Edit
"Elementary" Heroine (TV Episode 2013) Poster

(TV Series)

(2013)

Full Cast & Crew

Directed by 

John Polson

Writing Credits  

Robert Doherty ... (created by)
 
Craig Sweeny ... (written by) &
Robert Doherty ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
Jordan Conroy
...
Andrej Bacera
...
Chad Lerberg
...
Christos Theophilus
...
Jovana Bacera
Michael Iannucci ...
Medical Examiner
...
Melanie Waters
Rest of cast listed alphabetically:
Brian Kealty ...
Precinct Detective (uncredited)
DeLance Minefee ...
Fine Diner (uncredited)
Steve Park ...
Oren Watson (voice) (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Carl Beverly ... executive producer
Melissa Black ... associate producer (as Melissa Owen)
Corinne Brinkerhoff ... co-executive producer
Robert Doherty ... executive producer
Jonathan Filley ... producer
Liz Friedman ... co-executive producer
Geoffrey Hemwall ... co-producer
Christopher Hollier ... consulting producer
Cathryn Humphris ... consulting producer
Chris Leanza ... associate producer
Christopher Silber ... co-executive producer
Craig Sweeny ... executive producer
Sarah Timberman ... executive producer
Jason Tracey ... consulting producer

Music by 

Sean Callery

Cinematography by 

Ron Fortunato ... director of photography

Film Editing by 

Gerald Valdez

Casting By 

Mark Saks

Production Design by 

Andrew Bernard

Art Direction by 

Clay Brown

Set Decoration by 

Carrie Stewart

Costume Design by 

Rebecca Hofherr

Makeup Department 

Persefone Karakosta ... makeup department head
Craig Lindberg ... special makeup effects artist
David Presto ... special makeup effects artist
Roxanne Rizzo ... key makeup artist / personal makeup artist to lucy liu
Susan Schectar ... key hair stylist
Diana Sikes ... hair department head
Takisha Sturdivant ... key hair stylist
Michele Rutter ... key hair stylist (uncredited)
Joelle Troisi ... key makeup artist (uncredited)

Production Management 

Jill Footlick ... unit production manager
Huey M. Park ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Jake Brown ... dga trainee (uncredited)
Louis Guerra ... first assistant director (as Louis J. Guerra)
Matthew McLoota ... second assistant director
Richard Patrick ... first assistant director
Michael E. Steele ... first assistant director (as Michael Steele)
Salvatore E. Sutera ... second second assistant director (uncredited)
Deanna Urciuoli ... dga trainee (uncredited)

Art Department 

Diane Andazola ... journeyman scenic
Katya Blumenberg ... assistant art director
James Bolenbaugh ... assistant art director
Shannon Robert Bowen ... assistant property master
Sarah Bricker ... props
Michael Bruno ... set dresser
Eric Bryant ... assistant art director
Eric Cheripka ... property master
Linda Covello ... journeyman scenic
Michael Cycan ... carpenter
James Donahue ... scenic foreman
Liza Donatelli ... additional props
Sean Doyle ... set dresser
Bob Feltman ... key on-set dresser
Jason Galante ... construction grip foreman
Joseph Garzero ... charge scenic artist (as Joe Garzero)
James Geyer ... scenic foreman
Matthew Hansel ... journeyman scenic
Michael D. Harrell ... assistant property master
Michael Herlihy ... construction coordinator (as Mike Herlihy)
David Hill ... carpenter foreman
James Hoff ... standby scenic artist
Sarah Isakson ... art department coordinator
Teddy Janicki ... industrial scenic
Janet Kalas ... charge scenic artist
Joseph K. Kepple IV ... graphic artist
Paul Alexander Larkin ... foreman dresser (2013-2014) / set dresser
Michael Leather ... leadman
Lou Lotto ... construction shop manager
Mike Melchiorre ... key carpenter
Faren Oshman ... additional graphic artist
Elise Persico ... art production assistant
Ron Petagna ... construction coordinator
Jimmy Prange ... third props
Alex Quarles ... on-set dresser
John Raffaele ... set dresser
Jeffrey Rollins ... on-set dresser
Maia Rose ... graphic artist
Sam Rosedietcher ... set dresser
Judyta Rozycka ... scenic artist
Mark Schwentner ... shop electric
Noreen Souza-Bailey ... journeyman scenic
Thomas Lee Stoner ... assistant art director
Jonathan Swain ... set dresser
Bryan Tonkin ... key construction grip
Ginny Walsh ... Greens Coordinator
Joshua Lee Yancey ... journeyman scenic
Kate Yatsko ... assistant set decorator
Lindsay Boffoli ... set dresser (uncredited)
Gabu Camilo ... props (uncredited)
Candice Cardasis ... on-set dresser (uncredited)
Ruby De Jesus ... standby scenic artist (uncredited)
Eddie DeCurtis ... props (uncredited)
Nicholas Gatto ... set dresser (uncredited)
Jeni Harden ... set dresser (uncredited)
Valerie Scoppa-Misarti ... set dresser (uncredited)
Bridget Siebert ... art production assistant (uncredited)

Sound Department 

James Baker ... boom operator
Gregg Barbanell ... foley artist
Scott Breindel ... production sound mixer
Michael Fowler ... adr mixer
Ian Herzon ... sound effects editor (uncredited)
Eric Justen ... sound re-recording mixer
Jon Mete ... supervising sound editor
Stacey Michaels ... foley mixer
Eric Moss ... assistant sound editor
Jeffrey Perkins ... sound re-recording mixer
Phil Rosati ... boom operator
Deron Street ... first assistant sound editor
Alex Ullrich ... foley artist
Damon Cohoon ... assistant sound editor (uncredited)
Dominique Decaudain ... foley artist (uncredited)
Ashley Harvey ... dialogue editor (uncredited)
Jason Oliver ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Fred Buchholz ... special effects coordinator
Chris Jordan ... special effects foreman
Lindsay Boffoli ... special effects (uncredited)

Visual Effects by 

Chris Cruse ... visual effects producer
Christopher Hagerthy ... visual effects artist (as Chris Hagerthy)
Bradley Powell ... visual effects supervisor (as Brad Powell) / visual effects supervisor

Stunts 

Roy T. Anderson ... stunts
Chris Barnes ... stunt performer
Jwaundace Candece ... stunts
Jay Carrado ... stunts
Chris Colombo ... stunts
Roy Farfel ... stunt driver
Jason Iannacone ... stunts
Samantha MacIvor ... stunt double: Molly Price
Hans Marrero ... stunts
Nnamdi Nwosa ... stunt double: Jon Michael Hill
Christopher Place ... stunts
Thomas Place ... stunts
Michael Russo ... stunt coordinator (as Mike Russo)
Derrick Simmons ... stunt double: Ato Essandoh
Manny Siverio ... stunt performer
Matthew R. Staley ... stunts
Kimmy Suzuki ... stunt double: Lucy Liu
Matt Triplett ... stunts
Airon Armstrong ... stunt performer (uncredited)
Greg Harvey ... stunts (uncredited)
Robert Lee Harvey ... stunts (uncredited)
Donald John Hewitt ... stunts (uncredited)
Cheryl Lewis ... stunt actor (uncredited)
Abby Nelson ... stunt performer (uncredited)
David Shumbris ... stunts (uncredited)
Jimmy P. Wong ... stunt player (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Sebastián Almeida ... Remote head technician
Thomas Beczynski ... lighting technician
Michael J. Betzag ... best boy grip
Jarrett Buba ... lighting technician
Caswell Cooke ... additional grip
Andrew J. Dolan ... electrician
Sean Feehan ... electrician
Stephen Fitzgerald ... video playback operator
John P. Fitzpatrick ... digital loader
Charlie Foerschner ... second assistant camera
Jim Galvin ... lamp operator
James Heerdegen ... dolly grip
Zach Henderson ... additional grip
Edward Herrera ... electrician: rigging
Aric Jacobson ... dolly grip
Kevin Janicelli ... chief lighting technician
Jennie Jeddry ... second assistant camera
Jacob Kane ... grip
Jim Kerwin ... base camp genny op
Warren King ... additional electrician
Kate Larose ... first assistant camera
Nate Loehrke ... rigging electrician (as Nathaniel Loehrke)
Edward W. Lowry ... first company grip (as Ed Lowry)
Scott Maher ... lighting board operator
Michael C. Maronna ... best boy electric / electrician
Alan J. Mehlbrech ... camera operator: "b" camera (as Alan Mehlbrech)
Mike 'Electric' Mervilde Jr. ... company grip
Gennarro Morrone ... lamp operator
John Nasta ... grip
Tim Norman ... camera operator: "a" camera
Rocco Palmieri ... rigging gaffer
Ronald Plant ... rigging key grip
Cullie Poseria ... grip
Harry Pray IV ... lighting technician
Scott Read ... Genny operator
Kurt Rimmel ... first company grip
Darren Ryan ... video playback operator
Ian Schneider ... camera production assistant
Joseph Sciretta ... chief lighting technician (as Joe Sciretta)
Mike Sime ... video playback operator
Yoshi Sonoda ... lamp operator
Jeremy Specce ... rigging electrician
Dave Steinberg ... best boy rigging electric
Ryan Strong ... company grip
Perry Unjang ... company grip
Joseph Viano ... best boy rigging grip
Robert Vuolo ... best boy electric
John C. Walker ... digital loader
Jeremy Weishaar ... lamp operator
JoJo Whilden ... still photographer
Adam Barbay ... grip (uncredited)
Chad Brewer ... rigging electrician (uncredited)
Myo Campbell ... camera loader (uncredited)
Chris Cochran ... grip (uncredited)
Tom Concordia ... still photographer (uncredited)
Kyle D. Moore ... electrician (uncredited)
Tod Olivieri ... electrician (uncredited)
Michael Parmelee ... still photographer (uncredited)
James Phelps ... electrician (uncredited)
Malcolm A. Purnell ... first assistant camera (uncredited)
Guillaume Renberg ... remote camera operator (uncredited)
Mark Schwentner ... shop electric (uncredited)
Deborah Zometa ... rigging electrician (uncredited)

Casting Department 

John E. Andrews ... casting associate (as John Andrews)
Julianna LaRosa ... executive casting assistant
Erin Weintraub ... executive in charge of casting
Jamie Jacobson ... child extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Ngina Bowen ... costume supervisor
Amy C. Bradshaw ... assistant costume designer
Gifford Byrne ... costume coordinator
Carmen Campbell ... additional set costumer
Dana Covarrubias ... additional set costumer
Terrell Dudley ... costume p.a.
Jessica Glenn ... assistant costume designer
Rhonney Greene ... set costumer
Carol McLennan ... set costumer
Roseann Milano ... wardrobe supervisor
Jessica S. Smith ... wardrobe supervisor
Ellen Pittman Stockbridge ... key tailor
Brooke Bennett ... costume assistant (uncredited)
Jenna Swartz Francke ... shopper (uncredited)
Hannah Hogan ... costume coordinator (uncredited)
Marguerite Shields ... costume production assistant (uncredited)
Jami Villers ... costume assistant (uncredited)
Alissa Wehrli ... costume shopper (uncredited)

Editorial Department 

Tony D'Amore ... colorist
Sally Anne Fuscoe ... assistant editor
Kevin Lonano ... dailies operator
Tara McSherry ... post-production coordinator
Eric Nohelty ... post-production assistant (uncredited)
Nathaniel Park ... editor: main titles (uncredited)

Location Management 

Douglas Armitage ... location unit assistant
David Chambers ... location manager
Kimberly Feinman ... location coordinator
Cat Hannon ... location coordinator
Rob Herling ... location assistant/scout
M.J. Magbanua ... location coordinator
Daniel Pollack ... location scout
Pat Sones ... location manager (as Pat Weber Sones)
J.P. Varady ... location assistant/scout
Alex Berard ... location assistant (uncredited)
Rob Coleman ... assistant location manager (uncredited)
Jayar Myers ... location scout (uncredited)

Music Department 

Kevin J. Edelman ... music supervisor
Chris McGeary ... music editor
Abhijit Vaghani ... composer: additional music, BGM
Angela Claverie ... assistant music editor (uncredited)
Tommy Lockett ... music editor (uncredited)

Transportation Department 

Kenny Gaskins ... transportation captain
James A. Keegan ... transportation co-captain
David Boyde ... transportation (uncredited)
Theodore Brown Jr. ... transportation (uncredited)
Eddie Buzzo ... transportation (uncredited)
Jason Cipolla ... transportation (uncredited)
Reginald Crute ... transportation (uncredited)
Michael E. Devereaux ... transportation (uncredited)
Robert Fennimore ... transportation (uncredited)
Paul Kane ... transportation (uncredited)
Sean Kelly ... transportation (uncredited)
Larry 'Reg Dunlop' McGee ... transportation (uncredited)
Sean McNay ... transportation (uncredited)
Jeremy Olszewski ... transportation (uncredited)
Matt Stapleton ... transportation (uncredited)
Donnie Thompson ... transportation (uncredited)
Gilbert S. Williams ... transportation (uncredited)
Tony Wisnom ... transportation (uncredited)

Other crew 

Theron Alford ... set production assistant
Ashley Brim ... assistant: Michael Cuesta
Faith Brooks ... production coordinator (as Marlene Faith Brooks)
Salome Buelow ... office production assistant
Kyle Cooper ... title sequence executive producer
Molly Corbally ... office production assistant
Olenka Denysenko ... script supervisor
Steve Gottfried ... script coordinator
Nora Graller ... additional set production assistant
Colin Herlihy ... assistant: John David Coles
Louie Inizio ... lead medic
Lauren Koenig ... second assistant accountant
Jessica Lee ... assistant: Alysse Bezahler
Joseph Lombardi ... payroll accountant
Josh Mankoff ... production assistant
Kammie Mann ... assistant: Alysse Bezahler
Jason Michael Matthews ... assistant production coordinator
William Meny ... production assistant
Tarik Middleton ... accounting clerk
Tenita Murray ... key first assistant accountant
Nick Noyes ... unit production assistant
Angela Persico ... additional set production assistant
Tina Quach ... production assistant
Brian Rodenbeck ... assistant: Robert Doherty
Sarah Rubenstein ... production accountant
Megan Shaffer ... assistant production coordinator
Nicki Slack ... office production assistant
Logan Steinhardt ... office assistant / office production assistant
Heyward Thomas ... script coordinator
Michael Tuths ... office production assistant
Ramona Valentin ... cast security (uncredited)
Angelique Villegas ... additional set production assistant
Ian M. Adelson ... production assistant (uncredited) / set production assistant (uncredited)
Rob Alicea ... production assistant (uncredited)
Ron Bottitta ... adr voice (uncredited)
Clay Broaddus ... additional production staff (uncredited)
Kyle Burstein ... set production assistant (uncredited)
Jp Caldeano ... crew support (uncredited)
Simon Clowes ... title designer (uncredited)
Deb Cole ... specialty product placement (uncredited)
Eduardo Díaz Marqués ... payroll clerk (uncredited)
Elizabeth Fisher ... set production assistant (uncredited)
Michelle Flevotomas ... set production assistant (uncredited)
Douglas N. Honorof ... dialect coach (uncredited)
Timothy Klein ... stand-in (uncredited)
Kelly Mahoney ... key set production assistant (uncredited)
Wayne Petrucelli ... cast security (uncredited)
Eric Reitz ... production secretary (uncredited)
Ryan Robertson ... main title producer (uncredited)
CarloVito Santangelo ... additional production assistant (uncredited)
Robert Spence ... key second assistant accountant (uncredited)
Sarah Townsend ... additional floor runner: UK (uncredited)
Shawn Tracy ... payroll clerk (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page