Edit
Taboo (TV Series 2017– ) Poster

(2017– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Anders Engström ... (4 episodes, 2017)
Kristoffer Nyholm ... (4 episodes, 2017)

Series Writing Credits  

Chips Hardy ... (created by) (8 episodes, 2017)
Tom Hardy ... (created by) (8 episodes, 2017)
Steven Knight ... (created by) (8 episodes, 2017)
Emily Ballou ... (1 episode, 2017)
Ben Hervey ... (1 episode, 2017)

Series Cast  

...
 James Keziah Delaney (8 episodes, 2017)
...
 Sir Stuart Strange (8 episodes, 2017)
Richard Dixon ...
 Pettifer (8 episodes, 2017)
...
 Zilpha Geary (8 episodes, 2017)
...
 Wilton (8 episodes, 2017)
...
 Brace (8 episodes, 2017)
...
 Godfrey / ... (8 episodes, 2017)
Ruby-May Martinwood ...
 Winter (7 episodes, 2017)
...
 Helga (7 episodes, 2017)
James Greaves ...
 Strange's Clerk (7 episodes, 2017)
...
 Atticus (7 episodes, 2017)
...
 Solomon Coop (7 episodes, 2017)
...
 Dumbarton (7 episodes, 2017)
...
 French Bill (7 episodes, 2017)
...
 Lorna Bow (7 episodes, 2017)
...
 Thorne Geary (6 episodes, 2017)
Tallulah Rose Haddon ...
 Pearl (6 episodes, 2017)
Louis Ashbourne Serkis ...
 Robert (6 episodes, 2017)
...
 Martinez (6 episodes, 2017)
...
 Brighton (6 episodes, 2017)
...
 Thoyt / ... (5 episodes, 2017)
...
 Prince Regent (5 episodes, 2017)
...
 Cholmondeley (5 episodes, 2017)
...
 Horace Delaney (4 episodes, 2017)
...
 George Chichester (4 episodes, 2017)
...
 Ibbotson (3 episodes, 2017)
...
 Countess Musgrove (3 episodes, 2017)
Rob Parker ...
 Cole (3 episodes, 2017)
...
 Ship's Captain (2 episodes, 2017)
Larrington Walker ...
 Street Beggar (2 episodes, 2017)
...
 Palace Servant (2 episodes, 2017)
...
 Appleby (2 episodes, 2017)
Alex Ferns ...
 Hall (2 episodes, 2017)
Donovan Louie ...
 The Malay (2 episodes, 2017)
...
 Lady Littlewood (2 episodes, 2017)
...
 Junior Clerk (2 episodes, 2017)
...
 Musgrove's Butler / ... (2 episodes, 2017)
...
 Surgeon (2 episodes, 2017)
...
 EIC Spy (2 episodes, 2017)
Jordan Long ...
 Walsall (2 episodes, 2017)
...
 Tower of London Guard (2 episodes, 2017)
Martin Wimbush ...
 Funeral Caller (1 episode, 2017)
Philip Philmar ...
 Auctioneer (1 episode, 2017)
Richard Syms ...
 Priest (1 episode, 2017)
Peter Yapp ...
 Old Man (1 episode, 2017)
...
 Old Lady (1 episode, 2017)
Paul Bigley ...
 Delf (1 episode, 2017)
...
 Mace (1 episode, 2017)
Dudley Rogers ...
 Old Man (1 episode, 2017)
...
 Passerby 1 (1 episode, 2017)
...
 Nurse (1 episode, 2017)
Robert Morgan ...
 Gent (1 episode, 2017)
...
 Dr. Powell (1 episode, 2017)
Anthony Kaye ...
 African Man (1 episode, 2017)
Gareth Snook ...
 Compere (1 episode, 2017)
The Hanover Band ...
 Concert Musicians (1 episode, 2017)
...
 Code Duello (1 episode, 2017)
...
 Nerissa (1 episode, 2017)
...
 Driver (1 episode, 2017)
John Barr ...
 Priest (1 episode, 2017)
...
 The Duke of Richmond (1 episode, 2017)
Richard Cant ...
 Magician (1 episode, 2017)
...
 Butler (1 episode, 2017)
...
 Dragoon Officer (1 episode, 2017)
...
 Palace Servant (1 episode, 2017)
Gabrielle Downey ...
 Gypsy Woman (1 episode, 2017)
...
 EIC Officer (1 episode, 2017)
...
 Maria (1 episode, 2017)
Andy Gillies ...
 Mr. Arrow (1 episode, 2017)
...
 Amputee in wheelchair (1 episode, 2017)
...
 Bluestocking (1 episode, 2017)
...
 Thug (1 episode, 2017)
...
 Priest (1 episode, 2017)
Bette Annette Kellow ...
 Lucia Vestris (1 episode, 2017)
Attila G. Kerekes ...
 Upper Class Londoner (1 episode, 2017)
Susan Kyd ...
 Lady Hamilton (1 episode, 2017)
Lewis Lloyd ...
 Temple (1 episode, 2017)
Alfie Mackay ...
 Mudlark boy (1 episode, 2017)
...
 Exorcist (1 episode, 2017)
Martyn Mayger ...
 Passerby (1 episode, 2017)
John McManus ...
 Molly (1 episode, 2017)
...
 Footman (1 episode, 2017)
...
 Business Man (1 episode, 2017)
Helen Monks ...
 Zilpha's Maid (1 episode, 2017)
...
 Thoyt's Assistant (1 episode, 2017)
...
 Thomas Brooke Esq. (1 episode, 2017)
Brian Nickels ...
 Luis (1 episode, 2017)
...
 Audience Member (1 episode, 2017)
Henry Pettigrew ...
 Commanding Officer (1 episode, 2017)
...
 Hope (1 episode, 2017)
Steve Saunders ...
 4 Year Debtee (1 episode, 2017)
...
 Pursuer (1 episode, 2017)
...
 Doctor (1 episode, 2017)
...
 Stage Maid (1 episode, 2017)
Roy Thorn ...
 Blacksmith (1 episode, 2017)
Evelyn Van Marle ...
 Mudlark girl (1 episode, 2017)
Morgan Walters ...
 Gaoler (1 episode, 2017)
...
 Count Musgrove (1 episode, 2017)
...
 EIC Soldier (1 episode, 2017)
Gintare Beinoraviciute ...
 Guest (uncredited) (1 episode, 2017)
Lachlan Moyle ...
 East India Company Director (uncredited) (1 episode, 2017)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Tim Bricknell ... producer (8 episodes, 2017)
Kate Crowe ... executive producer (8 episodes, 2017)
Carlo Dusi ... executive producer: Scott Free (8 episodes, 2017)
Chips Hardy ... consulting producer (8 episodes, 2017)
Tom Hardy ... executive producer (8 episodes, 2017)
Tori Parry ... line producer (8 episodes, 2017)
Ridley Scott ... executive producer (8 episodes, 2017)
Dean Baker ... executive producer (7 episodes, 2017)
Steven Knight ... executive producer (7 episodes, 2017)
Liza Marshall ... co-executive producer (2 episodes, 2017)
Erica Motley ... executive producer / executive producer: Sonar (2 episodes, 2017)
Matthew Read ... executive producer / executive producer: BBC (2 episodes, 2017)
Jenna Santoianni ... co-producer / co-producer: Sonar (2 episodes, 2017)
Stewart Till ... executive producer / executive producer: Sonar (2 episodes, 2017)
Tom Lesinski ... executive producer (1 episode, 2017)

Series Music by 

Max Richter ... (8 episodes, 2017)

Series Cinematography by 

Mark Patten ... (8 episodes, 2017)

Series Film Editing by 

Serkan Nihat ... (8 episodes, 2017)
Matt Platts-Mills ... (4 episodes, 2017)
Guy Bensley ... (3 episodes, 2017)
Katie Weiland ... (3 episodes, 2017)
Jason Krasucki ... (2 episodes, 2017)
Beverley Mills ... (2 episodes, 2017)

Series Casting By 

Lauren Evans ... (8 episodes, 2017)
Nina Gold ... (8 episodes, 2017)

Series Production Design by 

Sonja Klaus ... (8 episodes, 2017)

Series Art Direction by 

Lucienne Suren ... (8 episodes, 2017)
Jos Richardson ... (2 episodes, 2017)

Series Set Decoration by 

Mike Britton ... (8 episodes, 2017)

Series Costume Design by 

Joanna Eatwell ... (8 episodes, 2017)

Series Makeup Department 

Jan Archibald ... hair designer (8 episodes, 2017)
Nathaniel De'Lineadeus ... dental FX design and manufacture (8 episodes, 2017)
Audrey Doyle ... personal makeup and prosthetic designer for Tom Hardy (8 episodes, 2017)
Alison Hanken ... daily hair & makeup artist (8 episodes, 2017)
Samantha Lammond ... makeup and hair crowd trainee (8 episodes, 2017)
Skorutyak Lidia ... makeup/hair artist (8 episodes, 2017)
Chris Lyons ... special effects teeth (8 episodes, 2017)
Waldo Mason ... Prosthetic Sculptor Tom Hardy / prosthetics: Mr Hardy (8 episodes, 2017)
Siobhán McGrath ... daily hair & makeup artist (8 episodes, 2017)
Bea Millas ... hair stylist / makeup artist (8 episodes, 2017)
Lara Prentice ... makeup and prosthetics assistant (8 episodes, 2017)
Erika Ökvist ... Makeup Designer & Prosthetic Designer (8 episodes, 2017)
Georgina Conway ... makeup and prosthetics trainee (4 episodes, 2017)
Cassie George ... make up trainee (4 episodes, 2017)
Stefanie Kemp ... main team makeup and prosthetics trainee (4 episodes, 2017)
Naomi Tolan ... makeup trainee daily work exp (2 episodes, 2017)
Rebecca Hall ... crowd makeup (1 episode, 2017)
Jess O'Shea ... make up/hair dailies (uncredited) (8 episodes, 2017)

Series Production Management 

Clare Maclean ... post-production supervisor (8 episodes, 2017)
Darin McLeod ... production manager (8 episodes, 2017)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Ben Harrison ... second assistant director (8 episodes, 2017)
Joe Payne ... third assistant director (8 episodes, 2017)
Olly Robinson ... first assistant director (8 episodes, 2017)
Amy Ajeto ... base runner (4 episodes, 2017)
Malinda Kaur ... crowd second ad (4 episodes, 2017)
Gary Richens ... second assistant director (4 episodes, 2017)
Macarena Montero Sémelas ... base runner (4 episodes, 2017)
Tim Bricknell ... second unit director (1 episode, 2017)
Michael Llewellyn Williams ... crowd third assistant director (1 episode, 2017)

Series Art Department 

Rob Brandon ... set dressser (8 episodes, 2017)
Harriet Claridge ... Art Department Assistant (8 episodes, 2017)
Robert J. Dugdale ... stand-by painter (8 episodes, 2017)
Laurent Ferrie ... drapes master (8 episodes, 2017)
Amrita Ghir ... Assistant Buyer (8 episodes, 2017)
Grant Greenaway ... scenic painter (8 episodes, 2017)
Paloma Hernandez Santos ... scenic artist (8 episodes, 2017)
Laura Livingstone ... Props Painter: Dailies (8 episodes, 2017)
Rob MacPherson ... property master (8 episodes, 2017)
Candice Marchlewski ... assistant set decorator (8 episodes, 2017)
Robert Marwood ... dressing props: dailies (8 episodes, 2017)
Chris Melgram ... assistant graphic designer (8 episodes, 2017)
Hannah Storm Miles ... scenic painter: dailies / standby painter (8 episodes, 2017)
Elizabeth Morris ... production buyer / buyer (8 episodes, 2017)
Gillian Morris ... draughtsperson (8 episodes, 2017)
Graham Robinson ... stand-by props (8 episodes, 2017)
Jason Virok ... boat builder (8 episodes, 2017)
Matt Wells ... standby props (8 episodes, 2017)
Charlie Marie Austin ... creative skillset trainee (4 episodes, 2017)
Susie Baty ... standby art director (4 episodes, 2017)
Marlow Hope ... assistant buyer (4 episodes, 2017)
Charlie Lynam ... buyer (4 episodes, 2017)
Maggie Musial ... assistant buyer (4 episodes, 2017)
Jean-Louis Riols ... drapesman (4 episodes, 2017)
Douglas Ingram ... storyboard artist (3 episodes, 2017)
Oona Brown ... assistant graphic designer (2 episodes, 2017)
Tina Charad ... graphic designer (1 episode, 2017)
Yigit Isik ... poster art concept (1 episode, 2017)
Piotr Micyk ... daily dressing props (1 episode, 2017)
Amandeep Rahi ... set decorators assistant: United Kingdom (1 episode, 2017)

Series Sound Department 

Fraser Barber ... sound recordist (8 episodes, 2017)
Saoirse Christopherson ... sound effects editor (8 episodes, 2017)
Rory de Carteret ... assistant re-recording mixer (8 episodes, 2017)
Steve Hancock ... boom operator (8 episodes, 2017)
Stuart Hilliker ... re-recording mixer (8 episodes, 2017)
Andy Kennedy ... sound effects editor (8 episodes, 2017)
Lee Walpole ... re-recording mixer / supervising sound editor (8 episodes, 2017)
Catherine Thomas ... foley artist / foley recordist (7 episodes, 2017)
Barney Brookes ... second assistant sound (5 episodes, 2017)
James Sawyer ... second assistant sound (5 episodes, 2017)
Chris Navarro ... adr mixer (3 episodes, 2017)
Hugh Sherlock ... first assistant sound: second unit (3 episodes, 2017)
George Atkins ... a.d.r. mixer (2 episodes, 2017)
Karl Sveinsson ... a.d.r. assistant (2 episodes, 2017)
Matt Jones ... second assistant sound: dailies (1 episode, 2017)

Series Special Effects by 

James Bainger ... special effects technician (8 episodes, 2017)
Colin Gorry ... special effects supervisor (8 episodes, 2017)
Joe White ... special effects technician (8 episodes, 2017)

Series Visual Effects by 

Lucy Ainsworth-Taylor ... VFX Executive Producer (8 episodes, 2017)
Henry Badgett ... visual effects supervisor: BlueBolt (8 episodes, 2017)
Angela Barson ... visual effects supervisor (8 episodes, 2017)
Paul Bongiovanni ... data wrangler (8 episodes, 2017)
Phillip Charles-Sweeting ... junior compositor: Blue-Bolt (8 episodes, 2017)
Finlay Duncan ... digital compositor: BlueBolt (8 episodes, 2017)
Catriona Falla ... roto/paint artist: BlueBolt (8 episodes, 2017)
Michael Harden ... vfx editor (8 episodes, 2017)
Tracy McCreary ... visual effects producer: BlueBolt (8 episodes, 2017)
Guillaume Ménard ... digital compositor: BlueBolt (8 episodes, 2017)
Victoria Webbley ... vfx editor (8 episodes, 2017)
Maris Abolins ... digital compositor: BlueBolt (7 episodes, 2017)
Kai Gadd ... digital compositor: BlueBolt (3 episodes, 2017)

Series Stunts 

Julian Spencer ... stunt coordinator (7 episodes, 2017)
Gary Arthurs ... stunt coordinator (5 episodes, 2017)
Chey Anich ... stunt performer (1 episode, 2017)
Luke Gomes ... stunt performer (1 episode, 2017)
Freddie Mason ... stunt performer (1 episode, 2017)
Chris Morrison ... stunt performer (1 episode, 2017)
Matt Sherren ... stunt performer (1 episode, 2017)
Adam Smith ... stunt performer (1 episode, 2017)
Sam Stefan ... stunt double: Frederick Scmidt (1 episode, 2017)

Series Camera and Electrical Department 

Tom Aldcroft ... aerial cameraman (8 episodes, 2017)
Chris Bain ... steadicam/camera operator (8 episodes, 2017)
Jay Burr ... rigger (8 episodes, 2017)
Brandon Evans ... gaffer (8 episodes, 2017)
Dale Evans ... electrician (8 episodes, 2017)
Callum Just ... lab supervisor (8 episodes, 2017)
Aaran Lewis Leach ... second assistant camera: "a" camera (8 episodes, 2017)
Steve Minett ... still photographer (8 episodes, 2017)
Tim Morris ... 1st AC - B camera (8 episodes, 2017)
Luis Reggiardo ... digital imaging technician (8 episodes, 2017)
Robert Viglasky ... still photographer (8 episodes, 2017)
Steffan Hill ... still photographer (4 episodes, 2017)
Alan Millar ... electrician (4 episodes, 2017)
Lorena Pagés ... video trainee (4 episodes, 2017)
Korsshan Schlauer ... dit trainee (4 episodes, 2017)
Adrian Stephens ... second assistant camera: b camera (4 episodes, 2017)
Patrick Gledhill ... electrician: dailies (3 episodes, 2017)
Rogan Brown ... additional grip (2 episodes, 2017)
Tim Battersby ... steadicam operator: 2nd unit dailies (1 episode, 2017)
Joshua Dempsey ... electrician (1 episode, 2017)

Series Costume and Wardrobe Department 

Anne T. Delaney ... principal costume daily: second unit (8 episodes, 2017)
Gayle Playford ... costume cutter (8 episodes, 2017)
Anne Thomson ... costume trainee (8 episodes, 2017)
Clare Vyse ... assistant costume designer (8 episodes, 2017)
Emma Kate Wood ... principal costume standby (8 episodes, 2017)
Maia Herzog Lee ... costume trainee: dailies (5 episodes, 2017)
Viveene Campbell ... crowd costume supervisor (4 episodes, 2017)
Harriet Ferris ... Crowd Daily Costume Standby (4 episodes, 2017)
Jennifer Lander ... costume crowd supervisor (4 episodes, 2017)
Heather Leat ... costume supervisor (4 episodes, 2017)
Lucy Thaxter ... costume trainee: dailies (3 episodes, 2017)
Claudia Bradbury ... costume daily: principals (2 episodes, 2017)
Leanne Geddes ... costume breakdown artist (1 episode, 2017)
Carly Griffith ... costume assistant daily (1 episode, 2017)
Olivia Hulme ... costume assistant (1 episode, 2017)
Selene Pearson ... crowd costume assistant (1 episode, 2017)
Frances Roughton ... crowd costume assistant (1 episode, 2017)

Series Editorial Department 

Tom Corbett ... digital film bureau (8 episodes, 2017)
Georgina Cranmer ... digital intermediate assistant (8 episodes, 2017)
Sinéad Cronin ... digital on-line editor (8 episodes, 2017)
Aggela Despotidou ... first assistant editor (8 episodes, 2017)
Rob Farris ... digital intermediate head of production (8 episodes, 2017)
Gianluca Ferrari ... digital film bureau (8 episodes, 2017)
Lawrence Hook ... digital intermediate assistant (8 episodes, 2017)
Gemma McKeon ... digital intermediate assistant producer (8 episodes, 2017)
Serkan Nihat ... assembly editor (8 episodes, 2017)
Finlay Reid ... digital film bureau (8 episodes, 2017)
Victoria Webbley ... first assistant editor (8 episodes, 2017)
Lindsey Woodward ... first assistant editor (8 episodes, 2017)
Kate McCoid ... second assistant editor (4 episodes, 2017)
Raphi Hill ... Assembly Editor (2 episodes, 2017)

Series Location Management 

Carn Burton ... location manager - Cornwall (8 episodes, 2017)
Duncan Laing ... location manager (8 episodes, 2017)
Adriene Whitwell ... assistant location manager (2 episodes, 2017)

Series Music Department 

Rupert Coulson ... score engineer and mixer (8 episodes, 2017)
Daniel Elms ... composer: additional music / music coordinator (8 episodes, 2017)
Dave Foster ... orchestrator (8 episodes, 2017)
Henning Fuchs ... composer assistant (8 episodes, 2017)
Laurence Love Greed ... music editor (8 episodes, 2017)
Steve Mair ... musician: double bass (8 episodes, 2017)
Joe Rubel ... music editor / additional score mixing (4 episodes, 2017)
Peter Gregson ... musician: solo electric and acoustic cello (1 episode, 2017)
Alex Khaskin ... composer: additional music (1 episode, 2017)
Robert Ziegler ... conductor (1 episode, 2017)

Series Transportation Department 

Mark Beeton ... transportation captain (8 episodes, 2017)
Ed McLean ... unit driver (8 episodes, 2017)
Nigel Willson ... minibus driver (8 episodes, 2017)

Series Other crew 

Joanna Allsop ... payroll: accountant (8 episodes, 2017)
Emily Ballou ... creative consultant (8 episodes, 2017)
Paul Biddiss ... armourer (8 episodes, 2017)
Tom Hardy Body Double ... stand-in (8 episodes, 2017)
Julie Brinkman ... assistant to mr knight (8 episodes, 2017)
Donna Chang ... business and commercial affairs executive: Scott Free (8 episodes, 2017)
Vlad Cirdeiu ... floor runner (8 episodes, 2017)
Matteo de Castello ... business and commercial affairs executive: Scott Free (8 episodes, 2017)
Amin El-Bekry ... production assistant / production runner (8 episodes, 2017)
Tallulah Fairfax ... Assistant to Mr Baker (8 episodes, 2017)
Miles A. Fletcher ... aerial camera pilot (8 episodes, 2017)
Alain Gales ... epk producer (8 episodes, 2017)
Luke Hampton ... Tom Hardy Body Double / Tom Hardy Stand In (8 episodes, 2017)
Tom Howard ... Supervising Location Manager (8 episodes, 2017)
Stephanie Johnson ... production secretary (8 episodes, 2017)
Amy Rebecca Jones ... floor runner (8 episodes, 2017)
Laura King ... Assistant to the Producer (8 episodes, 2017)
Brett C. Leonard ... creative consultant (8 episodes, 2017)
Nadiya Luthra ... post production coordinator (8 episodes, 2017)
Tony Morgan ... supervising armourer (8 episodes, 2017)
Josh Northover ... production runner (8 episodes, 2017)
Robert Price ... production coordinator (8 episodes, 2017)
Daniel Rogers ... health and safety officer (8 episodes, 2017)
Floor Runner ... floor runner (8 episodes, 2017)
Amelia Southgate ... assistant production coordinator (8 episodes, 2017)
Derek Warman ... fire officer (8 episodes, 2017)
Matthew Wilson ... script editor (8 episodes, 2017)
Joseph Atkinson ... assistant to the producer (4 episodes, 2017)
Liam Byrne ... key armourer (4 episodes, 2017)
Jack Cain ... floor runner dailies (4 episodes, 2017)
Cassie George ... accounts assistant (4 episodes, 2017)
Natalie Malla ... script editor (4 episodes, 2017)
Tilly O'Hara ... cashier (4 episodes, 2017)
Sylvia Parker ... script supervisor (4 episodes, 2017)
Kristian Turnbull ... production assistant (4 episodes, 2017)
Dan Osborne ... armourer (3 episodes, 2017)
Ben Croft ... production assistant: dailies (1 episode, 2017)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page