Edit
"Once Upon a Time in Wonderland" The Serpent (TV Episode 2013) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Ralph Hemecker

Writing Credits  

Edward Kitsis ... (created by) &
Adam Horowitz ... (created by) &
Zack Estrin ... (created by) &
Jane Espenson ... (created by)
 
Jan Nash ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
...
...
Cyrus
...
...
...
The White Rabbit
...
Old Prisoner
...
Young Jafar
...
...
Amara
...
Villager
...
Executioner
...
Drunken Guard
...
Tweedle #2
...
Akil
...
Tweedle #1
Peter Hall ...
Peasant
Haroon Khan ...
Blacksmith
...
Gerard
...
Orang
Alicia Thorgrimsson ...
Citizen
Rest of cast listed alphabetically:
Danny Wattley ...
Jafar's Servant (uncredited)

Produced by 

Zack Estrin ... executive producer
Joe Lazarov ... supervising producer

Cinematography by 

Attila Szalay ... director of photography

Production Design by 

Michael Joy

Makeup Department 

Cayley Giene ... makeup effects lab technician
Heather Tillson ... hair department head (as Heather Barreca)

Production Management 

Jennifer Carpenter Hernandez ... unit manager
Colleen Mitchell ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Mark D. Currie ... first assistant director: second unit
Dan Miller ... first assistant director
Jody Ryan ... second assistant director

Art Department 

Timothy Burd ... props
Dylan Dowd ... head greens person
Michael Erickson ... set designer (as Michael Uhryn)
Lisa Godwin ... prop builder
Trevor Hanowski ... illustrator: 3D Set Designer
Howard Lau ... illustrator
Chris Nohel ... lead set decorator
Victoria Pearson ... set dec coordinator
Camille Quinton ... art department coordinator
Macleod Sinclaire ... on set dresser
Raney Werneburg ... carpenter
Wendy McAllister ... storyboard artist (uncredited)
Sean McGee ... assistant property master (uncredited)

Sound Department 

Kyle Billingsley ... foley mixer
Peter S. Carlstedt ... adr mixer (uncredited)
Cary Clark ... engineer
Emilie Corpuz ... sound recordist
Stephen M. Davis ... adr: editor
Kathryn He ... sound assistant
Justin Herman ... sound engineer
Darryl Marko ... boom operator
Tyler Parkinson ... pre-record engineer
Gerry Saenz ... augmented mixer
Arno Stephanian ... foley mixer: props
Jason Oliver ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Graham S. Hollins ... special effects foreman
Kerry Phillips ... special effects
Ron Seida ... special effects first assistant

Visual Effects by 

Dave Isaac Santos Abuel ... digital compositor
Kaevski Aleksandar ... paint artist: fx3x
Luis Almazan ... compositor
Donald Altamirano ... effects artist
Kelsey Ayukawa ... compositor: zoic studios
Derek Babchishin ... animator
Ryan Brassington ... visual effects I/O coordinator
Adam Briggs ... digital effects artist
Phillip Broste ... zeus supervisor
Enrique Campos ... tracking/matchmove/layout artist
Robert Chapin ... visual effects
Nicholas Daniels ... compositor
Heather Davis Baker ... digital compositor
John Decker ... senior lighting artist
Spencer Dinney ... paint & roto artist
Matt Drake ... visual effects I/O coordinator
Erin Fernie ... visual effects coordinator
Jed Glassford ... on set data coordinator / virtual production operator
Joshua Goetz ... compositor
Matthew Harris ... visual effects artist (2014)
Henric Hedin ... roto/paint artist
Andrea Hernandez ... compositor
Jim Hillin ... digital compositor: Zoic Studios
Alex Hughes ... roto/paint artist
Hiroki Iijima ... compositor
Hiroki Iijima ... compositor
Todorovski Ilija ... paint artist
Felipe Infante ... roto/paint artist
Amir Ithnin ... tracking artist
Cale Jacox ... compositor
Laura Jones ... visual effects producer
Kaio Kathriner ... visual effects coordinator (2014)
Adam Kelway ... compositor
Anooj Kiran ... tracking/layout artist
Scotty Knapp ... lighting artist
Michelle Korczak ... compositor (as Skrzyniarz Michelle)
Uira Lamour ... visual effects artist
Erwan Leroy ... compositor
Jonathan MacPherson ... visual effects on-set supervisor
Eldose Madott ... compositor
Tom Malenica ... i/o coordinator
Gabriel Mandala ... compositor
Gal Manor ... cg artist
Darvin K. Manwah ... digital compositor: Zoic Studios
Graeme Marshall ... visual effects coordinator
Adam Matis ... digital compositor
Matthew McDonald ... digital artist
Jeremy Meltzer ... digital compositor
Daniel Mermelstein ... digital compositor
Chelsea L. Miller ... visual effects coordinator
Juan Olivares ... digital compositor
Eduardo Parra Ouilhet ... digital compositor
Scott Rosekrans ... cg supervisor
Randy Ruan ... digital compositor
Sarabjeet Singh ... rotoscope supervisor
Georgina Street ... visual effects coordinator
Ying Sun ... roto/paint artist
Brett Swanson ... compositor
Jevon Tsen ... digital compositor
Tiberius Viris ... senior matte painter
Armand Vladau ... digital compositor
David Windhorst ... lead tracking/layout artist
Reza Ghulam Yahya ... tracking/layout artist
Aslan Zamaev ... tracking/matchmove/layout artist
Jessica Amzoll ... lead compositor (uncredited)
Nolan Conrad ... compositor (uncredited)
Robert Cvengros ... tracking/matchmove/layout artist (uncredited)
Gerald Feather ... visual effects artist (uncredited)
Jorge Carlos Gonzalez ... cg generalist: Zoic Studios (uncredited)
Jonathan S. Smith ... roto/paint artist (uncredited)

Stunts 

Keanu Lam ... stunt double: Anthony Keyvan
Chris Link ... stunt rigger
Gaston Morrison ... stunt coordinator
Zandara Kennedy ... stunt double: Alice (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Luke Barlow ... first assistant camera: b-cam
Paolo Di Persico ... assistant camera (second unit)
Spencer Ennis ... second assistant camera "b" camera
Kevin Fairbairn ... grip
Ian Guns ... technocrane operator
Patrick Hogue ... digital imaging technician
Tony Mirza ... director of photography: second unit
Dean Schwingboth ... best boy grip
Jay 'Sully' Sullivan ... dolly grip
Zack Hamm ... second unit: best boy grip (uncredited)
Shane McLeod ... camera trainee (uncredited)
Nathan McTague ... first assistant camera: "b" camera, second unit (uncredited)

Animation Department 

Christine Krumpholz ... animator
Rohini Kumar ... animator
Sachin Mathew ... animator
Kenneth Meyer ... animator (2013)

Casting Department 

Corinne Clark ... casting: Canada
Jennifer Page ... casting: Canada
John Villacorta ... executive in charge of casting (2013)

Costume and Wardrobe Department 

Charron Hume ... costumer
Zoya Niechoda ... key costumer
Doanne Kalena Nielsen ... costume cutter/stitcher (as Doanne K. Nielsen) (costumes)
Zina Richardson ... key costumer
Ken Shapkin ... key costumer

Editorial Department 

Dannah Collins ... additional editor
Marc Fisher ... on-line editor
Richard Glazerman ... assistant editor
Travis Harrison ... assistant editor
George Manno ... colorist
Jeff Stroot ... i/o operator
Mike Delegal ... on-line editor (uncredited)
Michael Sohcot ... on-line editor (uncredited)

Music Department 

Greg Ballinger ... orchestrator
Brad Dechter ... orchestrator
Aaron Meyer ... music preparation
Cindy O'Connor ... composer: additional music
Andrew Shulman ... musician (cello)
Frank Macchia ... music preparation (uncredited)
Peter Rotter ... orchestra contractor (uncredited)

Transportation Department 

Ben Derrick ... transportation co-captain
Lori Merchant-O'Dwyer ... driver
Don Stenstrom ... transport manager: splinter unit (2013)

Other crew 

Christina Campbell ... animal wrangler
Kirstie Campbell ... production assistant
Jeff Colclough ... Key Production Assistant
Adam Dakin ... production assistant
Matt Davis ... researcher
Meredith Garstin ... production assistant
Felix Hernandez ... production staff
Caroline Hylton ... script coordinator
Josephine Ochej ... assistant to executive producer
Aren Ophoff ... assistant production coordinator
Jamie Payton ... animal wrangler
Alex Voong ... office production assistant
Murdoch MacNeil ... key production assistant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs

Contribute to This Page