Edit
Klondike (TV Mini-Series 2014– ) Poster

(2014– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Simon Cellan Jones ... (6 episodes, 2014)

Series Writing Credits  

Rachel Abramowitz ... (3 episodes, 2014)
Joshua Goldin ... (3 episodes, 2014)
Charlotte Gray ... (6 episodes, 2014)
Paul Scheuring ... (3 episodes, 2014)

Series Cast  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
 Father Judge 6 episodes, 2014
...
...
...
 Swiftwater Bill 4 episodes, 2014
...
Ronald F.T. Bettis ...
 Townsman / ... 3 episodes, 2014
...
 Reporter 3 episodes, 2014
...
 Cavendesh 2 episodes, 2014
Bill Baksa ...
 Bartender / ... 2 episodes, 2014
...
 First Mate 2 episodes, 2014
...
 Maid Mary 2 episodes, 2014
Cliff Liknes ...
 Scumbag #1 2 episodes, 2014
...
...
 Card Playing Mountie 2 episodes, 2014
Chris Austman ...
Randy Birch ...
 Half-Mad Miner 1 episode, 2014
Cody Bird ...
Graeme Black ...
 Krueger 1 episode, 2014
...
 Young Mountie 1 episode, 2014
...
 Beckett 1 episode, 2014
...
 Mountie 1 episode, 2014
...
 Courtesan 1 episode, 2014
Christopher Clare ...
 Colorado Bartender 1 episode, 2014
Pamela Crawford ...
 Saloon Singer 1 episode, 2014
Andy Curtis ...
 Shopkeeper Stan 1 episode, 2014
...
 Dyea Vendor 1 episode, 2014
Caleb Ellsworth-Clark ...
Chief Leonard George ...
 Older Tingit Hunter 1 episode, 2014
Fred Hillyer ...
 Mortician 1 episode, 2014
James D. Hopkin ...
Sean Hoy ...
 Heckler 2 1 episode, 2014
...
 Heckler 1 1 episode, 2014
Adam Jack ...
 Bar Patron 1 episode, 2014
Chris Kelly ...
 Bystander 1 episode, 2014
Ian Kilburn ...
 Booted Miner 1 episode, 2014
Christian Laurian Kerr ...
Wade Lameman ...
 Younger Tingit 1 episode, 2014
Terry Lawrence ...
 Hotel Clerk 1 episode, 2014
Johnny Mah ...
 Mr. Night 1 episode, 2014
...
...
 Student 1 episode, 2014
...
 Tolstoy 1 episode, 2014
...
...
Michael Shepherd ...
 Grizzled Miner 1 episode, 2014
Reid Spencer ...
 Boatseller 1 episode, 2014
...
 Realtor 1 episode, 2014
...
 Courtesan 2 1 episode, 2014
...
 Mill Worker 1 episode, 2014
Chris Yee ...
 Chinese Dealer 1 episode, 2014
Tim Ajro ...
...
 Reporter #2 1 episode, 2014
...
 Fighter 1 episode, 2014
...
 Dentist 1 episode, 2014
Vanessa Holmes ...
 Ed, the Miner's Wife 1 episode, 2014
...
 Dan Condon 1 episode, 2014
...
 Scumbag #3 1 episode, 2014
...
 Laughing Mountie 1 episode, 2014
Stafford Perry ...
Larry Reese ...
 McDonald 1 episode, 2014
...
 Soapy's Tingit Girl 1 episode, 2014
David van Belle ...
Aaron Zeffer ...
 Slit-Throat Mountie 1 episode, 2014
Dave El Wray ...
 Merchant / ... (uncredited) 6 episodes, 2014
Jeff Hanni ...
 Shop Keeper / ... (uncredited) 6 episodes, 2014
Trevor Woroby ...
 Townsfolk (uncredited) 6 episodes, 2014
Sean Nicholson ...
 Townsman (uncredited) 4 episodes, 2014
...
 Townsman (uncredited) 3 episodes, 2014
Devin Eason ...
 Townsman (uncredited) 2 episodes, 2014
...
 NWMP Constable (uncredited) 1 episode, 2014
...
 Chinese Lady (uncredited) 1 episode, 2014
...
 Miner (uncredited) 1 episode, 2014
Jules Hobson ...
 Boat Builder (uncredited) 1 episode, 2014
...
 Bathhouse Patron (uncredited) 1 episode, 2014
...
 Bar Girl (uncredited) 1 episode, 2014

Series Produced by 

Christina Cieri ... coordinating producer: Discovery Channel (6 episodes, 2014)
Michael Frislev ... producer (6 episodes, 2014)
Clayton Krueger ... co-producer (6 episodes, 2014)
Chad Oakes ... producer (6 episodes, 2014)
Paul Scheuring ... executive producer (6 episodes, 2014)
Erin Smith ... line producer (6 episodes, 2014)
Rachel Abramowitz ... consulting producer (3 episodes, 2014)
Ridley Scott ... executive producer (2 episodes, 2014)
Clara George ... producer (1 episode, 2014)
Dolores Gavin ... executive producer: Discovery Channel (unknown episodes)
Joshua Goldin ... consulting producer (unknown episodes)
Charlotte Gray ... consulting producer (unknown episodes)
John Morayniss ... executive producer (unknown episodes)
Eileen O'Neill ... executive producer: Discovery Channel (unknown episodes)
Michael Rosenberg ... executive producer (unknown episodes)
David W. Zucker ... executive producer (unknown episodes)

Series Music by 

Adrian Johnston ... (6 episodes, 2014)

Series Cinematography by 

Mike Eley ... (6 episodes, 2014)

Series Casting By 

Candice Elzinga ... (6 episodes, 2014)
Rhonda Fisekci ... (1 episode, 2014)

Series Production Design by 

Ken Rempel ... (6 episodes, 2014)

Series Art Direction by 

Trevor Smith ... (6 episodes, 2014)

Series Set Decoration by 

Paul Healy ... (6 episodes, 2014)

Series Costume Design by 

Joanne Hansen ... (6 episodes, 2014)

Series Makeup Department 

Gail Kennedy ... makeup department head / special makeup effects artist (6 episodes, 2014)
Angela McIntosh ... assistant makeup artist (6 episodes, 2014)
Linda Bourgon ... first assistant hair stylist (1 episode, 2014)
Jo-Dee Thomson ... hair designer (1 episode, 2014)
David Trainor ... special makeup effects technician (1 episode, 2014)

Series Production Management 

Jon Brayford ... post production manager (6 episodes, 2014)
Petros Danabassis ... unit production manager (6 episodes, 2014)
Michael Fischler ... production manager: for Discovery (6 episodes, 2014)
Sarah Parfitt ... post-production supervisor (1 episode, 2014)
David Cooke ... post-production manager (unknown episodes)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Martin Pedersen ... second assistant director (6 episodes, 2014)
Chris Cinnamon ... third assistant director (1 episode, 2014)
Lisa Jemus ... daily third assistant director (1 episode, 2014)
Mumtaz Robson ... daily trainee assistant director (1 episode, 2014)

Series Art Department 

Jackie Bagley ... graphics designer (6 episodes, 2014)
Drew Bakgaard ... set dresser (6 episodes, 2014)
Barbara Chandler ... paint foreman (6 episodes, 2014)
Jack Crowells ... lead set dresser (6 episodes, 2014)
Coral Dambrauskas ... greens head (6 episodes, 2014)
David R. Dennis ... set dresser (6 episodes, 2014)
Craig Humphries ... assistant art director (6 episodes, 2014)
Charmaine Husum ... sign painter (6 episodes, 2014)
Crystal Husum ... paint coordinator (6 episodes, 2014)
Steven Kajorinne ... on-set dresser (6 episodes, 2014)
Alex Lingnau ... on-set dresser (6 episodes, 2014)
Chauntel Swann ... painter (6 episodes, 2014)
Joel Tobman ... art department coordinator (6 episodes, 2014)
Ken Wills ... property master (6 episodes, 2014)
Trevor Woroby ... carpenter (6 episodes, 2014)
Darcy Healy ... props (1 episode, 2014)
Amber Humphries ... set decoration buyer (1 episode, 2014)
Kelly Wills ... props (1 episode, 2014)

Series Sound Department 

Peter Burgis ... foley artist (6 episodes, 2014)
Ricky Butt ... foley artist (6 episodes, 2014)
Philip Clements ... foley editor (6 episodes, 2014)
Matt Coffey ... backgrounds editor (6 episodes, 2014)
Iain Eyre ... adr supervisor (6 episodes, 2014)
Luis Fernandez Garcia ... assistant sound re-recording mixer (6 episodes, 2014)
Sue Harding ... foley artist (6 episodes, 2014)
Stuart Hilliker ... re-recording mixer (6 episodes, 2014)
Andy Kennedy ... sound effects editor (6 episodes, 2014)
Adam Lavis ... sound studio support (6 episodes, 2014)
Jason Lawrence ... dialogue editor (6 episodes, 2014)
Michael Leder ... boom operator (6 episodes, 2014)
Mike Markiw ... production sound mixer (6 episodes, 2014)
Juraj Mravec ... foley editor / foley recordist (6 episodes, 2014)
Steve Parr ... score mixer (6 episodes, 2014)
Brent Planiden ... adr recorder: adr editor / sound editor (6 episodes, 2014)
Ella Rothero ... crowd editor (6 episodes, 2014)
John Sawa ... sound effects editor (6 episodes, 2014)
Catherine Thomas ... foley recordist & editor (6 episodes, 2014)
Lee Walpole ... supervising sound editor (6 episodes, 2014)
Joe Beal ... assistant sound editor (3 episodes, 2014)
Jeremy Underwood ... adr engineer / adr recordist (3 episodes, 2014)
Kevin Belen ... adr recordist (1 episode, 2014)
Frank Laratta ... sound designer (1 episode, 2014)
Brad Martin ... sound utility (1 episode, 2014)
Peter Gleaves ... adr mixer (uncredited) (6 episodes, 2014)

Series Special Effects by 

Brandon Allen ... special effects assistant (6 episodes, 2014)
Tony Lazarowich ... special effects supervisor (6 episodes, 2014)
Cara E. Anderson ... special effects buyer (1 episode, 2014)
David Benediktson ... special effects coordinator (1 episode, 2014)
Tevin Maker ... special effects technician (1 episode, 2014)
Maurice Routly ... special effects assistant (1 episode, 2014)

Series Visual Effects by 

Michal Cavoj ... digital matte painter (6 episodes, 2014)
Dalibor Cee ... visual effects artist (6 episodes, 2014)
Martin Dolezal ... compositor (6 episodes, 2014)
Gabriela Hadová ... senior matte painter (6 episodes, 2014)
Lukas Herrmann ... matte painting supervisor (6 episodes, 2014)
Tomas Kalhous ... head of 2D: UPP (6 episodes, 2014)
Vaclav Kostun ... tracking/matchmove/layout artist (6 episodes, 2014)
Petr Marek ... set visual effects supervisor (6 episodes, 2014)
Lucie Mihalova ... vfx production assistant: UPP (6 episodes, 2014)
Djordje Milasinovic ... digital compositor: UPP (6 episodes, 2014)
Viktor Muller ... visual effects supervisor (6 episodes, 2014)
Ondrej Necas ... digital compositor: UPP (6 episodes, 2014)
George Pinkava ... digital compositor: UPP (6 episodes, 2014)
Viktor Plch ... Head of 3d departement / head of 3d departement (6 episodes, 2014)
Csaba Pépp ... digital compositor (6 episodes, 2014)
Jiri Stamfest ... senior matte paint artist (6 episodes, 2014)
Jakub Strauss ... visual effects artist (6 episodes, 2014)
Jan Wagner ... digital compositor (6 episodes, 2014)
Roman Weisgerber ... digital compositor (5 episodes, 2014)
Silvia Debnarova ... digital compositor (3 episodes, 2014)
Marketa Fulinova ... digital compositor (3 episodes, 2014)
Francesco Dell'Anna ... digital compositor (1 episode, 2014)
Mario Jaros ... visual effects artist (1 episode, 2014)
Naoki Oyagi ... digital compositor (1 episode, 2014)
Stepan Pazderka ... digital compositor: UPP (1 episode, 2014)
Robert Pik ... senior compositor (1 episode, 2014)
Nick Timms ... online visual effects (1 episode, 2014)
Vaclav Uhlir ... track/matchmove artist (1 episode, 2014)
Frantisek Vaclavek ... visual effects artist (1 episode, 2014)
Tomas Bezdecka ... matte paint artist (uncredited) (1 episode, 2014)

Series Stunts 

Guy Bews ... stunt coordinator (6 episodes, 2014)
Sally Bishop ... stunt double: Abbie Cornish (1 episode, 2014)
Alex Chiang ... stunts (1 episode, 2014)
Dan Pelchat ... stunt double: Meeker (1 episode, 2014)
Eugene Brave Rock ... stunt performer (1 episode, 2014)
Jodi Stecyk ... stunt performer (1 episode, 2014)

Series Camera and Electrical Department 

Chad Biesenthal ... grip (6 episodes, 2014)
Amelia Doescher ... lighting technician (6 episodes, 2014)
Michael Dymock ... second assistant camera (6 episodes, 2014)
Daryl Hartwell ... camera operator: "a" camera (6 episodes, 2014)
Michael McManus ... grip (6 episodes, 2014)
Tim Milligan ... camera operator / additional camera operator (6 episodes, 2014)
Dan Power ... still photographer (6 episodes, 2014)
Kyle Robson ... grip (6 episodes, 2014)
Chris Speers ... best boy/grip (6 episodes, 2014)
Mark Allan ... second assistant camera: additional (4 episodes, 2014)
Janine St. Jean ... rigging electrician (3 episodes, 2014)
Chris Banting ... camera operator: "b" camera (1 episode, 2014)
Donovan Fraser ... first assistant camera: "b" camera (1 episode, 2014)
Ian Seabrook ... underwater camera operator (1 episode, 2014)
Carey Toner ... a camera/steadicam operator (1 episode, 2014)
Landin Walsh ... rigging gaffer (1 episode, 2014)
Craig Wrobleski ... splinter unit director of photography/"c" camera operator (1 episode, 2014)

Series Casting Department 

Zoë Shatwell ... casting assistant (6 episodes, 2014)

Series Costume and Wardrobe Department 

Ciara Brennan ... costume illustrator (6 episodes, 2014)
Carolyn Devins ... costume first hand / milliner (6 episodes, 2014)
Shelly Goldsack ... background costume coordinator (6 episodes, 2014)
Nancy Granfield ... assistant costume designer (6 episodes, 2014)
Mary Hyde-Kerr ... set supervisor (6 episodes, 2014)
Amanda Isaak ... truck costumer (6 episodes, 2014)
Frances Sweeney ... head cutter (6 episodes, 2014)
Christine Thomson ... background costume coordinator (6 episodes, 2014)
Odessa Bennett ... costume trainee (1 episode, 2014)
Tara Charran ... background truck costumer (1 episode, 2014)
Jessica Kalan ... costume assistant (1 episode, 2014)
Kim Lennox ... head ager/dyer (1 episode, 2014)
Cat Mudryk ... set costumer (1 episode, 2014)

Series Editorial Department 

Andrew Cave ... conform editor (6 episodes, 2014)
Lisa Clifford-Owen ... assistant editor (6 episodes, 2014)
Kate Fernandez ... directors assistant (6 episodes, 2014)
Adam Glasman ... digital colourist (6 episodes, 2014)
Ryan Lalonde ... dailies supervisor (6 episodes, 2014)
Faye Morgan ... post-production coordinator (6 episodes, 2014)
Raphi Hill ... assistant editor / first assistant editor (3 episodes, 2014)
Jesse Parker ... first assistant editor (3 episodes, 2014)
Stephen Boucher ... assembly editor (2 episodes, 2014)
Karenjit Sahota ... assistant editor (2 episodes, 2014)

Series Location Management 

Alexander McGregor ... assistant location manager (6 episodes, 2014)
Jason Nolan ... key assistant location manager / location scout (6 episodes, 2014)
Dennis Penney ... location manager (1 episode, 2014)

Series Music Department 

Rutger Arents ... scoring assistant (6 episodes, 2014)
Ralph Broos ... music executive (6 episodes, 2014)
Terry Davies ... conductor (6 episodes, 2014)
Sebastian Clobes ... scoring assistant (3 episodes, 2014)
Carla Deveux ... orchestra contractor: Brussels Philharmonic (3 episodes, 2014)
Rahel Feidler ... scoring coordinator (3 episodes, 2014)
Patrick Lemmens ... score recording engineer (3 episodes, 2014)
Tobias Hess ... scoring pro tools engineer (1 episode, 2014)

Series Transportation Department 

Grant McPhee ... transportation coordinator (6 episodes, 2014)
Doug Slupski ... driver: star trailers (6 episodes, 2014)
C.J. Hannis ... driver (3 episodes, 2014)

Series Other crew 

Jay Daniel Beechinor ... associate to the producers (6 episodes, 2014)
Katrina Carrasco ... trainee production coordinator (6 episodes, 2014)
Kim Goddard-Rains ... production coordinator (6 episodes, 2014)
Pamela B. Green ... title designer (6 episodes, 2014)
Roisin Henehan ... section 481 finance (6 episodes, 2014)
Adam Lawrence ... post production assistant (6 episodes, 2014)
John Malakoff ... director of production travel: ALTOUR travel (6 episodes, 2014)
Marion Milner ... script supervisor (6 episodes, 2014)
Jennifer Omoth ... first assistant accountant (6 episodes, 2014)
Maye Ornelas ... production coordinator: Entertainment One (6 episodes, 2014)
Aaron Pagniano ... office production assistant: Scott Free Productions (6 episodes, 2014)
Glenton Richards ... assistant to creator/executive producer (6 episodes, 2014)
Brock Skretting ... production assistant (6 episodes, 2014)
Jarik Van Sluijs ... title designer (6 episodes, 2014)
Matt Watterworth ... production assistant (2 episodes, 2014)
Bill Colley ... train engineer (1 episode, 2014)
Darius de Andrade ... set production assistant (1 episode, 2014)
Stacey Douglas ... assistant production coordinator (1 episode, 2014)
Jan Gillan ... first assistant accountant (1 episode, 2014)
Luigi Riscaldino ... stand-in: Richard Madden (1 episode, 2014)
Esther Scannell ... first assistant accountant (1 episode, 2014)
Leslie Maynes ... production accountant (unknown episodes)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs

Contribute to This Page