Edit
California (1947) Poster

(1947)

Full Cast & Crew

Directed by 

John Farrow

Writing Credits  

Frank Butler ... (screenplay) and
Theodore Strauss ... (screenplay)
 
Boris Ingster ... (story)
 
Seton I. Miller ... (uncredited)

Cast (in credits order) verified as complete  

Ray Milland ... Jonathan Trumbo
Barbara Stanwyck ... Lily Bishop
Barry Fitzgerald ... Michael Fabian
George Coulouris ... Capt. Pharaoh Coffin
Albert Dekker ... Mr. Pike
Anthony Quinn ... Don Luís Rivera y Hernandez
Frank Faylen ... Whitey
Gavin Muir ... Booth Pennock
James Burke ... Pokey
Eduardo Ciannelli ... Padre
Roman Bohnen ... Col. Stuart
Argentina Brunetti ... Elvira
Howard Freeman ... Sen. Creel
Julia Faye ... Wagon Woman
Rest of cast listed alphabetically:
George Anderson George Anderson ... Miner (uncredited)
Billy Andrews Billy Andrews ... Boy (uncredited)
Stanley Andrews ... Willoughby (uncredited)
Gary Armstrong ... Boy (uncredited)
George Barton George Barton ... Farmer (uncredited)
Jack Baxley Jack Baxley ... Cowhand (uncredited)
Don Beddoe ... Stark (uncredited)
Hank Bell ... Wagon Driver (uncredited)
Joseph E. Bernard Joseph E. Bernard ... Miner (uncredited)
Edward Biby ... Delegate (uncredited)
Stanley Blystone ... Miner (uncredited)
Chet Brandenburg ... Miner (uncredited)
Al Bridge ... Town Marshal (uncredited)
George Bruggeman ... Miner (uncredited)
Bob Burns ... Wagon Train Member (uncredited)
Albert Cavens Albert Cavens ... Miner (uncredited)
Eddy Chandler Eddy Chandler ... (uncredited)
Lane Chandler ... Man (uncredited)
Tom Chatterton ... Joe (uncredited)
Russ Clark Russ Clark ... Man (uncredited)
Jack Rube Clifford Jack Rube Clifford ... Miner (uncredited)
Clancy Cooper ... Cavalry N.C.O. (uncredited)
Ben Corbett ... Fabian Supporter (uncredited)
Harry Cording ... Miner (uncredited)
Jeff Corey ... Clem (uncredited)
Kernan Cripps ... Shopkeeper (uncredited)
James Davies James Davies ... Miner (uncredited)
Joe Dominguez Joe Dominguez ... Delegate (uncredited)
Lester Dorr ... Mike (uncredited)
Jimmie Dundee Jimmie Dundee ... Gambler (uncredited)
Phil Dunham ... Barber (uncredited)
Ralph Dunn ... Man (uncredited)
LeRoy Edwards LeRoy Edwards ... Black Slave (uncredited)
Eddie Ehrhart Eddie Ehrhart ... Boy (uncredited)
Diane Ervin Diane Ervin ... Wagon Woman / Miner's Wife (uncredited)
Tom Fadden ... Stranger (uncredited)
Virginia Farmer ... Second Town Matron (uncredited)
Betty Farrington Betty Farrington ... (uncredited)
Al Ferguson Al Ferguson ... Card Player (uncredited)
Frank Ferguson ... Cavalry Lieutenant on Patrol (uncredited)
Sam Flint ... Higgins (uncredited)
Francis Ford ... Jessie (uncredited)
Martin Garralaga ... Mexican Sheepherder (uncredited)
Bud Geary ... Blacksmith (uncredited)
John George ... Miner (uncredited)
Joe Gilbert Joe Gilbert ... Telegraph Operator (uncredited)
Jesse Graves Jesse Graves ... Black Servant (uncredited)
Frank Hagney ... Stranger (uncredited)
William Hall ... Man (uncredited)
Chick Hannan ... Miner (uncredited)
Harry Hayden ... Barrett (uncredited)
Len Hendry Len Hendry ... Spectator (uncredited)
Gertrude Hoffman ... Old Woman (uncredited)
Tex Holden Tex Holden ... Miner (uncredited)
Wesley Hopper Wesley Hopper ... Faro Dealer (uncredited)
Bill Hunter Bill Hunter ... Miner (uncredited)
Si Jenks ... Settler (uncredited)
Darby Jones ... Black Slave (uncredited)
Dave Kashner ... Whipman (uncredited)
Colin Kenny ... Delegate (uncredited)
Bob Kortman ... Pioneer (uncredited)
Ann Kunde Ann Kunde ... Wagon Train Member (uncredited)
Ethan Laidlaw ... Reb (uncredited)
Perc Launders Perc Launders ... Printer (uncredited)
Rex Lease ... Stranger (uncredited)
George Lloyd ... Miner (uncredited)
George Magrill ... Stranger (uncredited)
Louis Mason ... Slim (uncredited)
George McDonald George McDonald ... Boy (uncredited)
Dock McGill Dock McGill ... Coffin's Servant (uncredited)
William Meader William Meader ... Party Guest (uncredited)
George Melford ... Delegate (uncredited)
Robert Milasch ... Miner (uncredited)
Frank Mills ... Wagon Train Member (uncredited)
Jack Montgomery ... Coffin Man (uncredited)
Frances Morris ... Mrs. Smith (uncredited)
Sol Murgi ... Miner (uncredited)
Richard M. Norman Richard M. Norman ... (uncredited)
Jasper Palmer Jasper Palmer ... Miner (uncredited)
Tony Paton Tony Paton ... Delegate (uncredited)
Jack Perrin ... Miner (uncredited)
Lee Phelps Lee Phelps ... Bartender (uncredited)
Pepito Pérez Pepito Pérez ... Piano Player (uncredited)
Ed Randolph Ed Randolph ... (uncredited)
Albert Ray Albert Ray ... (uncredited)
Joey Ray Joey Ray ... Pennock's Partner with Whip (uncredited)
Pedro Regas ... Mexican Sheepherder (uncredited)
Mitchell Rhein ... Miner (uncredited)
Fred Santley Fred Santley ... Delegate (uncredited)
Allen D. Sewall Allen D. Sewall ... Delegate (uncredited)
John Sheehan ... (uncredited)
Kathryn Sheldon Kathryn Sheldon ... Gaunt Wagon Woman (uncredited)
Charles Soldani ... Miner (uncredited)
Cap Somers Cap Somers ... Miner (uncredited)
George Sowards ... Coffin Man (uncredited)
LeRoy Taylor LeRoy Taylor ... Barber Shop Customer (uncredited)
Phil Tead ... Eddie (uncredited)
Janet Thomas Janet Thomas ... Wagon Woman (uncredited)
Jack Tornek ... Delegate (uncredited)
Tommy Tucker Tommy Tucker ... Elwyn Smith (uncredited)
Minerva Urecal ... Emma (uncredited)
Philip Van Zandt ... Mr. Gunce (uncredited)
Bobby Warde Bobby Warde ... (uncredited)
Dick Wessel ... Blacksmith (uncredited)
Blackie Whiteford ... Miner (uncredited)
Joe Whitehead Joe Whitehead ... Miner / Onlooker / Steamship Clerk / Delegate (uncredited)
Crane Whitley Crane Whitley ... Abe Clinton (uncredited)
Guy Wilkerson ... Stranger (uncredited)
Henry Wills ... Wagon Train Member (uncredited)
Ian Wolfe ... President James K. Polk (uncredited)
Will Wright ... Chairman (uncredited)

Produced by 

John Farrow ... producer
Seton I. Miller ... producer

Music by 

Victor Young

Cinematography by 

Ray Rennahan ... director of photography

Art Direction by 

Roland Anderson
Hans Dreier

Set Decoration by 

Sam Comer
Ray Moyer

Makeup Department 

Wally Westmore ... makeup supervisor
Charles Gemora ... makeup artist (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Herbert Coleman ... assistant director
Joe Keller ... second unit director (uncredited)
Roy Kreuger ... second unit director (uncredited)
Michael D. Moore ... second assistant director (uncredited)
James A. Rosenberger ... second assistant director (uncredited)

Sound Department 

Stanley Cooley ... sound recordist
John Cope ... sound recordist
Philip Wisdom ... sound mixer (uncredited)

Visual Effects by 

Gordon Jennings ... special photographic effects
Devereaux Jennings ... special photographic effects assistant: miniatures (uncredited)
Paul K. Lerpae ... special optical effects assistant (uncredited)

Stunts 

Richard Farnsworth ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Archie R. Dalzell ... second camera operator (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Edith Head ... costumes: women
Gile Steele ... costumes: men
John A. Anderson ... wardrobe (uncredited)

Editorial Department 

Eda Warren ... editorial supervisor

Location Management 

Joseph C. Youngerman ... location scout (uncredited)

Music Department 

Phil Boutelje ... music associate
Ken Lane ... vocal arranger
Charles Bradshaw ... composer: stock music (uncredited)
Gerard Carbonara ... composer: additional music (uncredited)
Sidney Cutner ... orchestrator (uncredited)
George Parrish ... orchestrator (uncredited)
Leo Shuken ... orchestrator (uncredited)

Other crew 

Robert Brower ... associate technicolor color director
Natalie Kalmus ... technicolor color director
John Walton Caughey ... technical advisor (uncredited)
Gerd Oswald ... production coordinator (uncredited)
Gladys Percey ... research director (uncredited)
Princess Conchita Pignatelli ... technical advisor (uncredited)
Elvira Smith ... research assistant (uncredited)
Joseph C. Youngerman ... production aide (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed