Edit
Atlantis (TV Series 2013–2015) Poster

(2013–2015)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Justin Molotnikov ... (8 episodes, 2013-2015)
Declan O'Dwyer ... (6 episodes, 2013-2014)
Alice Troughton ... (5 episodes, 2013)
Lawrence Gough ... (3 episodes, 2015)
Jeremy Webb ... (2 episodes, 2013)
Julian Murphy ... (1 episode, 2015)

Series Writing Credits  

Johnny Capps ... (created by) (25 episodes, 2013-2015)
Julian Murphy ... (created by) (25 episodes, 2013-2015)
Howard Overman ... (created by) (25 episodes, 2013-2015)
Julian Jones ... (4 episodes, 2013-2015)
Richard McBrien ... (4 episodes, 2013-2015)
Lucy Watkins ... (3 episodes, 2013-2015)

Series Cast  

...
 Hercules (25 episodes, 2013-2015)
...
 Jason (25 episodes, 2013-2015)
...
 Pythagoras (25 episodes, 2013-2015)
...
 Ariadne (21 episodes, 2013-2015)
...
 Pasiphae (19 episodes, 2013-2015)
...
 Medusa (13 episodes, 2013-2015)
...
 The Oracle (12 episodes, 2013-2015)
...
 Medea (11 episodes, 2014-2015)
...
 Melas (11 episodes, 2013-2015)
...
 Goran (10 episodes, 2014-2015)
...
 Minos (8 episodes, 2013)
...
 Heptarian (8 episodes, 2013)
...
 Cilix (6 episodes, 2014-2015)
...
 Helena (6 episodes, 2013)
...
 Dion (5 episodes, 2014)
...
 Ramos (5 episodes, 2013)
...
 Korinna (5 episodes, 2013)
...
 Cassandra (5 episodes, 2015)
...
 Daedalus (5 episodes, 2013-2015)
Martyn Mayger ...
 Atlantean / ... (5 episodes, 2013)
Joseph Timms ...
 Icarus (4 episodes, 2015)
...
 Delmos (3 episodes, 2015)
...
 Critias (3 episodes, 2014-2015)
...
 Orpheus (3 episodes, 2014)
Lou Broadbent ...
 Ione (3 episodes, 2013)
...
 Aeson / ... (3 episodes, 2013-2015)
Jason Baughan ...
 Patrol Guard / ... (3 episodes, 2015)
...
 Cells Guard / ... (3 episodes, 2015)
...
 Telemon (2 episodes, 2014)
...
 Circe (2 episodes, 2013)
...
 Sarpedon (2 episodes, 2014)
...
 Eurydice (2 episodes, 2014)
...
 Alytarch (2 episodes, 2013-2014)
...
 Diagoras (2 episodes, 2014)
...
 Miras (2 episodes, 2014)
...
 Diocles (2 episodes, 2015)
...
 Nestor (2 episodes, 2015)
Ciaran Griffiths ...
 Cyrus (2 episodes, 2013)
Marko Bennachimo ...
 Fighter / ... (2 episodes, 2013)
Helen Evans ...
 Villager (2 episodes, 2013)
Gerald Royston Horler ...
 Greek Fighter / ... (2 episodes, 2013)
...
 Mac (1 episode, 2013)
Paul Jacobs ...
 Soldier 1 (1 episode, 2015)
Charlie De Selo ...
 Guard (1 episode, 2013)
...
 Nicias (1 episode, 2014)
Harry Dickman ...
 Gallus (1 episode, 2013)
Sam Swann ...
 Keos (1 episode, 2015)
...
 Itheus (1 episode, 2013)
...
 Aias (1 episode, 2013)
...
 Kyros (1 episode, 2013)
...
 Medios (1 episode, 2013)
...
 Crios (1 episode, 2013)
...
 Stolos (1 episode, 2013)
...
 King Laius (1 episode, 2013)
...
 Eunapius (1 episode, 2013)
...
 Eos (1 episode, 2013)
...
 Elias (1 episode, 2013)
...
 Arcas (1 episode, 2013)
...
 Charon (1 episode, 2013)
Darren Morfitt ...
 Nilas (1 episode, 2013)
Simon Nehan ...
 Maro (1 episode, 2013)
Philip Correia ...
 Leonidas (1 episode, 2014)
...
 Celandine (1 episode, 2013)
...
 Atalanta (1 episode, 2013)
...
 Otus (1 episode, 2013)
...
 Jocasta (1 episode, 2013)
...
 Hestia (1 episode, 2013)
...
 Areto (1 episode, 2014)
John Conroy ...
 Thaddeus (1 episode, 2013)
...
 Pallos (1 episode, 2013)
...
 Sabas (1 episode, 2013)
...
 Philemon (1 episode, 2013)
...
 Karpos (1 episode, 2013)
...
 Tiresius (1 episode, 2013)
...
 Derian (1 episode, 2014)
Abigail Rose ...
 Rhea (1 episode, 2014)
...
 Galenos (1 episode, 2015)
...
 Leon (1 episode, 2015)
...
 Baucis (1 episode, 2013)
...
 Campe (1 episode, 2013)
Gary Kane ...
 Harmon (1 episode, 2013)
Josh Sneesby ...
 Evandros (1 episode, 2013)
Emily Taaffe ...
 Elpis (1 episode, 2013)
Frances Tomelty ...
 Anysia (1 episode, 2013)
Sally Dexter ...
 Deina (1 episode, 2014)
...
 Lycidas (1 episode, 2015)
...
 Xanthos (1 episode, 2015)
Ross Waiton ...
 Curfew Soldier (1 episode, 2015)
Thomas Aldersley ...
 Mikos (1 episode, 2013)
Richard Clews ...
 Thanos (1 episode, 2013)
David Lloyd ...
 Nereus (1 episode, 2013)
...
 Dymas (1 episode, 2013)
...
 Andreas (1 episode, 2013)
Ellie Haddington ...
 Enyo (1 episode, 2014)
Naomi Everson ...
 Eris (1 episode, 2013)
Jimmy Johnston ...
 Critias (1 episode, 2013)
...
 Alcaeus (1 episode, 2013)
...
 Shabaka (1 episode, 2013)
...
 Pemphredo (1 episode, 2014)
Kemal Sylvester ...
 Cleon (1 episode, 2014)
...
 Helena (1 episode, 2013)
...
 Demetria (1 episode, 2013)
Danny Midwinter ...
 Codros (1 episode, 2013)
Rhodri Miles ...
 Kallias (1 episode, 2013)
...
 Therus (1 episode, 2013)
...
 Sophia (1 episode, 2013)
...
 Rizon (1 episode, 2014)
...
 Alastor (1 episode, 2014)
John Draycott ...
 Tavern Owner (1 episode, 2015)
...
 Theos (1 episode, 2013)
Ethan James ...
 Baby (1 episode, 2013)
George James ...
 Baby (1 episode, 2013)
Ben Adams ...
 Patrol Guard (1 episode, 2015)
...
 Soldier (1 episode, 2013)
Nicholas McGaughey ...
 Biton (1 episode, 2013)
...
 Tormented Soul (1 episode, 2013)
Mark Jury ...
 Bull leaper (1 episode, 2013)
Elle van Knoll ...
 Maenad (1 episode, 2013)
Barrie Martin ...
 Atlantian (1 episode, 2013)
...
 Competitor / ... (1 episode, 2013)
Leo Chell ...
 Atlantean Guard / ... (uncredited) (5 episodes, 2014-2015)
Paul Blackwell ...
 Atlantan (uncredited) (4 episodes, 2013)
Omar Kalik ...
 Atlantean Guard / ... (uncredited) (3 episodes, 2013-2014)
Hugh Holman ...
 Nobleman (uncredited) (3 episodes, 2013)
Nik Davies ...
 Colchean / ... (uncredited) (3 episodes, 2014)
Steve Brunton ...
 Undead Soldier (uncredited) (2 episodes, 2013-2014)
Stuart Davidson ...
 Lysis's Masseur (uncredited) (1 episode, 2013)
Helena Dennis ...
 Maenad (uncredited) (1 episode, 2013)
...
 Lysis (uncredited) (1 episode, 2013)
Séamus Hanly ...
 Atlantean (uncredited) (1 episode, 2013)
...
 Nobleman (uncredited) (1 episode, 2013)
Adam Rabinowitz ...
 Atlantean Soldier (uncredited) (1 episode, 2013)
Neil Alexander Smith ...
 Kyros' Henchman (uncredited) (1 episode, 2013)
Mitchell Thornton ...
 Atlantis City Guard (uncredited) (1 episode, 2013)
...
 Doros (uncredited) (1 episode, 2013)
Shelby James Williams ...
 Atlantean Guard (uncredited) (1 episode, 2013)
Richard James-Neale ...
 Undead Soldier (uncredited) (1 episode, 2014)
...
 Leaper (uncredited) (1 episode, 2014)
...
 Undead Soldier (uncredited) (1 episode, 2014)
...
 Townsfolk (uncredited) (1 episode, 2014)
...
 Gladiator 1 (uncredited) (1 episode, 2015)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Johnny Capps ... executive producer (25 episodes, 2013-2015)
Rachel Knight ... co-producer (25 episodes, 2013-2015)
Julian Murphy ... executive producer (25 episodes, 2013-2015)
Howard Overman ... executive producer (25 episodes, 2013-2015)
Gareth Williams ... associate producer / producer (25 episodes, 2013-2015)
Amanda Wilkie ... co-producer (13 episodes, 2013)
Bethan Jones ... executive producer: BBC (12 episodes, 2014-2015)
Alexandra Kosevic ... line producer (12 episodes, 2014-2015)

Series Music by 

Rob Lane ... (13 episodes, 2013)
Stuart Hancock ... (12 episodes, 2014-2015)
Rohan Stevenson ... (7 episodes, 2013)
James Gosling ... (4 episodes, 2013)

Series Cinematography by 

Ashley Rowe ... (9 episodes, 2013-2015)
Dale McCready ... (9 episodes, 2013-2014)
Dave Garbett ... (7 episodes, 2013-2015)

Series Film Editing by 

Simon Reglar ... (7 episodes, 2013-2015)
Mark Thornton ... (7 episodes, 2013-2015)
Tom White ... (5 episodes, 2013-2015)
Jeremy Strachan ... (4 episodes, 2013-2014)
Calum Ross ... (2 episodes, 2014-2015)

Series Casting By 

Andy Pryor ... (13 episodes, 2013)
Toby Whale ... (11 episodes, 2014-2015)

Series Production Design by 

Paul Cripps ... (13 episodes, 2013)
Alison Riva ... (12 episodes, 2014-2015)

Series Art Direction by 

Stacey Dickinson ... (8 episodes, 2013)
Tristan Peatfield ... (8 episodes, 2013)
David McHenry ... (6 episodes, 2015)
Sam Stokes ... (6 episodes, 2015)
Aziz Hamichi ... (2 episodes, 2013)

Series Costume Design by 

Jane Spicer ... (25 episodes, 2013-2015)

Series Makeup Department 

Victoria Nugent ... junior make-up artist / makeup trainee (18 episodes, 2013-2015)
Betsan Dafydd ... crowd make-up & hair (13 episodes, 2013)
Rosie Octon ... makeup artist (13 episodes, 2013)
James Spinks ... makeup artist (13 episodes, 2013)
Jody Williams ... hair designer / makeup designer (13 episodes, 2013)
Maria Zimmerman ... makeup artist (13 episodes, 2013)
Megan Bowes ... make-up artist (12 episodes, 2014-2015)
Natalie Cook ... make-up artist (12 episodes, 2014-2015)
Helen Tucker ... make-up & hair designer / makeup designer / make up designer: hair designer / hair designer: makeup designer (12 episodes, 2014-2015)
Sally Whelan ... make-up artist (12 episodes, 2014-2015)
Nel Bat ... makeup artist (10 episodes, 2013)
Mary Cooke ... hair & make up daily (6 episodes, 2013)
Adrian Rigby ... prosthetic makeup artist / prosthetic make-up artist (4 episodes, 2013-2014)
Chris Lyons ... special effects teeth (3 episodes, 2013-2014)
Jo Grover ... special makeup effects artist / prosthetic makeup artist (3 episodes, 2013)
Dan Frye ... prosthetics mould-maker (1 episode, 2013)
Shaune Harrison ... prosthetic artist (1 episode, 2013)
Andrea Leanza ... prosthetic sculptor: Medusa (1 episode, 2013)
Nicky Lissner ... make up/hair dailies (1 episode, 2013)
Sebastian Lochmann ... prosthetic sculptor (1 episode, 2013)
Sinead Sweeney ... contact lens optician (1 episode, 2013)
Rachel Coenen ... special makeup effects artist (1 episode, 2014)
Colum Mangan ... prosthetic make-up artist (1 episode, 2014)
Sunita Parmar ... prosthetic make-up artist (1 episode, 2014)

Series Production Management 

Clare Buxton ... post-production supervisor (22 episodes, 2013-2015)
Atlantis ... production manager (13 episodes, 2013)
Polly Hope ... production manager (12 episodes, 2014-2015)
Jeremy Burnage ... production manager (7 episodes, 2013)
Alexandra Kosevic ... production manager (6 episodes, 2013)
Rebecca Pearson ... unit manager (2 episodes, 2013)
Claude Albouze ... production supervisor: Morocco (1 episode, 2013)
Jake Sainsbury ... unit manager: dailies (1 episode, 2013)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Louisa Fielden ... second unit director (25 episodes, 2013-2015)
Delmi Thomas ... third assistant director (25 episodes, 2013-2015)
Adam Byles ... second assistant director (22 episodes, 2013-2015)
Hannah Cooke ... 3rd assistant director (12 episodes, 2014-2015)
Michael Llewellyn Williams ... floor runner (12 episodes, 2014-2015)
Simon Morris ... first assistant director (6 episodes, 2013-2015)
Gareth Webb ... third assistant director / additional floor runner (6 episodes, 2013-2015)
Simon .J. Aguirre ... first assistant director (5 episodes, 2013)
Dan Mumford ... first assistant director (5 episodes, 2014-2015)
James Mountain ... second assistant director (4 episodes, 2013)
Karima Guennouni ... second assistant director / third assistant director (3 episodes, 2013-2014)
Matt Carver ... first assistant director (3 episodes, 2013)
Paul Bennett ... second assistant director (3 episodes, 2014)
Kristian Dench ... first assistant director (3 episodes, 2014)
Jude Campbell ... first assistant director (3 episodes, 2015)
Will McDonagh ... second assistant director (3 episodes, 2015)
Tarik Ait Ben Ali ... first assistant director (1 episode, 2013)
Géraldine Bergé ... assistant director (1 episode, 2013)
Liam Lock ... assistant director (1 episode, 2013)
Tyrone Ridler ... first assistant director (1 episode, 2013)
Paul Collins-Reddin ... floor runner (1 episode, 2015)

Series Art Department 

Tom Major ... standby props / standby props daily (19 episodes, 2013-2015)
Andrew Shepherd ... stage hand / stagehand (19 episodes, 2013-2015)
Peter Davis ... head painter (13 episodes, 2013)
Jo Sansom ... draughtsman (13 episodes, 2013)
Elizabeth Marcussen ... prop buyer (12 episodes, 2014-2015)
Jonathan James Evans ... dressing propman (10 episodes, 2013)
Matthew Clark ... art department assistant (8 episodes, 2013)
Ron Dawling ... standby props (7 episodes, 2013)
Huw Pearce ... dressing props (7 episodes, 2013)
Jason Wood ... property master (7 episodes, 2013)
Joseph Craig ... construction manager (6 episodes, 2013)
Mair Jones ... props (6 episodes, 2013)
John Pinkerton ... scenic artist (6 episodes, 2013)
Katie Scopes ... production buyer (6 episodes, 2013)
Mark Stonehouse ... draughtsman (6 episodes, 2013)
Silas Gee Williams ... standby props (6 episodes, 2013)
Samantha Jay Cliff ... graphic artist (6 episodes, 2014)
Becca Djan ... art department assistant (6 episodes, 2015)
Gabriel Schucan ... storyboard artist (4 episodes, 2013)
Sarah Hauldren ... drafting (2 episodes, 2013)
Atlantis ... standby props (1 episode, 2013)
Idriss El Gholb ... standby props (1 episode, 2013)
Abdenabi Izlaguen ... props buyer: Morocco (1 episode, 2013)
Nathalie Tayton ... storyboard artist (1 episode, 2013)
Rebecca Gresham ... work experience (1 episode, 2014)
Tara Johnston ... art department seamstress: dailies (1 episode, 2014)
Stuart Rankmore ... stand by props (1 episode, 2015)
Eddie Murphy ... carpenter (uncredited) (13 episodes, 2013)
Jen Saguaro ... drapes (uncredited) (5 episodes, 2015)

Series Sound Department 

Ben Baird ... dubbing mixer (25 episodes, 2013-2015)
Jamie McPhee ... dubbing editor (25 episodes, 2013-2015)
Rob Price ... foley mixer (25 episodes, 2013-2015)
Alexej Mungersdorff ... dubbing editor (23 episodes, 2013-2015)
Chips Paul ... dubbing mixer (23 episodes, 2013-2015)
Mark Elson ... additional boom operator / boom operator (14 episodes, 2013-2014)
Adrian Bell ... sound recordist (13 episodes, 2013)
Ric Perrin ... boom operator (13 episodes, 2013)
Adam Ridge ... 2nd unit sound recordist / boom operator / second unit mixer (13 episodes, 2013)
John Lewis Aschenbrenner ... 2nd unit sound recordist (12 episodes, 2014-2015)
Steve Phillips ... sound recordist (12 episodes, 2014-2015)
James Trusson ... mix technician (12 episodes, 2014-2015)
Ruth Sullivan ... foley artist (3 episodes, 2013-2015)
Pat Boxshall ... dubbing editor (2 episodes, 2013)
Dom Corbisiero ... sound recordist (2 episodes, 2013)
Pip Norton ... dubbing mixer (2 episodes, 2013)
Brahim Ait Belkas ... sound assistant (1 episode, 2013)
Nourdine Zaoui ... boom operator (1 episode, 2013)
Jennifer Annor ... boom operator: second unit - dailies (uncredited) (4 episodes, 2013)

Series Special Effects by 

David Caunce ... special effects assistant / Special Effects Floor Supervisor (25 episodes, 2013-2015)
Andy Adam ... special effects floor supervisor (13 episodes, 2013)
Carl Ryan ... special effects (12 episodes, 2014-2015)
Leon Wright ... special effects assistant (7 episodes, 2014-2015)
Joe White ... special effects technician (6 episodes, 2014-2015)

Series Visual Effects by 

Michael Illingworth ... visual effects supervisor / visual effects supervisor: Vine FX (25 episodes, 2013-2015)
Martin Lake ... visual effects coordinator: Vine FX (25 episodes, 2013-2015)
Clare Norman ... visual effects producer: Vine FX / visual effects producer (25 episodes, 2013-2015)
Annabel Wright ... visual effects coordinator / visual effects coordinator: Vine FX (25 episodes, 2013-2015)
Ivor Middleton ... cg supervisor / cg supervisor: Vine FX (23 episodes, 2013-2015)
David Emeny ... compositor: Vine FX / digital compositor (21 episodes, 2013-2015)
Tim Potter ... 3D Generalist: Vine FX / 3D Generalist / 3d generalist: Vine FX (19 episodes, 2013-2014)
Antonio Rodríguez Díaz ... digital compositor / compositor: Vine FX (18 episodes, 2013-2014)
Thomas Müller ... look development and lighting lead: Vine FX (16 episodes, 2013-2014)
Andy Stevens ... awards editor: Vine fx (13 episodes, 2013)
Ben Turner ... compositor (13 episodes, 2013)
Alexandra Papavramides ... senior digital compositor (12 episodes, 2013)
Owyn Abram ... junior 3d generalist: Vine FX (12 episodes, 2014-2015)
Phil Smith ... compositor: Vine FX (12 episodes, 2014-2015)
Richard Worsley ... visual effects artist / matchmove artist (12 episodes, 2014-2015)
Katarzyna Ancuta ... compositor: Vine FX (11 episodes, 2013)
Peter Blackburn ... compositor: Vine FX (11 episodes, 2013)
Steven Bray ... compositor: Vine FX (11 episodes, 2013)
Steve Brown ... animator: Vine FX (11 episodes, 2013)
Adam Burnett ... creature td: Vine FX (11 episodes, 2013)
Rosemary Chester ... compositor: Vine FX (11 episodes, 2013)
Kia Coates ... compositor: Vine FX (11 episodes, 2013)
Andrea Falcone ... animator: Vine FX (11 episodes, 2013)
James Furlong ... digital matte painter: Vine FX (11 episodes, 2013)
Alex Galan ... lighter: Vine FX (11 episodes, 2013)
Sally Goldberg ... lead creature td: Vine FX (11 episodes, 2013)
Elysia Greening ... compositor: Vine FX (11 episodes, 2013)
Dante Harbridge Robinson ... concept artist & environment td: Vine FX (11 episodes, 2013)
John Hardwick ... compositor: Vine FX (11 episodes, 2013)
Robin Huffer ... lighting and environment look development lead: Vine FX (11 episodes, 2013)
Marc Hutchings ... compositor: Vine FX (11 episodes, 2013)
Chris Hyman ... systems support: Vine FX (11 episodes, 2013)
Ramin Kamal ... shader writer & pipeline td: Vine FX (11 episodes, 2013)
Lon Krung ... lead character artist: Vine FX (11 episodes, 2013)
Virgil Manning ... lead animator: Vine FX (11 episodes, 2013)
Matthew McKinney ... fx animator: Vine FX (11 episodes, 2013)
Jeff North ... 3d generalist: Vine FX / visual effects artist (11 episodes, 2013)
Matthew Plummer ... compositor: Vine FX (11 episodes, 2013)
Foad Shah ... compositor: Vine FX (11 episodes, 2013)
Elliot Staker ... matchmove & layout: Vine FX (11 episodes, 2013)
Mark Stepanek ... lighter: Vine FX (11 episodes, 2013)
Audrius Urbonavicius ... digital matte painter: Vine FX (11 episodes, 2013)
Rachel Ward ... animator: Vine FX (11 episodes, 2013)
Doug Winder ... digital matte painter: Vine FX (11 episodes, 2013)
Alex Betancourt ... lighting artist (9 episodes, 2014-2015)
Richard Fox ... digital compositor (6 episodes, 2014-2015)
Gert Van Dermeersch ... compositor (6 episodes, 2014)
Jaume Arteman ... digital compositor at Vine Fx (6 episodes, 2015)
Antony Allen ... compositor: Vine FX (5 episodes, 2014)
Tim Barter ... compositor: Prime Focus (uncredited) (1 episode, 2013)
Liam Morgan ... vfx runner work experience (uncredited) (1 episode, 2015)

Series Stunts 

Jason Oettle ... head stunt rigger (13 episodes, 2013)
Cedric Proust ... stunt coordinator / stunt supervisor (12 episodes, 2013-2015)
Olivier Sa ... stunt performer / stunt coordinator (9 episodes, 2014-2015)
Joseph Beddelem ... stunt coordinator / stunt performer / assistant stunt coordinator (8 episodes, 2013-2015)
Jo McLaren ... stunt coordinator (7 episodes, 2013)
Mathieu Lardot ... stunt performer (7 episodes, 2014-2015)
Sean Adames ... stunt performer / stunts (6 episodes, 2013-2014)
Andy Pilgrim ... stunt performer / stunt coordinator (5 episodes, 2013-2014)
Pablo Verdejo ... stunt performer / stunts (5 episodes, 2013-2014)
Ian Pead ... stunt performer / stunt double: Robert Emms (5 episodes, 2013)
Damien Buffard ... stunt performer (5 episodes, 2014-2015)
George Kirby ... stunt performer (5 episodes, 2014)
Dylan Jones ... horse master / horse master: UK (4 episodes, 2013-2015)
Dan Hirst ... stunt performer (4 episodes, 2013-2014)
Nicholas Daines ... stunt performer (4 episodes, 2013)
Christopher Schönning ... stunt performer (4 episodes, 2013)
Marcus Shakesheff ... Stunt double: Jack Donnelly (4 episodes, 2013)
Shane Steyn ... stunt performer (4 episodes, 2014)
Leigh Maddern ... stunt performer (4 episodes, 2015)
Sam Durrani ... stunts / stunt performer (3 episodes, 2013)
Ginger McCarthy ... wire stunt rigger (3 episodes, 2013)
Rory Mulroe ... stunt performer (3 episodes, 2013)
Ian van Temperley ... stunt performer (3 episodes, 2013)
John Medalin ... stunts / stunt performer (3 episodes, 2014-2015)
Freddie Mason ... stunts / stunt double: Joseph Timms (3 episodes, 2015)
James Pavey ... stunt performer (2 episodes, 2013-2015)
Benamara Azeddine ... stunt performer (2 episodes, 2013)
Frank Bakker ... stunt performer (2 episodes, 2013)
Hami Belal ... stunt performer (2 episodes, 2013)
Brahim Boukhizzou ... stunts (2 episodes, 2013)
Levan Doran ... stunt performer (2 episodes, 2013)
Benoît Fabre ... stunt performer (2 episodes, 2013)
Justin Pearson ... stunt performer (2 episodes, 2013)
Gary Cothenet ... stunt performer (2 episodes, 2014-2015)
George Bailey ... stunt performer (1 episode, 2013)
Lloyd Bass ... stunt performer (1 episode, 2013)
Fabre Benoît ... stunt performer (1 episode, 2013)
Matthew Cawley ... rider (1 episode, 2013)
James Cox ... stunt performer (1 episode, 2013)
James Embree ... stunt double (1 episode, 2013)
David Garrick ... stunt performer (1 episode, 2013)
Nic Goodey ... stunt performer (1 episode, 2013)
David R. Grant ... stunt performer (1 episode, 2013)
Matt Hermiston ... stunt performer (1 episode, 2013)
Gary Kane ... stunt performer (1 episode, 2013)
Robbie Keane ... stunt performer (1 episode, 2013)
Robert Lease ... rider (1 episode, 2013)
Andy Lister ... stunt double: Jack Donnelly (1 episode, 2013)
Erol Mehmet ... stunt performer (1 episode, 2013)
Casey Michaels ... stunt double: Emily Taaffe (1 episode, 2013)
Pete Olivant ... stunt performer (1 episode, 2013)
Joel Proust ... horse master (1 episode, 2013)
Matthew Stirling ... stunt performer (1 episode, 2013)
Karanja Yorke ... stunt double: Shabaka (1 episode, 2013)
Jason Curle ... stunt performer (1 episode, 2014)
Simon Whyman ... stunt performer (1 episode, 2014)
Alex Martin ... stunt actor (1 episode, 2015)
Louis Samms ... stunt double: Peter De Jersey (1 episode, 2015)

Series Camera and Electrical Department 

Simon Tanner ... electrician (25 episodes, 2013-2015)
Gary Chaisty ... gaffer (24 episodes, 2013-2015)
Owen Richards ... electrician (24 episodes, 2013-2015)
Craig Atkinson ... key grip (19 episodes, 2013-2015)
Max Friswell ... second assistant camera: 'b' camera, 2nd Unit / camera trainee (19 episodes, 2013-2015)
Ivan Meagher ... camera person (18 episodes, 2013-2015)
Nick Briggs ... still photographer / unit photographer (13 episodes, 2013)
Mark Day ... best boy (13 episodes, 2013)
Matt Grace ... electrician (13 episodes, 2013)
Chris Samworth ... first assistant camera: b camera (13 episodes, 2013)
Alex Parish ... clapper loader (12 episodes, 2014-2015)
Mathew Grace ... electrician (10 episodes, 2014-2015)
Jamie Venn ... electrician (10 episodes, 2014-2015)
Cameron Lovegrove ... grip (8 episodes, 2014-2015)
Driss Marzak ... gaffer / gaffer: Morocco (7 episodes, 2013-2014)
Fred Foster ... rigging electrician (7 episodes, 2013)
Katy Kardasz ... second camera assistant (7 episodes, 2013)
Ed Moore ... second unit director of photography / second unit: cinematographer: dailies / 2nd unit director of photography (6 episodes, 2013-2014)
Danny O'Brien ... electrician (6 episodes, 2013)
Steffan Hill ... still photographer (6 episodes, 2015)
Tim Hyson ... focus puller: b camera (6 episodes, 2015)
Dave Garbett ... second unit director of photography / 2nd unit director of photography (5 episodes, 2013)
Sam Reeves ... assistant grip (5 episodes, 2013)
Ed Price ... camera trainee (5 episodes, 2014)
Josh Greenway ... trainee electrician (4 episodes, 2015)
Kamaleddine Talmi ... grip (3 episodes, 2013)
Peter Howard ... camera operator (3 episodes, 2014)
David Key ... camera trainee (3 episodes, 2015)
Sean Cronin ... grip assistant: dailies (2 episodes, 2013)
Ashley Rowe ... 2nd unit director of photography (2 episodes, 2013)
James Layton ... b camera operator (2 episodes, 2014)
Flyonix ... wirecam (2 episodes, 2015)
Atlantis ... additional focus puller: "b" camera (1 episode, 2013)
Alae Eddine Bouhtouri ... assistant camera (1 episode, 2013)
Louise Murphy ... clapper loader: second unit (1 episode, 2013)
Greg Murray ... grip (1 episode, 2013)
Steven Owen ... camera trainee dailies (1 episode, 2013)
Stephen Peat ... assistant grip: dailies (1 episode, 2013)
Abdelghami Rifki ... grip: Morocco (1 episode, 2013)
Zouhair Seffir ... first assistant camera (1 episode, 2013)
Yassine Abounouom ... electrician (uncredited) (2 episodes, 2013)
Alice Canty ... additional focus puller: "b" camera (uncredited) (2 episodes, 2013)

Series Animation Department 

Steve James Brown ... animator (13 episodes, 2013)

Series Casting Department 

Ri McDaid-Wren ... casting assistant (5 episodes, 2013)
Alice Purser ... casting associate (5 episodes, 2013)
Jamie Edgerton ... extras casting assistant (1 episode, 2013)
Johnny Lynch ... extras casting (1 episode, 2013)

Series Costume and Wardrobe Department 

Samantha Cousins ... costume supervisor (25 episodes, 2013-2015)
Kate Jeanne ... costume maker (20 episodes, 2013-2015)
Eleanor Cornford ... costume trainee / costume junior assistant (19 episodes, 2013-2015)
Amy Clarke ... costume mistress: crowd (17 episodes, 2013-2015)
Beth Johnson ... costume standby (17 episodes, 2013-2015)
Rosi Flood ... chief breakdown artist/dyer / chief costume breakdown artist / chief textile artist (14 episodes, 2013-2014)
Charlie Poole ... costume maker (13 episodes, 2013)
Jessica Currie ... costume trainee (12 episodes, 2014-2015)
Lloyd Middleton ... costume standby (8 episodes, 2013-2014)
Becci Bulteel ... crowd costume daily (7 episodes, 2013-2014)
Amanda Hambleton ... costume cutter & maker (7 episodes, 2013-2014)
Amanda Mattes ... costume breakdown artist (7 episodes, 2013)
Sara Morgan ... costume standby (6 episodes, 2014-2015)
Rebecca Cunningham ... costume assistant (5 episodes, 2013)
Andrea Davies ... costume assistant (5 episodes, 2013)
Rebecca Tredget ... principal standby (3 episodes, 2013)
Beth Dyer ... costume trainee (1 episode, 2013)
Clo Neary ... costume trainee (1 episode, 2013)
Joanna Nicholls ... principal costume maker (uncredited) / costume maker (uncredited) (19 episodes, 2013-2014)
Ceri Price ... junior costume maker (uncredited) (6 episodes, 2014)
Damon Abba ... principal armour: Telemon Gladiator Armour (uncredited) (1 episode, 2014)

Series Editorial Department 

Kevin Horsewood ... colorist / colourist (25 episodes, 2013-2015)
Scott Hinchcliffe ... on-line editor (23 episodes, 2013-2015)
Dean Harding ... assistant editor (21 episodes, 2013-2015)
Damion Katwaroo ... digital intermediate editor (13 episodes, 2013)
Ben McIlveen ... telecine (13 episodes, 2013)
Robert Scammell ... colourist: dailies (13 episodes, 2013)
James Slattery ... colorist: dailies (13 episodes, 2013)
Ram K Tripathi Samaveda ... dailies assistant (13 episodes, 2013)
Ben Harris ... digital intermediate editor (12 episodes, 2014-2015)
Laura M. Kettle ... assistant editor (6 episodes, 2013)
Flynn Hinchcliffe ... on-line editor (1 episode, 2013)
Holly Hinchcliffe ... on-line editor (1 episode, 2013)

Series Location Management 

Midge Ferguson ... location manager (20 episodes, 2013-2015)
Ismail Kajji ... assistant location manager (3 episodes, 2014)
Gareth Webb ... location assistant (2 episodes, 2013)
Rabii El Bakki ... location manager: morocco (1 episode, 2013)
Paul Pearson ... location manager (1 episode, 2013)
Elbakki Rabii ... location manager: morocco (1 episode, 2013)

Series Music Department 

Richey Rynkowski ... composer assistant (13 episodes, 2013)
Jonny Sims ... orchestrator / composer: additional music (12 episodes, 2013)
Rob Lane ... composer: original series music (12 episodes, 2014-2015)
Martin Roller ... score recording engineer (6 episodes, 2014)
Will Rice ... composer: additional music (1 episode, 2013)
James Collins ... music mixer (uncredited) (6 episodes, 2014)

Series Transportation Department 

Dave Williams ... transport facilities manager / facilities account manager (19 episodes, 2013-2014)
El Mahjoub Najma ... transportation captain (13 episodes, 2013)
Hannah Cooke ... driver (6 episodes, 2013)
Lauren Smith ... driver (6 episodes, 2013)
Brian Scott ... unit driver (5 episodes, 2013)

Series Other crew 

Laurence Parker ... production accountant (25 episodes, 2013-2015)
Chris Rankin ... production secretary / assistant production coordinator (25 episodes, 2013-2015)
Claire Riley ... production coordinator (25 episodes, 2013-2015)
Ana Garrido ... script supervisor: second unit / script supervisor: 2nd Unit (18 episodes, 2013-2015)
Helenka Boden ... drama assistant (13 episodes, 2013)
Hannah Cooke ... runner: assistant director (13 episodes, 2013)
Mohammed El Meziane ... production coordinator (13 episodes, 2013)
Hannah Featherstone ... production assistant (13 episodes, 2013)
Paul Atkinson ... rushes runner (12 episodes, 2013)
Alice Grant ... drama assistant (12 episodes, 2014-2015)
Jess Link ... floor runner / runner (12 episodes, 2014-2015)
Paul Collins-Reddin ... floor runner (11 episodes, 2014-2015)
Rebecca Hall ... script supervisor (9 episodes, 2013-2015)
Jonathan Warrilow ... floor runner (7 episodes, 2013)
Claire Elizabeth Alberie ... script supervisor: second unit (6 episodes, 2013-2014)
Delyth Scudamore ... assistant script editor (6 episodes, 2013)
Andrew Shepherd ... stage hand (6 episodes, 2013)
Sara Hamill ... head of production: Urban Myth (5 episodes, 2013)
Jessie Mayall ... base runner (5 episodes, 2013)
Owen Neary ... second assistant accountant (5 episodes, 2013)
Helen Searle ... assistant accountant (5 episodes, 2013)
Lauren Smith ... runner (5 episodes, 2013)
Lucy Enfield ... script supervisor (5 episodes, 2014-2015)
Marnie Paxton ... script supervisor (4 episodes, 2013)
Tarik Hkim ... production coordinator (4 episodes, 2014)
Caroline Bowker ... script supervisor (3 episodes, 2015)
Karen Jones ... script supervisor (2 episodes, 2013)
Elliot Hancock Baxter ... additional floor runner (2 episodes, 2014)
Bénédicte Bellocq ... production executive: Morocco (1 episode, 2013)
Touria Bemali ... production accountant: Moroccot (1 episode, 2013)
Simo el Meziane ... production coordinator: Morocco (1 episode, 2013)
Akram Elkouzouz ... production assistant (1 episode, 2013)
Camilla Laing ... rider (1 episode, 2013)
Jane Montgomery ... language consultant (1 episode, 2013)
Nicholas Oster ... language consultant (1 episode, 2013)
Taryn Poole ... show runner (1 episode, 2013)
Saida Yahyaoui ... production coordinator: Morocco (1 episode, 2013)
James Dingle ... production assistant (1 episode, 2014)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page