Edit
Bridge of Spies (2015) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Steven Spielberg

Writing Credits  

Matt Charman ... (written by) and
Ethan Coen ... (written by) &
Joel Coen ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
Henny Russell ...
Receptionist
Rebekah Brockman ...
Alison - Donovan's Secretary
...
...
Lynn Goodnough
...
Doug Forrester
...
...
Peggy Donovan
...
...
Carol Donovan
...
Police Officer - Brooklyn Courthouse
...
...
Lie Detector Test Administrator
...
Joe Murphy
Geoffrey Rude ...
Pilot in Motel Room
Michael Rempen ...
Pilot in Motel Room
...
Agent Williams
...
Judge Byers
...
William Tompkins
...
Hoffman
...
Agent Somner
...
U2 Pilot
...
Bailiff (as Jim Ferris)
...
Crying Girl
...
Classroom Boy #1
Hayley Feinstein ...
Classroom Girl #1
...
Classroom Girl #2
...
Classroom Boy #2
...
Classroom Teacher
...
Teacher
...
Secretary on Subway
...
Gentleman on Subway #1.
...
Gentleman on Subway #2
...
Older Lady on Subway (as Pat Squire)
...
Clerk
Donavon Dietz ...
Foreman
Le Clanché du Rand ...
Millie Byers
...
Man in Courtroom
...
Courthouse Reporter
...
Courthouse Reporter
...
Courthouse Reporter
...
NYPD Lieutenant
...
Angry NYPD Cop
...
John Taylor ...
Radio Newscaster (voice)
...
Marty
...
Partner at Watters Law Firm
Mark Zak ...
Soviet Judge - Powers' Trial
...
Soviet Translator
...
...
...
Family #1 at Berlin Wall Construction
Moritz Berg ...
Family #1 at Berlin Wall Construction
Emma Nazahn ...
Family #1 at Berlin Wall Construction
Matthias Scherwenikas ...
Family #2 at Berlin Wall Construction
Greta Galisch de Palma ...
Family #2 at Berlin Wall Construction
Matilda Palma Galisch ...
Family #2 at Berlin Wall Construction
...
Katje
Kai Meyer ...
East German Soldier #1 (as Kai Wido Meyer)
Kristoffer Fuss ...
East German Soldier #2
...
East German Soldier #3
David Wilson Barnes ...
Mr. Michener
...
Pinker
Henning Bormann ...
Prison Official
...
Checkpoint Soldier #1
Maik Rogge ...
Checkpoint Soldier #2
Tim Morten Uhlenbrock ...
Checkpoint Soldier #3
Matthias Gärtner ...
East German Youth (as Mathias Gärtner)
...
East German Youth
Nico Ehrenteit ...
East German Youth
...
Soviet Embassy Receptionist
Petra-Maria Cammin ...
Helen Abel (as Petra Maria Cammin)
Luce Dreznin ...
Lydia Abel (as Lucy Dreznin)
...
Cousin Drews
...
Ivan Schischkin (as Mikhail Gorevoy)
...
Wanja Götz ...
Soviet Guard
Stefan Langel ...
Soviet Guard
Vladimir Vilanov ...
Soviet Guard
...
2nd Soviet Interrogator
Merab Ninidze ...
Soviet Main Interrogator
Konstantin Frolov ...
Soviet Director / Official
Steve Cirbus ...
Michael Verona
Michael Kranz ...
Checkpoint Guard #1
...
Checkpoint Guard #2
Frederic Heidorn ...
East German Guard - Pryor
Nils Malten ...
East German Guard - Donovan
Nina Gummich ...
Hilton Waitress
...
Harald Ott (as Burghart Klaussner)
...
Ott's Secretary
...
Agent Faye
...
CIA Agent - Glienicke Bridge
Rest of cast listed alphabetically:
...
Subway Station Businessman (voice) (uncredited)
...
East German Officer (uncredited)
Marshall Axt ...
Featured Courtroom Spectator (uncredited)
Guy Ayad ...
Photographer (uncredited)
...
Man Yelling (uncredited)
...
Suzanne (archive footage) (uncredited)
Helen Brackel ...
Classmate (uncredited)
...
Next Door Neighbor (uncredited)
...
Kookie (archive footage) (uncredited)
...
Reporter (uncredited)
...
Refugee (uncredited)
...
FBI Agent (uncredited)
...
Court Officer Harris (uncredited)
...
Neighbor (uncredited)
...
Classmate (uncredited)
Vincent Cucuzza ...
FBI Agent (uncredited)
John Davis ...
Astoria Kid (uncredited)
...
Federal Marshal (uncredited)
...
Juror (uncredited)
...
FBI (uncredited)
...
Subway Stairs Walker (uncredited)
Keri Flaherty ...
Natalie (uncredited)
Isaac Galizio ...
Astoria Kid (uncredited)
...
Courtroom Reporter (uncredited)
Michael Simon Hall ...
Reporter (uncredited)
Marc A. Hermann ...
Press Photographer (uncredited)
...
CIA Agent (uncredited)
...
Justice Lafayette Black (uncredited)
Alim Kouliev ...
Russian General (voice) (uncredited)
Alex M. Kowall ...
Journalist (uncredited)
David Lamberton ...
Supreme Court Reporter (uncredited)
Lilianna LaVertu ...
Classmate (uncredited)
Isabella LeBlanc ...
Student (uncredited)
Paul Jude Letersky ...
Lunch Box Neighbor (uncredited)
...
Rex Randolph (archive footage) (uncredited)
...
Thomas Watter's Law Assoc. (uncredited)
...
Upscale Bar Patron (uncredited)
Kevin Medina ...
Police Officer (uncredited)
Mdivani Monroe ...
Juror (uncredited)
Joseph Daniel Murphy ...
Classmate (uncredited)
...
Boy in yard & in the street (uncredited)
...
Bailiff (uncredited)
Phil Oddo ...
Court Attendant (uncredited)
John Ohkuma ...
FBI Agent (uncredited)
Jon L Peacock ...
Subway Stairs Walker (uncredited)
...
Subway Rider (uncredited)
...
NYPD (uncredited)
Francis Gary Powers Jr. ...
CIA Agent (uncredited)
...
Vopo Commanding Officer (uncredited)
...
Cab Driver (uncredited)
Casey Roberts ...
Neighborhood Boy (uncredited)
Zak Roland ...
Angry Train Passenger (uncredited)
...
Neighbor on Lawn (uncredited)
Robert Shulman ...
Storekeeper / Sanitation Worker (uncredited)
D.J. Silver ...
Umbrella Man (uncredited)
Chris Sirois ...
Subway Passenger (uncredited)
Michael Szuslik ...
Subway Rider (uncredited)
Chris Theisinger ...
Hilton Guest (uncredited)
...
Courtroom Spectator (uncredited)
Paul Thornton ...
Courtroom Spectator (uncredited)
...
Classmate (uncredited)
...
Officer (uncredited)
...
Courtroom Reporter / Subway Passenger (uncredited)
...
Sharp Elbowed Reporter (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Christoph Fisser ... co-producer
Jonathan King ... executive producer
Kristie Macosko Krieger ... producer
Daniel Lupi ... executive producer
Henning Molfenter ... co-producer
Marc Platt ... producer
Jeff Skoll ... executive producer
Adam Somner ... executive producer
Steven Spielberg ... producer
Charlie Woebcken ... co-producer

Music by 

Thomas Newman

Cinematography by 

Janusz Kaminski

Film Editing by 

Michael Kahn

Casting By 

Ellen Lewis

Production Design by 

Adam Stockhausen

Art Direction by 

Marco Bittner Rosser ... supervising art director
Scott Dougan
Kim Jennings ... supervising art director: us
Anja Müller

Set Decoration by 

Rena DeAngelo
Bernhard Henrich

Costume Design by 

Kasia Walicka-Maimone
Colleen Kelsall ... (uncredited)
Lisa Wujick ... (uncredited)

Makeup Department 

Mitchell Beck ... key hair stylist: New York
Lois Burwell ... makeup artist: California
Barbara Cantu ... key hair stylist: California
Judy Chin ... makeup department head: New York
Clare M. Corsick ... hair stylist: California (as Clare Corsick)
Jerry DeCarlo ... key crowd hair stylist: New York
Kay Georgiou ... hair department head: New York
Andrea Gotowtschikow ... crowd hair stylist: Germany / crowd makeup artist: Germany
Angela Johnson ... key crowd makeup artist: New York
Hanna Lesna ... assistant hair stylist: Poland / assistant makeup artist: Poland
Milagros Medina-Cerdeira ... additional makeup artist
Kenny Myers ... makeup artist: California
Heather Plott ... makeup artist: California
Björn Rehbein ... key makeup artist: New York (as Bjoern Rehbein)
Petra Schaumann ... key hair stylist: Germany
Valeska Schitthelm ... hair crowd supervisor: Germany / makeup crowd supervisor: Germany
Joanna Szprynger ... assistant hair stylist: Poland / assistant makeup artist: Poland
Henny Zimmer ... key makeup artist: Germany
John Jack Curtin ... hair stylist (uncredited)
Sanja Milic ... makeup artist (uncredited)
Grete Pfleger ... additional makeup/hair: crowd (uncredited)
Andrea Pirchner ... additional makeup artist: hair (uncredited)
Margarita Rasbasch ... additional make-up/hair: crowd (uncredited)
Mareike Saß ... additional makeup/hair: crowd (uncredited)
Jenna Smith ... additional hair stylist (uncredited) / additional makeup artist (uncredited)

Production Management 

Mark Graziano ... executive in charge of post production
Daniel Lupi ... production manager
Arno Neubauer ... unit production manager: Germany
Justin Ostensen ... post-production supervisor
Carla Raij ... Unit Production Manager: New York
Corey Sklov ... production supervisor: germany/poland
Will Weiske ... unit production manager: California
Angela Reedwisch ... production manager (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Ramona Adair ... additional second assistant director
Basia Baumann ... floor second assistant director
Dennis Becker ... crowd second assistant director: Berlin
Katharina Dietl ... base pa
Caroline Kaempfer ... third assistant director
Jeremy Marks ... second assistant director
Josh Muzaffer ... second second assistant director
Rafael Sanz ... additional second assistant director
Ronny Schröder ... crowd third assistant director
Caleb Shoop ... additional ad production assistant
Adam Somner ... first assistant director
Trevor Tavares ... second second assistant director

Art Department 

Joseph A. Alfieri Jr. ... construction coordinator: New York Unit
Aimee Athnos ... art department coordinator: set decoration
Annie Atkins ... graphic designer
Sam Bader ... art deptartment pa
Billy Baker ... set dresser
Friederike Beckert ... store manager: additional
Roman Berger ... stand-by carpenter
Julia Bilbao ... set decoration pa
Katya Blumenberg ... assistant art director
Yves Boczek ... store manager
Josef Brandl ... set designer
Michael Bruno ... set dresser
Timothy Burgard ... storyboard artist
David L. Bush ... set dresser (as Dave Bush)
Gabu Camilo ... props
Philip Canfield ... leadman
Chris Cochran ... construction grip
James Cowley ... sculptor
Eric de Jesus ... scenic
Elizabeth Duby ... scenic
Michael Düwel ... managing director: art department studio babelsberg
Enzo Enzel ... set dec painter / standby painter
Leon Fechner ... set dec assistant
Vincent Fellegara ... set dresser
Michael Fissneider ... set designer
Steve Fratianni ... key construction grip
Eckart Friz ... property master: Germany
Max Grafe ... camera scenic
Emma Grattan ... graphics trainee
Sandy Hamilton ... property master
Ryan Heck ... assistant art director
Julia Heymans ... art department coordinator
Cathleen Hoffmann ... Art Department Coordinator
Corinne Iasilli ... set dresser
Kim Jennings ... supervising art director: supervising art director us
Kimberly Kachougian ... assistant decorator
Christopher Kay ... scenic artist
John Michael Kehoe ... set dresser
Charles Kern ... camera scenic
Michal Krauze ... set dressing assistant
Thierry Labbe ... leadman
Liliana Lambriev ... graphic designer: Schein Berlin
Carolin Langenbahn ... set dec coordinator
Peter Laubsch ... art department pa
Jessica LeNoble ... set dresser
Jana Liptak ... scenic artist
Patrick Lojek ... head carpenter
Malte Mann ... prop driver: Germany
Kathryn C. McGinnis ... Scenic Foreman
Johanna Muench ... model maker
Shawn Mulligan ... best boy construction grip
Rachel Nemec ... scenic artist
Rafal Osinski ... set construction: Poland
Rebecca Perrenod ... Scenic Charge Artist
Michael Powsner ... props
Melanie Reichert ... construction buyer
Sarah Röntgen ... assistant stand by props: additional Germany
Christopher Santilli ... construction grip
Cindy Schnitter ... prop maker
Tobias Schroeter ... propmaker
Till Sennhenn ... standby props: Germany
Hugh Sicotte ... illustrator
Gemma Stratton ... assistant standby props: Germany
Glenn Strauss ... gang boss
Kasia Swiezak ... assistant set decorator
Maria Szynkarczuk ... set dresser: Poland
Kouji Tajima ... concept aritst
Mark Tierney ... construction foreman
Joel Weaver ... assistant property master / property master: California
Ryan Webb ... props
Simon Weisse ... prop maker
Wolfgang Wrede ... painter
Travis Wright ... on-set dresser
Ulrich Zeidler ... illustrator
Tim Zydel ... set dresser
Mary Blankenburg ... construction (uncredited)
Kate Foster ... assistant set decorator (uncredited)
Bert Fritzsche ... carpenter (uncredited)
Shahen Guiragossian ... set dresser (uncredited)
Ryan Martin ... assistant property master (uncredited)
Marc Murawski ... carpenter (uncredited)
Robert Reblin ... construction manager (uncredited)
Florian Speidel ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

James Austin ... engineering services
Cameron Barker ... apprentice sound editor
Steve Boeddeker ... additional re-recording mixer / sound designer
Benjamin A. Burtt ... foley editor (as Benny Burt)
Danny Caccavo ... digital editorial support
Brian Chumney ... dialogue editor
Ryan Cole ... recordist: Twentieth Century Fox Post Production Services
Matt Dawson ... adr mixer
Benjamin Dunker ... second boom operator
Luke Dunn Gielmuda ... foley editor
Jeff Gersh ... adr recordist
Jeanne Gilliland ... utility sound: new york
Richard Hymns ... supervising sound editor
Bobby Johanson ... adr mixer
Doc Kane ... adr mixer
Drew Kunin ... sound mixer
Tom Lalley ... re-recording engineer: Twentieth Century Fox Post Production Services
Howard London ... adr mixer
Josh Lowden ... general manager: Skywalker Sound Executive Staff
Chris Manning ... foley mixer
Kyrsten Mate ... sound effects editor
Patrick Meza ... sound effects librarian
Jeremy Molod ... assistant supervising sound editor
Steve Morris ... head of engineering: Skywalker Sound Executive Staff
Andy Nelson ... re-recording mixer
Jonathan Null ... head of production: Skywalker Sound Executive Staff (as Jon Null)
Eva Porter ... client services
Michael Primmer ... sound: California Unit
Michael Rivera ... ADR recordist
Ronald G. Roumas ... audio/video transfer (as Ron Roumas)
Gary Rydstrom ... re-recording mixer / sound designer
Michael Scott ... boom operator
Tony Sereno ... mix tech
Steve Slanec ... adr supervisor
John Soukup ... sound transfer recordist
Jason Stasium ... pro tools playback mixer
Dennie Thorpe ... foley artist (as Denise Thorpe)
Jana Vance ... foley artist
Doug Winningham ... foley editor (as Dug Winningham)
Malcolm Fife ... foley editor (uncredited)
Mark Goodermote ... boom operator (uncredited)
Scott Levine ... engineer: Skywalker Sound (uncredited)
Edgar Meza ... engineering services (uncredited)
David Peifer ... digital editorial services (uncredited)
Gary Rydstrom ... supervising sound editor (uncredited)

Special Effects by 

Anthony Delzio ... special effects technician: physical effects
Andre Emme ... special effects technician
Jack Kirshoff ... special effects technician: physical effects
Steven Kirshoff ... special effects coordinator: second unit coordinator
Uwe Lehmann ... special effects crew
Michael Luppino ... special effects foreman
Gerd Nefzer ... special effects coordinator / special effects supervisor
John Palmer ... special effects: High Altitude Suit
Bernd Rautenberg ... special effects set supervisor
Mark Raymond ... snow technician
Andreas Schiller ... daily special effects technician
Jens Schmiedel ... special effects senior technician
Lucien Stephenson ... snow effects supervisor
Thomas Thiele ... special effects technician
Zoltan Toth ... special effects technician
Sebastian Venhues ... SFX Senior Technician Motion Base
Carsten Woithe ... SFX Supervising Technician Motion Base & CAD Design
Uwe Arndt ... special effects crew (uncredited)
Mark Bero ... special effects coordinator (uncredited)
Richard W. Clot ... special effects technician (uncredited)
Bryan Dewe ... special effects technician (uncredited)
Michael Steinbacher ... special effects supervisor (uncredited)

Visual Effects by 

Africa Aguirre Martín ... studio data management: double negative
Kimberly Aller ... visual effects coordinator
Sean Amlaner ... senior compositor
Gerald Ang ... machmove artist: double negative
Eric Bachtiar ... data operations
Viola Baier ... roto/prep artist: Pixomondo
Hamed Bank ... roto/prep artist: Pixomondo
Dániel Bartha ... compositor: Pixomondo
Marc H. Berrouet ... rigging td: Double Negative Visual Effects
Kunal Chindarkar ... lead compositor: Double Negative Visual Effects
Kenneth Chua ... machmove artist: double negative / visual effects artist
James Galen Clark ... 3d artist: Pixomondo
Ken Dailey ... visual effects executive producer: Double Negative
Nadja Ding ... matchmove artist: Pixomondo
Tobias Dommer ... compositor: Pixomondo
Wes Dorough ... visual effects data wrangler: New York unit
Chan Ee Jien ... visual effects coordinator: Double Negative
Sarina Ehmann ... visual effects associate producer: Pixomondo
Sze Jia Eng ... visual effects coordinator
Sean Andrew Faden ... associate plate supervisor ny: Pixomondo
Struan Farquhar ... visual effects editor
Simone Pietro Felice ... compositor trainee: Pixomondo
Adam Figielski ... lead digital environment artist: Pixomondo
Jan Fischer ... 3d artist: Pixomondo
Tonio Freitag ... lead 3d artist: Pixomondo
Mei Gangwen ... effects technical director: double negative
Matan Gantz ... digital environment trainee: Pixomondo
Guillaume Gaussuron ... 3d artist: Pixomondo
Tobias Gerdts ... compositor: Pixomondo
Walter Goh ... animator: double negative
Ankit Gokani ... visual effects coordinator
Holly Gosnell ... inhouse digital compositor
Stefan Guenther ... matchmove artist: Pixomondo
Crystal Hadcroft ... visual effects editor: Double Negative
Varun Hadkar ... visual effects: Double Negative
Gunnar Heiss ... compositor: Pixomondo
Falk Hofmann ... lead compositor: Pixomondo
Fabian Holtz ... compositor: Pixomondo
Bastian Hopfgarten ... visual effects lead data wrangler
Andras Ikladi ... senior effects td
Florian Jackl ... it department: Pixomondo
Joni Jacobson ... visual effects executive producer: Pixomondo
Benjamin Jennrich ... compositor: Pixomondo
Marc Joos ... fx artist: Pixomondo
Martin Jurado ... matchmove supervisor: Pixomondo
Dinesh K. Bishnoi ... visual effects supervisor
Ntana Key ... digital colorist/finishing artist: marketing
Christopher Kollar ... compositor: Pixomondo
E. Suresh Kumar ... matchmove lead
Marcin Kummer ... roto/prep artist: Pixomondo
Francis Leong ... fx technical director: Double Negative
Wayne Lim ... modelling td: Double Negative
Kew Lin ... roto artist: Double Negative
Cedric Ling ... matchmove artist: double negative
Julian Lojek ... compositor: Pixomondo
Charlotte Loughnane ... Head of Production: Double Negative
Boon Hean Low ... r&d engineer
Leah Low ... texture/lookdev artist and lighting td
Falk Lude ... compositor: Pixomondo
Viet Luu ... visual effects associate producer
Francesco Antonio Maggi ... compositor: Pixomondo
Christoph Malessa ... visual effects executive producer: Pixomondo
Sven Martin ... visual effects supervisior: Pixomondo
Christoph Matthiesen ... visual effects artist: double negative
Stefan Mayr ... visual effects artist: double negative
Jennifer Meislohn ... visual effects producer
Sebastian Meszmann ... visual effects producer: Pixomondo
Souvik Mitra ... matchmove supervisor: double negative
Mona Mohr ... visual effects associate producer: Pixomondo
Eroc Moralls ... visual effects artist
Jonathan Neukirch ... compositor: Pixomondo
Jia-Hao Ng ... matte painter: Env Artist
Charlie Noble ... visual effects supervisor
Travis Nobles ... compositor: Pixomondo
Amey Panchal ... matchmove lead: prime focus
Daniel Pastore ... cg supervisor: double negative
Philip Pendlebury ... studio: double negative
Angelo Perrotta ... senior digital compositor: dneg
Tobias Pfeiffer ... visual effects editor: Pixomondo
Jean Joseph Philip ... lighting technical director
Kilou Picard ... visual effects producer
Johannes Pink ... pipeline td: Pixomondo
Simon Pynn ... matchmove supervisor: double negative
Christoph Reinfels ... digital environment artist: Pixomondo
Manuel Rivoir ... prep artist: Pixomondo
Hannes Sap ... assistant colourist: Double Negative
Eduard Schulze-Battmann ... fx technical director: Double Negative
Tan Seng Kiat ... generalist td: double negative
Vanessa Seow ... visual effects coordinator: Double Negative
Gianfranco Sgura ... compositing supervisor: Double Negative
Dominic Sidoli ... visual effects bidding producer: double negative
Anthony Sieben ... 3d artist: Pixomondo
Yanko Slavov ... matchmove artist: Pixomondo
Dinesh Soni ... Lead RotoAnim TD: Double Negative
Doug Spilatro ... visual effects artist
Mark Spindler ... compositor: Pixomondo
Sabrina Steinert ... matchmove artist: Pixomondo
Ken Stewart ... digital compositor
Sean Stranks ... visual effects supervisor
Lubos Gerardo Surzin ... senior concept artist matte painter
Alene Tan ... visual effects coordinator
Alex John Tan ... lighting td: double negative
Wilson Tang ... digital restoration
Kenzo Tee ... visual effects artist
Shermaine Toh ... prep artist: Double Negative VFX
Pascal Tonecker ... visual effects executive producer: pixomondo
Eric Vezinet ... rendering supervisor: double negative
Helga Victoria ... lighting artist: Double Negative
Victor Wagner ... visual effects technical director: double negative
Ruochen Wang ... compositor: Double Negative
Martin Wellstein ... 3d artist: Pixomondo
Sauyan Wong ... data i/o manger
Siyun Yi ... human ressources: Pixomondo
Anton Yri ... digital compositor: double negative
Lye Zechari ... matchmove artist: double negative
Yan Zou ... pipeline td
Ian Abbott ... technology: Double Negative (uncredited)
Dhiraj Brahma ... prep supervisor: Double Negative (uncredited)
Mattias Engström ... visual effects (uncredited)
Syuhada Hassan ... visual effects coordinator (uncredited)
Madeleine Keating ... production assistant: visual effects unit (uncredited)
Sebastian Meszmann ... visual effects producer (uncredited)
Vanessa Velasquez ... technology: Double Negative (uncredited)

Stunts 

Marco Albrecht ... stunt double: Francis Gary Powers / stunt performer
Airon Armstrong ... stunt performer
Donny Bailey ... stunt driver
Sandra Barger ... assistant stunt coordinator
Charlene Beck ... stunt performer
Nikki Brower ... stunt performer / stunts
Scott Burik ... stunt performer / stunts
Jan Böhme ... stunt performer / stunts
Chris Cenatiempo ... stunt performer / stunts
Ingmar Cramers ... stunt performer
Mark Fichera ... stunt coordinator
Gary Fry ... stunts
Kristin Haberland ... stunt performer
Thomas Hacikoglu ... stunt player
Florian Hotz ... utility stunts
Alrik Kreemke ... stunt performer / utility stunts
Luke Lesko ... stunt performer / stunts
Ian Mclaughlin ... stunt performer
Bruno Montani ... stunt performer
Alexandra Nazahn ... stunt performer
Piet Paes ... stunt performer
Christopher Place ... stunt performer / stunts
Leo Plank ... stunt coordinator
Felix Quinton ... double francis gary powers / stunt performer
Swen Raschka ... stunt performer
Jana Reinhardt ... stunt performer
Uli Richter ... stunt rigger
Lutz Schleisner ... stunt performer
Daniel Stockhorst ... stunt performer
Asuka Tovazzi ... stunt performer
Aaron Vexler ... stunt performer / stunts
Vladimir Vilanov ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Michael Abt ... electrician
Tristan Allen ... grip
Sebastián Almeida ... libra head operator
Robert Ansbro ... electrician
Uwe Arndt ... wirecam
Brian Bartolini ... gaffer: California unit
Maceo Bishop ... steadicam/ b camera operator - New York
James Boniece ... key rigging grip
Jaap Buitendijk ... still photographer
Martin Burger ... cable camera operator
Raymond Burgess ... grip
Paul Candrilli ... best boy grip
Robert Carnevale ... grip
Carl Casano ... electrician
Ross Citrin ... camera p.a.
Ryan Copeland ... lighting technician
Devin Donegan ... key video assist (as Devin Donnegan)
Mitch Dubin ... camera operator: "a" camera
Maxwell Engler ... grip
Bat Gankhuyag ... grip
Pat Gillen ... additional rigging electric
Jan Grunwald ... additional second camera assistant
Josh Haslup ... additional electrician
Dietmar Haupt ... rigging gaffer
William Hines ... key rigging gaffer: NY'
Connie Huang ... film loader
Thomas Hübener ... remote head technician
Mat Irby ... grip
Christopher D. Jones ... grip: new york unit
Daniel Jopp ... rigging electrician
Dan Jung ... electrician: Germany
Yuka Kadono ... film loader
Mark Kahn ... lamp operator
Christoph Kollmann ... camera trainee: germany, poland
Denny Kortze ... first assistant camera: "b" camera and steadicam
Peter Kramer ... senior electrician
Jim Kwiatkowski ... key grip
Glenn König ... key grip
Mitchell Andrew Lillian ... key grip
Jamie Lind ... dolly grip: los angeles
Allen Liu ... grip (los angeles)
Viktor Lonek ... VideoAssist Operator
Hamilton Longyear ... b camera second assistant
John Mang ... dolly grip: los angeles
Rick Marroquin ... Dolly grip: "a" camera
Michael J. Maurer ... electrician
Sebastian Mayer ... grip
Michael A. McFadden ... best boy rig grip
Anton Meister ... dimmer board operator
John J. Moers ... documentary cameraman
Bartosz Nalazek ... additional photography / director of photography assistant
David O'Brien ... assistant camera
Steve O'Hallearn ... best boy grip: los angeles
Alfred Padilla ... electrician
Jeff Panessa ... NYC unit grip
Won-suk Park ... second assistant camera: a camera
Roland Patzelt ... best boy electric
Hinrich Peters ... lighting technician
Marcus Pohlus ... camera operator: b camera / steadicam
Andre Poser ... electrician
Mynor Priesing ... grip (los angeles)
Steve Ramsey ... gaffer
Lars Richter ... first assistant camera: c-cam 2 days
Stuart Rogers ... grip
Shawn Schaffer ... grip
Christian Scheibe ... dolly grip "a" camera
M. Parker Shippey ... electrician: re-shoots / rigging electrician
Albrecht Silberberger ... gaffer
Konstantin Smola ... cable camera technician
Mark Spath ... first assistant camera: "a" camera
John Spicer ... rigging electric foreman
Mike Stiebing ... dit: vfx unit
Kaja Styczynska ... second assistant camera: b camera
Elmar Suska ... dolly grip 1st unit b cam
Clemens Szelies ... video operator: germany, poland
Robert Vuolo ... electrician / lamp operator
Ryan Webb ... best boy electric: New York
Felix Weddige ... electrician: Germany
Alex Worster ... second assistant camera: "a" camera
Lev Yevstratov ... Edge System Technician
Uwe Zegnotat ... camera loader: germany, poland
Alex Zeihn ... additional electrician
Roger Awad ... chief lighting technician (uncredited)
Frank Didlaukies ... electrician (uncredited)
David Emmerichs ... camera operator (uncredited)
Zbigniew Gustowski ... assistant camera (uncredited)
Bjorn Korner ... electrician (uncredited)
Brooks Lockwood ... generator operator (uncredited)
Michael McDonald ... electrician (uncredited)
Cameron Weaver ... camera (uncredited)
Michael Withers ... electrician (uncredited)
Harry Zimmerman ... assistant camera (uncredited)

Animation Department 

Ben Goerlach ... lead animator
Nafisah Mohamed ... animator: Double Negative

Casting Department 

Jolanda Anthony ... extras casting associate
Toby Ashraf ... casting reader
Billy Dowd ... extras casting
Lucas Englander ... casting assistant (as Lucas Arthur Englander)
Lucky Englander ... casting: Europe
Leslee Feldman ... executive in charge of casting
Betsy Fippinger ... casting assistant
Fritz Fleischhacker ... casting: Europe
Barbara Harris ... adr voice casting
Johanna Ragwitz ... extras casting director
Annika Sell ... extras casting (as Annie Sell)
Kate Sprance ... casting associate
Dominik Watin ... extras casting: poland
Lech Zdunkiewicz ... extras casting: Poland assistant

Costume and Wardrobe Department 

Susan Bakula ... lead costume tailor
Jose Bantula ... costumer
Wyatt Bartlett ... costumer: Mr. Hanks
Leigh Bell ... costumer
Jessica Bergstrom ... additional costumer
Dietke Brandt ... set costumer
Nina Cinelli ... costumer
Courtney D'Alesio ... set costumer
David Davenport ... costume supervisor
Joseph Deese ... costume: High Altitude Suit
Randi Featherstone ... costume production assistant
Marta Font ... set costumer
Anita Gil-Korynek ... crowd costume trainee: Poland
Susana Gilboe ... costume researcher and buyer
Nicole Greenbaum ... costume supervisor
Emily Gunshor ... background fitter
Yvette Helin ... tailor
Julie Klobusicky ... costume coordinator
Dorothea Kulhawy ... costumer: crowd
Brittany Loar ... assistant costume designer
Leonard Logsdail ... costumer
Theresa Anna Luther ... set costumer: ger
Patrick O'Driscoll ... military costumer
Matthew Pachtman ... assistant costume designer
Hilary Parkin ... costumer
Margarethe Przywara ... costumer: fittings: GER : POL
Marcy Rector ... costumer
Konstancja Sawicka ... production assistant: Poland costumes
Meike Schlegel ... costume supervisor: Germany: Nov/Dec
Barbara Schramm ... costumer (daily)
Bettina Seifert ... costume supervisor: germany
Rhyan Shipman ... milliner
Wade Sullivan ... costumer
Amy L. Teets ... costumer
Carol Anne Wegner ... key costumer: Military Uniforms
Erena Willis ... costume assistant
Zoe Harvey ... costumer (uncredited)
Ryan Lakestream ... costume production assistant (uncredited)
Christine Schultz ... costumer (uncredited)
Martha Smith ... set costumer (uncredited)

Editorial Department 

Kevin Birou ... post-production assistant
Sarah Broshar ... additional editor
Tom Forletta ... colorist: trailer
Michael Hatzer ... supervising digital colorist
Natalie Helgath ... colorist: dailies
Chris Jensen ... Second Colorist Technicolor
Gray Marshall ... digital intermediate roto artist
Gunnar McGrew ... post-production coordinator
Bob Peishel ... digital intermediate producer
Dave Pultz ... color timer: dailies: New York
Kevin Reeves ... mastering and deliverables
Ryan Rolandelli ... dailies tech assistant
Derek M. Schneider ... data technician
John St. Laurent ... colorist: dailies: additional photography
Everette Webber ... digital intermediate editor
Michael J. Wechsler ... assistant editor
Denise Woodgerd ... dailies producer: Technicolor
Darin Wooldridge ... home video mastering colorist
Ugur Yildirim ... editorial assistant
Patrick Crane ... associate editor (uncredited)

Location Management 

Alexander Biehn ... location coordinator
Constantin Brandenburg ... location assistant: Germany
Christopher Britton ... assistant location manager
Chris Cloud ... location assistant
Paul Eskenazi ... assistant location manager
Jason Farrar ... location manager
Klaus Große Darrelmann ... location manager (Germany)
Paul Hamill ... location assistant / location scout
Matthew Kania ... assistant location manager
Michal Korynek ... assistant location manager: Poland
Josh LaJoie ... location assistant
Sean W. Matthews ... location assistant
Leila Nurse ... location assistant
Jon Pater ... location assistant: second unit
Nick Pray ... location assistant
Molly Sackett ... locations pa
Sabine Schulmeyer ... assistant location manager (Germany)
Klaudia Smieja ... location manager: Poland
Lukasz Stepien ... assistant location manager: Poland
José Weston ... location assistant
Mario Wittmann ... assistant location manager
Lukasz Zieba ... assistant location manager: Poland
Zoran Blazevic ... location assistant (uncredited)
John Spady ... location assistant (uncredited)

Music Department 

Eric Bradley ... musician: singer
Kevin Connolly ... musician
Jordan Corngold ... music editor
Jordan Cox ... music department
Rick Cox ... instrumental soloist
George Doering ... instrumental soloist
Grant Fonda ... Music Department
Jeff Gartenbaum ... assistant music engineer & mixer
Danny Greco ... instrumental soloist (as Dan Greco)
Scott Hosfeld ... musician
Shinnosuke Miyazawa ... music engineer
Hannah Parrott ... music department
Tom Player ... composer: trailer music
J.A.C. Redford ... orchestrator
Sally Stevens ... choir contractor
Steve Tavaglione ... instrumental soloist
Dean Valentine ... trailer music
Jake Valentine ... score mix assistant
Thomas Vicari ... music scoring mixer
Carolynne Wyper ... trailer composer agent
Bill Bernstein ... music editor (uncredited)
Aleksandar Dimitrijevic ... composer: trailer music (uncredited)
Michael Zainer ... music editor (uncredited)

Transportation Department 

Damien Damjanow ... production driver: Germany
David J. Duran ... edge transport driver
James Fanning ... transportation captain
Marian Goepel ... production driver: Germany
Florian Haeger ... transportation coordinator
Daniel Huhn ... 2nd driver: to Tom Hanks
Axel Hübner ... production driver
Tom Kirsten ... construction driver
Andreas Korpel ... production driver: GER+POL
Jan Kubkowski ... picture vehicle coordinator
Matthias Langwich ... production driver
Frank Lomuto ... driver
Marco Lupi ... driver
Bryan Place ... unit driver
Andreas Schumacher ... driver: cast
Charles Spillane ... transportation captain: additional photography
Klaus Splinter ... truck wrangler: Germany
Thomas Suess ... facilities: Germany
Russ Tolliver ... transportation captain
David Wang ... picture vehicle coordinator
Sharon M. Segal ... transportation (uncredited)

Other crew 

Dan Alonso ... technical consultant
Deidre Backs ... special projects supervisor
Ivo Barycz ... set manager: Poland
Ahlem Batsi ... production assistant
Samantha Becker ... associate: Mr. Spielberg
Florence Belafonte ... office production assistant: new york / production assistant
Andy Benavides ... set production assistant: New York
Markus Bensch ... production executive (location)
Julia Bilbao ... production assistant
Brian Binder ... production assistant: California
Bryan Binder ... production assistant
Nick Brightwell ... production assistant: California
Gero Brugmann ... legal advisor: Studio Babelsberg
Chris Burns ... assistant to marc platt: New York
Jan Böhme ... additional military advisor: Germany
Yaz Canli ... actor (as Yasmin Canli)
Brian Patrick Carroll ... production assistant: Los Angeles
Benjamin Cheah ... logistics coordinator
Felix Chen ... payroll accountant
Ryan Christians ... assistant: Mr. Platt
Ross Citrin ... production assistant
Stacey Cormier ... production assistant
Demelza Cronin ... production coordinator: los angeles: pre-production
Cristiano D'Urso ... location accountant
Allison Diamond ... assistant: Mr. Hanks
Pam Ellington ... production accountant: us
D.R. Farquharson ... project manager: Deluxe Technicolor Digital Cinema
Rich Fellegara ... on-site medic
Sabina Friedland ... travel coordinator: German Unit
Marcel Genzmer ... set security
Federico Ghetta ... production assistant
Mark Graziano ... executive in charge of post production
Tara Guckeen ... set dresser
David Halagarda ... assistant production coordinator: Los Angeles
Andreas Heiden ... production assistant
Britta Heimann ... assistant production coordinator
Lesley Hollingsworth ... production assistant
Ari Jacobson ... production assistant
Cameron Johnson ... production support: Double Negative
Christopher Karl Johnson ... additional cast: voice
Gleb Kaminer ... additional voices
Aleksandra Kaniak ... loop group
Waléra Kanischtscheff ... voice actor / voice actor: Soviet
Pamela Karp ... stand in: Jillian Lebling
Anthony Keating ... production assistant
Kate Kelly ... production coordinator: California Unit
Michael T. King ... set medic
Ron Kochie ... set medic
Clay Lerner ... production assistant
Joey Levy ... assistant: Mr. Platt
Jessica Lichtner ... script supervisor
Matt Lindquist ... actor: voice
Benjamin Löbbert ... set production assistant
Shima Majidi ... assistant production coordinator
Bianca Makarewicz ... publicist: Studio Babelsberg
Olivia McCallum ... production assistant: California
Mimi N. McGreal ... Travel Coordinator: California Unit - Northern California Unit
Andrew Meyers ... set production assistant
Martha Morgan ... stand in for amy ryan / stand-in for amy ryan
Kristina Nazarevskaia ... Russian Translator and Dialect Coach
Sara Neuffer ... production assistant
Jenifère Nieschmidt ... assistant: C. Fisser & C. Woebcken
William Nixon ... production assistant
Elizabeth Nye ... assistant: Mr. Spielberg
Kristen Egan O'Hare ... assistant: Ms. Macosko Krieger
Timothy O'Malley ... first assistant accountant
Shelley Patel ... second assistant accountant
Diane Phan ... production assistant
Maggie Phelan ... financial controller
Aleksander Pietrzak ... production assistant: Poland
Igor Possewnin ... Lead Technical Advisor and Historical Consultant (credit only)
Sooki Raphael ... assistant: Mr. Hanks
Kelly Remenik ... production assistant
Deborah Ricketts ... stock footage researcher
Matthew Rignanese ... second assistant accountant
Drew Ritson ... production assistant / set production assistant
Joe Rynearson ... production assistant
Mike Sime ... computer/video playback supervisor
Thomas Sobel ... assistant: Mr. Spielberg
Imke Sommerkamp ... production coordinator
Chris Sprister ... adr group
Glen Steinberg ... on set tutor
Anna Swando ... production assistant
Maria Szynkarczuk ... production assistant: Poland
Iwona Tajer ... production assistant: Poland
Miriam Tielmann ... production secretary
Alex Tragellis ... office production assistant / production assistant
Agata Walkosz ... production assistant: Poland
William Henderson White ... stand-in: Alan Alda
Meghan K. Wicker ... production coordinator
Marie Wildenhain ... assistant: H. Molfenter
Derek Wilson ... production assistant
Tim Wilson ... stand-in: Mark Rylance
Patrick Winkler ... utility stand-in
Felix Witte ... key assistant set manager
Eike Wolf ... publicist: Studio Babelsberg
Melissa Zeigler ... production assistant
Sonja B. Zimmer ... Production Executive Ger
Badr Zouhir ... set manager
Kimberly DiPersia ... stand-in: Carol Donovan (uncredited)
Marc A. Hermann ... technical advisor: press photographers (uncredited)
Dominique Jaramillo ... set medic (uncredited)
Margit Jütz ... accountant (uncredited)
Mun Ju Kim ... assistant accountant (uncredited)
Joshua Mandel ... assistant accountant (uncredited)
Sean Newberg ... production staff (uncredited)
Phillip Orozco ... assistant accountant (uncredited)
Thomas Sobel ... behind-the-scenes documentarian (uncredited)

Thanks 

Troy Altevers ... the producers acknowledge the cooperation of (as Master Sgt. Troy Altevers)
Siobhan Bennett ... the producers acknowledge the cooperation of (as 1st Lt. Siobhan Bennett)
Matthew Bowling ... the producers acknowledge the cooperation of (as Master Sgt. Matthew Bowling)
Marie Breitenberger ... special thanks: Copro Projektentwicklungs GmbH
Nadir Guederi ... special thanks: Copro Projektentwicklungs GmbH
Ines Gündel ... special thanks: Strassenverkehrsbehörde Potsdam
Douglas Lee ... the producers acknowledge the cooperation of (as Col. Douglas Lee)
Francis Gary Powers Jr. ... special thanks
Glen Roberts ... the producers acknowledge the cooperation of: Department of Defense & U.S. Air Force Project Officer (as Lt. Col. Glen Roberts)
Philip M. Strub ... special thanks / the producers acknowledge the cooperation of: Department of Defense liaison (as Philip Strub)
Merryl Tengesdal ... the producers acknowledge the cooperation of (as Lt. Col. Merryl Tengesdal)
Develyn J. Watson ... the producers acknowledge the cooperation of: Department of Defense & U.S. Air Force Project Officer

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page