Edit
When Calls the Heart (TV Movie 2013) Poster

(2013 TV Movie)

Full Cast & Crew

Directed by 

Michael Landon Jr.

Writing Credits (in alphabetical order)  

Michael Landon Jr. ... (teleplay)
Janette Oke ... (based on the book by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
Elizabeth
...
...
Mrs. Thatcher (as Cheri Lunghi)
...
Mr. Thatcher
...
Frances
...
...
Julie Thatcher (as Daisey Head)
...
Thomas Higgins
...
Perlie Leverly
...
Phillip Delaney Sr
Alex Arsenault ...
...
Mr. Moran
...
Andy
...
Rev. Dickenson
Hannah Duke ...
Teressa
...
Mr. Clark
...
Mrs. Moran
...
Lars Peterson (as Joshua Ballard)
Andrei Ionescu ...
Outlaw 1 (as Andrew Krinanek)
Brandon Olds ...
Carl Clark
Emily Bowker ...
Christian Laurian Kerr ...
Phillip Delaney Jr. (as Christian Kerr)
...
Mr. Leverly
Constatin Puscasu ...
Mayor Ramsey (as Constain Puscasu)
Gwynfor Jones ...
John
Miriam Rizea ...
Emma
Lynley Hall ...
Lydia Delaney
Katie Lyn Devereaux ...
Cindy Blake
Kyla Sendecki ...
Sally Blake
Lisa Dyck ...
Olga Peterson
...
Harvey
...
Mr. Worthington
Jimmy Townsend ...
Spencer
Rest of cast listed alphabetically:
...
Miner's Wife (uncredited)
...
Coal Miner's Daughter (uncredited)
Zac Crowe ...
School Boy (uncredited)
...
Woman with Child (uncredited)
Mihai Iliescu ...
Outlaw 2 (uncredited)
...
School Girl (uncredited)
Petre Marin ...
Outlaw 3 (uncredited)
Steve Miller ...
Father (uncredited)
Maya Eden Orr ...
Schoolgirl (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

John Bauman ... co-producer
Brian Bird ... executive producer
Laurette Bourassa ... producer
Francisco Gonzalez ... executive producer
Eric Jarboe ... associate producer
David R. Kappes ... producer (as David Kappes)
Brad Krevoy ... executive producer
Michael Landon Jr. ... executive producer
Philip Poole ... associate producer
Jimmy Townsend ... executive producer
Roman Viaris-de-Lesegno ... executive producer (as Roman Viaris)

Music by 

Lee Holdridge

Cinematography by 

Christo Bakalov
James L. Carter

Film Editing by 

Bridget Durnford

Casting By 

Scot Boland
Victoria Burrows
Carolyn McLeod
Penny Perry

Production Design by 

Michael S. Bolton ... production designer: Canada
Dan Toader ... production designer: Romania

Art Direction by 

Susan Turner
Bogdan Voiculescu

Set Decoration by 

Janice Blackie-Goodine ... (as Jan Blackie-Goodine)

Costume Design by 

Ana Ioneci
Wendy Partridge
Camille Jumelle ... (uncredited)

Makeup Department 

Dana Angelescu ... first assistant makeup: Romania
Alexandra Barladeanu ... additional hair stylist: Romania (as Alexandra Barladianu)
Domnica Bodogan ... first assistant hairstylist: Romania
Gila Bois ... hair stylist
Laura Demoissac ... key hairstylist
Rose Gurevitch ... first assistant makeup
Adelina Handuri ... key hairstylist: Romania (as Adelina Popa)
Angie Johnson ... makeup artist
Nastasia Mateiu ... key makeup: Romania
Samantha Rumball ... key makeup
Ticulina Truica ... additional makeup: Romania
Elena Tudor ... additional hair stylist: Romania
Franca Vaccaro ... first assistant hairstylist
Megan Williams ... key makeup artist

Production Management 

W. Michael Beard ... post-production supervisor
Cristian Bostanescu ... executive in charge of production: Romania (as Cristi Botanescu)
David R. Kappes ... production manager (as David Kappes) / unit production manager: second unit (as David Kappes)
Brad Krevoy ... production manager
Titus Scurt ... executive in charge of production
Doug Steeden ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Cameron Chapman ... third assistant director
Ingrid Cristea ... second assistant director: Romania (as Ingrid Cristea Vendelin)
Lorie Gibson ... second assistant director
David R. Kappes ... first assistant director: second unit (as David Kappes)
Christopher Landry ... first assistant director: Romania
Andrew Price ... first assistant director: Canada (as Andy Price)
Irina Raducanu ... third assistant director: Romania
Sebastian A. Salazar ... trainee assistant director

Art Department 

Eugen Anghelescu ... construction coordinator: Romania
Jeffrey Alan Anthony ... paint foreman (as Jeffrey Anthony)
Cody Baker ... art department trainee
Tracy Baryski ... art director prep
Marie Boston ... set decorator trainee
Barbara Chandler ... scenic painter
Andrei Christian ... food stylist: Romania (as Andrei Cristian)
Scantei Cosmin-Catalin ... on-set props: Romania (as Catalin Scantei)
Traian Dohatcu ... swing man: Romania
Donny Dolan ... lead greens
William Downes ... prop master: second unit
Alain DuPeron ... construction foreman (as Alain DuPerron)
Chris Dutton ... props assistant
Viorel Ghenea ... key property master / property master: Romania
Shelly Goldsack ... property master
Ryan Halun ... on-set dresser
Otto Helmig ... construction buyer
Tom Johnson ... paint coordinator
Jürgen Lutze ... construction coordinator
Brian MacNeil ... lead dresser
Ciprian Manole ... swing man: Romania
Christi Mircea ... buyer: Romania (as Cristi Mircea)
Mihai Mircea ... lead man: Romania
Trevor Oleksy ... head greens person
Melodi Petrigo ... clearances coordinator
Vlad Roseanu ... graphic designer
Albert F. Seibert ... assistant props master (as Albert Francis Seibert)
Laurentiu Stanga ... swing man: Romania
James Weeks ... head greens (as Jim Weeks)
Linda Williams ... assistant set decorator

Sound Department 

Eric Apps ... re-recording mixer
George Atkins ... a.d.r. recordist
Garrell Clark ... sound mixer: Canada
Dean Covill ... ADR mixer
Marius Serban Cozma ... boom operator (as Marius Cozma)
David Dradge ... adr recordist
Hayden Edwards ... walla group
Nelson Ferreira ... supervising sound editor (as Nelson Feriera)
James Fonnyadt ... sound designer
Katherine Forrester ... walla group
J.R. Fountain ... sound editor
Grady Fox ... walla group
Jamie Gould ... project manager: sound
Rob Greenway ... walla group
Lana Marie Hattar ... assistant re-recording mixer
James Hyde ... adr mixer
Sandy Kellerman ... walla group
Julie Lemieux ... walla group
Michael Lengies ... sound mixer
Geo Major ... boom operator
Kieran McNally-Kennedy ... walla group
Simon Meilleur ... foley artist (as Simon Meilluer)
Dashen Naidoo ... sound editor
Leah Oster ... walla group
Justan Ross ... sound assistant
Dragos Stanomir ... sound mixer: Romania
Lan Tran ... foley assistant
John Watson ... walla group
Danny Waugh ... walla group
David Yonson ... foley recordist (as Dave Yonson)
Brad Zoern ... re-recording mixer

Special Effects by 

Iulian Becheanu ... special effects assistant: Romania
Kelly Coe ... special effects assistant
Doru Cretu ... special effects technician: Romania
Lucian Iordache ... special effects coordinator: Romania
James Paradis ... special effects coordinator
Maurice Routly ... special effects assistant
Florin Stoian ... special effects assistant: Romania

Visual Effects by 

Sam Javanrouh ... art director
Shelley Madison ... visual effects producer (as Shelly Amber Maddison)
Michael Morey ... visual effects artist (as Mike Morey)
Tim Vogel ... visual effects (uncredited)

Stunts 

Tommy Clarke ... stunts
Bianca Dinu ... stunt double: Romania
Mike Garthwaite ... stunts
Mihai Iliescu ... stunts: Romania
Marin Petrica ... stunt performer
Rasvan Puiu ... stunt coordinator: Romania (as Razvan Puiu)
Jodi Stecyk ... stunt coordinator
Fanel Ursu ... horse master: stunt double (as Fane Ursu)
Constantin Viscreanu ... stunt double: Romania

Camera and Electrical Department 

Chris Alexander ... grip
Christo Bakalov ... second unit director of photography
Daniel Balteanu ... lamp operator
Doru Barbu ... genny operator
Amanda Bartlett ... second assistant camera
Paul Boyd ... lamp operator
Alex Chitoroaga ... digital imaging technician
Chris Chow ... camera trainee
Adrian Clocusneanu ... second assistant camera
Jeff Connors ... dolly grip
Razvan Cretan ... grip
Doru Cretu ... grip
Daniel Dobrica ... lamp operator (as Dan Dobrica)
Wes Doyle ... b camera operator
Donovan Fraser ... first assistant camera
Greg Fullalove ... best boy grip
Ilie Georgica ... first assistant camera (as Georgica Ilie)
Cristi Grosu ... first assistant camera
Perry Harris ... lamp operator
Gabriel Hennessey ... stills photographer
Florin Ion ... best boy grip (as Ion Florin)
Laurentiu Ivan ... video assist
Mick Lipohar ... first assistant camera (as Mick Lipoher)
Dan Lita ... gaffer
Stefan Mangar ... first assistant camera
Brett Manyluk ... steadicam operator
Radu Marinescu ... key grip: Romania
Vali Mircea ... b camera operator
George Pascu ... lamp operator
Marian Paun ... additional video assist
Cornel Popescu ... second assistant camera
Dan Power ... stills photographer
Annegret Sachse ... camera trainee
Josue Ignacio Saldana ... first assistant camera (as Josue Saldana)
Gordon Schmidt ... best boy electric (as Gord Schmidt)
John Spooner ... a camera operator
Bruce Stanford ... digital imaging technician
Radu Stefan ... making-of (as Radu Fulga)
Carly Stinn ... second assistant camera
Viorel Titu ... stills photographer assistant
Ostap Toroshenko ... key grip
Mircea Valentin ... camera operator
Bogdan Varzaru ... best boy electric
Petre Victor ... second assistant camera (as Victor Tone)
Al Wightmore ... genny operator (as Alan J Wightmore)
Martin Wilde ... gaffer
Tommy Donald ... key grip (uncredited)

Casting Department 

Marcy Dichter ... extras casting (as Marcy Hershon)
Candice Elzinga ... casting: Canada
Rhonda Fisekci ... casting: Canada
Laura Grosu ... casting: Romania / extras casting
Radu Nechita ... extras coordinator
Mara Stevens ... extras casting assistant
Liliana Toma ... casting: Romania / extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Colleen Bryant ... cutter
Daniela Ortenzia Chelaru ... costume workshop coordinator (as Dana Chelaru) / costumes coordinator: Romania
Alina Dan ... costume supervisor: Romania
Caroline Delaney ... extras costumer
Paula Dunfield ... costume set supervisor
John C. Houston IV ... costumer (as John C. Houston)
Lucia Pana ... additional wardrobe assistant
Faye Partridge ... costume truck supervisor
Andreea Preda ... wardrobe assistant

Editorial Department 

Jordan Thomas Brewer ... data wrangler (as Jordan Brewer)
Gary Brown ... post operations manager
Amanda Champion ... project manager: picture
Bernie Clayton ... video data center technician
Devin Hatt ... video data center technician
Rui Martins ... dailies supervisor
Tom Mayclim ... data supervisor
Eric Myles ... on-line editor
Trevor Pickard ... data wrangler
Joanne Rourke ... colorist
Mike Seeley ... video data center technician
Cameron Scott Trask ... data wrangler
Kyle Workman ... data dailies operator

Location Management 

Vincent Brophy ... location production assistant: Canada unit
Darryl Solly ... location manager: Canada unit
Doru Stan ... location manager: Romania unit
William Wagner ... assistant location manager: Canada unit

Music Department 

Tim Bryson ... recording engineer
Robert Irving ... music producer

Transportation Department 

Suki Ardawa ... cable truck driver / cable truck
Chuck Bixby ... driver
Stelian Bunea ... driver
Cristi Constantin ... driver
Nica Constantin ... driver
Scantei Cosmin-Catalin ... driver (as Catalin Scantei)
Alfie Creighton ... driver
Bogdan Firica ... driver
Travis Foot ... driver
Lucian Ghita ... driver
Vasile Ghita ... driver
Jody Hargraves ... driver
Don Hart ... transportation captain
Seana Henry ... driver: cast
Florin Ilie ... driver
Nicu Lungu ... driver
Ciprian Manole ... driver
Bruce McGregor ... driver
Kevin McParland ... driver
Grant McPhee ... transport coordinator
Petrica Nedelcu ... driver
Petre Nicolae ... driver
Silviu Petrache ... driver
Aurel Pongaru ... driver (as Aurel Pungaru)
Joel Porter ... driver
Doug Slupski ... driver / driver: 48' Wardrobe Truck
Alexandru Sora ... driver
Sarmis Stamatescu ... transport coordinator
Bruce Toy ... driver
Ionut Ungureanu ... driver
Romica Ungureanu ... driver
Marian Varban ... driver
Brandon Wasteneys ... driver
Viorel Zamfir ... driver
Collin Butrum ... transportation coordinator (uncredited)

Other crew 

Edwin Amell ... security coordinator: Canada unit
Angie Anderson ... tutor
Alina Apostu ... script supervisor: Romania unit
Donald Ayres ... dialogue continuity: script
Doug Bos ... additional trainer
Monica Chiran ... stand-in
Cristian Coman ... office production assistant: Romania unit (as Cristi Coman)
Andrei Cristian ... cook
Allison Cruthers ... first aid/craft service: head (as Allison Crothers)
John Deakin ... sous chef
Tony Desmond ... production accountant: Canada unit
Ionut Diaconu ... craft service
Michael Dinner ... production accountant
Gabriela Dragomir ... production accountant: Romania unit
Scott Emerson ... wrangler
Katherine Engelman ... additional trainer
Myrtle Fisher ... tutor
Robert Fyvolent ... production legal
Iulian Garban ... set medic: Romania unit
Andreea Georgescu ... second assistant accountant: Romania unit
Miruna Gheorghiu ... production coordinator: Romania unit
Cameron Grierson ... script coordinator
Mike Groner ... insurance broker
Stacey Harris ... producers office assistant
Thomas Harvey ... chef
Brett Hornland ... production coordinator trainee: Canada unit (as Brett Nelson Hornland)
Tara Howie ... stand-in
Erica Joseph Hunter ... production accountant: US
Ilona Iacob ... stand-in
Daniel Iancu ... utility production assistant
Gordon Imlach ... publicist: Canada unit (as Gord Imlach)
Shirley Irvine ... assistant first aid: and craft service
Flo Krisko ... animal trainer
Ruth LaBarge ... head trainer (as Ruth LaFarge)
Dave Leader ... animal wrangler coordinator
Razvan Leucea ... set production assistant
Rick Lipton ... dialect coach for Poppy Drayton: pre-production
Dumitrita Lunca ... set production assistant: Romania unit
Luz Magcawas ... first assistant accountant: Canada unit
Traian Marin ... supplier
David Marinica ... stand-in
Marion Milner ... script supervisor: Canada unit
Silvia Moraru ... office production assistant: Romania unit
Claudia Morgado ... script supervisor (as Claudia Morgado Escanilla)
Radu Nechita ... extras coordinator: Romania unit
Patrana Nicolae ... utility production assistant
Simona Niculae ... catering coordinator
Sorin Petrut ... craft service
Marian Pop ... set production assistant: Romania unit
Alex Purje ... set production assistant: Romania unit
Casey Rieboldt ... additional script supervisor
Katherine L. Ringer ... assistant production coordinator: Canada unit
Nancy Ruschin ... second assistant accountant: Canada unit
Andrew Simpson ... main trainer
Andreea Stoian ... first assistant accountant: Romania unit
Shannon Strumecki ... stand-in
Morgan Tanner ... assistant choreographer
Marla Touw ... production coordinator: Canada unit
Larry Weinberg ... production legal

Thanks 

Jose Baracio ... special thanks
Patty Bird ... special thanks
Kevin Bocarde ... special thanks
Adam Burns ... special thanks (as Adam 'Scub' Burns)
Kyle Clark ... special thanks
Sal Coniglio ... special thanks
Adrienne Garcia ... special thanks
Kelly Gray ... special thanks
Bill Hamilton ... special thanks
David Hamilton ... special thanks
Sharee Landon ... special thanks
Carlos Lima ... special thanks
Shannon Murray ... special thanks
Paul Pearson ... special thanks
Rod Riley ... special thanks
Rhonda Risser ... special thanks
Rick Risser ... special thanks
Bruster Sampson ... special thanks
Ameesh Shah ... special thanks
Felipe Solares ... special thanks
Bruce Stamford ... special thanks
Andrew Trevoy ... special thanks
Justin Watson ... special thanks
Lina Wong ... special thanks
Mark Wood ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page