Edit
"Game of Thrones" Valar Dohaeris (TV Episode 2013) Poster

(TV Series)

(2013)

Full Cast & Crew

Directed by 

Daniel Minahan

Writing Credits  

George R.R. Martin ... (based on "A Song of Ice and Fire" by)
 
David Benioff ... (created by) &
D.B. Weiss ... (created by)
 
David Benioff ... (written for television by) &
D.B. Weiss ... (written for television by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Melisandre (as Carice Van Houten)
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Ros
...
...
...
...
...
...
...
...
Edward Dogliani ...
...
...
...
Michael Power ...
Boat Commander
Aisling Jarrett-Gavin ...
Max Barber ...
Orphan Kid
Lottie Steer ...
...
Unsullied
Rest of cast listed alphabetically:
Omar Youssef ...
Dothraki (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Ahmed Abounouom ... line producer: Morocco (as Jimmy Abounoum)
David Benioff ... executive producer
Oliver Butler ... associate producer
Guymon Casady ... co-executive producer
Bernadette Caulfield ... executive producer
Frank Doelger ... executive producer
Vince Gerardis ... co-executive producer
George R.R. Martin ... co-executive producer
Lisa McAtackney ... line producer
Erika Milutin ... line producer: Croatia
Christopher Newman ... producer (as Chris Newman)
Greg Spence ... producer
Carolyn Strauss ... executive producer
Vanessa Taylor ... co-executive producer
D.B. Weiss ... executive producer
Annick Wolkan ... associate producer
Snorri Þórisson ... line producer: Iceland

Music by 

Ramin Djawadi

Cinematography by 

Jonathan Freeman ... director of photography

Film Editing by 

Frances Parker

Casting By 

Nina Gold
Robert Sterne

Production Design by 

Gemma Jackson

Art Direction by 

Heather Greenlees
Ashleigh Jeffers
Tom Still
Andy Thomson ... supervising art director

Set Decoration by 

Rob Cameron ... (as Robert Cameron)

Costume Design by 

Michele Clapton

Makeup Department 

Kevin Alexander ... hair designer
Candice Banks ... hair stylist
Martina Byrne ... makeup artist
Rosalia Culora ... hair stylist
Paul Engelen ... makeup designer
Andy Garner ... prosthetic makeup effects artist
Dana Kalder ... hair stylist
Sarah Kelly ... crowd hair
Melissa Lackersteen ... makeup artist
Daniel Lawson Johnston ... makeup artist
Gary Machin ... hair stylist
Conor O'Sullivan ... prosthetic supervisor
Darren Robinson ... prosthetics on set supervisor
Pamela Smyth ... crowd makeup supervisor
Sarah Downes ... crowd makeup artist (uncredited)
Patt Foad ... crowd makeup artist (uncredited)
Melanie Lenihan ... crowd makeup artist (uncredited)
Sebastian Lochmann ... special makeup effects sculptor (uncredited)
Deborah McCarthy ... hair stylist (uncredited)
Sangeet Prabhaker ... special makeup effects artist (uncredited)
Adrian Rigby ... crowd makeup artist (uncredited)
Áslaug Dröfn Sigurdardóttir ... makeup artist (uncredited)
Robert Trenton ... special makeup effects artist (uncredited)
Sarah Weatherburn ... facial hair maker (uncredited)
Jenna Wyatt ... crowd makeup artist (uncredited)

Production Management 

Mariam Lee Abounouom ... assistant production manager: Morocco
Sam Breckman ... unit production manager: Croatia
Lisa Byrne ... junior production manager
Mladen Cernjak ... unit production manager: Croatia
Melissa Demino ... post-production supervisor: US
Sana El Kilali ... unit production manager: Morocco
Alan Freir ... post-production supervisor
Damien Glenholmes ... unit manager
Spike Allison Hooper ... post-production supervisor: US (as Allison Hooper)
Martin Mahon ... post-production supervisor: UK
Mark Mostyn ... unit production manager: Morocco
Petur Sigurdsson ... unit production manager: Iceland

Second Unit Director or Assistant Director 

Colin Azzopardi ... second assistant director: Morocco
Ciaran Colton ... second second assistant director: Dragon
Glenn Delaney ... third assistant director: Dragon (as Glen Delaney)
Enda Doherty ... second assistant director
Marcia Gay ... first assistant director
Richard Goodwin ... first assistant director
Sarah Mooney ... third assistant director: Wolf
Sara Nassim ... second assistant director: Iceland
Richard Wilson ... second second assistant director: Wolf
Eilífur Örn Þrastarson ... third assistant director: Iceland (as Eilifur Thrastarson)
Mehdi Elkhaoudy ... second assistant director (uncredited)
Yann Mari Faget ... second assistant director: Morocco (uncredited)
Graham Kinniburgh ... stand-in/trainee assistant director (uncredited)
Chris McCormick ... trainee assistant director (uncredited)
Joseph Quinn ... trainee assistant director (uncredited)
Peter Stephenson ... assistant director (uncredited)
Alison Whearty ... trainee assistant director (uncredited)

Art Department 

David Abbott ... supervising carpenter
Gary Anderson ... construction
Victor Angelone ... construction
Stephen Armstrong ... construction
Jason Babcock ... chargehand plasterer (as Jason Badcock)
Jim Barr ... standby props (as James Barr)
Max Berman ... concept artist
Sean Bird ... construction
Peter Black ... supervising plasterer
Bob Booth ... dressing props
Karyn Booth ... home economist
Conor Boyce ... prop hand
Megan Britton ... art department trainee: Northen Ireland Screen
Philippa Broadhurst ... standby art director (as Philippa J.E. Broadhurst)
Martin Buchanon ... chargehand plasterer (as Martin Buchanan)
Barry Caddell ... dressing props
George Campbell ... construction
Joe Campbell ... construction
Philip Conlon ... construction
Michael Cullen ... chargehand props
Tom Dalzell ... construction (as Thomas Palzell)
Romek Delmata ... concept artist (as Romek Delimata)
Niall Devlin ... construction
Cole Doherty ... supervising carpenter
Mark Doherty ... stagehand
Shea Doherty ... construction
Conor Doris ... stagehand
Michael Eaton ... graphic designer
David Ewing ... construction
Cathy Featherstone ... assistant set decorator
Matthew Fegan ... construction
Gordon Fitzgerald ... property master
Peter Fitzpatrick ... construction
Ben Fletcher ... senior modeller
Alex Fort ... concept artist
Kevin Fraser ... scenic artist
Mark Gallagher ... construction
Martin Gervin ... construction
Ryan Gervin ... construction
Mike Gibson ... head greensman (as Michael Gibson)
Annie Gilhooly ... production buyer
Raymond Ginnane ... standby carpenter: Dragon (as Ray Ginnane)
John Glenholmes ... construction
Joanne Hall ... art department coordinator
Aziz Hamichi ... art director: Morocco
David Hammill ... construction
Emma Hanson ... head of department sculptor
Shawn Hicks ... construction
Garth Hill ... greensman
Daniel Johnston ... construction
Gavin Jones ... supervising prop maker
Cáitlín Keenan ... construction secretary
Chris Lewry ... drapes master
David Lowery ... supervising carpenter (as David Lowry)
Mark Lowry ... standby art director
Mick Lynch ... rigger
Darren Lyttle ... supervising chargehand
Brian Martin ... construction coordinator
Tom Martin ... construction manager
Gareth Matthews ... standby rigger: Wolf
Kevin McCabe ... prop hand
John McCartney ... standby greens
Gerard McConville ... construction
Dan McCoy ... standby painter: Wolf (as Daniel McCoy)
Tom McCullagh ... art director: Croatia
Thomas McDonald ... rigger
Brendan McGivern ... rigger
Brian McGraw ... standby chargehand
Áine McGuinness ... props buyer: Northern Ireland
John Paul McHugh ... construction
Darrell McIvan ... construction
Sean McKeown ... standby rigger: Dragon
Fintan McNally ... standby stagehand: Dragon
Michael McNally ... dressing props
Neil McNally ... props storeman (as Neill McNally)
Ryan McNeil ... chargehand painter (as Ryan McNeill) / chargehand props (as Ryan McNeill)
Liam McNeill ... construction
Barry McShane ... construction
Brendan McShane ... construction
Neville Mooney ... greensman (as Neville P. Mooney)
Christina Moore ... supervising art director: Morocco
Christopher Moore ... dressing chargehand (as Chris Moore)
Jason Mundy ... chargehand plasterer
Ryan Murdock ... construction
Paul Murphy ... foamshop supervisor
Stephen Murphy ... stagehand
Michael Murray ... standby painter: Dragon
Ivan Nesbitt ... dressing props
Thomas J. Newell ... construction
Vanessa O'Connor ... art department assistant
Dessie O'Neill ... construction
Dominic O'Neill ... construction
Gerard O'Neill ... construction
Ryan O'Neill ... construction
Danny O'Regan Jr. ... head of department carpenter (as Danny O'Regan)
Bob Orr ... assistant property master
Claudia Parker ... set decorator: Morocco
Joe Paul ... standby carpenter: Wolf
Neill Paul ... standby carpenter: Wolf (as Neil Paul)
Brendan Power ... chargehand painter
Gunnar Pálsson ... art director: Iceland
Brendan Rankin ... draughtsman
Jo Roberts ... drapeswoman
Seamus Sharkey ... rigger
William Simpson ... storyboard artist
Christopher Smith ... standby props trainee: Dragon, Northen Ireland Screen
Tommy Spence ... stagehand
Adrian Start ... head of department painter
Glenn Start ... chargehand painter / supervising painter
Michael Stewart ... rigger
Chris Strain ... dressing props
Don Sturgeon ... senior modeller
Steve Summersgill ... concept artist: Morocco
Sean Teer ... construction
Caireen Todd ... assistant art director
Steve Transfield ... head of department plasterer (as Steve Tranfield)
Anthony Turley ... rigger
Aoife Warren ... junior draughtsperson
David Weller ... head of department rigger (as Dave Weller)
Robert White ... construction
John Wilkinson ... rigger
Stuart Wood ... construction (as Stuart Woods)
John Woods ... construction
Steven Batty ... prop modeller (uncredited)
Niall George ... propmaker (uncredited)
Rohan Harris ... scenic artist (uncredited)
Bill Reid ... prop modeller (uncredited)
Richard Rowntree ... additional greens: Palmbrokers (uncredited)
Paul Stewart ... property master: Iceland (uncredited)
Sophie Tarver ... prop maker (uncredited)
Connor Webber ... greensman (uncredited)

Sound Department 

James M.H. Atkinson ... sound assistant: Dragon (as James Atkinson)
Onnalee Blank ... re-recording mixer
Jed M. Dodge ... supervising dialogue editor
Richard Dyer ... production sound mixer: Wolf
Paula Fairfield ... sound designer
Tim Hands ... adr supervisor
Ronan Hill ... production sound mixer: Dragon
Bradley C. Katona ... sound effects editor
Bradley Kendrick ... sound maintenance: Wolf
Simon Kerr ... sound maintenance: Dragon
Tim Kimmel ... supervising sound editor
John Matter ... assistant sound editor
Daniel McCabe ... sound trainee: Dragon, Northen Ireland Screen
Luke McGinley ... sound assistant: Wolf
James Moriana ... foley artist
David Padilla ... assistant sound editor
Brett Voss ... foley editor
Mathew Waters ... re-recording mixer
Jeffrey Wilhoit ... foley artist
Erik Clabeaux ... sound recordist (uncredited)
Garret Farrell ... adr recordist (uncredited)
Juraj Mravec ... adr recordist (uncredited)
Forbes Noonan ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Jonathan Barrass ... special effects floor supervisor
Stuart Brisdon ... special effects supervisor
Martin Hall ... special effects
Laurence Harvey ... senior special effects technician
Colin Holmes ... special effects
Vincent Kivlehan ... special effects
Christian Krebs ... special effects
Glenn Marsh ... special effects
Mark McKendry ... senior special effects technician
Nick Morton ... special effects
Tez Palmer ... senior special effects technician (as Terry Palmer)
Mark Raymond ... special effects snow foreman
Delroy Reid ... special effects (as Dez Reid)
Graham Riddell ... special effects floor supervisor
Brandon Van Der Merwe ... special effects
Nigel Wilkinson ... special effects workshop supervisor
James Willis ... special effects
Michael Woods ... special effects
Kenneth Cassar ... senior special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Tim Alexander ... visual effects: Spin VFX
Christoph Bachmann ... visual effects: Pixomondo
Christopher S. Baird ... visual effects editor (as Chris Baird)
Erwann Baudet ... visual effects: Pixomondo
Joe Bauer ... visual effects supervisor
Travis Baumann ... visual effects: Gradient FX
Sandra Becker ... visual effects: Pixomondo
Anton Bitzer ... visual effects: Pixomondo
Ilona Blyth ... visual effects: Pixomondo
Kirk Brillon ... visual effects: Spin VFX
Boris Bruchhaus ... visual effects: Pixomondo
Heiko Burkardsmaier ... visual effects: Pixomondo
Doug Campbell ... visual effects supervisor: Spin VFX
Marco Castellani ... visual effects: Pixomondo
Irfan Celik ... visual effects: Pixomondo
Kaan Demir Celik ... visual effects: Gradient FX
Adam Chazen ... visual effects coordinator
Craig Crawford ... visual effects compositor
Simon E. Davies ... visual effects: Pixomondo (as Simon Davies)
Gilbert Dawson-Kesson ... visual effects: Pixomondo (as Gilbert Dawson-Keeson)
Francois-Maxence Desplanques ... visual effects: Pixomondo
Derk Ebeling ... visual effects: Pixomondo
Philipp Edelhäuser ... visual effects: Pixomondo
Maeve Eydmann ... visual effects: Pixomondo
Andreas Feix ... visual effects: Pixomondo
Jan Fiedler ... visual effects: Pixomondo
Florian Franke ... visual effects: Pixomondo
Florian Friedmann ... visual effects: Pixomondo
Thorsten Gaetz ... visual effects: Pixomondo
Sabrina Gerhardt ... visual effects: Pixomondo
Luke Groves ... visual effects: Spin VFX
Jörn Großhans ... visual effects supervisor: Pixomondo (as Jörn Grosshans)
Ebru Gönül ... visual effects: Pixomondo
Rens Heeren ... visual effects: Pixomondo
Florian Jackl ... visual effects: Pixomondo
Adam Jewett ... visual effects: Spin VFX
Martin Jurado ... visual effects: Pixomondo
Dziga Kaiser ... visual effects: Pixomondo
Dan Katcher ... visual effects: Pixomondo
Ciarán Keenan ... visual effects: Pixomondo (as Ciaran Keenan)
David Kennedy ... visual effects: Gradient FX
Katharina Keßler ... visual effects: Pixomondo
Denis Kravtsov ... visual effects: Pixomondo
Ben Krolick ... visual effects: Pixomondo
Lon Krung ... visual effects: Pixomondo
Steve Kullback ... visual effects producer
Thomas Kutschera ... visual effects: Pixomondo
Stuart Love ... visual effects: Pixomondo
Damien Macé ... visual effects: Pixomondo (as Damien Mace)
Christoph Malessa ... visual effects: Pixomondo
Fredrik Mannerfelt ... visual effects: Pixomondo
Tobias Mannewitz ... visual effects concept artist
Sven Martin ... visual effects: Pixomondo
Colin McCusker ... visual effects previs artist
Niall McEvoy ... visual effects data wrangler
Sven Mecklenbroich ... visual effects: Pixomondo
Steffen Metzner ... visual effects: Pixomondo
Philip Meyer ... visual effects: Pixomondo
Sara Mineo ... visual effects assistant editor
Giang T. Nguyen ... visual effects: Pixomondo (as Giang Nguyen)
Melvyn Nicholls ... visual effects production assistant
Travis Nobles ... visual effects: Pixomondo
Roma O'Connor ... visual effects: Pixomondo
Benc Orpak ... visual effects: Pixomondo
Alexander Nicolas Ostermann ... visual effects: Pixomondo (as Nico Ostermann)
Richard Owen ... visual effects: Spin VFX
James Owens ... visual effects: Gradient FX (as Jim Owens)
Vanessa Paeplow ... visual effects: Pixomondo
Thomas Pastor ... visual effects: Pixomondo
Mayur Patel ... visual effects: Spin VFX
Oliver Queck ... visual effects: Pixomondo
Jabbar Raisani ... additional visual effects supervisor
Stevie Ramone ... visual effects: Spin VFX
Dave Rindner ... visual effects: Gradient FX
Miso Ristov ... visual effects: Pixomondo (as Misho Ristov)
Paul Russo ... visual effects production assistant
Sven Sauer ... visual effects: Pixomondo
Ingo Schachner ... visual effects: Pixomondo
Stephan Schaefholz ... visual effects: Pixomondo
Carsten Seller ... visual effects: Pixomondo
Mark Sherwood ... visual effects: Pixomondo
Tim Sibley ... visual effects: Spin VFX
Prasanna Siddharthan ... visual effects: Gradient FX (as Prasanna Siddhartan)
Mark Spindler ... visual effects: Pixomondo
Juri Stanossek ... visual effects: Pixomondo
Rainer Stolle ... visual effects: Pixomondo
Olcun Tan ... visual effects supervisor: Gradient FX
Thomas Tannenberger ... visual effects: Gradient FX
Alexandra Toth ... visual effects: Pixomondo
Marion Uhl ... visual effects: Pixomondo
Victor van Wetten ... visual effects: Pixomondo
Adam Wesierski ... visual effects: Pixomondo
Stefan Willisch ... visual effects: Pixomondo
Angie Wills ... visual effects: Pixomondo
Sascha Wolf ... visual effects: Pixomondo
Erkan Ozgur Yilmaz ... visual effects: Gradient FX (as Erkan Özgür Yilmaz)
Xavier Zahra ... visual effects previs artist
Patrick Zentis ... visual effects: Spin VFX
Deniz Özemre ... visual effects: Gradient FX
Neishaw Ali ... executive visual effects producer (uncredited)
Oliver Arnold ... division visual effects producer: Pixomondo (uncredited)
Ando Avila ... matchmove artist: Pixomondo (uncredited)
Zhongwei Chen ... matchmove artist: Pixomondo (uncredited)
Christoph Gaudl ... matchmove artist: Pixomondo (uncredited)
Stefan Guenther ... matchmove artist: Pixomondo (uncredited)
Timo Hanczuk ... compositing intern: Pixomondo (uncredited)
Jan Heinze ... division visual effects producer: Pixomondo (uncredited)
Alican Kuzu ... compositing trainee: Pixomondo (uncredited)
Sebastian Lauer ... CG artist: Pixomondo (uncredited)
Julia Marquordt ... hr advisor: Pixomondo (uncredited)
Boris Mehrhof ... cg trainee: Pixomondo (uncredited)
Dominik Müller ... matchmove artist: Pixomondo (uncredited)
Greg Pilon ... visual effects artist (uncredited)
Daniel Profus ... editorial assistant: Pixomondo (uncredited)
Kim Rampaul ... visual effects coordinator: Pixomondo (uncredited)
Sebastian Reichhold ... effects intern: Pixomondo (uncredited)
Ralph Reinle ... compositor: Pixomondo (uncredited)
David Santoyo ... data i/o (uncredited)
Katja Schmidt ... controller: Pixomondo (uncredited)
Sven Skoczylas ... lighting technical director: Pixomondo (uncredited)
Maciek Sokalski ... digital compositor: opening sequence (uncredited)
Sabrina Steinert ... render wrangler: Pixomondo (uncredited)
Marc Steinle ... visual effects production assistant: Pixomondo (uncredited)
Cuiling Wang ... matchmove artist: Pixomondo (uncredited)
Johannes Weiss ... matchmove artist: Pixomondo (uncredited)
Andrew Wilkin ... animator: Pixomondo (uncredited)
Patrick Wolf ... head of pipeline: Pixomondo (uncredited)
Peng Zhang ... matchmove artist: Pixomondo (uncredited)
Wei Zhang ... division lead matchmove artist: Pixomondo (uncredited)
Zhuotao Zhang ... matchmove artist: Pixomondo (uncredited)
Christoph Zollinger ... division visual effects producer: Pixomondo (uncredited)

Stunts 

Rachelle Beinart ... stunt performer
Richard Bradshaw ... stunt performer
Gary Connery ... stunt performer
Rob Cooper ... stunt performer
Jamie Edgell ... stunt performer
David Forman ... assistant stunt coordinator
Paul Herbert ... stunt coordinator
Othman Ilyassa ... stunt performer
Ben Mahoney ... stunt rigger
Michelle McKeown ... stunt department assistant
Kevin Morgan ... stunt rigger
Camilla Naprous ... horse master
Chris Newton ... stunt performer
C.C. Smiff ... swordmaster
Shane Steyn ... stunt performer (as Shane Styne)
Mustapha Touki ... stunt performer
Youssef Marchouki ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Yassine Abounouom ... electrician
Marc Atherfold ... b camera first assistant camera: Dragon
Sam Barnes ... a camera first assistant camera: Wolf
Sebastian Barraclough ... a camera first assistant camera: Dragon
Niall Barton ... electrical assistant
Guy Bennett ... b camera grip: Dragon
Keith Bernstein ... unit stills photographer: Morocco
Stuart Bunting ... b camera grip: Wolf
Steve Burgess ... b camera first assistant camera: Belfast, Wolf
Jonny Burnside ... b camera trainee: Wolf (as Jonathan Burnside)
Steven Casali ... video assist trainee: Wolf (as Steve Casali)
Stephen Catney ... electrician
Alan Coates ... generator operator
Emmet Colton ... video assist assistant: Dragon (as Emmett Colton)
Niall Crawford ... electrician
Noah Davis ... b camera second assistant camera: Dragon (as Noah Eli Davis)
Sam Donaghy-Bell ... a camera trainee: Dragon (as Sam Donaghy Bell)
Ryan Douglas ... a camera trainee: Wolf
Conor Dunn ... rigging electrical trainee: Northern Ireland Screen
Glenn Dunning ... best boy grip: Wolf (as Glen Dunning)
Mark Evans ... gaffer: Wolf
Jane Fletcher ... digital imaging technician trainee: Wolf, Northen Ireland Screen
Pat Garrett ... key grip: Dragon
Riley Garrett ... grip trainee: Dragon, Northen Ireland Screen
Tom Gates ... gaffer: Dragon
Mark Gay ... best boy: Wolf
Gareth Heatherington ... electrician
Kevin Heatherington ... electrician
Scott Jamison ... digital imaging technician assistant: Dragon
Dwayne Jenkins ... electrician
Dylan Jones ... video assist: Wolf
Anne Marie Langan ... dimmer operator trainee: Northern Ireland Screen
Sean Leonard ... digital imaging technician: Wolf
Martin Lorimer ... camera trainee: Northen Ireland Screen
Daire Mac an t-Saoir ... b camera second assistant camera: Wolf (as Dáire Mac An Tsaoir)
David Mackie ... a camera second assistant camera: Dragon
Ian Marrs ... digital imaging technician: Dragon
Dean Marshall ... lighting desk operator
Davey Mayes ... electrician (as Davie Mayes)
Neil McConville ... rigging electrical trainee: Northern Ireland Screen
Lauren Mccullough ... video assist trainee: Wolf, Northen Ireland Screen
Giancarlo McDonnell ... studio rigging gaffer
Sean McKeown ... standby rigger
Mark Mills ... electrician
David Morgan ... b camera operator: Dragon
Dennis Mulholland ... electrician
Ronan Murphy ... a camera grip: Wolf
John Noble ... electrician
Ger O'Hagan ... electrician
Adam Ozmin ... digital imaging technician assistant: Wolf
Sean Savage ... a camera operator: Dragon / steadicam operator: Dragon
Keith Shanks ... dmx operator / lighting console operator
Helen Sloan ... unit stills photographer: Dragon
Adele Smyth ... b camera trainee: Dragon
Elliot Thomas ... electrician
Mark Thomas ... electrician
Kirk Thornton ... best boy grip: Dragon
Paul Toman ... rigger
Lisa Trinder ... video assist: Dragon
Jimmy Ward ... b camera first assistant camera: Morocco & Iceland, Wolf
George White ... best boy: Dragon
Ben Wilson ... a camera operator: Wolf / steadicam operator: Wolf
David Worley ... b camera operator: Wolf
Jonathan Wright ... a camera second assistant camera: Wolf
Jon Caldwell ... video assist assistant (uncredited)
Mike Farr ... lighting balloon technician (uncredited)
Aziz Lechgar ... second assistant camera (uncredited)
Driss Marzak ... gaffer (uncredited)

Casting Department 

Salah Benchegra ... casting: Morocco
Laura Kelly ... assistant extras coordinator: Northern Ireland
Ciara McIlraith ... extras assistant: Northern Ireland
Maria Mulhall ... extras coordinator: Northern Ireland
Carla Stronge ... casting: Northern Ireland

Costume and Wardrobe Department 

Chloe Aubry ... assistant costume designer
Nina Ayres ... costume breakdown supervisor
Susan Barras ... key crowd costume standby (as Susan Pollard)
Carla Barrow ... principal standby
Andrea Beaumont ... weaver
Suzanne Bolton ... trainee crowd costume assistant
Will Boyd ... trainee fabricator
Christine Boyle ... costume maker / costume seamstress
Kathryn Boyle ... junior breakdown
Marie-Therese Breen ... breakdown assistant
Lorraine Burn ... principal costume maker
Chris Canavan ... trainee fabricator
Gillian Carew ... costume cutter
Melanie Carmichael ... costume seamstress
Michele Carragher ... principal cast embroiderer
Carla Causo ... costume coordinator: Croatia
Tania Chant ... costume maker
David Craig ... assistant costume supervisor
Ciaran Curry ... principal costume trainee
Geri Doherty ... trainee crowd costume assistant
Kathryn Donaldson ... wardrobe mistress: Dragon
Caolan Doyle ... trainee fabricator
Nathan Doyle ... first assistant fabricator
Breege Fahy ... principal costume maker
Alex Fordham ... assistant costume designer (as Alexander Fordham)
Luca Giampaoli ... metal armour maker
Mia Glasgow ... costume trainee
Kerry Gooding ... principal standby breakdown artist
Giampaolo Grassi ... costume armour supervisor
Lauren Hanna ... principal standby
Jonathan Harris ... trainee fabricator
Nadine Henderson ... junior seamstress
Caroline Hill ... assistant key crowd costume
Donna Hughes ... principal key costume
Kirsty Hunt ... trainee costume maker
Chris Hunter ... trainee fabricator
Enda Kenny ... breakdown creative consultant
Claire Leese ... assistant crowd supervisor
Ashleigh Lennox ... crowd costume assistant
Orla Marley ... crowd costume assistant
Carolyn Marston ... crowd costume supervisor
Kyro Marston ... crowd costume assistant
Amanda Mattes ... costume armourer
Sally-Gay McCann ... principal standby
Edel McCarron ... principal standby
Anna McCaughtry ... assistant fabricator
Dylan McCaughtry ... trainee fabricator
Matthew McColgan ... trainee crowd costume assistant (as Matt McColgan)
Camille McComiskie ... principal standby
Joanne McFeely ... costume trainee
Crawford McKenzie ... costume cutter
Rebecca McManus ... principal standby
Lucy McMullan ... weaver
Catherine McNally ... costume coordinator (as Catherine Shanks)
Mary McNally ... costume trainee
Patrick Monk ... crowd costume assistant
Michael Murray ... trainee breakdown artist
Megan Needles ... trainee costume coordinator
Andrew Nelson ... junior fabricator
Darren Norris ... senior breakdown assistant
Emma O'Loughlin ... junior costume assistant
Carole O'Neal ... workroom cutter / workroom supervisor
Stephen O'Rawe ... second unit crowd supervisor
Marnie Ormiston ... costume supervisor: Morocco
Michele Panattoni ... assistant costume armour supervisor
Margaret Pescott ... principal costume maker
Ruth Phelan ... trainee crowd costume assistant
Gemma Porter ... trainee seamstress
Jen Rea ... costume trainee
Michael Sheppard ... trainee fabricator
Alexa Sleator ... trainee breakdown artist
Jenny Snoddy ... trainee crowd costume assistant
Linea Stenfors ... textile artist (as Linea Stenfores)
Rebekah Summers ... costume seamstress
Carl Summersgill ... metal worker
Honnie Tang ... breakdown assistant
Kathryn Tart ... assistant supervisor
Katy Taylor ... trainee crowd costume assistant
Stacy Teague ... crowd costume assistant (as Stacey Teague)
Kate Thomson ... costume dyer
Ruth Turnbull ... costume seamstress
Nicki Varney ... principal costume maker (as Nicola Varney)
Sophie Wallace ... junior breakdown
Sophie Webb ... trainee seamstress
Rachael Webb-Crozier ... costume supervisor
Ciara Winnington ... crowd costume assistant
Sarah Yeoman ... wardrobe mistress: Wolf
Aleanza Zanon ... head leather cutter
Elle Kent ... principal standby (uncredited)
Hilary Niederer ... costume buyer (uncredited)

Editorial Department 

Scott Ferguson ... dailies coordinator
Joe Finley ... final colorist
Raphi Hill ... assistant editor
Zuzana Klimova ... post-production assistant
Amy Libowsky ... post-production assistant
Stephanie McCutcheon ... post-production assistant
Lindsey Morrow ... assistant editor
Danny Nash ... post-production assistant
Íde O'Rourke ... post-production coordinator
Jesse Parker ... assistant editor
Jonathan Reid ... colorist: dailies
Courtney Sonnenburg ... post-production coordinator: US
Heidi Tebo ... digital intermediate producer
Robert Wright ... dailies coordinator (as Rob Wright)
Barry Goch ... smoke artist (uncredited)
Jake Lieberman ... post-production assistant: los angeles (uncredited)
Stewart McAlpine ... assistant editor: Los Angeles (uncredited)

Location Management 

Toufiq Abouobayd ... location manager: Ouarzazate, Morocco
Robert Boake ... head of department locations
Souheil Halaoui ... location manager: Essaouira, Morocco (as Souheil Hallaqui)
Robert Huffam ... location assistant
Vincent Hutchinson ... location trainee
Fahad Falur Jabali ... location manager: Iceland (as Fahad Jabali)
Naomi Liston ... key assistant location manager
Peter Maxwell ... location trainee
Tomas McAllister ... location assistant
Paul McAnearney ... location coordinator
Damian McDonald ... location assistant (as Damien McDonald)
David McKee ... location assistant
Pete Murphy ... assistant location manager
Maroje Zanetic ... location manager: Croatia

Music Department 

Rick Camara ... stage recordist
Brandon Campbell ... technical score advisor
Evyen Klean ... music supervisor (as Evyen J Klean)
David Klotz ... music editor
William Marriott ... technical score advisor
Stephen Coleman ... orchestrator (uncredited)

Transportation Department 

Stanely Bates ... driver (as Stanley Bates)
Maurice Brown ... transportation captain
Tom Bryans ... driver
Anthony Carroll ... facilities manager
Stephen Collins ... driver
Joseph Couser ... driver (as Joseph Cooser)
Johnny Crawford ... driver
Philip Crawford ... driver
Alan Crozier ... transportation manager
Eric Dowds ... driver
Brian Fox ... driver
David Kinghan ... driver
Pero Kojan ... transportation manager: Croatia
Jon Olafur Lindsay ... transportation coordinator: Iceland
Ryan Marshall ... transportation captain
Lee McFadden ... facilities manager
Gail McIlvenny ... transportation assistant
Dermott McKee ... driver
Terry McKee ... driver
Thomas Melia ... driver
El Mahjoub Najma ... transportation manager: Morocco
Thomas O'Brien ... driver (as Tommy O'Brien)
Thomas Sharp ... driver (as Thomas Sharpe)
Phillip Wiggans ... driver (as Phillip Wiggins)
Thomas Suess ... transportation: Morocco (uncredited)

Other crew 

Julie Austin ... dialogue coach
Sean Bailey ... health and safety
Mark Beaumont ... production accountant: Morocco
Michelle Blumin ... assistant: Daniel Minahan
Aziz Bousfiha ... production accountant: Morocco (as Aziz Boushifa)
Alex Boyd ... assistant: Daniel Minahan
Gary Boyd ... health and safety
Billy Budd ... military advisor: Morocco
Stephen Burke ... accounts trainee
Michelle Burns ... assistant production coordinator
Lucy Caird ... assistant: Frank Doelger
Jordan Campbell ... script supervisor trainee: Dragon, Northen Ireland Screen
Bryan Cogman ... executive story editor
Clare Cunningham ... accountant: UK
Niamh Currie ... production assistant
Richard Daldry ... production coordinator: Croatia
Seamus Devine ... payroll accountant
Damon Driver ... military trainer: Morocco
Tommy Dunne ... weapons master
Jennifer Griffin ... accountant: Northern Ireland
Neil Grigson ... unit location manager: Morocco
Sally Hague ... dialogue coach
Zara Hamill ... accommodation coordinator
Hind Hanif ... production coordinator: Morocco
Michelle Hartig ... accounts cashier
Dalia Herceg ... production secretary: Croatia
Dave Hill ... assistant: David Benioff & D.B. Weiss, LA
Rebecca Horan ... animal wrangler: Birds & Animals
Majella Hurley ... dialogue coach
Nick Hussey ... military advisor: Morocco (as Nicholas Hussey)
Aleksandra Kaminska ... assistant production accountant (as Aleksandra Kaminska-Omozik)
Aisling Kelly ... production trainee
Eli Kirshner ... assistant: Vince Gerardis (as Eli Kirschner)
Nikolina Koceic ... shipping coordinator: Croatia
Natalia Lee ... senior armourer (as Natalie Lee)
Helen Logan ... production trainee
Orhan Lujinovic ... accountant: Croatia
Hrvoje Margaretic ... floor runner (Croatia)
Linda Marshall ... script supervisor: Dragon (as Lynda Marshall)
Barry Maxwell ... location facilities
Becky Maxwell ... accountant: UK, Croatia
Pam McCaughran ... accounts assistant
Lucy McConnell ... script supervisor trainee: Wolf, Northen Ireland Screen
Lucy McCutcheon ... production assistant
Kate McLaughlin ... script coordinator trainee: Northen Ireland Screen
Fergus McNulty ... armourer/model maker
Terry Megarry ... health and safety
Maja Miljkovic ... production coordinator: Croatia
Steven Murphy ... assistant armourer
Craig Newton ... health and safety
Kelvin O'Donnell ... production trainee
Ally O'Leary ... financial controller
Helene Oosthuizen ... script supervisor: Wolf
Lisa Orr ... assistant production accountant
David J. Peterson ... language creator
Anthony Pucillo ... assistant: Carolyn Strauss
Stacey Quigley ... production coordinator
Anna Quinn ... production secretary
Claire Quinn ... assistant production accountant
Boyd Rankin ... senior supervising armourer
Alanna Riddell ... script coordinator
Bill Rothwell ... health and safety
Dean Schnider ... assistant: Guymon Casady
Charlie Somers ... unit location manager: Morocco
Roisin Stevenson ... assistant production accountant
Adele Steward ... production coordinator: Morocco
Jon Ingi Sveinsson ... facility manager: Iceland
Inga Björk Sólnes ... accommodation coordinator: Iceland (as Inga Bjork Solnes)
Cat Taylor ... assistant: David Benioff & D.B. Weiss, UK
Helen Turpin ... shipping coordinator: Morocco
Kathy Tynan ... travel coordinator
Linda Vilhjálmsdóttir ... production coordinator: Iceland
Pat Wilson ... studio manager
Fionnuala Dorney ... assistant accountant (uncredited)
Joe Downs ... first assistant accountant: Croatia (uncredited)
Mathew Jones ... accounts assistant (uncredited)
Nazha Kajja ... assistant production coordinator (uncredited)
Paul Teeny McCartan ... stand-in: Tyrion (uncredited)
Hameed Shaukat ... producer: main title sequence (uncredited)
Paul Zieleniec ... assistant accountant: Morocco (uncredited)

Thanks 

Martin Kenzie ... in memory of
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page