Edit
Pete's Dragon (2016) Poster

(2016)

Full Cast & Crew

Directed by 

David Lowery ... (directed by)

Writing Credits  

David Lowery ... (screenplay) &
Toby Halbrooks ... (screenplay)
 
Malcolm Marmorstein ... (based on a screenplay by)
 
Seton I. Miller ... (based on a story by) and
S.S. Field ... (based on a story by)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
Jack
...
Gavin
...
Sheriff Gene Dentler (as Isiah Whitlock)
...
Woodrow
...
Abner
...
Bobby
...
Deputy Smalls
Keagan Carr Fransch ...
Doctor Marquez
Jade Valour ...
Nurse Merriwether
Augustine Frizzell ...
Mrs. Swanberg
Francis Biggs ...
Mr. Swanberg
Jasper Putt ...
Freckled Kid
Esmée Myers ...
Mom
...
Dad
Levi Alexander ...
...
Ranger Wentworth
Brandie Stephens ...
Patient's Mom
Josephine Stephens ...
Little Girl Patient
Tai McKenzie ...
EMT Staffer (as Tai MacKenzie)
Ian Harcourt ...
Deputy West
Mia Thomas ...
Jasmine
Ruby Acevedo ...
Joy
Oliver Neil ...
Jerry
James Allcock ...
Jimmy
...
Jenny
Olly Presling ...
Billy Brown
Jenesis Au-Yeung ...
Julia
Daria Ponomaryova ...
Jane
Bukhosi Ngewenya ...
Jandy (as Bukhosi Ngwenya)
William J. Rawbone ...
Jacob
Fraser McLeod ...
Millworker
Richard Falkner ...
Millworker
...
Logger
David J. Muzzerall ...
Citation Driver
Geoff Naylor ...
School Bus Driver
Toby Halbrooks ...
Unfortunate Ambulance Patient
Jade Healy ...
Waitress
...
Elliot Vocals (voice)
Jude Swanberg ...
Crying Toddler Sounds (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
...
Bear
Augie Davis ...
Zellner (uncredited)
...
Adult Pete (uncredited)
Tom Kay ...
Fireman (uncredited)
...
Carruth (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Adam Borba ... co-producer
Carthew Neal ... associate producer
Barrie M. Osborne ... executive producer
James Whitaker ... producer (as Jim Whitaker)

Music by 

Daniel Hart ... (original score composed by)

Cinematography by 

Bojan Bazelli ... director of photography

Film Editing by 

Lisa Zeno Churgin ... film editor

Casting By 

Debra Zane

Production Design by 

Jade Healy

Art Direction by 

Simon Bright ... (additional photography)
Jill Cormack
Kim Sinclair ... supervising art director
Ken Turner

Set Decoration by 

Simon Bright
Adam Willis

Costume Design by 

Amanda Neale

Makeup Department 

Tamara Eyre ... makeup & hair artist
Kendal Ferguson ... makeup & hair artist (as Kendall Ferguson)
Stefan Knight ... key makeup and hair artist
Michael Krehl ... makeup & hair artist
Catherine Maguire ... makeup & hair artist
Renee McCarthy ... additional makeup artist
Jane O'Kane ... make-up/hair designer

Production Management 

Daniel De La Rosa ... production technology executive (as Daniel de la Rosa)
Annie Dodman ... production manager: Additional Photography
Margaret Hilliard ... unit production manager
Carol Kim ... second unit production manager
Todd Livdahl ... production technology executive
Richard Nimmo ... production coordinator: weta digital
Pierini Rocco ... production manager
David Savena ... unit manager
Jill Soper ... production supervisor
Siosi Tamapoulu ... unit manager: second unit (as Siosi Tamapolu)
Heidi Vogel ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Hayley Budulis ... assistant director
Bonny Crayford ... third assistant director
Sally Cunningham ... Set Production Assistant
Bruno Du Bois ... key second assistant director
Brent Holden ... second second assistant director
Hannah McKenzie-Yates ... third assistant director
Joe Nolan ... first assistant director
David Norris ... first assistant director: second unit
Barry Prescott ... second assistant director: second unit
Matt Reid ... third assistant director: second unit
Christian Rivers ... second unit director

Art Department 

Karl Anton ... carpenter
Rebecca Asquith ... senior model maker
Graham Aston ... lead fabricator
Matt Austin ... key stand-by props
Simon Barker ... carpenter
Wayne D. Barlowe ... concept artist (as Wayne Barlow)
David Bell ... concept artist
Jarl Benzon ... fabricator
Brett Blenkin ... construction foreman
Lucy Bowden ... set finisher
Carol Brent ... fabricator
Tom Brown ... set dresser: South Island
Sandy Augusto Burton ... art department assistant (as Sandy Burton-Davis)
Kevin Butson ... construction foreman
Anton Carter ... standby greens
Jan Carter ... construction medic
Barry Caulfield ... picture vehicle wrangler
Jessica Conte ... set dresser (as Jess Bauer)
Genevieve Cooper ... standby painter
Phil Couch ... construction medic
Paul Davey ... set dressing assistant
Ben Eastman ... art department runner: on-set
Steven Firth ... construction buyer (as Steve Firth)
Ruby Fitzgerald ... props assistant
Brian Froud ... concept artist
Alistair Fyfe ... carpenter
Sam Genet ... lead sculptor
Trevor Gillan ... carpenter
Heidi Godfrey ... construction medic
Te Ngaru Grant ... standby carpenter
Helen Greenway ... construction office manager
Tane Griffin ... lead set: finisher
Rosie Guthrie ... assistant art director
Matthew Handscomb ... fabricator (as Matt Handscomb)
Mike Heffernan ... construction foreman
Alastair Hopwood ... fabricator
Dean Hudson ... set dressing assistant
Sian Jarrett ... art runner
Robin Jones ... set dresser
Florian Karp ... carpenter
Zac Kemp ... construction labourer
Anita Keuning ... fabricator
Andy King ... set finisher: Tapanui
Tony King ... construction labourer: Tapanui
Neil Kirkland ... construction supervisor
Jeffrey Koning ... set finisher (as Jeff Koning)
Jared Krichevsky ... creature designer
Phil Lamberg ... construction runner
Tasha Lang ... property master
Phil Langone ... storyboard artist: re-shoot
Scott Lawson ... hammer hand
Simon Lowe ... foreman: fabricator / set finisher
Benjamin Lowery ... concept artist
Reece Mackie ... greens
Julia Mansford ... soft furnishings
Robert McGovern ... construction foreman (as Rob McGovern)
Phil McIntosh ... hammer hand: Tapanui
Murray McKenzie ... greens
Eliza Meldrum ... set dressing buyer
Joshua Min ... creature designer
Masa Minour ... fabricator
Del Misseledine ... leading hand
Jenny Morgan ... art department coordinator
Ed Mulholand ... construction manager (as Ed Mulholland)
Kirk Mulholland ... carpenter
Melody Mulholland ... construction: caterer (as Mel Mulholland)
Robbie Nairn ... lead sculptor
David Powell ... greens
Amber Richards ... lead set dresser
Pamela Russ ... greens
Matt Silver ... picture vehicle wrangler
Aaron Sims ... concept artist
Electra Sinclair ... graphic designer
Kim Sinclair ... supervising art director
Giles Smith ... scenic artist
Justin Stogdale ... carpenter: Tapanui
Howard Swindell ... concept artist
Paul Taylor ... carpenter
Miles Teves ... concept artist
Nicholas Thorns ... greens
Ali Todd ... greensmaster
Alexandra Turner ... stand-by props assistant (as Alex Turner)
Mark Vena ... storyboard artist (as Marc Vena)
Greg von Heraud-Parker ... lead metalworker
George Wadworth-Watts ... fabricator
Gillian West-Walker ... set dresser (as Gill West Walker)
Ben Whale ... set dresser
Michael White ... greensmaster
Peter White ... greens leading hand
Zoe Wilson ... props buyer
Ollie Wishart ... fabricator
Ben Wootten ... illustrator / storyboard artist
Yvonne Yip ... set designer

Sound Department 

Dan Abrams ... sound engineering
Steve Bissinger ... foley editor
Jonathan Borland ... sound effects editor (as Jon Borland)
Christopher Boyes ... re-recording mixer / supervising sound editor
Jamie Branquinho ... assistant sound editor
Ronni Brown ... foley artist
Jeannette Browning ... adr recordist: USA
Dustin Cawood ... sound effects editor
Luke Dunn Gielmuda ... additional re-recording mixer
Corrin Ellingford ... boom operator
Jessica Engel ... post-production sound accountant
Steve Finnigan ... adr recordist: NZ
Ryan J. Frias ... sound effects editor (as Ryan Frias)
Andrea Gard ... foley editor
Pascal Garneau ... sound effects editor
Jeff Gersh ... adr mixer
Jonathan Greber ... assistant supervising sound editor
J.R. Grubbs ... sound effects editor
Steven Harris ... sound assist
Tyler Heath ... adr mixer
Chris Hiles ... sound mixer: second unit
Tony Johnson ... sound mixer
Doc Kane ... adr mixer
Judy Kirschner ... foley mixer
Casey Langfelder ... assistant sound editor
Mark Lindauer ... sound engineering
Dmitri Makarov ... sound effects editor (as Dmitri A. Makarov)
Liz Marston ... assistant re-recording mixer
Marilyn McCoppen ... dialogue/adr supervisor
Margie O'Malley ... foley artist
Carrie Perry ... scheduling
Greg J. Peterson ... assistant supervising sound editor
Ivan Piesh ... digital editorial support
Frank Rinella ... foley mixer
Gary Rizzo ... additional re-recording mixer
Steve Schatz ... re-recording mix technician
Tony Sereno ... assistant re-recording mixer
John Simpson ... foley artist / foley editor
Lisa Simpson ... foley mixer
Kent Sparling ... additional re-recording mixer / sound designer
Ryan Stern ... sound engineering
Gary Summers ... re-recording mixer
Randy Thom ... additional sound designer
Jon Vogl ... adr mixer
Andy Winderbaum ... sound engineering
Doug Winningham ... sound effects editor (as Dug Winningham)
Gwendolyn Yates Whittle ... supervising sound editor
Noah Katz ... digital support (uncredited)
Edgar Meza ... engineering services (uncredited)
David Peifer ... digital editorial support (uncredited)

Special Effects by 

Ross Anderson ... special effects technician
Luke Butters ... special effects technician
Karl Chisholm ... special effects coordinator
Sheldon Currington ... special effects technician
Geoff Curtis ... special effects technician
Paul Davenport ... special effects technician
Brian Duff ... special effects technician
Andrew Durno ... Weta Workshop Technician
Doug Falconer ... special effects senior technician
Rodney Ford ... special effects technician (as Rod Ford)
Rob Gillies ... workshop supervisor: Weta Workshop
Cameron Hall ... special effects technician
Scott Harens ... special effects senior technician
Iain Hutton ... special effects technician
Amy Ingram ... special effects office administrator
Jai Ingram ... special effects assistant
Shaan Ingram ... special effects trainee
Steve Ingram ... special effects supervisor
Mike McDonald ... special effects senior technician
Phil McLaren ... special effects technician

Visual Effects by 

Shaun Friedberg 'Pyrokinesis' ... senior animation technical director
Nathan Abbot ... digital compositor: Weta Digital
David Abbott ... shader writer: Weta Digital
Gino Acevedo ... texture supervisor
Richard Addison-Wood ... research and development
Lydia Aguilar ... stereo compositor: legend 3D
Tom Ainge-Roy ... production
Matt Akey ... executive producer: legend 3d
Stuart Allan ... previz: & postviz supervisor
Mark Edward Allen ... senior modeller: Weta Digital
Ohkba Ameziane-Hassani ... fur groomer: weta digital
Jaroslaw Ancuta ... lead roto artist: Peerless
Dane Anderson ... senior io technician: Legend 3D
Tovonaina Andriamampionona ... stereo compositor
Kelly Antaya ... roto/paint artist: Legend 3D
Lucy Appleby ... production
Kamran Arian ... stereo compositor: Legend 3D
Prabesh Aryal ... stereo artist
Arsen Arzumanyan ... previs artist
Dan Ashton ... digital imaging technician: WETA Digital (as Daniel Ashton)
Rupert Ashton ... creature visual effects (as Rupert N.D. Ashton)
David Aulds ... compositor
Dan Ayling ... camera td
Sergio Ayrosa ... matte painter
Paul A. Baccam ... stereo compositor
Rami Bahsous ... stereo compositor: Legend 3D
Heath Baker ... digital compositor: weta digital
Jonathan Baker ... production
Tony Baldridge ... stereoscopic supervisor
Robert Baldwin ... textures: and shaders
Sam Balzer ... camera td: Onset Photographer
Marco Barbati ... senior facial technical director: Weta Digital
H.R. Barnett ... depth grade operator: Legend 3D
Tanner Bartlett ... compositor
Jessica Bascom ... senior paint artist: weta digital
Sonia Bass ... camera technical director
Scott E. Baxter ... senior paint artist
Bryn Bayliss ... visual effects artist
D.J. Becerral ... stereo compositor: Legend3D
Lucy Beeler ... rotoscoping: Weta Digital
Hamish Bell ... lighting
Gregory Bellis ... camera technical director: Weta Digital
Sydney Benedet ... stereo artist: Legend 3D
Alex Berson ... digital compositor: weta digital
Jarnail Bhachu ... compositing lead
Thomas Biller ... lighting & lookdev technical director
Helen Blake ... matte painter
Florin Boieriu ... senior compositor: Weta
Anthony Bompensiero ... assistant vfx editor: Legend 3D
Jason Bond ... senior rotoscope artist: Weta Digital
Nick Booth ... digital imaging supervsor:Weta Digital
Adam Bradley ... rotoscope head of department: Weta Digital
Derek Brady ... senior layout technical director
Patrick O. Brady ... visual effects artist: for exceptional minds [us]
Zachary Brake ... lighting assistant technical director
Sarveswaran Branan ... stereo depth artist: Legend 3D
Brandon Brocker ... visual effects assistant coordinator
Margaret Brooks ... roto artist: Legend 3D (as Maggie Brooks)
Ryan Brooks ... digital paint artist
Ryan Brouckxon ... stereo compositor
Julian Bryant ... digital compositor
Jared Buford ... lead stereo artist
Sam Bui ... lighting
Joerg W. Bungert ... supervising colorist
Andy Burmeister ... lead camera technical director: weta digital
Matthew Burrows ... stereo artist
Ria-Bella Buys ... rotoscoping
Melissa Byrom ... stereo compositor: Legend 3D
Elizer Cabais ... stereo artist: legend 3D
Andy Cahill ... support (as Andrew C. Cahill)
Kelvin Cai ... effects lead
Sonia Calvert ... textures: and shaders
Kirstin Cambie ... animation coordinator: weta digital
Ben Campbell ... lighting lead
Andy Campion ... production coordinator: weta digital
Sarah Canale ... senior compositor: Legend 3d
Cedric Canlas ... senior modeller: weta digital (as Cedric Enrique Canlas)
Robin Stuart Cape ... digital paint artist: Weta Digital
Benjamin Carlson ... vfx production coordinator: Double Negative
Nicolás Casanova ... lead compositor: legend 3d
Nick Cassidy ... stereo artist
Jake Cenac ... on set technical director: Weta Digital
Julien Chagnon-Zimmerly ... stereo compositor: Legend 3D
Erina Chamberlain ... support
Johnny Chan ... paint and roto
Will Chang ... digital paint/rotoscope artist: weta digital
Tim Cheng ... visual effects artist: digital painter
Giuseppe Chisari ... character rigger: double negative
Gak Gyu Choi ... modeller: Weta Digital
Wonmok Mark Choi ... rotoscope artist: weta digital
Harry Chrisp ... production
Darren Christie ... compositor (weta digital)
Glen Christie ... creature visual effects
Douglas Chubb ... digital paint
Jasper Chung ... paint and rotoscope artist: Weta Digital
Patrick Clancey ... digital opticals
Emma Clifton ... digital compositor: Weta Digital
Tom Collier ... digital compositor: Weta Digital
Alice Collins ... rotoscope artist: WETA Digital
David Conley ... executive producer
Peter Connelly ... lighting
Shane Cook ... digital compositor: weta digital
Marten Coombe ... production
Shane Cooper ... senior r&d engineer
Amber Couturier ... stereo compositing production coordinator: Legend 3D
Sarah Cowhey ... virtual art department production assistant: Weta Digital
Chris Cox ... production manager: Legend 3D
Rachel Criscolo ... creature visual effects
Jim Croasdale ... senior paint artist: weta digital
Peter Cromwell ... stereoscopic compositor
Steve Cronin ... texture artist: Weta Digital
Kevin Culhane ... postvis artist: Proof Inc
Scott Cullen ... previs artist: Proof, Inc.
Matt Cunningham ... head of systems
Christiant D'Alberto ... senior compositor: peerless
Marcello Da Silva ... camera technical director: Weta Digital
Dylan Dass ... stereo compositor: Legend3D
Juliette Davis ... visual effects producer
Daphne De Jesus ... digital compositor: Weta Digital
Maya De Rivia ... visual effects
Simon De Vegt ... support
Angelo de Witt ... senior digital paint artist: Weta Digital
Marianne Del Rosario ... stereo compositor: Legend 3D
Rahul Deshprabhu ... effects technical director
Timothy Diem ... stereo artist: Legend 3D
Jesus Diez Perez ... digital compositor
Steve Dinozzi ... digital compositor
Eshan Dissanayake ... roto/paint artist: Legend 3D
Robert Dixon ... editorial: and imaging
Jenny Dolan ... depth supervisor
Alana Douglas ... visual effects artist
Georgia Dumergue ... rotoscoping
Eamon Samuel Duncan ... camera technical director: Weta Digital
Gus Duron ... digital opticals editor
Areito Echevarria ... head of FX: Weta Digital
Brandon Edgar ... stereo artist: Legend 3D
Dominic Edwards ... lighting td
Yasmine El-Ghamrawy ... digital compositor
Shahar Eldar ... previs modeler (as Shahar Eldars)
Kane Elferink ... lighting
Nick Epstein ... cg supervisor
Samantha Erickstad ... layout technical director: Weta Digital
Luca Fascione ... head of rendering
Kathryn Fay ... lead stereo compositor: Legend 3D
Kate Fenton ... stereo compositor: Legend 3D
Chloe Feodoroff ... visual effects coordinator
Oliver Ferguson ... effects technical director: Weta Digital
Lauren Fernandez-Morrell ... paint artist
George Ferris ... roto/paint artist: Legend3D
Chad Fetzer ... digital compositor: crafty apes
Benjamin Figueroa ... stereo artist
Tiku Fisher ... stereo coordinator: Legend3D
Andrew Flatt ... stereo compositor: Legend 3D
Brandon James Fleet ... effects
Alana Fleming ... stereo artist: Legend 3D
Robert Fletcher ... production support
Jacqui Foo ... production
Jeremy Fort ... layout
Ludovic Fouche ... Senior Camera TD
Guillaume François ... lead look development artist
Philip Fraschetti ... senior paint artist: Weta Digital
Anthony Garcia ... paint & roto supervisor: Legend 3D
Patrick Garcia ... previs designer
Nicholas Gaul ... model department
Chris J. Gerrard ... Paint Artist
Storm Gezentsvey ... digital compositor
Peter Godden ... lead layout artist (as Pete Godden)
Blake Goedde ... digital compositor
Walter Goh ... machmove artist: double negative
Kyle Goodsell ... compositing supervisor: double negative
Jason Gordon ... model department
David Gouge ... support (as Dave Gouge)
Agnes Gould ... rotoscoping
Trevor Graciano ... compositing supervisor: Legend 3D
Charlotte Gray ... Production Engineering Department Manager
Anthony Gregory ... roto/paint artist: Legend 3D
Jessica Grimshaw ... stereoscopic compositor
Jason Grindlay ... development engineer
Nicholas Grobler ... lighting (as Nicholas Michael Grobler)
Christopher Grutzmacher ... systems admistrator
Mike Gunn ... support
Kathrin Günther ... digital paint artist: Weta Digital
Gil Hacco ... postvis artist: Proof, Inc
Lloyd Hackl ... paint and roto artist: exceptional minds [us] / visual effects artist: for exceptional minds [us]
Bryan Haines ... digital compositor
Samuel J. Hanna II ... production
Ben Hatton ... visual effects editor: weta digital
Shijun Haw ... rendering: and simulation
Eric Heaton ... lead stereoscopic compositor: Legend 3D
Jason Hebert ... stereo compositor
Quentin Hema ... digital paint supervisor
Ngoc Heng ... shader td
Linda Henry ... in-house visual effects compositor
Keith Herft ... compositing lead
Dylan Thomas Herkes ... assistant visual effects editor
Julia Heseltine ... stereo artist
Cale Hetariki ... digital asset manager: Weta Digital
Afif Heukeshoven ... lead camera technical director: weta digital
Kimberley Hickey ... stereo compositor: Legend 3D
Hamish Hill ... rotoscoping
La-Râ Hinckeldeyn ... visual effects sequence manager
Mia Hippy ... production
James Hoang ... stereo artist: Legend 3D (as Jameson Hoang)
Kay Hoddy ... senior roto artist
Fern Hodgson ... visual effects coordinator: Peerless
Matt Holland ... compositor
Aaron Holly ... lead creature technical director
Mark L. Holmes ... camera technical director: weta digital
Will Holmes ... stereo artist
Courtney Hooper ... compositing department coordinator: Weta Digital
Lisa Hooper ... Paint Artist
Tim Hope ... digital asset manager: weta digital
Gray Horsfield ... effects supervisor
Heather Howell ... python developer: Legend 3D
Edward Hoyle ... production engineer: Weta Digital
Malcolm Humphreys ... cg supervisor: double negative
Marc Hutchings ... compositor: Peerless
Cajun Hylton ... model department
Nicholas Illingworth ... senior effects technical director
David Ireland ... technical director: Legend 3D
Justin Israel ... production engineer: Weta Digital
Ian Jack ... support
Prerana Jaiswal ... visual effects artist: weta digital
Paul Jenness ... model department
Quan Jiang ... senior stereo compositor: Legend 3D
Arthur Jing ... proxy 3D modeller: Weta Digital
John Johansson ... software developer: Weta Digital
Gios Johnston ... Head of Creatures (Weta Digital)
Caleb S. Jones ... lighting
Danny Jones ... lead paint artist
Daniel Judah ... stereo coordinator
Simon Jung ... compositing
Malgorzata Kaca ... rotoscope artist: Weta Digital
Jeffrey Kalmus ... supervisor: in-house 2D
Miae Kang ... lighting
Stephen Karl ... camera/matchmove artist
Eli A. Katz ... visual effects artist: for exceptional minds [us]
Holly Keeman ... production coordinator
Josh Kell ... textures: and shaders (as Joshua Kell)
Matthew Kemper ... compositing/cg supervisor
Seth Kenlon ... visual effects
Annabelle Kent ... compositing
Tracy L. Kettler ... visual effects production manager
Ki-Hyun Kim ... lighting assistant technical director
Taeyoung Kim ... textures: and shaders (as Taehyoung David Kim)
Fern King ... rotoscoping
Gemma Kingi ... rotoscoping
John Kitching ... digital compositor: weta digital
Alex Klaricich ... lighting
Danit Klibansky ... digital compositor: peerless
James Knowles ... visual effects coordinator
Nathan Koga ... post vis artist: Proof, Inc
Peter Kostandelos ... rotoscoping
Patrick Kreuser ... compositor: weta digital
Ayako Kuroda ... effects
Mounika Kyatam ... rotoscope artist: weta digital
Giorgio Lafratta ... hair/fur groomer: Weta Digital
Kosta Lagis ... visual effects artist
Sabine Laimer ... digital compositor: Weta Digital
Juan Pablo Lampe ... compositor: weta digital
Marc Landrain ... camera technical director
Nathan Lane ... camera technical director: Weta Digital
Michael Lanzensberger ... compositing
Sam Larson ... in-house visual effects compositor
Theresa Laurenson ... rotoscoping
Lily Lawrence ... production
Matthew Leach ... r&d
Tim LeDoux ... visual effects supervisor: Crafty Apes
Nikki Jieun Lee ... stereoscopic painter
Daniel Lee-Poy ... stereo artist
Niall Lenihan ... production engineer
Snowy Leo ... lighting lead
C.J. LePage ... visual effects coordinator: Disney Studios (as Carl 'CJ' LePage)
Carl LePage ... visual effects coordinator: Disney Studios
Joe Letteri ... senior visual effects supervisor
Yulia Levitas ... roto/paint artist: Legend 3D
Chi Jiajia Lim ... rotoscope artist: Weta Digital
Carlos Lin ... creature technical director
David A. Link ... digital compositor: Weta Digital
Christian Linker ... stereo compositor: Legend 3D
Andrew Livingstone ... roto/paint artist: Legend 3D
Joseph Lloyd Pack ... visual effects line producer: Double Negative (as Joseph Lloyd-Pack)
Jason Locke ... camera td: weta digital
Mike Logan ... roto/paint artist: Legend3D
Mike Loucas ... roto/paint artist: Legend3D
Ruth-Anne Loveridge ... cg modeler
Jordan Lucchino ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Joaquin Ludewig ... visual effects artist
Rob MacBride ... rotoscoping
Maximillian McNair MacEwan ... lookdev production manager (as Maximilian Guy McNair MacEwan)
Matthew James Machray ... rotoscoping
Felicia Mah ... stereo compositor: Legend 3D
Les Major ... postvisualization artist
Liam Major ... paint artist
Sara Manol ... stereo compositor: Legend 3D
Jade Mansueto ... animation technical director: Weta Digital
Indah Maretha ... compositing
Jason Marlow ... senior matchmover
Shaun Marnewick ... camera td
Kindra Marra ... vfx assistant editor
Lluis Casals Marsol ... animation technical director: weta digital
Jonathan D. Martin ... assistant visual effects editor
Lidia Martinez Prado ... animation technical director: weta digital
Kimberly Martinez ... lead stereo compositor: Legend 3D
Einar Martinsen ... matte painter: Weta Digital
Daniel Marwick ... support
Laura Massingham ... stereo compositor
Nathan Mateo ... stereo artist: Legend 3D
Sophie Mathews ... rotoscoping
Richard Matthews ... production
Fay McConkey ... visual effects producer: double negative
Chris McConnachie ... creature td: weta digital
Steven McCreanor ... stereo artist
Bradley McFlinn ... model department
Steve McGee ... senior compositor
Tom McHattie ... assistant vfx editor: weta digital
Adam McInnes ... visual effects supervisor: Double Negative
Jeff McIntyre ... stereo compositor: Legend 3D
Steven McKendry ... supervisor: internal production
Portia McLean ... rotoscoping
Chris McMahon ... stereo production manager
Rick McMahon ... senior visual effects artist
Tom Meade ... animation technical director
Sven Mecklenbroich ... digital compositor: Weta Digital
Wanamas Meevasana ... stereo compositor: Legend 3D
Daniel Meighan ... rotoscoping
James Meikle ... editorial: and imaging
Sheetal Meshram ... stereo artist
Miklós Mesterházy ... lighting
David Patrick Miles ... visual effects artist: for exceptional minds [us]
Seth F. Miller ... digital paint artist: Weta Digital
Kate E. Mills ... production
Sangita Mistry ... digital compositor: Weta Digital
Yann Moalic ... effects
Summyr Montesanto ... lead stereo compositor: Legend 3D
Richard John Moore ... creature visual effects
Carlos Morales ... stereo artist
Javier Moreno ... stereo artist
Troy Morgan ... visual effects artist
Steven Morgan-Hastie ... digital modeler: Weta Digital
Simon Dean Morley ... shader td
Hugo R.A. Morris ... sequence manager
Matt Mueller ... senior reference photographer
King Mugabi ... roto, paint, comp artist
Andrew Mukama ... stereo artist
Keya Mukherjee ... production
Laura Murillo ... rotoscoping
Matthew Mylchreest ... rotoscoping
Naren Naidoo ... senior digital paint artist: Weta Digital
Duncan Nairn ... rotoscope artist
Brendan Naylor ... lighting
Ken Nelson ... lead stereo artist
Shannon Nettleton ... vp production: legend 3d
Wendy Nguyen ... lead stereo artist
Samantha Nield ... textures coordinator
Drew Nielsen ... visual effects coordinator
Tahl Niran ... compositor
Kenichi Nishida ... model department
Johnathan Nixon ... senior visual effects technical director: Weta Digital
Teni Noravian ... compositing lead
Natasha North ... stereo coordinator
Richard Noun ... stereo compositor: Legend 3D
Jane O'Callaghan ... lighting
Sean O'Connor ... digital compositor: weta digital
Rob O'Dea ... matchmove: Peerless
Cyndi Ochs ... head of production
Martin Ofori ... digital compositor: weta digital
Ray Ooi ... digital paint artist
Martin Orlowski ... lead motion capture pipeline developer
Daniel Luke Orr ... digital paint artist: weta digital
Benjamin Pablo ... stereo compositor: Legend3D
Dustin Padgett ... in-house visual effects compositor
Marta Padilla ... visual effects artist
Sam Page ... support (as Samuel Alexander Page)
Shana-May Palmer II ... senior production coordinator: weta digital
Catherine Park ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Joo-Hwan Park ... stereo artist
Russell Pearsall ... senior creature pipeline technical director
Julia Lee Peat ... stereo artist: Legend 3D
Garrett Pedde ... roto/paint artist: Legend 3D
Lucita Peek ... rotoscope artist: weta digital
Adam Pere ... visual effects coordinator: crafty apes
Nick Perrotta ... stereo artist
Mike Perry ... cg supervisor
Sandy Phetchamphone ... paint/roto artist: Legend 3D
David Picarda ... effects technical director: Weta Digital
Rocco Pierini ... production
Christopher Pitt ... lighting (as Christopher A.J. Pitt)
Emrys Plaisted ... senior paint artist: weta digital
Josa Leah 'SDB' Porter ... stereoscopic producer (as Josa Leah Porter)
Christian Poullay ... camera td
Jeremy Preissner ... systems administrator
Robin Prybil ... Visual Effects Executive: Visual Effects Executive
Simon Quach ... senior digital paint artist: WETA Digital
Adam Quattrociocchi ... lead stereo artist: Legend3D
Cesar Quijada ... senior digital paint artist: Weta Digital
Christopher Rabacal ... stereo artist: Legend 3D
Paul Raeburn ... compositing
Esmeralda Ramirez ... production assistant: Legend3D
Davee Ramos-San Diego ... compositor:weta digital
Austin Ramsey ... visual effects compositor
Kade Ramsey ... digital paint artist: Weta Digital
Ryan Ramsey ... lead stereoscopic compositor: Legend 3D
Troy Ramsey ... lead paint artist: Weta Digital
Craig Douglas Rattray ... rotoscoping
Richard R. Reed ... digital compositor
Jason Reese ... it help desk manager: Legend 3D
Markus Reithoffer ... digital compositor: WETA Digital
Brett Reyenger ... senior compositor: Weta Digital
Andrew Rhinehart ... lead stereo compositor: Legend 3D
Tyler Rice ... stereoscopic compositor
Kris Rich ... production
Mark Richardson ... digital compositor: weta digital
Robert J. Riddell ... effects
Diego Riestra ... digital compositor: Weta digital
Lucy Robert ... stereo coordinator
Ben Roberts ... compositing supervisor: weta digital
Javier Roca ... compositing
Raymond Rodriguez ... paint artist
Ryan Rogers ... lighting lead
Paul Round ... Senior Compositor: Peerless
Croft Russell ... roto/paint artist: Legend 3D
Vishal Rustgi ... visual effects coordinator
Jeremie Ryan ... support
Niall Ryan ... rendering: and simulation
Eric Saindon ... visual effects supervisor
Gabriel Enrique Salas ... software developer
Peter Salter ... camera technical director
Jason Sanford ... visual effects producer: Crafty Apes
Julius Padilla Santos ... stereo compositor: Legend 3D
Markus Schneider ... compositing
Jonathan Scott ... compositor / compositor: Legend 3D
Madeleine Scott-Spencer ... texture artist: weta digital
Craig Seitz ... head of production: Exceptional Minds [us]
Paolo Emilio Selva ... senior software developer
Karl Sevilla ... stereo artist: Legend3D
Sam Sharplin ... lead: models artist
Holly Inyoung Shin ... roto / paint artist
Tomoko Shin ... digital compositor
Mike Shirra ... compositing
Michelle Shoukralla ... stereo compositor: Legend 3D
Lynn Sibley ... manager: paint department
Matthew Sidebottom ... stereo artist
Kris Sison ... lead stereo artist: Legend 3D
Karl Sisson ... matte painter
Navin Sk ... lighting
Howard Sly ... facial modeler
Amber Marie Smith ... data manager: Weta Digital
Cameron Smith ... digital compositor: Weta Digital
Marc Smith ... Camera TD Weta Digital
Natalie Smith ... rotoscope artist: weta digital
Christy E. Snoek ... lighting assistant technical director
Eva Snyder ... digital compositor: weta digital
Chris Solon ... rotoscoping
Michael Solon ... digital compositor
Robyn Sorenson ... rotoscope artist (as Robyn Alma Sorenson)
Eddie Soria ... lead paint artist
Alicia Spilka ... stereo artist: Legend 3D
Christoph Sprenger ... rendering: and simulation
Saren Sritharathas ... stereo artist
Pembrooke St. Cyr ... roto/paint artist: Legend3D
Albrecht Steinmetz ... matchmove hod: weta digital
Tim Stern ... digital compositor: Weta Digital
Hanna Marijke Stewart ... rotoscoping
Yesod Stone ... io coordinator: Legend 3D
Brooke Storry ... visual effects coordinator
Perry Stoutt II ... stereo artist: Legend 3D
Larissa Sudom ... digital paint artist / paint & roto artist
Matthew Swanton ... stereo compositor: Legend 3D
Michael J. Sweetser ... stereo compositor: Legend 3D
Brian Sziklasi ... stereo artist: Legend3D
Gaku Tada ... lighting
Charles Tait ... second unit visual effects supervisor
Umar Taiyab ... assistant vfx editor: Legend 3D
Stedman Tam ... assistant vfx editor: Legend 3D
Cornelia Tan ... rotoscoping
Shu Jun Tan ... stereo compositor: Legend 3D
Eric Tang ... lead creature technical director: Weta Digital
Simon J. Taua'i ... rotoscope artist
Kate Taylor ... visual effects production manager
Mason A. Taylor ... visual effects artist: for exceptional minds [us]
Sandy Taylor ... senior production manager optical group
Ari Teger ... previs lead: Proof, Inc
Felix Telfer ... effects technical director: Weta Digital
Jamie Telfer ... camera technical director: weta digital
Chris Templeman ... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Tim Teramoto ... creature visual effects
Olivier Thibaut ... research and development: Double Negative
Raphael Thiery ... camera technical director: weta digital
Michael Thingnes ... compositing pipeline td: weta digital
Gareth Thomas ... rotoscope artist (as Gareth J.V. Thomas)
Prajeesh Thomas ... visual effects artist: weta digital
Craig Thompson ... lead stereo artist
Jon Thorsen ... camera td
Rouhollah Toghyani ... weta digital: visual effects artist
Brian Tong ... assistant vfx editor: Legend 3D
Dida Tosheva ... sr. stereo artist: Legend 3D
Wayne Traudt ... lighting
Raymond Trimm ... lead stereo artist
Denis Trutanic ... senior camera technical director: Weta Digital
Pui-Ming Tsang ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Natasha Turner ... support
Panida Umrapal ... assistant vfx editor: Legend 3D
Jennifer Van Horn ... previs animator
Benito Vargas ... previs artist
Robert Vassie ... visual effects line producer: Peerless
Beck Veitch ... compositing
Rainy Venne ... associate stereo producer: Legend 3D
Adrian Vercoe ... on-set vfx photographer: weta digital
Valeri Vidakovic ... lead roto/paint artist: Legend 3D
Vanesa Vidakovic ... stereo compositor: Legend 3D
Carey Villegas ... consulting visual effects supervisor
Juvenal Vique ... stereoscopic compositor
Tarquin Vosper ... rotoscope artist
Andreja Vuckovic ... modeller: weta digital
Corey D. Wakelin-McDonald ... effects
Faye Walkington ... senior motion editor
Emily Wallin ... editor: 3D
John Walters ... matte painter
Yanbo Wang ... stereo compositor
Eva Weber ... production
Romy Webster ... production
Pete Wellington ... information systems: Weta digital
Glenn Wells ... camera technical director
Peter Welton ... prep artist
Tyler Wheeler ... lead stereo artist
Dustin White ... stereo compositor
Tobias Wiesner ... compositing lead
Craig Wilson ... stereo production assistant: Legend 3D
Arthur Windus ... visual effects producer
Brian Wolf ... compositing
Jessica Wolff ... stereo artist
Eddy Wolfson ... lead stereo compositor: legend 3d
Roger Wong ... facial technical director: weta digital
Sauyan Wong ... data i/o manger
Reuben Wood ... model department
Sarah Wood ... support
Danielle Woods ... stereo artist
Andy Wright ... wrangling department lead
Piotr Fox Wysocki ... digital effects artist
Edwin Yang ... roto/paint artist
Rinci Jin Yao ... stereo compositor: legend 3d
Jacob Yorke ... visual effects: Legend 3D
Joyce Young ... lighting
Lye Zechari ... matchmove artist: double negative
Eva Zemaitis ... assistant vfx editor: Legend 3D
Russel Zenarosa ... stereo compositor: Legend 3D
Susan Zwerman ... vfx executive producer: for Exceptional Minds [us]
Sean Amlaner ... senior compositor: Lumeni Productions (uncredited)
Edward Catley ... motion capture tracker: weta digital (uncredited)
Erich Eder ... digital compositor (uncredited)
Glenn Osgood ... roto/paint artist: Legend3D (uncredited)
Bjoern Siegert ... rendering: weta digital (uncredited)
Qi Rong Tan ... roto artist: doube negative (uncredited)
Andrea Weidlich ... rendering: weta digital (uncredited)

Stunts 

Sophie Alexander ... stunts
Daniel Andrews ... fire stunts
Noel Atley ... precision driver
Andrea Berchtold ... senior stunt rigger
Shane Blakey ... additional stunt rigger (as Shayne Blaikie)
Justin B. Carter ... utility stunts
Desiree Rose Cheer ... stunt department coordinator
Scott Chiplin ... fire stunts
Huckle Cleary ... senior stunt rigger
Peter Collins ... precision driver
Andrew Cottle ... stunt double: Jack
Tom Cotton ... fire stunts
Augie Davis ... stunt coordinator
Steven A. Davis ... precision driver (as Steve Davis)
Bodie Fitzpatrick ... stunt rigger
Siosa Fonua ... stunt double: Woodrow (as Siaosi Fonua)
Sophie Gannon ... utility stunts
Darryn Gibbons ... precision driver
Stephen Grey ... stunt double: Abner
Isaac Hamon ... utility stunts
Ricky Hilton ... precision driver
Michael Homick ... precision driver (as Mike Homick)
Aled Jones ... precision driver
Kevin Laird ... precision driver
Roger Laird ... precision driver
Tim McLachlan ... fire stunts
Jared Meehan ... precision driver
Ken Mutton ... precision driver
Tuhua Mutu ... precision driver
David J. Muzzerall ... stunt performer
John Osborne ... stunt rigger
Nooroa Poa ... senior stunt rigger
Jamie W.R. Smith ... additional stunt rigger (as Jamie Smith)
Bronson Steel ... stunt double: Bobby (as Bronson Steele)
Hayley Stent ... precision driver
Daniel Tan ... precision driver
Arran Tawhara ... precision driver
Karen Thompson ... precision driver
Mark Trotter ... stunt utility
Annette Van Moorsel ... stunt driver
Karl Van Moorsel ... stunt double: Gavin
Mick Van Moorsel ... stunt vehicle supervisor
Richard Vennimore ... precision driver
Kharn Versace ... precision driver
Gemma Weston ... stunt driver
Min Windle ... precision driver
Tim Wong ... assistant stunt coordinator / stunt driver

Camera and Electrical Department 

Jason Aldous ... data wrangler: on-set
Andrew Ayrton ... rigging best boy (as Andy Ayrton)
Glen Ayrton ... rigging technician
Simon Baumfield ... drone operator
David Brown ... gaffer: and rigging gaffer NZ (as Dave Brown)
Gracie Brown ... equipment coordinator (as Grace Brown)
Ed Burge ... technocrane operator
John Cavill ... second unit director of photography: and operator
Giles Coburn ... gaffer: second unit
Daniel Courtright ... key grip: VFX bear unit
Peter Cunningham ... first assistant camera: 2nd Unit
Ben Dalgleish ... board operator/cad
Brendan Dee ... video assist operator: second unit
Christian John Donaldson ... rigging technician (as Christian Donaldson)
Chris Emerre ... lighting assistant
Craig Farrand ... lighting technician
Roger Feenstra ... aerial camera operator
Brendon Frank ... lighting technician
Lewis Garland ... camera trainee
Oren Graham ... lighting assistant
Huw Griffiths ... key grip: second unit
Winston Harris ... b dolly grip
Pete Harrow ... on-set colorist
Grant Harvey ... grip
Conrad Hawkins ... grip
Adrian Hebron ... best boy: pick ups
George Hennah ... first assistant b camera
Richard 'Poss' Hogan ... lighting assistant
Luke Jeffery ... second assistant camera: b camera: additional photography
Maurice Kapua ... rigging technician
Tony Keddy ... key grip
Matt Klitscher ... still photographer
Sophie Lloyd ... casual lighting technician
Andy MacRae ... lighting technician
Luke Macready ... best boy
Keri Manuel ... lighting technician / lighting technician: pickups
Will Mathews ... grip
Sean McAllister ... digital image technician: VFX
Peter McCaffrey ... additional camera operator
Ian McCarroll ... camera operator
Andrew McGeorge ... b camera operator
Cameron McLean ... a camera operator / steadicam
Garth Michael ... second assistant a camera
Dusty Millar ... second assistant b camera
Keifer Moana ... grip
Dean Morin ... first assistant a camera
Reuben Morrison ... lighting technician
Chris Murphy ... lighting technician
Jason Naran ... video playback operator
Ryan O'Donnell ... lighting technician
Jared O'Neale ... lighting technician
Simon Oliver ... lighting technician
Willy Pearce ... additional first assistant camera
Toloa Petaia ... video playback assistant
Luke Ripley ... lighting assistant
Quinn Roberts ... grip
Jason Robertson ... rigging technician
Richard Roles ... camera operator: aerial footage
Luke Saulbrey ... best boy grip
Lee Scott ... lighting technician
David Shaw ... a dolly grip (as Dave Shaw)
Derek Slade ... grip
Jacob Slovak ... second assistant camera: 2nd Unit
Byron Sparrow ... best boy electric
Alfie Speight ... camera pilot
Jonathan Spencer ... chief lighting technican
Caleb Staines ... digital imaging technician
Luke Thomas ... additional first assistant camera
Gray Turner ... additional second assistant camera
Hansel Verkerk ... generator operator
Antonis Voutsinos ... data wrangler: on-set
Neal Wagstaff ... second assistant camera: additional
Gene Warriner ... lighting technician
Anthony Waterhouse ... generator operator
Anthony Weinberg ... grip (as Tony Weinberg)
Alan Wilson ... lighting coordinator: pickups
Dan Wilson ... lighting technician
Erin Woolhouse ... data wrangler: on-set
James Young ... rigging technician
Eric Zachanowich ... stills assistant
Wayne Zubritzky ... grip (as Wayne Subritzky)

Animation Department 

Kristian Antonelli ... animator
Graham Binding ... animation department / senior animator: Weta Digital
Ronan Binding ... animation department
Alex Burt ... animation department (as Alexander Burt)
Andrew Calder ... animation department
Francesco Canonico ... animation department / senior animator
Jonathan D. Carey ... animation technical director
Vincent Caudeville ... animation department / animator: Weta Digital
Michael Cawood ... temp postvis supervisor
James Yuhsiu Chen ... animation department
Peter Chen ... animation department
Julia Jooyeon Chung ... animation department
Michael Cozens ... animation supervisor
Anneka Fris ... animation department / animator: Weta Digital
Jim Hatibarua ... animation department / post-viz animator
Victor Huang ... animation department
James Humphries ... animation department / animator
Nagaraju Kusuma ... animation department / animator
U. Genii Lai ... animation technical director (as U-Genii Lai)
Yohann Misst ... animation department
Kerrie Louise Moss ... animation department
Jonathan Paquin ... animation department
Mark Smith ... lead animation artist / lead animator: Weta Digital
Andrew Tran ... animation department (as Andrew Giakhang Tran)
Claudius Urban ... animation department
Roland Vallet ... animation department
Cameron Ward ... previs animator
Leon Woud ... animation technical director

Casting Department 

Sean Allan ... extras casting coordinator
Barbara Harris ... adr voice casting
Dylan Jury ... casting associate
Ashley Lambert ... adr voice casting
Shayna Markowitz ... casting associate
Kathryn Mueller ... casting assistant
Liz Mullane ... casting: New Zealand
Margaux Susi ... casting assistant
Simon Ward ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Catherine Anderton ... costume machinist (as Cathie Anderton)
Emily Barr ... costume cutter
Annell Brodeur ... costume assistant
Paula Collier ... textile artist
Sally Gray ... costume assistant
Gemma Hinchey ... costume assistant: extras
Pip Lingard ... costume supervisor
Alani McKenna ... textile artist assistant
Katherine Milne ... assistant costume designer
Rose Morrison ... standby costume assistant
Jessie Noakes ... lead costume standby
Meniscus NZ ... Specialty Costume Elements
Julie Zavala Ron ... head stitcher (as Julie Zavala Ron Jackett)
Rose-Marie Salmon ... breakdown artist (as Rose Salmon)
Poppy Sinclair-Lockhart ... costume runner
Gaby Stevenson ... costume buyer
Christina Validakis ... dresser: for Mr Robert Redford

Editorial Department 

Angie Alavez ... data management
Pat Clancy ... digital opticals
Joyce Kamille Cristal ... data manager (as Kamille Cristal)
Greg Daniels ... assistant editor
Craig Dewey ... first assistant editor
Gus Duron ... digital intermediate optical editor
Dustin Frost ... additional editor: Main on End Title Sequence
Ellen Gannon ... post-production accountant
Heather Goodwillie ... avid support and services
Bonnie Gosnell ... editorial runner
Dave Grove ... account executive
Ethan Henerey ... vfx editor
Ramon Huggins ... avid technician
Julian Karehana ... second assistant editor
Nina Kurzmann ... dailies producer
Rebecca Markham ... digital intermediate assistant producer
Damian McDonnell ... additional on-set colourist
Joel McWilliams ... digital intermediate color assist
Matthew F. Miller ... editorial production assistant
Ryan R. Moos ... assistant vfx editor
Phil Oatley ... dailies: head of technology
Mitch Paulson ... supervising digital colorist
Amy Pawlowski ... digital intermediate editor
Robert E. Phillips ... digital intermediate producer: EFILM (as Rob Phillips)
Kathryn Prescott ... second assistant editor
Kevin Reeves ... mastering and deliverables
Rosalie A. Staley ... imaging scientist
Tracy Jemison ... digital colorist assistant (uncredited)

Location Management 

Sarah Allman ... on-set location assistant
Elizabeth Creevey ... location production assistant
Ruby Cumming ... location production assistant
Marion Davey ... location: administrator
Ryan Freeman ... on-set location assistant
Campbell Gray ... location production assistant
Jane Gray ... location department coordinator
Paul Harling ... location assistant
Alex Maara ... location production assistant
Tangi Maara ... location production assistant
Carla McPherson ... location production assistant
Craig Poll ... location assistant
Roger Preston ... on-set location manager
Jimi Smith ... location production assistant
Andy South ... on-set location manager
Clayton Tikao ... location manager
Sean Tracey-Brown ... on-set location manager
Michelle Turner ... location: administrator
Peta van Rijen ... location assistant
Craig Yarker ... location production assistant

Music Department 

Chris Barrett ... score recordist
Mark Berrow ... musician: violin
Daniel Bhattacharya ... musician
Rachel Bolt ... viola
Thomas Bowes ... orchestral leader
Jo Changer ... assistant orchestral contractor
Lyndsie Chlowitz ... music coordinator: studio
Stephen Coleman ... orchestrator
Peter Gregson ... musician: solo cello
Isobel Griffiths ... orchestral contractor
Brad Haehnel ... score mixed by
Jake Jackson ... score recorded by
Dylan C. Jones ... composer: trailer music
Kevin Kaska ... conductor / score orchestrated by
Mitchell Leib ... executive in charge of music
London Voices ... choir
Steve Mair ... musician: double bass
Adam Olmsted ... pro-tools: mix engineer
Ben Parry ... choir director
Douglas Romayne ... additional score: mock-ups
Sandra Schnieders ... orchestration assistant
Del Spiva ... additional temp music editor
Lindsey Stirling ... featured violinist
Jill Streater ... music librarian
Philip Tallman ... additional temp music editor
Booker White ... music preparation
Mark Jan Wlodarkiewicz ... music editor

Transportation Department 

Greg Boyd ... onset transport assistant
Gavin Burgess ... picture car mechanic
Chris Cavill ... shuttle driver
Elizabeth Cotching ... onset transport assistant
Declan Cudd ... freight driver
Sam Day ... shuttle driver
Rob Faint ... onset transport assistant
Leroy Forrester ... onset transport assistant
Reg Gibson ... transport manager
Stephanie Gibson ... shuttle driver
Kat Horton ... assistant transport coordinator (as Kathryn Horton)
Alice Jackways ... transport: office production assistant
James Johnson ... picture vehicles: foreman
Isaac Lane ... transport captain
Reuben Lane ... onset transport assistant
Eleanor Lefever ... driver
Sophie Lloyd ... shuttle driver
Carl Mann ... driver: cast (Driver for Director of Photography) / onset transport assistant
Peter McMeekan ... transport coordinator: second unit
Geoff Naylor ... picture vehicles supervisor
Pam Naylor ... picture vehicles: runner
Phil Nixey ... driver: cast
Rik Norton ... on-set transport coordinator
Ashleigh O'Connor ... onset transport assistant
Ryan Oliver ... swing driver
Marty Osborne ... picture cars
Trevor Pitkethley ... picture car transporter
Norbert Reitveld ... onset transport assistant
Grant Roa ... driver: for Mr. Redford
Cameron Rock ... picture car mechanic
Zane Strickland ... on-set transport coordinator
Kim Turner ... picture vehicles department coordinator
Michael Vanbelle ... driver: cast / shuttle driver
Rowan Wademan ... picture car mechanic
Amber Wakefield ... transport coordinator
Lisa May Wallace ... transport: office production assistant
Warren Wech ... picture car transporter
Alan Wilton ... shuttle driver
Alan Woodfield ... onset transport assistant

Other crew 

Ruby Acevedo ... picture double: Natalie
Sophie Alexander ... double: Grace
Alicia-Lee ... second assistant accountant (as Alice Lee)
Paul Andreassend ... health & safety officer: and medic
Harry Ashby ... production assistant
Renei Babbington ... craft service assistant
Annie Baines ... second assistant accountant
Nicola Benton ... payroll assistant
Nick Blake ... movement: assistant
Jed Brophy ... movement coach
Adam Browne ... runner
Tony Buckler ... double: Meacham
Hayley Budulis ... key set production assistant
Taylor Chestnut ... assistant: to Mr. Whitaker
Andrew Cochrane ... production coordinator: additional photography
Sarah Cowhey ... production assistant
Marion Davey ... apoc
Andrew DeFrancis ... production counsel
Craig Dew ... stand-in
Annie Dodman ... housing coordinator
Jacque Drew ... dialect coach
D.R. Farquharson ... project manager: Deluxe Technicolor Digital Cinema
Mark Gabites ... medic: second unit
Christine Gaiman ... assistant: to Mr. Osborne (as Chris Gaiman)
Diana Godo ... production
Richard Goodwin ... stand-in
Julie Gunson ... cast assistant
Cheri Hall ... first assistant accountant: US
Annie Hamilton ... talent searcher
Jonathan Harding ... paymaster
Jamie Haugh ... unit assistant
Peter Hayden ... double: Meacham
Angela Heald ... production coordinator
Stephen Hedges ... production assistant
Pam Hislop ... travel & accommodation coordinator / travel and accommodation co-ordinator
Courtney Hooper ... assistant: to Mr. Whitaker
Anna Houghton ... assistant travel and accomodation coordinator
Jackson Houlihan ... production runner
Ben Johnson ... accounts clerk: additional photography
Cindy Kahu ... assistant: to Mr. Osborne
Tom Kay ... stand-in
Holly Keeman ... production secretary
Tom Kelly ... assistant production coordinator: WLG
Louise King ... medic: base camp
Pavel Kvatch ... production assistant: WLG
Alison Langdon ... environmental steward
Melissa Lawrence ... script supervisor second unit
Veronique Lawrence ... script supervisor
Eleanor Lefever ... payroll: accountant
Andrew Lipschultz ... Unit Publicist/EPK Producer
Billie Lusk ... caterer
Galen Macnair ... runner
Andrew Marshall ... coordinator: advance APOC - Rotorua
Brian McCulley ... talent searcher
Wilton McKenzie ... double: Young Pete
Kalila McMillan ... unit assistant
David Midgen ... titles producer
Dianne Moffatt ... script supervisor
Kate Mulligan ... Production Coordinator: NZ / production coordinator
Oliver Neil ... double: Pete
Taniora Nelson ... unit assistant
Adrianne Ng ... second assistant accountant
Phil Nixey ... cast assistant
Ian Nobin ... additional accountant
Anna O'Brien ... studio teacher
Elle O'Brien ... double: Natalie
Ahmed Osman ... accounts assistant
Leo Gene Peters ... stand-in
Francis Popham ... unit captain (as Francis 'KP' Kyle Popham)
Olly Presling ... double: Pete
Danielle Prestidge ... production manager: Weta Workshop
Sonia Randazzo ... first assistant accountant
Shane Rangi ... cast assistant
Vanessa Redmond ... first assistant accountant: NZ
Kimberly Robinson ... second assistant accountant
Kristen Rowe ... franchise liaison
Blue Schiphorst ... craft service: maitre d
Doug Seus ... owner: and trainer - Bart the Bear
Emma Shannon ... adr actor
Erin Simms ... consultant: for Wildwood Enterprises
Hemi Smith ... unit assistant
Lissa-Mia Smith ... second assistant accountant
Ben Stoffels-Butlin ... double: Pete
Brooke Storry ... assistant to David Lowery
Ken Stratton ... unit assistant
Allen E. Taylor ... production controller
Loren Taylor ... assistant: to Mr. Redford
Mia Thomas ... double: Natalie
Bethany Tibbo ... production assistant
Jessica Todarello ... production coordinator: second unit
Nick Trugly ... it manager
Michelle Turner ... housing coordinator
Eva Weber ... production assistant: Weta Digital
John Weber ... key assistant accountant: US
Sherie Wikaira ... production accountant: NZ
Ashlyn Faith Williams ... adr actor
Christopher Winchester ... stand-in
Luke Bower ... production assistant (uncredited)
Jarin Rossiter ... production finance executive (uncredited)
Paris Jade Webster ... Location Assistant (uncredited)

Thanks 

Annalie Downie ... the producers wish to thank: Tapanui liaison
Barbara Hanna ... the producers wish to thank: Tapanui liaison
Horace McAuley ... the producers wish to thank: Tapanui liaison
Danny Ryan ... the producers wish to thank: Tokoroa liaison
Erin Simms ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page