Edit
Victoria (TV Series 2016– ) Poster

(2016– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Oliver Blackburn ... (3 episodes, 2016)
Tom Vaughan ... (3 episodes, 2016)
Sandra Goldbacher ... (2 episodes, 2016)

Series Writing Credits  

Daisy Goodwin ... (created and written by) (8 episodes, 2016)
A.N. Wilson ... (8 episodes, 2016)
Guy Andrews ... (1 episode, 2016)

Series Cast  

...
 Victoria (8 episodes, 2016)
...
 Baroness Lehzen (8 episodes, 2016)
...
 Duchess of Kent (8 episodes, 2016)
...
 Penge (8 episodes, 2016)
...
 Harriet, Duchess of Sutherland (8 episodes, 2016)
...
 Brodie (8 episodes, 2016)
...
 Lady Emma Portman (8 episodes, 2016)
...
 Mrs. Jenkins (8 episodes, 2016)
...
 Skerrett (8 episodes, 2016)
...
 Francatelli (8 episodes, 2016)
...
 Lord Alfred Paget (7 episodes, 2016)
...
 Prince Albert (6 episodes, 2016)
...
 Lord Melbourne (5 episodes, 2016)
...
 Sir Robert Peel (5 episodes, 2016)
...
 Prince Ernest / ... (5 episodes, 2016)
...
 Lohlein (5 episodes, 2016)
...
 King Leopold (4 episodes, 2016)
...
 Duke of Cumberland (4 episodes, 2016)
...
 Duke of Wellington (4 episodes, 2016)
...
 Sir James Clark (4 episodes, 2016)
...
 Sir John Conroy (3 episodes, 2016)
Nichola McAuliffe ...
 Duchess of Cumberland (3 episodes, 2016)
...
 Eliza (3 episodes, 2016)
...
 Duke of Coburg (3 episodes, 2016)
Patricia Winker ...
 London Passerby / ... (3 episodes, 2016)
Robin McCallum ...
 Lord Portman (2 episodes, 2016)
Richard Dixon ...
 Lord Chancellor (2 episodes, 2016)
Simon Paisley Day ...
 Lord Chamberlain (2 episodes, 2016)
Tom Price ...
 Duke of Sutherland (2 episodes, 2016)
Julian Finnigan ...
 Lord Hastings (2 episodes, 2016)
Michael Parkhouse ...
 Lord Melbourne's Butler (2 episodes, 2016)
...
 Duke of Sussex (2 episodes, 2016)
...
 Grand Duke / ... (2 episodes, 2016)
Peter Ivatts ...
 Archbishop of Canterbury (2 episodes, 2016)
...
 Anson (2 episodes, 2016)
...
 Lady Flora Hastings (1 episode, 2016)
Daisy Brown ...
 Soprano (1 episode, 2016)
...
 Edward Oxford (1 episode, 2016)
...
 Prince George (1 episode, 2016)
...
 Hannam (1 episode, 2016)
Guy Oliver-Watts ...
 Sir James Hayter (1 episode, 2016)
Ben Abell ...
 Rowland Hill (1 episode, 2016)
...
 Sir Piers Gifford (1 episode, 2016)
...
 Buxton (1 episode, 2016)
...
 Lady Beatrice Gifford (1 episode, 2016)
...
 Captain Childers (1 episode, 2016)
...
 Peeler (1 episode, 2016)
Basienka Blake ...
 Brothel Madam (1 episode, 2016)
Aoife Kennan ...
 Abigail Owen (1 episode, 2016)
Ryan Pope ...
 Engineer (1 episode, 2016)
Dan Carey ...
 Ratcatcher (1 episode, 2016)
...
 Gretchen (1 episode, 2016)
Daisy Goodwin ...
 Duchess of Inverness (1 episode, 2016)
John Hodgkinson ...
 Police Inspector (1 episode, 2016)
...
 Jonas Barrett (1 episode, 2016)
Gertrude Thoma ...
 Hilde (1 episode, 2016)
...
 Monsieur Philippe (1 episode, 2016)
Joe Standerline ...
 Drunken Swell (1 episode, 2016)
...
 Lady Peel (1 episode, 2016)
...
 Professional Dancer (uncredited) (4 episodes, 2016)
Georgie-May Tearle ...
 Lady / ... (uncredited) (4 episodes, 2016)
Richard Varley ...
 Footman (uncredited) (4 episodes, 2016)
Philip Gascoyne ...
 Lord of the Realm (uncredited) (2 episodes, 2016)
...
 Peeler / ... (uncredited) (2 episodes, 2016)
...
 Privy Counseller / ... (uncredited) (2 episodes, 2016)
Nigel Passey ...
 Young Ernest (uncredited) (2 episodes, 2016)
...
 Footman (uncredited) (2 episodes, 2016)
Wendy Michelle Taylor ...
 Lady / ... (uncredited) (2 episodes, 2016)
...
 Lady (uncredited) (2 episodes, 2016)
Ben Atkinson ...
 Messenger (uncredited) (1 episode, 2016)
Nigel Black ...
 Choir Master (uncredited) (1 episode, 2016)
Paul Leon Bridger ...
 Head Chef (uncredited) (1 episode, 2016)
Grant Crookes ...
 Peeler (uncredited) (1 episode, 2016)
Clare Crowther ...
 Posh Lady; Quaker (uncredited) (1 episode, 2016)
Sinéad Daly ...
 Actress (uncredited) (1 episode, 2016)
Mark Tristan Eccles ...
 Valet to Queen Victoria (uncredited) (1 episode, 2016)
Stephanie Eccles ...
 Royal Supporter (uncredited) (1 episode, 2016)
Richard Gumm ...
 Chartist (uncredited) (1 episode, 2016)
Michael Hargreaves ...
 Chartist Protester (uncredited) (1 episode, 2016)
Kate Hawley ...
 Wet Nurse (uncredited) (1 episode, 2016)
Alan Wyn Hughes ...
 Soldier (uncredited) (1 episode, 2016)
...
 Wet Nurse (uncredited) (1 episode, 2016)
...
 Quaker (uncredited) (1 episode, 2016)
Taavi Peelo ...
 Royal Soldier (uncredited) (1 episode, 2016)
Richard Price ...
 Tramp (uncredited) (1 episode, 2016)
Tom Raven ...
 The Highlander (uncredited) (1 episode, 2016)
...
 Gas Man (uncredited) (1 episode, 2016)
Nig Richards ...
 Lord (uncredited) (1 episode, 2016)
Jacob Smyth ...
 Salesman (uncredited) (1 episode, 2016)
Alexandra Starkey ...
 Maid (uncredited) (1 episode, 2016)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Amanda Black ... line producer (8 episodes, 2016)
Rebecca Eaton ... executive producer: Masterpiece (8 episodes, 2016)
Paul Frift ... producer (8 episodes, 2016)
Daisy Goodwin ... executive producer (8 episodes, 2016)
Dan McCulloch ... executive producer (8 episodes, 2016)
Damien Timmer ... executive producer (8 episodes, 2016)

Series Music by 

Ruth Barrett ... (7 episodes, 2016)
Martin Phipps ... (1 episode, 2016)

Series Cinematography by 

John Lee ... (8 episodes, 2016)

Series Film Editing by 

Daniel Greenway ... (3 episodes, 2016)
Jamie Pearson ... (2 episodes, 2016)
Adam Recht ... (2 episodes, 2016)
Ian Davies ... (1 episode, 2016)

Series Casting By 

Susie Parriss ... (8 episodes, 2016)
Anna-Lena Slater ... (8 episodes, 2016)

Series Production Design by 

Michael Howells ... (8 episodes, 2016)

Series Art Direction by 

Fabrice Spelta ... (8 episodes, 2016)
John West ... (7 episodes, 2016)
Vanessa Hawkins ... (6 episodes, 2016)

Series Set Decoration by 

Tanya Bowd ... (8 episodes, 2016)

Series Costume Design by 

Rosalind Ebbutt ... (5 episodes, 2016)
James Keast ... (3 episodes, 2016)

Series Makeup Department 

Nic Collins ... hair & make up designer / make-up & hair designer (8 episodes, 2016)
Laura Viana da Silva ... makeup artist (8 episodes, 2016)
Caroline Peberdy ... Hair & Makeup Trainee / make-up: creative skillset trainee (8 episodes, 2016)
Katharine Scott ... hair and make-up artist / make-up artist (8 episodes, 2016)
Amanda Finlay ... hair & make up artist / make-up artist (5 episodes, 2016)
Amy Boyd ... additional hair and make-up artist (2 episodes, 2016)
Lisa Chape ... hair and make-up supervisor (1 episode, 2016)
Sue Newbould ... make-up artist (1 episode, 2016)
Erica Procopis ... make-up: creative skillset trainee (1 episode, 2016)
Emma Romans ... hair stylist (uncredited) (8 episodes, 2016)
Julie Atkins ... makeup artist (uncredited) (1 episode, 2016)
Natalie Fox ... junior make up artist: dailies (uncredited) (1 episode, 2016)
Giorgio Galliero ... makeup and hair artist daily (uncredited) (1 episode, 2016)
Helen Masters ... trainee makeup artist crowd room (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Production Management 

Lauren McGuiness ... post-production supervisor:Masterpiece / post-production supervisor: Masterpiece (8 episodes, 2016)
Bejhan Kalantar ... post-production supervisor (6 episodes, 2016)
Jamie Sumner ... unit manager (6 episodes, 2016)
Alexandra Kosevic ... production executive (1 episode, 2016)
Aaron Sutter ... unit manager (1 episode, 2016)
Jon Williams ... director of production (1 episode, 2016)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

La' Toyah McDonald ... third assistant director / additional 3rd assistant director / additional third assistant director (8 episodes, 2016)
Neil Wallace ... first assistant director (8 episodes, 2016)
Lucy Eaton-Whitfield ... third assistant director (5 episodes, 2016)
Patrick Jones ... trainee assistant director (5 episodes, 2016)
Helen Kenyon ... second assistant director (5 episodes, 2016)
Helen Fraser ... second assistant director (3 episodes, 2016)
Blandine Grimaldi ... third assistant director (3 episodes, 2016)
Joe Hornsey ... crowd second assistant director (3 episodes, 2016)

Series Art Department 

Gary Bustard ... dressing props (8 episodes, 2016)
Ben Clements ... assistant art director (8 episodes, 2016)
Sam Farr ... standby props (8 episodes, 2016)
Gemma Louise Field ... storeman / props storeman (8 episodes, 2016)
Michelle Field ... lead standby prop / standby props (8 episodes, 2016)
Elliott Haimes ... props / dressing props (8 episodes, 2016)
Marie Isabel ... art department trainee / art department: creative skillset trainee (8 episodes, 2016)
Gaynor Millican ... props trainee / art department: creative skillset trainee (8 episodes, 2016)
Steve Register ... property master / prop master (8 episodes, 2016)
Robin Richardson ... assistant buyer (8 episodes, 2016)
Micheal Spence ... props / dressing props (8 episodes, 2016)
Florence Tasker ... graphic designer / graphics assistant (8 episodes, 2016)
Laura Tweed ... production buyer (8 episodes, 2016)
Amanda Wilks ... art department assistant (8 episodes, 2016)
Vanessa Hawkins ... stand-by art director (6 episodes, 2016)
Matthew Hope ... stand-by art director (4 episodes, 2016)
Laura Mickiewicz ... art department assistant (3 episodes, 2016)
Rowena Oven ... graphic designer (3 episodes, 2016)
Jenny Ray ... dressing props (2 episodes, 2016)
Brian Clark ... standby carpenter (1 episode, 2016)
Nicola Duncan ... art department: creative skillset trainee (1 episode, 2016)
Chris Evans-Wilson ... assistant art director (1 episode, 2016)
John Foster ... contruction manager (1 episode, 2016)
Carole Louise Machin ... set dresser (1 episode, 2016)
Michael Spence ... prop hand (unknown episodes)

Series Sound Department 

Alex Alcántara ... a.d.r recordist (8 episodes, 2016)
Wayne Brooks ... sound effects editor / fx editor (8 episodes, 2016)
Gareth Bull ... dubbing mixer (8 episodes, 2016)
Ashoke Ghosh ... boom operator / sound mixer / sound recordist (8 episodes, 2016)
Adam Mendez ... Foley mixer / foley mixer (8 episodes, 2016)
John Pearson ... sound recordist / sound mixer (8 episodes, 2016)
Gavin Rose ... dialogue editor (8 episodes, 2016)
Javier Valdés ... facilities production manager (8 episodes, 2016)
Ian Whitehead ... boom operator / second boom operator (8 episodes, 2016)
Sue Harding ... foley artist (7 episodes, 2016)
Robert Searl ... adr recordist (7 episodes, 2016)
Sebastian Dale ... dialogue editor (5 episodes, 2016)
Justin Scott Wilson ... sound recordist (5 episodes, 2016)
Ryan McCabe ... adr recordist (4 episodes, 2016)
James Drake ... adr mixer (2 episodes, 2016)
Sacha Walker ... foley editor (2 episodes, 2016)
Meltem Baytok ... foley artist (1 episode, 2016)
Paula Boram ... foley artist (1 episode, 2016)
Richard Straker ... re-recording mixer (1 episode, 2016)
Mathew Birch ... a.d.r. recordist (uncredited) (2 episodes, 2016)
Matt Gill ... audio playback technician (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Visual Effects by 

Keith Barton ... technical support: Milk Visual Effects (8 episodes, 2016)
Amy Felce ... matchmove artist: Milk VFX (8 episodes, 2016)
Louise Hastings ... visual effects producer (8 episodes, 2016)
Amy Furey ... matchmove artist: milk-vfx (4 episodes, 2016)
Alvaro Cajal ... digital compositor (3 episodes, 2016)
Keagan Harris ... roto/prep (3 episodes, 2016)
Myfanwy Harris ... senior compositor: milk-vfx (3 episodes, 2016)
Vicki Juhasz ... roto/prep / roto/prep: milk-vfx (2 episodes, 2016)
Sam Curtis ... rotoscope artist (1 episode, 2016)
Anthony Wonsoff ... digital matte painter: milk-vfx (1 episode, 2016)
Salvador Zalvidea ... visual effects supervisor (1 episode, 2016)

Series Stunts 

Jason White ... stunt coordinator (3 episodes, 2016)
Gordon Seed ... stunt coordinator (2 episodes, 2016)
Benjamin Ashley ... stunt double: Tom Hughes (1 episode, 2016)
Andy Merchant ... stunt coordinator (1 episode, 2016)

Series Camera and Electrical Department 

Steven Gardner ... first assistant camera: 'a' camera / first assistant camera: 'b' camera/Steadicam / first assistant camera (16 episodes, 2016-2017)
Mark Bull ... second assistant camera: 'a' camera / camera: creative skillset trainee (13 episodes, 2016-2017)
Craig Atkinson ... grip / key grip (8 episodes, 2016)
Loren Filis ... camera trainee / second assistant camera: dailies / camera: creative skillset trainee (8 episodes, 2016)
Gareth Gatrell ... still photographer (8 episodes, 2016)
James Harrison ... 2nd unit camera operator / first assistant camera (8 episodes, 2016)
Shaun Kirk ... second assistant camera/focus puller: dailies / second assistant camera (8 episodes, 2016)
Kerr Loy ... digital imaging technician / camera dit (8 episodes, 2016)
Andy Waddington ... Console Operator / console operator (8 episodes, 2016)
Dave Morgan ... a camera steadicam (5 episodes, 2016)
Kev Marchant ... assistant grip (4 episodes, 2016)
Laura Dinnett ... second assistant a cam / first assistant 2nd unit dailies / second assistant camera / second assistant camera "a" cam / first assistant 2nd unit dailies (3 episodes, 2016)
Stephen Peat ... assistant grip: dailies (3 episodes, 2016)
Joe Russell ... a camera operator, steadicam / camera operator (3 episodes, 2016)
Adam Sheldon ... camera trainee: dailies (3 episodes, 2016)
Mitchell Payne ... camera trainee dailies (2 episodes, 2016)
Mike Phaure ... camera operator: "a" camera: steadicam operator (2 episodes, 2016)
Steve Campbell ... electrician (1 episode, 2016)
Roger Everson ... best boy (1 episode, 2016)
Dan Grayson ... assistant grip (1 episode, 2016)
Richard Haigh ... electrician (1 episode, 2016)
Darren Miller ... UAV Aerial Camera Operator (1 episode, 2016)
David Ode ... rigger (1 episode, 2016)
Ravinder Singh ... electrician (1 episode, 2016)
Chris Sowden ... gaffer (1 episode, 2016)
Angus Benson-Blair ... drone pilot (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Casting Department 

Elliot Wood ... extras casting (8 episodes, 2016)

Series Costume and Wardrobe Department 

Toni Elissa Baker ... costume stand by / costume assistant (8 episodes, 2016)
Laura Panayiotou ... costume cutter/tailor (8 episodes, 2016)
Alison Toner ... crowd costume: dailies (8 episodes, 2016)
Charlie Poole ... costume assistant (4 episodes, 2016)
Nicola Tate ... costume trainee / costume: creative skillset trainee (3 episodes, 2016)
Charlotte Aspin ... crowd costume supervisor (1 episode, 2016)
Milly Barter ... costume: creative skillset trainee (1 episode, 2016)
Jane Batt ... costume supervisor (1 episode, 2016)
Nicola Clay ... costume assistant (1 episode, 2016)
Rosalind Ebbutt ... additional costumes (1 episode, 2016)
Sarah Moore ... assistant costume designer (1 episode, 2016)

Series Editorial Department 

Dan Coles ... colourist (8 episodes, 2016)
Katherine Pearl ... post-production coordinator / post production co-ordinator (8 episodes, 2016)
Sion Penny ... on-line editor (4 episodes, 2016)
Tom Coope ... assistant editor (3 episodes, 2016)
Craig Walters ... assistant editor (3 episodes, 2016)

Series Location Management 

Naomi Liston ... location manager (3 episodes, 2016)
Jim Allan ... supervising location manager (1 episode, 2016)
Andy Picheta ... location manager (1 episode, 2016)
Leon Seth ... location scout (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Music Department 

Mediaeval Baebes ... vocals: theme vocals performed by (8 episodes, 2016)
Christopher Gutch ... composer agent (8 episodes, 2016)
Natalie Holt ... composer: additional music / additional music by (8 episodes, 2016)
Katie Chatburn ... additional orchestrator (6 episodes, 2016)
Nathan W Klein ... orchestrator (6 episodes, 2016)
Martin Phipps ... title music by (6 episodes, 2016)
Nigel Lilley ... music associate (1 episode, 2016)
Peter Nickalls ... additional orchestrator (1 episode, 2016)

Series Transportation Department 

Steve Cooke ... unit driver (1 episode, 2016)
Steve Davies ... unit driver (1 episode, 2016)
Alan Evans ... unit driver (1 episode, 2016)
Alphonsus Patton ... unit driver (1 episode, 2016)
Paul Pearson ... unit driver (1 episode, 2016)

Series Other crew 

Roisin Carty ... dialect coach: Jenna Coleman (8 episodes, 2016)
Mel Churcher ... dialogue coach: Daniela Holtz / dialogue coach: Daniella Holtz (8 episodes, 2016)
Charlotte Clayton ... cashier / accounts: creative skillset trainee (8 episodes, 2016)
Marie Fargus ... production coordinator (8 episodes, 2016)
Sammy Murray ... choreographer (8 episodes, 2016)
Laurence Parker ... production accountant (8 episodes, 2016)
Helen Rappaport ... historical consultant (8 episodes, 2016)
Liam Shorrock ... production runner / production: creative skillset trainee (8 episodes, 2016)
Rachel Stephenson ... script supervisor (8 episodes, 2016)
Rob Yeomans ... assistant production coordinator (8 episodes, 2016)
Mandy Bainbridge ... animal wrangler (4 episodes, 2016)
Nic Pringle ... Floor Runner / floor runner: creative skillset trainee (3 episodes, 2016)
Kweku Amoa ... floor runner: creative skillset trainee (1 episode, 2016)
Mark Atkinson ... horsemaster (1 episode, 2016)
Alastair Bruce ... historical consultant (1 episode, 2016)
Bethany Croft ... floor runner: creative skillset trainee (1 episode, 2016)
Lucy Eaton-Whitfield ... production: creative skillset trainee (1 episode, 2016)
Laura Fox ... floor runner: creative skillset trainee (1 episode, 2016)
Thom Hutchinson ... script editor (1 episode, 2016)
Rebecca Keane ... creative director: for Mammoth Screen (1 episode, 2016)
Chrissy Murray ... first assistant accountant (1 episode, 2016)
Rachel Osborne ... publicist (1 episode, 2016)
Patrick Smith ... publicist (1 episode, 2016)
Lisa Vanoli ... publicist (1 episode, 2016)
Ottilie Wilford ... script editor (1 episode, 2016)
Ernestine Kahn ... supervising dialogue/dialect coach prep Catherine Flemming (unknown episodes)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page