Edit
Ben-Hur (2016) Poster

(2016)

Full Cast & Crew

Directed by 

Timur Bekmambetov

Writing Credits  

Lew Wallace ... (based on the novel by)
 
Keith R. Clarke ... (screenplay) &
John Ridley ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
Tirzah Ben-Hur (as Sofia Black D'Elia)
...
...
...
...
Quintus
...
Simonides (as Haluk Biligner)
...
...
...
Kadeem
...
Elijah (as Gabriel Farnese)
...
Avigail
...
Flores (as Jarreth Merz)
Iaon Gunn ...
Dato Bakhtadze ...
...
Sick Oarsman
Christopher Jones ...
Merchant
Craig Peritz ...
Market Centurion
...
Garrison Captain (as Simone Spinazzè)
...
Burley Centurion (as Allan Cappelli)
...
Gesius
...
Maurice Lee ...
...
...
Rest of cast listed alphabetically:
Giorgio Bonelli ...
Roman Guard (uncredited)
...
Angry Slave (uncredited)
Aleksandrs Petukhovs ...
Roman Soldier (uncredited)
...
The Warrior (uncredited)
Francesco Volpi ...
Slave (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Jason F. Brown ... executive producer
Mark Burnett ... executive producer
Keith R. Clarke ... executive producer (as Keith Clarke)
Sean Daniel ... producer
Roma Downey ... executive producer
Duncan Henderson ... producer
Joni Levin ... producer
R.J. Mino ... co-producer
John Ridley ... executive producer
Enzo Sisti ... executive producer

Music by 

Marco Beltrami

Cinematography by 

Oliver Wood

Film Editing by 

Dody Dorn
Richard Francis-Bruce
Bob Murawski

Casting By 

John Papsidera

Production Design by 

Naomi Shohan

Art Direction by 

Roberto Caruso
Marco Furbatto ... asst art director
Félix Larivière-Charron ... supervising art director
Massimo Pauletto
Gianpaolo Rifino
Alex Santucci ... (as Alessandro Santucci)
Carlo Serafin ... supervising art director (uncredited)

Set Decoration by 

Alessandra Querzola

Costume Design by 

Varvara Avdyushko

Makeup Department 

Deena Adair ... hair stylist: Mr. Freeman
Allan A. Apone ... makeup artist: Ms. Boniadi (as Allan Apone)
Andreina Beccagli ... makeup artist (as Andreina Becagli)
Goffredo Calisse ... crowd makeup supervisor: second unit
Federico Carretti ... makeup artist
Claudia Catini ... hair coordinator
Ilaria D'Amico ... prosthetic makeup artist
Anna De Santis ... key hair stylist
Giuseppe Desiato ... makeup artist (as Giuseppe Puccio Desiato)
Rosario Fontatella ... prosthetic makeup artist
Francesca Galafassi ... prosthetic makeup artist
Paola Genovese ... key hair stylist
Alberta Giuliani ... hair crowd supervisor
Michael Hancock ... makeup artist: Mr. Freeman
Marta Iacoponi ... key hair stylist
Federico Laurenti ... set makeup supervisor
Andrea Leanza ... prosthetics sculptor
Mario Michisanti ... makeup artist: second unit
Maurizio Nardi ... key makeup artist: second unit
Peter Nicastro ... hair stylist: second unit
Francesco Pegoretti ... hair designer
Aniello Piscopo ... hair stylist: second unit (as Aniello Nello Piscopo)
Alessio Pompei ... key hair stylist
Diego Prestopino ... makeup artist
Luigi Rocchetti ... makeup designer
Lorenzo Tamburini ... prosthetic designer
Valentina Visintin ... key prosthetic makeup artist
Federica Bastreghi ... makeup artist (uncredited)
Novella Borghi ... makeup artist (uncredited)
Luigi D'Andrea ... special makeup effects artist (uncredited)
Emanuele De Luca ... additional makeup artist (uncredited)
Melissa Mazzocco ... makeup artist: second unit (uncredited)
Luca Mazzoccoli ... makeup artist (uncredited)
Samuele Miccoli ... hair stylist (uncredited)
Lucia Patullo ... special makeup effects artist (uncredited)
Barbara Pellegrini ... makeup artist: second unit (uncredited)
Maria Solberg Lepre ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Luca Fortunato Asquini ... unit production manager
Romy Barber ... director of post production: mgm
Vito Colazzo ... unit production manager: 2nd Unit
Federico Foti ... unit manager
Kacie Kane ... director of post production: mgm
Claudio Lullo ... assistant unit manager
Sabrina Manna ... assistant unit manager
Alessandro Manni ... unit manager
Alessandro Minisola ... assistant unit manager
R.J. Mino ... unit production manager
Andrea Passalacqua ... unit manager
Natalie Samanon ... additional post production supervisor
Massimiliano Sisti ... unit manager: 2nd Unit

Second Unit Director or Assistant Director 

David Ambrosini ... third assistant director
Elisa Becchere ... assistant director
Dieter Busch ... first assistant director: second unit (as Dieter 'Dietman' Busch)
Gilles Cannatella ... second assistant director: second unit
Mishka Cheyko ... first assistant director (as Michel Cheyko)
Valentina de Cassan ... assistant director
Federica Durigon ... third assistant director
Alessandra Fortuna ... second assistant director
Ivan Furlan ... second assistant director: second unit (circus)
Fabrizio Imparato ... second second assistant director
Gianluca Mangiasciutti ... key set pa
Jan Michelini ... splinter unit director
Marilena Mondati ... third assistant director
Phil Neilson ... second unit director
Barbara Pastrovich ... Key Second assistant director
Davide Sacchetti ... first assistant director: italy
Gwyn Sannia ... first assistant director (italy): Second Unit
Marzia Sartori ... set pa: second unit
Aurelia Tamburrino ... assistant director

Art Department 

Valerio Barbet ... props / props: Chariot Handler / props: chariot handler
Roberto Benetti ... standby props 2nd unit / armourer main unit
Matteo Cecconi ... props painter
Giulia Chiara Crugnola ... assistant art director
Abdelghani Darif ... prop buyer
Giancarlo Di Fusco ... props painter
Cristiano Donzelli ... storyboard artist
Sandro Ercolini ... painter (as Sandro Erdolini)
Roberta Federico ... assistant art director
Henry Fong ... concepts artist
Antonio Fraulo ... property master
Mario Ghinassi ... art department coordinator
Daniela Giovannoni ... assistant art director
Jérôme Glomaud Chadefaux ... freelance painter
Etienne Gravrand ... set designer
Shane Ladd ... art department researcher
Fausta Langone ... researcher/archivist
Marco Lo Russo ... prop maker
John Mann ... storyboard artist
Jeffrey D. McDonald ... assistant art director
Alessandro Mele ... property
Stefano Morbidelli ... metal propmaker
Claudia Moscatello ... set dressing coordinator
Antonio Murer ... head propmaker
Sebastiano Murer ... property master
Stefano Nagni ... store man
Marialuisa Pacini ... buyer set decoration
Massimo Papini ... swing gang
Letizia Santucci ... assistant set decorator / set decorator: second unit
Armando Savoia ... concept artist
Maria Grazia Schirripa ... assistant set decorating
Francesco Sereni ... concept artist
Paola Sforzini ... head painter (as Paolo Sforzini)
Briseide Siciliano ... set designer
Ilya Trefilov ... storyboard artist
Nicolas Vallet ... set designer

Sound Department 

George Atkins ... adr mixer
Ron Bartlett ... re-recording mixer
Simon Diggins ... adr mixer
Ezra Dweck ... sound effects editor
Marco Fiumara ... sound mixer
Albert Gasser ... sound effects editor
Judah Getz ... adr mixer
Aaron Glascock ... Sound Designer / re-recording mixer / supervising sound editor
Eric Gotthelf ... adr mixer
Shane Hayes ... dialogue editor
Eilam Hoffman ... sound effects recordist
Francesco Iscaro ... cable guy
Jo Jackson ... additional adr mixer
Rune Klausen ... additional adr recordist
Martin Kwok ... adr mixer
Mary Jo Lang ... foley/adr mixer
Antonio Manca ... sound effects recordist
Ramsey Mellette ... sound mixer: additional photography
Alyson Dee Moore ... foley artist
Piero Mura ... sound designer / supervising sound editor
Kevin O'Connell ... re-recording mixer
Jason Oliver ... adr mixer
Luigi Pini ... boom operator
Shelley Roden ... foley artist
Kira Roessler ... dialogue editor
Marco Saveriano ... boom operator
Curt Schulkey ... supervising adr and dialog editor
John C. Stuver ... dialogue editor (as John Stuver)
John Roesch ... foley artist (uncredited)

Special Effects by 

Renato Agostini ... senior sfx technician
Norman Baillie ... special effects buyer
Wesley Barnard ... special effects floor supervisor second unit
Herbert Blank ... special effects lead senior technician
Danilo Bollettini ... special effects italian supervisor
Nolwenn Caro ... special effects
Pasquale Catalano ... special effects technician
Dionisia Cirasola ... special effects props
Kevin Draycott ... special effects workshop supervisor
Nick Finlayson ... senior special effects technician
Fabio Floris ... special effects buyer: assistant
Katherine Geaney ... special effects technician
Gergely Glovotz ... special effects technician
Rob Heggie ... special effects floor supervisor
Marta Marrone ... special effects props
Tiziano Martella ... special effects props
Domenico Matera ... special effects technician
Jalila Otky ... Special Effects Coordinator Office Manager
Andrea Pigrucci ... special effects italian buyer
Simon Quinn ... special effects senior technician
Mark Roberts ... special effects supervisor: second unit
Grant Rogan ... special effects senior technician
Giulia Scati ... mold maker: props / sculptor: special effects / special effects props: painter
Tom Rasburn ... special effects assistant
Glauco Trasselli ... special effects buyer Italy
Giovanni Tricomi ... special effects props
Andy Williams ... special effects supervisor

Visual Effects by 

Olumide Adeyemo ... matchmove/layout artist: Mr. X Inc.
Lydia Aguilar ... stereo compositor: Legend 3D
Matt Akey ... executive producer: legend 3D
James Albiez ... visual effects artist
Kaevski Aleksandar ... matchmove: fx3x
Philip Edward Alexy ... digital artist: Mr X Inc.
Serge Aleynikov ... closing titles designer
Isabelle Alles ... pipeline td: Mr. X Inc.
Luiz Amaral ... lead rigger: Scanline VFX
Lycee Anaya ... compositor
Dane Anderson ... senior io technician: Legend 3D
Tovonaina Andriamampionona ... stereo compositor
Kelly Antaya ... roto/paint artist: Legend 3D
Aaron Arendt ... Layout Artist: Scanline VFX
Kamran Arian ... stereo compositor: Legend 3D
Creighton Ashton ... digital compositor
Okan Ataman ... compositing supervisor: Scanline VFX
Mark Anthony Austin ... previsualization artist The Third Floor
Paul A. Baccam ... stereo compositor
Matthew Badham ... visual effects data wrangler
Rami Bahsous ... stereo compositor: Legend 3D
H.R. Barnett ... conform editor: Legend 3D
Stas Basko ... digital compositor
Justin Bates ... roto/paint lead: Mr. X Inc.
D.J. Becerral ... stereo compositor: Legend3D
Riccardo Bellini ... visual effects witness camera operator
Sydney Benedet ... stereo artist: Legend 3D
Dennis Berardi ... visual effects supervisor: mr. x Inc.
Asha Bhaskaran ... fx artist
Aneesh Bhatnagar ... visual effects artist
Jawahar Bhatti ... visual effects artist
Manthan Bhayani ... stereo compositor: Legend 3D
Ashley Blyth ... layout artist
David Bohorquez ... previsualization artist The Third Floor
Anthony Bompensiero ... assistant vfx editor: Legend 3D
Christopher Bozzetto ... lead texture artist
Matthew Bramante ... visual effects supervisor
Sarveswaran Branan ... stereo depth artist: Legend 3D
Jarom Brand ... rigging technical director
Alex Branton ... 2d pipeline supervisor
Pankaj Brijlani ... matchmove lead
Ryan Brouckxon ... stereo compositor
Jon R. Brown ... visual effects plate manager
Justin Bunt ... digital compositor
Bryan Burger ... digital production manager: Scanline VFX
Ayo Burgess ... pipeline technical director: Mr. X Inc.
Jessie Burgess ... digital compositor
Matthew Burrows ... roto artist / stereo artist
Melissa Byrom ... stereo compositor: Legend 3D
Elizer Cabais ... stereo artist: legend 3D
Tony Cabrera ... previsualization artist The Third Floor
John Caldwell ... previsualization editor The Third Floor
Cristian Camaroschi ... lead asset artist: Mr. X
Doug Campbell ... sr. compositor
Sarah Canale ... senior compositor: Legend 3d
Huseyin Caner ... Cyber Scanning Supervisor
Antonio Carrasco Liadskikh ... stereo compositor: Legend 3D
Nicolás Casanova ... lead compositor: legend 3d
Julien Chagnon-Zimmerly ... stereo compositor: Legend 3D
Jeffrey Chan ... digital compositor: Soho VFX
Vikram Chandran ... digital compositor
Tiffany Chang ... junior stereo artist: Legend 3D
Betty Cheong ... stereo compositor: Legend 3D
Nicholas Chilelli ... depth artist: Legend 3d
Joseph Civitate ... previsualization artist The Third Floor
Douglas Clague ... digital compositor
Patrick Clancey ... digital opticals
J. Todd Constantine ... previsualization artist: The Third Floor
Christopher Courtland ... digital compositor
Jon Cowley ... visual effects supervisor: Scanline VFX
Chris Cox ... production manager: Legend 3D / stereo artist: Legend 3D
Craig Crawford ... compositing supervisor: Sandbox F/X
Nick Crew ... additional visual effects supervision: Scanline VFX
Peter Cromwell ... stereoscopic compositor
Ryan Cummins ... compositor: Legend 3D
Noelle Cyr ... visual effects production coordinator: Soho VFX
Anthony D'Agostino ... senior compositor: Scanline VFX
Nick Damico ... visual effects artist
Ashish Dani ... matte painter
Dylan Dass ... stereo compositor: Legend3D
Graham Day ... digital compositor: Mr. X Inc.
Aurore de Blois ... compositing supervisor
Carlos Patrick De Leon ... visual effects artist
Tanner Dean ... visual effects artist
Christian Deiß ... pipeline technical director: Scanline VFX
Marianne Del Rosario ... stereo compositor: Legend 3D
Andres Delia ... digital compositor
David Dewaik ... visual effects artist
Michael DiCarlo ... visual effects production manager: Mr. X Inc.
Timothy Diem ... stereo artist: Legend 3D
Rachel Diguer ... stereo compositor: Legend 3D
Eshan Dissanayake ... roto/paint artist: Legend 3D
Gus Djuro ... compositor
Paul Docherty ... visual effects coordinator
Colin Dorssers ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Aditi Doshi ... fx artist
James Douvinos ... senior stereo artist: Legend 3D
Fred Duarte ... stereo coordinator
Artur Durmishyan ... visual effects artist
William Dwelly ... generalist: Scanline VFX / lead layout technical director: Scanline VFX
Peter Dydo ... animator
Brandon Edgar ... stereo artist: Legend 3D
Kelsey Elias ... stereo compositor: Legend3D
Elicia Koo ... paint artist
Jordan Emerick ... previsualization artist The Third Floor
Kornel Farkas ... digital compositor
Kathryn Fay ... lead stereo compositor: Legend 3D
Kate Fenton ... stereo compositor: Legend 3D
Limas Uribe Fernando ... stereo artist: Legend 3D
George Ferris ... roto/paint artist: Legend3D
John Fielding ... previsualization artist The Third Floor
Gabriele Filippelli ... digital effects artist
Tiku Fisher ... stereo coordinator
Warren Flanagan ... concept artist: Soho VFX / vfx art director
Andrew Flatt ... stereo compositor: Legend 3D
Ryan Flick ... assets department manager: Scanline VFX
Heather Flynn ... previsualization artist The Third Floor
Mikhail Fokin ... fx artist: CGF
Matthew Froggatt ... lighting artist
Anthony Garcia ... compositing supervisor: Legend 3D
Adam Ghering ... stereo vfx supervisor: Legend3D
Darwin Go ... 2D Supervisor: Park Road VFX
Philip Gordon ... stereo compositor: Legend 3D
Martin Grassl ... digital compositor: BigHugFX
Anthony Gregory ... roto/paint artist: Legend 3D
Christina Greiner ... digital compositor: BigHugFX
Robin Griffin ... visual effects producer
Jessica Grimshaw ... stereoscopic compositor
Joseph Grossberg ... visual effects compositor
Christopher Grutzmacher ... system administrator
Steffen Hagen ... visual effects coordinator
Mark O. Hammond ... digital compositor
Edward Hanrahan ... visual effects coordinator
Alex Hartunian ... depth artist: Legend3D
John Hasbrook ... previsualization artist The Third Floor
Jordan Hassay ... digital compositor
Oliver Hearsey ... tracking/layout lead: Mr. X Inc.
Eric Heaton ... lead stereoscopic compositor: Legend 3D
Jason Hebert ... stereo compositor
Alex Heffner ... visual effects artist
Kimberley Hickey ... stereo compositor: Legend 3D
Sara Hilmarsdóttir ... compositing technical director
Darren Hinchy ... visual effects editor: Mr. X Inc.
Irit Hod ... Senior Lighting Artist
Jesse Hood ... visual effects coordinator
Niall Horn ... fx artist: Scanline VFX
Kent Houston ... Additional Visual Effects Supervisor
Heather Howell ... python developer: Legend 3D
Garrett Hoyos ... lighting artist
Chung-Yin Hsieh ... compositor
Jo Hughes ... visual effects producer
Colin Hui ... senior crowd technical director
Chrismac Hwang ... machmove artist: soho vfx
Darko Ilievski ... rotoscoping artist
Azadeh Iranban ... rigging artist
Fergus Jack-Hinton ... compositor: Park Road VFX
Zhang Jackie ... rigging td: Mr. X Inc.
Rennie Jayasekera ... stereo compositor: Legend 3D
Jakub Jeziorski ... pipeline td: Scanline VFX
Quan Jiang ... senior stereo compositor: Legend 3D
Jeremy Johnson ... digital compositor
Tim Johnson ... visual effects producer: Legend 3D
Ian Kelly ... digital artist
Matthew Kemper ... compositing/cg supervisor
Christopher Kerr ... compositor
Min Kim ... digital compositor
Dustin Kimmich ... previsualization artist The Third Floor
Ryan Kitagawa ... compositor
Claver Knovick ... previs production manager
Dmitriy Kolesnik ... technical director visual effects
Olga Konstantinova ... roto, paint, comp artist
Allie Koppel ... previsualization accountant The Third Floor
Minas Kotsopoulos ... stereo artist
Nicolas Koubi ... pipeline td
Leanna Kruse ... visual effects coordinator: Soho VFX
Tanya Kular ... digital compositor
Lorne Kwechansky ... lighting technical director
Patrick Kwok ... stereo compositor
Benedikt Laubenthal ... visual effects producer: Big Hug FX GmbH
A.J. Lee ... visual effects artist
Jiwon Lee ... rigging td
Nikki Jieun Lee ... stereoscopic compositor
Sunkwan Lee ... visual effects artist
Shae Lepere ... lead stereo compositor: Legend 3D
Yulia Levitas ... roto/paint artist: Legend 3D
Chen Lin ... previsualization production coordinator The Third Floor
Isaac Lipstadt ... digital production manager: Scanline VFX
Roger Liu ... previsualization artist The Third Floor
Andrew Livingstone ... roto/paint artist: Legend 3D
Mike Logan ... roto/paint artist: Legend3D
Javier Lopez-Duprey ... previsualization artist The Third Floor
Mike Loucas ... roto/paint artist: Legend3D
Daniel Lu ... lead rigger: Soho VFX
Jordan Lucchino ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Susan Luciani ... vfx production manager
Lukas Lundberg ... fx artist: Mr. X Inc.
Xi Luo ... digital compositor
Ryan MacDuff ... visual effects coordinator
Chris MacLean ... cg supervisor: Mr. X
Alexander Madsen ... compositor
Allan Magled ... visual effects producer: Soho VFX
Sandro Magliano ... camera engineer
Andrew Magri ... visual effects artist
Felicia Mah ... stereo compositor: Legend 3D
Krisztian Majdik ... previsualization editor The Third Floor
Vimal Reddy Mallireddy ... fx artist: Mr. X Inc
Robin Mangat ... tracking/layout
Sara Manol ... stereo compositor: Legend 3D
Adam Marisett ... animator sr: Scanline VFX
Nicholas Markel ... previs supervisor The Third Floor
Aldo Martinez Calzadilla ... modeler: Scanline VFX
Nathan Mateo ... stereo artist: Legend 3D
William Maurer ... visual effects producer: Legend FX
Colin Mayne ... matte painter
Cody McCaig ... stereo artist
Jamison McCord ... compositor
Matt Mcewan ... digital compositor
Jeff McIntyre ... stereo compositor: Legend 3D
Claire McLachlan ... digital compositor: Mr. X
Sarah McMurdo ... visual effects producer: Mr. X
Wanamas Meevasana ... stereo compositor: Legend 3D
Catherine Menoudakis ... stereo depth artist
Taylor Meraz ... stereo artist: Legend 3D
Ruth Meridjen ... digital compositor: BigHugFX
Kenneth Meyer ... lead animator
Thomas Middleton ... digital compositor: Scanline VFX
Simon James Milner ... senior crowd td
Dhaval Mistry ... machmove artist
Justin Mitchell ... cg lead: Scanline VFX
Divyansh Mittal ... digital compositor: Soho VFX
Benjamin Mossman ... on-set lead: Mr. X Inc.
Harry Mukhopadhyay ... additional visual effects supervision: Scanline VFX
Chris Mulcaster ... cg lead: Scanline VFX
Suzanne Murarik ... visual effects coordinator
Stephen Nakamura ... colorist
Zeeshan Nasir ... Stereo Artist
Charlotte Nelson ... previs associate production manager The Third Floor
Shannon Nettleton ... vp production: legend 3d
Marcin Nikiforuk ... matte painter
Natasha North ... visual effects coordinator
Richard Noun ... stereo compositor: Legend 3D
John P. Nugent ... visual effects supervisor: sbx fx Inc.
Benjamin Pablo ... stereo compositor: Legend3D
Brian Pace ... previsualization artist The Third Floor
Rajendra Parab ... matchmove artist
Joshil Patel ... compositor
Nikul Patel ... Cyber Scanning Technician
Julian Payne ... visual effects artist
Julia Lee Peat ... stereo artist: Legend 3D
Garrett Pedde ... roto/paint artist: Legend 3D
Pavel Perepyolkin ... post visualization supervisor
Lara Perez Takagi ... visual effects coordinator
Elena Perreira ... lighting artist
Sandy Phetchamphone ... roto/paint artist: Legend 3D
Dominic Pileggi ... digital compositor
Leonel Plasencia ... stereo artist: Legend 3D
Pete Polyakov ... visual effects artist
Jeremy Preissner ... systems administrator: legend 3d
Adam Quattrociocchi ... lead stereo artist: Legend3D
Christopher Rabacal ... stereo artist: Legend 3D
Karthic Ramesh ... digital compositor: Soho VFX
Esmeralda Ramirez ... production assistant: Legend3D / stereo artist: Legend3D
Guillermo Ramos ... compositing supervisor: Soho VFX
Austin Ramsey ... stereoscopic compositor
Ryan Ramsey ... lead stereoscopic compositor: Legend 3D
Adrian Ratley ... lead data wrangler
Jason Reese ... it help desk manager: Legend 3D
Shinichi Rembutsu ... visual effects artist
Pasquale Remia ... visual effects witness camera operator
Florent Revel ... layout artist
Andrew Rhinehart ... lead stereo compositor: Legend 3D
Antonio Ribeiro ... digital compositor: Soho VFX (as Anthony Luis) / stereo artist: Legend 3D (as Anthony Luis)
Tyler Rice ... stereoscopic compositer
Matthew Riche ... charater td
Andy Robinson ... compositing manager: Mr. X Inc
David Roby ... asset artist: Mr. X Inc.
Richard Rodrigues ... stereo compositor: Legend 3D
David Rose ... digital compositor: scanline vfx
Alexander Rumpf ... digital compositor: BigHugFX
Croft Russell ... roto/paint artist: Legend 3D
Jim Rygiel ... visual effects supervisor
Theresa Ellis Rygiel ... post visualization supervisor
Dhumal Sagar ... visual effects artist
Diganta Saha ... systems administrator: Scanline VFX
Ruben Salazar ... digital compositor
Julius Padilla Santos ... stereo compositor: Legend 3D
Fadi Sara ... Tracking/Matchmove/Layout Artist
Andrew Savinskiy ... digital compositor (as Andrew Savinsky)
Sergey Savko ... digital compositor: CGF
Brandon Schaafsma ... visual effects editor: Mr. X Inc
Jennifer Lee Scheer ... visual effects executive producer: Park Road VFX
V.W. Scheich ... visual effects producer: Locktix
Milan Schere ... senior matte painter: Mr. X Inc.
Seema Schere ... matte painter: Mr. X Inc.
Matt Schofield ... matte painting supervisor
Luca Scintu ... matte painter
Jonathan Scott ... compositor / compositor: Legend 3D
P. Kevin Scott ... animation director: Mr X
Keith Sellers ... visual effects supervisor: Soho VFX
Dmitry Semyonov ... visual effects artist
Joseph Severn ... vfx lead data wrangler
Karl Sevilla ... stereo artist: Legend3D
Daryl Shail ... stereo producer: Legend3D
Kerry Shea ... vice president of production The Third Floor
Michelle Shoukralla ... stereo compositor: Legend 3D
Yuri Shubenin ... visual effects artist
Raman Siddhartha ... digital compositor: Soho VFX
Marcela A. Silva ... compositor
Stephan Skorepa ... texture/lookdev artist: Scanline VFX
Rick Smith ... digital compositor: Soho VFX
Roland So ... digital compositor
Ellen Somers ... visual effects consultant
Pembrooke St. Cyr ... roto/paint artist: Legend3D
Evgeniy Stefanov ... closing titles fx td: CGF
Jason Stewart ... previsualization editor: the thrid floor
Naeem Stewart ... compositor
Emma Stickgold ... previsualization editor The Third Floor
Yesod Stone ... io coordinator: Legend 3D
Perry Stoutt II ... stereo artist: Legend 3D
Rob Strickland ... digital compositor
Magdalena Strzelczyk ... visual effects coordinator: Big Hug FX GmbH
Errol Stussi ... i/o coordinator
Larissa Sudom ... paint & roto artist
Wessley Summers ... stereo compositing lead
Matthew Swanton ... stereo compositor: Legend 3D
Michael J. Sweetser ... stereo compositor: Legend 3D
Brian Sziklasi ... stereo artist: Legend3D
Hussain Taj ... digital compositor: Mr. X Inc.
Greg Takacs ... visual effects dailies editor
Shirin Takallu ... depth artist
Kelvin Wing Chung Tam ... visual effects artist/asset artist: Mr. X Inc.
Stedman Tam ... assistant vfx editor: Legend 3D
Benjamin Tan ... tracking/matchmove/layout artist: Mr X, Inc
Shu Jun Tan ... stereo compositor: Legend 3D
Michael Tanton ... visual effects production assistant: Mr. X Inc.
Mike Terrigno ... digital compositor
Jason Thielen ... previsualization artist The Third Floor
Craig Thompson ... lead stereo artist
Elisa Tiziani ... matte painter
Steven Tom ... previsualization artist The Third Floor
Brian Tong ... assistant vfx editor: Legend 3D
Jeff Tong ... texture/lookdev artist: Mr. X Inc.
Dida Tosheva ... sr. stereo artist: Legend 3D
Laura Tremblay ... motion actor
Tzung-Da Tsai ... software developer
Pui-Ming Tsang ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Cody Turcotte ... stereo artist: Legend 3D
Panida Umrapal ... assistant vfx editor: Legend 3D
Alexey Uskov ... sequence supervisor: CGF
Ryan Valade ... vfx editor: Scanline VFX
Jeremy Vanneman ... senior stereoscopic compositor
Preethi Venkateswaran ... lidar artist / modelling artist / visual effects artist
Valeri Vidakovic ... lead roto/paint artist: Legend 3D
Vanesa Vidakovic ... stereo compositor: Legend 3D
Juvenal Vique ... stereoscopic compositor
Stephen Wagner ... cg effects lead: Mr. X
Cait Walsh ... production assistant: Scanline VFX
Yanbo Wang ... stereo compositor
Meow Nutjaree Wannasri ... compositing artist
Ben Warburton ... digital compositor
Daniel Warom ... crowd supervisor: scanline vfx
Joshua Wassung ... previs supervisor The Third Floor
Joshua Watson ... roto artist
David Weinstein ... previsualization artist The Third Floor
Aaron Weintraub ... visual effects supervisor: Mr. X Inc
Shelley Welch ... layout artist
Brianne Wells ... visual effects editor: Mr. X Inc.
Jeff Wells ... digital compositor: Scanline VFX
Blair Werschler ... digital artist
Dustin White ... visual effects artist
Matthew White ... stereo compositor
Ed Wilkie ... senior compositor: Scanline VFX
Aaron Williams ... lead stereo artist: Legend3D
Craig Wilson ... stereo production assistant: Legend 3D
Andrew Winters ... visual effects artist
Karol Wlodarczyk ... visual effects artist
Paul Wojdylo ... lighting technical director
Eddy Wolfson ... lead stereo compositor
Charlie Wong ... stereoscopic artist
Sunny Wong ... digital compositor
Erin Woolhouse ... visual effects artist
Nathanael Xavier ... matchmove artist: Mr. X Inc.
Rinci Jin Yao ... stereo compositor: Legend 3D
Jacob Yorke ... visual effects: Legend 3D
Ashkan Yousefi ... visual effects artist
Asim Zaidi ... senior rigger
Kian Zand ... digital compositor
Eva Zemaitis ... assistant vfx editor: Legend 3D
Russel Zenarosa ... stereo compositor: Legend 3D
Najdovski Aleksandar ... paint artist (uncredited)
Zoran Dimanovski ... lead paint artist (uncredited)
Katarina Gacevska ... lead paint artist (uncredited)
Lazetutkovski ... lead paint artist (uncredited)
Masakazu Murakami ... compositor (uncredited)
Glenn Osgood ... roto/paint artist: Legend3D (uncredited)
Mile Petrushevski ... visual effects artist (uncredited)
Elena Velkova ... paint artist (uncredited)

Stunts 

Jean-Charles Andrieux ... chariot driver
Giorgio Antonini ... military advisor / stunt actor
Paolo Antonini ... assistant military advisor
Franco Ariano ... stunt performer
Luis Miguel Arranz ... stunt performer (as Luis Miguel Arranz Villareal)
Faycal Attougui ... chariot driver / horse stuntman
Mauro Aversano ... stunt fighter / stunts
Donny Bailey ... stunt driver / stunt performer (as Donny L. Bailey)
Frank Bakker ... stunt performer
Federico Benvenuti ... utility stunts
Simone Bonelli ... stunt performer
Samuele Brancato ... stunt rigger
Michael Byrch ... stunt performer
Danilo Capuzi ... stunts
Daniele Chiofalo ... assistant military advisor
Tom Cox ... chariot driver
Steve Dent ... horse master / stunt coordinator
Will Dent ... stunt double / stunt performer
Valter Di Francesco ... horse master: chariot
Federico Diust ... stunts
Zdenek Dvoracek ... stunt performer
Mark Epstein ... stunt performer / stunts
Emanuele Ercolani ... stunt performer
Balázs Farkas ... chariot driver
Eduardo Gago Muñoz ... chariot driver / stunt double: Messala
Robert Gyurkovits ... chariot drivers
George Hayes ... stunt trainee
Jason Hunjan ... stunt double / stunt performer
Laszlo Juhász ... assistant horse master / horse master: chariot (as Laszlo Juhász Sr.) / horse supplier
Richard F Law ... head stunt rigger
Andrew Layne ... stunt performer
Maurice Lee ... fight co-ordinator
Jean-François Lenogue ... stunt performer
Nathan Lewis ... stunt performer
Chris Manger ... stunt rigger
Peter Miles ... stunt performer
Riccardo Mioni ... stunts
Stefano Maria Mioni ... stunts
Dario Narducci ... junior stunt
Phil Neilson ... stunt performer (as Phil Cody Neilson)
Cali Nelle ... stunt performer
Brian Nickels ... stunt performer
Alessandro Novelli ... stunt driver
Emiliano Novelli ... stunts
Abdellah Oukseh ... stunts
Claudio Pacifico ... stunt performer
Attila Paldeak ... chariot driver
Balazs Paldeak ... chariot drivers
Jan Petrina ... assistant stunt coordinator
Laurent Plancel ... stunt performer
Dominic Preece ... stunt performer
Kierron Quest ... stunt performer
Massimo Racca ... stunts
Angelo Ragusa ... italian stunt coordinator
Enrico Ragusa ... stunt performer
Daniele Rauso ... Junior Stunt / Junior Stuntman
Andrej Riabokon ... stunt double / stunt performer
Florian Rrotaj ... stunt performer
Matthew Sampson ... stunt and horse dept supervisor
Jozsef Schiek ... chariot driver
Gabrielle Scilla ... stunt performer
Walter Scott ... stunt coordinator (as Walter E. Scott)
Wesley Scott ... stunt performer
Ferdinando Stazzone ... stunt: double "Quintus"
Marek Svitek ... stunt performer / stunts
Phillip Ray Tommy ... stunt performer
Massimiliano Ubaldi ... stunt performer
Marco Valerio Verni ... Junior Stunt / Junior Stuntman / junior stunt
Jordan Warrack ... stunt performer
Andy Watson ... stunt rigger
Douglas Wells ... stunt rigging technician
Peter White ... horse master: chariot
Dalon Williams ... stunt performer
Karanja Yorke ... stunt performer
Mirko Zamperla ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Roberto Angelelli ... grip
John L. Baker ... additional video assist
Emiliano Bambusi ... assistant camera
Massimo Barbona ... grip
Roberto Barbona ... grip: second unit
Nicolas Beaugonin ... camera operator: action unit
Abdelkarim Belkasemi ... camera operator
Mauro Belli ... electrician: second unit
Alessandro Bertucci ... electrician: main unit
John Betancourt ... edge arm operator
Steven Blizzard ... drone pilot
Valeria Bolocci ... video assistant
Alessandro Brambilla ... steadicam operator (operator b-cam: B camera)
Lorenzo Catenacci ... underwater second assistant camera: underwater unit
Aldo Chessari ... underwater camera operator
Irene Chiappa ... camera trainee
Lorenzo Ciccarelli ... second assistant camera: vfx unit
Sergio De Luca ... camera operator
Tim Dean ... libra head technician
Daniele Dessena ... grip
Massimiliano Dessena ... key grip
Andrea di Benedetto ... grip
Lorenzo Di Nola ... digital imaging technician 2nd unit: camera test
Stefano Di Pasquali ... dolly grip: b camera
Paolo Di Stefano ... electrician
Mauro Faina ... grip
Gastone Ferrante ... digital imaging technician: second unit
Fabio Ferrantini ... digital imaging technician
Alessio Galasso ... drone technician
Gian Claudio Giacomini ... first assistant camera: "C" camera, second unit
Francesco Luigi Giardiello ... digital workflow supervisor
David Giorgio ... video operator
Artur Gubin ... movi tech
Ernesto Joven ... d.i.t.: los angeles
Massimiliano Kuveiller ... first assistant camera: "c" camera
Emanuele Leurini ... first assistant camera (b camera) (second unit)
Emiliano Leurini ... a cam operator steadicam second unit
Carolina Linera Krebs ... video trainee second unit (as Carolina Krebs)
Fabio Lucheroni ... electrician
Luca Martis ... electrician
Lucilla Mazza ... video assistant
Carla Mecozzi ... Video Trainee
John J. Moers ... documentary cameraman
Romualdo Nati ... hydra head technician
Antonio Paolucci ... data wrangler
Stefano Paradiso ... 2nd unit Camera Operator
Riccardo Pau ... second assistant camera
Matteo Pelosi ... second assistant c cam
Giorgio Pezzotti ... best boy: grip
Francisco Pintore ... first assistant camera: "a" camera
Daniele Platania ... camera trainee
Rob Portus ... libra technician
Andrea Quaglio ... a camera focus puller: second unit
Marek Radolf ... balloon lighting
Marco Raimondi ... electrician
Massimo Rinella ... dolly grip 2 unit
Marco Sacerdoti ... camera operator: "a" camera
Elena Sani ... video assistant
Lorenzo Sardini ... grip
Luca Sardini ... electrician
Cristiano Sergioli ... Sorpioarm tecnician second unit
Donatella Sforza ... video assist operator
Massimo Spina ... dolly grip
Cecilia Starc ... dit assistant 2 unit
Marco Sticchi ... rigging gaffer
Massimiliano Sticchi ... best boy: grip/electric
Fraser Taggart ... 2nd unit dop
Martino Tagliaferri ... First assistent camera: "d" camera / First assistent camera: "m" camera second unit
Matthew Taylor ... second assistant camera
Tony Thompson ... aerial dp / drone pilot
Paolo Tiberti ... key grip: secon unit
Emiliano Topai ... first assistant camera: "b" camera
Daniele Traettino ... second assistant camera (second unit)
Simone Trecca ... underwater unit
Esther Venanzi ... second assistant camera
Daniele Verdenelli ... gaffer: second unit
Fabrizio Vicari ... "c" camera operator: second unit
Alberto Viscardi ... second assistant camera: "a" camera, second unit
Payam Yazdandoost ... first assistant camera
Francesco Zaccaria ... gaffer
Giacomo Zampieri ... Central Loader/Remote Head Technician, main unit
Davide Zanetti ... camera assistant: second unit

Animation Department 

Duck Lee ... animator
Ezra Waddell ... animator
Brad Willis ... senior animator (uncredited)

Casting Department 

Deanna Brigidi ... casting associate
Roberta Butti ... extras casting / crowd ad
Chiara Cristino ... casting assistant
Michela Forbicioni ... casting
Giaime Grieco ... extras casting coordinator
Ashley Lambert ... adr voice casting
Natasha Vincent ... casting assistant
Kim Winther ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Barbara Adducci ... costume coordinator
Patrizia Barbera ... milliner
Costanza Bastanti ... set costumer
Marco Berrettoni ... head textile artist
Mattia Bionda ... cutter
Frieda Basso Boccabella ... principal stand-by
Ernest Camilleri ... costume supervisor
Giovanni Casalnuovo ... associate costume designer
Fiorenza Cipollone ... wardrobe
Orlanda Contardi ... seamstress
Serena Fiumi ... action unit costume supervisor
Augusto Grassi ... leather master
Sabine Groh ... additional costumer
Enrica Iacoboni ... assistant costume designer
Saskia Irrgang ... seamstress
Aurelia Laurenti ... seamstress
Anna Lillo ... seamstress
Francesco Luperini ... main cast supervisor
Angelo Maluvuccio ... cutter: men (as Angelo Malvuccio)
Alessia Pierantoni ... Assistant Leather Master
Maria Pia Rossi ... head seamstress
Marcello Hubert Seregni ... costumer: costumer
Gilberto Siena ... costumer
Cathie Valdovino ... costumer: Mr. Freeman
Maurizio Vitiello ... costumer

Editorial Department 

Bob Allen ... first assistant editor
Mike Barnett ... assistant post editor
Ray Boniker ... assistant editor
Zach Chamberlin ... editorial assistant
Giorgio Conti ... assistant editor
Steven Cuellar ... second assistant editor
Fabio Gargano ... digital lab operator
Chris Innis ... additional editor
Chris Jackson ... stereo editor
Scott Janush ... visual effects editor
Rebecca Markham ... assistant digital intermediate producer
Stephen Nakamura ... colorist
Stefano Petrucci ... assistant editor
Pete Polyakov ... colorist
Andrea Pozzato ... digital lab operator
Dov Samuel ... first assistant editor
Jill Savitt ... additional editor
Matthew E. Schneider ... post-production coordinator: MGM
Eden Stelmach ... post-production assistant: MGM
Michael Tronick ... additional editor
Lisa Tutunjian ... digital intermediate editor
Davide Ulissi ... digital lab supervisor
Jeremy Weinstein ... visual effects editor
Tracy Jemison ... digital colorist assistant (uncredited)
Sarah Pohl ... post-production assistant (uncredited)

Location Management 

Michael John Meehan ... supervising location manager
Robin Melville ... location scout
Vincenzo Testa ... location manager

Music Department 

Cory Beers ... soloist: cimbalom
Brian Bulman ... music editor
Rossano Galante ... orchestrator
Lili Haydn ... vocal soloist
Tyson Lozensky ... additional recording engineer / additional score mixer
Chris McGeary ... music editor
Gayle Neuman ... musician: ancient instrument perfromances
Phil Neuman ... musician: ancient instrument perfromances
Brandon Roberts ... composer: additional music
David James Rosen ... composer: trailer
Buck Sanders ... score producer
Mikael Sandgren ... music editor
Asdrubal Sierra ... vocal soloist (as Asdru Sierra)
Mikel Hurwitz ... score prep. assistant (uncredited)

Transportation Department 

Daniele Abeille ... Transportation Manager
Nando Cartocci ... transportation
Robert Gaskill ... driver: Mr Freeman USA: personal security
Giorgia Passarelli ... transportation coordinator
Carlos Williams ... driver: cast (reshoots)

Other crew 

Eugenio Alonso Yenes ... horse trainer
Andrea Alunni ... Key location manager
Cecilia Alvarenga ... production coordinator
David Ambrosi ... scorpio arm pilot: PanaTeam
Kirk Baily ... voice over actor
Filippo Baldasso ... accommodation coordinator
Rajia Baroudi ... voice over actor
Lavinia Barsotti ... Key PA
Paresh Behera ... 1st asst and eu payroll accountant
Lisa Berridge ... production assistant
Eric Biglietto ... scorpio arm camera operator: PanaTeam
Giacomo Biscosi ... production trainee
Hana Bluchova ... stable coordinator (as Hana Buchlova)
Pavel P. Bozhkov ... production assistant
Amanda Brand ... unit publicist
Ranjani Brow ... voice over actor
Joel Bunkowske ... attorney: music license
William Calvert ... voice over actor
Martina Campagna ... assistant script supervisor
Massimo Carboni ... scorpio arm tech: PanaTeam
Valeria Casciaro ... production assistant
Matt Corboy ... voice over actor
Eben Davidson ... studio executive
Steve Dent ... horse supplier
Nicola Di Marzio ... assistant to location manager
Nicola Di Terlizzi ... assistant to location manager
Neil Dickson ... voice over actor
Daniele Donnarumma ... payroll accountant: cast/stunts italy
Terry Dunn ... post accountant
Dale Fagan ... manager: Physical Production - MGM
Camilla Fava del Piano ... ATL's Accommodation & travel Asst. coordinator
Sandor Fekete ... horse trainer
Maria Fiorito ... production accountant
Roberto Fratianni ... production assistant: catering
Michael Frayeh ... financial controller
Eddie Frierson ... voice over actor (as Edward D. Frierson)
Michael A. Galasso ... production coordinator
Robert Gaskill ... assistant: Mr. Freeman
Cristina Giubbetti ... cinecittà liaison
Iolanda Greci ... set production assistant
Rachel Griffiths ... script supervisor
Wendy Hoffman ... voice over actor (as Wendy Hoffmann)
Diane Howard ... interviewer
Dr. David Howard ... press photographer
Rif Hutton ... voice over actor
Mark Ivanir ... voice over actor
Laszlo Juhász ... horse trainer (as Laszlo Juhász Sr.)
Marilena La Ferrara ... first assistant accountant
Ashley Lambert ... voice over actor
Peter Lavin ... voice over actor
William Lawrence ... horse trainer
Guido Leonarduzzi ... scorpio arm operator: PanaTeam
Brittany Levin-Clarke ... production assistant
Carla O. Mancini ... 2nd assistant accountant (as Carla Mancini)
Alex Mandelberg ... voice over actor
Lucia Marasa ... assistant: Mr. Sisti (as Lucia Marasà)
Mario Mercuri ... payroll accountant: extras
Bob Merrick ... assistant to executive producer
Rian Miller ... script coordinator (as Matthew J. Miller)
Maurizio Nencini ... horse trainer
Hernan Ortiz ... horse trainer
Mike Park ... production legal counsel
Serena Peleggi ... locations office coordinator
Dario Perez ... wrangler
Bryan Persichetti ... production finance coordinator: Paramount
Richard Peterson ... Cast Fitness Trainer
Nadezda Petrovic ... assistant: Mr. Henderson
Quentin Pierre ... assistant: Mr. Freeman
Pacetti Priscilla ... Travel Co-ordinator
Moira Quirk ... voice over actor (as Moira S. Quirk)
Astra Redler ... assistant travel coordinator
Darren Richardson ... ADR Voice Artist
Patricia Robertson ... horse assistant
Lex Ruddiman ... horse trainer
Maria Piera Sarra ... production assistant: office production assistant
Dave Sauro ... assistant: Mr. Daniel
Stefanie Schenk ... horse department coordinator
Giacomo Scortichini ... chariots and horses production assistant
Cristiano Sebastianelli ... Head Payroll: Italy
Stan Sellers ... voice over actor (as Stanley Sellers Jr.)
Cristiano Sergioli ... scorpio arm tech: PanaTeam
David Sheinkopf ... voice over actor (as David M. Sheinkopf)
Laura Shockley ... Executive Assistant to Mark Burnett
Lorenzo Sisti ... Set P.A. - 2nd Unit
Tony Smart ... horse trainer
Joni Smith ... production coordinator - additional photography
Rick Sobalvarro ... assistant: Mr. Bekmambetov (as Riccardo Sobalvarro)
Chiara Stefani ... tax credit accountant
Julian Stone ... voice over actor (as Julian D Stone)
Justin Stork ... Executive Assistant to Mark Burnett
Kathleen Switzer ... assistant: Mr. Bekmambetov (as Kathy Switzer)
Elena Taborra ... assistant: Mr. Huston
Veronica Tesei ... Production Trainee
Josh Robert Thompson ... voice over actor
Didi Tokova ... Key 1st Assistant Accountant
Marco Della Torre ... Track security coordinator "Circus"
Cecilia Triestino ... assistant script supervisor 2nd unit
Rasa Vilkaityté ... second assistant accountant
Daniel Villagomez ... director: credits administration for Paramount Pictures / director: credits administration for Paramout Pictures
Haydn Webb ... horse trainer
Spencer R. Williams ... set production assistant: additional photography
Matthew Wolf ... voice over actor (as Matthew A. Wolf)
Sam Dent ... horse dept (uncredited)
Jon Sperry ... dialogue coach for Rodrigo Santoro (uncredited)

Thanks 

James Schramm ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page