Edit
Mandela: Long Walk to Freedom (2013) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Justin Chadwick

Writing Credits  

William Nicholson ... (screenplay)
 
Nelson Mandela ... (autobiography)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
Tony Kgoroge ...
Riaad Moosa ...
Zolani Mkiva ...
Simo Mogwaza ...
...
Thapelo Mokoena ...
Jamie Bartlett ...
...
...
Evelyn Mase
Zikhona Sodlaka ...
Nosekeni
S'Thandiwe Kgoroge ...
Albertina Sisulu
Tshallo Sputla Chokwe ...
Oliver Tambo
Sello Maake Ka-Ncube ...
Albert Luthuli (as Sello Maake)
James Cunningham ...
George Bizos
Zenzo Ngqobe ...
Patrick Lekota
...
David Butler ...
Colonel Badenhorst
...
Chief Warder
...
Warder
...
Warder
...
A.J. van der Merwe ...
Fanie van der Merwe
Graham Clarke ...
Major Marais
...
Bram Fischer
André Stolz ...
General Willemse
...
Jackson Dladla
Anrich Herbst ...
Constable Dirker
Louis van Niekerk ...
Quartus de Wet
...
Percy Yutar
Nomfusi Gotyana ...
Miriam Makeba
Lionel Newton ...
Jack Hodgeson
Michelle Scott ...
Mrs. de Kok
...
Lieutenant Swanepoel
Ndoni Khanyile ...
Lady Client
...
Policeman
Robert Coutts ...
Policeman
Wessel Pretorius ...
Court Officer
Ronni Gadula ...
MK Man
Edgar Sindane ...
MK Man
...
Brian Widlake
Sibusiyisile Msuthwana ...
Justice Jongintaba 22 Years
Unako Poswayo ...
Justice Jongintaba 13 Years
Khayalethu Anthony ...
Militant Prisoner
...
Militant Prisoner
Paul Harris ...
Jack Swart
Nokuthula Ledwaba ...
Courthouse Young Woman
Nokuthula Dlova ...
Winnie's Sister
Kgosi Mongake ...
Lanky Youth
...
Sergeant Vorster
...
Nelson Mandela 16-23
Siza Pini ...
Nelson Mandela 7-9
Lindiwe Matshikiza ...
Zindzi Mandela 28-32 Years
Refilwe Charles ...
Zindzi Mandela 8-12 Years
Semuhle Shangasi ...
Zenani Mandela 28-32 Years
Khumbuzile Maphumulo ...
Zenani Mandela 8-12 Years
Mzu Ntantiso ...
Thembi Mandela 18-24 Years
Joshua Mañana ...
Thembi Mandela 7-12 Years
Sinakho Motsepa ...
Thembi Mandela 4-6 Years
Liyema Sixishe ...
Zondwa Madela - 4 Years
Likhona Kwitshana ...
Nelson Mandela's Granchild
Luzuko Mbaleki ...
Nelson Mandela's Granchild
Solulele Mbombo ...
Nelson Mandela's Granchild
Letisha Singh ...
Lady in Nightclub
Shoki Mokgapa ...
Lady in Nightclub
Neo Modimogale ...
Lady in Nightclub
Nicola Hanekom ...
Female Warder
Henrick Reisenhofer ...
Court Registrar
Dean Fourie ...
Duty Officer
Warrick Grier ...
Prison Commander
...
Sergeant Fourie
Nikelo Mpupumiso ...
Traditional Surgeon
Phumzile Nokwe ...
Traditional Surgeon
Masiza Mbali ...
Nyakane Tsolo
Hamilton Lunga Buthelezi ...
Freddy Ngidi
Zondwa Njokweni ...
Thami's Mother
Bongani Maseko ...
ANC Security Man
Jabu Tshabalala ...
Madela and Tambo's Client
Obed Baloi ...
Madela and Tambo's Client
...
Madela and Tambo's Client (as Bubu Mazibuko)
Michael Mabizela ...
Madela and Tambo's Client
...
Peter Krummeck ...
Magistrate
Marcel van Heerden ...
Magistrate
Eduan van Jaarsveldt ...
Pretoria Policeman
Thobani Tshangana ...
Prisoner
Ntoza Talakumeni ...
Prisoner
Albert Pretorius ...
Policeman on Train (as Albertus Pretorius)
Carel Nel ...
Policeman on Train
Emily Whitefield ...
Lady on Train
Joanie Combrink ...
Lady on Train
Drikus Volschenk ...
Police Lieutenant
Dylan Horley ...
Man on Street
Rassie Brits ...
Man on Street
Jacques Gombault ...
Bus Company Manager
Tertius Meintjes ...
SABC Producer
...
SABC Director
Rob van Vuuren ...
Colonel Spengler
Sivuyile Ngesi ...
Mandela's Aide
...
Mandela's Aide
Thembinkosi Njokweni ...
Mandela's Aide
Adriaan Heijns ...
Lieutenant Colonel Pienaar
Ashley Saunders ...
Police Captain
Buyile Mdladla ...
World Trade Centre Delegate
Vuyo Dabula ...
World Trade Centre Delegate
John Herbert ...
Arthur Goldreich
Khanya Mankayi ...
Mandela Family Member
Kgaogelo Mooka ...
Boipatong Girl
Mary Twala ...
Boipatong Girls' Grandmother
Sihle Dlamini ...
Bottle Bomb Child
Sipho Mampuru ...
Petrus
Sambona Masebeni ...
Praise Singer
Tadini Masebeni ...
Praise Singer
Aletta Majola ...
Voter
Kgomotso Ditshweni ...
Voter
Peter Khubeke ...
Voter
Lizwi Vilakazi ...
Voter
Rest of cast listed alphabetically:
Rohil Aniruth ...
Indian Supporter (uncredited)
...
Himself - Reporter (voice) (archive footage) (uncredited)
Andrew Germishuys ...
Period Car Driver (uncredited)
Nabeel Khan ...
Policeman (uncredited)
Marc Pleass ...
Palace of Justice Policeman (uncredited)
Stuart Sedgwick ...
Young Officer (uncredited)
...
Himself (archive footage) (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Brian Cox ... co-producer
Basil Ford ... executive producer
Vlokkie Gordon ... co-producer
François Ivernel ... executive producer
Hlengiwe Makhathini ... co-producer
Cameron McCracken ... executive producer
Philisiwe Mthethwa ... executive producer
Robert Naidoo ... co-producer
Sudhir Pragjee ... executive producer
Geoffrey Qhena ... executive producer
Anant Singh ... producer
Nilesh Singh ... associate producer: VideoVision Entertainment
Sanjeev Singh ... executive producer
David M. Thompson ... producer: Origin Films
Harvey Weinstein ... executive producer

Music by 

Alex Heffes

Cinematography by 

Lol Crawley ... director of photography

Film Editing by 

Andrew Cassells ... (EPK Editor)
Rick Russell

Casting By 

Moonyeenn Lee

Production Design by 

Johnny Breedt

Art Direction by 

Willie Botha ... supervising art director
Warren Gray ... asst art director
Patrick O'Connor
Cecelia van Straaten

Set Decoration by 

Fred Du Preez
Melinda Launspach
Mandla Mathenjwa

Costume Design by 

Diana Cilliers
Ruy Filipe

Makeup Department 

Vera Alimanova ... hair stylist
Daleen Badenhorst ... wig maker
Talia Barak ... first assistant makeup and hair artist
Valter Casotto ... prosthetic makeup artist
Mark Coulier ... prosthetic makeup designer
Nathaniel De'Lineadeus ... dental FX design and manufacture
Dan Frye ... prosthetics mould-maker
Kati Hood ... art finisher
Duncan Jarman ... prosthetic makeup artist
Chris Lyons ... special effects teeth
Bret Mayo ... hair stylist
Sulet Meintjes ... makeup artist
Stephen Murphy ... key prosthetic makeup artist
Thami Nkosi ... makeup and hair
Robin Pritchard ... prosthetic make up artist
Anja Rechnoltz ... assistant lab technician
Amanda Ross-McDonald ... daily hair/makeup
Helen Rowe ... silicone technician
Kerry Skelton ... key make-up and hair
Leon Smikle ... special makeup effects artist
Clinton Smith ... prosthetics supervisor
Simone Stubbs ... key hair stylist / key makeup artist
Megan Tanner ... make-up & hair designer
Francesca Van Der Feyst ... daily makeup artist
Lian van Wyk ... makeup artist
Valentina Visintin ... special makeup effects artist
Josh Weston ... key prosthetic make up artist-naomi harris
Victoria Wood ... wig maker
Ailsa Lawson ... prosthetic department (uncredited)

Production Management 

Richard Green ... production supervisor: KZN & Gauteng
Tina Oswald ... production manager
Marisa Soneman ... production manager
Emma Zee ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Steve E. Andrews ... first assistant director (as Steve Andrews)
Dale Butler ... second assistant director
Lynette Mitchell ... third assistant director (as Lynette Mitchelle)
Megan Truter ... third assistant director
David Tumahole ... second assistant director

Art Department 

Herbert Adler ... construction foreman (as Herbie Adler)
Mark Auret ... property master
Graeme Cowie ... assistant art director / concept artist
Jacques Croeser ... carpenter
Karl du Preez ... set dressing leadman
Cuan Eveleigh ... key props buyer
Jeremy Frost ... action car department
Vivienne Gray ... assistant art director
Warren Gray ... assistant art director
Russell Harker ... assistant set dresser
Kate Hilson ... graphic designer
Ross Jenkin ... assistant art director
Jane-Anne Kokkinn ... construction coordinator
Egbert Kruger ... on set art director
Dan Maslen ... animatic artist
Mandla Mathenjwa ... set dressing trainee
Henrietta Moutinho ... set dressing buyer
Johan Oosthuizen ... props
Marius Pretorius ... scenic artist
Boris Rivett-Carnac ... assistant property master
Mark Seath ... set builder
Jacobus Smit ... set dresser
Ulf Suhrmuller ... action vehicles
Johnny Tembo ... set dressing leadman
Etienne Janse van Rensburg ... scenic artist
David Wynne-Roberts ... head set finisher
Rae Wynne-Roberts ... construction manager (as Rae Wynna-Roberts) / contruction manager

Sound Department 

Mark Appleby ... adr mixer
Dafydd Archard ... sound mix technician
Dillon Bennett ... sound effects editor
Michael Botha ... a.d.r. mixer
Ben Brazier ... foley recordist
Robert Brazier ... foley recordist
Tim Cavagin ... re-recording mixer
Pietro Dalmasso ... foley editor
Mike Dowson ... re-recording mixer
Sue Harding ... foley artist
James Harrison ... supervising sound effects editor
Simon Hill ... sound mix technician
Jo Jackson ... sound mix technician
Jenna Lange ... post audio producer
Nico Louw ... sound mixer
Laura Lovejoy ... adr & crowd editor
Ben Meechan ... sound effects editor
Carolynne Philpott ... sound facility producer
Johnathan Rush ... sound mix technician
Alastair Sirkett ... additional sound editor
Mark Taylor ... re-recording mixer / sound effects editor
Mike Tehrani ... adr recordist
David Turner ... sound facility director
Oskar von Unge ... adr recordist
Max Walsh ... mix technician
Stephen Webster ... ADR Mixer
Ian Wilkinson ... supervising dialogue editor
Rowena Wilkinson ... foley artist
Matilda Wylie ... sound department runner
Robert Karlsson ... dolby sound consultant (uncredited)

Special Effects by 

Tyrell Kemlo ... special effects coordinator
Cordell McQueen ... special effects supervisor
Paul Pieterse ... special effects foreman
Sithembiso Sontshaka ... special effects technician

Visual Effects by 

Lucy Ainsworth-Taylor ... visual effects producer
Alison Arnott ... pa/office manager: BlueBolt
Priyanka Balasubramanian ... visual effects producer: BlueBolt
Angela Barson ... visual effects supervisor
Chris Barson ... on set assistant: BlueBolt
Stuart Bullen ... on set visual effects supervisor: blue-bolt
Nicolas Chevallier ... senior generalist: BlueBolt
Rupert Davies ... compositor: BlueBolt
Jason Evans ... digital compositor: Bluebolt
Sean Feeley ... pipeline engineer: Bluebolt
Fabrizio Fioretti ... 3d generalist: Bluebolt
Wesley Froud ... matchmove
Jan Guilfoyle ... digital compositor: BlueBolt
Andrew Harvey ... digital retouch & restoration
Sebastian Hesselsjö ... roto/prep artist: BlueBolt
Robin Hinch ... vfx editor - blue-bolt
Lorraine Johnson ... scanning & recording
Luka Leskovsek ... vfx compositor: BlueBolt
Tom Mitchell ... digital scanning and recording
P. Mohan ... visual effects
Jeanette Monero ... compositor: BlueBolt
Rafael Morant ... matte painting & cg supervisor
Clare Norman ... visual effects producer: Bluebolt
Nikolett Papp ... compositor: BlueBolt
Andrea Pirisi ... vfx editor: BlueBolt
Ashley Retallack ... pipeline engineer: Bluebolt
Roni Rodrigues ... digital compositor: BlueBolt
Simon Rowe ... compositor (Bluebolt)
Natalie Silver ... digital restoration
Jean-Clement Soret ... digital colourist
Michael Strathearn ... 3d generalist: BlueBolt
James Sutton ... 3d generalist: bluebolt
Johan van Huyssteen ... compositor
Mark Webb ... visual effects coordinator: BlueBolt
Guido Wilden ... workflow consultant

Stunts 

Kabelo Bouga Chalatsane ... stunts
Tertius De Lange ... stunt performer
Julian Koberman ... stunts
Cordell McQueen ... stunt coordinator
Paul Pieterse ... assistant stunt coordinator / stunt performer
John Smith ... stunt coordinator
Wayne Smith ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Ana Alves ... darkroom loader
Grant Appleton ... camera operator
Keith Bernstein ... still photographer
Brandon Daniels ... electrician
Paul Donachie ... a camera/steadicam operator
Frank Gardner ... focus puller: "a" camera
Bernin Isaac ... first assistant camera
Zane Kassiem ... grip
Chris Lomax ... aerial shoot camera operator
Brad Maloney ... libra technician
Lesley Manuel ... best boy electric
John Mckay ... gaffer
Jem Rayner ... first assistant camera: "a" camera, Johannesburg
Keith Saayman ... libra technician
Michael Smit ... electrician
Coco Van Oppens ... videographer
Amy Yeats ... second assistant camera "a" camera
Justin Youens ... first assistant camera
Patrick Vrieslaar ... electrician (uncredited)

Casting Department 

Shaheen Baig ... casting associate
Vanessa Baker ... voice casting
Jaci Cheiman ... casting assistant
Belinda Kruger ... casting associate
J.P. van der Merwe ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Hetta Burger ... set costumer
Nicole Vittoria de Jager ... uniform supervisor (as Nicole De Jager)
Jayne Forbes ... extras costume supervisor
Jacomina Jankowitz ... costume supervisor
Kristy Little ... uniform costume assistant: costume standby
Tyron Matthee ... key costume breakdown and dyer
Koketso Mbuli ... wardrobe assistant (as Kokotso Mbuli)
Zanele Mhlanga ... costumer
Jonna Slappendel ... wardrobe assistant
Tamsyn Lee Wilson ... breakdown artist
Hilary Niederer ... costume buyer (uncredited)

Editorial Department 

Matt Adams ... digital intermediate consultant
Mike Austin ... post production & technical operations
Siobhan Boyes ... post production coordinator
Adam Brailsford ... assistant editor
Dan Dolan ... digital scanning
Begoña Lopez ... digital intermediate producer
Jacques McDonald ... dailies producer
Louise Mycielski ... post-production coordinator
Peter O'Donovan ... assistant editor
Jonathan Sykes ... data management
Lauren Van Rensburg ... digital front end manager
Mieke Vlaming ... assistant editor
Matt Watson ... digital intermediate editor

Location Management 

Robert Bentley ... location manager
Tarryn Greybe-Dunn ... location coordinator
Eduard Klarenbeek ... location manager

Music Department 

Nicky Abrahams ... music production coordinator: South Africa
John Barrett ... additional score engineering / assistant score mixing engineer / protools scoring engineer / scoring second engineer
Dale Blignaut ... music consultant
Peter Cobbin ... score mixer / score recordist
Michael Connell ... additional music editor
Rebecca Dale ... scoring assistant
Daniel Elms ... soundtrack editor
Patrick Gill ... teaser/trailer music
Robert Houston ... music editor
Sona Jobarteh ... soloist: vocals
George Kallis ... music publisher (trailer music)
Peter Khanda ... assistant recording engineer: South Africa
Stella Khumalo ... music contractor: South Africa
Tommy Laurence ... additional orchestrator
Tony Lewis ... music editor
Steve Mair ... musician: double bass
Blondia Makhene ... music contribution
Richard Mitchell ... recording engineer: South Africa
Lewis Morison ... music editor
Linda Osher ... music clearance
Dizu Plaatjies ... music contribution
Peter Raeburn ... music consultant
Barnaby Robson ... musician
Caiphus Semenya ... music contribution
Hilary Skewes ... music coordinator
Neil Stemp ... music editor
Roger Suen ... music assistant
Jack Sugden ... score assistant engineer
John Ashton Thomas ... orchestrator
Kirsty Whalley ... score editor

Transportation Department 

Laurie Dunn ... transport manager
Iain McGreer ... picture car coordinator
Albert Sandani ... water truck driver

Other crew 

Kgotla Appolus ... assistant to producer
Masanori Baba ... office assistant
Billi Bruins ... financial controller
Lee Bye ... Head of Theatrical Distribution and Technical: Pathe
Morag Cameron ... script supervisor
Kathryn Castles ... script consultant
Lungile Cekwana ... production trainee
Peter Clark ... 1st assistant accountant
Carol A. Compton ... script clearance
Claire Dobner ... Executive Assistant to Idris Elba
Pierre Du Plessis ... Deputy Managing Director: Pathe
Jim Faircloth ... archive researcher
René Foster ... production coordinator (as Rene Foster)
Sophie Glover ... for pathe
Dominique Haidar ... represented by: Pathé
Gursharn Khaira ... for pathe
Tim Kilshaw ... second armorer
Valerie Legrain-Doussau ... legal and business affairs
Pearl Lieberman ... additional archival consultant
Monica Manaka ... extras trainee
Jason Martin ... marine co-coordinator
Eliot Martin-Dominguez ... for pathe
John McGrory ... for pathe
Fiona McGuire ... Head of Physical Production: Pathe
Janes Meyer ... assistant travel and accommodation coordinator
Susan Muir ... completion bond guarantor
Jack Myles ... for pathe
Katie Organ ... for: Pathe
Nomboniso Paile ... dialect coach
Neeral Patel ... production executive
Lager Peters ... set captain
Tumi Poen ... production coordinator
Sipho Radebe ... transport trainee
Fiona Ramsay ... dialogue coach & consultant
Simon Rhodes ... production coordinator
Dezi Rorich ... unit publicist
Ed Rubin ... head of development
Anele Rulumente ... accounts trainee
Sarah Schutte ... payroll
Wesley Shacks ... military featured extra
Amit Shekhar ... digital marketing manager: India / digital media: India
Gerald Sutherland ... lab technician
Wai-Hun Tang ... for pathe
Lisa Towey ... for: Pathé
Aaryan K. Trivedi ... production assistant
Lisa Van Der Merwe ... accounting assistant
Beetle Van Graan ... unit manager
Noelle Volpintesta ... assistant: head of physical production: Pathé
Bob Wasserman ... archival assistant
Brian Wentzel ... key armourer
Colleen Woodcock ... for Pathe
Christian Zuidema ... environmental control officer (as Chris Zuidema)
Rob Hill ... titles (uncredited)

Thanks 

Denis Lillie ... thanks
Desmond Tutu ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page