Edit
Fantastic Beasts and Where to Find Them (2016) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

David Yates ... (directed by)

Writing Credits  

J.K. Rowling ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
...
Customs Official
Scott Goldman ...
Customs Official (voice)
...
Witness
...
Photographer 2
Tristan Tait ...
Reporter
...
...
Photographer 1
...
...
...
...
...
...
...
Bank Employee
...
Secretary
...
Mr. Bingley
Jake Samuels ...
Bank Guard
...
Young Man
...
Red
...
Guide - Inside Macusa
...
Guy Paul ...
Auror 2
...
Auror 9
...
Auror 10
...
Auror 1
...
...
Boy with Birthmark
Miles Roughley ...
Poor Boy
...
Housewife
...
Policeman
Paul Birchard ...
Hobo
...
Langdon Shaw
Tom Hodgkins ...
Barker
...
Shaw Senior
...
Henry Shaw Jnr / Senator Shaw
Ellie Haddington ...
Mrs. Esposito
...
Joseph Macnab ...
Police Officer 1
...
Police Officer 2
...
Announcer
...
...
Richard Clothier ...
British Envoy
...
...
Auror 3
Richard Hardisty ...
Auror 4
...
Executioner 1
Miquel Brown ...
...
...
Executioner 3
Matthew Wilson ...
Sam the Obliviator
...
Watchman
...
Singer - The Blind Pig Speakeasy
Emmi ...
Singer - The Blind Pig Speakeasy
...
Nicholas McGaughey ...
Australian Wizard
...
Nearby Criminal
...
...
Auror 6 (as Arinze Kene)
...
Female Customer in Bakery
...
Rest of cast listed alphabetically:
...
International Royal Dignitary (uncredited)
Gabriele Antonini ...
Newspaper Boy (uncredited)
Aileen Archer ...
Criminal (uncredited)
Robert-Anthony Artlett ...
Upperclass Wizard (uncredited)
Lee Asquith-Coe ...
Officer 247 (uncredited)
...
Pedestrian (uncredited)
...
Boat Crew (uncredited)
Michael Barron ...
New Yorker (uncredited)
Roy Beck ...
Gala Speechwriter (uncredited)
Marc Benanti ...
Journalist (uncredited)
Nathan Benham ...
Bank Guard (uncredited)
Paul Bergquist ...
Gala Dinner Guest (uncredited)
Laura Bernardeschi ...
Italian Tenant in New York (uncredited)
David J Biscoe ...
Journalist (uncredited)
Lee Bolton ...
Photographer (uncredited)
...
New Yorker (uncredited)
Elizabeth Briand ...
Gala Guest (uncredited)
...
Gala Dinner Guest (uncredited)
Greg Brummel ...
New York Tenement (uncredited)
...
Tenement Woman (uncredited)
...
Gala Guest (uncredited)
...
Mrs. Goldstein (uncredited)
...
Gentleman (uncredited)
Stacey Clegg ...
Gala Dinner Guest (uncredited)
Chloe Collingwood ...
Taxi Passenger (uncredited)
Claire Cooper-King ...
Gala Dinner Guest (uncredited)
Carmen Cowell ...
Tenement Woman (uncredited)
...
New Yorker (uncredited)
...
Factory Worker (uncredited)
Craig Davies ...
New Yorker (uncredited)
Nick Davison ...
Factory Worker (uncredited)
...
New York Journalist (uncredited)
Rudi Dharmalingam ...
Ranjit (uncredited)
...
Young Husband (uncredited)
...
Bank Customer (uncredited)
...
Gentleman (uncredited)
...
Skender (uncredited)
Stephanie Eccles ...
Gala Dinner Guest (uncredited)
...
Banker (uncredited)
...
Factory Worker (uncredited)
...
Bank Client (uncredited)
Marketa Flynn ...
New Yorker (uncredited)
...
Witch (uncredited)
...
Gala Guest (uncredited)
David Goodson ...
Porter (uncredited)
...
Jazz Girl (uncredited)
Rudy Valentino Grant ...
New York Street Sweeper (uncredited)
Guna Gultniece ...
Immigrant (uncredited)
...
Criminal (uncredited)
...
NYC Banker (uncredited)
Kornelia Horvath ...
South American Passenger on Newt's Boat (uncredited)
Ashley Hudson ...
Young Gentleman (uncredited)
Alan Wyn Hughes ...
Gala Photographer (uncredited)
Alex Jaep ...
Pedestrian (uncredited)
Ian Jenkins ...
High Society Gentleman (uncredited)
...
Gala Dinner Guest (uncredited)
...
Wizard (uncredited)
...
Male Passenger on Newt's Boat (uncredited)
Attila G. Kerekes ...
New York Citizen (uncredited)
Simon Kerrison ...
High Society Gentleman / Gala Guest (uncredited)
Denis Khoroshko ...
Banker Smirnoff (uncredited)
Cristian Lazar ...
New York Citizen (uncredited)
...
Wizard (uncredited)
Cole Leman ...
Customs Officer (uncredited)
...
Spaniard Ship Passenger (uncredited)
...
Gala Guest (uncredited)
...
New York Socialite (uncredited)
Paul Low-Hang ...
Pentagram Nobleman (uncredited)
Jennie Luke ...
Macusa Receptionist (uncredited)
Khristopher MacLeod ...
Higher Class Gentleman (uncredited)
Joe Malone ...
Young Wizard (uncredited)
...
Mr. Goldstein (uncredited)
Christopher Marsh ...
New York Banker (uncredited)
...
Exterminator (uncredited)
Pete Meads ...
Factory Worker (uncredited)
...
Bank Customer (uncredited)
Arnold Montey ...
Journalist (uncredited)
...
Newsroom Reporter (uncredited)
Paul A Munday ...
Journalist (uncredited)
...
Blind Pig Criminal (uncredited)
...
Circus Escapologist (uncredited)
...
Gala Dinner Guest (uncredited)
Andrew G. Ogleby ...
...
Creature Performer (uncredited)
...
New York Gentleman (uncredited)
...
Gangster at Bar (uncredited)
...
Bank Begging Tramp (uncredited)
...
Gangster (uncredited)
Richard Price ...
Gala Guest (uncredited)
...
Aunt of the Bride (uncredited)
...
Gala Guest (uncredited)
...
Higher Class Gentleman (uncredited)
...
Passerby (uncredited)
...
Gala Guest (uncredited)
...
Smart New Yorker (uncredited)
Andrei Satalov ...
Wizard (uncredited)
Dave Simon ...
New York Socialite (uncredited)
...
Gala dinner guest (uncredited)
Ryan Storey ...
Waiter (uncredited)
Connor Sullivan ...
Gala Guest (uncredited)
Camilla Talarowska ...
New York Citizen (uncredited)
Mitchell Thornton ...
Gala Doorman and Waiter (uncredited)
...
Street Vendor (uncredited)
Vassiliki Tzanakou ...
Boat Passenger (uncredited)
...
Auror (uncredited)
Morgan Walters ...
Watchman (uncredited)
...
Featured Bank Guard (uncredited)
Tony Paul West ...
Doorman (uncredited)
...
Criminal on 'Wanted' Poster (uncredited)
Miroslav Zaruba ...
Bank Guard (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Neil Blair ... executive producer
David Heyman ... producer (produced by)
Steve Kloves ... producer (produced by)
Tim Lewis ... executive producer
J.K. Rowling ... producer (produced by)
Rick Senat ... executive producer
Michael Sharp ... co-producer
Lionel Wigram ... producer (produced by)

Music by 

James Newton Howard ... (music by)

Cinematography by 

Philippe Rousselot ... director of photography

Film Editing by 

Mark Day ... (edited by)

Casting By 

Fiona Weir

Production Design by 

Stuart Craig
James Hambidge

Art Direction by 

David Allday ... senior art director
Guy Bradley
Toby Britton
Peter Dorme
Gavin Fitch
Martin Foley
Kate Grimble
Hayley Easton Street
Leslie Tomkins ... senior art director

Set Decoration by 

Anna Pinnock

Costume Design by 

Colleen Atwood

Makeup Department 

Jo Barrass-Short ... makeup and hair crowd trainee
Emmy Beech ... junior hair stylist/ makeup artist
Anita Burger ... hair stylist
Holly Caddy ... crowd junior daily
Emily Rose Connor ... trainee make up artist: crowd
Tania Couper ... crowd hairdresser
Lauren Katie Cox ... makeup junior
Pollyanna Coxon-Smith ... assistant makeup artist: crowd
Sally Crouch ... hair stylist / makeup artist
Laura Viana da Silva ... makeup artist
Ellie Garratt ... make-up trainee: crowd dailie
Catherine Grove ... main team hair and make up trainee
Fae Hammond ... makeup & hair designer
Carmel Jackson ... hair stylist
Deb Kenton ... hair artist: Crowd
Sophia Knight ... hair & make up: Crowd
Nicky Knowles ... key makeup artist
Suzi Long ... crowd make-up and hair artist
David Malinowski ... prosthetic makeup artist
Colum Mangan ... prosthetic makeup artist
Helen Masters ... make-up trainee
Donald McInnes ... personal hairstylist/colourist for Johnny Depp
Polly Mossman ... makeup artist
Adam James Phillips ... crowd hairdresser
Chloë Pyne ... hair and makeup trainee: crowd
Susie Redfern ... special makeup effects artist: additional photography (as Susie O'Sullivan)
Adrian Rigby ... prosthetic makeup artist: Ezra Miller
Alex Rouse ... wigmaker
Loulia Sheppard ... crowd senior hairstylist
Catherine Elizabeth Smith ... hair stylist
Rachael Speke ... hair stylist / makeup artist
Victoria Warrington ... contact lens technician
Sarah Weatherburn ... facial hair maker

Production Management 

Tony Davis ... second unit: production manager
Kevin Jenkins ... studio unit location manager
Marianne Jenkins ... post production executive
Pamela Joyce ... production supervisor
Michael Sharp ... co-producer / unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Tom Brewster ... second second assistant director
Rory Broadfoot ... third assistant director: 2nd unit
Tom Browne ... floor second assistant director: second unit
Glen Carroll ... third assistant director
Mark Cockren ... floor second assistant director- second unit
Carrie Cooksley ... set pa
Charlie Dennis ... set pa: second unit
Toby Ford ... first assistant director: second unit, additional photography
Dominic Fysh ... first assistant director: second unit
Chris Gainsbury ... set pa: second unit
Stephen Gallacher ... daily third assistant director: crowd
Harry Guest ... on-set pa
Freddie Hall ... third assistant director: additional photography, dailies
Daniel Hillary ... third assistant director: second unit, dailies
Katharina Hingst ... co-third assistant director
Annie Hitchcock ... crowd second ad
Ben Howard ... key second assistant director
Ben Howarth ... first assistant director: additional photography
Alex Irvine ... third assistant director: crowd
Lucy C. Jordan ... set pa
Danni Lizaitis ... third assistant director
Terence Madden ... second assistant director: second unit
Guy Mannerings ... crowd pa: dailies
Candy Marlowe ... Crowd Casting Director
Charlotte Amelia Miles ... crowd production assistant
Georgina Miles ... crowd production assistant
Alex Oakley ... first asssiant director additional photography
Ben Quirk ... floor second assistant director: additional photography
Jason Rickwood ... third assistant director: Action Vehicles
Josh Robertson ... first assistant director
Jack Scarisbrick ... set pa
Barney Shakespeare ... third assistant director: crowd second unit
David Sowerby ... base pa: second unit
Patrick Waggett ... third assistant director: additional second unit
Vanluke Watson ... key set production assistant: additional photography
Jacob Wood ... Set PA
Stephen Woolfenden ... second unit director

Art Department 

Katie Adamson ... assistant buyer
Alex Aitken ... supervising plasterer
Oscar Allan ... art dept assistant: dailies
Ellyn Arthur ... junior prop modeller: production assistant
Huw Arthur ... standby art director
Giles Asbury ... storyboard artist
Suzanne Austin ... standby art director 2nd unit
Lucy Best ... trainee prop modeller
Emily Bick ... Prop Modeller
Rob Bliss ... concept artist
Emily Cannon ... art department assistant
Paul Catling ... concept artist
Robert Channon ... prop painter
Richard Cheal ... prop maker
Paul Cheesman ... prop storeman
Stephanie Clerkin ... art department assistant
Emma Clough ... draughtsman
Matt Cooke ... assistant prop master
Jim Cornish ... storyboard artist
Bryn Court ... Concept/HOD Sculptor
Tom Coxon ... work experience
James Cullane ... carpenter
Sarah Elizabeth Daily ... dressing props
Peter Davis ... prop painter
Brooke Dibble ... sculptor
Jonathan Downing ... action prop buyer
Sally Dray ... portrait painter
Mark Dubeau ... concept artist
Sander Ellers ... supervising modeller
Scott Elms ... carpenter
Kevin Fisher ... action vehicles floor supervisor
Natalie Forsythe ... dressing props
Laura Fuller ... props coordinator
Tom Gardner ... props
Lucy Samantha Gorman ... graphic design trainee
Simon Gosling ... prop modeller
Jake Hall ... assistant art director
Alí Halliday ... trainee modeller
Sean Haskett ... picture vehicles senior technician
James Hendy ... assistant set decorator
Sophie Hervieu ... assistant set decorator
Andrew Hodgson ... sculptor (as Andrew Eric Hodgson)
Lucy Howe ... assistant set decorator
Darren Howton ... prop modeller
Harry James ... stand by props
Josie Kealy ... graphic design assistant
Alex King ... Picture vehicle coordinator
Michael King ... production buyer
Ross Kirsop ... chargehand plasterer
Karl Koroscik ... dressing propman
Eleanor Lamb ... graphic design assistant
Eduardo Lima ... lead graphic designer
Charlotte Malynn ... draughtsman
Lily Mathiszig-Lee ... propmaker (as Lily Currie)
Albert McCausland ... junior draughtsman
Christian McDonald ... storeman
Ossie Merchant ... dressing props
Miraphora Mina ... lead graphic designer
Stephen Molyneaux ... concept artist
David Morison ... assistant set decorator
Kate Murray ... props
Kirsty Newman ... graphic design intern
Sophie Newman ... assistant set decorator
Mitch Niclas ... supervising standby propman
Renate Nicolaisen ... set dec coordinator
Billy Noonan ... prop modeller
Eva Onsrud ... set dec coordinator
Wolfgang Osterholzer ... carpenter
Claudia Parker ... assistant set decorator
Amanda Pettett ... construction coordinator
Heather Pollington ... graphic designer
Peter Popken ... concept artist
Dermot Power ... concept artist
Vicky Ralph ... designers assistant
Lewis Reynolds ... assistant prop modeller
Maisie Robinson ... work experience
Jack Salkeld ... Dressing props
Katy Schurr ... junior draughtsman
Ross Sears ... standby stagehand: second unit
Mark Seath ... supervising carpenter
Pollyanna Seath ... construction coordinator
Adam Shepherdly ... standby carpenter
Christian Short ... props workshop supervisor
Corrine Silver ... junior draughtsperson
Suzanna Smith ... assistant art director
Molly Sole ... junior concept artist
James M. Spencer ... draughtsman
Bgi Supplies ... Set fabrication
Kouji Tajima ... concept aritst
Craig Tarry ... props
Charis Theobald ... assistant graphic designer
Jenny Tobin ... set florist
Marc Trunk ... prop modeller
Arnaud Valette ... concept artist
Rowena Vickerman ... model maker
Cara Walker ... petty cash buyer
Julian Walker ... decor and lettering artist
Jake Wells ... chargehand dressing prop
Paul Wescott ... hod scenic painter
Darren Westover ... dressings props
Lizzy Wheeler ... work experience
Candice White ... junior draughtsman
Ben Wilkinson ... property master
Buddie Wilkinson ... Dressing props
Sam Williams ... prop modeller
Thomas Wingrove ... concept artist
Andy Young ... art department assistant
Dorrie Young ... senior draughtsman
Ian Zawadzki ... props painter
Mark Burgess ... trainee prop modeller (uncredited)

Sound Department 

Niv Adiri ... re-recording mixer / sound designer
Ben Barker ... sound designer
Lilly Blazewicz ... foley editor
Adam Bourne ... assistant foley editor
Peter Burgis ... foley artist
Jack Cheetham ... sound mix assistant
Gillian Dodders ... ADR & dialogue editor
Arthur Fenn ... key first assistant sound
Zoe Freed ... assistant foley artist
Danny Freemantle ... sound design editor / sound effects editor
Glenn Freemantle ... sound designer / supervising sound editor
Glen Gathard ... foley mixer
Peter Hanson ... foley editor
Simon Hayes ... production sound mixer
Eilam Hoffman ... sound designer
Jim Hok ... 1st assistant sound: additional photography
Ben Jeffes ... second assistant sound
Robin Johnson ... first assistant sound
Alexa Kahn ... a.d.r recordist
Robert Malone ... sound design editor / sound effects editor
Gavin Marshall ... first assistant sound: second unit
Ronnie Mukwaya ... mix assistant
Andy Nelson ... re-recording mixer
Tyler Newhouse ... adr recordist
Jay Petach ... adr looping
Kobi Quist ... sound mix technician
Gwendolen Sena ... second assistant sound: second unit
James Shannon ... dolby sound consultant
Jason Swanscott ... foley artist
Ivor Talbot ... sound mixer: second unit
Ian Tapp ... re-recording mixer
Bart Vanderzee ... assistant adr recordist
Matt Vowles ... re-recording mixer: international versions
James Wichall ... dialogue editor
Patch Morrison ... additional sound effects editor (uncredited)
Daniel Smith ... additional re-recording mix technician (uncredited)

Special Effects by 

Julie Bentley ... snow effects consultant
Hiram Bleetman ... special effects assistant
Paul Brady ... special effects technician
Christopher Brennan ... special effects technician
George Buckleton ... special effects assistant
Julian Butterfield ... special effects technician
Victoria Cadiou ... Special Effects Buyer/Co-ordinator
Nick Churchill ... special effects trainee
Aaron Crowe ... special effects assistant
Fabrice Di Cicco ... lighting technical director: framestore
Jake Dimmer ... special effects assistant
Harry Eves ... special effects trainee
William John Gant ... breakaway carpenter
Joe Halford ... senior special effects technician
Peter Haran ... floor supervisor: 2nd unit
Leon Harris ... special effects assistant
Adam Heinis ... special effects coordinator
Dan Hogg ... stereo conversion production coordinator
Mark Hutchinson ... snow effects technician
Nick Joscylene ... senior special effects technician
Harry Kilian ... special effects trainee
Tamas Kiss ... special effects technician (special effects technician)
Jim Machin ... sfx workshop supervisor
Mike March ... special effects lead trainee
Jason Marsh ... senior special effects designer
Doug McCarthy ... special effects technician
Rupert Morency ... special effects assistant technician.
Ellie O'Rourke ... special effects trainee
Aaron Parrott ... special effects assistant
Kristan Paul ... special effects assistant
Roderick Pulis ... special effects technician
Bob Reader ... special effects driver
Max Reader ... special effects trainee
Thomas Roberts ... special effects trainee
Andrew Ryan ... special effects technician
John Schofield ... snow effects technician
Leigh Stevens ... special effects trainee
Bgi Supplies ... Sfx vehicle fabrication
Tom Rasburn ... Special effects assistant technician
Rob Vickers ... special effects technician
David Watkins ... special effects supervisor
Alistair Williams ... special effects floor supervisor
Anna Ford ... production support: Cinesite (uncredited)
Sara Lynch ... production support: Cinesite (uncredited)

Visual Effects by 

Ian Abbott ... technology: Double Negative (as Ian Abbot)
Nadarajan Usha Abheesh ... senior prep artist: double negative
Christian Acuña ... Digital Production Manager
Hayley Adams ... matchmove artist: Cinesite
Larry Adlon ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Anton Agerbo ... visual effects producer
Africa Aguirre Martín ... studio data management: double negative
Wakeel Ahmad ... Matchmove And Rotoanimation Artist: MPC
Fazil Ahmed ... Lead Creature TD
Matt Akey ... stereoscopic executive producer
Lee Alexander ... layout supervisor: Image Engine
Neil Alford ... compositor
Pier-Olivier Allard ... animator: Rodeo FX
Rene Allegretti ... matchmove artist: Rodeo FX
Ryan Allen ... stereo compositor
Juan Alonso ... digital compositor
Jhon Alvarado ... pre-visual artist
Reza Amidi ... visual effects editor: Secret Lab
Cody Amos ... fx artist: Rodeo FX
Dane Anderson ... senior io technician: Legend 3D
Scott R. Anderson ... digital matte painter: MPC
Andreas Andersson ... digital compositor
Kanika Andrew ... digital compositor: Double Negative
Edward Andrews ... digital compositor: Double Negative
Tovonaina Andriamampionona ... stereo compositor
Adrien Annesley ... animator: Rodeo FX
Kelly Antaya ... roto/paint artist: Legend 3D
Nairye Apelian ... visual effects project manager: Rodeo FX
Alfredo Octavio Arango ... matchmove artist: Double Negative
Khan Arbaz ... matchmove artist
Fernando Arbelaez ... digital compositor
Normand Archambault ... texture artist: Rodeo FX
William E. Arias ... lookdev and lighting td
Jose Armengol ... mpc texture photographer
Luke Armstrong ... digital compositor: Double Negative
Karen Arredondo Lopez ... visual effects artist
Félix Arsenault ... modeler: Framestore
Mira Arte ... creature effects technical director
Asregadoo Arundi ... visual effects supervisor
Ruth Asensio ... head of layout dept: MPC Montreal
Stewart Ash ... previs lead artist: the third floor inc
Paul Ashall ... matchmove artist: framestore
Sam Ashford-Rowe ... visual effects coordinator
Vincent Aupetit ... previs supervisor
Marie-Ève Authier ... visual effects project manager: Rodeo FX
Peter Aversten ... lookdev artist: Cinesite
Achraf Ayadi ... Visual Effects Technical Director: framestore
Ed Babb ... visual effects artist
Paul A. Baccam ... stereo compositor
Jessica Bagby ... element qc / stereo compositor
Harpreet Bahia ... vfx assistant coordinator
Harveen Bahia ... vfx on set pa
Bhavika Bajpai ... groom technical director
Lucas Baker ... stereoscopic compositor
Michael Baker ... digital compositor
Jamie Bakewell ... previsualization artist/animator
Michael Jeff Baldemoro ... bg prep supervisor: Image Engine
Margherita Balestri ... previs artist: The Third Floor
Denise Ballantyne ... visual effects executive producer: Secret Lab
Tom Balogh ... visual effects editor
Gretchen Bangs ... visual effects artist
Guillaume Baratte ... rigging: Rodeo FX
Magali Barbe ... previs artist
Reuben Barkataki ... compositor: Rodeo FX
Dane K. Barney ... research and development: Double Negative
Marie-Pier Barrette ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Andrew Barry ... compositor / compositor: Framestore
Scott Bartels ... matchmove artist
Keith Barton ... technical support: Milk Visual Effects
Lee Baskerville ... texture artist
Claire Baudean ... texture artist: Framestore
Robin Beard ... compositing supervisor: Double Negative
Mélanie Beaunoyer ... machmove artist: framestore
D.J. Becerral ... stereo compositor: Legend3D
Anders J.L. Beer ... visual effects
Loïc Beguel ... matchmove artist: Rodeo FX
Katie Bell ... production support: Double Negative
William Bell ... lead modeller: MPC
Martin Belleau ... lead lighting td: Framestore / lead lighting
Nathan Benner ... stereo compositor
Sara Bennett ... compositing supervisor
Brian N. Bentley ... technical director
Jordan Benwick ... compositing supervisor
Prabir Bera ... Lead Stereoscopic Compositor
Ian Berg ... data i/o: Double Negative
Chris Berry ... paint & roto artist: Framestore
Louis-Charles Berthiaume ... animator: Rodeo FX
Mathieu Bertrand ... cg supervisor: Framestore
Teresa Berus ... visual effects coordinator
Uttham Bhalaykar ... paint and roto
Alain Bignet ... digital compositor
Michael Billette ... effects technical director: Image Engine
Steven Bills ... creature td: Double Negative
Jonathan Bird ... creature technical director
Aleksandra Bjelica ... vfx coordinator: Framestore
Michael Blain ... senior research and development engineer
Tim Blake ... modeler: Rodeo FX
Jamir Blanco ... environment artist: MPC
Brandon Blevins ... compositor: Rodeo FX
Ann-Marie Blommaert ... senior visual effects coordinator: Method Studios
Martin Bohm ... visual effects artist: Image Engine
Anthony Bompensiero ... assistant vfx editor: Legend 3D
Jason Bomstein ... stereoscopic lead
Alex Bonacci ... stereo compositor
George Bootman ... visual effects production assistant
Harsh Borah ... senior creature modeler: Framestore
Michael Borhi ... lead texture artist: Framestore
Dawid Borkiewicz ... lighting artist: Rodeo FX
Micha Boström ... previs artist
Sara Bourque ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Michael Bovberg ... digital compositor: Double Negative
Matt Bowler ... cyber scanning capture coordinator: Clear Angle Studios
Peter Bowmar ... fx supervisor: DNeg
Paul Boyd ... visual effects artist
Matt Boyer ... matchmove supervisor: Cinesite
Dameon Boyle ... visual effects artist
Richard Boyle ... lead rigger: Cinesite
Hope Wolf Brackin ... digital matte painter: MPC
Jon Bragado ... layout td: double negative
Louise Brand ... 3D Lidar & Photogrammetry set, location & prop scanning and digital modelling
Bertrand Breuze ... compositor: Rodeo FX
Zaira Brilhante ... visual effects coordinator
Lucas Brinkman ... tech support: Method Studios Vancouver
Arnaud Brisebois ... visual effects supervisor: Rodeo FX
Will Broadbent ... post visualisation artist
Andrew Brooks ... compositor: Method Studios
Margaret Brooks ... roto/paint artist: Legend3D (as Maggie Brooks)
Nick Brown ... stereographer
Jason M. Brown-Skovira ... Stereoscopic Artist
Pascal Bruguiere ... environment artist: MPC
Hugo Brunet Gauvreau ... compositor: Framestore / digital compositor
Lee Brunet ... compositor: Rodeo FX
Bragi Brynjarsson ... compositor / compositor: Framestore
Marc Brzezicki ... stereo supervisor: Prime Focus World
Bruce Buckley ... modeler: Rodeo FX
C.J. Burbage ... animator: Rodeo FX
Tim Burke ... visual effects supervisor
James Burr ... previsualization artist
Amirah Busairi ... roto/paint artist
Henry Bush ... pipeline td
Lorie Bussières ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Darren Byford ... look development and lighting supervisor: milk-vfx
Melissa Byrom ... stereo compositor: Legend 3D
Michael Cable ... visual effects
Andrew Cadey ... fx td
Gem Ronn Cadiz ... creature effects technical director: Framestore
Daniel Caffrey ... fx technical director: double negative
Kev Cahill ... visual effects
Daniel Cairnie ... digital compositor: Double Negative
Alvaro Cajal ... digital compositor: milk-vfx
Jon Caldwell ... visual effects: dailies
David Cam ... roto artist: Method
Korinne Cammarano ... digital compositor: Double Negative VFX
Paul Campion ... matte painter
Jon Capleton ... sequence lead
Annie Caps-Wightman ... senior compositor: MPC
Eric Cardenas ... visual effects: stereoscopic compositor
Jordan Cario ... FX TD: Double Negative
Anna Carlsson ... digital compositor: MPC
Helen Carr ... digital compositor: double negative
Antonio Carrasco Liadskikh ... stereo compositor: Legend 3D
Sebastien Carrillo ... lighting td
Brendan Carroll ... visual effects artist: fx td
Owen Cartagena ... compositor: Gener8
Nicolás Casanova ... lead compositor: legend 3d
Erico Caselle ... lead fx
Marie Castrie ... fx department manager: MPC
Adrián Castro Viejo ... tech support: double negative
Pierre Cataford ... visual effects artist
Myriam Catrin ... senior texture artist
Maxime Cazaly ... creature effects technical director: Framestore
Martin Chabannes ... visual effects artist
Marie Soleil Chabot ... cg artist: Rodeo FX
Jacob Chacko ... creature effects technical director
Julien Chagnon-Zimmerly ... stereo compositor: Legend 3D
Gregory Chalenko ... senior compositor: Double Negative
Martin Chamney ... previs supervisor: nvizage
Gordon Champ ... digital artist: previz
Guillaume Champagne ... modeler: Rodeo FX
Matthew Chan ... stereo compositor
Miguel Chan ... matchmove
Wayne Chan ... digital compositor: Double Negative
Vikas Chandel ... visual effects artist: Framestore
Francis Charbonneau ... machmove artist: Framestore
Daniel Charchuk ... visual effects coordinator: MPC
Eve Chauvet ... senior environment artist: MPC
Freddy Chavez Olmos ... lead sequence vfx compositor: double negative
Nicolas Chavigny ... digital matter painter: MPC
Rajat Chawla ... stereo compositor
Meagan Chechalk ... production assistant
Ching-Yi Chen ... creature effects technical director: Framestore
Wai Sun Cheng ... roto/prep artist
Andrew Hung Chiu ... compositor: Framestore
Sandra Chocholska ... compositor
Jinhwan Choi ... lead effects artist: Secret Lab
Soomin Chon ... fx artist
Julian Chong ... compositor: Framestore
Goby Hsiao Yun Chou ... fx td: Framestore
Zaria Chowdhury ... depth artist: stereo d
Jahanzaib Chughtai ... rigging: Rodeo FX
Simone Ciliani ... visual effects TD: framestore
Jimi Clark ... lead element artist
Kirsty Clark ... digital compositor
Peter Clayton ... senior animator: Cinesite
Annie Cliche ... visual effects project manager: Rodeo FX
Chris Clough ... modeller: Cinesite
Michelle Co ... paint & roto artist: Framestore / paint and roto artist: Framestore
Nicky Coats ... vfx line producer
Adam Coglan ... previs artist
Patrick Coiteux ... texture artist: Rodeo FX
Chris Coles ... Stagehand green screens
Chris Coles ... Stagehand green screens
Catherine Coley ... communications: Rodeo FX
Eli Collins-Dumoulin ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Jerome Collombier ... matchmove artist: Rodeo FX
Samantha Combaluzier ... matte painter: Rodeo FX
Juliette Compignie ... rotoscope artist: Rodeo FX
Mollie Connor ... visual effects artist
Robert Connor ... lighting technical director: Double Negative
Tristan Connors ... senior modeller
Lucy Cooke ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Natalie Cooke ... visual effects coordinator: Double Negative
Ian Cooke-Grimes ... lookdev/lighting td: MPC
Stephen Timothy Cooney ... visual effects artist
Chris Cooper ... matchmove supervisor: Double Negative
Josh Cooper ... senior animator
Paolo Copponi ... fx td
Louis Corr ... compositor
William Cote ... compositor: Rodeo FX
Laura Coté ... texture artist: Rodeo FX
Marc-André Coulombe ... rigger: Framestore
Christopher Michael Coupe ... effects technical director: Double Negative
Olivia Coupe ... assistant visual effects editor: Double Negative
Amber Couturier ... stereo Compositing production coordinator: Legend 3D
Patrick Couturier ... paint artist: Rodeo FX
Tom Cowlishaw ... environment artist: Cinesite
David Crabtree ... double negative: technical director
David Crane ... stereoscopic compositor
Jean-Michel Cristofaro ... rotoscope artist: Rodeo FX
Alastair Cross ... lighting and render artist
Oliver Cubbage ... concept artist
Ben Cuffin-Munday ... set production assistant
Tucker Cullinan ... matte painter
Elliesse Cuniff ... production assistant
Grahame Curtis ... senior modeller: Cinesite
Sam Curtis ... rotoscope artist
Karen Czukerberg ... visual effects
Geoffrey Côté ... matchmove artist: Framestore
Marco D'Ambros ... character technical director
Nicolas Dabos ... animator: Framestore
Mikaël Damant-Sirois ... cg supervisor: Rodeo FX
Nguyen DangVy ... fx artist: MPC
Yuki Danura ... rigging: Rodeo FX
Anais Dappe ... digital effects artist
Alistair Darby ... cg artist: Double Negative
Varuna Darensbourg ... lead stereoscopic compositor: Stereo D
Brad Darrow ... stereoscopic supervisor
Markus Daum ... senior creature td: Double Negative
Shane Davidson ... compositing supervisor
Christopher Davies ... matchmover: framestore
Jose L. De Juan ... digital artist
Mathieu De Saint Jores ... assistant technical director: Framestore
Jake Dee-McKoy ... senior production coordinator: Stereo D
Elise Deglau ... visual effects artist
Camille Deguire ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Christophe Dehaene ... digital compositor
Agueda Del Castillo ... lead compositor: Nvizible
Stanley A. Dellimore ... global head of layout: MPC
Quentin Delsart ... digital compositor: Framestore / paint and roto artist: Framestore
David Denley ... sequence lead: Double Negative
Aaron Dennis ... fx technical director: MPC
Gianluca Dentici ... digital compositor: double negative
Nicolas Derory ... digital compositor: MPC
Kunal Desai ... modeller: Cinesite
Audrey Deschamps-Brower ... texture artist: Rodeo FX
Kunal Deshpande ... Creature FX TD
Rustin Devendorf ... stereoscopic technical director: StereoD
Joshua Devenyi ... stereo compositor: stereo d
Santosh Kumar Dey ... Matchmove Lead: Double Negative
Valerio Di Napoli ... effects technical director: Double Negative
Natalia Diaz ... digital compositor
Timothy Diem ... stereo artist: Legend 3D
Plamen Dimitrov ... lighting artist: Rodeo FX
Elisa-Ann Dion ... texture artist: Rodeo FX
Emmanuel Dirian ... rotoscope artist: Rodeo FX
Khizer Diwan ... environment td: MPC
Rico Dober ... fx supervisor: double negative
Paul Docherty ... vfx coordinator: Framestore
Andrew Dohan ... stereoscopic compositor
Ferran Domenech ... visual effects supervisor
Francesc Donaire ... compositor: Framestore
Marc-André Dostie ... texture artist: Framestore
Thomas Dotheij ... assistant technical director: framestore
George Douglas ... senior roto/prep artist: Cinesite
James Douvinos ... senior stereo artist: Legend 3D
Peter Doyle ... supervising digital colourist
Rosie Draper ... on set lead & matchmove supervisor: Double Negative
Alex Drinkall ... cyber scanning capture artist
Dominic Drolet ... matte painting td: Rodeo FX
Luke Drummond ... compositor: Framestore
Zach du Toit ... pre-vis / generalist td
Peter Dudley ... compositor
Anthony Dunifer ... visual effects supervisor
Kyle Dunlevy ... animator: Framestore
Kalene Dunsmoor ... matte painter
Daniel Dupre ... compositor
Katherine Durant ... digital compositor
Sylvain Duroyon ... visual effects artist
Germán Díez ... compositor (as German Díez)
Charlene Eberle Douglas ... Visual Effects Executive Producer: Image Engine
Jason Edwards ... senior modeller
Richard Edwards ... stereo producer: Prime Focus World
D. Edwardz ... Previz Artist
Kelsey Elias ... stereo compositor: Legend3D
Karen Elliott ... roto/prep artist: cinesite
Jane Ellis ... vfx line producer: Cinesite
Jack Elworthy ... witness camera operator: Framestore
Victor Manuel Enríquez Díaz ... digital compositor
Maxime Entringer ... shading artist: Rodeo FX
Lars Erik Eriksen ... head of paint and roto: Framestore
Ana Laura Esperón ... digital compositor
Melissa Espina ... assistant department manager: 3D conversion
Pedram Etebarzadeh ... lead crowd technical director
Peter Evemy ... matchmove artist
Maeve Eydmann ... environment artist: Cinesite
Paul Faeldo ... stereo compositor: Stereo D
Rebecca Fair-Lien ... stereo production coordinator
Andrea Falcone ... lead creature effects technical director
Péter Farkas ... compositing sequence supervisor: Double Negative
Ryan Faulkner ... jr. editor: StereoD
Kathryn Fay ... lead stereo compositor: Legend 3D
Ryan Fear ... motion control producer
Paul Fedor ... matte painter
Imke Fehrmann ... visual effects producer: framestore
Amy Felce ... matchmove artist: milk-vfx (as Amy Lloyd)
Paola Felisatti ... digital artist: Method Studios
Ian Fellows ... digital compositor
Bruno Fernandes ... senior compositor: Cinesite
Cranston Fernandes ... roto prep artist: Double Negative
Jessica Fernandes ... art department producer
Charles Fernandez ... depth artist
George Ferris ... stereoscopic compositor: Stereo D
Alastair Ferris-Leak ... lighting/lookdev artist
Nicolas Fidala ... digital matte painter: Framestore / matte painter: framestore
Izzy Field ... visual effects coordinator
Maike Fiene ... previsualization artist
Matthieu Fiorilli ... lead rigging: Rodeo FX
Colas Fiszman ... pipeline td
Kira Fitzpatrick ... stereo coordinator
Andrew Flatt ... stereo compositor: Legend 3D
Alana Fleming ... stereo artist: Legend 3D
Marco Foglia ... animaton supervisor: MPC
Cheri Fojtik ... lead texture artist
Tom Fonvillars ... lighting technical director: framestore
Les Foor ... lead element qc artist
Filippo Forno ... cg lead
Peter Forsyth ... environment td: Cinesite
Jean-Sébastien Fortin ... digital compositor
Lucien Fostier ... senior compositing technical director
James Fouche ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Jérôme Foucout ... compositor: Framestore / digital compositor: Framestore
David Fowler ... stereo producer
Richard Fox ... digital compositor
Michel Frenette ... compositor: Rodeo FX
Jorge Sanchez Fresno ... compositor: Framestore / digital compositor: Framestore
Travis Fruci ... element qc artist: Stereo D
Mei Fu ... match move artist: Framestore
Carlos Fueyo ... shading artist: Rodeo FX
Pawl Fulker ... previs artist
Sarah Fuller ... lookdev artist
Lisa Funkel ... compositor: Framestore
Reinaldo Furegato ... technical director visual effects: double negative
Amy Furey ... matchmove artist: milk-vfx
William Gabriele ... Rigging Technical Director: FRAMESTORE
Laetitia Gabrielli ... visual effects artist
Akash Gade ... match move artist
Carl Gagnon ... modeler: Rodeo FX
Dave Gagnon ... texture artist: Framestore
Emilie Gagnon ... rotoscope artist: Rodeo FX
Marie-Josee Gagnon ... compositor: Framestore / digital compositor
Thibaud Galbois ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Maxime Gallois ... senior lighting td
Vikas Ganer ... prep artist: Double Negative
Mayur Gangasagar ... senior stereo compositor & element Compositing
Nathan Gardner ... roto prep supervisor: double negative
Geneviève Gareau ... rotoscope artist: Rodeo FX
Abdel Halim Garess ... effects technical director
Shobhit Garg ... sr paint artist: GENER8 MEDIA
Caroline Garrett ... executive producer: Cinesite
Nikos Gatos ... senior lighter: Cinesite
Alec Geldart ... matte painter
Joshua Gengler ... lead element qc artist
Christoph Genzwürker ... software developer
Daniel Georgiou ... lighting technical director: Double Negative
Francois Julien Germain ... vfx production assistant: MPC (as Francois J. Germain)
Deborah Giarratana ... visual effects executive
Roger Gibbon ... senior digital matte painter: Cinesite
Matt Gibson ... pre-visualisation artist
Gabriel Giguère ... matchmove artist: Rodeo FX
Chris Gill ... generalist/creature td
Matthew E. Gill ... Roto Dept Manager: Stereo D
Stefan Gilligan ... visual effects
Wouter Gilsing ... digital compositor: Method Studios
Ève Giordani ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Luc Girard ... groom td: Framestore
Sam Girdler ... visual effects coordinator: Double Negative
Henning Glabbart ... digital compositor: Milk Visual Effects
Etienne Glazer ... matchmove artist: Framestore
Jose Gloria ... technical animator: MPC
Mathieu Godin ... matchmove artist: Rodeo FX
Antoine Goethals ... compositor: Framestore / digital compositor
Derik Gokstorp ... pipeline technical director: double negative
Alexander Golenishchev ... element qc artist
Ana Gomes ... compositor: Double Negative
Moises Gomez Gonzalez ... matchmove artist
Nancy Gonzalez ... rotoscope artist: Rodeo FX
Catarina Gonçalves ... roto artist: Double Negative
Philip Gordon ... stereo compositor: Legend 3D
Björn Gottwald ... compositor: framestore
David Goubitz ... environment lead: Double Negative
Olivier Goulet ... matte painting td: Rodeo FX
Julien Gourde-Bouchard ... technical animator: mpc
Megan Graham ... stereoscopic compositor
Oded Granot ... digital compositor: Double Negative
Luke Gray ... technical director
Anthony Greco ... machmove artist: framestore / matchmove artist: Framestore
Emily Greeley ... compositor
Kyle Greenberg ... digital artist: MPC
Ryan Greenwood ... stereo compositor
Kyle Greenyer ... modeller
Anthony Gregory ... roto/paint artist: Legend 3D
Pablo Grillo ... Creature Animation Development / Senior Animation Supervisor: framestore
Jessica Grimshaw ... stereoscopic compositor
Ivan Grozev ... post vis compositor
Jakub Grygier ... digital matte painter
Jonathan Grégoire ... animator: Rodeo FX
Carlos Guillén ... compositor: Rodeo FX
Holly Gunn ... depth lead: Stereo D
Benjamin Guy ... matchmover
Charlie Habanananda ... digital grading artist
Venetia Hadley ... senior compositor: Cinesite
Jim Hagarty ... visual effects artist
James Daniel Haines ... visual effects artist: paint & roto
Patrick Hall ... digital compositor: MPC
Karen Halliwell ... senior rigger: Cinesite
Noah Hamdan ... environment td/digital matte painter/lighting td (uncredited)
Daniel Hammonds ... lead paint & roto artist: Framestore
Pierre-Loic Hamon ... head of rigging: Framestore
Nicholas Hampshire ... pipeline technical director
Angela Han ... digital compositor: MPC
Goldie Hanger ... vfx production assistant: MPC
Nick Hanks ... layout supervisor: Cinesite
Alex Hanneman ... digital compositor
Dante Harbridge Robinson ... concept artist: Vine FX
Mick Harper ... effects artist: Double Negative
Jake Harrell ... modeller: MPC
Rio Harrington ... stereoscopic compositor
Keagan Harris ... roto/prep: milk-vfx
Philip Harris-Genois ... modeller: Framestore
Dan Harrod ... senior compositor: Cinesite
Aston Hart ... previsualization artist
Emile Harvey ... compositing supervisor: Rodeo FX
Ehsan Hassani Moghaddam ... rigging technical director
Jordan Hassay ... digital compositor: Secret Lab
Louise Hastings ... visual effects producer: milk-vfx
Nick Hatzichristos ... fx technical director: Double Negative (as Nick Chatzichristos)
Arnaud Havart ... matte painter: MPC
Stacie Hawdon ... generalist td, fx td: double negative
Bassem Hawili ... machmove artist: Framestore
Chrystian Hebert ... matchmove artist: double negative
Alex Heffner ... stereoscopic depth artist
Ewoud Heidanus ... digital compositor: Double Negative
Andrew Hellen ... visual effects supervisor: method studios
Ethan Helms ... stereoscopic compositor
Marco Hermida ... compositor: MPC
Alberto Hernandez Rodriguez ... post viz / pre-viz & layout / previs artist
Heidi Hernandez ... stereoscopic compositor
Nicolas Hernandez ... visual effects supervisor: Milk Visual Effects
Christopher Hiess ... fx td: Double Negative
Bryan M. Higgins ... tracking artist
James Hoang ... stereo artist: Legend 3D
Chris Hogstead ... character td: Cinesite
Ed Holdsworth ... compositor
Julia Hong ... texture artist: Rodeo FX
Sam Horgan ... paint and roto artist: Framestore
Dan Horne ... matchmove artist: Warner Brothers
Yuka Hosomi ... digital compositor
Ritchie Hoyle ... bodytracker/matchmove artist
Daffy Hristova ... matchmove td
U-Sun I Hu ... postvis compositor
Benjamin Huber ... cg supervisor: Framestore
Kenny Hui ... fx td: Double Negative
Marc Hutchings ... post viz: Spill Studios
Andrew Hutton ... visual effects artist
Hiroki Iijima ... compositor: Framestore
Michael Illingworth ... postvis supervisor
Ivan Imanishi ... research & development: Image Engine
Paul Ingram ... environments technical director
Sonia Alexia Ioannou ... matchmove artist: Warner Bros / matchmove artist: milk-vfx
Dhuha Isa ... visual effects editor: Double Negative
Vladimir Isailovic ... lighting artist: Rodeo FX
Jason Ivimey ... senior previs artist: Nvizable VFX
Sasha Leigh Izadpanah ... vfx editor: Framestore
Kaya Jabar ... previs artist
Taylor Jackson ... assistant visual effects editor: Double Negative
Zave Jackson ... senior compositor: Cinesite
Lionel Jacobs ... compositor: Framestore / compositor: framestore / digital compositor
Samuel Jacques ... lighting artist: Rodeo FX
Victoria James ... assistant vfx editor
Jess Jansen ... stereoscopic artist
Yvon Jardel ... animation supervisor: Rodeo FX
Daniel Jardin ... tech animator
Vikram kumar Javaji ... visual effects: MPC
Rennie Jayasekera ... stereo compositor: Legend 3D
Christian Jelen ... previs artist
Zayn Jinah ... Stereoscopic Production Coordinator: Stereo D
Abhinaw John ... digital artist
Erik Johnson ... stereoscopic artist
Marc Jones ... matchmove supervisor: Image Engine
Rory Jones ... VFX Resource coordinator
Andrew Joseph ... environment artist: MPC
Aleksandar Jovanovic ... environment td
Étienne Jubinville ... matchmove artist: Rodeo FX
Vicki Juhasz ... roto/prep: milk-vfx
Romeo Julien ... previs artist: the third floor
YoonHa Jung ... visual effects artist
Niels Peter Kaagaard ... previs asset builder: Nvizage
Steven Kaelin ... stereoscopic compositor
Gregory Kalaitzis ... senior roto/prep artist: Cinesite
George Kanaras ... environment td
Mel Kangleon ... lead colourist: Technicolor
Melina Kapota ... paint & roto artist: framestore / paint and roto artist: Framestore
Manickam Kathirvel ... senior matchmove artist: double negative
Andrew Kaufman ... research & development: Image Engine
John Kay ... previs animator
Simon Kay ... motion capture supervisor
John Keates ... postvis artist
Tomi Keeling ... motion control operator
Ciarán Keenan ... visual effects producer: Nvizible
Stéphane Keller ... matte painter: Rodeo FX
Ian Kelly ... digital artist
Matthew Kemper ... visual effects supervisor
Andrew Kennedy ... stereoscopic technical assistant: Stereo D
Ntana Key ... digital colorist/finishing artist: marketing
Kavita Khosla ... visual effects: senior cloth td
Jini Mijin Kim ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Andy Kind ... visual effects supervisor
Diane Kingston ... vfx line producer: Cinesite
Andrew Kinnear ... junior compositor: Cinesite
Vemulapalli Sasi Kiran ... lighting td: Framestore
Dominik Kirouac ... fx artist: Rodeo FX
Lukas Tiberio Klopfenstein ... prep artist: double negative
Bastian Klucker ... lead creature fx td
Lauren Knowlton-Parry ... head of production: montreal - MPC
Jonathon Kouros ... lead rigger: Framestore
Hemanth Reddy Kovvuri ... stereoscopic compositor
Gudjon Kristjansson ... digital compositor
Alexa Kroese ... animator: Rodeo FX
Bartek Kujbida ... senior animator: MPC
Sumukh Sharadchandra Kulkarni ... element qc artist
Ashwin Kumar ... alien montage
E. Suresh Kumar ... matchmove supervisor: Double Negative
Manish Magesh Kumar ... Element QC Artist: Stereo D
Praveen Kumar ... matchmove/rotomation artist
Grigor Kuzmanov ... digital matte painter: Framestore
Melanie La Rue ... visual effects producer: Rodeo FX
Laurent Laban ... animation supervisor: framestore
Arnaud Laberge ... visual effects
Jonathan Laborde ... lead fx artist: Rodeo FX
Dave Ladner ... lead paint artist
Bruno-Olivier Laflamme ... senior LookDev artist: Framestore
Melissa Laframboise-Maille ... visual effects: Paint and roto
Erran Lake ... Data wrangler
Damien Lam ... cg modeler: method studios
Karl-Alexandre Lamarre-Parent ... rotoscope artist: Rodeo FX
Olivier Lambert-Rouillard ... lighting artist: Rodeo FX
Jeremy Lambolez ... animator: Rodeo FX
Andréanne Lamoureux ... rotoscope artist: Rodeo FX
Samy Lamouti ... visual effects artist
Isabelle Langlois ... vp production: Rodeo FX
Nina Lankveld ... digital compositor: Double Negative
Mathieu Lapierre ... matte painting td: Rodeo FX
Louis-Charles Lapointe ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Dave Larivière ... fx artist: Rodeo FX
David Larochelle ... compositor: framestore / digital compositor
Anneli Larsson ... texture artist
Nil Lasquety ... digital compositor
Mark Laszlo ... environment td: MPC
Mathias Lautour ... lead look development artist
Virginie Lavallée ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Ian Lawson ... research and development: Double Negative
Isaac Layish ... compositing sequence supervisor: Double Negative
Matthew Leach ... r&d
Rick Leach ... compositor: framestore
Christopher Learmonth ... visual effects editor: Cinesite
Patricia Leblanc ... visual effects coordinator: MPC
Kyla Lebon ... visual effects production assistant: MPC
Marc Lebuis ... lead layout: Rodeo FX
Claudia Lechen ... compositor: Framestore
Christine Leclerc ... texture artist: Rodeo FX
Gabriel Leclerc ... creature effects technical director: Framestore
Christie Lee ... lighting td: Framestore
Jeeho Lee ... modeler: Rodeo FX
Key Hyung Lee ... fx td: double negative
Paul Lee ... lead animator: Cinesite
Elisabeth Leeb ... lighting technical director
Andrew Leeuwenberg ... pipeline technical director
Erik Lehmann ... senior modeller: Image Engine
Jesse Lehrman ... pipeline manager: Rodeo FX
Andrew Leighton ... data operator: Cinesite
Marc-Antoine Lemerise ... shading artist: Rodeo FX
Alexis Lemonis ... visual effects artist (as Alexis)
Janek Lender ... previs lead
Francis Leong ... creature effects technical director: Framestore Montreal / creature effects technical director: Framestore
Maxx Wai In Leong ... visual effects
Raphael Letertre ... animator: Rodeo FX
Danny Levesque ... lead fx td: Framestore
Veronique Levesque ... shading artist: Rodeo FX
Michael Levine ... senior creature fx td
Yulia Levitas ... roto/paint artist: Legend 3D
Didier Levy ... lookdev lead / texture artist: Rodeo FX
Hannah Lewis ... visual effects line producer
Hugo Leygnac ... groom td / groom td: MPC
Aulo Licinio ... senior animator
Seth Lickiss ... stereoscopic compositor
Tord Liljedahl Tønnesen ... assistant colourist
Edy Susanto Lim ... rigging: Rodeo FX
Wayne Lim ... matchmove artist: Double Negative
Cedric Ling ... senior matchmove artist: image engine
Rachel Litz ... assistant visual effects editor: Method Studios
Shenyan Liu ... vfx editor
Andrew Livingstone ... roto/paint artist: Legend 3D
Wassila Lmouaci ... visual effects project manager: Rodeo FX
Caroline Lobato ... fx artist: Rodeo FX
Nick Lobban ... matchmove artist: Framestore
Jeremie Lodomez ... compositing supervisor
James Long ... stereo production manager
Benjamin Lopatin ... creature effects td
François Lord ... cg supervisor: Framestore
Michael Lorenzo ... modeller: Cinesite
Alexandra LoRusso ... visual effects artist
Mike Loucas ... roto/paint artist: Legend3D
Steven Lovell ... post vis artist
Valerie Loyer ... texture artist: Rodeo FX
Sam Lucas ... modelling lead: Milk VFX
Chris Lunney ... graphic artist: nvizible
Lucy Luong ... layout artist: Cinesite
Fabio Luongo ... digital compositor: Double Negative
Kevin Luttman ... stereo compositor: Stereo D
Mickaël Léger ... digital compositor
Bruno Lévêque ... generalist td: Image Engine
Susan Ma ... integration department manager (Method Studios)
Sarah MacDonald ... cfx artist: Double Negative
Laura Macfadyen ... digital matte painter: Framestore
Melanie Mack ... matchmove artist: Method Studios
Ajay Madala ... element qc artist: Stereo D
Garry Maddison ... colourist: Double Negative
Renaud Madeline ... compositor: Rodeo FX
Andrew Magri ... stereo artist
Gokul Mahajan ... Sr Finaling Supervisor
Ethan Maharaj ... vfx coordinator: Framestore
Khoi Mai ... stereoscopic compositor: Stereo D
Isabelle Mainville ... texture artist: Framestore
Carson Majors ... stereoscopic qc artist
Yael Majors ... lead stereoscopic compositor
Vincent Febriyanto Mak ... stereo compositor: Stereo D
Suraj Makhija ... digital artist: MPC
David Maldonado ... senior depth artist
Arnaud Malherbe ... visual effects artist
Brad Malott ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Amir Manavi ... fx td
Dean Mangion ... matchmove artist: Image Engine
Srikanth Mangipudi ... digital artist: MPC
Manolo Mantero ... lighting lead: MPC
Fernando Mantilla Garzon ... matchmove artist: Framestore / tracking/matchmove artist: framestore
Christian Manz ... visual effects supervisor
Jean-Philippe Marchand ... matte painting td: Rodeo FX
Marilyn Marcotte ... animator: MPC
Julie-Ann Marks ... visual effects coordinator
Gianfranco Marsicovetere ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Dominic Martin ... digital artist
Edward Martin ... post viz artist
Fran Martinez ... digital compositor: Image Engine
Ashley Mason ... prep artist
Dan Mason ... lead cg modeler
Rudy Massar ... senior creature modeller and sculptor: MPC
Maxime Olivier Masse ... modeller: Framestore
Laura Massingham ... stereo artist
Mark Masson ... rigging lead: Image Engine
Nathan Mateo ... stereo artist: Legend 3D
Tomoka Matsumura ... modeler
Matthew Crowe ... matchmove artist: method studios
Daniel Maund ... visual effects artist
Michael Hall Mauritzen ... animator: Double Negative
Eric Mc Guire ... matte painting td: Rodeo FX
Colin McBain ... modeler: Rodeo FX
Graham McBride ... depth artist
Mb X. McClain ... visual effects camera assistant
Mark McCormack-Douglas ... stereoscopic compositor
Niall McEvoy ... visual effects
Owen McGonigle ... visual effects artist
Brooke McGowan ... paint and roto artist
Declan McGuire ... pipeline technical director
Scott McInnes ... post visualisation artist
David McKay ... matchmove artist: Rodeo FX
Michelle McKeating ... roto artist
Chris McLaughlin ... CG supervisor: Double Negative
Steve McLeod ... visual effects editor: Method Studios
Donal McMullan ... lead pipeline technical director
Liam Meakins ... stereoscopic compositor
Zoe Medcraft ... visual effects coordinator
Himanshu Meena ... Senior matchmove artist: double negative
Gurel Mehmet ... concept artist
Philip Melancon ... lead crowd td: framestore
Hugo Melo ... paint & roto artist: Framestore
Alexander Melville ... body track artist
Mariano Mendiburu ... animator: Framestore
Carlos Mendoza Jr. ... lead stereoscopic artist: stereoD
Szabolcs Menyhei ... digital matte painter: Double Negative London
Ian Menzies ... motion control operator
Massimo Meo ... visual effects line producer: Framestore
Simon Mercier ... matte painting td: Rodeo FX
Josh Methven ... crowd technical director
Christophe Metz ... compositor: Framestore / digital compositor: Framestore
Margarita Meza ... layout artist
Jarl Midelfort ... lead rigger
Joanna Migodzinska ... previs artist / previsualisation artist
Alejandro Miranda Palombo ... compositor: Rodeo FX
Harsh Mistry ... effects technical director: Method Studios Vancouver
Scott Mitchell ... visual effects supervisor: fx td
Akmal Mlahaili ... rotoscoping artist
Emma Moffat ... visual effects line producer: Double Negative
Farhad Mohasseb ... senior compositor
Benjamin Moktar ... depth artist
Kobi Moldavski ... digital matte painter/environment artist: mpc
Damiano Moltisanti ... effects technical director: Double Negative
Steve Moncur ... cg supervisor: Cinesite
Philippe Mongeau ... rigger: Framestore
Blanaid Montague ... previs artist
Hugo Montambault ... fx artist: Rodeo FX
John Montefusco ... visual effects
Chris Montesano ... pipeline supervisor
Samuel Montminy-Brodeur ... rotoscope artist: Rodeo FX
Daniel Moody ... visual effects coordinator
Steven Moor ... td environment: Framestore
Sébastien Moreau ... visual effects executive producer: Rodeo FX
Maxime Moreira ... modeller: Framestore
Emmanuelle Morin ... layout artist: Rodeo FX
Jean-Francois Morissette ... matchmove artist: Rodeo FX
Andrew Morley ... visual effects supervisor: Cinesite
Claire Morris ... element qc artist: stereo d
Bastien Mortelecque ... lookdev/lighting td: milk-vfx
Sergio Mucino ... rigging: Rodeo FX
Bastien Muller ... td environment: Framestore
Andy Mulligan ... post viz artist
Chris Munns ... assistant colourist: Double Negative
Stuart Munro ... lead matchmove artist: Framestore
Tomas Munzar ... digital compositor
Gautama Murcho ... digital compositor: Double Negative
Melanie Murray ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Muruganantham ... matchmove artist: double negative
Prakash Murughendra ... matchmove and rotoanim artist
Scott Musselman ... stereoscopic compositor
Jayaraj Muthukumar ... matchmove and rotoanim artist
Monica Muzzolini ... lookdev td: MPC
Javier Muñoz ... digital compositor: double negative
Natascha Nalewajek ... modeler: Rodeo FX
Amit Narwani ... matchmove artist: Double Negative
Zeeshan Nasir ... stereo artist
Sudipto Nath ... visual effects: MPC
Stephane Naze ... visual effects supervisor: Framestore
Stuart Nelhams ... previsualization editor
Paul Nelson ... asset supervisor
Alessandro Neri ... roto artist: milk-vfx
Avadhut Nerurkar ... render wrangler/render support: 3D Stereoscopic Conversion
Sebastian Ness ... senior matchmove artist
Shannon Nettleton ... vp production: legend 3d
Sarah Neveu ... environment artist
Pete C. Newbauer ... visual effects artist
Stephen Newbold ... digital compositor
Helen Newby ... compositing supervisor: Cinesite
Nicolette Newman ... texture artist: cinesite
Giang T. Nguyen ... senior texture artist: MPC
James Nicholl ... creature effects technical director: Framestore
Clare Norman ... head of production: Milk Visual Effects
Mark Norrie ... Lighting Supervisor: Double Negative
Sylvain Nouveau ... fx artist: Rodeo FX
Barry O'Brien ... stereoscopic supervisor
John O'Lone ... digital compositor
Daniel O'Shaughnessy ... paint and roto artist: Framestore
Matthew O'Sullivan ... technology project manager
Alok Ogale ... visual effects artist
Adele Olsauskaite ... junior generalist: Cinesite
Nguon Vissal Ong ... compositor: Rodeo FX
Jonathan Opgenhaffen ... concept artist
Michelangelo Neri Orliani ... digital compositor
Raphael Oseguera ... lead roto artist
Matthew Ozerski ... vfx editor
Christophe Pacaud ... digital compositor: double negative
Béatrice Palin ... rotoscope artist: Rodeo FX
Guo Kun Pan ... render support: Framestore
Konstantinos Panagiotopoulos ... digital compositor: double negative
Bhavesh Pandey ... senior effects td
Shailendra Kumar Pandey ... compositor: Framestore
Peter Panton ... pre-vis artist: The Third Floor
Niomie Papatens-Rochon ... machmove artist: Framestore
Nikolett Papp ... compositor
Camille Paquet ... texture artist: Rodeo FX
Jonathan Paquin ... animator: Rodeo FX
Catherine Park ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Sehwi Park ... pipeline technical director
Chris Parks ... stereo supervisor
Aaron Parry ... Stereo Executive Producer: Stereo D
Eric Pascarelli ... New York plate photographer / visual effects plate photographer: New York
Dana Passarella ... stereoscopic compsitor
Diego Pastor Bartoli ... environment td: Framestore
Sydney Patapoff ... production coordinator: Stereo D
Nikul Patel ... visual effects
Jeremy Patterson ... stereo artist: legend 3D
Uppu Pavanrajesh ... digital artist
Gareth Pearce ... stereo coordinator
Jessica Pearce ... production coordinator: Stereo D
Garrett Pedde ... roto/paint artist: Legend 3D
Geoff Pedder ... look development
Tom Pegg ... compositor: Double Negative
Daniel Pelc ... digital compositor
Laurie Pellard ... visual effects coordinator
Martin Pelletier ... texture artist: Rodeo FX
Marko Perendija ... digital compositor
Angelica Perez ... digital compositor
Juan Sebastian Perez ... visual effects
Gabrielle Perreault ... rotoscope artist: Rodeo FX
Matt Perrin ... previsualization supervisor
Richard Perry ... Senior Postviz Artist
Pete Ashford ... visual effects artist
Dennis Petkov ... lead groom td: Framestore
Leela Petrie ... creature td
Viktor Petrov ... assistant technical director
Carlos Pfister ... fx artist
Chi Pham ... visual effects systems administrator
Mathieu Phaneuf ... modeler: Rodeo FX
Maxime Philippon ... modeler: Rodeo FX
Kate Phillips ... visual effects producer: Double Negative
Phets Phonasa ... sr depth artist
Brittany Piacente ... stereoscopic compositor
Dominic Piché ... lead modeler: Rodeo FX
Danielle Pickup ... VFX production co-ordinater Intern
Ezra Pike ... Mid Level Element Compositor: MPC
Fred Place ... digital compositor
Britton Plewes ... lighting td: Framestore
Sabrina Poirier ... machmove artist: Framestore
Samuel Poirier ... modeller: Framestore
Patrice Poissant ... lighting artist: Rodeo FX
Yash Polke ... FX TD Image Engine
Pietro Ponti ... cg supervisor: double negative
Eric Ponton ... digital compositor: Double Negative
Travis Porter ... digital compositor
Tim Potter ... Lead Modeller: Cinesite
Etienne Poulin St-Laurent ... lead matchmove: Rodeo FX
Guillaume Poulin ... visual effects editor: Rodeo FX
Marc-Andre Poulin ... modeler: Rodeo FX
Tim Pounds-Cornish ... visual effects production manager
Akie Prapas ... Lead Layout TD: MPC
Kukal Prasanth ... Matchmove & Rotomation Supervisor: MPC
Jeremy Preissner ... systems administrator: Legend 3D
Matthieu Presti ... effects technical director: Framestore
Richard Pring ... head of editorial: prime focus
Ted Proctor ... visual effects editor: image engine
Aaron Providence ... stereo compositor: Legend 3D
Derek N. Prusak ... post production manager: Deluxe 3D/Stereo D
Jeanne-Élise Prévost ... visual effects line producer: Framestore
Christopher Puchta ... effects technical director: Framestore
Simon-Pierre Puech ... digital compositor: framestore
Giorgia Pulvirenti ... compositor: Double Negative
James Pyper ... visual effects artist
Martin Pélissier ... visual effects artist
Adam Quattrociocchi ... lead stereo artist: Legend3D
Michel Raad ... vfx editor: mpc
Marko Radinkovic ... senior digital compositor: Double Negative
Bhattacharjee Rajat ... digital artist: MPC
Rakesh_Mukherjee ... matchmove artist: MPC
Keerthana Ramani ... technical director: Stereo D
Austin Ramsey ... stereoscopic compositor
Ryan Ramsey ... lead stereoscopic compositor: Legend 3D
Karl Rapley ... previs lead
David Ratajczak ... environment artist
Sagar Rathod ... cloth td: Cinesite
Kisholay Ray ... production coordinator: stereo D
Aamir Raza ... stereoscopic compositor
Diego Rebello ... roto/prep artist: double negative
Ryan Reeb ... shading artist: Rodeo FX
Jason Reese ... it help desk manager: Legend 3D
Kristian Rejek ... digital compositor: MPC
Emeric Renard ... visual effects artist: Lighting Artist: MPC
Mike Rhone ... FX TD: Double Negative
Tyler Rice ... stereo compositor
Tania Richard ... vfx art director: double negative
Tina Richardson ... visual effects editor
Dominique Richer ... rotoscope artist: Rodeo FX
Romain Rico ... lead compositor / lead compositor: Framestore
Dominic Ridley ... (cyberscanning / photogrammetry services)
Pasquale Riefoli ... lead effects technical director: Double Negative
Dante Rinaldi ... visual effects
Genesis Rivas ... stereo compositor
Marianne Roberge ... lead roto artist: Rodeo FX
Alexandra Robert ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Paul Roberts ... assistant technical director
Neil Roche ... lead rigger: Milk
Matt Rock ... recruiter
Natalie Rocks ... post vis artist: Warner Bros.
Johnny Roek ... visual effects artist
Justi Romero ... modeller: Cinesite
Ryan D. Romero ... digital artist (IMAX version)
Diego Romo ... texture artist: Rodeo FX
Andrea Rosa ... fx td: Dneg
Philip Rosado ... Sr. Machmove
Hunter Rosenberg ... modeler: Rodeo FX
Michael Rouayroux ... digital compositor: MPC
Matthew Rouleau ... head of cg: Rodeo FX
Julien Rousseau ... lead compositor: Framestore
Andrew Rowan-Robinson ... visual effects
Marc-André Roy ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Sandeep Roy ... Roto Anim Artist: Double Negative
Richelle Rueda ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Jean-Marc Rulier ... 3D scanning specialist
Croft Russell ... roto/paint artist: Legend 3D
Timothy Russell ... visual effects artist
Vishal Rustgi ... visual effects coordinator
Adam Ruzycki ... texture artist: Rodeo FX
Ashley Ryan ... lead compositer: double negative
Shayne Ryan ... visual effects
Desiree Ryden ... fx td: Cinesite
Fran Saa ... visual effects artist: opening sequence: Nvizible
Moika Sabourin ... matte painter: Rodeo FX
Matt Sadler ... effects technical director: Double Negative
Anjum Sakharkar ... modeling and texturing: MPC
Salar Salahi ... stereo compositor
Thomas Salama ... digital compositor: Double Negative
Sam Salek ... compositor: Framestore
Mayur Samant ... Lead Creature Fx Technical Director
Kevin Sanders ... stereoscopic compositor: Stereo D
Anthony Luigi Santoro ... compositing supervisor
Andre de Oliveira Santos ... rigger: Framestore (as Andre Santos)
Sergane Sariani ... junior rigger: Cinesite
Tarkan Sarim ... senior grooming technical director: MPC
Daniel Sarnowska ... fx td
Edwin Schaap ... pre-visual artist
Cale Schmidt ... stereoscopic compositor
Jakob Schmidt ... fx technical director
Arvid Schneider ... lead lighting td: Cinesite
Daniel Schrepf ... stereoscopic roto supervisor
Brian Schultz ... paint supervisor: Stereo D
Hamish Schumacher ... DFX supervisor: Method Studios
Andrea Schweitzer Gil ... vfx production assistant: MPC
Angelika Schweitzer ... render wrangler
Abigail Scollay ... in-house senior compositor / post vis compositor
Jonathan Scott ... compositor: Legend 3D
Amanda Seah ... matchmove artist: Double Negative
Nupur Sehgal ... creature fx td: Method Studios
Igor Senkin ... stereoscopic compositor: Stereo D
Balasubramaniam Senthil Kumar ... body track artist: double negative
Bryan Servante ... pre-vis artist
Joseph Severn ... vfx data wrangler
Karl Sevilla ... stereo artist: Legend 3D
Khizar Shabir ... stereo compositor: Stereo D
Rasoul Shafeazadeh ... lead matte painter
Rushabh Shah ... stereo compositor: Legend 3D
Fiaz Shaikh ... modeling and sculpting artist: MPC
Neetha Shankar ... depth artist
Balakumaran Shanmugam ... stereo compositor
Brad Share ... animator
David Sheldon ... digital compositor
Gary Shelley ... digital compositor
Drew Shields ... tracking lead: Method Studios
Sohail Shimi ... stereoscopic compositor: Stereo D
Swain Shiv ... visual effects artist
Michelle Shoukralla ... stereo compositor: Legend 3D
Naveen Shukla ... compositor: Framestore
Resh Sidhu ... visual effects
Dominic Sidoli ... visual effects executive producer: double negative
Mark Simone ... Stereo producer: Stereo D
Kasey Simpson ... senior visual effects coordinator
Mevlan Siqani ... pipeline td
Piotr Skiejka ... fx td: Method Studios
Klaus Skovbo ... Lead Asset Artist
Matthew Smart ... pre-visual artist
Corey Smith ... element qc / stereoscopic compositor
Jenesta Smith ... texture artist / texture artist: Framestore
Kath Smith ... visual effects coordinator
Laurence Smith ... texture artist: Framestore / texturing artist: framestore
Maxwell Smith ... environments technical director
Parker Smith ... stereoscopic compositor
Elise Smulova ... visual effects artist: Milk VFX
Jordan Soles ... visual effects executive producer: Rodeo FX
Yoan Souligoux ... visual effects artist
Marianne Speight ... executive visual effects producer: MPC
David Spotts ... element qc artist
Saren Sritharathas ... stereo artist
Christophe St-Pierre Paradis ... lead animator: MPC
Pembrooke St. Cyr ... roto/paint artist: Legend 3D
Luke Stabile ... senior production coordinator: Stereo D
Keven Stapleton ... matte painter: mpc
Harrison Stark ... creature effects technical director / lead creature effects technical director: Framestore
Federico Stefanini ... lighting td: double negative
Marc Steinberg ... cg modeler / modeler: Rodeo FX
Thomas R. Steiner ... digital compositor
Murray Stevenson ... cg supervisor: Image Engine
Cody Stoof ... fx td
Perry Stoutt II ... stereo artist: Legend 3D
Steve Stransman ... stereo production supervisor: Stereo D
Alan Stucchi ... digital compositor
Sudhirvarma ... stereo compositor: StereoD
Larissa Sudom ... digital paint artist
Haruka Sugimura ... digital matte painter: Framestore
Iryna Sumanova ... roto/paint artist: Image Engine
Troy Summersett ... stereoscopic compositor: Stereo D
Suga Suppiah ... previsualization editor
Quentin Sur ... previs/postvis artist: the third floor
Behede Suraj ... modelling & textures
Elfar Sverrisson ... compositor: Framestore
Matthew Swanton ... stereo compositor: Legend 3D
Josh Sykes ... visual effects coordinator
Brian Sziklasi ... stereo artist: Legend3D
Albert Szostkiewicz ... CG Sequence Supervisor: Double Negative
Alonso Sánchez ... digital artist
Sebastien Tafani ... fx artist: rodeo FX
Rob Taheij ... pipeline technical director: Framestore
Shirin Takallu ... element qc
Stedman Tam ... assistant vfx editor: Legend 3D
Amina Tan ... groom td: Framestore / modeller: Framestore
Jerrod Tan ... roto/paint artist
Olcun Tan ... visual effects supervisor: Secret Lab
Priscilla Tan ... production support: Double Negative
Shu Jun Tan ... stereo compositor: Legend 3D
Donna Wing Yan Tang ... crowd td: Method Studios
Dipak Tarpara ... stereoscopic compositor
Valerio Tarricone ... fx td: Double Negative
Jenn Taylor ... lead animator: image engine
Vincent Techer ... sequence lead lighter: Cinesite
Olivier Thibaut ... research and development: Double Negative
Simon Thistlethwaite ... animator: Framestore
Hayley Thomas ... paint & roto artist: Framestore
James Thompson ... post visualisation artist
Jithendran Thottupurath ... department manager:MPC
Caroline Thoumire ... lead look dev td: Framestore
Mark Tica ... digital compositor: Double Negative
Eric Timm ... stereoscopic compositor
Tim Tobin ... roto artist: Double Negative
Maria Todorov-Topouzov ... stereoscopic compositor
Ruggero Tomasino ... digital compositor: Cinesite
Andre Tong ... animator: Framestore
Brian Tong ... assistant vfx editor: Legend 3D
Craig Tonks ... visual effects artist
Dida Tosheva ... lead stereo artist-legend3d
Jean-Philippe Toutant ... modeller: Framestore
Duy Tran ... modeller: Framestore
Sanju Travis ... senior compositor: Cinesite
Chris Treichel ... stereo line producer: north america - stereo d
Marjolaine Tremblay ... visual effects producer: Rodeo FX
Gabriel Tremblay-Beauvais ... lead modeler: Framestore
Caspar Trenchard-Turner ... cfx technical director
Jorge Trevilla Esquivel ... lightning td
Abdul Ahad Tunio ... stereo compositor: Stereo D
Arron Turnbull ... senior matchmove artist: Cinesite
James Turner ... visual effects line producer: Framestore
Panida Umrapal ... assistant vfx editor: Legend 3D
Jonny Vale ... visual effects marketing: MPC
Stefano Valente ... digital compositor: FRAMESTORE
Felix Vallieres ... compositor: Rodeo FX
Henry van der Beek ... technical director
Leigh van der Byl ... texture painter: Cinesite
Liana van Rensburg ... td environment: Framestore
Jeremy Vanneman ... senior stereoscopic compositor
Simone Vassallo ... Lead Lighting TD: Double Negative
Kamyllia Vasseur ... lighting artist: MPC
Matthieu Veillette ... matte painter: Rodeo FX
Vanessa Velasquez ... technology: Double Negative
Lies Veldeman ... digital compositor: double negative
Gergely Velki ... digital compositor: MPC
Rainy Venne ... stereo producer: Legend 3D
Pier-Luc Verville ... fx artist: rodeo FX
Vanesa Vidakovic ... stereo compositor: Legend 3D
Michael J. Viera ... lead compositor: MPC
Ezequiel Villanueva ... digital compositor: Double Negative
Marion Voignier ... compositor
Jean-Philippe Voyer ... matchmove artist: Rodeo FX
Michael Wachniak ... digital matte painter: MPC
Nigel Wagner ... matte painting lead: double negative
Sagar Wakankar ... lead digital artist
Tara Walker ... digital compositor
Nicky Walsh ... Lead Data Wrangler
Jiayin Wang ... fx td: Double Negative
Jonny Wang ... FX TD: Double Negative
Pablo Wang ... digital artist
Ruiting Wang ... matchmove artist
Ruochen Wang ... digital compositor: Framestore
Xiaoming Wang ... compositor
Yanbo Wang ... stereo compositor
Sanford Warwick ... stereoscopic compositor/paint artist: stereo d
Alex Watkins ... junior roto artist: Cinesite
Alex Webb ... compositor: Cinesite
Marie-Hélène Weiss ... vfx production manager
Mark Wendell ... cg supervisor - image engine
Kelly Wescott ... depth lead: Stereo D
Diamond Max Wheeler ... fx td: Framestore
Rachel Wheeler ... visual effects producer
Ben White ... visual effects supervisor: Nvizible
Stephanie Whitmarsh ... fx artist
Chelsea Whittet ... creature effects technical director: Framestore / creature fx technical director
Luke Wilde ... fx td: Cinesite
Duncan Williams ... visual effects editor: Framestore
Elise Williams ... vfx production assistant
Susannah Marie Williams ... crowd td
Sarah Williamson ... vfx production coordinator
Corrina Wilson ... visual effects
Craig Wilson ... stereo production assistant: Legend 3D
Richard Stuart Wilson ... visual effects production manager
Ryan M. Wilson ... stereoscopic artist
Kate Windibank ... senior compositor
Eddy Wolfson ... lead stereo compositor
Sauyan Wong ... data i/o manger
Anthony Wonsoff ... digital matte painter: milk-vfx
Jamie Wood ... head of 2d: Nvizible
Adam Woodfield ... junior roto artist: Cinesite
Melody Woodford ... visual effects producer
Simon Wottge ... senior animator: Cinesite
Hui-wen Wu ... compositor: Rodeo FX
Dane Wylie ... depth artist
Jin Xie ... animator: Rodeo FX
Nancy Xu ... visual effects coordinator
Casey Yahnke ... digital compositor
Eamon Yates ... VFX Production Coordinator
Roman Yavorsky ... digital compositor
James Yeoman ... visual effects coordinator
Randal Yeoman ... Lighting Software Embedded Artist, MPC Montreal
Donmill Yip ... modeling and texturing: Image Engine
Aleksandar Yochkolovski ... senior lookdev td MPC
Jacob Yorke ... visual effect: Legend 3D
Glen Young ... layout department manager: MPC
Olly Young ... visual effects producer
Charbel Youssef ... production supervisor: new york plate unit
Ngnodjom Yvan ... fx technical director: MPC
Alessandro Zanforlin ... digital compositor: Double Negative
Michael Zannetou ... research and development: Double Negative
Anand Zaveri ... effects technical director
Dan Zelcs ... lead rigger: MPC
Eva Zemaitis ... assistant vfx editor: Legend 3D
Russel Zenarosa ... stereo compositor: Legend 3D
Tristan Zerafa ... Compositing Supervisor
Jason Zhao ... visual effects artist (as Zhao Xiao)
Dioni Zhong ... pipeline technical director
Billy Ziller ... motion control producer
Monica Østbø Østgård ... visual effects line producer: Double Negative
Darren Bailey ... operations manager: Stereo D (uncredited)
Matthew Boston ... previs (uncredited)
Je-Ren Chen ... pipeline technical director: method studios (uncredited)
Bec Cranswick ... stereo editor (uncredited)
Daniel Duwe ... digital compositor: Image Engine (uncredited)
Zachary V. Lowe ... senior texture artist (uncredited)
Laura Martin ... matte painter/environment td (uncredited)
Nicole Nagata ... element qc artist (uncredited)
Sullivan Richard ... matte painter: double negative (uncredited)

Stunts 

Gary Arthurs ... stunt performer
Benjamin Ashley ... stunt performer
Adam Basil ... stunt performer
Adam Bowman ... stunt performer
Nellie Burroughes ... stunt double: Katherine Waterston
Dacio Caballero ... stunt performer
Neil Chapelhow ... stunt performer
Christoph Cordell ... stunt performer
Nicholas Daines ... stunt performer
Andrius Davidenas ... stunt performer
Josh Dyer ... stunt performer
Ben Essex ... stunt performer
Pete Ford ... stunt performer
Aldonio Danny Frietas ... stunt performer
Bobby Holland Hanton ... stunt performer
Paul Harford ... stunt rigger
James Harris ... stunt performer
Elliot Hawkes ... stunt performer
Robert Hladik ... stunt performer
Jan Holicek ... stunts
Al Holland ... stunt performer
Baz Karbouris ... stunts
Robbie Keane ... stunt performer
Troy Kenchington ... stunt performer
Joe Kennard ... stunt performer
Cristian Knight ... stunt performer
Sonny Louis ... stunt performer
Paul Lowe ... stunts
Freddie Mason ... stunt performer
Adrian McGaw ... stunts
Theo Morton ... stunt performer
Charlie Pawlett ... stunt performer
Ian Pead ... stunt double: Ezra Miller
Peter Robinson ... stunt rigger
Douglas Robson ... stunt performer
Tom Rodgers ... stunt performer
Nick Roeten ... stunt performer
Fabio Santos ... stunt performer
Anthony Skrimshire ... stunt performer
Jonny Stockwell ... stunt performer
Leo Stransky ... assistant stunt coordinator
Christopher Tomkins ... stunt performer
Ami Verge ... stunt department coordinator
Annabel Elizabeth Wood ... stunt double: Katherine Waterston
Steen Young ... stunt double: dan fogler

Camera and Electrical Department 

Ryan S. Adams ... camera trainee
Josh Andrews ... video trainee: 2nd unit
Darren Bailey ... grips libra technician: second unit
Simon Baker ... lighting programmer: rigging
Lincoln Benjamin ... camera trainee: dailies
Jack Bentley ... second assistant: 'a' camera, second unit
Michael Berglund ... russian arm operator (as Michael Thunem Berglund)
Jason Berman ... phantom camera technician: second unit
Alexander Bridges ... video assist assistant
Stuart Bridges ... video assist operator
Jaap Buitendijk ... still photographer
Abigail Catto ... best boy loader
Andres Claridge ... second assistant camera "c" camera: second unit
Rachel Clark ... first assistant camera: 2nd Unit - dailies
Dave Clements ... electrician
Theo Cook ... phantom camera technician
Ashley Cooke ... video assistant: additional photography
Nic Cupac ... best boy grip second unit
Tim Dean ... libra technician
Oscar Deeks ... epk cameraman
Jonathan Dennis ... russian arm operator
Ryan Donnelly ... trainee video assist
John Donohue Jr. ... best boy grip: new york unit
Steve Ellingworth ... key grip
Harry Elvin ... crane technician dailies
Jason Ewart ... "b" camera / steadicam operator: second unit
Chuck Finch ... gaffer
Wick Finch ... gaffer: second unit
Will Finch ... best boy: second unit
George Anthony Fox ... central loader: additional photography
Phoebe Fraser ... digital imaging technician: dailies
Leigh Gardner ... video assist
Max Glickman ... first assistant camera "b" camera
Jean-Philippe Gossart ... director of photography second unit / director of photography: second unit
Dan Hartley ... Video Assist Operator
Rowan Haughey ... chargehand practical electrician / practical electrician
Samuel Hayes ... camera trainee
Peter Hayley-Barker ... trainee grip: second unit
Wayne Howlett ... russian arm precision driver
Charlie Hughes ... camera trainee
Stuart Hurley ... electrician
Paul Hymns ... key grip / key grip: second unit
Jody Knight ... b camera grip
Harry Langston ... hod practical electrician
Brad Larner ... "a"camera: second unit
Stephen Lloyd ... video assistant: additional photography
Lisa MacGregor ... camera trainee
Ryan March ... video trainee
Joe Marsden ... stabileye technician
Peter Marsden ... digital imaging technician
Stephen Mathie ... lighting programmer
Vince McGahon ... camera operator: "b" camera / steadicam operator
Ray Meere ... first assistant camera: second unit
Michael Mensah ... technodolly operator: dailies
Billy Merrell ... electrician chargehand
Richard Merrell ... best boy
Tim Morris ... second assistant camera: 2nd unit
Will Morris ... second assistant camera: "a" camera, main unit
Steve Murray ... 2nd Unit B Camera Operator
Jason Noble ... electrician
Gary Nolan ... rigging electrician
Russell O'Connor ... stabilized scorpio head technician
Peter Olney ... grip: dailies
Scott Parker ... lighting technician
Piotr Perlinski ... c camera first assistant: second unit - dailies
Michele Abramo Puricelli ... russian arm technician: second unit, dailies
Elliot Purvis ... second assistant camera: second unit
Georgia Quilliam ... camera trainee: second unit
Laura Redpath ... digital imaging technician: dailies
Jack Ridout ... lighting technician
Ben Casciello Rogers ... second assistant 'b' camera
Sean Rogers ... libra head tech: dailies
Ross Slater ... electrical rigger
Kat Spencer ... second assistant camera: Moco unit
Stefan Stankowski ... a camera operator: second unit
Duncan Steven ... trainee grip
Billy Thornhill Jr. ... electrician
Joe Tooke ... Practical Electrician
Ryan Turner ... crane technician 2nd unit dailies
Mustafa Tyebkhan ... digital imaging technician: second unit
Derek Walker ... camera operator / steadicam: Second Unit
Charlie Wall ... crane grip: main unit
Matthew Waving ... first assistant camera: dailies
Peter Welch ... digital imaging technician: second unit, daily
Dave Wells ... best boy grip
Des Whelan ... a camera operator
Pip White ... central loader: additional photography
Matt Windon ... first assistant camera "a" camera
Steve Wood ... lighting charge hand
Harry Young-Jamieson ... second assistant camera: 2nd unit - dailies

Animation Department 

Florine Abad ... animator: Image Engine
Mauro Affronti ... animator
Jhon Alvarado ... lead animator
Michael Augello ... animation: MPC
Adrien Barbier ... animator
Krzysztof Boyoko ... animator
Nikki Braine ... animator
Nicholas Cabana ... animator
Vincent Caudeville ... senior animator: Framestore
Benjamin Cheong ... animator
Sean Conly ... animator
Jay N. Davis ... animator
Aaron Deerfield ... senior animator
Fatih Dogan ... animator: previs artist
Fernando Falero ... animator
Nathan Fitzgerald ... senior animator
Juan Sebastian Niño Florez ... animator
Hayley Fromstein ... animator
Lae Gutierrez ... bank guard
Robert Hemmings ... creature animation: Warner Brothers
Naomi Hibbert ... animator
Dennis Jepsen ... animator
Aziz Kocanaogullari ... animator
Kolby Krook ... animator
Geoge Meppadath Kurian ... Senior Animator (as George M. Kurian)
Andy Le Cocq ... animator: Preproduction
Chris Lentz ... animation supervisor
Sandra Lin ... animator
Sherin Mahboob ... animator
Derek Mancini ... animation: MPC
Christopher Marshall ... senior animator
Andrew Mills ... animator
Benoit Moranne ... animator
Rameshbabu Morkonda Sethuraman ... animator
Oriol Navarro Orduña ... animator: Double Negative
Hennadii Prykhodko ... animator
Maxime Richard ... animator: Framestore
Ed Roberts ... assistant animator
Samer Sallman ... animator: MPC
Kat Seale ... previs artist
Amy Sendon ... animator
Kevin Spruce ... animation supervisor
Joe Tarrant ... lead animator
Nathan Thomas ... animator
Milian Topsy ... animator
Ryan Vicik ... animator
Lisa Wang ... lead animator: Method Studios
Xin Zhao ... animator

Casting Department 

Ruth Earley ... extras casting
Abigail Millar ... extras casting assistant
Adam Penny ... extras casting
Alice Searby ... casting associate
Tannis Vallely ... casting: Los Angeles
Douglas Williams ... extras casting assistant
Hannah Marie Williams ... extras casting
Sarah Wilson ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Ben Allard ... costume props trainee
Kathryn Avery ... crowd standby
Laura Bailey ... principal standby
Frances E. Barer ... junior breakdown artist
Mollie Barr ... crowd assistant designer
Helen Beasley ... costume maker
Jodie Bell ... junior costume maker
Abigail Best ... outworker
Daniela Cazmal ... set costumer: additional
Junior Crowd Costumer ... junior crowd costumer
Alex Cox ... junior costume maker
Emma Crean ... costume maker
Maria D'Agostino ... breakdown artist: dailies
Hollie Danby ... costume daily
Tom Duthie ... costume assistant
Kristen Ernst-Brown ... junior crowd costumer
William Evans ... set costumer
Sara Fay ... outworker
Simone Feulner ... tailor
Charlotte Finlay ... costume supervisor
Katie Fitzsimons ... costume maker
Jessie Gelpke ... principal standby
Louise George ... crowd standby
Lily Gibbs ... assistant costume coordinator
Charles Gillies ... costume assistant
Jessica Goodall ... costume illustrator
Perry Goyen ... set costumer
Alex Grace ... costume assistant
Myra Hanet ... junior costume maker
Claire Hardaker ... costume buyer
Emma Heath ... principal standby
Lora Heath ... assistant costume designer
Mariette Hendriks ... costume cutter
Gary Hyams ... crowd wardrobe master
Helen Ingham ... set costumer
Charlotte Ivans ... assistant breakdown artist
Sally James ... Junior Principal Costumer
Sam Keyte ... costume maker
Emily Knight ... assistant costume designer
Sophie Lambe ... head milliner
Jane Law ... various costumes
Esther Lee ... costumer
Diane Logel ... costume daily
Susan MacKenzie ... costume maker
Kay Manasseh ... costume buyer
William McGovern ... costume assistant: crowd
Stephanie Miles ... costume propmaker
Jenna Miller ... trainee costume maker
Sanaz Missaghian ... costume coordinator
Kathryn Mysko Von Schultze ... assistant costume cutter
April Nash ... costume assistant
Shirley Nevin ... wardrobe supervisor
Alessio O'Driscoll ... costume maker
Samuel Ososki ... costume alterations daily
Matt Payne ... key backround costumer
Julia Piatkowska ... design pa
Jennifer Powell ... costume maker
Sharona Prior ... costume assistant
Gemma Rasmussen ... costume maker
Chloe Reynolds ... costume standby: additional
Christof Roche-Gordon ... asst. costume supervisor
Eva Roelfs ... costume trainee
Kimberley Scott ... junior costume maker
Marcia Smith ... senior costume maker
Robert James Sutherland ... costume maker
Sekou Traore ... costume assistant
John Usher ... costume assistant: driver
Wyn Vaughan-Humphreys ... costume assistant
Isobel Williams-Ellis ... trainee costume maker
Lex Wood ... key crowd standby
Dominic Young ... chief costume cutter

Editorial Department 

Matt Adams ... digital intermediate consultant
Victoria Bate ... 3D assistant editor
Stuart Bryce ... senior dailies operator
Mark Burton ... first assistant editor
Hermione Byrt ... first assistant editor
Dhirendra Chhatpar ... stereoscopic editor
Samuel Clough ... second assistant editor
Sinéad Doherty ... editorial trainee
Meetal Gokul ... Senior Stereo Editor
Chema Gomez ... dailies technical supervisor
Diarmuid Hughes ... post-production coordinator
Henry Kemplen ... second assistant editor
Lindah Luseno ... dailies operator
Emily Mason ... stereoscopic editor: Stereo D
Jessica E. Newman ... post-production technical administrator
Shaun Richards ... dailies producer
Daniel Richardson ... 3d assistant editor
Myles Robey ... assistant vfx editor
Smeet Vedant ... stereoscopic editor

Location Management 

Peter Bardsley ... assistant location manager
Mike Battle ... location assistant / location assistant: cardington
Mitchell Green-Muid ... location assistant
Gavin Kidner ... locations
Sarah Kate Lewis ... assistant location manager
Cazzie Loveday ... locations
Hannah McCarthy ... location marshal
Georgette Turner ... location manager
Dan Whitty ... location manager

Music Department 

Pete Anthony ... conductor / orchestrator
Jon Aschalew ... synth programmer
Jeff Atmajian ... orchestrator
Michael Bahnmiller ... score proofreader
John Barrett ... digital score recordist
Rachel Bolt ... viola
Thomas Bowes ... orchestra leader
Peter Boyer ... orchestrator
Daniel A. Brown ... music preparation
Jina B. Choi ... music preparation
Peter Cobbin ... additional recording / score mixed by
Chris Cozens ... auricle control systems
Chris Egan ... orchestrator
Karen Elliott ... music supervisor
Luke Flynn ... music preparation
Mark Graham ... head of music preparation
Isobel Griffiths ... orchestral contractor
Christopher Gutch ... composer agent (as Chris Gutch)
Jim Honeyman ... orchestrator
Mariko Horikawa ... music preperation
Allan Jenkins ... music editor
Matt Jones ... score assistant engineer
Alex Kharlamov ... music designer
Philip Klein ... orchestrator
Jon Kull ... orchestrator
London Voices ... choir
Steve Mair ... musician: double bass
Adam Miller ... choir recordist
Shawn Murphy ... scoring mixer
George Oulton ... monitor engineer
Ben Parry ... choir director
Annie Rosevear ... music preparation
Steven O. Scott ... music preparation
John Ashton Thomas ... orchestrator
Cecile Tournesac ... score editor
Jim Weidman ... supervising music editor
Kirsty Whalley ... score mixed by
Joe Zimmerman ... music preparation

Transportation Department 

Jim Adams ... unit driver
Darren Beaven ... unit driver: driver to david yates
Dean Burtenshaw ... location transportation
Mark Dilliway ... driver: allison sudol
Barry Goodwin ... unit driver
Peter Herst ... driver: Dan Fogler
Colin Morris ... Personal driver Colin farrell
David O'Connor ... transportation
Andy Petry ... hod tech vehicles
Clive Shaw ... driver 4x4
Barry Snell ... driver: Tim Lewis
John Usher ... costume driver

Other crew 

Josh Allan ... Set Decorating Props Accountant
Derek Arnold ... puppeteer
Stephanie Aspin ... Assistant to David Yates
Tracy Asslanian ... pa: second unit dailies
Fiona Baldwin ... Assistant Coordinator
Sarah Ball ... Main unit nurse / unit nurse: main
Jordan Barbour ... production secretary: second unit
Peter Bardsley ... assitant location manager
Paul Barratt ... Safety Adviser
Lewis Barron ... junior assistant location manager
Oliver Bentley-Jones ... health & safety: Media Safety Ltd
Michael Berendt ... executive assistant to David Yates
Scott Berridge ... security
Leah Blackaby ... production assistant
Pierre Bohanna ... HOD prop modeller
Matthew Broderick ... standby props
James Broom ... key assistant accountant
Sam Carmichael ... production management trainee: Warner Bros
Faye Carney ... crowd nurse
Brett Carter ... stand-in
Carmela Caruso ... assistant accountant
Jussilinho Castro ... production assistant
Aneta Chalas ... production coordinator: second unit
Rosie Coker ... Assistant to Exec Producer
Lara Cornell ... production assistant
Hephzibah Craen ... base pa: second unit
Ben Croft ... production assistant: dailies
Matt Curtis ... Titles Designer
Charlie Dennis ... set production assistant
Sam Dent ... horse master
Jason Devil ... set security
Samantha Dixon ... home economist assistant
Jessica Drake ... dialect coach
Chris Etherington ... accounts assistant
James Excell ... additional photography: dailies
Riyonn Farsad ... Newt/Credence Stand In
Rachael Fullerton ... child licence coordinator
Leigh Gettens ... accounts trainee
Colin Giles ... Location assistant re-shoots / studio location aid leadman
Melissa Green ... chaperone
Robin Guiver ... supervising creature puppeteer
Nicklas Hansson ... wire cam technician
Robert Havill ... crowd production assistant: second unit
Emma Hazell ... assistant production co-ordinator
Katharina Hingst ... assistant to david yates
Natasha Hook ... key nurse
Luke Hope ... double for guy paul
Marianne Huet ... assistant script supervisor
Moin Hussain ... production assistant: second unit
Amy Irvine ... stand-in: Katherine Waterston
Dolly Jagdeo ... location security (as Dolly Ballea)
Craig Jamieson ... assistant production co-ordinator: Additional Photography / production secretary
Lampros Kalfuntzos ... Newt Boat Man
Marc Karzen ... social strategist
Ann Koska ... children's extras agent
Richard Anthony Lewin ... dailies runner
Norina Mackey ... trainee script supervisor
Stacy Mann ... unit publicist
Sharon Mansfield ... script supervisor: 2nd Unit
Liam McCartney ... armourer
Jill McCullough ... dialect coach
Wayne McGregor ... movement coach
Fiona May McLaren ... construction accountant
Alastair McNeil ... production accountant
Brian Mear ... paramedic: second unit
Charlotte Amelia Miles ... crowd production assistant
Georgina Miles ... crowd production assistant
Sally Mulligan ... nurse: construction
Gary Nixon ... financial controller
Josh Nixon ... assistant accountant
David Orpheus ... set production assistant
Tim Packham ... stand-in for Peter Breitmayer
Martine Palmer ... lettering and decor assistant
Miguel Pariente ... payroll: accountant
Andy Parry ... safety expert
James Payton ... stand-in Dan Fogler/Colin Farrell
Ben Pearce ... Executive Assistant to David Yates
Jan Peters ... chaperone
Hannah Pritchard ... queenie stand in
Tom Ray ... accounts trainee
Ben Rothwell ... armoury coordinator
Victoria Rothwell ... chaperone
Angela Rowden ... assistant accountant
Lucia Serpini ... crowd production assistant
Faye Sewell ... standin: Utility
Rob Silva ... Assistant to David Heyman
Kaitlyn Smith ... production coordinator
David Stafford-Clark ... production assistant
Brian Steele ... standby rigger
Matthews Street ... chef to director & primary cast
Ewan Taylor ... assistant vfx accountant
Katharine Tidy ... home economist
James Tilbury ... Digital Asset Coordinator
Sarah Unwin ... travel and accommodation coordinator
Gianpiero Vannucci ... crowd runner: dailies
Charlie Vaughan ... base pa
Zuzana von Schlippe ... assistant construction accountant
Andrew Ward ... fire officer
Jonathan Wayre ... vintage microphones supplied by
Rebecca Whiting ... executive assistant: stereo d
Luke Kimble Williams ... set production assistant: second unit
Chris Wilson ... stand-in Barker Tom Hodgkins
Tom Wilton ... puppeteer
Jo Winter ... crowd production assistant
Anna Worley ... script supervisor
Camilla Wren ... development executive
Phoebe Young ... set p.a.
Kiri Bloom ... stand-in Young Tina (uncredited)
Andrew Ellinas ... warner bros archive manager (uncredited)
Annabelle Le Gresley ... additional pa second unit (uncredited)
Michael Martinez ... 4D Effects Editor (uncredited)
Mark Sealey ... stand-in (uncredited)
Arti Shah ... nightclub singer body double (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page