Edit
1941 (1979) Poster

(1979)

Full Cast & Crew

Directed by 

Steven Spielberg

Writing Credits  

Robert Zemeckis ... (screenplay) &
Bob Gale ... (screenplay)
 
Robert Zemeckis ... (story) &
Bob Gale ... (story) and
John Milius ... (story)

Cast (in credits order) verified as complete  

Dan Aykroyd ... Sgt. Frank Tree
Ned Beatty ... Ward Douglas
John Belushi ... Capt. Wild Bill Kelso
Lorraine Gary ... Joan Douglas
Murray Hamilton ... Claude Crumn
Christopher Lee ... Capt. Wolfgang von Kleinschmidt
Tim Matheson ... Capt. Loomis Birkhead
Toshirô Mifune ... Cmdr. Akiro Mitamura (as Toshiro Mifune)
Warren Oates ... Col. 'Madman' Maddox
Robert Stack ... Maj. Gen. Joseph W. Stilwell
Treat Williams ... Cpl. Chuck 'Stretch' Sitarski
Nancy Allen ... Donna Stratton
Lucille Benson ... Gas Mama (Eloise) (as Lucille Bensen)
Jordan Brian Jordan Brian ... Macey Douglas
John Candy ... Pvt. Foley
Elisha Cook Jr. ... The Patron (Dexter) (as Elisha Cook)
Eddie Deezen ... Herbie Kazlminsky
Bobby Di Cicco ... Wally Stephens
Dianne Kay ... Betty Douglas
Perry Lang ... Dennis DeSoto
Patti LuPone ... Lydia Hedberg
J. Patrick McNamara ... Pvt. DuBois
Frank McRae ... Pvt. Ogden Johnson Jones
Steven Mond ... Gus Douglas
Slim Pickens ... Hollis P. Wood
Wendie Jo Sperber ... Maxine Dexheimer
Lionel Stander ... Angelo Scioli
Dub Taylor ... Mr. Malcomb
Iggie Wolfington Iggie Wolfington ... Meyer Mishkin (as Ignatius Wolfington)
Christian Zika Christian Zika ... Stevie Douglas
Joe Flaherty ... Raoul Lipschitz (as Joseph P. Flaherty)
David L. Lander ... Joe (as David Lander)
Michael McKean ... Willy
Susan Backlinie ... Polar Bear Woman
E. Hampton Beagle E. Hampton Beagle ... Phone Man
Deborah Benson ... USO Girl
Don Calfa ... Telephone Operator
Dave Cameron Dave Cameron ... Reporter
Vito Carenzo Vito Carenzo ... Vito - Shore Patrol
Mark Carlton Mark Carlton ... Stilwell Aide
Gary Carlos Cervantes ... Zoot Suiter (as Gary Cervantes)
Paul Cloud Paul Cloud ... Stilwell Aide
Luis Contreras ... Zoot Suiter
Carol Culver Carol Culver ... Anderson Sister
Lucinda Dooling Lucinda Dooling ... Lucinda
Gray Frederickson Gray Frederickson ... Lt. Bressler
Brian Frishman ... USO Goon
Samuel Fuller ... Interceptor Commander (as Sam Fuller)
Marjorie Gaines Marjorie Gaines ... Anderson Sister
Dian Gallup Dian Gallup ... Twin
Denise Gallup Denise Gallup ... Twin
Trish Garland Trish Garland ... Anderson Sister
Barbara Gannen Barbara Gannen ... Interceptor Assistant
Brad Gorman Brad Gorman ... USO Nerd
Jerry Hardin ... Map Man
Diane Hardin Diane Hardin ... Interceptor Assistant (as Diane Hill)
Robert Houston ... Maddox's Soldier (as Bob Houston)
Audrey Landers ... USO Girl
John Landis ... Mizerany
Mark Marias Mark Marias ... Dept. Store Kid
John McKee John McKee ... Reporter (as John R. McKee)
Ronnie McMillan Ronnie McMillan ... Winowski
Dan McNally Dan McNally ... Reporter
Dick Miller ... Officer Miller (as Richard Miller)
Akio Mitamura Akio Mitamura ... Ashimoto
Antoinette Molinari Antoinette Molinari ... Mrs. Scioli
Walter Olkewicz ... Hinshaw
Mickey Rourke ... Reese
Whitney Rydbeck Whitney Rydbeck ... Daffy
Donovan Scott ... Kid Sailor
Kerry Sherman ... USO Girl
Hiroshi Shimizu Hiroshi Shimizu ... Ito
Geno Silva Geno Silva ... Martinez
Rita Taggart ... Reporter
Maureen Teefy ... USO Girl
Andy Tennant ... Babyface
Jack Thibeau Jack Thibeau ... Stilwell Aide
Galen Thompson Galen Thompson ... Stilwell Aide
Frankie Verroca Frankie Verroca ... USO Nerd (as Frank Verroca)
John Voldstad John Voldstad ... USO Nerd
Carol Ann Williams Carol Ann Williams ... USO Girl
Jenny Williams Jenny Williams ... USO Girl
Rest of cast listed alphabetically:
James Caan ... Sailor in Fight (uncredited)
Denise Cheshire ... Swimming Girl (at U-boat periscope) (uncredited)
Sandra Gray Sandra Gray ... Dancer (uncredited)
Sydney Lassick ... Salesman (uncredited)
Mo Lauren Mo Lauren ... Girl in Dance Club (uncredited)
Farley Malorrus Farley Malorrus ... Sgt. Murray, Army Air Corp. (uncredited)
Penny Marshall ... Miss Fitzroy (uncredited)
Steve Moriarty Steve Moriarty ... Sailor in Dancehall Fight (uncredited)
Hank Robinson ... Officer at Meeting (uncredited)
Debbie Rothstein Debbie Rothstein ... USO Girl - Jitterbugger (uncredited)

Produced by 

Buzz Feitshans ... producer
Janet Healy ... associate producer
Michael Kahn ... associate producer
John Milius ... executive producer

Music by 

John Williams

Cinematography by 

William A. Fraker ... director of photography

Film Editing by 

Michael Kahn

Casting By 

Sally Dennison

Production Design by 

Dean Edward Mitzner

Art Direction by 

William F. O'Brien

Set Decoration by 

John P. Austin ... (as John Austin)

Costume Design by 

Deborah Nadoolman

Makeup Department 

Susan Germaine ... hair styles creator
Jack Obringer ... assistant makeup artist
Dorothy J. Pearl ... assistant makeup artist (as Dottie Pearle)
Ellen Powell ... assistant hair stylist
Bob Westmoreland ... makeup supervisor

Production Management 

Charles Myers ... unit production manager (as Chuck Myers)
Herb Willis ... unit production manager
John G. Wilson ... executive in charge of production (as John Wilson)

Second Unit Director or Assistant Director 

Paul Moen ... additional second assistant director
Steve Perry ... first assistant director
Chris Soldo ... second assistant director
Bruce Solow ... additional second assistant director
Jerry Ziesmer ... first assistant director
Stanley E. Foster ... second unit: second assistant director (uncredited)

Art Department 

Henry Alberti ... set designer
Glen E. Bardlerar ... painter
Clyde Booten ... painter
Bernard Charron ... painter
Arnold Ciaralo ... paint foreman
Hillery Clinton ... painter
Ed Cornell ... painter
Ray Critzas ... lead man
Oscar Esquivel ... property staff
Louis S. Fleming ... property staff (as Lou Flemming)
Tom J. Furginson ... lead man (as Tom Furginson)
Daniel Gluck ... set designer (as Dan Gluck)
Sam Gordon ... property master (as Sammy Gordon)
Joe Griffith ... additional illustrator
James Hassinger ... additional set decorator (as Jim Hasinger)
George Jenson ... production illustrator (as George Jensen)
Joseph Karas ... construction foreman (as Joe Karras)
Dave Margolin ... signwriter
Teri Mensch ... painter
Michele Miller ... painter
Ted Mossman ... assistant property master
Gregory Pickrell ... set designer (as Greg Pickrell)
Virginia L. Randolph ... set designer
Sandra Renfroe ... swing gang (as Sandy Armstrong)
Carleton E. Reynolds ... set designer (as Carlton Reynolds)
William Ladd Skinner ... set designer (as William Skinner)
Wayne Smith ... painter
Doug Wilson ... key painter
Bill Wolford ... construction foreman
Mickey Woods ... construction coordinator
D.A. Zingelewicz ... painter (as D.J. Zingelewicz)
Edward Zingelewicz ... key painter
Louis Zamora ... labor foreman (uncredited)

Sound Department 

Bub Asman ... sound effects editorial staff
Alex Bamattre ... sound effects editorial staff
Fred J. Brown ... supervising sound effects editor
Shelley Brown ... sound effects assistant
Raul A. Bruce ... boom operator (as Raul Bruce)
Gene S. Cantamessa ... production sound mixer
Juno J. Ellis ... sound effects assistant
Robert Glass ... re-recording mixer
Lori Hollingshead ... sound effects assistant
Chris Jenkins ... re-recording mixer
Robert Knudson ... re-recording mixer (as Buzz Knudson)
Don MacDougall ... re-recording mixer
Edward L. Sandlin ... sound effects editorial staff
Michele Sharp ... sound effects editorial staff (as Michele Sharp Brown)
Fred Stafford ... sound effects editorial staff (as Freddie Stafford)
Caryl Wickman ... sound effects editorial staff
David Wolpa ... cable person
Ed Golya ... adr mixer (uncredited)
Brian L. McCarty ... boom operator (uncredited)
Jim Moore ... adr recordist (uncredited)
Lee Strosnider ... sound mixer (uncredited)

Special Effects by 

Arthur Arp ... special effects technician
Thomas Arp ... special effects technician
Wilbur Arp ... special effects technician
Eugene Crum ... special effects technician
Ken Estes ... special effects technician (as Kenneth Estes)
A.D. Flowers ... special effects creator
Logan Frazee ... special effects technician (as Logan R. Frazee)
Terry D. Frazee ... special effects technician (as Terry Frazee)
Steve Galich ... special effects technician
Marlin Jones ... special effects technician
Steve Lombardi ... special effects technician
Gary Monak ... special effects technician
Billy Myatt ... special effects technician (as Bill Myat)
Donald Myers ... special effects technician (as Don Myers)
Joe Zomar ... special effects technician
Frank Ceglia ... special effects assistant (uncredited)
Kevin Pike ... special effects technician (uncredited)
John Wagner ... grip: special effects department (uncredited)

Visual Effects by 

L.B. Abbott ... optical consultant
Larry Albright ... special consultant
William Aldridge ... miniature rigging crew (as Bill Aldridge)
Michael Barrett ... miniature rigging crew
Ray Beetz ... miniature prop maker
Tom Cengr ... miniature prop maker
Michael Del Genio ... miniature prop maker
Anthony Doublin ... miniature prop maker
Ken Ebert ... miniature prop maker
Glenn Erickson ... miniature coordinator (as Glen Erickson)
Frances Evans ... miniature prop maker
Don Hathaway ... miniature rigging crew
David Heilman ... miniature prop maker
Tim Huchthausen ... miniature prop maker
Gregory Jein ... miniature supervisor
Robert L. Johnston ... miniature rigging crew (as Robert Johnston)
Sharon Lee ... miniature prop maker
Robin Dean Leyden ... miniature lighting designer (as Robin Leyden)
James F. Liles ... matte consultant (as Jim Liles)
Illyanna Lowry ... miniature prop maker
Michael McMillen ... miniature prop maker
David Peterson ... miniature rigging crew
Larry Robinson ... visual effects supervisor
Milius Romyn ... miniature prop maker
John Russell ... process technician
Nick Seldon ... miniature prop maker (as Nicholas Seldon)
Robert Short ... special consultant
Doyle Smiley ... miniature rigging crew
Richard Stutsman ... miniature rigging crew
Mitch Suskin ... miniature production assistant
Matt Sweeney ... miniature rigging crew
Ken Swenson ... assistant miniature supervisor
Susan Turner ... miniature prop maker
Brad Turpin ... miniature rigging crew
Frank Van der Veer ... blue screen consultant
Gary Weeks ... miniature prop maker
Robert E. Worthington ... miniature prop maker (as Robert Worthington)
Matthew Yuricich ... matte paintings (as Matt Yuricich)
Mike Myers ... miniature lighting designer (uncredited)

Stunts 

Terry Leonard ... stunt coordinator
Pete Antico ... stunts (uncredited)
Bruce Paul Barbour ... utility stunts (uncredited)
Gary Baxley ... stunts (uncredited)
May Boss ... stunts (uncredited)
Steve Boyum ... stunts (uncredited)
Jerry Brutsche ... stunts (uncredited)
James Caan ... stunts (uncredited)
David S. Cass Sr. ... stunts (uncredited)
Steven Chambers ... stunts (uncredited)
Denise Cheshire ... stunts (uncredited)
Roydon Clark ... stunts (uncredited)
Danny Costa ... stunts (uncredited)
Vince Deadrick Jr. ... stunts (uncredited)
Dick Durock ... stunts (uncredited)
Bud Ekins ... stunts (uncredited)
Donna Ekins-Kapner ... stunts (uncredited)
Tom Elliott ... stunts (uncredited)
Eurlyne Epper ... stunts (uncredited)
Gary Epper ... stunts (uncredited)
Jeannie Epper ... stunts (uncredited)
Richard Epper ... stunts (uncredited)
Tony Epper ... stunts (uncredited)
John Escobar ... stunts (uncredited)
Debbie Evans ... stunt performer (uncredited)
Bobby Ferro ... stunts (uncredited)
Jack Gill ... stunts (uncredited)
Marguerite Happy ... stunts (uncredited)
Bob Herron ... stunts (uncredited)
Leslie Hoffman ... stunt double: Wendie Jo Sperber (uncredited) / stunts (uncredited)
Larry Holt ... stunts (uncredited)
Norman Howell ... stunts (uncredited)
Loren Janes ... stunts (uncredited)
Mike Johnson ... stunts (uncredited)
Kevin N. Johnston ... stunts (uncredited)
Al Jones ... stunts (uncredited)
Walt La Rue ... stunts (uncredited)
Mo Lauren ... stunt performer (uncredited)
Terry Leonard ... stunts (uncredited)
Denver Mattson ... stunts (uncredited)
Gary McLarty ... stunts (uncredited)
Joyce McNeal ... stunts (uncredited)
John Meier ... stunts (uncredited)
Jimmy Ortega ... stunts (uncredited)
Regina Parton ... stunts (uncredited)
Mary Peters ... stunts (uncredited)
Mario Roberts ... stunts (uncredited)
Walter Robles ... stunts (uncredited)
George Robotham ... stunts (uncredited)
Mic Rodgers ... stunts (uncredited)
Kerry Rossall ... stunts (uncredited)
Ray Saniger ... stunts (uncredited)
Rick Sawaya ... stunts (uncredited)
Fred Scheiwiller ... stunts (uncredited)
Ben Scott ... stunts (uncredited)
John-Clay Scott ... stunts (uncredited)
Joe Stone ... stunts (uncredited)
Keith Tellez ... stunts (uncredited)
R.L. Tolbert ... stunts (uncredited)
Rock A. Walker ... stunts (uncredited)
Dick Warlock ... stunts (uncredited)
Ted White ... stunts (uncredited)
Bob Yerkes ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Fredrick Albrecht ... grip
Bill Beam ... key grip: second unit
Gerald H. Boatright ... best boy (as Jerry Boatright)
Steve Bridge ... first assistant camera
Dick Colean ... camera operator
John Cucura ... electrician
Gary R. Dodd ... key grip (as Gary Dodd)
John Donnelly ... best boy
Donald Glenn ... grip (as Don Glenn)
Jack Kennedy ... best boy
Jan Koshay ... dolly grip
Bill Krattiger ... electrician
Donald M. Morgan ... camera operator: second unit
Ed Natividad ... assistant camera: second unit
Aaron Pazanti ... assistant camera: second unit
William L. Peets ... gaffer: second unit (as Bill Peets)
Doug Pentek ... gaffer
Thomas P. Powell ... rigging gaffer
Ed Reilly ... electrician (as Edward J. Reilly)
Tom Riffo ... electrician
Andy Romanoff ... crane operator: Louma crane
Charles W. Short ... camera operator: second unit
Peter Sorel ... still photographer
Steve Stafford ... assistant camera
Frank Stanley ... additional director of photography
Phil Stern ... still photographer
Ty Suehiro ... grip
Bill Sutton ... grip
Richard Turner ... second assistant camera
Ronald L. Vargas Jr. ... first assistant camera (as Ron Vargas)
Rand R. Vargas ... grip (as Randy Vargas)
John Wright ... electrician
Don Yamasaki ... electrician
Mike Chevalier ... additional camera operator (uncredited)
Frank Detone Jr. ... rigging grip (uncredited)
Adam Glick ... set lighting technician (uncredited)
Paul Jacobsen ... electrician (uncredited) / rigger (uncredited)
Robert D. McBride ... camera operator (uncredited)
Rexford L. Metz ... additional photography: second unit (uncredited)
Robert Seaman ... camera operator (uncredited)
Gary Stark ... set lighting technician (uncredited)
Richard Walden ... additional first assistant camera (uncredited)

Casting Department 

Robert Buckingham ... atmosphere casting
Stanzi Stokes ... casting assistant (as Stanzi Foster)
Franklyn Warren ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Adrienne Childers ... costumer
Theresa Laursen ... assistant wardrobe: women (as Theresa T. Volpe)
Mina Mittelman ... wardrobe: women
Daniel Grant North ... costumer (as Dan North)
Jerry Sklar ... assistant wardrobe: men
Ed Wynigear ... wardrobe: men

Editorial Department 

Daniel T. Cahn ... assistant film editor (as Daniel Todd Cahn)
Bob McMillian ... color consultant (as Robert M. McMillian)
Randy Jon Morgan ... assistant editor (as Randy Morgan)

Music Department 

Marion Klein ... orchestra manager
John Neal ... music scoring mixer
Herbert W. Spencer ... orchestrator (as Herbert Spencer)
Kenneth Wannberg ... music editor (as Ken Wannberg)
Louie Bellson ... musician: drums (uncredited)
Tom Boyd ... musician: oboe soloist (uncredited) / oboe soloist (uncredited)
Alf Clausen ... music copyist (uncredited)
Harry V. Lojewski ... music supervisor (uncredited)
Abe Most ... musician: clarinet (uncredited)
Emil Richards ... musician: percussion (uncredited)
James Thatcher ... musician: French horn (uncredited)
John Williams ... conductor (uncredited)

Transportation Department 

Paul Casella Jr. ... transportation coordinator (as Paul Casella)
William Charles Hauer ... transportation captain (as Chuck Hauer)
William 'Scott' Pierson ... driver co-captain
Gina August ... driver (uncredited)
Chris Haynes ... driver (uncredited)
Mike Phillips ... driver (uncredited)

Other crew 

Tim Bright ... production assistant (as Timothy Bright)
R. Anthony Brown ... production associate
Carol Sue Byron ... office staff (as Carol Byron)
Tom Camp ... pilot
Pat Carmen ... tank operator
Paul Casella Jr. ... production assistant (as Paul Martin Casella)
Paul De Rolf ... choreographer (as Paul de Rolf)
Matt Ford ... craft service
Steve Hinton ... pilot
Saul Kahan ... publicist
Kathleen Kennedy ... assistant: Mr. Milius
Marie Kenney ... script supervisor
Richleigh Kerr ... production assistant
Adria Later ... studio teacher (as Adria Lickliker)
Jean-Marie Lavalou ... louma crane technical advisor
Jerry Layne ... ventriloquial consultant
Davi Loren ... office staff
Darrin Martin ... apprentice
Maria Melcher McConnell ... office staff
Lillian Michelson ... researcher (as Lillian Michaelson)
Margaret Mitchell ... production accountant
Lata Ryan ... production coordinator
Gail Siemers ... assistant: Mr. Spielberg (as Gail Lyn Siemers)
Syd Stembridge ... weapons consultant
Mary Ellen Trainor ... associate to producer
Judy Van Wormer ... assistant choreographer (as Judy van Wormer)
Eric Von Buello ... mammal and ventriloquial creator
Steve Gawley ... miniature painter (uncredited)
Chuck Jones ... creative assistant (uncredited)
B.J. Smith ... first aid (uncredited)
Frank Tallman ... pilot (uncredited)
Pat Walshe ... double (uncredited)
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed