Edit
Mission: Impossible - Rogue Nation (2015) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Christopher McQuarrie

Writing Credits  

Christopher McQuarrie ... (screenplay)
 
Christopher McQuarrie ... (story) and
Drew Pearce ... (story)
 
Bruce Geller ... (television series)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
...
...
Lauren
...
Prime Minister
...
...
...
A400 Pilot
...
A400 Pilot
...
A400 Crewman
...
...
Chairman
...
Senator
Patrick Poletti ...
Senator
Martin Cochrane ...
Senator
David Peart ...
Senator
...
Janik's Sentry (as Barnabas Reti)
Ash Merat ...
Janik's Sentry
...
IMF Operator
...
Officer Assassin
...
Flautist Assassin
...
Opera Lighting Technician (as Eva Marie Becker)
...
Opera Lighting Technician
Jesus Alvarez ...
Caláf
...
Turandot
James Cleverton ...
The Mandarin
Martin Nelson ...
Altoum
James McOran Campbell ...
Ping
Tom Lowe ...
Pang
Nicholas Sharratt ...
Pong
Nicholas Lupu ...
Conductor
...
Opera Stage Manager
...
Opera Director
Benjamin Plautz ...
Opera Staff
...
Opera Security
Daniela Nitsch ...
Opera Security
Carola Neiderhuber ...
Opera Police
Tim Breyvogel ...
Opera Police
...
Opera Police
...
Opera Police
Rupert Wickham ...
Chancellor
...
Chancellor's Wife
Peter Stark ...
Chancellor's Security Aide
...
Chancellor's Security Aide
...
Saif
Robert Luckay ...
Lane Bodyguard
Tarrick Benham ...
...
Rachel Handshaw ...
Drone Technician
Julian Moore Crook ...
Drone Technician
...
...
Power Plant Guard
Volkan Ay ...
Power Plant Guard
...
Power Plant Guard
...
Power Plant Security
...
Power Plant Security
Shamir Dawood ...
Control Lab Technician
...
Control Lab Technician
...
Control Lab Technician
Noor Dillan-Night ...
Control Lab Technician
...
Lead Biker
...
CIA Jet Agent
...
CIA Jet Agent
Georgina Redhead ...
Prime Minister's Wife
...
Prime Minister's Bodyguard
...
Prime Minister's Bodyguard
...
Auctioneer
Rest of cast listed alphabetically:
Bradley Wj Miller ...
Sofia Abbasi ...
Cafe Guest / Pedestrian (uncredited)
Thomas Anton ...
Press Photographer (uncredited)
...
Charity Event Guest (uncredited)
Barry Ashton ...
US Senator (uncredited)
...
CIA Agent (uncredited)
Will Austin ...
US Embassy Marine #1 (uncredited)
Raj Awasti ...
BMW Driver (uncredited)
...
CIA Technician (uncredited)
Dolly Ballea ...
C.I.A Agent / Train Passenger (uncredited)
Richard Banks ...
CIA Agent (uncredited)
Francesca Bennett ...
Opera Audience (uncredited)
Laura Bernardeschi ...
Passers-by at a Tube Station (uncredited)
Kheira Bey ...
Passerby - London (uncredited)
...
Soldier (uncredited)
Jae Bireley ...
Man Falling Off Bridge #4 (uncredited)
Marlon Boess ...
Street Musician (uncredited)
Sal Bolton ...
Train Commuter (uncredited)
...
Polizei / Opera Guest (uncredited)
Ait ben Azzouz Brahim ...
Drone Pilot (uncredited)
...
Cafe Guest (uncredited)
...
Cafe Passerby London (uncredited)
David Burge ...
Commuter (uncredited)
...
Belarusian Soldier (uncredited)
...
Passerby (uncredited)
...
Soldier (uncredited)
Eric Coco ...
Prime Minister Security (uncredited)
...
CIA Agent (uncredited)
Stephen Colledge ...
Havana Ops (uncredited)
Mark Christopher Collins ...
Belarus Guard (uncredited)
Brooke Conroy ...
Belarus Soldier (uncredited)
...
Hot Dog Vendor (uncredited)
Pamela Betsy Cooper ...
CIA Agent (uncredited)
...
Chancellor's Aide (uncredited)
...
Commuter (uncredited)
...
Belarus (uncredited)
...
Commuter (uncredited)
Jason Ebelthite ...
CIA Agent J. Scott (uncredited)
...
Moroccan Dignitary (uncredited)
...
CIA agent (uncredited)
David Few-Cooper ...
Commuter (uncredited)
...
Commuter (uncredited)
...
Gate Guard (uncredited)
Colin Goodwin ...
CIA Analyst (uncredited)
...
CIA Agent (uncredited)
...
Commuter (uncredited)
...
Agent (uncredited)
Chris Groundsell ...
CIA Agent (uncredited)
Guna Gultniece ...
Opera Guest (uncredited)
Salem Hanna ...
CIA Agent (uncredited)
Daniel Harland ...
Opera Guest (uncredited)
...
Cafe Guest (uncredited)
...
CIA Agent (uncredited)
...
Charity Event Guest (uncredited)
...
Agent (uncredited)
Kornelia Horvath ...
Passer-by in London (uncredited)
...
Guest (uncredited)
David Howkins ...
Auction Attendee (uncredited)
...
Soldier (uncredited)
Alex Jaep ...
Waiter (uncredited)
...
Passerby in Vienna (uncredited)
...
US Marine Jones (uncredited)
...
Passer By (uncredited)
Rajesh Kalhan ...
Businessman (uncredited)
Attila G. Kerekes ...
Passer-by (uncredited)
Denis Khoroshko ...
Belarus Soldier Petrenko (uncredited)
Hrvoje Klecz ...
Theater Guest (uncredited)
...
Charity Event Guest (uncredited)
Oliver Leitsberger ...
Subway Passenger (uncredited)
...
CIA Agent (uncredited)
Simone Liebman ...
Charity Event Guest (uncredited)
Wesley Lloyd ...
CIA Agent (uncredited)
Saif Lone ...
Moroccan Security Guard / Scientist / Factory Worker (uncredited)
Joanne Manchester ...
Charity Event Guest (uncredited)
...
Embassy Tech 1 (uncredited)
Christopher Marsh ...
Businessman / Passerby (uncredited)
...
Opera Chorus Tenor (uncredited)
Martyn Mayger ...
Commuter (uncredited)
Stephen McDade ...
Commuter (uncredited)
Pete Meads ...
CIA Agent (uncredited)
...
Prime Minister's Bodyguard (uncredited)
...
CIA Supervisor (uncredited)
Celina Nessa ...
VIP Guest (uncredited)
Shaun Newnham ...
Passerby (uncredited)
Dina Nielsen ...
CIA Agent (uncredited)
...
Cafe Guest (uncredited)
John E O'Grady ...
Prime Minister's Bodyguard (uncredited)
Rex Osafo-Asare ...
Evening Guest (uncredited)
...
London Waiter (uncredited)
Tim Packham ...
Passer-by (Fleet Street) (uncredited)
Antonio Piras ...
Opera Chorus - Agent (uncredited)
...
Passerby (uncredited)
...
Biker (uncredited)
Adam Rabinowitz ...
Train Commuter (uncredited)
Ricky Rajpal ...
Station Staff (uncredited)
...
CIA Agent (uncredited)
David G. Robinson ...
Businessman (uncredited)
...
Moroccan Bar Patron (uncredited)
Mark Ryder ...
Charity Event Guest (uncredited)
...
Lane Henchman (uncredited)
Pete Sepenuk ...
IMF Agent Tom Stark (uncredited)
...
Commuter (uncredited)
Janette Sharpe ...
Passerby (uncredited)
Ruth Shaw ...
Commuter (uncredited)
Peter Stanford ...
Londoner (uncredited)
A.k. Steppa ...
Cafe Guest (uncredited)
Anna-Marie Sullivan ...
Opera Staff (uncredited)
...
Janik Henchmen 1 (uncredited)
...
CIA Agent (uncredited)
Georgie-May Tearle ...
Charity Event Guest (uncredited)
Tony Tennant ...
SEAL Team 6 Member (uncredited)
...
Soldier (uncredited)
Mike van den Dobbelsteen ...
VIP Guest (uncredited)
...
Agent Doran (uncredited)
Romeo Visca ...
Belarus Guard (uncredited)
Kyle Viveiros ...
CIA Agent (uncredited)
...
Businessman (uncredited)
Tony Paul West ...
Suspect at Opera (uncredited)
...
CIA Agent (uncredited)
...
Opera Guest (uncredited)
...
Stewardess (uncredited)
Miroslav Zaruba ...
Vienna Policeman (uncredited)
Tatiana Zarubova ...
VIP Guest (uncredited)
...
Opera Guest (uncredited)
...
Stephen Adams (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

J.J. Abrams ... producer
Zakaria Alaoui ... line producer: Morocco
Bryan Burk ... producer
Tom Cruise ... producer
David Ellison ... producer
Dana Goldberg ... produced by
Don Granger ... producer
Thomas Hayslip ... associate producer
Helen Medrano ... associate producer
Jake Myers ... executive producer
Maricel Pagulayan ... associate producer
Daniel M. Stillman ... line producer: Morocco (as Danny Stillman)

Music by 

Joe Kraemer

Cinematography by 

Robert Elswit

Film Editing by 

Eddie Hamilton

Casting By 

Mindy Marin
Mounir Saguia ... (Morocco)
Lucinda Syson

Production Design by 

James D. Bissell

Art Direction by 

Andrew Bennett
Steve Carter
Amanda Dazely ... (as Amanda Leggatt)
Matthew Gray
Aziz Hamichi
Paul Inglis ... supervising art director
Florian Reichmann
Helen Xenopoulos

Set Decoration by 

John Bush
Abdenabi Izlaguen
Gena Vazquez ... (uncredited)

Costume Design by 

Joanna Johnston

Makeup Department 

Francesco Alberico ... hair stylist
Lucy Allen ... hair stylist: second unit
Cesar Alonso ... makeup effects technician
Oonagh Bagley ... makeup trainee: crowd dailies
Zoe Clare Brown ... make-up & hair artist
Punam Chhatralia ... standby optician
Satinder Chumber ... prosthetic makeup artist
Robb Crafer ... makeup and hair: dailies
Rose Crocker ... junior hair and make up artist
Salima Oulad Dahhou ... makeup department head
Sam Dopona ... additional makeup artist
Martin Geisler ... assistant hair crowd coordinator
Andrea Hanke ... makeup artist: Austrian Crew
Camilla Kirk-Reynolds ... makeup artist
Ailbhe Lemass ... key make-up & hair (as Alibhe Lemass)
Wolfgang Lindenhofer ... crowd make up and hair artist: vienna
Kristyan Mallett ... prosthetic makeup artist
Nuria Mbomio ... make-up/hair artist: crowd / makeup and hair artist: crowd
Kirsty Mcqueen ... makeup artist
Sarah Monzani ... hair department head / makeup department head
Alice Moore ... Makeup and Hair Junior
Alexander Moser ... additional hair stylist
Hannah Ovenden ... makeup artist (as Hannah Serjeant)
Ronnie Radbourne ... crowd hairdresser
Jacqui Rathore ... hair stylist
Lacey Rixson ... junior crowd hair and makeup daily
Bouchra Sakhi ... head makeup artist: Morocco
Daniela Skala ... hair supervisor: Austria / makeup supervisor: Austria
Julia Vernon ... hair stylist
Michael White ... hair stylist
Christine Whitney ... hair stylist (as Chrissie Whitney)
Natascha Zenig ... additional makeup artist: Austria
Peter Tindall ... makeup effects technician: mold department (uncredited)

Production Management 

Ali Bakkioui ... production manager
Chris Brock ... unit production manager
Nick Fulton ... Production Manager (Vienna)
Charlie Hayes ... unit manager: morocco
Thomas Hayslip ... unit production manager
Gerhard Rupp ... production manager: Vienna
Donald Sabourin ... production manager: pickup photography
James Smith ... production manager: second unit
Skye Stolnitz ... production supervisor
Xi Alex Zhang ... Executive Assistant to Zhang Qiang

Second Unit Director or Assistant Director 

Tarik Ait Ben Ali ... first assistant director: second unit, Morocco
Badr Balafrej ... assistant director
Thomas Bassett ... set pa: Second unit
Ali Benchekroune ... set pa
Mehdi Bouzoubaa ... trainee assistant director
Tom Browne ... floor second assistant director: second unit
Scott Bunce ... second assistant director: second unit
Mark Cockren ... third assistant director: stunts/picture vehicles
Maguy R. Cohen ... second assistant director: second unit
Lucy Cover ... second assistant director: crowd morocco
Katharina Dietl ... cast set pa: vienna
Jonny Eagle ... additional third assistant director
Jake Edwards ... assistant director: daily
Yann Mari Faget ... second assistant director: Morocco
Fraser Fennell-Ball ... second assistant director
Dominic Fysh ... first assistant director: second unit
Kay Gertler ... production assistant
Tommy Gormley ... first assistant director
Karima Guennouni ... second assistant director: second unit, Morocco
Ahmed Hatimi ... first assistant director: Morocco
Toby Hefferman ... first assistant director
Marie-Therese Hildenbrandt ... second second assistant director: crowd vienna
Caroline Kaempfer ... third assistant director: crowd - Vienna
Teariki Leonard ... assistant director
Andy Madden ... 2nd assistant director: set
Michela Marini ... base pa: Second Unit
Grace McInnes ... base pa
Andrew Thomas Mckenzie ... assistant director
Adam Morris ... first assistant director: vfx unit - Vienna
Tom Mulberge ... crowd second assistant director
Ryan Newberry ... third assistant director: second unit
Susanne Nowotny ... first assistant director: Vienna
Emily Perowne ... second assistant director
Jason Rickwood ... third assistant director
Ed Ripley ... set pa: second unit
Azzedine Riyad ... third assistant director: second unit, Morocco
Rickie-Lee Roberts ... third assistant director: rowd/Pic Vehicle: Vienna
Jack Scarisbrick ... assistant director: daily
Abbie Sheridan ... set pa
Gregg Smrz ... second unit director
Tom Turner ... set pa
David Wagner ... second assistant director: action vehicles
Tom White ... first assistant director: underwater sequences / key second assistant director
Khalil Zghayou ... second second assistant director: Morocco

Art Department 

Andrew Ainscow ... props
Graham Antill ... charge hand painter
Laura Barden ... art department assistant
John Botton ... props
Will Botton ... props
Mark Lambert Bristol ... storyboard artist
Ken Burnett ... props
Jeni Campbell ... assistant sculptor
Stephen Conway ... props
Sarah Elizabeth Daily ... dressing props
Callum Davison ... greensman
Jonas De Ro ... concept artist
Julia Dehoff ... props draughtsman
Mark Dowling ... scenic painter
Adriaan Engelbrecht ... props
Gill Farr ... production buyer
Dave Fisher ... chargehand stand-by props
Dean Fisher ... stand-by props
Dean Ford ... prop maker
Sami Gaidi ... set decoration fixer
Clara Gomez del Moral ... junior draughtsperson (as Clara Gomez)
Joseph Harlow ... prop modeller
Robert Hochstoeger ... assistant art director
Roger Holden ... key greensman
Will Holden ... chargehand greensman
Thomas Jones ... mouldmaker: props
Helen Koutas ... graphic designer
Gary Lambert ... stand-by rigger
Charles Leatherland ... assistant art director
Enid Löser ... dressing props buyer
Tony Marks ... charge hand carpenter / supervising carpenter
Joe Mason ... art department assistant
Alice Mayhew ... art department assistant
William McCann ... art department assistant
Christian McDonald ... daily storeman
Ryan McPhail ... painter
Garry Moore ... stand-by carpenter
Neil Murrum ... chargehand dressing prop
Anthony Owen ... carpenter
Richard Palin ... director: computer graphics
Michael Parkin ... props
Nick Pelham ... storyboard artist
Josh Polley ... chargehand dresser
Mitch Polley ... props
Peter Popken ... concept artist
Clare Porritt ... assistant buyer
Rachid Quiat ... assistant art director
Anita Rajkumar ... junior draughtsman
Daren Reynolds ... standby prop (second unit)
Amin Rharda ... set designer: morocco
Quinn Robinson ... assistant art director
James Rothwell ... animatic editor
Richard Rowntree ... additional greens / additional greens: Palmbrokers
Lucien Sands ... props
Chris Seddon ... drapes master
Mark Sindall ... dressing props: dailies
Aine Smith ... assistant set decorator
Sophie Tarver ... props
Chloe Taylor ... assistant graphic designer
Fred Taylor ... rigger
Jim Taylor ... plasterer
Ty Teiger ... property master
Caitlin Thompson ... assistant buyer
Daniel Thompson ... carpenter
Chris Tooth ... graphic designer
Ed Turner ... set decorator: Morocco
Richard Van Den Bergh ... key prop maker
Kirsty Vogel ... art department coordinator
Dan Walker ... concept artist
Stuart Walpole ... chargehand standby prop: second unit
Brigitte Ward-Holmes ... production buyer
Darrell Warner ... arts department
Oscar Watts ... stand-by props
John Whitby ... carpenter
Peter Eszenyi ... screen graphics (uncredited)
Michael Gillespie ... construction administrator (uncredited)
Sam Hart ... screen graphics (uncredited)
David Hicks ... screen graphics (uncredited)
John C. Hill ... computer graphics designer (uncredited)
Nick Hill ... screen graphics (uncredited)
Oskars Pantelejevs ... junior model maker (uncredited)
Ryan Rafferty-Phelan ... screen graphics (uncredited)

Sound Department 

Andrew Caller ... sound mix technician
Simon Chase ... supervising ADR editor
Siddharth Dubey ... assistant sound editor
Lloyd Dudley ... boom operator: dailies
Gibran Farrah ... post sound assistant
Amy Felton ... assistant dialogue editor
Steve Finn ... boom operator
Samir Foco ... sound effects editor
Glen Gathard ... foley mixer
Judah Getz ... adr mixer
Chris Giles ... additional sound
Peter Gleaves ... adr mixer
Peter Hanson ... foley editor
Sue Harding ... foley artist
Alistair Hawkins ... sound effects editor
Justin Herman ... dolby atmos engineer
Eilam Hoffman ... sound effects recordist
Luke Hollingworth ... boom operator: second unit
Rob Killick ... dialogue editor
Andrea King ... foley artist
Nick Kray ... adr mixer
Gilbert Lake ... re-recording mixer
Jed Loughran ... sound effects editor
David Mackie ... assistant sound editor
James Mather ... supervising sound editor
Ben Meechan ... sound effects editor
Ronnie Mukwaya ... sound mix assistant
Chris Munro ... sound mixer
Paul Munro ... sound mixer: second unit
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
Anthony Ortiz ... boom operator
Kevin Penney ... foley editor
Mike Prestwood Smith ... re-recording mixer
Nina Rice ... boom operator splinter unit
Jemma Riley-Tolch ... assistant foley mixer
Karym Ronda ... second unit sound mixer
Jack Stew ... foley artist
Jason Swanscott ... foley artist
Michael Lee Taylor ... boom operator: second unit
Oskar von Unge ... sound mix technician
Dave Wilson ... adr mixer
Nourdine Zaoui ... boom operator
Vikram Biswas ... sound editor (uncredited)
Robert Karlsson ... dolby sound consultant (uncredited)

Special Effects by 

Ait Fougdal Belaid ... special effects technician
Jonathan Bickerdike ... special effects technician
Daniel Burnett ... special effects technician
John Carlucci ... special effects technician
Terry Chapman ... special effects technician
Ryan Conder ... senior special effects technician
Lenny Dalrymple ... special effects technician
Sam Dean ... special effects technician
Michael Durkan ... senior special effects technician
David Ford ... senior technician
Belaid Fougdal ... special effects foreman
Oliver Gee ... special effects technician
Darrell Guyon ... special effects floor supervisor
Stephen Hutchinson ... special effects 2nd unit floor supervisor
Sophie Hutton ... assistant coordinator
Joe Judd ... special effects engineer
Jamie Lyn Kackert ... special effects purchaser
Michael Kay ... special effects technician
Jess Lewington ... special effects coordinator
Stuart Lovelock ... special effects trainee
Jeremy Lovett ... special effects workshop supervisor
Roger Mann ... special effects senior technician
Jason Marsh ... senior sfx technician
Julian Marsh ... senior special effects technician
Phillip S. Martin ... special effects technician
Jason McCameron ... special effects
Joe Montenegro ... special effects technician
Luke Murphy ... special effects lead senior technician
Jalila Otky ... special effects coordinator/buyer: Morocco locations
Hanin Ouidder ... special effects technician
Steven Pancake ... special effects technician
Joe Perez ... special effects technician
Arnold Peterson ... special effects lead
Dave Poole ... senior special effects technician
Elia P. Popov ... special effects supervisor
Max Schoonraad ... special effects mould maker
Lucia Serpini ... special effects office assistant
Darren Shearwood ... special effects technician
DJ Silva ... special effects technician
Dominic Tuohy ... special effects supervisor
Tony Turner ... special effects senior technician
George Waite ... special effects technician
Chris L. Ward ... special effects technician
Kevin Wescott ... special effects technician
Bryan Wohlers ... special effects technician

Visual Effects by 

Jérémie Abrial ... modeller
Pranay Agarwal ... digital compositor: double negative
Carmine Agnone ... lead matchmove artist: One of Us
Africa Aguirre Martín ... studio data management: double negative
Evrim Akyilmaz ... visual effects artist: Double Negative
Kaevski Aleksandar ... matchmove: fx3x
Maxwell Alexander ... paint/prep artist: Double Negative
Antony Allen ... compositor
Nitin Amin ... digital compositor
Christopher Anciaume ... visual effects
Kris Anderson ... digital compositor
Declan Andrews ... roto artist: Double Negative
Mario Anger ... visual effects artist
Sagar Aphandkar ... prep/paint artist
Khan Arbaz ... matchmove artist
Oliver Atherton ... compositing supervisor: Double Negative Singapore
David Aulds ... compositor
Vincent Aupetit ... previs supervisor
Nithin Babu ... visual effects artist: digital artist: Double Negative
Eric Bachtiar ... studio data assistant
Matthew Badham ... additional data wrangler: dailies
Fiorenza Bagnariol ... digital film bureau
Michael John Baker ... roto/prep artist: Double Negative
Priyanka Balasubramanian ... visual effects producer: BOT VFX
Michael Jeff Baldemoro ... digital compositor: Double Negative
Judy Barr ... digital compositor
Manuel Barrero ... digital compositor: double negative
Susanne Becker ... digital compositor: Double Negative
Uttham Bhalaykar ... roto prep
Indranil Bhattacharya ... 3d modeller
Davide Bigotto ... matchmove artist: One of Us
Sabina Bihlmaier ... digital compositor
Martin Bohm ... visual effects artist: Double Negative
Chloe Bostian ... digital compositor
Jonathan Bot ... senior compositor: Double Negative
John Bowers ... compositor
Andre Braithwaite ... animator
Scott Brindley ... matchmove artist: double negative
Colin P. Brown ... colourist
James Burr ... previsualization artist
Thomas J. Burton ... technical director
Steven Bussey ... screen graphics designer: Spov
Ignacio Caicoya ... compositor: Double Negative
Daniel Cairnie ... digital compositor: Double Negative
Earle Stuart Callender ... Bidding Producer: One of Us
Luca Cantani ... animator: double negative
Jacob Carlsson ... digital compositor
Lucas Carracedo ... digital compositor
Brendan Carroll ... visual effects artist
Dmitrijs Cernagovs ... assistant technical director
Caroline Chai ... roto/prep
Gregory Chalenko ... senior compositor: Double Negative
Balaji Chanda ... digital compositor: visual effects
Abhisek Chatterjee ... character td: double negative
Abhishek Chauhan ... visual effects editor: prime focus
Arvind Chaurasiya ... visual effects editor: prime focus
John Abraham Chempil ... digital compositor: double negative
Dhirendra Chhatpar ... visual effects dailies editor
Wally Chin ... senior paint artist
Caleb Choo ... tracking supervisor: Double Negative Singapore
Bun Yue Choy ... digital compositor: Double Negative
Kenneth Chua ... machmove artist: double negative
Martin Ciastko ... compositor
David Clifton ... visual effects artist
Adam Collins ... matchmove artist: Double Negative
Natalie Cooke ... visual effects coordinator: Double Negative
Philippe Corne ... digital compositor: Double Negative
Francesco Cosatti ... digital compositor: Double Negative
Jaume Creus ... digital compositor: Double Negative
Sarah Cripps ... visual effects line producer
Oliver Cubbage ... cg supervisor
Nicole D'Cotta ... roto lead: double negative
Nick Dacey ... senior visual effects editor: Double Negative
Danish Davis ... digital compositor
Bharat De ... cg and compositing supervisor
Francesco Dell'Anna ... digital compositor: Double Negative
Taylor Dempsey ... rotoscope artist: double negative
Marie Victoria Denoga ... compositor
Santosh Kumar Dey ... Matchmove & RotoAnim Artist: Double Negative India
Ujwal W. Dhankute ... digital compositor
Ivano di Natale ... prep artist
Menno Dijkstra ... effects technical director: Double Negative
Gawade Dipti ... effects technical director
Rosie Draper ... on set assistant/matchmove artist: Double Negative
Stéphanie Dubé ... senior texture artist
Margaux Durand-Rival ... lead previs artist: The Third Floor
Colin Eade ... prep/cleanup artist: double negative
David Emeny ... digital compositor
Sze Jia Eng ... visual effects coordinator
Rao Eshwar ... digital compositor
Struan Farquhar ... visual effects editor
Cranston Fernandes ... roto prep artist: Double Negative
Jessica Fernandes ... art department producer
Oniel Fernandes ... lead compositer
Catarina Ferreira ... paint/prep artist: double negative
Lee Fisher ... witness camera operator: double negative
Mattias Forsström ... sequence supervisor
Paul J. Franklin ... on set Visual Effects Supervisor
Dave Freeman ... concept artist: double negative
Ludovic Fregé ... digital compositor: One Of Us
Akash Gade ... visual effects artist: prime focus
Ed Gammie ... roto artist: double negative
Prag Gargatte ... compositor: double negative
Sanchit S. Gavale ... Visual Effects Compositor
Mohamed Ghouse ... digital compositor: Double Negative
James Gibson ... roto artist: double negative
Matthew Glen ... visual effects editor
Michelle Goh ... compositor: Double Negative
Ankit Gokani ... visual effects coordinator
Harrison Goldstein ... visual effects line producer: Double Negative
Catarina Gonçalves ... assistant colourist: Double Negative
Dan Goodwin ... pipeline technical director
Arushi Govil ... visual effects coordinator / visual effects coordinator: prime focus
John Gresko ... matchmove artist
Alison Griffiths ... visual effects coordinator: One of us
Jakub Grygier ... digital matte painter
Vikas Gusain ... senior prep artist
Kee-Suk 'Ken' Hahn ... visual effects supervisor
Anas Haidar ... visual effects assistance
Peter Hardy ... visual effects artist
Mick Harper ... effects artist: Double Negative
Syuhada Hassan ... visual effects coordinator
James Paul HattSmith ... compositor: double negative
Ryan Jefferson Hays ... screen graphics
Yasemin Hepguler ... compositor
Sam Horgan ... assistant colourist: Double Negative
Chris Huland ... visual effects artist: double negative
Chris Hunter ... previs editor
Drew Huntley ... digital compositor
David Hyde ... effects supervisor
Praveen Ilangovan ... pipeline technical director: double negative
Sonia Alexia Ioannou ... matchmove artist: Double Negative
Omkar Iyer ... visual effects editor: prime focus
Matthew Jacques ... compositor
Neh Jaiswal ... vfx line producer
Victoria James ... senior visual effects editor: Double Negative
Jack Jenkins ... roto artist: Double Negative
Guanglei Jia ... visual effects artist
Helen Johnson ... visual effects artist
Luc Julien ... 2D Sequence Supervisor: Double Negative
Sanghyun Jung ... digital compositor
Mark Justison ... compositor
Dinesh K. Bishnoi ... matchmove lead: Prime focus
Vivek Karmarkar ... compositor: double negative
Mohsin Kazi ... digital compositor: double negative
Matthew Kee ... matchmove lead: Double Negative
Jack Kersey ... matchmove supervisor: Double Negative
Kristof Kiraly ... enviroment technical director
Alexander Kirk ... digital matte painter
Stewart Kojima ... visual effects coordinator
Remko Kram ... digital compositor: Double Negative
E. Suresh Kumar ... matchmove lead
Praveen Kumar ... Matchmove Artist: DNEG/Prime Focus
Vishal Kushwah ... digital compositor
Joshua LaCross ... compositing supervisor
Jacopo Landi ... digital compositor: One Of Us
Matthew Leach ... r&d
Sun Lee ... matte painter: Lola VFX
Luke Letkey ... 2D Sequence Supervisor: double negative
Fangfei Li ... digital compositor
Wayne Lim ... matchmove artist: Double Negative
Kew Lin ... roto/prep artist: Double Negative
Konstantin Listratov ... fx td
Melvin Lopes ... compositor
Zoe Lord ... texture artist
Boon Hean Low ... r&d engineer
Tony Lyons ... compositor: double negative
Jayesh Makwana ... lighting technical director: Double Negative
Hadrien Malinjod ... compositor: in-house
Chor Man ... vfx assistant
Liz Mann ... visual effects coordinator
Jan Maroske ... compositing sequence supervisor: Double Negative
Dominic Martin ... digital artist
Fran Martinez ... digital compositor: double negative
Nirmaljeet Singh Matharu ... texturing artist: double negative
Tim McGovern ... visual effects supervisor: Double Negative - Prime Focus, Mumbai
Michelle McKeating ... Roto Artist - Double Negative
Genevieve McMahon ... previs production manager: The Third Floor
Himanshu Meena ... Senior Matchmove Artist
Rosanna Mennear ... visual effects line producer: double negative
Emma Middlemiss ... animation producer: Spov
Djordje Milasinovic ... digital compositor: Double Negative
Marko Milicevic ... lead compositor: Double Negative
Simon Mills ... senior visual effects coordinator
Leela Sankar Miriyala ... Matchmove Artist: Prime Focus
Nafisah Mohamed ... matchmove artist: Double Negative
Vikram Mohan ... matchmove lead
Jeanette Monero ... compositor: One Of Us
David Moraton ... effects technical director: double negative
Daniel Moreno ... digital compositor: double negative
Fernanda Moreno ... digital artist
Thomas Morgan ... matchmove supervisor
Vicky Morris ... visual vffects line producer
Vamsi Krishna Mudraboina ... digital matte painting artist
Saurabh Nandedkar ... digital compositor
Amit Narwani ... matchmove artist: double negative
Livi Naylor ... visual effects coordinator: Double Negative (as Olivia Naylor)
Dan Neal ... cg supervisor: double negative
Aaron Noordally ... prep/paint artist
Csaba Novak ... compositor
Jim O'Hagan ... digital compositor: Double Negative
Carine Ong ... visual effects coordinator: double negative
Jonathan Opgenhaffen ... concept artist
Alban Orlhiac ... environment td: double negative
Graham Page ... compositing supervisor
Maricel Pagulayan ... visual effects producer
Suneel Kumar Palla ... visual effects artist: digital artist
Dhananjay Parab ... visual effects editor: prime focus
Dominic Parker ... visual effects supervisor: One of Us
Ellis Parry ... machmove artist: double negative
Abhijit Parsekar ... animator
Stuart Partridge ... senior compositor
Bhavik B. Patel ... prep artist: double negative visual effects / roto artist: double negative visual effects
Nikul Patel ... photogrammetry supervisor
Harshal Patil ... Camera Tracking and Matchmove artist
Dan Pearson ... lead data wrangler: second unit
Robert D. Pearson ... visual effects artist
Laurie Pellard ... visual effects
Philip Pendlebury ... studio: double negative
Rachael Penfold ... visual effects executive producer: One of Us
Yordan Petrov ... matchmove artist
Kim Phelan ... visual effects producer: One of Us
Kate Phillips ... visual effects producer: Double Negative
Kilou Picard ... visual effects producer
Alessandro Pieri ... prep/paint artist: Double Negative
John Polyson ... visual effects editor: Lola VFX
Andrew Poole ... visual effects editor: Double Negative
Suyog Pore ... digital compositor: Prime Focus World
Becky Pownall ... senior visual effects coordinator
Donna Poynton ... prep supervisor: Double Negative (as Donna Feek)
Nestor Prado ... look development
Khatal Prajakta ... compositor: Double Negative
Vivek Pundir ... production manager: rpm
Simon Pynn ... matchmove supervisor: double negative
Nitin Raja ... visual effects editor: prime focus
Jagannadham Rajana ... visual effects artist
Mayec Rancel ... effects technical director
Leo Recompsat ... previs artist: The Third Floor Inc
Julien Record ... digital compositor
Richard R. Reed ... compositing sequence supervisor
Tyagi Reetuj ... compositor: Double Negative
Kazia Roach ... digital compositor: double negative
Adam Roche ... digital effects artist
Natalie Rocks ... matchmove artist: Double Negative
Antonio Rodríguez Díaz ... compositor
Lad Rohit ... generalist td
Tara Roseblade ... digital compositor
Akash Roy ... vfx coordinator
Ashley Ryan ... lead compositor: double negative
Olivier Ryard ... digital compositor
Sajeev Sadanandan ... matchmove lead
Sajeer Abdul Salam ... digital compositor: double negative
Thomas Salama ... Lead Compositor: Double Negative
Rhys Salcombe ... 3d sequence supervisor: Double Negative
Alessandro Salis ... digital compositor
Matthew Salisbury ... animator: double negative
Olov Samuelsson ... compositor: Double Negative
Robin Saxen ... visual effects consultant
Jason Adam Schaefer ... compositor
David Schott ... digital compositor: Double Negative
Patrick Schuler ... fx technical director
Shaun Scott ... senior lighting technical director: Double Negative
Amanda Seah ... matchmove artist: Double Negative
See Shae Lyn ... compositor
Foad Shah ... digital compositor
Jimit Shah ... background preparation artist
Upasana Shanker ... compositing artist: Double Negative
Aurora Shannon ... colour assist
Satyendra Sharma ... prep artist: prime focus
Greg Shimp ... paint and roto
Aleksei Sidorenko ... digital compositor / digital compositor: Double Negative
Jia Yi Siew ... roto/prep artist: double negative
Romain Simonnet ... matte painter: Double Negative
Abhishek Singh ... digital compositor
Mrityunjay Singh ... Digital Compositor: Double Negative
Matthew Smart ... pre-viz & layout
Jessica Clare Smith ... digital compositor
Cameron Smither ... digital compositor
Bojana Solomonova ... visual effects producer
Jim Steel ... senior digital compositor: Double Negative
Thomas R. Steiner ... digital compositor
Ken Stewart ... digital compositor
Quentin Sur ... previs artist
Robert Szabo ... roto & prep artist
Chris Tay ... prep artist: Double Negative
Marios Theodosi ... flame artist
Olivier Thibaut ... research and development: Double Negative
Joseph Thomas M. ... matchmove artist: Double Negative
Abraham Thomas ... visual effects editor: prime focus
Mark Tica ... digital compositor: Double Negative
Shermaine Toh ... prep artist: Double Negative VFX
Samantha Tracey ... visual effects production supervisor: Double Negative
Taylor Tulip-Close ... lead data wrangler
Phil Tunnicliffe ... pipeline technical director
Niki Turpin ... lead compositor: Double Negative
Parikshit Tyagi ... compositor: double negative
Shraddha Uppu ... roto artist: double negative
Bojan Valjak ... matchmove
Lies Veldeman ... digital compositor: double negative
David Vickery ... visual effects supervisor
Pau Viladot ... digital compositor
Aleksandar Vishemirski ... visual effects supervisor
Sachin Vishwas ... digital compositor: prime focus
Adam Walker ... roto artist: double negative
Samuel John Joseph Walsh ... generalist td: Double Negative (as Samuel Walsh)
Ruiting Wang ... matchmover
Neil West ... lighting td
Huw Whiddon ... roto supervisor: Double Negative
Emma White ... digital compositor
Jamie Wong ... compositor
Anthony Wonsoff ... digital matte painter: Double Negative
Hasan Sedat Yildiz ... digital compositor: Double Negative
Ahmed Yousry ... lead technical director
Farhad Yusufi ... generalist technical director: Double Negative
David Zaretti ... digital compositor
Lye Zechari ... matchmove artist: double negative
Simone Zuccarini ... roto/prep artist
Ian Abbott ... technology: Double Negative (uncredited)
Sreyans Bardia ... head of production (uncredited) / visual effects head of production: BOTVFX (uncredited)
Linda Barsotti ... visual effects coordinator (uncredited)
Alistair Darby ... cg artist: Double Negative (uncredited)
Marijn Eken ... digital compositor: Double Negative (uncredited)
Tarun Gupta ... roto artist (uncredited)
Chawalit Jirattikansakul ... rotomation artist (uncredited)
Ian Lawson ... research and development: Double Negative (uncredited)
Saurabh Patel ... senior matchmove artist (uncredited)
Prakash Pathak ... : BOTVFX (uncredited) / production assistant: vfx (uncredited)
Radhakrishnan ... prep/roto artist: BOT VFX (uncredited)
Eduardo 'Lalo' Schmidek ... character technical director: Double Negative (uncredited)
Pilar Seijo ... roto/prep artist: Method Studios (uncredited)
Dominic Sidoli ... visual effects bidding producer (uncredited)
Srikanth ... 2D(Roto/Paint) Supervisor: BOT VFX (uncredited)
Qi Rong Tan ... roto artist: double negative (uncredited)
Vanessa Velasquez ... technology: Double Negative (uncredited)
Christopher Whittle ... visual effects artist: Double Negative (uncredited)

Stunts 

Sina Ali ... stunt performer
Anna Alphart ... stunts: Vienna
Nina Armstrong ... stunts
Scott Armstrong ... utility stunts
Luciano Bacheta ... stunt driver
George Bailey ... utility stunts
Oliver Bailey ... stunts
Randy Beckman ... stunt rigger
Mauro Calo ... stunt driver
Marvin Campbell ... stunt performer
Kieran Clarke ... stunt performer
Ben Collins ... stunt driver
Lucy Cork ... stunt double: Rebecca Ferguson
Nicholas Daines ... stunt performer
Ben Dimmock ... stunt rider
Dimiter Doichinov ... stunts
Reinhard Dorigatti ... stunts: Vienna
Christopher Draxler ... stunts: Vienna
Cornelia Dworak ... stunts
Wade Eastwood ... stunt coordinator
James Embree ... stunt performer
Rick English ... stunt rider
Richard Epper ... utility stunts
Ben Essex ... stunt performer
Niki Faulkner ... stunt driver
Martin Goeres ... stunt performer /stunts
Christopher Gordon ... assistant stunt coordinator / core stunt team / lead stunt double: tom cruise
Oliver Gough ... stunt performer
Jon Honey ... stunt safety
Timo Honsa ... stunt rigger
Adam Horton ... stunt performer
Robert Houillion ... stunt rigger
Jason Hunjan ... stunt driver
Rob Hunt ... stunts
Axcil Jefferies ... stunts
Morgan Johnson ... stunts
David Knight ... stunt driver
Tomasz Krzemieniecki ... stunt performer
Michael Li ... utility stunts
Mike Majesky ... utility stunts
Boris Martinez ... stunt performer
Tom McComas ... stunt driver
Adrian McGaw ... stunt double: simon pegg / stunt performer
Melville McKee ... stunt driver
Trayan Milenov-Troy ... stunt performer
Lee Millham ... stunt driver
Ollie Millroy ... stunt driver
Robert Nagle ... stunt driver
Chris Patton ... stunt performer
Chris Pollard ... stunt performer
Jorian Ponomareff ... stunt driver / stunts
Tilly Powell ... stunt performer
Jimmy N. Roberts ... stunt rider
Douglas Robson ... stunt performer
Tom Rodgers ... stunt performer
Nicholas Schodel ... stunt performer
Wolfgang Stegemann ... fight team & fight trainer / utility stunts
Shane Steyn ... stunt performer
Mens-Sana Tamakloe ... stunt performer
Jenny Tinmouth ... stunts
Steve Truglia ... stunt driver
Teodor Tsolov ... stunt performer
Dave Van Zeyl ... key stunt rigger/utility stunts
Christian Vann ... stunts
Pablo Verdejo ... stunt performer
Kaloian Vodenicharov ... stunt performer
Marlow Warrington-Mattei ... stunt performer
Fern Webster ... stunt department coordinator
Josh Webster ... stunt driver
Liang Yang ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

El Mokhtar Aboukal ... video assist op: second unit
Jonathan Ames ... video assistant: dailies
David Appleby ... key grip
Darren Bailey ... grips libra technician
Andrew Banwell ... first assistant camera
Jacob Barrie ... second assistant camera: aerial Unit, 2nd unit
Alex Basham ... Practical Electrician
Lawrence Beckwith ... second assistant camera
Jack Bentley ... camera trainee: splinter unit
Vladimir Bilic ... electrician
Hans Bjerno ... aerial director of photography
Christian Black ... additional still photographer
Tom Bray ... video assist trainee
Erik L. Brown ... first assistant camera: "a" camera
Rogan Brown ... additional grip
Jamie Bruce ... electrician
Ross Busby ... electrician
Joe Buxton ... libra head technician
Peter Byrne ... first assistant b camera
Abigail Catto ... second assistant camera: b camera
Chris Centrella ... key grip
Dominique Cheung ... second assistant camera: dailies
Simon Chubbock ... digital imaging technician: additional photography
Billy Clifford ... practical electrcian
Shaun Cobley ... additional camera operator
Jeff Comfort ... pursuit crane operator
Sean Connor ... assistant camera
Martin Conway ... best boy: additional photography
Darren Coomber ... standby rigger 2nd unit uk
Malcolm Cooper ... second assistant camera: dailies
Steve Costello ... gaffer: second unit
Jim Crowther ... Best boy grip 2nd unit
Simon Cullen ... chargehand rigger
Adam Dale ... russian arm flighthead operator
Cameron Davidson ... video assistant: second unit / video operator: splinter unit
Carlos De Carvalho ... additional camera operator
Mardon de Carvalho ... digital imaging technician: Main Unit
Steve István Djuroska ... balloon light technician
Barrett Donner ... rf technician
Elliot Dupuy ... second assistant photography
Ider Eddadsi ... grip: re-shoots
Peter Edge ... grip
Laurence Edwards ... crane/head technician
Tobias Eedy ... first assistant camera: additional: dailies
Lee Eldred ... second unit best boy
Beisan Elias ... central loader: Additional Photography
Harry Elvin ... crane technician dailies / scorpioarm tech
Mike Farr ... electrician chargehand
Peter Field ... camera operator
Eamonn Fitzgerald ... electrician (as Eammon Fitzgerald) / electrician
Kevin Fitzpatrick ... Chief Practical Electrician
Dean Foard ... rigging electrician
Jonny Franklin ... additional photography: Splinter Unit Gaffer
Rainer Fritz ... digital imaging technician
Yuriy Fuks ... head tech
Noah Furrer ... console operator: additional photography
Harry Gamble ... second assistant camera: second unit
John Gamble ... camera operator
Asmaa Hafili ... second assistant camera
Sven Hakik ... electrician: Vienna
Matthew Hall ... practical electrician
Stacey Hancox ... grip
Will Handley ... eclipse technician
George Harrison ... video assistant: main unit reshoots
Neil Hawkins ... electrician
Steve Hideg ... grip
Des Hills ... russian arm precision driver
Joe Hissey ... rigging electrician
Wayne Howlett ... Bickers Audi RS4
Darren Howton ... Practical Electrician
Lewis Hume ... first assistant camera: second unit
Larry Hurt ... russian arm technician
Ian Jackson ... central loader: main unit
Chiabella James ... additional stills photographer
David James ... still photographer
Callum Just ... digital imaging technician
Aaron Keating ... under water lighting supervisor
Lee Kemble ... grip
Steve Kitchen ... rigging gaffer
Lee Knight ... electrician
Hans Peter Krenn ... video operator: second unit, daily
Dora Krolikowska ... second assistant camera: "a" camera
Redouane Lagtaa ... grip: Morocco
Ed Lancaster ... grip: splinter unit
Harry Langston ... practical electrician
Daniel Lillie ... camera trainee: main unit
Stephen Lloyd ... video assistant: vfx unit
Craig Luck ... video assist trainee
Dave Marriott ... practical electrician: dailies
Filippo Maso ... daily camera trainee: splinter unit
Lewis McInnes ... additional camera operator / digital imaging technician: dailies
Ray Meere ... first assistant camera
Daniel Moriarty ... grip
Mark Moriarty ... camera operator
Dean Morrish ... second assistant camera: "a" camera, second unit / second asst camera "B" camera 2nd unit
Andy Mountain ... console operator
Aziz Mourhal ... electrician
Andy Munday ... lighting programmer
Neil Murray ... head cable cam rigger: Morocco
Spencer Murray ... first assistant "a" camera: second unit
Andrew Nolan ... electrician
Gary Nolan ... rigging chargehand
Peter Olney ... grip: Splinter Unit
James Osborn-Brown ... electrician
David Palmieri ... electrician
Elvis Pasqual ... electrician (dailies)
Bobby Peretti ... pursuit crane operator
Felix Pickles ... second assistant camera: splinter unit; B Camera
Rob Portus ... libra head technician / libra technician
Jack Powell ... electrician
Simon Purdy ... practical electrian
Andreas Pölzl ... assistant camera
Michael Rathgeber ... assistant camera: munich unit
Dominic Rau ... video assist: second unit
Imad Rechiche ... first assistant camera: second unit
Mike Reyes ... epk/behind the scenes
George Richmond ... director of photography: additional photography
Reno Rieger ... first assistant camera: VFX-Unit
Terry Robb ... charge hand
Pete Romano ... underwater director of photography (as Peter Romano)
Andrew Rowlands ... camera operator: main unit
Beau Scott ... second assistant camera: splinter unit; B Camera
Paul Sharp ... best boy
Richard B. Shean ... video playback coordinator
Ed Smith ... electrician
Edd Smith ... electrician
Martin Smith ... gaffer: second unit
Paul Snell ... additional second assistant photographer: additional
Ian Speed ... libra head technician
Kat Spencer ... second assistant camera
Tom Stansfield ... grip
James Starr ... grip dailies
Lawrence Stromski ... console programmer
Pat Sweeney ... additional photography: gaffer
Szabolcs Szalay ... technocrane technician
Agnieszka Szeliga ... camera trainee
Solomon Taan ... video assistant. Vienna unit
David Tanner ... underwater electrician
Jonathan Taylor ... second unit director of photography
Peter Tommasi ... flighthead technician
David Tulett ... libra head technician
Faith Tuncer ... electrician: Vienna
Fateh Tuncer ... electrician (credited as)
Tomas Vaverka ... special photographer
Sean Walker ... video assistant: Main Unit
Lee Walters ... gaffer
Martin Ward ... video playback operator: Austria and Morocco
Jamie Whickman ... electrician: additional photography
Glyn Williams ... first assistant camera: aerial UK
Sauyan Wong ... Data Manager
Tim Wooster ... camera operator: second unit / director of photography: splinter unit
Clayton Young ... russian arm operator
George Zador ... video assistant: dailies
Ed Moore ... drone camera operator (uncredited)

Animation Department 

Allen Holbrook ... sr. animator
Sean Hurley ... animator
Simon Irvine ... animator

Casting Department 

Solomon Artistes ... extras casting
Austrocast ... extras casting: vienna
Liz Bichard ... casting assistant
Kara Lipson ... casting associate
George Moss ... extras casting director
Adam Penny ... extras casting
Kate Ringsell ... casting associate
Natasha Vincent ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Rachid Aadassi ... set costumer
Ben Allard ... set costumer
Laura Bailey ... set costumer
Mollie Barr ... costumer: Mr. Cruise
Anna Beckett ... junior costume maker
Jodie Bell ... trainee costume maker (as Jodie Knight)
Abderrahim Benkhayi ... costume supervisor
Naomi Bonner ... trainee costume maker
Sue Bradbear ... costume maker
Mackenzie Caddell ... costumer
Jake Collier ... costume props maker
Lorraine Cooksley ... tailor
Maria D'Agostino ... costume breakdown artist: dailies
Alexina Duncan ... costume junior
Mohamed Elfata ... tailor
Simone Feulner ... tailor
Charlotte Finlay ... costume supervisor
Lily Gibbs ... costume coordinator
Philip Goldsworthy ... crowd wardrobe master
Perry Goyen ... costumer
Alex Grace ... costume assistant
Emma Heath ... principal standby
Warren Holder ... costume illustrator
Tom Hornsby ... key set costumer: second unit
Helen Jerome ... wardrobe mistress
Samantha Kent ... costume assistant
Sophie Lambe ... milliner
Jane Law ... Costumes fo Rebecca Ferguson / Costumes for Rebecca Ferguson
Fiona McCann ... costume buyer
Stephanie Miles ... junior costume maker
Sanaz Missaghian ... costume coordinator
Gary Page ... head cutter
Michelle Philo ... costume buyer
Billy Prichard ... costume assistant: daily
Gemma Rasmussen ... costume maker
Chloe Reynolds ... costume daily
Christof Roche-Gordon ... key costumer
Margarethe Schmoll ... costume maker
Sunita Singh ... costume assistant
Rupert Steggle ... military wardrobe
Nancy Thompson ... costumer: Mr. Cruise
Aaron Timperley ... key costumer
John Usher ... costume assistant
Cristy Watson ... costumer
Shirley Wilson ... wetsuit cutter

Editorial Department 

Mike Austin ... on-line editor
Lucie Barbier ... colour assistant (as Barbier Lucie)
Aaron Coot ... dailies operator
Martin Corbett ... first assistant editor
Laura Creecy ... bts editor
Sinéad Doherty ... post-production assistant
Greg Fisher ... colorist
Kira Fitzpatrick ... junior digital intermediate producer
Chris Francis ... colour assistant
Christopher Frith ... assistant editor
Emily Greenwood ... digital on-line editor
Tom Harrison-Read ... first assistant editor
Jahanzeb Hayat ... digital intermediate producer
Todd Kleparski ... head of production: Company 3 UK
John Maltby ... dailies operator
Alex Parrett ... dailies producer
John Quartel ... technical supervisor
Darren Rae ... colorist dailies
Robert Scammell ... dailies assistant
Robert Sealey ... second assistant editor
James Slattery ... colorist: dailies
Stefan Sonnenfeld ... digital intermediate colorist / executive producer digital intermediate
Girish Takle ... dailies editor
Justin Tillett ... digital on-line editor
Rebecca Valente ... bts editor (as Becky Fogel)

Location Management 

Youssef Abagourram ... location manager
Khalid Ameskane ... location manager
Mohamed Benhmamane ... location manager
Oliver Bradbury ... location assistant
Becky Brake ... supervising location manager: development
Duncan Broadfoot ... location manager: Morocco
Richard Brough ... location marshal
David Campbell-Bell ... location manager
Eleri Coulten ... location scout
Dougal Cousins ... location scout: Ireland
Matt Craufurd ... location scout
Milo Cremer Eindhoven ... locations marshall
Simon Crook ... location manager
Rachid Gaidi ... assistant locations manager
Peter Gluck ... location scout
Richard Hill ... location manager: UK
Rachel Hyde ... assistant location manager
Jamie Jones ... assistant location manager
Lucy Lee ... location marshal
Jamie Lindsay ... location scout
Jenny Maybour ... location marshall
James R. McAllister ... supervising location manager: Vienna
Olivia McKell ... locations marshall
Christian McWilliams ... location scout morocco
Elliott Meddings ... location scout
Chris Moore ... supervising location manager: UK
David O'Reilly ... location scout
Amelia Price ... location coordinator
Matthew Risebrow ... assistant location manager: dailies
Lee Robertson ... location manager
Ulli Schiefer ... location manager
David Seaton ... location manager
Asha Sharma ... location manager: UK
Mandy Sharpe ... location manager
Philippa Sutcliffe ... location assistant
Julia Tomlinson ... assistant location manager: UK
Scott Trimble ... location manager: development
Harriet Wharton ... location marshal
Jason Wheeler ... location manager: additional photography
Thomas Woods ... location scout

Music Department 

Ian Arber ... assistant: Mr. Kraemer
Gabriel Bermudez ... soloist: Ping
Mark Berrow ... musician: violin
Daniel Bhattacharya ... musician
Rachel Bolt ... viola
Simon Changer ... music editor
Andy Cook ... studio assistant: British Grove (as Andrew Cook)
Matt Dunkley ... orchestrator
Jason Elliott ... additional recordist
Norbert Ernst ... soloist: Pong
John Finklea ... supervising music editor
Alex Gibson ... temp music editor
Dan Goldwasser ... executive soundtrack producer
Isobel Griffiths ... orchestral contractor
Dave Hage ... supervising music copyist
Michael Higham ... temp music editor
Peter Jelosits ... soloist: Imperatore
Lewis Jones ... pro tools recordist / studio assistant: Abbey Road
Matt Jones ... studio assistant: Abbey Road
Joe Kraemer ... conductor
Gregory Kunde ... soloist: Caláf
Lise Lindstrom ... soloist: Turandot
Steve Mair ... musician: double bass
Rowan McIntosh ... studio assistant: British Grove
Everton Nelson ... orchestra leader
Carlos Osuna ... soloist: Pang
George Oulton ... studio assistant: Abbey Road
Paolo Rumetz ... soloist: Mandarino
Lalo Schifrin ... composer: theme music
Casey Stone ... music scoring mixer
Lucy Whalley ... assistant orchestra contractor
Benjamin Wuthe ... pro tools operator
Tony Blondal ... orchestrator (uncredited)
Richard Bronskill ... orchestrator (uncredited)
Mark Bächle ... orchestrator (uncredited)
Dave Foster ... orchestrator (uncredited)
Carl Rydlund ... orchestrator (uncredited)

Transportation Department 

Dean Arlen ... driver: dailies
Michael Barrow ... 4x4 driver
Hassan Blal ... unit driver
Ian Clarke ... picture car coordinator
Steve Clarke ... driver: minibus
Stuart Clayson ... stand-by driver: special effects, second unit, Morocco / stand-by driver: special effects/grips, UK
Mark Crowley ... driver: Tom Cruise
Mickey Davie ... floor supervisor
Ben Davies ... vehicle technician
Steven Day ... 2nd unit transport manager morocco
Hendrik De Jonker ... driver
Paul Deluce ... unit driver
Lee Edwards ... driver: Christopher McQuarrie
Mark Edwards ... unit driver
Eric Francks ... driver: transport facilities / unit driver
Nick Freeman ... senior technician
Melina Frías ... transportation co-captain: second unit, Morocco
Denis Gilmore ... driver: producer
Charlie Graovac ... pick-up driver/plant operator
Peter Graovac ... transportation manager
Ashley Hollebone ... picture vehicle technician
Peter Hübelbauer ... personal driver: Vienna
Nabil Jalil ... transportation captain
Wilson James ... driver: props
Vince Levins ... head of department: tech trucks
Liam Kinehan ... head of department: tech trucks, second unit, Morocco
Darren Litten ... action vehicle coordinator
Rob Lloyd ... head of department: minibus driver
Rachel Lydiate ... driver: main unit facilities crew, Morocco
Ian Richard Marshall ... picture vehicle senior technician
Danny Mitchell ... swing coordinator
Andy 'titch' Paterson ... transportation
Mark Awstyn Paterson ... unit driver
Thomas Pelzelmayer ... transportation captain: Austria
Janek Piner ... picture car mechanic/fabricator
Martina Pirnbacher ... transportation assistant: Austria
Aline Rajan-Harjani ... transportation coordinator
Jade Tamzin Robertson ... transportation (as Jade Robertson)
Logan Sigston ... special equipment
Ian Smith ... picture vehicle senior technician
Charlie Sparrow ... unit driver
Lukas Peter Thanhofer ... driver
Dean Thomas ... transportation captain
Bryce Tibbey ... transportation captain
Rob Van Der Veen ... facilities driver
Piotr Walczak ... transport facilities manager
Claire Walker ... picture vehicles department coordinator
Barrie Williams ... driver: Simon Pegg

Other crew 

Abdellah Aalem ... production assistant: Morocco
Anis El Moubarik Alaoui ... production assistant
Haitam Alaoui ... production assistant
Josh Allan ... assistant accountant
Shelly Armstrong ... location department coordinator: Los Angeles
Tracy Asslanian ... crowd pa
Gina Atwater ... assistant: Mr. Abrams
Sarah Ball ... on-set nurse
Dolly Ballea ... security
Christie Barber ... payroll accountant
Paul Barratt ... health and safety advisor
Aaron Becker ... title designer: main titles and curtain call sequence
Joe Beckwith ... first assistant accountant: Morocco
Sara Bennani ... production secretary
Bouchra Bentayeb ... assistant production coordinator
Paul Biddiss ... military expert
Amy Binns ... production assistant
Vicky Bishop ... production coordinator: additional photography
Catherine Booton ... assistant production coordinator: Morocco
Dave Booys ... scuba diver: Diving Services UK
Alexander Bracq ... stand-in/double: Simon Pegg
Jen Brett ... studio coordinator
Sara Briggs ... security
Julie Burnham ... daily nurse / unit nurse: second unit Morocco
Dougal Cadiou ... UK Production Accountant
Claire Cameron ... production assistant
Cass Capazorio ... assistant: Mr. Cruise
Georgie Carter ... stand-in: Rebecca Ferguson
Bruno Cassoni ... unit location manager: Morocco
Anas Chaar ... production assistant: Morocco
Ella Chaitow ... production coordinator: Morocco
Anneka Coleman ... assistant production coordinator: Pickup photography
Roxanne Cuenca ... assistant script supervisor: dailies
Matt Curtis ... End Titles Design
Morgan Dameron ... assistant: Mr. Abrams
Alex Darby ... unit manager: Morocco
Gina De Ferrer ... art department researcher
Jason Devil ... on-set security
Allison Dillard ... production safety
Tom Duthie ... production assistant
Roger Evans ... accommodation coordinator
Stuart Ewen ... travel and accommodation coordinator
Claire Finbow ... assistant: Mr. Pegg
Ben Firminger ... unit manager: Morocco
Herbert Forthuber ... adr actor
Lucia Foster Found ... aerial operations coordinator
Federico Ghetta ... runner
Paul B. Gibbs ... vienna production accountant
Jacob Glass ... assistant accountant
Evan Godfrey ... assistant: Mr. Myers
Fraser Grant ... location accountant: Morocco
Iris Christina Groll ... financial advisor: Vienna (as Iris Wegscheider)
Shari Hamrick ... production staff
Warren Harrington ... cashier
Andy Harriss ... heath and safety supervisor
Rob Herring ... motor bikes
Romana Holzmüller ... assistant accountant: Austria
Paul Hornsby ... military advisor / tactical weapons trainer
Mona Houd ... production coordinator
Leopold Hughes ... assistant to producer
Rebecca Ioannou ... travel coordinator
Youssef Jaber ... production assistant
Annie Jackson ... media specialist / production staff
Laura Jackson ... production assistant to director: Vienna and Morocco
Alexis James ... accomodation agent
Ashley Johnson ... assistant: Ms. Goldberg
Cameron Johnson ... production support: Double Negative
Michael B. Johnson ... production accountant: reshoots
Sam Jones ... on-set computer technician
Ben Kabialis ... assistant: Mr. Renner (as Benjamin Kabialis)
Alex Kerr ... assistant accountant
Dan King ... intern
Rachel King ... unit nurse: dailies
Richard Klein ... political advisor: McLarty Media
Nick Komornicki ... supervising armorer
David Kwong ... consultant
Myriam Loukili ... production accountant
Susannah Madden ... assistant: Mr. Burk
Jack Maunders ... accounting clerk
James May ... head of technical department: Vienna and UK
Nicki McCain ... post accountant
Chrissie McLean ... assistant: Mr. Granger
Catherine Mednick ... assistant: Mr. McQuarrie
Helen Medrano ... production controller
Nolan B. Medrano ... first assistant accountant
Tom Mendelboim ... Production IT support
Laura Miles ... script supervisor: second unit
Simon Mills ... production coordinator: second unit
Josie Morgan ... production assistant
Ali Morris ... shipping coordinator
David Murrell ... dive coordinator
Daniel Naprous ... horse master
Richard Neale ... on-set computer technician: Compuhire
Max Newton ... production coordinator
Frédéric North ... aerial coordinator/pilot
My Mustapha Oikil ... medic
Tom Ormerod ... assistant production coordinator: second unit
Nathaniel Park ... main titles editor
Helen Parkes ... production assistant
Ben Pearce ... assistant: Bryan Burk
Daisy Popham ... buyer: action props
Guy Potter ... stand-in: Jeremy Renner
Nellie Ann Prestine-Lowery ... locations department researcher
Joanna Price ... assistant accountant
Juan Ramírez ... key p/a: Spain
Claire Raskind ... unit publicist
Joshua Ravetch ... production resources
James J. Reid ... set production assistant
Nancy Reid ... assistant: Mr. Ellison
Regan Riskas ... production associate
Shane Roberts ... safety diver
Mario Romain ... security advisor
Ben Rosenblatt ... VFX and Post Executive: Bad Robot
Philipp Rusch ... set assistent
Will Samuelson ... specialist film pilot
Lena Schmigalla ... first assistant accountant: Vienna
Mallory Schwartz ... assistant: Mr. Baldwin
Florian Schwienbacher ... double
Jonathan Scott ... production coordinator
Konstantin Seitz ... production accountant: Austria
Satu Sharp ... accounts clerk
Samuel Sharpe ... assistant production coordinator
Matt Spooner ... production safety supervisor
Andy Stephens ... aerial operations manager
Roy Stratford ... senior armoury technician
Anna-Marie Sullivan ... advisor
Widad Taha ... production coordinator
Raghav Tandon ... assistant: Mr. Burk
Josh Tate ... epk producer
Alex Taylor ... assistant to executive producer
Katharine Tidy ... home economist
Warren Titterrell ... Catering manager
Gemma Todd Smithers ... first assistant accountant
Phillip Ray Tommy ... stand-in: Ving Rhames
Jodi Tripi ... stock footage
Jane Trower ... payroll accountant: UK
Dominique Tucker ... payroll accountant
Ruby Pia Tucker ... set production assistant
Louise Van Hamme ... assistant accountant
Lisa Vick ... script supervisor
David Villemin ... set production assistant
Fern Webster ... assistant: Wade Eastwood
El West ... assistant accountant
Laurence West ... assistant accountant
Glen Wiggall ... production assistant
Luke Kimble Williams ... crowd production assistant (as Luke Kimble) / set production assistant (as Luke Kimble)
Caroline Wilson ... armoury coordinator
Suzi Wilson ... set pa
Jody Wiltshire ... set pa
Jenny Wood ... assistant script supervisor
Laura Wootton ... assistant: Mr. McQuarrie (as Laura Wooton)
Jounaid Ziarh ... production assistant
Max Cannella ... production coordinator: Paramount (uncredited)
Alexander Phoenix ... systems administrator (uncredited)
Becky Wright ... ADR voice group (uncredited)

Thanks 

Eric Isorce ... the producers wish to thank
Ed Strongman ... the producers wish to thank
Tony Toner ... the producers wish to thank

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page