Edit
Alice Through the Looking Glass (2016) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

James Bobin

Writing Credits  

Linda Woolverton ... (screenplay)
 
Lewis Carroll ... (books)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
Zanik Hightopp
...
...
...
...
...
Dr. Addison Bennet
...
King Oleron
...
James Harcourt
...
Absolem (voice)
...
Bayard (voice)
...
Thackery (voice)
...
Cheshire Cat (voice)
...
Mallymkun (voice)
...
McTwisp (voice)
...
Wilkins (voice)
Paul Hunter ...
Chess King (voice)
...
Humpty Dumpty (voice)
...
Nobody (voice)
...
Queen Elsemere
Louis Ashbourne Serkis ...
Young Hatter (as Louis Serkis)
...
Alexandra
...
...
...
Tyva Hightopp
...
...
Bumalig Hightopp
Oliver Hawkes ...
...
Poomally Hightopp
Eve Hedderwick Turner ...
Paloo Hightopp
...
Pimlick Hightopp
...
Boatswain
Jamie Baughan ...
First Mate
Matt Wilman ...
Helmsman
Siobhan McSweeney ...
Witzender
...
Delivery Frog (voice)
Edward Petherbridge ...
Gentleman Fish (voice)
Richard Syms ...
Board Member
...
Footman
Bill Thomas ...
Driver
Carol Been ...
Dancer
Ross Carpenter ...
Dancer
...
Dancer
Heather Craig ...
Dancer
Janine Craig ...
Dancer
...
Dancer
Jules Davison ...
Dancer
Matt Dempsey ...
Dancer
Nikki Dunsford ...
Dancer
Stephanie Elstob ...
Dancer
Steve Fortune ...
Dancer
...
Dancer
Adam Galbraith ...
Dancer
Chris Grierson ...
Dancer
...
Dancer
William Mowat ...
Dancer
Cris Penfold ...
Dancer
Kraig Thornber ...
Dancer
Carl Walker ...
Dancer
Claire Winsper ...
Dancer (as Clair Winsper)
Rest of cast listed alphabetically:
Mohammed Ali ...
Maharaja's Keeper (uncredited)
Freddie Andrews ...
Ascot Male (uncredited)
Isaac Andrews ...
Second Mate Tom (uncredited)
...
Sailor (HK) (uncredited)
Lauren Beacham ...
Lord Ascots Maid (uncredited)
...
Witzender / Vendor (uncredited)
Austin Burrows ...
Blue Man (uncredited)
...
Goat (uncredited)
Sarah Butterworth ...
Lady Ascot's Maid (uncredited)
Yue Ting Cheng ...
Hong Kong Citizen (uncredited)
...
Aunt Imogene (uncredited)
...
Tick-Tock (voice) (uncredited)
...
Royal Guard (uncredited)
...
Ship's Porter (uncredited)
...
Unicorn (uncredited)
Jacob Greener-Tofts ...
Townsboy (uncredited)
...
Young Bayard (voice) (uncredited)
...
The Hour (uncredited)
Bomber Hurley-Smith ...
Royal Guard (uncredited)
...
Wilkins (uncredited)
Mark Jury ...
Stevedore (uncredited)
...
Maid (uncredited)
Martyn Mayger ...
Gentleman (uncredited)
Shaun McKee ...
Wolf (uncredited)
Claudio Encarnacion Montero ...
Boddy (uncredited)
...
Coronation Aristocratic (uncredited)
...
Townsboy (uncredited)
Riku Rokkanen ...
Royal Guard (uncredited)
...
Mantel Clock (uncredited)
Steve Saunders ...
Brilliam Hinkle (uncredited)
...
Fisherman (uncredited)
Karol Steele ...
Asylum Patient (uncredited)
...
Additional Voices (uncredited)
...
Townsman (uncredited)
Tom Whelehan ...
Ascot Male (uncredited)
...
European gent in rickshaw (uncredited)
Charlotte Worwood ...
Townswoman (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Tim Burton ... producer
Jeremy Johns ... co-producer
Joe Roth ... producer
John G. Scotti ... executive producer
Jennifer Todd ... producer
Suzanne Todd ... producer

Music by 

Danny Elfman

Cinematography by 

Stuart Dryburgh

Film Editing by 

Andrew Weisblum

Casting By 

Lucy Bevan
John Papsidera

Production Design by 

Dan Hennah

Art Direction by 

Alex Cameron
Todd Cherniawsky ... supervising art director
Nick Gottschalk
Niall Moroney ... supervising art director
Hannah Moseley
Richard Selway

Set Decoration by 

Anna Lynch-Robinson
Ra Vincent

Costume Design by 

Colleen Atwood

Makeup Department 

Natalie Abizadeh ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Gloria Pasqua Casny ... hair stylist: Mr. Depp (as Gloria Casny)
Tamsin Dorling ... crowd hair supervisor (as Tamsin Barbosa) / crowd makeup supervisor (as Tamsin Barbosa)
Paul Gooch ... key hair stylist / key makeup artist
Joel Harlow ... personal makeup artist: Mr. Depp / prosthetic design artist: Mr. Depp
Peter King ... hair designer (as Peter Swords King) / makeup designer (as Peter Swords King)
Donald McInnes ... principal hair stylist / principal makeup artist
Charlotte Mileham ... crowd hair stylist / crowd makeup artist
Flora Moody ... crowd hair stylist / crowd makeup artist
Paula Price ... principal hair stylist / principal makeup artist
Lesley Smith ... crowd hair stylist / crowd makeup artist
Khanh Trance ... wig maker: Mr. Depp
Victoria Warrington ... contact lens technician: Mr. Depp
Joceline Andrews ... makeup artist (uncredited)
Nicola Buck ... crowd make up artist (uncredited)
Lynn Doron ... crowd junior hair and makeup artist (uncredited)
Sophie Finch ... crowd junior makeup and hair stylist (uncredited)
Cindy Harlow ... assistant makeup artist (uncredited)
Lydia Jeffcoat ... hair and make up trainee (uncredited)
Suzi Long ... crowd hair & make-up (uncredited)
Polly McKay ... crowd makeup artist (uncredited)
Shevaun McKenna ... assistant makeup artist (uncredited)
Richard Muller ... hair & make-up stylist (uncredited)
Adam James Phillips ... crowd hairdresser (uncredited)
Cassie Pollard ... crowd junior hair and makeup artist (uncredited)
Tina Pritchard ... makeup artist/hairstylist dailies (uncredited)
Matthew Smith ... prosthetic makeup designer (uncredited)
Sinead Sweeney ... contact lens coordinator (uncredited)
Liz Tagg ... additional makeup and hair (uncredited)
Rebecca Tennant ... crowd trainee hair and makeup (uncredited)
Emma Tomlinson ... main unit trainee - hair and makeup (uncredited)
Catherine Vondrak ... crowd hair and makeup trainee (uncredited)
Darrell Warner ... concept artist (uncredited)
Sarah Weatherburn ... facial hair maker (uncredited)
Lucy Willis ... crowd hair stylist: dailies - uk (uncredited)

Production Management 

Linda A. Borgeson ... post-production executive
David Cain ... production supervisor
Abby Callahan ... post-production supervisor
Daniel De La Rosa ... production technology executive (as Daniel de la Rosa)
Doris Donnenberg ... production supervisor: Los Angeles - additional photography
Jeremy Johns ... unit production manager
Todd Livdahl ... production technology executive
Rachel Rosser ... unit manager: studio
Adrian J. Sciutto ... Associate Production Manager
John G. Scotti ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Mary Boulding ... base third assistant director
Paula C. Frías ... third assistant director: additional photography
Gayle Dickie ... second assistant director: second unit additional photography
Mark Goddard ... first assistant director: second unit
Richard Goodwin ... first assistant director
Dan John ... key second assistant director
Nick Laurence ... crowd second assistant director
Shaun O'Dell ... second unit director
James J. Reid ... third assistant director: additional photography
Ed Ripley ... crowd pa: dailies
Barney Shakespeare ... crowd third assistant director
Arthur Shepherd ... additional 3rd assistant director
Tom Simpson ... second unit: third assistant director
Vanluke Watson ... set production assistant: second unit

Art Department 

Alex Abelman ... carpenter
Kei Acedera ... character designer
Dominic Ackland-Snow ... construction manager
Nicky Ackland-Snow ... construction coordinator
Anthony Allan ... concept artist
Maudie Andrews ... assistant set decorator
Graham Antill ... charge hand painter: reshoots
Matt Austin ... dressing props
Denise Ball ... assistant art director
Casey Banwell ... sculptor
Laurent Ben-Mimoun ... concept illustrator
Amelia Bennett ... greensperson
Lizzie Bentley ... concept artist
John Berger ... set designer
Jonathan Bond ... greensman
Grant Boulton ... plasterer
Matt Boyton ... prop modeller
Satarupa Bradley ... set decor artist
Barry Brown ... head of department rigger
Gabi Brown ... Art department coordinator (as Gabriela Dolenska)
Leigh Bryant ... storeman
Will Buchanan ... lead greensman
Richard K. Buoen ... conceptual artist
Alan Bushell ... chargehand stagehand
Andrea Carter ... art coordinator
Tamara Catlin-Birch ... greens co-ordinator: additional photography
Jason Chalmers ... prop modeller
Robert Channon ... scenic painter
Bobby Chiu ... character designer
Laura Collins ... greenswoman
Emily Connell ... art department runner
Max Connolly ... plasterer
John Coven ... storyboard artist
Simon Cullen ... Supervising rigger
Colin Davidson ... carpenter
Benjamin James Davis ... art department work experience
Emma Denby ... construction modeller
Andy Dixon ... supervising carpenter
Stephen Doyle ... props
Sally Dray ... portrait artist
Tim Dutton ... art department assistant
Stephen Ede ... supervisor carpenter
Keith Edwards ... plasterer
Stephen Eels ... supervising carpenter
Scott Elms ... carpenter
Simon Elsley ... assistant art director
Jann K. Engel ... set designer
Dan Engle ... concept model maker
Kate English ... art department staff assistant
Charlotte Epstein ... trainee sculptor modeller and greens man
Teri Fairhurst ... draughtsman
Sarah Finlay ... draughtsman
Matt Francis ... art department assistant: reshoots
Martin Freeman ... carpenter
Jeff Frost ... concept model maker
Christopher Gardner ... painter
Randy Gaul ... concept artist
Gary Greenham ... stand-by props
Craig Guinan ... prop modeller
Andrew Guyett ... scenic painter
Michael Guyett ... painter supervisor (as Micky Guyett)
Emma Hanson ... head of department sculptor
Richard Hardy ... draughtsman
Kevin Harris ... HOD Carpenter Locations / head of department carpenter
Patrick Harris ... draughtsman
Rohan Harris ... scenic and portrait artist
Steve Harris ... carpenter
Phil Hawley ... painter
Stuart Heath ... bgi supplies prop manufacturing supervisor
James Hendy ... production buyer
Scott Herbertson ... set designer
Sam Hollobon ... painter
Gary Jopling ... assistant art director
Eva Kuntz ... concept artist
Carol Kupisz ... graphics designer
Michael Kutsche ... character designer
Phil Langone ... storyboard artist
Amanda Langton ... greens person
Andrew Laybats ... supervising greens scenic painter
Jasmine Lean ... art department assistant: additional photography
Peter Lee ... props
Will Loughlin ... greens supervisor
Steve Loveday ... sculptor
Jason Mahakian ... concept model maker
Ella Mango Chow ... set dresser
James Mannell ... props
Jeff Markwith ... set designer
Callum Martin ... greensman
Victor James Martinez ... conceptual artist
Richard F. Mays ... digital set designer
Hugh McClelland ... draughtsman
Norah McKeogh ... greens department coordinator
Katerina Michail ... art dept. runner
Michele Moen ... concept illustrator
Lorna Moon ... assistant prop modeller
Brian Morris ... chargeman painter
Eddie Murphy ... changehand carpenter
Craig Narramore ... supervising prop-maker
Sophie Neil ... draughtsman
Terry Newvell ... head of department stagehand
Laura Ng ... stand by art director
Jannecke Nilsen ... junior assistant set decorator
Julian Nix ... graphic designer
Paul Oatway ... Dressing props
Lizzie Osborne ... art department work experience
Warren Parkinson ... assistant property master
Sarah Pasquali ... graphic designer
Nick Pelham ... storyboard artist
Theofano Pitsillidou ... assistant sculptor
Steve Presley ... supervising stagehand
Adam Rashbrook ... stagehand nvq
Jelle Rebry ... art department work experience
Dominee Reid ... assistant scenic artist
Paul Robinson ... second unit chargehand standby prop
Luca Gabriele Rossetti ... Art Director and Concept Designer
Richard Rowntree ... additional greens: Palmbrokers
Mauricio Ruiz ... concept artist
Alex Rutherford ... senior prop modeller
Jamie Shelley ... head of department painter
Josh Sheppard ... storyboard artist
Ryan Sinnott ... stand-by carpenter
Nick Slater ... carpenter
Bethany Spence ... greenswoman
Gareth Sprey ... art department work experience
Leigh Stevens ... greensman
Bgi Supplies ... prop fabrication
Dan Sweetman ... storyboard artist
Mátyás Szakonyi ... greensman
Charles Szczech ... draughtsman
Anthony Szuch ... drapes master
Sophie Tarver ... props
Grace Taylor ... work experience
Karen Teneyck ... graphic designer
Caitlin Thompson ... set dec coordinator
Jonathan Tidmarsh ... standby greens
Vladimir Todorov ... character design
Dwayne Turner ... storyboard artist
Ra Vincent ... concept artist
Rachel Wallbridge ... Greenswoman / greenswoman: dailies
Dicken Warner ... thatcher
Aoife Warren ... draughtsman
Imery Watson ... Concept Artist
Krysia Whitty ... assistant buyer / production buyer: additional photography
Harriet Willis ... petty cash buyer
Ashley Winter ... assistant art director
Jeff Woodbridge ... carpenter
Terry Woods ... property master
Louise Wright ... prop painter
Matt Wyles ... props
Mal Zawadzki ... standby painter
Jay Clarke ... storyboard artist (uncredited)
Will Furneaux ... digital set designer (uncredited)

Sound Department 

Chris Barron ... assistant supervising sound editor (as Christopher Barron)
Howard Bevan ... boom operator: additional photography
Linda Brenon ... assistant adr mixer
Simon Brown ... 1stAssistant sound .2nd unit
Benjamin A. Burtt ... sound effects editor
Dustin Cawood ... foley editor
Scott Curtis ... foley mixer
Malcolm Fife ... dialogue supervisor
Peter Gleaves ... adr mixer
Charlotte Gray ... Sound nod assistant / sound assistant
Scott Guitteau ... sound effects editor
Steve Hancock ... boom operator
Ren Klyce ... supervising sound designer
John Midgley ... production sound mixer
Jordan Myers ... apprentice sound editor
Chris Navarro ... adr mixer
Al Nelson ... supervising sound designer
David Parker ... re-recording mixer
Tony Pilkington ... mix engineer
Shelley Roden ... foley artist
John Roesch ... foley artist
Dennis S. Sands ... music scoring mixer
Michael Semanick ... re-recording mixer
Stephen Urata ... assistant re-recording mixer
Darren 'Sunny' Warkentin ... adr editor
Keenan Wyatt ... sound technician: Mr. Depp
Gwendolyn Yates Whittle ... adr supervisor
Ryan Young ... adr recordist (as Ryan D. Young)
Noah Katz ... digital support (uncredited)
Edgar Meza ... engineering services (uncredited)
Al Nelson ... supervising sound editor (uncredited)
David Peifer ... digital editorial support (uncredited)

Special Effects by 

Sally Alcott ... prosthetic makeup artist
Caimin Bourne ... main unit floor supervisor
David Brighton ... special effects assistant supervisor
Guy Cope ... rigger
Luc Corbould ... special effects trainee / special effects
Maria Corbould ... special effects manager (as Maria Pudlowska)
Neil Corbould ... special effects supervisor
Keith Dawson ... prep supervisor
Andrew Ellwood ... special effects assistant
Nicholas Ellwood ... special effects assistant
David Eves ... lead senior technician
Garth Gutteridge ... Senior special effects technician
John Halls ... Sfx driver
Rob Hayns ... sfx wireman
Dan Hogg ... stereo conversion production coordinator
Terry Jones ... special effects senior technician
Pete Kelley ... specialty costumes: Ironhead Studio
Alex Landrum Jr. ... snow effects technician
Craig Leong ... special effects technician
Luke Marcel ... special effects technician
Kevin Mathews ... sfx wire supervisor
Doug McKenna ... sfx safety advisor
Martin 'Marty' McLaughlin ... senior special effects technician
Noah Meddings ... special effects technician
Chris Motjuoadi ... special effects technician
Nigel Nixon ... special effects production buyer
Oliver Nixon ... special effects assistant technician
Charlie Pedersen ... special effects technician
Sam Perez ... special effects crew
Grant Rogan ... special effects technician
John Schoonraad ... 3D Scan & Lifecast of Sascha Baron Cohen, and Mia Wasikowska
Lilla Schwarz ... special effects trainee
David j Watson ... on-set sfx supervisor (re-shoots)
Glen Winchester ... senior special effects technician
Stuart Wishart ... senior special effects technician

Visual Effects by 

Darrell Abney ... senior modeler
Jérémie Abrial ... modeller
Mike Accettura ... compositor: Gener8 / prep artist: Gener8
Kei Acedera ... character designer
Nidhi Agarwal ... machmove artist: double negative
Sapna Agrawal ... visual effects coordinator
Africa Aguirre Martín ... studio data management: double negative
Laide Agunbiade ... Senior lighting technical director
Matt Akey ... executive producer: legend 3d
Tosin Akinwoye ... fx technical Director
Evrim Akyilmaz ... visual effects artist: double negative
Lee Alexander ... layout td: Double Negative
Michael Alkan ... lead environment developer
Dane Anderson ... production support: Legend 3D
Sophie Anderson ... visual effects data wrangler
Valeria Andino ... stereo producer
Andrea Sciame' ... stereoscopic artist: Legend 3D
Kanika Andrew ... visual effects artist: double negative
Tovonaina Andriamampionona ... stereo compositor
Elaine C. Andrianos ... visual effects editor: SPI
Craig Andujar ... visual effects coordinator
Mario Anger ... visual effects artist
Kelly Antaya ... roto/paint artist: Legend 3D
David Applebee ... vfx production coordinator: Imageworks
Khan Arbaz ... matchmove artist
Kamran Arian ... lead stereo compositor: Legend 3D
Daniel Arkin ... visual effects assistant editor
Neil Atkins ... CFX Lead: SPI
Murat Ayasli ... compositor
Paul A. Baccam ... stereo compositor
Eric Bachtiar ... data operations
Matthew Badham ... visual effects: on set assistant
Rami Bahsous ... stereo compositor: Legend 3D
Keziah Bailey ... senior build artist: Double Negative
Michael John Baker ... roto/prep artist: Double Negative
Richard Baker ... Stereo Supervisor: Prime Focus
Tony Baldridge ... vfx supervisor: Legend3D
H.R. Barnett ... depth grade operator: Legend 3D
Sam Barnett ... visual effects: assistant
Brandon Barney ... compositor
Bruno Baron ... cg sequence supervisor: Double Negative
Alvaro Bataller ... prep artist: Double Negative
Craig Bates ... pipeline technical director: Double Negative
Andy Bean ... visual effects artist
Robin Beard ... compositing supervisor: Double Negative - london
D.J. Becerral ... stereo compositor: Legend3D
Paul F. Becker ... visual effects executive producer
Jo Ann Cordero Belen ... compositor: sony pictures imageworks
Paula Bell ... roto and paint supervisor: SPI
Tyler Bennink ... stereo producer: Legend3D
Ian Berg ... data i/o: Double Negative
Terrence Bergeron ... visual effects executive producer
Greg Berridge ... digital trainer
Thomas Bevan ... fx td: Sony Picture Imageworks
Uttham Bhalaykar ... roto prep
Indranil Bhattacharya ... character modeller: double negative
Manthan Bhayani ... stereo compositor: Legend 3D
Theodore Bialek ... digital effects supervisor: SPI
Daniel Bigaj ... digital compositor: Double Negative
Babak Bina ... 3d generalist: Double Negative
William Pete Bingham ... element qc artist
Shane Birdsill ... technical production coordinator
Brian Blasiak ... senior lighting and compositing technical director
Lucian Boicu ... compositor
Anthony Bompensiero ... assistant vfx editor: Legend 3D
Caleb Bomysoad ... compositor
Fabio Bonvicini ... senior technical animator
Landon Bootsma ... senior compositor: Sony Pictures Imageworks
Romain Bouvard ... digital compositor
Russell Bowen ... lighting td: double negative
Chris Bowers ... previsualization artist
Jason Bowers ... compositing supervisor
Matt Bowler ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Peter Bowmar ... visual effects td
Jon Bragado ... senior matchmove artist: Double Negative
Sarveswaran Branan ... stereo depth artist: Legend 3D
Ben Breckenridge ... stereoscopic supervisor
Joshua Bristow ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Margaret Brooks ... roto, paint, comp artist: Legend 3D (as Maggie Brooks)
Ryan Brouckxon ... stereo compositor
Jon R. Brown ... visual effects plate manager
Sebastian Brown ... visual effects artist
Tom Bruno Jr. ... senior layout lead: SPI
Bertrand Bry-Marfaing ... lead lighting technical director: Sony Pictures Imageworks
Marc Brzezicki ... stereo supervisor: Prime Focus
Chris Buckley ... supervising animator: SPI
John Bunt ... layout supervisor: spi
Brian Burks ... previsualization artist
Glenn Burton ... pre-visual artist
Simon Butler ... effects technical director
Melissa Byrom ... stereo compositor: Legend 3D
Elizer Cabais ... stereo artist: Legend3D
Kev Cahill ... visual effects
Moray Caldwell ... digital compositor
Josh Callahan ... lead stereo artist: Legend3D
Sean Callahan ... lead stereo artist: Legend 3D
Daniela Campos Little ... layout td: SPI
Sarah Canale ... senior compositor: Legend 3D
Huseyin Caner ... Lidar scanning Supervisor
Bridget Carmody ... visual effects coordinator (as Bridget Swerecki)
Dan Carpenter ... lead stereo compositor: Gener8
Helen Carr ... digital compositor: double negative
Antonio Carrasco Liadskikh ... stereo compositor: Legend 3D
Owen Cartagena ... stereo compositor: Gener8
Nicolás Casanova ... senior compositor: Legend 3D
Jordan Catracchia ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Anthony Chadwick ... look development artist
Julien Chagnon-Zimmerly ... stereo compositor: Legend 3D
Mike Chambers ... visual effects producer
Andrew Kin Fun Chan ... production services technician
James Chan ... modeler
Wayne Chan ... digital compositor: Double Negative
Andy Chih-Jen Chang ... senior compositor: Sony Pictures Imageworks
Fred Chapman ... senior technical animator: Imageworks
James Charles ... fx td: double negative
Peter Charron ... stereo artist: Legend 3D
Ankur Chaudhary ... pipeline technical director
Abhishek Chauhan ... visual effects editor: prime focus
Marco Checa Garcia ... senior compositor: Sony Pictures Imageworks
John Abraham Chempil ... digital artist: double negative
Yeen-Shi Chen ... senior cg modeler: Sony Picture Imageworks
Nicholas Chilelli ... stereo artist: legend 3d
Borae Jungsuk Cho ... pipeline td
Caleb Choo ... matchmove supervisor
Tim Chou ... stereo supervisor
Bun Yue Choy ... paint/prep artist: double negative
Allan Peresh Christian ... visual effects coordinator
Haejung Chun ... cg artist
Jacob Clark ... visual effects
Jimi Clark ... lead stereoscopic compositor
Allison Clarke ... roto paint lead
Karen Clarke ... production manager: Double Negative
Erik Classen ... digital compositor
Kaelen Cohen ... digital compositor
Zachary Connolly ... psr software engineer: SPI
Ryan Cook ... on set visual effects supervisor
Chris Cooper ... matchmove supervisor: Double Negative
Simon Corbaux ... senior cfx td
Chad Cortvriendt ... senior stereoscopic producer
Thomas Cosolito ... Lead Production Pipeline Technician
Craig Crane ... lidar supervisor
Zoe Cranley ... cg supervisor: Double Negative
Peter Cromwell ... stereoscopic compositor
Scott Dace ... senior animator: Sony Imageworks
Dylan Dass ... roto/paint artist / stereo compositor - Legend3D / stereo compositor
Markus Daum ... senior character td: Double Negative
Adrianna Nielle Davies ... visual effects assistant coordinator
Jayson Davis ... compositor: gener8
Maya De Rivia ... visual effects
Josh Deason ... stereoscopic compositor
Marianne Del Rosario ... stereo compositor: Legend 3D
Debbie Denise ... vfx executive producer
Santosh Kumar Dey ... Matchmove Artist: Double Negative India
Natalia Diaz ... digital compositor
Joe DiCesare ... matte painter: SPI
Timothy Diem ... stereo artist: Legend 3D
Menno Dijkstra ... FX technical director -Double Negative
Mike Diltz ... compositor: Sony Pictures Imageworks
Eshan Dissanayake ... roto/paint artist
Gus Djuro ... postvis artist
Justin Dobies ... Senior Lighting TD: SPI
Michael Dolan ... software developer
Colin Dorssers ... stereoscopic compositor: Legend 3D
James Douvinos ... stereo artist: Legend 3D
Tom Driscoll ... vfx editor: Legend 3D
Kirsten Drummond ... senior lighting technical director: SPI
Kalene Dunsmoor ... matte painter
Venkat Rathnam Durai Raju ... stereo compositor: Gener8
Simon Dye ... Senior Compositor
Jean-Paul Ear ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Noel Eaton ... resource administrator
Brandon Edgar ... stereo compositor: Legend 3D
Richard Edwards ... production manager: Prime Focus World
James Eggleston ... senior compositor
Leif Einarsson ... postvis artist
Kelsey Elias ... stereo compositor: Legend3D
Elicia Koo ... paint artist
Tosh Elliott ... build lead: double negative
Brett Ellis ... fx technical director: Sony Picture Imageworks
Ronald Ellis ... stereoscopic compositor
Daniel Elophe ... senior compositor: Sony Pictures Imageworks
Jeremy Erb ... production assistant: Legend3D: visual effects
Jaclyn Erbacher ... vfx production assistant
John Paul Escobar ... assistant: vfx editor: Legend 3D
Duane Eues ... technical director
Rebecca Fair-Lien ... production coordinator
YiMin Fan ... pipeline technical director
Matt Farell ... previz artist
Kathryn Fay ... lead stereo compositor: Legend 3D
Paul Fedor ... matte painter
Kate Fenton ... stereo compositor: Legend 3D
Limas Uribe Fernando ... stereo artist: Legend 3D
George Ferris ... prep artist: Gener8 / roto/paint artist: Legend3D
Juan Carlos Ferrá ... stereo compositor
James Fetter ... look development: lighting
Rebecca Field ... vfx assistant
Nicolas Fillion ... texture artist
Dan Finnegan ... FX TD: Sony Pictures Imageworks
Brian Fisher ... compositor
Tiku Fisher ... stereo coordinator
Andrew Flatt ... stereo compositor: Legend 3D
Alana Fleming ... stereo artist: Legend 3D
Maxim Fleury ... crowd build supervisor
Melyssa Forget Turcotte ... visual effects coordinator
Filippo Forno ... cg artist
Nathalie Fortunel ... production assistant
Layne Friedman ... stereoscopic supervisor: SPI
Martin Furness ... hair lead & senior character effects technical director: Sony Pictures Imageworks
Akash Gade ... matchmove artist: prime focus
Megan Galbraith ... visual effects coordinator
Gian Ganziano ... visual effects editor
Anthony Garcia ... paint & roto supervisor: Legend 3D
Lorena García Romero ... modeler
Brannek Gaudet ... stereoscopic compositor
Ingrid Gaynor ... production assistant: Legend 3D
Jack Geckler ... previs artist: HALON
Rino George ... compositor
Graham L.L. Gibbard ... compositor
James Gibson ... roto artist: double negative
Melissa Goddard ... digital compositor
Harrison Goldstein ... visual effects line producer: Double Negative
Ana Gomes ... compositor: Double Negative
Catarina Gonçalves ... assistant colourist: Double Negative
Philip Gordon ... stereo compositor: Legend 3D
Dhruv Govil ... pipeline
Trevor Graciano ... compositing supervisor: Legend 3D
Cody Graham ... stereoscopic artist
Oded Granot ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Luke Gray ... technical director
Anthony Gregory ... roto/paint artist: Legend 3D
Michael Leigh Gresham ... roto/prep artist: Double Negative
Gero Grimm ... fx technical director: Double Negative
Jessica Grimshaw ... stereoscopic compositor
Julie Groll ... senior digital production manager
Christopher Grutzmacher ... system administrator: Legend 3D
Omar Gudjonsson ... compositor
Vikas Gusain ... senior prep artist
Carlos Guzman ... effects technical director
Alexa Hale ... visual effects production manager
Andrew J. Hall ... stereo artist: Legend 3D
Rio Harrington ... stereoscopic compositor
Andrew Harris ... stereo artist: Legend3D
Alex Hartunian ... depth artist: Legend3D
Corinna Hatlestad ... stereo artist: Legend 3D
John R. Hazzard ... pipeline td: sony pictures imageworks
Eric Heaton ... lead stereoscopic compositor: Legend 3D
Chris Hebert ... visual effects photographer
Chrystian Hebert ... matchmove artist (double negative)
Jason Hebert ... stereo compositor
Rachael Hender ... visual effects artist
Benjamin Hendricks ... compositing supervisor
Kimberly Henry ... lead stereoscopic compositor: Legend 3D
Shani Hermoni ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
John Hewitt ... previsualization lead
Kimberley Hickey ... stereo compositor: Legend 3D
Andreas Hikel ... lead previs/postvis artist
David Hipp ... visual effects artist
James Hoang ... stereo artist: Legend 3D
Duncan Holland ... witness camera operator
Justin Holt ... texture paint supervisor: SPI
Kim Hong Kyoung ... stereo compositor
Sam Horgan ... assistant colourist: Double Negative
Yuka Hosomi ... digital compositor
Craig Houston ... stereo compositing lead
Heather Howell ... python developer: Legend 3D
Pete Howlett ... digital compositor
Chris Hung ... sequence lighting lead
Megan Hutchison ... 'roto/prep supervisor: Double Negative
Injoon Hwang ... visual effects artist
Enoch Ihde ... character td
Giuseppe Improta ... visual effects artist
Lia Ioanniti ... compositor: Double Negative
David Ireland ... technical director: Legend 3D
Brandon Jackson ... compositor
Phillip James ... stereographic depth artist: Legend 3d
Stephen James ... compositing sequence supervisor: Double Negative
Jack Jenkins ... roto artist: Double Negative
Quan Jiang ... senior stereo compositor: Legend 3D
Carolina Jimenez Garcia ... layout technical director: Double Negative (as Carolina Jiménez)
Jorge Miguel Jimenez Quintanilla ... i/o coordinator: Gener8
Michael Jimenez ... compositor: Gener8
Therese Johansson ... roto artist: double negative
JoAnna Johnson ... compositor: gener8
Neil Jouanjean ... on-set real-time visualization
Yogesh Kaushal ... digital character animator
Ryan Keely ... digital compositor
Spencer Kelsey ... post vis artist
Matthew Kemper ... compositing/cg supervisor
Lee Kerley ... head of shading
Christopher Kerr ... stereo compositor
Gurpreet Singh Khalsa ... rotomation artist: Gener8 Digital Media Corp
Anne Kim ... compositor: Sony Imageworks
Jieun Kim ... stereoscopic compositor
Jiwoon Kim ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Louis Kim ... senior compositor: Sony Pictures Imageworks
Marvin Kim ... modeling supervisor
Taeyoung Kim ... lighting technical director: SPI
Kristof Kiraly ... enviroment technical director
Alexander Kirk ... digital matte painter
Jesper Kjölsrud ... visual effects supervisor: Double Negative
Brian Kloc ... lead look development artist
Lukas Tiberio Klopfenstein ... roto/prep artist - double negative
Alexander Koehl ... lighting technical director: SPI
Julianna Kolakis ... senior texture painter: SPI
Keith Kolod ... compositing supervisor: Legend 3D
Aaron Kramer ... senior lighting technical director: Sony Pictures Imageworks
Lukasz Krawiec ... assistant vfx editor: Legend 3D
Sascha Kremers ... character td: SPI
Ross Krothe ... lighting technical director
Stephanie Ku ... stereo artist: Legend 3D
Praveen Kumar ... digital artist
Joosten Kuypers ... lighting lead: SPI
Wanda Kwok ... prep artist
Daniel Laczkowski ... senior digital artist: SPI
Dave Ladner ... lead stereo compositor
Jaymie Lam ... compositor: Sony Pictures Imageworks
Philip Larson ... senior production services technician: SPI
Vicki Lau ... digital compositor / postvis artist
Stephen Lawes ... : Cantina Creative
Isaac Layish ... compositing supervisor: Double Negative - london
Matthew Leach ... r&d
Jooyong Lee ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Justin Lee ... visual effects systems engineer: Sony Imageworks
Nikki Jieun Lee ... stereoscopic compositor
Sam Lee ... senior compositor: SPI
Skeel Lee ... senior effects technical director: Sony Pictures Imageworks
Stephanie C. Lee ... associate production manager
Youngwook Lee ... stereo compositor
Eric D Legare ... senior pipeline technical director
Shae Lepere ... stereo compositor: Legend 3D
Patrick Lermitte ... visual effects coordinator: SPI
Yulia Levitas ... roto/paint artist: Legend 3D
Diana Li ... fx td: Sony Pictures Imageworks
Kew Lin ... roto artist: Double Negative / stereo prep artist: Double Negative
Kuan Lin ... senior look development
Cedric Ling ... matchmove lead: double negative
Shenyan Liu ... vfx editor: Gener8
Andrew Livingstone ... roto/paint artist: Legend 3D
Andrew Lockley ... visual effects supervisor: Double Negative
Jason Lodas ... stereo artist: Legend 3D
Mike Logan ... roto/paint artist: Legend3D
Reilly Lohr ... senior texture painter
Juan David Lopez ... digital compositor
Mike Loucas ... roto/paint artist: Legend3D
Jordan Lucchino ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Julie Lundy ... stereo artist
Fabio Luongo ... digital compositor: Double Negative
Matthew Lutes ... stereoscopic compositor
Andreas Maaninka ... lead digital modeller (Sony Pictures Imageworks) / senior digital artist: double negative
Melaina Mace ... digital matte painter: Double Negative
Michal Maciejewski ... fx td: Double Negative
Garry Maddison ... colourist: Double Negative
Francesco Antonio Maggi ... digital compositor: Double Negative
Felicia Mah ... stereo compositor: Legend 3D
Divya Mahadevan ... stereo compositor
Keywan Mahintorabi ... digital compositor: SPI
Khoi Mai ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Mike Makara ... previsualization artist
Jeffrey Manchester ... 3D conversion department manager / 3D conversion department manager: legend 3D
Gabriel Mandala ... compositor
Alex Manita ... visual effects artist
Michael Mansueto ... stereo artist
Mika Margolles ... visual effects artist
Terry Marriott ... fx td
Ed W. Marsh ... stereoscopic supervisor / visual effects editor
Nick Marshall ... lead environment artist: Double Negative
Brandon Martin ... lighting td
Kimberly Martinez ... lead stereo compositor: Legend 3D
Mayra Martinez ... stereo artist: Legend 3D
Daniel James Mason ... matchmove artist (stereoscopic conversion)
Laura Massingham ... stereo compositor
Haydn Masuda ... compositor: Sony Pictures Imageworks
Nathan Mateo ... stereo artist: Legend 3D
Dexter Matias ... stereo compositor: Legend3D
Christoph Matthiesen ... visual effects artist: double negative
Ruben Mayor ... fx td: SPI
Cody McCaig ... stereo artist: legend 3D
Brian McCann ... compositor: gener8
Chuck McIlvain ... pipeline supervisor
Brandon McMenamin ... stereo compositor: Legend 3D
James McPhail ... fx td: double negative
Craig McPherson ... supervising animator: SPI
Shane Meehan ... roto/prep artist: Double Negative
Himanshu Meena ... Senior matchmove artist: prime focus
Wanamas Meevasana ... stereo compositor: Legend 3D
Jon Meier ... sr. lighting td
Jeremy Meltzer ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Marco Menco ... senior modeler: double negative
Lewis Menga ... senior stereoscopic editor: Prime Focus / senior stereoscopic editor: prime focus
Catherine Menoudakis ... visual effects artist
Rob Menzer ... sculptor
Taylor Meraz ... stereo artist: Legend 3D
Andre Mercier ... postvis artist
Chris Messineo ... visual effects lead
Michael Meyers ... 3D design visualization; Cantina Creative
Ivanna Mikhaylova ... digital compositor
Lex Millena ... stereo compositor: Gener8
Leela Sankar Miriyala ... Matchmove Artist: Prime Focus
Derrick Mitchell ... Visual Effects Editor
Eric A. Mitchell ... compositor: stereoscopic: Gener8
Riley Mitchison ... stereoscopic compositor
Alex Moaveni ... visual effects artist
Jamie Moggach ... compositor: Gener8
Stephanie Molk ... visual effects artist
Summyr Montesanto ... senior stereo compositor: Legend 3D
Charlotte Moore ... VFX Accountant: SPI
Steven Moore ... modeler: Double Negative
Darren A. Mosher ... visual effects: technical director
Frank Mueller ... character setup supervisor
King Mugabi ... roto, paint, comp artist
Katy Mummery ... visual effects line producer: Double Negative
Sandra Murta ... layout td: Double Negative
Alex Murtaza ... senior matte painter
Frances Muthaiah ... Matchmove Supervisor
Stephanie Muyco ... visual effects coordinator
Hee-Chel Nam ... digital texture artist: SPI
Yekula Narendra Varma ... matchmove: prime focus / rotomation: prime focus
Amit Narwani ... matchmove artist: double negative
Naveen Natarajan ... visual effects: senior creature fx
Deepak Nayak ... junior pipeline td: Prime Focus
Salima Needham ... digital compositor
Maxwell Nemeth ... stereo artist
Avadhut Nerurkar ... render wrangler/render support: 3D Stereoscopic Conversion
Matthew Newhart ... pre-visualization artist
Christopher Newman ... lead tracking artist: Prime Focus
Adele Ng ... look development artist
Jason P. Nguyen ... senior compositor: SPI
Chris Nichols ... senior texture painter
John Niforos ... effects td
Tony Noel ... stereo compositor
James P. Noon ... tracking
Danielle Norgate ... digital compositor: Sony Pictures Imageworks
Richard Noun ... stereo compositor: Legend 3D
Barry O'Brien ... stereoscopic supervisor
Keith O'Hara ... storyboard coordinator
Sami Oms ... stereo compositor
Jonathan Opgenhaffen ... concept artist
Kurian Os ... pipeline lead
Benjamin Pablo ... stereo compositor: Legend3D
Andrea Lackey Pace ... production services support
Prashant M. Padol ... Rotomation Lead: Gener8
Amanda Pamela ... digital compositor: Double Negative
Amey Panchal ... senior matchmove artist: double negative
David Parada ... roto artist
Catherine Park ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Kyoung Kay Park ... postvis artist
Taehyun Park ... modeler
Karen Lorena Parker ... digital compositor
Isaac Partouche ... virtual production supervisor: SolidTrack
Mickael Partouche ... Lead Operator Solidtrack (Lead Operator Solidtrack)
Eduardo Pasaoa ... stereo artist [precomp]: Legend 3D
Daniel Pastore ... environment td: double negative
Nikul Patel ... lidar supervisor: art department
Jeremy Patterson ... stereo artist: legend 3D
Miriam Pavese ... compositor: double negative
Julia Lee Peat ... stereo artist: Legend 3D
Kai Pedersen ... lead lighting and lookdev: Double Negative
Peter Pelisek ... rotomation supervisor
Philip Pendlebury ... studio: double negative
Doug Penner ... systems administrator
Joseph Pepper ... fx supervisor
Ana Sofia Mestre de Almeida Pereira ... digital compositor: Sony Imageworks (as Ana Mestre de Almeida Pereira)
Billy Perry ... digital artist
Britni Ziegler Peters ... Visual Effects Assistant Editor (as Britni Ziegler)
Sandy Phetchamphone ... paint/roto artist: Legend 3D
Marc Picco ... visual effects artist
Leonel Plasencia ... stereo artist: Legend 3D
Matthew Plummer ... visual effects executive producer: Double Negative
Rahul Pokharkar ... matchmove artist
Aditya Ponguri ... visual effects
Eric Ponton ... compositor: Double Negative
Andrew Poole ... visual effects editor: Double Negative
Travis Porter ... 2d sequence lead
Joel Prager ... cg sequence supervisor: Double Negative
Kristin Pratt ... layout lead
Jeremy Preissner ... systems administrator
Richard Pring ... head of editorial: prime focus
Aaron Providence ... stereo compositor: Legend 3D
Jaime Provido ... roto artist: Double Negative
Xinyi Puah ... visual effects editor: double negative
Nachiket Pujari ... Hair/Cloth TD
Adam Quattrociocchi ... lead stereo artist: Legend3D
Ricardo Quintero ... digital compositor
Christopher Rabacal ... stereo artist: Legend 3D
Jagannadham Rajana ... lead roto/prep artist
Malla Rajendra ... Matchmove Artist: Double Negative
Ken Ralston ... visual effects supervisor
Esmeralda Ramirez ... stereo artist: Legend3D
Austin Ramsey ... stereoscopic compositor
Ryan Ramsey ... lead stereoscopic compositor: Legend 3D
Ollie Rankin ... visual effects supervisor: Double Negative
Chetan Rathod ... matchmove/layout/rotoanim
Adrian Ratley ... lead data wrangler
J. Robert Ray ... software lead
Robert Reategui ... stereo compositor
Jay Redd ... visual effects supervisor
James Rees ... stereoscopic supervisor
Jason Reese ... systems administrator
Jeff Reeves ... visual effects digital asset manager
Ron Rhee ... visual effects artist
Andrew Rhinehart ... lead stereo compositor: Legend 3D
Antonio Ribeiro ... stereo artist: Legend 3D (as Antonio Luis)
Tyler Rice ... stereoscopic compositer
Dominic Ridley ... cyber scanning supervisor: Clear Angle Studios
Mnandi Ridley ... visual effects artist
Jaime Riveros ... postviz artist
James William Roberts ... senior visual effects artist
Richard Rodrigues ... stereo compositor: Legend 3D
Tony Rodriguez ... stereoscopic compositor: Legend 3D
Janina Rogacki ... visual effects artist
Xavier Roig ... senior lighting technical director: SPI
Emmanuel Rojas ... matchmove artist
Tom Rolfe ... compositing supervisor: Double Negative
Christopher Romano ... visual effects
Erasmo Romero ... lead stereo compositor: Legend 3D
Toby Rosen ... effects animation technical director
Luca Gabriele Rossetti ... Head of dmp department / Lead Concept Artist / lead matte painter
Daniel Rubin ... digital compositor
Angel Gil Ruiz ... senior matchmover
Jack Runyon ... visual effects editor: Legend 3D
Caitlin Rupert ... postvis artist
Katya Ruslanova ... digital compositor: Sony Imageworks
Croft Russell ... stereo compositor: Legend 3D
Timothy Russell ... visual effects artist
Vishal Rustgi ... visual effects coordinator
Yury Sakovich ... senior character effects artist
Matthew Salisbury ... visual effects artist
Ronald Samson ... lighting technical director
Lui Sanchez-Fontillas ... paint/prep artist: double negative
Theodore M. Sandifer ... prep supervisor
Julius Padilla Santos ... stereo compositor: Legend 3D
Tiago Santos ... digital compositor: double negative
Ryan Saper ... modeler: Sony Pictures Imageworks
Pinto Sasikumar ... visual effects producer
Jordan Schilling ... compositor: Sony Pictures Imageworks
David Schott ... digital compositor: Double Negative
Jan Schubert ... lookdev td: double negative
Tom Schultz ... matchmove supervisor: SPI
Charles Schwartz ... layout artist: Sony Pictures Imageworks
Eric Scott ... visual effects producer
Jonathan Scott ... compositor / compositor: Legend 3D
Amanda Seah ... matchmove artist: Double Negative
Klaus Seitschek ... visual effects
David Sellares ... effects technical director: Sony Pictures Imageworks
Roger Serrabassa Vilar ... digital compositor: double negative
David Serrano ... compositor: Gener8
Karl Sevilla ... stereo artist: Legend3D
Khizar Shabir ... stereo artist: Legend 3D
See Shae Lyn ... clean-up artist
Shabbir Shaik ... stereo artist
Jeff Shapiro ... visual effects accountant
Ben Sharp ... motionbuilder supervisor
Emily Shartle ... visual effects production assistant
Dan Sheerin ... visual effects artist
Heekyung Shin ... lighting technical director
Michelle Shoukralla ... stereo compositor: Legend 3D
Brian Silva ... effects/lighting technical director: SPI
Uros Simic ... senior lighting technical director: Sony Pictures Imageworks
Jason Simmons ... senior effects technical director: Sony Pictures Imageworks
Jagjeet Singh ... senior creature effects technical director
Keith Sintay ... senior character animator: Sony Pictures Imageworks
Mykhailo Slavov ... digital compositor
Carey Smith ... digital producer: SPI
Jessica Clare Smith ... digital compositor
Natalie Smith ... rotoscope artist
Tefft Smith ... post-vis supervisor / pre-vis supervisor / vfx supervisor
Michael Smith-Kennard ... Senior Generalist TD: Double Negitive Vancovuer
Ben Soan ... visual effects
Alicia Spilka ... stereo artist: Legend 3D
Saren Sritharathas ... stereo artist
Pembrooke St. Cyr ... roto/paint artist: Legend3D
Angelo Stanco ... fx technical director: Sony Pictures Imageworks
Katie Stetson ... visual effects production manager
Orde Stevanoski ... compositing supervisor
Yesod Stone ... io coordinator: Legend 3D
Perry Stoutt II ... stereo artist: Legend 3D
Alan Stucchi ... digital compositor
Jim Su ... senior character td / double negative
Larissa Sudom ... paint & roto artist
Sujil Sukumaran ... fx technical director
Wessley Summers ... stereo compositing lead
Jenna Sunde ... stereoscopic compositor: Gener8
Rpin Suwannath ... previs supervisor
Prapanch Swamy ... lead lighting technical director: Sony Pictures Imageworks
Matthew Swanton ... stereo compositor: Legend 3D
Michael J. Sweetser ... stereo compositor: Legend3D
Brian Sziklasi ... stereo artist: Legend3D
Christina Takahashi ... visual effects coordinator
Shirin Takallu ... Depth Artist
Stedman Tam ... assistant vfx editor: Legend 3D
Jerrod Tan ... roto/paint artist
Shu Jun Tan ... paint artist: Legend 3D
Suan Ching Tan ... digital artist: texture artist
Kaz Tanaka ... color scientist / imaging supervisor
Ronen Tanchum ... senior effects technical director
Taisuke Tanimura ... senior software engineer
Ahmet Levent Tasel ... character pipeline td
Randy R. Tecson ... rotoscoping artist
Kenzo Tee ... bodytrack artist: double negative / match mover: double negative visual effects
Natalie Tejada ... stereo coordinator: Legend 3D
Sebastien Tessier ... senior lighting technical director: SPI
Kieran Tether ... senior lighting technical director: SPI
Ali Tezel ... layout td: SPI
Olivier Thibaut ... research and development: Double Negative
Sunny Thipsidakhom ... stereo compositor: Legend 3D
Gavin Thomas ... rigger: Double Negative
Craig Thompson ... lead stereo artist
Patrick Thompson ... digital compositor
Shermaine Toh ... prep artist: Double Negative VFX
Brian Tong ... assistant vfx editor: Legend 3D
Anna Tonrungroj ... digital compositor
Dida Tosheva ... sr. stereo artist: Legend 3D
Ted Trabucco ... lead stereo artist: Legend 3D
Serina Trexler ... stereo artist: Legend 3D
Curtis Tsai ... associate production manager: Sony Pictures Imageworks
Jean Tsai ... production service technician
Pui-Ming Tsang ... paint & roto artist: Legend 3D
Cody Turcotte ... stereo artist: Legend 3D
Cosku Turhan ... senior look development/lighting lead
Kristin Turnipseed ... postviz artist
Alex P. Twigg ... pipeline
Simon Twine ... senior compositor
Max Tyrie ... supervising animator
Beth Tyszkiewicz ... associate production manager
Panida Umrapal ... assistant vfx editor: Legend 3D
Ankit Vajpayee ... compositor
Olivier Van Zeveren ... digital artist
Jeremy Vanneman ... stereoscopic compositor
Yuri Vasilyev ... roto/paint artist
Cassius Vaz ... stereo production manager
Vivaswan Venkat ... vfx production assistant
Mike Verhaeghe ... stereo compositor
Duarte Victorino ... effects technical director: Sony Pictures Imageworks
Valeri Vidakovic ... lead roto/paint artist: Legend 3D
Vanesa Vidakovic ... stereo compositor: Legend 3D
Juvenal Vique ... roto/paint artist: Legend 3D
Tiberius Viris ... senior matte painter
Yonghow Vong ... senior lighting technical director: SPI
Chris Walker ... senior lighting technical director
Tara Walker ... digital compositor
Michael M. Walsh ... senior layout artist
Brian Walters ... senior layout artist: SPI
Pablo Wang ... stereo compositor
Ruiting Wang ... matchmove artist
Yanbo Wang ... stereo compositor
Tim Ward ... lighting technical director
Tamara Watts Kent ... visual effects producer
Brandon Weise ... stereo compositor: stereoscopic conversion
John Welborn ... software engineer
Craig Wentworth ... digital effects supervisor
Brittany Wetzel ... stereo compositor: gener8
Hailey White ... visual effects artist
Ian W.S. White ... stereo artist: Gener8
Matthew White ... stereo compositor
Christopher Whittle ... visual effects artist: Double Negative
Stephen Willey ... technical support
Aaron Williams ... lead stereo artist: Legend3D
Christy Williams ... stereo coordinator: Legend 3D
J. Adam Williams ... lead stereo artist: Legend 3D
Monique Williams ... digital matte painter
Craig Wilson ... stereo production assistant: Legend 3D
Wade Wilson ... senior creature effects technical director: SPI
Jeremie Winslow ... senior digital production manager: Sony Pictures Imageworks
Stephen Winters ... render i/o administrator
Eddy Wolfson ... lead stereo compositor: legend 3d
Charlie Wong ... stereo artist: stereoscopic conversion
Eric Hp Wong ... lighting td
Hock Wong ... post vis artist
Jason Wong ... stereo compositor: Legend 3D
Kai Wing Wong ... prep artist
Zachary Wong ... lead postvis artist
Chris Wood ... digital compositor
Tzuen Wu ... compositing lead: SPI
Sunil Kumar Yadav ... bg prep artist
Tuba Yalcin ... effects technical director: Double Negative
Anna Yamazoe ... lighting artist: double negative
Edwin Yang ... roto/paint artist
Alvin Yap ... senior effects technical director: Sony Pictures Imageworks
Jose Yapor ... senior digital artist
Jeen Yee ... production coordinator: double negative
Kelvin Yee ... lead compositor: Sony Pictures Imageworks
Travis Yee ... previs/postvis artist
Teh-wei Yeh ... lighting technical director: Double Negative
Jordan Yen ... stereo artist
James Yeoman ... production manager: Clear Angle Studios
Ryan Yeung ... stereo compositor: Legend 3D
Christopher Lee Zammit ... senior character texture/conceptual artist (as Chris Zammit)
Alyssa Zarate ... Senior Matte Painter / concept artist
Lye Zechari ... matchmove artist: double negative
Eva Zemaitis ... assistant vfx editor: Legend 3D
Russel Zenarosa ... stereo compositor: Legend 3D
Alvaro Zendejas ... stereoscopic artist
Lei Zhang ... vfx editor
Vera Zivny ... visual effects producer: Double Negative
Marteinn Örn Óskarsson ... pipeline supervisor
Sean Amlaner ... senior compositor: Lumeni Productions (uncredited)
Melissa Best ... stereo compositing supervisor: Gener8 (uncredited)
Matthew Bristowe ... Head Of Production, Prime Focus World (uncredited)
Andres Coron ... digital artist (uncredited)
Bec Cranswick ... assistant stereo editor (uncredited)
Niv Ende ... IO coordinator: Gener8 (uncredited)
Marlon Engel ... stereoscopic compositing supervisor: Gener8 (uncredited)
Aaron Fung ... rotomation artist: Gener 8 (uncredited)
Larry Gritz ... software engineer (uncredited)
Emmanuel Guevarra ... extraction artist: Gener8 (uncredited)
Jeremy Hardin ... cg artist: double negative (uncredited)
Shizue Harrison ... senior stereoscopic artist (uncredited)
Syuhada Hassan ... visual effects coordinator (uncredited)
Nicole Nagata ... element qc artist (uncredited)
Irfa Nisar ... software engineer (uncredited)
Glenn Osgood ... roto/paint artist: Legend3D (uncredited)
Addison Pauli ... studio operations coordinator: Sony Pictures Imageworks (uncredited)
Caprice Paxton ... stereo production manager (uncredited)
Garrett Pedde ... roto, paint artist: Legend 3D (uncredited)
Grant Robertson ... visual effects supervisor (uncredited)
Raj Sandhu ... stereo artist: Legend (uncredited)
Qi Rong Tan ... roto artist: doube negative (uncredited)
Kelsey Thompson ... stereo production coordinator (uncredited)
Vanessa Velasquez ... technology: Double Negative (uncredited)

Stunts 

Guiomar Alonso ... stunt double: Mia Wasikowska - additional photography
Mark Archer ... utility stunts
Rachelle Beinart ... stunt double / utility stunts
James Bomalick ... head stunt rigger reshoots
Nick Chopping ... utility stunts
Tony Christian ... stunt performer / utility stunts
Joel Conlan ... stunt double: Sacha Baron Cohen - Additional Photography
Ben Cooke ... stunt coordinator
Tomas Ereminas ... stunt performer / utility stunts
David Garrick ... utility stunts
Oliver Gough ... stunt double / utility stunts
Bobby Holland Hanton ... stunt performer / utility stunts
Robert Hayden ... stunt rigger
Robert Hladik ... stunt performer / utility stunts
Lou Horvath ... stunt rigger
Ian Kay ... utility stunts
Adam Kirley ... stunt coordinator: additional photography / utility stunts
Paul Lowe ... stunt performer
Ben Mahoney ... key stunt rigger
Kai Martin ... stunt double: Johnny Depp
Nick McKinless ... additional stunt coordinator: additional photography
Casey Michaels ... stunt performer
Oleg Podobin ... utility stunts
Douglas Robson ... Time stunt double
Danny Sansom ... stunt rigger
Hayley Saywell ... stunt department manager / stunt double: Anne Hathaway
Helen Steinway Bailey ... stunt double: Mia Wasikowska
Roy Taylor ... stunt performer
Alexander Temmink ... stunt performer / stunt performer: horseback
Arran Topham ... utility stunts
Edward Upcott ... stunt performer / utility stunts
Calvin Warrington-Heasman ... stunt performer / utility stunts
Maxine Whittaker ... utility stunts
Annabel Elizabeth Wood ... utility stunts
Leo Woodruff ... stunt double / utility stunts
Ben Wright ... stunt performer / utility stunts

Camera and Electrical Department 

Susie Allnutt ... additional photographer
Tim Ambridge ... crane supervisor
Jonathan Ames ... video assistant
Nathanael Bauer ... electrician
Liam Beard ... video assistant
Anthony Benjamin ... best boy: grip
Ashley Bond ... "a" camera focus puller
Freddie Bonfanti ... electrician
Alex Brown ... electrician daily
Conor Carson ... electrician
Stephen Catney ... electrician
Pete Cavaciuti ... a camera/steadicam operator
Wailoon Chung ... electrician
Barney Coates ... second assistant camera: second unit
Shaun Cobley ... camera operator: second unit
Ricky Collins ... electrician
Darren Coomber ... standby rigger
Neil Dengel ... rigger
Galo Dominguez ... lighting console programmer: Rigging
Graham Driscoll ... electrician
Simon Dunn ... camera trainee: dailies
Tobias Eedy ... first assistant camera (second unit)
Ian Franklin ... rigging gaffer
Jonny Franklin ... electrician
Alex Fraser ... trainee grip (re-shoots)
Kevin Fraser ... key grip
Woody Gregson ... second assistant camera: additional photography
Rodrigo Gutierrez ... b cam operator
Tom Guy ... electrician
Neil Hawkins ... electrician
Richard Hayden ... rigger
Gabriel Hyman ... first assistant camera: dailies, second unit
Sam Irwin ... camera trainee
Sam Kite ... supervising rigging electrician
Ed Lancaster ... grip: dailies
Tom Lea ... gaffer: second unit
Adam Lee ... rigging electrician
Stephen Lloyd ... video assist trainee (dailies)
Oliver Loncraine ... camera operator additional photography: second unit
Steve Macher ... chargehand electrical rigger
Vinny Madden Jr. ... electrician chargehand
Keith Manning ... Additional Grip (Dailies)
Peter Marsden ... digital imaging technician: second unit
Bruno Martins ... electrician
John Marzano ... aerial director of photography
Chris McAleese ... second assistant camera: "a" camera
Adam McGrady ... d.i.t assistant
Dean Morris ... key grip: second unit
Andy Mountain ... console operator 2nd unit
Peter Mountain ... still photographer
Alexandra Médeville ... camera trainee dailies: second unit
Shaun O'Dell ... director of photography: second unit
Peter Olney ... grip daillies
William Owen ... video link operator
Dino Parks ... director of photography: splinter unit
Mike Parsons ... electrician
Jordan Perry ... rigging electrician
Steve Petrie ... additional video assistant
Pawel Polak ... electrician (dailies)
Rob Portus ... libra head technician (second unit)
Jack Powell ... electrician
Dominic Rau ... video assist: second unit
David Rist ... dolly grip
Richard Roles ... camera operator: aerial footage
Cenay Said ... central loader
Luke Selway ... second assistant camera
Joe Steel ... digital imaging technician: additional photography
Mark Sullivan ... electrician
Aaron Szogi ... electrician
Ryan Taggart ... first assistant camera: b camera
Martin Taylor ... best boy
Iain Thomson ... dit assist: dailies
James Wade ... video assistant (dailies)
Peter Welch ... digital imaging technician: main unit
Martyn Welland ... rigging electrician
Jason Wells ... electrician
Matthew West ... second unit: video assistant
Greg Whitbrook ... electrician
Michael White ... HOD Practical Lighting Electrician
Zoe Whittaker ... video operator
Harry Wiggins ... chief lighting gaffer
Terry Williams ... grip dailies
Ben Wilson ... electrical rigging supervisor
Sauyan Wong ... Data Manager
Kit Wood ... electrician
James Woodmass ... camera trainee: 2nd unit
Craig Luck ... video assist (uncredited)

Animation Department 

Philip Barnard ... animator
Eric Bates ... animator: Double Negative
Anna Cardillo ... animator
Auguste Chang ... animator
Byung Joo Choi ... animator
Evan Clover ... animator
Jocelyn Cofer ... animator
Mike Dharney ... senior animator
Ernesto Esteso ... animator
Joel Foster ... senior key animator
Robert Fox ... animator
Atsuo Fujiwara ... animator
David Gimenez ... animator
Soumitra Gokhale ... senior animator
Juan Alejandro Gomez ... animator
Vincent Gorman ... animator
David Herfindahl ... animator
David Humphreys ... animator: Sony Pictures Imageworks
Michael Loeck ... animator
Christin Marineau ... layout artist
Stephen Melagrano ... animator
François-Xavier Nhieu ... animator
Zac Overcash ... animator
Dixie Pizani ... animator
Troy Saliba ... animation supervisor
Byron Slaybaugh ... animator (title sequence: Blur Studios)
Angela Smaldone ... character modeler
Nicholas St. Clair ... animator: Sony Pictures Imageworks
Matt Sullivan ... previsualization artist
Melissa Thompson ... rough layout artist
Keith Patrick Turner ... animator
Juan Miguel Vadell ... senior animator
Simon Webber ... character design
Jackson Yeoh ... animator

Casting Department 

Emily Brockmann ... casting assistant
Ruth Key ... casting associate
Ashley Lambert ... adr voice casting

Costume and Wardrobe Department 

Sean Barrett ... milliner
Helen Beasley ... costume maker
Fay Bescoby ... costume daily
David Bethell ... Senior costume props
Louise Brand ... Head of Operations: 4DMax
Bernadette Brennan ... crowd costume alterations
Charlotte Child ... costumer: Mr. Depp
Barbara Elum-Baldres ... costume daily
Maria Endara ... costume maker
Nicole Garippo ... costume coordinator
Raquel Gremler ... costume pa
Warren Haigh ... costume props
Esther Himer ... costume maker
Sarah Holden ... textile artist (as Sarah Bowman)
Josephine Hunt ... costume trainee
Eleanor Landgrebe ... Crowd Costume Fitter
Jane Law ... costumes for sasha baron cohen
Emma Lowe ... costume maker (as Emma Lloyd)
Susan MacKenzie ... principal costume maker
Kay Manasseh ... costume buyer
Amelia McKinney ... Costume Buyer
Amanda McLaughlan ... junior costume coordinator
Caroline Nicholls ... costume textile artist
Donna O'Neal ... costume supervisor
My Ossianson ... costume assistant
Jennifer Powell ... costume maker
Lora E. Revitt ... assistant costume designer
Jean-Marc Rulier ... 3D Scanning Specialist: 4DMax
Kimberley Scott ... costume trainee
Sarah May Scotti ... costume assistant
Lucilla Simbari ... principal costumer
Thomas Sjolander ... embroidery
Jaclyn Tamizato ... principal costumer
Haik Tateossian ... fabric dyer & printer / graphic textile designer
Bryony Tyrrell ... costume props maker
Wyn Vaughan-Humphreys ... costume assistant
Hannah Warren ... crowd costumier
Lex Wood ... principal costumer

Editorial Department 

Katrina Annan ... assistant editor: additional photography
Mike Barnett ... assistant editor
Thom Berryman ... digital picture services
John Bush ... dailies producer
Dhirendra Chhatpar ... stereoscopic editor
Michael Davis ... colorist: dailies
Sally Hill ... Editorial P.A & Runner
Elizabeth Hitt ... Digital Intermediate Producer
Ramon Huggins ... avid technician
Andy Kaplan ... digital intermediate head of production: Company 3
Joe Ken ... digital intermediate editor: Company 3
Thomas Lane ... editorial trainee
Doychin Margoevski ... dailies operator
Lara Mazzawi ... 3d editor
Adam Michna ... editorial production assistant
John Ott ... assistant editor
Jared Pecht ... color assistant
Joanna Phillips ... assistant editor
Darren Rae ... colorist
Kevin Reeves ... mastering and deliverables
Stephen Regnier ... location systems engineer: EC3 Dailies
James Slattery ... colorist: dailies
Jonathan Smiles ... dailies technician
Stefan Sonnenfeld ... digital intermediate colorist / executive producer digital intermediate
Ian Sullivan ... digital intermediate accountant
Girish Takle ... dailies editor
Adriaan van Zyl ... associate editor
Andrew Walton ... first assistant editor
Loren White ... epk colorist
Sarah Fricker ... dailies editor (uncredited)
Brian Russell ... post-production assistant (uncredited)

Location Management 

Ross Barnwell ... locations assistant
Oliver Bradbury ... assistant location manager
Oliver Bradbury ... assistant location manager
James Grant ... supervising location manager
Charlie Hayes ... location manager
Sarah Kate Lewis ... assistant location manager
Philip Lobban ... locations scout
Angus MacDonald ... location assistant
David Powell ... assistant location manager

Music Department 

Bill Abbott ... music editor
Chris Bacon ... composer: additional music
Steve Bartek ... orchestrator
Peter Bateman ... additional arrangements & orchestration
Steve Bauman ... midi & score preparation
Daniel Bhattacharya ... musician
Lyndsie Chlowitz ... music coordinator: studio
Stefano Civetta ... scoring assistant engineer
Peter Cobbin ... scoring engineer
Jared Forman ... midi & score preparation
Kaylin Frank ... music executive
Isobel Griffiths ... orchestral contractor
Toby Hulbert ... scoring engineer
Lisa Jaime ... music editor
Matt Jones ... score assistant engineer
Mitchell Leib ... executive in charge of music
T.J. Lindgren ... composer: additional music (as TJ Lindgren)
Alessandro MacKinnon-Botti ... vocalist: solo choir boy (as Alessandro MacKinnon)
Dorina Markoff-McNulty ... musician
Melisa McGregor ... score coordinator
Metro Voices ... musicians: choir
Jenny O'Grady ... choirmaster
Denise Okimoto ... assistant music editor
Mark Petrie ... composer: trailer music
Edgardo Simone ... orchestrator
David Slonaker ... orchestrator
Rick Wentworth ... conductor
Kirsty Whalley ... score editor
Mikel Hurwitz ... assistant to composer (uncredited)

Transportation Department 

Tibby Aigler ... facilities hod
Grant Burns ... unit driver
Glenn Charter ... driver: cast
Stuart Clayson ... Transportation UK reshoots
Pani Constantinides ... unit driver
Graham Hill ... unit driver
Neal Hurst ... production driver
Carl Isherwood ... Driver: Johnny Depp
Halls John ... Special effects driver
Michael Kirkman ... unit driver
Declan Lambert ... tech trucks h.o.d
Cain Lee ... transportation captain
David Lewis ... transport supplier
Pete Newman ... production driver
Dean Porter ... transportation captain
Terry Pritchard ... directors driver: additional photography
Harry Taylor ... driver: Helena Bonham Carter
Lysette Tredgett ... facilities crew
Piotr Walczak ... transport facilities department

Other crew 

Freddie Andrews ... sacha baron cohen double / stand in
Bobby Antova ... production assistant: dailies
Stephanie Barker ... unit nurse
Martin Barrie ... stand-in: Richard Armitage
Jo Beckett ... script supervisor: additional photography
Lisa Birch ... assistant to marine coordinator
Daniel Blewett ... production assistant: additional photography
Dave Booys ... marine crew
Emma Brazier ... construction payroll accountant
Victoria Bull ... set production assistant
Sarah Butterworth ... stand-in: Helena Bonham Carter
Paula C. Frías ... key set production assistant
Erin Danger Campbell ... assistant: Mr. Scotti, US (as Erin Campbell)
Jayme Carr ... assistant: Mr. Roth
Victoria Cartwright ... environmental assistant
Yara Caubet ... floor runner daily
Michael Chapman ... crowd ad
Charlotte Chatton ... adr loop group
Paige Chaytor ... production coordinator
Aisling Cheesman ... back page: reshoots / production assistant
Maria Clarke ... etiquette coach
Rebecca Collis ... production secretary
Ian Creed ... boat wrangler
Roxanne Cuenca ... assistant script supervisor: dailies
Ella Daines-Smith ... Assistant Coordinator
Yasmeena Daya ... franchise liaison
David Decio ... Tweedles stand-in
Christi Dembrowski ... executive assistant: Mr. Depp
Stephen Deuters ... assistant: Mr. Depp
Alexandra Doyle ... stand-in: Eve Hedderwick Turner
Kory Edwards ... assistant: Mr. Burton
Brett Eidelman ... assistant accountant
Gideon Emery ... adr voice match
Renee Faia ... actor: voice
Riyonn Farsad ... double
Evan Feuerman ... visual effects accountant
Robert Fletcher ... production support
Lucia Foster Found ... aerial operations coordinator
Sandra Frieze ... Dialogue Coach
Aashish Gadhvi ... environmental steward: reshoots
Rhonda George ... assistant: Mr. Baron Cohen
Federico Ghetta ... production assistant
Jackie Gilbey ... payroll accountant
Laura Goldfinch ... stand-in: Paloo Hightopp
Maryllis Gonzalez ... production accountant: reshoots
Faye Green ... production secretary
Melissa Green ... chaperone
Brittany Hapner ... assistant: Ms. J. Todd
Iona Harris ... assistant: Mr. Scotti, UK
Sam Herschell ... unit assistant
David Higgins ... Cast Trainer & Physical Therapist
Nathan Holmes ... assistant: Mr. Depp
Marianne Huet ... script supervisor: splinter unit
Aisling Hughes ... script supervisor: second unit dailies
Adam Hutchings ... dailies payroll
Tom Ivens ... Set Production Assistant
Alexis James ... accomodation agent
Francesca Jaynes ... choreographer
Lauren Jiggins ... work experience
Robyn Johnson ... assistant: Ms. S. Todd, UK
Rory Johnston ... cast pa
Brandon Jones ... senior production engineer
Jerry Judge ... security: Mr. Depp
Shakir Kadri ... assistant: Ms. Bonham Carter
Rachel Kennedy ... unit publicist
Michael Koltes ... body double: Johnny Depp
Kelly Maracin Krieg ... assistant script supervisor: additional photography
Elaine Kusmishko ... greens senior supervisor
Catherine Laine ... set pa cast
Jim Lau ... adr voice
Dominique Libungan ... production assistant: Legend3D / production coordinator: Legend3D
David Liddell ... production safety advisor
Lydia Marley-Lawson ... work experience
Craig Mather ... stand-in: Matt Lucas: Tweedledum/Tweedledee
Kristi McLaren ... accounts payable supervisor
Leila Merabti ... assistant production coordinator
Dale Mercer ... assistant choreographer
Ian Mitchell ... stand-in
Steve Morphew ... Stand-in: Johnny Depp
Maggie Munro ... production assistant
Daniel Naprous ... horse master
Paula J. Newman ... ADR voice artist
Chris Norman ... first assistant accountant
Sophie Olivier ... assistant accountant
David Orpheus ... set production assistant
Bryan Persichetti ... key office assistant
Alexander Phoenix ... systems administrator
Kathryn Prince ... sculptor
Sandy Reinhardt ... assistant: Mr. Baron Cohen, UK (as Sandra Reinhardt)
Darren Richardson ... ADR Voice Artist
James Richardson ... production accountant
Kimberly Robinson ... assistant accountant: reshoots
Daniel Rogers ... Health and Safety Advisor
Olly Rowland ... horse and cart wrangler
Richard Ruck ... set security
Nick Rufca ... production coordinator
Emma Sawyer ... assistant to executive producer: Additional Photography
Sarah May Scotti ... assistant to executive producer
Rosie Server ... senior recruiter (as Rosanna Server)
Faye Sewell ... double/stand-in: Mia Wasikowska
Barney Shakespeare ... set production assistant
Dave Shaw ... marine coordinator
Pandora Showan ... Crowd PA
Tamazin Simmonds ... assistant: Mr. Bobin
Keir Sloan ... key production assistant
Louise Marie Smith ... environmental steward
Andy Stephens ... aerial operations manager
Jonjo Stickland ... marine coordinator
Justin Stirling ... production accountant
Neil Swain ... dialogue coach to helena bonham carter / dialogue coach: helena bonham carter
Helen Swanwick-Thorpe ... Travel & Accommodation Coordinator - Additional Photography
Katharine Tidy ... home economist
Douglas Utting ... stand-in: Helmsman
Chiara Ventura ... additional production assistant
Daniel Vincze ... greensman/set dresser
Andrew Ward ... fire officer
Aaron Warham ... Assistant Accountant
Derek Warman ... fire officer
Harriet Wharton ... accounts trainee
Richard Wild ... weather consultant
Nathan Woods ... financial controller
Anna Worley ... script supervisor
Gintare Beinoraviciute ... stand-in (uncredited)
Aashish Gadhvi ... environmental steward (uncredited)

Thanks 

Alan Rickman ... dedicated to our friend
James Thomas ... the producers wish to thank
Michael Tronick ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page