Edit
Poldark (TV Series 2015– ) Poster

(2015– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Edward Bazalgette ... (4 episodes, 2015)
William McGregor ... (4 episodes, 2015)
Charlie Palmer ... (4 episodes, 2016)
William Sinclair ... (4 episodes, 2016)
Joss Agnew ... (3 episodes, 2017)
Stephen Woolfenden ... (3 episodes, 2017)
Richard Senior ... (2 episodes, 2016)

Series Writing Credits  

Debbie Horsfield ... (writer) (24 episodes, 2015-2017)
Winston Graham ... (novels) (11 episodes, 2015-2016)

Series Cast  

...
 Ross Poldark (28 episodes, 2015-2017)
...
 Demelza / ... (28 episodes, 2015-2017)
...
 George Warleggan (19 episodes, 2015-2017)
...
 Elizabeth Poldark / ... (18 episodes, 2015-2016)
...
 Zacky Martin (18 episodes, 2015-2016)
...
 Aunt Agatha (18 episodes, 2015-2016)
...
 Prudie (18 episodes, 2015-2016)
...
 Captain Henshawe (16 episodes, 2015-2016)
...
 Jud Paynter (15 episodes, 2015-2016)
...
 Verity / ... (15 episodes, 2015-2016)
...
 Paul Daniel (15 episodes, 2015-2016)
...
 Dwight Enys (14 episodes, 2015-2016)
...
 Harris Pascoe (14 episodes, 2015-2017)
...
 Francis / ... (13 episodes, 2015-2016)
...
 Cary Warleggan (13 episodes, 2015-2016)
...
 Margaret / ... (9 episodes, 2015-2016)
...
 Mark Daniel (9 episodes, 2015-2016)
...
 Jinny / ... (8 episodes, 2015-2016)
Sally Dexter ...
 Mrs. Chynoweth (8 episodes, 2015-2016)
...
 Ted Carkeek / ... (8 episodes, 2016)
...
 Horace Treneglos (7 episodes, 2015-2016)
Emma Spurgin Hussey ...
 Mrs. Zacky Martin (7 episodes, 2015-2016)
...
 Richard Tonkin (7 episodes, 2015-2016)
...
 Captain McNeil (7 episodes, 2015-2016)
...
 Caroline Penvenen (7 episodes, 2016)
...
 Ray Penvenen (7 episodes, 2016)
...
 Tankard (7 episodes, 2016)
Robert Daws ...
 Dr. Choake (6 episodes, 2015)
...
 Ruth Teague / ... (6 episodes, 2015)
...
 Reverend Halse (6 episodes, 2015-2016)
Mark Frost ...
 Tom Carne (6 episodes, 2015-2016)
...
 Sir Hugh Bodrugan (6 episodes, 2015-2016)
Edison Spinola-Scott ...
 Jeremy Poldark (6 episodes, 2016)
...
 Beth Daniel (6 episodes, 2015-2016)
...
 Captain Andrew Blamey (5 episodes, 2015-2016)
...
 Unwin Trevaunance (5 episodes, 2016)
...
 Rosina Hoblyn (5 episodes, 2016)
...
 Charlie Kempthorne (5 episodes, 2016)
Max Willis ...
 Geoffrey Charles (5 episodes, 2016)
...
 Wheal Leisure Miner / ... (5 episodes, 2015-2016)
...
 Charles Poldark (4 episodes, 2015)
...
 Jim Carter (4 episodes, 2015)
Hywel Simons ...
 Harry Blewitt (4 episodes, 2015)
Daniel Cook ...
 John Treneglos (4 episodes, 2015)
...
 Tom Harry (4 episodes, 2016)
Stuart Davidson ...
 Warleggan Footman / ... (4 episodes, 2015-2016)
...
 Keren Smith (3 episodes, 2015)
Mary Woodvine ...
 Mrs. Teague (3 episodes, 2015)
Geoffrey Bersey ...
 Chairman (3 episodes, 2015)
...
 Sanson (3 episodes, 2015)
...
 Jim Vercoe (3 episodes, 2016)
...
 Betty Carkeek / ... (3 episodes, 2016)
Nicholas Read ...
 Geoffrey Charles (3 episodes, 2016)
Alexander Morris ...
 James Blamey (3 episodes, 2016)
...
 Jacka Hoblyn (3 episodes, 2016)
...
 Mr. Trencrom (3 episodes, 2016)
...
 Nick Vigus (3 episodes, 2015)
...
 Emma Tregirls (3 episodes, 2017)
Billy Geraghty ...
 Blight (2 episodes, 2015)
Jason Squibb ...
 Reverend Odgers (2 episodes, 2015)
...
 Nick Vigus (2 episodes, 2016)
Derek Frood ...
 Captain Bray (2 episodes, 2015-2016)
...
 Eli Clemmow (2 episodes, 2015-2016)
Steve Jacobs ...
 Landlord (2 episodes, 2016)
William Mannering ...
 Jeffrey Clymer (2 episodes, 2016)
...
 Captain (1 episode, 2015)
Darcy Vanhinsbergh ...
 Soldier (1 episode, 2015)
Mark Seaman ...
 Mr. Tressidder (1 episode, 2015)
...
 Jailer (1 episode, 2015)
...
 Landlord (1 episode, 2015)
...
 Sergeant Tremayne (1 episode, 2015)
Isabella Parriss ...
 Esther Blamey (1 episode, 2016)
Matthew Cotterell ...
 Illugan Miner (1 episode, 2015)
...
 Judge Wentworth Lister (1 episode, 2016)
Ben Callon ...
 Trooper Wilkins (1 episode, 2016)
...
 Henry Bull (1 episode, 2016)
...
 Clerk to the Court (1 episode, 2016)
Andrew Mcgillan ...
 Foreman of the Jury (1 episode, 2016)
...
 Kemp (1 episode, 2016)
Samuel Valentine ...
 Jack Tripp (1 episode, 2016)
...
 French Agent (1 episode, 2017)
...
 Mariette (1 episode, 2017)
...
 Naval Officer (1 episode, 2017)
...
 Hugh Armitage (1 episode, 2017)
Daniel Ferguson ...
 Miner / ... (uncredited) (7 episodes, 2015-2016)
...
 Redcoat Soldier (uncredited) (2 episodes, 2015)
Thomas Greenhaf ...
 Soldier (uncredited) (2 episodes, 2017)
David Ellis ...
 Country Gentleman (uncredited) (1 episode, 2015)
Miles Hamilton ...
 Miner (uncredited) (1 episode, 2015)
Richard Heacock ...
 Musician at wedding (uncredited) (1 episode, 2015)
Matthew Rohman ...
 Dancer (uncredited) (1 episode, 2015)
...
 Landlord of Red Lion (uncredited) (1 episode, 2016)
Avenda Burnell Walsh ...
 Party and wedding guest (uncredited) (1 episode, 2016)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Karen Thrussell ... executive producer (28 episodes, 2015-2017)
Debbie Horsfield ... executive producer (20 episodes, 2016-2017)
Damien Timmer ... executive producer / associate producer (20 episodes, 2016-2017)
Rebecca Eaton ... executive producer (18 episodes, 2015-2016)
Roopesh Parekh ... producer / co-producer (18 episodes, 2016-2017)
Elizabeth Kilgarriff ... executive producer (10 episodes, 2016)
Margaret Mitchell ... producer (10 episodes, 2016)
Tom Mullens ... executive producer (10 episodes, 2017)
Michael Ray ... producer (10 episodes, 2017)
Howard Ella ... production executive (9 episodes, 2017)
Eliza Mellor ... producer (7 episodes, 2015)
Adam Browne ... line producer (4 episodes, 2015)

Series Music by 

Anne Dudley ... (18 episodes, 2015-2016)

Series Cinematography by 

Cinders Forshaw ... (9 episodes, 2015-2016)
Nick Dance ... (6 episodes, 2017)
Adam Etherington ... (4 episodes, 2015)
Sergio Delgado ... (4 episodes, 2016)

Series Film Editing by 

Adam Green ... (5 episodes, 2015-2016)
Robin Hill ... (4 episodes, 2015)
Jo Smyth ... (4 episodes, 2016-2017)
Melanie Viner-Cuneo ... (4 episodes, 2016)
Adam Recht ... (2 episodes, 2015)
Mike Phillips ... (2 episodes, 2016)

Series Casting By 

Susie Parriss ... (9 episodes, 2015-2016)
Susie Figgis ... (1 episode, 2016)

Series Production Design by 

Ed Turner ... (10 episodes, 2016)
Jeff Tessler ... (10 episodes, 2017)
Catrin Meredydd ... (8 episodes, 2015)

Series Art Direction by 

Phil Noall ... (18 episodes, 2015-2016)
Dominic Roberts ... (10 episodes, 2016)
Paul Gilpin ... (10 episodes, 2017)
Andrew Lavin ... (9 episodes, 2017)
Beckie Harvey ... (1 episode, 2015)
Nandie Narishkin ... (1 episode, 2015)

Series Set Decoration by 

Shonagh Smith ... (8 episodes, 2015)
Clare Keyte ... (7 episodes, 2016)

Series Costume Design by 

Ros Little ... (10 episodes, 2016)
Howard Burden ... (10 episodes, 2017)
Marianne Agertoft ... (8 episodes, 2015)
Susannah Buxton ... (8 episodes, 2016)

Series Makeup Department 

Louise Fisher ... makeup & hair supervisor (18 episodes, 2015-2016)
Pamela Haddock ... makeup designer / hair designer (10 episodes, 2016)
Angharad Walsh ... daily hair & makeup artist (10 episodes, 2016)
Charlotte Wood ... hair trainee: makeup trainee (10 episodes, 2016)
Polly Campbell ... hair & makeup assistant (9 episodes, 2017)
Pippa Woods ... makeup designer (9 episodes, 2017)
Laura Viana da Silva ... makeup artist (8 episodes, 2015)
Nathaniel De'Lineadeus ... dental FX design and manufacture (8 episodes, 2015)
Katherine Rich ... creative skillset trainee (8 episodes, 2015)
Felicity Wright ... head makeup artist: crowd (8 episodes, 2015)
Betsan Dafydd ... daily crowd makeup artist / daiy crowd makeup artist (5 episodes, 2016)
Ruth Mitchell ... makeup artist (3 episodes, 2015)
Abi Brotherton ... makeup artist (1 episode, 2015)
Jacqueline Fowler ... makeup designer (1 episode, 2015)
Chris Lyons ... special effects teeth (1 episode, 2015)
Jess O'Shea ... hair/make up daily (uncredited) (5 episodes, 2016)

Series Production Management 

Dan Bentham ... post-production supervisor (23 episodes, 2015-2017)
Lauren McGuiness ... post-production supervisor:Masterpiece / post-production supervisor: Masterpiece (18 episodes, 2015-2016)
Nathalie Tanner ... production manager (8 episodes, 2015)
Antonio Austoni ... production manager (2 episodes, 2016)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Jez Marshall ... additional third assistant director/third assistant director / additional assistant director (14 episodes, 2015-2016)
Alyn Luker ... floor runner: 2nd unit 3rd assistant director (10 episodes, 2016)
Gemma Wright ... second assistant director -crowd (10 episodes, 2016)
Matt Bensley ... third assistant director (8 episodes, 2015)
Jamie Childs ... second unit director (8 episodes, 2015)
Kingsley Hoskins ... floor runner / third assistant director (8 episodes, 2015)
Richard J.R. Jones ... third assistant director crowd: dailies (8 episodes, 2015)
Jack Wren ... third assistant director (8 episodes, 2016)
Mark Hedges ... first assistant director (4 episodes, 2015)
Finn McGrath ... first assistant director (4 episodes, 2015)
William McGregor ... second unit director / director (4 episodes, 2015)
Jon Older ... first assistant director (4 episodes, 2016)
Tom Dunbar ... first assistant director (2 episodes, 2017)
Martin Hall ... floor runner (1 episode, 2015)
Kim Heron ... additional daily third assistant director (1 episode, 2015)
Helen Morgan ... crowd second assistant director (1 episode, 2015)
Ben Rogers ... second assistant director (1 episode, 2015)

Series Art Department 

Roger Tarry ... carpenter (18 episodes, 2015-2016)
Lauren Cleall ... petty cash buyer (10 episodes, 2016)
Daniel Kearns ... assistant art director (10 episodes, 2016)
Sally King ... stand by art director: dailies (10 episodes, 2016)
Will Pope ... stand-by carpenter (10 episodes, 2016)
Mickaela Trodden ... production buyer / set/props buyer (10 episodes, 2016)
Tim Bonstow ... production buyer (10 episodes, 2017)
Christiana Kafaridou ... art department coordinator (10 episodes, 2017)
Mike Parker ... property master (10 episodes, 2017)
Jonathan Holbrook ... hod painter / head painter (9 episodes, 2015-2016)
Lucy May ... assistant buyer (9 episodes, 2017)
Abbie Bellwood ... assistant art director / second unit standby art director (8 episodes, 2015)
Stephen Foster ... set dresser (8 episodes, 2015)
Kate Goodman ... petty cash buyer (8 episodes, 2015)
Royston Humphries ... storeman (8 episodes, 2015)
Andrew Lamb ... storyboard artist (8 episodes, 2015)
Catriona McKail ... stand-by art director (8 episodes, 2015)
Phil Noall ... stand by props (8 episodes, 2015)
Joanna Pearce ... art department assistant (8 episodes, 2015)
Emma Saunders ... graphic designer (8 episodes, 2015)
Tom Symes ... carpenter (8 episodes, 2015)
Greg Winter ... scenic artist (8 episodes, 2015)
Richard Wells ... graphic designer (8 episodes, 2016)
Terry Jones ... production buyer (4 episodes, 2015)
Antonia Lowe ... production buyer (4 episodes, 2015)
Lucy Williams ... art department assistant (4 episodes, 2016)
Liberty Thompson ... graphic designer assistant (3 episodes, 2015)
Freya Newmarch ... art department work experience (2 episodes, 2016)
Chris Cutler ... property master (1 episode, 2015)
Laurent Ferrie ... drapesmaster (1 episode, 2015)
Jamie Mound ... carpenter (1 episode, 2015)
Jean-Louis Riols ... drapesman (1 episode, 2015)
Rachael Jones ... second unit stand-by art director (1 episode, 2016)
Gavin Lines ... portrait artist (uncredited) (8 episodes, 2015)
Alan Maull ... carpenter (uncredited) (8 episodes, 2015)
Jen Saguaro ... drapes (uncredited) (8 episodes, 2015)
Carla Wattley ... stand-by props 2nd unit (uncredited) (8 episodes, 2015)
Richard Rowntree ... additional greens (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Sound Department 

Adam Mendez ... Foley mixer / Foley Mixer (18 episodes, 2015-2016)
James Drake ... a.d.r recordist / adr mixer (16 episodes, 2015-2016)
Richard Straker ... re-recording mixer (11 episodes, 2015-2016)
Vicente Villaescusa ... sound effects editor (11 episodes, 2015-2016)
Bruce Wills ... sound mixer (10 episodes, 2016)
Ross Adams ... boom operator (10 episodes, 2017)
Blair Jollands ... sound designer (8 episodes, 2015-2016)
Gareth Bull ... re-recording mixer (8 episodes, 2015)
Jennie Evans ... dialogue editor (8 episodes, 2015)
Glen Marullo ... sound mixer (8 episodes, 2015)
Simon Tomlinson ... boom operator (8 episodes, 2015)
Hugh Sherlock ... first assistant sound: second unit (7 episodes, 2016)
Sophia Hardman ... foley editor (6 episodes, 2015)
Emma Chilton ... 2nd assistant sound: second unit (6 episodes, 2016)
Ronald Bailey ... sound mixer (6 episodes, 2017)
Jules Woods ... re-recording mixer (5 episodes, 2015)
Sandy Buchanan ... adr recordist (4 episodes, 2015)
Sue Harding ... foley artist (4 episodes, 2016)
Dario Swade ... foley editor (2 episodes, 2015)
Phil Freudenfeld ... foley editor (2 episodes, 2016)
Natasha Roper ... 2nd assistant sound (2 episodes, 2016)
Christine Dores ... 2nd boom/sound assistant (1 episode, 2015)

Series Special Effects by 

Jim Beagley ... special effects technician (8 episodes, 2015)
Max Burslem ... special effects technician (8 episodes, 2015)
Steve Cawood ... special effects technician (8 episodes, 2015)
Tom Harris ... special effects supervisor (8 episodes, 2015)
Edward Chiswell Jones ... special effects technician (8 episodes, 2016)
Joe White ... special effects technician (2 episodes, 2016)
Yo-Naa Olofsson ... special effects trainee (uncredited) (9 episodes, 2016)

Series Visual Effects by 

Alexis Haggar ... visual effects supervisor (28 episodes, 2015-2017)
Ewelina Bogacka ... digital compositor: Lexhag (12 episodes, 2015-2016)
Dan Newlands ... 3D Artist (12 episodes, 2015-2016)
Jack Hennigan ... digital compositor (10 episodes, 2016)
David Fisher ... digital compositor (8 episodes, 2015)
Kalina Kawalec ... visual effects coordinator (8 episodes, 2016)
Hasraf Dulull ... visual effects producer (5 episodes, 2015)
Dario Pedretti ... digital compositor (4 episodes, 2015)
Dolores McGinley ... visual effects / digital effects (3 episodes, 2015)
Felipe Olid Guerrero ... compositor (3 episodes, 2016)
Enrico Perei ... lead compositing artist (1 episode, 2016)

Series Stunts 

Abbi Collins ... stunt coordinator (8 episodes, 2015)
Andreas Petrides ... stunt coordinator (4 episodes, 2016)
Benjamin Ashley ... stunts / stunt performer (3 episodes, 2015-2016)
Annalese Ferrari ... stunt riding double - gabriella wilde: 2016 / stunt riding double - heida reid / stunt riding double: heida reid (3 episodes, 2016-2017)
Ben Atkinson ... stunt rider (1 episode, 2015)
Neil Chapelhow ... stunt performer: Drowning Passenger (1 episode, 2015)
Josh Dyer ... stunt performer (1 episode, 2015)
Robert Hladik ... stunt performer: stunts (1 episode, 2015)
Tom Rodgers ... stunt performer (1 episode, 2015)
Nellie Burroughes ... stunt double: Eleanor Tomlinson (1 episode, 2016)
Tilly Powell ... riding double - gabrielle wilde (1 episode, 2016)
Andrew Burford ... stunt double: Drake (1 episode, 2017)
Tim Davies ... stunt double: Aidan Turner (1 episode, 2017)

Series Camera and Electrical Department 

James Holloway ... key grip (17 episodes, 2015-2017)
James Chesterton ... second assistant "a" camera / second assistant "a" camera: second unit / second assistant "b" camera / second assistant camera "b" camera / second assistant camera: "a" camera (16 episodes, 2015-2016)
Matt Pugh ... digital imaging technician / second assistant camera: dailies (14 episodes, 2015-2016)
Will Baldy ... Camera Trainee / additional photography / assistant camera (12 episodes, 2015-2016)
Morgan Lowndes ... additional photography (11 episodes, 2015-2016)
Alex Parish ... second assistant camera: A Camera Main Unit / second assistant camera: A Camer Main Unit (10 episodes, 2016)
John Piggott ... camera operator / steadicam op (10 episodes, 2016)
Elliot Sebestyen-Regan ... grip trainee (10 episodes, 2016)
Chris Williams ... b cam focus puller (10 episodes, 2016)
Sean Fox ... second assistant camera: "a" camera (10 episodes, 2017)
Dan Nightingale ... camera operator: "b" camera / steadicam operator (10 episodes, 2017)
Robert Viglasky ... still photographer (10 episodes, 2017)
Adam Sculthorp ... aerial camera operator / vfx director of photography (9 episodes, 2015-2016)
Neil Brown ... focus puller: A Camera Main Unit / focus puller: A Camer Main Unit / focus puller: A Camera Main unit (9 episodes, 2016)
Camila Carlow ... "a" camera trainee (8 episodes, 2015)
Jodi Clark ... grip (8 episodes, 2015)
Paul Flint ... data wrangler (8 episodes, 2015)
Ed Moore ... director of photography: second unit (8 episodes, 2015)
Nick Powell ... electrician (8 episodes, 2015)
Luke Shakesheff ... standby rigger (8 episodes, 2015)
Jonathan Treherne ... camera trainee (8 episodes, 2016)
Duncan Fowlie ... first assistant camera: second unit (7 episodes, 2017)
Luke Cairns ... first assistant camera: b camera / first assistant camera (6 episodes, 2015-2016)
Rob Carter ... steadicam operator (4 episodes, 2015)
Tom Lane ... second assistant camera: second unit (4 episodes, 2015)
Rupert Power ... b camera operator (4 episodes, 2016)
Clare Fuller ... second assistant camera: 'A' Camera second unit (3 episodes, 2015-2016)
Angus J. Mitchell ... camera trainee: dailies (3 episodes, 2016)
Jason Oxley ... first assistant camera: second unit (3 episodes, 2017)
Doug Walshe ... steadicam operator (2 episodes, 2015)
Max Friswell ... second assistant camera: 2nd unit 'b' camera (2 episodes, 2016)
Sam Alberg ... gaffer (1 episode, 2015)
Rami Bartholdy ... first assistant camera (1 episode, 2015)
Karl Clarke ... second assistant: dailies (1 episode, 2015)
Jonny Lewis ... camera trainee: 2nd unit dailes (1 episode, 2015)
Dan Lobo-Pires ... jib operator (1 episode, 2015)
Daniel Lobo-Pires ... jib operator (1 episode, 2015)
Paul Murphy ... gaffer (1 episode, 2015)
Megan Ogilvie ... second assistant camera (1 episode, 2015)
Roger Pearce ... camera operator (1 episode, 2015)
Thomas Shawcroft ... camera trainee: dailies (1 episode, 2015)
Colin Vinton ... best boy (1 episode, 2015)
John Bretherton ... b camera operator dallies:operator b-cam (1 episode, 2016)
Jamie Coupland ... assistant camera: dailies (1 episode, 2016)
Daniel Rose ... drone pilot (1 episode, 2017)

Series Casting Department 

Arron Cuthbertson ... extras casting (10 episodes, 2017)

Series Costume and Wardrobe Department 

Amanda Perryman ... costume supervisor (12 episodes, 2016-2017)
Laura Panayiotou ... costume cutter/ tailor (10 episodes, 2016)
Heather Bagley ... costume maker (10 episodes, 2017)
Charlie Bestwick ... set costumer (10 episodes, 2017)
Carly Griffith ... assistant costume designer (10 episodes, 2017)
Becci Bulteel ... costume maker / costume daily (8 episodes, 2015)
Vanessa Coupe ... costume maker (8 episodes, 2015)
Nicola Holter ... costume trainee (8 episodes, 2015)
Jess O'Leary ... costume supervisor (8 episodes, 2015)
Charlie Poole ... costume maker (8 episodes, 2015)
Jan Simpson ... assistant costume designer (8 episodes, 2015)
Rebekah Summers ... break down artist: costumes (8 episodes, 2015)
Tess Verran ... set costumer (8 episodes, 2015)
Liz Krause ... assistant costume designer (7 episodes, 2016)
Clara Lonsdale ... costume trainee (3 episodes, 2015)
Tess Raggett ... costume stand-by: pickups/dailies (2 episodes, 2015)
Emma O'Loughlin ... costume assistant (1 episode, 2015)

Series Editorial Department 

Lisa Clifford-Owen ... first assistant editor (19 episodes, 2016-2017)
Simon Giblin ... on-line editor (18 episodes, 2015-2016)
James Panting ... second assistant editor / additional assistant editor (13 episodes, 2015-2016)
Jake Robertson ... second assistant editor (9 episodes, 2017)
Victoria Bate ... first assistant editor / assistant editor (8 episodes, 2015)
Adam Inglis ... colorist (8 episodes, 2015)
Paul Banner ... assistant editor (4 episodes, 2015)
Jo Smyth ... assistant editor (4 episodes, 2015)
Amy Hounsell ... assembly editor (4 episodes, 2016)
Kevin Horsewood ... colorist (2 episodes, 2016)

Series Location Management 

Poppy Gordon-Clark ... location manager (20 episodes, 2016-2017)
David Johnson ... supervising location manager (20 episodes, 2016-2017)
Monty Till ... assistant location manager / supervising location manager bristol (16 episodes, 2015-2016)
James B. Wall ... location assistant (16 episodes, 2015-2016)
Carn Burton ... supervising location manager (8 episodes, 2015)
Richard Lindsay ... location manager / location scout (8 episodes, 2015)
Tom Pilbeam ... assistant location manager (8 episodes, 2015)
Rebecca Pearson ... location scout (4 episodes, 2016)

Series Music Department 

Arran Price ... assistant composer / composer assistant (18 episodes, 2015-2016)
Merv Davey ... composer: additional music (8 episodes, 2015)
Christopher Gutch ... composer agent (8 episodes, 2015)
George Atkins ... music recordist (8 episodes, 2016)
Mike O'Connor ... additional music (1 episode, 2015)

Series Other crew 

Andy Fryer ... unit medic / unit medic: dailies (11 episodes, 2015-2017)
Hannah Bone ... production assistant (10 episodes, 2016)
Ben Rosa ... assistant production coordinator / production coordinator (10 episodes, 2016)
Rebekah Woolley ... production secretary (10 episodes, 2016)
Tom Boardman ... assistant accountant (10 episodes, 2017)
Anneka Coleman ... production secretary (8 episodes, 2015)
Matt Dalton ... post production accountant (8 episodes, 2015)
Sinead Gogarty ... assistant production accountant (8 episodes, 2015)
Amanda Lean ... script supervisor (8 episodes, 2015)
Stacey Lewis ... production coordinator (8 episodes, 2015)
Paul McDonnell ... title designer (8 episodes, 2015)
Steve Monchar ... production accountant (8 episodes, 2015)
James Ogden ... leadman: security / unit manager (8 episodes, 2015)
Michael Ray ... script editor (8 episodes, 2015)
Antonio Austoni ... production coordinator (8 episodes, 2016)
Phil Brereton ... unit medic (8 episodes, 2016)
Simon Sharrod ... script supervisor (6 episodes, 2016)
Kathryn Anderson ... production assistant / floor runner: dailies (5 episodes, 2016-2017)
Tessa Kimbell ... script supervisor (5 episodes, 2017)
Andy New ... assistant accountant (4 episodes, 2016)
Emma Morley ... assistant production coordinator: dailies / assistant production coordinator: second unit / assistant production coordinator:second unit (3 episodes, 2016)
Paul Hornsby ... military advisor (3 episodes, 2017)
Charles Bodycomb ... armourer (2 episodes, 2015-2016)
Amanda Nally ... script supervisor: dailies (2 episodes, 2015)
Henry Isaksen ... production runner / rushes runner (2 episodes, 2016)
Sophie Kenny ... floor runner (2 episodes, 2016)
Liam French Robinson ... voice and dialect coach (2 episodes, 2017)
Scott Berridge ... set security (1 episode, 2015)
Kash Bhakar ... floor runner (1 episode, 2015)
Kingsley Hoskins ... floor runner (1 episode, 2015)
Majella Hurley ... dialect coach (1 episode, 2015)
Danielle Louise Johns ... production runner / runner (1 episode, 2015)
Alyn Luker ... production runner (1 episode, 2015)
Stuart Marsden ... dance choreographer (1 episode, 2015)
Catherine Kerr-Phillips ... floor runner (1 episode, 2016)
Ronak Singh ... floor runner 2nd unit (1 episode, 2016)
Gabriela Staniszewska ... floor runner: dailies - second unit (1 episode, 2016)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page