... assistant art director
John Wolanczyk ... scenic artist (as John P. Wolanczyk)
Robert L. Wood Sr. ... construction grip (as Robert Wood)

Sound Department 

Judith Blume ... assistant sound editor (as Judy Blume)
Stan Bochner ... sound editor: Hastings Sound Editorial
Paul Coombe ... sound re-recording mixer: Sound One Corp.
Bill Daly ... sound mixer
Lee Dichter ... sound re-recording mixer: Sound One Corp.
Jane McCulley ... adr editor
Richard Murphy ... boom operator
Gilberto Costa Nunes ... assistant sound editor
Dan Sable ... sound editor: Hastings Sound Editorial
Lynn Sable ... assistant sound editor
Richard Smigielski ... apprentice sound editor
Mel Zelniker ... adr engineer
Marko A. Costanzo ... foley artist (uncredited)
Ken Dufva ... foley artist (uncredited)
Justine Vacco ... assistant sound editor (uncredited)

Special Effects by 

Steven Kirshoff ... special effects (as Steve Kirshoff)

Stunts 

Colette Alexander ... stunt double: Emily
Sandy Alexander ... stunt driver: second hearse
Daniel Dod ... stunt driver: fourth hearse
Sonny Landham ... stunt driver
Jim Lovelett ... stunt double: Flint (as James Lovelett)
Harry Madsen ... stunt driver: third hearse
Don Picard ... stunt driver
Larry Silvestri ... stunt driver: first limo
Brett Smrz ... stunt driver
Brian Smrz ... stunt driver
Gregg Smrz ... stunt driver
Alex Stevens ... stunt coordinator
Mark Sutton ... stunt driver: second limo
Sandy Alexander ... stunts (uncredited)
Daniel Dod ... stunts (uncredited)
Harry Madsen ... stunts (uncredited)
Larry Silvestri ... stunts (uncredited)
Mark Sutton ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Jim Bekiaris ... best boy electric
Bob Carrier ... third electrician
J. Dalton ... grip
Michael Fedack ... grip
Ken Ferris ... camera operator: second unit
Jamie Gallagher ... generator operator
Julie Gant ... fourth electrician
Richard C. Kerekes ... best boy grip (as Richard Kerekes)
Mitchell Andrew Lillian ... key grip (as Mitchell Lillian)
Constantine Makris ... camera operator
Rex North ... dolly grip
Bill O'Leary ... second electrician (as William O'Leary)
Briggs Palmer ... additional assistant camera
Edward J. Pei ... first assistant camera
Carl Peterson ... grip
John Seakwood ... still photographer
Doug Sutton ... gaffer (as Doug Sutton)
Zachary Winestine ... second assistant camera

Costume and Wardrobe Department 

Paulette Aller ... assistant wardrobe
Deirdre N. Williams ... wardrobe supervisor (as Deirdre Williams)

Editorial Department 

Holly Huckins ... apprentice film editor
Gina Roose ... assistant film editor
Angelo Russo ... color timer
Omneya 'Nini' Mazen ... post-production assistant (uncredited)

Location Management 

Celia D. Costas ... location manager (as Celia Costas)
Gary Weiner ... assistant location manager
Peter Pastorelli ... location manager (uncredited)

Music Department 

John Addison ... orchestrator
Dan Carlin Sr. ... music editor: Segue Music (as Dan Carlin)
Richard Kraft ... music coordinator
Greig McRitchie ... orchestrator (as Greg McRitchie)
Dan Wallin ... music recordist: Record Plant Scoring, Inc.
John Addison ... conductor (uncredited)
Jack Fishman ... composer: additional music (uncredited)
Dory Lubliner ... music editor (uncredited)

Transportation Department 

Hank Avelin ... transportation
Frank Beggins ... transportation
Theodor A. Brown ... transportation (as Theodore Brown)
Rudy Churny ... transportation (as Rudy Cherney)
Robert Dwyer ... transportation
James Fanning ... transportation
Joseph Fanning ... transportation captain
Tom Heilig ... transportation (as Thomas Heilig)
Brian Maxwell ... transportation
Joseph Paprota ... transportation
John R. Speranza ... transportation
James Tierney ... transportation

Other crew 

Mary Bailey ... script supervisor
Lisa Burnett ... assistant to production manager
James Curry ... construction craft service (as James J. Curry Sr.)
Elliott Fils ... production accountant
Diane Foti ... production coordinator
Susan Gammie ... assistant: Ruth Morley
Debi Gilden ... coordinator: Los Angeles, Cannon (as Debi Gildin)
Mark Gosling ... production assistant (as Mark Gossling)
Patricia Hess ... craft service (as Patricia Anne Doherty)
Kathryn Loraine Hibbs ... assistant production accountant (as Kathryn Hibbs)
Steve Kossover ... assistant: Mr. Pearce (as Steven Kossover)
Sally Lapiduss ... unit publicist
Priscilla McDonald ... publicity coordinator
Philip Murphy ... production assistant (as Phil Murphy)
Kenny Ober ... production assistant
Dan Perri ... title designer
Jean E. Rasenberger ... assistant to production coordinator
Terry Rieser ... choreographer: dance sequence
Randi Rosen ... production assistant
Caroline St. Clair ... coordinator: Los Angeles, Cannon
Neva Starr ... secretary: Mr. Pearce (as Neva Eden Starr)
Barbara-Ann Stein ... location accountant (as Barbara Ann Stein)
Laura Stillman ... assistant production accountant
Larry Justice ... production assistant (uncredited)
Marshall D. Moore ... production assistant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed