IMDb > Avengers: Age of Ultron (2015)
Avengers: Age of Ultron
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Avengers: Age of Ultron (2015) More at IMDbPro »

Photos (See all 336 | slideshow) Videos (see all 33)
Avengers: Age of Ultron -- Watch new scenes from Avengers: Age of Ultron.
Avengers: Age of Ultron -- Watch the first clip from Avengers: Age of Ultron.
Avengers: Age of Ultron -- Watch a featurette for Avengers" Age of Ultron.
Avengers: Age of Ultron -- When Tony Stark tries to jumpstart a dormant peacekeeping program, things go awry and it is up to the Avengers to stop the villainous Ultron from enacting his terrible plans.
Avengers: Age of Ultron -- Watch a new TV Spot for Avengers: Age of Ultron.

Overview

User Rating:
7.5/10   443,257 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
Popularity: ?
Down 32% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers:
Joss Whedon (written by)
Stan Lee (Marvel comics) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Avengers: Age of Ultron on IMDbPro.
Release Date:
1 May 2015 (USA) See more »
Genre:
Tagline:
A new age begins
Plot:
When Tony Stark and Bruce Banner try to jump-start a dormant peacekeeping program called Ultron, things go horribly wrong and it's up to Earth's Mightiest Heroes to stop the villainous Ultron from enacting his terrible plans. Full summary » | Full synopsis »
Awards:
3 wins & 36 nominations See more »
User Reviews:
What a Shame, we live where Studio's take control See more (1107 total) »

Cast

  (in credits order) (complete, awaiting verification)

Robert Downey Jr. ... Tony Stark / Iron Man

Chris Hemsworth ... Thor

Mark Ruffalo ... Bruce Banner / Hulk

Chris Evans ... Steve Rogers / Captain America

Scarlett Johansson ... Natasha Romanoff / Black Widow

Jeremy Renner ... Clint Barton / Hawkeye

James Spader ... Ultron

Samuel L. Jackson ... Nick Fury

Don Cheadle ... James Rhodes / War Machine

Aaron Taylor-Johnson ... Pietro Maximoff / Quicksilver

Elizabeth Olsen ... Wanda Maximoff / Scarlet Witch

Paul Bettany ... Jarvis / Vision

Cobie Smulders ... Maria Hill

Anthony Mackie ... Sam Wilson / Falcon

Hayley Atwell ... Peggy Carter

Idris Elba ... Heimdall

Linda Cardellini ... Laura Barton

Stellan Skarsgård ... Erik Selvig

Claudia Kim ... Dr. Helen Cho

Thomas Kretschmann ... Strucker

Andy Serkis ... Ulysses Klaue

Julie Delpy ... Madame B

Stan Lee ... Stan Lee

Henry Goodman ... Dr. List

Chris Luca ... Fortress Soldier

Brian Schaeffer ... Strucker Mercenary

Dominique Provost-Chalkley ... Zrinka
Isaac Andrews ... Costel
Gareth Kieran Jones ... Sokovian Acid Student
Chan Woo Lim ... Dr. Cho's Assistant #1

Minhee Yeo ... Dr. Cho's Assistant #2

Bentley Kalu ... Klaue's Mercenary

Julian Bleach ... Ballet Instructor

Chris Beasley ... Johannesburg Cop #1
Vuyo Dabula ... Johannesburg Cop #2

Nondumiso Tembe ... Johannesburg Driver
Kabelo Thai ... Johannesburg Onlooker #1
Lele Ledwaba ... Johannesburg Onlooker #2
Mandla Gaduka ... Johannesburg Onlooker #3
Harriet Manamela ... Johannesburg Onlooker #4
Beulah Hashe ... Johannesburg Onlooker #5
Musca Kumalo ... Johannesburg Onlooker #6
Mathapelo September ... Johannesburg Onlooker #7

Antony Acheampong ... Johannesburg Elevator Passenger #1
Chioma Anyanwu ... Johannesburg Elevator Passenger #2

Ingvild Deila ... World Hub Tech

Sunny Yeo ... Korean Train Passenger #1
Namju Go ... Korean Train Passenger #2

Mina Kweon ... Korean Train Passenger #3

Earl T. Kim ... Korean Train Passenger #4 (as Earl Kim)
Arthur Lee ... Korean Train Passenger #5
Verity Hewlitt ... Sokovian Family Member #1
Michael Matovski ... Sokovian Family Member #2
Alma Noce ... Sokovian Family Member #3
Riccardo Richetta ... Sokovian Family Member #4
Constanza Ruff ... Sokovian Woman

Monty Mclaren-Clark ... Tub Family Child

Julia Krynke ... Sokovian Driver

Tony Christian ... Sokovian SUV Driver
Ian Kay ... Sokovian SUV Passenger

Barry Aird ... Sokovian Police Captain

Kerry Condon ... F.R.I.D.A.Y. (voice)
rest of cast listed alphabetically:

Aaron Himelstein ... Specialist Cameron Klein
Imogen Poynton ... Lila Barton
Isabella Poynton ... Lila Barton

Ben Sakamoto ... Cooper Barton
Jaiden Stafford ... Nathaniel Pietro Barton

Joseph M. Abbott ... Party Guest (uncredited)
Mohammed Ali ... Worker in a Scientific Laboratory (uncredited)
Pavlina Andreevska ... Sokovian (uncredited)
Freddie Andrews ... Party Guest (uncredited)

David Olawale Ayinde ... Somalian Ship Worker (uncredited)
Francesca Bennett ... Sokovian Driver (uncredited)
Laura Bernardeschi ... Sokovian Citizen (uncredited)

Dilyana Bouklieva ... Sokovian Citizen (uncredited)

Dante Briggins ... Party Guest (uncredited)

Josh Brolin ... Thanos (uncredited)
Rowdy Brown ... Cop (uncredited)
Billy Burke ... Dancer (uncredited)
Cheryl Burniston ... Sergeant (uncredited)
Abbey Marise Butler ... American (uncredited)

Michael Chapman ... Lab Tech Scientist (uncredited)

Marianna Dean ... Party Guest (uncredited)

Lukas DiSparrow ... Sok (uncredited)
Thom Dobbin ... Party Guest (uncredited)
Alexandra Doyle ... Reporter (uncredited)

Ibrahim Fagge ... Somalian Ship Commander (uncredited)

Aurora Fearnley ... Marine (uncredited)

Lou Ferrigno ... Hulk (voice) (uncredited)

Hannah Flynn ... Dancer (uncredited)
Robert J. Fraser ... Youth (uncredited)

Alex Gillison ... Masked Asgardian (uncredited)
Sophie Gooding ... Club Dancer (uncredited)
Guna Gultniece ... Student (uncredited)

Mark Haldor ... Asgardian (uncredited)
Salem Hanna ... Party Guest (uncredited)
Sam Hanover ... Sokovian Citizen (uncredited)

Jason Her ... TV News Anchor (uncredited)
Leigh Holland ... Masked Asgardian (uncredited)
Kornelia Horvath ... Sokovian (uncredited)

Bron James ... Lab Technician (uncredited)

Mariola Jaworska ... Sokovian (uncredited)
Marcus G. Johnson ... Shield Agent (uncredited)
Attila G. Kerekes ... Sokovian Citizen (uncredited)
Denis Khoroshko ... Sokovian Driver Pavlov (uncredited)
Hrvoje Klecz ... Party Guest (uncredited)

Adrian Klein ... Sokovian Policeman (uncredited)
Irina Klimovich ... Sokovian Students (uncredited)

Lex Lang ... Sokovian Soldier (uncredited)
Jamie Lengyel ... Evil Hydra Scientist (uncredited)

Jorge Leon Martinez ... Stark Guest (uncredited)
Edina Loskay ... Sokovian (uncredited)
Bartosz Malarski ... Sokovian Student (uncredited)

Lena Milan ... Sokovian Agent (voice) (uncredited)
Eric Morcos ... The Agent (uncredited)

Joti Nagra ... Student (uncredited)

Nick W. Nicholson ... Dr. Taryl Jenkins (uncredited)

Judit Novotnik ... Sokovian (uncredited)

Emeson Nwolie ... Businessman (uncredited)
Sigmund Oakeshott ... USO Military Policeman (uncredited)

Andrea-Nichole Olivas ... S.H.I.E.L.D agent (uncredited)

Zakk Pierce ... Sokovian Boy (uncredited)

Andrew James Porter ... Party Guest (uncredited)

Guy Potter ... British Officer (uncredited)

Tim Powell ... DEA Director (uncredited)

Diezel Ramos ... Masked Asgardian (uncredited)

Anthony J Sacco ... Party Guest (uncredited)

Faye Sewell ... Oslo Hub Scientist (uncredited)
Megyn Shott ... Car Driver (uncredited)

Bari Suzuki ... Shield Agent (uncredited)
Georgie-May Tearle ... Student (uncredited)
Chris Townsend ... Party Guest (uncredited)

Daniel Westwood ... Asgardian God (uncredited)
Leila Wong ... Korean Scientist (uncredited)
Tatiana Zarubova ... Sokovian (uncredited)

Directed by
Joss Whedon 
 
Writing credits
Joss Whedon (written by)

Stan Lee (Marvel comics) and
Jack Kirby (Marvel comics)

Produced by
Victoria Alonso .... executive producer
Mitchell Bell .... co-producer
Jamie Christopher .... associate producer
Louis D'Esposito .... executive producer
Jon Favreau .... executive producer
Kevin Feige .... producer
Alan Fine .... executive producer
Daniel S. Kaminsky .... associate producer
Jeremy Latcham .... executive producer
Stan Lee .... executive producer
Diego Loreggian .... line producer: Italy
Angela Phillips .... line producer: South Africa
Nicholas Simon .... line producer: Bangladesh
Patricia Whitcher .... executive producer
 
Original Music by
Danny Elfman 
Brian Tyler 
 
Cinematography by
Ben Davis 
 
Film Editing by
Jeffrey Ford 
Lisa Lassek 
 
Casting by
Sarah Finn 
Reg Poerscout-Edgerton 
 
Production Design by
Charles Wood 
 
Art Direction by
Julian Ashby 
Thomas Brown 
Ray Chan (supervising art director)
Jordan Crockett 
Matthew Robinson 
Domenico Sica 
Phil Sims 
Mike Stallion 
Mark Swain 
 
Set Decoration by
Chris 'Flimsy' Howes (senior 3D draft person)
Sheona Mitchley 
Richard Roberts 
 
Costume Design by
Alexandra Byrne 
 
Makeup Department
Massimo Allinoro .... additional hair stylist
Joceline Andrews .... makeup artist
Allan A. Apone .... makeup artist: Samuel L. Jackson, Chris Evans and Don Cheadle
Hayley Barkway .... crowd makeup junior
Ria Biggerstaff .... Assistant makeup artist: dailies
Ria Biggerstaff .... hair stylist assistant: daily crew
John Blake .... makeup artist: Robert Downey Jr.
Jessica Brooks .... special makeup effects artist
Federico Carretti .... local makeup artist
Alexis Continente .... daily hair stylist
Lauren Katie Cox .... makeup junior
Pollyanna Coxon-Smith .... assistant makeup artist: crowd
Robb Crafer .... hair stylist: dailies
Robb Crafer .... makeup artist: dailies
Robb Crafer .... prosthetic makeup artist
Niqui da Silva .... assistant makeup artist
Amy de Rees .... crowd makeup junior
Sophie Finch .... junior makeup artist
Renata Gilbert .... head of department: second unit
Connie Grayson Criswell .... wig maker
Gabriele Gregorini .... additional hair stylist
Gerlia Groenewald .... assistant makeup artist: second unit
Shaune Harrison .... prosthetic artist
Victoria Holt .... prosthetic artist/painter
Lesley Hooper .... makeup junior: crowd
Paul Job .... hair stylist: Idris Elba and Anthony Mackie
Faith Johnston .... trainee: makeup and wigs daily
Nadine Keiser .... trainee hair stylist: crowd
Nadine Keiser .... trainee makeup artist: crowd
Hye-Young Kim .... daily makeup artist: South Korea
Min-Soo Kim .... daily makeup artist: South Korea
Byeong-Young Lee .... daily makeup artist: South Korea
Laura Lilley .... hair stylist: second unit
Laura Lilley .... makeup artist: second unit
Chris Lyons .... special effects teeth
Vincenzo Mastrantonio .... personal make up artist to Mr. C. Hemsworth
Claire Matthews .... daily hair stylist
Claire Matthews .... daily makeup artist
Melissa Mazzocco .... makeup artist
Kirsty Mcqueen .... makeup artist
Sulet Meintjes .... makeup artist: second unit
Sally Miura .... make up trainee
Ji-Yong Mok .... daily makeup artist: South Korea
Flora Moody .... hair stylist
Flora Moody .... makeup artist
Ryo Murakawa .... crowd hairdresser
Mariano Parisi .... makeup artist
Barbara Pellegrini .... additional makeup artist
Diego Prestopino .... additional makeup artist
Paula Price .... hair stylist
Paula Price .... makeup artist
Tina Pritchard .... junior hair stylist: second unit
Tina Pritchard .... junior makeup artist: second unit
Nikita Rae .... crowd hair supervisor
Nikita Rae .... crowd makeup supervisor
Luisa Ridge .... crowd hair stylist: dailies
Luisa Ridge .... crowd makeup artist: dailies
Adrian Rigby .... prosthetic makeup artist: daily
Nora Robertson .... crowd makeup artist
Alex Rouse .... wigmaker
Sophie Rowatt .... daily crowd hair junior
Sophie Rowatt .... daily crowd makeup junior
Christa Schoeman .... crowd hair stylist: South Africa
Christa Schoeman .... crowd makeup artist: South Africa
Loulia Sheppard .... hair stylist: Scarlett Johansson
Matteo Silvi .... Italian makeup crowd supervisor
George Spensley-Corfield .... special makeup effects artist
Stephanie Staunton .... manicurist
Malwina Suwinska .... makeup artist
Tyron Sweeney .... hair stylist
Zoe Tahir .... personal hairdresser: Robert Downey Jr.
Moira Thomson .... makeup artist
Emma Tomlinson .... makeup artist trainee
Luca Vannella .... personal hair designer and stylist: Chris Hemsworth
Nik Williams .... prosthetics supervisor
Jeremy Woodhead .... hair designer
Jeremy Woodhead .... makeup designer
Gary Yee .... special makeup effects artist: Legacy Effects
Jung-Min Yoon .... key makeup artist: South Korea
Celina Dalnim Yun .... makeup artist: South Korea (as Dalnim Yun)
 
Production Management
Rebecca Adams .... UK Post Production Supervisor
ravi Akshay .... line producer: post production (as Ravi Akshay)
Andrea Alunni .... unit manager: visual effects unit
Erica Bensly .... unit production manager: second unit, UK
Lisa Berridge .... production assistant
Sanchari Chowdhury-Kesler .... production manager (as Sanchari Chowdhury)
Danielle Daly .... post-production supervisor
Justin Ferk .... assistant production manager
Hannah Godwin .... production supervisor
Kate Hazell .... production manager: second unit
Kevin Jenkins .... unit manager: Shepperton Studios
Tariq Anam Khan .... production supervisor: Bangladesh
Pier Laurenza .... location scout: Bangladesh
Nick Laws .... unit production manager: Korea
Bruce Markoe .... post production executive
Kelly McCarthy .... project manager
Marco Milani .... unit manager: Italy
Lulu Morgan .... production supervisor
Michele Ottaggio .... unit manager
Erik Paoletti .... production manager: Italy
Chidchanok Plodripu .... production manager: Bangladesh
Akshay Ravi .... line producer: post production
Donovan Roberts-Baxter .... production supervisor
Michael Sharp .... unit production manager
Massimiliano Sisti .... unit manager: Italy
Adrian Steel .... line producer
Lester Sweetman .... unit manager
Scott Thaler .... unit production manager: South Africa
Scott Thaler .... unit production manager: South Korea
Patricia Whitcher .... unit production manager
 
Second Unit Director or Assistant Director
Gilles Cannatella .... assistant director
Glen Carroll .... crowd third assistant director
Jamie Christopher .... first assistant director
Mark Cockren .... crowd second assistant director: South Korea
Simon Downes .... assistant director: splinter unit
Filippo Fassetta .... first assistant director: second unit Italy
Alex Gavigan .... additional second assistant director: second unit
Stewart Hamilton .... second assistant director: floor
Brett Hodgkinson .... second second assistant director
David Keadell .... third assistant director: unit base
Tiziana Kinkela .... third assistant director: Italy
Luca Lachin .... first assistant director
Nick Laurence .... third assistant director: second unit
Francesco Lorenzano .... assistant director
Robert Madden .... third assistant director: second unit
Terence Madden .... key second assistant director: second unit
Terry Madden .... first assistant director: second unit
John Mahaffie .... second unit director
Phoebe Vale Markham .... crowd third assistant director
Marco Miscione .... additional third assistant director: Italy
Ryan Newberry .... third assistant director
Christian Otty .... crowd third assistant director
Richard Oxford .... assistant director: dailies
Michele Panelli-Venetis .... first assistant director: Additional Photography
Wesley Pereira .... set production assistant: South Africa
Ed Ripley .... set production assistant
Jane Ryan .... crowd second assistant director
Matthew Sharp .... key second assistant director
Arthur Shepherd .... additional third assistant director
Paul Taylor .... additional second assistant director: second unit, dailies
 
Art Department
Andrew Ainscow .... props
Nick Ainsworth .... concept artist
Roxana Alexandru .... digital set designer
John Allen .... carpenter
Philippa Ashcroft .... senior props painter
Cumron Ashtiani .... art studio director
Christian Ashton .... assistant graphic designer
Matthew Babb .... trainee prop
Nicola Barnes .... art department researcher
Jim Barr .... assistant art director
Andrew Betts .... carpenter
John Bohan .... construction manager
Andrea Borland .... assistant art director
Grant Boulton .... scenic plasterer
Alex Bowens .... draughtsman
Matt Boyton .... senior prop: modeller
Kim Breece .... art department coordinator
Max Brennan .... greensman
Matthew Broderick .... stand-by props
Christopher Brändström .... concept artist
Shane Bunce .... art director: Johannesburg, South Africa
Josh Burns .... props
Martin Campbell .... senior prop modeller
Oliver Carroll .... assistant art director
Paul Catling .... concept artist
Jason Chalmers .... prop modeller
Paul Chandler .... concept illustrator
Bob Cheshire .... concepts artist
Lek Chaiyan Chunsuttiwat .... art director: Bangladesh
Federico Ciommo .... prop supervisor: Italy
Harriet Claridge .... work experience
Alison Clements .... art department assistant
Emma Clough .... draughtsman
Dean Coldham .... plasterer
Deano Harry Coldham .... plasterer
Keith Connolly .... stand-by painter
Max Connolly .... plasterer
Maria Constantinides .... construction coordinator
Raul Contreras .... set dresser
Kelvin Cook .... dressings props
Felicity Coonan .... designer
Charlotte Crosbie .... assistant buyer
Stacey Cummins .... senior greens dresser
Federico D'Alessandro .... animatics supervisor
Federico D'Alessandro .... lead storyboard artist
Luke Dass .... work experience
Danelle Davenport .... storyboard artist
Diego de Lajonquiere .... assistant modeller
Diego de Lajonquiere .... junior draughtsperson
Darrin Denlinger .... storyboard artist
Paul Dennis .... set dresser
Paul Dennis .... stand-by greensman
Giancarlo Di Fusco .... head painter
Steve Dring .... senior CAD modeler: props
Paul Duff .... CAD draugtsman
Paul Duff .... supervising carpenter
Robert J. Dugdale .... painter
April Dutton .... trainee propmaker
Keith Edwards .... chargehand plasterer
Adriaan Engelbrecht .... props
James Enright .... asset producer
Sandro Ercolini .... painter (as Sandro Erdolini)
Lucy Eyre .... assistant set decorator
Gregory Fangeaux .... 3d set designer
Cathy Featherstone .... assistant set decorator
José Fernández Castro .... 3D set designer
Roberto Fernández Castro .... concept artist
Lisa Fiorito .... art department researcher
Kevin Fisher .... action vehicles senior technician
Neil Floyd .... graphic artist
Gavin Fulcher .... sculptor
Christopher Gardner .... painter
Philippe Gaulier .... concept illustrator
John Giang .... concept artist: ILM
Barry Gibbs .... property master
Hayley Gibbs .... props coordinator
Lily Gibbs .... workshop coordinator
Jessica Goodall .... art department assistant
Oliver Goodier .... assistant art director
Amy Grewcock .... assistant graphic designer: dailies
Joseph Harlow .... draftsperson
Patrick Harris .... draughtsman
Juan Hernandez .... paint gang boss: additional photography
Jason Hopperton .... supervising props storeman
Tom Hughes .... prop modeller
Michael Hyman .... lead scenic artist: South Africa
Rhys Ifan .... assistant art director
Tara Ilsley .... draughtperson
Fliss Jaine .... art department coordinator
Harry James .... stand-by props
Peter James .... on-set art director
Jesse Jones .... drapes master
Mike Jones .... prop modeller
Thomas Jones .... supervising props mouldmaker
Gary Jopling .... assistant art director
Rob Jose .... lead modeller
Hazel Keane .... 3D set designer
David Ned Kelly .... charge hand carpenter
Jongwoo Kim .... assistant art director: South Korea
Jeremy King .... prop maker
Jeremy King .... prop modeller
Thomas Kingsley .... painter
Terry Lambert .... senior greensman
Dougie Lankston .... location storeman
Steven Lawrence .... 3D set designer
Peter Lee .... senior propmaker
Duncan Lees .... 3D scanning specialist
Tim Lewis .... prop modeller
Tracy Low .... construction buyer/co-ordinator
Kevin Mahoney .... paint supervisor: additional photography
Sophia Male .... art department assistant
Annika Mantle .... set decorating coordinator
Blake Maslin .... senior greensman
Brian Maslin .... head greensman
Jon McCoy .... concept artist
Ryan McPhail .... painter
Rob Mear .... prop modeller
Rachel Minchin .... props
Mily Moreno .... assistant art director
Kate Murray .... props
Neil Murrum .... chargehand dressing prop
Mitch Niclas .... chargehand stand-by propman
Josh Nizzi .... senior illustrator
Billy Noonan .... prop modeller
Patrick O'Connor .... assistant art director
Tam O'Malley .... art department trainee
John O'Shaughnessy .... production buyer
Dominique Pace .... junior draughtsperson
Gilles Paillet .... foam technician
Massimo Papini .... leadman
Andy Park .... concept illustrator
Michael Parkin .... props
Darryl Paterson .... assistant property master
Alan Payne .... graphic art director
Steve Payne .... chargehand dressing props
Carl Peters .... props
Sandra Phillips .... set decoration draughtsperson
Kate Pickthall .... draughtsperson
Francis Poirier .... sculptor
Peter Popken .... concept artist
Thomas Power .... prop modeller
Kathryn Prince .... art sculptor
Alessandra Querzola .... location set decorator
Louisa Rawlins .... art department coordinator
Victoria Reynolds .... graphics assistant
Dan Riches .... set dresser
Scott A. Riley .... props
Mark Rocca .... head of prop modeller
Chris Rosewarne .... concept artist
Terry Royce .... swing gang
Lisa Royle .... model maker
Alex Rutherford .... senior prop modeller
Phil Saunders .... concept artist
Armando Savoia .... draughtperson
Ryan Saward .... daily props
Jamie Seymour .... props
Paola Sforzini .... head painter (as Paolo Sforzini)
Claire Shakespeare .... art department assistant
Toby Shears .... action props supervisor
Stacey Simmons .... production technology manager
Matt Sims .... 3d set designer
Mark Smith .... dressing props
Georgia Somary .... set dec assistant
Nick Soothill .... 3D scanning specialist
Jackson Sze .... senior illustrator
Sophie Tarver .... props
Jim Taylor .... plasterer
Pete Thompson .... concept artist
Steven Thompson .... props
Ed Thomson .... 3D scanning specialist
Liam Tilley .... drapesman
Alexandra Toomey .... junior draughtsman
Glauco Trasselli .... propman
Richard Usher .... assistant modeller
Oli van der Vijver .... stand-by art director: second unit
Armando Vici .... head of department carpenter
Mike Villarino .... construction coordinator: additional photography
Clive Ward .... head of department scenic painter
Cathryn Waterhouse .... construction assistant
Ivan Weightman .... concept artist
Charlie Wen .... co-head of visual development
John Whitby .... carpenter
Ian Whiteford .... greensman
Luke Whitelock .... draftsman
Stephen Wong .... concept artist
Jane Wu .... storyboard artist
Matt Wynne .... assistant art director
Ian Zawadzki .... stand-by painter: second unit
Alessandro Riconda .... art department runner: Italy (uncredited)
Richard Rowntree .... additional greens (uncredited)
 
Sound Department
David Acord .... sound designer
Justine Baker .... adr recordist
Tony Bell .... boom operator: second unit
Christopher Boyes .... sound re-recording mixer
Christopher Boyes .... supervising sound editor
Esther Chae .... adr voices
David Chrastka .... sound effects editor
Mark DeSimone .... adr mixer: The Walt Disney Studios
Frank E. Eulner .... supervising sound editor (as Frank Eulner)
Andre Fenley .... assistant supervising sound editor
Glen Gathard .... adr mixer
Jeff Gersh .... adr mixer
J.R. Grubbs .... sound effects editor
Matthew Hartman .... dialogue editor
Lora Hirschberg .... sound re-recording mixer
Richard Hymns .... sound effects editor
Christian Joyce .... production sound mixer: second unit
Scott Levine .... engineer
James Likowski .... foley editor
Peter Lindsay .... production sound mixer
Brian Long .... engineering services
Josh Lowden .... general manager: Skywalker Sound
Chris Manning .... foley mixer
Michael Miller .... adr mixer
Kate Morath .... boom operator
Steve Morris .... head of engineering: Skywalker Sound
Beauxregard Neylon .... adr mixer
Jonathan Null .... head of production: Skywalker Sound (as Jon Null)
Jonathan Null .... head of production: Skywalker Sound
Jordan O'Neill .... Datasat sound mastering engineer
David Peifer .... digital editorial support
Aiden Ramos .... adr recordist
Jemma Riley-Tolch .... assistant adr mixer
Robert A. Sacchetti .... boom operator: New York
Steve Schatz .... re-recording mix technician
Ric Schnupp .... adr recordist
Dee Selby .... foley editor
Douglas Shamburger .... boom operator: additional photography
Owen Spencer .... sound mixer Imaginarium
Gary Summers .... additional sound re-recording mixer
Michael Lee Taylor .... sound assistant
Lee Thompson .... sound assistant: dailies
Dennie Thorpe .... foley artist
Greg Townsend .... re-recording mix technician
Vincenzo Urselli .... assistant sound: Italy/additional boom op
Jana Vance .... foley artist
Marshall Winn .... dialogue editor
Katy Wood .... adr supervisor
Vikram Biswas .... sound editor (uncredited)
 
Special Effects by
Renato Agostini .... special effects technician
Sally Alcott .... prosthetic makeup artist
Matthew G. Armstrong .... senior special effects technician: second unit
Beverly Austin .... special effects buyer
Adam Banks .... special effects assistant
Will Bazeley .... special effects engineer
Kevin Bitters .... special effects supervisor: South Africa
Danilo Bollettini .... special effect supervisor: Italy
Darin Bouyssou .... specialty costume mold department: Ironhead Studio
Paul Brady .... special effects technician
Chris Corbould .... special effects technician
Ian Corbould .... senior special effects floor supervisor
Jamie Corbould .... special effects technician
Paul Corbould .... special effects supervisor
Sophie Corbould .... special effects office assistant
Ken Cornett .... model builder: Legacy efx
Aaron Cox .... special effects technician
Ross Crawford .... sfx trainee
Craig Daly .... snow effects technician
Michelle Deville .... specialty costumes/fabrication: Legacy Effects
Kane Dimmer .... special effects
Matthew Duggan .... special effects wireman
John Eldred-Tooby .... modeller
Jerome Ellis .... snow effects technician
Alexander Fabre .... design engineer
Damian Fisher .... mold shop supervisor
David Ford .... senior technician
Vincent Gilbert .... special effects technician
Gerry Glynn .... snow effects technician
Hugh Goodbody .... special effects senior technician
Tom Goodman .... explosives engineer
Joe Halford .... senior special effects technician
Mark Hutchinson .... snow effects technician
Pratik Jore .... special effects
Pete Kelley .... special effects technician: Ironhead Studio
Alex Landrum Jr. .... snow effects technician
Sean Leeson .... special effects engineer
Jason Leinster .... senior design engineer
Matt Lewis .... special effects technician
Kevin Lumley .... special effects technician
Roger Mann .... special effects technician
Luke Marcel .... special effects senior technician: main unit
Clayton Martinez .... special effects technician: Legacy Effects
Jason McCameron .... special effects
Tom Mcloughlin .... special effects assistant
Noah Meddings .... special effects technician
David Merritt .... model shop supervisor: Legacy Effects
Tim Mitchell .... senior special effects technician
Rupert Morency .... special effects assistant technician
Lon Muckey .... mechanical department
Steven Munson .... special effects crew
Neil Murray .... special effects wire supervisor
Jesse Noel .... special effects coordinator: additional photography
William Overstall .... modeller
Charlie Pedersen .... special effects technician (as Charlie Pederson)
David Perteet .... mold shop supervisor: Ironhead Studio
Claudio Quaglietti .... special effects technician
Simon Quinn .... special effects senior technician
Delroy Reid .... snow effects technician
Francesco Paolo Renda .... action vehicle assistant coordinator
Jacob Roanhaus .... specialty costumes
Silvano Scasseddu .... special effects technician
John Schofield .... snow effects technician
Kimberly Scott .... special effects crew
Karol Stachowicz .... special effects technician
Cole Taylor .... legacy effects
Ben Vokes .... special effects coordinator
Paul Waller .... sfx senior model maker
Travis Wheat .... stereo artist
Daniel Williams .... special effects senior technician
Gareth Wingrove .... special effects senior floor supervisor: second unit
 
Visual Effects by
Ian Abbott .... technology: Double Negative
Nada Abdou .... Stereoscopic Compositor
Abdul Hafiz .... layout artist: ILM
Paolo Acri .... compositing supervisor: Industrial Light & Magic
Marc Adamson .... matte painter
Pranay Agarwal .... compositor: Double Negative
Africa Aguirre Martín .... studio: Double Negative
Khairul Ahmed .... designer: Perception
Yunmi Ahn .... roto artist
Zohaib Ahsan .... lighting technical director: Double Negative
Ben Aickin .... compositor
Ardy Ala .... visual effects artist
Keren Albala .... postvisualization artist: The Third Floor
Silvio Alberti .... compositor: ILM
James Albiez .... visual effects artist
Pontus Albrecht .... compositor: ILM
Kaevski Aleksandar .... matchmove artist: fx3x
Jon Alexander .... compositing supervisor: ILM
Tony Alexander .... lighting look/dev: Method Studios
Carlos A. Alfaro Jr. .... stereoscopic compositor
Maria Asim Ali .... stereo compositor
Antony Allen .... digital compositor
Michael James Allen .... digital artist: Industrial Light & Magic
Tom Allen .... visual effects artist
Brian J. Alvarez .... visual effects artist
Juan Alvarez .... roto and paint artist
Naline Amaral .... stereoscopic production coordinator
Michael Amato .... stereoscopic artist
Ron Ames .... visual effects producer
Katarzyna Ancuta .... senior compositor
Shelley Andagan .... postvisualization production coordinator: The Third Floor
Erika Anderholm .... visual effects artist
Colin Anders .... on-set motion capture
Michael Anders .... element production supervisor
Elana Andersen .... support engineer: animal logic
Chris Anderson .... visual effects producer: Method Studios
Matt Anderson .... cg artist: ILM
Scott R. Anderson .... assistant colorist: Double Negative
Sophie Anderson .... visual effects lead data wrangler
Valeria Andino .... stereo conversion producer
Ivaylo Andonov .... compositor: Trixter Film
Florent Andorra .... cg effects supervisor: ILM
Kanika Andrew .... visual effects artist: double negative
Beverley Joy Ang .... production engineer
Dwight Angelito .... stereoscopic compositor
Dwight Angelito .... visual effects element qc
Lankesh Annamalai .... senior lighter: Soho VFX
Keith Anthony-Brown .... visual effects production assistant: ILM
Eduardo Anton .... visual effects artist: Zoic Studios
Doug Appleton .... lead 3D artist/cinematographer: Perception
Khan Arbaz .... matchmove artist
Ruben Arenas .... production support: double negative
Tolga Ari .... visual effects: Double Negative
Vaughn Arnup .... roto/paint supervisor
Radu Arsith .... lead modeling and texturing: Trixter Film
Stewart Ash .... previs/postvis artist: The Third Floor
Ambrish Ashish .... stereo compositor
Tony Atherton .... effects technical director: ILM
Roland Athouris III .... stereo compositor
Jayce Attewell .... visual effects coordinator: Method Studios
Jessica Austin .... motion capture technician
Kiran Auti .... stereo compositor: stereoscopic conversion
Jarrod Avalos .... tracking
Ando Avila .... matchmove artist: Trixter Film
Elden Avila .... stereo production assistant
Remus Avram .... pipeline engineer
Ferda Guray Ayaokur .... matchmove / layout td: ILM
Nor Azman .... digital compositor: ILM
Nithin Babu .... visual effects artist: digital artist: Double Negative
Paul A. Baccam .... stereoscopic artist
Shahin Badiei .... visual effects artist
Lance Baetkey .... digital artist
Jessica Bagby .... stereo compositor
Andrew Baggarley .... look development artist: 3d lead artist
Marta Baidek .... runner: The Imaginarium Studios
Joshua Bailor .... digital compositor: Crafty Apes
Alexandre Bain .... digital compositor
Kamaljit Bains .... roto paint artist
Garry Baker .... purchasing and asset management officer: Animal Logic
Michael John Baker .... roto/prep artist: Double Negative
Richard Baker .... stereo supervisor: Prime Focus
Mark Bakowski .... compositing supervisor: ILM London
Maggie Balaco .... roto artist: stereoscopic conversion
Michael Jeff Baldemoro .... roto/prep supervisor: Double Negative
Scott Balkcom .... digital compositor
Matthew Ball .... prep artist
Aleksander Ballo .... stereoscopic artist: Stereo D
Christopher Balog .... lead artist: Industrial Light & Magic
Michael Balog .... creature supervisor: ILM
Shayna Banaag .... visual effects coordinator: method studios
Anthony Barcelo .... senior compositor: Method Studios
William Barkus .... compositor
Adam Barnett .... tech support
Sam Barnett .... visual effects production assistant
Neill Barrack .... head of paint and roto: framestore
Scott Bartels .... matchmove artist
Peter Bartfay .... stereo generalist
Dan Bartolucci .... flame artist: lola visual effects
Tom Baskaya .... lead compositor
Lee Baskerville .... texture artist: Framestore
Claudio Bassi .... digital compositor: Industrial Light & Magic
Jason Bath .... visual effects producer: Animal Logic
Mark Battle .... stereoscopic compositor
Geoffrey Baumann .... visual effects supervisor: additional (as Geoffrey E. Baumann)
Ines Baumgartner .... post-visualization artist
Zayne Beatham .... reference camera operator
Angelo Beceiro Collinicos .... digital compositor: blackginger
Roger Beck .... digital production consultant
Dirk Becker .... cg effects: Trixter Film
Jeffery Beeland .... pipeline supervisor: Blur Studio
Loïc Beguel .... matchmove/layout artist: ILM
Christopher Bekker .... digital compositor
Richard A.M. Bell .... senior technical director: ILM
Jeannie Ben-Hain .... lead stereoscopic compositor
Fredrik Bengtsson .... animator: Double Negative London
Michele Benigna .... senior compositor: Industrial Light & Magic
Nathan Benner .... stereo compositor
Lawrence Bennett .... pipeline td
Brian N. Bentley .... stereo compositor
Brian N. Bentley .... technical director
Richard Bentley .... senior creature technical director: ILM
Scott Benza .... animator
Prabir Bera .... lead stereoscopic compositor
Mathew Berglund .... r&d engineer
Jana Bergmanová .... compositor: Trixter Film
Rodrigo Bernardo .... systems engineering
Alessio Bertotti .... compositor: Trixter Film
Thomas Bevan .... fx td: Method Studios
Uttham Bhalaykar .... roto prep
Aman Bhardwaj .... matchmove artist
Lalit Bhavsar .... render wrangler
Sameer Bhoyar .... stereo compositing supervisor: Stereo D
William Pete Bingham .... element qc artist
James Bishop .... support engineer: Animal Logic
Kunal Biswas .... stereoscopic compositor: Prime Focus World
Sean Bittinger .... digital artist: Industrial Light & Magic
Aevar Bjarnason .... visual effects artist
Michael Blain .... senior research and development engineer
Gabriel Blanco .... research and development engineer
Adam Blank .... layout artist: ILM
Jeff Bloch .... data coordinator
Stephen A. Bloch .... previs/postvis artist: The Third Foor
Michelle Blok .... previsualization lead: The Third Floor
Ilona Blyth .... visual effects coordinator
David Blythe .... stereoscopic compositor
Dan Bodenstein .... effects artist: Method Studios
Joel Bodin .... lead lighting technical director: ILM
Tanja Boening .... compositor: Trixter Film
Christian Bohm .... visual effects artist: ILM
Lucian Boicu .... compositor
Fabrizia Bonaventura .... lighting technical director
Vincent Bonnet .... research and development
Gregory Bossert .... layout artist: ILM
Jonathan Bot .... digital compositor: Animal Logic
Matt Bowler .... visual effects artist: Clear Angle Studios
Stephen D. Bowline .... technology: ILM
David A.T. Bowman .... digital compositor
Christine Boy .... compositor: Trixter Film
James Braid .... technology: Double Negative
Kristen Branan .... head of production: Zoic Studios
Greg Breitzman .... previs/postvis artist: The Third Floor
Charles Brelaud .... digital compositor
Lee Briggs .... visual effects production manager: ILM
Margaret Bright-Ryan .... senior look development/lighting lead: Method Studios
Carlee Briglia .... coordinator: Perception
Pankaj Brijlani .... lead visual effects artist
Scott Brindley .... matchmove artist: Double Negative
Matthew Bristowe .... head of production: Prime Focus World
Adam Broderick .... visual effects artist
Jack Brown .... Industrial Light & Magic: Production Support
Julie Brown .... visual effects coordinator
Nick Brown .... stereoscopic lead
Rochelle Brown .... stereoscopic compositor
Tripp Brown .... visual effects artist
Matt Brumit .... digital artist: ILM
Justin Brunett .... animator: Luma Pictures
Juri Bryan .... cg effects: Trixter Film
Daniel Bryant .... digital compositor: Method Studios
Marc Brzezicki .... stereo supervisor: Prime Focus
Charles Bunnag .... finishing artist
Justin Bunt .... digital compositor
Lersak Bunupuradah .... modeling supervisor: Method Studios
Duncan Burbidge .... previsualization producer: The Third Floor
Darrell Burke .... visual effects artist
Thomas J. Burton .... technical director
Lexie Busby .... visual effects coordinator
Henry Bush .... pipeline technical director
Bridgett Buss .... stereo production coordinator
Simon Butler .... effects technical director
Paul Butterworth .... visual effects supervisor: Animal Logic
Brendan Byrd .... visual effects coordinator
Goncalo Cabaca .... effects technical director
Daniela Cabrera .... stereo compositor
Andrew Cadey .... visual effects technical director
Francesco Cadoni .... digital compositor: Luma Pictures
Daniel Caffrey .... visual effects artist: Motion Capture
Jay Caguioa .... stereo compositor
Ignacio Caicoya .... compositor: roto and prep lead: Double Negative
Nicolas Caillier .... senior compositor
Daniel Cairnie .... digital compositor: Double Negative
Michael Cairns .... pipeline technical director
Timothy Michael Cairns .... digital compositor
Jon Caldwell .... assistant data wrangler
Luis Calero .... digital artist
Elle Callahan .... stereo production assistant
Marc Calvelo .... animator: ILM
Caitlin Campbell .... element qc compositor: Stereo D
Alexandre Cancado .... 2d supervisor: Luma Pictures
Huseyin Caner .... Cyber and Lidar scanning supervisor
Huseyin Caner .... visual effects supervisor
Luca Cantani .... animator: Double Negative
Hui Cao .... stereoscopic compositor
Francesco Capone .... stereo td
Aaron Carey .... research and development
Anna-Lena Carl .... visual effects coordinator: Method Studios
Tasha Carlson .... finaling compositor
Bevin Carnes .... previs/postvis artist
Brian Carney .... postvisualization artist
Helen Carr .... digital artist
Alejandro Carretón .... roto/prep artist: Method Studios
Carlos Carrillo .... modeller
Jessica Carrington .... stereoscopic production coordinator
Brendan Carroll .... research and development
Owen Carroll .... compositor: Framestore
Samuel Carter .... element qc production coordinator
Mark Carver .... stereoscopic compositor: Stereo D
Shoghi Castel De Oro .... previs/postvis artist: The Third Floor
Monica L. Castro .... element qc compositor
Myriam Catrin .... senior paint artist
Zac Cavaliero .... previs/postvis artist
Sarah Cave .... stereo coordinator
Lesly Cazares .... visual effects coordinator: Method Studios
Joe Censoplano .... compositing and lighting: Luma Pictures
Gabriel D. Cervantes .... stereoscopic artist: Stereo D (as Gabe Cervantes)
Zhen Xi Cha .... Lighting Techincal Director: ILM
Maxime Chaix .... compositor
Gregory Chalenko .... senior compositor: Double Negative
Alexander Chaliovski .... visual effects technical director
Morné Chamberlain .... senior pipeline technical director: BlackGinger
Cori Chan .... lighting technical director: Double Negative
Eric K. Chan .... digital compositor
Jeffrey Chan .... digital compositor: Soho VFX
Karhoe Chan .... layout artist: Industrial Light & Magic
Miguel Chan .... matchmove
Po Yan Chan .... compositor
Robert Chapin .... visual effects artist
Paul Chapman .... digital compositor: Double Negative
Vikki Chapman .... stereo production coordinator: Prime Focus
Josh James Chappell .... matchmove artist: Double Negative
Romain Charoy .... visual effects artist
Lai Lok Chau .... animator: Double Negative
Abhishek Chauhan .... visual effects editor: prime focus
Arvind Chaurasiya .... visual effects editor: prime focus
Cookie Chee .... rotoscope artist
Jonathan Cheetham .... compositing supervisor: Method Studios
John Abraham Chempil .... digital artist: Double Negative
Rosemary Chester .... visual effects compositor
Ricky Cheung .... prep artist
Vincent Cheung .... technical support
Anthony Chiarantano .... production supervisor
Tagui Chilyan .... assistant department manager, roto: Stereo D
Marisa Chin .... stereo compositor
Christopher Chinea .... stereoscopic artist: Stereo D
Giuseppe Chisari .... character rigger: Double Negative
Steve Cho .... digital compositor
Caleb Choo .... visual effects artist
Kelly Chow .... visual effects coordinator
Ankit Chowdhury .... matchmove artist: prime focus
Bun Yue Choy .... paint/prep artist: Double Negative
Tim Chrismer .... external assistant technical director: ILM
Gary Christian .... visual effects artist
Marc Chu .... animation supervisor: ILM
Kenneth Chua .... machmove artist: double negative
Amar Chundavadra .... lead rigger
Daniel Chung .... stereo compositor: method
Ryan Church .... visual effects art director: ILM
Alessandro Cioffi .... visual effects supervisor: Trixter Film
Mihai Cioroba .... senior effects technical director: Industrial Light & Magic
Suzanne Cipolletti .... previs/postvis artist: The Third Floor
Vincent Cirelli .... visual effect supervisor: Luma Pictures
Genevieve Claire .... visual effects coordinator
Graham D. Clark .... head of stereography: Stereo D
Kirsty Clark .... digital compositor
Ross Clark .... lead data wrangler
Darrell Claunch .... stereoscopic compositor
Trent Claus .... visual effects supervisor: Lola VFX
Michael Clemens .... digital compositor
James Clowater .... lead stereo artist: Stereo D
Seth Cobb .... postvisualization artist
Tamira Coldewey .... production secretary: Trixter Film
Adam Collins .... production support: Double Negative
Emanuele Comotti .... senior compositor: ILM
Carlos Conceicao .... digital compositor: ILM
Karen Therese Connolly .... stereo production coordinator: stereo d
Tristan Connors .... modelling supervisor
Micah Conrad .... digital artist
Pat Conran .... cg supervisor: ILM
Sonia Contreras .... layout artist: ILM
Amy Cooper .... production coordinator: Trixter Film
Josh Cooper .... animator: Double Negative
Stephanie Cooper .... stereo generalist
Sarah Coppin .... stereoscopic coordinator
Matt Cordero .... stereoscopic compositor
Philippe Corne .... digital compositor: Double Negative
Juan Francisco Correa Diaz .... rigger: Framestore
Adrian Corsei .... cg supervisor: Trixter Film
Chad Cortvriendt .... stereoscopic producer
Laura Cosner .... environmental artist
Danielle Costa .... visual effects executive
Krishnamurti Costa .... digital artist: ILM
Ryan Coster .... fx artist
Romaine Coston .... tracking artist
Tobie Cote .... digital artist
Marlis Coto .... digital compositor
Christopher Michael Coupe .... effects technical director: Double Negative
Richard Courtman .... compositor
Hal Couzens .... visual effects producer: Double Negative
Evelyn Cover .... on-set technical director: The Third Floor
Gareth Cowen .... previsualization artist: The Third Floor
Ed Coy .... generalist technical director: ILM
Craig Crane .... Lidar supervisor
David Crane .... stereoscopic compositor
Jaume Creus .... compositor: Trixter Film
Cynthia Crimmins .... senior visual effects coordinator
Peter Cromwell .... stereoscopic artist
Andreas Cronström .... compositor: Double Negative
Thomas Crow .... compositor
Steven Crowe .... stereo production supervisor
Ryan Cummins .... matchmove artist
David Cunningham .... effects technical director
Rusty Currier .... visual effects artist
Sean Cushing .... visual effects executive producer: Cantina Creative
Noelle Cyr .... visual effects production coordinator: Soho VFX
Christiant D'Alberto .... compositor: Method Studios
Coral D'Alessandro .... previsualization consultant
Nicole D'Cotta .... roto artist: Double Negative
Samuel M. Dabbs .... stereoscopic compositor
Josh Dagg .... end credits layout supervisor
Paul Daiko .... visual effects artist
Michaela Danby .... digital compositor
Lee Daniel Chunghwan .... compositor (as Daniel Lee)
Philipp Danner .... compositor: Trixter Film
Billy Dao .... animator: Luma Pictures
Troy Darben .... digital compositor
Cole Darby .... i/o coordinator: Luma Pictures
Samantha Dark .... visual effects coordinator: ILM
Nicolas Darques .... pipeline supervisor
Virender Dass .... matchmove/layout artist: ILM
Filippo Dattola .... animator: ILM London
Dexter Davey .... digital compositor
Colin Davidson .... chief scientist: The Imaginarium Studios
Christopher Davies .... matchmover: framestore
Robert John Davies .... research and development (as Robert Davies)
Aurore de Blois .... compositor: Trixter Film
Erik De Boer .... animation supervisor: Method Studios
Alessandro de Cristofaro .... performance capture editor: The Imaginarium Studios
Jeffrey de Guzman .... Lead CG Artist
Felipe de Lanteuil .... previsualization artist: The Third Floor
Sarah de Schot .... digital paint artist
Lex de Vroomen .... runner: The Imaginarium Studios
Ruth Deane .... compositor: method studios
Michael DeBeer .... layout artist: ILM
Rachel Decker .... data i/o manager
Markus Degen .... visual effects supervisor: RISE Visual Effects Studios
Zelko Dejanovic .... digital compositor
Ruy Delgado .... visual effects artist
Andres Delia .... digital compositor
Brian Delmonico .... sequence lead: Method Studios
Taylor Dempsey .... production support: double negative
Marie Victoria Denoga .... digital compositor: Luma Pictures
Nigel Denton-Howes .... visual effects supervisor: framestore
Ivy Depies .... digital compositor: method studios
Rob Derry .... facial capture technician
Rustin Devendorf .... stereoscopic technical assistant: Stereo D
Dhananjayan .... matchmover
Shiv Dholakia .... effects technical director
Prashant Dhotre .... lighting technical director: Double Negative London
Feliciano di Giorgio .... digital compositor
Marco Di Lucca .... senior artist: ILM
Valerio Di Napoli .... effects technical director: Double Negative
Raffael Dickreuter .... previsualization artist: The Third Floor
Michael Dillon .... digital intermediate producer
Matt DiNardo .... compositor: opening and ending sequences, Perception
Spencer Dinney .... paint artist
Dan Dixon .... mocap producer: The Imaginarium Studios
Nikola Djordjic .... effects technical director
Gus Djuro .... lead stereoscopic compositor
Rico Dober .... lead effects technical director
Ivelina Dobreva .... compositor: Trixter Film
Yoav Dolev .... digital compositor: Animal Logic
Megan Dolman .... digital artist: ILM
Tyson Donnelly .... digital compositor
Jeff Doran .... digital artist
Fred Dossola .... stereo artist
Hunt Dougherty .... asset lead: the third floor
Rosie Draper .... matchmove artist: Double Negative
Balazs Drenkovics .... cg effects: Trixter Film
Peter Driscoll .... previsualization artist
Robert Drwila .... visual effects editor
Sean Dsouza .... lighting technical director
Stéphanie Dubé .... senior texture painter
Robert Duncan .... visual effects supervisor: Framestore
Rachael Dunk .... lighting technical director
Louis Dunlevy .... visual effects artist
Yann Dupont .... senior ligting technical director
Daniel Dupre .... compositor
Daniel Dupre .... matte painter
Eric Durante .... visual effects artist (as Eric T. Durante)
Florence Durante .... digital artist
Simon Dye .... digital compositor
Álvaro Díez Fernández .... compositor: Trixter Film (as Alvaro Diez)
Ümit Dönmez .... animation: Trixter Film
Thomas Døhlen .... visual effects artist
Frank Dürschinger .... lighting: shading and render technical director: Trixter Film
C. Michael Easton .... animator: ILM
Aaron Eaton .... visual effects artist
Matt Eaton .... visual effects artist
Matt Ebb .... digital artist: Animal Logic
Colin Ebbeson .... visual effects artist
Jason Edwards .... senior modeller
Richard Edwards .... production manager: Prime Focus
Sam Edwards .... digital compositor
Michael J. Egan .... visual effects
Nadav Ehrlich .... animation effects supervisor
Sergej Eichmann .... lighting and compositing lead: Blur Studio
Leif Einarsson .... previsualization artist
Harry Eisenstein .... compositor
Phil Eldridge .... previsualization editor
Phil Eldridge .... visual effects editor
Luiz Elias .... modeler
Stephen Ellis .... cg sequence supervisor
Daniel Elophe .... senior compositor: ILM
Sebastian Elsner .... pipeline developer: RISE Visual Effects Studios
Arslan Elver .... lead animator: ILM London
Sara Emack .... visual effects line producer: Double Negative
David Emeny .... digital compositor
Jordan Emerick .... previs/postvis artist: The Third fFoor
Robin Emerson .... Global Pipeline TD
Robin Emerson .... global pipeline td
Christian Emond .... digital effects artist
Melissa Encinas .... visual effects production assistant
Sze Jia Eng .... visual effects coordinator
Christian Engel .... matchmove artist: Trixter Film
Nathan Englbrecht .... lighting artist
Stephen Enticott .... animation supervisor: Double Negative
Selcuk Ergen .... lead effects technical director: Framestore
Bernhard Esperester .... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Melissa Espina .... production assistant: stereo animation
Serge Eustache .... compositor
Kyle Evangelist .... depth artist
Paul Faeldo .... stereo compositor: Stereo D
Lawrence Fagan .... spydercam flight control
Nina Fallon .... visual effects producer: ILM
TJ Falls .... visual effects production manager
Brian Fanska .... stereoscopic lead
Rob Farac .... visual effects production assistant: ILM
Melanie Farley .... visual effects coordinator
Katherine Farrar .... visual effects associate producer
Ants Farrell .... visual effects: Imaginarium Operations Manager
James Farrington .... animator: Double Negative
Marq Faulkner .... lighting technical director: ILM
Ryan Fear .... motion control producer
Pedro Fernandes Santos .... generalist technical director: ILM
Charles Fernandez .... depth artist
Victor Manuel Fernandez .... stereoscopic compositor
Lauren Fernandez-Morrell .... paint artist
David Fernández Girón .... digital artist
John Fielding .... previsualization artist: The Third Floor
Kiel Figgins .... character animator: Double Negative
Dan Finnegan .... effects technical director: ILM
Marco Fiorani Parenzi .... digital compositor
Enrico Fioretti .... previsualization artist
Fabrizio Fioretti .... visual effects artist: ILM
Tommaso Fioretti .... digital compositor: Framestore
Mike Fischer .... simulation technical director
Simone Fischer .... visual effects production manager: Trixter Film
Lee Fisher .... production support: double negative
Tristan Fisher .... visual effects editor: method studios
Maxim Fleury .... digital artist lead modeler
Juan Flores .... digital colorist assist: Technicolor
Brad Floyd .... sequence supervisor: Double Negative
Lauren Fong .... visual effects coordinator: ILM
Les Foor .... lead element qc artist
Dániel Forgács .... machmove artist
Filippo Forno .... lighting technical director
Monica Forouzesh .... previs production coordinator
Frederic Fourier .... CG artist: Method Studios
Julien Fourvel .... previsualization artist
Bryant Fox .... visual effects coordinator
Natasha Anne Francis .... visual effects producer
Tobias Frank .... concept artist: Trixter Film
David E. Franks .... associate digital-intermediate finishing artist
Rogier Fransen .... fx artist
Patrick Franz .... production coordinator: Trixter Film
Simon Fraser .... stereoscopic production coordinator
Dean Frater .... digital artist
Michael Freedman .... performance capture editor: The Imaginarium Studios
Nicholas Freeston .... previsualization artist: The Third Floor
Cef Y. Fresko .... visual effects artist
Nihal Friedel .... lighting lead: Industrial Light & Magic
Roland Friedrich .... senior compositor: ILM
Quentin Frost .... digital compositor
Travis Fruci .... stereoscopic depth artist: Stereo D
Carl Frytz .... digital artist
Mara Fröhlich .... visual effects coordinator: Trixter Film
Carlos Fueyo .... cg supervisor: Lola VFX
Jason Fugh .... depth artist
Cinthia Fujii .... previsualization artist
Jonathan Fung .... rotoscope artist: Method Studios
Maximilian Funke .... visual effects artist
Amy Furey .... matchmove artist: Method Studios
Akash Gade .... visual effects artist: Prime Focus
Patrick Gagné .... modeler
Bradley Gaines .... stereo compositor
Carlos Galan IV .... associate stereoscopic coordinator
Stefan Galleithner .... cg effects: Trixter Film
John J. Galloway .... senior compositor: Industrial Light and Magic
Ed Gammie .... roto/prep artist: Double Negative
Jason Gandhi .... research and development
Mayur Gangasagar .... senior stereo compositor
Andy Garcia .... senior lighting technical director: ILM
Juan Edgardo Garcia .... stereo compositor: Stereo D
Prag Gargatte .... digital compositor
Edgar Garrido .... roto/paint artist
Sarah Gatefield .... matchmove artist: Trixter Film
Russ Gautier .... art director: Perception
Ganesh Gavasane .... prep/paint artist
Andreas Gebauer .... compositor: Trixter Film
Sinje Gebauer .... visual effects production manager: Trixter Film
Florian Gellinger .... visual effects supervisor: RISE Visual Effects Studios
Joshua Gengler .... digital compositor
Felix Geremus .... lighting: shading and render technical director: Trixter Film
Yub Raj Ghimire .... render wrangler: Trixter Film (as Yuvraj Ghimire)
Kunal Ghosh Dastider .... senior effects technical director: ILM
Paolo Giandoso .... concept artist: Trixter Film
Ulf Gieseler .... modeling and texturing: Trixter Film
Andreas Giesen .... effects artist: RISE Visual Effects Studios
Matthew E. Gill .... stereoscopic production coordinator: Stereo D
Geoffroy Givry .... senior digital compositor: ILM
Lucas Glashoff .... visual effects production assistant
David Glover .... view-d editor
David Godwin .... lighting artist (as Dave Godwin)
Joshua Goetz .... compositor
Walter Goh .... matchmove artist: Double Negative
Jonathan Goldsmith .... producer: Stereo D
Harrison Goldstein .... visual effects line producer: Double Negative
Delcio Gomes .... cg generalist: Industrial Light & Magic
Claudio Gonzalez .... creature effects technical director
Daniel Gonzalez .... visual effects
Danny Gonzalez .... partner/executive creative director: Perception
Catarina Gonçalves .... production support: Double Negative
Lenny Gordon .... tracker: Luma Pictures
Sam Gordon .... modeller
Burcu Gorun .... digital compositor: Soho VFX
Mark Gostlow .... compositor: Framestore
David Gottlieb .... lead artist
Xavier Goubin .... matchmove artist: Trixter Film
Lauren Elizabeth Gould .... previsualization coordinator: The Third Floor
Gabby Gourrier .... executive producer: method studios
Arushi Govil .... visual effects coordinator
Arushi Govil .... visual effects coordinator: prime focus
Gavin Graham .... production support: Double Negative
Kerry Graham .... cg artist
Jeremiah Grant .... creature technical director: ILM
John B. Gray .... compositor
Luke Gray .... technical director
Leonard F.W. Green .... postvisualization artist
Leondard Green .... previs/postvis artist: The Third Floor
Orin Green .... compositor
Lani Greenhill .... digital artist: BlackGinger
Ryan Greenwood .... stereo compositor
Josh Gridley .... postvisualization artist: The Third Floor
Tiffany Griffin .... visual effects coordinator
Steve Griffith .... visual effects producer: Luma Pictures
Jessica Grimshaw .... stereoscopic compositor
Joshua Grindley .... previs/postvis artist: The Third Floor
Erik Griott .... previs/postvis artist: The Third Floor
Shawn Griswold .... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Theodor Groeneboom .... compositing supervisor: Framestore
Todd Groves .... 3d conversion artist
Dean Grubb .... senior effects technical director
Meghan Grube .... animator: Luma Pictures
Jonny Gu .... compositor: Trixter Film
Luis Guggenberger .... lead concept artist: Trixter Film
Rodrigo Ribeiro Guimaraes .... visual effects artist
Vinod Gundre .... lead stereoscopic compositor
Vikas Gusain .... senior prep artist
Emilia Gustafsson .... digital compositor
Dan Gutierrez .... previs/postvis artist: The Third Floor
Michael Habenicht .... lead compositing technical director: Trixter Film
Lloyd Hackl .... paint and roto artist
Nick Haines .... technical director
Christian Hainmüller .... production accountant: Trixter Film
Luan Hall .... prep artist
Tiffany Hall .... production support: Double Negative
Tyler Halle .... senior stereo compositor
Jamie Hallett .... visual effects supervisor: Capital T
Lindsay Hallett .... director of business relations: Luma Pictures
Rob Hamilton .... paint/roto artist: Luma Pictures
Scott Hankel .... previs/postvis artist: The Third Floor
Tom Hannibal .... assistant visual effects editor
Sam Hanover .... layout artist: Industrial Light & Magic
Matt Hansen .... visual effects artist
Timothy Hanson .... cg supervisor: Zoic Studios
Michael Harden .... visual effects editor
Steve Hardy .... lighting technical director
Steve Hardy .... visual effects stills photographer
William Harley .... lighting artist
Rio Harrington .... stereoscopic compositor
Tim Harrington .... digital artist: ILM
Drew Harrison .... texture painter: ILM
Daniel Hartlehnert .... compositor: Trixter Film
Candace Harvey .... stereo artist
John Hasbrook .... previs/postvis artist: The Third Floor
Christoph Hasche .... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Patrick Haskew .... postvisualization lead: The Third Floor
James Paul HattSmith .... compositor: Double Negative
Chris Havreberg .... digital artist: ILM
Stacie Hawdon .... matchmove supervisor: Double Negative
Daniel Hayes .... lighting technical director
Dustin Hayes .... stereoscopic artist
Jessica Hee .... layout artist: ILM
Samson Heffernan .... support engineer: Animal Logic
Oliver Heinrich .... digital compositor: Industrial Light & Magic
Volker Heisterberg .... effects technical director: Method Studios
Jan Hektor .... cg effects: Trixter Film
Hemant .... roto artist: Prime Focus
Chris Hempel .... visual effects artist
Mathias Herbster .... modeling and texturing: Trixter Film
Josh Herman .... digital sculptor
Andrea Hernandez .... visual effects artist: Zoic Studios
Ashton Hertz .... data i/o: Method Studios
Thomas Hiebler .... digital matte painting: Trixter Film
Bryan M. Higgins .... tracking supervisor
Mike Hill .... production support: double negative
Jesse Hiram .... digital compositor
Adam Hlavac .... visual effects
Sam Hodge .... visual effects production assistant: ILM
Darrin Hofmeyr .... cg supervisor: BlackGinger
Maura Hogan .... visual effects editor: Industrial Light & Magic
Finlay Hogg .... compositor: Trixter Film
Glenn Holbrook .... vfx environment capture
Bruce Holcomb .... digital models supervisor
Duncan Holland .... assistant data wrangler
Rich Holleworth .... chief technical officer: The Imaginarium Studios
Amanda Hollingworth .... digital compositor
Kim Hong Kyoung .... stereo compositor
Lindsay M. Hoppe .... digital compositor
Sam Horgan .... assistant colorist: Double Negative
Jason Horley .... concept artist: ILM
Lyndsey Horton .... character technical director: Method Studios LA
James J.A. Houle .... visual effects production assistant: Marvel Studios
Cosmin Hrincu .... matte painting artist: Luma Pictures
Lubo Hristov .... art director: vfx ilm
Natapon Huangsakuncharoen .... creature technical director: ILM
Jon Hudson .... pipeline support
Levon Hudson .... motion tracker
Catherine Hughes .... lead digital coordinator: Luma Pictures
Laurent Hugueniot .... cg supervisor: ILM
Josh Huitema .... technical director: Method Studios
Bhushan Humbe .... digital artist: roto artist
Malcolm Humphreys .... cg supervisor: Double Negative
Chris Hung .... look dev artist
Chris Hung .... senior technical director
Chris Hunsberger .... visual effects artist
Drew Huntley .... digital compositor
Killian Huntley .... visual effects production assistant
Nicholas Hurst .... digital compositor
Paul Huston .... digital artist
Tom L. Hutchinson .... sequence supervisor: ILM
Petter Idestroem .... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Julius Ihle .... lighting: shading and render technical director: Trixter Film
Atsushi Imamura .... digital artist: ILM
Sonia Alexia Ioannou .... matchmove artist: Framestore
Imraan Ismail .... on-set visual effects technician
Omkar Iyer .... visual effects editor: prime focus
Laura Jackloski .... production coordinator
David Jackson .... visual effects production assistant
Owen Jackson .... digital compositor
Evan Jacobs .... stereoscopic supervisor
James Jacobs .... creature supervisor: Method Studios
Charlotte Jacobson .... digital compositor: Method Studios
Alex Jaeger .... concept artist: ILM
Ebrahim Jahromi .... lead creature technical director: ILM
Bhakar James .... matchmove and layout lead
Srinivas Janapati .... finaling coordinator
Michael Janov .... digital artist: Industrial Light & Magic
Eli Jarra .... senior compositor
Daniel Jeantou .... system engineer: The Third Floor
Daniel Jeantou .... systems engineer: Framestore
Manovigianek Jehman .... pipeline technical director: Method Studios Vancouver
Jack Jenkins .... production support: Double Negative
Eric Jennings .... digital models and simulations: Industrial Light & Magic
Jimmy Jewell .... digital compositor
Kundan Kumar Jha .... visual effects roto line producer: Mumbai
Arthur Jing .... matchmove artist: Framestore
Zak Johannesen .... tracking/matchmove/layout artist
Andrew A. Johnson .... research and development: ILM
Erik Johnson .... stereoscopic artist
Keith Johnson .... digital artist: ILM
Matt Johnson .... stereoscopic compositor
Tim Johnson .... department manager: Stereo D
Christopher Django Johnston .... layout technical director: ILM
Oliver Johnstone .... digital compositor
Benjamin Jones .... digital artist: Animal Logic
Rebecca Jones .... production assistant
Grzegorz Jonkajtys .... visual effects artist
Pratik Jore .... visual effects artist
Felix Jorge .... previs/postvis artist: The Third Floor
Romeo Julien .... previsualization artist: The Third Floor
Corey Just .... stereoscopic compositor
Shannon Justinson .... previsualization co-supervisor: The Third Floor
Dinesh K. Bishnoi .... matchmove lead: Prime Focus
Pavel Kacerle .... lighting technical director: Lucasfilm
Nik Kacevski .... cg artist: Animal Logic
Steven Kaelin .... stereoscopic compositor
Dziga Kaiser .... matte painter: RISE Visual Effects Studios
Georg Kaltenbrunner .... effects lead: ILM
Snehal Kanchan .... visual effects production coordinator
Barry Kane .... head of technology: Trixter Film
Chaitanya Kapu .... pipeline technical director: Double Negative
Vivek Karmarkar .... compositor: Double Negative
Michael Karp .... match move supervisor
Sandro Kath .... compositor: Trixter Film
Patricia Kavanaugh .... matchmove and layout artist
Devika Kawle .... visual effects coordinator
Simon Kay .... motion capture supervisor: double negative
Nicole Keane .... digital artist
Ashley Keeler .... digital coordinator: Luma Pictures
Lucinda Keeler .... lighting manager: Framestore
Greg Kegel .... generalist supervisor: ILM
Abbigail Keller .... visual effects producer
Chris Keller .... lead compositor (as Christoph Keller)
Elaine Kelley .... assistant manager visual effects
Ian Kelly .... stereoscopic roto lead
John Kelly .... rnd programmer
Kerstin Kensy .... visual effects producer: RISE Visual Effects Studios
Daniel Kepler .... technical coordinator: Luma Pictures
Dulshan Keragala .... model and texture artist: Luma Pictures
Laurent Kermel .... visual effects artist
Patrick Kern .... animator: Trixter Film
Simon D. Kern .... stereo compositor
Jane Kernan .... depth artist: Stereo D
Christopher Kerr .... research and development coordinator: Double Negative
Jack Kersey .... matchmove artist: Double Negative
Ntana Key .... digital colorist: marketing
Alex Khan .... digital compositor: Luma Pictures
Kendrick Khoo .... model and texture artist: Luma Pictures
Aditi Khosla .... compositor
Cenk Cevdet Kilar .... visual effects artist
Alex Kim .... cg sequence lead: Industrial Light & Magic
Jieun Kim .... stereoscopic compositor
Jiwoon Kim .... digital compositor: ILM
Jun Eun Kim .... lighting and compositing artist
Linda Y. Kim .... stereoscopic compositor
Dustin Kimmich .... previs/postvis artist: The Third Floor
Jeanmarie King .... visual effects executive producer
Oliver Kirchhoff .... visual effects artist: ILM/Lucasfilm
David Kirchner .... effects technical director: Industrial Light & Magic
James Kirk .... effects technical director: ILM
Guido Kirsch .... compositor: Trixter Film
Jennifer Kitching .... previs/postvis artist: The Third Floor
Dag Kjetsa .... compositor: Trixter Film
Cathleen Klein .... compositor: Trixter Film
Claudia Kleinheinz .... animation: Trixter Film
Dorian Knapp .... animation: Trixter Film
Steven Knipping .... visual effects artist
Mike Knox .... technology manager
Kubilay Kocaoglu .... animator: Framestore
Bastiaan Koch .... digital artist: ILM
Prasanna Kodapadi .... finaling supervisor (as Prasanna Kodpadi)
Gerry Kodo .... stereo compositor: Stereo D
Kristofer Kody .... stereo compositor
Florian Koebisch .... effects technical director
Kenneth Koh .... digital artist
Stanislav Kolev .... senior compositor
Edmund Kolloen .... cg sequence supervisor: Industrial Light & Magic
Arek Komorowski .... compositing supervisor: Method Studios
Robin Konieczny .... senior modeller
Brandie Konopasek .... digital intermediate assistant producer
Allie Koppel .... accountant: The Third Floor
Justin Kosnikowski .... digital artist
Vladimir Kozhekin .... digital compositor
Lonnie Kraatz .... lead rigging technical director: Method Studios
Remko Kram .... digital compositor: Double Negative
Simone Kraus Townsend .... Animation Supervisor (Trixter Film ) (as Simone Kraus Townsend)
Simone Kraus Townsend .... animation supervisor: Trixter Film
Sascha Kremers .... lead rigging technical director: Trixter Film
Andreas Krieg .... lighting: shading and render technical director: Trixter Film
Anna Kriegl .... rigging: Trixter Film
Sundar Krishnamurthy .... research and development: Double Negative
Leanna Kruse .... visual effects coordinator: Soho VFX
Ondrej Kubicek .... location matchmover
Sumukh Sharadchandra Kulkarni .... element qc artist
Swapnil Kulkarni .... technical director
Amit Kumar .... matchmove artist
Deepak Kumar .... visual effects line producer
E. Suresh Kumar .... Tracking Lead
Dan Kunz .... animator: ILM
Felder Kwek .... layout artist: Industrial Light & Magic
Damien Lam .... vfx generalist: Animal Logic
Serena Lam .... digital compositor
Dilesh Lamsal .... lighting/shot technical director
Lana Lan .... visual effects
Jeremy Landers .... stereo production coordinator
Sam Lane .... visual effects editor: Double Negative
Vincent Langer .... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Jean Lapointe .... compositing supervisor: ILM
Pedro Lara .... compositor: Trixter Film
Mark Larranaga .... visual effects artist
Mattis Gaston Larsen .... compositor: Framestore
Greg LaSalle .... facial motion capture supervisor
Kimberly Lashbrook .... digital artist
Colin Laski .... visual effects artist
Jeremy Lasky .... partner/executive creative director: Perception
Jessica Laszlo .... digital compositor
Michael Launder .... digital compositor
Ian Lawson .... research and development: Double Negative
Alex Lay .... digital compositor
Nha Hoan Le .... tracker/matchmover
Matthew Leach .... r&d
Michael Lederhuber .... lighting: shading and render technical director: Trixter Film
Leonardo j Ledesma .... depth artist
Chris LeDoux .... visual effects supervisor: Crafty Apes
Mark LeDoux .... digital compositor
Tim LeDoux .... visual effects supervisor: Crafty Apes
Alexander K. Lee .... cg lead artist: Industrial Light & Magic (as Alex Lee)
Danny Lee .... compositor
Danny Lee .... compositor: Luma pictures
Danny Lee .... digital compositor: ILM
Herman Lee .... previs/postvis artist: The Third Floor
Keiran Lee .... visual effects editorial
Nikki Jieun Lee .... stereoscopic compositor
Paul Lee .... previs/postvis artist: The Third Floor
SeungHun Lee .... senior creature technical director
Skeel Lee .... effects technical director: Industrial Light & Magic
Soon Ngee Chris Lee .... compositor
Steven Lees-Smith .... support engineering supervisor: Animal Logic
Andrew Leeuwenberg .... pipeline technical director: Double Negative
Julien Legay .... effect technical director
Simon Legrand .... visual effects
Erik Lehmann .... modeling and texturing: Trixter Film
Erik Lehmann .... senior modeller: Trixter Film
Frederick LeMaster .... visual effects (as Fred LeMaster)
Paul Lemeshko .... visual effects technical director
Sergio Leon .... pipeline engineer
John LePore .... creative director: Perception
Julien Leveugle .... digital compositor
John M. Levin .... layout supervisor: ILM
Dave Levine .... flame artist: Lola VFX
Didier Levy .... visual effects artist
Rebecca-Louise Leybourne .... motion capture technician: The Imaginarium Studios
Christine Li .... modeler: ILM
Seth Lickiss .... stereoscopic compositor
Todd Liddiard .... senior compositor: Industrial Light & Magic
Frederik Lillelund .... lead lighting technical director: Double Negative
Nicolas Lim .... prep artist: Double Negative
Wayne Lim .... matchmove artist: Double Negative
Wayne Lim .... matchmove lead: Double Negative
Ivan Lima .... compositor: Trixter Film
Desmond Lin .... lighting/shot technical director
Kew Lin .... roto/prep artist: Double Negative
Melissa Lin .... digital artist: ILM
Cedric Ling .... matchmove artist: Double Negative
Konstantin Listratov .... layout td
Simon Littlejohn .... compositor
Litu .... stereo compositor
Adair Liu .... software development and pipeline: Stereo D (as Dai Liu)
Roger Liu .... previs/postvis artist: The Third Floor
Marko Ljubez .... senior environment artist: ILM
Nick Lobban .... matchmove artist: Framestore
Fu Jing Derrick Loh .... cg generalist: ILM
Gian Ignacio Lombardi .... compositing & lighting: Luma Pictures
Giuseppe Lombardi .... digital compositor
Michael Loney .... intern: visual effects
Luke Longin .... digital artist
Kim Lim Loo .... lead layout artist: Industrial Light & Magic
Alejandra Viejo Lopez De Roda .... visual effects coordinator
Daniel Lopez .... support engineer: Animal Logic
Javier Lopez .... previs/postvis artist: The Third Floor
Javier Lopez .... technical support
Andrea Losch .... previs/postvis artist: The Third Floor
Caydenn Louw .... visual effects (Animal Logic: Data Operations)
Natalie Lovatt .... visual effects production manager
Steven Lovell .... Lead machmove artist
Will Lovett .... lighting and compositing artist: Luma Pictures
Daniel Lu .... lead rigger: Soho VFX
Son Lu .... stereoscopic lead
Will Lucas .... visual effects
Joaquin Ludewig .... visual effects artist
Johann Luft .... concept artist: Trixter Film
Olivier Lukaszczyk .... digital compositor
Christina Lum .... lead environment technical director: Framestore
Michael Lum .... lead animator
Xi Luo .... digital compositor
Demis Lyall-Wilson .... digital compositor: Double Negative
Tony Lyons .... compositor: double negative
Miguel Macaya .... digital compositor: Industrial Light and Magic
Keith MacGowan .... digital compositor
Michelle Machado .... visual effects producer: Method Studios
Tobias Mack .... pipeline manager: Trixter Film
Darren MacKay .... digital compositor
Stephen MacKershan .... lighting technical director
Patrick Madden .... support engineer: Animal Logic
Garry Maddison .... grading supervisor: Double Negative
Alexander Madsen .... stereoscopic compositor: Stereo D
Arman Mafi .... digital compositor
Siddhartha Maganti .... finaling coordinator
Allan Magled .... visual effects producer
Brett Magnuson .... previs/postvis artist: The Third Floor
Gokul Mahajan .... finaling supervisor
Ravi Mahapatro .... depth manager: Stereo D
Keywan Mahintorabi .... compositing artist: Method Studios
Carson Majors .... stereoscopic compositor
Yael Majors .... senior stereoscopic compositor
Jayesh Makwana .... lighting technical director: Double Negative
Sebastian Maldonado .... stereo compositor
Melik Malkasian .... previs/postvis artist: The Third Floor
Greg Malkin .... matchmove artist: Trixter Film
John Mamikon .... stereoscopic compositor
Christina Mandia .... lead matchmove artist: Framestore
Cristina Manlises .... assistant data wrangler (as Crissie Manlises)
Liz Mann .... visual effects coordinator
Peter Mann .... research and development: Double Negative
Roy Vincent Mann .... depth supervisor
Andrew Manuel .... stereo compositor
Chen Mao .... research and development
Pavan Maradia .... Pipeline Developer, Stereod
Pavan Maradia .... pipeline developer: stereod
Mark Marcin .... digital artist: ILM
Sarah Marikar .... compositor: Lola VFX
Robert Marinic .... visual effects
Simon Marinof .... digital compositor
Mincho Marinov .... senior layout artist: ILM
Oliver Markowski .... lighting: shading and render technical director: Trixter Film
Andrew Marquez .... stereoscopic artist
Gordon Marshall .... paint & roto artist: industrial light & magic
Gray Marshall .... associate finishing artist
Nick Marshall .... digital matte painter: Double Negative
Meza Pombo Martin A. .... depth artist
Dominic Martin .... previs/postvis artist: The Third Floor
Tony Martin .... depth artist
Will Martindale .... digital compositor: Double Negative
Damon Martinez .... stereoscopic compositor
Fran Martinez .... digital compositor
Francisco Martinez .... lighting and compositing artist: Luma Pictures
Marcel Martinez .... digital compositor
Seth Martiniuk .... digital compositor
Johannes Masanz .... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Giovanni Mascherpa .... lighting td
Riccardo Mascia .... paint and roto artist: Framestore
Dan Mason .... visual effects artist
Shawn Mason .... Senior Compositor: (Industrial Light & Magic)
David Masure-Bosco .... visual effects coordinator
Tadao Masuyama .... modeler: Luma Pictures
Dale Matasovsky .... digital compositor
Daniel Matley .... visual effects producer: Framestore
Jack Noriaki Matsumoto .... visual effects artist
Christoph Matthiesen .... visual effects artist: double negative
Keith Matz .... previs/postvis artist: The Third Floor
Martin Matzeder .... cg effects: Trixter Film
Dirk Mauche .... modeling and texturing: Trixter Film
Michael Hall Mauritzen .... animator: Double Negative
Michael C. May .... stereoscopic producer
George McCarthy .... visual effects editor
Brandon Jay McCartney .... stereoscopic compositor
Matt McClurg .... previsualization artist: The Third Floor
Jamison McCord .... digital compositor
Russell McCoy .... stereo compositing supervisor
Ken McGaugh .... visual effects supervisor: Double Negative
Owen McGonigle .... visual effects artist
Mare McIntosh .... visual effects coordinator: Lola VFX
Gavin McKenzie .... digital compositor: Framestore
Steve McLeod .... visual effects editor: Method Studios
Genevieve McMahon .... previsualization production manager: The Third Floor
Ray McMaster .... visual effects artist
James McPhail .... effects technical director: ILM
James McPherson .... digital compositor
Jim McVay .... senior lighter
Scott Mease .... visual effects artist
Antonio Meazzini .... digital compositor
Shantel Medina .... visual effects artist
Frederic Medioni .... matchmove/layout: ILM
Natalie Meffert .... compositor: Trixter Film
Gurel Mehmet .... concept artist
Crisanta Melendez .... digital coordinator: Luma Pictures
Gus Melton .... senior view-d editor
Carlos Mendoza Jr. .... lead 2nd stereoscopic artist: stereoD
Lewis Menga .... stereoscopic editor: Prime Focus
Omrah Menkes .... previs/postvis artist
Clear Menser .... senior vfx technical director
Pieter Mentz .... cg effects: Trixter Film
Ian Menzies .... motion control operator
Aron Merritt .... visual effects data wrangler
Adrian Metzelaar .... senior compositor: Industrial Light & Magic
Marco Meyer .... compositor: Trixter Film
Rahul Mhatre .... stereoscopic lead
Perrine Michel .... senior compositor
Midhun .... visual effects artist
Luca Mignardi .... digital compositor: Industrial Light & Magic
Abel Milanes .... senior compositor: Industrial Light & Magic
Michael Milano .... element qc artist
Michael Milano .... stereoscopic compositor
Djordje Milasinovic .... digital compositor: Double Negative
Brandon Miletta .... cg generalist: ILM
David Miller III .... vfx element qc: digital compositor
Jed Miller .... production engineer: ILM
Lori C. Miller .... lead compositor: Double Negative
Michael Miller .... modeling supervisor
Nicolas Millot .... prep artist
Robyn Milne .... systems engineer: ILM
Milos Milosevic .... compositing sequence supervisor: Double Negative
Vladimir Minguillo .... modeler: Double Negative
Scott Minter .... stereoscopic compositor
Carlos Miras Sepulveda .... digital compositor
Vishal Mishra .... show technical director
Chirag Mistry .... creature effects technical director: Framestore
Dhaval Mistry .... machmove artist
Jonathan Mitchell .... visual effects artist
Scott Mitchell .... lead compositor/paint
Tamara Mitchell .... visual effects data wrangler
Souvik Mitra .... matchmove supervisor: Prime Focus
Divyansh Mittal .... digital compositor: Soho VFX
Jennifer Mizener .... visual effects coordinator
Yann Moalic .... senior effects technical director: ILM
Nafisah Mohamed .... matchmove artist: Double Negative
Vikram Mohan .... machmove artist: Double Negative
Tamas Molnar .... digital artist: Animal Logic
Justin Moloush .... designer: Perception
Nick Molson .... lead effects technical director
Sandrine Moniez .... digital compositor: Double Negative
Massoud 'Ollie' Monsef .... tracking/matchmove/layout artist: stereoscopic conversion
Carlos Montero Sánchez .... matchmove artist: Framestore
Brittany Montero .... visual effects coordinator
Chris Montesano .... pipeline support supervisor
Alex Moon .... previs/postvis artist: The Third Floor
Jeremy Mooney-Somers .... visual effects artist: Double Negative
Eroc Moralls .... senior visual effects artist
Peter Moran .... digital compositor
Daniel Moreno .... digital compositor: Double Negative
Hiroshi Mori .... previs/postvis artist: The Third Floor
Jean-Francois Morissette .... senior layout artist: ILM
David Manos Morris .... visual effects artist
Immanuel Morris .... vfx lead/supervisor: exceptional minds
William Morrison .... visual effects artist: Stereo D
Stephen Morton .... visual effects artist
Darren A. Mosher .... visual effects
Andy Mower .... digital compositor: Method
Michael Mulholland .... visual effects supervisor
Gautama Murcho .... digital compositor: Industrial Light & Magic
Carson Murdy .... stereoscopic artist
Christina M. Murguia .... visual effects artist
Travis Murray .... stereo compositing supervisor
Dominica Myles .... layout artist: Industrial Light and Magic
Per Mørk-Jensen .... compositor: Industrial Light & Magic
Naren Naidoo .... digital paint artist: ILM
Farzad 'Fuzz' Namdjoo .... stereoscopic technical director
Yekula Narendra Varma .... machmove artist: Prime Focus
Masa Narita .... digital modeler: ILM
Amit Narwani .... matchmove artist: Double Negative
Gerardo Navarro .... finaling artist
Katrina Navassartian .... visual effects associate producer: Double Negative
Makarand Nazirkar .... rigging technical director: Method Studios
Charlotte Nelson .... previsualization production manager: The Third Floor
Mark Nettleton .... digital artist
Daniel Neves .... visual effects artist
Thomas Newbury .... modeler/texture artist: Luma Pictures
Ross Newton .... visual effects artist
Evan Ng .... matchmove artist: Double Negative
Gregory Ng .... lighting and compositing artist: Luma Pictures
Kevin Ng .... support engineer: Animal Logic
Tey Kai Guan Nicholas .... digital modeler: ILM
Tristan Nieto .... stereoscopic artist
José Nieuwstad .... reference camera operator: The Imaginarium Studios
Nikola D. Nikolov .... visual effects coordinator
Rajesh Nimje .... roto qc supervisor
Katharina Nimmervoll .... Data/IO Technician Method Studios
Motoki Nishii .... previs/postvis artist: The Third Floor
Thomas Nittmann .... executive visual effects producer: Lola Visual effects
Tony Noel .... stereoscopic artist
Thijs Noij .... digital compositor
Ronnie Noisuwan .... compositor: stereoscopic
David J. Nolan .... compositor: ILM
Lisa Nolan .... effects lead: Method Studios
Sverker Nordqvist .... senior motion editor/technical director
Brandon Norris .... production manager
Paul Norris .... digital compositor
Tristan North .... lighting technical director
Brett Northcutt .... concept artist
Leon Nowlin .... visual effects artist
Onesimus Nuernberger .... digital matte painter: Method Studios
Brian Nugent .... digital compositor
Joshua Nunn .... digital artist
Barry O'Brien .... stereoscopic supervisor
Chris O'Connell .... stereoscopic compositor
Tom O'Flaherty .... animator
Jim O'Hagan .... digital compositor: Double Negative
Péter Obornik .... lighting technical director: ILM
Yvonne Oh .... lead prep artist: Double Negative
Simon Ohler .... effects artist: RISE Visual Effects Studios
Adedunmola Olanrewaju .... 3d artist
Pawel Olas .... visual effects artist
Chris Olsen .... previs/postvis artist: The Third Floor
Chris Olsen .... previsualisation artist
Robert Olsson .... digital matte painter
Paula Olszowska .... compositor
Carine Ong .... visual effects coordinator: method studios
Hiromi Ono .... technical director: ILM
Sai Win Myint Oo .... effects technical director: industrial light and magic
Daniel Orchard .... motion capture technician
Michael Ore .... stereoscopic compositor
Ellery Ortiz .... digital artist
Héctor M. Ortiz .... effects technical director: Method Studios
Julie Osborn .... visual effects coordinator: Method Studios
Mark Osborne .... senior lighting technical director: ILM
Raphael Oseguera .... lead roto artist
Jon Ossitt .... cg artist: Method Studios London
Alex Ouzande .... digital effects
Marta Padilla .... roto prep artist: Method Studios London
Suneel Kumar Palla .... matchmove artist at PFW
Dylan Palmboom .... digital compositor
Roberto Palomeque .... stereo compositor
Eugene Paluso .... tracking and layout
Erik Pampel .... production support: ILM
Guo Kun Pan .... render support: framestore
Amey Panchal .... matchmove lead: prime focus
Shivkumar Panchal .... stereo compositor: compositor
Peter Panton .... previs/postvis artist: The Third Floor
Leonardo Paolini .... digital compositor: Framestore
Om Parab .... matchmove lead: Prime Focus
Rajendra Parab .... matchmove artist
Earl Paraszczynec .... visual effects artist
Bruno Parenti .... digital compositor
Kyoung Kay Park .... postvis artist
Sehwi Park .... pipeline technical director
Ian Parra .... digital compositor: Method Studios
Aaron Parry .... stereo executive producer: Stereo D
Dana Passarella .... stereoscopic compositor
Rocco Passionino .... visual effects supervisor: Zoic Studios
Bhavik B. Patel .... prep artist: Double Negative
Bhavik B. Patel .... roto artist: Double Negative
Harshna Patel .... research and development
Nikul Patel .... Cyber and Lidar scanning supervisor
Sanjit Patel .... software engineer
Vishal Patel .... senior effects technical director: ILM
Demetrios Patsiaris .... stereoscopic roto artist
Eion-Ray Patterson .... digital compositor
Allison Paul .... visual effects producer: Lola Visual Effects
Andrew Paxson .... effects artist
Carol Alynn Payne .... technical support (as Carol Payne)
Joseph Payo .... visual effects coordinator
Anthony Peck .... digital compositor: Method Studios
John Peck .... digital compositor
Martin Pedreira .... compositor: Trixter Film
Luca Pelegatta .... digital compositor: framestore
Laurie Pellard .... visual effects
Cecile Peltier .... digital compositor: Framestore
Philip Pendlebury .... studio: Double Negative
Lyndsey Pendley .... stereoscopic paint artist
Doug Penner .... systems administrator
Caleb Pennypacker .... digital artist: ILM
Michael Perdew .... visual effects producer: Luma Pictures
Adam Pere .... visual effects production assistant
Enrico Perei .... elements break out compositing artist
Angelica Perez .... digital compositor
Eddie Perez .... compositor
Eider Perez .... production secretary: Trixter Film
Marco Perez .... digital compositor
Benjamin T. Perkins .... compositor
Nigel Permane .... motion control technician
Angelo Perrotta .... senior digital compositor: Animal Logic
Cristin Pescosolido .... cg sequence lead
Balsic Petar .... lighting techical director: Double Negative
Sven Peters .... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Christine Petrov .... digital compositor: ILM
Yordan Petrov .... matchmove artist
Chi Pham .... visual effects systems administrator
Ashley Phillips .... assistant: Perception
David Jeffrey Phillips .... compositing supervisor
William Phillips .... matchmove artist: Trixter Film
Phets Phonasa .... senior depth artist
Marc Picco .... visual effects artist
Kevin Pierce .... digital compositor: Method Studios
Tricia Pifer .... visual effects executive producer
Raphael A. Pimentel .... animation supervisor
Jakub Pistecky .... visual effects
Fred Place .... compositor
Jovanka Placeres .... stereoscopic compositor
Camil Planella .... lighting technical director
Marine Poirson .... lighting technical director
Louis Polak .... production coordinator: Stereo D
Erica Milena Pollack .... stereo compositor
Andrew Poole .... visual effects editor: Double Negative
Vladimir Popovic .... effects technical director
Justin Porter .... lead digital coordinator: Luma Pictures
Andy Potter .... lighting artist
Becky Pownall .... visual effects coordinator
Lucas Pozzey .... lighter/compositor: Luma Pictures
Pavel Pranevsky .... cg supervisor: Luma Pictures
Kumar Praveen .... roto and paint
Kumar Praveen .... stereo artist
Chris Preston-Barnes .... stereo production coordinator
Carlota Primo .... lighting technical director
Chris Priscott .... visual effects artist
Scott Pritchard .... compositing sequence supervisor: ILM
Derek N. Prusak .... stereoscopic editorial manager
Mark Prusten .... lead effects technical director: Trixter Film
Jakub Pruszkowski .... digital compositor: Method Studios
Bryan Pulgar .... roto artist
Giorgia Pulvirenti .... compositor: Method Studios
Vivek Pundir .... visual effects production supervisor
Franzisca Puppe .... visual effects producer: Trixter Film
Eugene Purugganan .... senior systems engineer: Animal Logic
Simon Pynn .... matchmove supervisor: Double Negative
Maik Pham Quang .... matchmove artist: Framestore
Shane Rabey .... compositor: animal logic
Hanna Radek .... animator: Trixter Film
Nigel Rafter .... animator: double negative
Savaliya Rahul .... visual effects
Fernando Raigoza Jr. .... visual effects artist
Roberto Raio .... previs artist
Vasisht Ramachandran .... senior lighter: Soho VFX
Karthic Ramesh .... digital compositor: Soho VFX
Francisco Ramirez .... visual effects editor
Gerardo Ramirez .... previs/postvis supervisor: The Third Floor
Guillermo Ramos .... digital compositor
Austin Ramsey .... stereo compositor
Jeff Ranasinghe .... cg supervisor: Method Studios
Mayec Rancel .... effects technical director
Marco Raposo de Barbosa .... visual effects supervisor: BlackGinger
Mohammad Rastkar .... matchmove/layout artist
Jonathan Ravagnani .... digital artist
Justin Ray .... element qc artist
Oded Raz .... lead texture/shader: Luma Pictures
Wajid Raza .... lighting technical director: Industrial Light & Magic
Kevin Razo .... Finishing Assist/Color Assist
Philippe Rebours .... visual effects supervisor
Marco Recuay .... lead compositor: Method Studios
Michael Reed .... intern: visual effects
Tyagi Reetuj .... compositor: Double Negative
William Reges .... stereoscopic compositor: Stereo D
Matthias Reiche .... animation: Trixter Film
Mick Reid .... lead stereoscopic compositor
Tristan Rettich .... modeling/texturing artist
Casey Reuter .... title sequence graphics
Jonathan Reynolds .... visual effects artist
Marie Rheinschild-Jordan .... visual effects producer
Maryam Riahi .... roto/paint artist: Luma Pictures
Megan Rible .... digital artist: ILM
Michael Rich .... digital artist: Industrial Light & Magic
Paul W Richards .... information technology manager: Method Studios
Matthew Riche .... visual effects artist
Johannes Richter .... visual effects artist: framestore
Daniel Riddle .... modeler and texture artist: Luma Pictures
Dominic Ridley .... cyberscanning / photogrammetry services
Dominic Ridley .... lead data wrangler
Guy Riessen .... environments generalist: ILM
Diego Riestra .... senior compositor: Animal Logic
Agustin Rios .... visual effects artist
Brian Ripley .... digital artist
Anthony Rispoli .... look development lead
Miso Ristov .... digital compositor (ILM)
Joshua Rivas .... digital artist
Jaime Riveros .... finaling artist
Bjarni Robert Bragason .... digital compositor: Framestore
Janis Robertson .... visual effects coordinator
Filippo Robino .... cg effects: Trixter Film
Philip J. Robinson .... creature effects technical director
Nathaniel Rodriguez .... stereo compositor
Raymond Rodriguez .... paint artist
Antonio Rodríguez Díaz .... digital compositor
Katherine Rodtsbrooks .... visual effects supervisor
Karl Rogovin .... dynamics effects animator: Luma
Xavier Roig .... environments generalist: ILM
Casey Rolseth .... lighting/lookdev artist: Method Studios
Christopher Romano .... visual effects
Nick Romick .... pipeline support
James Rose .... digital compositor: method studios
Rebecca Rose .... previs/postvis artist: the third floor
Zachary J. Rose .... systems administrator
Tara Roseblade .... prep supervisor
Scott Rosekrans .... digital character artist
Melissa Rosenzweig .... paint artist: Stereo D
Simon Ross .... fx artist: Luma Pictures
Stephanie Ross .... stereoscopic editor
David Rouxel .... 2d sequence supervisor
Rachel Rubenstein .... visual effects artist
Nathan Rusch .... pipeline technical director: Luma Pictures
Leigh Russell .... visual effects artist
Nicola Russi .... animation: Trixter Film
Ashley Ryan .... digital compositor: double negative
Desiree Ryden .... visual effects artist
Matt Sadler .... effects technical director: Double Negative
Corin Sadlier .... matchmove artist
Barry Safley .... digital compositor: ILM
Jasdip Sagar .... visual effects artist
Shawn Sahara .... roto & paint artist: Luma Pictures
Frida Sahono .... texture artist: Method Studios
Ruben Salazar .... digital compositor
Rhys Salcombe .... lead modeller: Double Negative
Sam Salek .... compositor: Framestore
Avi Salem .... compositor
Alessandro Salis .... digital compositor
Matthew Salisbury .... matchmove supervisor: Double Negative
Romain Salomone .... production support: Double Negative
Yandri Sanchez .... visual effects artist
Mike Sanders .... digital supervisor
Steven Sandles .... creature effects technical director: framestore
Jason Sanford .... visual effects producer: Crafty Apes
Sabin Sasidharan .... lead stereo compositor: stereoscopic conversion
Andrei Satmarean .... technical support
Marius Satmarean .... modeling & texturing: Trixter Film
Steve Sauers .... creature supervisor: ILM Singapore
Evan Saunders .... stereoscopic lead
Lisa Curtis Saunders .... pipeline technical assistant (as Lisa Curtis)
Andrew Savchenko .... compositor (Industrial Light & Magic)
Martin Sawtell .... effects technical director: Lucasfilm
Steve Sayer .... visual effects artist
Jason Adam Schaefer .... compositor
Casey Schatz .... technical supervisor: the third floor
Casey Schatz .... virtual production supervisor
Madita Schloeglmann .... visual effects: Ref cam Operators
Eduardo 'Lalo' Schmidek .... character technical director: Double Negative
Jakob Schmidt .... fx technical director: ILM
Markus Schmidt .... lead artist: ILM
Lukas Schnorfeil .... rigging intern: Trixter
Tanissa Potrovitza Schoen .... stereoscopic coordinator (as Tanissa Potrovitza)
Marc Schoenbeck .... compositing artist: Luma Pictures (as Marc Schönbeck)
Daniel Schrepf .... stereoscopic roto supervisor
Rayk Schroeder .... digital compositor: RISE Visual Effects Studios
Brian Schultz .... lead stereoscopic compositor: Stereo D
David Schulz .... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Oliver Schulz .... cg supervisor: RISE Visual Effects Studios
Eric Schumacher .... production coordinator: Trixter Film
Alexander Schumann .... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Christian Schürmann .... head of it: Trixter Film
Sebastian Schütt .... compositor: Trixter Film
Denis Scolan .... lead compositor: Industrial Light & Magic
Abigail Scollay .... lead compositor: Method Studios
Daniel Scott .... visual effects (research and development)
Elaina Scott .... previs/postvis artist: the third floor
Steven J. Scott .... supervising finishing artist
Tanner Scott .... Creature Technical Director
Brendan Seals .... sequence supervisor: Luma Pictures
Bryan Searing .... vfx production manager
Jacopo Sebastiani .... previs artist: The Third Floor
Jacopo Sebastiani .... previs/postvis artist: the third floor
Jérémie Sebban .... systems administrator: RISE Visual Effects Studios
Dan Seddon .... visual effects supervisor
Kristin Sedore .... lighting td
Nupur Sehgal .... tech support
Pilar Seijo .... roto/prep artist: Method Studios
Burak Sekban .... compositor: Secret Lab
Keith Sellers .... visual effects supervisor: Soho VFX
Todd Semmes .... spydercam coordinator/rigging
Miguel Perez Senent .... effects technical director: Industrial Light & Magic
Tan Seng Kiat .... matchmove artist: Double Negative
Beth Senn .... digitial coordinator
Andy Serkis .... motion capture consultant
Den Serras .... senior technical artist: Stereo D
John Seru .... sequence lead
Felix Serwir .... compositor: Trixter Film
Felix Serwir .... digital compositor
Joseph Severn .... Cyber scanner
See Shae Lyn .... clean-up artist
Rasoul Shafeazadeh .... lead matte painter
Shafiuddin .... stereo compositor
Nishet Shah .... systems admistrator: Method Studios
Neetha Shankar .... digital compositor
Upasana Shanker .... prep artist: Double Negative
Balakumaran Shanmugam .... stereo compositor
Stanislav Shapetskiy .... lead stereo compositor
Lily Shapiro .... visual effects producer: Cantina Creative
Leona Sharkey .... visual effects artist
Agrata Sharma .... finaling coordinator
Cameron Sharp .... visual effects editor: Framestore
Jessica Sharp .... depth department manager: Stereo D
Alyssia Sharpe .... production accountant: Animal Logic
Paul Sharpe .... visual effects artist
Betty Shaw .... digital resources manager: ilm
Kerry Shea .... previs producer: the third floor
Steve Shearston .... senior digital artist
Amy Shepard .... digital effects supervisor
Brittney Sherman .... stereo production coordinator
Drew Shields .... tracking artist: Method Studios
Sainath Shinde .... international production: Stereo D
Randal Shore .... executive staff: ILM
Priya Short .... compositor: Trixter Film
Josh Shuman .... senior compositor
Olivier Sicot .... lighting technical director: ILM
Prasanna Siddharthan .... lead compositor: Secret Lab
Aleksandra Sienkiewicz .... lead digital compositor: Method Studios
Jia Yi Siew .... roto artist: double negative
Brian Silva .... effects technical director
Jennifer Silver .... visual effects producer: Secret Lab
Marcus Silvera .... stereoscopic compositor
Jared Simeth .... associate vfx supervisor: Luma Pictures
David Simpson .... compositor: Framestore
Nathaniel Sims .... effects artist: Method Studios
Dillon Sinden .... digital artist: BlackGinger
Ajit Singh .... stereo compositor: Stereo D
Harsimmar Singh .... composite/paint artist
Harwinder Singh .... digital artist
Mrityunjay Singh .... Digital Compositor: Double Negative
Keith Sintay .... senior character animator: Industrial Light & Magic
Thanapoom Siripopungul .... Character technical director supervisor: Luma Pictures
John Sissen .... senior layout artist
Craig Skerry .... visual effects coordinator
Piotr Skiejka .... fx td: Method Studios
Jason Slabber .... visual effects lead
Laila Sleiman Sanz .... vfx recruiter: Trixter Film (as Laila Sleiman-Sanz)
Brian Smallwood .... senior nuke compositor: method studios
Matthew Smart .... pre-viz & layout
Donna Smith .... visual effects line producer: Double Negative
Rupert Smith .... visual effects production manager
Stephen J. Smith .... roto/prep artist: Method Studios
Cameron Smither .... digital compositor
Dan Snape .... compositing sequence supervisor: ILM
Ben Snow .... visual effects supervisor
Jordan Sola .... stereoscopic compositor
Jason Solberg .... visual effects editor
Guillermo Soria .... 3d generalist
Bernardo Andrea Spadafora .... lighting & compositing artist: Luma Pictures
Robert Spaniolo .... visual effects artist: ILM
Eliot Speed .... visual effects artist
Owen Spencer .... Sound Mixer Imaginarium
Doug Spilatro .... visual effects artist
Kendall Spraggins .... depth artist
Daniel St-Amant .... matte painter
Daniel St-Amant .... visual effects artist
Luke Stabile .... stereo production coordinator: Stereo D
Mat Stace .... senior systems engineer: Method Studios
Ryan Stafford .... visual effects producer
Elliot Staker .... visual effects artist
Mark Stern .... visual effects executive producer: Lola Visual Effects
Alastair Stevenson .... matchmove artist: Framestore
Marc Stevenson .... previs artist
Cody Stewart .... Senior Depth Artist
G. Allen Stewart .... stereo compositor
Kane Stewart .... production coordinator: ILM
Naeem Stewart .... depth artist
Sam Stewart .... digital artist: ILM
Nando Stille .... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Marina Stoesslein-Betz .... production accountant: Trixter Film
Ben Stommes .... stereoscopic compositor
Nicole Stone .... visual effects production assistant: Zoic Studios
Naomi Stopa .... head of production: Method Studios Vancouver
Steve Stransman .... stereo production coordinator
Ileana Stravoskiadi .... creature fx td: ILM London
Grant Street .... senior systems engineer: Animal Logic
Dusan Strugar .... visual effects producer
Damien Stumpf .... cg supervisor: method studios
Gustav Suguimoto .... previs/postvis artist: the third floor
Quentin Sur .... previs artist
Quentin Sur .... previs/postvis artist: the third floor
Richard Sutherland .... cg supervisor: Luma Pictures
Åsa Svedberg .... senior ligting td
Kaushik Swain .... stereoscopic compositor
Nick Swartz .... technical assistant
Christopher Sweet .... layout supervisor: Double Negative
Sarah Swick .... visual effects producer
Heiko Sülberg .... cg effects: Trixter Film
Brian Taber .... stereographer: Stereo D
Ben Tabiner .... reference camera operator
Daniele Tagliaferri .... senior lighting technical director: Method Studios
Daniel Tan .... production assistant: ILM
Jo Ann Tan .... software project manager: double negative
Olcun Tan .... visual effects supervisor: Secret Lab
Raymond Tan .... double negative: Prep artist
Donna Wing Yan Tang .... fx td: Method Studios
Fabrice Tapare .... lighting technical director: Industrial Light & Magic
Stephen Tappin .... concept artist: ILM
Dipak Tarpara .... Stereo Compositor, stereod
Ruggero Taschini .... senior creature technical director (ILM)
Chris Tay .... prep artist: Double Negative
Andy Taylor .... visual effects producer: double negative
Brandon Taylor .... digital compositor
Christopher Taylor .... digital compositor
Kenzo Tee .... matchmove artist
Jacob Telleen .... pipeline technical director: Framestore
Dan Tellwright .... data i/o: Method Studios
Werner Ten Hoeve .... compositor
Mike Terrigno .... digital compositor
Sebastien Tessier .... lookdev artist: ILM
Nizar Thabet .... VP, 3D Technologies
Mark Theriault .... visual effects artist
Jason Thielen .... previs/postvis artist: the third floor
Abraham Thomas .... visual effects editor: prime focus
Ben Thomas .... lighting td
Gavin Thomas .... rigger
James Thompson .... render support
Joel Thompson .... visual effects editor
Jonathan W. Thompson .... paint artist
Mat Thompson .... visual effects coordinator: double negative
Mike Thomson .... visual effects artist
Johan Thorngren .... Generalist Supervisor: ILM/Environment Supervisor: ILM
Lee Tibbetts .... modeller: Double Negative
Mark Tica .... roto/prep supervisor: Double Negative
Alex Timbs .... head of it: animal logic
Eric Timm .... stereo compositor
Dan Tindell .... digital artist: previs
Ryan Todd .... lead reference capture
Byron Tofas .... digital compositor
Shermaine Toh .... prep artist: Double Negative VFX
Marie Tollec .... digital artist: ilm
Steven Tom .... previs/postvis artist: the third floor
Chris Tomkins .... technical support
Elena Topouzoglou .... digital compositor
Alan Tormey .... Senior Stereo Artist
Attila Torok .... fx td: ILM
Viviana Torrellas .... matchmove artist
Alan Torres .... visual effects supervisor
Jérémie Touzery .... generalist: ILM
Christopher Townsend .... visual effects supervisor
Victoria Tracconi .... visual effects coordinator
Sanju Travis .... digital compositor
Daniel Trbovic .... cg artist
Gareth Tredrea .... paint & roto artist: Framestore
Chris Treichel .... stereo line producer: north america - stereo d
John Treusch .... visual effects artist
Philip Trieu .... 3d artist
Timothy Trimmings .... visual effects coordinator: double negative
Ryan Trippensee .... lead compositor: Luma Pictures
John Trotter .... stereo artist
Denis Trutanic .... matchmove artist: RISE Visual Effects Studios
Denis Trutanic .... senior matchmove artist: rise fx
Ervin Tuazon .... stereoscopic artist: Stereo D
Melanie Rose Tucker .... Jr. Flame Artist
Sam Tull .... lighter/compositor: Luma Pictures
Ryan Tulloch .... lighting technical director: Industrial Light & Magic
Graeme Tung .... lighting td: method studios
James Turner .... vfx line producer: Framestore
Kristin Turnipseed .... depth artist
Niki Turpin .... lead compositor: Double Negative
Jon Tyler .... motion capture supervisor: The Imaginarium
Miquel Ubeda .... digital compositor - ILM
Sean Udin .... coordinator: Perception
Yuki Uehara .... digital compositor
Georgie Uppington .... visual effects producer
Jon Uriarte .... compositor
Aaron Urquhart .... motion capture technician
Steffen Vala .... digital lab technician: second unit
Bojan Valjak .... matchmove
Jim Van Allen .... visual effects
Josiah Van Arsdel .... stereo compositor
Henry van der Beek .... technical director
Nick van Diem .... creature td: ILM
Michael Van Eps .... digital artist
Johan van Huyssteen .... compositor
John van Leeuwen .... head of pipeline: Framestore
Barbara van Schaik .... reference camera operator: The Imaginarium Studios
Olivier Van Zeveren .... digital artist
Jeremy Vanneman .... senior stereoscopic compositor
Mohit Varde .... stereoscopic elements lead/stereo generalist: Prime Focus
Benito Vargas .... previs/postvis artist: the third floor
Carl Vazquez .... Stereoscopic CG Artist Stereo D
Monica Verdu .... digital compositor
Anil Kumar Verma .... element qc compositor
Jared James Vest .... finaling outsource
Quentin Vien .... lead lighting td: framestore
Carla Villela .... element qc artist
Vinay.isetti .... machmove artist: prime focus
Radu Vintila .... lead systems engineer: Animal Logic
Juvenal Vique .... paint artist: Stereo D
Maximilian-Gordon Vogt .... character modeler
Ute Vollmann .... compositor: Trixter Film
Kim Vongbunyong .... texture artist: ILM
Koen Vroeijenstijn .... senior effects td: ILM
Steven Wade .... stereoscopic compositor
Greg Wadsworth .... compositor: Crafty Apes
Nicolaus Waetjen .... stereoscopic compositor
Ghanshyam Sureshbhai Waghela .... visual effects
Eric Wahlstrom .... visual effects coordinator
Adam Walker .... lead assets artist: ILM Singapore
Adam Walker .... roto artist
Adam Walker .... roto artist: double negative
Adam Walker .... visual effects artist
John Walker .... visual effects artist
Ned Walker .... visual effects artist
Ryan Walton .... previs/postvis artist
Jenny Wan .... compositor
Waikit Wan .... creature technical director: ILM
Kevin Jen Kuan Wang .... stereoscopic compositor
Pablo Wang .... stereo compositor
Ruiting Wang .... matchmove artist
Chad Wanstreet .... fx artist
Ben Warburton .... digital compositor
Mike Warner .... animator
Hiroko Watanabe .... roto, paint, comp artist
James Waterson .... lead compositor: Luma Pictures
Joshua Watson .... rotoscoping artist
Talmage Watson .... cg lead artist
Richard Wearmouth .... motion editor: The Imaginarium
Mark Webb .... visual effects production manager: Method Studios
Jeremy Webber .... senior systems engineer: Animal Logic
Jonathan Weber .... compositing supervisor: RISE Visual Effects Studios
Harold Weed .... visual effects
Lauren Weidel .... visual effects producer: Zoic Studios
Caroline Weidenhiller .... compositing sequence lead: Trixter Film
Derek Weil .... digital coordinator: Luma Pictures
Johannes Weiss .... matchmove artist: Trixter Film
David Weitzberg .... digital artist: ILM
Philipp Welle .... matchmove artist: Trixter Film
Cliff Welsh .... digital compositor
Paulo Welter .... modeller
Peter Welton .... roto artist
Jason Wen .... previs/postvis artist: the third floor
Holger Wenzl .... Lead Texture Artist
Erik Werlin .... rotoscope artist: visual effects
Sebastian Wernicke .... matchmove artist: RISE Visual Effects Studios
Sebastian Wernicke .... matchmove artist: Trixter Film
Mattias Wernér .... visual effects artist
Neil West .... lighting td
Kyle Westphal .... depth artist
Richenda Wheeler .... previs
Richenda Wheeler .... previs/postvis artist: the third floor
Huw Whiddon .... Roto artist: Double Negative
Toby White .... visual effects coordinator: Marvel Studios
Kristofer Whitford .... roto artist: Double Negative
Stephanie Whitmarsh .... fx td
Chad Wiebe .... visual effects supervisor: Method Studios
Ruth Wiegand .... rigging: Trixter Film
Peter Wildman .... cg supervisor
Sean Maddock Wilkins .... lighting sr. artist
Edson Williams .... compositing supervisor: Lola Visual Effects
Dave Wilson .... Creative Supervisor: Blur Studio
Johnny Wilson .... compositor
Greg Winhall .... car modeller
Jeff Winkle .... visual effects coordinator: Marvel Studios
Matthias Winkler .... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Paul Wojdylo .... lighting technical director
Alex Wolfe .... stereoscopic artist
Jenny Wolfe-Binder .... production support: ILM
D'Lun Wong .... digital artist
Eric Wong .... creature supervisor: ILM
Jamie Wong .... compositor
Kai Wing Wong .... roto artist
Sunny Wong .... digital compositor
Anthony Wonsoff .... digital matte painter: Double Negative
Stephanie Woo .... stereoscopic compositor: Stereo D
Michael Woon .... it support
Harry Wormald .... digital matte painter
Richard Worsley .... matchmove artist: method studios
Chih-yi Wu .... compositor
David Wu .... layout & matchmove artist
Tzuen Wu .... digital compositor: ILM
Dane Wylie .... stereoscopic artist
Pascal Xander .... cg artist: RISE Visual Effects Studios
Sunil Kumar Yadav .... bg prep artist
Marvin Yanez .... stereoscopic roto lead
Perry Yap .... paint and roto artist: ILM Singapore
She Fong Yap .... production coordinator: Industrial Light & Magic
Erica Jean Yeager .... stereo compositor
James Yeoman .... visual effects coordinator
Roland Yepez .... senior character animator: Double Negative
Long Yinghan .... digital compositor
Vladimir Yordanov .... digital compositor: method studios
Sarah Seungah You .... visual effects artist
Jan L. Young .... stereo compositor
Mark Young .... visual effects artist: Senior Texture Artist
Farhad Yusufi .... generalist technical director: Trixter Film
Gina Zappala .... stereoscopic editor
David Zbriger .... technical manager of global production: ILM
Lye Zechari .... matchmove artist: Double Negative
Alexandra Zedalis .... previs/postvis artist: the third floor
Mingquan Charles Zhou .... character td: Method Studios LA
Billy Ziller .... motion control producer
Dominik Zimmerle .... compositing supervisor: Trixter Film
Loic Zimmermann .... design supervisor: Luma Pictures
Nicholas Zissimos .... compositor
Susan Zwerman .... vfx executive producer (as Exceptional Minds [us])
Najdovski Aleksandar .... visual effects artist (uncredited)
Miriam Alvarez .... 3d depth artist: Stereo D (uncredited)
Sean Amlaner .... senior compositor: Lumeni Productions (uncredited)
Darren Bailey .... operations assistant: Stereo D (uncredited)
Daniel Baker .... technology: Double Negative (uncredited)
Sreyans Bardia .... head of production (uncredited)
John Bashyam .... postvisualization artist: The Third Floor (uncredited)
Alvaro Bataller .... stereo compositor: Prime Focus (uncredited)
Richard Bendo .... finaling artist: StereoD (uncredited)
Ashley Bradford .... visual effects coordinator: Method Studios (uncredited)
Benjamin Charles .... production support & technology: Industrial Light and Magic (uncredited)
Michael Colburn .... element qc compositor (uncredited)
Michael Conte .... digital artist: ILM (uncredited)
Vincent Defebo .... executive assistant: Aaron Parry (uncredited)
Ernex .... screen graphics designer: Territory (uncredited)
Kyle Fawcett-Shell .... production engineering: Industrial Light & Magic (uncredited)
Rogiero Fernández .... compositor for stereo: Method Studios (uncredited)
Daniel Stefan Gagiu .... generalist: Industrial Light & Magic (uncredited)
Nicole Galaz .... production engineer: ILM (uncredited)
Giles Hancock .... plate photographer (uncredited)
Josh Handley .... element qc compositor: Stereo D (uncredited)
Syuhada Hassan .... visual effects coordinator (uncredited)
Alex Holcombe .... visual effects editor: Animal Logic (uncredited)
Hetal Jain .... : BOTVFX (uncredited)
Chawalit Jirattikansakul .... rotomation artist (uncredited)
Mike Jutan .... research and development: ILM (uncredited)
Lauren Kaczor .... depth artist: Stereo D (uncredited)
Sung Churl Kim .... modeler: Method Studios (uncredited)
Matthew Lausch .... research & development: ILM (uncredited)
Taz Lodder .... systems administrator (uncredited)
Edward McDonough .... element qc compositor: Stereo D (uncredited)
Robert Molholm .... research & development: ILM (uncredited)
Fabian Mueller .... stereoscopic artist: Animal Logic (uncredited)
Nicole Nagata .... element qc artist (uncredited)
Bavindra Nama .... paint artist (uncredited)
David O'Brien .... element qc compositor: Stereo D (uncredited)
Saurabh Patel .... senior matchmove artist (uncredited)
Prakash Pathak .... : BOTVFX (uncredited)
Prakash Pathak .... visual effects production assistant (uncredited)
Michael Pecchia .... director of development at prime focus (uncredited)
Daniel Powter .... data lead: Animal Logic (uncredited)
Michael Pugh .... stereoscopic artist (uncredited)
Manuel Rivoir .... compositor: Trixter Film (uncredited)
Grant Robertson .... stereo compositing supervisor (uncredited)
Tony Rudolph .... concept artist intern: Trixter (uncredited)
Sankarasubramanian .... roto/prep supervisor: Botvfx (uncredited)
Alexa von Schwichow .... vfx production manager: Trixter Film (uncredited)
Laura Soriano Martínez .... modeler (uncredited)
Shuichi Suzuki .... cg modeler: Industrial Light & Magic (uncredited)
Seow Tai Tee .... layout artist: industrial light & magic (uncredited)
Elias Theiner .... compositor: Trixter Film (uncredited)
Olivier Thibaut .... research and development: Double Negative (uncredited)
Brian Jason Tran .... technology: ILM (uncredited)
Yuri Vasilyev .... stereo compositor (uncredited)
Vanessa Velasquez .... r&d technology & production support: Double Negative (uncredited)
Ile Zdraveski .... visual effects artist (uncredited)
 
Stunts
Tom Aitken .... stunt performer
Lucy Allen .... stunt performer
Guiomar Alonso .... stunt performer
Robert Alonzo .... stunt performer
Tim Ambridge .... crane stunt driver
Tim Ambridge .... crane supervisor
Giorgio Antonini .... stunt performer
Giorgio Antonini .... stunt performer: Italy
Paolo Antonini .... stunt performer
Paolo Antonini .... stunt performer: Italy
Mark Archer .... stunt performer
Nina Armstrong .... stunt performer
Gary Arthurs .... stunt performer
Mauro Aversano .... stunt performer
Mauro Aversano .... stunt performer: Italy
Mauro Aversano .... stunts
Dean Bailey .... stunts
Frank Bakker .... stunt performer
Adam Basil .... stunt performer
Adam Basil .... stunts
Bill Beenham .... stunt rigger
Federico Benvenuti .... stunt performer
Federico Benvenuti .... stunt performer: Italy
Mustafa Beyter .... utility stunts: Mustafa Beyter
Thomas Billings .... stunt performer
James Bomalick .... stunt rigger
Adam Brashaw .... stunt double: Jeremy Renner
Troy Brenna .... motion capture: Hulk
Hamilton Lunga Buthelezi .... stunt perfomer: South Africa (as Lunga Buthelezi)
Sidwell Buthelezi .... stunt perfomer: South Africa
Marvin Campbell .... stunt performer
Danilo Capuzi .... stunt performer
Danilo Capuzi .... stunt performer: Italy
Daniele Chiofalo .... stunt performer
Daniele Chiofalo .... stunt performer: Italy
Mark Chiu .... stunt performer
Dong Heung Choi .... stunt performer: South Korea
Nick Chopping .... stunt performer
Tony Christian .... stunt double
Tony Christian .... stunt performer
Jared Cohen .... stunt perfomer: South Africa
Jared Cohen .... stunt performer
Jonathan Cohen .... stunt performer
Joel Conlan .... stunt performer
Joel Conlan .... stunts
Rob Cooper .... stunt performer
Christoph Cordell .... stunt performer (As Chris Cordell)
James Cox .... stunt double: Aaron Taylor-Johnson
David Cronnelly .... stunt rigger
Gabe Cronnelly .... stunt performer
Matt Crook .... stunt performer
Graeme Crowther .... stunt performer
Clay Cullen .... stunt coordinator: additional photography
Phil Culotta .... stunt performer
Jason Curle .... stunt performer
Clive Curtis .... stunt performer
Tyrone Dadd .... stunt perfomer: South Africa
Zarene Dallas .... stunt performer
Rob de Groot .... motion capture: Hulk
Rob de Groot .... stunt performer
Tertius De Lange .... stunt perfomer: South Africa
Ray De-Haan .... stunt performer
Mark Dobson .... stunts
Levan Doran .... stunt performer
Josh Dyer .... stunt double: Mark Ruffalo
Josh Dyer .... stunt performer
Rick English .... stunt driver
Rick English .... stunt performer
Duane Facey-Pearson .... stunt performer
Balázs Farkas .... stunt performer
Bradley Farmer .... stunt performer
Neil Fingleton .... stunt performer
Neil Finnighan .... stunt performer
Brenda Firmani .... stunt perfomer: South Africa
Brenda Firmani .... stunt performer
Elaine Ford .... stunt performer
Glenn Foster .... stunt double: Robert Downey Jr.
Grace Franzl .... stunt performer
Sarah Franzl .... assistant stunt coordinator
David Garrick .... stunt performer
Warren Germishuys .... stunt perfomer: South Africa
Warren Germishuys .... stunt performer
Warren Germishuys .... stunt rigger
Oliver Gough .... stunt performer
David R. Grant .... stunt performer
Evangelos Grecos .... stunt driver
Evangelos Grecos .... stunt performer
Damian Green .... key stunt rigger: South Africa
Kerry Gregg .... stunt coordinator: South Africa
Nic Grigg .... stunt perfomer: South Africa
James Grogan .... fight coordinator
Gary Grundy .... stunt performer
Michele Habig .... stunt perfomer: South Africa
Tom Hallahan .... stunt performer
Paul Hampshire .... stunt perfomer: South Africa
Paul Hampshire .... stunt performer
Richard Hansen .... stunt performer
Bobby Holland Hanton .... stunt double: Chris Evans/Chris Hemsworth
Paul Heasman .... stunt performer
Mark Higgins .... stunt performer
Scott Hillier .... stunt rigger
Dan Hirst .... stunt perfomer: South Africa
Dan Hirst .... stunt performer
Robert Hladik .... stunt performer
Rob Ho .... stunt performer
Nick Hobbs .... stunt performer
Zoltan Hodi .... stunt performer
Deon Hogg .... stunt perfomer: South Africa
Al Holland .... stunt performer
Adam Horton .... stunt performer
Adam Horton .... stunt rigger
Lou Horvath .... stunt rigger
Grant Hulley .... stunt coordinator: South Africa
Jason Hunjan .... stunt floor supervisor
Jason Hunjan .... stunt performer
Rob Hunt .... stunt performer
In-Bum Hwang .... stunt performer: South Korea
Barry Ingle .... stunt perfomer: South Africa
Allen Irwin .... stunt driver
Allen Irwin .... stunt perfomer: South Africa
Erol Ismail .... stunt performer
Martin Ivanov .... stunt driver
Martin Ivanov .... stunt performer
Orsányi Iván .... stunt performer
Olivia Jackson .... stunt double: Elizabeth Olsen
Stewart James .... stunt performer (as Tidd James)
Charles Jarman .... stunt performer
Morgan Johnson .... stunt performer
Laszlo Juhász .... stunt performer
Aldo Kane .... stunt rigger
Gary Kane .... stunt performer
Ian Kay .... stunt performer
Robbie Keane .... stunt performer
Paul Kennington .... stunt performer
Sibongile Khoza .... stunt perfomer: South Africa
Karam Kim .... stunt performer
Tae Kang Kim .... stunt performer: South Korea
Paul Kulik .... stunt double: Andy Serkis
Paul Kulik .... stunt performer
Theo Kypri .... stunt performer
Theo Kypri .... stunts
László Kósa .... stunt performer
Greglee Lang .... stunt perfomer: South Africa
Maruska Lang .... stunt perfomer: South Africa
Richard F Law .... stunt rigger
Manh Hai Le .... stunt performer
Eddie Lee .... stunt performer
Maurice Lee .... stunt performer
Lukaz Leong .... stunt performer
Lee-Anne Liebenberg .... stunt perfomer: South Africa
Marcelle Liebenberg .... stunt perfomer: South Africa
Andy Lister .... stunt double: Chris Evans
Phil Lonergan .... stunt performer
Craig Macrae .... stunt perfomer: South Africa
Leigh Maddern .... stunt performer
Samuel Manuel Mahlangu .... stunt perfomer: South Africa
Ben Mahoney .... stunt rigger
Thapelo Malebo .... stunt perfomer: South Africa
Raymond Mamrak .... stunt performer
Raymond Mamrak .... stunts
Gionata Marzeddu .... stunt rigger: Italy
Caprice Masinga .... stunt perfomer: South Africa
Tina Maskell .... stunt performer
Mduduzi Mavimbela .... stunt perfomer: South Africa
Sibusiso Mavimbela .... stunt perfomer: South Africa
Russ McCarroll .... stunt perfomer: South Africa
Doug McCarthy .... stunt vehicle engineer: Korea
Ginger McCarthy .... wire stunt rigger
Jo McLaren .... stunt performer
Linda Mdalankomo .... stunt perfomer: South Africa
Richard Mead .... stunt rigger
Erol Mehmet .... stunt performer
Sechaba Mekoa .... stunt perfomer: South Africa
Casey Michaels .... stunt double: Scarlett Johansson
Casey Michaels .... stunt performer
Jack Miles .... stunt performer
Peter Miles .... stunt performer
Lee Millham .... lorry stunt driver
Lee Millham .... stunt driver
Lee Millham .... stunt performer
Lehlohonolo Moekena .... stunt perfomer: South Africa
Percy Mogudi .... stunt perfomer: South Africa
Gilbert Mokone .... stunt perfomer: South Africa
Heidi Moneymaker .... stunt double: Scarlett Johansson
Renae Moneymaker .... stunt performer
Kevin Morgan .... stunt rigger
Lee Morrison .... stunt performer
Troenell Mulder .... stunt perfomer: South Africa
Anneli Muller .... stunt driving double: woman in car
Anneli Muller .... stunt perfomer: South Africa
Anneli Muller .... stunt performer
Kimberly Shannon Murphy .... stunts
Ky Nguyen .... stunt performer
Lee Nichol .... stunt performer
Brian Nickels .... stunt performer
Nhlanhlo Minky Nlovo .... stunt perfomer: South Africa
Wade O'Brien .... stunt perfomer: South Africa
James O'Donnell .... stunt performer
Eric Oram .... fight choregrapher: for Mr Robert Downey Jr.
Béla Orsányi .... stunt performer
Edd Osmond .... stunt double: Isaac Andrews
Edd Osmond .... stunt performer
Chris Palermo .... stunts
Sam Parham .... stunt performer
Ji-sun Park .... stunt performer: South Korea
Justin Pearson .... stunt performer
Peter Pedrero .... stunt performer
Peter Pedrero .... stunt rigger
Tasmin Pepper .... stunt perfomer: South Africa
Jan Petrina .... stunt double: Chris Evans, Paul Bettany
Andy Pilgrim .... stunt performer
Greg Powell .... stunt coordinator
Tilly Powell .... stunt performer
Kierron Quest .... stunt double: Don Cheadle
Kierron Quest .... stunt performer
Gabriele Ragusa .... stunt performer: Italy
Ultron Reference .... stunts
Francesco Paolo Renda .... action vehicle assistant coordinator
Douglas Robson .... stunt double: Iron Man
Douglas Robson .... stunt performer
Tom Rodgers .... stunt performer
Tiaan Roets .... stunt perfomer: South Africa
Seon Rogers .... stunt performer
Alison Ryan .... stunt coordinator
Franco Maria Salamon .... stunt coordinator: Italy
Hasit Savani .... stunt performer
Johnny Selema .... stunt perfomer: South Africa
Jung Su Seo .... stunt performer: South Korea
Christopher September .... stunt perfomer: South Africa
Matt Sherren .... stunt performer
Edgar Sindane .... stunt perfomer: South Africa
Sylvester Sindane .... stunt perfomer: South Africa
Sandile Skhosana .... stunt perfomer: South Africa
Anthony Skrimshire .... stunt performer
Venice Smith .... stunt performer
Wayne Smith .... stunt perfomer: South Africa
Karen Smithson .... stunt performer
Craig Sobotker .... stunt perfomer: South Africa
Michael Soloman .... stunt perfomer: South Africa
Helen Steinway Bailey .... stunt double: Scarlett Johansson
Ian Stock .... stunt perfomer: South Africa
John Stoneham Jr. .... stunt performer
Roy Street .... stunt performer
Leon Sua .... stunt performer
Gáspár Szabó .... stunt performer
Rocky Taylor .... stunt performer
Rocky Taylor .... stunts
Roy Taylor .... assistant fight coordinator
Roy Taylor .... stunt double: Ultron Prime
Lee-Anne Telford .... stunts
Karen Teoh .... stunt performer
Zacharia Thekiso .... stunt perfomer: South Africa
Aaron Toney .... stunt double: Anthony Mackie\Falcon
Aaron Toney .... stunts
Gyula Tóth .... stunt performer
Massimiliano Ubaldi .... stunt performer
Massimiliano Ubaldi .... stunt performer: Italy
Matthew Van Leeve .... stunt performer
Tony Van Silva .... stunt performer
Shawn Van Zyl .... stunt perfomer: South Africa
Ami Verge .... stunt department coordinator
Sarah Vignot .... stunt performer
David Ware .... stunt performer
Andy Wareham .... stunt performer
Calvin Warrington-Heasman .... stunt performer
Marlow Warrington-Mattei .... stunt performer
Danny Webster .... stunt rigger
Matthew Webster .... stunt performer
Peter White .... stunt performer
Maxine Whittaker .... stunt performer
Bob Wiesinger .... stunt rigger
Grant Wiesinger .... assistant head stunt rigger
Grant Wiesinger .... stunt rigger: South Korea
Annabel Elizabeth Wood .... stunt double: Cobie smulders
Annabel Elizabeth Wood .... stunt performer
Nico Woulard .... stunt performer
Ben Wright .... stunt double: Chris Hemsworth
Ben Wright .... stunt double: Iron Man
Ben Wright .... stunt performer
Shuk Wah Yee .... stunt performer
Karanja Yorke .... stunt performer
James Young .... assistant fight coordinator
Lewis Young .... stunt performer
Oh-Sea Young .... stunt coordinator: South Korea (as Se-young Oh)
Eric Zulu .... stunt perfomer: South Africa
Jimmy Pethrus .... special action performer (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Daniel Alexander .... camera trainee: main unit, dailies
Jonathan Ames .... video assistant: second unit
David Appleby .... grip
Peter Ayriss .... drone pilot
Darren Bailey .... grips libra technician
Greg Baldi .... edge director of photography: second unit
Alexander Bayne .... second assistant camera
Lawrence Beckwith .... second assistant camera
Leonardo Beltrame .... electrician
Anthony Benjamin .... c camera grip
Jason Berman .... phantom technician
Ariana Bonavia .... digital image technician: second unit, dailies
Jeremy Braben .... aerial director of photography
Quentin Brown .... digital imaging technician: plate unit, South Korea
Julian Bucknall .... additional first assistant camera: second unit
Joe Buxton .... libra head technician
Emmet Cahill .... grip: "d" camera, dailies
Trevor Carroll-Coe .... second assistant camera: "a" camera, additional photography
Carolina Cedres .... data technician
John Chambers .... underwater unit camera assistant
Meike Chinnery .... first assistant camera: second unit, Korea and South Africa
Victor Chon .... epk
Max Christopher .... trainee unit electrician
James Clemo .... electrician
Bill Coe .... first assistant camera: "a" camera, additional photography
Adam Coles .... additional 1st ac: 2nd Unit
Theo Cook .... phantom camera technician (as Theodore Cook)
James Corless .... digital lab supervisor
Lars Cox .... camera operator
David Cozens .... first assistant camera: "a" camera
Ryan Creasy .... camera utility: additional photography
Cameron Davidson .... video assistant
Cameron Davidson .... video operator: splinter unit
Mardon de Carvalho .... assistant digital imaging technician: second unit
Jacob Lee Dean .... assistant camera
Daniele Dessena .... grip
Lorenzo Di Nola .... digital imaging technician trainee
Steve István Djuroska .... balloon light technician
Rob Dowling .... hod unit electrician
Simon Dunn .... camera trainee: second unit
Eric Dvorsky .... multi camera array operator/technician: second unit
Philip Eastvold .... lighting console programmer: additional photography
Laurence Edwards .... crane technician: second unit
Neville Esterhuizen .... second assistant camera
Mike Farr .... electrician
Mannie Ferreira .... camera operator: second unit
Jack Flemming .... dolly grip
John Flemming .... key grip
Paolo Frasson .... grip: "b" camera
Alessio Galasso .... camera trainee
Alessio Galasso .... camera trainee: splinter unit
Billy Gamble .... floor best boy
Dan Gamble .... second assistant camera: "a" camera, second unit
Harry Gamble .... second assistant camera: second unit
John Gamble .... director of photography: second unit
Jamie Garside .... lighting technician
Max Glickman .... first assistant camera: "c" camera
Leigh Gold .... first assistant camera
Marco Goncalves .... central loader
Tom Gough .... digital imaging technician: main unit
Houston Hadden .... assistant camera
Luke Andrew Haddock .... daily video assist
Matthew Hall .... practical electrician
Louise Harris .... second assistant camera: dailies
Justin Hawkins .... first assistant camera: second unit
Paul Hill .... unit electrician
Joe Hissey .... lighting technician
Tommy Holman .... second assistant camera
Robin Horn .... phantom technician
Lewis Hume .... first assistant camera: "b" camera, second unit
Simon Hume .... first assistant camera: "a" camera, second unit
Jay Hunter .... additional photography
Larry Hurt .... russian arm technician
Ki S. Hwang .... d camera operator: South Korea Unit
Clive Jackson .... camera operator: "b" camera, second unit
Rick James .... digital imaging technician assistant
Sacha Jones .... additional first assistant camera: dailies
Paul Kelly .... lighting technician
Stephanie Kennedy .... central loader: main unit
Lee Knight .... best boy
Harry Langston .... practical electrician
Valeria Lattanzi .... central loader: Italy
Pier Laurenza .... EPK cinematographer: Bangladesh unit
Adam Lee .... rigging electrician
Becky Lee .... second aerial camera technician
Jae-Hyeok Lee .... still photographer
Teo Lee .... assistant camera: South Korea
John Mahaffie .... director of photography: second unit
Jay Maidment .... still photographer
Keith Manning .... crane grip
Stefano Marino .... gaffer: Italy
Dave Marriott .... rigging electrician
George Maxwell .... chief lighting technician: additional photography
Thomas McCarty .... lighting technician: additional photography
BJ McDonnell .... camera operator: "a" camera
BJ McDonnell .... steadicam operator: additional photography
Adam McGrady .... d.i.t assistant: dailies
Michael Mensah .... motion control operator
Michael-Daniel-King .... lighting technician
Chris Milani .... best boy: reshoots
Dan Ming .... first assistant camera: "b" camera, additional photography
Stewart Monteith .... best boy
Daniel Moriarty .... grip trainee
Mark Moriarty .... camera operator
Will Morris .... second assistant camera: ''c'' camera, main unit
Julian Morson .... camera operator: "a" camera
Julian Morson .... steadicam operator
Richard Muller .... digital imaging technician assistant: South Africa
Gary Nagle .... electrician
Jung Woo Park .... director of photography: epk
Riccardo Pau .... second assistant camera: splinter unit, Italy
James Paul Thomas .... central loader: main unit
David Pearce .... second assistant camera: "c" camera, second unit
Matteo Pelosi .... trainee camera: Italy
James Perry .... second assistant camera: "b" camera, main unit
Steve Petrie .... video assistant
Giorgio Pezzotti .... grip: second unit
Rob Portus .... libra head technician: second unit
Jack Powell .... lighting technician
Stephen Price .... phantom camera technician
Andrew Purdy .... lighting technician
Simon Purdy .... practical electrian
Marco Raimondi .... electrician
Dominic Rau .... video assist operator
Luke Redgrave .... camera operator: "b" camera
Patrick Redmond .... edge head technician
Sam Renton .... camera operator
Jack Ridout .... lighting technician
Terry Robb .... lighting technician
Richard Roles .... aerial photographer
Emilio Schlappi .... second assistant camera
Beau Scott .... central loader: dailies
Luke Selway .... second assistant camera: second unit
Todd Semmes .... Spydercam coordinator
Stuart Sheppard .... daily electrician
James Shovlar .... digital imaging technician assistant
Christopher H. Sipes .... electrician
David Smith .... gaffer
Sam Smith .... trainee unit electrician
Mario Spanna .... libra head technician
Ian Speed .... libra head technician
Stefan Stankowski .... camera operator
Tom Stansfield .... grip: dailies
Thomas Storey .... camera trainee: main unit, dailies
Michael Swan .... additional photography: visual effects unit
Ryan Taggart .... second assistant camera: "a" camera
Iain Thomson .... digital imaging technician assistant: second unit
Dempsey Tillman .... digital video engineer: Los Angeles
Steven Toft .... video playback operator second unit
Joe Tooke .... practical electrician
Emiliano Topai .... first assistant camera: "c" camera, Italy
Alberto Torrecilla .... first assistant camera: splinter unit, Italy
Colin Townsend .... practical electrian
Calem Trevor .... camera trainee: second unit, dailies
David Tulett .... libra head technician
Ryan Turner .... daily crane technician
Derek Ueckermann .... assistant camera
Steffen Vala .... phantom camera technician: dailies
Mike Valentine .... underwater camera
Esther Venanzi .... second assistant camera: Italy
James Wade .... video assistant: second unit, dailies
Tom Wade .... additional second assistant camera: main unit
Derek Walker .... camera operator: second unit
Peter Welch .... digital imaging technician: second unit
Paul Wheeldon .... first assistant camera
Michael White .... hod practical electrician
Zoe Whittaker .... video operator: second unit
Ali Youssef .... central loader
Jason Zakrzewski .... first assistant: "a" camera, additional photography
Jeremy Brussell .... grip (uncredited)
 
Animation Department
Elad Arbel .... animator
Alvise Avati .... animator: ILM
Dheer Chaudhary .... animator
Stephen Clee .... animator
Amaury Coljon .... animator: ILM London
Sean Comer .... rigging lead
Jeremy Cummins .... animator
Josh Dagg .... layout supervisor (as Exceptional Minds)
Filippo Dattola .... animator: ILM London
Felipe de Lanteuil .... animator: Framestore
José Luis de Lucas .... animator
Patricio Ducaud .... animator
Ümit Dönmez .... animator
Juan Sebastian Niño Florez .... animator
Hayley Fromstein .... animator
Sze Ching Gan .... visual effects
Ronny Gani .... animator
Monika Gelbmann .... animator
Jordan Harris .... animation lead: Method Studios
David Herfindahl .... animator
Dennis Jepsen .... junior animator
Josh Kent .... animator
Anthea Kerou .... animator
James King .... animator
Gábor Kiss .... animator: Double Negative
Claudia Kleinheinz .... animator
Kubilay Kocaoglu .... animator
Atsushi Kojima .... animator: ILM
Chris Lentz .... senior animator
Christian Liliedahl .... senior animator: ILM
Jonathan Macintosh .... animator
Lee McNair .... animator
Lucio Mennillo .... animator
Matt Mitchell .... animator
Benoit Moranne .... animator
Mike Mulock .... animator
Praveen Nadaraju .... animator
Ross Norcross .... animator
Peter Panton .... animator: previsualization
A. Martín Puentes .... animator
Savaliya Rahul .... inbetween artist
Anthony Rizzo .... animator
Daniel Rosales .... animator
Mohammad Sadeh .... animator
Brad Share .... animator
Jye Skinn .... animator
Rini Sugianto .... animator
Veara Suon .... animator
Justin Tirado .... animator
Jeff Vacanti .... animator
Lisa Wang .... animator
Richenda Wheeler .... animator: previsualization
Ariana Widjaja .... animator
Brad Willis .... senior animator
Prasad Narse .... animator (uncredited)
 
Casting Department
Morgana Bianco .... extras casting: Italy
Katy Covell .... casting assistant
Johnny Gidcomb .... adr voice casting
Ollie Gilbert .... casting assistant
Tamara Hunter .... casting associate
Lillie Jeffrey .... casting associate
Jason B. Stamey .... casting associate
J.P. van der Merwe .... extras casting: South Africa
Claire Koonce .... casting assistant (uncredited)
 
Costume and Wardrobe Department
Aileen Abercrombie .... shopper
Michael Agosta .... wardrobe researcher
Kirby Allen-D'Cruze .... Costume Fx mould maker (as Kirby Allen)
Lindsey Archer .... costume breakdown artist
Terry Archer .... costume assistant
Sekina Baker .... costume assistant
Fiona Barty .... costume prop modeller
Elaine Battye .... senior costume maker
Nicola Beales .... costume maker
Fabrizio Bianchi .... costume ager
Dan Blacklock .... set costumer
Frieda Basso Boccabella .... costumer
Jane Bogunovic .... senior costume maker
Caroline Bradley .... costume production assistant
Sarah Brest .... principal set costumer
Dorothy Bulac .... specialty costume manufacturer
Elizabeth Burrows .... costume maker
Andrew Cartwright .... creative pattern cutter
Kate Chadderton .... costume coordinator
Helen Christie .... senior costume-prop modeller
Joshua Coleman .... additional set costumer: additional photography
Wendy M. Craig .... costume supervisor--reshoots
Benjamin Crean .... costume prop modeller
Naomi Critcher .... head costume prop maker
Hayley Crompton .... costume maker
Jessica Curties .... costume buyer
Stefano De Nardis .... costume supervisor: Italy
Gemma De Vecchi .... costume effects costumer: second unit
Charlie Dicus .... costumer: additional photography
Holly Dobson .... costume props modeller
Jack Dudman .... concept artist
Sarah Dutton .... costume assistant
Peter Edmonds .... set costumer
Maria Endara .... costume maker
Simone Feulner .... assistant cutter
Birgitta Fredlund .... costume effects coordinator
Rachel Freire .... outworker: leather and gloves
Steve Gell .... key print artist
Alex Grace .... costume assistant
Dan Grace .... costume supervisor
Brendan Handscombe .... assistant costume supervisor
Emma Harding .... costume assistant
Esther Himer .... costume maker
Kati Hood .... costume fx painter
Tom Hornsby .... key set costumer: second unit
Sam Keyte .... costume maker
Emily Lancaster .... costume assistant dailies
Ashleigh Lennox .... key set costumer: South Africa
Emma Lloyd .... costume maker
David McLaughlin .... costume props maker
Heidi McQueen-Prentice .... costume assistant
Zanele Mhlanga .... costumer
Sarah Moore .... key textile artist
Liv Murton .... textile artist
Kathryn Mysko Von Schultze .... assistant costume cutter
Elena Pascaniuc .... costumer
Stephanie Paul .... principal dresser
Tim Perkins .... costume propmaker
Tessa Phillips .... costume daily
Nicole Pitchers .... costume production assistant
Jennifer Powell .... costume maker
Gemma Rasmussen .... costume maker
Elena Rotatori .... costume production assistant
Richard Sale .... assistant costume designer
Zureta Schulz .... wardrobe mistress
Kimberley Scott .... costume trainee
Kim Shek .... principal set costumer: aaditional photography
Laura Smith .... assistant costume designer
Marcia Smith .... senior costume maker
Joan Staley .... costume cutter
Simone Carlo Toniato Toso .... costumer
Maurizio Torti .... key costumer: Italy
Marc Trunk .... costume prop modeller
Kate Walling .... set costumer: daily
Justine Warhurst .... key crowd costume
Darrell Warner .... costume illustrator
Peter White .... costumer: Robert Downey Jr.
Greer Whitewick .... textile artist
Shirley Wilson .... Neoprene specialist cutter
Dominic Young .... costume cutter
Sarah Young .... assistant costume designer: second unit, Korea
 
Editorial Department
Tommy Aagaard .... first assistant editor
Milton Adamou .... stereoscopic post executive
John Addis .... location dailies operator
Julian Andraus .... Stereo Editor
Thom Berryman .... digital lab supervisor
Gemma Bourne .... editorial trainee
Robin Buday .... second assistant editor
Dhirendra Chhatpar .... stereoscopic editor
Dooyoung Cho .... assistant editor: South Korea
Adam Cole .... post-production coordinator
Alessandro de Cristofaro .... avid editor: The Imaginarium Studios
Cassie Dixon .... second assistant editor
Greg Emerson .... senior stereoscopic on-line editor
Gastone Ferrante .... vault operator
Tom Forletta .... colorist: 3D home video
Laura Holeman .... digital intermediate assistant producer
Louise Horishny .... second assistant editor: UK
Jack Kibbey Newman .... lab operator
Jacqui Loran .... dailies colorist: second unit
Emily Mason .... stereoscopic editor
Emma McCleave .... first assistant editor: UK
Adam McHattie .... digital lab operator
Luke Moorcock .... digital lab technician
Michael Hugh O'Donnell .... stereo editor
Carrie Oliver .... finishing editor
Jeff Olm .... colorist
Hector Padilla .... post-production assistant
Bryan Parker .... digital asset manager
Stephen W. Potter .... avid engineer
Adrian Scherger .... stereoscopic on-line editor: Stereo D
Matthew Schmidt .... associate editor
Bob Schneider .... digital intermediate senior editor: Technicolor
Derek M. Schneider .... data management
Andy Schofield .... avid dailies operator
John St. Laurent .... dailies colorist: additional photography
Girish Takle .... dailies editor
Vanessa Taylor .... colorist: dailies
Ara Thomassian .... digital dailies (visual effects)
Tashi Trieu .... finishing editor
Smeet Vedant .... stereoscopic editor
Jack Watts .... senior digital cinema compressionist
Denise Woodgerd .... dailies producer: additional photography
Darin Wooldridge .... home video mastering colorist
Maimunah Yahkup .... digital lab operator
Brent Koetter .... Editorial Engineer (uncredited)
 
Music Department
Chris Bacon .... composer: additional music
Steve Bartek .... orchestrator
Jonathan Bartz .... music sequencing
Peter Bateman .... orchestrator
Magnus Beite .... music arrangements
Christine Bergren .... music clearance and licensing
Mark Berrow .... musician: violin
Candy Bilyk .... music preparation
Thomas Bowes .... orchestral leader
John Carey .... Music Arranger
Stefano Civetta .... scoring assistant engineer
Kyle Clausen .... assistant music editor
Mark Denis .... composer: Trailer Music
Evan Duffy .... music arrangements
Steve Durkee .... supervising music editor
Robert Elhai .... orchestrator
Rossano Galante .... orchestrator
Margaret Gardner .... music coordinator
Isobel Griffiths .... orchestral contractor
Dave Hage .... copyist
Greg Hayes .... music scoring mixer
Riley Hughes .... music sequencing
Pakk Hui .... musical score arrangements
Toby Hulbert .... score recordist
Lewis Jones .... music recordist assistant
Dave Jordan .... music supervisor
Thorsten Laewe .... composer: Trailer Music
T.J. Lindgren .... composer: additional music
Robert Lydecker .... musical score arrangements
Steve Mair .... musician: double bass
Greg Maloney .... music technical engineer
Alan Meyerson .... music scoring mixer
Paul Mounsey .... composer: additional music
Dana Niu .... orchestrator
Keith Power .... composer: additional music
Gregory Reveret .... additional music
Simon Rhodes .... music recordist
Johannes Ringen .... music arrangements
Shie Rozow .... music editor
Edgardo Simone .... orchestrator
David Slonaker .... orchestrator
Noah Scot Snyder .... music scoring mixer
Jode Steele .... trailer music
Robin Stout .... trailer score by (as Superhuman)
Superhuman .... trailer score by
Jeanette Surga .... music editor
Paul Talkington .... orchestra contractor
Stuart Michael Thomas .... additional music
Edward Trybek .... orchestrator
Michael Tuller .... musician: keyboards
Brian Tyler .... conductor
Brian Tyler .... orchestrator
Nashia Wachsman .... assistant music editor
Dave Wainwright .... trailer music
Rick Wentworth .... conductor
Liam Westbrook .... trailer score by (as Superhuman)
Allan Wilson .... conductor
Nick Wollage .... score engineer
 
Transportation Department
Darren Aitchison .... driver
Paul Allen .... driver: Chris Evans
Sam Arnopp .... unit driver
Csaba Bagossy .... vehicle supplier
Dean Burtenshaw .... unit driver
Alan Canty .... driver: Paul Bettany
Ian Clarke .... picture car coordinator
Stuart Clayson .... driver: stand-by construction
Darren Cox .... driver: Scarlett Johansson
Mark Crowley .... driver: Robert Downey Jr
John Rex Curtis .... picture vehicles tank technician
John Rex Curtis .... tank driver
Rajdeep Das .... transportation captain: Bangladesh
Mickey Davie .... floor supervisor
Rob Davis .... camera driver
Simon Davis .... driver: Aaron Taylor-Johnson
Hendrik De Jonker .... stand-by driver
Nick Freeman .... senior technician
Peter Graovac .... transport manager: South Korea
Peter Herst .... driver: Mark Ruffalo
Wilson James .... driver: props
George Kapetanios .... unit driver
Marc Kelly .... driver to chris hemsworth family
Grant Kilian .... transportation coordinator
Daeseok Ko .... picture vehicle coordinator: Korea
Stephen Lawrence .... driver: James Spader
Sung Q. Lee .... transportation captain: South Korea
Liam Kinehan .... head of department: tech trucks
Rachel Lydiate .... driver: honeywagon
Ian Richard Marshall .... picture vehicle supervisor
James May .... head of department: tech, second unit
Tony Molyneux .... driver: to Jeremy Latcham
Tony Molyneux .... unit driver
Robert Newbon .... rollcage technician
David O'Connor .... transportation
Brendan O'Gorman .... production driver
Janek Piner .... picture car mechanic/fabricator
Lewis Pritchard .... driver: special effects truck
David Rosenbaum Jr. .... unit driver
Alessandro Ruggeri .... transportation coordinator: Italy
Clive Shaw .... 4x4 driver
Ian Smith .... picture vehicle senior technician
Diego Spalla .... transportation
Lester Sweetman .... unit transport manager
Sean Thornton .... picture vehicle assitant coordinator
Lysette Tredgett .... facilities crew
Piotr Walczak .... transport facilities manager
Bill Walker .... driver: producers
Bill Walker .... unit driver
Rowan Wallbank .... picture vehicle technician
 
Other crew
Daniel Adeyemi .... production assistant
Kate Aldridge .... on set production assistant: dailies
Lylie Almeida .... production accountant: Bangladesh unit - Indochina Productions (as Lylie Almedia)
Olivia Alva .... Disney Client Services
Freddie Andrews .... tom hiddleston stand in
Bobby Antova .... set production assistant
Sharif Ferdous Arko .... Production Runner: Bangladesh Unit
Alexis Auditore .... manager: physical assets
Jenny Jiyeon Bae .... production assistant (as Jenny Bae)
Rick Baer .... location accountant-south korea
Trevor Bagge .... prop and set dressing accountant
Jon Baker .... armourer supervisor
Steven Baldwin .... chief location marshal: second unit
Dolly Ballea .... security
Gianluca Barra .... assistant location manager: Italy
Alex Barrett .... production secretary
Sean Becker .... Assistant Production Accountant
Vincent Befi .... production assistant
Mitchell Bell .... physical production executive: Marvel Studios
Joshua Benedetti .... location scout
Robert Bentley .... location manager
Lisa A. Blair .... additional photography: los angeles unit: crafts service
Glenn Blakeslee .... information technology
Richard Blenkiron .... stand in: Costel
Charles Bodycomb .... key set armorer
Martinio Bolger .... unit nurse: main
Daniel Booko .... voiceover actor
Edward Bottenheim .... accounts runner
Sara Branscum .... script supervisor (additional photography)
Monique Brown .... location coordinator
Chris Bryant .... assistant production coordinator: Additional Photography
Abbey Marise Butler .... ballroom dancer
James 'Fingers' Buxton .... assistant location manager
Karla Carnewal .... set production assistant: los angeles
Paula Casarin .... script supervisor
Patrick Casey .... locations marshall
Matt Chambers .... production assistant (as Matt Fuller)
Kelly Kiyoon Chang .... Assistant Accountant
Ariel Chao .... production assistant
April Choi .... 2nd unit director's assistant kr
Eric Chomyn .... Post Accountant: Marvel Studios
Victor Chon .... epk producer
Merze Christina .... production assistant: second unit
Grant David Cinnamon .... assistant location manager: location
Elize Cloete .... accountant: payroll
Dawn Clounch .... Manager of Physical Production Marvel Studios
Anna Cole .... accounting clerk
Hannah Collett .... production coordinator: second unit
Marzia Coltellacci .... location coordinator: Italy
Al Connell .... assistant to controller
Samuel Martin Cook .... key set production assistant: second unit
Joe Cox .... set production assistant
Tylie Cox .... Assistant: Patty Whitcher
Matt Craufurd .... assistant location manager
Dean Crawford .... stunt production assistant
Milo Cremer Eindhoven .... locations marshall
Simon Crook .... location manager
Roxanne Cuenca .... assistant script supervisor: second unit UK
Barry Curtis .... security manager
Monica Damoah .... assistant script supervisor
James Davey .... location marshall
Elmar David .... physical asset coordinator
Katy Davis .... ADR Voice Artist
Erika Denton .... clearances
Kartik Deo .... senior it analyst
Akshay Desai .... location marshall
Sean Desmond .... security
Daniele Di Biasi .... assistant location manager: Italy
Margherita Di Tullio .... assistant accommodation coordinator: Italy
Lukas DiSparrow .... extra support
Joseph Dizon .... assistant to Ms. Whitcher
Cathy Doubleday .... script supervisor: 2nd Unit
Liam Dunne .... set runner
James Dunstan .... locations production assistant
Jim Ely .... senior linux engineer
Jeremy Emerman .... epk
Shaun Emery .... insurance broker
D.R. Farquharson .... project manager: Deluxe Digital Cinema
Riyonn Farsad .... double
Neil Fingleton .... motion capture actor: Ultron
Alessandro Fiorito .... location accountant Italy
Maria Fiorito .... production accountant italy
Ben Firminger .... unit manager: south korea
Morgaine FitzSymons .... dailies payroll assistant
Adam Foster .... set marshall
Adam Foster .... set production assistant: dailies
Peri Friend .... facilities
Alexander Gaeta .... Assistant to Ms. Alonso
Stephen Gallacher .... set pa: dailies
Vincent C. Garcia .... digital asset coordinator
Joe Gardner .... Second Unit Set PA
Luc Gavigan .... set production assistant: second unit
Gail Gostick .... additional set production assistant
Bill Graver .... storage engineer
Benjamin Greenacre .... location manager
Chris Hamilton .... production coordinator
Andrew Hammond .... accounts assistant
Rose Hancock .... previs production coordinator
Jeff Harper .... network engineer
Warren Harrington .... assistant accountant
Ash Harris .... production secretary: additional photography
Gary Alan Hawker .... armourer
Emma Hazell .... key assistant production co-ordinator
Harry Hewitt .... floor runner: daily
Cara Higgins .... runner: dailies
Kwan-Ting Ho .... production attorney
Jonny Hodgetts .... location marshall
Turner Hodsoll .... location marshall: dailies
Charlie Hopkins .... location services
Ray Horta .... Finishing Assist
Caroline Houghton .... crowd runner: second unit/additional photography
Lucy Howell .... payroll accountant: dailies
Roxanne Hughes .... streaming assistant
Benjamin Hung .... SVP & General Manager, Marvel Studios
Nigel Hyams .... webbing standby daily
Amy Irvine .... stand-in for Cobie Smulders
Tom Ivens .... Set Production Assistant
Annie Jackson .... media specialist
Craig Jamieson .... production secretary
Francesca Jaynes .... choreographer
Thomas Jerry .... technology
Holly Johnson .... assistant script supervisor
Jacob Johnston .... visual development coordinator
Rory Johnston .... production assistant: dailies
Jamie Jones .... assistant location manager
Lee Edward Jones .... child stand-in
Sam Jones .... on set computer technician
Faraby Joy .... location production assistant
Faraby Joy .... location scout/p.a. (as Famoby Abdullah)
Hilary Joyce .... assistant production accountant
Pamela Joyce .... production coordinator
Trisha Joyce .... ambulance
Gleb Kaminer .... additional voices
Alexander Kanellakos .... game designer
Waléra Kanischtscheff .... voice coach
Waléra Kanischtscheff .... voice coach: russian coach in germany
Ivan Kashdan .... locations marshall
Justin Kell .... motorcycle builder
Claire L. Kenny .... assistant accountant
Gary Kett .... proproom coordinator
Galib Khan .... set pa
Chase Kim .... adr loop group
Gayoung Kim .... first assistant accountant: Korea
Se-kwon Kim .... production assistant
Yuriana Kim .... adr/voice talent
Eduard Klarenbeek .... assistant location manager: south africa
Richard Knight .... motion capture artist
Henry Kozinski .... production assistant
Catherine Laine .... crowd production assistant: dailies: second unit
Cody Lassiter .... locations marshall
Enrico Latella .... Unit manager: Italy
Pier Laurenza .... EPK - Cambodia Unit
Thuy Le .... compositor
Emily Leach .... assistant to 2nd unit director
Ji-seung Lee .... korea unit producer
Ji-seung Lee .... unit producer: South Korea
Min Ji Lee .... location coordinator: south Korea
Eliot Lehrman .... production assistant
Jamie Lengyel .... supervising location manager
Sarah Kate Lewis .... location assistant: uk
Matt Lindquist .... voice
Eloise Loach .... production assistant
Philip Lobban .... location scout
Scott Allen Logan .... location scout
Sharon Lopez .... production coordinator: additional photography
Yolandi Ludick .... petty cash
Bettina Lyster .... production co-ordinator: Second Unit, South Africa
Angus MacDonald .... location production assistant
Irene Maffei .... location marshal dailies
Lee Philip Malin .... security cooridnator
Lucia Marasa .... Assistant Production Coordinator: Italy
Michela Marini .... key set pa
Tom Marshall .... location marshall
Norma Marie Mascia .... production coordinator: Italy
Lottie Mason .... assistant location manager
Charlotte Mason-Apps .... double: Mrs. Barnum
Edward May .... miscellanious crew
Sam May .... production assistant
Barry May-Leybourne .... health and safety advisor
Jenny Maybour .... set pa
Suzanne Mayger .... production assistant: post production
Mark Mccarron .... on-set crew
Liam McCartney .... armourer
Tim McDaniel .... set production assistant: additional photography
Michael McDermott .... assistant studio unit manager
Volney McFarlin .... Assistant (Mr. Jackson )
Dara McGarry .... production support
Brent McGee .... Stand In: Chris Evans
Randy McGowan .... technical operations executive
Hayleigh McGreene .... location marshall
Hayleigh McGreene .... production assistant
Claire McKinley .... assistant to executive producers
Fiona May McLaren .... first assistant accountant
Megan McNichol .... assistant: Kevin Feige
Robin Melville .... Supervising location manager: Italy
Dale Mercer .... assistant choreographer
Mario Mercuri .... payroll accountant assistant: italy
Dave Miller .... security manager
Elizabeth Miller .... security co-ordinator
Alessandro Minisola .... key production assistant: italy
Marco Miscione .... set production assistant
Hakeemshady Mohamed .... voice actor
Laura Moloney .... set production assistant: dailies
Gus Morse .... Location Marshall
Debbie Moseley .... accounts assistant
Boo Motjuoadi .... production coordinator: South Korea
Anne Mouli Castillo .... location marshall
Christopher Mullen .... digital assets assistant
Richard Neale .... on-set computer technician: Compuhire
Simon Nobes .... conservation consultant: uk
Ann Ormesher .... payroll accountant
David Orpheus .... set production assistant
Chris Page .... key production security
Richie Palmer .... production assistant
Eun-ji Park .... production assistant: south korea
Mitul Patel .... security
Andera Pellissier .... helicopter camera pilot
Alexander Phoenix .... systems administrator
John M. Pisani .... unit publicist
Ryan Potter .... vice president of business and legal affairs
David Powell .... location assistant: UK
Lindsey Powell .... assistant location manager
Stephen Preston .... Network & IT Technician
Lizzie Pritchard .... script supervisor: splinter unit dailies
Christian Proctor .... cash and payroll clerk
Ben Pronsky .... adr voice actor
Nicholas Reder .... Production Attorney
Lisa Riccardi .... key set production assistant: Italy
Jimmy Rich .... assistant to Robert Downey Jr
Matthew Risebrow .... Assistant Unit Manager
Sascha Robey .... technical armorer
Jay Rosenwink .... production accountant
Elena Rotatori .... production assistant
Ben Rothwell .... supervising armourer
Alida Rubens .... production accountant: south africa
Tanya Ruby .... vfx accountant
Christina Rudd .... accountant: Animal Logic
Romana Samaritani .... technical services manager
Ben Sanderson .... location production assistant
Becky Sands .... set pa: second unit
Paul Sarker .... senior production attorney
Stelio Savante .... Adr Loop Group, Adr Voice Actor, Voice: Radio Dispatch
Alex Scharf .... Digital Asset Coordinator
Jo Seager .... production assistant
Cristiano Sebastianelli .... Payroll Accountant: Italy
Faye Sewell .... standin: Scarlett Johannson
Barney Shakespeare .... set production assistant
Apurva Sharma .... production coordinator (uncredited)
Arthur Shepherd .... set production assistant
Sarah Shepherd .... dialect coach
Dean Short .... location assistant
Frank Sicoli .... production consultant
Enzo Sisti .... line producer: italy
Catherine Slater .... assistant: Andy Serkis
Matthew Slatoff .... security executive
Aaron R. Smith .... set production assistant: additional photography
Brittany Smith .... set production assistant
Robyn Snell .... locations office coordinator: South Africa
Jeff Snyder .... videoassist
Mutita Na Songkla .... production supervisor: Thailand
Camilla Southwell .... set pa: dailies
Lorraine Sperry .... unit nurse
Roy Squires .... fire safety
Alistair Steele .... accounts clerk
Chiara Stefani .... tax credit accountant: Italy
Aaron Steven .... production assistant: mr. latcham
Patrick Strapazon .... assistant: Joss Whedon
Tay Suh .... special adviser to marvel studios
Aladdin Suqi .... windows engineer
Helen Swanwick-Thorpe .... assistant production coordinator
Aurelia Thomas .... location manager
Katharine Tidy .... home economist
Paul Tomlinson .... assistant location manager: south korea
Rikki Toth .... trainer to aaron taylor-johnson
Rob Townsend .... fire safety officer
Sam Turner .... Location Marshall
Eddie Tycer .... prosthetic mould maker
Sarah Unwin .... assistant to producer: Patty Whitcher
Rina Varughese .... assistant to Louis D'Esposito
Stephanie Vaughan .... assistant production co-ordinator: 2nd Unit
Giorgio Vigna .... action vehicle coordinator assistant
Rasa Vilkaityté .... payroll clerk
Rasa Vilkaityté .... payroll clerk: Italy
Arnie Voysey .... location marshall
Patrick Waggett .... floor runner: second unit
Laura Waggott .... double: Elizabeth Olsen
Claire Walker .... picture car department co-ordinator
Donald H. Walker .... financial controller
Stephen Walsh .... assistant: Mr. Hemsworth
Samantha Warham .... assistant accountant (as Samantha Beddoe)
Alex Wayaffe .... Action Vehicle Coordinator Italy
Chris T. Weatherspoon .... production assistant: South Korea
El West .... cashier
Laurence West .... accounts assistant
Richard Wild .... weather consultant
Anthony Raman Williams .... codex vault operator
Jeff Winn .... craft service: additional photography
Jo Winter .... set production assistant
James Worlidge .... lock off pa
Aaron Worthington .... stand-in/double: Jeremy Renner
Jack Wren .... runner: dailies
Charlotte Wright .... location manager
Chanida 'Chompoo' Yasiri .... production coordinator: Bangladesh Unit
Susan Zwerman .... vfx executive producer (as Exceptional Minds [us])
Marcus Borga .... East African voice (uncredited)
James Boss .... translator: korean-english (uncredited)
Lenart Cernilogar .... hand double: chris hemsworth (uncredited)
Peter Eszenyi .... screen graphics (uncredited)
Sam Hart .... screen graphics (uncredited)
David Hicks .... screen graphics (uncredited)
Nick Hill .... screen graphics (uncredited)
Lex Lang .... voice (uncredited)
Richard Perry .... cctv sequence director (uncredited)
Ryan Rafferty-Phelan .... screen graphics (uncredited)
Martí Romances .... screen graphics (uncredited)
Cliff Simon .... ADR (uncredited)
Drago Sumonja .... adr (uncredited)
David Vendl .... accounting clerk (uncredited)
 
Thanks
Drew Goddard .... special thanks
Len Kaminski .... special thanks
Rick Loverd .... special thanks
James Schramm .... thanks (as James P. Schramm)
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
"Age of Ultron" - International (English title) (short title)
"Marvel Avengers: Age of Ultron" - USA (complete title)
See more »
MPAA:
Rated PG-13 for intense sequences of sci-fi action, violence and destruction, and for some suggestive comments.
Runtime:
141 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »

Did You Know?

Trivia:
Character screen times:
  • Captain America - 50:25.
  • Iron Man - 45:34.
  • Black Widow - 33:07.
  • Bruce Banner/The Hulk - 28:03.
  • Quicksilver - 26:43.
  • Hawkeye - 19:56.
  • Thor - 14:18.
  • The Vision - 8:41.
See more »
Goofs:
Continuity: (at around 1h 26 mins) When Scarlet Witch is telling Captain America that "Ultron can't tell the difference between saving the world and destroying it" her head tilts unnaturally from left to right between shots.See more »
Quotes:
[first lines]
Strucker:[on PA system] Report to your stations immediately. This is not a drill. We are under attack!
See more »
Soundtrack:
Themes from Marvel's The AvengersSee more »

FAQ

What easter eggs or references to other films are there?
Does Hank Pym appear in this movie?
Where did the huge Vibranium rod/column go when the city collapsed?
See more »
6 out of 8 people found the following review useful.
What a Shame, we live where Studio's take control, 26 April 2016
Author: Sam smith (sam_smithreview) from London, Englad

being a huge Marvel fan, and also Josh Whedon fan I was super excited for him to come back and do another Avengers movie. The first film was pretty brilliant. But with this film, Whedon wasn't given much air to breathe, with constant Studio interference and orders of certain shots to be re- done, or scrapped if not worse. Put in.

So, you thinking why is this film so bad, if you are a fan, you should love it. Well the film changes pace, very quickly and abruptly, which is a poor sign of movie making. The Characters do not act like they would usually act in the same scenario, the progression of the story is all over the place, Scene's that just have no weight or meaning to the film, but in there because it looks cool or is setting up another independent super hero movie, the Villain that is so smart, but doesn't use the internet and his ability to control everything just to wipe out everybody, but rather has this ridiculously stupid plan. The Hero's that are suppose to be smart, intelligent and some what Spanish do not see all of the stupid plot hole that get infiltrated.

The fighting was also a problem for me, it was the same. Once you saw it in the first Avengers, you see exact same thing in the second one too, and it doesn't even change a little.

Overall, this film is bunched up due to the constant interference by Studio as Josh has stated so many times now.

Was the above review useful to you?
See more (1107 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Avengers: Age of Ultron (2015)
Recent Posts (updated daily)User
One of the better superhero movies to watch. Amishelvis1
Got better after seeing Civil War.. mills71
Did it take anyone two or more viewings to like this? The Colourful Jester
Do the avengers know about Thanos? petr-varak
so EPIC!!!!! jointerceptor
Spader was FANTASTIC Greatnessbypain
See more »

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.