Edit
Florence Foster Jenkins (2016) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Stephen Frears

Writing Credits  

Nicholas Martin ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
Phineas Stark
...
John Totten
...
...
...
Dr. Hermann
Brid Brennan ...
Kitty
...
Pat Starr ...
Mrs Vanderbilt
Maggie Steed ...
Mrs James O'Flaherty
Thelma Barlow ...
Mrs Oscar Garmunder
Liza Ross ...
Mrs EE Paterson
...
Baroness Le Feyre
...
Mrs Patsy Snow
Aida Garifullina ...
...
Augustus Corbin
...
Carlton Smith
...
Corporal Jones
Tunji Kasim ...
Private Smith
Carl Davis ...
Orlando Adams
Lloyd Hutchinson ...
Microphone Engineer
Richard Kilgour ...
Elevator Operator
Jonathan Plowright ...
Ernest Ziegler
...
Donaghy
Brian Fisher ...
Finkler
Stefan Bednarczyk ...
...
Stagehand
...
Stagehand 2
John Guerrasio ...
Newspaper Vendor
...
Colonel
...
Chuck
...
Gino
...
Pearl
...
Edgar (Diner)
...
Antonio
...
Brooklyn Man
Nat Luurtsema ...
...
Archie the Doorman
...
Edgar Booth Cunningham, Jr.
...
Clifford B. Thornton III
Simon Markson ...
Piano Tuner
...
Adele Smyth-Kennedy ...
Wag Woman (as Adele Smith Kennedy)
Jenny Hawkins ...
Florence's Dresser
Hallam Rice-Edwards ...
Corbin's Gang
Victory Maburutse ...
Corbin's Gang
...
Corbin's Gang
...
Corbin's Gang
James Wallace ...
Corbin's Gang
...
Corbin's Gang
Andrew Sloane ...
Corbin's Gang
...
Corbin's Gang
...
Corbin's Gang
Rest of cast listed alphabetically:
...
Opera Audience (uncredited)
Claire Ashton ...
American Lady (uncredited)
...
Woman at news stand (uncredited)
Marc Benanti ...
Soldier On the Balcony (uncredited)
Oliver Bentley-Jones ...
Boy in Elevator (uncredited)
Paul Bergquist ...
Passerby (uncredited)
Tim Berry ...
Soldier (uncredited)
...
Stubbs (uncredited)
Lee Bolton ...
Passerby (uncredited)
...
Girl on staircase (uncredited)
...
Opera Audience (uncredited)
Eveline Chapman ...
Girl in street (uncredited)
Mark Seton Chapman ...
Man at Concierge Desk (uncredited)
Pamela Betsy Cooper ...
Opera Audience (uncredited)
Marc Cowpland ...
Shoe Shine Boy (uncredited)
Clare Crowther ...
Confused Lady (uncredited)
Nick Davison ...
Ritz Carlton Tuxedo Male (uncredited)
Stephanie Eccles ...
Hotel Guest (uncredited)
...
Carnegie Hall Guest (uncredited)
Florence Foster Jenkins ...
Herself (archive footage) (uncredited)
...
Friend of Florence (uncredited)
Caroline Garnell ...
Verdi Group Lady (uncredited)
Philip Gascoyne ...
New York Journalist (uncredited)
David Goodson ...
Carnegie Hall Guest (uncredited)
...
Journalist (uncredited)
Richard Gumm ...
New York Businessman (uncredited)
...
Businessman (uncredited)
...
Mr Levi (uncredited)
David Howkins ...
Lobby Guest (uncredited)
Alan Wyn Hughes ...
Journalist (uncredited)
Joy Isa ...
Waggish Bar Woman (uncredited)
Alex Jaep ...
Soldier (uncredited)
...
Passerby (uncredited)
Solomon Taiwo Justified ...
Soldier (uncredited)
...
Verdi Husband (uncredited)
...
Cross Dresser (uncredited)
...
Airborne Sergeant (uncredited)
Wesley Lloyd ...
Corbin Entourage Member (uncredited)
...
US Soldier (uncredited)
Carlos Martín ...
Concierge (uncredited)
Martyn Mayger ...
Bayfield's Lawyer (uncredited)
Pete Meads ...
Stage Hand (uncredited)
Patrick Moorhouse ...
Cousin (uncredited)
Shaun Newnham ...
Extreme Bohemian Man (uncredited)
Alan Peett ...
Crummy Street Man (uncredited)
Christina Pennant ...
Cocktail Dress (uncredited)
Anita Potter ...
Audience (uncredited)
Lovell Richards ...
US Military Pilot (uncredited)
Collum Smith ...
Navy Boy (uncredited)
Daran Somers ...
Customer (uncredited)
...
John Military officer (uncredited)
Ryan Storey ...
Journalist (uncredited)
...
Head Usher (uncredited)
Billy Totham ...
Soldier (uncredited)
Mark Walsh ...
Navy Boy (uncredited)
Zac Whitehead ...
Corbyns Entourage (uncredited)
Paul Wingrove ...
Verdi Husband / Verdi Knight (uncredited)
Yvan Zahui ...
Crummy Street Guy (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Oliver Kassman ... associate producer: Qwerty Films
Michael Kuhn ... producer
Christine Langan ... executive producer
Nichola Martin ... associate producer
Nicholas Martin ... associate producer
Cameron McCracken ... executive producer
Malcolm Ritchie ... executive producer
Tracey Seaward ... producer

Music by 

Alexandre Desplat

Cinematography by 

Danny Cohen ... director of photography

Film Editing by 

Valerio Bonelli

Casting By 

Kathleen Chopin
Leo Davis
Lissy Holm

Production Design by 

Alan MacDonald

Art Direction by 

Gareth Cousins
Patrick Rolfe ... supervising art director
Christopher Wyatt ... (as Chris Wyatt)

Set Decoration by 

Caroline Smith

Costume Design by 

Consolata Boyle

Makeup Department 

Beverley Binda ... hair stylist / makeup artist
Anita Burger ... hair stylist
Helena Card ... Junior Hair and Makeup Artist
Karen Cohen ... hair stylist / makeup artist
Andrea Cracknell ... hair stylist
Sarah Dickinson ... hair stylist / makeup artist
David Dorling ... hair stylist
Jon Henry Gordon ... hair stylist
Hilary Haines ... hair stylist
J. Roy Helland ... hair stylist: Ms. Streep / makeup artist: Ms. Streep
Sula Loizou ... hair stylist (as Sula Louizou) / makeup artist (as Sula Louizou)
Nicola Matthews ... makeup artist
Sharon O'Brien ... hair stylist / makeup artist
Adam James Phillips ... hair stylist (as Adam J Phillips)
Daniel Phillips ... hair designer / makeup designer
Chloë Pyne ... crowd hair trainee (as Chloe Pyne) / crowd makeup trainee (as Chloe Pyne)
Stephen Rose ... hair stylist
Tapio Salmi ... hair stylist / makeup artist
Laura Schiavo ... hair stylist / makeup artist
Loulia Sheppard ... hair supervisor: crowd (as Lou Sheppard) / makeup supervisor: crowd (as Lou Sheppard)
Emma Tomlinson ... hair trainee: crowd / trainee: crowd makeup
Louise Young ... makeup artist
Mary Cooke ... hair stylist daily (uncredited)
Julie Davies ... hair and make-up artist: daily (uncredited)
Tahira Herold ... make-up and hair (uncredited)
Lydia Jeffcoat ... make up trainee (uncredited)
Deb Kenton ... additional makeup & hair (uncredited)
Fiona Lobo-Cranston ... make-up and hair (uncredited)
Ray Marston ... wigmaker (uncredited)
Lisa Mustafa ... hair stylist (uncredited)
Nina Pratley ... crowd hair: dailies (uncredited) / crowd make up artist: dailies (uncredited)
Andrew Simonin ... crowd hairdresser (uncredited)
Andrew Whiteoak ... crowd hair & make-up (uncredited)
Eve Wignall ... daily hairdresser (uncredited)
Amie Wilson ... assistant makeup artist (uncredited) / hair stylist (uncredited)
Louise Young ... Daily (uncredited)

Production Management 

David Bell ... unit manager
Tania Blunden ... post-production supervisor
Samantha Knox-Johnston ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Joe Barlow ... crowd second assistant director
Olivia Lloyd ... key second assistant director
Jason Rickwood ... third assistant director
George Walker ... first assistant director
Grant Butler ... crowd third assistant director: dailies (uncredited)
Tom Heaven ... crowd third assistant director: daily (uncredited)
Tom Rye ... first assistant director: vfx unit (uncredited)

Art Department 

Rachel Atherton ... painter
George Ausburger ... carpenter (as George Augsburger)
Alan Bailey ... property master
Al Baker ... painter
Josh Bell-Chambers ... stagehand
Ray Bell-Chambers ... carpenter
Toby Bellchambers ... stagehand (as Toby Bell-Chambers)
Terence Black ... assistant set decorator
Andrea Bond ... scenic painter
Charlie Cobb ... illustrator
Emily Connell ... art department runner
Laura Conway-Gordon ... standby art director
Dan Crandon ... construction manager
Caradok Curtis-Rouse ... carpenter (as Caradoc Curtis-Rouse)
Aaron Davis ... carpenter
Jamie Ferguson ... props
Dean Fisher ... dressing props
Brendan Fitzgerald ... standby rigger
Scott Gill ... construction rigger
Lettie Grumbar ... assistant production buyer
James Gunn ... junior dressing props
Jo Hall ... scenic painter
Stuart Headley-Read ... standby props
Clint Hellyer ... chargehand carpenter (as Clint Helyer)
Jonnie Hext ... scenic painter (as Jonny Hext)
Jet Hills ... painter
Clare Holland ... scenic painter: head of department
Brendan Houghton ... storyboard artist
Teresa Kelly ... scenic painter
Nigel Kirk ... supervising scenic painter
Rowan Laidlaw ... clearance coordinator
Jason Line ... scenic painter
Richard Mason ... carpenter
Campbell Mitchell ... chargehand standby props
Garry Moore ... standby carpenter
Tom Newton-Chance ... carpenter
Sarah Page ... production buyer
Seb Palmer ... carpenter
Sarah Pasquali ... senior graphic designer
Paul Peers ... stagehand
Michael Povey ... chargehand dressing props
Jamie Powell ... supervising plasterer
Tim Powis ... construction: head of department
Ben Rai-Green ... carpenter (as Ben Rai Green)
Mike Rawlings ... property storeman
Mark Richards ... construction rigger
Paul Rigby ... carpenter
Chris Rosser ... graphic designer
Rob Sargent ... painter
Tessa Scott ... painter (as Tess Scott)
Elo Soode ... concept artist
Kryzstof Szdlowski ... painter
Joe Vassallo ... chargehand scenic painter
Stuart Verity ... carpenter
Mark Wallis ... chargehand carpenter
Aoife Warren ... assistant art director
Jo Watts ... carpenter
Kellie Waugh ... graphic designer
Hannah Wiessler Leas ... art department assistant
Josh Wood ... carpenter
Jasmin Backshall ... graphics assistant (uncredited)
Justin Hayzelden ... dressing props (uncredited)
Richard Rowntree ... greensman (uncredited)
Terry Royce ... dressing props daily (uncredited)
Mal Zawadzki ... painter (uncredited) / standby painter (uncredited)

Sound Department 

Hugo Adams ... foley editor
Mark Appleby ... adr mixer
Dafydd Archard ... re-recording mixer
Federico Costantini ... dubbing mixer (italian version)
Mike Dowson ... re-recording mixer
Rob Huckle ... consultant: Dolby
Andrea King ... foley artist
Phil Lee ... sound effects editor
Peter Lindsay ... production sound mixer
Adam Mendez ... foley mixer (as Adam Fil Méndez)
William Miller ... sound mix technician
Kate Morath ... first assistant sound
Becki Ponting ... supervising sound editor
Michael Lee Taylor ... second assistant sound (as Mike Taylor)
Max Walsh ... sound mix technician
Tom Whetmore ... sound trainee
Ian Wilson ... supervising sound editor
Tyler Newhouse ... adr recordist (uncredited)
Harry Platford ... adr recordist (uncredited)
Andy Stallabrass ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

John Boundy ... special effects technician
Manex Efrem ... special effects supervisor
Marlene Efrem ... special effects technician (as Marlene Suter)
Peter Mawhood ... bowser
Neil Reynolds ... special effects technician
Angelo Staffiero ... special effects technician
Mark Holt ... special effects (uncredited)

Visual Effects by 

Olivia Beresford ... roto artist
Charles Brelaud ... compositor
Tim Caplan ... visual effects producer
Marta Cañavate ... compositor
Matthew Chan ... compositor
Laura Coumbe ... roto artist
Agueda Del Castillo ... lead compositor
Tiago Faria ... roto artist
Edd Gamlin ... visual effects editor
Adam Gascoyne ... visual effects supervisor
Nicci Gelnar ... roto artist
Fernando Guerrero Rodriguez ... compositor
Alexander Ha ... visual effects: camera track
Mark Honer ... visual effects artist: CG
Taskin Kenan ... compositor
Jenny King ... visual effects coordinator
Steven King ... visual effects pipeline developer
Ines Li Ying ... visual effects line producer (as Inés Li Yang)
Lindsey Lo Presti ... visual effects runner
Elliot Mander ... visual effects production assistant
Mervyn New ... digital effects supervisor
Dillan Nicholls ... senior compositor
Iain Read ... compositor
Adam Redhead ... visual effects artist: CG
Susanna Riccio ... compositor
Benito Sanz ... compositor
Tj Singh ... compositor
Linda Spaggiari ... digital compositor / roto artist
Elliot Staker ... visual effects: camera track
Noga Alon Stein ... visual effects producer
Gareth Stevenson ... visual effects artist: CG
Helen Streeter ... visual effects coordinator
Dan Victoire ... compositor
Ben Wilson ... visual effects artist: CG
Lewis Wright ... compositor
Luca Zappala ... cg supervisor: union vfx
George Brown ... visual effects driver (uncredited) / visual effects pa (uncredited)
Lucas Manuel Cuenca ... visual effects artist (uncredited)

Stunts 

Eunice Huthart ... stunt coordinator
Jo McLaren ... stunt coordinator
Bonnie Parker ... stunt performer
Roy Taylor ... fight arranger
Grant Wiesinger ... stunt wire rigger
Jan Holicek ... stunt rigger (uncredited)
Leo Stransky ... stunt rigger (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Anthony Bagley ... digital imaging technician
Tony Cardenas ... electrical rigger
Danny Cohen ... camera operator: "b" camera
Adam Coles ... first assistant camera: "b" camera
Ruy De Carvalho ... camera trainee
Neil Dengel ... electrical rigger
Andrew Fletcher ... electrician
Chris Gilbertson ... dimmer operator
Jordan Halstead ... camera trainee
Peter Hayley-Barker ... trainee grip
Ryan King ... second assistant camera: "a" camera
Iain MacKay ... steadicam operator
Iain Mackay ... camera operator: "a" camera
Paul McGeachan ... gaffer
Danny McGee ... electrician / generator operator
Alex Mott ... key grip
Dean Murray ... second assistant camera: "b" camera
Jonathan Petts ... digital imaging technician trainee
Steve Roberts ... best boy electric
Adam Slater ... electrician
Iain Struthers ... first assistant camera: "a" camera
Thomas Tann ... electrician
Garry Thomson ... rigging gaffer
Pacu Trautvetter ... video assist
Michael Wacker ... grip: "b" camera
Sean Walker ... digital imaging technician assistant / video assist: on-set
Nick Wall ... still photographer
Steve Walsh ... electrician
Jaime Ackroyd ... camera trainee: dailies (uncredited)
Andrew Banwell ... first assistant camera (uncredited)
Theo Berman ... focus puller: Dailies (uncredited)
Lucy Bristow ... camera operator: "c" and "d" camera (uncredited)
Rogan Brown ... additional grip (uncredited)
Ray Cook ... rigging electrician (uncredited)
Guy Cope ... hod electrical rigger (uncredited)
Sean Davis ... rigging spark (uncredited)
Jason Ewart ... additional camera operator (uncredited)
Julian Guest ... electrician (uncredited)
Richard Harrowing ... rigging electrician (uncredited)
Ross Lancaster ... epk camera operator (uncredited)
Lydia Lewis ... second assistant camera: a and c camera dailies (uncredited)
Seán McDermott ... second assistant: c camera - dailies (uncredited)
Greg Murray ... additional grip (uncredited)
Peter Olney ... grip (uncredited)
Katy Ruffy ... camera trainee (uncredited)
Cenay Said ... second assistant camera: dailies (uncredited)
Steve Wells ... trainee: dailies (uncredited)

Casting Department 

Victoria Beattie ... casting associate
Ruth Earley ... extras casting (uncredited)
Dann Fink ... adr voice casting (uncredited)
Bruce Winant ... adr voice casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Robert Allsopp ... costume props maker: Ms. Streep / theatrical headdress maker: Ms. Streep
Viveene Campbell ... costumer: daily
Martin Chitty ... principal standby costumer
Dee Churchfield ... costume fitter
Sally Cram ... junior costume coordinator
Sally Crees ... costume fitter
Bethany Cross ... costume trainee: crowd
Jason Gill ... costumer: daily
Yannick Gondran ... costume fitter
Rosie Grant ... assistant costume designer
Jenny Hawkins ... personal costumer: Ms. Streep
Ian Huckle ... costume department director
Klaire Jamin ... costume buyer
Yasemin Kascioglu ... principal standby costumer
Chris Kerr ... costume maker
Vidya Krishnamurthy ... crowd costume coordinator
Jane Law ... costume maker: Ms. Streep
Ashwin Makan ... costume fitter
Hilary Marschener ... costume maker
Laura Metcalf ... costume department trainee: additional
Lizzie Moul ... principal standby costumer
Sean O'Flynn ... costume maker
Selene Pearson ... crowd costumer
Francis Ponisi ... costumer: daily
Bonnie Radcliffe ... costumer: daily
Clare Ramsell ... costume maker
Kirstie Robinson ... costume maker (as Kristie Robinson)
Frances Roughton ... trainee: costume truck
Richard Sale ... costume researcher
Angela Santos ... costume maker
Lorraine Sibanda ... costume trainee: crowd
Maria Smith ... costume fitter
Annie Sulzberger ... costume researcher
Maria Tortu ... costume assistant: Los Angeles
Wyn Vaughan-Humphreys ... costume fitter
Keith Watson ... costume maker
Marion Weise ... costume supervisor
David Whiteing ... costume fitter
Alex Grace ... costume assistant (uncredited)

Editorial Department 

Thom Berryman ... dailies producer: Pinewood Digital
Maria Chamberlain ... digital intermediate assistant colourist
Jonathan Collard ... digital intermediate producer
Peter Collins ... head of data management
Tom Corbett ... digital film bureau
James Corless ... dailies producer: Pinewood Digital
Georgina Cranmer ... data wrangler
Sinéad Cronin ... digital on-line editor
Charlotte Dean ... post-production coordinator
Rob Farris ... digital intermediate head of production
Gianluca Ferrari ... digital film bureau
Adam Glasman ... digital colorist
Neil Harrison ... senior digital intermediate administrator
Lawrence Hook ... digital film bureau
Timothy P. Jones ... digital film bureau (as Timothy P Jones)
Patrick Malone ... digital intermediate head of department
Adam McHattie ... digital lab operator
Gemma McKeon ... digital intermediate assistant producer
Luke Moorcock ... digital lab operator
Jeanna Mortimer ... second assistant editor
Martin Poultney ... digital intermediate commercial director
Gordon Pratt ... digital film bureau
Karenjit Sahota ... first assistant editor
Daniel Tomlinson ... digital on-line editor
Laurent Treherne ... digital intermediate technologist
Diana Vasquez ... digital intermediate assistant colourist
Russell White ... digital on-line editor
Maimunah Yahkup ... digital lab operator

Location Management 

Tony Clarkson ... location manager: Liverpool (as Antony Clarkson)
Daragh Coghlan ... location manager
Paige Copsey ... location assistant
Jeremy DeCoursey ... assistant location manager
Pete Murphy ... assistant location manager: Glasgow
Adam Richards ... supervising location manager
Elizabeth Small ... location coordinator
Beverley Syme ... location manager: Glasgow
Gerrit Woltmann ... assistant location manager: Liverpool
Hannah McCarthy ... location marshal: dailies (uncredited)
Anne Mouli Castillo ... location marshal (uncredited)
Stephen Parker ... location scout (uncredited)
Joseph Stephans ... location manager: NY VFX Unit (uncredited)
Alex Wise ... location assistant (uncredited)

Music Department 

Romain Allender ... programmer
John Barrett ... music mix assistant: on-set
James Bellamy ... operator: streamers
Jeff Boudreaux ... musician: drums (as Jeffrey Boudreaux)
Thomas Bowes ... orchestra leader
Andrew Brown ... orchestra contractor: on-set
Stefano Civetta ... music mix assistant: on-set
Peter Cobbin ... score mixer / score recordist
Terry Davies ... musical director
Riccardo Del Fra ... musician: double bass
Alexandre Desplat ... conductor / orchestrator
Andrew Dudman ... music mixer: on-set / music recordist: on-set
Karen Elliott ... music supervisor
Xavier Forcioli ... music coordinator
Frédéric Gaillardet ... musician: solo piano
Susie Gillis ... orchestra contractor: additional
Mark Graham ... orchestrator
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
David Hage ... music preparation
Lewis Jones ... score mix assistant
Mark Keen ... piano tuner: on-set
Gerard McCann ... supervising music editor
Jenny O'Grady ... contractor: singers, on-set
Colin Rae ... music copyist: on-set
Neil Stemp ... midi piano editor
Kirsty Whalley ... score editor / score mixer
Romain Allender ... composer assistant (uncredited)
David Arch ... musician: piano (uncredited)
Luke Flynn ... music preparation (uncredited)
Riley Hughes ... music preparation (uncredited)
Dorina Markoff-McNulty ... musician (uncredited)
Stuart Morton ... music editor (uncredited)
George Oulton ... score assistant engineer (uncredited)
Victor Pesavento ... music preparation (uncredited)
Jake Walker ... musician (uncredited)
Joe Zimmerman ... music preparation (uncredited)

Transportation Department 

Graham Ashley ... unit driver
Hassan Blal ... driver: Mr. Helberg
Perry Cashman ... driver: minibus
Glenn Charter ... unit driver
Louise Cornwell ... unit driver
Fergus Cotter ... driver: Mr. Grant
Dobrin Daniela ... facilities crew (as Daniela Dobrin)
Lynford Flye ... driver
Dante Gallo ... facilities crew
Tony Green ... driver: minibus
Phil Hart ... facilities crew
Jeff Hudson ... driver: Mr. Frears (as Jeffrey Hudson)
Clive King ... driver: rushes
Declan Lambert ... tech trucks: head of department
Rachel Lydiate ... tech crew
Peter Mercer ... unit driver
Colin Morris ... driver: Ms. Streep
Billy Rowe ... driver
Lawler Shadene ... facilities crew (as Shadene Lawler)
Greg Thomas ... tech crew: generator
Joe Webb ... transport: props
Ben Weekes ... vehicle coordinator assistant
Gary Weekes ... vehicle coordinator
Barrie Williams ... transportation captain
Rich Maddock ... unit driver (uncredited)
Paul Mahoney ... facilities driver (uncredited)
Danny Mitchell ... swing co-ordinator (uncredited)
Piotr Walczak ... transport facilities manager (uncredited)
Nigel Willson ... minibus driver (uncredited)

Other crew 

Betty Ainslie ... first assistant accountant
Jacqui Barr ... marketing executive: BBC Films
Roxane Barsky ... assistant: Michael Kuhn, Qwerty Films
Chris Besseling ... for: Pathé
David Brophy ... coach: conducting
Zoe Brown ... head of legal and business affairs: BBC Films
Valeria Bullo ... for: Pathé
Paul Burgess ... catering assistant
Julie Burnham ... construction nurse
Lee Bye ... head of theatrical distribution: Pathé
Flossie Catling ... production secretary (as Florence Carswell-Catling)
James Clarke ... finance director: Pathé
Matt Curtis ... title designer
Eben Davidson ... studio executive
Emma Davie ... unit publicist
James Davies ... stand-in: McMoon
Emma Davis ... unit publicist
Mayalen de Croiseuil ... international sales: Pathé International
Chloë Donaldson ... senior production secretary
Linda Drew ... personal assistant: Mr. Frears
Pierre Du Plessis ... deputy managing director: Pathé
Penny Dyer ... dialect coach
Tanisha Ellis ... security
Barry Fall ... chef
Kerry Fletcher ... production assistant: LIverpool
Fiona Gilbert ... catering: head of department, Red Chutney
Sophie Glover ... for: Pathé
Olivia Grant ... base runner
Sam Hare ... stand-in: Bayfield
Calum Hart ... production assistant: Glasgow (as Calum William Hart)
Anthony Heneine ... production intern
Sue Hills ... script supervisor
Georgia Hume ... assistant production coordinator
Mick Hurrell ... health & safety advisor
Steve Joberns ... tax credit advisor: UK
Oliver Kassman ... associate producer: Qwerty Films
Gursharn Khaira ... for: Pathé
Rachel King ... unit nurse
Jake Kuhn ... intern: Qwerty Films
Nadia Lachman ... legal and business affairs manager: BBC Films
Rowan Laidlaw ... clearances assistant
Alexander Lea ... legal services
Arthur Levy ... vocal coach
Ryan Locke ... head of security
Tom Ludlam ... production assistant: cast
Rod Marsh ... security
Eliot Martin-Dominguez ... for: Pathé (as Eliot Martin Dominguez)
Sonia Mazurek ... for: Pathé
James Joseph McDonald ... archival consultant
John McGrory ... for: Pathé
Fiona McGuire ... head of physical production: Pathé
Andrew Mckenzie ... assistant: Hugh Grant
Luke Moorcock ... digital lab technician
Charles Moore ... legal services
Amina Muneer ... for: Pathé
Jack Myles ... for: Pathé
Kevin O'Shea ... insurance
Lucie Pankhurst ... choreographer
Bryan Persichetti ... production finance coordinator: Paramount
Rachel Plose ... financial controller
Bradley Porter ... assistant: Mr. Seaward & Mr. Frears
Hallam Rice-Edwards ... production coordinator
Nicole Rossa ... stand-in: FFJ
Len Rowles ... for: Pathé
Ruth Sanders ... legal and production assistant: BBC Films
Muriel Sauzay ... international sales: Pathé International
Albert Sharpe ... epk
Lewis Smith ... catering assistant
Wayne Smith ... chef
Steve Sorby ... security
Peter Stainthorpe ... assistant accountant
Jo Steadll ... clearances
Siggy Stone ... production assistant: cast
Behnam Taheri ... production assistant
Wai-Hun Tang ... for: Pathé (as Waihun Tang)
Suzanne Thomas ... assistant choreographer
Agathe Théodore ... international sales: Pathé International
Petra Turonova ... assistant accountant
Gianpiero Vannucci ... production assistant: crowd
Lloyd Vanson ... for: Pathé
Soo Wall ... second assistant accountant
Martin Watson ... chef
Darren White ... security (as Darren 'Darzy' White)
Jody Wiltshire ... floor runner
Laura Wingate ... catering manager
Michael Wood ... senior business manager: BBC Films
Colleen Woodcock ... for: Pathé
Tracy Asslanian ... crowd pa (uncredited)
Samuel Martin Cook ... crowd production assistant (uncredited)
Deborah Harpur ... product placement (uncredited)
Jenny Hawkins ... assistant: Meryl Streep (uncredited)
Glynn Henderson ... health and safety consultant (uncredited)
Joe Hennessy ... leadman: security (uncredited)
Georgina Higgins ... assistant script supervisor (uncredited)
Dolly Jagdeo ... security (uncredited)
Alex Lyne ... stand-in: Simon Helberg (uncredited)
Tony MacKinnon ... health and safety advisor (uncredited)
Sandy Rustin ... adr voice: Loopers Unlimited (uncredited)
Elizabeth Small ... travel coordinator (uncredited)
Katharine Tidy ... home economist (uncredited)
Kristian Turnbull ... crowd production assistant (uncredited)
Daniel Villagomez ... director: credits administration for Paramount Pictures (uncredited)
Jonathan Wayre ... vintage lathe recording (uncredited)
Luke Kimble Williams ... crowd production assistant (uncredited)

Thanks 

Jenne Casarotto ... special thanks
Kevin Huvane ... special thanks
Yvette Loach ... special thanks
Sinead Moran ... special thanks
Beth Swofford ... special thanks
James Alexander Waller ... the producers wish to thank (as James Waller)
Sara Woodhatch ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page