Edit
Insurgent (2015) Poster

(2015)

Full Cast & Crew

Directed by 

Robert Schwentke

Writing Credits  

Brian Duffield ... (screenplay) and
Akiva Goldsman ... (screenplay) and
Mark Bomback ... (screenplay)
 
Veronica Roth ... (novel)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
Max
...
...
...
...
...
...
...
Amity Teacher
...
Amity Server
...
...
...
...
...
Konrad Howard ...
Connor
Lucella Costa ...
Odessa
Devon Lane Tresan ...
Amity Horse Girl
...
Stephanie Schuland ...
Amity Hot Blonde
...
Amity Seth
Derik Pritchard ...
Amity Dauntless Soldier
...
Amity Dauntless Soldier
...
...
...
...
...
Hector
...
Lynn
...
...
Candor Guard
...
...
Candor Dauntless Soldier
...
Erudite Tech #1
Justin Miles ...
Erudite Tech #2
...
Erudite Administrator
...
Candor Teenage Girl
...
Candor Small Girl (as Callie McClincy)
...
Candor Divergent Man (as Peter Burris)
...
Isadore Lieberman ...
Factionless Kid #1
Nicholas Martin ...
Factionless Kid #2
...
Erudite Cell Guard
...
Erudite Control Room Tech #1 (as Arian Ash Clute)
...
Erudite Control Room Tech #2
...
Rest of cast listed alphabetically:
Andrea Alcorn ...
Amity (uncredited)
Isabella Antinori ...
Factionless Kid (uncredited)
...
Amity Teen (uncredited)
Rick Avis ...
Factionless (uncredited)
Preston Baker ...
Dauntless Rebel (uncredited)
Andrew Bansemer ...
Dauntless Rebel (uncredited)
...
Factionless Kid (uncredited)
...
Candor (uncredited)
Chace Beck ...
Factionless Leader (uncredited)
...
Dauntless Rebel (uncredited)
...
Erudite Dauntless Soldier (uncredited)
Ashley Lyn Blair ...
Erudite Extra (uncredited)
...
Bully (uncredited)
Igor Bondaruk ...
Erudite Lab Tech (uncredited)
...
Candorian (uncredited)
Àaron Brewster ...
Factionless (uncredited)
Deaven Brooks ...
Factionlist Army (uncredited)
...
Erudite Dauntless Soldier (uncredited)
...
Dauntless (uncredited)
...
Cole (uncredited)
...
Dauntless Rebel (uncredited)
...
Dauntless Rebel (uncredited)
Medo Cash ...
Evelyn's Guard (uncredited)
...
Abnegation Child (uncredited)
...
Candor Girl (uncredited)
Paul Cottman ...
Erudite Security Special Forces (uncredited)
Joseph Cox ...
Factionless (uncredited)
...
Erudite Girl (uncredited)
...
Factionless Army (uncredited)
...
Swat (uncredited)
John Deifer ...
Farmer (uncredited)
...
Candor Girl (uncredited)
...
Dauntless Rebel (uncredited)
...
Candor Guard (uncredited)
Chandler Dollahite ...
Dauntless Rebel (uncredited)
Jane Doole ...
Factionless Adult (uncredited)
Patricia M. Dunn ...
Core Erudite Dauntless (uncredited)
Payson Durant ...
Abnegation Faction Member (uncredited)
...
Factionless Army (uncredited)
Michael Entrekin ...
Erudite Dauntless Soldier (uncredited)
Jason Lee Erickson ...
Dauntless Rebel (uncredited)
...
Candor Factor (uncredited)
Stephanie Ann Louise Fisher ...
Amity (uncredited)
...
Dauntless Captain (uncredited)
Michael Franji ...
Erudite Dauntless Soldier (uncredited)
...
Candor Member (uncredited)
...
Dauntless Rebel (uncredited)
...
Candor Lawyer (uncredited)
...
Candor Teen (uncredited)
...
Core Dauntless Rebel (uncredited)
...
Factionless Army (uncredited)
Keith Ham ...
Factionless (uncredited)
...
Dauntless Rebel (uncredited)
Roger A. Harrison ...
Dauntless Rebel (uncredited)
...
Candorian (uncredited)
...
Tris Spanish (uncredited)
...
Factionless EMT (uncredited)
Greg Holliday ...
Factionless Soldier (uncredited)
Anniston Howell ...
Erudite (uncredited)
Graham Hunt ...
Abnegation (uncredited)
Janell Islas ...
Abnegation Woman (uncredited)
...
Dauntless Rebel (uncredited)
...
Amity Citizen (uncredited)
...
Amity Citizen (uncredited)
...
Amity Woman (uncredited)
...
Factionless (uncredited)
...
Candor Girl (uncredited)
...
Factionless (uncredited)
...
Dauntless Rebel (uncredited)
Susan Kegel ...
Dauntless Rebel (uncredited)
...
Amity Kid (uncredited)
Jesse Kindred ...
Factionless (uncredited)
...
Amity Girl (uncredited)
...
Dauntless Rebel (uncredited)
Levi Krevinghaus ...
Factionless (uncredited)
Colin Lacativa ...
Factionless (uncredited)
...
Dauntless Rebel (uncredited)
Sailor Larocque ...
Candor Girl (uncredited)
Roy Larsen ...
Candorian (uncredited)
...
Core Dauntless Rebel / Factionless Army Soldier (uncredited)
Mallorie Lindsey ...
Erudite Woman (uncredited)
...
Dauntless Soldier Captain (uncredited)
...
Amity Boy (uncredited)
Britney Lucas ...
Erudite Girl (uncredited)
Eric Maldonado ...
Evelyn's Guard #1 (uncredited)
...
Erudite Woman (uncredited)
Dc Martin ...
Dauntless Rebel (uncredited)
Keives McGaugh ...
Factionless Adult (uncredited)
Daniel McGraw ...
Amity Council Member (uncredited)
...
Candor Man (uncredited)
...
Erudite Faction (uncredited)
Sarah Murphy ...
Amity Woman (uncredited)
...
Core Erudite Dauntless (uncredited)
Nonoma ...
Factionless Army (uncredited)
Logan O'Neill ...
Candor Security Soldier (uncredited)
Samuel Oden ...
Amity Member (uncredited)
Tony Ohara ...
Dauntless rebel (uncredited)
...
Factionless Army (uncredited)
Jessica Paidge ...
Factionless Woman (uncredited)
...
Core Dauntless Rebel (uncredited)
Richard Pis ...
Core Group Dauntless Rebel (uncredited)
Zane Pittman ...
Core Dauntless Rebel (uncredited)
Aron Price ...
Rebecca Ray ...
Dark Tris (uncredited)
Dale Ritchey ...
Factionless Army (uncredited)
...
Dauntless Rebel (uncredited)
Megan Prater Robinson ...
Amity Faction Member (uncredited)
...
Factionless (uncredited)
Christabelle Rose ...
Factionless (uncredited)
...
Abnegation (uncredited)
...
Amity Council Member (uncredited)
Bryleigh Saunders ...
Amity Kid (uncredited)
...
Blonde Amity Girl (uncredited)
Selena Scott ...
Erudite Leader (uncredited)
...
Amity Girl (uncredited)
...
Dauntless Rebel (uncredited)
Megyn Shott ...
Factionless (uncredited)
Angela Simmons-Morgan ...
Dauntless Rebel (uncredited)
Cori Sims ...
Rebel Warrior (uncredited)
...
Core Erudite Dauntless (uncredited)
...
Core Dauntless Rebel (uncredited)
...
Candor (uncredited)
...
Factionless Kid (uncredited)
...
Candor Guard (uncredited)
...
Erudite (uncredited)
...
Factionless Faction (uncredited)
Steven A.D. Taylor ...
Evelyn's Guard (uncredited)
Dezirae Teal ...
Core Dauntless Rebel (uncredited)
...
Factionless Seamstress (uncredited)
...
Erudite Teen Girl (uncredited)
...
Factionless (uncredited)
...
Factionless Army (uncredited)
Jaclyn Vames ...
Factionless Seamstress (uncredited)
Jordan Verroi ...
Factionless Army (uncredited)
...
Core Dauntless Rebel (uncredited)
Kathy Walton ...
Factionless (uncredited)
...
Erudite Cell Guard (uncredited)
...
Amity Farmer (uncredited)
...
Erudite (uncredited)
...
Candorian Lawmaker (uncredited)
Erick Wofford ...
Dauntless Rebel (uncredited)
Aja Wooldridge ...
Amity Girl (uncredited)
Jessica Yoshimura ...
Amity Citizen (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Mathew Alden ... line producer: additional photography
Tina Anderson ... co-producer
Neil Burger ... executive producer
Julia Enescu ... associate producer (as Julia T. Enescu)
Lucy Fisher ... producer
David Hoberman ... executive producer
Todd Lieberman ... executive producer
Charlie Morrison ... co-producer
Michael Paseornek ... production executive
Veronica Roth ... co-producer
Pouya Shahbazian ... producer
Barry H. Waldman ... executive producer (as Barry Waldman)
Douglas Wick ... producer
John Wildermuth ... co-producer

Music by 

Joseph Trapanese ... (music by)

Cinematography by 

Florian Ballhaus ... director of photography

Film Editing by 

Stuart Levy
Nancy Richardson

Casting By 

Venus Kanani
Mary Vernieu

Production Design by 

Alec Hammond

Art Direction by 

Alan Hook ... supervising art director
Jay Pelissier
Michael H. Ward

Set Decoration by 

Kathy Lucas

Costume Design by 

Louise Mingenbach

Makeup Department 

Lance Aldredge ... hair stylist
Maurice Beaman ... additional hair stylist
Wyatt Belton ... hair stylist
Howard Berger ... special makeup effects KNB
Michal Bigger ... makeup artist: Ms. Watts
Suzanna Boykin ... 2nd unit hair stylist
Mary Castor ... makeup artist
Cynthia L. Chapman ... hair stylist
Patrice Coleman ... additional makeup artist
Angelique D'Agnese ... hair stylist
Yvonne Eagle ... additional makeup artist
Lumas Hamilton Jr. ... key hair stylist (as Lumas Hamilton)
Deaundra Harris-Metzger ... hair stylist (as Deaundra Metzger)
Edouard F. Henriques ... makeup department head: additional photography (as Ed Henriques)
Noel Hernandez ... additional makeup artist (as Noël Hernandez)
Lane Holloway ... hair stylist
Carey Jones ... supervisor: KNB EFX Group
Kimberly Jones ... makeup artist for Ms. Winslet
Margie Kaklamanos ... prosthetics makeup artist: Ms. Spencer
Michele Lewis ... additional makeup artist
Hagen Linss ... additional makeup artist (as L. 'Hagen' Linss)
Tracey L. Miller-Smith ... makeup artist
Moyra Mulholland ... makeup artist: Ms. Judd
Greg Nicotero ... special makeup effects KNB
Jennifer Nieman ... additional makeup artist
Fawn Ortega ... makeup artist
Zsofia Otvos ... key makeup artist (as Zsófia Ötvös)
Travis Pates ... special makeup effects artist
Denise Paulson ... assistant department head make-up
Stephanie Ponder ... additional makeup artist
Judy Ponder-Patton ... additional makeup artist (as Judy S. Ponder)
Donna M. Premick ... background makeup supervisor (as Donna Premick)
Gerald Quist ... key makeup artist: additional photography (as Gerry Quist)
Susan Ransom ... makeup artist
Evelyn Roach ... additional hair stylist (as Evelyn F. Roach)
Mark James Ross ... special makeup effects artist: KNB EFX Group
Duane Saylor ... makeup artist
Nico Sohn ... additional makeup artist
Rick Stratton ... tattoo designer
Yolanda Toussieng ... hair department head
Ryan Trygstad ... hair stylist: Ms. Watts
Denise Tunnell ... makeup artist
Brad Wilder ... makeup department head

Production Management 

Tina Anderson ... post-production supervisor
Jennifer Campbell ... production supervisor: 2nd Unit
Candice D. Campos ... production supervisor
Kristy Chrobak ... Associate Production Manager
Mark W. McCoy ... vice president feature post production
Mika Saito ... production supervisor: additional photography
Barry H. Waldman ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

G.A. Aguilar ... second unit director
Christopher Blackmore ... second second assistant director: second unit
Christina Fong ... second assistant director
Robert S. Hoffman ... additional second assistant director: additional photography
Keith Jackson ... second assistant director: second unit
Robin Rk Kempf ... additional second assistant director
James Madigan ... second unit director
James McGrady ... second second assistant director: additional photography
Patrick Priest ... second assistant director: aerial unit
Kate Pulley ... staff additional second assistant director
Kevin Roy ... staff additional second assistant director
Nick Satriano ... first assistant director: second unit
Michael Saunders ... second second assistant director
Jason J. Scott ... second second assistant director (second unit)
Andy Spellman ... first assistant director: Chicago unit
Dawn Terashima ... second second assistant director: chicago unit
Keven Thomas ... additional second assistant director (as Kevin Thomas Roy)
Mike Tsucalas ... second second assistant director (second unit)
John Wildermuth ... first assistant director
Heather Wusterbarth ... second assistant director: second unit

Art Department 

David Baptiste ... greens utility
Pedro Barquin ... greens on set foreman
Edward Bearden III ... gang boss: welder
Brian Benavides ... set foreman
Sarena Bhargava ... head sculptor
Mark Bialuski ... propmaker gang boss
Gary Blair ... construction rigger
Rachel Block ... assistant art director
Wren Boney ... construction medic
Dann Brauckmann ... on set dresser
Maxwell Britton ... set dresser
Erika Burke ... art dept. assistant
Greg John Callas ... construction coordinator
Robert Consing ... storyboard artist
Tim Croshaw ... set designer
Carrie Curtis ... art department assistant (as Carrie D. Curtis)
Hank Curtis ... set dresser
Raniero Daza ... props
Jeffrey DeBell ... greens coordinator
Patrick Dunn-Baker ... lead set designer
Scot Erb ... senior model maker
Zachary Fannin ... graphic designer
Kasra Farahani ... concept artist
Robert Fechtman ... set designer
Giovanni Ferrara ... painter (paint foreman)
John Fleming ... metal construction
Matthew Lee Flory ... fabricator
Lonam Fogleman ... set dresser
Michael Glynn ... assistant property master (as J. Michael Glynn)
Cary Goen ... greens lead
Joel Thomas Guros ... digital asset manager (as Joel Guros)
Nicholas Hatfield ... painter
Todd Hatfield ... scenic artist
Bryan Wilson Hembree ... utility (as Bryan Bubba Hembree)
John Hemphill ... greens gang boss
Aimee Holmberg ... set dresser
Mark Hudson ... paint foreman
Preston Jacob ... set dresser
Kip Jamison ... set dresser and additional on-set dresser
Scott Johnson ... on-set dresser: additional photography
B. David King ... paint utility
Mayumi Konishi-Valentine ... set designer
Fabian Lacey ... concept illustrator
Charlotte Lee ... buyer
Meagen Lee ... art department assistant: preproduction
Amanda Leigh ... art department production assistant
Anthony Leonardi III ... storyboard artist
Chloe Lipp ... art department coordinator
Erik Malkovich ... set dresser
David Manhan ... leadman
Sean Mannion ... property master
Alex McCarroll ... reshoots
Bret McKee ... set dresser
Jason Negron ... set dresser
Tripp Norton ... on set dresser
Sam Page ... set designer
Jose F. Pineda Garcia ... propmaker
Jose F. Garcia Pineda ... props
Katrina Rice ... props
Raj Rihal ... concept artist
Dan Riker ... props
Kathleen Rosen ... set decoration buyer
T.J. Rottenberg ... greensman
Scott Schneider ... specialist set designer
Nathan Schroeder ... illustrator
Dan Shoen ... propmaker
Craig Shoji ... concept artist
Lamont Snipes ... gangboss painter
Shea Soutar ... stand by painter
Marc Tantin ... welder gang boss
Beau Tepper ... art department production assistant
Amy Lynn Umezu ... storyboard artist
Timothy Vierra ... propmaker gangboss
Jason Vigdor ... set dresser
James Bryant Wactor ... propmaker foreman
Chris Watson ... utility
Dara Watson ... set decoration coordinator
Wendy Weaver ... set decorating buyer: LA
Willa Whalen ... art deptartment pa

Sound Department 

Tom Burns ... re-recording mix technician
Charlie Campagna ... sound effects recordist
Scott Cannizzaro ... adr mixer
Kevin Cerchiai ... boom operator
Kevin A. Cheatham ... sound utility (second unit)
Harry Cohen ... sound designer
P.J. Corvus ... audio technician
Tanja Crouch ... post-production facility manager
Jeremy B. Davis ... re-recording mix technician
Peter J. Devlin ... sound mixer
Thomas J. Doolittle ... additional sound utility: day player / utility/boom operator (day-player)
Mike Filosa ... sound mixer (second unit)
Nerses Gezalyan ... foley mixer / sound mixer
Hector C. Gika ... sound effects editor (as Hector Gika)
Lauren Hadaway ... foley editor
Gary A. Hecker ... Supervising Foley Artist
Michael Hertlein ... dialogue editor: MPSE
Michael Jones ... sound utility: second unit
Daniel R. Kerr ... sound effects recordist
Jason C. Lewis ... 2nd boom operator
Dave McMoyler ... supervising sound editor
Michael Miller ... adr mixer
Christian P. Minkler ... re-recording mixer
Michael Minkler ... re-recording mixer
Dror Mohar ... sound editor
Chris Navarro ... adr mixer
Jordan O'Neill ... datasat sound mastering engineer
Rick Owens ... foley artist
Michelle Pazer ... dialogue editor
Mike Sansom ... additional sound utility
Wylie Stateman ... supervising sound editor
John C. Stuver ... dialogue editor
Richard Swor ... adr mixer
Jon Title ... sound designer
Renee Tondelli ... dialogue and adr supervisor
Robert Vardaros ... boom operator: second unit
Tim Walston ... sound effects editor
Allen Lee Williams III ... boom operator (second unit)
James Wright ... dolby sound consultant
Pedro Jimenez ... trailer re-recording mixer (uncredited)

Special Effects by 

David Amborn ... special effects foreman
Thomas Amborn ... special effects technician
John P. Cazin ... special effects foreman
Mancico Troy Cloud ... special effects technician
Randy Fitzgerald ... special effects foreman
Eric Frazier ... special effects coordinator additional photography
Anthony Ray Herrera ... special effects foreman
Dewaldt Hicks ... special effects technician
Joel Hobbie ... special effects technician
J.J. Madaris ... special effects technician
Ken Mieding ... special effects foreman
Chad Pruett ... special effects technician
Theodore M. Sandifer ... prep supervisor at gener8
Bruno Van Zeebroeck ... special effects coordinator
Ross Young ... special effects engineer

Visual Effects by 

Ian Abbott ... technology: Double Negative
Aileen Acayan ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Pranay Agarwal ... compositor: double negative
Alicia Aguilera ... digital compositor
Africa Aguirre Martín ... studio data management: double negative
Marisa Ahn ... rotoscope artist: Gener8 (as Marissa Ahn)
Matt Akey ... executive producer: legend 3D
Evrim Akyilmaz ... visual effects artist: Double Negative
Keren Albala ... previsualization artist
Ryan Albertson ... pipeline td
Andrew Alevizos ... compositor
Troy Alexiadis ... stereoscopic compositor
Mona Ali ... rotoscope artist: stereoscopic conversion
Elana Andersen ... support engineer: animal logic
Dane Anderson ... senior io technician: Legend 3D
Derek Anderson ... rotoscope artist: Gener8
Tovonaina Andriamampionona ... stereo compositor: legend3d
Arild Anfinnsen ... visual effects artist
Lilian Angel ... stereo compositor: Legend 3D
Mario Antoñanzas ... animator
Khan Arbaz ... matchmove artist
Kamran Arian ... lead stereo compositor: Legend 3D
Vaughn Arnup ... roto/paint supervisor
Jyoti Arora ... prep artist: stereo conversion: Gener8
Jayce Attewell ... visual effects coordinator: Method Studios
David Aulds ... digital compositor
Daniel Avery ... stereo compositor: Gener8
Daniel Axelsson ... character modeler
Murat Ayasli ... compositor
Nithin Babu ... visual effects artist: digital artist: Double Negative
Mathieu Bacchous ... stereo depth artist: Legend 3D
Eric Bachtiar ... studio data assistant
Austin Baerg ... visual effects artist
Rami Bahsous ... stereo compositor: Legend 3D
Joshua Bailor ... digital compositor: Crafty Apes
Garry Baker ... purchasing & asset management officer: animal logic
Michael John Baker ... roto/prep artist: Double Negative
Michael Jeff Baldemoro ... roto/prep supervisor: Double Negative
Jon Baldwin ... previs artist: The Third Floor Inc.
Scott Balkcom ... digital compositor
William Barkus ... compositor
H.R. Barnett ... depth grade operator: Legend 3D
Mike Barnett ... stereo artist: Legend 3D
Brandon Barney ... compositor
Judy Barr ... digital compositor
Christian J. Barratt ... junior stereo artist: Legend 3D
Pharoah Barrett ... visual effects artist: the third floor
Keith Barton ... technical support: Milk Visual Effects
Jason Bath ... visual effects producer: Animal Logic
Jeremy Bazin ... stereoscopic compositor
D.J. Becerral ... stereo compositor: Legend3D
Susanne Becker ... digital compositor: Double Negative
Matthew Bell ... stereo compositor: Legend 3D
Richard Bendo ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Tyler Bennink ... stereo producer: Legend3D
Niki Bern ... compositor
Kate Bernauer ... compositor
Melissa Best ... stereo compositing supervisor: Gener8
Luke Bigley ... digital compositor
Sabina Bihlmaier ... digital compositor
James Bishop ... support engineer: animal logic
Jourdan Biziou ... previs artist: The Third Floor Inc.
Aevar Bjarnason ... visual effects artist
Gabriel Blanco ... r&d engineer
James Bleakley ... visual effects: Matchmove artist: Animal Logic
Ilona Blyth ... visual effects coordinator
David Bohorquez ... previs artist: The Third Floor Inc.
Caleb Bomysoad ... compositor: Gener8
Austin Bonang ... previs supervisor: The Third Floor Inc
Fabrizia Bonaventura ... lighting td
Jonathan Bot ... digital compositor: Animal Logic
Manuel Bover ... previs artist: The Third Floor Inc.
Chris Bowers ... previsualization artist
Jason Bowers ... compositing supervisor
Paul Boyd ... visual effects artist
James Braid ... technology: Double Negative
Ben Breckenridge ... stereoscopic supervisor
Greg Breitzman ... previs artist: The Third Floor Inc.
Millie Brennan ... stereo compositor: Legend 3D
Brandon Brocker ... visual effects production assistant
Adam Broderick ... visual effects artist
Colin P. Brown ... colourist
Jason Lee Brown ... modeler
Tristan Brown ... digital compositor
Anthony Brunelle ... previs artist: NeoReel inc.
Page Buckner ... visual effects consultant
Odemaris Burgos ... visual effects artist
Paul Butterworth ... visual effects supervisor: visual effects supervisor: Animal Logic VFX
Meagan Byrt ... prep lead
Serena Cacciato ... animator
Andrew Cadey ... visual effects technical director
Francesco Cadoni ... compositor: Luma Pictures
Moray Caldwell ... digital compositor
Josh Callahan ... stereo artist: Legend 3D
Sean Callahan ... lead stereo artist: Legend 3D
Sarah Canale ... stereo compositor: Legend 3D
Alexandre Cancado ... 2d Supervisor: Luma Pictures
Eric Cardenas ... stereo compositor
Dan Carnegie ... matchmove supervisor: Gener8
Thiago Carneiro ... stereo compositor: Legend 3D
Dan Carpenter ... compositor: Gener8
Antonio Carrasco Liadskikh ... stereo compositor: Legend 3D
Owen Cartagena ... stereo compositor: Gener8
Steve Casa ... visual effects photographer
Nicolás Casanova ... stereo compositor: Legend 3D
Ethan Casper ... visual effects coordinator: credited
Gerardo Castro ... visual effects artist: roto artist - Gener8
Joe Censoplano ... lighting/compositing: Luma pictures
Julien Chagnon-Zimmerly ... stereo compositor: Legend 3D
Caroline Chai ... roto artist
Matthew Chan ... stereo artist: Legend 3D
Wayne Chan ... digital compositor: Double Negative
Tiffany Chang ... junior stereo artist: Legend 3D
Romain Charoy ... visual effects artist
Peter Charron ... lead stereo artist: Legend 3D
Kathy Chasen-Hay ... visual effects consultant
Cookie Chee ... Rotoscope Artist
Jonathan Cheetham ... compositing supervisor: Method Studios
John Abraham Chempil ... digital artist: double negative
Alexander Chen ... Visual Effects Data Asset Coordinator
Teddy Cheong ... compositor
Ricky Cheung ... prep artist
Cheow Hong Chia ... paint/prep artist: double negative
Kunal Chindarkar ... compositor: Double Negative Visual Effects
Laurence Chong ... matchmove artist: animal logic
Caleb Choo ... visual effects artist
Tim Chou ... stereo supervisor: Gener8
Razack Chris ... stereo artist: Legend 3D
Kenneth Chua ... machmove artist: double negative
Vincent Cirelli ... visual effects supervisor: Luma Pictures
Jimi Clark ... stereoscopic compositor
Erik Classen ... digital compositor
Jeff Clifford ... research and development: Double Negative
Christine Clippinger ... senior stereo compositor: Legend 3D
Nicolae-Gheorghe Cojocaru ... effects technical director: Double Negative
Tom Collier ... digital compositor: Animal Logic
Aaron Colman-Hayes ... model & texture artist: Luma Pictures
Brian Connor ... digital compositor: double negative
Tristan Connors ... modelling supervisor
J. Todd Constantine ... previs artist: The Third Floor Inc. / previsualization lead: The Third Floor
Katharine Watford Cook ... director: 360º/VR EPK / producer: 360º/VR EPK
David Costello ... roto/paint artist
Maurice Cox ... stereoscopic compositor
Sarah Cripps ... visual effects line producer
Matt Crispo ... stereo compositor: Legend 3D
Andres Cuervo ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Ryan Cummins ... lead stereo compositor
Rusty Currier ... visual effects artist
Nicole D'Cotta ... roto artist: double negative
Nyssa Dalley ... stereo artist: Legend3D
Michaela Danby ... digital compositor
Cole Darby ... i/o coordinator: Luma Pictures
Nicolas Darques ... pipeline supervisor: Method Studios London
Nic Davidson ... stereo artist
Jayson Davis ... compositor: Gener8
Rikk Davis ... stereo artist: Legend 3D
Ruth Deane ... roto/prep artist: method studios
Josh Deason ... stereoscopic compositor
Christophe Dehaene ... digital compositor
Vance Dehne ... prep artist
Zelko Dejanovic ... digital compositor
Matthew DeJohn ... stereoscopic supervisor: Legend 3D
Chris Del Conte ... VP of Production: Legend3D
Ruy Delgado ... visual effects artist
Marie Victoria Denoga ... digital compositor: Luma Pictures
Matías Derkacz ... compositor: Milk VFX
Harshal Deshpande ... team lead matchmove
Jyoti Bhalchandra Deshpande ... production manager
Iacopo Di Luigi ... lead artist: lighting
Alex Diaz ... stereo compositor: Legend 3D
Timothy Diem ... stereo artist: Legend3D
Eshan Dissanayake ... Stereo Artist L3D
Yoav Dolev ... digital compositor: Animal Logic
Tyson Donnelly ... digital compositor
Wes Dorough ... visual effects data wrangler: reshoots
James Douvinos ... jr. stereo artist
Tom Driscoll ... vfx editor: Legend 3D
Olivier Dumont ... visual effects supervisor: Method Studios
Adam J. Dunn ... digital compositor
Jean-Paul Ear ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Brandon Edgar ... compositing artist: legend 3d
Christopher Edwards ... previs creative supervisor: The Third Floor Inc
David Edwards ... compositor: Luma Pictures
James Eggleston ... compositor
Kelsey Elias ... stereo compositor: Legend 3D
Elicia Koo ... paint artist
Tosh Elliott ... Build supervisor: Double Negative
Jordan Emerick ... previs artist: The Third Floor
Marlon Engel ... stereoscopic compositing supervisor: Gener8
Joe Engelke ... digital compositor
Christopher Enloe ... stereo depth artist: Legend 3D
Jeremy Erb ... stereo artist: Legend3D: visual effects
Erick Escobales ... stereo artist: Legend3D
John Paul Escobar ... assistant: vfx editor: Legend 3D
Jeffrey Esteban ... previs artist: NeoReel inc.
Verónica Granadero Estrada ... rotomation artist: stereoscopic conversion
James D. Etherington ... compositing supervisor: Double Negative
Duane Eues ... technical director
Devin Fairbairn ... visual effects producer: Match the Motion
Struan Farquhar ... visual effects editor
Joseph Farrant ... visual effects editor: Double Negative
Charlotte Farrell ... technology: Double Negative
James Farrington ... animator: Double Negative
Andrew Farris ... stereo compositor: Legend3D
Kathryn Fay ... stereo compositor: Legend 3D
Amy Felce ... matchmove artist (as Amy Lloyd) (milk-vfx)
Limas Uribe Fernando ... stereo artist: Legend 3D
David Fernández Girón ... digital artist
Rogiero Fernández ... rotoscope artist: Gener8
Christopher Ferrari ... fx artist
Elisa Mar Ferre ... digital compositor
Mark Ferrer ... rotoscope artist: Gener8
Alastair Ferris-Leak ... lighting artist
Juan Carlos Ferrá ... stereo compositor
Benjamin Figueroa ... stereo artist: Legend 3D
Tiku Fisher ... stereo coordinator
Megan Flanagan ... lead stereo artist
Matt Flicker ... fx technical director
Anthony Florio ... 3d compositor
Heather Flynn ... previs lead: The Third Floor Inc.
Sarah Foff ... compositor: Legend 3D
David Forsbrey ... environment artist: double negative
Jenny Foster ... visual effects producer: Double Negative
Frederic Fourier ... CG artist: Method Studios
Amy Furey ... matchmove artist: animal logic
Akash Gade ... visual effects artist
Adam Gailey ... visual effects artist
Jennifer Gallaugher ... stereo compositor
Jason Gandhi ... r&d
Vikas Ganer ... assistant rotoscope lead: Stereoscopic Conversion: Gener8
Magali Garceau ... previs artist: NeoReel inc.
Anthony Garcia ... lead stereo compositor: Legend 3D
Lloyd Garcia ... stereo artist: Legend 3D
Manuel Gomez Garcia ... rotoscope artist
Yazmin Garcia ... stereo compositor
Nathan Gardner ... roto prep supervisor
Prag Gargatte ... compositor: double negative
Brannek Gaudet ... stereoscopic compositor
Rino George ... compositor
Tomi George ... stereo roto/paint artist
Mohamed Ghouse ... digital compositor: Double Negative
Laurent Gillet ... visual effects supervisor
Sam Girdler ... stereo coordinator: Double Negative
Henning Glabbart ... digital compositor: Milk Visual Effects
Cyrus Jay Gladstone ... conversion stereographer (as Cyrus Gladstone)
Blake Goedde ... digital compositor (visual effects)
Aylwyn Goh ... visual effects production coordinator
Walter Goh ... matchmove artist: double negative
Harrison Goldstein ... visual effects line producer: Double Negative
Kyle Goodsell ... compositing sequence supervisor: double negative
Lenny Gordon ... tracker: Luma Pictures
Philip Gordon ... stereo compositor: Legend 3D
Yash Gowda ... stereographer
Trevor Graciano ... compositing supervisor: Legend 3D
Alvin Grado ... visual effects
Cody Graham ... stereoscopic artist
Duane Granger ... io production supervisor: Legend 3D
Anthony Grant ... lead modeler/texture artist: Luma Pictures
Pasquale Anthony Greco ... visual effects data wrangler
Anthony Gregory ... masking artist: Legend 3D
Nicolas Grenier ... previs artist: NeoReel inc.
Turlo Griffin ... digital matte painter: Milk VFX
Steve Griffith ... visual effects producer: luma pictures
Meghan Grube ... animator: Luma Pictures
Christopher Grutzmacher ... system administrator: Legend 3D
Araceli Guerrero ... stereo compositor: Legend 3D
Emmanuel Guevarra ... prep lead: Gener8
Marc-André Guindon ... previs supervisor: NeoReel inc.
Vikas Gusain ... senior prep artist
Gil Hacco ... previs artist: The Third Floor Inc.
Sharna Hackett ... visual effects line producer: double negative
Bryan Haines ... visual effects artist
Andrew J. Hall ... stereo artist: Legend 3D
Jeremy Hall ... stereo artist
Miles Hall ... lead stereo artist: Legend 3D
Jamie Hallett ... visual effects supervisor: capital T
Lindsay Hallett ... director: business relations - luma pictures
Ryan Hamar ... prep artist: assets (stereoscopic conversion)
Rob Hamilton ... paint/roto artist: Luma Pictures
Kelsey Hammerton ... stereo compositor: Legend 3D
Adam Hammond ... digital compositor:double negative
H Haden Hammond ... freelance compositor: capital T
Lisa Hansen ... visual effects line producer: double negative
Ryu Harada ... character look development artist
Aleksandar Hardi ... rotoscope artist
Andrew Harris ... stereo artist: Legend 3D
Shizue Harrison ... senior stereoscopic artist: Legend 3D
John Hasbrook ... previs artist: The Third Floor
Syuhada Hassan ... visual effects production assistant
Corinna Hatlestad ... stereo artist: Legend 3D
Kyle Hause ... previs artist: The Third Floor Inc.
Eric Heaton ... lead stereoscopic compositor: Legend 3D
Jason Hebert ... senior stereo compositor
Samson Heffernan ... support engineer: animal logic
Ewoud Heidanus ... digital compositor: Double Negative
Kimberly Henry ... lead stereoscopic compositor: Legend 3D
Nicolas Hernandez ... visual effects supervisor: Milk Visual Effects
Ashton Hertz ... data i/o: Method
Kimberley Hickey ... stereo compositor: Legend 3D
Demitri Hidalgo ... stereo compositor: Legend 3D
Jose Manuel Hidalgo ... matchmove artist
Wilson Ho ... stereo compositor: Legend 3D
James Hoang ... junior stereo artist
Justin C. Holden ... stereo artist: Legend3D
Mike Hopkinson ... technical director: Legend 3D
Sam Horgan ... assistant colourist: Double Negative
Shailey Horton ... stereoscopic compositor (as Shailey Horne)
Yuka Hosomi ... digital compositor
Craig Houston ... lead stereo compositor: stereoscopic conversion
Heather Howell ... python developer: Legend 3D
Cosmin Hrincu ... model & texture artist: luma pictures
Levon Hudson ... motion tracker
Josh Hulands ... roto/prep artist: animal logic
Mark Hunter ... visual effects editor
Drew Huntley ... digital compositor
Zameer Hussain ... senior compositor: Double Negative
Jacqueline Hutchinson ... supervising technical director: Legend 3D
Amanda Hyland ... stereo artist: Legend 3D
Ken Imura ... compositing technical director: Legend 3D
Neh Jaiswal ... vfx line producer
Bhakar James ... matchmove and layout supervisor
Phillip James ... stereographic depth artist: Legend 3d
Rennie Jayasekera ... masking artist: Legend 3d
Nathan Jennings ... matchmove artist: Animal Logic
Quan Jiang ... senior stereo compositor: Legend 3D
Jorge Jimenez ... i/o coordinator: Gener8 (as Jorge Miguel Jimenez Quintanilla)
Michael Jimenez ... compositor: Gener8
Helen Johnson ... visual effects artist
Nicholas Johnson ... digital compositior: Crafty Apes
Amanda Johnstone-Batt ... visual effects artist: double negative
Jacob Jared Jones ... stereo compositor: Legend 3D
Rory Jones ... visual effects coordinator
Megan Jordan ... previs coordinator: The Third Floor Inc
Marc Joubert-Nederveen ... modeling technical director
Caroline Journo ... digital compositor
Luc Julien ... lead digital compositor: Double Negative
Mark Justison ... compositor
Dinesh K. Bishnoi ... matchmove lead: Prime focus
Vivek Karmarkar ... compositor: double negative
Olya Karnes-Lotterhos ... rotoscope artist
Jeff Kasunic ... visual effects artist: Double Negative
Ashley Keeler ... digital coordinator: Luma Pictures
Matthew Kemper ... compositing supervisor
Daniel Kepler ... technical coordinator: Luma Pictures
Dulshan Keragala ... model & texture artist: luma pictures
Christopher Kerr ... stereo compositor
Alex Khan ... digital compositor: Luma Pictures
Kendrick Khoo ... model & texture artist: luma pictures
Jeehyun Kim ... stereo artist: Legend 3D
Ji Eung Kim ... prep artist: stereoscopic conversion
Jun Eun Kim ... lighting and compositing artist
Zachary Kinney ... lead compositor
Ranjith Kizakkey ... matchmover
Alana Kochno ... compositor
Keith Kolod ... composting supervisor: Legend 3D
Robin Konieczny ... environments supervisor
Dean Koonjul ... compositor: Double Negative
Allie Koppel ... previs accountant: The Third Floor
Stephanie Ku ... stereo artist: Legend 3D
Duncan Boon Kwang Kuah ... technical director
Amit Kumar ... matchmove artist
Nirmal Kumar ... compositor: gener8
Puneeth Kunnatha ... compositor: Gener8
Dave Ladner ... stereo compositor
Damien Lam ... vfx generalist: Animal Logic
Serena Lam ... digital compositor
Hugo Lamontagne ... previs artist: NeoReel inc.
Warren Larkam ... visual effects coordinator
Michael Launder ... digital compositor
Adam Lauwers ... lead artist: Legend 3D: credited
Alex Lay ... digital compositor
Brian Le Hong ... stereo artist: Legend 3D
Nha Hoan Le ... tracking/matchmove artist
Matthew Leach ... r&d
Tracey Leadbetter ... production manager: visual effects
Chris LeDoux ... visual effects supervisor (Crafty Apes)
Mark LeDoux ... compositing supervisor
Tim LeDoux ... visual effects supervisor: Crafty Apes
Daniel Chunghwan Lee ... compositor: Luma pictures (as Daniel Lee)
Ji Young Lee ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Keiran Lee ... vfx editorial
Steven Lees-Smith ... support engineering supervisor: animal logic
Andrew Leeuwenberg ... pipeline technical director: Double Negative
Erika Lehner ... visual effects: stereoscopic
Max Leonard ... visual effects producer: Lola Visual Effects
Shae Lepere ... stereo compositor: Legend 3D
Jean-François Leroux ... lead compositor
Benoit Leveau ... head of software
Didier Levy ... visual effects artist
Matthew Lim ... stereo artist: Legend 3 D
Nicolas Lim ... prep artist: Double Negative
Wayne Lim ... matchmove artist: Double Negative
Adam Lima ... compositor
Alexander Limpin ... stereo compositor: Legend 3D
Tong Jason Lin ... effects artist: Method Studios
Cedric Ling ... machmove artist: double negative: double negative
Roger Liu ... previs artist: The Third Floor Inc.
Shenyan Liu ... assistant vfx editor: Gener8
Brendan Llave ... lead stereo compositor
Marc Llorin ... senior stereo artist
Jason Lodas ... stereo artist: Legend 3d
Gian Ignacio Lombardi ... compositing & lighting: Luma Pictures
Giles Longman ... stereo compositor
Daniel Lopez ... support engineer: animal logic
Zoe Lord ... Texture Artist / Matte Painter
Caydenn Louw ... visual effects (Animal Logic: Data Operations) / visual effects: Data Operations
Will Lovett ... lighting and compositing artist: Luma Pictures
Leah Low ... environment technical director
Sam Lucas ... modelling supervisor: Milk Visual Effects
Russell MacKenzie ... stereographic engineer
Patrick Madden ... support engineer: animal logic
Garry Maddison ... colourist: Double Negative
James Madigan ... visual effects supervisor
David Magee ... stereoscopic compositor
Brett Magnuson ... previs artist: The Third Floor Inc.
Felicia Mah ... stereo compositor: Legend 3D
Khoi Mai ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Krisztian Majdik ... pre-visualization editor
Timothy Eustace Major ... cg artist
Jeffrey Manchester ... 3D conversion department manager: legend 3D / stereoscopic department supervisor: Legend 3D
Michael Mansueto ... stereo artist
Marco Manzini ... digital artist: Double Negative
Paul Maples ... motion control operator
Sam Marchant ... render wrangler
Francisco Martinez ... lighting and compositing artist (Luma Pictures)
Juan Martinez ... rotomator, 3D stereoscopy
Kimberly Martinez ... lead stereo compositor: Legend 3D
Joseph Marut ... stereo compositor: Gener8
Giovanni Mascherpa ... lighting td
Daniel James Mason ... matchmove artist: stereoscopic conversion
Guy Masonwells ... digital artist
Laura Massingham ... stereo artist
Tadao Masuyama ... modeler & texture artist: Luma Pictures
Nathan Mateo ... stereo artist: Legend 3D
Dexter Matias ... stereo compositor: Legend3D
Richard Matsushita ... 3d generalist
Giacomo Matteucci ... digital compositor
Keith Matz ... previs artist: The Third Floor Inc.
Stefan Mayr ... cg artist: Method Studios
Martinez Mayra ... stereo artist: Legend 3D
Cody McCaig ... masking artist
Brian McCann ... compositor: gener8
Sean McCarty ... lead stereo compositor: Legend 3D
Jonathan McClintic ... compositor
Matt McClurg ... previsualization artist: The Third Floor
Steven McCreanor ... stereo artist: Legend 3D
Owen McGonigle ... visual effects artist
Robert McInnis ... general manger: Legend3D
Erika A. McKee ... visual effects producer
Kyle McKernon ... stereo compositor: Legend 3D
Brandon McMenamin ... stereo compositor: Legend 3D
Wanamas Meevasana ... stereo compositor: Legend 3D
Crisanta Melendez ... digital coordinator (Luma Pictures)
Jesse Meler ... compositor
Taylor Meraz ... stereo artist
John Meyers ... visual effects coordinator: The Third Floor Inc.
Thomas Middleton ... digital compositor: Animal Logic
Ivanna Mikhaylova ... digital compositor
Shane Miles ... rotomation artist
Kirsty Millar ... visual effects superviser: Animal Logic
Lex Millena ... stereo compositor: Gener8
James A.J. Miller ... visual effects artist
Bradley Millford ... data coordinator
Kyoungsoo Min ... model / texture artist: luma pictures
Eric A. Mitchell ... compositor: stereoscopic: Gener8
Riley Mitchison ... stereoscopic compositor
Souvik Mitra ... matchmove supervisor: prime focus
Nafisah Mohamed ... matchmove artist: Double Negative
Vikram Mohan ... machmove artist: double negative
Brittany Montero ... visual effects coordinator
Summyr Montesanto ... senior stereo compositor: Legend 3D
Glenn Morris ... roto/paint supervisor
Vicky Morris ... visual effects coordinator
Bastien Mortelecque ... lookdev/lighting td: milk-vfx
King Mugabi ... stereo artist
Andrew Mukama ... Stereo Artist: Legend 3D
Jay Murray ... roto artist: Milk Visual Effects
Nathalia Ruiz Murray ... previs coordinator: The Third Floor Inc
Arslan Naqvi ... compositor
Amit Narwani ... matchmove artist: Double Negative
Livi Naylor ... visual effects coordinator: Double Negative
Anton Nazareth ... effects technical director
Gregory Nazarian ... compositor
Jason Negreiff ... prep artist: stereoscopic conversion
Patrick Neighly ... visual effects production manager
Brian Neil ... stereo compositor: Legend 3D
Charlotte Nelson ... previs production manager: The Third Floor Inc.
Marla Neto ... business relations associate: Luma Pictures
Thomas Newbury ... model & texture artist: luma pictures
Eric Ng ... stereo artist: Legend 3D
Gregory Ng ... lighting & compositing artist: Luma Pictures
Jia-Hao Ng ... matte painter: Env Artist
Kevin Ng ... senior systems engineer: Animal Logic / support engineer: animal logic
Gloria Nguyen ... lead stereo artist: Legend 3D
Aaron Noordally ... paint/prep artist
Kevin Norris ... senior paint/prep artist: Double Negative
Richard Noun ... masking artist: Legend3D
Josh Novak ... animation director
Monique O'Halloran ... roto/paint artist
John O'Lone ... digital compositor
Daniel O'Shaughnessy ... rotoscope artist
Carlos Oceguera ... rotomation artist: Gener8
Yvonne Oh ... prep artist: double negative
Sami Oms ... stereoscopic compositor
Cyrus Ongg ... machmove artist: double negative
Jonathan Opgenhaffen ... vfx concept artist: Double Negative
Alban Orlhiac ... matte painter: double negative
Jon Ossitt ... cg artist: Method Studios London
Benjamin Pablo ... stereo artist: Legend 3D
Liana Padilla ... stereo artist
Prashant M. Padol ... Rotomation Lead: Rotomation Artist
Roberto Palomeque ... stereoscopic compositor
Amey Panchal ... matchmove lead: prime focus
Nicholas Papworth ... fx td
Om Parab ... matchmove lead: primefocus
Rajendra Parab ... matchmove artist
David Parada ... rotoscope artist: Gener8
Marc Paragua ... stereo compositor
Joo-Hwan Park ... lead stereo compositor: Legend 3D
Eduardo Pasaoa ... junior stereo artist: Legend 3D
Bhavik B. Patel ... roto artist: double negative visual effects
Joshil Patel ... digital compositor
Radhika Patel ... matchmove artist: Double Negative
Riaz Patel ... digital compositor
Allison Paul ... visual effects coordinator: Lola Visual Effects
Caprice Paxton ... stereo production coordinator: Legend 3D
Negin Paydarfar ... roto artist
Robert D. Pearson ... visual effects artist
Philip Pendlebury ... studio: double negative
Michael Perdew ... visual effects producer: luma pictures
Angelo Perrotta ... senior digital compositor: Animal Logic
Vardan Petrosyan ... previs artist: The Third Floor Inc.
Jessica Petrunti ... masking artist: Legend3D
Leo Pettersson ... visual effects artist
Sandy Phetchamphone ... lead stereo artist: legend 3D
Melvin Padiparampil Philip ... Stereo Artist: Legend 3D
Kilou Picard ... visual effects producer: double negative
Tricia Pifer ... visual effects executive producer
Raphael A. Pimentel ... animation supervisor
George Plakides ... visual effects artist
Leonel Plasencia ... stereo artist: Legend 3D
Ann Podlozny ... executive visual effects producer: double negative
Joel Pollack ... visual effects: luma pictures
Justin Porter ... lead digital coordinator: Luma Pictures
Travis Porter ... 2d sequence lead
Andy Potter ... technical director
Jenna Powell ... visual effects producer: Milk Visual Effects
Daniel Powter ... data lead
Lucas Pozzey ... lighter/compositor: Luma Pictures
Brian Praamsma ... stereo artist: Legend 3D
Nestor Prado ... look development
Khatal Prajakta ... compositor: Double Negative
Pavel Pranevsky ... CG supervisor: Luma Pictures
Andrew Prescott ... visual effects assistant coordinator
Aaron Providence ... stereo compositor: Legend 3D
Jakub Pruszkowski ... digital compositor: Method Studios
Erich Prutzman ... junior stereo artist
Giorgia Pulvirenti ... compositor: Method Studios
Vivek Pundir ... producer: vfx
Katherine Pursey ... visual effects artist
Eugene Purugganan ... senior systems engineer: Animal Logic
Simon Pynn ... matchmove supervisor: double negative
Adam Quattrociocchi ... stereo artist: Legend3D
Shane Rabey ... compositor: animal logic
Pedro Raffalli ... rotomation artist
Nazma Raichuri ... double negative: technology
Harish Rajan ... junior stereoscopic artist: Legend 3D
Vikas Rajput ... asset supervisor
Johanna Ramos Santiago ... prep artist
Jason Ramsey ... stereoscopic production manager
Ryan Ramsey ... lead stereoscopic compositor: Legend 3D
Tina Rangel ... stereo artist
Jonathan Ravagnani ... digital artist
Oded Raz ... lead texture/shader artist: Luma Pictures
Chris Razack ... stereo artist: Legend 3D
Robert Reategui ... compositor
Jason Reese ... it help desk manager: Legend 3D
Tyagi Reetuj ... compositor: Double Negative
Taryn Reetz ... stereo artist: Legend 3D
Josiah Reeves ... stereo compositor
Brett Reyenger ... senior compositor: Double Negative
Andrew Rhinehart ... lead stereo artist: Legend 3D
Paul W Richards ... information technology manager: Method Studios
Daniel Ricwulf ... stereo production coordinator
Daniel Riddle ... modeler & texture artist: luma pictures
Alessandro Righi ... modeler
Matt Roe ... roto/prep artist: animal logic
Karl Rogovin ... dynamics effects animator: Luma
Erasmo Romero ... lead stereo compositor: Legend 3D
Ryan D. Romero ... stereoscopic compositor
Steve Romero ... stereo compositor: Legend 3D
Aaron Holmlund Rosapepe ... previs editor: The Third Floor
Sean Rourke ... previs editor: The Third Floor Inc
Alejandro Rubio ... stereo compositor: Legend 3D
Tim Rudolph ... stereo artist: Legend 3D
Rebecca Ruether ... previs artist: The Third Floor Inc.
Jack Runyon ... visual effects editor: Legend 3D
Nathan Rusch ... pipeline technical director: Luma Pictures
John Russell ... technical director: Legend 3D
Leigh Russell ... visual effects artist
Ashley Ryan ... digital compositor: double negative
Jonathan Sabella ... organic modeler texture artist: Luma Pictures
Matt Sadler ... effects technical director: Double Negative
Corin Sadlier ... matchmove artist
Shawn Sahara ... roto & paint artist: Luma Pictures
Salar Salahi ... depth artist
Thomas Salama ... digital compositor: Double Negative
Ruben Salazar ... digital compositor
Avi Salem ... compositor
Lucy Salter ... look dev artist
Theodore M. Sandifer ... prep supervisor
Daniel Sandoval-Guillen ... lead compositor: legend3d
Jason Sanford ... visual effects producer: Crafty Apes
Tejas Sanghavi ... cloth td
Marie Sanginesi ... junior stereo artist: Legend3D
Julius Padilla Santos ... stereo compositor: Legend 3D
Benjamin Scabell ... digital compositor: double negative
Marc Schoenbeck ... compositing artist: Luma Pictures (as Marc Schönbeck)
David Schott ... digital compositor: Double Negative
Camille Schubert ... stereo compositor: Legend 3D
Jan Schubert ... lighting technical director: milk-vfx
Elaina Scott ... previs artist: The Third Floor Inc.
Andrew E. Scrase ... generalist technical director: Double Negative
Brendan Seals ... lighting supervisor: Luma Pictures
Alexander Seaman ... visual effects: cg supervisor: Double Negative
Federico Sella ... visual effects artist: stereoscopic conversion
Beth Senn ... digitial coordinator: Luma Pictures
Vanessa Seow ... visual effects coordinator: Double Negative
David Serrano ... compositor: Gener8
Khizar Shabir ... stereo artist: Legend 3D
See Shae Lyn ... clean-up artist
Upasana Shanker ... prep artist: Double Negative
Virat Sharma ... vfx production assistant: visual effects unit, Chicago
Alyssia Sharpe ... production accountant: Animal Logic
Kerry Shea ... vp of production: The Third Floor Inc
Rob Shears ... visual effects production manager: Double Negative
Cameron Shepler ... stereo compositor: Legend 3D
Natalia Shevcun ... stereo compositor: Legend 3D
Rick Shine ... vfx data wrangler
Michelle Shoukralla ... stereo compositor: Legend 3D
Alonso Sierra ... stereoscopic matte artist: Gener8
Jia Yi Siew ... roto/prep artist: double negative
Joey Sila ... lighting and compositing artist: Luma Pictures
Jared Simeth ... associate vfx supervisor: Luma Pictures
Sheida Sims ... stereo compositor / stereo compositor: Legend 3D
Mrityunjay Singh ... Digital Compositor: Double Negative
Thanapoom Siripopungul ... Character TD Supervisor: Luma Pictures
Kris Sison ... senior stereo artist: Legend 3D
Abbie Smith ... matchmove supervisor
Billy Smith ... compositor: gener8 digital media corps
Jessica Clare Smith ... digital compositor
Joshua Smith ... stereo artist
Natalie Smith ... rotoscope artist: Gener8
Stephen J. Smith ... roto/prep artist: Method Studios
Mark Soraci ... senior stereo artist
Anna Sou ... stereo compositor
Henry South ... Texture Supervisor
Bernardo Andrea Spadafora ... lighting and compositing artist (Luma Pictures)
Mat Stace ... senior systems engineer: Method Studios
Paul Stark ... stereographic engineer
Richard Stay ... senior compositor: double negative
Jim Steel ... senior digital compositor (Double Negative)
Daniel Stein ... compositing lead
Joshua D. Stevens ... compositor
Ken Stewart ... digital compositor
Yesod Stone ... io coordinator: Legend 3D
Perry Stoutt II ... stereo artist: Legend 3D
Grant Street ... senior systems engineer: Animal Logic
Dylan Streiff ... stereo compositor: Legend3D
Mary Stroumpouli ... digital compositor: Double Negative
Damien Stumpf ... cg supervisor: method studios
Errol Stussi ... i/o coordinator
Aline Sudbrack ... cg sequence supervisor: Double Negative
Mariangela Suma ... visual effects coordinator: milk-vfx
Wessley Summers ... stereoscopic compositor
Jenna Sunde ... stereoscopic compositor: Gener8
Richard Sutherland ... cg supervisor: Luma Pictures
Daniel Svaboe ... compositor
Steven Swanson ... visual effects supervising producer: Luma Pictures
Matthew Swanton ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Jeremiah Sweeney ... visual effects supervisor: Lola VFX
Michael J. Sweetser ... stereo artist: Legend3D
Daniele Tagliaferri ... senior lighting technical director: Method Studios
Lionel Taillens ... environment td: double negative
Jerrod Tan ... roto/paint artist
Randy R. Tecson ... stereoscopic roto artist: Gener8
Natalie Tejada ... stereo coordinator: Legend 3D
Dan Tellwright ... data i/o
Olivier Thibaut ... research and development: Double Negative
Sunny Thipsidakhom ... stereo compositor: Legend 3D
Jason Thomas ... stereo compositor
Brian Thomason ... stereo compositor
Mike Thomson ... visual effects artist
Lee Tibbetts ... senior modeller: double negative
Justin Tirado ... animator
Shermaine Toh ... prep artist: Double Negative VFX
Craig Tonks ... visual effects artist
Viviana Torrellas ... visual effects artist
Oscar Torres ... stereo artist
Roger Tortosa ... senior technical director generalist: Double Negative
Dida Tosheva ... stereo artist: Legend 3D
Dennis Toufexis ... visual effects artist
Ted Trabucco ... lead stereo artist: Legend 3D
Serina Trexler ... stereo artist: Legend 3D
Raymond Trimm ... junior stereo artist: Legend 3d
Ryan Trippensee ... lead compositor: Luma Pictures
Adam Trowse ... digital compositor
Oleg Troy ... cg lead
Sam Tull ... lighter/compositor: Luma Pictures
Abdul Ahad Tunio ... stereo compositor: Legend 3D
Parikshit Tyagi ... compositor: double negative
Panida Umrapal ... stereo artist: Legend 3d
Chloe Valdecantos ... stereo compositor: Legend3D
Khrystyne Valena ... stereo compositor: Legend 3D
Kealani Vanderleest ... stereo artist: Legend 3D
Adam Vanner ... creature technical director
Christopher A. Vazquez ... stereo compositor: Legend 3D
Alejandro Vela-Castro ... roto artist: Double Negative
Lies Veldeman ... digital compositor: double negative
Ricardo Velez ... rotoscope artist: Gener8
Neall Verheyde ... production technology: Gener8
Valeri Vidakovic ... stereo compositor: Legend 3D
Joseph Villa ... senior stereo compositor: Gener8
Radu Vintila ... lead systems engineer: Animal Logic
Chuong Vu ... digital compositor
Nigel Wagner ... matte painter
Adam Walker ... visual effects artist
Jenny Wan ... compositor
Nancy Wang ... supervising visual effects editor: Legend 3D
Thea Warren ... compositing department supervisor: Legend 3D
James Waterson ... lead compositor: Luma Pictures
Bret Watkins ... stereo compositor: Gener8
Mark Webb ... visual effects producer: Method Studios
Jeremy Webber ... senior systems engineer: Animal Logic
Derek Weil ... digital coordinator: Luma Pictures
Erik Werlin ... compositor: visual effects
Brittany Wetzel ... stereo compositor: gener8
Dustin White ... stereo compositor: Legend 3D
Ian W.S. White ... rotomation lead: Gener8
Matthew White ... stereo compositor: Legend 3D
Tom Whitehead ... visual effects artist
Kristofer Whitford ... roto artist: double negative
Christopher Whittle ... visual effects artist: Double Negative
Bob Wiatr ... compositing supervisor: Feder8tion
Adam Will ... senior stereo artist
Aaron Williams ... lead stereo artist: Legend 3D
Adrian Eugene Daniel Williams ... visual effects artist
Christy Williams ... stereo coordinator: Legend 3D
J. Adam Williams ... lead stereo artist: Legend 3D (as Jason Williams)
Katie Williams ... stereoscopic matte artist: Gener8
Shanese Williams ... i/o technician: Legend 3D
Heather Willman ... stereo producer
Craig Wilson ... stereo production assistant: Legend 3D
Eddy Wolfson ... stereo compositor: Legend 3d
Jason Wong ... stereo compositor: Legend 3D
Sauyan Wong ... data i/o manger
Anthony Wonsoff ... digital matte painter: Double Negative
John Wootton ... stereo compositor
Ben Wotton ... roto/prep artist: Animal Logic
Ged Wright ... visual effects supervisor: double negative
Nicholas Martin Wright ... compositor
Peter M. Wu ... previsualization artist: The Third Floor
Garrett Wycoff ... compositor: luma pictures
Anna Yamazoe ... texture artist: double negative
Cheng Yang ... machmove artist: double negative
Ryan Yeung ... stereo compositor: Legend 3D
Sarah K. Young ... stereoscopic supervisor: Gener8
Ahmed Yousry ... visual effects artist
Cobol Yu ... stereo depth artist: Gener8
Sonia Yu ... lighter & compositor: Luma Pictures
Aslan Zamaev ... matchmove artist
Lye Zechari ... matchmove artist: double negative
Eva Zemaitis ... stereo artist: Legend3D
Russel Zenarosa ... stereo compositor: legend 3d
Alvaro Zendejas ... stereoscopic artist
Nathan Zeppel ... paint/roto artist: Luma Pictures
Hao Zhang ... stereo compositor: Legend 3D
Lei Zhang ... visual effects coordinator
Donaji Zuniga Rojas ... stereoscopic rotoscope artist
Daniel Baker ... technology: Double Negative (uncredited)
Sreyans Bardia ... head of production (uncredited) / visual effects head of production: BOTVFX (uncredited)
Joshua Bristow ... stereo compositor: Legend 3D (uncredited)
Justin Brunett ... animator: Luma Pictures (uncredited)
Rachel Cadden ... visual effects production assistant: Double Negative (uncredited)
Manuel Gomez Garcia ... rotoscope artist: Gener8 (uncredited)
Isabelle Gilbert ... rotoscope artist: Gener8 (uncredited)
Alex Holcombe ... VFX Editor: Animal Logic (uncredited)
Hetal Jain ... visual effects producer: BOTVFX (uncredited)
Kareem K.H. ... Mist VFX Studio (uncredited)
Ian Lawson ... research and development: Double Negative (uncredited)
Glenn Osgood ... lead stereo artist: Legend 3D (uncredited)
Prakash Pathak ... production assistant: vfx (uncredited)
Shreyas Patil ... visual effects executive producer: supernovafx studios (uncredited)
Radhakrishnan ... prep artist: BOT VFX (uncredited)
Sandesh Ramdev ... visual effects supervisor (uncredited)
Emmanuel Rojas ... matchmove artist (uncredited)
Dale Rostron ... build artist: Double Negative (uncredited)
Sankarasubramanian ... roto/prep supervisor: Botvfx (uncredited)
Kristine Schmitt ... stereo artist (uncredited)
Daniel Scott ... research and development (uncredited)
Flavio Segal ... stereoscopic compositor: Gener8 (uncredited)
Srikanth ... 2D(Roto/Paint) Supervisor: BOT VFX (uncredited)
Vanessa Velasquez ... technology: Double Negative (uncredited)
Greg Wadsworth ... digital compositor (uncredited)

Stunts 

Wade Allen ... stunt coordinator: second unit
William G. Ambrose ... utility stunts
Raven-Danielle Baker ... stunt performer / utility stunts
Kelly Bellini ... stunts / utility stunts
Joanna Bennett ... stunt double / stunts (as Joanna Bennett) / utility stunts
Matt Berberi ... stunt performer / utility stunts
Tamiko Brownlee ... stunt double: Maggie Q / utility stunts
Rico Burgos ... stunt rigger / utility stunts
Elisabeth P. Carpenter ... stunt double: shailene woodley
Kevin Chase ... utility stunts
Anis Cheurfa ... stunts / utility stunts
Marcelle Coletti ... stunt performer / utility stunts
Jeremy Conner ... stunt performer / utility stunts
Stephen Conroy ... stunts / utility stunts
Brandon Cornell ... utility stunts
Scott Cosgrove ... utility stunts
Elizabeth Davidovich ... stunts / utility stunts
Keith Splinter Davis ... utility stunts (as Keith Davis)
Matthew L. Davis ... utility stunts
Nick DeKay ... stunt double: Jonny Weston / utility stunts
Greg Dela Riva ... utility stunts
Jacob Dewitt ... utility stunts
Rockey Dickey Jr. ... stunt rigger / utility stunts
Arturo Dickey ... stunt rigging coordinator / stunts
Yan Dron ... utility stunts
Seth Duhame ... stunts / utility stunts
Alex Duke ... nd stunts
Adam C. Edwards ... utility stunts
Ian Eyre ... stunt rigger / utility stunts
Troy Faruk ... stunt performer
Bob Fisher ... utility stunts
Alessandro Folchitto ... stunt performer / utility stunts
Shauna Galligan ... stunt double: shailene woodley
Justin Gant ... stunt performer / stunt rigger
Jacob Garcia ... stunts / utility stunts
Duffy Gaver ... utility stunts
Anthony Genova ... utility stunts
Daniel Graham ... stunts / utility stunts
David P. Griffith ... utility stunts
Tad Griffith ... utility stunts
Dante Ha ... stunts (as W. Dante Ha) / utility stunts
Daniel Hargrave ... stunt double: Miles Teller / utility stunts
Nicholas Hayner ... stunt performer / utility stunts
Randy Haynie ... stunts / utility stunts
Crystal Hooks ... stunts (Darrin Prescott) / utility stunts
Robert Houillion ... utility stunts
John Hudson ... technical advisor
Scott Hunter ... stunts
Brendon Huor ... stunts
C.C. Ice ... utility stunts
Duke Jackson ... stunt performer / utility stunts
Bobby Jordan ... stunt performer / utility stunts
Antal Kalik ... stunt performer / utility stunts
John Kap ... stunts
David Kilde ... stunt performer / utility stunts
Keone Kim ... utility stunts
Ralf Koch ... stunts / utility stunts
Paul Lacovara ... stunt double: Theo James / utility stunts
Jasi Cotton Lanier ... stunt double: Emjay Anthony / utility stunts
Scott Loeser ... stunts / utility stunts
Maggie Macdonald ... stunt performer / utility stunts
Jeremy Marinas ... fight coordinator / utility stunts
Nicole Marines ... stunt performer / utility stunts
Aby Martin ... utility stunts
Nicholas Martin ... stunt double
Michael McGuire ... utility stunts
Kyle Mclean ... stunt double: Theo James / utility stunts
Jessica Merideth ... stunt performer / utility stunts
T. Ryan Mooney ... stunts
Chris Moore ... utility stunts
Dino Muccio ... stunt performer / utility stunts
Spencer Mulligan ... stunts / utility stunts
Matthew Austin Murray ... stunts
Mark Norby ... stunts / utility stunts
Haley Nott ... stunt performer / utility stunts
Marque Ohmes ... stunt rigger / utility stunts
Jane Oshita ... utility stunts
Jim Palmer ... stunt driver / utility stunts
Richard Pis ... stunt performer
Darrin Prescott ... stunt coordinator
Derick Pritchard ... stunts / utility stunts
Rebecca Ray ... stunt double: Shailene Woodley / utility stunts
Mark Rayner ... stunts / utility stunts
Bayland Rippenkroeger ... stunts
Cody Robinson ... stunt double: Jai Courtney / utility stunts
Corrina Roshea ... stunt performer / utility stunts
John Ross ... stunt rigger / utility stunts
Marvin Ross ... stunt double: Keiynan Lonsdale / stunt performer / utility stunts
Steve Rummenie ... stunt performer / utility stunts
Elena Sanchez ... stunt double: Suki Waterhouse / utility stunts
Maya Santandrea ... stunts / utility stunts
Todd Schneider ... stunts / utility stunts
Jordan Scott ... utility stunts
Josh Seifert ... utility stunts
John J. Shim ... stunt performer / utility stunts
Karin Silvestri ... stunt double: Kate Winslett / utility stunts
Remington Steele ... stunts / utility stunts
Christopher Tardieu ... stunt double: Miles Teller
Sean Taylor ... stunt double: ansel elgort / utility stunts
Aaron Toney ... utility stunts
Carol Tresan ... utility stunts
Ashley Rae Trisler ... stunt double: ashley judd / utility stunts
Michael Trisler ... utility stunts
Amy Lynn Tuttle ... utility stunts
Jaye Tyroff ... stunts / utility stunts
Vanessa Vander Pluym ... stunts (as Van Vander Pluym)
Diego Ward ... utility stunts
Willie Weber ... stunt rigger / utility stunts
Kyle Weishaar ... stunt double: Caleb / utility stunts
Danny Wynands ... utility stunts

Camera and Electrical Department 

Brian Adams ... lighting technician
Sebastián Almeida ... libra head tech
Charles Arnold ... grip
Grant Babbitt ... camera operator: promo shoot / director of photography: promo shoot
Justin Bernhard ... grip: rigging grip
Joseph Blankinship ... technocrane technician
Marek Bojsza ... lighting technician
Jermaine Brantley ... rigging electric
Marc Casey ... second assistant camera
Kevin Chase ... Cable camera system: Batcam
Jason Clairy ... additional electrician
Josh Cleland ... production assistant: camera
Christopher Cooley ... grip
Andrew Cooper ... still photographer
Catherine Cravens ... company fixtures technician
Chris Culliton ... gaffer
Joseph Czerw ... key grip: Chicago VFX Unit
Sagar Desai ... digital utility
Danny Durr ... lighting technician
Justin Elder ... electrician
Travis Elkins ... 2nd Unit Electric/Fixtures Technician
Joe Elrom ... digital imaging technician: vfx unit
Ryan Ferguson ... best boy
Lance Flowers ... rigging grip
Linton Flowers ... grip
Donny Fowler ... rigging electric best boy
Joey Gandolfi ... additional grip: second unit
Nicholas R. Gianneschi ... loader: re-shoots
Peter Graf ... aerial camera system tech shotover
Jared Greenstein ... additional lighting console programmer
Stephen Grum ... rigging electrician: addl. photography
Cristi Lyn Hahn ... utility: additional photography
Nick Haines-Stiles ... best boy: grip
John Hale ... camera operator: promo shoot
Jeff Harkes ... additional electrician
Geoffrey Harper ... set lighting technician: day player
Kent Harvey ... camera operator: second unit: a camera
Matthew Haskins ... second assistant camera: "a" camera
Eric Henson ... digital imaging technician: second unit
Sammy Ray Hill ... grip: second unt / rigging grip
Zach Hilton ... digital imaging technician: vfx unit
Jason Hindman ... fixtures technician
Kelley Hood ... electrician
Jason Hooper ... rf technician second unit
Grayson Hunter ... rigging electrician
Kevin Jackson ... key rigging grip: GA
Matthew Kelly Jackson ... second assistant camera: "a" camera additional photography
Violet Jackson ... loader
Lukasz Jogalla ... director of photography: second unit
Bess Johnson ... camera film loader: second unit
Alexander A. Joseph ... scorpio head technician: second unit
Callum Just ... digital imaging technician: additional photography
Jay Kemp ... gaffer
Matthew J. Klann ... dimmer technician
Kurt Kornemann ... key grip: second unit
John Lally ... electrician: second unit
Thomas Lappin ... camera operator: "a" camera
Ted Lichtenheld ... director of photography: ground unit, Chicago
Jon Locke ... grip
J'mme Love ... loader: Chicago VFX/Aerial
Charlie Marroquin ... key grip
Daniel McDowell ... electrician
Hanna McGugan ... dimmer technician
David McLendon ... electrician: second unit
Saul McSween ... camera loader
Adam Meadows ... video engineer
Trevor Metscher ... second unit 2nd assistant camera
Lea E. Miller ... dolly grip
Evan Nelson ... technocrane technician
Tristan Noelle ... camera operator: promo shoot
Heather Norton ... first assistant camera: "a" camera
David B. Nowell ... aerial director of photography: Chicago
Meiklejohn Pate ... grip and dolly grip
Matthew Pebler ... libra head operator: second unit
Nathaniel Peirson ... fixtures technician
Manuel Manny Rivera ... best boy rig grip (as Manuel Rivera Jr.)
Allen Robinson ... grip: 2nd unit (as Allen Christopher Robinson)
Kevin M. Rowe ... day player: grip
Benjamin Rowland ... aerial cinematographer
Josh Saideman ... grip: additional
P. Scott Sakamoto ... camera operator: "b" camera
Allen Sanders ... camera operator: promo shoot
Michael Sannuti ... grip / second unit grip
David Satin ... digital imaging technician
Charles Schner ... camera operator: second unit
Chad Schroeder ... best boy electric: local
Cory Schulthies ... digital imaging technician: 2nd unit
David Scott ... Set Lighting Fixtures Foreman
Dennis Seawright ... first assistant camera: "b" camera
Thom Shepard ... grip
Pierson Silver ... libra head operator
John Slade ... technocrane technician
David W. Slodki ... lighting console programmer
Basil Smith ... first assistant camera: 2nd unit
Trisha Solyn ... 2nd unit 2nd ac
Lamar Still ... grip rigger
James Stockton ... electrician
Tony Summerlin ... first assistant camera
Jason Sutton ... libra head tech
Jeff C. Sutton ... assistant chief lighting technician: second unit
James Swartz ... grip: promo shoot
Andrew Sweeney ... dolly grip
Zach Tharp ... lighting technician
David J. Thompson ... "b" camera operator/steadicam
Nick Thompson ... video assist 2nd unit
Eric Townsend ... grip
Jordan Tyson ... lighting technician
Mike Tyson ... rigging gaffer
Craig Vaccaro ... key rigging grip
Danny Vanzura ... second assistant camera: "b" camera: re-shoots
Steven Walker ... electrician
Joel C. Warren ... lighting technician
Victoria K. Warren ... second assistant camera: "b" camera
Jeremy Woods ... electrician
William D. Wynn ... b dolly grip

Animation Department 

Stewart Alves ... animator
Patricio Ducaud ... animator
Monika Gelbmann ... animator
Tamas Molnar ... animator
Neil Roche ... rigging supervisor: Milk VFX
John Sung ... animator: Double Negative

Casting Department 

Ranjani Brow ... adr voice casting
Ressie Burtley ... extras casting
Riva Cahn-Thompson ... casting assistant (as Riva Winningham)
Jamie Lynn Catrett ... extras casting
Taylor Cruz ... extras casting assistant
Ashley Lambert ... adr voice casting
Rose Locke ... extras casting (as Jennifer Rose Locke)
Jack Montague ... extras casting assistant
Joseph C. Nelson ... extras casting assistant
Dana Salerno ... casting associate
Justin Tucker ... extras casting assistant
Edward Zo ... casting intern

Costume and Wardrobe Department 

Ani Babayan ... costume production assistant
Dana Joel Bogdanski ... set costumer
Phillip Boutte Jr. ... costume concept artist
Kinsey Boydstone ... costume production assistant / costume production assistant: additional photography
April J. Brown-Traquina ... assistant textile artist (as April Brown)
Aimee Campolucci ... costumer
Michael Cohen ... production assistant
Christian Cordella ... costume concept artist
Shelby Davis ... costumer
Corey Deist ... costumer
Lynne Duggins ... costumer
Shayne Allen Duhon ... 2nd unit key set costumer
Rhonda Earick ... ager/dyer
Sandi Figueroa ... costumer: Ms. Winslet
Myra N. Foy ... table person
Melanie Ghisays ... costumer
Sean Haley ... costumer
Jamie Hiney ... costumer
Empress Holley ... set costumer
Greg Hopwood ... costume production assistant
Keith Hudson ... costume ager/dyer
Amanda Jenkins ... costumer: Ms. Woodley
Briana Lamb ... costumer
Helen Monaghan ... key costumer
Bob Moore Jr. ... set costumer
Chandra Moore-Telfer ... head ager and dyer
Les Morgan ... set costumer
Daniel Grant North ... costume supervisor
Christopher Opopo ... set costumer
Margaret Palmer ... costume fitter
Jonathan Parra ... costumer
Meghann Plummer ... shopper
Melissa Pope ... production assistant
Cheri Reed ... costumer
Molleshia Robinson ... costumer
Marla Star ... costumer
Fatima Stripling ... set costumer
Hans Georg Struhar ... key on-set costumer
Michael Ann Swan ... seamstress
Paula Truman ... costumer
Tim Wegman ... costumer
Kim Wilkins ... production assistant
Korii Young ... set costumer
Allison Choi Braun ... milliner/sewer (uncredited)

Editorial Department 

Tony Bacigalupi ... first assistant editor
Laura G. Chirinos ... digital intermediate assistant producer
Christine Choi ... editorial production assistant
Marisa Clayton ... digital intermediate producer
Alexis Corrigan ... post-production assistant
Valance Eisleben ... digital data conformist
Rebecca Goodeve ... colourist: dailies UK shoot
Nicholas Hasson ... digital intermediate editor
Fred Hudson ... dailies operator
Madelaine Jereczek ... assistant editor
Jeremy-Voissem ... colorist: dailies
Jeff Mack ... On Location Dailies Colorist
Adam Nazarenko ... digital colorist: Marketing
Carrie Oliver ... digital colorist assistant
Wayan Blue Palmieri ... stereoscopic editor
Justin Powell ... senior post production coordinator
Kimi Rosenthal ... post-production coordinator
Steven J. Scott ... supervising digital colorist
Mike Sowa ... digital intermediate colorist
Brian Spirnak ... co-first assistant editor
John St. Laurent ... dailies engineer
Tashi Trieu ... digital colorist assistant
Chris Van Duyn ... post-production: dailies operations-technicolor
Kenny Vicent ... dailies engineer
Amanda Weir ... post-production coordinator
Denise Woodgerd ... dailies producer
Trudy Yee ... assistant editor
Daniel André ... digital cinema mastering: IMAX (uncredited)
Tom Forletta ... additional digital intermediate colorist (uncredited)
Karen Maish ... dailies producer (uncredited)

Location Management 

Lori A. Balton ... location scout
Adam Boor ... key assistant location manager
John Coughlin ... location assistant
Josh Dillard ... location assistant
Brian L. Fairley ... assistant location manager
Julie Hannum ... location manager
Nicholas Jamison ... key assistant location manager
Richard Klotz ... location scout
William Maursky ... location assistant
Gil Morales ... location assistant
Ralph Moran ... assistant location manager
Mary Angela Munez ... location third assistant
Ryan Neal ... location assistant
Janice Polley ... supervising location manager
Joseph Raines ... location assistant
Julia Renner ... location assistant
Maria C. Roxas ... location manager: Chicago
Keomanee Vilaythong ... key assistant location manager
Elizabeth A. Wright ... key assistant location manager

Music Department 

Brendan Angelides ... musical sound design
Carter Armstrong ... Executive In Charge Of Music
Mark Berrow ... musician: violin
Rachel Bolt ... viola
Thomas Bowes ... orchestral leader
David Butterworth ... orchestrator
David Channing ... scoring editor
Michael Daniels ... scoring assistant (as Mike Daniels)
Eskmo ... musical sound design
Isobel Griffiths ... orchestral contractor
Jennifer Hammond ... orchestrator
Trevon Kezios ... music executive
Bryan Lawson ... supervising music editor
Jason Lazarus ... additional music arranger / score technical coordinator
John Lenehan ... soloist: piano
Colleen M. Lutz ... score mixing assistant
Frank Macchia ... music preparation
Steve Mair ... musician: double bass
Dorina Markoff-McNulty ... musician
Adam Miller ... score recordist
Al Nelson ... Musical Sound Designer
Daniel Nielsen ... composer: trailer music
Satoshi Mark Noguchi ... score recorded and mixed by
Brian Parkhurst ... musical sound designer
Mark Petrie ... composer: trailer music
Randall Poster ... music supervisor
Keir Schmidt ... scoring assistant
Karen Sidlow ... Manager, Music Business Affairs
Ryan Svendsen ... music coordinator
Booker White ... head of music preparation
Michael White ... synthesizer programmer
Sam Zeines ... music editor

Transportation Department 

Ryan Allen ... driver
Mauricio J. Alvarez ... driver
Tim Barker ... transportation
Robert Brubaker ... Transportation Captain: Ga / transportation captain
Denny Caira ... transportation coordinator
Jayson Chang ... dispatcher
Kaiser Clark ... Driver: Naomi Watts
Pamela Hovies-Ivey ... driver (as Pamela Hovies)
Melissa LaFon ... driver
William P. Lafon ... production van driver operator
Tim McGaughy ... driver
Fitzathor L. Miller ... driver
Craig Vogel ... dot compliance administrator
Rebecca White ... dispatcher

Other crew 

Mackenzie 'Micki' Wheeler ... production assistant
Garrett Able ... double: Miles Teller / stand-in
Alicia Accardo ... script supervisor
Luan Agos ... stand-in (as Luan Agostinho)
Kimberly Aikman ... additional set production assistant: aerial unit
Caellum Allan ... physical production
Kyle Allgood ... production assistant
Lexy Altman ... assistant: Ms. Fisher, additional photography
Ana Alvarez ... stand-in
Zack Annesty ... production assistant
Lauren Aparicio ... craft service
Cynthia Appleby ... production assistant
Chaun Archer ... stand-in: Octavia Spencer
Diana Ascher ... post production accountant: trevanna post
Ryan Atkins ... production assistant: chicago unit
Toni Atterbury ... unit publicist
Eddie Avinashi ... production assistant
Mahzad Babayan ... assistant: Ms. Fisher
Matthew J. Bakal ... assistant: Ms. Bohrer
Louisa Ballhaus ... production assistant
Vincent F. Baran ... production assistant
Chandler Barbee ... Additional Production Assistant
Nayisha Bargblor ... production assistant
Alexandra Bartee ... double: Marlene
Dave Bennett ... completion bond rep
Christian Bersani ... production assistant
Hayden Bilson ... armorer
John Biondo ... executive vice president of business and legal affairs: Lionsgate
Ben Bloom ... production assistant
Genona Blue ... production assistant
Wren Boney ... medic
Danielle Bowes ... additional production assistant
Justin James Boykin ... utility double
Tracy Browne ... first assistant accountant
Ellie Bryan ... production assistant: second unit, basecamp
David Buehrle ... production coordinator: visual effects shoot chicago
Bobby Burks ... medic / set medic 2nd unit
Esteban Camacho ... compositor
Candice D. Campos ... production supervisor
Dea Cantu ... second unit script supervisor
Alex Capaldi ... assistant production coordinator: second unit
Amanda Cape ... craft service assistant: day player
Emily Cardone-Dennis ... production assistant
Josh Carlascio ... production assistant
Evan Chester ... production assistant
Alexander Cirillo ... production assistant
Rachael Clarke ... assistant: Ms. Winslet
David Clayton ... title designer
Ami Cohen ... production department director
Rachel Coscia ... additional production assistant: 2nd unit
Catherine Cospelich ... production assistant
Jennifer Kristin Cox ... assistant to robert melnik: Lionsgate
Chelsea Craig ... production production assistant
Eric Croas ... production assistant
Al Daniel ... stand-in
Timothy Daniel ... stand-in
Jeff Dash ... vice president: production accounting, Lionsgate
Dan Delage ... 2nd unit set medic
Brandon Doty ... production io/vfx
Curtis Drafton ... stand-in
Rebecca Drummond ... housing secretary
Robert John Dubiel ... assistant: Mr. Lieberman
Geoffrey Dukes ... production assistant
Kyle Dunleavy ... production assistant
Samantha Durkan ... cast assistant
Matthew Eldridge ... stand-in: Theo James
Hannah English ... assistant: Mr. Wick
Erik Feig ... production executive
Chase Fein ... ADR Loop Group
Cara Ferguson ... production assistant
Amanda Finley ... medic
Alessandro Folchitto ... military coordinator
Brandon Folsom ... production assistant
Pablo Gambetta ... production assistant
Robert George ... Production Consultant
Sarah Blue Winslow Gerber ... office production assistant
Michael Giannoni ... production assistant
Larry Gilbert ... police security
Dana Gills ... assistant: Mr. Paseornek
Jeffrey Gladu ... payroll accountant
Matthew Gowan ... production assistant
Adrienne L. Graves ... second assistant accountant
Matthew K. Grigsby ... production accountant
Andrea Guerrero ... stand-in
Danielle Halagarda ... production assistant
Brandon Michael Hale ... extras
Clare Halstead ... stand- in
Adam Hamilton ... assistant craft service
Austin Harpole ... additional set production assistant: aerial unit
Hannah Harris ... assistant: Mr. Janzen & Ms. Munford
Trent Harris ... additional production assistant
Sanford Hatcher ... craft service
Jodi Hayes ... assistant: Ms. Woodley
David Heffler ... Assistant Production Coordinator
Susan Hegarty ... dialect coach: Ms. Winslet
Tavia Henderson ... production assistant
Matt Hibbard ... key set production assistant
Elizabeth Himelstein ... dialect coach: Ms. Watts
Ray Horta ... Digital Intermediate Assistant
Eunita Isaac ... production assistant
Jerry P. Jacobs ... Production Executive: Summit Entertainment
Stephanie Jeter ... assistant production coordinator: visual effects unit chicago
Adam R Jones ... production assistant
Leah Kaina ... production secretary
Mitch Kessler ... production assistant
Jessica Kivnik ... script coordinator
Lizzy Jane Klein ... researcher
Robert Kreiling ... aerial unit key production assistant
Amanda Kruse ... assistant: Mr. Feig
Molly Laughlin ... office production assistant: 2nd Unit
Thuy Le ... compositor
Ellexa Lemarie ... assistant: Mr. Wick & Ms. Fisher, additional photography (as Ellexa Marie)
Ashley Brooke Lewis ... production assistant
Dominique Libungan ... production assistant: Legend3D
Dani Light ... production coordinator
Alisha Lillion ... production assistant
Dale Liner ... Military technical advisor
Jon Locke ... craft service
Hayley Luhrs ... set production assistant
Caitlin MacBride ... office production assistant
Brian Magwood ... production assistant
Jeffrey J. Marks ... Main Titles Producer
Tanera Marshall ... dialect coach
Gary A. Martin ... production assistant
Gustavo Martin ... production assistant: chicago unit
Anthony N. Martinez ... production assistant
Anthony N. Martinez ... production assistant
Nicole Mason ... production assistant
Eddie May ... additional production assistant / miscellanious crew
Dan McDonough ... production assistant
Brian McGovern ... production assistant (as Brian Mcgovern)
Sarah McKenzie ... production assistant (as Sarah Plunkett)
Taylor McPherson ... production assistant
Robert M. Melnik ... executive vice president of business and legal affairs
Cole Messutta ... production assistant
Curtis A. Miller ... Vice President of Production: Lions Gate Films Inc.
Danial Miller ... underwater key grip
Kurt J. Miner ... production safety
Max Molinaro ... production assistant
Lucas Moore ... studio teacher
Valerie Morasso ... office production assistant: visual effects unit Chicago (as Valerie I. Morasso)
Mae Moreno ... aerial unit
Brian Morgan ... production assistant
Adrien Moscovici ... assistant: Ms. Watts, additional photography
Matthew H. O'Connor ... marine coordinator
Nate O'Neil ... production assistant
Shannon O'Neill ... assistant: Mr. Waldman
Deborah Ortega ... assistant: Mr. Wachsberger
Tim Palen ... Chief Marketing Officer: Lionsgate
Nate Patterson ... additional set production assistant (as Nathaniel 'Nate' Patterson IV)
Julie Pechanek ... production secretary: reshoots/additional photography
Carl Pedregal ... head of feature post production
Alexander Phoenix ... systems administrator
David Albert Pierce ... additional legal services
Jose F. Pineda Garcia ... utility
Matt Pniewski ... production assistant
Callie Powers ... production assistant
Alan D. Purwin ... aerial coordinator / helicopter pilot
Carl S. Pyrdum Jr. ... police security
Timothy Scott Ralston ... screening operations executive
Nirokhi Raychaudhuri ... assistant: Mr. Feig
Angelo Renardo ... production assistant
Lance Resch-Anger ... additional production assistant
Joey Reyes ... production assistant
Jay Ridge ... production assistant
Bruce Roberts ... production asst
John Robling ... production assistant
Rufus Rosendo ... second assistant accountant
Christina Rudd ... accountant: Animal Logic
Rachel Scheer ... assistant: Mr. Friedman
Dana Scott ... production coordinator: visual effects unit, Chicago
Noah Sellman ... production assistant
A.J. Sexton ... utility stand in
Alana Shaw ... stand-in
Randy Shoemaker ... marketing/home entertainment/consumer products
Jason Simmonds ... assistant production coordinator: chicago unit
Donna Sloan ... Executive in Charge of Production / President, Physical Production, Motion Picture Group: Lionsgate Entertainment
Coalin Smith ... production staff
K.T. Smith ... set production assistant: second unit
Kimberly S. Smith ... assistant accountant
Michael C. Smith ... Police Coordinator / police coordinator
Andrew Sorgie ... assistant: Mr. Lieberman (as Andy Sorgie)
Kevin Speights ... production assistant
Jacob Staffaroni ... production assistant
Terence V. Steele ... production assistant
Michelle Stegall ... production assistant
Gabrielle Stein ... additional production assistant
Derek Steiner ... assistant: Mr. Hoberman
Paula Stier ... production coordinator / production coordinator: additional photography
Kelly Strawinski ... production assistant
Mark Swenson ... travel coordinator
Steve Swisher ... set production assistant: teaser unit (as Stephen Swisher)
Jada Taylor ... stand-in (as Jada Taylor)
Lauren Taylor ... assistant payroll accountant / payroll accountant: additional photography
Gabriella Teixeira ... set production assistant
Martin Torchia ... production assistant
Greg Tresan ... animal coordinator
Taylor Vaughn ... production assistant
Miguel Victorio ... production assistant
Amber Waters ... payroll clerk: Visual Effects Unit Chicago
Cameron T. White ... production assistant
Georgia Williams ... assistant: Ms. Watts
Scott Willman ... stereographer
Jeff Wisniewski ... production assistant
Heather Witherill ... stand in: Shailene Woodley
Ariana Young ... manager: Post Production
Valerie Zabriski ... production assistant
Kim Zoe ... stand-in
Mallory DeGolian ... on-set food stylist (uncredited)
Emerick Martin ... stand-in/photo double for Ansel Elgort (uncredited)

Thanks 

Robert S. Kaufmann ... special thanks
John Raulet ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page