Edit
Vikings (TV Series 2013– ) Poster

(2013– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Ken Girotti ... (14 episodes, 2013-2016)
Ciaran Donnelly ... (11 episodes, 2013-2017)
Jeff Woolnough ... (8 episodes, 2014-2017)
Helen Shaver ... (4 episodes, 2015-2016)
Johan Renck ... (3 episodes, 2013)
Kari Skogland ... (2 episodes, 2014)
Kelly Makin ... (2 episodes, 2015)
Daniel Grou ... (2 episodes, 2016)
Sarah Harding ... (2 episodes, 2016)
Ben Bolt ... (2 episodes, 2017)
David Wellington ... (2 episodes, 2017)
Stephen St. Leger ... (2 episodes)

Series Writing Credits  

Michael Hirst ... (created by) (69 episodes, 2013-2017)

Series Cast  

...
 Floki (53 episodes, 2013-2017)
...
 Lagertha (47 episodes, 2013-2017)
...
 Bjorn Lothbrok / ... (47 episodes, 2014-2017)
...
 Ragnar Lothbrok / ... (45 episodes, 2013-2017)
...
 Rollo (43 episodes, 2013-2017)
...
 Helga (38 episodes, 2013-2017)
...
 Queen Aslaug / ... (35 episodes, 2013-2016)
...
 Aethelwulf (35 episodes, 2014-2017)
...
 King Ecbert (31 episodes, 2014-2017)
...
 Ubbe (31 episodes, 2016-2017)
...
 Ivar (31 episodes, 2016-2017)
...
 Athelstan (30 episodes, 2013-2016)
...
 Judith (28 episodes, 2015-2017)
...
 The Seer / ... (26 episodes, 2013-2017)
...
 Siggy Haraldson (24 episodes, 2013-2015)
...
 Torvi (24 episodes, 2014-2017)
...
 King Harald Finehair (23 episodes, 2016-2017)
...
 Erlendur / ... (22 episodes, 2014-2016)
...
 Halfdan the Black (21 episodes, 2016-2017)
...
 Bishop Heahmund (21 episodes, 2017)
...
 Torstein (20 episodes, 2013-2015)
...
 Sigurd / ... (19 episodes, 2016-2017)
Philip O'Sullivan ...
 Bishop Edmund (18 episodes, 2014-2016)
...
 Hvitserk (17 episodes, 2016-2017)
...
 Princess Gisla (16 episodes, 2015-2017)
...
 Astrid (15 episodes, 2016-2017)
Cormac Melia ...
 Ubbe (14 episodes, 2014-2015)
...
 Roland (14 episodes, 2015-2016)
...
 Kalf (13 episodes, 2015-2016)
Nathan O'Toole ...
 Bjorn Lothbrok / ... (13 episodes, 2013-2016)
...
 King Aelle (13 episodes, 2013-2017)
...
 Porunn (13 episodes, 2014-2015)
...
 Emperor Charles (13 episodes, 2015-2016)
...
 Queen Kwenthrith / ... (13 episodes, 2014-2016)
Cathal O'Hallin ...
 Hvitserk (13 episodes, 2014-2015)
...
 King Horik (12 episodes, 2013-2014)
...
 Count Odo (12 episodes, 2015-2016)
...
 Therese (12 episodes, 2015-2016)
Ruby O'Leary ...
 Gyda (11 episodes, 2013-2016)
...
 Jarl Borg (9 episodes, 2013-2014)
Ferdia Walsh-Peelo ...
 Alfred the Great (9 episodes, 2017)
...
 Aethelred (9 episodes, 2017)
...
 Arne (8 episodes, 2013-2014)
...
 Margrethe (8 episodes, 2016-2017)
Stephen Rockett ...
 Hvitserk (8 episodes, 2016)
Luke Shanahan ...
 Ubbe (8 episodes, 2016)
...
 Sigurd (8 episodes, 2016)
...
 Yidu (7 episodes, 2016)
...
 Einar / ... (7 episodes, 2014-2016)
...
 Ivar (7 episodes, 2016)
...
 Thyri / ... (7 episodes, 2013-2015)
...
 Earl Haraldson (6 episodes, 2013)
...
 Svein (6 episodes, 2013)
...
 Harbard / ... (6 episodes, 2015-2016)
...
 Leif (6 episodes, 2013)
...
 Prudentius (6 episodes, 2016)
Dean O'Neill ...
 Viking Warrior (6 episodes, 2013-2014)
Gary Kenneally ...
 Bjarke (6 episodes, 2014-2015)
...
 Elisef / ... (5 episodes, 2013-2014)
Frankie McCafferty ...
 Sinric (5 episodes, 2015-2016)
...
 Waerferth the Scout (5 episodes, 2016)
Conor O'Hanlon ...
 Alfred (5 episodes, 2016)
...
 Siegfried (4 episodes, 2015)
Chris McHallem ...
 Saxon Noble / ... (4 episodes, 2015-2016)
Anton Giltrap ...
 Guthrum (4 episodes, 2016-2017)
...
 Burgred (4 episodes, 2015)
...
 French Archbishop / ... (4 episodes, 2015)
...
 Eric (4 episodes, 2013)
...
 Knut (4 episodes, 2013)
...
 Egil (4 episodes, 2017)
...
 Euphemius (4 episodes, 2017)
...
 Sigvard (3 episodes, 2014)
...
 Law Giver (3 episodes, 2014)
...
 Judith (3 episodes, 2014)
Isaac O'Sullivan ...
 Alfred (3 episodes, 2016-2017)
Peter Gaynor ...
 Lord Edgar (3 episodes, 2013)
Sinead Gormally ...
 Tanaruz (3 episodes, 2017)
...
 First Noble (3 episodes, 2015)
Conor Ryan ...
 Second Noble (3 episodes, 2015)
...
 Kauko (3 episodes, 2013)
...
 Ketill Flatnose (3 episodes, 2017)
...
 Earl Bjarni (2 episodes, 2013)
...
 Olafur (2 episodes, 2013)
...
 Stender (2 episodes, 2015-2016)
Cathy White ...
 Ealswith / ... (2 episodes, 2013-2014)
...
 Tostig (2 episodes, 2013)
Eddie Drew ...
 Odin (2 episodes, 2013-2015)
Michael Hough ...
 Frightened Warrior / ... (2 episodes, 2015)
...
 Louis (2 episodes, 2015)
...
 Ealdorman Werferth (2 episodes, 2014)
Barbara Griffin ...
 Sorceress (2 episodes, 2014)
Will Irvine ...
 Brother Cenwulf (2 episodes, 2013)
Jack Olohan ...
 Viking Farmer (2 episodes, 2016)
Sam Doyle ...
 Saxon 1 (2 episodes, 2013)
Jill Harding ...
 Judith's Maid (2 episodes, 2015)
Marty Maguire ...
 Second Saxon Noble (2 episodes, 2015)
Tristan Heanue ...
 Blacksmith (2 episodes, 2016-2017)
...
 Edwin / ... (2 episodes, 2013)
...
 Third Saxon Noble (2 episodes, 2015)
Ciaran McGlynn ...
 Saxon #2 Farmhand / ... (2 episodes, 2015)
Robert Fawsitt ...
 Drunken Saxon / ... (2 episodes, 2014-2015)
Carl Shaaban ...
 Jesus (2 episodes, 2014-2015)
Paul Ward ...
 Hairdresser / ... (2 episodes, 2013-2016)
Jonathon Kemp ...
 Wigea (2 episodes, 2013)
...
 Thorvard (2 episodes, 2014)
...
 Black Cloaked Figure (2 episodes, 2016-2017)
Rosalie Connerty ...
 Angrboda (2 episodes, 2016)
...
 Pagan Priestess / ... (2 episodes, 2014-2017)
Charles Last ...
 William Son of Rollo (2 episodes, 2016-2017)
Cathy White ...
 Ealswith (2 episodes, 2017)
Jonathan Gunning ...
 Magician / ... (2 episodes, 2015-2016)
Jack Nolan ...
 Earl Jorgensen (2 episodes, 2017)
Caitlin Scott ...
 Judith's Sister (2 episodes, 2017)
Niall Cusack ...
 Abbot Lupus (2 episodes, 2016)
Tom Hopkins ...
 French Archbishop (2 episodes, 2016)
Niall O'Sioradain ...
 Pagan Priest (2 episodes, 2016-2017)
Maxim Boshell ...
 Ivar's Axe Boy (2 episodes, 2016)
...
 Warrior (2 episodes, 2014)
...
 Viking #2 Farmstead / ... (2 episodes, 2015)
Martin White ...
 Housecarl (2 episodes, 2013)
...
 Ziyadat Allah / ... (2 episodes, 2017)
...
 Eyvind (2 episodes, 2017)
...
 Kassia (2 episodes, 2017)
...
 Hakon (2 episodes, 2017)
...
 White Hair (2 episodes, 2017)
...
 Lord Aethelwulf (1 episode, 2013)
...
 Old Man (1 episode, 2013)
...
 Hild (1 episode, 2014)
Gerard McCarthy ...
 Brondsted (1 episode, 2013)
Gavin O'Connor-Duffy ...
 Housecarl 1 (1 episode, 2013)
Billy Gibson ...
 Ulf (1 episode, 2013)
Alvaro Lucchesi ...
 Pagan Priest (1 episode, 2014)
...
 Gunnhild (1 episode, 2014)
Josh Donaldson ...
 Hoskuld (1 episode, 2017)
Gary Farrelly ...
 Young Boy (1 episode, 2013)
Paul Booth ...
 Saxon Officer (1 episode, 2016)
Sean Tracy ...
 Egbert (1 episode, 2013)
...
 Olaf Andwend (1 episode, 2013)
Mark Fitzgerald ...
 Warrior (1 episode, 2016)
Damien Devaney ...
 Priest 1 (1 episode, 2013)
Conor Madden ...
 Eric Trygvasson (1 episode, 2013)
...
 Saxon Warrior (1 episode, 2013)
David Michael Scott ...
 Nils (1 episode, 2013)
Craig Whittaker ...
 Hakon (1 episode, 2013)
...
 Ari (1 episode, 2014)
...
 Woman (1 episode, 2014)
...
 Warrior #3 (1 episode, 2015)
Cameron Hogan ...
 Magnus (1 episode, 2016)
David Shannon ...
 Noble 1 (1 episode, 2016)
Michelle Costello ...
 Female Servant #1 (1 episode, 2013)
Donna Dent ...
 Woman (1 episode, 2013)
...
 Man in Kattegat (1 episode, 2013)
Rachel-Mae Brady ...
 Young Woman (1 episode, 2014)
Alan Devine ...
 Ealdorman Eadric (1 episode, 2014)
Anthony Kinahan ...
 French Sentry (1 episode, 2015)
...
 Female Servant #2 (1 episode, 2013)
Paul Kealyn ...
 Blacksmith (1 episode, 2013)
Cian Quinn ...
 Olaf, Son of Igolf (1 episode, 2013)
Matt Ryan ...
 Peasant Man (1 episode, 2013)
Niall Ó Sioradáin ...
 Priest Uppsala (1 episode, 2013)
Jens Christian Buskov Lund ...
 Olrik (1 episode, 2014)
Rex Ryan ...
 Soldier (1 episode, 2015)
...
 Noble 3 (1 episode, 2016)
...
 Female Servant #3 (1 episode, 2013)
...
 Peasant Woman (1 episode, 2013)
Carolyn Murray ...
 Blacksmith's Daughter (1 episode, 2013)
Steve Wilson ...
 Horik's Companion (1 episode, 2013)
Mark Fitzgerald ...
 Warrior (1 episode, 2014)
Fionn Foley ...
 Bell Monk (1 episode, 2014)
Conor Marren ...
 Saxon #2 (1 episode, 2014)
Eva Bartley ...
 Midwife (1 episode, 2015)
...
 Monk (1 episode, 2015)
Colm O'Brien ...
 Tower Sentry (1 episode, 2015)
...
 Frankish Officer (1 episode, 2016)
...
 Frankish Farmer (1 episode, 2016)
Dave Rowe ...
 Guard (1 episode, 2016)
...
 Slave Girl (1 episode, 2013)
Rudi Kennedy ...
 Young Man (1 episode, 2013)
Cillian O'Gairbhi ...
 Saxon Warrior #2 (1 episode, 2013)
...
 Female Servant #4 (1 episode, 2013)
...
 Floki's Slave Girl (1 episode, 2013)
...
 Messenger (1 episode, 2014)
Chris Gallagher ...
 Monk (1 episode, 2014)
Derry Power ...
 Older Man (1 episode, 2014)
Brendan Conroy ...
 Blind Driver (1 episode, 2016)
...
 Frankish Farmer (1 episode, 2016)
...
 Grim Giantess / ... (1 episode, 2013)
...
 Saxon Warrior #1 (1 episode, 2013)
Edmund Kente ...
 Bishop Swithern (1 episode, 2014)
Aonghus Og McAnally ...
 Messenger (1 episode, 2015)
...
 French Officer (1 episode, 2015)
Gwynne McElveen ...
 Farmer's Wife (1 episode, 2016)
...
 Bjorn's Victim (1 episode, 2017)
Simon Coury ...
 Saxon Priest (1 episode, 2013)
...
 Haraldson Kinsman (1 episode, 2013)
Gary Murphy ...
 Bishop Unwan (1 episode, 2013)
...
 King Brihtwulf (1 episode, 2015)
...
 Injured Noble (1 episode, 2015)
...
 Gudmund (1 episode, 2016)
Adam McNamara ...
 Thorhall (1 episode, 2016)
...
 Princess Ellisif (1 episode, 2017)
...
 Father Cuthbert (1 episode, 2013)
Michael Liebmann ...
 Saxon Messenger (1 episode, 2013)
...
 Noble 3 (1 episode, 2013)
John Merriman ...
 Second Mercian Archer (1 episode, 2015)
Matthew O'Brien ...
 Saxon #1 Farmstead (1 episode, 2015)
Martha Christie ...
 Roman Prostitute (1 episode, 2016)
Ceire O' Donoghue ...
 Third Young Woman (1 episode, 2016)
Ed Murphy ...
 Gardar (1 episode, 2016)
Shashi Rami ...
 Slave Trader (1 episode, 2016)
...
 Vik (1 episode, 2017)
James Flynn ...
 Eadric (1 episode, 2013)
...
 Monk (1 episode, 2013)
Declan Conlon ...
 Wigstan (1 episode, 2016)
David Coon ...
 Roman Relic Seller (1 episode, 2016)
...
 Shield Maiden (1 episode, 2016)
Michael James Ford ...
 Noble 2 (1 episode, 2013)
Nathan Gordon ...
 Monk (1 episode, 2013)
...
 Old Warrior (1 episode, 2014)
Mark McAuley ...
 Envoy (1 episode, 2014)
Bryan Baker ...
 Drunken Northman (1 episode, 2015)
Vincenzo Di Tommaso ...
 Terrifying Creature (1 episode, 2015)
Lenny Hayden ...
 Viking #1 Farmstead (1 episode, 2015)
Dylan McDonough ...
 Papal Secretary (1 episode, 2016)
Barry McGovern ...
 French Archbishop (1 episode, 2016)
Alexander Downes ...
 Noble 5 (1 episode, 2013)
...
 Old Monk (1 episode, 2013)
...
 Mercian Commander (1 episode, 2015)
Joe Doyle ...
 1st Older Viking Man (1 episode, 2015)
Caoimhe Garvin ...
 Young Saxon Girl (1 episode, 2016)
Adam Traynor ...
 First Viking (1 episode, 2017)
Sebastian Vermeul-Taback ...
 Osiric (1 episode, 2013)
...
 2nd Older Viking Man (1 episode, 2015)
Lalor Roddy ...
 Fisherman (1 episode, 2015)
Michael Power ...
 Captain of the Guard (1 episode, 2016)
Donal Gallery ...
 Second Viking (1 episode, 2017)
James Murphy ...
 Ansgar (1 episode, 2015)
...
 Woman (1 episode, 2015)
David Maine ...
 Royal Servant (1 episode, 2017)
...
 Second Woman (1 episode, 2015)
...
 Mercian Commander (1 episode, 2016)
Simon Jewell ...
 Frankish Officer (1 episode, 2016)
Jack Walsh ...
 Scotus (1 episode, 2016)
Gary Murphy ...
 Bishop Unwan (1 episode, 2017)
Laurence Falconer ...
 Rider (1 episode, 2015)
Tony Owen ...
 Older Man (1 episode, 2015)
Paul Booth ...
 Saxon Officer (1 episode, 2016)
...
 Eirik (1 episode, 2016)
...
 Viking Man (1 episode, 2015)
Nabil Massad ...
 Papal Legate (1 episode, 2016)
...
 Berserker (1 episode, 2016)
...
 Ingergird (1 episode, 2013)
Lexi Rose ...
 Angel of death / ... (1 episode, 2013)
...
 Northumbrian Reeve (1 episode, 2013)
Brian Matthews Murphy ...
 Saxon Noble (1 episode, 2015)
Faolan Barry ...
 Aethelred (young) (1 episode, 2016)
...
 The Saxon (1 episode, 2016)
...
 Viking Tradesman (1 episode, 2017)
Belle Niloufar
(1 episode, 2017)
Stanley Aguzie
(1 episode)
Robert MacDomhnail ...
 Viking Warrior (uncredited) (29 episodes, 2013-2015)
Aaron Lee Reed ...
 Viking (uncredited) (4 episodes, 2013-2014)
Einar Selvik ...
 Shaman (uncredited) (2 episodes, 2015-2016)
Daniel Aherne ...
 Viking Warrior (uncredited) (1 episode, 2013)
Keith Anderson ...
 Horik Nobel (uncredited) (1 episode, 2013)
Melissa Maria Carton ...
 Young Mother (uncredited) (1 episode, 2013)
...
 Condemned Man (uncredited) (1 episode, 2013)
...
 Dead viking (uncredited) (1 episode, 2013)
Riku Rokkanen ...
 Viking (uncredited) (1 episode, 2013)
Laura Sibbick ...
 Saxon Woman (uncredited) (1 episode, 2013)
Graeme Redmond ...
 Slave (uncredited) (1 episode, 2014)
Jee Hewson ...
 Shield Maiden (uncredited) (1 episode, 2015)
Patrick Kelly ...
 Monk (uncredited) (1 episode, 2015)
...
 Saxon Guard (uncredited) (1 episode, 2015)
...
 Boat Captain (uncredited) (1 episode, 2016)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Sheila Hockin ... executive producer (41 episodes, 2013-2017)
James Flynn ... executive producer (39 episodes, 2013-2016)
Bill Goddard ... co-producer (39 episodes, 2013-2016)
Michael Hirst ... executive producer (39 episodes, 2013-2016)
Sherry Marsh ... executive producer (39 episodes, 2013-2016)
Morgan O'Sullivan ... executive producer (39 episodes, 2013-2016)
John Weber ... executive producer (39 episodes, 2013-2016)
Alan Gasmer ... executive producer (29 episodes, 2013-2016)
Steve Wakefield ... producer (29 episodes, 2013-2015)
Keith Thompson ... producer (22 episodes, 2013-2016)
Seamus McInerney ... co-producer (20 episodes, 2015-2016)
Justin Pollard ... associate producer (12 episodes, 2013-2016)
Sanne Wohlenberg ... producer (8 episodes, 2016-2017)
Breda Walsh ... line producer (3 episodes, 2016)

Series Music by 

Trevor Morris ... (39 episodes, 2013-2016)

Series Cinematography by 

P.J. Dillon ... (24 episodes, 2014-2017)
John S. Bartley ... (9 episodes, 2013)
Owen McPolin ... (7 episodes, 2016)
Peter Robertson ... (5 episodes, 2017)
Suzie Lavelle ... (2 episodes, 2017)

Series Film Editing by 

Aaron Marshall ... (22 episodes, 2013-2017)
Tad Seaborn ... (10 episodes, 2015-2017)
Michele Conroy ... (3 episodes, 2013)
Christopher Donaldson ... (3 episodes, 2016)
Don Cassidy ... (2 episodes, 2016-2017)

Series Casting By 

Frank Moiselle ... (39 episodes, 2013-2016)
Nuala Moiselle ... (39 episodes, 2013-2016)

Series Production Design by 

Mark Geraghty ... (25 episodes, 2014-2017)
Tom Conroy ... (15 episodes, 2013-2014)
Andrew Berry ... (2 episodes, 2016)

Series Art Direction by 

Jon Beer ... (39 episodes, 2013-2016)
Carmel Nugent ... (2 episodes, 2016)

Series Set Decoration by 

Jil Turner ... (29 episodes, 2013-2016)
Andrea Bordacs ... (19 episodes, 2013-2014)
Sharon Dunne ... (19 episodes, 2013-2014)
David Samuel Houghton ... (19 episodes, 2013-2014)
Crispian Sallis ... (4 episodes, 2013)

Series Costume Design by 

Joan Bergin ... (39 episodes, 2013-2016)

Series Makeup Department 

Elaine Hopkins ... additional make-up trainee / makeup trainee: dailies / daily makeup trainee / additional assistant makeup artist (38 episodes, 2013-2016)
Matthew Smith ... special makeup effects artist (34 episodes, 2013-2016)
Susie Redmond ... assistant hair stylist (29 episodes, 2013-2015)
Niamh O'Malley ... crowd makeup daily / daily make up trainee (21 episodes, 2014-2017)
Gillian Brown ... daily make up trainee (21 episodes, 2014-2016)
Kevin Carter ... special effects contact lenses (20 episodes, 2014-2015)
Joe Whelan ... additional hairstylist / assistant hairdresser (19 episodes, 2013-2014)
Aine Bane ... daily / trainee makeup / trainee make up dailies (18 episodes, 2013-2016)
Tom McInerney ... makeup department head / key makeup artist / department head makeup artist / special makeup effects artist (14 episodes, 2013-2016)
Dee Corcoran ... hair department head / key hair stylist (12 episodes, 2013-2016)
Julie-Ann Ryan ... daily makeup trainee / daily makeup artist / daily assistant makeup (11 episodes, 2013-2015)
Catherine Fox ... daily makeup trainee / trainee makeup artist (10 episodes, 2013-2014)
Lizanne Proctor ... daily makeup trainee (10 episodes, 2013-2014)
Sonia Dolan ... makeup artist (9 episodes, 2013)
Deirdre Fitzgerald ... makeup artist (9 episodes, 2013)
Deborah McCarthy ... hair stylist (9 episodes, 2013)
Bobby McGlynn ... prosthetic makeup artist (9 episodes, 2013)
Tina Phelan ... makeup artist (9 episodes, 2013)
Jennie Readman ... hair stylist (9 episodes, 2013)
James Sinnott ... hair stylist (9 episodes, 2013)
Carla Edwards ... trainee makeup (7 episodes, 2016)
Cat Coogan ... hairstylist: crowd dailee (6 episodes, 2015)
Ciara Scannell ... daily makeup trainee / makeup artist (5 episodes, 2013-2016)
Julie Caulfield ... makeup trainee: 2015 / makeup trainee (5 episodes, 2016)
Madonna Bambino ... crowd makeup (3 episodes, 2014)
Johnny Murphy ... special makeup effects artist (3 episodes, 2017)
Joanne McNaughton ... key hair stylist (2 episodes, 2013)
Jo Cash ... additional makeup artist (1 episode, 2014)
Emma Moffat ... daily make up trainee (1 episode, 2014)
Katie Derwin ... key makeup artist (1 episode, 2016)
Sarah Weatherburn ... facial hair maker (uncredited) (20 episodes, 2014-2015)
Chloe Bourke ... full time trainee make up (uncredited) (9 episodes, 2013)
Dorothy Campbell ... makeup trainee (uncredited) / trainee makeup (uncredited) (2 episodes, 2016)

Series Production Management 

Robin Neinstein ... executive in charge of production / executive in charge of production: Shaw Media / executive in charge: Shaw Media (39 episodes, 2013-2016)
Lynda McKenzie ... post-production supervisor (19 episodes, 2013-2014)
Julian Hobbs ... executive in charge of production (9 episodes, 2013)
Jana Bennett ... executive in charge of production: History / executive in charge: History (3 episodes, 2016)
Lisa Clapperton ... post-production manager (3 episodes, 2016)
Arturo Interian ... executive in charge of production: History / executive in charge: History (3 episodes, 2016)
Kyle MacDonald ... post-production supervisor (3 episodes, 2016)
Rachel Nelson ... executive in charge of production: Shaw Media / executive in charge: Shaw Media (3 episodes, 2016)
Anneliese O'Callaghan ... production manager (3 episodes, 2016)
Rosalie Chilelli ... assistant production manager: Canadian 2nd Unit (2 episodes, 2016)
Paula Devonshire ... production manager: Canada (1 episode, 2016)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Conor Flannery ... trainee assistant director / third assistant director (35 episodes, 2013-2016)
Richard Cosgrove ... second assistant director / trainee assistant director / trainee second assistant director (32 episodes, 2014-2016)
Roisin El Cherif ... trainee assistant director (29 episodes, 2013-2015)
Jessica Whelehan ... second unit director / trainee assistant director / third assistant director (21 episodes, 2013-2016)
Kieron Walshe ... third assistant director (20 episodes, 2015-2016)
Sonja Otto ... trainee assistant director / third assistant director (15 episodes, 2013-2015)
Jonathan Quinlan ... third assistant director (13 episodes, 2014-2016)
Stephen St. Leger ... second unit director (13 episodes, 2015-2016)
Marco Ciglia ... first assistant director (10 episodes, 2013-2016)
Declan Brophy ... trainee assistant director (10 episodes, 2014)
John Hayes ... second unit director (9 episodes, 2013-2015)
Andrew Burke ... trainee assistant director (9 episodes, 2013)
Daniel Lloyd ... trainee assistant director / third assistant director (9 episodes, 2013)
Nick Thomas ... set second AD (9 episodes, 2013)
Grace Morgan ... trainee assistant director (8 episodes, 2013)
Raymond Kirk ... first assistant director (7 episodes, 2013-2016)
Ciara McIlraith ... trainee assistant director / third assistant director (7 episodes, 2015-2016)
Glenn Delaney ... first assistant director / second assistant director (6 episodes, 2014-2016)
Tom Speirs ... trainee assistant director (6 episodes, 2014-2015)
Drew Maitland ... trainee assistant director (6 episodes, 2015-2016)
Nicola Jackson ... daily assistant director (6 episodes, 2015)
Daniel Powell ... trainee assistant director (6 episodes, 2015)
Robert Kiernan ... daily trainee assistant director (5 episodes, 2014)
Mohamed Amine Ayad ... assistant director (5 episodes, 2017)
Mohammed Hamza Regragui ... assistant director (5 episodes, 2017)
Sophie Broadbery ... daily assistant director (4 episodes, 2015)
Aoife Sweeney ... trainee assistant director (4 episodes, 2015)
Fiona Bonnie ... daily trainee assistant director (3 episodes, 2013)
Nicolas Vasseur ... trainee assistant director (3 episodes, 2013)
Daire Glynn ... additional third assistant director / first assistant director (3 episodes, 2015-2016)
Ali Doyle ... daily (3 episodes, 2015)
Steven Sheehy ... daily assistant director (3 episodes, 2015)
Tom Collins ... daily trainee assistant director (3 episodes, 2017)
Theo Herron ... trainee assistant director (3 episodes, 2017)
Andrew Hegarty ... first assistant director (2 episodes, 2014-2016)
Keith Browett ... trainee assistant director (2 episodes, 2014)
Steven Daly ... daily trainee assistant director (2 episodes, 2014)
Peter Agnew ... first assistant director (2 episodes, 2015)
T.J. Duffy ... trainee assistant director (2 episodes, 2015)
Sean Griffin ... first assistant director (2 episodes, 2015)
Lynne Kamm ... second unit director (2 episodes, 2015)
Kim Le Nguyen ... trainee assistant director (2 episodes, 2015)
Sophia Tamburrini ... trainee assistant director (2 episodes, 2015)
Mandi Knight ... trainee assistant director (2 episodes, 2016)
Patrick Arias ... second assistant director (1 episode, 2016)
Keith Barry ... assistant director (1 episode, 2016)
P.J. Dillon ... director (1 episode, 2016)
Enda Doherty ... second assistant director (1 episode, 2016)
Alex Jones ... second assistant director (1 episode, 2016)
Nessa Linnane ... second assistant director (1 episode, 2016)
David Warry-Smith ... first assistant director (1 episode, 2016)
Charlie Endean ... first assistant director (1 episode, 2017)
Charlie Fleetwood ... trainee assistant director (uncredited) (9 episodes, 2013)

Series Art Department 

Aisling O'Callaghan ... art department coordinator / art department trainee (35 episodes, 2014-2017)
Paul Hedges ... property master (32 episodes, 2013-2016)
Marie Doyle ... assistant buyer (30 episodes, 2014-2016)
Alexandra Slade ... UK Buyer / buyer: UK (30 episodes, 2014-2016)
Arne Klohn ... dressing props (20 episodes, 2014-2015)
Anna Kirwan ... lead buyer (19 episodes, 2013-2014)
Greg Winter ... scenic artist (19 episodes, 2013-2014)
Christine Fitzgerald ... assistant art director (16 episodes, 2014-2015)
Eleonora McNamara ... sculptor (11 episodes, 2013-2014)
Simon Boyd ... chargehand standby props / props (10 episodes, 2013-2016)
Jerome McDonnell ... props (10 episodes, 2013-2016)
Noel Aherne ... assistant set decorator (10 episodes, 2014)
Christine McDonagh ... assistant art director (9 episodes, 2013-2014)
Paul Boulton ... dressing props/propmaker (9 episodes, 2013)
June Connon ... props (9 episodes, 2013)
Conor Dennison ... draftsman / standby art director (9 episodes, 2013)
Shane Donnelly ... stagehand (9 episodes, 2013)
Marc Dowds ... prop dresser / dressing prop (9 episodes, 2013)
Alan Finglas ... carpenter (9 episodes, 2013)
Shane McEnroe ... draughtsman (9 episodes, 2013)
Aine Smith ... assistant set decorator (9 episodes, 2013)
Sophie Tarver ... prop maker (9 episodes, 2013)
Heidi Ellen Love ... props: trainee / model maker: trainee (9 episodes, 2016)
Irina Kuksova ... art department trainee / calligraphy (8 episodes, 2013-2016)
Briana Hegarty ... junior draughtsman (8 episodes, 2014)
Fiona Cooney ... graphic designer (7 episodes, 2016)
Annie Atkins ... graphic designer (5 episodes, 2013)
Jason Groarke ... storyboard artist (5 episodes, 2016-2017)
Ester T. Roura ... graphic design / graphic designer / artist (4 episodes, 2015)
Ronan Kennedy ... stand-by props / props (4 episodes, 2016)
Pilar Valencia ... graphic artist (3 episodes, 2013)
Kurt Van Der Basch ... storyboard artist (3 episodes, 2013)
Scott McDowall ... dressing props (2 episodes, 2016)
Ed Norton ... construction coordinator (2 episodes, 2016)
Neill Treacy ... marine administrator (2 episodes, 2016)
Tyler Unrau ... Second Unit On Set Props / props: second unit (2 episodes, 2016)
Stephen Forrest-Smith ... storyboard artist (1 episode, 2013)
Andrew Berry ... art director: second unit (1 episode, 2016)
Paul Comiskey ... trainee sculptor (1 episode, 2016)
David Flynn ... sculptor (1 episode, 2016)
Christine Harold ... sculptor (1 episode, 2016)
Sinead Heffernan ... trainee sculptor (1 episode, 2016)
Ian McCaffrey ... storyboard artist (1 episode, 2016)
Brendan Rankin ... set designer (1 episode, 2016)
Edwin Ryan ... head sculptor (1 episode, 2016)
Davin Snip ... Second Unit Prop Master (1 episode, 2016)
Yigit Isik ... poster art concept (1 episode, 2017)
Norman Walshe ... concept artist (unknown episodes)
Harrie Fallover ... key model maker (uncredited) (31 episodes, 2013-2016)
Graeme Bird ... key prop maker (uncredited) (9 episodes, 2013)

Series Sound Department 

Don White ... foley recording mixer (53 episodes, 2013-2017)
Steve Jackson ... boom operator / sound assistant / Boom Operator: dailies / boom operator: dailies (51 episodes, 2013-2017)
Claire Dobson ... assistant sound editor (39 episodes, 2013-2016)
Brennan Mercer ... foley editor / first assistant sound editor / sound effects editor / assistant: sound editor (39 episodes, 2013-2016)
Dale Sheldrake ... supervising adr editor / adr editor (39 episodes, 2013-2016)
Kirk Lynds ... re-recording mixer (35 episodes, 2013-2016)
Steve Medeiros ... sound effects editor / sound editor (33 episodes, 2013-2016)
Andrew Jablonski ... first assistant sound editor / assistant sound editor (32 episodes, 2013-2016)
Jane Tattersall ... supervising sound editor / sound designer / supervising sound designer (31 episodes, 2013-2016)
Martin Lee ... re-recording mixer / sound (29 episodes, 2013-2016)
Jack Heeren ... foley mixer (29 episodes, 2013-2015)
James Bastable ... assistant re-recording mixer (26 episodes, 2015-2017)
David McCallum ... supervising sound editor / dialogue editor / supervising dialogue editor (22 episodes, 2013-2016)
Conor O'Toole ... sound mixer: second unit: second unit / sound mixer: second unit (19 episodes, 2013-2015)
Mark Appleby ... adr mixer (19 episodes, 2013-2014)
Corey Biluk ... layback operator (19 episodes, 2013-2014)
Christian Byrne ... boom operator (19 episodes, 2013-2014)
Graham Rogers ... assistant re-recording mixer (19 episodes, 2013-2014)
Enda Callan ... boom operator / second unit boom operator (18 episodes, 2013-2016)
Goro Koyama ... foley artist / sound (15 episodes, 2013-2014)
Sandra Fox ... foley artist (14 episodes, 2013-2014)
Michael Miller ... adr mixer (13 episodes, 2013-2017)
Daniel Birch ... sound mixer / location sound mixer / sound (13 episodes, 2013-2016)
Daniel Gilde ... dubbing recordist / adr recordist (12 episodes, 2013-2014)
Mitch Dorf ... adr mixer / a.d.r. mixer (12 episodes, 2014-2016)
Andy Malcolm ... foley artist / sound / supervising foley editor (10 episodes, 2013-2014)
Jesse Fellows ... layback operator (10 episodes, 2015)
Kirk Meyers ... layback operator (10 episodes, 2015)
Christopher King ... trainee assistant sound editor (10 episodes, 2016)
Kyle D. Krajewski ... adr recordist (9 episodes, 2013-2014)
Jenna Dalla Riva ... foley recordist (9 episodes, 2013)
John Diemer ... sound effects recordist (9 episodes, 2013)
Garret Farrell ... adr recording (9 episodes, 2013)
Benny Gil ... dubbing mixer (9 episodes, 2013)
Aza Hand ... adr recordist (9 episodes, 2013)
Richard Hetherington ... boom operator (9 episodes, 2013)
Emmet O'Donnell ... adr recordist (9 episodes, 2013)
Davi Aquino ... foley recordist (9 episodes, 2016)
Stephen Muir ... foley recordist (8 episodes, 2015-2016)
Kevin Schultz ... foley mixer / foley recording mixer (8 episodes, 2016)
Peter Nicell ... sound assistant: boom (6 episodes, 2013)
Jan Kasskawo ... adr mixer (5 episodes, 2013-2014)
Robert Weiss ... adr mixer (5 episodes, 2013)
Jean McGrath ... ADR recordist / adr recordist (5 episodes, 2014)
Paul Lynch ... dvd commentary recordist / commentary mixer (4 episodes, 2013-2014)
Sean O'Toole ... sound assistant (4 episodes, 2013)
Michelle Cunniffe ... adr recordist (4 episodes, 2015)
Simon Murphy ... sound assistant (4 episodes, 2017)
Kevin McAlpine ... sound recordist (3 episodes, 2013)
Ian Rankin ... re-recording mixer (3 episodes, 2013)
Heather Kirby ... adr recordist (3 episodes, 2014-2015)
Dean Murray ... sound trainee: dailies (3 episodes, 2017)
Rob Humpage ... adr recordist (2 episodes, 2013)
Brent Pickett ... dialogue editor (2 episodes, 2013)
Frank Buckner ... assistant adr recordist (2 episodes, 2014)
Howard Karp ... re-recording mixer (2 episodes, 2014)
Kevin Belen ... adr mixer (2 episodes, 2015)
Sylvain Pierre ... adr recordist (2 episodes, 2015)
Fredrik Dalenfjäll ... adr recordist (2 episodes, 2017)
Keith Grainger ... sound trainee: dailies (1 episode, 2013)
Joe Morrow ... re-recording mixer (1 episode, 2013)
Oskar von Unge ... adr recordist (1 episode, 2013)
George Atkins ... a.d.r. recordist (1 episode, 2014)
Sam Biggs ... a.d.r. recordist (1 episode, 2014)
Robert Warchol ... sound (1 episode, 2014)
Brahim Ait Belkas ... boom operator (1 episode, 2017)
Chris Szott ... foley assistant (1 episode, 2017)
Rob Flynn ... sound trainee (uncredited) (2 episodes, 2016)
Eric Ryan ... trainee (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Special Effects by 

Paul Byrne ... special effects supervisor / special effects (30 episodes, 2013-2016)
Phillip Souster ... special effects technician (20 episodes, 2014-2015)
Aidan Byrne ... senior special effects pyrotechnician (9 episodes, 2013)
Eoin Grenham ... special effects assistant (5 episodes, 2013)
Gerry Farrell ... pyrotechnician (3 episodes, 2013)
Cora Prazeres ... special effects technician (3 episodes, 2013)
Lee Jolliffe ... special effects 1st assistant-Canadian unit (3 episodes, 2016)
Conor Coughlan ... special effects crew (1 episode, 2014)
Kevin Nolan ... special effects technician (1 episode, 2014)

Series Visual Effects by 

Mike Borrett ... visual effects producer: Mr. X Inc. / visual effects producer: Mr. X Inc / visual effects production manager / visual effects producer: Mr. X (49 episodes, 2013-2017)
Ovidiu Cinazan ... lead compositor / lead compositor: Mr. X / lead compositor: Mr X (39 episodes, 2013-2016)
Dominic Remane ... visual effects supervisor / digital effects supervisor (39 episodes, 2013-2016)
Paul Wishart ... visual effects artist / cg supervisor: Mr. X / lead environment artist (34 episodes, 2013-2016)
Julian Parry ... visual effects supervisor (29 episodes, 2013-2015)
Milan Schere ... senior matte painter: Mr. X Inc. (29 episodes, 2013-2015)
Seema Schere ... matte painter: Mr. X Inc. (29 episodes, 2013-2015)
Chris Wallace ... digital colourist / colourist (29 episodes, 2013-2015)
Jeremy Dineen ... lead visual effects artist / visual effects artist / lead effects artist / lead visual effects artist: Mr X (28 episodes, 2013-2016)
Engin Arslan ... lighting lead / lighting artist (28 episodes, 2013-2015)
Cameron Kerr ... digital compositor (28 episodes, 2014-2016)
Gary Couto ... digital compositor (24 episodes, 2013-2016)
Wei Gao ... digital compositor / rotoscoping and paint artist (23 episodes, 2013-2015)
Jim Maxwell ... lead matte painter / lead matte painter: Mr. X / matte painting supervisor / visual effects artist (21 episodes, 2013-2016)
David Thompson ... senior compositor: Take 5 Productions / digital compositor (20 episodes, 2013-2015)
Darren Hinchy ... visual effects editor: Mr. X Inc (20 episodes, 2016-2017)
Matt Ralph ... tracking/layout supervisor / tracking / layout artist (19 episodes, 2013-2015)
Becca Donohoe ... compositing production manager (19 episodes, 2013-2014)
Grainne Dooley ... visual effects data wrangler (19 episodes, 2013-2014)
Jason Gougeon ... digital artist: Mr. X Inc (19 episodes, 2013-2014)
Florent Revel ... matchmove artist (19 episodes, 2013-2014)
Celine Zoleta ... visual effects coordinator: Mr. X / visual effects production assistant (19 episodes, 2013-2014)
Kieran McKay ... animator / lead animator: Mr X (19 episodes, 2015-2016)
Jerry Lai ... digital compositor (18 episodes, 2013-2014)
Alfredo Octavio Arango ... digital artist: Mr. X Inc / tracking & matchmove artist / tracking & matchmove artist: MrX inc (17 episodes, 2013-2015)
Joe Raasch ... digital compositor (17 episodes, 2013-2014)
Nicole Librodo ... visual effects coordinator / visual effects coordinator: Mr. X (15 episodes, 2016)
Bill Halliday ... visual effects producer / visual effects producer: Take 5 / visual effects / visual effects artist (14 episodes, 2013-2016)
Martin Hesselink ... animator (14 episodes, 2013-2015)
Robin Mangat ... tracking and matchmoving / tracking/matchmove/layout artist (14 episodes, 2015-2016)
Anna Joukova ... digital compositor: Mr. X Inc. (13 episodes, 2013-2014)
Tie David Gambacurta ... lead tracking/layout artist / lead layout: Mr. X / tracking / layout artist (12 episodes, 2014-2016)
Leann Harvey ... on set visual effects supervisor / vfx on set supervisor: Take 5 / on set visual effects supervisor: Take 5 (11 episodes, 2015-2016)
Ashkan Yousefi ... visual effects artist (11 episodes, 2015-2016)
Dennis Berardi ... visual effects supervisor / visual effects artist (10 episodes, 2013-2014)
Jessie Milne ... character rigging td (10 episodes, 2014)
Makarand Nazirkar ... Rigging TD (10 episodes, 2014)
Ainslie Thomas ... visual effects production manager: Take 5 Productions (10 episodes, 2014)
Kyle Boylen ... digital compositor (10 episodes, 2015)
Alex Cheparev ... senior modeler (10 episodes, 2015)
Chi-Chang Chu ... lighting technical director (10 episodes, 2015)
Sarah Coffyn ... digital compositor (10 episodes, 2015)
Christopher DeVito ... cg animator/rigger (10 episodes, 2015)
Jenn Inkol ... visual effects coordinator (10 episodes, 2015)
da Suel Kim ... visual effects artist (10 episodes, 2015)
Kelly Knauff ... visual effects production manager: Take 5 Productions (10 episodes, 2015)
Dmitriy Kolesnik ... fx artist (10 episodes, 2015)
Randy Krueger ... digital compositor (10 episodes, 2015)
Jackie Liao ... lighting technical director (10 episodes, 2015)
Aamir Raza ... digital compositor (10 episodes, 2015)
Ian Spriggs ... lead character modeler (10 episodes, 2015)
Nandish Hugar ... lighting artist (10 episodes, 2016)
Mike Suta ... digital compositor (10 episodes, 2016)
Adnan Ahmed ... visual effects coordinator (9 episodes, 2013)
Andrew Brooks ... digital compositor (9 episodes, 2013)
Wilson Cameron ... visual effects producer (9 episodes, 2013)
Joseph Cheng Chen ... tracking / layout artist (9 episodes, 2013)
Farrukh Khan ... 3d Character Artist (9 episodes, 2013)
Kelly Noordermeer ... editorial support: Mr. X Inc (9 episodes, 2013)
Briana Nuttall ... digital compositor (9 episodes, 2013)
Rafael Freire Santos ... visual effects artist (9 episodes, 2013)
Matt Schofield ... matte painting supervisor: Mr. X Inc. (9 episodes, 2013)
Anja Stitic ... lighting artist (9 episodes, 2013)
Jarom Brand ... lead rigging technical director (9 episodes, 2016)
Sara Hilmarsdóttir ... compositing technical director (9 episodes, 2016)
Mel Martin ... visual effects on-set coordinator (9 episodes, 2016)
Bryan T. Evans ... Tracking Supervisor (8 episodes, 2013-2014)
Barb Benoit ... digital compositor (8 episodes, 2013)
Cristian Camaroschi ... visual effects artist (8 episodes, 2013)
Marco Lee ... digital compositor (8 episodes, 2013)
Anna Pacchioni ... compositor (7 episodes, 2013-2014)
Elena Perreira ... lighting artist (7 episodes, 2014-2015)
Thomas Grant Morrison ... lighting artist / lead lighter: Mr. X / lighting artist: Mr. X (7 episodes, 2015-2016)
Vimal Reddy Mallireddy ... fx artist: Mr. X Inc / visual effects artist: Mr. X Inc (6 episodes, 2013-2015)
Lucian Boicu ... compositor (6 episodes, 2013)
Rick Shick ... digital compositor (6 episodes, 2013)
Mathew Thomas ... matchmover: titles (6 episodes, 2013)
Meng Angel Li ... digital compositor / visual effects (6 episodes, 2014-2015)
Alphonso Young ... senior compositor: Mr.X Inc (6 episodes, 2014)
Justin Bates ... roto/paint artist: Mr. X Inc. (6 episodes, 2015)
Jordan Nieuwland ... senior matte painter: Mr. X Inc. (6 episodes, 2015)
Jai Krishnaswamy ... digital compositor: mr. x inc (6 episodes, 2016)
Corey Mayne ... digital compositor (6 episodes, 2016)
Alex Branton ... digital compositor (5 episodes, 2013-2014)
Katrin Arndt ... visual effects producer: Windmill Lane VFX (5 episodes, 2013)
Mike Portoghese ... compositor (5 episodes, 2013)
Saurabh Raut ... visual effects artist: visual effects (5 episodes, 2013)
Roberto D'Ippolito ... digital compositor (5 episodes, 2014)
Jennifer Maillet ... digital compositor (5 episodes, 2014)
Olumide Adeyemo ... matchmove/layout artist / matchmove/layout artist: Mr. X Inc. (5 episodes, 2015)
Jaime Fok ... visual effects editor: Mr. X (5 episodes, 2016)
Jose Ignacio Narváez Monroy ... compositor (5 episodes, 2016)
Ivonne Orobio ... compositor (5 episodes, 2016)
Raymond Tjernstrom ... fx artist: Mr. X. Inc (4 episodes, 2013-2014)
Greg Astles ... senior digital compositor: Mr. X Inc. (4 episodes, 2013)
Daniela Campos Little ... matchmove artist: Mr X Inc (4 episodes, 2013)
Robert Hartigan ... digital compositor (4 episodes, 2013)
Keith Malone ... digital compositor / character animator (4 episodes, 2013)
Sean McGrath ... visual effects coordinator (4 episodes, 2013)
Tracey McLean ... digital matter painter (4 episodes, 2013)
John McMahon ... digital compositor (4 episodes, 2013)
Kasy Stein ... digital compositor (4 episodes, 2013)
Maria A. Gordon ... compositing supervisor: Take 5 / visual effects artist (4 episodes, 2014-2016)
Andrew Ceci ... visual effects artist (4 episodes, 2015-2017)
Dave Dean ... visual effects artist (4 episodes, 2015-2017)
Robert J. Bruce ... compositing supervisor (4 episodes, 2015)
Mark Lavania ... lighting artist: Mr. X Inc. (4 episodes, 2015)
David Roby ... digital artist (4 episodes, 2015)
Avinash Williams ... visual effects: roto artist (4 episodes, 2015)
Rahul Kothari ... compositor (4 episodes, 2016)
Michael Tanton ... visual effects production assistant: Mr. X Inc. (4 episodes, 2016)
Stephen Wagner ... fx artist: Mr. X Inc. (3 episodes, 2013-2015)
Ayo Burgess ... lighting lead: Mr. X Inc. (3 episodes, 2013)
Lukas Lundberg ... fx artist: Mr. X Inc. / visual effects artist: Mr. X Inc (3 episodes, 2014)
Patrick Man-Long Wong ... digital compositor (3 episodes, 2014)
Gong Myung Lee ... cg supervisor: Mr.X (3 episodes, 2015)
Sunkwan Lee ... visual effects artist (3 episodes, 2015)
Matt Mcewan ... digital compositor (3 episodes, 2015)
Jamie Minett ... lighting artist (3 episodes, 2015)
Justin Rogers-CdeBaca ... visual effects production assistant (3 episodes, 2015)
Jonathan Skabla ... senior digital compositor (3 episodes, 2015)
Drew Beekler ... compositor (2 episodes, 2013-2015)
Eric Lacroix ... visual effects artist (2 episodes, 2013-2014)
Tim Chauncey ... lead technical director: Windmill Lane Vfx (2 episodes, 2013)
Benjamin Mossman ... roto artist: Mr. X Inc. (2 episodes, 2013)
Sergey Shlyaev ... fx artist / fx td (2 episodes, 2013)
Tim M. Townsend ... senior compositor (2 episodes, 2014)
Graham Day ... digital compositor: Mr. X Inc. (2 episodes, 2015)
Shuming Jiang ... digital compositor (2 episodes, 2015)
Eduardo Parra Ouilhet ... digital compositor (2 episodes, 2015)
Benjamin Tan ... tracking/matchmove/layout artist: Mr X, Inc (2 episodes, 2016)
Kelly Weisz ... visual effects manager: Take 5 (2 episodes, 2016)
Darren Locke ... visual effects artist (2 episodes, 2017)
Justin Rader ... visual effects artist (2 episodes, 2017)
Cyril Frederick Chu ... matte painter (1 episode, 2013)
Robert Crocco ... production development support (1 episode, 2013)
Peter Dydo ... animator: Mr. X Inc. (1 episode, 2013)
Natalya Kuzmina ... modeler / texture artist (1 episode, 2013)
Tom Nagy ... Senior Animator (1 episode, 2013)
Ian Britton ... cg supervisor: Rocket Science VFX (1 episode, 2014)
Steve Elliott ... visual effects editor: Rocket Science VFX (1 episode, 2014)
Subash Jude ... lead lighter (1 episode, 2014)
Chris Nokes ... studio production manager: Rocket Science VFX (1 episode, 2014)
Anthony Paterson ... visual effects producer: Rocket Science VFX (1 episode, 2014)
Rob Tasker ... digital compositor (1 episode, 2014)
Tom Turnbull ... visual effects supervisor: Rocket Science VFX (1 episode, 2014)
Mark O. Hammond ... digital compositor (1 episode, 2015)
Oliver Hearsey ... tracking artist: Mr. X Inc. (1 episode, 2015)
Greg Lamar ... visual effects (1 episode, 2015)
Mark Lieberman ... compositor (1 episode, 2015)
Ken MacKenzie ... lead animator (1 episode, 2015)
Simon James Milner ... senior crowd td (1 episode, 2015)
Vinod Sathe ... digital compositor (1 episode, 2015)
Karol Wlodarczyk ... visual effects (1 episode, 2015)
Olivia Yapp ... visual effects (1 episode, 2015)
Tiffany Tingting Zhao ... digital compositor (1 episode, 2015)
Jawahar Bhatti ... visual effects artist (1 episode, 2016)
Karen Therese Connolly ... visual effects coordinator (1 episode, 2016)
Matthew E. Gill ... roto department manager (1 episode, 2016)
Jai Mehta ... visual effects artist (1 episode, 2016)
Daniel Schrepf ... roto supervisor (1 episode, 2016)
Nathanael Xavier ... animator: Mr. X Inc. (1 episode, 2016)

Series Stunts 

Conor Hegarty ... stunt performer / stunt double: Moe Dunford / stunt double: Niall Cusack (42 episodes, 2013-2017)
Tony Condren ... stunt performer / stunt rigger / stunts (41 episodes, 2013-2017)
Mark Henson ... stunt coordinator / stunt action director (39 episodes, 2013-2016)
Richard Ryan ... assistant stunt coordinator / stunt coordinator / swordmaster / co-stunt coordinator / stunt action director / stunt double: Gabriel Byrne (38 episodes, 2013-2017)
Stav Dvorkin ... stunt performer / stunt double: Donal Logue (38 episodes, 2013-2016)
Patrick Mel Hayes ... stunts / stunt performer (36 episodes, 2013-2017)
Keith Ward ... stunt performer / stunt rigger / stunt double: George Blagden / stunts / stunt double: David Murray / stunt double: Jonathon Kemp (36 episodes, 2013-2016)
Darron Costello ... stunt performer / stunts (34 episodes, 2013-2017)
Gerry Behan ... stunt performer / stunts (33 episodes, 2013-2017)
James Cosgrave ... stunt performer / stunts (32 episodes, 2013-2017)
Ciaran O'Grady ... stunt performer (30 episodes, 2013-2016)
Caroline Simonnet ... stunt performer (25 episodes, 2013-2017)
Peter Dillon ... stunt performer (25 episodes, 2013-2016)
Tristan McConnell ... stunt performer (25 episodes, 2013-2016)
Richie Wilson ... stunt performer (24 episodes, 2013-2016)
Martin White ... stunt performer / stunts (23 episodes, 2013-2016)
Lauterio Zamparelli ... stunt performer (23 episodes, 2013-2016)
Jonathan East ... stunt performer / stunts (23 episodes, 2014-2017)
Jordan Coombes ... stunt performer (21 episodes, 2014-2016)
Paul Burke ... stunt double: Travis Fimmel / stunt performer / key stunt rigger / stunt double: travis fimmel / stunt rigger (20 episodes, 2013-2015)
Rachel Walker ... stunt performer (18 episodes, 2014-2016)
Redmond Michael ... stunt performer (15 episodes, 2014-2016)
Adam Behan ... stunt performer (15 episodes, 2015-2016)
Eimear O'Grady ... stunt performer / stunt double: Katheryn Winnick / stunt double: katherine Winnick (13 episodes, 2013-2016)
Dave Boyle ... stunt performer (12 episodes, 2015-2016)
Brendan Condren ... stunt performer (11 episodes, 2013-2016)
Marc Redmond ... stunt performer (11 episodes, 2013-2016)
Norman Kelly ... stunt performer (11 episodes, 2013-2015)
Lee McDermott ... stunts / stunt performer (11 episodes, 2014-2017)
Alan Walsh ... stunt performer (10 episodes, 2013-2014)
Lemuel Black ... stunt performer / stunts (10 episodes, 2014-2016)
Mark Flanagan ... stunts (10 episodes, 2014-2016)
Paul Thompson ... stunt performer (9 episodes, 2013-2016)
Gary Robinson ... stunt performer (9 episodes, 2013-2015)
Eoin Leahy ... stunt performer / stunts (9 episodes, 2015-2017)
Vincent Rother ... stunt coordinator: motion capture / stunts: motion capture (6 episodes, 2015-2017)
Sean Condren ... stunt performer (6 episodes, 2015-2016)
Aoife Byrne ... stunt performer / stunt double: Jessalyn Gilsig (5 episodes, 2013-2015)
Robbie O'Brien ... stunt performer (5 episodes, 2013-2015)
David Byrne ... stunt performer (5 episodes, 2013-2014)
Andrew Scott-Marshall ... stunt performer (5 episodes, 2014-2015)
Jonny McBride ... stunt performer (5 episodes, 2015-2016)
Michael Hanna ... stunt performer / stunts (4 episodes, 2013-2017)
Paul Valentine ... stunt performer / stunts (4 episodes, 2014-2015)
Martina Dolan ... stunt performer (4 episodes, 2015-2016)
József Kovalik ... stunt performer (4 episodes, 2015)
Hannah Behan ... stunt performer / stunts (4 episodes, 2016)
Joe Condren ... stunt performer (4 episodes, 2016)
Younes Afroukh ... stunt performer (3 episodes, 2013)
Phil Lonergan ... stunt performer (3 episodes, 2013)
John Mulvey ... stunts / stunt performer (3 episodes, 2016-2017)
Aran Condren ... stunt performer / stunts (3 episodes, 2016)
Mohamed Attougui ... stunts (3 episodes, 2017)
Benoît Fabre ... stunt performer (3 episodes, 2017)
Othman Ilyassa ... stunt coordinator (3 episodes, 2017)
Jérémie Vigot ... assistant stunt coordinator (3 episodes, 2017)
Aldonio Danny Frietas ... stunt performer (2 episodes, 2013-2014)
Max Cormac ... stunt performer (2 episodes, 2013)
Lewis Peploe ... stunt performer (2 episodes, 2013)
Andy Pilgrim ... stunt performer (2 episodes, 2014-2015)
Paul Kelly ... stunt performer (2 episodes, 2014)
Bence Ferenczi ... stunt performer (2 episodes, 2015)
Ronan Kearns ... stunt performer (2 episodes, 2017)
Donal O'Shea ... stunts (2 episodes, 2017)
Stéphanie Guerin ... stunt double (2 episodes)
Michael Byrch ... stunt performer (1 episode, 2013)
Frank Henson ... stunt performer (1 episode, 2013)
Russell MacLeod ... stunt performer (1 episode, 2013)
Erol Mehmet ... stunt performer (1 episode, 2013)
Rebecca Quin ... stunt performer (1 episode, 2013)
Ed Young ... fight performer (1 episode, 2013)
Dan Burman ... stunt performer (1 episode, 2014)
Ciarán Hanlon ... stunt performer (1 episode, 2014)
Bronco McLoughlin ... stunt performer (1 episode, 2014)
Rob Pavey ... stunt performer (1 episode, 2014)
Ian Pead ... stunt performer (1 episode, 2014)
Curtis Rivers ... stunts (1 episode, 2014)
John Sheridan ... stunts (1 episode, 2014)
Reg Wayment ... stunts (1 episode, 2014)
Adam Basil ... stunts (1 episode, 2015)
Hayes Patrick ... stunt performer (1 episode, 2015)
Olivia Pouyanne ... stunt performer (1 episode, 2015)
Shane Steyn ... stunt performer (1 episode, 2015)
James Bewley ... stunt performer (1 episode, 2016)
Mark Flannagan ... stunt performer (1 episode, 2016)
Jack Miles ... stunt performer (1 episode, 2016)
Laurent Plancel ... stunt performer (1 episode, 2016)
Jenny Ryan ... stunt performer (1 episode, 2016)
Mitch Spour ... stunt double: alexander ludwig (1 episode, 2016)
Gemma Weston ... stunt performer (1 episode, 2016)
Karin Floengard Jonsson ... stunt performer (1 episode, 2017)
Guillermo Gomez ... stunt performer (1 episode, 2017)
Alex Payne ... stunt performer (1 episode, 2017)
Conor O'Beoláin ... stunt performer (uncredited) (2 episodes, 2016)
Lee Bagley ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2013)

Series Camera and Electrical Department 

Philip Murphy ... key grip (58 episodes, 2013-2017)
Robert Ryder ... electrician / best boy electric (44 episodes, 2013-2017)
Greg McGuinness ... second assistant camera (39 episodes, 2013-2016)
Alan Butler ... first assistant camera "a" camera / first assistant camera / first assistant camera: "a" camera (38 episodes, 2013-2016)
David Doherty ... second assistant camera / first assistant camera: second unit (38 episodes, 2013-2016)
Terry Mulligan ... gaffer (34 episodes, 2013-2017)
Darrell Murphy ... grip: b camera / grip / "b" camera grip (30 episodes, 2013-2016)
David O'Connor ... grip / best boy / grip (30 episodes, 2013-2016)
Richie Egan ... camera grip / grip (30 episodes, 2015-2017)
László Bille ... camera operator: "b" camera / camera operator: "a" camera (29 episodes, 2014-2016)
Darragh Scott ... electrician / balloon light technician / lighting balloon tech: operator (26 episodes, 2013-2017)
Kevin Scott ... best boy / electrician / best boy electric (26 episodes, 2013-2017)
David Boyle ... camera trainee / second assistant camera: dailies (25 episodes, 2013-2015)
Luke Murphy Gilligan ... camera trainee / camera trainee: dailies / daily camera trainee (25 episodes, 2013-2015)
Andrew McGill-Coggin ... trainee grip (25 episodes, 2013-2015)
Mark o Brien ... electrician (24 episodes, 2013-2017)
Iain Baird ... steadicam operator / a camera / steadicam operator / camera operator: "a" camera / camera operator: "b" camera (23 episodes, 2014-2016)
Pat Ryder ... electrician (19 episodes, 2013-2015)
Jonathan Hession ... still photographer (19 episodes, 2013-2014)
Aislinn McDonald ... digital imaging technician (19 episodes, 2013-2014)
Richard Lacey ... camera trainee: dailies / second assistant camera: dailies (19 episodes, 2014-2017)
Daniel Mulligan ... electrician (18 episodes, 2013-2017)
Paul Kiernan ... electrician (18 episodes, 2013-2016)
Marc Cole ... electrician / generator operator (18 episodes, 2015-2017)
Fionn Comerford ... b camera operator / camera operator dailies / additional camera operator (17 episodes, 2013-2015)
Paul Kiernan ... electrician (17 episodes, 2015-2017)
John McCarthy ... clapper loader: dailies / daily camera trainee (16 episodes, 2013-2017)
Conor Lynch ... second unit: video assist operator / video operator (11 episodes, 2013-2015)
Rowan Sherrard ... video operator: second unit / camera trainee / camera trainee: second unit (11 episodes, 2014-2016)
Billy Doyle ... electrician / gaffer marocco unit (10 episodes, 2013-2017)
Howard Gibson Steele ... electrician (10 episodes, 2014)
Ian Kearney ... electrician (10 episodes, 2014)
John Connon ... grip (9 episodes, 2013)
P.J. Dillon ... additional photography / camera operator (9 episodes, 2013)
Tim Fletcher ... electrician (9 episodes, 2013)
Scott Dawson ... camera trainee / second unit: second assistant camera (9 episodes, 2015)
Billy Doyle ... electrician: first unit / gaffer (9 episodes, 2015)
Patrick Moran ... camera trainee: dailies (9 episodes, 2016)
Elva Sara Ingvarsdóttir ... second assistant camera: Iceland (9 episodes, 2017)
John Woodside ... video trainee / video operator (8 episodes, 2016-2017)
Gosia Zur ... camera trainee: Malgorzata Zur / camera trainee: video assist trainee / video assist trainee: Malgorzata Zur / camera trainee / dailies: second unit (7 episodes, 2015-2016)
Russell Gleeson ... additional camera operator (6 episodes, 2014-2015)
Eoin Keating ... first assistant camera: "b" camera / additional camera operator (6 episodes, 2014)
Dave Morgan ... steadicam operator (6 episodes, 2016)
Piotr Dybowski ... camera trainee: dailies (5 episodes, 2015)
Dylan Knapp ... digital imaging technician: second unit (5 episodes, 2015)
Daniel Barnwell ... camera trainee: dalies / video trainee: dailies / camera trainee: dailies (5 episodes, 2016)
Miguel Angel Viñas ... second assistant camera (4 episodes, 2014-2015)
Ciarán Barry ... "a" camera operator (4 episodes, 2014)
Ron Coe ... first assistant camera (4 episodes, 2014)
Nick Ford ... camera trainee (3 episodes, 2017)
Ciaran Kavanagh ... camera operator (2 episodes, 2016)
James Mather ... director of photography: second unit (2 episodes, 2016)
Barney Davis ... camera operator and steadicam operator (2 episodes)
Etain McGuckian ... video assistant (1 episode, 2013)
Frankie Leonard ... second assistant camera: marine unit (1 episode, 2014)
Cormac O'Omáille ... first assistant camera: "C" camera & 2nd unit focus puller (1 episode, 2014)
Niall O'Byrne ... movi op (1 episode, 2015)
Sean Burton ... best boy electric: Canadian unit (1 episode, 2016)
Conor Crowley ... assistant camera (1 episode, 2016)
Seamus Deasy ... director of photography: second unit (1 episode, 2016)
Sonya Deegan ... camera trainee: dailies (1 episode, 2016)
Billy Doyle ... electrician (1 episode, 2016)
Dave King ... movi technician (1 episode, 2016)
El Mokhtar Aboukal ... video playback operator (1 episode, 2017)
Ider Eddadsi ... key grip (1 episode, 2017)

Series Animation Department 

Makarand Nazirkar ... animator (9 episodes, 2013)
Dennis Michael Chan ... animator: 2013 (8 episodes, 2013)
Graham Qually ... motion capture specialist (2 episodes, 2015-2016)
Bruno Tacchino ... animator (1 episode, 2013)

Series Casting Department 

Daniel Lloyd ... extras casting / extras casting assistant (29 episodes, 2013-2015)
Stephen Kirk ... extras casting / extras coordinator (20 episodes, 2014-2015)
Deirdre Bowen ... casting: Canada (12 episodes, 2013-2016)
Christopher Richards ... casting associate / casting associate: Canada (12 episodes, 2013-2016)
Rachel Moiselle ... casting associate: Ireland (2 episodes, 2016)

Series Costume and Wardrobe Department 

David Samuel Houghton ... tailor (19 episodes, 2015-2016)
Renate Henschke ... costume assistant (10 episodes, 2015)
Georgina Curtis ... daily costume assistant (9 episodes, 2013)
Barbara Milne ... crowd supervisor (8 episodes, 2013)
Amine Benkhayi ... set costumer: Morrocco (5 episodes, 2017)
Susan O'Connor Cave ... assistant costume designer / costume supervisor (3 episodes, 2016)
Lindsey Archer ... costumer (2 episodes, 2016)
Ciara O'Donovan ... daily wardrobe assistant (1 episode, 2013)

Series Editorial Department 

Pietro Gallo ... on-line editor (19 episodes, 2013-2014)
Dave Muscat ... assistant on-line editor / on-line assistant editor (19 episodes, 2013-2014)
Kevin Downer ... on-line editor (14 episodes, 2016-2017)
Dan Briceno ... first assistant editor (12 episodes, 2013-2016)
Brandy Hamilton ... assistant editor (12 episodes, 2013-2016)
Dermot Grace ... post-production assistant (10 episodes, 2014)
Angela Jekums ... assistant editor (9 episodes, 2013)
Catherine Tait ... post-production coordinator (9 episodes, 2013)
Chris Blacklock ... colorist: dailies (3 episodes, 2016)
Mandy Ley ... post-production coordinator (3 episodes, 2016)
Wendy Hallam Martin ... additional editor (2 episodes, 2013)
Grace Morgan ... trainee assistant editor (2 episodes, 2016)
Simon Thede ... trainee assistant editor (1 episode, 2016)
Adam Collins ... assistant editor (1 episode, 2017)

Series Location Management 

Will Gore ... assistant location manager / location assistant (16 episodes, 2013-2015)
Manus Hingerty ... location manager (12 episodes, 2013-2016)
Paul Magnus Lundø ... location manager: Norway / location scout: Norway (10 episodes, 2015)
Karl Daly ... assistant location manager (9 episodes, 2013)
Rossa O'Neill ... assistant location manager (9 episodes, 2013)
Dougal Cousins ... location scout (5 episodes, 2013-2015)
Mohamed Benhmamane ... location manager (3 episodes, 2017)
Peter Conway ... location manager: Sacrifice (1 episode, 2013)
Eoin Naughton ... location trainee (1 episode, 2014)
Youssef Abagourram ... location manager (1 episode, 2016)
Malcolm McCullogh ... location manager: canada (1 episode, 2016)

Series Music Department 

Phil McGowan ... score mixer (53 episodes, 2013-2017)
Yuri Gorbachow ... music editor (39 episodes, 2013-2016)
Einar Selvik ... performer: ancient instruments / vocalist: norse lyrics / ancient norse instruments / additional music / composer: additional music (26 episodes, 2014-2016)
Ted Reedy ... composer: additional music / music technical supervisor (22 episodes, 2014-2016)
Mikaila Simmons ... music licensing (18 episodes, 2015-2016)
Michael Perlmutter ... music supervisor (12 episodes, 2013-2016)
Sebastian Örnemark ... music department (10 episodes, 2015)
Shaina House ... assistant to composer (9 episodes, 2013)
Jeremy von Hollen ... music coordinator (9 episodes, 2013)
Matthew A.C. Cohen ... composer assistant / score preparation & copyist / score technical supervisor (9 episodes, 2014-2015)
Trey Toy ... music technical supervisor (8 episodes, 2016-2017)
Steve Davis ... composer: additional music (7 episodes, 2013)
Justin Thompson ... technical supervisor (6 episodes, 2013)
Dondrea Erauw ... music coordinator (1 episode, 2013)
Dan Weniger ... composer: trailer music (1 episode, 2016)
Lise Beauchesne ... assistant music editor (uncredited) (39 episodes, 2013-2016)
Paul McGough ... playback singer (uncredited) (3 episodes, 2015)

Series Transportation Department 

Brendan King ... unit driver (29 episodes, 2013-2015)
Eamonn Murphy ... transportation captain (2 episodes, 2016)
Michael Phelan ... transportation (1 episode, 2013)
Nabil Jalil ... transportation coordinator (1 episode, 2017)
Alan Dixon ... unit driver (uncredited) (9 episodes, 2013)
Kenneth Quinn ... unit driver (uncredited) (9 episodes, 2013)

Series Other crew 

Andrew Burke ... production assistant / intern (68 episodes, 2013-2017)
Vincent Gallagher ... epk (48 episodes, 2013-2017)
Brian 'Joker' Mulvey ... assistant armourer (48 episodes, 2014-2017)
Rachel Elizabeth McKim ... assistant to executive producer (40 episodes, 2016-2017)
Aaron Farrell ... production executive / production executive: Octagon (38 episodes, 2013-2016)
John McKenna ... armourer / armorer (33 episodes, 2013-2016)
Ólafur Gunnarsson ... sagas consultant (32 episodes, 2015-2017)
Poll Moussoulides ... dialogue and ancient language coach / dialogue coach (31 episodes, 2013-2016)
Johnny Mulligan ... production accountant (31 episodes, 2013-2016)
Donal Geraghty ... financial controller / production accountant (22 episodes, 2013-2016)
Chris Roufs ... script supervisor (20 episodes, 2013-2016)
Rory Talbot ... assistant armourer (20 episodes, 2014-2016)
Carmelo Galle ... post production manager (19 episodes, 2013-2014)
Dorothy McDonnell ... production coordinator (12 episodes, 2013-2016)
Sinéad Lillis ... production assistant (12 episodes, 2016-2017)
Caroline Donnelly ... accounts trainee (10 episodes, 2014)
Jamie Deasy ... production assistant (9 episodes, 2013)
Niamh Gale ... assistant coordinator (9 episodes, 2013)
John P Gleeson ... financing and tax advisor (9 episodes, 2013)
Roisin Henehan ... section 481 finance (9 episodes, 2013)
Stephen Kirk ... extras coordinator (9 episodes, 2013)
Kurt J. Miner ... insurance (9 episodes, 2013)
Amanda Mitro ... post production assistant (9 episodes, 2013)
Anna O'Malley ... A & T Coordinator (9 episodes, 2013)
Salah Rakouch ... production assistant (9 episodes, 2013)
Steven Daly ... production assistant / trainee production assistant / production intern / production trainee (7 episodes, 2014)
Eoghan McQuinn ... social media/bts producer (6 episodes, 2015)
Darren Kelly ... extras wrangler (4 episodes, 2015)
Louise Shore ... script coordinator (4 episodes, 2015)
Christine Dilworth ... trainee script supervisor / script supervisor: second unit (3 episodes, 2015-2016)
Cam Mansfield ... accountant: Canada (3 episodes, 2016)
Justin Pollard ... historical consultant (3 episodes, 2016)
Hamza Abdelwafi ... production assistant (3 episodes, 2017)
Cheryl Faye ... acting coach (2 episodes, 2015)
Maria Collins ... script coordinator (2 episodes, 2016)
Emer Conroy ... script supervisor (2 episodes, 2016)
Laura McGuirk ... assistant production coordinator (2 episodes, 2016)
Alistair Rumball ... marine coordinator (2 episodes, 2016)
Una Spillane ... accommodation coordinator (2 episodes, 2016)
Abbey White ... office production assistant: MGM (2 episodes, 2017)
Audrey Davis ... titles designer (1 episode, 2013)
Paul Hornsby ... military advisor (1 episode, 2013)
Jonas Piechnik ... guard (1 episode, 2015)
Jack Valencia ... production assistant (1 episode, 2015)
Jackie Adiwinata ... office production assistant (1 episode, 2016)
Christopher Comrie ... accountant: Canada (1 episode, 2016)
Andrew Simpson ... bear sequence coordinator (1 episode, 2016)
Paul Thompstone ... production staff (1 episode, 2017)
Roisin El Cherif ... stand-in: Kathryn Winnick (uncredited) (9 episodes, 2013)
Jon Sperry ... dialect coach for Katheryn Winnick (uncredited) (9 episodes, 2013)
Ross Magee ... marine crew (uncredited) (1 episode, 2016)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page