Edit
Rock & Rule (1983) Poster

(1983)

Full Cast & Crew

Directed by 

Clive Smith ... (as Clive A. Smith)

Writing Credits  

Patrick Loubert ... (story) &
Peter Sauder ... (story)
 
Peter Sauder ... (screenplay) &
John Halfpenny ... (screenplay)
 
Anna Bourque ... (additional dialogue) &
Greg Duffell ... (additional dialogue) &
Larry Mollin ... (additional dialogue) &
Deanne Stillman ... (additional dialogue) &
David Young ... (additional dialogue)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Don Francks ... Mok (voice)
Gregory Salata Gregory Salata ... Omar (voice)
Susan Roman ... Angel (voice)
Samantha Langevin ... Mok's Computer (voice)
Dan Hennessey Dan Hennessey ... Dizzy (voice)
Greg Duffell Greg Duffell ... Stretch / Zip (voice)
Chris Wiggins Chris Wiggins ... Toad (voice)
Brent Titcomb Brent Titcomb ... Sleazy (voice)
Donny Burns Donny Burns ... Quadhole / 1st Radio Announcer (voice)
Martin Lavut Martin Lavut ... Mylar / 2nd Radio Announcer (voice)
Catherine Gallant Catherine Gallant ... Cindy (voice)
Keith Hampshire Keith Hampshire ... Other Computers (voice)
Melleny Melody ... Carnegie Hall Groupie (voice) (as Melleny Brown)
Anna Bourque Anna Bourque ... Edna / Pinball Voice (voice)
Nick Nichols Nick Nichols ... Borderguard (voice)
John Halfpenny John Halfpenny ... Uncle Mikey (voice)
Maurice LaMarche ... Sailor (voice)
Catherine O'Hara ... Aunt Edith (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Debbie Harry ... Angel (singing) (voice) (as Deborah Harry)
Paul Le Mat ... Omar (voice)
Iggy Pop ... Monster From another Dimension (voice)
Lou Reed ... Mok (singing) (voice)
Robin Zander ... Omar (singing) (voice)

Produced by 

Michael Harrison ... associate producer
Michael Hirsh ... producer
Ted Kernaghan ... associate producer
Patrick Loubert ... producer

Music by 

Patricia Cullen

Cinematography by 

Lenora Hume

Film Editing by 

G. Scott LaBarge

Casting By 

Arlene Berman

Art Direction by 

Louis Krawagna
Clive Smith ... (as Clive A. Smith)

Makeup Department 

Julia Bourque ... makeup artist: live action reference

Production Management 

Dale Cox ... production manager
Trevor Davies ... production supervisor
Kevin Gallagher ... production supervisor
Paul Quigley ... post-production supervisor

Art Department 

Hiko Anima ... additional graphic designer: street graphics
Ben Ballon ... graphic artist
Julie Eberley ... graphic artist
Bob Fortier ... additional graphic designer: hologram sequence
Simon Harwood ... graphic artist
Keith Ingham ... additional graphic designer: dream sequence
Raymond Jafelice ... storyboard artist
Louis Krawagna ... set designer
Patrick Loubert ... storyboard artist
Pamela Marsales ... graphic artist
Don Marshall ... set designer
Michael Merrill ... additional graphic designer: Uncle Mikey Show
Harry Punno ... graphic artist
Paul Rivoche ... set designer
Brenda Royce ... graphic artist
Kate Shepherd ... graphic artist
Laura Shepherd ... graphic artist
Clive Smith ... storyboard artist (as Clive A. Smith)
Ricardo Spinacé ... graphic artist

Sound Department 

Terry Burke ... foley artist
Elius Caruso ... sound mixer
Rod Crawley ... sound effects editor
Peter Jermyn ... sound effects
Tom Joerin ... supervising sound editor
Peter Thillaye ... sound effects editor
Gord Thompson ... sound effects editor
David Appleby ... re-recording mixer (uncredited)
Andy Malcolm ... foley artist (uncredited)
Don White ... foley recording mixer (uncredited)

Visual Effects by 

Debra Armstrong ... effects animator (as Debra Collis)
Stephen Ashton ... effects assistant animator
Willy Ashworth ... effects animator
Dennis Brown ... model photographer / photographic processes / special photographic effects / technical designer / technical director
John Laurence Collins ... effects animator (as John Collins)
Peter Dewdney ... model builder
Gord Ellis ... effects animator
Barbara Fish ... effects assistant animator (as Barb Fish)
Stephen Fitch ... effects assistant animator (as Steve Fitch)
Wyndham Hannaway ... technical consultant
Gord Hill ... model photographer / photographic processes / technical designer / technical director
Fred Huffman ... model builder
Lenora Hume ... special photographic effects
Keith Ingham ... visual effects director
Ken Jones ... technical consultant
Brian Lee ... effects assistant animator
Linda Roy ... effects animator
Norm Stangl ... visual effects producer (as Norm Stangel)
David Thrasher ... effects animator
Peter Yamasaki ... effects animator
Lynn Yamazaki ... effects assistant animator
Mary Ellen Young ... effects animator (as Mary-Ellen Young)

Camera and Electrical Department 

David Altman ... animation camera
Jock Brandis ... photographer: live action reference
Jim Christiansen ... animation camera
Greg Farrow ... assistant: live action reference
Steve Fegelman ... animation camera
Stephen Feldman ... animation camera
Henri Fiks ... photographer: live action reference
Cameron Gaul ... animation camera
Karl Hagan ... animation camera
Tom Henderson ... animation camera
Derek Howard ... assistant: live action reference
Richard Pimm ... animation camera
Barbara Sachs ... animation camera (as Barb Sachs)
Paul Webster ... animation camera

Animation Department 

Ed Ackerman ... cel cleaner
Susan Albert ... ink and paint artist
Roger Allers ... animator
Lilliane Andre ... quality control
Verne Andru ... layout artist (as Verne Andrusiek)
Bob Ardiel ... assistant animator
Mary Anne Atell ... assistant animator
Robert Azzaro ... inbetween artist
Anne Marie Bardwell ... animator
Tyler Baylis ... quality control
Glen Binmore ... ink and paint artist
Tim Blanks ... color modeler
Charles Bonifacio ... additional character designer / animator
Magda Botto ... ink and paint artist
Anna Bourque ... color modeler
Julia Bourque ... ink and paint artist
Darlie Brewster ... animator (as David Brewster)
Robin Budd ... animator
Jan Burton ... assistant animator (as Janice Burton)
Grant Campbell ... inbetween artist
Ross Campbell ... assistant animator
Scott Caple ... layout artist
Mary Jane Card ... ink and paint artist
John Celestri ... animator (as Gian-Franco Celestri)
Angela Chalmers ... ink and paint artist
Bob Chambers ... cel cleaner
Scott Collie ... inbetween artist
John Laurence Collins ... animator (as John Collins)
Ann Collins-Clarke ... ink and paint artist (as Ann Collins)
Darren Coolen ... cel cleaner
Jim Craig ... layout artist (as James Craig)
Ted Csizmazia ... ink and paint artist
Dale Cummings ... additional character designer / layout artist
Alex Currie ... ink and paint artist
John de Klein ... assistant animator
Kim Delany ... ink and paint artist
Elaine Despins ... animator
Margaret Donaldson ... cel cleaner / painter
Michael Doraty ... background artist
Harold Duckett ... inbetween artist
Julie Eberley ... background artist
Tony Egizii ... assistant animator
Mary Eklund ... ink and paint artist
Leida Englar ... cel cleaner / painter
Ellen Eyman ... color modeler
Marija Fabek ... ink and paint artist
Graham Falk ... assistant animator
Mike Fallows ... assistant animator
Steve Fegelman ... cel cleaner
Sandy Feldman ... ink and paint artist
Diane Ferry ... inbetween artist (as Dianne Ferry)
Stephen Fitch ... inbetween artist (as Steve Fitch)
David Flett ... assistant animator
Valerie Fraser ... ink and paint artist (as Val Fraser)
Chuck Gammage ... additional character designer / animator
Wayne Gilbert ... background artist
Scott Glynn ... assistant animator
Terry Godfrey ... animator
Denis Gonzalez ... cel cleaner
Brad Goodchild ... assistant animator
Denise Grant ... xerographer
Gord Haney ... cel cleaner
Ron Harvey ... xerographer
Mary Hawkins ... ink and paint artist
Dave Hill ... ink and paint artist
Paul Hogarth ... xerographer
Michelle Houston ... assistant animator (as Michelle Jacobs)
Derek Howard ... ink and paint artist
Peter Hudecki ... assistant animator
Cherri Hurst ... inbetween artist
Gary Hurst ... assistant animator
Teresa Jackson ... ink and paint artist
Larry Jacobs ... animator
Raymond Jafelice ... layout artist
Bob Jaques ... assistant animator
Des Joseph ... ink and paint artist (as Debra Joseph)
Rob Kirkpatrick ... quality control
Patricia Knight ... inbetween artist
Gail Marie Kocznur ... assistant animator (as Gail Kocznur)
Sonja Kodric ... assistant animator (as Sonja Ramsaran)
Louis Krawagna ... background rendering
Agnes Krumins ... ink and paint artist (as Agi Krumins)
Don Lauder ... quality control
Sean Leaning ... inbetween artist
Brian Lee ... inbetween artist
Beverly Lehman ... assistant animator
Jan Leitch ... ink and paint artist (as Janice Leitch)
Brian Lemay ... assistant animator
Elizabeth Lewis ... inbetween artist
Larry Lough ... painter
Diana Lyle ... quality control
Lavinia Lyne ... ink and paint artist
Sheila MacDonald ... ink and paint artist
Martin Maguss ... cel cleaner
Don Marshall ... layout artist
Les McBride ... quality control
Sheila McCusker ... painter
Jo-Anne Merrill ... ink and paint supervisor (as Joanne Merrill)
Michael Merrill ... layout artist
Marion Mertens ... ink and paint artist
Roy Meurin ... inbetween artist
Ron Migliore ... inbetween artist
Rose Mihalyi ... ink and paint artist (as Rosemary Mihalyi)
Cindy Moehrle ... cel cleaner (as Cynthia Moehrle)
Peter Moehrle ... background artist
Karen Munro-Caple ... inbetween artist (as Karen Munro)
Frank Nissen ... animator / principal character designer
Steve Nixon ... xerographer
Betty Oldham ... cel cleaner (as Betty Donaldson) / quality control (as Betty Donaldson)
Veronica Oldham ... cel cleaner
Dana Orlando ... painter
Ralf Palmer ... animator (as Ralph Palmer)
Cathy Parkes ... ink and paint artist
Maureen Paxton ... background artist
Wendy Perdue ... animator
Ann Perron ... ink and paint artist
James Poirier ... ink and paint artist
Tina Poplawski ... ink and paint artist
Susan Price ... painter
Dev Ramsaran ... animator (as Devenand Ramsaran)
Ted Ravn ... assistant animator
Franc Reyes ... layout artist
Margaret Roi ... ink and paint artist (as Marguerite Roi)
David Ross ... layout artist
Alma Roussy ... painter
Barbara Sachs ... quality control (as Barb Sachs)
Rob Sadler ... cel cleaner
Regina Salman ... cel cleaner
Micheline Scammell ... ink and paint artist (as Micheline Scammel)
Louis Scarborough Jr. ... animator (as Louis Scarborough)
Dale Schott ... animator
Tina Seemann ... assistant animator / quality control
Arna Selznick ... layout artist
Pat Sito ... quality control (as Patricia Sito)
Tom Sito ... animator
David S. Smith ... inbetween artist (as David Smith)
J.D. Smith ... animator / assistant animator (as Dan Smith)
Rob Snowden ... ink and paint artist (as Robert Snowdon)
Bill Speers ... animator
Gordon Stanfield ... inbetween artist
Jan Steel Moffatt ... inbetween artist (as Jan Moffatt)
Ken Stephenson ... animation supervisor: club sequence / animator
Carol Sterne ... ink and paint artist
Doug Strauss ... cel cleaner
Rob Stupple ... assistant animator
Dave Temesy ... xerographer (as David Temesy)
Jeff Topping ... assistant animator
Liz van Atter ... ink and paint artist
Alexis Wallrich ... ink and paint artist
Cynthia Ward ... assistant animator (as Cynthia Swift)
Keith Ward ... assistant animator
Donna Wilson ... ink and paint artist
Lisa Wuohela ... painter
Tahsin Özgür ... inbetween artist (as Tahsin Ozgur)
Mark Koetsier ... animator (uncredited)
Knud Skov ... background artist (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Julia Bourque ... costumer: live action reference

Editorial Department 

Rob Kirkpatrick ... assistant editor

Music Department 

Shane Adams ... musician: bass
Cleeve Anderson ... musician: drums
Billy Bryans ... musician: drums
Patricia Cullen ... musician: piano and synthesizers / score producer
Bob Federer ... score engineer
David Greene ... score engineer / score producer
Rick Lazar ... musician: percussion (as Rick Lazare)
Jim Morgan ... musician: bass / score engineer
Katherine Moses ... musician: saxophone
Toby Swann ... musician: guitars
Matt Zimbel ... musician: percussion

Other crew 

Mike Ash ... production office
Arlene Berman ... assistant to producers
Barbara Bjarnason ... production office
Carol Bradbury ... assistant to director
Patricia R. Burns ... production office (as Patricia Burns)
Peter Dey ... business affairs consultant
Frank Diteljan ... accountant
Sandra Dyer ... accountant
Sandra Gardner ... assistant to producers / market researcher
Ron Hedland ... performer reference: Dizzy
Tom Joerin ... performer reference: Omar
Lida Kalisz ... business affairs
Michael Merrill ... performer reference: Omar
Henri Paluszkiewicz ... accountant
Marion Pennelli ... accountant
Tina Poplawski ... performer reference: Angel
Sonja Ralph ... accountant
Micheline Scammell ... production office (as Micheline Scammel)
Ingrid Skov ... production office
Susan Snooks ... assistant to producers
Brent Titcomb ... performer reference: Stretch
Seth Willenson ... pre-marketing consultant (as Seth Willensen)
Gerry Wills ... staff dietician
Eric Zhelka ... production office

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed