Edit
"Da Vinci's Demons" The Blood of Man (TV Episode 2014) Poster

(TV Series)

(2014)

Full Cast & Crew

Directed by 

Charles Sturridge

Writing Credits  

David S. Goyer ... (creator)
 
David S. Goyer ... (written by) &
Corey Reed ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
Vincent Riotta ...
...
...
...
...
...
...
Zita
...
Ima
...
...
...
Topa Inca Yupanqui (as Raoul Trujillo)
Sililo Victor Martens ...
Inca Pipe Player (as Sililo Martens)
...
...
...
Sean Jackson ...
Gualberto
...
Stephen Marzella ...
...
...
Mario
...
Captain António de Noli
...
Francesco
Ted Allpress ...
Rest of cast listed alphabetically:
...
Beatrice (uncredited)
Richard Burman ...
Officer of the Night (uncredited)
...
Banker (uncredited)
...
Merchant (uncredited)
Julian Gillard ...
Sentinal Sailor (uncredited)
Craig Leonard ...
Dock worker (uncredited)
...
Mihail (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Matthew Bouch ... producer
Courtney B. Conte ... co-executive producer
Julie Gardner ... executive producer
David S. Goyer ... executive producer
Rose Lam ... executive producer
John Martini ... co-producer
Lee Morris ... executive producer
Brian Nelson ... executive producer
Marco Ramirez ... producer
Corey Reed ... supervising producer
Tom Riley ... co-producer
Debbi Slater ... line producer
Angie Stephenson ... co-producer
Nellie Stevens Reed ... associate producer (as Nellie Reed)
Edward Thomas ... co-producer
Jane Tranter ... executive producer

Music by 

Bear McCreary

Cinematography by 

Fabian Wagner ... director of photography

Film Editing by 

Tim Murrell

Casting By 

Priscilla John

Production Design by 

Edward Thomas

Art Direction by 

Matthew Hywel-Davies ... supervising art director (as Matt Hywel-Davies)

Set Decoration by 

Joelle Rumbelow

Costume Design by 

Trisha Biggar

Makeup Department 

Emma Bailey ... makeup artist/hair stylist
Pollyanna Coxon-Smith ... crowd makeup and hair
Laura Viana da Silva ... makeup artist/hair stylist
Sarah Viana da Silva ... makeup artist/hair stylist
Cathy Davies ... crowd makeup and hair
Jaeson Finn ... concept artist
Jacqueline Fowler ... hair & make up designer
Paul Hyett ... prosthetics designer
Conal Palmer ... prosthetics supervisor
Kate Roberts ... makeup artist/hair stylist
Morag Smith ... crowd makeup & hair supervisor
Claire Williams ... crowd makeup and hair
Pippa Woods ... crowd hair and makeup

Production Management 

Phil Brown ... post-production producer
Rachael Havercroft ... post-production supervisor
Roopesh Parekh ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Tom Ackerley ... third assistant director
Daniel Jerome Gill ... crowd second assistant director (as Dan Gill)
Alex Oakley ... first assistant director (as Alexander Oakley)
Andreas Petrides ... action unit director
Chris Stoaling ... scheduling first assistant director
Charlie Waller ... second assistant director

Art Department 

Paul Aitken ... dressing props master
Tom Belton ... dressing storeman
Zsofia Ekler ... draftsperson
Darren Fereday ... concept artist
Scott Fisher ... construction manager
Julian Luxton ... property master
Dan Martin ... set designer
Holly McCarthy ... art department assistant
Ben Morris ... head buyer
James North ... associate designer
Jackson Pope ... stand-by art director
Lotty Sanna ... petty cash buyer
Michael van Kesteren ... lead concept artist
Kellyanne Walker ... graphic designer
John Whalley ... illustrator
Kate Elizabeth Wilson ... prop buyer (as Kate Wilson)
Graham Wyn Jones ... storyboard artist
Camilla Blair ... petty cash prop buyer (uncredited)

Sound Department 

Doug Cooper ... re-recording mixer
Robin Gerrard ... boom swinger
Max Hoskins ... supervising dialogue editor
Markus Moll ... assistant re-recording mixer
Bryn Thomas ... production sound mixer
Keith Tinman ... sound designer
Jeff Welch ... sound maintenance
James Wichall ... assistant sound editor
Mike Wood ... supervising sound designer
Nick Kray ... adr mixer (uncredited)
Tristan Rose ... adr recording engineer (uncredited)
Felipe Felo Valencia ... a.d.r. recordist (uncredited)

Special Effects by 

Conor Hockley ... special effects technician
Hannah Jolliffe ... runner (as Hannah Joliffe)
Edward Chiswell Jones ... special effects technician
Paul Kelly ... special effects supervisor
Dan MacIntyre ... special effects technician
Dafydd Meirion Owen ... special effects technician
David Taylor ... special effects technician
Massimo Vico ... senior special effects technician
Jayne Hyman ... special effects trainee (uncredited)

Visual Effects by 

Tim Caplan ... visual effects executive producer: Union
Daniel Chirwa ... compositor
Mitch Crease ... compositor
Andy Cuthbert ... visual effects assistant: Union VFX
Agueda Del Castillo ... compositor
Adam Gascoyne ... visual effects supervisor: Union
Stian Halvorsen ... visual effects artist
Thomas M. Horton ... series visual effects supervisor (as Tom Horton)
Taskin Kenan ... visual effects technician
Ines Li ... vfx coordinator (as Ines Li Ying)
Simon Lowe ... cg artist
Simon Mills ... senior visual effects coordinator
Valerio Oss ... compositor
Kim Ranzani ... compositor
Iain Read ... compositor
Noga Alon Stein ... visual effects producer: Union VFX
Filip Sustek ... compositor: Union VFX
Gus Wookey ... green screen captain

Stunts 

Rachelle Beinart ... stunt performer
David Collom ... stunt performer
Joel Conlan ... stunt performer
Gary Connery ... stunt performer
Paul Howell ... stunt performer
Stewart James ... stunt performer (as Stewart Tidd James)
Gary Kane ... stunt performer
Guy List ... stunt performer
Sarah Lochlan ... stunt performer
Tony Lucken ... assistant stunt coordinator
Erol Mehmet ... stunt performer
Sam Parham ... stunt performer
James Pavey ... stunt performer
Andreas Petrides ... stunt coordinator
Chris Pollard ... stunt performer
Matt Sherren ... stunt performer
Matthew Stirling ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Ryan S. Adams ... camera trainee (as Ryan Adams)
Matthew Challenger ... electrician
Peter Chester ... rigging gaffer
Peter Davies ... electrician
Brandon Evans ... gaffer
Dale Evans ... electrician
Andy Green ... electrician
Rory Grey ... electrician
Elliot Hale ... "a" camera loader
Dai Hopkins ... "a" camera grip
Jac Hopkins ... "a" camera assistant grip
Chris Jacobi ... camera trainee
Simon Mahoney ... standby rigger
Ed Miller ... still photographer
Ben Mudge ... digital imaging technician
Greg Murray ... "b" camera grip
Steve Murray ... camera operator
Jamie Phillips ... "a" camera focus puller
Colin Powton ... best boy
Matthew Poynter ... "b" camera focus puller (as Matt Poynter)
Kristian Roosmalen ... camera trainee
James Sams ... "b" camera assistant grip
Alan Tippetts ... electrician
Jessica Wray ... "b" camera loader

Casting Department 

Francesca Bradley ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Sonia Booth ... costume assistant
Simon Marks ... principal stand-by costumer
Michelle Victoria McGrath ... principal stand-by costumer (as Michelle McGrath)
Michael Mooney ... assistant costume designer
Marnie Ormiston ... costume set supervisor
Katarina Pazderova ... leather worker

Editorial Department 

James Earing ... second assistant editor (as James C. Earing)
Alice Greenland ... facility supervisor
Deborah Kavanagh ... first assistant editor
Jame Knight ... post-production runner
Jet Omoshebi ... colourist
Nick Timms ... on-line editor
Becky Trotman ... second assistant editor

Location Management 

Suzie Irlam ... location assistant
Gareth Skelding ... location/studio manager
Geraint Williams ... unit location manager (as Geriant Williams)
Nick Dymond ... location security (uncredited)
Tom Guy ... assistant location manager (uncredited)

Music Department 

Michael Baber ... music editor
Jonathan Chau ... tech scoring assistant
Justin Hopfer ... music editor
Steve Kaplan ... scoring engineer
Jonathan Ortega ... scoring coordinator
Edward Trybek ... orchestrator
Henri Wilkinson ... orchestrator
Nicholas Baxter ... music publisher (uncredited)
Jonathan Beard ... orchestrator (uncredited)
Peter Rotter ... orchestra contractor (uncredited)
Ryan Sanchez ... assistant engineer (uncredited)
Laurence Schwarz ... additional engineering (uncredited)

Transportation Department 

Paul Davies ... transportation captain
Patrick Deacy ... camera driver
Kerri Hackett-White ... facilities account manager
Anthony James ... facilities driver
Steve John ... facilities driver
Lyn Sullivan ... grip driver
Tony Viggers ... unit driver

Other crew 

Lauren Bello ... assistant: David S. Goyer
Helen Blyth ... production coordinator
Pippa Brady ... assistant production coordinator
Emma Chapman ... production secretary
Scarlett Creme ... script coordinator: UK
Anna Evans ... studio manager
Paula Findlen ... historical advisor: script (as Dr. Paula Findlen)
Debi Griffiths ... assistant production accountant payroll
Dan Hess ... script coordinator: US
Oriel Hughes ... accountant
Maria Hurley ... art department accountant
Amy King ... floor runner
Catrin Kingston ... production runner
Glen Malton ... personal trainer
Steve Powderhill ... medic
Emyr Glyn Rees ... floor runner
Hefin Rees ... floor runner
Barbra Richardsen ... production accountant
Jonathan L. Ross ... accountant: US
Jane Steele ... accountant
Mark Strainge ... accountant
Jemima Thomas ... script supervisor
Helena Dennis ... floor runner (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page