Doctor Who (TV Series)
Resolution (2019)
Full Cast & Crew
Directed by
Wayne Yip |
Writing Credits
Chris Chibnall | ... | (written by) |
Terry Nation | ... | ("Daleks" created by) |
Chris Chibnall | ... | (showrunner) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Jodie Whittaker | ... | The Doctor | |
Bradley Walsh | ... | Graham O'Brien | |
Tosin Cole | ... | Ryan Sinclair | |
Mandip Gill | ... | Yasmin Khan | |
Charlotte Ritchie | ... | Lin | |
Nikesh Patel | ... | Mitch | |
Daniel Adegboyega | ... | Aaron | |
Darryl Clark | ... | Police Officer Will | |
Connor Calland | ... | Security Guard Richard | |
James Lewis | ... | Farmer Dinkle | |
Sophie Duval | ... | Mum | |
Callum McDonald | ... | Teen 1 | |
Harry Vallance | ... | Teen 2 | |
Laura Evelyn | ... | Call Centre Polly | |
Michael Ballard | ... | Sergeant | |
Nicholas Briggs | ... | Voice of the Dalek (voice) | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Graham Burton | ... | Cafe Owner (uncredited) | |
Timmy Hodgson | ... | Siberian warrior (uncredited) | |
Hugh Holman | ... | Zak (uncredited) | |
Guillaume Rivaud | ... | Siberian Warrior (uncredited) | |
Daniel Joseph Woolf | ... | Knight (uncredited) |
Produced by
Chris Chibnall | ... | executive producer |
Sam Hoyle | ... | co-executive producer |
Ben Irving | ... | executive producer: BBC |
Alex Mercer | ... | producer |
Steffan Morris | ... | line producer |
Matt Strevens | ... | executive producer |
Nikki Wilson | ... | series producer |
Music by
Segun Akinola |
Cinematography by
Stuart Biddlecombe | ... | director of photography |
Editing by
Edel McDonnell |
Casting By
Andy Pryor |
Production Design by
Arwel Jones |
Costume Design by
Ray Holman |
Makeup Department
Emma Cowen | ... | make-up supervisor |
Charlotte Giles | ... | make-up artist |
Hanna Lewis-Jones | ... | junior make-up artist |
Claire Pritchard | ... | make-up designer (as Claire Pritchard-Jones) |
Amy Riley | ... | make-up artist |
Production Management
Ceres Doyle | ... | post-production supervisor |
Jac Jones | ... | unit manager |
Radford Neville | ... | head of production: BBC Studios |
Second Unit Director or Assistant Director
Nicki Ballantyne | ... | first assistant director |
Siôn Eirug | ... | assistant director (as Sion Eirug) |
Delmi Thomas | ... | second assistant director |
Claire Lamarra | ... | apprentice assistant director (uncredited) |
Art Department
Mike Collins | ... | storyboard artist |
Campbell Fraser | ... | carpenter |
Anwen Haf | ... | standby art director |
Terry Horle | ... | carpenter |
Chris House | ... | set dresser |
Matthew Ireland | ... | stand-by props (credit only) |
Julia Jones | ... | set designer |
Vicki Male | ... | production buyer |
Joe Painter | ... | carpenter |
Kayleigh Powell | ... | props buyer |
Dave Quninlan | ... | standby carpenter |
Lee Radford | ... | head modelmaker |
Stuart Rankmore | ... | chargehand prop dresser |
Georgia Reece | ... | petty cash prop buyer |
George Rees | ... | carpenter |
Chris Slocombe | ... | workshop assistant |
Dean Tucker | ... | construction chargehand |
Jonathan Tylke | ... | carpenter |
Jorge Luis Vera-Deleyto | ... | set dec assistant |
Richard Wells | ... | graphic designer |
Sound Department
Howard Bargroff | ... | dubbing mixer |
Harry Barnes | ... | sound effects editor |
Darran Clement | ... | dialogue editor |
Matthew Cox | ... | adr editor |
Chris Goding | ... | sound maintenance engineer (as Christopher Goding) |
Deian Humphreys | ... | sound recordist (as Deian Llyr Humphreys) |
Tam Shoring | ... | sound maintenance engineer |
James Bowman | ... | adr mixer (uncredited) |
Jamie Talbutt | ... | foley mixer (uncredited) |
Chris Whiteside | ... | adr mixer (uncredited) |
Special Effects by
Max Burslem | ... | special effects technician |
Eddie Howards | ... | special effects |
Edward Chiswell Jones | ... | special effects technician |
Emyr Lewis | ... | special effects assistant |
Visual Effects by
Anne Akande | ... | visual effects line producer: DNeg tv |
Christopher Antoniou | ... | asset supervisor |
Hasan Balable | ... | assistant technical director: DNEG |
Pete Baxter | ... | compositor: DNEG TV |
Michael Bell | ... | visual effects supervisor |
Bianca-Lee Burgess | ... | matchmove artist: double negative |
Simone Coco | ... | senior compositor |
Heidi Elliott | ... | animator: DNEG TV |
Beth Elston | ... | visual effects editor: DNEG |
Louis Falcon | ... | data wrangler |
Beth Hart | ... | visual effects production assistant: dnegtv |
Jan Hrebicek | ... | 3d generalist td: DnegTV |
Philipp Kratzer | ... | fx td: DNEG TV |
Pete Levy | ... | visual effects producer: DNeg |
Daniel Pettipher | ... | senior production manager: DNEG TV |
Jordan Rice | ... | 2d visual effects runner |
Niki Ryan | ... | lead compositor: DNEG (as Niki Turpin) |
Matteo Sala | ... | visual effects artist |
Lizzie Shiers | ... | tech runner: Dneg |
Apurv Swami | ... | matchmove TD: DNEG |
Martyn Western | ... | visual effects editor |
David Zaretti | ... | compositing supervisor |
Terry Tsang | ... | roto prep supervisor: DNegTV (uncredited) |
Stunts
Paul Bailey | ... | stunt driver |
Dylan Jones | ... | horse master |
Camera and Electrical Department
Matthew Dunford | ... | practical electrician |
Michael Gazda | ... | camera trainee: work experience |
Andre Govia | ... | electrician |
Garyth Hampton | ... | lighting technician |
Sophie Hardcastle | ... | camera trainee |
Sophie Mutevelian | ... | still photographer |
James Pardon | ... | still photographer |
Animation Department
Iestyn Roberts | ... | lead animator |
Colin Tunnicliffe | ... | animator |
Casting Department
Tim Dane Reid | ... | casting |
Costume and Wardrobe Department
Robert Allsopp | ... | creature effects |
Ian Fowler | ... | principal stand by |
Simon Marks | ... | assistant costume designer |
Andie Mear | ... | principal costume standby (as Andrea Mear) |
Editorial Department
David Davies | ... | assistant editor (as David SJ Davies) |
Geraint Pari Huws | ... | on-line editor |
Christine Kelly | ... | on-line editor |
Gareth Spensley | ... | colourist |
Claire Thomas | ... | post-production coordinator (as Claire Rees) |
Hayley Williams | ... | assistant editor |
Theresa Crooks | ... | junior colourist (uncredited) |
Location Management
Jac Jones | ... | Unit Manager |
Iwan Roberts | ... | supervising location manager |
Music Department
Chamber Orchestra of London | ... | performed by (as The Chamber Orchestra of London) |
Olga FitzRoy | ... | music recorded & mixed by |
Ron Grainer | ... | composer: original theme music |
Alec Roberts | ... | music conducted by / music orchestrated by |
Laurence Anslow | ... | assistant mix engineer (uncredited) / digital recordist: assistant mix engineer (uncredited) |
Natasha Canter | ... | assistant engineer (uncredited) |
David Cohen | ... | solo cello (uncredited) |
Andrew Cooksley | ... | guitars (uncredited) |
Adam Goldsmith | ... | guitars (uncredited) |
Gareth Griffiths | ... | musician's contractor (uncredited) |
James Marangone | ... | assistant orchestra contractor (uncredited) |
Adam Miller | ... | score recordist (uncredited) |
James Joshua Otto | ... | composer assistant (uncredited) |
Ash Soan | ... | drums (uncredited) |
Simon Whiteside | ... | music preparation (uncredited) |
Script and Continuity Department
Sheena Bucktowonsing | ... | script editor |
Hannah Mason | ... | assistant script editor |
Transportation Department
Darren Bousie | ... | construction driver |
Lukasz Runge | ... | transport coordinator assistant |
Jason Tylke | ... | construction driver |
Additional Crew
Fabio Chadad | ... | translator: english-portuguese |
Dylan Jones | ... | Horse master |
Laurence Parker | ... | production accountant |
Jade Stephenson | ... | assistant production office/travel coordinator |
Alexandra Wain | ... | production secretary (as Alexandra Bahiyyih Wain) |