Edit
The Monuments Men (2014) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

George Clooney

Writing Credits  

George Clooney ... (screenplay) &
Grant Heslov ... (screenplay)
 
Robert M. Edsel ... (book) and
Bret Witter ... (book)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
Justus von Dohnányi ...
Viktor Stahl
Holger Handtke ...
Colonel Wegner
Michael Hofland ...
Priest (Claude)
...
Commander Elya
Michael Brandner ...
Dentist
...
Colonel Langton
Miles Jupp ...
Major Feilding
...
Emile
...
...
Rene Armand
Luc Feit ...
Emil von Schönfels ...
Sniper Boy
Udo Kroschwald ...
Hermann Goering
Aurélia Poirier ...
Young French Girl
...
Doctor
Matthew Maguire ...
Young Dying Soldier
Michael Dalton ...
President Roosevelt
Christian Rodska ...
Stefan Kolosko ...
German Commander
Thomas Wingrich ...
...
James Payton ...
...
Oscar Copp ...
French Truck Driver
Luciana Castellucci ...
Nun
Declan Mills ...
...
André Hinderlich ...
Maximilian Seidel ...
Marcel Mols ...
...
Colonel Gregg
...
ADSEC Sarge
...
Nicolas Heidrich ...
Stahl's Child
Aidan Sharp ...
Stahl's Child
...
French Armed Man
Ben-Ryan Davies ...
...
Older Stokes
Joel Basman ...
German Soldier at Ghent
...
...
Claudia Geisler-Bading ...
Stahl's Wife (as Claudia Geisler)
Joe Reynolds ...
Stokes' Son
Levi Strasser ...
Stokes' Grandson
Piet Paes ...
Priest in Truck
...
Jean Claude's Wife
Nora Sagal ...
Campbell's Daughter (voice)
Avery June Jones ...
Campbell's Granddaughter (voice)
James Audrey Jones ...
Campbell's Granddaughters (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
...
US Solider
James Francis Andrews ...
US Soldier (uncredited)
...
...
British Soldier (uncredited)
Mark Badham ...
US Soldier (uncredited)
...
British Soldier (uncredited)
...
German Officer (uncredited)
Werner Braunschädel ...
...
Martin Crossingham ...
British Soldier (uncredited)
...
SS Soldier (uncredited)
...
US Soldier (uncredited)
...
US Soldier Listening to Radio (uncredited)
Robert Eames ...
US Corporal (uncredited)
...
Private Dutch (uncredited)
...
German Soldier (uncredited)
...
US Soldier (uncredited)
Roberto Gomez Martin ...
...
American GI Amputee Casualty (uncredited)
Stanley Grimmer ...
US Soldier (uncredited)
Matt Harris ...
...
British Soldier (uncredited)
Daniel Littau ...
Russian Soldier (uncredited)
...
Pub Woman (uncredited)
Vander McLeod ...
British Soldier (uncredited)
...
...
British Soldier (uncredited)
...
American G.I. (uncredited)
Harry Leonard Parkinson ...
Butcher Boy (uncredited)
...
SS Soldier (uncredited)
Lee Plumridge ...
RAF Pilot (uncredited)
...
British Recruit (uncredited)
...
US Army Major (uncredited)
...
US Soldier (uncredited)
...
US Soldier / Recruit (uncredited)
Adam Rabinowitz ...
British WWII Soldier (uncredited)
...
British Soldier (uncredited)
Kathrin Susanne Rieger ...
German (uncredited)
...
Brit GI Translator (uncredited)
...
British Recruit (uncredited)
...
...
Russian Officer (uncredited)
Randy Witte ...
US Soldier (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

George Clooney ... producer
Christoph Fisser ... co-producer
Barbara A. Hall ... executive producer
Grant Heslov ... producer
Henning Molfenter ... co-producer
Charlie Woebcken ... co-producer

Music by 

Alexandre Desplat

Cinematography by 

Phedon Papamichael ... director of photography

Film Editing by 

Stephen Mirrione

Casting By 

Simone Bär
Jina Jay

Production Design by 

James D. Bissell ... (as Jim Bissell)

Art Direction by 

Helen Jarvis ... supervising art director
Cornelia Ott
David Scheunemann

Set Decoration by 

Bernhard Henrich

Costume Design by 

Louise Frogley

Makeup Department 

Morgane Bernhard ... hair stylist / makeup artist
Christine Beveridge ... makeup department head
Kay Georgiou ... hair stylist: Mr. Damon and Ms. Blanchett
Andrea Gotowtschikow ... hair stylist / makeup artist
Jan Kempkens ... hair stylist (as Jan Kempkens-Odemski) / makeup artist (as Jan Kempkens-Odemski)
Marilyn MacDonald ... hair crowd supervisor: UK / makeup crowd supervisor: UK
Waldo Sanchez ... hair department head
Petra Schaumann ... key hair stylist / key makeup artist
Valeska Schitthelm ... hair crowd supervisor / makeup crowd supervisor
Daniela Skala ... hair crowd supervisor / makeup crowd supervisor
Heba Thorisdottir ... makeup artist: Ms. Blanchett
Julia Baumann ... additional make-up/hair (uncredited)
Julia Böhm ... additional makeup artist (uncredited)
Anja Daum ... additional makeup artist (uncredited)
Anna Sophie Evenkamp ... additional makeup artist (uncredited)
Sylvia Grave ... additional make-up/hair: crowd (uncredited)
Hanna Hackbeil ... additional makeup artist (uncredited)
Jessica Haupt ... crowd hair and makeup artist (uncredited)
Anna Jäger ... additional make-up/hair: crowd (uncredited)
Doreen Kindler ... additional makeup artist (uncredited)
Julia Lechner ... additional make-up/hair: crowd (uncredited)
Winnie Mattheus ... additional makeup artist (uncredited)
Grete Pfleger ... additional makeup artist (uncredited)
Andrea Pirchner ... additional makeup artist (uncredited)
Mareike Saß ... additional make-up/hair: crowd (uncredited)
Anne Schneider ... additional makeup artist (uncredited)
Jenna Smith ... additional hair stylist (uncredited) / additional makeup artist (uncredited)
Elise Tillmann ... additional make-up/hair (uncredited)
Christina Wagner ... additional makeup artist (uncredited)

Production Management 

Sam Breckman ... unit production manager: UK
Barbara A. Hall ... unit production manager
Michelle Lankwarden ... production supervisor
Daniel Mattig ... unit manager
Arno Neubauer ... unit production manager
Jason Nightingale ... unit manager: UK
Jessie Thiele ... post-production supervisor (as Jessie Thiele Schroeder)

Second Unit Director or Assistant Director 

Dennis Becker ... crowd second assistant director: GER
Carlos Fidel ... second assistant director
Paul Hayes ... third assistant director: UK
Barney Hughes ... third assistant director
Caroline Kaempfer ... third assistant director
Philipp Kramer ... third assistant director
Danny McGrath ... key second assistant director
Sarah Jean Selway ... second assistant director: UK (as Sarah Selway)
David J. Webb ... first assistant director (as David Webb)
Laura Wootton ... assistant director: UK
Tobias Asam ... second assistant director: VFX unit daily (uncredited)
Ronny Bregulla ... second assistant director: VFX unit daily (uncredited)
Andreas Hoffmann ... first assistant director: splinter unit (uncredited)
Tommy Kreiselmaier ... assistant director runner (uncredited)
Catherine Laine ... crowd assistant director: additional photography (uncredited)
Terry McShane ... third assistant director: additional photography, dailies (uncredited)
Florian Schwombeck ... additional third assistant director (uncredited)
Samuel Andrew Smith ... third assistant director: dailies (uncredited)

Art Department 

Pablo Alza ... head painter
Kevin Anthony ... construction manager: UK
Silke Bauer ... set dresser
Axel Boden ... art researcher
Michael Bortz ... assistant property master
Henning Brehm ... graphic designer
André Brüggemann ... assistant construction coordinator (as André Brueggemann)
Archie Campbell-Baldwin ... art department coordinator: UK
Dominik Capodieci ... set designer
Ben Collins ... assistant art director: UK
Rhys Court ... stand-by painter: UK
Gary Dawson ... stand-by props: UK
Steve Deane ... construction supervisor: UK
Christina Degenhardt ... stand-by props
Jan Dunkel ... set dresser
Christian Ehlert ... leadman
Axel Eichhorst ... storyboard artist
Dierk Grahlow ... construction coordinator
Robin Haefs ... graphic designer
Marcus Haendgen ... property master
Sebastian Hanusch ... stand-by props
Wolfgang Hein ... set dresser
Ingeborg Heinemann ... assistant set decorator
Patrick Herzberg ... assistant art director
Tine Hoefke ... set decoration coordinator (as Bettina Hoefke)
Brita Hofmann ... head plasterer
Jan Hülpüsch ... graphic designer (as Jan Huelpuesch)
Sonja Kirch ... art department coordinator
Oliver Kuhlmann ... stand-by props
Matthias Kulewatz ... assistant construction coordinator
Alessandro La Rocca ... sculptor
Michael Lieb ... set designer
Chris Lowe ... art director: UK
Marco Naumann ... head carpenter
Benjamin Palmer ... model maker (as Ben Palmer)
John Palmer ... on-set dresser: UK
Richard Payne ... greensman: UK
Allen J. Polley ... leadman: UK
Josh Polley ... chargehand dresser: UK
Peter Popken ... illustrator
Matthias Prange ... stand-by carpenter
Stephanie Rass ... set designer
Lothar Riedrich ... head greensman
Dalia Salamah ... graphic designer
Tobias Schroeter ... head propmaker
Jochen Schuetz ... set dresser
Ulf Schüler ... sculptor (as Ulf Schueler)
Ryan Sinnott ... stand-by carpenter: UK
Stefan Speth ... assistant art director
Chris Tooth ... graphic designer: UK
Wolfgang Wrede ... stand-by painter
Gunnar Zimmer ... head sculptor
Yesim Zolan ... on-set dresser
Ute Bergk ... set decoration buyer: UK (uncredited)
Katharina Boehm ... prop maker (uncredited)
James Cowley ... sculptor (uncredited)
Lars Dicht ... set dresser (uncredited)
Raphael Dilhan ... prop ager (uncredited)
Jennifer Draxlbauer ... props runner (uncredited)
Enzo Enzel ... set decoration painter (uncredited)
Ute Feuerstacke ... floral designer (uncredited)
Lois Gabrin ... prop buyer (uncredited)
Tom Gardner ... trainee dressing props (uncredited)
Henri Grund ... sculptor (uncredited)
Katharina Hafermaas ... propmaker: patiner (uncredited)
Manuel Hess ... set dresser (uncredited)
Dimitar Hristovich ... artist (uncredited)
Susanna Jerger ... propmaker (uncredited)
Marko Kaiser ... prop shopper (uncredited)
Michael King ... production buyer (uncredited)
Wolfram Krabiell ... property buyer (uncredited)
Ines Kramer ... set designer (uncredited)
Johannes Maria Laboga ... art department (uncredited)
Liliana Lambriev ... additional graphic designer (uncredited)
Carolin Langenbahn ... prop shopper (uncredited)
Robert Makolies ... sculptor (uncredited)
Nadin Meyer ... construction buyer (uncredited)
Michaela Möller ... sculptor (uncredited)
Gunter Müller ... carpenter: Grabowsee (uncredited)
Frank Noack ... set dresser (uncredited)
Caroline Ohmert ... greens person (uncredited)
Uli Passauer ... additional set dresser (uncredited)
Mitch Polley ... props (uncredited)
Mark Reynolds ... props (uncredited)
Friederike Roolf ... junior set dresser (uncredited)
Cindy Schnitter ... propmaker (uncredited)
Tim Sehling ... additional set dresser (uncredited)
Stefan Sellin ... stand-by greens (uncredited)
Christina Wagner ... propmaker (uncredited)
Ian Whiteford ... greensman (uncredited)

Sound Department 

Hugo Adams ... foley supervisor
Dafydd Archard ... sound recordist
Dillon Bennett ... foley editor
Luke Brown ... foley recordist
Peter Burgis ... foley artist
Simon Chase ... supervising dialogue editor
Nick Del-Molino ... assistant sound editor
Mark DeSimone ... adr mixer: uncredited
Benjamin Dunker ... cable utility
Glen Gathard ... foley mixer
James Harrison ... sound effects designer
Stephane Lioret ... boom operator
Richard Lovell ... sound recordist
Paul Massey ... sound re-recording mixer
Thomas J. O'Connell ... adr mixer (as Thomas J O'Connell)
Jack Stew ... foley artist
Jason Swanscott ... foley artist
Oliver Tarney ... supervising sound editor
Rachael Tate ... dialogue editor
Mark Taylor ... sound effects editor / sound re-recording mixer
Edward Tise ... sound mixer
Justine Baker ... adr recordist (uncredited)
Kyle D. Krajewski ... adr recordist (uncredited)
Will McConnell ... adr recording engineer (uncredited)
Michael Miller ... adr mixer (uncredited)
John Rodda ... production sound mixer: additional photography (uncredited)
Andy Stallabrass ... adr mixer (uncredited)
Oskar von Unge ... sound studio assistant (uncredited)
Max Walsh ... mix technician (uncredited)
Matilda Wylie ... sound department runner (uncredited)

Special Effects by 

Bob Ballan ... senior model maker: Mattes & Miniatures
Jaroslav Bucek ... special effects foreman
Jason Chalmers ... senior model maker: Mattes & Miniatures
Sam Conway ... special effects coordinator: UK
David Hewitt ... model maker: Mattes & Miniatures (as Dave Hewitt)
Michael Luppino ... special effects foreman
Klaus Mielich ... special effects coordinator
Gerd Nefzer ... special effects supervisor
Marcus Preussing ... special effects pyro technician
Bernd Rautenberg ... special effects foreman
Steven Scott ... senior model maker: Mattes & Miniatures
Frantisek Sloup ... special effects senior rigging technician
Leigh Took ... miniature supervisor: Mattes & Miniatures
Dominic Allan ... snow effects technician (uncredited)
Nils Bleeck ... special effects senior technician (uncredited)
Jens Dunkel ... additional special effects technician (uncredited)
Andre Emme ... daily special effects technician (uncredited)
Christoph Gartlacher ... special effects technician (uncredited)
Markus Geiger ... special effects foreman (uncredited)
Peter Haran ... senior special effects technician: UK (uncredited)
Till Hertrich ... special effects crew (uncredited)
Thorsten Hintze ... special effects technician (uncredited)
Mark Hutchinson ... snow effects technician (uncredited)
Endres Löber ... daily pyrotechnician (uncredited)
Martin 'Marty' McLaughlin ... snow effects (uncredited)
Michael Rudnik ... special effects senior technician (uncredited)
Nick Smith ... senior special effects technician: UK (uncredited)
Mathias Spannagel ... special effects technician: daily (uncredited)
Lucien Stephenson ... snow supervisor (uncredited)
Tom Stroud ... snow effects technician: UK (uncredited)
Jürgen Thiel ... special effects senior technician (uncredited)
Thomas Thiele ... special effects technician (uncredited)
Neil Toddy Todd ... special effects technicain: UK (uncredited)
Zoltan Toth ... special effects senior technician (uncredited)
Alastair Vardy ... senior special effects technician: UK (uncredited)
Sebastian Venhus ... special effects technician (uncredited)
Jack Whinnett ... special effects assistant: UK (uncredited)
Mark White ... senior technician: UK (uncredited)
Christian Wollberg ... snow effects technician: Rüdersdorf (uncredited)

Visual Effects by 

Oliver Adranghi ... compositor: Method Studios
Kevin Ahern ... visual effects editor
Lucy Ainsworth-Taylor ... visual effects executive producer: BlueBolt
Dan Alterman ... compositor: Cinesite
Luke Armstrong ... compositor: Cinesite
Joe Arnold ... matchmove supervisor: Method Studios (as Joseph Arnold)
Asregadoo Arundi ... visual effects supervisor: MPC
Henry Badgett ... compositing supervisor: BlueBolt
James Bailey ... digital artist: MPC
Priyanka Balasubramanian ... visual effects producer: BlueBolt
Steven Barham ... visual effects coordinator: The Senate VFX
Angela Barson ... visual effects supervisor: BlueBolt
Nick Bell ... matchmover: Cinesite
Lara Berners ... visual effects coordinator
Angus Bickerton ... visual effects supervisor
Eglantine Boinet ... digital matte painter: Method Studios
Philip Borg ... 3d artist: The Senate VFX
Matt Boyer ... lead matchmover: Cinesite (as Matthew Boyer)
Zaira Brilhante ... visual effects coordinator: MPC
Ben Brown ... lead digital artist: MPC
Rob Bryson ... digital artist: MPC
Naomi Butler ... 2d artist: The Senate VFX
Lauren Camilleri ... digital artist: MPC
Warwick Campbell ... senior compositor: Method Studios
Simon Carr ... visual effects supervisor: Method Studios
Paul Chandler ... digital matte painter: Method Studios
Oli Clarke ... lead digital artist: MPC
Ross Colgan ... digital and color i/o: Cinesite
Tom Coster ... digital artist: MPC
Oliver Cubbage ... cg artist: One Of Us
Matthew D'Angibau ... matchmover: Cinesite
Nicolas Darques ... pipeline engineer: Method Studios
Erica Davidson ... digital artist: MPC
Rupert Davies ... compositor: BlueBolt
Robin De Lillo ... digital artist: MPC
Tom Debenham ... visual effects supervisor: One Of Us
Christophe Dehaene ... digital compositor: One Of Us
Max Dennison ... senior matte painter: The Senate VFX
Stefan Drury ... visual effects producer: MPC
Thomas Dyg ... environment supervisor: Cinesite
Maeve Eydmann ... matte painter: Cinesite
Fabian Nowak ... digital artist: MPC
James D. Fleming ... 2D supervisor/subt. vfx supervisor: The Senate VFX (as James Fleming)
Ivan Girard ... digital matte painter: Method Studios
John Grotelueschen ... digital compositor: One Of Us
Alex Guri ... 2d artist: The Senate VFX
Steffen Hagen ... visual effects coordinator
Patrick Hall ... compositor: Method Studios
Joey Harris ... 3d matchmover: The Senate VFX
Dan Harrod ... compositor: Cinesite
Vlad Holst ... digital artist: MPC
Bastian Hopfgarten ... visual effects lead data wrangler
Louise Hutchinson ... visual effects producer: Cinesite
Martin Höhnle ... digital matte painter: One Of Us (as Martin Hoehnle)
Zave Jackson ... 2d supervisor: Cinesite
Keith Jones ... digital artist: MPC
Uday Joshi ... visual effects coordinator: MPC
Vivek Joshi ... visual effects coordinator: MPC
Robert Junggeburt ... digital artist: MPC
Duncan Kinnaird ... digital artist
Mak Knighton ... cg generalist: Method Studios / visual effects artist
Lev Kolobov ... 2d supervisor: MPC
Thirumal Kumar ... digital artist
Simon Leech ... digital artist
Miguel Macaya ... compositor: BlueBolt (as Miguel Macaya Ten)
Daniel Matley ... visual effects producer: Method Studios (as Dan Matley)
Lindsay McFarlane ... visual effects producer
Giacomo Mineo ... lead digital artist: MPC
Rafael Morant ... digital environment supervisor: BlueBolt
Didier Muenza ... supervising 3d artist: One Of Us (as Didier Muanza)
Sven Müller ... cg artist: One Of Us (as Sven Mueller)
Surendra Nath ... visual effects coordinator: MPC
Jonathan Neill ... visual effects supervisor: Cinesite (as Jon Neill)
Joan Panis ... digital artist: MPC
Nikolett Papp ... compositor: Method Studios (as Niki Papp)
Dominic Parker ... visual effects supervisor: One Of Us
Venetia Penna ... compositor: Cinesite
Victor Pillet ... lead digital artist: MPC
Mike Pope ... 2d artist: The Senate VFX
Paula Pope ... visual effects producer: The Senate VFX
Alexandru Popescu ... environments supervisor: MPC
Christian Poullay ... matchmover: Cinesite
Alexandre Prod'homme ... digital artist: MPC
Renganath ... matchmove artist: MPC
Javier Roca ... digital artist: MPC
Simon Rowe ... compositor: BlueBolt
Federico Scarbini ... digital artist: MPC
Jamie Schumacher ... matte painter: Cinesite
Simon Scott ... digital artist: MPC
Fiaz Shaikh ... modelling artist
David Sjodin ... compositor: Method Studios
Steve Smith ... roto artist: The Senate VFX (as Steven Smith)
Jean-David Solon ... matte painter: Cinesite
Mirek Suchomel ... digital artist: MPC
James Sutton ... cg generalist: BlueBolt
Marc Taganas ... lead digital artist: MPC
Michelle Teefey-Lee ... visual effects production manager: MPC
Rick Thomson ... data systems manager: The Senate VFX
Jithendran Thottupurath ... visual effects coordinator: MPC
Victor Tomi ... digital artist: One Of Us
Paul Tuersley ... digital artist
Gert Van Dermeersch ... senior compositor: Method Studios
Courtney Vanderslice ... visual effects executive producer: Cinesite (as Courtney Vanderslice-Law)
Giuliano Dionisio Vigano ... 2d supervisor: Method Studios (as Giuliano Vigano)
Cristina Vozian ... digital artist: One Of Us
Jenny Wan ... compositor
Thomas Warrender ... digital artist: MPC
Martin Waters ... visual effects supervisor: The Senate VFX
Mark Webb ... visual effects coordinator: BlueBolt
Julian Weiss ... digital artist: MPC
Kevin Wheatley ... digital and color i/o: Cinesite
William Marshall Wilkinson ... visual effects editor: Cinesite
Royston Willcocks ... modeller: Cinesite
James Worlidge ... visual effects coordinator: MPC
Terry Wu ... digital artist: MPC
Aviv Yaron ... vfx stills photography: Cinesite
Nidhi Agarwal ... matchmove artist: MPC (uncredited)
Carmine Agnone ... matchmove artist: One Of Us (uncredited)
Adam Arnot ... prep artist (uncredited)
Keith Barton ... technical support: Cinesite (uncredited)
Stuart Bullen ... digital compositor: BlueBolt (uncredited)
Jorge Canada Escorihuela ... digital compositor: One Of Us (uncredited)
Ross Clark ... assistant data wrangler (uncredited)
Chad E. Collier ... data operations manager: Method Studios (uncredited)
Neil Damman ... senior model maker (uncredited)
Stanley A. Dellimore ... global head of layout: MPC (uncredited)
Ben Fleming ... visual effects artist (uncredited)
Jacob Flint ... senior matchmove artist: The Senate (uncredited)
Wesley Froud ... visual effects artist (uncredited)
Mark Fry ... paint/prep artist (uncredited)
Amy Furey ... data operator: Cinesite (uncredited)
Kai Gadd ... roto artist: One Of Us (uncredited)
Richard Garnish ... technical support: Cinesite (uncredited)
Caroline Garrett ... production support: Cinesite (uncredited)
Abhishek Ghorui ... digital artist (uncredited)
Jonny Gu ... roto artist: MPC (uncredited)
Andrew Harvey ... digital retouch & restoration (uncredited)
Clive Haward ... technical support: Cinesite (uncredited)
Sebastian Hesselsjö ... roto/prep artist: BlueBolt (uncredited)
Oliver Johnstone ... digital compositor (uncredited)
Drew Jones ... executive producer: visual effects (uncredited)
Anna Koziol ... visual effects coordinator: MPC (uncredited)
Sujay Kumar G. ... matchmove lead: MPC (uncredited)
Luka Leskovsek ... visual effects compositor: BlueBolt (uncredited)
Francesc Macia ... roto/prep artist cinesite (uncredited)
Suraj Makhija ... matchmove artist: MPC (uncredited)
Greg Malkin ... matchmove artist: The Senate (uncredited)
Finbar Mallon ... digital i/o: Cinesite (uncredited)
Christina Mandia ... matchmove artist: One Of Us (uncredited)
Edward Martin ... matchmove artist: The Senate (uncredited)
Luc-Ewen Martin-Fenouillet ... lighting artist (uncredited)
Károly Mesterházy ... environment technical director (uncredited)
Jambunatha Mn ... matchmove artist: MPC (uncredited)
Ricardo Musch ... roto artist: One Of Us (uncredited)
Cenay Oekmen ... visual effects artist (uncredited)
Nitheesh P.C. ... matchmove artist: MPC (uncredited)
Bikas Panigrahi ... visual effects artist: modeling and texturing TD (uncredited)
Josh Parks ... roto artist: MPC (uncredited)
Chris Perschky ... technical support: Cinesite (uncredited)
Daniel Pettipher ... production support: Cinesite (uncredited)
Emmanuel Pichereau ... digital compositor (uncredited)
Andrew Pinson ... compositor: Method Studios (uncredited)
Andrea Pirisi ... vfx editor (uncredited)
Giorgia Pulvirenti ... compositor: Method Studios (uncredited)
Maickel Quinet ... digital compositor (uncredited)
Alessandro Righi ... visual effects artist (uncredited)
Roni Rodrigues ... digital compositor: BlueBolt (uncredited)
Stuart Rowbottom ... 3d generalist: The Senate VFX (uncredited)
Swati Shamsundar Malu ... matchmove artist: The Moving Picture Company (uncredited)
Katherine Smith ... visual effects producer: MPC (uncredited)
Jason Summersgill ... production support: Cinesite (uncredited)
Filip Sustek ... digital compositor: Method Studios (uncredited)
Andrew K. Thompson ... digital compositor (uncredited)
Daniel Tiller ... digital i/o: Cinesite (uncredited)
Nick Tregenza ... roto artist (uncredited)
Arron Turnbull ... matchmover (uncredited)
Jozef van Eenbergen ... software developer: MPC (uncredited)
Samuel John Joseph Walsh ... modeller: One Of Us (uncredited)
Chris Wenting ... visual effects coordinator (uncredited)
Pat Wong ... senior compositor (uncredited)
Melody Woodford ... visual effects producer: Method Studios (uncredited)

Stunts 

Marco Albrecht ... stunts
Sandra Barger ... assistant stunt coordinator
Billy Buff ... stunts
Volkhart Buff ... stunt coordinator
Jan Böhme ... stunts
Nicolas de Pruyssenaere ... stunts
François Doge ... stunts (as Francois Doge)
Georg Ebinal ... stunts
Jörg Ellmer ... stunts (as Joerg Ellmer)
Kristoffer Fuss ... stunts
Sascha Girndt ... stunts
Joshua Grothe ... stunts
Thomas Hacikoglu ... stunts
Fred Hady ... stunts
Mark Henson ... stunt coordinator: UK (as Franklin Hansen)
Ronny Horning ... stunts
Oliver Juhrs ... stunts
Alrik Kreemke ... stunt performer: uncredited
Stefan Langel ... stunts
Bruno Montani ... stunts
Mike Möller ... stunts (as Mike Moeller)
Wolfgang Raach ... stunts (as Wolfgang Rach)
Jana Reinhardt ... stunts
Felix Rugor ... stunts
Kim Ruhnau ... stunts
Joe Toedtling ... stunts
Asuka Tovazzi ... stunts
Christiane Zander ... stunts
Nicolas de Pruyssenaere ... stunt double: George Clooney (uncredited)
Sascha Girndt ... stunt double: Mr. Dujardin (uncredited)
Florian Hotz ... stunt performer (uncredited)
Wolfgang Raach ... stunt double: Hugh Bonneville (uncredited)
Swen Raschka ... stunt performer (uncredited)
Arran Topham ... stunt double: Matt Damon (uncredited)
Asuka Tovazzi ... stunt double: Mr. Balaban (uncredited)
Marlow Warrington-Mattei ... stunt double: Jean Dujardin (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Christof Assing ... assistant video operator
Claudette Barius ... still photographer
Anthony Benjamin ... crane technician: UK (as Tony Benjamin)
Yoshua Berkowitz ... digital imaging technician
Berto ... camera operator
Jeremy Braben ... director of photography: aerial unit, UK
Alessandro Brambilla ... camera operator / steadicam operator
Perry Evans ... gaffer: UK
Anna-Lena Haas ... second assistant camera: "a" camera
Dietmar Haupt ... rigging gaffer
Carl Hugo Heimpel ... electrician trainee
Hans Hellner ... dolly grip
Thomas Hübener ... remote head operator
Alexander Jung ... best boy electric
Karl Keil ... camera loader
Glenn König ... key grip (as Glenn Koenig)
Holger Lehnau ... rigging best boy
Iain Lowe ... rigging supervisor: UK
Sebastian Mayer ... crane grip
Ossa Mills ... rigging gaffer: UK
Dean Morris ... crane technician: UK
Luc Pallet ... first assistant camera: "a" camera
Won-suk Park ... second assistant camera: "a" camera
Ricky Pattenden ... best boy electric: UK
Philipp Rath ... crane grip
Lars Richter ... first assistant camera: "b" camera
P. Scott Sakamoto ... camera operator / steadicam operator
Christian Scheibe ... dolly grip
Florian Schwarz ... second assistant camera: "b" camera
Bjoern Susen ... gaffer
Rafael E. Sánchez ... chief lighting technician (as Rafael Sanchez)
Ryan Taggart ... second assistant camera: "a" camera, UK
Christian Wehrle ... video assist operator
Jörg Widmer ... camera operator (as Joerg Widmer) / steadicam operator (as Joerg Widmer)
Florian Bellack ... additional second camera assistant: VFX unit (uncredited)
Christian Bernutz ... crane operator: Scorpio (uncredited)
Steve Brooke Smith ... vfx camera operator (uncredited)
Tilman Büttner ... steadicam operator (uncredited)
Joe Coffey ... video assistant: U.K. (uncredited)
Laurence Edwards ... head technician (uncredited)
Max Egner ... data assistant (uncredited)
Harry Elvin ... crane technician dailies (uncredited)
Daniel Erb ... additional focus puller: "c" camera (uncredited)
Benjamin Frik ... aerial camera operator: Omcopter (uncredited)
Christian Graf ... first assistant camera: VFX & splinter unit (uncredited)
Stephan Große ... additional electrician: VFX (uncredited)
Jan Hagen ... additional grip assistant: second unit (uncredited)
Robert Hottarek ... crane operator: SuperTechno 30 (uncredited)
Dennis Krombach ... electrician (uncredited)
Younes Labdi ... data assistant (uncredited)
Oliver Larry ... studio mechanic (uncredited)
Martin Lieckfeld ... electrician (uncredited)
Flow Jean Louis ... additional electrician (uncredited)
Jamie Mills ... lighting technician (uncredited)
Carola Rodriguez Sanchez ... additional second assistant camera: "c" camera (uncredited)
Christian Saalfeld ... balloon light operator (uncredited)
Rouven Schardt ... additional electrician (uncredited)
Shirley Schumacher ... first assistant camera (uncredited)
Stefan Skwara ... videojournalist (uncredited)
Thomas Storey ... camera trainee: inserts/vfx unit, UK (uncredited)
Leah Striker ... camera operator: vfx unit (uncredited)
Lars Vogtländer ... electrician (uncredited)
Oliver Ward ... aerial camera technician (uncredited)

Animation Department 

Gary Mau ... animator: main and end title (uncredited)

Casting Department 

Vanessa Baker ... adr voice casting
Olivia Brittain ... casting assistant: UK
Lena May Graf ... casting assistant: Germany
Alexandra Montag ... casting associate: Germany
Johanna Ragwitz ... extras casting
Rachel Desmarest ... casting: France (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Jill Avery ... costumer
Russell Barnett ... military costumer
Larissa Bechtold ... civilian costumer
John Casey ... costume supervisor (as John C. Casey)
Tom Cummins ... key costumer
Joe Hobbs ... military costume supervisor
Steve Hyams ... military costumer (as Stephen Hyams)
Tracey Millar ... civilian costume supervisor
Lee Money ... military webbing master (as Lee Thomas Money)
Anna Munro ... head ager/dyer
Eike Neumann ... chief cutter
James Pavlou ... military costumer
Billy Prichard ... military costumer
Kyle Reed ... assistant webbing
Julia Schell ... civilian costumer
Adrian Simmons ... costumer
Susanne Stroh ... costume coordinator
Jeremy Turner ... assistant costume designer
Carol Anne Wegner ... costumer (as Carol Wegner)
David Whiteing ... military costumer
Kyle Callanan ... costume breakdown artist (uncredited)
Paul Colford ... costumer: daily (uncredited)
Filiz Dana ... military costumer (uncredited)
Raphael Dilhan ... breakdown artist (uncredited) / costume breakdown artist (uncredited)
Katharina Drescher ... additional costumer (uncredited)
Lesley Hooper ... costumer (uncredited)
Nigel Hyams ... costume assistant: military webbing (uncredited)
Tanja Jesek ... military costumer (uncredited)
Pola Kardum ... costume patination (uncredited)
Anna Klering ... military costumer (uncredited)
Karin Kobold ... tailor: men (uncredited)
Anja Lafin ... costume patination (uncredited)
Judith Neuroth ... additional costumer (uncredited)
Sylka Schaedlich ... additional costumer (uncredited)
Elisabeth Schmitz-Kreyenberg ... additional costumer (uncredited)
Johanna Senger ... costume patination (uncredited)
Mike Skorepa ... costume assistant (uncredited)
Kenn Smiley ... costumer (uncredited)
Lisa Spengler ... costume ager daily (uncredited)
Rupert Steggle ... costumer: daily (uncredited)

Editorial Department 

Ruth Antoine ... editorial trainee
Andrew Dearnley ... digital intermediate post producer
Chelsea Dinsdale ... apprentice editor (as Chelsea Murphy)
Skip Kimball ... digital intermediate colorist
Jaime Leonard ... digital intermediate conform editor
Debs Richardson ... assistant editor (as Deborah Richardson)
Patrick J. Smith ... first assistant editor
Zoe Verrier-Stunt ... post-production coordinator
Ugur Yildirim ... editorial production assistant
Jim Passon ... color timer (uncredited)
Steffen Paul ... colorist: dailies (uncredited)

Music Department 

Romain Allender ... synth programming
John Barrett ... protools operator
Jean-Pascal Beintus ... orchestrator
Jongnic Bontemps ... synth programming
Simon Changer ... music editor
Nicolas Charron ... orchestrator
Peter Cobbin ... score mixer
Alexandre Desplat ... conductor / orchestrator
Xavier Forcioli ... score coordinator
Mark Graham ... music preparation
Robert Houston ... music editor (as Rob Houston)
Dominique LeMonnier ... score producer
Gerard McCann ... music editor
Sylvain Morizet ... orchestrator
Patrick Peronne ... performer
William Ross ... orchestrator
Linnea Snyder ... music preparation
Peter Clarke ... music editor (uncredited)
Alejandro de la Llosa ... music supervisor (uncredited) / orchestrator (uncredited)
John Finklea ... music editor: temp score (uncredited)
Lewis Jones ... score editor (uncredited)
Victor Pesavento ... music preparation (uncredited)
Daniel Pinder ... temp music editor (uncredited)
Simon Rhodes ... music scoring mixer (uncredited)
Jim Schultz ... music editor: temp score (uncredited)
Del Spiva ... music editor (uncredited)
Marc Stevens ... lso recordings manager (uncredited)

Transportation Department 

Dieter Bechtloff ... picture vehicle wrangler
Ian Clarke ... picture vehicle coordinator: UK
Florian Dieckmann ... transportation captain
Jan Kubkowski ... picture vehicle coordinator
Oliver Kueper ... transportation coordinator
Denis Küper ... transportation captain (as Dennis Kueper)
Robert J. Napier ... Unit Move Shuttle Driver
Samuel Sharpe ... transportation coordinator: UK (as Sam Sharpe)
Alexander Stolle ... picture vehicle coordinator
Sean Thornton ... picture vehicle coordinator: UK
Andre Wierschula ... picture vehicle wrangler (as André Wierschula)
Michael Brinkley ... picture car driver (uncredited)
Mark Cutler ... minibus driver (uncredited)
Mickey Davie ... floor supervisor (uncredited)
Marcel De Lamotte ... transportation production assistant: Germany (uncredited)
Britta Heimann ... assistant picture vehicle coordinator (uncredited)
Daniel Huhn ... personal driver: George Clooney & Grant Heslov (uncredited)
James R. Kipping ... transport assistant: UK (uncredited)
Tom Kirsten ... prop driver (uncredited)
Andreas Korpel ... production driver: rushes (uncredited)
Oliver Kujas ... production driver (uncredited)
Cain Lee ... facilities manager: UK (uncredited)
Colin Morris ... driver: Bill Murray (uncredited)
Christopher Mullen ... assistant transportation coordinator: UK (uncredited)
Andrew Pitwell ... driver: cast (uncredited)
Tony Power ... standby truck driver (uncredited)
Benjamin Reil ... driver (uncredited)
Andreas Schumacher ... personal driver (uncredited)
Thomas Suess ... facilities crew (uncredited)
Steve Wilks ... additional driver (uncredited)

Other crew 

Jim Agnew ... production assistant: UK
Maximilian Bachmann ... production assistant
Daren Bailey ... marine coordinator: UK
Matt Barry ... craft service: UK
Kevin Baulcomb ... assistant production coordinator: UK
Dustin Baxley ... first assistant accountant
Veronika Binder ... production assistant
Tanya Blumenstein ... Dialect Coach: Mr. Dujardin
Peter Boothby ... assistant production coordinator: UK
Mathias Braun ... location manager
Billy Budd ... military advisor
David Campbell-Bell ... location manager: UK
Siobhan Claridy ... first assistant accountant
Anika Dombrowsky ... production assistant
Piers Dunn ... location manager: UK
Robert M. Edsel ... technical consultant
Ann-Marie Fitzgerald ... accountant: UK (as Ann Marie Fitzgerald)
Sabina Friedland ... travel coordinator
Adina Glöckner ... production assistant (as Adina Gloeckner)
Charlotte Gross ... production assistant
Frank Guhn ... medic
Lars Hansen ... key armorer
Rob Harris ... unit publicist (as Robert Harris)
Julian Taro Hitomi ... production assistant
Richard Hooper ... master armorer: UK
Tristan Hume ... assistant location manager
Rachel Hyde ... production assistant: UK
Kathleen Hänisch ... production assistant (as Kathleen Haenisch)
Michaela Ifkovits ... assistant location manager (as Michaela Haupt)
Viktor Jakovleski ... assistant: Mr. Clooney and Mr. Heslov: Berlin, UK
Nicky Jarvis ... medic: UK
Sven Jenuwein ... location services
Anja Karg ... production assistant
Jemma Kearney ... assistant: Ms. Blanchett
Christine Kollmar ... production secretary
Lynn Kommer ... production assistant
Lena Kopsch ... assistant production coordinator
Tommy Kreiselmaier ... production assistant (as Thomas Kreiselmaier)
Marcel Lattke ... production assistant
Sindy Leisker ... production assistant
Silvia Lindner ... production coordinator
Stefan Matthes ... production assistant
Angel McConnell ... assistant: Mr. Clooney
Bobby McGee ... production assistant (as Robert Ray McGee)
Paul Melzow ... travel coordinator
Grit Menzzer ... assistant: Mr.Balaban
Carla Meyer ... dialect coach: Ms. Blanchett
Alex Molden ... production coordinator: UK
Chris Moore ... location manager: UK (as Christopher Moore)
Colin J. O'Hara ... assistant: Mr. Damon (as Colin O'Hara)
Misty Oka ... assistant: Mr. Heslov
Tom Payton ... production assistant: UK
Karsten Piel ... production accountant
Bastian Rabe ... assistant location manager
Mara Scherzinger ... production assistant
André Schmidt ... location services
Annika Sell ... production assistant (as Anni Sell)
Amy Smith ... craft service: UK
Philippa Sutcliffe ... production assistant: UK
Charlotte Thiesies ... production assistant
Julia Tomlinson ... location manager: UK
Tobias von dem Borne ... production assistant
Dino von Wintersdorff ... production assistant
Juliane Walker ... armourer
Carolin Walter ... production assistant
Rocco Weber ... production assistant
David Werer ... production assistant
Julia Wilson Dickson ... dialect coach: Mr. Dujardin
Nadine F. Wilson ... production controller (as Nadine Wilson)
Adolf Wojtinek ... weapons supervisor
Mike Woodley ... aerial coordinator: UK
Giovanni Zeqireya ... head of security
Volker Zobelt ... assistant location manager
Benjamin Ackermann ... assistant location manager: Merseburg and Harz (uncredited)
Stephanie Ahlen ... operations manager: aerial unit UK (uncredited)
Michael Apling ... weapons coordinator (uncredited)
Philip Ball ... stand-in (uncredited)
Leo Baumgartner ... mountain safety: VFX Unit (uncredited)
Joshua Bellil ... stand-in: UK (uncredited)
Markus Bensch ... production executive (uncredited)
Kate Berry ... producer: main and end titles - Prologue Films (uncredited)
Elizabeth Brizzell ... assistant accountant (uncredited)
André Brossmann ... crowd marshall: Berlin (uncredited)
Matthew Brown ... crowd marshall: Berlin (uncredited)
Gero Brugmann ... legal counsel: Studio Babelsberg (uncredited)
Kelly Kiyoon Chang ... payroll accounts: UK (uncredited)
Kyle Cooper ... title designer (uncredited)
Patrick Cullen ... military advisor/a.d (uncredited)
Peter Cummings ... researcher (uncredited)
Mickey Davie ... floor manager (uncredited)
Simone Dietrich ... assistant dialogue coach: Dimitri Leonidas (uncredited)
Pierre Eisenhut ... assistant location manager (uncredited)
Dave Evans ... armourer (uncredited)
Carlos Ferro ... adr voice (uncredited)
Jan Filkorn ... crowd marshall (uncredited)
Christian Fischer ... assistant accountant (uncredited)
Carla Gale ... accounts assistant (uncredited)
Julia Golembiowski ... extras wrangler (uncredited)
Thomas den Haan ... assistant cashier (uncredited)
Nils Hasenau ... blocking service (uncredited)
Rabeah Hinrichs ... cashier (uncredited)
Ryan Hintz ... key second assistant accountant (uncredited)
Cathleen Hoffmann ... construction accountant (uncredited)
Paul Hoffmann ... extras wrangler (uncredited)
Stefan Hoppe ... extras wrangler (uncredited)
Christiana Hug ... set production assistant: VFX splinter unit (uncredited)
Sven Hübner ... weapons technician (uncredited)
Jack Ivins ... key set production assistant: london (uncredited)
John Jones ... armoury model maker (uncredited)
Nessa King ... payroll accountant: daily UK (uncredited)
Thomas Lauterkorn ... location scout (uncredited)
Adam Lawrence ... production assistant (uncredited)
Uwe Lehmann ... armorer (uncredited)
Vander McLeod ... military specialist (uncredited)
Camilla Naprous ... horsemaster (uncredited)
Jenifère Nieschmidt ... assistant to co-producer (uncredited)
Stefanos Pantos ... assistant set manager (uncredited)
Benno Pastewka ... additional location scout: Harz (uncredited)
James Payton ... stand-in uk (uncredited)
Andreas Pense ... legal counsel: Studio Babelsberg (uncredited)
Patrick Peters ... crowd marshall: Berlin and Harz (uncredited)
Sintje Rosema ... stand-in cate blanchett (uncredited)
Karo Schnelle ... crowd marshall: Berlin and Harz (uncredited)
Elisa Schäfer ... extras wrangler (uncredited)
David Seaton ... location manager (uncredited)
Joss Skottowe ... armourer (uncredited)
Luke Stevenson ... assistant location manager (uncredited)
Anna Timm ... legal advisor (uncredited)
Marina Tyndall ... assistant dialect coach: Jean Dujardin (uncredited)
Mario Uy ... armorer (uncredited)
Edward Voccola ... production coordinator: studio (uncredited)
Bashaar Wahab ... location scout (uncredited)
Bernd Wildau ... accountant: special effects (uncredited)
Marie Wildenhain ... assistant to co-producer (uncredited)
Eike Wolf ... publicist: germany (uncredited)
Laura Wootton ... crowd runner: UK (uncredited)
Lori Wyant ... script supervisor (uncredited)
Lutz Zeidler ... key armorer (uncredited) / weapons technician (uncredited)
Sonja B. Zimmer ... production executive (uncredited)

Thanks 

alexander Borukhov ... special thanks (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page