Edit
The Ten Commandments (1956) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Cecil B. DeMille ... (as Cecil B. de Mille)

Writing Credits  

Dorothy Clarke Wilson ... (this work contains material from the book "Prince of Egypt") &
J.H. Ingraham ... (this work contains material from the book "Pillar of Fire") (as Rev. J. H. Ingraham) &
A.E. Southon ... (this work contains material from the book "On Eagle's Wing") (as Rev. A. E. Southon)
 
Æneas MacKenzie ... (written for the screen by) &
Jesse Lasky Jr. ... (written for the screen by) (as Jesse L. Lasky Jr.) &
Jack Gariss ... (written for the screen by) &
Fredric M. Frank ... (written for the screen by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Charlton Heston ... Moses
Yul Brynner ... Rameses
Anne Baxter ... Nefretiri
Edward G. Robinson ... Dathan
Yvonne De Carlo ... Sephora
Debra Paget ... Lilia
John Derek ... Joshua
Cedric Hardwicke ... Sethi (as Sir Cedric Hardwicke)
Nina Foch ... Bithiah
Martha Scott ... Yochabel
Judith Anderson ... Memnet
Vincent Price ... Baka
John Carradine ... Aaron
Olive Deering ... Miriam
Douglass Dumbrille ... Jannes
Frank DeKova ... Abiram
Henry Wilcoxon ... Pentaur
Eduard Franz ... Jethro
Donald Curtis ... Mered
Lawrence Dobkin ... Hur Ben Caleb
H.B. Warner ... Amminadab
Julia Faye ... Elisheba
Lisa Mitchell Lisa Mitchell ... Jethro's Daughter
Noelle Williams Noelle Williams ... Jethro's Daughter
Joanna Merlin ... Jethro's Daughter
Pat Richard Pat Richard ... Jethro's Daughter
Joyce Vanderveen Joyce Vanderveen ... Jethro's Daughter
Diane Hall Diane Hall ... Jethro's Daughter
Abbas El Boughdadly Abbas El Boughdadly ... Rameses' Charioteer
Fraser C. Heston ... The Infant Moses (as Fraser Clarke Heston)
John Miljan ... The Blind One
Francis McDonald ... Simon
Ian Keith ... Rameses I
Paul De Rolf Paul De Rolf ... Eleazar
Woody Strode ... King of Ethiopia (as Woodrow Strode)
Tommy Duran Tommy Duran ... Gershom
Eugene Mazzola ... Rameses' Son
Ramsay Hill Ramsay Hill ... Korah
Joan Woodbury ... Korah's Wife
Esther Brown Esther Brown ... Princess Tharbis
Rushdy Abaza ... (as Rushti Abaza)
Dorothy Adams ... Slave Woman / Hebrew at Golden Calf / Hebrew at Rameses' Gate
Eric Alden ... High Ranking Officer / Taskmaster / Slave / Officer
E.J. André ... Sheik of Hazerath
Babette Bain Babette Bain ... Little Miriam
Baynes Barron ... Taskmaster
Kay Bell Kay Bell ... Taskmaster / Red-Bearded Slave
Mary Benoit ... Guardian of the Prince / Court Woman / Hebrew at Dathan's Tent / Hebrew at Crag and Corridor / Mother
Henry Brandon ... Commander of the Hosts
Robert Carson ... Eleazar as an Adult
Bobby Clark Bobby Clark ... Little Boy in Exodus (as Robert Clark)
Rus Conklin Rus Conklin ... Whip-Scarred Brick-Carrier / Hebrew at Dathan's Tent
Mike Connors ... Amalekite Herder (as Touch Connors)
Henry Corden ... Sheik of Sinai
Edna Mae Cooper Edna Mae Cooper ... Woman of the Court
Kem Dibbs Kem Dibbs ... Corporal
Maude Fealy ... Slave Woman / Hebrew at Crag and Corridor
Mimi Gibson Mimi Gibson ... The Blind One's Granddaughter
Diane Gump Diane Gump ... Slave
Nancy Hale Nancy Hale ... Court Lady in Pool
June Jocelyn June Jocelyn ... Court Lady / Hebrew at Crag and Corridor / Hebrew at Dathan's Tent / Wife of Overseer
Richard Kean Richard Kean ... Old Hebrew at Moses' House / Hebrew Toward Corridor
Gail Kobe ... Pretty Slave Girl
Fred Kohler Jr. ... Foreman
Kenneth MacDonald ... Hebrew at Crag and Corridor / Slave
Peter Mamakos ... Chief Driver
Irene Martin Irene Martin ... Tuya
George Melford ... Hebrew at Golden Calf / Nobleman
John Merton ... Architect's Assistant
Amena Mohamed Amena Mohamed ... Architect's Assistant
Paula Morgan Paula Morgan ... Hebrew Woman / Slave Woman
Dorothy Neumann ... Hebrew at Crag and Corridor / Slave / Hebrew at Dathan's Tent
John Parrish John Parrish ... Sheik of Rephidim
Rodd Redwing ... Taskmaster / Hebrew at Golden Calf
Addison Richards ... Fan Bearer
Keith Richards ... Hebrew at Golden Calf / Courtier / Slave / Hebrew at Dathan's Tent / Hebrew at Crag and Corridor / Overseer
Marcoreta Starr Marcoreta Starr ... Slave / Hebrew at Golden Calf
Onslow Stevens ... Lugal
Clint Walker ... Sardinian Captain
Amanda Webb Amanda Webb ... Hebrew at Golden Calf / Young Woman / Hebrew in Exodus
Frank Wilcox ... Wazir
Jeane Wood Jeane Wood ... Slave / Hebrew at Crag and Corridor / Hebrew at Golden Calf
Rest of cast listed alphabetically:
Abdullah Abbas Abdullah Abbas ... Taskmaster (uncredited)
Gorgen Raymond Aghayan Gorgen Raymond Aghayan ... Hebrew at Golden Calf (uncredited)
Ahmed Salah Sayed Ahmed Ahmed Salah Sayed Ahmed ... Slave (uncredited)
Luis Alberni ... Old Hebrew at Moses' House (uncredited)
Lillian Albertson ... Slave (uncredited)
Barbara Aler Barbara Aler ... Lady from Edon / Priestess / Hebrew at Golden Calf (uncredited)
Ted Allan Ted Allan ... Hebrew at Rameses' Gate (uncredited)
Herb Alpert ... Drummer on Mt. Sinai (uncredited)
Claire Andre Claire Andre ... Slave (uncredited)
Dorothy Andre Dorothy Andre ... Slave (uncredited)
Michael Ansara ... Taskmaster (uncredited)
Bart Antinora Bart Antinora ... Slave (uncredited)
Alan Aric Alan Aric ... Hebrew at Golden Calf (uncredited)
Joel Ashley Joel Ashley ... Taskmaster (uncredited)
Maria Elena Aza Maria Elena Aza ... Dancing Girl (uncredited)
William Bagdad ... Slave (uncredited)
Vicki Bakken Vicki Bakken ... Egyptian Courtesan (uncredited)
Peter Baldwin ... Courtier (uncredited)
Patti Ballon Patti Ballon ... Hebrew Girl at Rameses' Gate (uncredited)
Judith Barrett Judith Barrett ... Hebrew at Golden Calf (uncredited)
Norman Bartold ... Signalman (uncredited)
Betty Bassett Betty Bassett ... Court Woman (uncredited)
Jack Baston Jack Baston ... Fan Bearer (uncredited)
Arthur Batanides Arthur Batanides ... Hebrew at Rameses' Gate / Hebrew at Golden Calf (uncredited)
George Baxter George Baxter ... 2nd Wazir (uncredited)
Prudence Beers Prudence Beers ... Hebrew at Crag and Corridor / Hebrew at Golden Calf (uncredited)
Don Bender Don Bender ... Young Boy (uncredited)
Marc Bender Marc Bender ... Child Slave (uncredited)
Richard Bender Richard Bender ... Granary Child / Child Slave (uncredited)
Rita Bennett Rita Bennett ... Slave (uncredited)
Steven Benson Steven Benson ... Little Boy in Exodus (uncredited)
Dehl Berti Dehl Berti ... Pharaoh's Manservant / Architect's Assistant (uncredited)
Robert Bice ... Sergeant (uncredited)
Jan Bradley Jan Bradley ... Court Lady / Slave / Hebrew at Crag and Corridor (uncredited)
Harriett Brest Harriett Brest ... Hebrew in Exodus (uncredited)
Cindy Brown Cindy Brown ... Slave (uncredited)
Linda Sue Brown Linda Sue Brown ... Girl with Doll (uncredited)
Naaman Brown Naaman Brown ... Ethiopian (uncredited)
Wanda Brown Wanda Brown ... Slave (uncredited)
Zev Bufman Zev Bufman ... Slave / Hebrew in Exodus / Hebrew at Golden Calf (uncredited)
Rexford Burnett Rexford Burnett ... Slave (uncredited)
Polly Burson Polly Burson ... Slave (uncredited)
Iris Burton Iris Burton ... Dancer (uncredited)
Herbert Butterfield ... Royal Physician (uncredited)
Lillian Buyeff Lillian Buyeff ... Mother (uncredited)
Tim Cagney Tim Cagney ... Gershom - Age 6 (uncredited)
Florine Carlan Florine Carlan ... Hebrew Woman (uncredited)
Cliff Carnell ... Edomite Ambassador (uncredited)
Larry Chance ... Taskmaster at Brick Pits (uncredited)
Anna Cheselka Anna Cheselka ... Extra (uncredited)
Babs Christie Babs Christie ... Jethro's Daughter (uncredited)
Ken Christy Ken Christy ... Slave (uncredited)
Adalet Cimcoz Adalet Cimcoz ... Nefretiri (voice) (uncredited)
Shari Clark Shari Clark ... Slave / Hebrew Toward Corridor (uncredited)
Elizabeth Cloud-Miller Elizabeth Cloud-Miller ... Old Hebrew Woman at Moses' House (uncredited)
Fred Coby Fred Coby ... Taskmaster / Hebrew at Golden Calf (uncredited)
Peter Coe ... Egyptian Soldier (uncredited)
Lesley-Marie Colburn ... Slave Child (uncredited)
Edward Colebrook Edward Colebrook ... Slave (uncredited)
Zebedy Colt Zebedy Colt ... Slave (uncredited)
John Compton John Compton ... Slave (uncredited)
Roger Creed Roger Creed ... Taskmaster / Slave / Baka's Guard (uncredited)
John F. Cretan John F. Cretan ... Courtier / Slave / Hebrew Toward Corridor (uncredited)
Dorothy Crider Dorothy Crider ... Hebrew in Exodus (uncredited)
Dean Cromer Dean Cromer ... Courtier (uncredited)
Kio Cuddy Kio Cuddy ... Priestess (uncredited)
Fairy Cunningham ... Court Lady / Slave (uncredited)
Jack Cunningham Jack Cunningham ... Spearman (uncredited)
Tony Dante Tony Dante ... Libyan Captain (uncredited)
Jann Darlyn Jann Darlyn ... Swimmer (uncredited)
Steve Darrell ... Man with Bedding (uncredited)
Frankie Darro ... Slave (uncredited)
Madelyn Darrow Madelyn Darrow ... Court Lady in Pool (uncredited)
James Davies James Davies ... Hebrew at Golden Calf (uncredited)
Terence de Marney ... Hebrew at Rameses' Gate (uncredited)
Adeline De Walt Reynolds ... Frail Old Lady (uncredited)
Cecil B. DeMille ... Narrator (uncredited)
Vera Denham Vera Denham ... Slave / Hebrew in Dathan's Tent / Hebrew at Crag and Corridor (uncredited)
John Diggs John Diggs ... Babylonian Ambassador (uncredited)
Sophie Dimitry Sophie Dimitry ... Slave (uncredited)
Allan Douglas Allan Douglas ... Hebrew in Exodus / Hebrew at Golden Calf (uncredited)
John Drexel John Drexel ... Courtier (uncredited)
Robert Dumas Robert Dumas ... Palace Guard (uncredited)
Margie Duncan Margie Duncan ... Slave (uncredited)
Marjie Duncan Marjie Duncan ... Slave (uncredited)
Edward Earle ... Slave (uncredited)
Mohamed El Deeb Mohamed El Deeb ... Elder (uncredited)
Mah Salah Eldin Mah Salah Eldin ... Treasury Guard (uncredited)
Henry A. Escalante Henry A. Escalante ... Taskmaster / Palace Guard (uncredited)
Hanaf Abou Esma Hanaf Abou Esma ... Treasury Guard (uncredited)
Anthony Eustrel ... First High Priest (uncredited)
Charles Evans ... Councillor (uncredited)
Luigi Faccuito Luigi Faccuito ... Dancer (uncredited)
Matty Fain Matty Fain ... Slave (uncredited)
Gamel Faris Gamel Faris ... Sergeant (uncredited)
Richard Farnsworth ... Chariot Driver (uncredited)
Franklyn Farnum ... High Official (uncredited)
Frank Fayad Frank Fayad ... Hebrew at Rameses' Gate (uncredited)
Tido Fedderson Tido Fedderson ... Court Lady (uncredited)
Lila Finn Lila Finn ... Slave (uncredited)
Jack Fleming Jack Fleming ... Servant (uncredited)
Mary Elizabeth Forbes Mary Elizabeth Forbes ... Hebrew Woman / Hebrew at Rameses' Gate (uncredited)
Eddie Foster Eddie Foster ... Slave (uncredited)
Mona Fouad Mona Fouad ... Slave (uncredited)
Vera Francis ... Nubian Slave (uncredited)
John Frederick John Frederick ... Officer / Egyptian Captain (uncredited)
Robert Fuller ... Extra (uncredited)
Kathy Garver ... Rachel (uncredited)
Paul Gary Paul Gary ... Slave (uncredited)
Anthony George ... Slave (uncredited)
Leonard George Leonard George ... Slave (uncredited)
Hal Gerard Hal Gerard ... Slave / Hebrew at Crag and Corridor / Hebrew at Golden Calf (uncredited)
Jeanne Gerson Jeanne Gerson ... Slave Woman with Donkey / Hebrew in Exodus (uncredited)
Emily Getchell Emily Getchell ... Old Hebrew Woman / Woman at Moses' House (uncredited)
Jo Gilbert Jo Gilbert ... Slave (uncredited)
Richard Gilden Richard Gilden ... Hebrew in Dathan's Tent (uncredited)
Andy Glick Andy Glick ... Hebrew Boy at Rameses' Gate (uncredited)
Joe Gold Joe Gold ... Egyptian Guard (uncredited)
Gavin Gordon ... Trojan Ambassador (uncredited)
Judy Goren Judy Goren ... Girl with Donkey (uncredited)
Cliff Gould Cliff Gould ... Nobleman (uncredited)
Bernie Gozier ... Extra (uncredited)
Joe Gray ... Palace Guard (uncredited)
Jaclynne Greene Jaclynne Greene ... Mother (uncredited)
Maia Gregory Maia Gregory ... Slave (uncredited)
Robert Griffin ... High Priest (uncredited)
Mary Ann Griggs Mary Ann Griggs ... Hebrew at Golden Calf (uncredited)
Jerry Groves Jerry Groves ... Slave (uncredited)
Lyn Guild ... Slave (uncredited)
Frank Hagney ... Hebrew at Golden Calf (uncredited)
Chuck Hamilton ... Slave / Hebrew at Crag and Corridor (uncredited)
Kay Hammond ... Grease Woman (uncredited)
Peter Hansen ... Young Aide (uncredited)
Charmienne Harker Charmienne Harker ... Court Lady / Cretan Lady (uncredited)
Michael Harris Michael Harris ... Courtier (uncredited)
John Hart ... Cretan Ambassador (uncredited)
Maurice Hart Maurice Hart ... Slave (uncredited)
Jean Harvey Jean Harvey ... Slave (uncredited)
Paul Harvey ... Royal Physician (uncredited)
Edmund Hashim ... Captain of the Guards / Officer / Captain of Trumpeters (uncredited)
Mary Ann Hawkins Mary Ann Hawkins ... Slave (uncredited)
Donald Hayne Donald Hayne ... God (Pillar of Fire) (voice) (uncredited) (rumored)
Helene Heigh Helene Heigh ... Court Lady (uncredited)
Len Hendry Len Hendry ... Hebrew in Dathan's Tent (uncredited)
Bob Herron ... Courier (uncredited)
Herbert Heyes ... Old Councillor (uncredited)
Salah Higazy Salah Higazy ... Sergeant (uncredited)
Hallene Hill Hallene Hill ... Old Woman (uncredited)
Ed Hinton Ed Hinton ... Taskmaster / Flagman (uncredited)
Patricia Hitchcock ... Court Lady (uncredited)
Madeleine Taylor Holmes ... Slave (uncredited)
Robert Hunter Robert Hunter ... Courier (uncredited)
Patricia Iannone Patricia Iannone ... Granary Child (uncredited)
Delos Jewkes Delos Jewkes ... God (voice) (uncredited)
Adele Cook Johnson Adele Cook Johnson ... Court Lady (uncredited)
Lorna Jordon Lorna Jordon ... Hebrew at Golden Calf (uncredited)
Eddie Kane Eddie Kane ... Hebrew at Crag and Corridor (uncredited)
Mary Ellen Kay ... Court Lady in Pool (uncredited)
Max Keith Max Keith ... Nobleman (uncredited)
Robert Kendall Robert Kendall ... Slave Boy with Pigeons / Architect's Assistant (uncredited)
Don Kent Don Kent ... Captain of Tintyru (uncredited)
George Khoury George Khoury ... Hebrew at Golden Calf (uncredited)
George Kilburn George Kilburn ... Slave (uncredited)
Glen Kilburn Glen Kilburn ... Hebrew at Dathan's Tent (uncredited)
Walter Woolf King ... Herald (uncredited)
Charlotte Knight Charlotte Knight ... Slave (uncredited)
Mel Koontz Mel Koontz ... Ethiopian Witch Doctor (uncredited)
Walter Kray Walter Kray ... Courtier (uncredited)
Frank Lackteen ... Old Slave Praying (uncredited)
Ethan Laidlaw ... Elder of Joseph (uncredited)
Harry Landers ... Architect's Assistant / Hebrew at Rameses' Gate (uncredited)
Bob LaVarre Bob LaVarre ... Taskmaster (uncredited)
Anthony Lawrence Anthony Lawrence ... Slave (uncredited)
Norman Leavitt ... Slave (uncredited)
Michael Legend Michael Legend ... Courtier / Spearman (uncredited)
David Leonard ... Elderly Treader (uncredited)
Carol LeVeque Carol LeVeque ... Hebrew at Golden Calf (uncredited)
Harry Lewis ... Slave (uncredited)
Frank Leyva Frank Leyva ... Hebrew at Rameses' Gate (uncredited)
Ronald Lisa Ronald Lisa ... Slave (uncredited)
Tony Louis Tony Louis ... Hebrew at Golden Calf (uncredited)
Jerry Lucas Jerry Lucas ... Hebrew at Rameses' Gate / Jailer (uncredited)
Don Lynch Don Lynch ... Officer / Hebrew at Golden Calf (uncredited)
Emmett Lynn ... Old Slave / Hebrew at Golden Calf (uncredited)
Herbert Lytton ... Sethi's Attendant / Hebrew at Crag and Corridor (uncredited)
Casey MacGregor Casey MacGregor ... Slave (uncredited)
Barry Macollum Barry Macollum ... Slave / Hebrew at Golden Calf (uncredited)
Terry MacRae Terry MacRae ... Courtier / Slave (uncredited)
Ralph Major Ralph Major ... Spearman (uncredited)
Larue Malouf Larue Malouf ... Hebrew Girl at Sphinx (uncredited)
Sharon Manns Sharon Manns ... Girl with Water Bag / Hebrew Girl at Crag and Corridor (uncredited)
Tony Marcos Tony Marcos ... Treasury Guard (uncredited)
Michael Mark Michael Mark ... Hebrew at Dathan's Tent / Old Man Who Blesses Moses (uncredited)
Anthony Marsh Anthony Marsh ... Slave / Hebrew at Golden Calf (uncredited)
Saul Martell ... Slave (uncredited)
Jack Mather Jack Mather ... High Priest (uncredited)
Ricky McGough Ricky McGough ... Boy (uncredited)
Frank McMahon Frank McMahon ... Slave (uncredited)
Albert P. Meissner Albert P. Meissner ... Hebrew at Dathan's Tent (uncredited)
Madge Meredith ... Slave (uncredited)
John Milford ... Attendant to Trojan Ambassador / Young Father (uncredited)
Joyce Miller Joyce Miller ... Court Lady (uncredited)
Miliza Milo Miliza Milo ... Slave (uncredited)
Nico Minardos ... Courtier (uncredited)
Gordon Mitchell ... Egyptian Guard (uncredited)
Steve Mitchell Steve Mitchell ... Slave (uncredited)
Julie Mitchum Julie Mitchum ... Slave (uncredited)
John Mixon John Mixon ... Slave (uncredited)
Michael Moore Michael Moore ... Father (uncredited)
Pat Moran Pat Moran ... Slave (uncredited)
Neyle Morrow ... Slave / Hebrew at Dathan's Tent / Standard Bearer / Hebrew at Golden Calf (uncredited)
Robin Morse Robin Morse ... Pit Slave (uncredited)
Lorraine Moscati Lorraine Moscati ... Court Lady (uncredited)
Alix Nagy Alix Nagy ... Water Carrier / Hebrew at Golden Calf (uncredited)
Frank Nechero Frank Nechero ... Slave (uncredited)
Tom Nolan Tom Nolan ... Granary Child (uncredited)
Ron Nyman ... Egyptian Guard (uncredited)
Inez Palange Inez Palange ... Slave (uncredited)
Jacqueline Park Jacqueline Park ... Hebrew at Golden Calf (uncredited)
Eugenia Paul ... Hebrew Girl at Sphinx (uncredited)
Yvonne Peattie Yvonne Peattie ... Slave / Hebrew at Crag and Corridor (uncredited)
Edmund Penney Edmund Penney ... High Priest (voice) (uncredited)
Jon Peters ... Boy on Donkey Crossing Red Sea (uncredited)
Preston Peterson Preston Peterson ... Slave (uncredited)
Greigh Phillips Greigh Phillips ... Spearman / Hebrew at Golden Calf (uncredited)
Mary Ellen Popel Mary Ellen Popel ... Hebrew at Golden Calf (uncredited)
Stanley Price ... Slave Carrying Load (uncredited)
Elizabeth Prudhomme Elizabeth Prudhomme ... Hebrew at Golden Calf (uncredited)
Vernon Rabar Vernon Rabar ... Extra (uncredited)
Harry Rand Harry Rand ... Courtier / Slave (uncredited)
Stuart Randall ... Elder of Joseph (uncredited)
Ida Ratliff Ida Ratliff ... Hebrew in Exodus (uncredited)
Marlee Sue Regen Marlee Sue Regen ... Child Slave (uncredited)
Gloria Rhoads Gloria Rhoads ... Slave (uncredited)
Dawn Richard Dawn Richard ... Pharaoh's Daughter / Court Lady in Pool (uncredited)
Kent Lewis Richland Kent Lewis Richland ... Slave Boy / Hebrew Boy at Rameses' Gate (uncredited)
Carlos Rivero Carlos Rivero ... Slave (uncredited)
Mel Roberts Mel Roberts ... Little Boy in Exodus (uncredited)
Stephen Roberts Stephen Roberts ... Councillor (uncredited)
George Robotham George Robotham ... Attendant (uncredited)
Ric Roman ... Hebrew at Rameses' Gate (uncredited)
Victor Romito Victor Romito ... Officer / Hebrew in Exodus / Hebrew at Golden Calf (uncredited)
Mickey Roth Mickey Roth ... Officer (uncredited)
Linda Sue Rowen Linda Sue Rowen ... Little Girl at Crag and Corridor (uncredited)
James H. Russell James H. Russell ... Slave (uncredited)
Paul Salata Paul Salata ... Amalekite (uncredited)
Joan Samuels Joan Samuels ... Pharaoh's Court Dancer (uncredited)
Serena Sande Serena Sande ... Hebrew Girl at Sphinx (uncredited)
Archie Savage Archie Savage ... Ethiopian (uncredited)
Carl Saxe Carl Saxe ... Amalekite / High Priest (uncredited)
Jefferson Searles Jefferson Searles ... Hebrew Toward Corridor / Slave (uncredited)
Ister Shatta Ister Shatta ... Slave (uncredited)
Naomi Shaw Naomi Shaw ... Slave (uncredited)
Kathryn Sheldon Kathryn Sheldon ... Old Hebrew Woman Kneading Bread at Moses' House / Hebrew in Exodus (uncredited)
Hal Sherman Hal Sherman ... Slave (uncredited)
Mary Shriver Mary Shriver ... Hebrew Grandmother In Exodus (uncredited)
Mike Sill Mike Sill ... Golden Calf Bearer (uncredited)
Mickey Simpson Mickey Simpson ... Overseer Watching from Door (uncredited)
Marc Snegoff Marc Snegoff ... (uncredited)
Marc Snow Marc Snow ... Slave (uncredited)
Robert St. Claire Robert St. Claire ... Hebrew at Dathan's Tent (uncredited)
Charles Stevens ... Slave (uncredited)
Emilie Stevens Emilie Stevens ... Hebrew in Dathan's Tent (uncredited)
Robert Stevenson ... Courtier (uncredited)
Bob Stratton Bob Stratton ... Nobleman (uncredited)
Carl 'Alfalfa' Switzer ... Slave (uncredited)
Irene Tedrow ... Extra (uncredited)
Hy Terman Hy Terman ... Slave (uncredited)
Ken Terrell ... Amalekite (uncredited)
Arthur Tookoian Arthur Tookoian ... Fan Bearer (uncredited)
Pat Tribble Pat Tribble ... Woman (uncredited)
Patricia Turner Patricia Turner ... Hebrew at Rameses' Gate (uncredited)
Julian Upton Julian Upton ... Spearman (uncredited)
Connie Van Connie Van ... Slave (uncredited)
Robert Vaughn ... Spearman / Hebrew at Golden Calf (uncredited)
Louise Volding Louise Volding ... Slave (uncredited)
Bunny Warner Bunny Warner ... Little Girl (uncredited)
Joan Warner Joan Warner ... Hebrew at Golden Calf (uncredited)
Paul Weber Paul Weber ... Architect / Hebrew at Dathan's Tent / Hebrew at Crag and Corridor (uncredited)
Alan Wells ... Hebrew at Crag and Corridor (uncredited)
Paul Wexler Paul Wexler ... Hebrew at Crag and Corridor / Hebrew at Golden Calf (uncredited)
Dan White ... Slave (uncredited)
Loray White Loray White ... Nubian Slave (uncredited)
Marilyn Winston Marilyn Winston ... Granary Child (uncredited)
Harry Woods ... Officer (uncredited)
Norman Wright Norman Wright ... Assyrian Ambassador (uncredited)
Than Wyenn Than Wyenn ... Slave (uncredited)
Stephen Wyman Stephen Wyman ... Nobleman (uncredited)
Guy Zanette Guy Zanette ... Slave (uncredited)
Fred Zendar Fred Zendar ... Slave / Taskmaster (uncredited)
Vala Önengüt Vala Önengüt ... Rameses (voice) (uncredited)

Produced by 

Cecil B. DeMille ... producer (as Cecil B. de Mille)
Henry Wilcoxon ... associate producer

Music by 

Elmer Bernstein

Cinematography by 

Loyal Griggs ... director of photography

Film Editing by 

Anne Bauchens

Casting By 

Bert McKay ... (uncredited)

Art Direction by 

Albert Nozaki
Hal Pereira
Walter H. Tyler ... (as Walter Tyler)

Set Decoration by 

Sam Comer
Ray Moyer

Makeup Department 

Nellie Manley ... hair stylist
Frank McCoy ... makeup artist
Frank Westmore ... makeup artist
Wally Westmore ... makeup supervisor
Hamdi Al Abdel ... assistant makeup artist (uncredited)
Peggy Adams ... hair stylist (uncredited)
Abdel Hakeem Ahmed ... assistant makeup artist (uncredited)
Hamdy Ahmed ... makeup artist (uncredited)
Shousha Ahmed ... assistant hair stylist (uncredited)
Zakeria Ahmed ... assistant hair stylist (uncredited)
Erfan Aly ... assistant makeup artist (uncredited)
John A. Anderson ... makeup artist (uncredited)
Sayed Awad ... makeup artist (uncredited)
Bud Bashaw Jr. ... makeup artist (uncredited)
Larry Butterworth ... makeup artist (uncredited)
Willard Colee ... makeup artist (uncredited)
Olga Collings ... hair stylist (uncredited)
Robert Dawn ... makeup artist (uncredited)
Armand Delmar ... makeup artist (uncredited)
Frank Delmar ... makeup supervisor (uncredited)
Doris Durkus ... hair stylist (uncredited)
Mahmoud El Sayed ... assistant makeup artist (uncredited)
Max Factor ... makeup supervisor: Egyptian makeup (uncredited)
Ibraham Abdel Fattel ... assistant makeup artist (uncredited)
Mohamed Fouad ... assistant makeup artist (uncredited)
Bertha French ... hair stylist (uncredited)
Charles Gemora ... makeup artist (uncredited)
Jane Gorton ... hair stylist (uncredited)
Florence Guernsey ... hair stylist (uncredited)
Faye Hanlin ... hair stylist (uncredited)
Doris Harris ... hair stylist: Egypt (uncredited)
Ahmed Higazy ... assistant makeup artist (uncredited)
John G. Holden ... makeup artist (uncredited)
Hussein Hussein al Sayed ... makeup artist (uncredited)
Aly Iman ... makeup artist (uncredited)
Issa Ahmed Issa ... makeup artist (uncredited)
Alma Johnson ... hair stylist (uncredited)
Dick Johnson ... makeup artist (uncredited)
A.C. Karnagel ... makeup artist (uncredited)
Sam Kaufman ... makeup artist (uncredited)
Eugene Klum ... makeup artist (uncredited)
Beth Langston ... hair stylist (uncredited)
Lillian Lashin ... hair stylist (uncredited)
Helen Lierly ... hair stylist (uncredited)
Raymond Lopez ... makeup artist (uncredited)
Mohamed Magdy ... makeup artist (uncredited)
Youssef Mahmed ... makeup artist (uncredited)
Paul Malcolm ... makeup artist (uncredited)
Mohamed Mamdough ... assistant makeup artist (uncredited)
Wanda McGee ... hair stylist (uncredited)
Mahmoud Metwally ... makeup artist (uncredited)
Terry Miles ... makeup artist (uncredited)
Sayed Mohamad ... makeup artist (uncredited)
Fouad Ramadan Mohamed ... makeup artist (uncredited)
Abdel Moneim Moussa ... makeup artist (uncredited)
Sayed Ahmed Moustafa ... assistant makeup artist (uncredited)
Dick Narr ... makeup artist (uncredited)
Helene Parrish ... hair stylist (uncredited)
Sidney Perell ... makeup artist (uncredited)
Louis Phillipi ... makeup artist (uncredited)
Norman Pringle ... makeup artist (uncredited)
Hamdi Rafaat ... makeup artist (uncredited)
Sobhy Rasta ... makeup artist (uncredited)
Leonora Sabine ... hair stylist (uncredited)
Eric Seelig ... makeup artist: extras (uncredited)
Fae M. Smith ... hair stylist (uncredited)
Abdel Hameed Soliman ... makeup artist (uncredited)
Lavaughn Speer ... hair stylist (uncredited)
Jack Stone ... makeup artist (uncredited)
Hassan Taha ... assistant makeup artist (uncredited)
Harry Thomas ... makeup artist (uncredited)
Hazel R. Thompson ... hair stylist (uncredited)
Vera Tomei ... hair stylist (uncredited)
Lenore Weaver ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Frank Caffey ... production management
C. Kenneth Deland ... production management (as Kenneth De Land)
Don Robb ... production management (as Donald Robb)
Hugh Brown ... assistant production manager: Egypt (uncredited)
William Davidson ... assistant production manager (uncredited)
Andrew J. Durkus ... unit production manager (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Fouad Aref ... assistant director: Egypt
Francisco Day ... assistant director
Daniel McCauley ... assistant director
Michael D. Moore ... assistant director (as Michael Moore)
Arthur Rosson ... unit director
Edward Salven ... assistant director
Fawzy Aly ... second second assistant director: Egypt (uncredited)
Bud Brill ... second assistant director (uncredited)
Henry E. Brill ... second second assistant director (uncredited)
Richard Caffey ... assistant director (uncredited)
Loutfy Nour El Din ... second assistant director: Egypt (uncredited)
Fouad Salah El Dine ... second second assistant director: Egypt (uncredited)
Ibrahim El Gamal ... second second assistant director: Egypt (uncredited)
Farid El Guindi ... second assistant director: Egypt (uncredited)
Raouf El Sabaa ... second assistant director: Egypt (uncredited)
Raouf El Shafic ... second assistant director: Egypt (uncredited)
Ahmed El Touki ... second assistant director: Egypt (uncredited)
Gamel Faris ... second assistant director: Egypt (uncredited)
Saleh Fawzy ... second second assistant director: Egypt (uncredited)
Sherif Mustafa Hammouda ... second assistant director: Egypt (uncredited)
Al Mann ... second assistant director (uncredited)
Amena Mohamed ... second second assistant director: Egypt (uncredited)
Abdel Salam Moussa ... second assistant director: Egypt (uncredited)
Houssam El-Din Mustafa ... second assistant director: Egypt (uncredited)
Fikry Ramzy ... second assistant director: Egypt (uncredited)
Simon Saleh ... second second assistant director: Egypt (uncredited)
L. Jeffrey Selznick ... second assistant director (uncredited)
Mahmoud Serry ... second assistant director: Egypt (uncredited)

Art Department 

Gordon Cole ... properties
Jerry Cook ... set constructor
Robert Goodstein ... properties
Moustafa Abdallah ... propmaker (uncredited)
Mohamed Abdelaziz ... propmaker (uncredited)
Abdel Badie Ahmed ... propmaker (uncredited)
Abdel Hameed Ahmed ... propmaker (uncredited)
Mohamed Mahmoud Ahmed ... propmaker (uncredited)
Mahmoud Aly ... painter (uncredited)
Hosny Hamza Aman ... propmaker (uncredited)
Harry Arnold ... stand-by painter: Egypt (uncredited)
Said Ahmed Atta ... propmaker (uncredited)
Abdel Aty Atwa ... prop shop (uncredited)
Abdallah Awad ... welder (uncredited)
Sobhi Awad ... prop mechanics (uncredited)
Ibrahim Abdel Aziz ... propmaker (uncredited)
Wayne Buttress ... stand-by painter (uncredited)
A.J. Ciraolo ... scenic artist (uncredited)
Nicholas Damaskos ... propmaker (uncredited)
Eddie Dengyan ... assistant set dresser (uncredited)
Sayed Abdel El Adl ... propmaker (uncredited)
Ibrahim Aly El Gamal ... assistant property master: Egypt (uncredited)
Ahmed El Guinengy ... carpenter (uncredited)
Abdou El Haron ... painter (uncredited)
Salama Gouda El Shaerb ... propmaker (uncredited)
Abass El Sheikh ... sketch artist: Egypt (uncredited)
Hamid El Sissy ... propmaker (uncredited)
Arnold Friberg ... assistant art director (uncredited)
Ahmed Gad ... props electrician (uncredited)
George Georgakis ... propmaker (uncredited)
Abdel Azim Ghareem ... propmaker: chariots (uncredited)
Les Hallett ... propmaker (uncredited)
Abd el Moheim Hassan ... prop mechanics (uncredited)
Mohamed Hassan ... gang boss (uncredited)
Saad Helbawy ... storyboard artist (uncredited)
Reggie Hockman ... propmaker (uncredited)
John Hohl ... assistant property master: Egypt (uncredited)
Dorothea Holt ... illustrator (uncredited) / storyboard artist (uncredited)
Hassan Hussein ... props electrician (uncredited)
Ramadan Hussein ... painter (uncredited)
Julio Ielo ... art department coordinator: chariots (uncredited)
Mohamed Ismail ... props electrician (uncredited)
John Jensen ... sketch artist (uncredited)
Hussein Khalil ... laborer (uncredited)
Ibrahim Mohamed Khalil ... propmaker (uncredited)
Abdel Ghaia Khattab ... propmaker (uncredited)
Aly Nour Khattab ... prop shop (uncredited)
Hameen Raslan Khattab ... propmaker (uncredited)
Hassan Mabruk Khattab ... propmaker (uncredited)
Imam Egab Khattab ... propmaker (uncredited)
Mahmoud Hassan Khattab ... propmaker (uncredited)
Berdj Khoubesserian ... greensman (uncredited)
Naguib Khoury ... propmaker (uncredited)
Mohamed Zakaria Korseim ... sketch artist: Egypt (uncredited)
Ashour Lamloum ... propmaker foreman: chariots (uncredited)
Kamel Lamloum ... propmaker: chariots (uncredited)
Sayed Abdel Latif ... propmaker (uncredited)
Gene Lauritzen ... construction coordinator (uncredited)
Abd el Mabrouk ... prop mechanics (uncredited)
Sayed Mabrouk ... propmaker (uncredited)
Abdel Hamid Aly Mahfaz ... propmaker (uncredited)
Moustafa Mahmoud ... prop mechanics (uncredited)
William B. Major ... production illustrator (uncredited)
Naguib Malak ... propmaker (uncredited)
Ramadan Mamoud ... propmaker (uncredited)
Abdo Mohamed Abdel Mawgoud ... prop shop (uncredited)
James F. McGuire ... assistant art director (uncredited)
Abd el Maguid Metwally ... prop mechanics (uncredited)
Harold Michelson ... storyboard artist (uncredited)
Tousson Moetamad ... propmaker (uncredited)
Abdel aal Mohamed ... props electrician (uncredited)
Abdel Hameed Mohamed ... propmaker (uncredited)
Esmat Mohamed ... sketch artist: Egypt (uncredited)
Khalifa Mohamed ... sketch artist: Egypt (uncredited)
Sayed Younes Moursy ... propmaker (uncredited)
Said Mohamed Moustafa ... welder (uncredited)
Abdel Hakeem Hassan Nasr ... welder (uncredited)
Sayed Mohamed Nassar ... welder (uncredited)
Ahmed Fouad Nesseim ... sketch artist: Egypt (uncredited)
Hassan Nour ... prop mechanics (uncredited)
Osman Nour ... welder (uncredited)
Earl Olin ... propmaker (uncredited)
Metaweh Oweas ... propmaker (uncredited)
Richard Parker ... propmaker (uncredited)
Martin Pendleton ... set decorator: Egypt (uncredited)
Constanteau Pitsis ... propmaker (uncredited)
Ahmed Abdou Radwan ... painter (uncredited)
Ramadan Abdel Radwan ... painter (uncredited)
Abdel Moneim Abdel Rahman ... propmaker (uncredited)
Roy Rulin ... storyboard artist (uncredited)
Henri Salvi ... propmaker (uncredited)
William Sapp ... property master (uncredited) / propmaker foreman (uncredited)
Jack Senter ... assistant art director (uncredited)
Bob Sheldon ... laborer (uncredited)
Moustafa Ali Sherif ... propmaker (uncredited)
Nassif Solimon ... prop mechanics (uncredited)
Mohamed Hamed Abou Steat ... propmaker (uncredited)
George Swartz ... propmaker (uncredited)
Dwight Thompson ... propmaker (uncredited)
Fadlallah Toulba ... propmaker (uncredited)
Abdel Gawad Yehia ... propmaker (uncredited)
Moise Yenni ... propmaker (uncredited)

Sound Department 

Gene Garvin ... sound recordist
Harry Lindgren ... sound recordist
Louis Mesenkop ... sound recording supervisor (as Louis H. Mesenkop)
Galal Amin ... sound assistant: Egypt (uncredited)
A.H. Barnett ... production sound mixer (uncredited)
Howard Beals ... sound editor (uncredited) / supervising sound editor (uncredited)
George Dutton ... sound effects designer (uncredited)
Cecil Gardiner ... boom grip (uncredited)
Charles Grenzbach ... re-recording mixer (uncredited)
Hugo Grenzbach ... re-recording mixer (uncredited)
Don Johnson ... re-recording mixer (uncredited)
Al Meinlschmid ... boom operator: Egypt (uncredited)
Gene Merritt ... re-recording mixer (uncredited)
Thomas B. Middleton ... sound editor (uncredited)
Tommy Middleton ... sound editor (uncredited)
Harry D. Mills ... re-recording mixer (uncredited)
Pat Moore ... sound editor (uncredited)
Rocky Nelson ... cable person (uncredited)
Lovell Norman ... sound editor (uncredited)
Loren L. Ryder ... re-recording mixer (uncredited)
Clarence Self ... boom operator (uncredited)
George Swarthout ... cable person (uncredited)
Ossama Wally ... production sound mixer: Egypt (uncredited)
Bill Wistrom ... sound editor (uncredited)

Special Effects by 

Tim Baar ... special effects (uncredited)
Harry Barndollar ... special effects (uncredited)
Romaine Birkmeyer ... special effects (uncredited)
Ivyl Burks ... special effects (uncredited)
Charles Davies ... special effects (uncredited)
Doug Hubbard ... special effects (uncredited)
Milton Olsen ... special effects (uncredited)
Chester Pate ... special effects (uncredited)
William Sapp ... special effects property master (uncredited)
Bob Springfield ... special effects (uncredited)
Lee Vasque ... special effects (uncredited)
Barney Wolff ... special effects (uncredited)

Visual Effects by 

Farciot Edouart ... process photography
John P. Fulton ... special photographic effects
Paul K. Lerpae ... optical photography (as Paul Lerpae)
Carole Beers ... traveling mattes (uncredited)
Ray Binger ... visual effects camera operator (uncredited)
Jan Domela ... matte artist (uncredited)
Edward Faigin ... assistant visual effects animator (uncredited)
Marion Green ... assistant visual effects animator (uncredited)
Gladys Hallberg ... visual effects animation supervisor (uncredited)
T. Hardy ... matte artist (uncredited)
David S. Horsley ... additional visual effects (uncredited)
Angel Jimenez ... assistant visual effects animator (uncredited)
Roberta Johnson ... visual effects animator (uncredited)
Marlene Kempffer ... visual effects animator (uncredited)
Helen Lampson ... traveling mattes (uncredited)
Ann Lord ... visual effects animation supervisor (uncredited)
Bill Mahood ... assistant visual effects animator (uncredited)
Ed Parks ... visual effects animator (uncredited)
Pauline Rosenthal ... visual effects animator (uncredited)
George Rowley ... visual effects animator (uncredited)
Albert Simpson ... matte artist (uncredited)

Stunts 

Haguib Asfar ... stunt double (uncredited)
Rahwia Badawi ... stunt double: Ms. Deering (uncredited)
Kay Bell ... stunts (uncredited)
Polly Burson ... stunts (uncredited)
Joyce Cochtie ... stunt double (uncredited)
J. Collins ... stunt double: Mr. Hill (uncredited)
Claude Colvin ... stunt double: Mr. Robinson (uncredited)
Ken Cooper ... stunts (uncredited)
Frank Cordell ... stunts (uncredited)
Rita Coudisi ... stunt double: Ms. Paget (uncredited)
Roger Creed ... stunts (uncredited)
Monica Dameanie ... stunt double (uncredited)
Sayed El Badawi ... stunt double: Mr. Brynner (uncredited)
Henry A. Escalante ... stunts (uncredited)
Adele Essa ... stunt double (uncredited)
Richard Farnsworth ... stunts (uncredited)
Lila Finn ... stunts (uncredited)
Bob Folkerson ... stunt performer (uncredited)
Robert Garvey ... stunts (uncredited)
Bernie Gozier ... stunts (uncredited)
Chuck Hamilton ... stunts (uncredited)
Tom Hennesy ... stunts (uncredited)
Bob Herron ... stunts (uncredited)
Abdel Kadar Hussein ... stunt double (uncredited)
Loren Janes ... stunts (uncredited)
Hubie Kerns ... stunts (uncredited)
Catherine Mikhail ... stunt double: Ms. Foch (uncredited)
Bob Morgan ... stunts (uncredited)
Boyd 'Red' Morgan ... stunts (uncredited)
Hanafy Mohamed Moustafa ... stunt double (uncredited)
Claude Moyal ... stunt double: Mr. Derek (uncredited)
Victor Paul ... stunts (uncredited)
Preston Peterson ... stunts (uncredited)
George Robotham ... stunts (uncredited)
Victor Romito ... stunts (uncredited)
Moh Sabe ... stunt double: Mr. DeKova (uncredited)
Carl Saxe ... stunts (uncredited)
Roudy Soufran ... stunt double: Mr. Heston (uncredited)
Ken Terrell ... stunts (uncredited)
Marvin Willens ... stunts (uncredited)
Fred Zendar ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

W. Wallace Kelley ... additional photographer (as Wallace Kelley)
J. Peverell Marley ... additional photographer
John F. Warren ... additional photographer (as John Warren)
Sayed Ahmed ... rigging best boy electric (uncredited)
Alfred Alexander ... camera loader: Egypt (uncredited)
Ara O. Avedissian ... still photographer (uncredited)
Alfred Baalas ... assistant camera: Egypt (uncredited)
Erik Balzer ... camera loader: Egypt (uncredited)
M.A. Boyce ... dolly grip (uncredited)
Adolph Bricker ... grip: Egypt (uncredited)
Fritz Brosch ... camera mechanic: Egypt (uncredited)
Mal Bulloch ... still photographer (uncredited)
Elvin E. Christie ... dolly grip (uncredited)
Alfred Cline ... assistant camera (uncredited)
Phil Eastman ... assistant camera: Egypt (uncredited)
Mohamed Ezz El Arab ... assistant camera: Egypt (uncredited)
Kamel El Araby ... generator operator (uncredited)
Gamel El Ashry ... generator operator (uncredited)
Ismail Ismail El Kholy ... electrician (uncredited)
Awad Mohamed Abou El Naza ... head electrician (uncredited)
Mahmoud Eracky ... electrician (uncredited)
Manoli Eskender ... generator operator (uncredited)
Rudolph Frank ... camera mechanic (uncredited)
George Gall ... assistant camera (uncredited)
Sayed Mahmoud Gindy ... grip: Egypt (uncredited)
Soldier Graham ... gaffer: Egypt (uncredited)
Norbert Haring ... grip (uncredited)
Jack Harris ... still photographer (uncredited)
Cliff Hartley ... grip (uncredited)
Paul Hill ... assistant camera (uncredited)
Sayed Hindawy ... grip (uncredited)
Bernard P. Keever ... key rigging grip (uncredited)
Abou Abdel Khalek ... electrician (uncredited)
Abdel Fattah Khattab ... grip (uncredited)
Farag Tewfik Khattab ... grip (uncredited)
Mohamed Nagy Khattab ... grip (uncredited)
Mohamed Sayed Khattab ... grip (uncredited)
James V. King ... camera operator (uncredited)
John Leeds ... assistant camera (uncredited)
Thomas Morris ... camera operator (uncredited)
Gordon Palmer ... rigging best boy grip (uncredited)
Otto Pierce ... camera operator (uncredited)
Awad Abdel Rahman ... grip (uncredited)
Khomis Abdel Rahman ... grip (uncredited)
Sayed Abd El Rahman ... generator operator (uncredited)
Mohamed Abdel Razek ... battery man (uncredited)
Glen E. Richardson ... still photographer (uncredited)
Rich Richardson ... still photographer (uncredited)
Bob Rogers ... best boy electric (uncredited) / rigging gaffer (uncredited)
Farag Riad Sayed ... grip (uncredited)
Albert Scheving ... assistant camera: Egypt (uncredited)
Dominic Seminerio ... key grip (uncredited)
Kamel Shaker ... grip (uncredited)
Ali Mahmoud Soliman ... electrician (uncredited)
Mohamed Soliman ... electrician (uncredited)
Bill Thomas ... still photographer (uncredited)
Robert Tobey ... camera operator (uncredited)
Fares Ahmed Abdel Wahad ... generator operator (uncredited)
Edward Wahrman ... assistant camera: Egypt (uncredited)
Paul Weddell ... assistant camera (uncredited)
Ken Whitmore ... location still photographer: Egypt (uncredited)
Max Wolk ... assistant camera (uncredited)
Abdel Salem Yehia ... grip (uncredited)
Murray Young ... key grip (uncredited)

Casting Department 

Sayed Aly ... casting assistant (uncredited)
Johan Cope ... adr voice casting (uncredited)
Mohamed Hassan ... casting assistant (uncredited)
Olive Long ... casting secretary (uncredited)
Ibrahim Mostafa ... casting assistant (uncredited)
Hassan Taher ... casting assistant (uncredited)
Mohamed Zayed ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Arnold Friberg ... costumes
Edith Head ... costumes
Dorothy Jeakins ... costumes
John Jensen ... costumes
Ralph Jester ... costumes
Mohamed Abdelaziz ... wardrobe: men (uncredited)
John Mohamed Ahmed ... wardrobe: men (uncredited)
Abdel Wahab Aly ... wardrobe supervisor: men (uncredited)
Kamel Mohamed Aly ... wardrobe: men (uncredited)
John A. Anderson ... wardrobe (uncredited)
O. Arassky ... wardrobe (uncredited)
Abdel Malik Attalah ... wardrobe stock clerk (uncredited)
Mary Avierino ... wardrobe supervisor: women (uncredited)
Moustafa Abdel Aziz ... wardrobe supervisor: men (uncredited)
Gomad Omran Badowy ... wardrobe shop guard (uncredited)
Adele Balkan ... wardrobe (uncredited)
Sayed Abdel Bashaudy ... wardrobe: men (uncredited)
Beba Benvenista ... wardrobe: women (uncredited)
Marcella Bertini ... wardrobe supervisor: women (uncredited)
Steve Brandt ... wardrobe: men (uncredited)
Frank R. Budz ... wardrobe designer (uncredited)
Billie Cheatwood ... costumer: Mr. Heston (uncredited)
Ismail Chinnawy ... wardrobe: men (uncredited)
Staveo Christofidas ... wardrobe: men (uncredited)
Frank Delmar ... wardrobe (uncredited)
Imam Abdel Wahed El Sharaby ... costume dyer (uncredited)
Mahmoud Ezzat ... wardrobe assistant: men (uncredited)
Mohamed Ezzat ... wardrobe assistant: men (uncredited)
Makram Fahmy ... wardrobe assistant: men (uncredited)
Lee Forman ... assistant wardrobe: women (uncredited)
Abdu Mabrak Garby ... wardrobe shop guard (uncredited)
Gigi Gargiulio ... wardrobe: men (uncredited)
Abdel Moheim Gilbrill ... wardrobe: men (uncredited)
Vou Lee Giokaris ... wardrobe assistant: women (uncredited)
Youssef Hassan ... assistant fabric cutter (uncredited)
Ahmed Helmi ... wardrobe cutter (uncredited)
Walt Hoffman ... wardrobe intern (uncredited)
Joan Joseff ... costume jeweller (uncredited)
Fred Kroiter ... wardrobe assistant: men (uncredited)
Yvonne Madi ... wardrobe manufacturer (uncredited)
Kitty Manassi ... wardrobe: women (uncredited)
Winifred Martin ... wardrobe shopper (uncredited)
Fouad Michael ... wardrobe: men (uncredited)
Albert Mizrahi ... wardrobe shop (uncredited)
Hussein Mohamed ... wardrobe: men (uncredited)
Michel Moran ... wardrobe supervisor: men (uncredited)
Michael F. Moussa ... wardrobe: men (uncredited)
Ezzat Sayed Moustafa ... wardrobe: men (uncredited)
Dario Piazza ... wardrobe designer (uncredited)
Mounir Salama ... wardrobe: men (uncredited)
Mohamed Mohamed Sayed Jr. ... wardrobe: men (uncredited)
Eric Seelig ... wardrobe: Egypt (uncredited)
Abdel Wahhab Shalaby ... wardrobe: men (uncredited)
Ethel Shaw ... wardrobe: women (uncredited)
R. Shepherd ... wardrobe (uncredited)
Bondak Hassan Shetatu ... wardrobe: men (uncredited)
Kalifa Soliman ... wardrobe (uncredited)
Marilyn Sotto ... wardrobe (uncredited)
Stella Spiro ... wardrobe supervisor: women (uncredited)
Ruth Stella ... wardrobe: women (uncredited)
Eleanor Szabo ... wardrobe (uncredited)
John Thomas ... wardrobe: men (uncredited)
George Tsontzos ... wardrobe: men (uncredited)
Patrick Williams ... wardrobe supervisor (uncredited)
Yanni Zafiro ... wardrobe: men (uncredited)
Labiba Zaki ... wardrobe: women (uncredited)
Lopy Zakika ... wardrobe supervisor: women (uncredited)

Editorial Department 

Michael Caffey ... assistant editor (uncredited)

Location Management 

Andre Castel ... location cashier (uncredited)
Ted Masters ... location auditor (uncredited)

Music Department 

Laurindo Almeida ... musician: guitar (uncredited)
Edward Baravalle ... music scoring mixer (uncredited)
Elmer Bernstein ... conductor (uncredited) / music producer (uncredited) / orchestrator (uncredited)
Larry Bunker ... musician: drums, percussion (uncredited)
Lucien Cailliet ... orchestrator (uncredited)
Peter P. Decek ... music scoring mixer (uncredited)
Jack Dumont ... musician (uncredited)
Alexander DuVoir ... musician: oboe soloist (uncredited)
Maynard Ferguson ... musician: trumpet (uncredited)
Bert Gassman ... musician: oboe soloist (uncredited)
Corky Hale ... musician: harpist (uncredited)
Earl Hatch ... musician: drums, percussion (uncredited)
Wally Heglin ... music copyist (uncredited)
Frederick Herbert ... music recordist (uncredited)
Henry Hill ... assistant orchestra contractor (uncredited)
Samuel Hoffman ... musician: theremin (uncredited)
Milt Holland ... musician: drums, percussion (uncredited)
Louis Kaufman ... musician: violin (uncredited)
Charles Kisco ... music advisor (uncredited)
Rudolph G. Kopp ... assistant music editor (uncredited)
Erma E. Levin ... music editor (uncredited)
Shelly Manne ... musician: drums, percussion (uncredited)
M.J. McLaughlin ... music recordist (uncredited)
Lionel Newman ... music supervisor (uncredited)
Eugene Ober ... musician: french horn (uncredited)
Emil Richards ... musician: drums, percussion (uncredited)
William Saracino ... music editor (uncredited)
Leo Shuken ... orchestrator (uncredited)
Jack Sperling ... musician: drums, percussion (uncredited)
Fred Steiner ... orchestrator (uncredited)
Urban Thielmann ... orchestra contractor (uncredited)
Eric Tomlinson ... assistant music recordist (uncredited)

Transportation Department 

Abdel Salem Aly ... driver (uncredited)
George Attallah ... transportation department (uncredited)
Mohamed Moussa Chazly ... driver (uncredited)
Tahan El Haggan ... mechanic (uncredited)
Osman El Kashef ... driver (uncredited)
Mohamed El Khatib ... driver (uncredited)
Youssef A. Elramby ... mechanic (uncredited)
Hamid Abdul Fayed ... driver (uncredited)
Ahmed Fouad ... driver dispatcher (uncredited)
Ahmed Abdel Hadi ... driver (uncredited)
Joe Herron ... transportation coordinator (uncredited)
Aganeau Hassan Hussein ... mechanic (uncredited)
Ahmed Aly Mabred ... driver (uncredited)
M.J. McGee ... driver dispatcher (uncredited)
Abdel Aziz Metwally ... driver (uncredited)
Ezzat Hashem Mohamed ... mechanic (uncredited)
Abdul el Hamid Morgan ... driver (uncredited)
Zaghloul Mouwad ... driver (uncredited)
Aly Naggy ... car washer (uncredited)
Stelio Nicolaides ... driver dispatcher (uncredited)
George Pangalos ... driver (uncredited)
Mohamed Saawan ... driver (uncredited)
Mahmoud Hassan Saleh ... driver (uncredited)
Saleh Hassan Saleh ... driver (uncredited)
Sayed Ahmed Saleh ... assistant transportation coordinator (uncredited)
Abdel Kader Salem ... mechanic (uncredited)
Georges Sideratos ... transportation captain (uncredited)
George Strouthos ... driver dispatcher (uncredited)
Ibrahim Mohamed Zatoney ... assistant transportation coordinator (uncredited)

Other crew 

Eusebius of Caesarea ... in accordance with the ancient texts of (as Eusebius)
Francis Dawson ... dialogue supervisor (as Frances Dawson)
Ruth Godfrey ... choreographer
Flavius Josephus ... in accordance with the ancient texts of (as Josephus)
Philo Judaeus ... in accordance with the ancient texts of (as Philo)
Donald MacLean ... dialogue supervisor
Richard Mueller ... Technicolor color consultant
Henry Noerdlinger ... researcher
Gladys Percey ... researcher
LeRoy Prinz ... choreographer (as Leroy Prinz)
Mounir Aly Abdel Hamid ... blacksmith (uncredited)
Moh. Abe El Salem ... double: Mr. Carradine (uncredited)
Kamel Ahmed El Ahmed El Sayed ... blacksmith (uncredited)
Abdel M.M. Ahmed ... liaison: Egypt (uncredited)
Ahmed Salah Ahmed ... interpreter (uncredited)
Ahmed Saleh Ahmed ... interpreter (uncredited)
Mohamed Mahmoud Ahmed ... blacksmith (uncredited)
Mohamed Abdel Alein ... interpreter (uncredited)
Ahmed Mahmoud Aly ... office production assistant (uncredited)
Ahmed Mawhid Aly ... production secretary (uncredited)
Art Arthur ... publicity chief (uncredited)
Claire Behnke ... script supervisor (uncredited)
Giselle Benaroyo ... production secretary (uncredited)
Rufus Blair ... publicist: Egypt (uncredited)
Joan Brooskin ... secretary: Mr. DeMille, Egypt (uncredited)
Marianna Buehrlen ... secretary: Mr. Wilcoxon (uncredited)
Olga Celeste ... leopard trainer (uncredited)
Rena Clark ... researcher (uncredited)
M. Jane Clifford ... assistant auditor (uncredited)
Claire Cochran ... secretary (uncredited)
Florence Cole ... secretary: Mr. DeMille (uncredited)
Beatrice Dashiell ... production secretary (uncredited)
James Davies ... trainer: Mr. Heston (uncredited)
Albert Deane ... publicist (uncredited)
Ann Del Valle ... publicist (uncredited)
Patricia DiLorenzo ... secretary: publicity department (uncredited)
Shater El Basset ... cook (uncredited)
Anis Serag El Dine ... contractor: Egypt (uncredited)
Yolande Fahmy ... production secretary (uncredited)
Rafik Shawky Farag ... interpreter (uncredited)
Souraya Farid ... assistant script supervisor: Egypt (uncredited)
Al Finestone ... publicist (uncredited)
George Fraser ... publicist: Europe (uncredited)
Arnold Friberg ... title designer (uncredited)
Frank Friedrichsen ... publicist (uncredited)
Leila Gilbertson ... assistant script supervisor (uncredited)
Labib Habachi ... historical advisor (uncredited)
Jack Haddad ... stock clerk (uncredited)
Maxwell Hamilton ... publicity chief (uncredited)
William C. Hayes ... historical advisor (uncredited)
Donald Hayne ... assistant: Mr. DeMille, Egypt (uncredited)
Tewfik Helmy ... company doctor (uncredited)
Barbar Hicks ... secretary: publicity department (uncredited)
Elizabeth Higgason ... researcher (uncredited)
Hassan Hilmy ... production department: Egypt (uncredited)
George R. Hughes ... historical advisor (uncredited)
Bill Hurley ... livestock supervisor: Egypt (uncredited)
Genghis Khalil Ibrahim ... blacksmith (uncredited)
Nahed Kholousy ... telephone operator (uncredited)
Patricia Kline ... on-set assistant: Mr. DeMille (uncredited)
Koussa Tadros Koussa ... company doctor (uncredited)
Margaret B. Kunde ... production secretary (uncredited)
William Lasky ... technical advisor (uncredited)
Rudolph Lupo ... historical advisor (uncredited)
Edith W. Lynn ... secretary (uncredited)
Donald MacLean ... assistant: Mr. DeMille (uncredited)
Abdel Sayed Mahmoud ... interpreter (uncredited)
Raafat Mahmoud ... timekeeper (uncredited)
Hussein Makram ... accountant: transportation department (uncredited)
Faiza Abdel Maksoud ... receptionist (uncredited)
Ralph Marcus ... historical advisor (uncredited)
Michael Marinos ... night operations (uncredited)
Elaine Matta ... company nurse (uncredited)
M.J. McGee ... dispatcher (uncredited)
Mary Moon ... secretary: publicity department (uncredited)
Bernice Mosk ... field secretary: Mr. DeMille (uncredited)
Mahmoud Mohamed Moustafa ... blacksmith (uncredited)
Nicola D. Papadapaulo ... interpreter (uncredited)
Kamel Said Said ... service boy (uncredited)
John Samuels ... specialty dancer (uncredited)
Keith C. Seele ... historical advisor (uncredited)
Paul Simqu ... publicist (uncredited)
Doris Turner ... secretary: Mr. DeMille (uncredited)
Geri Zerbonne ... production secretary (uncredited)

Thanks 

Labib Habachi ... acknowledgment for valuable cooperation is given to: Department of Antiquities, Luxor, Egypt (as Dr. Labib Habachi)
William C. Hayes ... acknowledgment for valuable cooperation is given to: Metropolitan Museum of Art, New York (as Dr. William C. Hayes)
George R. Hughes ... acknowledgment for valuable cooperation is given to: Oriental Institute, University of Chicago (as Dr. George R. Hughes)
Rudolph Lupo ... acknowledgment for valuable cooperation is given to: Jewish Community Library, Los Angeles (as Rabbi Rudolph Lupo)
Ralph Marcus ... acknowledgment for valuable cooperation is given to (as Dr. Ralph Marcus)
Keith C. Seele ... acknowledgment for valuable cooperation is given to (as Dr. Keith C. Seele)
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed