Edit
Kingsman: The Secret Service (2014) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Matthew Vaughn

Writing Credits  

Jane Goldman ... (screenplay) &
Matthew Vaughn ... (screenplay)
 
Mark Millar ... (comic book "The Secret Service") and
Dave Gibbons ... (comic book "The Secret Service")

Cast (in credits order) verified as complete  

Adrian Quinton ...
Terrorist (as Adrian Quentin)
...
Harry Hart / Galahad
...
...
Lee
...
Lancelot
Alex Nikolov ...
Samantha Womack ...
...
...
Big Goon
...
...
...
...
...
Dean
Jordan Long ...
Poodle
...
Ryan
...
Jamal
...
Rottweiler
...
Barman
...
Policeman
...
Charlie
...
...
Digby
...
Rufus
...
Nathaniel
...
Piers
...
Hugo
...
Amelia
Bjørn Floberg ...
Scandinavian Prime Minister (as Björn Floberg)
...
...
Valentine's Assistant 1
...
Lady Sophie
...
The Interrogator
...
Kingsman Tailor
...
Church Leader
...
Church Blonde Woman
...
Arctic Guard
Simon Green ...
Valentine's Butler
Lazara Storm ...
Valentine's Assistant 2 (as Lazara)
Sarah Hewson ...
Sky News Reader
Jayne Secker ...
Sky News Reader
Lukwesa Burak ...
Sky News Reader
James Clayton ...
Nick English ...
Charles Filmer ...
Bimbo Hart ...
...
Alastair MacIntosh ...
Carlos Peres ...
Rest of cast listed alphabetically:
Adil Akram ...
VIP (uncredited)
Mohammed Ali ...
Head of Business (uncredited)
...
Rwandan Rebel (uncredited)
Mark Baxter ...
Private Soldier (uncredited)
...
Doorman at Megan's (uncredited)
Francesca Bennett ...
Presbytarian (uncredited)
...
Private army (uncredited)
...
Shop Customer (uncredited)
...
Chelsea Club Party Guest (uncredited)
Jay E Brown ...
Henchman Army (uncredited)
...
Dean's Gang member #2 (uncredited)
...
Arctic Guard (uncredited)
Daniel Chapple ...
Business Elite (uncredited)
Alan Chimes ...
Private Soldier (uncredited)
Christoph Cordell ...
Church goer (uncredited)
...
Police Officer (uncredited)
Leigh Dent ...
Passerby (uncredited)
...
Doberman (uncredited)
...
Britney (uncredited)
David Few-Cooper ...
Church Goer (uncredited)
...
Programmed Spectator (uncredited)
Demeko Frazer ...
Bike Boy (uncredited)
...
Valentines Secret Army Soldier (uncredited)
...
Reporter (uncredited)
...
Rockstar (uncredited)
...
Shop Customer (uncredited)
...
Dean's Gang Member / Church Congregation (uncredited)
...
Fireman (uncredited)
...
Churchgoer (Special Action) (uncredited)
Stefanie Harris ...
Murderous Girl (uncredited)
John Hiorns ...
Churchgoer (uncredited)
Leigh Holland ...
Private Soldier (uncredited)
...
Young arthur (uncredited)
...
Reporter (uncredited)
Rajesh Kalhan ...
Sim Card Buyer (uncredited)
Joe Kennard ...
Church Congregation (Special Action) (uncredited)
...
Policeman (uncredited)
Anna Krippa ...
Lauren (uncredited)
...
Private Soldier (uncredited)
Stuart Matthews ...
Party Guest (uncredited)
Matthew David McCarthy ...
Church Congregation (uncredited)
Stephen McDade ...
Church Parishoner (uncredited)
...
Church Congregation (Special Action) (uncredited)
...
Dean's Gang Member (uncredited)
...
Dean's Gang Member #3 (uncredited)
Emeson Nwolie ...
African Diplomat (uncredited)
Richard Ochampaugh ...
Church Goer (uncredited)
...
Fashionista (uncredited)
Oliver Price ...
Valentines Private Army (uncredited)
...
Man On Lounger (uncredited)
Diezel Ramos ...
Private Soldier (uncredited)
James Michael Rankin ...
Steve Saunders ...
U.S. Congregation / Newsagent Queue (uncredited)
...
Red Carpet Celebrity (uncredited)
...
Fashionista (uncredited)
Richard Stanley ...
Worshiper (uncredited)
Leon Symnz ...
Church Congregation (Special Action) (uncredited)
...
Valentine private army (uncredited)
Phillip Ray Tommy ...
Henchman (uncredited)
...
Princess Tilde's Bodyguard (uncredited)
Naomi Westerman ...
Murderous Girl (uncredited)
...
Arctic Commando (uncredited)
Ryan Young ...
Club DJ (uncredited)
Miroslav Zaruba ...
Valentines Private Army (uncredited)
Tatiana Zarubova ...
VIP Guest (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Adam Bohling ... producer
Dave Gibbons ... executive producer
Jane Goldman ... co-producer
Pierre Lagrange ... executive producer
Stephen Marks ... executive producer
Mark Millar ... executive producer
David Reid ... producer
Claudia Schiffer ... executive producer (as Claudia Vaughn)
Matthew Vaughn ... producer

Music by 

Henry Jackman
Matthew Margeson

Cinematography by 

George Richmond

Film Editing by 

Eddie Hamilton
Jon Harris

Casting By 

Reg Poerscout-Edgerton

Production Design by 

Paul Kirby

Art Direction by 

Andrew Ackland-Snow
Steve Carter
Joe Howard
Paul Spriggs
Andy Thomson ... supervising art director
Tom Whitehead
Keith Pain ... (uncredited)

Set Decoration by 

David Morison
Jennifer Williams

Costume Design by 

Arianne Phillips

Makeup Department 

Jodie Al-Saiegh ... Hair & Makeup Junior
Sally Alcott ... special makeup effects artist
Daisy Almond ... makeup and hair artist: crowd
Christina Andrew ... hair trainee: second unit / makeup trainee: second unit
Sylvia Atkins ... hair & makeup: crowd
Christine Blundell ... hair designer / makeup designer
Paulina Boneva ... assistant makeup artist
Sophie Finch ... junior makeup artist
Lisa Halstead ... crowd make-up & hair
Frances Hitchcock-Wynne ... makeup artist: crowd
Jill Hornby ... makeup: Dailies
Bethany Jehan ... makeup artist trainee
Catriona Johnstone ... crowd hair & make up: dailies
Alexandra Joyce ... hair stylist / makeup artist
Zoe Kettel ... assistant makeup artist
Roseanna Larner ... make up and hair junior: crowd dailies
Agnes Legere ... makeup artist
Chris Lyons ... special effects teeth
Ray Marston ... wigmaker
Annabelle McMahon ... crowd hair and makeup junior: dailies
Scarlett McPherson ... junior makeup artist
Chloe Meddings ... makeup artist
Nicola Mount ... hair and makeup artist
Lisa Pemberton ... prosthetics makeup artist
Nina Pratley ... crowd hair stylist / crowd makeup artist
Raphael Salley ... hair consultant
Lesa Warrener ... key hair stylist / key makeup artist
Tracey Wells ... hair stylist: second unit / makeup artist: second unit
Julia Wilson ... hair supervisor: second unit / makeup supervisor: second unit
Helen Conroy ... hair & makeup artist: dailies (uncredited)
Julius Goosen ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Iain Mackenzie ... post-production supervisor / production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Bradley James Allan ... second unit director (as Brad Allan)
Kenny Bates ... second unit director
Scott Bunce ... second assitant director: second unit
Grant Butler ... crowd runner: dailies
Samuel Martin Cook ... additional crowd assistant director
Alex Gavigan ... third assistant director
Joe Geary ... first assistant director: second unit
Glyn Harper ... Second assistant director: third unit / second second assistant director: second unit
Paul Hayes ... third assistant director: additional photography
Dan John ... key second assistant director
Nick Laurence ... crowd second assistant director
Robert Madden ... Crowd Third Assistant Director: Dailies
Laurie Mahon ... second second assistant director: second unit crew / third assistant director: second unit
Grace McInnes ... set pa
Richard Oxford ... crowd assistant director
Toby Pease ... first assistant director
Ed Ripley ... set production assistant
Alice Rowlinson ... third assistant director: base
Kate Selby ... third assistant director (second unit)
Arthur Shepherd ... crowd assistant director
Brittany Smith ... crowd pa
Toby Spanton ... first assistant director: additional photography
Tom White ... first assistant director: third unit
Clare Wood ... production assistant

Art Department 

John Allen ... carpenter
Giles Asbury ... storyboard artist
Alex Boswell ... key chargehand stand by prop
Tamara Catlin-Birch ... art department co-ordinator (as Tamara Van-Manen)
Sam Chapman ... stand by props (2nd unit)
David Cheesman ... property master
Paul Cheesman ... props storeman
Temple Clark ... storyboard artist
Dan Clay ... art department assistant
Ian Cooper ... dressings props
Will Coubrough ... assistant art director
Mark Crowley ... uncredited
Paul Davis ... construction medic
Judy Ducker ... production buyer
Charles Edwards ... clearances
Bradley Godwin ... dressing props
Kate Good ... production buyer
Simon Gosling ... prop modeller
Clare Gosnold ... assistant production buyer
Amy Grewcock ... assistant graphic designer
Roy Halfpenny ... prop modeller
Shane Harford ... chargehand dresser / dressing props
Kevin Harris ... carpenter
Becky Harvey ... assistant set decorator
Jane Harwood ... assistant art director
Mitchell Holder ... daily propman
Emily Hubbard ... mouldmaker
Emma Claire Johnson ... art department assistant
Mark Jones ... set dresser
Mark Keene ... carpenter
Mark Kimber ... chargehand dressing props
Chloe Kletsa ... set dec assistant
Carly Mason ... assistant graphics
Jim McCallum ... stand-by art director
Albert McCausland ... set dec assistant: dailies
James McKeown ... supervising propmaker
Christopher James Miller ... stand-by props
Garry Moore ... standby carpenter
Naomi Moore ... assistant set decorator
Eddie Murphy ... carpenter
Josh O'Neill ... carpenter
Tom O'Neill ... carpenter
Ross Passfield ... dressing props
Kate Pickthall ... junior draftsperson
Theofano Pitsillidou ... junior modelmaker
Adrian Platt ... concept artist
Mitch Polley ... props
Samantha Redwood ... art department assistant
Victoria Rhodes ... set dec assistant (as Vicky Rhodes)
Paul Scotson ... prop modeller
Dominic Sikking ... graphic designer
Mark Sindall ... Dressing Props; dailies
Gert Stevens ... concept artist
Chloe Taylor ... graphics assistant: dailies
Ian Taylor ... scenic carpenter
Sam Towers ... carpenter
Conrad Tuffin ... greensman
Oli van der Vijver ... stand-by art director: 2nd unit
Cara Walker ... petty cash buyer
Catherine Whiting ... draftsman
Peter Wignall ... storyboard artist
Clive Wilson ... chargehand stand-by props (2nd unit)
Thomas Wingrove ... junior concept artist
Bradley Woodbridge ... standby painter
Naomi Moore ... set decorator: additional photography (uncredited)
Andrew Palmer ... draughtsman (uncredited)

Sound Department 

Mark Appleby ... adr mixer
James Ashwill ... foley mixer
John Brady ... 1st assistant sound
Chris Burdon ... additional sound re-recording mixer
Peter Burgis ... foley artist
Martin Cantwell ... sound designer
Derek Casari ... adr stage engineer
Matthew Collinge ... sound designer / sound re-recording mixer / sound supervisor
Blake Collins ... foley mixer
Doug Cooper ... additional sound re-recording mixer
John T. Cucci ... foley artist
Matt Davies ... crowd editor / foley editor
Roberto Domínguez ... foley mixer
Mitch Dorf ... a.d.r. mixer
Arthur Fenn ... key first assistant sound
Glen Gathard ... foley mixer
James Gibb ... second assistant sound
John Guentner ... foley mixer
John Hayes ... production sound mixer: 2nd unit
Simon Hayes ... production sound mixer
Max Hilliard ... sound mix technician
James Hyde ... mix assistant
Robin Johnson ... first assistant sound
Jack Leary ... sound department runner
Wayne Lemmer ... sound designer
Michael Maroussas ... dialogue editor
Tim Maxwell ... sound transfer
Duncan Paterson ... sound trainee
Harry Platford ... adr recordist
Mike Prestwood Smith ... sound re-recording mixer
Rob Prynne ... sound effects designer
Jemma Riley-Tolch ... assistant foley mixer
Gavin Rose ... dialogue editor
David Sendall ... sound mix technician
Danny Sheehan ... supervising sound editor
Barnaby Smyth ... foley artist
John Soukup ... sound transfer recordist
Mike Tehrani ... adr recordist
Max Walsh ... sound mix technician
Dustin Camilleri ... additional sound effects recordist (uncredited)
Sarath Mohan ... sound mixer: india (uncredited)

Special Effects by 

David Brighton ... special effects designer
Julian Butterfield ... special effects technician
Anna Cichon ... special effects makeup: hair puncher
Neil Corbould ... special effects consultant
Keith Dawson ... lead snr tech
Ronnie Durkan ... special effects technician
Jody Eltham ... senior spx technician
John Halls ... special effects driver
Stephen Hutchinson ... special effects 2nd unit floor supervisor
Halls John ... special effects production driver
Terry Jones ... special effects lead senior technician
Anna Krawczyk ... special effects coordinator
Alex Landrum Jr. ... special effects trainee
Doug McKenna ... sfx safety advisor
Martin 'Marty' McLaughlin ... senior special effects technician
Noah Meddings ... special effects technician
Catherine Mednick ... prosthetic co-ordinator
Huw Millar ... special effects technician: dailies
Nigel Nixon ... sfx production buyer
Declan O'Donnell ... special effects technician
Sam Perez ... special effects assistant
Natasha Ridley ... special effects crew
Matthew J. Rowney ... prosthetic assistant
John Schoonraad ... prosthetic supervisor
Bgi Supplies ... special effects props/breakaways
Merzin Tavaria ... VFX Creative Director (India)
Neil Toddy Todd ... special effects technician
Steven Warner ... special effects supervisor
Jonathan Wilson ... special effects technician
Zachary Scott Wiltermood ... sfx trainee
Glen Winchester ... senior special effects technician
William Overstall ... Special Effects Modeller (uncredited)

Visual Effects by 

Nicolas Agenal ... design artist: BUF
Anastasios Agiakatsikas ... digital compositor (prime focus)
Zahra Al-Naib ... modeller: Prime Focus Film
Xavier Allard ... graphic artist: BUF
Terence Alvares ... digital compositor
Nitin Amin ... digital compositor
Anuj Anand ... digital compositor: Prime Focus
Jaroslaw Ancuta ... senior roto artist: Peerless Camera Company
Khan Arbaz ... matchmove artist
Katrin Arndt ... visual effects producer: prime focus
Guillaume Arrighi ... graphic artist: BUF
Jaume Arteman ... digital compositor: Prime Focus World
Yavor Asenov ... digital compositor
Rosie Ashforth ... animator
Tony Atherton ... effects technical director: Prime Focus
Jessica Austin ... motion capture technician
Wojciech Baginski ... digital compositor: Boundary Visual Effects
Swapnil Bagul ... machmove artist: prime focus
Rajneesh Bahukhandi ... digital compositor
Helen Baker ... computer graphics producer
Priyanka Balasubramanian ... visual effects producer: Outsource
James Ballard ... visual effects artist
Tom Balogh ... vfx editor: nvizible
Thomas Banner ... digital compositor
Branko Basarovski ... digital artist
Romain Bavent ... graphic artist: BUF
Lais Becker ... digital compositor: Boundary Visual Effects
Steven Begg ... visual effects supervisor (as Steve Begg)
Prakash Bhoir ... sr. compositor
Moti Biran ... digital compositor
Gabriel Blanco ... pipeline engineer
Ilona Blyth ... visual effects line producer
Turea Blyth ... visual effects coordinator: prime focus
Martin Body ... lead rotoscope artist: Peerless Camera Co
Andrew Booth ... computer graphics supervisor (Blind Ltd London)
Philip Borg ... cg supervisor: Nvizible
Magno Borgo ... compositing supervisor: Boundary Visual Effects
Damien Bouvier ... matchmove artist (Peanut)
Jon Bragado ... matchmove artist: Prime Focus
Charles Brelaud ... digital compositor
Marc-Antoine Bressand ... visual effects artist: BUF
Thibaut Breton ... crowd & mocap pipeline: prime focus
Matthew Bristowe ... head of production prime focus
Andre Brizard ... digital dompotisor: baseblack
John Bruno ... additional visual effects supervisor
Sule Bryan ... lead digital compositor: Baseblack
Pierre Buffin ... senior visual effects supervisor: BUF
Daniel Buhigas ... matchmove artist (Peanut)
Steven Bussey ... screen graphics designer: Blind Ltd London
Francis L. Camacho ... Matchmove Supervisor: Prime Focus
Paul Campion ... matte painter: nvizible
Huseyin Caner ... Lidar and Cyber scanning supervisor / visual effects supervisor
Fanny Chaleon ... software developer
Martin Chamney ... previs supervisor: Nvizage
Abhishek Chauhan ... visual effects editor: prime focus
Arvind Chaurasiya ... visual effects editor: prime focus
Chennaboina.kiran kumar ... matchmoving artist: prime focus
Sandra Chocholska ... digital compositor
Charles Chorein ... lighting td
Santosh Choudhary ... digital compositor
Sam Churchill ... visual effects artist
Carlos Cidrais ... lighting/lookdev artist
Simone Ciliani ... effects techincal director: BaseBlack
Ivan Cipriani ... digital compositor
Adriano Cirulli ... digital compositor: Baseblack
Rebecca Clay ... digital compositor
David Clifton ... visual effects
Kia Coates ... digital compositor
Pietro Coco ... digital compositor
Daniel Couch ... visual effects artist
Graham Cristie ... senior lighting technical director
Oliver Cubbage ... previs artist: Nvizage
Jaime Burés Cuco ... senior nuke technical director
Julian Davidson ... visual effects artist
Danish Davis ... digital compositor
Jo De Mey ... jr compositor: Cinesite
Enrico De Palo ... digital compositor
Lex de Vroomen ... production assistant: The Imaginarium Studios
Jocelyn Defurne ... graphic artist: BUF
Jonathan Deniard ... graphic artist: BUF
Kunal Desai ... modeller: Prime Focus
Ujwal W. Dhankute ... digital compositor
Fabrice Di Cicco ... matchmove artist (Peanut)
Ivano di Natale ... roto paint artist
Dikshit cherwoo ... digital compositor
Tinko Dimov ... digital compositor
Philip Dobree ... sequence supervisor
John Paul Docherty ... additional visual effects supervisor (as Paul Docherty)
Luke Dodd ... sequence supervisor
Roberto Domeneghini ... visual effects artist
Francesc Donaire ... compositor: Base Black
Shreyas Dorwat ... visual effects coordinator
Zach du Toit ... visual effects artist
Marion Eloy ... graphic artist: BUF
Stephen Elson ... visual effects producer
Ernex ... screen graphics designer: Blind Ltd London
Jason Evans ... digital compositor
Victoria Farley ... digital compositor
James Farrington ... previs artist: Nvizage
Jessica Fernandes ... art department producer
Matt Fidler ... animator: Prime Focus
Tristan Fisher ... visual effects editor (prime focus)
Jacob Flint ... matchmove artist: BaseBlack
Joss Flores ... 2d visual effects supervisor: Baseblack
Lucien Fostier ... compositing technical director
Antoine Foulot ... visual effects artist
Denis-Jose Francois ... pipeline co-ordinator
Neville Freitas ... on-set matchmove & layout lead: Prime Focus London
Wesley Froud ... visual effects data wrangler
Anthony Fung ... visual effects artist
Borja Fuste ... digital compositor
Kai Gadd ... digital compositor: BaseBlack
Aron Galabuzi ... digital compositor
Riccardo Gambi ... digital compositor
Vikas Gandhi ... VFX co-ordinator: short term
Rob Geddes ... digital compositor: Boundary Visual Effects
Olivier Gilbert ... design artist: BUF
Agatha Gomes ... texture artist: Prime Focus UK
Eduardo Gonçalves ... digital compositor: Boundary Visual Effects
Alex Gooding ... digital compositor
Katie Goodwin ... vfx editor: prime focus
Pradeep Gownipuram ... digital compositor (prime focus)
Ken Graham ... digital compositor
Gavin Gregory ... visual effects producer: For Realise / visual effects producer: Realise
Turlo Griffin ... digital matte painter: Prime Focus World
Vikas Gusain ... senior prep artist
Carl Guyenette ... visual effects artist
Amélie Guyot ... matchmove artist (Peanut)
David Hackenburg ... digital compositor: Boundary Visual Effects
Robert J. Hall ... digital compositor
Chris Hardman ... visual effects artist
Yascine Harmali ... graphic artist: BUF
Joseph Hart Green ... visual effects editor: BaseBlack
Makoto Hatanaka ... crowd td: Prime Focus World
Kevin Tod Haug ... visual effects supervisor: HEM sequence
Lionel Heath ... compositor (Prime Focus London)
Jeremy Hey ... digital compositor
Frederic Heymans ... digital compositor
Ben Hicks ... digital compositor
Cristian Hinz ... lead character fx technical director
Christopher Hodge ... tracking
Koen Hofmeester ... effects technical director
Rebecca Holdstock ... senior matchmover: Prime Focus (as Rebecca Miller)
Mungo Horey ... screen graphics designer
Dan Horne ... matchmove artist: Baseblack
Isabel Howlett ... digital compositor
Ritchie Hoyle ... bodytracker/matchmove artist
Jack Hughes ... digital compositor: Nvizible
Steve Hughes ... visual effects producer: baseblack
Chris Hunt ... lead 3d artist: Base Black
Marc Hutchings ... 2D Supervisor: Peerless
Nile Hylton ... crowd simulation supervisor: Prime Focus
Sonia Alexia Ioannou ... matchmove artist
Velichko Ivanov ... visual effects artist
Jason Ivimey ... senior previs artist: Nvizage
Omkar Iyer ... visual effects editor: prime focus
Linda Johnson ... lighting artist/layout artist
Oliver Johnstone ... digital compositor (as Ollie Johnstone)
Lesley c Johny ... Roto Artist: Prime Focus / roto artist: prime focus
Drew Jones ... Visual Effects Executive Producer: Peerless
Timothy P. Jones ... digital film bureau
Pratik Jore ... visual effects artist
Marc Jouveneau ... visual effects supervisor: prime focus
Gregory Kalaitzis ... prep artist
Spiros Kalomiris ... lighting techical director
Vinay Karunakar ... visual effects coordinator
Dushyant Kashyap ... show technical director
Matt Kasmir ... visual effects supervisor
Kavalakuntla Pavan Reddy ... matchmoving artist: Prime focus
Devika Kawle ... visual effects coordinator
John Kay ... senior previs animator: Nvizage
Ciarán Keenan ... visual effects line producer: Nvizible
Jon Keene ... pipeline production manager: Prime Focus
Lisa Kelly ... visual effects producer: Nvizible
Jonathan S. Kemp ... visual effects coordinator
Ntana Key ... finishing artist: marketing
Simon Kilroe ... lead compositor
Jenny King ... visual effects coordinator: Prime Focus World
Nick King ... visual effects producer: prime focus
Banu Kiran ... digital compositor
Connor Kitto ... matchmove artist
Danit Klibansky ... visual effects artist
Zuzana Klimova ... visual effects coordinator
Stewart Kojima ... visual effects coordinator
Wayne Kresil ... senior generalist
Jakub Krompolc ... lead rigger
Amit Kumar ... matchmove artist
Deepak Kumar ... vfx line producer
Nitesh Kumar ... compositor
Vikas Kumar ... bg prep artist
Benjamin Kwok ... digital compositor
Nicholas Lambert ... digital compositor: Boundary Visual Effects
Thibault Lambert ... software development: BUF
Charlotte Larive ... digital compositor
Liam Lavery ... visual effects artist
Cédric Lecomte ... graphic artist: BUF (as Cedric Lecomte)
Duncan Lees ... 3D Scanning Specialist
Hugo Lemaitre ... graphic artist: BUF
Bruno Lesieur ... lookdev sequence lead
Fabrice Lett ... visual effects producer: BUF
Joe Leveson ... pipeline technical director: Prime Focus London
Toby Lloyd ... additional visual effects editor
Armando Lombardo ... digital compositor
Ojaswi Londhe ... digital compositor
Joe Long ... visual effects artist
Keir Longden ... lighter: Prime Focus UK
Gabriel Lopez ... digital compositor: Prime Focus
Kevin Lopez ... texture artist/modeller
Sandrine Lurde ... graphic artist: BUF
Ross Macpherson ... visual effects artist
Simon Maddocks ... lighting technical director: Baseblack
Benjamin Malherbe ... graphic artist: BUF
Ashwin Malviya ... compositor
Christina Mandia ... matchmove artist at Realise Studios
Guy Mannerings ... visual effects coordinator
Gus Martinez ... digital compositor: Boundary Visual Effects
Riccardo Mascia ... compositor
David Mason ... visual effects production manager
Béranger Maurice ... cg animator: Nvizible
Arnaud Mavoka-Isana ... motion editor
Christopher Lucas Maw ... prep artist
Bhumika Mayer ... (visual effects coordinator: Baseblack)
Peregrine McCafferty ... matchmove supervisor (Peanut)
Patrick McCullagh ... digital compositor
Jason McDonald ... previsualisation supervisor
Midhun ... visual effects artist
Carlos Miras Sepulveda ... digital compositor
Souvik Mitra ... matchmove and rotomation supervisor: prime focus
Udit Mohan ... digital compositor
Sandrine Moniez ... digital compositor
Alberto Montañés ... digital compositor: Baseblack
André Monteiro ... graphic artist: BUF
Andy Mulligan ... matchmove & rotomation
Atyeb Muneer ... digital compositor
Tomas Munzar ... digital compositor
Shakil Nadkarni ... matchmove artist
Sebastian Ness ... matchmove artist
Dan Newlands ... matchmove and rotomation artist
Nicolette Newman ... texture artist: prime focus
Carlos-Christian Nickel ... cg supervisor
José Nieuwstad ... reference camera operator: The Imaginarium Studios
Geoffrey Niquet ... visual effects supervisor: BUF
Fredrik Nordbeck ... screen graphics designer
Ole-Aleksander Nordby ... digital compositor
Jessica Norton ... visual effects producer
Mark O'Kane ... visual effects artist
Martin Ofori ... sequence lead
Cem Olcer ... graphic artist: BUF
Tim Ollive ... digital artist
Daniel Orchard ... motion capture technician
Michelangelo Neri Orliani ... digital compositor
India Osborne ... project manager: BUF
Konstantinos Panagiotopoulos ... digital compositor: Baseblack
Amey Panchal ... senior matchmove artist: Prime Focus
Bhavesh Pandey ... effects technical director
Om Parab ... matchmove lead: primefocus
Jim Parsons ... senior compositor
Nikul Patel ... lidar and cyber supervisor
Angela Peixoto ... digital compositor: Boundary Visual Effects
Doug Penner ... systems administrator
Billy Perry ... digital artist
Richard Perry ... previsualisation supervisor
Boris Philipart ... graphic artist: BUF
Quentin Pianta ... digital artist
Cyril Pichard ... senior r&d engineer
James Pina ... digital compositor: Boundary Visual Effects
Rob Pizzey ... digital colorist
Pradeep kumar ... matchmove artist: primefocus
John F. Prieto ... lighting td / generalist
Srikanth Pullamsetti ... matchmove artist (prime focus)
Jason Quintana ... senior crowd supervisor: Prime Focus World
Amardeep Rattan ... previs artist/editor: Nvizage
Murali Krishna Reddy ... machmove artist: Primefocus
Sai Krishna Rimmalapudi ... lead compositor
Daniel Roberts ... visual effects
Justi Romero ... modeler
Roger Rosa ... visual effects artist
Paul Round ... Visual effects supervisor: Peerless
Adam Rowland ... digital compositor
Rosi Ruiz ... digital compositor
Susil Sabat ... digital compositor
Sajeev Sadanandan ... matchmove lead: prime focus
Kevin Sheldon Saldanha ... visual effects coordinator
Alessandro Salis ... digital compositor
Raphael Santos ... compositor (Prime Focus London)
Ian Sargent ... screen graphics designer: Blind Ltd London
Andrew Savchenko ... compositor: Prime Focus UK
Robert Schajer ... executive producer: BUF
Chris Scott ... visual effects artist
Nidhi Seth ... vfx line producer
Cameron Sharp ... senior visual effects editor: Prime Focus World
Michael Shaw ... digital compositor
Sachin Shivkar ... matchmove lead: primefocus
Tomos Sion ... digital compositor
Coline Six ... head of production: BUF
David Sjodin ... compositor
Matina Skouteri ... visual effects coordinator: Prime Focus World
Adam Smith ... lead compositor
Martyn Smith ... animator
Alex Snookes ... compositor
Nick Soothill ... 3D scanning specialist
Richard Sowerby ... digital compositor / prep artist
Elliot Staker ... visual effects artist
David Steed ... data operator: Cinesite
Alexandrine Stehelin ... visual effects coordinator: BUF
Paul Venn Stirling ... digital compositor: Prime Focus Film
Rainer Stolle ... matte painter
Dan Sturm ... digital compositor: Boundary Visual Effects
Lee F. Sullivan ... cg supervisor: prime focus
Suresh ... digital compositor
David Swift ... matte painter
Sokratis Synitos ... digital compositor
András Szõcs ... digital compositor (Prime Focus)
Simran Takhar ... digital compositor
Sahil Tandial ... lead matchmove/rotomation artist: prime focus
James Tavet ... matchmove artist: BaseBlack
Alexandros Theodosiou ... visual effects compositor: Peerless Camera Company
Abraham Thomas ... visual effects editor: prime focus
Ben Thomas ... lighter: Prime Focus UK
Stevenson Thomas ... digital compositor
James Thompson ... visual effects
Rupert Thorpe ... lighting / technical director
Ruggero Tomasino ... digital compositor: Cinesite
Sanju Travis ... digital compositor
Matthew Tsang ... screen graphics designer: Blind Ltd
Eric Tsui ... look development/lighting
Stuart Turnbull ... modeller at Realise Studios and texture artist at Cinesite
Parikshit Tyagi ... compositor
Charlotte Tyson ... digital matte painter
Christoph Unger ... digital artist
Aaron Urquhart ... motion capture operator
V.jayanth ... matchmove artist: prime focus
Nirav Vamja ... machmove artist: prime focus
Jelle Van de Weghe ... texture artist: cinesite
Varaprasad.Dhongili ... matchmove artist (prime focus)
Prajwal Vas ... paint & roto artist
Robert Vassie ... visual effects coordinator: Peerless Camera Company
Jon Veal ... modeller
Dominique Vidal ... graphic artist: BUF
Vijay Rajak ... compositor (prime focus)
Sachin Vishwas ... prime focus
Chunchu Viswamitra ... matchmoving artist
Maggie Walby ... visual effects coordinator: Prime Focus Film
Richard Wearmouth ... motion edit supervisor
Emma White ... digital compositor
Stephen Willey ... head of systems & technology
Angus Wilson ... visual effects artist
Becki Wilson ... crowd technical director
Chris Wilson ... visual effects coordinator
Pat Wong ... lead / senior compositor
William G. Wright ... digital compositor
Xu Xing ... texturing artist: Jellyfish Pictures
Tim Young ... lead digital compositor: Baseblack
Salvador Zalvidea ... 2d supervisor
Rafael Zierhofer ... digital compositor
Sreyans Bardia ... visual effects head of production: BOTVFX (uncredited)
Paul Chandler ... digital matte painter (uncredited)
Anna Ford ... production support: Cinesite (uncredited)
Martin C. Furman ... digital compositor (uncredited)
Cat Harris ... visual effects artist (uncredited)
Rebecca-Louise Leybourne ... motion capture tracker: The Imaginarium Studios (uncredited)
Sara Lynch ... production support: Cinesite (uncredited)
Jay Mallet ... motion control cameraman (uncredited)
Saurabh Patel ... senior matchmove artist (uncredited)
Prakash Pathak ... production assistant: vfx (uncredited)
Sankarasubramanian ... roto/prep supervisor: Botvfx (uncredited)
Sam Swift-Glasman ... visual effects artist (uncredited)
Michael Walton ... compositor & prep (uncredited)

Stunts 

Gordon Alexander ... stunt performer
Bradley James Allan ... stunt coordinator (as Brad Allan)
Cole Armitage ... stunt performer
Stephen Bembridge ... stunt performer
Marvin Campbell ... stunt performer / utility stunts
Annabel Canaven ... stunt performer
Darryl Canham ... stunt performer
Mike Carpenter ... skydiver
Ben Collins ... stunt driver
Robert Cooper ... stunt performer
Jason Curle ... stunt performer
Clive Curtis ... stunt performer
Phil Curtis ... skydiver
Andre D'Cruze ... stunt driver
Levan Doran ... stunt performer
Andy Duncan ... skydiver / stunt performer
Mark Duncan ... stunts
Zdenek Dvoracek ... stunt performer
James Embree ... stunt performer
David Emerson ... skydiving supervisor
Rick English ... stunt double: Colin Firth
Niki Faulkner ... cop stunt driver
Andy Ford ... skydiver
Sean Freeman ... skydiver
Mark Ginther ... rigging coordinator
Andris Goris ... stunt performer
Guillermo Grispo ... fight coordinator
Sabri Guezaiel ... stunt performer
Richard Hansen ... stunts
James Harris ... stunt double: Jack Davenport / utility stunts
Dan Hartley ... stunt performer
Al Holland ... stunt performer
Stephen Howe ... skydiver
Paul Howell ... stunt performer
Max Huang ... stunt performer
Chris Ivory ... skydiver
Charles Jarman ... stunt performer / stunts
Gary Kane ... stunt performer
Ian Kay ... stunt performer
Paul Kennington ... stunt performer
Adam Kirley ... stunt co-coordinator: 2nd unit
Cristian Knight ... stunt performer (as Christian Knight)
Paul Kulik ... stunt performer
Guy List ... stunt performer
James Littlejohn ... stunt performer
Sarah Lochlan ... stunt performer
Jan Loukota ... stunt performer
Ben Mahoney ... key stunt rigger / stunt rigging coordinator
Darren Malkin ... stunt performer
Tim Marshall-Rowe ... stunt performer
Zachary Martin ... stunt performer
Lucy Maycock ... skydiver / stunt performer
Kim McGarrity ... stunt performer (as Kim McGarity)
Adrian McGaw ... stunt performer
Belinda McGinley ... stunt performer
Erol Mehmet ... stunt performer
Andy Merchant ... stunt performer (as Andrew Merchant)
Sian Milne ... stunt performer
Rory Mulroe ... stunt performer
Cali Nelle ... stunt performer (as Calli Nelle)
David Newton ... stunt performer
David Nop ... stunt performer / tricking double
James O'Donnell ... Additional Stunt Coordinator
Andy Owen ... assistant stunt rigging coordinator
James Pavey ... stunt performer
Rob Pavey ... stunt performer
Ian Pead ... stunt performer
Andy Pilgrim ... stunt performer
James Rhodes ... stunt driver / stunt performer
James Rodgers ... stunt performer
Tom Rodgers ... stunt performer
David Ruffell ... skydiver (as Dave Ruffell)
Stephanie Salaris ... assistant to stunt coordinator
Nicholas Schodel ... stunt performer
Christopher Schönning ... stunt performer (as Chris Pocock) / stunt performer
Stephen Scott ... skydiver
Phayviboune Silimoungkhan ... stunt double: Sofia Boutella (as Phayviboune 'C-Lil' Silimoungkhan)
Curtis Rowland Small ... stunt performer / utility stunts
Shane Steyn ... stunt performer
Matthew Stirling ... stunt performer
Dawid Szatarski ... fight trainer / stunt performer
Cliver Taylor ... stunt performer
Roy Taylor ... stunt performer
Greg Townley ... stunt double: Sophie Boutella / stunt performer
Tony Van Silva ... stunt performer
Rudolf Vrba ... fight arranger
Elmo Walker ... stunt performer
Damien Walters ... fight arranger / stunt double: Taron Egerton
Marlow Warrington-Mattei ... stunt performer
Reg Wayment ... stunt performer / stunts
Richard Wheeldon ... stunt performer
Maxine Whittaker ... stunt performer
Alistair Whitton ... stunt performer
Donna Williams ... stunt performer
Ben Wright ... stunt performer
Liang Yang ... stunt performer
Lewis Young ... stunt performer
Sebastian Zaniesienko ... stunt performer
Peng Zhang ... fight arranger
Shea Adams ... stunt performer (uncredited)
Les Allen ... stunt performer (uncredited)
Philli Anderson ... stunt performer (uncredited)
Paul Andreovski ... fight arranger: Australia (uncredited)
Paulina Boneva ... stunt performer (uncredited)
Scott Chiplin ... stunt performer (uncredited)
Andre D'Cruze ... precision driver (uncredited)
Mana Hira Davis ... stunt performer (uncredited)
Harley Durst ... stunt performer (uncredited)
Ashley Fairfield ... utility stunts (uncredited)
Michael M. Foster ... stunt performer (uncredited)
Kyle Gardiner ... stunt coordinator: Australia (uncredited)
Luke Gomes ... stunt performer (uncredited)
Anastasia Harrold ... special action (uncredited)
Eddie McClements ... stunt performer (uncredited)
Craig Miller ... stunt performer (uncredited)
Olga Miller ... stunt performer (uncredited)
Jackie Murray ... stunt performer (uncredited)
Andrei Nazarenko ... stunt performer (uncredited)
Daren Nop ... stunt performer (uncredited)
Chris Patton ... stunt performer (uncredited)
Jimmy Pethrus ... special action performer (uncredited)
Rashid Phoenix ... stunt performer (uncredited)
Jude Poyer ... stunt performer (uncredited)
Brett Praed ... stunt performer (uncredited)
Carly Rees ... stunt performer (uncredited)
Gemita Samarra ... stunt performer (uncredited)
Luke Scott ... stunt performer (uncredited)
Martin Semple ... stunts (uncredited)
Chantelle Slee ... stunt performer (uncredited)
Joshua Tieu ... stunts (uncredited)
Christopher Tomkins ... stunt performer (uncredited)
Paul Warren ... stunt performer (uncredited)
Leo Woodruff ... stunt performer (uncredited)
Alex Yakimov ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

David Appleby ... key grip
Chris Bain ... 1st assistant camera 'a' camera
Simon Baker ... lighting programmer: rigging
Dennis Baldwin ... practical electrician
Alex Bender ... additional second assistant camera: 2nd unit
Jack Bentley ... camera trainee: additional photography
Jason Berman ... phantom technician
George Bird ... lighting technician
Neil Blackman ... underwater best boy
John Bowman ... video assist coordinator
Bob Bridges ... HD video assist operator: 3rd unit
Stuart Bridges ... video operator
Jaap Buitendijk ... still photographer
Joshua Callis-Smith ... dailies colourist / digital imaging technician
Simon Chubbock ... assistant digital imaging technician
Theo Cook ... phantom camera technician (as Theodore Cook)
Steve Costello ... electrician 3dr unit gaffer
Nick Crew ... second assistant camera: "c" camera, second unit
Jim Crowther ... best boy: grip
Adam Dale ... aerial director of photography
Kristin Davis ... assistant digital imaging technician: second unit: dailies
Richard Davis ... additional second assistant camera
Mardon de Carvalho ... assistant digital imaging technician: second unit
Joe Dibble ... d.i.t assistant (second unit) (dailies)
Benjamin Edwards ... Alpha Head Technician
Lee Eldred ... 2nd Unit Best Boy Electrical
Harry Elvin ... crane/head technician
Stephen Fell ... HOD electrical rigger
Peter Field ... camera operator: "a" camera, second unit
Jack Flemming ... b camera
Darren Flindall ... rigger
Dan Gamble ... 'b' camera 2nd ac - 2nd unit
Max Glickman ... first assistant camera: "c" camera
Miro Gábor ... camera operator
Matthew Hall ... practical electrician
Jamie Harcourt ... camera operator splinter unit dailies
Reece Hearnshaw ... grip: dailies
John Higgins ... gaffer
Stuart Howell ... camera operator: "a" camera
Darren Howton ... practical electrician
Andrew Jones ... second assistant camera: "a" camera, second unit
Callum Just ... digital imaging technician: second unit
Nikos Kalimerakis ... rigging gaffer
Paul Kelly ... lighting technician
Ryan Kelsey ... grip
Norman Kent ... skydiving cameraman
Ramsey Kent ... skydiving cameraman
Aaran Lewis Leach ... camera trainee
Wayne Leach ... rigging gaffer
Adam Lee ... rigging electrician
Oliver Loncraine ... additional camera operator (second unit)
Mark Looker ... stand by electrical Rigger
Keith Manning ... bestboy grip: second unit
Rod Marley ... first assistant camera (3rd Unit)
Victor Martins ... aerial cinematographer
Stephen Mathie ... lighting programmer
Danny McGee ... practical electrician
Joe McGee ... practical electrician
Adam McGrady ... video assistant
Michael-Daniel-King ... lighting technician
Theo Milford ... spark: dailies
Will Morris ... second assistant camera: ''a'' camera, main unit
Gary Nolan ... lighting technician
Craig O'Brien ... aerial camera
Nelson Oliver ... digital imaging technician: aerial unit
Alice Pennefather ... underwater still photographer
Roland C. Phillips ... second assistant camera: 3rd Unit
Bernie Prentice ... gaffer
Stephen Price ... phantom technician
Simon Purdy ... practical electrician
Jonathan 'Chunky' Richmond ... camera operator: "b" camera
Terry Robb ... lighting technician
Gary Romaine ... grip (second unit)
Ross Slater ... electrical rigger
Martin Smith ... gaffer: second unit
Lydia Stott ... camera trainee dailies
Fraser Taggart ... director of photography: second unit
Peter Talbot ... director of photography: third unit
Neil Tomlin ... crane technician dailies
Tom Wade ... second assistant camera: "b" camera
Derek Walker ... camera operator: "b" camera, second unit
Leya Ward ... video trainee second unit
Martin Ward ... video playback operator: second unit
Jon Webb ... first assistant camera: "c" camera, second unit
Paul Wheeldon ... first assistant camera
Glyn Williams ... first assistant camera: ae / first assistant camera: aerial
Matt Windon ... first assistant camera: "b" camera
Marc Wolff ... camera pilot
James Woodmass ... camera trainee: 2nd unit
Nick Woollard ... practical electrician
Amelie Weisbecker ... camera trainee (uncredited)

Animation Department 

Jane Clark ... storyboard artist
Guliz Demiray ... animator
Dennis Jepsen ... junior animator
Matt Mitchell ... animator

Casting Department 

Solomon Artistes ... extras casting
Vanessa Baker ... adr voice casting
Emma Callinan ... casting associate
Katy Covell ... casting runner
Oliver Gilbert ... casting runner
Ollie Gilbert ... casting runner
Lillie Jeffrey ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Jason Airey ... costume assistant
Sophie Canale ... costume buyer
Ellen Crawshaw ... costume assistant
Glyn Dillon ... concept artist
Graham Docherty ... stand-by costume
Julia Drummond-Haig ... wardrobe
Elizabeth Farrer ... costume assistant
Carlos Fontanarrosa ... costume assistant
Ian Foweraker ... costume daily
Sarah Higbid ... costume buyer: dailies
Andrea Illiano ... costume assistant
Askia Won-Ling Jacob ... costumer: Mr. Jackson (as Askia Jacob)
Heather Leat ... principal truck supervisor
Martin Mandeville ... costume supervisor
Heidi McQueen-Prentice ... costume assistant
Jessie Metcalf ... costume junior
Laura Morgan ... assistant costume designer
Neil Murphy ... costume assistant
Shirley Nevin ... crowd wardrobe supervisor
Steve O'Sullivan ... key costumer: stunts
Tim Perkins ... costume props maker
Kimberley Phillips ... set costumer: daily
Michelle Philo ... head buyer principle cast
Kimberley Pope ... concept artist
Chloe Reynolds ... costume junior
Lois Amelia Sargent ... costume buyer
Rebecca Tredget ... costume daily
Claire Watson ... costume coordinator
Celia Yau ... head buyer crowd

Editorial Department 

Riccardo Bacigalupo ... first assistant editor
Maria Chamberlain ... Assistant DI Colourist
Simon Chubbock ... second assistant editor
Lee Clappison ... additional digital colourist
Peter Collins ... data and workflow manager
Tom Coope ... second assistant editor
Georgina Cranmer ... data wrangler
Rachel Durance ... editorial assistant
Rob Farris ... digital intermediate head of production
Dan Gage ... additional VFX Editor
Lawrence Hook ... digital film bureau
Benson Hopp ... editor: digital post-production
Rhodri Jones ... editorial trainee
Patrick Malone ... digital intermediate head of department
Guy Mannerings ... editorial assistant
Gemma McKeon ... digital intermediate assistant producer
Ben Mills ... vfx editor
Daniel Tomlinson ... digital on-line editor
Laurent Treherne ... digital film technical supervisor
Diana Vasquez ... digital intermediate assistant colorist
Daniel André ... digital cinema mastering: IMAX (uncredited)
Paul Elman ... assistant editor (uncredited)
Avi Horn ... post-production coordinator (uncredited)

Location Management 

Ross Barnwell ... location marshall
Andrew Michael Buckley ... location manager
Jerome Cant ... location marshall
Lynsey Cosford ... assistant location manager
Katrina Day ... location assistant
Nilan Dharmadasa ... location marshall: dailies
Lucia Fedeli ... location marshall
Ben Gladstone ... location scout
Milo Hewitt ... location marshall: dailies
Vinnie Jassal ... location manager
Chris Lynch ... location marshall: dailies
Jenny Maybour ... location assistant
Steve Mortimore ... supervising location manager
Umberto Schramm ... location assistant
Jacob Temple ... locations marshall
Anna Vahrman ... location assistant
Jacob Wood ... location assistant
Jessica Woodland ... locations coordinator

Music Department 

Vivian Aguiar-Buff ... technical score engineer
Antonio Andrade ... score technician
Ryan Huntley Andrews ... composer: trailer music
Chris Barrett ... score recordist
Alex Belcher ... composer: additional music
Mark Berrow ... musician: violin
Trevor Black ... score technical engineer
Victor Chaga ... score technical engineer
Al Clay ... Music score mixer
Stephen Coleman ... lead orchestrator
Mark Denis ... composer: Trailer Music
Jack Dolman ... supervising music editor
Matt Dunkley ... additional orchestrator
Dan Goldwasser ... soundtrack producer
Isobel Griffiths ... orchestral contractor
Ram Khatabakhsh ... assistant orchestrator
Dominic Lewis ... composer: additional music
Steve Mair ... musician: double bass
Ian Neil ... music supervisor
Tammy Saunt ... music production services
Jason Soudah ... composer: additional music
Jill Streater ... supervisor music copyist
Alvin Wee ... score mixing assistant
Catherine Wilson ... music editor
Nick Wollage ... score engineer

Transportation Department 

Jim Adams ... unit driver
Paul Allen ... driver: Taron Egerton
Martin Birmingham ... transportation coordinator: additional photography
Stuart Clayson ... driver: props truck
Mark Dilliway ... driver: Samuel L. Jackson
Ben Dillon ... picture vehicle supervisor
Barry Goodwin ... unit driver
John Humphreys ... unit driver
Stephen Inwood ... facilities driver
Declan Lambert ... tech trucks h.o.d
Liam Kinehan ... camera driver 2nd unit
Colin McDaid ... facilities captain / facilities manager
Tony Molyneux ... driver: Colin Firth
Colin Morris ... driver: Michael Caine
David Rosenbaum Jr. ... unit driver
David Rosenbaum ... transportation captain
Victoria Rosenbaum ... transportation secretary

Other crew 

Peter Alberti ... hand double for Colin Firth
Laura Anderson ... accounts cashier
Pip Ayers ... epk producer
Jordan Barbour ... production assistant
Tom Barnes ... unit manager (second unit)
Scott Berridge ... security
Karen Bicknell ... payroll accountant
Joe Biggs ... first unit medic
Jason Bilston ... set medic
Lisa Birch ... assistant to diving coordinator
Dave Booys ... scuba diver: Diving Services UK
Sara Briggs ... security
Liam Byrne ... key armourer
Paula C. Frías ... key set production assistant: second unit
Karl Caffrey ... production coordinator
Aneta Chalas ... assistant production coordinator
Eddie Chow ... personal trainer: Mr. Firth (as Ed Chow)
Emily Coldwell ... Location runner
Steve Cole ... leadman: security
Roxanne Cuenca ... assistant script supervisor: second unit
Matt Curtis ... Titles Designer
Matt de Villiers ... accounts assistant
Christian De-vos ... head of security
Mark Dillen ... security
Emily Eccles ... prosthetic dummy technician
Aurora Fearnley ... stand-in: female
James Fletcher ... locations marshall: dailies
Miles A. Fletcher ... specialist film pilot (as Miles Fletcher)
Lucia Foster Found ... aerial operations coordinator
Adam Foster ... set production assistant: additional photography
Joanne Fox ... set production assistant: dailies
Anna Garcia-Matthews ... locations marshall: dailies
Christina Kelton Garner ... assistant: Mr. Firth (as Christina Garner)
Adam Goodall ... armourer
Dominic Grant ... Key Production Assistant / assistant to Adam Bohling & David Reid: post production
Ian Greenwood ... second unit medic
Gavin Hale ... stand-in: Colin Firth
Robin Jiro Hall ... production secretary
Denise Hanrahan ... production manager: second unit
Greg Harris ... production coordinator: second unit
Joe Hennessy ... security
David Higgins ... personal trainer: Mr. Firth and Mr. Jackson / pilates trainer: Mr. Firth and Mr. Jackson
Jonny Hodgetts ... runner: nvizible - dailies
Turner Hodsoll ... locations marshall: dailies
Richard Jay ... Medic: dailies
Nick Jeffries ... key armourer
Kate Johnston ... assistant: Mr. Vaughn
Waléra Kanischtscheff ... voice actor
Steve Keane ... security and location assistant
Arnau Lamarca ... production assistant: aerial unit shoot
Charles Larcombe ... assistant accountant
Bobby Little ... daily nurse
Yuen-Wai Liu ... assistant production coordinator
Josep Llurba ... translation for dubbing: castilian spanish
Irene Maffei ... location marshal dailies
Nicoletta Mani ... script supervisor: 2nd unit
Stacy Mann ... publicist
Garry Marriott ... construction medic dailies
Rod Marsh ... set security
Waldo Mason ... stunt dummy supplier
Matthew David McCarthy ... body double: Corey Johnson
Volney McFarlin ... assistant: Mr. Jackson
Claire Mear ... medic: dailies (as Claire Hall)
Laura Miles ... script supervisor: dailies
Damian Mitchell ... supervising armourer
Ian Mitchell ... crowd ad
Steve Morphew ... stand-in: Taron Egerton
Simon O'Connell ... aerial coordinator
Sonny Odulate ... stand-in: Samuel L. Jackson
David Orpheus ... runner
Dan Osborne ... armourer
Jim Penfold ... location marshall (dailies)
Neil Pierson ... payroll accountant
Tina Pisano ... assistant accountant
Martin Poultney ... Commercial Manager Goldcrest Post Production
Niki Psarias ... stand-in: Gazelle
Elliott Purchase ... directors assistant: dailies
Gill Raddings ... animal trainer
Andy Reeve ... unit manager: second unit
Emily Rhodes ... assistant: Mr. Vaughn
Will Samuelson ... helicopter camera pilot
Emma Sawyer ... assistant: Mr. Bohling & Mr. Reid
Sarah Schweitzman ... studio executive
Sallyanne Scotton ... location marshall: Dailies
Faye Sewell ... stand-in: Sophie Cookson
Dave Shaw ... diving coordinator
Sarah Shepherd ... dialect coach
Rebecca Sheridan ... assistant script supervisor
Andy Stephens ... aerial operations manager
Katharine Tidy ... home economist
Zoe Tough ... set production assistant: second unit
Rob Townsend ... fire safety officer
Sarah Unwin ... production assistant
Gianpiero Vannucci ... floor runner: dailies (as JP Vannucci)
Stephanie Vaughan ... assistant co-ordinator: second unit
Martin Walker ... unit manager
Lucy Ward ... script supervisor
Vanluke Watson ... locations trainee
Hannah Wills ... production assistant: dailies
Jon Zarych ... runner: uk
Tyler Atkinson ... digital distribution (uncredited)
Jp Caldeano ... crew support (uncredited)
Anthony Fearn ... stunt medic dailies (uncredited)

Thanks 

Russell Allen ... the filmmakers wish to thank
Kathy Ceaton ... in loving memory of (as Kathy)
Daniel Dark ... the filmmakers wish to thank (as Dan Dark)
Zadok Ben David ... the filmmakers wish to thank
Michael Hamilton ... the filmmakers wish to thank
Matt Johnson ... the filmmakers wish to thank
Lucie McCullin ... the filmmakers wish to thank
Rob Pruitt ... the filmmakers wish to thank
Alexander Schwarz ... thanks
Scott Sims ... the filmmakers wish to thank
Emily Stillman ... the filmmakers wish to thank
Noel Tovey ... the filmmakers wish to thank
Andy Webber ... the filmmakers wish to thank

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page