Edit
Roots (TV Mini-Series 2016– ) Poster

(2016– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Bruce Beresford ... (1 episode, 2016)
Thomas Carter ... (1 episode, 2016)
Phillip Noyce ... (1 episode, 2016)
Mario Van Peebles ... (1 episode, 2016)

Series Writing Credits  

Alex Haley ... (novel) (4 episodes, 2016)
Lawrence Konner ... (2 episodes, 2016)
Mark Rosenthal ... (2 episodes, 2016)
Alison McDonald ... (1 episode, 2016)
Charles Murray ... (1 episode, 2016)

Series Cast  

Herbert Cavalier Jr. ...
 Town Folk (4 episodes, 2016)
...
 Tom Lea (3 episodes, 2016)
...
 Kunta Kinte (3 episodes, 2016)
...
 Fiddler (3 episodes, 2016)
...
 Alex Haley (3 episodes, 2016)
...
 Omoro Kinte (3 episodes, 2016)
Kerry Sims ...
 Slave (3 episodes, 2016)
...
 Dr. William Waller (2 episodes, 2016)
...
 Chicken George (2 episodes, 2016)
...
 Belle (2 episodes, 2016)
...
 Patricia Lea (2 episodes, 2016)
...
 John Waller (2 episodes, 2016)
...
 Matilda (2 episodes, 2016)
...
 Silla Ba Dibba (2 episodes, 2016)
...
 Elizabeth Waller (2 episodes, 2016)
...
 Kizzy (2 episodes, 2016)
...
 Connelly (2 episodes, 2016)
...
 Sir Eric Russell (2 episodes, 2016)
Nokuthula Ledwaba ...
 Binta Kinte (2 episodes, 2016)
...
 Miss Malizy (2 episodes, 2016)
...
 Kintango (2 episodes, 2016)
Roman Armstrong ...
 Kunta Kinte Dbl / ... (2 episodes, 2016)
Cortney McClelland Jr. ...
 Newborn Chicken George (2 episodes, 2016)
David Shiflett ...
 Chicken Fight Gambler (2 episodes, 2016)
Darrell L. Shuler ...
 Waller Slave (2 episodes, 2016)
Calvin Williams ...
 Waller Slave / ... (2 episodes, 2016)
...
 Confederate Soldier / ... (2 episodes, 2016)
...
 Mingo (1 episode, 2016)
Herman Netzhammer ...
 Braggart townfolk (1 episode, 2016)
...
 Teen Miss Kizzy (1 episode, 2016)
...
 Frederick Murray (1 episode, 2016)
...
 Cyrus (1 episode, 2016)
...
 Missy (1 episode, 2016)
...
 Nancy Holt (1 episode, 2016)
...
 Marcellus (1 episode, 2016)
...
 Jerusalem (1 episode, 2016)
...
 William Byrd (1 episode, 2016)
...
 Jewett (1 episode, 2016)
...
 Tom (1 episode, 2016)
...
 Noah (1 episode, 2016)
...
 Sitafa (1 episode, 2016)
...
 Sheriff's Deputy (1 episode, 2016)
...
 Jinna (1 episode, 2016)
Gabe Begneaud ...
 Hastings (1 episode, 2016)
...
 Benjamin Lyon (1 episode, 2016)
...
 Samson (1 episode, 2016)
...
 Grenadier Captain (1 episode, 2016)
...
 First Attendant (1 episode, 2016)
Gregory Bright ...
 Driver Slave (1 episode, 2016)
...
 Mr. MacGregor (1 episode, 2016)
...
 Edward (1 episode, 2016)
Mary Aphane ...
 Dancer (1 episode, 2016)
...
 Lord Dunmore (1 episode, 2016)
...
 Blaine (1 episode, 2016)
...
 Slave Trader (1 episode, 2016)
...
 Duel Judge (1 episode, 2016)
...
 County Crier (1 episode, 2016)
...
 Slave Dealer (1 episode, 2016)
...
 Planter (1 episode, 2016)
...
 Charleston Barker (1 episode, 2016)
...
 Reverend Garland (1 episode, 2016)
...
 Ephraim (1 episode, 2016)
...
 Red Coat #1 (1 episode, 2016)
...
 Mrs. Jewett (1 episode, 2016)
Kyle Baughman ...
 Banjo Playing Soldier (1 episode, 2016)
Tony Caprari ...
 Slave Buyer #1 (1 episode, 2016)
...
 Abigail, age 7 (1 episode, 2016)
...
 White Man #1 (1 episode, 2016)
...
 Major General Forrest (1 episode, 2016)
B.J. Grogan ...
 Rickety Man (1 episode, 2016)
...
 Roadblock Rider (1 episode, 2016)
...
 Troilus (1 episode, 2016)
...
 Boseman (1 episode, 2016)
Ousmane Dagno ...
 Badja (1 episode, 2016)
...
 Carleton (1 episode, 2016)
...
 White Man #3 (1 episode, 2016)
Kesha Bullard ...
 Lilly Su (1 episode, 2016)
Sharleen Dziire ...
 Young Laundress (1 episode, 2016)
...
 Edward Covey (1 episode, 2016)
Sharon K. London ...
 Sister Sarah (1 episode, 2016)
...
 Viscount Shaw (1 episode, 2016)
Mbulelo Grootboom ...
 Foulah (1 episode, 2016)
...
 Field Hand (1 episode, 2016)
...
 Little Chicken George (1 episode, 2016)
...
 Tyler (1 episode, 2016)
...
 Slave Buyer #2 (1 episode, 2016)
...
 Spalding (1 episode, 2016)
...
 Tall Gambler (1 episode, 2016)
...
 Major Wimsatt (1 episode, 2016)
...
 Aaron (1 episode, 2016)
...
 Emmeline (1 episode, 2016)
...
 Second Gambler (1 episode, 2016)
...
 Tabitha (1 episode, 2016)
...
 Dragoon Captain (1 episode, 2016)
...
 Ballard (1 episode, 2016)
Ben Kgosimore ...
 Kalabi Koro (1 episode, 2016)
Isaiah Margan ...
 Noah, age 7 (1 episode, 2016)
...
 White Man #2 (1 episode, 2016)
...
 Black Soldier (1 episode, 2016)
Bonko Cosmo Khoza ...
 Djata Koro (1 episode, 2016)
...
 Red Coat #3 (1 episode, 2016)
...
 Old White Man (1 episode, 2016)
...
 Uriah (1 episode, 2016)
Kadialy Kouyate ...
 Griot (1 episode, 2016)
...
 Nansemond Recruit (1 episode, 2016)
...
 First Gambler (1 episode, 2016)
...
 Irene (1 episode, 2016)
...
 Slave Recruit #1 (1 episode, 2016)
...
 County Barker (1 episode, 2016)
...
 Winslow (1 episode, 2016)
...
 Slave Child (1 episode, 2016)
...
 Evangelist (1 episode, 2016)
...
 Bearded Barker (1 episode, 2016)
...
 Charlotte Murray (1 episode, 2016)
Mondi Abenico Makhoba ...
 Baila Koro (1 episode, 2016)
...
 Slave Recruit #2 (1 episode, 2016)
...
 Uncle Pompey (1 episode, 2016)
...
 Slave Girl (1 episode, 2016)
Pierre Malherbe ...
 Franklin (1 episode, 2016)
...
 Thief #1 (1 episode, 2016)
...
 Ashford (1 episode, 2016)
Roxy Marosa ...
 Laundress (1 episode, 2016)
...
 Red Coat #2 (1 episode, 2016)
...
 Red-Haired Corporal (1 episode, 2016)
...
 Miss Ellen (1 episode, 2016)
...
 Kizzy, age 6 (1 episode, 2016)
Carel Nel ...
 Captain Davies (1 episode, 2016)
...
 Overseer Toomey (1 episode, 2016)
...
 Missy, age 6 (1 episode, 2016)
Ernest Ndlovu ...
 Wolof Man (1 episode, 2016)
...
 Thief #2 (1 episode, 2016)
Nandi Nyembe ...
 Grandma Yaisa (1 episode, 2016)
...
 Benjamin Murray (1 episode, 2016)
Peace Nzirawa ...
 Saloum (1 episode, 2016)
...
 Orly (1 episode, 2016)
Prince Sonni Ochuba ...
 Djeliba Koro (1 episode, 2016)
...
 Barefoot Ex-Slave (1 episode, 2016)
Jonathan Pienaar ...
 Carrington (1 episode, 2016)
...
 James (1 episode, 2016)
...
 Taylor (1 episode, 2016)
...
 Clingman (1 episode, 2016)
Mavuso Simelane ...
 Mandinka Slave (1 episode, 2016)
...
 Captain Pratt (1 episode, 2016)
Lyndon Stratford ...
 Peck (1 episode, 2016)
...
 Teamster (1 episode, 2016)
Lemogang Tsipa ...
 Addo (1 episode, 2016)
Mary Twala ...
 Nyo Boto (1 episode, 2016)
...
 Virgil (1 episode, 2016)
Trevayne Weber ...
 Peter (1 episode, 2016)
James Yeargain ...
 Private (1 episode, 2016)
...
 Branded Woman (1 episode, 2016)
Siphiwe Zungu ...
 Mamba Jambo (1 episode, 2016)
Pakamisa Zwedala ...
 Lopes (1 episode, 2016)
...
 English Gambler (1 episode, 2016)
...
 Wealthy Waller Party Guest (1 episode, 2016)
Gabriel Byrd ...
 Family Member (1 episode, 2016)
Queen Byrd ...
 Family Member (1 episode, 2016)
...
 Sir Atkins (1 episode, 2016)
Tyfanni Cassidy ...
 Christmas Party Dancer (1 episode, 2016)
Michelle L. Clarke ...
 Wealthy Passbyers (1 episode, 2016)
...
 Soilder (1 episode, 2016)
Dudley Fuqua ...
 Soldier (1 episode, 2016)
...
 Union Soldier (1 episode, 2016)
...
 Cannoneer (1 episode, 2016)
...
 Chicken Fight Gambler / ... (1 episode, 2016)
Christopher Gulas ...
 Confederate soldier / ... (1 episode, 2016)
...
 Maria (1 episode, 2016)
...
 Town Folk (1 episode, 2016)
...
 Wager Clerk (1 episode, 2016)
Deveney Marshall ...
 Ring Shout Dancer (1 episode, 2016)
...
 Vance (1 episode, 2016)
Marco M. McQueen ...
 Freeman (1 episode, 2016)
...
 Militiaman (1 episode, 2016)
...
 Redcoat Soldier (1 episode, 2016)
...
 Little Kizzy (1 episode, 2016)
...
 Coveys Militia (1 episode, 2016)
...
 Cannoneer (1 episode, 2016)
Jordan Smith ...
 Bushwhacker (1 episode, 2016)
Lisa Ann Smith ...
 Mrs.Spaulding (1 episode, 2016)
...
 Murray Slave (1 episode, 2016)
...
 Confederate Shooter / ... (uncredited) (2 episodes, 2016)
Ron Centanni ...
 Confederate Soldier / ... (uncredited) (2 episodes, 2016)
...
 Prostitute (uncredited) (1 episode, 2016)
James Breaux ...
 Cock Fight Attendee (uncredited) (1 episode, 2016)
...
 Bushwhacker (uncredited) (1 episode, 2016)
...
 Immigrant (uncredited) (1 episode, 2016)
Cynthia LeBlanc ...
 Fancy Waller Wagon Guest (uncredited) (1 episode, 2016)
...
 Gambler (uncredited) (1 episode, 2016)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

LeVar Burton ... co-executive producer (4 episodes, 2016)
Korin Huggins ... co-executive producer (4 episodes, 2016)
Alissa M. Kantrow ... producer (4 episodes, 2016)
William Packer ... executive producer (4 episodes, 2016)
Marc Toberoff ... executive producer (4 episodes, 2016)
Karen Mayeda Vranek ... co-producer (4 episodes, 2016)
Mark Wolper ... executive producer (4 episodes, 2016)
Ann Kindberg ... producer (3 episodes, 2016)
Cheryl Eatock ... producer (1 episode, 2016)
Barry Jossen ... executive producer (1 episode, 2016)
Lawrence Konner ... executive producer (1 episode, 2016)
Mark Rosenthal ... executive producer (1 episode, 2016)
Dirk Hoogstra ... production executive (unknown episodes)
Michael Stiller ... development executive (unknown episodes)

Series Music by 

Alex Heffes ... (4 episodes, 2016)
Philip Miller ... (1 episode, 2016)

Series Cinematography by 

Peter Menzies Jr. ... (3 episodes, 2016)
Sharone Meir ... (1 episode, 2016)

Series Film Editing by 

Greg Babor ... (1 episode, 2016)
David Beatty ... (1 episode, 2016)
Neil Mandelberg ... (1 episode, 2016)
Martin Nicholson ... (1 episode, 2016)
James Wilcox ... (1 episode, 2016)

Series Casting By 

Victoria Thomas ... (2 episodes, 2016)
Leo Davis ... (1 episode, 2016)
Lissy Holm ... (1 episode, 2016)

Series Production Design by 

Ida Random ... (4 episodes, 2016)
David Barkham ... (1 episode, 2016)
Jonathan Hely-Hutchinson ... (1 episode, 2016)

Series Art Direction by 

Catherine Gaum ... (1 episode, 2016)
Sara Hartinger ... (1 episode, 2016)

Series Set Decoration by 

Alice Baker ... (4 episodes, 2016)
Melinda Launspach ... (1 episode, 2016)

Series Costume Design by 

Ruth E. Carter ... (4 episodes, 2016)
Diana Cilliers ... (1 episode, 2016)

Series Makeup Department 

Chelsea Barber ... assistant hair stylist (4 episodes, 2016)
Nikki I Brown ... makeup artist (4 episodes, 2016)
Niqui da Silva ... key makeup artist (4 episodes, 2016)
Bailey Domke ... special makeup effects artist (4 episodes, 2016)
Jillian Erickson ... makeup artist / third makeup: New Orleans (4 episodes, 2016)
Adam Gaeta ... key hair stylist (4 episodes, 2016)
Marcos Gonzales ... hair additional (4 episodes, 2016)
Sherri B. Hamilton ... hair stylist (4 episodes, 2016)
Wade Hampton ... hair stylist (4 episodes, 2016)
Elvis Jones ... special effects makeup designer / special effects makeup designer: United States (4 episodes, 2016)
Jack Lazzaro ... additional makeup artist (4 episodes, 2016)
Cass McClure ... special makeup effects artist / prosthetic makeup artist (4 episodes, 2016)
Jeannette Moriarty ... additional hair stylist (4 episodes, 2016)
Paige Reeves ... third makeup artist / key makeup artist: United States (4 episodes, 2016)
LeDiedra Richard-Baldwin ... makeup artist (4 episodes, 2016)
Carlos Savant ... special makeup effects lab technician (4 episodes, 2016)
Aimee Stuit ... key makeup artist / makeup department head / makeup department head: United States (4 episodes, 2016)
Emily Tatum ... makeup artist (4 episodes, 2016)
Vicki Vacca ... makeup artist (4 episodes, 2016)
Adam Walls ... special makeup effects artist / special effects makeup artist: United States (4 episodes, 2016)
Tony Ward ... hair department head / hair department head: United States (4 episodes, 2016)
Crystal Wells ... hair stylist / additional hair stylist (4 episodes, 2016)
Lawrnell Bell-Rattler ... hair stylist (3 episodes, 2016)
Stacy Kelly ... makeup department head (3 episodes, 2016)
Jami Ross ... makeup artist (3 episodes, 2016)
Mia Goff ... makeup artist (2 episodes, 2016)
Erin Moreau ... hair stylist (2 episodes, 2016)
Blythe Bickham ... assistant hair stylist (1 episode, 2016)
Marike Liebetrau ... makeup artist (1 episode, 2016)
Talli Pachter ... key hair stylist (1 episode, 2016)
Graham Press ... special effects makeup designer (1 episode, 2016)
Christa Schoeman ... hair department head / makeup department head (1 episode, 2016)
Chad Waller ... special effects makeup artist (1 episode, 2016)
Melizah Anguiano Wheat ... personal hair stylist: Anna Paquin (1 episode, 2016)

Series Production Management 

Alissa M. Kantrow ... production manager / unit production manager (4 episodes, 2016)
Henry Langstraat ... post-production supervisor (4 episodes, 2016)
Carol Heij ... production manager: South Africa (1 episode, 2016)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Brittney Diez ... second second assistant director (4 episodes, 2016)
Jared Swidzinski ... additional second ad (4 episodes, 2016)
L. Warren Thompson ... second unit director (4 episodes, 2016)
Paul Uddo ... first assistant director / second unit director (4 episodes, 2016)
Ashley Foster ... additional second assistant director (3 episodes, 2016)
Scott August ... second assistant director (2 episodes, 2016)
Ann C. Salzer ... first assistant director (2 episodes, 2016)
Seth Hansen ... second assistant director (1 episode, 2016)
Brett Hodgkinson ... first assistant director (1 episode, 2016)
Noga Isackson ... first assistant director (1 episode, 2016)
Dan Katzman ... first assistant director (1 episode, 2016)
Scott Metcalfe ... first assistant director (1 episode, 2016)
Gerson Paz ... second assistant director (1 episode, 2016)
Cali Pomes ... second assistant director (1 episode, 2016)
Sonia V. Torres ... second second assistant director (1 episode, 2016)

Series Art Department 

Herbert Adler ... snr. construction foreman (4 episodes, 2016)
Alice Alward ... art department coordinators (4 episodes, 2016)
Jill Broadfoot ... set decoration buyer (4 episodes, 2016)
Ashley Clements ... prop buyer (4 episodes, 2016)
Randall S. Coe ... construction coordinator (4 episodes, 2016)
Carl Counts ... set decoration coordinator (4 episodes, 2016)
Chris Craine ... assistant art director (4 episodes, 2016)
Russ Doyle ... key greens (4 episodes, 2016)
Hennie Goddard ... construction foreman (4 episodes, 2016)
John Herbert ... painting supervisor (4 episodes, 2016)
Michael A. Johnson ... lead man (4 episodes, 2016)
Grace Kelsey ... on-set scenic (4 episodes, 2016)
Chris Kibler ... construction purchaser (4 episodes, 2016)
Heather La Kor ... assistant property master: 2nd (4 episodes, 2016)
Henry McGee ... art department assistant (4 episodes, 2016)
Jorin Ostroska ... assistant property master (4 episodes, 2016)
Alixandra Petrovich ... on set dresser (4 episodes, 2016)
Marius Pretorius ... head scenic (4 episodes, 2016)
Brad Quintana ... propmaker (4 episodes, 2016)
Erica Van Den Raad ... construction coordinator: part one (4 episodes, 2016)
Meredith Zelenka ... set decoration assistant (4 episodes, 2016)
Lindsay LaGrange ... props assistant (3 episodes, 2016)
Alexander Lasseigne III ... set dresser (3 episodes, 2016)
Michael S. Martin ... property master (3 episodes, 2016)
Jesse Michael Owen ... storyboard artist (3 episodes, 2016)
Elliot Westphal ... on set dresser: additional (3 episodes, 2016)
Simonette Berry ... scenic painter gang boss (2 episodes, 2016)
Jared Pendergrass ... assistant property (2 episodes, 2016)
Gordon Russell ... construction foreman (2 episodes, 2016)
Robin Simmerly ... property assistant (2 episodes, 2016)
Mark Auret ... property master: South Africa (1 episode, 2016)
Timothy Crick ... greens (1 episode, 2016)
Nicholas Ellerbee ... propmaker (1 episode, 2016)
Camile Kelsey ... scenic (1 episode, 2016)
Clive Pollick ... construction manager (1 episode, 2016)
Cody Recker ... set dresser (1 episode, 2016)
George Sanchez ... plasterer gangboss (1 episode, 2016)
Stephen H. Porter ... art department coordinator (uncredited) (2 episodes, 2016)
Karl Schulschenk ... storyboard artist (uncredited) (1 episode, 2016)
Mark Seath ... lead construction (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Sound Department 

Timothy A. Cleveland ... sound designer (4 episodes, 2016)
Jonathan Corona ... assistant sound editor (4 episodes, 2016)
Marcello Dubaz ... sound effects editor (4 episodes, 2016)
Judah Getz ... adr mixer (4 episodes, 2016)
John Guentner ... foley mixer (4 episodes, 2016)
Vicki Lemar ... adr mixer (4 episodes, 2016)
Jamey Osborne ... sound utility (4 episodes, 2016)
Richard Schexnayder ... sound mixer (4 episodes, 2016)
Stephen Webster ... ADR Mixer / adr mixer (4 episodes, 2016)
Mitchell Lestner ... foley editor (3 episodes, 2016)
Michael Botha ... a.d.r. mixer (2 episodes, 2016)
Christian Buenaventura ... dialogue editor (2 episodes, 2016)
Jason Dotts ... ADR mixer (2 episodes, 2016)
Reed Lovell ... ADR Mixer: Atlanta (2 episodes, 2016)
Andrew Spencer Dawson ... adr supervisor (1 episode, 2016)
J.J. Le Roux ... sound recordist (1 episode, 2016)
James Long ... boom operator (1 episode, 2016)
Daniel N. Salas ... sound effects editor (1 episode, 2016)
Michael Sana ... sound effects editor (1 episode, 2016)
Jason Krane ... dialogue/adr editor (uncredited) (4 episodes, 2016)
Steven Stuhr ... dialogue editor (uncredited) (4 episodes, 2016)
Billy Theriot ... adr mixer (uncredited) (4 episodes, 2016)
Geoff Kock ... a.d.r. recordist (uncredited) (1 episode, 2016)
Roy Machado ... adr mixer (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Special Effects by 

Jase Warrington ... special effects foreman (4 episodes, 2016)
Max Poolman ... special effects supervisor (1 episode, 2016)
Jeffrey G. Wicker ... special effects technician (1 episode, 2016)

Series Visual Effects by 

David W. Brown Jr. ... visual effects coordinator (4 episodes, 2016)
Julio Galvan ... digital compositor (4 episodes, 2016)
Sara Hilmarsdóttir ... compositing technical director (4 episodes, 2016)
Yiris Hallal Padilla ... visual effects supervisor (4 episodes, 2016)
Mike Borrett ... visual effects producer: Mr. X Inc. (3 episodes, 2016)
Ian Douglass ... digital artist (3 episodes, 2016)
Eric Fulford ... digital artist (3 episodes, 2016)
Alfonso Miranda ... matte painter (3 episodes, 2016)
Dominic Remane ... visual effects supervisor (3 episodes, 2016)
Seth Brower ... compositor: Encore Hollywood (2 episodes, 2016)
Ricardo Camacho Páramo ... digital compositor (2 episodes, 2016)
Karen E. Goulekas ... additional visual effects supervisor (2 episodes, 2016)
Wicus Labuschagne ... digital compositor (2 episodes, 2016)
Robin Mangat ... tracking & matchmove artist (2 episodes, 2016)
Omar Miranda Quiñones ... digital compositor (2 episodes, 2016)
Vittamsetty Manga Rao ... digital compositor (2 episodes, 2016)
Nick Sinnott ... tracking artist (2 episodes, 2016)
Kondareddy Suresh ... visual effects (2 episodes, 2016)
Jean-Claude van Staden ... modeler (2 episodes, 2016)
Jonathan Lisandro Gutierrez Vleeschower ... digital compositor (2 episodes, 2016)
George Webster ... visual effects supervisor: loco vfx (2 episodes, 2016)
Justin Cohen ... visual effects artist (1 episode, 2016)
Alain De Klerk ... visual effects artist (1 episode, 2016)
Simon Hansen ... visual effects producer: inspired minority / visual effects supervisor (1 episode, 2016)
Zybrand Jacobs ... fx artist: Inspired Minority (1 episode, 2016)
Aninka Jonck ... visual effects production manager (1 episode, 2016)
Paul Kalil ... visual effects producer / visual effects producer: inspired minority (1 episode, 2016)
Jose Guadalupe Olmeda ... digital compositor (1 episode, 2016)
Shamiel Rinquest ... digital compositor: visual effects / visual effects artist (1 episode, 2016)
Richard Stevenson ... cg artist (1 episode, 2016)
Stephanie Traut ... vfx editor / visual effects editor (1 episode, 2016)
Marco van der Merwe ... sequence lead (1 episode, 2016)
Cobus van Staden ... visual effects artist (1 episode, 2016)
Mark Velazquez ... digital compositor (1 episode, 2016)
David Whitehouse ... visual effects producer: Loco VFX (1 episode, 2016)
Jonathan Alenskas ... senior digital compositor (uncredited) (1 episode, 2016)
Jamie Belford ... production assistant (uncredited) (1 episode, 2016)
Jeaneliz de Nys ... cg artist (uncredited) (1 episode, 2016)
Dries Du Preez ... visual effects artist (uncredited) (1 episode, 2016)
Clinton Keith Ford ... cg lead (uncredited) (1 episode, 2016)
Florian Fueger ... visual effects artist (uncredited) (1 episode, 2016)
Nick Latimer ... assistant: vfx editor (uncredited) (1 episode, 2016)
Theo le Roux Preis ... cg supervisor (uncredited) (1 episode, 2016)
Joe Pistorius ... visual effects art director (uncredited) (1 episode, 2016)
Jonty Pressinger ... visual effects artist (uncredited) (1 episode, 2016)
Amira Quinlan ... financial controller (uncredited) (1 episode, 2016)
Liam Raeburn ... production assistant (uncredited) (1 episode, 2016)
Fir Suidema ... assistant visual effects supervisor (uncredited) / on set visual effects supervisor (uncredited) (1 episode, 2016)
Derik van den Berg ... cg supervisor: loco vfx (uncredited) (1 episode, 2016)
Raymond Volker ... visual effects artist (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Stunts 

Luke Hawx ... stunts (4 episodes, 2016)
Michael Ortiz ... stunt performer (4 episodes, 2016)
Scheryl W Brown ... stunt double: E'Myri Lee Crutchfield / stunt double: Anika Noni Rose (3 episodes, 2016)
Lloyd Pitts ... stunts / stunt double: Jonathan Rhys Meyers (3 episodes, 2016)
Brad Royster ... utility stunts (3 episodes, 2016)
Sean Paul Braud ... stunts (2 episodes, 2016)
Jay Caputo ... stunts (2 episodes, 2016)
Tony Donno ... stunt player (2 episodes, 2016)
Philip Fornah ... stunts (2 episodes, 2016)
Barry Hanley ... stunt performer / stunt team: stunt double (2 episodes, 2016)
Floyd Anthony Johns Jr. ... stunts (2 episodes, 2016)
Josh Kemble ... stunt performer (2 episodes, 2016)
Nito Larioza ... stunt performer (2 episodes, 2016)
Bethany Levy ... Teen Kizzy Stunt Double (2 episodes, 2016)
Kortney Manns ... stunt performer (2 episodes, 2016)
Kevin Reid ... stunt double: Jonathan Rhys Meyers / stunt double: jonathan rhys meyers / stunts (2 episodes, 2016)
Preston Schrag ... stunts (2 episodes, 2016)
Nick Stanner ... stunt player / stunts (2 episodes, 2016)
Hamid-Reza Benjamin Thompson ... stunt double: Hakeem Kae-Kazim / stunt double: Sedale Threatt, Jr (2 episodes, 2016)
Kevin Waterman ... stunt performer / stunts (2 episodes, 2016)
Rocky Abou-Sakher ... stunt performer (1 episode, 2016)
Jason Ament ... stunt performer (1 episode, 2016)
Jon Arthur ... gun handler (1 episode, 2016)
Florian Ciprian ... fight choregrapher (1 episode, 2016)
Matt Cipro ... stunt performer (1 episode, 2016)
Danny Cosmo ... stunt player (1 episode, 2016)
Joe Dryden ... utility stunts (1 episode, 2016)
Kevin Dyer ... Stunt Double: Rege-Jean Page (1 episode, 2016)
Mark Fisher ... stunts (1 episode, 2016)
Kirk A. Jenkins ... stunt double: octavius johnson (1 episode, 2016)
Jean Claude Leuyer ... stunt performer (1 episode, 2016)
Nicole Marines ... stunt double: Anna Paquin (1 episode, 2016)
Aaron Matthews ... stunts (1 episode, 2016)
Anton Moon ... stunt coordinator (1 episode, 2016)
Andy Rusk ... stunts (1 episode, 2016)
Nathan Siebring ... stunt performer (1 episode, 2016)
Joe Williams ... utility stunts (1 episode, 2016)
Ian Williamson ... stunt performer (1 episode, 2016)
Michael Yahn ... stunts (1 episode, 2016)
Pauline Boudreaux ... stunt double: G. Hannelius (uncredited) (1 episode, 2016)
Kurt DeVille ... stunt double: Forest Whitaker (uncredited) (1 episode, 2016)
Kundai Murapa ... stunt double: Kunta Kinte (uncredited) (1 episode, 2016)
Josie Walsh ... assistant stunt coordinator (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Camera and Electrical Department 

Aerobo ... Aerial Drone Cinematography (4 episodes, 2016)
Bob Bates ... gaffer (4 episodes, 2016)
Scott Calcagno ... rigging grip (4 episodes, 2016)
Steven Cueva ... a cam first ac (4 episodes, 2016)
Brandon Dauzat ... first assistant camera: "b" camera (4 episodes, 2016)
Steve Dietl ... still photographer (4 episodes, 2016)
Rowland Egerton ... best boy rigging grip (4 episodes, 2016)
Corey Erwin ... best boy electric (4 episodes, 2016)
Cale Finot ... director of photography: 2nd unit / director of photography: second unit (4 episodes, 2016)
Jim Firios ... lighting technician (4 episodes, 2016)
Dan Furst ... video assist / video assist operator (4 episodes, 2016)
Jordan Hager ... grip (4 episodes, 2016)
Darcy Lynne Jamison ... lighting programmer (4 episodes, 2016)
Vic Keatley ... rigging gaffer (4 episodes, 2016)
Matthew LeCrone ... lighting technician (4 episodes, 2016)
Chad Naremore ... best boy grip (4 episodes, 2016)
Taylor Seaman ... loader (4 episodes, 2016)
Nate Selee ... lighting console programmer (4 episodes, 2016)
Stephanie Sousa ... lighting technician (4 episodes, 2016)
Jon Tenholder ... lighting technician (4 episodes, 2016)
Chris Trosclair ... lighting technician (4 episodes, 2016)
Tedd Underwood ... rigging best boy electric (4 episodes, 2016)
John Vinson ... grip (4 episodes, 2016)
Melvin J. Walker ... grip (4 episodes, 2016)
Michael Watson ... b cam operator (4 episodes, 2016)
Sterling Wiggins ... second assistant camera: b camera (4 episodes, 2016)
Justin Wright ... lighting technician (4 episodes, 2016)
Joshua Anderson ... additional lighting technician (3 episodes, 2016)
Jason Bauer ... digital imaging technician (3 episodes, 2016)
Stephen Early ... first assistant camera: c camera (3 episodes, 2016)
Peter McCaffrey ... camera operator (3 episodes, 2016)
Justin Paterson ... rigging gaffer (3 episodes, 2016)
Mike Rushing ... grip (3 episodes, 2016)
Ryan Watson ... rigging grip / best boy rigging grip (3 episodes, 2016)
Eric Wycoff ... director of photography: second unit (3 episodes, 2016)
Jeffrey Steven Brink ... aerial drone cinematographer (2 episodes, 2016)
Michael Craig Ferguson ... aerial drone pilot (2 episodes, 2016)
Nicholas Groetsch ... video assist: second unit (2 episodes, 2016)
Michael Lowendick ... grip (2 episodes, 2016)
Callie Moore ... second assistant "c" camera (2 episodes, 2016)
Josh Oliver ... electrician (2 episodes, 2016)
Zachary Sieffert ... first assistant camera (2 episodes, 2016)
Jacob Alvarez ... grip (1 episode, 2016)
Austin Alward ... first assistant camera: b camera (1 episode, 2016)
Michael Applebaum ... b camera operator: United States (1 episode, 2016)
Nathan Borck ... digital imaging technician (1 episode, 2016)
Michael Carstensen ... b camera operator (1 episode, 2016)
Pete Cavaciuti ... a camera operator (1 episode, 2016)
Jake Czepiel ... second unit dolly grip (1 episode, 2016)
Stephen Fouasnon ... digital imaging technician: second unit (1 episode, 2016)
Kevin Gazdik ... Rigging gaffer (1 episode, 2016)
Houston Hadden ... assistant camera (1 episode, 2016)
Brian Posslenzny ... electrician (1 episode, 2016)
Wayne Shields ... gaffer (1 episode, 2016)
Michele K. Short ... still photographer (1 episode, 2016)
Michael Swan ... director of photography: second unit (1 episode, 2016)
Arno van der Laan ... second assistant camera "a" camera (1 episode, 2016)
Zaan Wienand ... key grip (1 episode, 2016)
Fabio Cachucho ... second assistant camera: second unit (uncredited) (1 episode, 2016)
Andy Chen ... first assistant camera: vfx unit (uncredited) (1 episode, 2016)
Casey Crafford ... still photographer (uncredited) (1 episode, 2016)
Marco Goncalves ... second assistant a camera: second unit (uncredited) (1 episode, 2016)
Todd Greenlee ... second assistant camera (uncredited) (1 episode, 2016)
Michael D. Kennedy ... scorpio head technician (uncredited) (1 episode, 2016)
Evan Maclachlan ... first assistant camera: "a" camera (uncredited) (1 episode, 2016)
Bryce Marshall ... second assistant camera (uncredited) (1 episode, 2016)
D.J. Phillips ... loader (uncredited) (1 episode, 2016)
Karl Schmidt ... phantom operator (uncredited) (1 episode, 2016)
Rob Skuse ... rigging grip (uncredited) (1 episode, 2016)
Eric van der Vynckt ... digital utility: second unit (uncredited) (1 episode, 2016)
Joe Waistell ... additional first assistant camera (uncredited) (1 episode, 2016)
Zander White ... loader: second unit (uncredited) (1 episode, 2016)
Steven Brett Whittaker ... video tape operator (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Casting Department 

Andrew Hadzopoulos ... casting associate (4 episodes, 2016)
Rikki Hegwood ... extras casting coordinator (4 episodes, 2016)
Meagan Lewis ... casting: New Orleans (4 episodes, 2016)
Moonyeenn Lee ... casting: South Africa (1 episode, 2016)
Craig Swanepoel ... extras casting director (1 episode, 2016)
Elizabeth Brown ... casting assistant (uncredited) (1 episode, 2016)
Theresa Hernandez ... casting assistant (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Costume and Wardrobe Department 

Jade Brandt ... additional seamstress (4 episodes, 2016)
Marilyn Brum ... seamstress (4 episodes, 2016)
Shareen Chehade ... set costumer (4 episodes, 2016)
Meghan Cornay ... costumer: fitter (4 episodes, 2016)
Clara Diaz ... set seamstress (4 episodes, 2016)
Sharon Fauvel ... head ager/dyer (4 episodes, 2016)
Catharine Fletcher Incaprera ... set costume supervisor (4 episodes, 2016)
Michelle M. Hebert ... costumer (4 episodes, 2016)
Brittany Lathan ... set costumer (4 episodes, 2016)
Leigha K. Lindsay ... costume coordinator (4 episodes, 2016)
Kevin Mayes ... head tailor (4 episodes, 2016)
Meagan McLaughlin ... costume supervisor / costumer supervisor: United States (4 episodes, 2016)
Douglas J. Stewart ... textile artist (4 episodes, 2016)
Britany Viguerie ... costumer (4 episodes, 2016)
Emma Villere ... costumer (4 episodes, 2016)
Jen Wasson ... key costumer (4 episodes, 2016)
Tamsyn Lee Wilson ... ager & dyer (4 episodes, 2016)
Kayla Berry ... ager/dyer / set costumer (3 episodes, 2016)
Ian Churchill ... ager/dyer (3 episodes, 2016)
Caroline Horton ... set costumer (3 episodes, 2016)
Amy Darden Amos ... seamstress (2 episodes, 2016)
Timothy Pickles ... advisor: military costumes (2 episodes, 2016)
Kyle Prowse ... set costumer (2 episodes, 2016)
Maura 'Maude' Cusick ... costumer (1 episode, 2016)
Hetta Burger ... assistant costume designer (1 episode, 2016)
Karen Clark ... seamstress (1 episode, 2016)
Michelle Etzebeth ... set costumer (1 episode, 2016)
Gillian Florence ... costume supervisor (1 episode, 2016)
Natasha Romanow ... costumer (1 episode, 2016)
Larry V. Steele ... wardrobe assistant (1 episode, 2016)
Inge Hough ... key costumer (uncredited) (1 episode, 2016)
Hilary Niederer ... costume buyer (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Editorial Department 

Albert Andrade ... post-production coordinator (4 episodes, 2016)
Jill Bogdanowicz ... senior colorist (4 episodes, 2016)
Gabriele McIntyre ... dailies technician (4 episodes, 2016)
Eric Patton ... post production supervisor (4 episodes, 2016)
Mitch Paulson ... supervising digital colorist (4 episodes, 2016)
Scott Salamon ... dailies producer (4 episodes, 2016)
Connor Weber ... post-production assistant (4 episodes, 2016)
Victoria Grimsley ... assistant editor (2 episodes, 2016)
Susana Benaim ... assistant editor (1 episode, 2016)
Joe Krenzer ... dailies technician (1 episode, 2016)
Auric Lewis ... assistant editor (1 episode, 2016)
Firoza Rahim ... dailies supervisor / dailies supervisor:dailies (1 episode, 2016)
Agustin Rexach ... assistant editor (1 episode, 2016)
Mike Boord ... assistant editor (uncredited) (1 episode, 2016)
Shawn Broes ... assistant editor (uncredited) (1 episode, 2016)
Oliver Farkas ... colorist: dailies (uncredited) (1 episode, 2016)
Kaylee Karlik ... assistant editor (uncredited) (1 episode, 2016)
Ken Lebre ... supervising dailies producer (uncredited) (1 episode, 2016)
Christopher McDonald ... dailies operator: additional photography (uncredited) (1 episode, 2016)
Jacques McDonald ... dailies producer (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Location Management 

Johnny Calloway ... location assistant / assistant location manager (4 episodes, 2016)
Batou Chandler ... location manager (4 episodes, 2016)
Beau Bebeau ... location assistant (3 episodes, 2016)
Joe Stange ... location assistant (3 episodes, 2016)
Neville Botha ... location manager (1 episode, 2016)
Jean Roux ... location manager (1 episode, 2016)

Series Music Department 

Red Bennett ... scoring assistant / synth programming (4 episodes, 2016)
Beth Caucci ... additional music programming / musician: African percussion (4 episodes, 2016)
Peter Gregson ... musician: solo electric and acoustic cello (4 episodes, 2016)
James T. Hill ... music scoring mixer (4 episodes, 2016)
Frankie Pine ... music consultant (4 episodes, 2016)
John Ashton Thomas ... orchestrator (4 episodes, 2016)
Peter Cobbin ... score recorded by (3 episodes, 2016)
Alexis Grapsas ... composer: additional music (3 episodes, 2016)
Geoff Lawson ... assistant orchestrator (3 episodes, 2016)
Matt Shelton ... music editor (3 episodes, 2016)
Peter Bateman ... composer: additional music (2 episodes, 2016)
T.J. Lindgren ... additional music programming / electric cello (2 episodes, 2016)
George Acogny ... music supervisor (1 episode, 2016)
Jared Gutstadt ... end credits (1 episode, 2016)
Jason La Rocca ... music scoring mixer (1 episode, 2016)
Tommy Laurence ... orchestrator (1 episode, 2016)
Helena Lea ... music editor (1 episode, 2016)
Phil McGowan ... additional score mixer (1 episode, 2016)
Ahmir-Khalib Thompson ... executive music producer (1 episode, 2016)
Richard Harwood ... musician: principal cello (uncredited) / musician: solo cello (uncredited) (3 episodes, 2016)
Cheryl Kim ... violin coach: Forest Whitaker (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Other crew 

Aaron Askew ... second assistant accountant (4 episodes, 2016)
Alex Lee Bonner ... production assistant (4 episodes, 2016)
Morey Butler ... armorer (4 episodes, 2016)
Bryan W. Carpenter ... key armorer (4 episodes, 2016)
Ali D Hopson ... production assistant (4 episodes, 2016)
Joshua Dausch ... assistant to forest whitaker / assistant to laurence fishburne / cast assistant: Anna Paquin / cast assistant: Jonathan Rhys Meyers (4 episodes, 2016)
Sam Day ... first assistant accountant (4 episodes, 2016)
Kristin Garlington ... payroll accountant: additional photography (4 episodes, 2016)
Scott Goldie ... production secretary (4 episodes, 2016)
Alexander B. Hill ... script supervisor: second unit (4 episodes, 2016)
Sam Horton ... production coordinator / production coordinator: United States (4 episodes, 2016)
Lisa H. Jackson ... second assistant accountant (4 episodes, 2016)
Liz Landers ... key craft service (4 episodes, 2016)
Rebecca Llorella ... accounting clerk (4 episodes, 2016)
Allison A. Millican ... Travel Coordinator / travel coordinator (4 episodes, 2016)
Olga Parera ... spanish translation for dubbing (4 episodes, 2016)
Anthony Pelot ... production assistant (4 episodes, 2016)
Mandy Poche ... stand-in (4 episodes, 2016)
Kevin Pratt ... production assistant (4 episodes, 2016)
Howard Samuelsohn ... dialect coach (4 episodes, 2016)
Kelly M. Stone ... first assistant accountant (4 episodes, 2016)
Rick S. Sulier ... production accountant (4 episodes, 2016)
Samuel W. Sullivan ... script supervisor (4 episodes, 2016)
Jared Swidzinski ... key set production assistant (4 episodes, 2016)
Alexander B. Williams ... key craft service (4 episodes, 2016)
Nicole Williams ... assistant: Producers / assistant to the producers (4 episodes, 2016)
Orneatha Wright ... payroll clerk (4 episodes, 2016)
Christian Brown ... 2nd payroll accountant / second payroll accountant (3 episodes, 2016)
Michael Grigsby ... production accountant (3 episodes, 2016)
Michael Campbell ... stand-in (2 episodes, 2016)
Michael Chaney ... assistant armorer (2 episodes, 2016)
Kenny Evans ... assistant: armorer (2 episodes, 2016)
Randy Gaewsky ... crafts services assistant (2 episodes, 2016)
Todd Greenlee ... production assistant (2 episodes, 2016)
Tracy B. Mann ... stand-in (2 episodes, 2016)
Taylor Newman ... set production assistant (2 episodes, 2016)
Kristin Peterman ... locations office coordinator (2 episodes, 2016)
Christina Porter ... assistant to mario van peebles / assistant to thomas carter (2 episodes, 2016)
Daniel Seth ... Creative Aide to Mr. Whitaker / creative aide: Mr. Whitaker (2 episodes, 2016)
Lisa Ann Smith ... stand-in (2 episodes, 2016)
Josh Stephenson ... production assistant: reshoots (2 episodes, 2016)
M. Jearl Vinot ... production assistant: additional (2 episodes, 2016)
Stephen Daniel Wayne ... set production assistant (2 episodes, 2016)
Brendon Bennett ... marine crew / safety diver (1 episode, 2016)
David Bush ... script supervisor (1 episode, 2016)
Nicole Garcea ... script supervisor (1 episode, 2016)
Aqeel Isaacs ... production secretary (1 episode, 2016)
André Jaques ... Skipper (1 episode, 2016)
Sarah King ... stand in/ ms. mcguinness (1 episode, 2016)
Carl Lawson ... production coordinator: second unit (1 episode, 2016)
Derrick Lee ... stand-in (1 episode, 2016)
Valerie Legrain-Doussau ... legal affairs (1 episode, 2016)
Jason Martin ... Marine Coordinator (1 episode, 2016)
Thato Mogoje ... travel & housing coordinator (1 episode, 2016)
Elelwani Netshifhire ... script supervisor: 2nd unit (1 episode, 2016)
Tim Sigur ... Assistant to the Director (1 episode, 2016)
Craig Swanepoel ... extras casting and coordination (1 episode, 2016)
Tre Tureaud ... stand-in (1 episode, 2016)
Millisia White ... choreographer (1 episode, 2016)
Faa Brimmo ... adr voice actor (uncredited) (1 episode, 2016)
Christopher Terrell Brown ... stand-in: Chicken George (uncredited) (1 episode, 2016)
Omar Diop ... voiceover (uncredited) (1 episode, 2016)
Newton James Hippolyte Jr. ... stand-in: Samson (uncredited) (1 episode, 2016)
Jeffrey M. Lawhorn ... production legal: Cowan DeBaets Abrahams & Sheppard, LLP (uncredited) (1 episode, 2016)
Nathan St Pierre ... accounts clerk (uncredited) (1 episode, 2016)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page