Edit
"Atlantis" A Girl by Any Other Name (TV Episode 2013) Poster

(TV Series)

(2013)

Full Cast & Crew

Directed by 

Justin Molotnikov

Writing Credits  

Johnny Capps ... (created by) &
Julian Murphy ... (created by) &
Howard Overman ... (created by)
 
Howard Overman ... (by)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
Itheus
...
Korinna
...
...
Celandine
...
Karpos
Frances Tomelty ...
Anysia
David Lloyd ...
Nereus
Naomi Everson ...
...
Demetria
Rest of cast listed alphabetically:
Elle van Knoll ...
Maenad
Paul Blackwell ...
Atlantan (uncredited)
Helena Dennis ...
Maenad (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Johnny Capps ... executive producer
Rachel Knight ... co-producer
Julian Murphy ... executive producer
Howard Overman ... executive producer
Amanda Wilkie ... co-producer
Gareth Williams ... associate producer

Music by 

Rob Lane

Cinematography by 

Dale McCready ... director of photography

Film Editing by 

Simon Reglar

Casting By 

Andy Pryor

Production Design by 

Paul Cripps

Art Direction by 

Stacey Dickinson
Tristan Peatfield

Costume Design by 

Jane Spicer

Makeup Department 

Betsan Dafydd ... crowd make-up & hair
Shaune Harrison ... prosthetic artist
Andrea Leanza ... prosthetic sculptor: Medusa
Rosie Octon ... makeup artist
James Spinks ... makeup artist
Jody Williams ... hair designer / makeup designer
Maria Zimmerman ... makeup artist

Production Management 

Atlantis ... production manager
Rebecca Pearson ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Simon .J. Aguirre ... first assistant director
Adam Byles ... second assistant director
Louisa Fielden ... second unit director
Delmi Thomas ... third assistant director
Gareth Webb ... third assistant director: second unit (uncredited)

Art Department 

Peter Davis ... head painter
Sarah Hauldren ... drafting
Tom Major ... standby props daily
Jo Sansom ... draughtsman
Andrew Shepherd ... stage hand
Eddie Murphy ... carpenter (uncredited)

Sound Department 

Ben Baird ... dubbing mixer
Adrian Bell ... sound recordist
Dom Corbisiero ... sound recordist
Mark Elson ... additional boom operator
Jamie McPhee ... dubbing editor
Chips Paul ... dubbing mixer
Ric Perrin ... boom operator (additional unit)
Rob Price ... foley mixer
Adam Ridge ... boom operator / second unit mixer
Ruth Sullivan ... foley artist

Special Effects by 

Dominic Blake ... special effects technician
David Caunce ... special effects assistant
Andy Adam ... special effects floor supervisor (uncredited)

Visual Effects by 

Katarzyna Ancuta ... compositor: Vine FX
Peter Blackburn ... compositor: Vine FX
Steven Bray ... compositor: Vine FX
Steve Brown ... animator: Vine FX
Adam Burnett ... creature td: Vine FX
Rosemary Chester ... compositor: Vine FX
Kia Coates ... compositor: Vine FX
David Emeny ... compositor: Vine FX
Andrea Falcone ... animator: Vine FX
James Furlong ... digital matte painter: Vine FX
Alex Galan ... lighter: Vine FX
Sally Goldberg ... lead creature td: Vine FX
Elysia Greening ... compositor: Vine FX
Dante Harbridge Robinson ... concept artist & environment td: Vine FX
John Hardwick ... compositor: Vine FX / digital compositor
Robin Huffer ... lighting and environment look development lead: Vine FX
Marc Hutchings ... compositor: Vine FX
Chris Hyman ... systems support: Vine FX
Michael Illingworth ... visual effects supervisor
Ramin Kamal ... shader writer & pipeline td: Vine FX
Lon Krung ... lead character artist: Vine FX
Martin Lake ... visual effects coordinator: Vine FX
Virgil Manning ... lead animator: Vine FX
Matthew McKinney ... fx animator: Vine FX
Ivor Middleton ... cg supervisor: Vine FX
Thomas Müller ... look development and lighting lead: Vine FX
Clare Norman ... visual effects producer: Vine FX
Jeff North ... 3d generalist: Vine FX / visual effects artist
Alexandra Papavramides ... senior digital compositor
Matthew Plummer ... compositor: Vine FX
Tim Potter ... 3D Generalist: Vine FX
Antonio Rodríguez Díaz ... compositor: Vine FX / digital compositor
Foad Shah ... compositor: Vine FX
Elliot Staker ... matchmove & layout: Vine FX
Mark Stepanek ... lighter: Vine FX
Andy Stevens ... awards editor: Vine fx
Ben Turner ... compositor
Audrius Urbonavicius ... digital matte painter: Vine FX
Rachel Ward ... animator: Vine FX
Doug Winder ... digital matte painter: Vine FX
Annabel Wright ... visual effects coordinator / visual effects coordinator: Vine FX

Stunts 

Joseph Beddelem ... stunt performer
Fabre Benoît ... stunt performer
Jason Oettle ... head stunt rigger

Camera and Electrical Department 

Nick Briggs ... still photographer
Gary Chaisty ... gaffer
Mark Day ... best boy
Matt Grace ... electrician
Owen Richards ... electrician
Chris Samworth ... first assistant camera: b camera
Kamaleddine Talmi ... grip
Simon Tanner ... electrician
Alice Canty ... additional focus puller: "b" camera (uncredited)

Animation Department 

Steve James Brown ... animator

Casting Department 

Jamie Edgerton ... extras casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Samantha Cousins ... costume supervisor
Rebecca Cunningham ... costume assistant (daily)
Rosi Flood ... chief breakdown artist/dyer
Kate Jeanne ... costume maker
Amanda Mattes ... costume breakdown artist
Charlie Poole ... costume maker
Joanna Nicholls ... principal costume maker (uncredited)

Editorial Department 

Scott Hinchcliffe ... on-line editor
Kevin Horsewood ... colorist
Damion Katwaroo ... digital intermediate editor
Laura M. Kettle ... assistant editor
Ben McIlveen ... telecine
Robert Scammell ... colourist: dailies
James Slattery ... colorist: dailies
Ram K Tripathi Samaveda ... dailies assistant

Location Management 

Gareth Webb ... location assistant

Music Department 

Richey Rynkowski ... composer assistant
Jonny Sims ... orchestrator (uncredited)

Transportation Department 

El Mahjoub Najma ... transportation captain
Dave Williams ... transport facilities manager

Other crew 

Paul Atkinson ... rushes runner
Helenka Boden ... drama assistant
Hannah Cooke ... runner: assistant director
Mohammed El Meziane ... production coordinator
Hannah Featherstone ... production assistant
Ana Garrido ... script supervisor: 2nd Unit
Laurence Parker ... production accountant
Chris Rankin ... production secretary
Claire Riley ... production coordinator
Jonathan Warrilow ... floor runner

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page