Edit
Hilfe, ich hab meine Lehrerin geschrumpft (2015) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Sven Unterwaldt Jr. ... (as Sven Unterwaldt)

Writing Credits  

Sabine Ludwig ... (novel)
 
Gerrit Hermans ... (screenplay)
 
Silja Clemens ... (co-writer) and
Florian Schumacher ... (co-writer)

Cast (in credits order)  

Anja Kling ...
Oskar Keymer ...
Axel Stein ...
Peter Vorndran
Justus von Dohnányi ...
Lina Hüesker ...
Eloi Christ ...
Georg Sulzer ...
...
Hausmeister Michalsky
Maximilian Ehrenreich ...
Michael Ostrowski ...
Herr Coldegol
Daniela Preuß ...
Sandra Vorndran
Alexandra Helmig ...
Frau Henning
Otto Waalkes ...
Sabine Ludwig ...
Hulda Stechbarth
Annika Becker ...
Tochter des Investors 1
Marie Becker ...
Tochter des Investors 2
Christa Schreiber ...
Alte Reiche Dame
Siegfried Foster ...
Investor
...
Bauleiter
Bati Johnson ...
Afrikanischer Häuptling
Rest of cast listed alphabetically:
Pascal Bornkessel ...
Schüler (uncredited)
Kim Girschner ...
Vater auf Schulfest (uncredited)
Klaus Meile ...
Deutsch-Lehrer (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Carolin Dassel ... executive producer
Katja Dor-Helmer ... co-producer
Antonio Exacoustos ... co-producer
Markus Golisano ... line producer
Corinna Mehner ... producer
Andreas Peschel-Mehner ... associate producer (as Dr. Andreas Peschel-Mehner)
Josef Reidinger ... co-producer
Hans Eddy Schreiber ... producer
Kiri Kristin Trier ... co-producer (as Kiri Trier)

Music by 

Leland Cox ... (original score)
Karim Sebastian Elias

Cinematography by 

Stephan Schuh

Film Editing by 

Stefan Essl

Casting By 

Emrah Ertem

Production Design by 

Alexandra Maringer

Art Direction by 

Bettina Morell

Set Decoration by 

Birgit Esser

Costume Design by 

Birgit Hutter

Makeup Department 

Martine Flener ... makeup artist
Nadine Jüsche ... additional makeup artist
Mechthild Schmitt ... makeup artist

Production Management 

Marvin Albracht ... assistant set manager
Stefan Bock ... set unit manager
Dirk Engelhard ... production manager
Lisa Koppe ... assistant set manager
Karin Schmatz ... production manager: Austria
Jutta Schornstein ... first unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Marc Kluge ... first assistant director
Leonie Neef ... third assistant director
Anne Stoye ... second assistant director / second unit director

Art Department 

Michael Adam ... carpenter
Jochen Born ... trainee art department
Ali Brambilla ... carpenter: Hessen
Agi Ariunsaichan Dawaachu ... storyboard artist
Pierre Galic ... painter: NRW Schule
Susan Gohsmann ... assistant property master: outdoor
Armin Hecht ... carpenter
Klaus Heimes ... set constructor
Benita Hornstein ... trainee art department (as Benita Freiin von Hornstein)
Nina Horstmeier ... assistant painter: NRW Parcour
Fabian Kraus ... painter
Uli Langenberg ... construction coordinator: NRW Schule
Anuchai Wolfgang Dodo Lilienthal ... set dresser
Nadine Naumovic ... property master: indoor
Anna-Maria Otte ... assistant production designer
Bjoern Poppinga ... sculptor
Achim Reimann ... lead painter: NRW Schule
Nele-Tabea Reineke ... graphic artist
Florian Schafarschik ... construction coordinator
Johanna Schreiber ... trainee art department
Hella Stichlmair ... assistant property master: outdoor / set dresser: Bavaria
Carsten Wesche-Böttcher ... set dresser
Anne Wilk ... concept artist
Dominik Wipperfürth ... construction coordinator: NRW Parkour Rohbau
Sandra Zimmerle ... property master: outdoor

Sound Department 

Marvin Albracht ... playback operator: Hessen
Christian Bischoff ... re-recording mixer
Günther Friedhoff ... adr recordist
Andreas Hildebrandt ... supervising sound editor
Tatjana Jakob ... adr editor
Pierre Peters-Arnolds ... dubbing director
Carsten Richter ... foley artist
Stefanie Sebald ... playback operator
Marcus Sujata ... foley mixer
Serge Timmons ... boom operator
Jascha Viehl ... sound designer
Max Vornehm ... sound mixer

Special Effects by 

Sebastian Bulst ... model builder
Gwendolin Hallhuber ... puppet builder
Helmut Neudorfer ... special effects supervisor
Hans Neurohr ... special effects technician
Marilyne Neurohr ... puppet builder

Visual Effects by 

Rosa Elena Amador ... compositing artist: Pixomondo
Benjamin Aulinger ... digital compositor
Denis Bachter ... visual effects editor
Rick Baxstar ... motion graphics designer
Irdin Begic ... digital compositor
Christine Boy ... digital compositor
Johannes Bresser ... division visual effects coordinator: Pixomondo
Carolin Dassel ... visual effects producer
Nadja Ding ... matchmove artist: Pixomondo
Sarina Ehmann ... junior visual effects producer: Pixomondo
Andreas Engelhardt ... compositing artist: Pixomondo
Florian Friedmann ... animation td: Pixomondo
Christian Friesser ... digital compositor
Sabrina Gerhardt ... executive visual effects producer: Pixomondo
Spyridon Giochalas ... compositor (as Spiros Giochalas)
Lukas Gotkowski ... fx artist: Pixomondo
Fernando Guerrero Rodriguez ... compositing artist: Pixomondo
Jürgen Hackl ... visual effects artist
Thomas Hansen ... senior compositor: ARRI
Julian Hermannsen ... motion control supervisor
Patrick Heumann ... animation td: Pixomondo
Dennis Ho ... compositing artist: Pixomondo
Christopher Hummel ... compositing artist: Pixomondo
Vanja Jozinovic ... division matchmove artist: Pixomondo
Niko Junge ... compositing artist: Pixomondo
Martin Jurado ... set supervision: Pixomondo
Lukas Kampichler ... digital compositor
Tricia Kim ... division lead matchmove artist: Pixomondo
Tim Kuhr ... editor i/o intern: Pixomondo
Thomas Kutschera ... fx artist: Pixomondo
David Laubsch ... compositing supervisor: ARRI
Sebastian Lauer ... cg artist: Pixomondo
Björn Lubitz ... senior shading/lighting artist
Igor Majdandzic ... set supervision: Pixomondo
Stacy Mangan ... compositing artist: Pixomondo
Sven Martin ... visual effects supervisor
Gus Martinez ... compositing artist: Pixomondo
Yasmin Mushtaha ... visual effects coordinator: Pixomondo
Kristin Nietzig ... accounting: Pixomondo
Travis Nobles ... compositing artist: Pixomondo
Valentin Oellers ... matchmove intern: Pixomondo
Mihaela Orzea ... division visual effects producer: Pixomondo
Patrick Patzschke ... junior compositing artist
Tobias Pfeiffer ... visual effects editor: Pixomondo
Johannes Pink ... pipeline td: Pixomondo
Sophie Pruzsinszky ... visual effects producer
Ryan Jae Wook Park ... division matchmove artist: Pixomondo
Sven Schwarz ... cg artist: Pixomondo (as Sven Skoczylas)
Anthony Sieben ... cg artist: Pixomondo
Mark Spindler ... compositing artist: Pixomondo
Martin Stegmayer ... digital compositor
Andreas Steinlein ... compositing artist: Pixomondo
Valentin Struklec ... visual effects supervisor
David Teichert ... digital compositor
Min Tesch ... visual effects artist
Pascal Tonecker ... executive visual effects producer: Pixomondo
Maximilian Wallrabenstein ... cg artist: Pixomondo
Markus Weilguny ... compositor
Fabian Wüst ... data i/o: Pixomondo
Tolga Yalkir ... system administrator: Pixomondo
Philipp Zaufel ... visual effects artist
Pirmin Zdebski ... digital compositor
Anna Zhu ... visual effects coordinator: Pixomondo

Stunts 

Uwe Arndt ... stunt rigger
Florian Osswald ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Carsten Deinert ... digital imaging technician
Philipp Enzmann ... additional grip assistant
Mathias Feldmeier ... electrician
Mark Fesser ... second assistant camera
Lucas Fuchs ... additional video operator
Nicola Guarneri ... gaffer
Paul Hübner ... assistant electrician
Dario Jozic ... first assistant camera / second unit: cinematographer
Michael Koschorreck ... gaffer
Claudio Köhl ... assistant dolly grip: trainee
Georg Lenz ... digital imaging technician: additional
Heiko Matting ... motion control operator
Benjamin Menne ... additional electrician
Roman Müllegger ... gimbal operator: ronin technician
Marco Nagel ... still photographer
Dirk Oerter ... electrician
Tanja Pegatzki ... first assistant camera
David Schlange ... camera operator: multicopter
Benedikt Schneider ... second assistant camera
Oliver Täubrich ... assistant dolly grip
Stefan Weßling ... assistant electrician: Nürnberg
Jürgen Wolf ... dolly grip

Casting Department 

Patricia Enderer ... casting: children (as Tita Enderer)
Sarah Lottner ... casting: children
Silvia Pernegger ... assistant casting: children
Michael von Hohenberg ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Diana Bähr ... additional wardrobe
Helga Lohninger ... key costumer
Anja Richter ... wardrobe
Jennifer Silberhorn ... wardrobe
Elisabeth Witte ... assistant costume designer

Editorial Department 

Denis Bachter ... first assistant editor
Christopher Chaber ... digital intermediate editor
Marius Görgens ... colorist: dailies
Andreas Lautil ... colorist

Location Management 

Ulrich Büchel ... location manager: NRW
Pia Esten ... location scout: NRW
Antonia Haacke ... location scout: Bavaria
Rüdiger Jordan ... location scout: NRW
Dieter Lotzmann ... location scout: Bavaria
Bettina Morell ... location scout: Bavaria

Music Department 

Klaus Badelt ... composer: main theme
Leland Cox ... composer: theme music

Transportation Department 

Akin Cusuz ... property driver: NRW
Oliver Meissner ... additional production driver
Sven Schladweiler ... production driver: NRW and Hessen
Christoph Siegert ... production driver: Cologne, Hanau and Nürnberg
Christoph Sobecki ... additional driver: props
Vince Varona ... property driver

Other crew 

Andreas Bareiss ... legal counsel (as Dr. Andreas Bareiss)
Lisa Bayer ... production assistant
Jan Birka ... continuity
Philip Borbély ... studio facilities
Agnes Frank ... set runner
Gabriele Friedel ... production coordinator
Bastian Griese ... studio facilities
Frida Lizine ... additional set runner
Olaf Schmidt ... production accountant
Brigitte Simons ... acting coach: children
Elisabeth Thurner ... production accountant

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page