Edit
Twilight Zone: The Movie (1983) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Joe Dante ... (segment "It's a Good Life")
John Landis ... (prologue/segment "Time Out")
George Miller ... (segment "Nightmare at 20,000 Feet")
Steven Spielberg ... (segment "Kick the Can")

Writing Credits  

John Landis ... (written by) (segment "one") (prologue)
 
George Clayton Johnson ... (screenplay by) (segment "two") and
Richard Matheson ... (screenplay by) (segment "two") and
Melissa Mathison ... (screenplay by) (segment "two") (as Josh Rogan)
 
George Clayton Johnson ... (story by) (segment "two")
 
Richard Matheson ... (screenplay by) (segments "three", "four")
 
Jerome Bixby ... (based on a story by) (segment "three")
 
Richard Matheson ... (based on a story by) (segment "four")
 
Rod Serling ... (inspired by "The Twilight Zone" created by)
 
Robert Garland ... (uncredited)

Cast (in credits order) verified as complete  

Dan Aykroyd ... Passenger / Ambulance Driver (prologue / segment "Time Out")
Albert Brooks ... Car Driver (prologue)
Vic Morrow ... Bill Connor (segment "Time Out")
Doug McGrath ... Larry (segment "Time Out")
Charles Hallahan ... Ray (segment "Time Out")
Rainer Peets Rainer Peets ... German Officer (segment "Time Out") (as Remus Peets)
Kai Wulff ... German Officer (segment "Time Out")
Sue Dugan Sue Dugan ... Waitress No. 1 (segment "Time Out")
Debby Porter ... Waitress No. 2 (segment "Time Out")
Steven Williams ... Bar Patron (segment "Time Out")
Annette Claudier Annette Claudier ... French Monther (segment "Time Out")
Joseph Hieu ... Vietnamese (segment "Time Out")
Al Leong ... Vietnamese (segment "Time Out")
Stephen Bishop Stephen Bishop ... Charming G.I. (segment "Time Out")
Thomas Byrd Thomas Byrd ... G.I. (segment "Time Out")
Vincent J. Isaac Vincent J. Isaac ... G.I. (segment "Time Out")
Bill Taylor Bill Taylor ... G.I. (segment "Time Out") (as William B. Taylor)
William S. Taylor ... G.I. (segment "Time Out")
Domingo Ambriz Domingo Ambriz ... G.I. (segment "Time Out")
Eddy Donno ... K.K.K. (segment "Time Out")
Michael Milgrom Michael Milgrom ... K.K.K. (segment "Time Out")
John Larroquette ... K.K.K. (segment "Time Out")
Norbert Weisser ... Soldier No. 1 (segment "Time Out")
Scatman Crothers ... Mr. Bloom (segment "Kick the Can")
Bill Quinn ... Mr. Leo Conroy (segment "Kick the Can")
Martin Garner Martin Garner ... Mr. Weinstein (segment "Kick the Can")
Selma Diamond ... Mrs. Weinstein (segment "Kick the Can")
Helen Shaw Helen Shaw ... Mrs. Dempsey (segment "Kick the Can")
Murray Matheson ... Mr. Agee (segment "Kick the Can")
Peter Brocco ... Mr. Mute (segment "Kick the Can")
Priscilla Pointer ... Miss Cox (segment "Kick the Can")
Scott Nemes Scott Nemes ... Young Mr. Weinstein (segment "Kick the Can")
Tanya Fenmore Tanya Fenmore ... Young Mrs. Weinstein (segment "Kick the Can")
Evan Richards ... Young Mr. Agee (segment "Kick the Can")
Laura Mooney Laura Mooney ... Young Mrs. Dempsey (segment "Kick the Can")
Christopher Eisenmann Christopher Eisenmann ... Young Mr. Mute (segment "Kick the Can")
Richard Swingler Richard Swingler ... Mr. Gray Panther (segment "Kick the Can")
Alan Haufrect Alan Haufrect ... Mr. Conroy's Son (segment "Kick the Can")
Cheryl Socher Cheryl Socher ... Mr. Conroy's Daughter-in-Law (segment "Kick the Can")
Elsa Raven ... Nurse No. 2 (segment "Kick the Can")
Kathleen Quinlan ... Helen Foley (segment "It's a Good Life")
Jeremy Licht ... Anthony (segment "It's a Good Life")
Kevin McCarthy ... Uncle Walt (segment "It's a Good Life")
Patricia Barry ... Mother (segment "It's a Good Life")
William Schallert ... Father (segment "It's a Good Life")
Nancy Cartwright ... Ethel (segment "It's a Good Life")
Dick Miller ... Walter Paisley (segment "It's a Good Life")
Cherie Currie ... Sara (segment "It's a Good Life")
Bill Mumy ... Tim (segment "It's a Good Life")
Jeffrey Bannister Jeffrey Bannister ... Charlie (segment "It's a Good Life")
John Lithgow ... John Valentine (segment "Nightmare at 20,000 Feet")
Abbe Lane ... Sr. Stewardess (segment "Nightmare at 20,000 Feet")
Donna Dixon ... Jr. Stewardess (segment "Nightmare at 20,000 Feet")
John Dennis Johnston ... Co-Pilot (segment "Nightmare at 20,000 Feet")
Larry Cedar ... Creature (segment "Nightmare at 20,000 Feet")
Charles Knapp Charles Knapp ... Sky Marshal (segment "Nightmare at 20,000 Feet")
Byron McFarland Byron McFarland ... Pilot Announcement (segment "Nightmare at 20,000 Feet")
Christina Nigra ... Little Girl (segment "Nightmare at 20,000 Feet")
Lana Schwab Lana Schwab ... Mother (segment "Nightmare at 20,000 Feet") (as Lonna Schwab)
Margaret Wheeler Margaret Wheeler ... Old Woman (segment "Nightmare at 20,000 Feet")
Eduard Franz ... Old Man (segment "Nightmare at 20,000 Feet")
Margaret Fitzgerald Margaret Fitzgerald ... Young Girl (segment "Nightmare at 20,000 Feet")
Jeffrey Weissman ... Young Man (segment "Nightmare at 20,000 Feet")
Jeffrey Lampert Jeffrey Lampert ... Mechanic No. 1 (segment "Nightmare at 20,000 Feet")
Frank Toth Frank Toth ... Mechanic No. 2 (segment "Nightmare at 20,000 Feet")
Carol Serling Carol Serling ... Passenger (segment "Nightmare at 20,000 Feet")
Rest of cast listed alphabetically:
Alan Bendich ... Nazi Soldier (segment "Time Out") (uncredited)
Brian Hemenway Brian Hemenway ... SS Officer (segment "Time Out") (uncredited)
Burgess Meredith ... Narrator (voice) (uncredited)
Rod Serling ... Narrator (segment "Nightmare at 20,000 Feet") (voice) (archive footage) (uncredited)
Carol Vogel Carol Vogel ... (uncredited)
Tom Willett ... K.K.K. (segment "Time Out") (uncredited)

Produced by 

Jon Davison ... associate producer (segment "4")
Michael Finnell ... associate producer (segment "3")
George Folsey Jr. ... associate producer: prologue and segment 1
Kathleen Kennedy ... associate producer (segment "2")
John Landis ... producer
Frank Marshall ... executive producer
Steven Spielberg ... producer
Jon Davison ... producer (segment "3") (uncredited)
Michael Finnell ... producer (segment "3") (uncredited)
Kathleen Kennedy ... producer (segment "2") (uncredited)

Music by 

Jerry Goldsmith

Cinematography by 

Allen Daviau ... (segment "2, 4")
John Hora ... (segment "3")
Stevan Larner ... (prologue and segment 1)

Film Editing by 

Malcolm Campbell ... (prologue and segment 1)
Tina Hirsch ... (segment "3")
Michael Kahn ... (segment "2")
Howard E. Smith ... (segment "4") (as Howard Smith)

Casting By 

Marci Liroff

Production Design by 

Jim Bissell ... (as James D. Bissell)

Art Direction by 

Richard Sawyer ... (segment "1")
James H. Spencer ... (segment "4")

Set Decoration by 

Jackie Carr ... (segments "2", "3", "4")
Barbara Krieger ... (segment "1")

Costume Design by 

Deborah Nadoolman ... (segment "1")
Deborah Lynn Scott

Makeup Department 

Rob Bottin ... special makeup effects artist (segment "3") / special makeup effects designer (segment "3")
John M. Elliott Jr. ... makeup artist (segment "2-4") (as John Elliott)
Michael McCracken ... special makeup effects artist (segment "4")
Craig Reardon ... special makeup effects artist (segment "s 1-4")
Bob Westmoreland ... makeup artist (segment "1") (as Robert Westmoreland)
Michael Shawn McCracken ... special makeup effects assistant (segment "4") (uncredited)
Margaret Prentice ... special makeup effects cosmetic painter: Rob Bottin crew (segment 3) (uncredited)

Production Management 

Dan Allingham ... unit production manager (segment "1")
Dennis E. Jones ... unit production manager (segment "2-4")

Second Unit Director or Assistant Director 

Daniel Attias ... second assistant director (segment "2, 3 & 4") (as Dan Attias)
Elie Cohn ... first assistant director (segment "1")
Andy House ... second assistant director (segment "1") (as Alan Smithee)
Pat Kehoe ... first assistant director (segment "2, 3 & 4")
Alan Smithee ... second assistant director (segment "1") (really Anderson G. House)

Art Department 

Henry Alvarez ... sculptor
John Alvin ... poster artist
Larry Clark Bird ... property master
Crit Killen ... painter
Gregory Pickrell ... set designer
William James Teegarden ... set designer (as William J. Teegarden) (Segment 2, 3 & 4)
Mike Villarino ... propmaker
Frank White ... labor foreman
Chris Courtois ... model maker (uncredited)
Daniel Turk ... carpenter (uncredited)

Sound Department 

Thomas Causey ... production sound mixer (as Tommy Causey) (Segment 2, 3 & 4)
Carl Fischer ... boom operator (prologue & segment 1)
Richard Bryce Goodman ... sound mixer (prologue and segment 1)
Gary A. Hecker ... supervising foley editor
Alan Howarth ... special sound effects
Doc Kane ... original dialogue mixer
William B. Kaplan ... production sound mixer (as Bill Kaplan) (Segment 1)
Gregg Landaker ... re-recording mixer
Steve Maslow ... re-recording mixer
Morten Folmer Nielsen ... adr editor
Philip Rogers ... sound recordist
David E. Stone ... sound editor
Bill Varney ... re-recording mixer
David Lewis Yewdall ... supervising sound editor (as David Yewdall)
Vanessa Theme Ament ... foley artist (uncredited)
Ken Dufva ... foley recordist (uncredited)
Mary Jo Lang ... foley recordist (uncredited)
Michael Miller ... original dialogue mixer (uncredited)
Vince Nicastro ... foley artist (uncredited)
Morten Folmer Nielsen ... adr recordist (uncredited)
Greg Orloff ... foley mixer (uncredited)
John Roesch ... foley artist (uncredited)
Donald C. Rogers ... technical director of sound (uncredited)
Carolyn Tapp ... foley recordist (uncredited)

Special Effects by 

Rob Bottin ... monster effects (segment "3")
James Camomile ... special effects
Gene Grigg ... special effects assistant (segment "2-4")
Richard L. Hill ... special effects crew
Thaine Morris ... special effects (segment "1-3")
Kevin Pike ... special effects supervisor (segment "4")
Paul Stewart ... special effects supervisor (segment "1")
Ed Verreaux ... monster effects (segment "4")
Jerry D. Williams ... special effects
Michael Wood ... special effects supervisor (as Mike Wood) (Segments 2, 3 & 4)
Beverly Hoffman ... eye designer: titles (uncredited)
Thaine Morris ... special effects supervisor (uncredited)

Visual Effects by 

David Allen ... visual effects (segment "4") (as David Allan)
Jim Aupperle ... end titles
Jim Danforth ... visual effects (segment "4")
Rocco Gioffre ... matte artist (segment "3")
Peter Kuran ... visual effects (segment "4")
Jim Aupperle ... compositing: titles (uncredited)
Jim Danforth ... effects photography (uncredited) / matte artist (uncredited)
Jammie Friday ... production supervisor: end titles (uncredited)
Sari Gennis ... effects animator: titles (uncredited)
Eric Guaglione ... matte photography: DQI (uncredited)
Gregory Jein ... model builder: titles (uncredited)
Kevin Kutchaver ... animator: VCE (uncredited)
Ed Manning ... animator: VCE (uncredited)
Hal Miles ... titles producer and director (uncredited)
Gary Pearlman ... titles and opticals: CRC/Novocom (uncredited)
Mark Sullivan ... matte artist (segment "4") (uncredited)
Albert Whitlock ... matte consultant (segment "4") (uncredited)
Bruce Woodside ... animator: VCE (uncredited)
Hoyt Yeatman ... matte photographer: DQI (uncredited)

Stunts 

Bill Couch ... stunt coordinator
Eurlyne Epper ... stunt double
Gene Hartline ... stunts
Terry James ... stunt double: Jon Lithgow
Gary McLarty ... stunt coordinator
Thomas Byrd ... stunts (uncredited)
Eddy Donno ... stunts (uncredited)
Joseph Hieu ... stunts (uncredited)
Al Leong ... stunts (uncredited)
Gary McLarty ... stunts (uncredited)
Debby Porter ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Dale Alexander ... key grip
Jamie Anderson ... camera operator (segment "3")
Richard Benda ... first assistant camera (prologue and segment 1)
Garrett Brown ... steadicam operator (segment "2-4")
John J. Connor ... camera operator (segment "1")
Rick Fee ... assistant camera (as Richard Fee)
Robert E. Gaynor ... dolly grip (as Robert Gaynor)
Alan Goldenhar ... gaffer (as Allen Goldenhar)
Mark Ludwig ... second assistant camera (prologue and segment 1)
Steve Lydecker ... camera operator (segment "1")
John C. Moulds ... first assistant camera
Bob Munoz ... best boy grip
Louis Niemeyer ... first assistant camera
Lee Redmond ... assistant camera
John Reynolds ... electrician / lighting technician
Arnold L. Rich ... camera operator (as Arnold Rich) (Segment 1)
Randall Robinson ... first assistant camera: helicopter unit
Alex Rodriguez ... lighting technician
Michael J. Schwartz ... lighting technician
Steve Shaver ... best boy (as Stephen Shaver)
Roger L. Smith ... camera operator: helicopter unit (segment "1") (as Roger Smith)
John Toll ... camera operator (segment "2-4")
Michael Hofstein ... additional camera operator (segment "3") (uncredited)
William E. Mareneck ... lighting technician (uncredited)
Emmanuel Vouniozos ... on-set technician (uncredited)

Animation Department 

Sam Cornell ... cartoon researcher (segment "3")
Sally Cruikshank ... cartoon supervisor (segment "3")
Mark Kausler ... cartoon researcher (segment "3")
Hal Miles ... animation director: title sequence
Mary Cain ... ink artist (uncredited)

Editorial Department 

Donah Bassett ... negative cutter
Aubrey Head ... color timer
Terry Claborn ... color timer (uncredited)

Music Department 

Bruce Botnick ... recording mixer
Tom Boyd ... musician: oboe soloist / oboe soloist
Marius Constant ... composer: original theme music
Alexander Courage ... composer: theme music from "Twilight Zone" / orchestrator
Robert Fernandez ... music scoring mixer
Jerry Goldsmith ... music producer / orchestrator
Kenneth Hall ... music editor
James Newton Howard ... song producer
Randy Kerber ... musician: keyboards
Norman Ludwin ... musician: bass
Arthur Morton ... orchestrator
Lionel Newman ... music supervisor
Itzhak Perlman ... musician: violin solos
Steve Schaeffer ... musician: percussion
Steven L. Smith ... music preparation
James Thatcher ... musician: french horn
Don Williams ... musician: xylophone
Jerry Williams ... musician: percussion
Bruce Babcock ... music copyist (uncredited)
Harry Bluestone ... musician: violin (uncredited)
Dennis Budimir ... musician: guitar (uncredited)
Larry Bunker ... musician: percussion (uncredited)
Harvey Cohen ... music copyist (uncredited)
Ian Fraser ... musician: keyboards (uncredited)
Jerry Goldsmith ... conductor (uncredited)
James Newton Howard ... musician: keyboards (uncredited)
Jo Ann Kane ... music copyist (uncredited)
Milton Kestenbaum ... musician: bass (uncredited)
Michael Lang ... musician: keyboards (uncredited)
Shelly Manne ... musician: drums (uncredited)
David Newman ... music consultant (uncredited) / musician: violin (uncredited)
Jeff Porcaro ... musician: percussion (uncredited)
Joe Porcaro ... musician: percussion (uncredited)
Steve Porcaro ... musician: keyboards (uncredited)
Emil Richards ... musician: percussion (uncredited)
Eric Stonerook ... copyist (uncredited)
Tommy Tedesco ... musician: guitar (uncredited)

Transportation Department 

Frank Khoury ... transportation (uncredited)

Other crew 

Peter Donen ... titles
David R. Lawson ... medic
Mark Peterson ... titles
Carol Serling ... project consultant
Kathleen Switzer ... assistant to: Mr. Spielberg
Dorcey Wingo ... helicopter pilot

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed