Edit
"Vikings" A King's Ransom (TV Episode 2013) Poster

(TV Series)

(2013)

Full Cast & Crew

Directed by 

Ken Girotti

Writing Credits  

Michael Hirst ... (creator)
 
Michael Hirst ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
...
...
Lord Aethelwulf
Nathan O'Toole ...
Jefferson Hall ...
...
...
...
Cathy White ...
Ealswith
Sean Tracy ...
Egbert
...
Saxon Warrior
Peter Gaynor ...
Lord Edgar
...
Peasant Man
Deirdre Mullins ...
Peasant Woman
Cillian O'Gairbhi ...
Saxon Warrior #2
...
Saxon Warrior #1
Gary Murphy ...
Bishop Unwan
...
Noble 3
James Flynn ...
Eadric
Michael James Ford ...
Noble 2
Alexander Downes ...
Noble 5
Rest of cast listed alphabetically:
...
Dean O'Neill ...
...
Thyri (uncredited)
...
Helga (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

James Flynn ... executive producer
Alan Gasmer ... executive producer
Bill Goddard ... co-producer
Michael Hirst ... executive producer
Sheila Hockin ... executive producer
Sherry Marsh ... executive producer
Morgan O'Sullivan ... executive producer
Justin Pollard ... associate producer
Keith Thompson ... producer
Steve Wakefield ... producer
John Weber ... executive producer

Music by 

Trevor Morris

Cinematography by 

John S. Bartley

Film Editing by 

Aaron Marshall

Casting By 

Frank Moiselle
Nuala Moiselle

Production Design by 

Tom Conroy

Art Direction by 

Jon Beer

Set Decoration by 

Andrea Bordacs ... (drapes assistant)
Sharon Dunne ... (Drapes head of department)
David Samuel Houghton ... (Drapes Assistant)
Jil Turner

Costume Design by 

Joan Bergin

Makeup Department 

Dee Corcoran ... hair department head
Sonia Dolan ... makeup artist
Deirdre Fitzgerald ... makeup artist
Catherine Fox ... daily makeup trainee
Elaine Hopkins ... daily makeup trainee
Deborah McCarthy ... hair stylist
Bobby McGlynn ... prosthetic makeup artist
Tom McInerney ... makeup department head
Tina Phelan ... makeup artist
Lizanne Proctor ... daily makeup trainee
Jennie Readman ... hair stylist
Julie-Ann Ryan ... daily makeup trainee
James Sinnott ... hair stylist
Joe Whelan ... assistant hairdresser (2013)
Chloe Bourke ... full time trainee make up (uncredited)

Production Management 

Julian Hobbs ... executive in charge of production
Lynda McKenzie ... post-production supervisor
Robin Neinstein ... executive in charge of production

Second Unit Director or Assistant Director 

Andrew Burke ... trainee assistant director
Roisin El Cherif ... trainee assistant director
Raymond Kirk ... first assistant director
Daniel Lloyd ... trainee assistant director
Grace Morgan ... trainee assistant director
Nick Thomas ... set second AD
Charlie Fleetwood ... trainee assistant director (uncredited)
Sonja Otto ... trainee assistant director (uncredited)
Jessica Whelehan ... trainee assistant director (uncredited)

Art Department 

Paul Boulton ... dressing props/propmaker
Simon Boyd ... chargehand standby props
June Connon ... props (2013)
Conor Dennison ... draftsman / standby art director
Marc Dowds ... prop dresser (2013) (2014)
Alan Finglas ... carpenter
Anna Kirwan ... lead buyer
Christine McDonagh ... assistant art director
Jerome McDonnell ... props
Shane McEnroe ... draughtsman
Eleonora McNamara ... sculptor
Aine Smith ... assistant set decorator
Sophie Tarver ... prop maker
Greg Winter ... scenic artist
Graeme Bird ... key prop maker (uncredited)

Sound Department 

Mark Appleby ... adr mixer
Corey Biluk ... layback operator
Daniel Birch ... sound mixer
Jenna Dalla Riva ... foley recordist
John Diemer ... sound effects recordist
Claire Dobson ... assistant sound editor
Garret Farrell ... adr recording
Sandra Fox ... foley artist
Daniel Gilde ... dubbing recordist
Aza Hand ... adr recordist
Richard Hetherington ... boom operator (second season)
Goro Koyama ... foley artist
Kyle D. Krajewski ... adr recordist
Andy Malcolm ... foley artist
Kevin McAlpine ... sound recordist
David McCallum ... dialogue editor
Steve Medeiros ... sound effects editor
Brennan Mercer ... assistant: sound editor
Michael Miller ... adr mixer
Emmet O'Donnell ... adr recordist
Conor O'Toole ... sound mixer: second unit (second unit)
Sean O'Toole ... sound assistant
Ian Rankin ... sound re-recording mixer
Graham Rogers ... assistant re-recording mixer
Dale Sheldrake ... adr editor
Jane Tattersall ... sound designer
Robert Weiss ... adr mixer
Don White ... foley recording mixer

Special Effects by 

Aidan Byrne ... senior special effects pyrotechnician
Paul Byrne ... special effects supervisor
Gerry Farrell ... pyrotechnician
Eoin Grenham ... special effects assistant
Cora Prazeres ... special effects technician

Visual Effects by 

Adnan Ahmed ... visual effects coordinator
Alfredo Octavio Arango ... digital artist: Mr. X Inc
Engin Arslan ... lighting artist
Barb Benoit ... digital compositor
Dennis Berardi ... visual effects supervisor
Mike Borrett ... visual effects production manager
Andrew Brooks ... digital compositor
Cristian Camaroschi ... visual effects artist
Wilson Cameron ... visual effects producer
Daniela Campos Little ... matchmove artist: Mr X Inc
Joseph Cheng Chen ... tracking / layout artist
Ovidiu Cinazan ... lead compositor
Gary Couto ... digital compositor
Jeremy Dineen ... visual effects artist
Becca Donohoe ... compositing production manager
Grainne Dooley ... visual effects data wrangler
Wei Gao ... rotoscoping and paint artist
Jason Gougeon ... digital artist: Mr. X Inc
Bill Halliday ... visual effects producer
Jerry Lai ... digital compositor
Marco Lee ... digital compositor
Jim Maxwell ... lead matte painter
Kelly Noordermeer ... editorial support: Mr. X Inc
Briana Nuttall ... digital compositor
Julian Parry ... visual effects supervisor
Joe Raasch ... digital compositor
Matt Ralph ... tracking / layout artist
Dominic Remane ... digital effects supervisor
Florent Revel ... matchmove artist
Rafael Freire Santos ... visual effects artist
Milan Schere ... senior matte painter: Mr. X Inc.
Seema Schere ... matte painter: Mr. X Inc.
Matt Schofield ... matte painting supervisor: Mr. X Inc.
Anja Stitic ... lighting artist
Mathew Thomas ... matchmover: titles
David Thompson ... digital compositor
Chris Wallace ... colourist
Paul Wishart ... visual effects artist
Celine Zoleta ... visual effects production assistant

Stunts 

Gerry Behan ... stunt performer
Paul Burke ... stunt double: Travis Fimmel
Aoife Byrne ... stunt performer
Anthony Condren ... stunt performer
Brendan Condren ... stunt performer
James Cosgrave ... stunt performer
Darron Costello ... stunt performer
Peter Dillon ... stunt performer
Stav Dvorkin ... stunt performer
Michael Hanna ... stunt performer
Conor Hegarty ... stunt performer
Mark Henson ... stunt coordinator
Norman Kelly ... stunt performer
Phil Lonergan ... stunt performer
Russell MacLeod ... stunt performer
Tristan McConnell ... stunt performer
Robert O'Brien ... stunt performer
Ciaran O'Grady ... stunt performer
Eimear O'Grady ... stunt performer
Rebecca Quinn ... stunt performer
Marc Redmond ... stunt performer
Richard Ryan ... swordmaster
Caroline Simonnet ... stunt performer
Paul Thompson ... stunt performer
Alan Walsh ... stunt performer
Keith Ward ... stunt double: David Murray / stunt performer
Martin White ... stunt performer
Richie Wilson ... stunt performer
Lee Bagley ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

David Boyle ... camera trainee
Alan Butler ... first assistant camera
Fionn Comerford ... b camera operator
John Connon ... grip
P.J. Dillon ... additional photography
David Doherty ... second assistant camera
Tim Fletcher ... electrician
Jonathan Hession ... still photographer
Conor Lynch ... second unit: video assist operator
John McCarthy ... daily camera trainee
Aislinn McDonald ... digital imaging technician
Daniel Mulligan ... electrician
Darrell Murphy ... "b" camera grip / grip / grip: b camera
Philip Murphy ... key grip
David O'Connor ... best boy / grip
Pat Ryder ... electrician
Robert Ryder ... electrician
Darragh Scott ... electrician
Kevin Scott ... best boy
Luke Murphy Gilligan ... daily camera trainee (uncredited)

Animation Department 

Makarand Nazirkar ... animator

Casting Department 

Deirdre Bowen ... casting: Canada
Daniel Lloyd ... extras casting assistant
Christopher Richards ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Georgina Curtis ... daily costume assistant
Barbara Milne ... crowd supervisor

Editorial Department 

Dan Briceno ... first assistant editor
Brandy Hamilton ... assistant editor
Angela Jekums ... assistant editor
Dave Muscat ... assistant on-line editor

Music Department 

Steve Davis ... composer: additional music
Yuri Gorbachow ... music editor
Shaina House ... assistant to composer
Phil McGowan ... score mixer
Michael Perlmutter ... music supervisor
Justin Thompson ... technical supervisor
Jeremy von Hollen ... music coordinator
Lise Beauchesne ... assistant music editor (uncredited)

Transportation Department 

Alan Dixon ... unit driver (uncredited)
Brendan King ... unit driver (uncredited)
Kenneth Quinn ... unit driver (uncredited)

Other crew 

Dougal Cousins ... location scout
Karl Daly ... assistant location manager
Jamie Deasy ... production assistant
Donal Geraghty ... production accountant
Will Gore ... location assistant
Manus Hingerty ... location manager
Stephen Kirk ... extras coordinator
Dorothy McDonnell ... production coordinator
John McKenna ... armourer
Kurt J. Miner ... risk manager
Amanda Mitro ... post production assistant
Poll Moussoulides ... dialogue coach
Anna O'Malley ... coordinator
Rossa O'Neill ... assistant location manager
Chris Roufs ... script supervisor
Andrew Burke ... intern (uncredited)
Roisin El Cherif ... stand-in: Kathryn Winnick (uncredited)
Jon Sperry ... dialect coach for Katheryn Winnick (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page