Edit
Unconquered (1947) Poster

(1947)

Full Cast & Crew

Directed by 

Cecil B. DeMille ... (as Cecil B. De Mille)

Writing Credits  

Charles Bennett ... (screenplay) &
Fredric M. Frank ... (screenplay) and
Jesse Lasky Jr. ... (screenplay)
 
Neil H. Swanson ... (novel)
 
Jesse Lasky Jr. ... (film)
Jeanie Macpherson ... (uncredited)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Gary Cooper ... Capt. Christopher Holden
Paulette Goddard ... Abby
Howard Da Silva ... Garth (as Howard da Silva)
Boris Karloff ... Guyasuta - Chief of the Senecas
Cecil Kellaway ... Jeremy Love
Ward Bond ... John Fraser
Virginia Campbell Virginia Campbell ... Mrs. John Fraser
Katherine DeMille ... Hannah
Henry Wilcoxon ... Captain Steele
C. Aubrey Smith ... Lord Chief Justice (as Sir C. Aubrey Smith)
Victor Varconi ... Captain Simeon Ecuyer
Virginia Grey ... Diana
Mike Mazurki ... Bone
Porter Hall ... Leach
Richard Gaines ... Colonel George Washington
Gavin Muir ... Lieut. Fergus McKenzie
Jane Nigh ... Evelyn
Alan Napier ... Sir William Johnson
Marc Lawrence ... Sioto - Medicine Man
Raymond Hatton ... Venango Scout
John Mylong ... Colonel Henry Bouquet
George Kirby George Kirby ... Charles Mason - London Astronomer
Leonard Carey ... Jeremiah Dixon - London Astronomer
Frank Wilcox ... Richard Henry Lee (as Frank R. Wilcox)
Davison Clark Davison Clark ... Mr. Carroll of Virginia
Griff Barnett ... Brother Andrews - of Pennsylvania
Lloyd Bridges ... Lt. Hutchins
Oliver Thorndike Oliver Thorndike ... Lieut. Baillie
Ninetta Sunderland ... Mrs. Pruitt (as Nan Sunderland)
Rus Conklin Rus Conklin ... Mamaultee
Iron Eyes Cody ... Red Corn
Julia Faye ... Widow Swivens
Paul E. Burns ... Dan McCoy
Mary Field ... Maggie
Diane Wadelow Diane Wadelow ... Lancashire Lass
Clarence Muse ... Jason
Rest of cast listed alphabetically:
Eddie Albert ... Barker (scenes deleted)
Robert Barron ... Surveyor (scenes deleted)
John Goldsworthy John Goldsworthy ... Policeman (scenes deleted)
Charles Middleton ... Mulligan (scenes deleted)
Henry Mowbray Henry Mowbray ... Policeman (scenes deleted)
Jerry Warren Jerry Warren ... Villager
Robert Warwick ... Pontiac - Chief of the Ottawas
Dorothy Adams ... Woman Beside Garth Happy at Bagpipes (uncredited)
Victor Adamson ... Citizen (uncredited)
Mimi Aguglia ... Squaw (uncredited)
Eric Alden ... Zeke / Indian (uncredited)
Erville Alderson ... Grizzled Codger at Ball Saying 'May Be Long Visit' (uncredited)
Richard Alexander ... Slave (uncredited)
George Anderson George Anderson ... Villager (uncredited)
Beulah Archuletta Beulah Archuletta ... Seneca Woman (uncredited)
Sam Ash ... Villager (uncredited)
William Bailey ... Villager (uncredited)
Walter Baldwin ... Villager (uncredited)
Trevor Bardette ... Villager Beside Garth at Ft. Pitt Siege (uncredited)
Lex Barker ... Royal American Officer (uncredited)
Valmere Barman Valmere Barman ... Girl at Whipping Post (uncredited)
Chief John Big Tree ... Indian (uncredited)
Arthur Blake Arthur Blake ... Aristocrat (uncredited)
Matthew Boulton ... Capt. Brooks (uncredited)
Al Bridge ... Militiaman at Fair (uncredited)
George Bunny George Bunny ... Villager (uncredited)
Dwight Butcher Dwight Butcher ... Guard (uncredited)
James Carlisle James Carlisle ... Villager (uncredited)
Lane Chandler ... Member of Court-Martial Board (uncredited)
Maxine Chevelier Maxine Chevelier ... Squaw (uncredited)
Russ Clark Russ Clark ... Officer (uncredited)
Sanders Clark Sanders Clark ... Ben (uncredited)
Jack Rube Clifford Jack Rube Clifford ... Frontiersman (uncredited)
Fred Coby Fred Coby ... Royal American Soldier (uncredited)
J.W. Cody ... Lesser Indian Chief (uncredited)
Clancy Cooper ... Sentry (uncredited)
Dimples Cooper Dimples Cooper ... Squaw (uncredited)
Harry Cording ... Garth's Marksman (uncredited)
Jeff Corey ... Trapper (uncredited)
Donna Courter Donna Courter ... Woman (uncredited)
Willa Pearl Curtis Willa Pearl Curtis ... Mammy (uncredited)
Fred Datig Jr. Fred Datig Jr. ... Man (uncredited)
Boyd Davis Boyd Davis ... Dr. Boyd (uncredited)
Donya Dean Donya Dean ... Villager (uncredited)
Edgar Dearing ... Soldier in Gilded Beaver (uncredited)
Cecil B. DeMille ... Narrator (uncredited)
Leslie Denison Leslie Denison ... Bailiff (uncredited)
Jim Drum Jim Drum ... Villager (uncredited)
Claire Du Brey ... Squaw (uncredited)
Eddie Dunn Eddie Dunn ... Frontiersman (uncredited)
Eugene Eberle Eugene Eberle ... Drummer Boy (uncredited)
Fernanda Eliscu ... Squaw (uncredited)
Richard Elmore Richard Elmore ... Officer (uncredited)
Jane Everett Jane Everett ... Villager (uncredited)
Betty Farrington Betty Farrington ... Villager (uncredited)
Al Ferguson Al Ferguson ... 'Star of London' Crewman (uncredited)
Budd Fine Budd Fine ... Man in Boat (uncredited)
James Flavin ... Villager (uncredited)
Charles Flynn Charles Flynn ... Ens. Price (uncredited)
Francis Ford ... Frontiersman on Fort Pitt Roof (uncredited)
Byron Foulger ... Townsman (uncredited)
Kenneth Gibson Kenneth Gibson ... Villager (uncredited)
Arthur Gould-Porter Arthur Gould-Porter ... Court Clerk (uncredited)
Greta Granstedt ... Woman (uncredited)
Beatrice Gray Beatrice Gray ... Woman (uncredited)
Karolyn Grimes ... Little Girl (uncredited)
William Haade ... Trapper at Ball (uncredited)
Frank Hagney ... Jake - Bartender (uncredited)
Bill Hale Bill Hale ... Corporal (uncredited)
Chuck Hamilton ... Villager (uncredited)
Alec Harford Alec Harford ... Bandit Bond Slave (uncredited)
Charmienne Harker ... Squaw (uncredited)
John Harmon ... Spieler for Monster of Madagascar (uncredited)
June Harris June Harris ... Frontierswoman (uncredited)
Len Hendry Len Hendry ... Indian Trapper (uncredited)
Rose Higgins Rose Higgins ... Squaw (uncredited)
Earle Hodgins ... Spieler for Mermaid (uncredited)
Leyland Hodgson ... Jailer (uncredited)
James Horne Jr. James Horne Jr. ... Royal American Officer (uncredited)
Bill Hunter Bill Hunter ... Sentry (uncredited)
Olaf Hytten Olaf Hytten ... Officer on 'Star of London' (uncredited)
Boyd Irwin Boyd Irwin ... Passenger (uncredited)
Jerry James Jerry James ... Villager (uncredited)
John James ... Officer at the Ball (uncredited)
Si Jenks ... Farmer at the Fair (uncredited)
Noble Johnson ... Tall Ottawa Shot at Gilded Beaver (uncredited)
Tiny Jones Tiny Jones ... Bondswoman (uncredited)
Lorna Jordon Lorna Jordon ... Villager (uncredited)
Colin Kenny ... Jailer (uncredited)
Crauford Kent ... Chaplain (uncredited)
Mike Killian Mike Killian ... Virginia Militia Officer (uncredited)
Fred Kohler Jr. ... Sergeant (uncredited)
Bob Kortman ... Frontiersman / Indian (uncredited)
Mike Lally Mike Lally ... Trapper at Fort Pitt (uncredited)
Hope Landin ... Joshua's Mother (uncredited)
Wallace Earl Laven Wallace Earl Laven ... Slave (uncredited)
Larry Lawson Larry Lawson ... Trapper (uncredited)
Jack G. Lee Jack G. Lee ... Maj. Trent (uncredited)
Anna Lehr ... Woman (uncredited)
George Magrill ... Ship's Agent (uncredited)
John Mallon John Mallon ... Trapper (uncredited)
Ted Mapes ... Villager - Fort Pitt defender (uncredited)
Carl Mathews Carl Mathews ... Indian Trapper (uncredited)
Francis McDonald ... Frontiersman (uncredited)
William Meader William Meader ... Bond Slave (uncredited)
John Merton ... Sentry at Ball Denying Chris Exit (uncredited)
John Miljan ... Prosecutor at Court-Martial (uncredited)
Harlan Miller Harlan Miller ... Villager (uncredited)
Belle Mitchell ... Squaw (uncredited)
Bert Moorhouse ... Virginia Militia Officer (uncredited)
Frank Moran ... Tom - Coarse Slave Seeking Rich Widow (uncredited)
Barbara Morrison ... Passenger (uncredited)
Al Murphy Al Murphy ... Villager (uncredited)
William Murphy ... Villager (uncredited)
Ottola Nesmith ... Woman (uncredited)
James Nolan ... Villager (uncredited)
John Northpole ... Frontiersman (uncredited)
Jack Overman ... Sentry (uncredited)
Inez Palange Inez Palange ... Squaw (uncredited)
Jasper Palmer Jasper Palmer ... Villager (uncredited)
Jack Pennick ... Joe Lovat (uncredited)
Edvard Persson ... Indian (uncredited)
Lee Phelps Lee Phelps ... Member of Court-Martial Board (uncredited)
Hugh Prosser Hugh Prosser ... Soldier in Gilded Beaver (uncredited)
Constance Purdy Constance Purdy ... Mother at the Ball (uncredited)
David Ralston David Ralston ... Royal American Officer (uncredited)
Sally Rawlinson ... Brunette (uncredited)
Allan Ray Allan Ray ... Soldier (uncredited)
Rodd Redwing ... Indian (uncredited)
Richard Reeves ... Joshua (uncredited)
Gordon Richards ... Sheriff (uncredited)
Buddy Roosevelt ... Guard at the Ball (uncredited)
Louise Saraydar Louise Saraydar ... Woman (uncredited)
Carl Saxe Carl Saxe ... Villager (uncredited)
Syd Saylor ... Spieler for Dr. Diablo (uncredited)
Tonio Selwart Tonio Selwart ... Slave Buyer at Fair (uncredited)
C. Montague Shaw ... Judge's Aide (uncredited)
Jay Silverheels ... Indian (uncredited)
Ray Spiker Ray Spiker ... Frontiersman (uncredited)
Charles Sullivan Charles Sullivan ... Trapper (uncredited)
William Sundholm William Sundholm ... Frontiersman (uncredited)
Gus Taute Gus Taute ... Royal American Officer (uncredited)
Forrest Taylor ... Shopkeeper at the Ball (uncredited)
Ray Teal ... Soldier in the Gilded Beaver (uncredited)
Larry Thompson ... Officer (uncredited)
Chief Thundercloud ... Chief Killbuck (uncredited)
Gertrude Valerie Gertrude Valerie ... Woman (uncredited)
Nanette Vallon Nanette Vallon ... Squaw (uncredited)
Charles Victor Charles Victor ... Officer (uncredited)
Bess Wade Bess Wade ... Villager (uncredited)
Ethel Wales ... Villager (uncredited)
Geraldine Wall Geraldine Wall ... Mrs. Bitt (uncredited)
Bill Wallace Bill Wallace ... Villager (uncredited)
Jack Weatherwax Jack Weatherwax ... Assistant Medicine Man (uncredited)
Joe Whitehead Joe Whitehead ... Villager (uncredited)
Crane Whitley Crane Whitley ... Plantation Master at the Fair (uncredited)
Lloyd Whitlock Lloyd Whitlock ... Passenger (uncredited)
Guy Wilkerson ... Frontiersman (uncredited)
Gilbert Wilson Gilbert Wilson ... Royal American Officer (uncredited)
Jeff York ... Wide-Shouldered Bond Slave (uncredited)
Fred Zendar Fred Zendar ... Trapper (uncredited)

Produced by 

Cecil B. DeMille ... producer (as Cecil B. De Mille)

Music by 

Victor Young

Cinematography by 

Ray Rennahan ... director of photography

Film Editing by 

Anne Bauchens

Casting By 

Joe Egli ... (uncredited)
Marge Graham ... (uncredited)
Bill Greenwald ... (uncredited)
Tish Morgan ... (uncredited)
Bob Osterman ... (uncredited)
Tony Regan ... (uncredited)

Art Direction by 

Hans Dreier
Walter H. Tyler ... (as Walter Tyler)

Set Decoration by 

Sam Comer
Stanley J. Sawley ... (as Stanley Jay Sawley)

Costume Design by 

Gwen Wakeling

Makeup Department 

Wally Westmore ... makeup supervisor
Glen Alden ... makeup artist (uncredited)
Max Asher ... makeup artist (uncredited)
Maybelle Carey ... hair stylist (uncredited)
Reine van Gelder ... secretary: makeup department (uncredited)
Charles Gemora ... prosthetic lab technician (uncredited)
Charles Huber ... makeup artist (uncredited)
Nellie Manley ... hair styles supervisor (uncredited)
Maudlee McDougall ... hair stylist (uncredited)
Gertrude Reade ... hair stylist (uncredited)
Doris Rowland ... hair stylist: second unit (uncredited)

Production Management 

Roy Burns ... production manager (uncredited)
C. Kenneth Deland ... production manager: second unit (uncredited)
Andrew J. Durkus ... assistant production manager (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Arthur Rosson ... second unit director
Edward Salven ... assistant director
Bud Brill ... second assistant director: second unit (uncredited)
Daniel McCauley ... second assistant director (uncredited)
Richard McWhorter ... first assistant director: second unit (uncredited)
Michael D. Moore ... second assistant director (uncredited)
Edward R. Morse ... second second assistant director (uncredited)
George Reese ... second assistant director (uncredited)

Art Department 

Russ Brown ... construction coordinator (uncredited)
Carl Coleman ... property master: second unit (uncredited)
Jim Daraio ... painter: second unit (uncredited)
Dwight Franklin ... production illustrator (uncredited)
Maurice Goodman ... on-set dresser (uncredited)
Jack Gosnell ... set dresser (uncredited)
Wesley Jones ... nurseryman: second unit (uncredited)
Jack Leys ... assistant property master (uncredited)
Frank Lindsay Jr. ... assistant property master (uncredited)
Lee Price ... painter (uncredited)
James Roe ... propmaker foreman: second unit (uncredited)
Al Roelofs ... art department assistant (uncredited)
Ted Roland ... painter: second unit (uncredited)
Bill Teel ... art department assistant (uncredited)
Dwight Thompson ... assistant property master: second unit (uncredited)
Joe Thompson ... property master (uncredited)
Dick Webb ... prop shop foreman (uncredited)

Sound Department 

John Cope ... sound recordist
Hugo Grenzbach ... sound recordist
Howard Beals ... supervising sound editor (uncredited)
George Dutton ... special sound effects (uncredited)
Ross Howe ... cable person (uncredited)
Thomas B. Middleton ... sound editor (uncredited)
Wallace Nogle ... boom operator (uncredited)
William Sosteleo ... production sound mixer (uncredited)
George Tallian ... production sound mixer: second unit (uncredited)
Bert Van Volkenberg ... sound battery charger (uncredited)
Buck Walters ... boom grip (uncredited)

Special Effects by 

William Kislingbury ... special effects assistant (uncredited)
Barney Wolff ... special effects (uncredited)

Visual Effects by 

Farciot Edouart ... director of process photography
Devereaux Jennings ... special photographic effects (as Devereux Jennings)
Gordon Jennings ... director of photographic effects
W. Wallace Kelley ... director of process photography (as Wallace Kelley)
Paul K. Lerpae ... special photographic effects (as Paul Lerpae)
Fred Barber ... special effects camera operator (uncredited)
Jan Domela ... matte artist (uncredited)
F. Finger ... special effects camera (uncredited)
Irmin Roberts ... special effects camera (uncredited)
Edward Wahrman ... special effects assistant camera (uncredited)

Stunts 

Eric Alden ... stunts (uncredited)
Polly Burson ... stunts (uncredited)
Lila Finn ... stunt double: Paulette Goddard (uncredited)
Frank Hagney ... stunts (uncredited)
Chuck Hamilton ... stunts (uncredited)
Mike Lally ... stunts (uncredited)
George Magrill ... stunts (uncredited)
Ted Mapes ... stunt double: Gary Cooper (uncredited)
Carl Mathews ... stunts (uncredited)
Jack Montgomery ... stunts (uncredited)
Frank Moran ... stunts (uncredited)
Buddy Roosevelt ... stunts (uncredited)
Carl Saxe ... stunts (uncredited)
Ray Spiker ... stunts (uncredited)
Charles Sullivan ... stunts (uncredited)
Fred Zendar ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Guy Bennett ... camera operator: second unit (uncredited)
Jake Boumeister ... grip: second unit (uncredited)
Vincent Bratton ... grip: second unit (uncredited)
Adolph Crautsch ... camera mechanic: Technicolor, second unit (uncredited)
Archie R. Dalzell ... camera operator (uncredited)
Fred Ditmar ... camera technician: Technicolor, second unit (uncredited)
Phil Eastman ... camera operator (uncredited)
George Gall ... assistant camera: Technicolor, second unit (uncredited)
Bill Geiger ... grip: second unit (uncredited)
C. Goettman ... grip: second unit (uncredited)
F. Goff ... grip: second unit (uncredited)
Soldier Graham ... gaffer (uncredited)
John Hamilton ... camera operator (uncredited)
E. Hazel ... grip: second unit (uncredited)
Robert Hosler ... assistant camera: second unit (uncredited)
W. Wallace Kelley ... director of photography: second unit (uncredited)
Charles Kelly ... grip: second unit (uncredited)
Coley Kessinger ... grip (uncredited)
Jack Koffman ... still photographer: second unit (uncredited)
Arthur A. Lane ... camera operator: second unit (uncredited)
Al Lipsey ... grip: second unit (uncredited)
Roger Mace ... camera technician: Technicolor, second unit (uncredited)
Wilet Martin ... assistant camera: Technicolor, second unit (uncredited)
Earl Miller ... grip: second unit (uncredited)
Cecil Myers ... camera loader: Technicolor, second unit (uncredited)
Lorne Netten ... gaffer (uncredited)
W.H. Newson ... grip: second unit (uncredited)
Ted Powell ... key grip (uncredited)
Whitie Reed ... grip (uncredited)
Bob Reilly ... camera operator (uncredited)
G.E. Richardson ... still photographer (uncredited)
Dominic Seminerio ... grip: second unit (uncredited)
Kenneth Smith ... grip: second unit (uncredited)
William E. Snyder ... camera operator: Technicolor, second unit (uncredited)
Charles Termini ... assistant camera: Technicolor, second unit (uncredited)
Robert West Sr. ... grip: second unit (uncredited)
Murray Young ... grip: second unit (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Barbara Karinska ... costume executor (as Madame Barbara Karinska)
Joe Caplan ... wardrobe (uncredited)
Julie Cockerill ... wardrobe (uncredited)
Ed Fitzharris ... wardrobe supervisor: second unit (uncredited)
King Greenwood ... wardrobe (uncredited)
John Johnson ... assistant costumer: second unit (uncredited)
Eugene Joseff ... costume jeweller (uncredited)
Frank Richardson ... wardrobe supervisor (uncredited)
Eric Seelig ... wardrobe (uncredited)
Edna Shotwell ... wardrobe (uncredited)

Location Management 

Frank Parmenter ... location auditor: second unit (uncredited)

Music Department 

Sidney Cutner ... orchestrator (uncredited)
Roy Fjastad ... music copyist (uncredited)
Herman Hand ... orchestrator (uncredited)
Louis Lipstone ... musical director (uncredited)
George Parrish ... orchestrator (uncredited)
Leo Shuken ... orchestrator (uncredited)

Script and Continuity Department 

Claire Behnke ... script supervisor (uncredited)
Sam Freedle ... assistant script supervisor (uncredited)
Harry F. Hogan ... script supervisor: second unit (uncredited)
Bill Shanks ... script supervisor (uncredited)

Other crew 

Robert Brower ... associate technicolor color director
Iron Eyes Cody ... indian language advisor
Jack Crosby ... dance stager
Fred F. Ellis ... technical supervisor (as Capt. Fred F. Ellis B.M.M. Ret.)
Robert Foulk ... dialogue director
Natalie Kalmus ... technicolor color director
Arthur Pierson ... rehearsal director
Katherine Arruda ... secretary: Donald Hayne (uncredited)
George C. Bertholon ... production assistant (uncredited)
Fred Caffey ... production assistant (uncredited)
Jim Cassin ... chair assistant: Mr. DeMille (uncredited) / pa operator (uncredited)
Florence Cole ... secretary: Mr. DeMille (uncredited)
Howard David ... production coordinator (uncredited)
Evelyn Faber ... secretary: Edward Salven (uncredited) / secretary: Roy Burns (uncredited)
Fred Frank ... production assistant (uncredited)
Jerry Gerard ... machine shop foreman: second unit (uncredited)
Robert Goodstein ... assistant dance director (uncredited)
Donald Hayne ... production assistant (uncredited)
Ted Holderness ... production coordinator (uncredited)
Bill Hurley ... horseman (uncredited)
Bob Kegg ... time keeper: second unit (uncredited)
Phil Koury ... publicist (uncredited)
Jesse Lasky Jr. ... production assistant (uncredited)
Al Mann ... assistant dance director (uncredited)
Russell Martin ... chair assistant: Mr. DeMille (uncredited) / pa operator (uncredited)
Bernice Mosk ... production assistant (uncredited) / production secretary (uncredited)
Henry Noerdlinger ... researcher (uncredited)
Don Robb ... production assistant (uncredited)
Evelyn Sullivan ... receptionist (uncredited)
Virginia Terrill ... secretary: Jeanie McPherson (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed