Edit
The Hollow Crown (TV Series 2012– ) Poster

(2012– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Dominic Cooke ... (3 episodes, 2016)
Richard Eyre ... (2 episodes, 2012)
Rupert Goold ... (1 episode, 2012)
Thea Sharrock ... (1 episode, 2012)

Series Writing Credits  

Richard Eyre ... (2 episodes, 2012)
Rupert Goold ... (1 episode, 2012)
Ben Power ... (5 episodes, 2012-2016)
William Shakespeare ... (4 episodes, 2012)
Thea Sharrock ... (1 episode, 2012)

Series Cast  

...
 Exeter (4 episodes, 2012-2016)
Jimi James ...
 Baron's Army Soldier / ... (4 episodes, 2012-2016)
...
 Falstaff (3 episodes, 2012)
...
 Prince Hal / ... (3 episodes, 2012)
Tom Georgeson ...
 Bardolph (3 episodes, 2012)
...
 Westmoreland (3 episodes, 2012)
...
 Mistress Quickly (3 episodes, 2012)
...
 King's guardsman (3 episodes, 2016)
...
 Brakenbury (3 episodes, 2016)
Stephen McDade ...
 Lancastrian Soldier / ... (3 episodes, 2016)
...
 Queen Margaret (3 episodes, 2016)
...
 Henry VI (3 episodes, 2016)
...
 Northumberland (2 episodes, 2012)
...
 Gloucester (2 episodes, 2012)
Conrad Asquith ...
 Bracy (2 episodes, 2012)
...
 Peto (2 episodes, 2012)
...
 Poins (2 episodes, 2012)
Drew Dillon ...
 Drawer (2 episodes, 2012)
...
 Kate Percy (2 episodes, 2012)
Henry Faber ...
 Lancaster (2 episodes, 2012)
John Heffernan ...
 Francis (2 episodes, 2012)
...
 Henry IV (2 episodes, 2012)
...
 Pistol (2 episodes, 2012)
...
 Doll Tearsheet (2 episodes, 2012)
Dominic Rowan ...
 Coleville (2 episodes, 2012)
Matthew Tennyson ...
 Clarence (2 episodes, 2012)
Kevin Smith ...
 Fighting soldier / ... (2 episodes, 2012-2016)
Tina Holland ...
 Church Goer (2 episodes, 2012)
Jimm Stark ...
 Street Servant (2 episodes, 2012)
Jamie Ballard ...
 Grieving Son / ... (2 episodes, 2016)
...
 Richard III (2 episodes, 2016)
...
 Duke of Buckingham (2 episodes, 2016)
Alan David ...
 Bishop of Ely (2 episodes, 2016)
...
 Plantagenet (2 episodes, 2016)
...
 Hastings / ... (2 episodes, 2016)
...
 Anne (2 episodes, 2016)
Alison Garner ...
 Lady In Waiting (2 episodes, 2016)
...
 Prince Ned (2 episodes, 2016)
...
 Queen Elizabeth (2 episodes, 2016)
...
 Isabella Neville (2 episodes, 2016)
...
 Vernon (2 episodes, 2016)
...
 Somerset (2 episodes, 2016)
Matthew Needham ...
 Basset (2 episodes, 2016)
Mac Pietowski ...
 Earl of Salisbury / ... (2 episodes, 2016)
...
 Young Cecily (2 episodes, 2016)
Jo Stone-Fewings ...
 Lord Stanley / ... (2 episodes, 2016)
Geoffrey Streatfeild ...
 Edward IV (2 episodes, 2016)
...
 Warwick (2 episodes, 2016)
...
 George, Duke of Clarence (2 episodes, 2016)
...
 Suffolk (2 episodes, 2016)
...
 Rivers (2 episodes, 2016)
...
 Louis, the Dauphin (1 episode, 2012)
...
 The Gardener (1 episode, 2012)
...
 Hotspur (1 episode, 2012)
...
 Abbot of Westminster (1 episode, 2012)
...
 Corporal Nym (1 episode, 2012)
John Ashton ...
 Sheriff (1 episode, 2012)
Daniel Boyd ...
 Groom (1 episode, 2012)
...
 Alice (1 episode, 2012)
...
 Shallow (1 episode, 2012)
Richard Clothier ...
 Earl of Salisbury (1 episode, 2012)
...
 Lord Ross (1 episode, 2012)
Nigel Cooke ...
 Bishop of Ely (1 episode, 2012)
...
 Duchess of York (1 episode, 2012)
Pip Carter ...
 Gower (1 episode, 2012)
Jérémie Covillault ...
 Montjoy (1 episode, 2012)
...
 Sir Stephen Scroop (1 episode, 2012)
David Beames ...
 Traveller (1 episode, 2012)
...
 John Bates (1 episode, 2012)
...
 Sir Henry Green (1 episode, 2012)
Jim Bywater ...
 Hotspur's Servant (1 episode, 2012)
Tom Cornish ...
 Feeble (1 episode, 2012)
Philippe De Brugada ...
 Governor of Harfleur (1 episode, 2012)
...
 Duke of Aumerle (1 episode, 2012)
Alexandra Clatworthy ...
 Lady Mortimer (1 episode, 2012)
...
 Lady Northumberland (1 episode, 2012)
Thomas Dennis ...
 Young Messenger (1 episode, 2012)
...
 Sir John Bushy (1 episode, 2012)
...
 Thomas Erphingham (1 episode, 2012)
...
 Bolingbroke (1 episode, 2012)
Jolyon Coy ...
 Blunt (1 episode, 2012)
Isabella Laughland ...
 The Queen's Serving Lady (1 episode, 2012)
...
 Duke of Burgundy (1 episode, 2012)
Finbar Lynch ...
 Lord Marshall (1 episode, 2012)
...
 Fang (1 episode, 2012)
Rhodri Miles ...
 Welsh Captain (1 episode, 2012)
...
 The Chorus (1 episode, 2012)
...
 Earl of Northumberland (1 episode, 2012)
Richard Frame ...
 Snare (1 episode, 2012)
...
 York (1 episode, 2012)
...
 Bishop of Carlisle (1 episode, 2012)
...
 Queen Isabella (1 episode, 2012)
...
 Warwick (1 episode, 2012)
...
 Worcester (1 episode, 2012)
...
 Williams (1 episode, 2012)
...
 Thomas Mowbray (1 episode, 2012)
Maxime Lefrançois ...
 The Constable of France (1 episode, 2012)
...
 Bagot (1 episode, 2012)
...
 Lord Willoughby (1 episode, 2012)
...
 John of Gaunt (1 episode, 2012)
Morgan Jones ...
 Bullcalf (1 episode, 2012)
...
 Duke of York (1 episode, 2012)
...
 Archbiship of York (1 episode, 2012)
...
 Mortimer (1 episode, 2012)
Jack Ryder ...
 Court (1 episode, 2012)
Simon Trinder ...
 Gardener's Assistant (1 episode, 2012)
...
 Wart (1 episode, 2012)
...
 Douglas (1 episode, 2012)
George Sargeant ...
 Falstaff's Boy (1 episode, 2012)
...
 King Richard (1 episode, 2012)
Adam Kotz ...
 Hastings (1 episode, 2012)
...
 Archbishop of Canterbury (1 episode, 2012)
...
 Glendower (1 episode, 2012)
...
 Captain Fluelin (1 episode, 2012)
Tim McMullan ...
 Silence (1 episode, 2012)
...
 Princess Katherine (1 episode, 2012)
Billy Matthews ...
 Falstaff's Page (1 episode, 2012)
...
 Tandy (1 episode, 2012)
...
 Lord Chief Justice (1 episode, 2012)
...
 Duke of Orleans (1 episode, 2012)
...
 Charles, King of France (1 episode, 2012)
...
 Davy (1 episode, 2012)
...
 Mowbray (1 episode, 2012)
...
 Shadow (1 episode, 2012)
...
 Mouldy (1 episode, 2012)
Jd Burden ...
 Palace Guard (1 episode, 2012)
Robert Clayton ...
 Bolingbroke Rebel (1 episode, 2012)
Simon Blood DeVay ...
 English Soldier (1 episode, 2012)
Kevin Kinson ...
 Northumberland (1 episode, 2012)
James Macnaughton ...
 French Boy (1 episode, 2012)
Lee Adach ...
 Civil Servant (1 episode, 2016)
...
 Murderer 1 (1 episode, 2016)
Isaac Andrews ...
 Prince Richard (1 episode, 2016)
James Francis Andrews ...
 Charging Yorkist Soldier (1 episode, 2016)
...
 Grieving Father (1 episode, 2016)
William Bale ...
 Merchant (1 episode, 2016)
Richard Banks ...
 Courtier (1 episode, 2016)
...
 Catesby (1 episode, 2016)
Tom Beard ...
 Sir William Lucy (1 episode, 2016)
...
 Murderer 2 (1 episode, 2016)
...
 John Talbot (1 episode, 2016)
...
 Humphrey, Duke of Gloucester (1 episode, 2016)
Robert Bowman ...
 Mayor of London (1 episode, 2016)
Archie Bradfield ...
 Young Prince Ned (1 episode, 2016)
David Burge ...
 French Courtier (1 episode, 2016)
...
 Merchant (1 episode, 2016)
...
 Murderer (1 episode, 2016)
Pandora Colin ...
 Shepherd's Wife (1 episode, 2016)
...
 Isabelle Romee (1 episode, 2016)
Paula Cowling ...
 Noblewomen in rose garden (1 episode, 2016)
Andrew Davies ...
 Young Richmond (1 episode, 2016)
...
 Cecily, Duchess of York (1 episode, 2016)
Leigh Dent ...
 Lady in Waiting (1 episode, 2016)
Keith Dunphy ...
 Ratcliffe (1 episode, 2016)
Mark Epstein ...
 York Warrior (1 episode, 2016)
Mariah Gale ...
 Lady Bona (1 episode, 2016)
...
 Mortimer (1 episode, 2016)
Philip Gascoyne ...
 Merchant (1 episode, 2016)
...
 Lord Hastings' Assistant (1 episode, 2016)
...
 George Stanley (1 episode, 2016)
...
 Talbot (1 episode, 2016)
...
 Lord Stanley's Bodyguard (1 episode, 2016)
Christopher Godwin ...
 Shepherd 2 (1 episode, 2016)
...
 Shepherd 1 (1 episode, 2016)
Ben Hall ...
 Messenger (1 episode, 2016)
...
 Eleanor, Duchess of Gloucester (1 episode, 2016)
Angus Imrie ...
 Edmund, Earl of Rutland (1 episode, 2016)
...
 Blunt (1 episode, 2016)
...
 Richard III Gaurd (1 episode, 2016)
Attila G. Kerekes ...
 Tower Guard (1 episode, 2016)
Richard Lynch ...
 Westmorland (1 episode, 2016)
Vikki MacKenzie ...
 Lady in Waiting (1 episode, 2016)
Barrie Martin ...
 French Courtier (1 episode, 2016)
...
 Young Soldier (1 episode, 2016)
Laura Morgan ...
 Joan of Arc (1 episode, 2016)
Caspar Morley ...
 Prince Edward (1 episode, 2016)
Jude Owusu ...
 Mesenger (1 episode, 2016)
...
 Tyrell (1 episode, 2016)
...
 Dauphin (1 episode, 2016)
Steffan Rhodri ...
 Oxford (1 episode, 2016)
David G. Robinson ...
 Lancastrian Guard (1 episode, 2016)
Jonah Russell ...
 Sheperd (1 episode, 2016)
Mark Ryder ...
 Monk (1 episode, 2016)
Penny Ryder ...
 Lady-in-Waiting (1 episode, 2016)
Sid Sagar ...
 Messenger 2 (1 episode, 2016)
Steve Saunders ...
 French Courtier (1 episode, 2016)
Graham Saxon ...
 French Soldier (1 episode, 2016)
...
 King Louis XI of France (1 episode, 2016)
...
 Clifford (1 episode, 2016)
Peter Stacey ...
 Courtier (1 episode, 2016)
Patrick Tolan ...
 Soldier (1 episode, 2016)
...
 Richmond (1 episode, 2016)
David Troughton ...
 Duke of Anjou (1 episode, 2016)
Gerald Tyler ...
 Messenger (1 episode, 2016)
Samuel Valentine ...
 Grey (1 episode, 2016)
...
 Richard Grey (1 episode, 2016)
...
 Lady Anne (1 episode, 2016)
...
 Bishop of Winchester (1 episode, 2016)
Miroslav Zaruba ...
 Trader (1 episode, 2016)
...
 Lancaster Warrior (uncredited) (3 episodes, 2016)
Adrian Mitchell ...
 Nobleman (uncredited) (2 episodes, 2012)
Andy Sanderson ...
 Kings Guard And Soldier / ... (uncredited) (2 episodes, 2012)
...
 Lawyer (uncredited) (1 episode, 2012)
...
 Archer (uncredited) (1 episode, 2012)
Richard Dalton ...
 Royal Swordsman (uncredited) (1 episode, 2012)
Aaron Dangerfield ...
 Nobleman (uncredited) (1 episode, 2012)
John Duggan ...
 Nobleman in Sauna (uncredited) (1 episode, 2012)
Shonn Gregory ...
(uncredited) (1 episode, 2012)
Phil Holden ...
 Courtier (uncredited) (1 episode, 2012)
Pete Buzzsaw Holland ...
 Rebel Swordsman (uncredited) (1 episode, 2012)
Martin John King ...
(uncredited) (1 episode, 2012)
Daniel Naprous ...
 Horsemaster (uncredited) (1 episode, 2012)
Brian Niblett ...
(uncredited) (1 episode, 2012)
James Michael Rankin ...
 Kings Soldier (uncredited) (1 episode, 2012)
...
 Rebel Fighter (uncredited) (1 episode, 2012)
...
 French Girl (uncredited) (1 episode, 2012)
Santi Scinelli ...
 Skeleton Army (uncredited) (1 episode, 2012)
...
 Rebel soldier (uncredited) (1 episode, 2012)
Scott Stevenson ...
 Recruited English Soldier (uncredited) (1 episode, 2012)
Anthony Webster ...
 Laughing Beggar (uncredited) (1 episode, 2012)
...
 Royal Guard (uncredited) (1 episode, 2016)
Jonathan Cheetham ...
 Plantagenet Servant (uncredited) (1 episode, 2016)
Oliver Hollingdale ...
 Fallen Warrior (uncredited) (1 episode, 2016)
...
 Noble (uncredited) (1 episode, 2016)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Pippa Harris ... executive producer (7 episodes, 2012-2016)
Sam Mendes ... executive producer (7 episodes, 2012-2016)
Gareth Neame ... executive producer / associate producer (7 episodes, 2012-2016)
Rupert Ryle-Hodges ... producer (7 episodes, 2012-2016)
David Horn ... executive producer (6 episodes, 2012-2016)
Nicola Brown ... executive producer (3 episodes, 2016)
Angie Daniell ... line producer (1 episode, 2012)

Series Music by 

Dan Jones ... (3 episodes, 2016)
Stephen Warbeck ... (2 episodes, 2012)
Adam Cork ... (1 episode, 2012)
Adrian Johnston ... (1 episode, 2012)

Series Cinematography by 

Ben Smithard ... (2 episodes, 2012)
Zac Nicholson ... (2 episodes, 2016)
Danny Cohen ... (1 episode, 2012)
Michael McDonough ... (1 episode, 2012)

Series Film Editing by 

Gareth C. Scales ... (3 episodes, 2016)
Trevow Waite ... (1 episode, 2012)
Lesley Walker ... (1 episode, 2012)
John Wilson ... (1 episode, 2012)

Series Casting By 

Maggie Lunn ... (3 episodes, 2012)
Sam Jones ... (3 episodes, 2016)

Series Production Design by 

John Stevenson ... (3 episodes, 2016)
Donal Woods ... (2 episodes, 2012)
Alan MacDonald ... (1 episode, 2012)
Andrew McAlpine ... (1 episode, 2012)
Tim Stevenson ... (1 episode, 2016)

Series Art Direction by 

Dominic Roberts ... (3 episodes, 2016)
Mark Kebby ... (2 episodes, 2012)
Jane Harwood ... (1 episode, 2012)
Andrew Rothschild ... (1 episode, 2012)
Ben Smith ... (1 episode, 2012)

Series Set Decoration by 

Ussal Smithers ... (3 episodes, 2016)
Judy Farr ... (2 episodes, 2012)
Sarah Whittle ... (1 episode, 2012)

Series Costume Design by 

Annie Symons ... (3 episodes, 2012)
Nigel Egerton ... (3 episodes, 2016)
Odile Dicks-Mireaux ... (1 episode, 2012)

Series Makeup Department 

Laura Blount ... makeup artist (4 episodes, 2012)
Caroline Greenough ... makeup supervisor (3 episodes, 2016)
Karen Hartley ... makeup designer (3 episodes, 2016)
Christine Allsopp ... makeup artist (2 episodes, 2012)
Betsan Dafydd ... crowd makeup and hair (2 episodes, 2012)
Renata Gilbert ... makeup artist (2 episodes, 2012)
Jon Henry Gordon ... hair designer / makeup artist / makeup designer (2 episodes, 2012)
Debbie Hampson ... make up trainee / makeup trainee (2 episodes, 2012)
Chris Lyons ... special effects teeth (2 episodes, 2012)
Rupert Simon ... hair and make-up supervisor (2 episodes, 2012)
Felicity Wright ... makeup artist (2 episodes, 2012)
Lucy Browne ... crowd makeup artist (1 episode, 2012)
Kirstin Chalmers ... makeup & hair designer (1 episode, 2012)
Robb Crafer ... makeup artist (1 episode, 2012)
Sarah Downes ... makeup artist: crowd (1 episode, 2012)
Sidony Etherton ... hair and make up trainee (1 episode, 2012)
Ann Fenton ... crowd hair and makeup artist (1 episode, 2012)
Patt Foad ... crowd makeup junior: dailies (1 episode, 2012)
Roseanna Larner ... crowd makeup trainee: dailies (1 episode, 2012)
Laura Lilley ... hair supervisor / makeup supervisor (1 episode, 2012)
Florence May Carter ... make-up and hair: dailies (1 episode, 2012)
Lesley Noble ... crowd makeup coordinator (1 episode, 2012)
Sangeet Prabhaker ... special makeup effects (1 episode, 2012)
Nina Pratley ... crowd hair junior / crowd makeup (1 episode, 2012)
Lesley Smith ... makeup artist (1 episode, 2012)
Sian Wilson ... crowd hair and makeup artist (1 episode, 2012)
Jeremy Woodhead ... make-up and hair designer (1 episode, 2012)
Nick Dudman ... prosthetics consultant (1 episode, 2016)
Kristyan Mallett ... prosthetics makeup supervisor (1 episode, 2016)
Sunita Parmar ... special makeup effects artist (1 episode, 2016)

Series Production Management 

Sam Lucas ... post-production supervisor (4 episodes, 2012)
Richard May ... production manager (3 episodes, 2012)
Roopesh Parekh ... unit production manager (3 episodes, 2016)
Ben Hope ... unit manager (2 episodes, 2012)
Julian Mort Davies ... unit manager (1 episode, 2012)
Nathan Flaher ... unit manager (1 episode, 2012)
Kimberley Hikaka ... production executive: NBCU (1 episode, 2012)
Milly Leigh ... head of production: Neal Street (1 episode, 2012)
Caroline Reynolds ... production executive: Neal Street (1 episode, 2012)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Andreas Petrides ... action director / action unit director (4 episodes, 2012-2016)
Beatrice Manning ... second second assistant director / assistant director / crowd second assistant director (3 episodes, 2012)
Daisy Caton-Jones ... second assistant director (3 episodes, 2016)
Matthew Hanson ... first assistant director (3 episodes, 2016)
Sarah Lawrence ... crowd third assistant director (3 episodes, 2016)
Marcia Clarke ... assistant director (2 episodes, 2012)
Paul Hayes ... assistant director (2 episodes, 2012)
Gary Richens ... crowd third assistant director (2 episodes, 2012)
Deborah Saban ... first assistant director (2 episodes, 2012)
George Taylor ... third assistant director (2 episodes, 2012)
George Batchelor ... additional crowd assistant director (1 episode, 2012)
Tamana Bleasdale ... second assistant director (1 episode, 2012)
Heidi Gower ... third assistant director (1 episode, 2012)
Martin Harrison ... first assistant director (1 episode, 2012)
Tamara King ... assistant director (1 episode, 2012)
Tom Mulberge ... third assistant director (1 episode, 2012)
Chris Stoaling ... second assistant director (1 episode, 2012)
Charlie Waller ... second second assistant director (1 episode, 2012)
Henry Witten ... assistant director (1 episode, 2012)
Patrick Waggett ... additional third assistant director (1 episode, 2016)

Series Art Department 

Don Sturgeon ... prop maker (4 episodes, 2012)
Laura Conway-Gordon ... standby art director (3 episodes, 2012)
Rob Brandon ... set dresser (3 episodes, 2016)
Jamie Burrows ... art department assistant (3 episodes, 2016)
Scott Richard Fensome ... stand-by props (3 episodes, 2016)
Til Frohlich ... painter (3 episodes, 2016)
Alexa Galea ... assistant graphic designer (3 episodes, 2016)
Amrita Ghir ... Assistant Buyer (3 episodes, 2016)
Rob MacPherson ... property master (3 episodes, 2016)
Robert Marwood ... dressing prop (3 episodes, 2016)
Will Pope ... stand-by carpenter (3 episodes, 2016)
Jo Sansom ... assistant art director / draughtswoman (2 episodes, 2012-2016)
Graham Caulfield ... drapesmaster (2 episodes, 2012)
Steve Deane ... supervising carpenter (2 episodes, 2012)
Rohan Harris ... scenic artist (2 episodes, 2012)
Stuart Headley-Read ... stand-by propman (2 episodes, 2012)
Campbell Mitchell ... stand-by props / standby props (2 episodes, 2012)
Barry Moll ... construction coordinator / construction manager (2 episodes, 2012)
Craig Narramore ... dressing props / props (2 episodes, 2012)
Steve Payne ... dressing props / props (2 episodes, 2012)
Paul Purdy ... property master (2 episodes, 2012)
Matt Smith ... art department assistant (2 episodes, 2012)
Chantelle Valentine ... assistant art director (2 episodes, 2012)
Roger Wilkins ... carpenter (2 episodes, 2012)
Joseph Wilmott ... carpenter (2 episodes, 2012)
Nick Wood ... supervising painter (2 episodes, 2012)
Yasmin Al-Naib ... art department assistant (1 episode, 2012)
George Ausburger ... carpenter (1 episode, 2012)
Barty Bailey ... scenic artist (1 episode, 2012)
Jon Bates ... stand-by props (1 episode, 2012)
Corina Burrough ... production buyer (1 episode, 2012)
Andy Carroll ... storyboard artist (1 episode, 2012)
Temple Clark ... storyboard artist (1 episode, 2012)
Russell Eade ... painter (1 episode, 2012)
Michael Eaton ... graphics assistant (1 episode, 2012)
David Engleman ... carpenter (1 episode, 2012)
Niall George ... propmaker (1 episode, 2012)
Tone Gibbs ... storeman (1 episode, 2012)
Justin Hayzelden ... chargehand stand-by props (1 episode, 2012)
John Hext ... painter (1 episode, 2012)
Lee Howarth ... standby rigger (1 episode, 2012)
Gavin Jones ... supervising prop maker (1 episode, 2012)
Lizzie Kilham ... standby art director: additional photography (1 episode, 2012)
Nigel Kirk ... head painter (1 episode, 2012)
Jason Line ... scenic artist (1 episode, 2012)
Johnny Mann ... sculptor (1 episode, 2012)
Anne-Marie Minty ... assistant art director (1 episode, 2012)
Jono Moles ... construction coordinator / construction manager (1 episode, 2012)
Lucy Moles ... construction buyer (1 episode, 2012)
Barnaby Papworth ... head carpenter (1 episode, 2012)
Allen J. Polley ... prop master (1 episode, 2012)
Elliott Polley ... stand-by prop trainee (1 episode, 2012)
Josh Polley ... dressing prop (1 episode, 2012)
Mitch Polley ... props (1 episode, 2012)
Olivia Portman ... production buyer (1 episode, 2012)
Kathryn Pyle ... production buyer (1 episode, 2012)
Caradoc Rouse ... carpenter (1 episode, 2012)
Chris Sibley-Hale ... stand-by carpenter (1 episode, 2012)
Ben Smith ... supervising art director (1 episode, 2012)
Mike Syson ... props (1 episode, 2012)
Nick Thomas ... property master (1 episode, 2012)
Remo Tozzi ... set designer (1 episode, 2012)
Julian Walker ... decor and lettering artist (1 episode, 2012)
Caroline Bailey ... graphic designer (1 episode, 2016)
Jacqueline Blundell ... dailies (1 episode, 2016)
Sam Creed ... props: daily (1 episode, 2016)
Candice Marchlewski ... additional petty cash buyer (1 episode, 2016)

Series Sound Department 

Julien Pirrie ... foley mixer / foley recordist & editor / foley recordist/editor (7 episodes, 2012-2016)
Antony Bayman ... sound effects editor (6 episodes, 2012-2016)
Tim Fraser ... sound mixer (5 episodes, 2012-2016)
Jamie Roden ... sound / dialogue editor (5 episodes, 2012-2016)
Simon Diggins ... adr mixer / adr recordist (4 episodes, 2012-2016)
Sue Harding ... foley artist (4 episodes, 2012)
Adrian Rhodes ... supervising sound editor / re-recording mixer / sound effects editor (4 episodes, 2012)
Christopher Wilson ... sound effects editor (4 episodes, 2012)
Ben Collinson ... boom operator / sound assistant / sound maintenance (3 episodes, 2012-2016)
Robert Edwards ... adr mixer (3 episodes, 2012)
Adam Horley ... adr recordist / additional foley editor (3 episodes, 2012)
Karolina Dziwinska ... sound post-production producer (3 episodes, 2016)
Gareth Rhys Jones ... foley artist (3 episodes, 2016)
Will Thomas ... foley editor / foley assistant (3 episodes, 2016)
Philip Walker ... sound assistant (3 episodes, 2016)
Peter Warnock ... assistant sound editor / foley editor (3 episodes, 2016)
Lewis Crutch ... sound assistant (2 episodes, 2012)
Rob Humpage ... mix technical assistant / additional foley editor (2 episodes, 2012)
Keith Marriner ... adr editor / dialogue editor (2 episodes, 2012)
John Rodda ... production sound mixer / sound recordist (2 episodes, 2012)
Philip Syvertsen ... re-recording engineer (2 episodes, 2012)
Justine Baker ... ADR recordist (2 episodes, 2016)
Mark Amicucci ... foley artist (1 episode, 2012)
Shaun Brennan ... foley artist (1 episode, 2012)
Tony Currie ... dialogue and adr supervisor (1 episode, 2012)
Craig Irving ... dubbing mixer (1 episode, 2012)
Ben Norrington ... dialogue editor (1 episode, 2012)
Ric Schnupp ... adr recordist (1 episode, 2012)
Szabolcs Stella ... boom operator (1 episode, 2012)
Jo Vale ... boom operator (1 episode, 2012)

Series Special Effects by 

Graham Hills ... senior special effects technician / senior sfx technician / special effects floor supervisor (5 episodes, 2012-2016)
Chris Reynolds ... special effects supervisor (4 episodes, 2012)
Andy Fraser ... special effects (2 episodes, 2012)
John Timlin ... special effects (2 episodes, 2012)
Mike Crowley ... special effects technician (1 episode, 2012)
Andy Fordham ... prosthetic sculptor (1 episode, 2012)
Alastair Vardy ... senior special effects technician (1 episode, 2012)
Simon Paraskevas ... special effects trainee (1 episode, 2016)

Series Visual Effects by 

Jonathan Privett ... executive visual effects supervisor / visual effects supervisor (4 episodes, 2012-2016)
Michael Duong ... visual effects artist / data wrangler (3 episodes, 2012)
Patrick Dean ... visual effects editor: double negative (3 episodes, 2016)
Liam Dunne ... assistant vfx editor: DNegTV (3 episodes, 2016)
Chris Elson ... visual effects supervisor (3 episodes, 2016)
Henning Glabbart ... digital compositor (2 episodes, 2012)
Robin Hinch ... vfx editor - mill tv/film (2 episodes, 2012)
Jenna Powell ... visual effects producer (2 episodes, 2012)
Tim Adams ... roto artist: Double Negative (2 episodes, 2016)
Neil Alford ... rotoscope artist (1 episode, 2012)
Dave Bannister ... digital compositor (1 episode, 2012)
Murray Barber ... visual effects supervisor (1 episode, 2012)
Simon Carr ... visual effects supervisor (1 episode, 2012)
Simone Coco ... digital compositor (1 episode, 2012)
Max Dennison ... matte painting supervisor (1 episode, 2012)
David Emeny ... digital compositor (1 episode, 2012)
Noel Harmes ... digital compositor (1 episode, 2012)
Louise Hussey ... visual effects producer (1 episode, 2012)
Marc Hutchings ... senior compositor: Reliance (1 episode, 2012)
Hayden Jones ... visual effects supervisor (1 episode, 2012)
Paul Jones ... visual effects line producer (1 episode, 2012)
Christine Lemon ... visual effects coordinator (1 episode, 2012)
Rick McMahon ... visual effects artist (1 episode, 2012)
Collette Nunes ... visual effects editor (1 episode, 2012)
Simon Payne ... lead cg artist: Reliance Mediaworks London (1 episode, 2012)
Rob Pizzey ... digital colourist (1 episode, 2012)
Eleanor Rogers ... digital compositor (1 episode, 2012)
Miguel Santana ... roto artist: The Mill (1 episode, 2012)
Asa Shoul ... digital colourist (1 episode, 2012)
Ben Turner ... digital compositor (1 episode, 2012)
Des Anwar ... on-set vfx supervisor: DNeg (1 episode, 2016)
Mark Pascoe ... cg supervisor (1 episode, 2016)

Series Stunts 

Paul Howell ... stunt performer / stunts / stunt double (7 episodes, 2012-2016)
Andreas Petrides ... stunt coordinator (6 episodes, 2012-2016)
Stewart James ... stunts / stunt performer (4 episodes, 2012-2016)
Gary Kane ... stunts / stunt performer (4 episodes, 2012-2016)
Guy List ... stunts / stunt performer (4 episodes, 2012-2016)
Tony Lucken ... assistant stunt coordinator / stunt performer / stunts (4 episodes, 2012-2016)
Erol Mehmet ... stunts / stunt performer (4 episodes, 2012-2016)
Benjamin Ashley ... stunts / stunt performer (3 episodes, 2016)
Nellie Burroughes ... stunts (3 episodes, 2016)
Stephanie Carey ... stunts (3 episodes, 2016)
Tony Christian ... stunts (3 episodes, 2016)
Troy Kenchington ... stunts (3 episodes, 2016)
Nick McKinless ... stunts (3 episodes, 2016)
Sam Parham ... stunts (3 episodes, 2016)
Chris Pollard ... stunts (3 episodes, 2016)
Tom Rodgers ... stunts (3 episodes, 2016)
Matt Sherren ... stunts (3 episodes, 2016)
Sam Dent ... horse master (2 episodes, 2012)
Camilla Naprous ... horsemaster (2 episodes, 2012)
Sina Ali ... stunts (2 episodes, 2016)
Marc Cass ... stunt performer (1 episode, 2012)
Stuart Clark ... stunt performer (1 episode, 2012)
Rick English ... stunt performer (1 episode, 2012)
Neil Finnighan ... stunt performer (1 episode, 2012)
Dave Fisher ... stunt performer (1 episode, 2012)
Richard Hansen ... stunt performer (1 episode, 2012)
Paul Heasman ... stunt coordinator (1 episode, 2012)
Mike Lambert ... stunt performer (1 episode, 2012)
Derek Lea ... stunt performer (1 episode, 2012)
Maurice Lee ... stunt performer (1 episode, 2012)
Stephanie Lelievre ... stunts (1 episode, 2012)
Lee Sheward ... stunt coordinator (1 episode, 2012)
C.C. Smiff ... stunt performer (1 episode, 2012)
Matthew Stirling ... stunt performer (1 episode, 2012)
Ian van Temperley ... stunt double: James Purefoy (1 episode, 2012)
Paul Scruff Bates ... standby safety diver (1 episode, 2016)
Richard Carless ... marine coordinator (1 episode, 2016)
David Collom ... stunt performer (1 episode, 2016)
Andrius Davidenas ... stunt performer (1 episode, 2016)
Sam Durrani ... stunts (1 episode, 2016)
Richard Gunner ... safety diver (1 episode, 2016)
Andy Piers Morris ... safety diver (1 episode, 2016)

Series Camera and Electrical Department 

Ben Brown ... focus puller / second assistant camera (4 episodes, 2012-2016)
Theo Berman ... a camera focus puller (3 episodes, 2016)
Rupert Brown ... camera trainee (3 episodes, 2016)
Chris Dickinson ... electrician (3 episodes, 2016)
Alex Finlayson ... second assistant camera: "b" camera (3 episodes, 2016)
John Miguel King ... digital imagining technician / digital imaging technician (3 episodes, 2016)
Iain Mackay ... a camera operator / steadicam operator (3 episodes, 2016)
Seán McDermott ... a camera clapper loader (3 episodes, 2016)
Nick Mitchell ... electrician (3 episodes, 2016)
James Osborn-Brown ... electrician (3 episodes, 2016)
Garry Owen ... best boy (3 episodes, 2016)
Robert Viglasky ... still photographer (3 episodes, 2016)
Charlie Wyldeck-Flowers ... grip (3 episodes, 2016)
Simon Baker ... "b" camera operator/steadicam / steadicam (2 episodes, 2012)
Nick Briggs ... still photographer (2 episodes, 2012)
Luke Chidgey ... assistant camera (2 episodes, 2012)
Adam Coles ... first assistant camera / focus puller: a camera (2 episodes, 2012)
Harry Dibden ... camera trainee: dailies (2 episodes, 2012)
Hamish Doyne-Ditmas ... director of photography: second unit (2 episodes, 2012)
Tom Gates ... gaffer (2 episodes, 2012)
Robin Horn ... focus puller (2 episodes, 2012)
Philip Hurst ... best boy (2 episodes, 2012)
Sashi Kissoon ... camera assistant: a camera / second assistant camera: "a" camera (2 episodes, 2012)
Brad Larner ... first assistant camera / focus puller: b-camera (2 episodes, 2012)
Max MacGechan ... camera trainee (2 episodes, 2012)
Howard Mills ... assistant camera / camera trainee (2 episodes, 2012)
Tim Morris ... assistant camera: b camera / second assistant camera (2 episodes, 2012)
Ronan Murphy ... key grip (2 episodes, 2012)
Barry Quibell ... camera truck driver (2 episodes, 2012)
Benjamin Brook ... b camera trainee: dailies (2 episodes, 2016)
Joss Barratt ... still photographer (1 episode, 2012)
Richard Bevan ... first assistant camera (1 episode, 2012)
Robbie Bryant ... assistant camera (1 episode, 2012)
Pete Carrier ... balloon technician (1 episode, 2012)
Stephen Casey ... electrician (1 episode, 2012)
Guillermo Cheer ... camera trainee (1 episode, 2012)
Mark Clayton ... gaffer (1 episode, 2012)
John Connon ... key grip (1 episode, 2012)
Kriss Dallimore ... second assistant camera: dailies (1 episode, 2012)
Glenn Dunning ... b camera grip (1 episode, 2012)
Andrea Fishburn ... data wrangler (1 episode, 2012)
Neil Gray ... digital imaging technician (1 episode, 2012)
Mark Hanlon ... best boy (1 episode, 2012)
Benny Harper ... best boy (1 episode, 2012)
Phil Hurst ... best boy (1 episode, 2012)
Mark Hutchings ... rigging gaffer (1 episode, 2012)
Alistair King ... camera trainee (1 episode, 2012)
Andy Long ... gaffer (1 episode, 2012)
Cameron Lovegrove ... grip (1 episode, 2012)
Sebastian Marczewski ... camera trainee: daily (1 episode, 2012)
Alex Mott ... key grip (1 episode, 2012)
Zac Nicholson ... camera operator (1 episode, 2012)
Ger O'Hagan ... electrician (1 episode, 2012)
Sam Renton ... camera operator: b camera (1 episode, 2012)
Christopher J. Reynolds ... additional first assistant camera (1 episode, 2012)
Jack Shelbourn ... camera trainee: dailies (1 episode, 2012)
Adam Shell ... digital imaging technician (1 episode, 2012)
Natalie Theobald ... digital technician (1 episode, 2012)
Michael Wacker ... grip (1 episode, 2012)
Charlie Wall ... grip: "b" camera (1 episode, 2012)
Andrew Bailey ... gaffer (1 episode, 2016)
Chris Battensby ... camera trainee: dailies (1 episode, 2016)

Series Casting Department 

Vicki Thomson ... casting assistant (3 episodes, 2012)
Lucy Taylor ... casting assistant (3 episodes, 2016)
Darren Baba ... extras casting assistant (1 episode, 2012)

Series Costume and Wardrobe Department 

Ellen Crawshaw ... costume assistant / principal costume standby (4 episodes, 2012-2016)
Sue Casey ... key costumier / key costume assistant (3 episodes, 2012)
Anthony Drewett ... crowd costume pre-fitter (3 episodes, 2012)
Françoise Fourcade ... assistant costume designer / assistant designer: principals (3 episodes, 2012)
Lynsey Harris ... crowd costumer (3 episodes, 2012)
Elizabeth Healy ... assistant costume designer (3 episodes, 2012)
Clare Vyse ... costume assistant / crowd costume assistant (3 episodes, 2012)
Kitty Bennett ... costume assistant (3 episodes, 2016)
Jason Gill ... costume assistant (3 episodes, 2016)
Rosie Grant ... assistant costume designer (3 episodes, 2016)
Joanne Mosley ... costume supervisor (3 episodes, 2016)
Isabella Lopez-Smith ... costume intern (2 episodes, 2012)
Ilishio Lovejoy ... assistant costume designer (2 episodes, 2012)
Mike Skorepa ... costume supervisor (2 episodes, 2012)
Rebecca Tredget ... costume daily (2 episodes, 2012)
Stella Atkinson ... set costumer (1 episode, 2012)
Nigel Egerton ... wardrobe supervisor (1 episode, 2012)
Max Hunt ... costume trainee (1 episode, 2012)
Stephen Kill ... leather worker (1 episode, 2012)
Rebecca McManus ... costume assistant (1 episode, 2012)
Rebecca McNanus ... costume assistant (1 episode, 2012)
Heidi McQueen-Prentice ... costume assistant (1 episode, 2012)
Emma O'Loughlin ... costume trainee (1 episode, 2012)
Anna Reynolds ... costume assistant (1 episode, 2012)
Miloslav Skorepa ... costume supervisor: crowd (1 episode, 2012)
Geneva Corlett ... principal standby (1 episode, 2016)

Series Editorial Department 

Michelle Cort ... digital intermediate conform editors / digital intermediate conform editor (5 episodes, 2012-2016)
Tom Cairns ... digital intermediate conform editor (3 episodes, 2016)
Justin Eely ... on-line editor (3 episodes, 2016)
John Miguel King ... on-set dailies colorist (3 episodes, 2016)
Kallis Kyriacou ... first assistant editor (3 episodes, 2016)
Brenna Rangott ... additional editor / assembly editor (2 episodes, 2012-2016)
Mark Neale ... assistant editor (2 episodes, 2012)
Gareth Spensley ... colorist (2 episodes, 2012)
Katelin Westwood ... data transfer (2 episodes, 2012)
Adam Eddy ... on-line editor (1 episode, 2012)
Cheryl Goodbody ... digital intermediate producer (1 episode, 2012)
Rebecca Lloyd ... assistant editor (1 episode, 2012)
Al Morrow ... assistant editor (1 episode, 2012)
Sion Penny ... on-line editor (1 episode, 2012)
Steve Owen ... data transfer (uncredited) (2 episodes, 2012)
Theresa Crooks ... digital intermediate conform editor (uncredited) (1 episode, 2012)

Series Location Management 

Jethro Ensor ... location manager (4 episodes, 2012-2016)
Vishal Kava ... location assistant (3 episodes, 2016)
Duncan Laing ... assistant location manager (3 episodes, 2016)
Matthew Clarke ... assistant location manager / location manager (2 episodes, 2012)
Lex Donovan ... location assistant (2 episodes, 2012)
Amanda Stevens ... location manager / supervising location manager (2 episodes, 2012)
Patrick Burrows ... assistant location manager (1 episode, 2012)
Nicky James ... location manager (1 episode, 2012)
Richard May ... location scout (1 episode, 2012)
Adrian Hubbard ... assistant location manager: Dover Castle (1 episode, 2016)
Midge Ferguson ... assistant location manager: Wales (uncredited) (2 episodes, 2012)

Series Music Department 

Ben Foskett ... orchestrator (3 episodes, 2016)
David Golias ... assistant scoring engineer (3 episodes, 2016)
Chris Gutch ... composer agent (3 episodes, 2016)
Roberto Morlán ... mixer engineer and composer's assistant (3 episodes, 2016)
Martin Roller ... score recording engineer (3 episodes, 2016)
Mark Berrow ... musician: violin (2 episodes, 2012)
Andrew Green ... music preparation (2 episodes, 2012)
Catherine Grieves ... music supervisor (2 episodes, 2012)
Magnus Mehta ... musician (2 episodes, 2012)
Lewis Morison ... music editor (2 episodes, 2012)
Simon Changer ... score recording and mix engineer (1 episode, 2012)
Terry Davies ... conductor (1 episode, 2012)
Paul Englishby ... conductor (1 episode, 2012)
Steve Parr ... music mixer (1 episode, 2012)
Nick Wollage ... music engineer (1 episode, 2012)

Series Transportation Department 

Ray Ambler ... unit driver (4 episodes, 2012)
Mark Beeton ... transportation captain (4 episodes, 2012)
Glenn Charter ... driver: cast (3 episodes, 2012)
Julian Chapman ... transportation captain (3 episodes, 2016)
Jason Stedmon ... unit driver (3 episodes, 2016)
Mark Hudson ... unit driver (2 episodes, 2012)
Simon Burgess ... facility driver: stand-by (1 episode, 2012)
Michael Earl ... unit driver (1 episode, 2012)
Richard Watkins ... facilities manager (1 episode, 2012)
Micky Watts ... minibus driver (1 episode, 2012)
Dave Williams ... facilities coordinator (1 episode, 2012)
Ian Yea ... costume driver (1 episode, 2012)
Carl Isherwood ... driver: Michael Gambon (1 episode, 2016)
Rob McKenna ... unit driver (1 episode, 2016)

Series Other crew 

Jenny Brassett ... production coordinator (6 episodes, 2012-2016)
Sarah Aspinall ... publicist (4 episodes, 2012)
Pip Ayers ... epk producer (4 episodes, 2012)
Kimberley Hikaka ... production executive (4 episodes, 2012)
Dan Hillsdon ... financial controller / production accountant (4 episodes, 2012)
Ian Johnson ... publicist (4 episodes, 2012)
Joel Stokes ... producers asssistant (4 episodes, 2012)
Stephen Ralphs ... archery master / archery instructor (3 episodes, 2012-2016)
Kristi McLaren ... second assistant accountant (3 episodes, 2012)
William O'Toole ... payroll accountant (3 episodes, 2012)
Jon Rowe ... assistant coordinator (3 episodes, 2012)
Ewan Taylor ... assistant accountant (3 episodes, 2012)
Charlotte Brownlee ... production assistant (3 episodes, 2016)
Richard Dobbs ... picture publicity (3 episodes, 2016)
Augustin Dukes ... travel coordinator (3 episodes, 2016)
Silvia Felce ... accommodation coordinator (3 episodes, 2016)
Amanda Fernie ... payroll accountant (3 episodes, 2016)
Miles A. Fletcher ... specialist film pilot (3 episodes, 2016)
Glen Kirby ... stand-by armorer (3 episodes, 2016)
Rachel Little ... daily floor runner (3 episodes, 2016)
Hamish MacLeod ... armourer (3 episodes, 2016)
Sylvia Parker ... script supervisor (3 episodes, 2016)
Rafferty Thwaites ... producer & director's assistant (3 episodes, 2016)
Ashley Turner ... floor runner (3 episodes, 2016)
Joe Utichi ... epk producer (3 episodes, 2016)
Garry Marriott ... medic stunts / unit medic (2 episodes, 2012-2016)
Dylan Davies ... unit medic (2 episodes, 2012)
Alexandra Falleyn ... day runner / runner (2 episodes, 2012)
Polly Fletcher ... assistant accountant (2 episodes, 2012)
Faye Green ... production runner (2 episodes, 2012)
Blandine Grimaldi ... crowd runner: dailies (2 episodes, 2012)
Ben Hope ... unit manager (2 episodes, 2012)
Karen Jones ... script supervisor (2 episodes, 2012)
Stewart Allen ... floor runner: dailies (1 episode, 2012)
Tristan Battersby ... key set production assistant (1 episode, 2012)
Elizabeth Brizzell ... accounts assistant (1 episode, 2012)
Victoria Brooks ... picture publicity (1 episode, 2012)
Paula Casarin ... script supervisor (1 episode, 2012)
Marcia Clarke ... base runner (1 episode, 2012)
Sam Creed ... runner (1 episode, 2012)
Sara Doughty ... script supervisor: daily (1 episode, 2012)
Andy Eliot ... locations: Gloucester (1 episode, 2012)
Lucia Foster Found ... aerial operations coordinator (1 episode, 2012)
Carly Gilbert ... health and safety advisor (1 episode, 2012)
Harry Greaves ... stand-in (1 episode, 2012)
Janice Hadlow ... commissioned by (1 episode, 2012)
Paul Hayes ... floor runner (1 episode, 2012)
Amy King ... base runner (1 episode, 2012)
Tara King ... crowd assistant (1 episode, 2012)
Kassiani Koufaki ... production runner (1 episode, 2012)
Duncan Laing ... unit manager (1 episode, 2012)
Clyde Lane ... chef (1 episode, 2012)
Diego Pages ... catering assistant (1 episode, 2012)
Yusoof Patel ... production runner (1 episode, 2012)
Kay Raven ... animal handler (1 episode, 2012)
Benjamin Rosenberg ... production coordinator (1 episode, 2012)
Will Samuelson ... helicopter camera pilot (1 episode, 2012)
Ben Stephenson ... commissioned by (1 episode, 2012)
Neil Swain ... dialect coach (1 episode, 2012)
Thom Will ... publicist (1 episode, 2012)
Henry Witten ... production assistant / production runner (1 episode, 2012)
Jannika Öberg ... assistant production coordinator (1 episode, 2012)
Pullen Paul ... medic stunts (1 episode, 2016)
Andy Stephens ... aerial operations manager (uncredited) (1 episode, 2012)
Rob Umney ... unit medic (uncredited) (1 episode, 2012)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page