Edit
Now You See Me 2 (2016) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Jon M. Chu

Writing Credits  

Ed Solomon ... (screenplay)
 
Ed Solomon ... (story by) &
Peter Chiarelli ... (story by)
 
Boaz Yakin ... (based on characters created by) &
Edward Ricourt ... (based on characters created by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
Li
...
Deputy Director Natalie Austin
...
...
...
...
Bu Bu
William Henderson ...
...
...
...
Zach Gerard ...
Hannes Pike (as Zach Gregory)
...
Owen Case
Fenfen Huang ...
Lab Tech
...
Head Security Guard
Cyd Casados ...
Case Advisor
...
Agent Dore
...
Agent UK
...
Agent 2 UK
Karl McMillan ...
Prison Guard 2 (US)
...
Eye Voice
Christopher Logan ...
Chef
Varada Sethu ...
Tressler Assistant
Michael Walters ...
Prison Guard US
...
Zoey Taylor
Simon Connolly ...
Octa Guard
...
Octa Guard
...
Bo Walsh
Nichole Bird ...
Disappearing Lady 1
Danielle Bird ...
Disappearing Lady 2
...
Jack Stooge 1A
John Cooke ...
Jack Stooge 1B
Greg McKenzie ...
Jack Stooge 2A
Michael McKenzie ...
Jack Stooge 2B
Tai Yin Chan ...
Science Lab Guard
...
Science Lab Guard 2
...
Case Assistant (as Marianne Malek)
Krystal Ellsworth ...
Casino Dancer
...
Casino Dancer (as Jessica Keller)
Krysada Phounsiri ...
Casino Dancer
...
Casino Dancer
Karl Hussain ...
Street Drummer
...
Herself
Rest of cast listed alphabetically:
...
Student (uncredited)
...
Walter's Guard (uncredited)
...
New Years Eve reveller (uncredited)
...
80s Pedestrian (uncredited)
...
Horseman Fan (uncredited)
Raj Awasti ...
...
Business Guest (uncredited)
Gia Marie Barbera ...
Party Girl (uncredited)
Tim Baros ...
Crowd (uncredited)
Lauren Beacham ...
Kezia Campbell (uncredited)
Gintare Beinoraviciute ...
Audience Member (uncredited)
Marc Benanti ...
Cameraman with Film Crew (uncredited)
Paul Blackwell ...
Party Goer (uncredited)
...
New Years Eve Crowd (uncredited)
Greg Brummel ...
Demonstrator (uncredited)
David Burge ...
Spectator (uncredited)
Perry Burke ...
Spectator (uncredited)
Leona Carlo ...
New Year's Eve Guest (uncredited)
Yue Ting Cheng ...
Macau Bazaar passerby (uncredited)
Richard Clark ...
...
...
FBI Agent (uncredited)
Pamela Betsy Cooper ...
Tim Dayman ...
Eye Magician (uncredited)
Andrew Dunkelberger ...
OCTA Show Spectator (uncredited)
Cameron Edwards ...
New Year's Eve Crowd Member (uncredited)
...
Green Umbrella Girl (uncredited)
Izabella Ferencz ...
...
Magician Assistant (uncredited)
Don Sebastian Fula ...
Pedestrian #1 (uncredited)
...
FBI Agent (uncredited)
...
NYE Party Boy (uncredited)
...
FBI Agent (uncredited)
Melissa Galloway ...
Girl (uncredited)
Don Gayle ...
TV Lead Camera Crew Member (uncredited)
...
New Years Eve Reveller (uncredited)
David Georgiou ...
Stage Crew (uncredited)
...
Guna Gultniece ...
Student (uncredited)
Mark Haldor ...
Shrike TV Crew (uncredited)
...
Tressler's Assistant (uncredited)
...
New York State Police Officer (uncredited)
Richard Herdman ...
OCTA Staff Manager (uncredited)
...
Photographer (uncredited)
Kornelia Horvath ...
Ty Hurley ...
Jahmilla Jackson ...
Audience Member (uncredited)
Dolly Jagdeo ...
Oliver Jolliffe ...
TV camera man / Stage Crew (uncredited)
...
Hannes Attractive Woman (uncredited)
Vivien Kent ...
Special Guest Official (uncredited)
Attila G. Kerekes ...
Spectator in the Woods (uncredited)
Paul Kerry ...
Guest at Tech Show (uncredited)
Irina Klimovich ...
Nina Kumar ...
...
Macau VIP Guest (uncredited)
Kim-Anh Le-Pham ...
Goth Girl (uncredited)
...
VIP Guest (uncredited)
...
Goth Girl (uncredited)
...
Walter's Guard (uncredited)
Nada Maache ...
VIP Guest (uncredited)
João Magalhães ...
Tech Crowd (uncredited)
Teresa Mahoney ...
Police Officer (uncredited)
...
Gangster, Macau (uncredited)
...
New Yorker (uncredited)
...
OCTA Vip Guest, Daughter (uncredited)
...
...
New York State Cop (uncredited)
...
Chinese Lady (uncredited)
Celina Nessa ...
Audience Member (uncredited)
Emily Ng ...
NYE Party Goer (uncredited)
...
Market Customer (uncredited)
...
...
...
Chinese Gang Member (uncredited)
Gloria Peñaranda ...
New year Eve (uncredited)
Lovell Richards ...
Metropolitan Police (uncredited)
...
Prison Guard (uncredited)
Aaron Sequerah ...
Inspired Onlooker (uncredited)
Vinita Sharma ...
...
Macau Guest (uncredited)
...
Girl (uncredited)
Richard Stanley ...
A.k. Steppa ...
...
Man (uncredited)
...
(uncredited)
Vince Taylor ...
American Bar Drinker (uncredited)
...
Uniformed Police Officer (uncredited)
Vassiliki Tzanakou ...
Maureen Warrington ...
New Year's Eve crowd (uncredited)
...
Computer Technician (uncredited)
...
80s Flashback Audience (uncredited)
...
New Years Eve Party Reveller (uncredited)
...
Tech Crowd (uncredited)
Miroslav Zaruba ...
Tatiana Zarubova ...
Create a character page for: ?

Produced by 

Chen On Chu ... line producer: Macao, October Pictures Ltd. (as Chu Chen On)
Bobby Cohen ... producer
David Copperfield ... co-producer
Kevin De La Noy ... executive producer
Alex Kurtzman ... producer
Louis Leterrier ... executive producer
Qiuyun Long ... executive producer
Karl McMillan ... associate producer
Roberto Orci ... producer
Yang Rong ... associate co-producer
Bo Shen ... associate co-producer
Ed Solomon ... executive producer
Meredith Wieck ... associate producer

Music by 

Brian Tyler

Cinematography by 

Peter Deming

Film Editing by 

Stan Salfas

Casting By 

Deborah Aquila
Tricia Wood

Production Design by 

Sharon Seymour

Art Direction by 

Stephen Dobric
Martin Foley
Stuart Kearns ... supervising art director
Dominic Masters
Stephen Swain
Remo Tozzi

Set Decoration by 

Judy Farr

Costume Design by 

Anna B. Sheppard

Makeup Department 

Deena Adair ... hair stylist: Mr. Freeman
Lesley Altringham ... crowd hair stylist / crowd makeup artist
Helen Barrett ... hair stylist: second unit / makeup artist: second unit
Jessica Brooks ... special makeup effects artist
Nicola Buck ... additional hair stylist / additional makeup artist
Paul Catling ... hair concept artist / makeup concept artist
Joe Kwong Yiu Chung ... hair dresser: Macao
Karen Cohen ... crowd hair supervisor / crowd makeup supervisor
Rebecca Cole ... hair stylist / makeup artist
Mark Coulier ... prosthetics make-up supplier
Tania Couper ... crowd hair stylist / crowd makeup artist
Julie Dartnell ... key hair stylist / key makeup artist
Nathaniel De'Lineadeus ... dental FX design and manufacture
Sarah Grispo ... hair stylist: second unit / makeup artist: second unit
Sarah Hamilton ... junior hair stylist / junior makeup artist
Michael Hancock ... makeup artist: Mr. Freeman (as Mike Hancock)
Frances Hannon ... hair designer / makeup designer / prosthetics designer
Jozephine Hannon ... hair trainee / makeup trainee
Charlotte Jamieson ... hair stylist: Macao / makeup artist: Macao
Hui Wai Man Julie ... makeup artist: Macao
Alex Kwan Chi Kin ... hair dresser: Macao
Ho Wai Ying Kitty ... makeup artist: Macao
Nicky Knowles ... hair stylist (as Nicola Knowles) / makeup artist (as Nicola Knowles)
Rachel Kong ... hair dresser: Macao (as Rachel Kong Tak Yen)
Yumiko Kuromiya ... makeup artist: Macao
Hannah Locke ... hair stylist: Macao / makeup artist: Macao
Emma Mash ... hair stylist / makeup artist / prosthetics artist
Madlen Mierzwiak ... crowd hair stylist / crowd makeup artist
Sian Miller ... makeup artist: hair stylist and prosthetics (as Sian Turner Miller)
Lesley Noble ... crowd hair stylist / crowd makeup artist
Chan Wai Ka Olive ... makeup artist: Macao
Belinda Parish ... hair stylist (as Belinda Parrish) / makeup artist (as Belinda Parrish)
Victoria Pocock ... crowd hair stylist / crowd makeup artist
Gemma Richards ... additional hair stylist (as Gemma Calder) / additional makeup artist (as Gemma Calder)
Nora Robertson ... hair stylist / makeup artist
Dorey Sheppard ... hair stylist: second unit / makeup artist: second unit
Loulia Sheppard ... crowd hair stylist / crowd makeup artist
Lesley Smith ... crowd hair stylist / crowd makeup artist
Zoey Stones ... hair stylist / makeup artist
Leo Zee Heung Wing ... hair dresser: Macao
Samuel Wong ... hair dresser: Macao (as Samuel Wong Kwok Hung)
Anna Bass ... trainee makeup artist: Daily (uncredited)
Chris Lyons ... special effects teeth (uncredited)
David Malinowski ... prosthetic makeup technician (uncredited)
Ray Marston ... wigmaker (uncredited)

Production Management 

Kevin De La Noy ... unit production manager
James K. Jensen ... post-production supervisor
James R. McAllister ... production supervisor: Macau
Donald Sabourin ... unit production manager
Matthew Winter ... unit manager (as Matt Winter)

Second Unit Director or Assistant Director 

Daisy Baldry ... Base Third Assistant Director
Terry Bamber ... assistant director: additional photography
Mary Boulding ... set pa: second unit
Grant Butler ... third assistant director
Dom Channing-Williams ... second second assistant director
Sekani Doram ... third assistant director (crowd)
Jonny Eagle ... third assistant director: second unit
Andrew Heard ... second unit assistant director
Lammy Hersi ... assistant director: additional photography
Mark Johnstone ... assistant director: crowd pa
Bryn Lawrence ... crowd second assistant director: china
Sandrine Loisy ... crowd second assistant director
Andrew Mannion ... 2nd assistant director: crowd - china
Grace McInnes ... set production assistant: dailies
Alex Oakley ... first assistant director: second unit
Emyr Glyn Rees ... third assistant director
Ed Ripley ... crowd pa: dailies
Tom Rye ... key second assistant director
Paul Sacks ... crowd second assistant director: additional photography
Jack Scarisbrick ... assistant director: daily
Abbie Sheridan ... set pa
Richard Whelan ... first assistant director

Art Department 

David Ahern ... art department assistant
Misli Akdag ... petty cash buyer
Jamie Alcock ... assistant props storeman
Oscar Allan ... model maker
Maudie Andrews ... assistant set decorator
Charlotte Anthony ... clearance coordinator
Hideki Arichi ... draughtsman
Matthew Babb ... trainee prop
Andrew Betts ... carpenter
John Bohan ... construction manager
Chris Caldow ... concept artist
Jason Chalmers ... prop modeller
Robert Channon ... scenic painter
Emma Clough ... draughtsman
Frank Collins ... standby carpenter
Laura Conway-Gordon ... stand-by art director
Sophie Coombes ... assistant buyer
Rachel Corbould ... assistant buyer
Kelton Cram ... concept artist
Joseph Dalton ... art department assistant
Kevin Day ... additional stand-by props
Mark Dowling ... Scenic painter
Sander Ellers ... supervising modelmaker
Jools Faiers ... graphics designer
Kevin Fisher ... action vehicles floor supervisor
Hugh Fottrell ... props
Mark Geeson ... chargehand dressing prop
John Greaves ... storyboard artist
Andrew Guyett ... painter
Sean Haskett ... Picture vehicles Motorcycle Technician
Terry Heggarty ... painter
Mitchell Holder ... dressing props
Rhys Ifan ... assistant art director
Douglas Ingram ... storyboard artist
Wyn Jenkins ... prop maker
David Ned Kelly ... carpenter
Angela Kyriacou ... prop modeller
Eleanor Lamb ... graphics assistant
Peter Lee ... props
Shay Leonard ... dressing props
Lily Mathiszig-Lee ... prop modeller (as Lily Currie)
John Merry ... assistant art director
Jonathan Millward ... storyboard artist
Brian Morris ... painter
Colin Mutch ... Charge hand dressing prop
Robert Newbon ... picture car fabricator
Phillip Norwood ... storyboard artist
Camise Oldfield ... graphics designer
Eva Onsrud ... assistant buyer additional photography
Richard Palin ... on-set computer technician
Steve Payne ... props storeman
Adrian Platt ... props
Paul Purdy ... property master
Adam Rashbrook ... standby stagehand
Mark Reynolds ... chargehand dressing prop
Neil Reynolds ... prop modeller
Claire Nia Richards ... assistant set decorator
Mark Rocca ... prop modeller
Matthew Savage ... concept artist
Paul Scotson ... prop modeller
Jamie Shakespeare ... Junior draftsman
Jessica Sinclair ... concept artist
Bgi Supplies ... prop fabrication
Andrew Tapper ... graphic designer
Chloe Taylor ... assistant graphic designer
Richard Thomas ... prop modeller
Chantelle Valentine ... set dec assistant art director
Cassandra Virdee ... art department assistant
Stuart Walpole ... standby props
Clive Ward ... hod scenic painter
Krissi Williamson ... production buyer
Daniel Willis ... art department coordinator
Darren Wisker ... dressings props
Caterina Vanzi ... daily dressing props (uncredited)

Sound Department 

James Ashwill ... foley mixer
Gregg Barbanell ... foley artist
Richard Benny Bentham ... sound trainee
John Casali ... production sound mixer
Matt Cavanaugh ... sound editorial production assistant
Blake Collins ... foley mixer
P.J. Corvus ... audio technician
John T. Cucci ... foley artist
Gary Dodkin ... sound mixer: second unit
Siddharth Dubey ... sound effects editor
Lloyd Dudley ... boom operator: dailies
Will Files ... re-recording mixer
Christopher Flick ... foley editor
John Guentner ... foley mixer
Catherine Harper ... foley artist
Victor J. Hernandez ... assistant supervising sound editor
Jason W. Jennings ... sound effects editor
Nick Jimenez ... adr recordist
Bob Kellough ... sound effects editor
Jonathan Klein ... supervising foley editor
Andy Koyama ... re-recording mixer
Alan MacFeely ... 2nd assistant sound
Darrin Mann ... foley mixer
John Marquis ... re-recording mixer / sound designer / supervising sound editor
Jared Marshack ... mix technician
Michael Miller ... adr mixer
Chris Murphy ... boom operator
Chris Navarro ... adr mixer
Nancy Nugent ... supervising sound editor
Dan O'Connell ... foley artist
Diego Perez ... assistant sound editor
Nina Rice ... 2nd assistant sound second unit
Mark Wilkening ... additional adr mixer

Special Effects by 

Christopher Brennan ... special effects technician
Kane Dimmer ... special effects technician
Stephen Hutchinson ... special effects supervisor
Nick Joscylene ... special effects technician
Jason Leinster ... special effects workshop supervisor
Noah Meddings ... special effects technician
Neil Murray ... special effects wire supervisor
Charlie Pedersen ... special effects technician
Karol Stachowicz ... special effects technician
Alistair Williams ... Special Effects Floor Supervisor
Daniel Williams ... special effects senior technician
Jonathan Wilson ... special effects senior technician

Visual Effects by 

Maris Abolins ... digital compositor: BlueBolt
Marisa Ahn ... paint and roto artist: Framestore
Lucy Ainsworth-Taylor ... visual effects executive producer: BlueBolt
Maximilien Albert ... modeller: Cinesite
Sophie Anderson ... lead data wrangler
Paul Ashall ... witness camera operator: framestore
Mathieu Aubin ... paint & roto artist: Framestore
Helen Baker ... computer graphics producer: Blind Ltd London
Margherita Balestri ... previs artist: The Third Floor
Sam Barnett ... vfx assistant coordinator
Andrew Barry ... compositor
Angela Barson ... visual effects supervisor: BlueBolt
Scott Bartels ... matchmove artist
Daniel Batt ... paint and roto: framestore
Aaron Baudin ... effects technical director
Ines Baumgartner ... previs artist: The Third Floor
Louis-Charles Berthiaume ... paint & roto artist
Maxime Besner ... digital compositor
Aleksandra Bjelica ... vfx coordinator: Framestore
Kathryn Jane Black ... paint & roto artist / roto paint artist
Yugen Blake ... screen graphics designer: Blind Ltd London
Michelle Blok ... previs supervisor: The Third Floor
Melissa Boily ... texture artist cinesite
Jimmy-Lee Boisvert ... production support: cinesite
Audrey Boivin ... visual effects producer
Andrew Booth ... computer graphics supervisor: Blind Ltd London
Florian Boury ... rigger: framestore
Patrick O. Brady ... visual effects artist: Exceptional Minds [us]
Sebastien Brazeau ... matchmove artist: Framestore
Stephane Brisson ... paint and roto
Ghislain Bruneau ... digital matte painter: cinesite / visual effects artist
Stuart Bullen ... visual effects supervisor: BlueBolt
Duncan Burbidge ... executive producer: The Third Floor
Steven Bussey ... screen graphics designer: Blind Ltd London
Sarah Byers ... matchmove artist: BlueBolt
Roisin Byrne ... production support: cinesite
Hélène Bécourt ... vfx line producer
Nicolas Cadorette Vigneau ... digital compositor
Danielle Carney ... visual effects assistant coordinator
Christiane Caya ... paint & roto artist / roto & paint artist
Maxime Cazaly ... layout/matchmove artist: Framestore
Phillip Charles-Sweeting ... digital paint & roto artist: BlueBolt / junior compositor: BlueBolt
Kathy Chasen-Hay ... visual effects consultant / visual effects executive
Nicolas Chevallier ... vfx supervisor: Cinesite / visual effect supervisor: Cinesite
Alan Clappison ... environments technical director: framestore
Ross Clark ... lidar supervisor
Eric Clement ... cg supervisor: cinesite
Jerome Collombier ... matchmove artist: Framestore
Katharine Watford Cook ... director: 360º/VR - Virtual Reality EPK / producer: 360º/VR - Virtual Reality EPK
Chris Cornish ... cyberscanning / photogrammetry services
Nestor Costa ... fx technical director at cinesite / fx technical director / matchmove artist
Gabriel Couture-Bojanowski ... paint & roto artist / roto/prep artist: cinesite
Craig Crane ... lidar supervisor
Mathew Crisp ... digital paint & roto artist: Framestore
Adam Czuprak ... production support
Marcello Da Silva ... matchmove artist / senior matchmove artist
Lim Ti Yan Daniel ... match move artist
Philippe David ... lookdev technical director: Framestore
Christopher Davies ... matchmover: framestore
Quentin Delsart ... paint and roto artist: Framestore
Jonathan Desaulniers ... paint & roto artist: Framestore
Marc Desmarais ... lead texture artist
David Desplat ... modeler
Louis Desrochers ... fx td
Chris DiPaola ... modeller: Cinesite
Tracie Donais ... digital compositor / digital compositor: Cinesite
Hamish Doyne-Ditmas ... director of photography: VFX Unit UK
Phil Eldridge ... visual effects editor
Selcuk Ergen ... lead effects technical director: Framestore
Tyson Erze ... visual effects artist (framestore)
Raggini Eva ... pipeline technical director
Peter Evemy ... matchmove artist
Greg Facsko ... animation
Jennifer Fairweather ... visual effects producer: Framestore
Ryan Fear ... motion control producer
Scott M. Fedor ... digital compositor
Oliver Fergusson-Taylor ... digital compositor: Framestore
Maxime Ferland ... digital artist: cinesite / rotoscoping lead
Therese Skundberg Fidje ... visual effects editor: Framestore
Colas Fiszman ... pipeline td
Eric Fortin ... matchmove artist / matchmove artist: Cinesite
David François ... compositing artist / digital compositor: Cinesite
Dean Frater ... digital artist
George Fronimadis ... lead layout artist
Lisa Funkel ... paint & rotoscoping supervisor
Leila Gaed ... lighting technical director: Framestore
Javier García ... senior lighting td: framestore
Patricia Gaumond ... digital compositor
Jeremy Geurts ... lighting technical director
Andre Giordani ... matchmove & rotoanimation & layout: Cinesite / matchmove/layout artist
Frederikke Glick ... compositor
Jean-Baptiste Godin ... digital compositor
Antoine Goethals ... digital compositor
Adam Goldstein ... texture artist
Nick Gotsinas ... systems support
Björn Gottwald ... compositor: framestore
Anthony Greco ... matchmove artist: framestore
Benjamin Guy ... matchmove artist
Charlie Habanananda ... digital grading artist
Lloyd Hackl ... visual effects artist: Exceptional Minds [us]
James Daniel Haines ... visual effects artist: roto artist
Pierre-Loic Hamon ... head of rigging: Framestore
Nicholas Hampshire ... pipeline technical director
Scott Hankel ... postvis supervisor: The Third Floor
Deeps Hargunani ... visual effects coordinator: Framestore
Justin Hebert ... paint & roto artist
Mark Herman ... visual effects editor
Sebastian Hesselsjö ... digital compositor: BlueBolt
Robin Hinch ... vfx editor - blue-bolt
Martin Hobbs ... head of production: BlueBolt
Claire Louise Hoey ... lead roto artist
Rebecca Holdstock ... matchmove artist
Gael Hollard ... digital compositor
Tilly Holton ... previs production coordinator: The Third Floor
Paul Hopkins ... previs artist: The Third Floor
Mungo Horey ... screen graphics designer
Romain Hubert ... compositor
Hiroki Iijima ... digital compositor
Sam Jackson ... cyberscanning / photogrammetry services
Gediminas Max Jauga ... digital compositor: BlueBolt
Helen Jen ... visual effects production manager
Matt Johnson ... visual effects supervisor
Sharon Johnson ... digital compositor: Framestore
Chelsea Johnston ... visual effects coordinator
Shant Jordan ... visual effects supervisor: Synaptic VFX
Marc Joubert-Nederveen ... modeling technical director
Étienne Jubinville ... lead matchmove artist (as Etienne Jubinville)
Melina Kapota ... paint & roto artist: Cinesite
Eli A. Katz ... visual effects artist: Exceptional Minds [us]
Salauddin Kazi ... senior crowd technical director
Tomi Keeling ... motion control operator
Sarah Kfoury ... paint & roto artist
Claver Knovick ... previs associate production manager: The Third Floor
Allie Koppel ... head of finance: The Third Floor
Maggie Kraisamutr ... in-house visual effects compositor
Melissa Laframboise-Maille ... paint & roto artist
Mikael Larose ... production support: cinesite
Mattis Gaston Larsen ... compositor: Framestore
Niña Laureles ... effects technical director
Phoenix Woung-Bi Lee ... crowd technical director: Framestore
Benoit Lefebvre ... matchmove artist: Cinesite / senior matchmove artist
Julien Legay ... effects technical director
Benoit Legros ... compositing supervisor: cinesite
Elsa Lemire ... paint and roto artist / roto & paint artist
Nicolas Leroy ... lighting technical director: Cinesite / lighting technical director: cinesite
Elizabeth Leslie ... visual effects coordinator
Nick Lobban ... matchmove artist: Framestore
Laura Macfadyen ... digital matte painter: Framestore
Gabrielle Mailhot ... paint & roto artist
Alexander Maldoff ... visual effects coordinator
Dominic Martin ... digital artist / previs artist: The Third Floor
Genevieve McMahon ... previs production manager: The Third Floor
Donal McMullan ... lead pipeline technical director
Philip Melancon ... lead crowd td: Framestore
Ian Menzies ... motion control operator
David Patrick Miles ... visual effects artist: Exceptional Minds [us]
Mark Millena ... digital compositor: Framestore
Sean Mills ... lead modeller
Tamara Mitchell ... lidar supervisor / visual effects data wrangler
Carlos Montero Sánchez ... lighting technical director: framestore
Troy Morgan ... in-house compositor
Immanuel Morris ... vfx lead/supervisor: exceptional minds
Janet Muswell ... visual effects producer
Jason G. Myers ... data operations manager: Cinesite / production support
Stephane Naze ... visual effects supervisor: Framestore
Ole-Aleksander Nordby ... digital compositor
Angelica O'Brien ... visual effects editor: Framestore
Denise O'Neill ... VFX Production Coordinator: Framestore
Christophe Pacaud ... digital compositor / digital compositor: Cinesite
Guo Kun Pan ... render support: framestore
Peter Panton ... previs artist: The Third Floor
Leonardo Paolini ... compositor: Framestore
Christian Paradis ... lighting, technical director / look development/lighting
Frederike Parenteau ... visual effects coordinator
Cecile Peltier ... digital compositor: framestore
Aymeric Perceval ... on set supervisor
Viktor Petrov ... data ops/software/systems support
Matthieu Presti ... effects technical director: Framestore
Stephen W. Pugh ... visual effects producer: Synaptic VFX
Martin Pélissier ... visual effects artist
Yu Qin ... paint/roto / roto/prep artist: cinesite
Maik Pham Quang ... matchmove artist: Framestore
Jason Quintana ... cg supervisor: Framestore
Florent Razafimandimby ... previs artist / previs artist: The Third Floor
Benjamin Ribière ... lead compositing artist
Marc Rice ... compositor
Sylvain Robert ... effects technical director
Sylvain Robert ... effects technical director
Scott Robertson ... lead paint and roto artist
Roni Rodrigues ... digital compositor: BlueBolt
Garret Roosa ... visual effects coordinator: Synaptic VFX
Sharuddin Rosunally ... vfx line producer: framestore
Marc-Olivier Rouleau ... pipeline technical director
Samuel Rousseau ... paint and roto artist: framestore
Francesco Russo ... digital compositor: Bluebolt
Denis Sabourin ... roto animation
Jagdeep Saggu ... paint & roto artist / paint & roto: Cinesite
Clement Saliba ... paint & roto artist: framestore
Marine Samyn ... digital compositor
Ian Sargent ... screen graphics designer: Blind Ltd London
Sergane Sariani ... rigging
Jacopo Sebastiani ... previs artist: The Third Floor
Antoine Seigle ... lighting td
Kerry Shea ... vp of production: The Third Floor
Ana Siguenza ... digital compositor: BlueBolt
Luke Sikking ... digital compositor: Framestore
Christian Simon ... compositor: Cinesite
Marc-Olivier Simoneau ... digital artist: Cinesite / paint & roto artist
Maxime Sirven ... visual effects editor: Cinesite
Matthew Smart ... pre-visual artist / previs artist: The Third Floor
Irene Smirnova ... texture artist: cinesite
Anthony Smith ... visual effects supervisor: Framestore
Rupert Smith ... Visual Effects Production Manager
Eric So ... digital compositor
Richard Sowerby ... Paint/Roto Supervisor
Christophe St-Pierre Paradis ... animator: Framestore
Crystal Staples ... production support: visual effects
Jessica Stebbins ... digital compositor
Asher Stusek ... texture & lighting: Aspect
Audrey-Anne Surprenant ... visual effects artist: environment technical director
Jeremy Séguin ... digital compositor
Mehdi Tadlaoui ... matchmove artist / matchmove artist: Cinesite
Mason A. Taylor ... visual effects artist: Exceptional Minds [us]
Sawan Thakrar ... animator
Robin Theriault ... production support: visual effects
Hayley Thomas ... paint and roto artist
Raymond Tjernstrom ... fx td
Valentin Trasnea ... digital compositor
Matthew Tsang ... screen graphics designer: Blind Ltd London
Stuart Turnbull ... modeller: Framestore
Jonathan Turner ... digital compositor: Framestore
Mathieu Tétrault ... lighting fx td
Tsvetomira Valcheva ... visual effects line producer
Lea Vuillemin ... paint & roto artist / roto & prep artist
Ollie Weigall ... lead digital compositor: Cinesite
William Marshall Wilkinson ... vfx editor
James S.M. Williams 3rd ... fx technical director
Thorsten Wolf ... digital compositor
Aviv Yaron ... Visual Effects Photographer
Eamon Yates ... VFX Production Coordinator
Shaun Yue ... screen graphics designer: Blind Ltd London
Volkan Yurdakul ... senior paint & roto artist: Cinesite
Dioni Zhong ... pipeline technical director
Billy Ziller ... motion control producer
Susan Zwerman ... vfx executive producer: Exceptional Minds [us]
Lars Erik Eriksen ... head of paint and roto: Framestore (uncredited)
Anna Ford ... production support: Cinesite (uncredited)
Sara Lynch ... production support: Cinesite (uncredited)
Didier Muenza ... environment technical director (uncredited)

Stunts 

Nina Armstrong ... stunt performer
Gary Arthurs ... stunt driver
Lloyd Bass ... stunt performer
Lee Bowers ... stunt performer
Christopher Michael Bradbury ... stunt rigger
Katy Bullock ... stunt performer
Michael Byrch ... stunts
Marc Cass ... stunt performer
David Cheung ... stunt performer
J. Cheung ... stunts
Nick Chopping ... stunt performer
Tony Christian ... stunt rigger
Rob Cooper ... motorcycle stunt goon (as Robert Cooper)
Ray De-Haan ... stunt performer
Ben Dimmock ... stunt performer
Levan Doran ... stunt performer
Daniel Dow ... stunt double: Woody Harrelson
Dom Dumaresq ... stunt performer
Rick English ... stunt performer
Pete Ford ... stunt performer
Sarah Franzl ... stunt performer
Stuart Frift ... stunt performer
Asa Hillsley ... stunt rigger
Rob Ho ... stunt performer
Gary Hoptrough ... stunt performer
Paul Howell ... stunt performer
George Kirby ... stunt performer
Bruce Law ... stunt coordinator: Macao
Wendy Leech ... stunt performer
Lukaz Leong ... stunt performer
Sonu Louis ... stunt performer
Paul Lowe ... stunts
Tony Lucken ... stunt performer
Jean-Paul Ly ... stunt performer
Beatrice Manning ... stunt department coordinator
Ginger McCarthy ... wire stunt rigger
Tom McMahon ... stunts
Richard Mead ... stunt rigger
Casey Michaels ... stunt double: Lizzy Caplan
Wayne Michaels ... stunt safety
Sian Milne ... stunt performer
Anthony Molinari ... Mark Ruffalo's Stunt Double
Mark Mottram ... fight co ordinator / stunt coordinator
Rory Mulroe ... stunt performer
Lucy Jayne Murray ... stunt performer
David Newton ... stunt double: Mark Ruffalo
Sam Parham ... stunts
James Pavey ... stunt performer
Rob Pavey ... stunt performer
Ian Pead ... stunt double: Dave Franco
Justin Pearson ... stunt performer
Chris Pollard ... stunt driver
Tilly Powell ... stunts
Douglas Robson ... stunt performer
Tom Rodgers ... stunt double
Shane Steyn ... stunt performer
Matthew Stirling ... stunt performer
John Street ... stunts
Leon Sua ... stunt performer
Karen Teoh ... stunt performer
Paul Todd ... stunt performer
Pablo Verdejo ... stunt performer
Vincent Wang ... fight arranger
Andy Wareham ... stunt double: Jesse Eisenberg
Leo Woodruff ... stunt performer
Richard Wu ... stunt performer
Sonny Louis ... stunt performer (uncredited)
Chuen Tsou ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Ben Appleton ... digital imagining technician
Peter Ayriss ... drone pilot
Peter Batten ... camera operator: dailies
Samuel Beazley ... video assistant: second unit
Anthony Benjamin ... c camera grip
Andrew Binns ... camera trainee: dailies
George Bird ... lighting technician
Jeremy Braben ... aerial director of photography / drone camera operator
Tiago Cabrita ... video assist pa
Pete Cavaciuti ... a camera/steadicam operator
Guy Cope ... electrical rigger
Eliot Coulter ... lighting console operator
Scott Coulter ... camera trainee: main unit - dailies
Mark Dempsey ... 2nd unit dit assistant
Rob Dowling ... electrician
Billy Dunn ... lighting technician
Helen Durbin ... second assistant camera
Beisan Elias ... second assistant camera "b" camera: Magic Unit
Perry Evans ... gaffer
Simon Finney ... b camera operator
Brett Flemming ... grip
Jack Flemming ... dolly grip
John Flemming ... key grip
George Anthony Fox ... camera trainee
Dave Freeth ... libra head technician
Leigh Gardner ... video assist
George Harrison ... dit trainee: second unit
Dan Hartley ... Video Assist Operator
Samuel Hayes ... camera trainee: dailies
Paul Hill ... unit electrician
Wayne Howlett ... camera tracking driver
Demetri Jagger ... video assist operator: second unit
Alistair King ... second assistant "c" camera
Ryan King ... "A" camera: second assistant camera
Sean Kisch ... minicams operator: Magic unit / second assistant camera
Mark Laidlaw ... lighting technician
Becky Lee ... aerial camera assistant
Iain Lowe ... HoD Electrical Rigging
Jay Maidment ... still photographer
Keith Manning ... crane grip
Peter Marsden ... digital imaging technician: second unit
Danny McGee ... practical electrician
Jamie Mills ... gaffer: second unit
John J. Moers ... additional documentary cinematography
Andrew Nowley ... camera trainee: second unit
Ricky Pattenden ... best boy
Lee Perkins ... lighting technician
Felix Pickles ... second assistant camera: dailies
Laura Redpath ... Digital Imaging Technician: second unit
Terry Richards ... standby rigger
Jonathan 'Chunky' Richmond ... camera operator: "b" camera: second unit
Richard Roles ... aerial photographer
Derek Russell ... best boy grip
Jack Sands ... second assistant camera
Stuart Sharpless ... aerial director of photography / drone camera operator
Daniel Sean Smith ... practical electrician
Paul Snell ... second assistant camera: B-Camera
Thomas Storey ... camera trainee: main unit, dailies
Iain Struthers ... First assistant camera: "a" camera
James Swanson ... Aerial Cinematographer
Simon Tanner ... lighting technician
Tom Taylor ... first assistant camera: "b" camera - Magic unit
Olly Tellett ... first assistant camera: "b" camera
George Telling ... assistant camera: analogue cameras - daily
Pip White ... camera trainee: dailies
Ben Wilson ... additional camera operator
Nick Woollard ... chargehand practical electrician

Animation Department 

Martial Andre ... animator: framestore
Ryan Shovey ... end credit supervisor

Casting Department 

Katherine McArdle ... casting assistant
Kate Ringsell ... casting associate
Natasha Vincent ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Daryl Bristow ... costume supervisor
Raphael Dilhan ... costume breakdown artist
Marianne Elgaard-Bendtsen ... costume prop maker
Christian Goddard ... set costumer
Emily Lancaster ... principal costume standby
Ashwin Makan ... costume assistant
Maja Meschede ... assistant costume designer
Claire Mitchell ... Principal Costume Standby
Peter Paul ... assistant costume designer
Paul Sinnott ... Costume Standby
Melissa Spratt ... costumer
William Steggle ... dresser: Mr. Radcliffe
Cathie Valdovino ... dresser: Mr. Freeman
Emma Kate Wood ... costume trainee
Gillian Wood ... textile artist

Editorial Department 

Monty Bass ... visual effects assistant editor
John Bush ... dailies producer
Megan Chomskis ... post-production assistant
Hershel Cohen ... digital intermediate producer
Tom Coope ... Dailies Assistant Editor
Paul Elman ... assistant editor
Christopher Heasman ... editorial trainee
Mark Herman ... visual effects editor
Eric Van Dyn Hoven ... post-production assistant
Ben Howdeshell ... assistant editor
Annie Johnson ... digital intermediate producer
Andy Kaplan ... digital intermediate head of production: Company 3
Joe Ken ... digital intermediate editor: Company 3
Toby Lloyd ... assistant editor
Christopher McDonald ... dailies operator
Jessica Medlycott ... editorial production assistant
Stephen Nakamura ... colorist
Jill Piwowar ... assistant editor
Justin Powell ... senior post production coordinator
Kimi Rosenthal ... post-production coordinator
Jordan Schulz ... color assistant: at Company 3
Stephen Shapiro ... first assistant editor
Ian Sullivan ... digital intermediate accountant
Catherine Williams ... dailies assistant editor

Location Management 

Julian Bivol ... location marshall
Damon Crane ... location manager
James Davey ... studio assistant
Lex Donovan ... assistant location manager
Emily Fisher ... location assistant
Alex Gladstone ... location manager
Ben Gladstone ... location manager: 2nd Unit
Sophie Kenny ... location marshal
Harry Le Page ... location assistant
Angus MacDonald ... locations production assistant
Callum Martin ... locations marshall
Matt Mirrington ... location assistant
Anne Mouli Castillo ... location assistant
Toni Nordli ... location marshall
Ashton Radcliffe ... location manager
Aurelia Thomas ... location manager

Music Department 

Clint Bennett ... music editor
Christine Bergren ... music clearance and licensing
John Carey ... Music Arranger
Kyle Clausen ... assistant music editor
Evan Duffy ... music arrangements / musician: piano
Merissa Fernandez ... score assistant
Greg Hayes ... score mixer
Richard Henderson ... music editor
Pakk Hui ... musical score arrangement
Trevon Kezios ... music executive
Peter Myles ... music editor
Dana Niu ... orchestrator
George Oulton ... score assistant engineer
Randall Poster ... music supervisor
Jill Streater ... uk music copyist and librarian
Ryan Svendsen ... senior music coordinator
Stuart Michael Thomas ... composer: additional music
Brian Tyler ... musician: guitars, electric bass, drums, keys, percussion, piano

Transportation Department 

Paul Andrews ... driver: cast
Dean Burtenshaw ... unit driver
Mark Dilliway ... transportation co-captain
Barrie Fisher ... facilities
Robert Gaskill ... driver: Mr Freeman USA: personal security
John Gill ... production driver
Jerry Hamshar ... unit driver
Rob Hempenstall ... driver: cast
Peter Herst ... driver: cast
Declan Lambert ... tech trucks h.o.d
David Lewis ... transport supplier
Rachel Lydiate ... camera truck driver
Danny Mitchell ... swing co-ordinator
Tony Molyneux ... driver: cast
John Morris ... production van
Brendan O'Gorman ... unit driver
David Rosenbaum Jr. ... unit driver
David Rosenbaum ... transportation captain
Victoria Rosenbaum ... transport department
Clive Shaw ... driver 4x4
Lysette Tredgett ... facilities crew
Tony Wadsworth ... driver: cast
Bill Walker ... driver: cast / unit driver

Other crew 

Munawar Ahmad ... assistant accountant
Grace Ainslie ... accounts clerk
Caellum Allan ... physical production
Caridad Angus ... stand in: Lizzy Caplan
Tony Armatrading ... adr cast: voice (as Anthony Armatrading)
Miguel Assuncao ... assistant: Mr. Harrelson, Macao
Daniella R. Baggaley ... location marshal (as Daniella Baggaley)
Kirk Baily ... adr cast: voice
Maggie Baird ... adr cast: voice
Rajia Baroudi ... adr cast: voice
Keith Barry ... chief consultant: magic and menthalism
David Bayliss ... armourer
Chris Beard ... stand-in: Brick Patrick
Vicky Bishop ... production coordinator
Tom Boney ... body double: Daniel Radcliffe
Ron Bottitta ... voice actor
Mark Brennan ... production secretary
Liam Byrne ... armourer
Brett Carter ... stand-in
Carmela Caruso ... accounts assistant
Candise Cheung ... adr cast: voice
Anthony Chow ... adr cast: voice
Zuelena Choy ... adr cast: voice
Ami Cohen ... production department director
Anneka Coleman ... Assistant Production Coordinator
Jennifer Kristin Cox ... assistant to robert melnik: lionsgate
Devis Damonte ... payroll accountant
Sej Davé ... production assistant (as Sejal Davé)
Robin Demetriou ... catering supervisor
Neil Dickson ... adr cast: voice
Monica Dong ... adr cast: voice
Robin Atkin Downes ... adr cast: voice
Joe Downs ... production accountant: Macau
James Doyle ... lock-off pa
Ewan Dunsire ... fire safety
Karen Fayerty ... unit nurse
Jeff Fischer ... adr cast: voice
Tom Forbes ... production coordinator: Macau
Lucia Foster Found ... aerial operations coordinator
James Fox ... insurance broker
Claire Frayn ... set pa: dailies
Jonathan Kingston Gameiro ... digital playback technician: reshoot (as Jonathan Gameiro)
Robert Gaskill ... security: Mr. Freeman
Colin Giles ... location Security
Dana Gills ... assistant: Mr. Paseornek
Jean Gilpin ... adr cast: voice
Malcolm Granath ... location assitant
Danny Gulliver ... inflatable crowd supervisor
Harry Hewitt ... cast pa
Marianne Huet ... assistant script supervisor - script supervisor: splinter unit
Karen Huie ... adr cast: voice
Sarah Hunt ... construction accountant (prep)
Christopher Hutchins ... locations: dailies
Bobbie Johnson ... financial controller
Kelly Johnson-Beaven ... payroll accountant
Mathew Jones ... accounts assistant
Sam Jones ... on set computer technician
Claudia Kalindjian ... unit publicist
Kelly Maracin Krieg ... assistant script supervisor
Paul Kwo ... adr cast: voice
Peter Lai ... adr cast: voice
Jim Lau ... adr cast: voice
Peter Lavin ... adr cast: voice
Donna Lynn Leavy ... adr cast: voice
Vivian Lee ... adr cast: voice
James Taku Leung ... adr cast: voice
Yuen-Wai Liu ... assistant production co-ordinator
Tom Ludlam ... floor runner: magic unit
Andy Lyall ... location security
Raymond Ma ... adr cast: voice
Nicoletta Mani ... script supervisor: second unit
Cristina Manlises ... Assistant script supervisor: second unit
Michela Marini ... key set pa
Debra Mark ... adr cast: voice
Leigh Matthews ... location security
Barry May-Leybourne ... Health and Safety Advisor
Liam McCartney ... armourer
Heather McKay ... assistant: Mr. Chu
Claire McKinley ... assistant: Mr. Harrelson
Robert M. Melnik ... executive vice president of business and legal affairs: lionsgate
Curtis A. Miller ... Vice President of Production: Lions Gate Films Inc.
Kara Miller ... adr cast: voice
Dean Mitchell ... stand-in: Mark Ruffalo 2nd Unit
Max Mittelman ... additional voices
Ali Morris ... 2nd Unit Production Coordinator
Sam Morris ... security: Mr. Radcliffe
Sally Mulligan ... unit nurse: additional photography
Richard Neale ... on-set computer technician: CompuHire
Paula J. Newman ... adr cast: voice (as Paula Jane Newman)
Paul Pape ... adr cast: voice
Carl Pedregal ... head of feature post production
Quentin Pierre ... assistant: Mr. Freeman
James du Plessis ... location marshal (credit only)
Erik Karsen Puhm ... commentary
Timothy Scott Ralston ... screening operations executive
Darren Richardson ... ADR Voice Artist
Shane Roberts ... safety diver
Ben Rothwell ... armoury coordinator
Cristín Ruddy ... production assistant second unit
Michelle Ruff ... adr cast: voice
Will Samuelson ... specialist film pilot
Clay Savage ... adr cast: voice
Christopher Scott ... choreographer
Stan Sellers ... adr cast: voice
Alan Shearman ... adr cast: voice
Nikola Shiel ... production assistant
Donna Sloan ... President, Physical Production, Motion Picture Group: Lionsgate Entertainment
Jessica Emily Smith ... accounts assistant
Jill Smith ... adr cast: voice
Spencer Soloman ... assistant: Mr. Radcliffe
Rachel Sowden ... assistant: mark ruffalo & lizzy caplan
Josh Spear ... location marshal (as Joshua Spear)
Skip Stellrecht ... adr cast: voice
Andy Stephens ... aerial operations manager
Mandy Lee Shuk Wa ... assistant: Mr. Chu, Macao
Trevor Waterson ... production executive
Richard Wild ... weather consultant
Matthew Wolf ... adr cast: voice
Anna Worley ... script supervisor
James Worlidge ... production assistant
Paul Yao ... adr cast: voice
Ariana Young ... manager: Post Production
David Zyler ... adr cast: voice
Kate Seymour ... location marshal (uncredited)

Thanks 

Noah Oppenheim ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page