Edit
Dawn of the Planet of the Apes (2014) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Matt Reeves

Writing Credits  

Mark Bomback ... (written by) and
Rick Jaffa ... (written by) &
Amanda Silver ... (written by)
 
Rick Jaffa ... (characters) &
Amanda Silver ... (characters)
 
Pierre Boulle ... (novel)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Foster
...
Kemp
...
Ash (as Doc Shaw)
...
Grey
...
Finney
...
McVeigh
...
Werner
...
Manone
...
Man 2 (as Matt James)
...
Stone
...
Luca (as Scott Alexander Lang)
...
Woman
...
Officer
...
Terry
...
Driver
...
Sniper
Chase Boltin ...
Recruit
...
Cannon-Gunner
...
Old Man
...
Old Woman
...
Gun-Clinching Man
Rest of cast listed alphabetically:
Andrea Vittoria Alvarado ...
Human Colony Prisoner (uncredited)
Monica Rene'e Anderson ...
Captured Human (uncredited)
...
Dreyfus' Officer (uncredited)
Jon Arthur ...
Armed Sentry / Dreyfus Officer (uncredited)
...
Human Colony Survivor (uncredited)
...
City Hall Colonist (uncredited)
Luke Burnyeat ...
Survivor (uncredited)
...
Newscaster (voice) (uncredited)
Edward J. Clare ...
Prisoner (uncredited)
Duane Cothren ...
Armed Colony Member (uncredited)
...
Colony Survivor (uncredited)
...
Survivor (uncredited)
Tommy Dallace ...
Nero (uncredited)
...
Armed Human Colonist (uncredited)
Michelle DeVito ...
Human Colonist (uncredited)
...
Human Colony Member (uncredited)
...
Colonist (uncredited)
Neil Durr ...
Prisoner (uncredited)
...
Human Colony (uncredited)
Joseph Fischer ...
Dreyfus Man (uncredited)
Geraldine Glenn ...
Human Colonist (uncredited)
Steve M. Hammond ...
Dreyfus' Soldier (uncredited)
Jimi Harper ...
Human Colonist (uncredited)
Monica R. Harris ...
Human Colony (uncredited)
...
Rationer (uncredited)
...
Human Colonist (uncredited)
Mark Joyce ...
Human Colony (uncredited)
...
Colony Survivor (uncredited)
...
Captured Human (uncredited)
...
Captured Human (uncredited)
...
Colony Member (uncredited)
Richie J. Ladner ...
City Hall Colonist (uncredited)
Cynthia LeBlanc ...
Kissing Human Colonist (uncredited)
Nicholas Leonard ...
Human Colony (uncredited)
...
Dreyfus Officer (uncredited)
Ken Massey ...
Colony Survivor (uncredited)
Kevonte Mcdonald ...
Human (uncredited)
Mahal Montoya ...
City Hall Colonist (uncredited)
...
Human Survivor (Courthouse) (uncredited)
Rebekah Jean Morgan ...
Colony Member (uncredited)
...
Himself (archive footage) (uncredited)
...
Human Colony Member (uncredited)
...
Human Colony Member (uncredited)
...
Colony Survivor (uncredited)
...
Colony Survivor (uncredited)
Edwin Richardson ...
Human colonist (uncredited)
Ryan Daniel Rodriguez ...
Armed Colony Member (uncredited)
...
Human Colonist (uncredited)
...
City Hall Colonist (uncredited)
Kerry Sims ...
Dreyfus Officer (uncredited)
Valerie Strecker ...
Dreyfus Officer (uncredited)
Jimmy Sweetwater ...
Human Colonist (uncredited)
Joseph Uzzell ...
Armed Human Colonist (uncredited)
Lee Vang ...
Human Colony Survivor (uncredited)
M. Jearl Vinot ...
Human Colonist (uncredited)
...
Human Colony (uncredited)
Steven Wiig ...
Human Colony Survivor (uncredited)
...
Human Colonist (uncredited)
...
Human Colonist (uncredited)
Timothy Wyant ...
Attacked First Running Colonist (uncredited)
...
Newscaster (voice) (uncredited)
Ahmed Zakzouk ...
Human (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Mark Bomback ... executive producer
Peter Chernin ... producer
Dylan Clark ... producer
Thomas M. Hammel ... executive producer
Rick Jaffa ... producer
Amanda Silver ... producer
Jennifer Teves ... associate producer
Jenno Topping ... executive producer
Heather Willman ... stereo producer: Dimension X

Music by 

Michael Giacchino

Cinematography by 

Michael Seresin

Film Editing by 

William Hoy
Stan Salfas

Casting By 

Debra Zane

Production Design by 

James Chinlund

Art Direction by 

Marisa Frantz
Aaron Haye
Kelvin Humenny
William O. Hunter
Naaman Marshall ... supervising art director
Scott Plauche

Set Decoration by 

Amanda Moss Serino
Shane Vieau

Costume Design by 

Melissa Bruning

Makeup Department 

Jill Bailey ... makeup artist
Anji Bemben ... hair department head
Nikki I Brown ... makeup artist
Deborah La Mia Denaver ... key makeup artist: additional photography
Debra Dietrich ... hair stylist: San Francisco
Marcos Gonzales ... additional hair stylist
Sherri B. Hamilton ... hair stylist (as Sherri Hamilton)
Stacey Herbert ... key makeup artist: second unit
Jennifer Hodges ... additional hair stylist
Daniel Jouet ... makeup artist
Miia Kovero ... key hair stylist: additional photography
Erica Kyker ... makeup artist (as Erica Dewey)
Lisa Love ... makeup department head
Annabelle MacNeal ... makeup artist
Yolanda Mercadel ... second unit: key hair stylist
Caitlin Murphy Miles ... makeup artist
Donita Miller ... hair stylist
Fleur Morell ... key makeup artist
Michael Nickiforek ... animal effects fabrication
Frida Norrman ... special make up effects shop technician
Lucy O'Reilly ... makeup artist
LeDiedra Richard-Baldwin ... makeup artist
Jami Ross ... makeup artist
Donna Spahn ... first assistant hair
Vicki Syskakis ... special makeup effects artist
Emily Tatum ... makeup artist
Tegan Taylor ... key makeup artist additional photography
Bill Terezakis ... special makeup effects designer
Jenny-King Turko ... make-up artist: San Francisco
Fay von Schroeder ... first assistant makeup: vancouver / makeup artist
Vince Yoshida ... special makeup effects artist

Production Management 

Debra K. Chinn ... international post production executive
Aaron Downing ... executive in charge of post-production
Heidi Erl ... production supervisor
Page Rosenberg-Marvin ... Production Supervisor: Additional Photography
Anne Taunga ... production manager
Jennifer Teves ... production supervisor
Kelly Todd ... production supervisor (as Kelly Sullivan)
Lisa Towers ... unit production manager: Vancouver
Wendy Williams ... unit production manager
May Braido ... 3d production manager: 3ality (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Michael Bishop ... trainee assistant director: Vancouver
Mark E. Brown ... additional second assistant director (as Mark Brown) / second second assistant director: second unit
Meghan Burchfield ... second second assistant director
Gary Capo ... second unit director
Adrian Diepold ... third assistant director: Vancouver
Mathew Dunne ... first assistant director
Todd Havern ... second second assistant director: second unit
Gary Hawes ... second assistant director: Vancouver
Vanessa Hickey ... second second assistant director
Larry D. Katz ... key second assistant director: MOCAP Unit
Brandon Lambdin ... second assistant director
Kevin Lum ... second second assistant director
Tim Macarthur ... background coordinator
Gordon MacDonald ... key second assistant director: Vancouver
Renee Marsella ... additional second assistant director
Kevin O'Neil ... second second assistant director
Bradley Parker ... second unit director
Gary Powell ... second unit director
Brian Relyea ... second assistant director: Motion Capture Unit
Aaron J. Stone ... additional second assistant director
Hirotatsu Taniguchi ... second second assistant director: second unit
Cindy Taylor ... second assistant director: San Francisco
Julian Wall ... first assistant director: second unit
David Waters ... second assistant director
Tim Whyte ... third assistant director

Art Department 

Aaron Alexander ... props on set
Michael Arena ... greensman
Marc Baird ... storyboard artist
Todd Baranowski ... greensman
Pedro Barquin ... greens foreman
Luis G. Benavides ... construction purchaser
John Berger ... set designer
Mark Bialuski ... foreman
Charles Bodenheimer ... scenic artist
Mark Boucher ... set dressing gangboss
Marshall T. Broyles ... picture car fabricator
Kurt Bruun ... property master: Vancouver
John Bugarcic ... paint foreman
Jason Byers ... lead scenic artist: 2nd unit San Francisco
Scott Calderwood ... set buyer
Lauren Camp ... construction medic
Andrew Campbell ... lead graphic designer
Michael Cawood ... previs artist
Kevin Clark ... lead carpenter
David Cohen ... mold shop supervisor
Francesco Corvino ... concept art
Richard Crain ... carpenter
Kelton Cram ... concept artist
Travis Craven ... sculptor
Nick S. Cross ... assistant art director
Saul Cruthirds ... laborer
Trinity Tad Davis ... digital asset manager
Jeffrey DeBell ... greens foreman
Yann Denoual ... sculptor gang boss
Fred Deyoe ... general foreman
David Dowling ... assistant property master: Vancouver
Elena Dresser ... set dresser
Elena Dubova ... art department assistant
David Dungan ... upholstery
Nicole Eldredge ... props
Scott Ellsworth ... propmaker gangboss
Dan Engle ... modeler gang boss
Jaime Fernandez ... set dresser and swing
Lucien Fernandez ... on set dresser
Justin Goby Fields ... concept artist
Hazen S. Finnerty Jr. ... construction medic
Greg Finnin ... 2nd unit prop master
Michael J. Flynn ... greens gangboss
Sarah Forrest ... set designer
Neil Garland ... propmaker gangboss
Adam Gelbart ... model maker
Gregory T. Geniusz ... set dressing fabricator
Paul Giglione ... painter
Daniel J. Gillooly ... greens coordinator
Sean Ginevan ... leadman
Lisa Godwin ... prop builder
Trevor Goring ... storyboard artist
Theresa Greene ... art department coordinator
John Guliano ... propmaker foreman
Gabriel Hardman ... storyboard artist
Doug Hardwick ... construction coordinator: Vancouver
Doug Harlocker ... property master
Joseph Cassady Harris ... set dresser
Claire Hassig ... set dec paint foreman
Mike Helbig ... local leadman: San Francisco
Frank Hendrick ... set dresser
Gary Hidalgo ... set painter
Jeff Hinds ... props
Mark Hitchler ... set designer
Jan Holmsten ... construction buyer: Vancouver
Eliza Hooker ... set dresser
Chris Hopkins ... sculptor gang boss
John Hoskins ... construction coordinator
Luis G. Hoyos ... set designer
Bill 'Kauhane' Hoyt ... standby painter
Sally Hudson ... graphic designer
Amanda Hunter ... graphic designer
Benton Jew ... storyboard artist
Henry Stuart John ... digital construction foreman (as Stuart John)
Jeremy Johnson ... propmaker gangboss
Roger Johnson ... graphic designer
Seth M. Johnson ... art production assistant (as Seth Johnson)
Martha Johnston ... set designer
Billy 'Jilly Bones' Jones ... scenic artist
Jaime Jones ... illustrator
Kent Jones ... paint supervisor
Carl Kempf ... plasterer
John B. Keys ... scenic artist
Dave Kilby ... plaster foreman
Lizzy Jane Klein ... researcher
Vance Kovacs ... illustrator
Rick Kramer ... lead greens
Matthew James Kutcher ... prop maker/welder (as Matthew Kutcher) / propmaker gangboss (as Matthew Kutcher)
Justin J. LaPresle ... gang boss
Cody Larson ... on-set dresser
Ken Lewis Jr. ... painter
Andrew H. Lewis ... mold shop
Mayaba Liebenthal ... production assistant
John Lindsay ... greensman
Kevin Loo ... digital set designer
Robert Loring Jr. ... stand-by greens
Landon Lott ... prop illustrator
Dwight Lowell ... propmaker /mill foreman
Daniel A. Maes ... set dresser
Jim Magdaleno ... storyboard artist
Kevin Mangan ... greens foreman
Charlie Mann ... carpenter
Jerad Marantz ... creature designer
Steve Martemucci ... construction foreman
Bryan McBrien ... greens foreman
Jason McDonough ... set dresser gang boss
Edward J. McNicoll ... local greensman: San Francisco
Tony R. Medina ... construction foreman
Michael Williams'Willis' ... carpenter
James Miller ... lead sculptor (as Jamie Miller)
Joshua Min ... concept artist
Robert Misetich ... paint foreman
Jim Mitchell ... storyboard artist
Robert J. Moore Jr. ... set dresser
Mark Moretti ... storyboard artist
Adam Mull ... model maker
Patrick Musni ... swing gang
Mitch Naber ... carpenter
Nathan Nannie ... propmaker foreman
Audra Neil ... set decoration assistant
Luca Nemolato ... concept artist
Danny Nick ... set dresser
Doanne Kalena Nielsen ... assistant props (as Doanne K. Nielsen)
Rachel Nowik ... set decoration coordinator
Jesse Michael Owen ... storyboard artist
Gerald Palone ... set dresser
Greg Papalia ... set designer
Jared Pendergrass ... assistant property
William H. Phen Jr. ... construction foreman
Brett Phillips ... lead model maker
Sara Philpott ... set decoration buyer
Joseph Pipes ... set dresser (as Joey Pipes)
Kyle S. Plowden ... set dresser
Andrew Preen ... set dresser
Alberto Ramírez ... art department
Steffen Reichstadt ... concept artist
Eric Ringbloom ... set dresser
Elizabeth Roberts ... set dec buyer
Steve Salazar ... welding foreman
Sian C. Sanzone ... set dec painter
Jerry Sargent ... propmaker foreman
Nathan Schroeder ... illustrator
Mark Seiler ... greensman
Josh Sheppard ... storyboard artist
Aaron Sims ... concept artist
Kim Sinclair ... vfx art director
Edward Skade ... sculptor (unconfirmed)
Bert Smith ... assistant property master / property master: MOCAP
Mike Stassi ... set designer
Peter Stratford ... set designer
Michael Thibodeaux ... set dresser
Sharon Thompson ... art department coordinator: Vancouver
Lisa Tong ... set decoration buyer
David Tureau ... greens foreman
Steven Lee Tyler ... construction pa
Miccah Underwood ... art production assistant
Adrien Van Viersen ... storyboard artist
Javiera Varas ... assistant art director
Emma Verdugo ... set decoration production assistant
Louis Visco ... set dresser: San Francisco
Paul Wagner ... props
Nathaniel West ... concept artist
Robert Wilbanks ... supervising plaster foreman
Michael Williams Willis ... carpenter
Alexi Wilson ... prop department coordinator
Greg Winter ... scenic carpenter: vancouver
Lyndell Wolff ... carpenter
Levi Woods ... props: Vancouver
Mark Woodworth II ... paint foreman
Colin Zaug ... on set dresser
Walter Zieska ... propmaker gangboss
Chris Zimmerman ... paint forman

Sound Department 

Roberto Dominguez Alegria ... foley mixer (as Roberto Domínguez)
James Ashwill ... foley mixer
Brian Bair ... re-recording engineer
Christopher Barnett ... additional re-recording mixer / sound editor
David Betancourt ... adr mixer
James Bolt ... additional re-recording mixer
Jim Brookshire ... adr editor
Donald D. Brown ... boom operator
Smokey Cloud ... assistant sound editor
Ryan Cole ... recordist
Blake Collins ... foley mixer
John T. Cucci ... foley artist
Scott Curtis ... foley editor
Simon Diggins ... adr mixer
Will Files ... re-recording mixer / sound designer / supervising sound editor
Kim Foscato ... ADR editor
Simon Goldfinch ... re-recording engineer: foreign language versions
David Grimaldi ... sound effects editor
John Guentner ... foley mixer
Scott Guitteau ... sound effects editor
Matthew Harrison ... foley editor
Jack Heeren ... foley mixer
Craig Henighan ... additional re-recording mixer
Mike Hibberson ... second boom
Mildred Iatrou ... supervising dialogue & ADR editor
Doug Jackson ... sound effects editor
Goro Koyama ... foley artist
Tom Lalley ... re-recording engineer
B.J. Lehn ... second unit: sound mixer
David Lucarelli ... adr recordist
Travis MacKay ... adr mixer
Michael Magill ... dialogue editor
Andy Malcolm ... foley artist
Tim Maxwell ... sound transfer
John Morris ... sound effects editor
Stephen Muir ... foley recordist
Douglas Murray ... sound designer / supervising sound editor
John Murray ... supervising foley editor
Andy Nelson ... re-recording mixer
Nancy Nugent ... adr editor
Dan O'Connell ... foley artist
Jamey Osborne ... 2nd unit boom operator
Kurt Peterson ... boom operator
Erin Michael Rettig ... sound engineering
Charleen Richards ... adr mixer (as Charleen Richards-Steeves)
Brian Seagrave ... audio conform
Thomas W. Small ... foley editor
Mac Smith ... sound effects editor
John Soukup ... sound transfer recordist
Jason Tuttle ... assistant sound editor
Marc Uddo ... second unit boom operator
Chris Welcker ... additional boom operator
Don White ... foley recording mixer
Ed White ... production sound mixer
Jack Whittaker ... sound effects editor
Christopher Barnett ... dialogue editor (uncredited)
Kim Foscato ... principal apes dialogue/ADR/FX editor (uncredited)
Jedediah Jenk ... voiceover assistant (uncredited)
Douglas Murray ... additional re-recording mixer (uncredited)
Owen Spencer ... sound recordist (uncredited)
Billy Theriot ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Matt Adams ... CAD Design : Special Effects Tech
John S. Baker ... special effects supervisor: second unit coordinator
Alex Burdett ... special effects supervisor: Vancouver
Kristy Choo ... special effects buyer
John b. Clarey ... special effects technician
John B. Clarey ... special effects technician
Donnie Dean ... special effects foreman
Lawrence Decker ... special effects foreman
Michelle Dickson ... special effects technician
Georgia Dumergue ... facial motion capture
Molly Edwards ... special effects technician
Skylar Gorrell ... special effects technician
Matthew A. Hahn ... special effects technician
Mark Hava ... pyro assistant
Justin B. Johnson ... special effects technician
Mik Kastner ... special effects technician
Matt Kutcher ... special effects supervisor
Matthew James Kutcher ... special effects technician
James Lorimer ... special effects supervisor: Additional photography
Damian Lund ... special effects technician
Andrew Miller ... special effects shop supervisor
Jeff Miller ... special effects rigging foreman
Dan B. Norris ... special effects technician
James Parsons ... special effects technician
Doug Passarelli ... pyro coordinator
Jennifer Picard ... special effects technician
Savaliya Rahul ... special effects crew
Alberto Ramírez ... (visual effects)
Monica Reilly ... special effects
Michael Rifkin ... special effects shop foreman
Eric Roberts ... special effects
Blake Roussel ... special effects technician
Wayne Rowe ... special effects technician
Carlos Savant ... special effects technician
Dan Sedlacek ... special effects assistant
Kyle A. Wasserman ... special effects technician
Douglas D. Ziegler ... special effects foreman

Visual Effects by 

Shaun Friedberg 'Pyrokinesis' ... senior animation technical director: Weta Digital (as Shaun Friedberg)
Marco Abbruzzese ... paint artist
John Aberdein ... motion capture pipeline manager: Weta Digital
Gino Acevedo ... Creative VFX Art Director/ Texture Supervisor
Matthew Adams ... digital compositor: weta digital
Olivia Adams ... art department atd
Glen Adlam ... camera technical director: WETA Digita
Michael Aerni ... senior animator (Weta Digital)
Gerardo Aguilera ... visual effects technical director: Weta Digital
Suzaine Aguirre ... on set photographer
Malcolm Aitchison ... technical support team lead: WETA Digital
Stuart Allan ... previs artist: MPC
Mark Edward Allen ... senior fur groomer: Weta Digital
Kimberly Aller ... visual effects assistant coordinator
Stan Alley ... senior onset vfx td: Weta digital / senior onset visual effects technical director: WETA Digital
Stephen Allison ... wrangle coder: Weta Digital
Jon Allitt ... massive supervisor
Colin Anders ... witness camera operator
Glenn Anderson ... motion capture: Weta Digital
John L. Anderson ... production supervisor: vfx
Pat Antonelli ... 2nd unit data wrangler
Lucy Appleby ... sequence manager
Christine Arboit ... lighting technical director: Weta Digital
Georgy Arevshatov ... senior texture artist: Weta Digital
Yalda Armian ... vfx department manager
Nicole Ashford ... stereo camera tracker: WETA Digital
Dan Ashton ... digital imaging technician: WETA Digital (as Daniel Ashton)
Mike Aslin ... animator jr
Andrew Atkinson ... data architect
Nicola Atkinson ... environment artist: Weta Digital
Jessica Austin ... motion capture tracker: The Imaginarium Studios - uncredited
Derrick Auyoung ... senior animation technical director: Weta Digital
Patrice Avery ... previs producer (HALON)
Carl Ayala ... camera technical director
Dan Ayling ... camera td
Sergio Ayrosa ... environment artist: Weta Digital
Ian Azariah ... witness camera
Jörg Baier ... digital compositor: Weta Digital
Buffy Bailey ... previsualization artist
Leslie Baker ... senior technical director
Sam Baker ... animator: Weta Digital
Simon Baker ... effects technical director: WETA Digital
Sam Balzer ... camera td
Berj Bannayan ... visual effects supervisor
Marco Barbati ... senior facial creature technical director: WETA Digital
Mark Barber ... lighting technical director: Weta Digital
Daniel Barrett ... animation supervisor
Monica Rodriguez Bautista ... senior paint artist
Jamie Baxter ... compositor
Scott E. Baxter ... senior paint artist
Bryn Bayliss ... visual effects artist
Daniel Bayona ... senior environment artist: weta digital
Lyse Beck ... digital compositor
Olivier Beierlein ... shader writer: Weta Digital
Brittany Bell ... texture artist
Gregory Bellis ... camera technical director: Weta Digital
Alex Berson ... senior digital paint artist: weta digital
Jarnail Bhachu ... digital compositor: Weta Digital
Shweta Bhatnagar ... layout td: weta digital
Hannah Bianchini ... visual effects producer: Weta Digital
Emil Bidiuc ... animator: weta digital
Graham Binding ... senior animator: weta digital
Kathryn Jane Black ... visual effects artist (as Kat Black)
Alex Blatt ... visual effects editor
Jonathan Block ... animator: opening sequence
Robert Bloom ... lightning td
Felipe Bohórquez ... Production Engineering Coordinator
Ioan Boieriu ... effects technical director: Weta Digital
Ella Boliver ... digital compositor: visual effects: Weta Digital
Philip Boltt ... motion capture pipeline supervisor: Weta Digital
Michael Bomagat ... animator: weta digital
Sebastian Bommersheim ... senior digital paint artist: Weta Digital
Primoz Boncina ... motion editor: Weta Digital
Jason Bond ... rotoscope artist: Weta Digital
Pierre Bonnette ... visual effects artist
Alessandro Bonora ... character animator
Nick Booth ... digital imaging supervisor
Zakaria Boumediane ... senior environment artist: weta digital
Adam Bradley ... lead digital paint artist: Weta Digital Ltd
Patrick O. Brady ... paint and roto artist: for exceptional minds
Hans Brekke ... senior animator: Weta Digital
John Brennick ... digital compositor: Weta Digital
Kristie Breslin ... models department manager: Weta Digital
Dominique Breyvogel ... motion capture tracker: WETA DIGITAL
A.J. Briones ... previsualization supervisor
Ryan Brooks ... paint and roto
Trey Brown ... digital effects artist (as Norman Alan Brown III)
Boris Bruchhaus ... effects technical director: Weta Digital
Joerg Bruemmer ... digital compositor: weta digital
Julian Bryant ... digital compositor
Joerg W. Bungert ... senior digital colorist
Brian Burks ... previsualization artist
Andy Burmeister ... senior camera technical director: Weta Digital
Amirah Busairi ... roto artist
Astrid Busser-Casas ... digital compositor
Julian R. Butler ... senior character technical director: weta digital
Ria-Bella Buys ... rotoscope artist: Weta Digital (as Ria-Bella Chua)
Sam Buys ... digital assets manager: (weta digital)
Tom Buys ... digital producer: Weta Digital
Robert Byrne ... shots technical director
Miguel Diaz Cachero ... digital compositor: Weta Digital
David Caeiro Cebrián ... fx supervisor
Andrew Calder ... senior animator
Ben Campbell ... lead lighting technical director: WETA digital
Cedric Canlas ... senior digital modeler
Chris Cantero ... pre-visualisation artist
Robin Stuart Cape ... digital paint artist: Weta Digital
Lorna Carmichael ... On Set VFX Data Wrangler
Caleb Carr ... digital paint artist
André Castelão ... motion editor
Myriam Catrin ... senior paint artist
Nick Cattell ... environment artist/digital matte painter
Simona Ceci ... environment artist: Weta Digital
Jake Cenac ... reference camera operator
Alan Chambers ... research and development
Matthew Chambers ... production engineer
Scott Chambers ... compositing supervisor: WETA Digital
Arthur Chan ... visual effects artist
Johnny Chan ... Paint and Rotoscope artist: Weta Digital
Leslie Chan ... modeller
Raymond Chan ... motion capture tracker / motion capture
Jung Min Chang ... models: weta digital
Will Chang ... digital paint artist: weta digital
Christopher Chapman ... paint and roto artist
Matthieu Chardonnet ... senior effects technical director: Weta Digital
Tim Cheng ... visual effects artist: digital painter
Sophie Cherry ... visual effects coordinator
Simon Cheung ... modeler
Anthony Chiang ... layout technical director
Gak Gyu Choi ... modeller: Weta Digital
Jong Jin Choi ... senior technical director
Wonmok Mark Choi ... motion capture tracker: weta digital
Bryan Chojnowski ... previs artist
Tina Thitinuch Chongko ... paint artist: Weta Digital
Adam Christensen ... production engineering: Weta Digital
Darren Christie ... digital compositor
Glen Christie ... lighting technical director
Kelly Roslyn Christophers ... lighting / technical director
Douglas Chubb ... paint artist
Jasper Chung ... rotoscope artist
Joe Churchill ... digital effects artist: Weta Digital (as Joe W. Churchill)
Matthew Cioffi ... senior facial modeler
Sam Clark ... on set motion capture
Craig D. Clarke ... layout td: weta digital
Mike Clephane ... modeler: WETA Digital
Emma Clifton ... digital compositor: Weta Digital
Alex Coble ... stereo paint artist: Weta Digital
Webster Colcord ... previsualization artist: MPC
Sam Cole ... compositing supervisor: WETA Digital
Rosie Colligan ... visual effects artist
Alice Collins ... rotoscope artist: WETA Digital
Tony Como ... digital paint artist: Weta Digital
Peter Connelly ... lighting/shot technical director
Benjamin Conner ... lead stereo compositor
Vernessa Cook ... motion editor (as Vernessa Cook Sakey)
Jeremy A. Cooper ... lead previsualization artist
Shane Cooper ... senior r&d engineer / senior software developer
Michael Corcoran ... lighting technical director
Alexander Costa ... mocap artist: Weta / senior paint artist: Weta
Brenton Cottman ... lead matte painter
Alasdair Coull ... head of research and development
Aaron Cowan ... digital producer
Dan Cregan ... senior digital paint artist: Weta Digital
Jim Croasdale ... senior paint artist: weta digital
Ryan Cronin ... animator: Weta Digital
Steve Cronin ... senior compositor: WetaDigital
Noemie Cruciani ... senior paint artist: Weta Digital
Sheri Cruz ... senior rotoscope artist
Alexia Cui ... lighting technical director
Matt Cunningham ... head of systems
Jason Cutler ... senior paint artist
Marcello Da Silva ... mocap technician
Josh Dagg ... additional visual effects: for exceptional minds [us]
Varuna Darensbourg ... stereoscopic compositor: Stereo D
Tomas Davidovic ... researcher
Brandon Davis ... effects technical director
Shad Davis ... mocap coordinator
Daphne De Jesus ... digital compositor
Gabe de Kelaita ... set production assistant: second unit - vfx: San Francisco
Sarah de Schot ... digital paint artist: Weta Digital
Rachel Decker ... data i/o manager
Rustin Devendorf ... stereoscopic technical assistant: Stereo D
Tamir Sammy Diab ... visual effects artist
Kenny DiGiordano ... previsualization artist
Amy Dilworth ... render wrangler: Weta Digital
Denitsa Dimitrova ... digital artist
James Dinsdale ... systems and technical support: Weta Digital
Peter Divers ... motion editor
Hugo Dominguez ... sr. paint artist
Alana Douglas ... visual effects artist
Samuel Doyle ... visual effects artist
Marc Droske ... rendering research and development
Georg Duemlein ... effects technical director: weta digital
Eamon Samuel Duncan ... camera: visual effects: Weta Digital
Shawn Dunn ... head of layout/animation technologies: Weta Digital
Jonathan Dysart ... visual effects artist
Areito Echevarria ... head of FX: Weta Digital
Benny Edlund ... senior motion capture technical director
Nadav Ehrlich ... 3D animator: Soho VFX
Yasmine El-Ghamrawy ... digital compositor
Jack Elder ... software developer & engineer: Weta Digital
Kane Elferink ... senior lighting technical director: Weta Digital
Daniel Elliott ... visual effects technical director: Weta Digital
Greg Emerson ... senior stereoscopic on-line editor (StereoD)
Frieder Erdmann ... previs consultant
Samantha Erickstad ... fx assistant technical director: Weta Digital
Stephen Evans ... lighting techical director
Lawrence Fagan ... spydercam flight control
Ants Farrell ... motion capture technician
Luca Fascione ... head of rendering
Eric Feng ... software developer
Oliver Ferguson ... visual effects technical director: Weta Digital
Florian Fernandez ... models supervisor: Weta Digital
Jason Fleming ... senior lighter: Weta Digital
Liana Fleming ... research & development
Duane Floch ... previsualization supervisor: MPC
Les Foor ... lead element qc artist
Michael Forot ... visual effects
Jonas Forsman ... motion editor
Ludovic Fouche ... Senior Camera TD
Migael Franken ... paint artist: Weta Digital
Guillaume François ... senior shader writer
Johan Fröjd ... motion editor: Weta Digital
Chris Gaede ... facial tech: Weta Digital LTD
Jason Galeon ... lighting technical director: Weta Digital
Amanda Michelle Garrett ... mocap operator assistant (as Amanda Daly)
James A Geary ... information systems: weta digital
Lindsay George ... motion capture tracker
Chris J. Gerrard ... stereo artist
Storm Gezentsvey ... digital compositor
Yannick Gillain ... animator: Weta Digital
Jen Gillespie ... r&d dept manager
Aaron Gilman ... senior animator: weta digital
Kenneth Gimpelson ... visual effects: Weta Digital
Geoffroy Givry ... digital compositor: visual effects: Weta Digital
Jed Glassford ... motion capture team: Weta Digital
Joshua Glassman ... witness camera operator
Evgeny Glazyrin ... layout td
Peter Godden ... senior layout artist
Diana Godo ... executive assistant
Guenever Goik ... previsualization animator
Julien Goldsbrough ... compositor
Demian Gordon ... mocap setup manager: second unit
Nick Grace ... creature technical director
Tom Greene ... visual effects sequence manager
Paul Greenwood ... camera td
John Griffith ... pre-visualization director
Jason Grindlay ... development engineer
Martin Groezinger ... r&d technical director
Deepak Gupta ... lighting technical director
Alex Gurevich ... motion capture pipeline developer
Arielle Guthrie ... paint and roto artist
Lloyd Hackl ... visual effects artist: for exceptional minds [us]
Bassim Haddad ... motion edit supervisor: Weta Digital
Geoff Hadfield ... senior paint artist
Éric Hamel ... digital matte painter: Weta Digital
Bryant Hardwick ... texture artist
Yoshihiro Harimoto ... creature technical director: weta digital
Adam Harriman ... on set visual effects technical director
Toby Haruno ... senior character animator: Weta Digital
Andrew Harvey ... software developer
Serena Hastie ... rotoscope artist: Weta Digital
Ben Hatton ... editorial team: Weta Digital
Kelly Haysom ... digital paint artist: Weta Digital Ltd
Ryan Heelan ... sequence manager
David Heinz ... visual effects editor
Quentin Hema ... digital paint supervisor: weta digital
Allan Henry ... on set motion capture
Rachel Herbert ... environment artist: Weta Digital
Keith Herft ... compositor
Dylan Thomas Herkes ... supporting department: Weta Digital
Juan E. Hernandez ... previsualization artist
Joshua Herrig ... senior lighting artist: Weta Digital
Jon Hertzig ... software developer & engineer: Weta Digital
Sean Heuston ... compositor: weta digital
Alexander Hewitt ... assistant lighting technical director
Matthew Hicks ... lighting technical director: Weta Digital
Andreas Hikel ... postvis supervisor / previs artist
Erin Hill ... visual effects coordinator
Peter Hillman ... research and development: Weta Digital
La-Râ Hinckeldeyn ... visual effects coordinator
Isaac Hingley ... senior previs artist: MPC
Christian Hipp ... senior software developer: Weta Digital
Mia Hippy ... production coordinator
Wilbert Ho ... textures pipeline technical director: Weta Digital
Kay Hoddy ... senior roto artist
Dennis Hoerter ... On Set Motion Capture
Claire Louise Hoey ... roto artist
Caleb Holland ... junior lighting technical director: weta digital
Matt Holland ... lead compositor
Robin Hollander ... compositing supervisor: WETA Digital
Aaron Holly ... lead creature technical director
Julie Holmes ... visual effects artist: Weta Digital
Mark L. Holmes ... camera technical director: weta digital
Matt Holmes ... Supervising visual effects editor
Teijo Holzer ... production engineer
Tom Holzinger ... lead motion editor: WETA Digital
Lisa Hooper ... Paint Artist
Sarah Howden ... motion capture ATD / rotoscope artist
Edward Hoyle ... production engineer: Weta Digital
Victor Huang ... senior animator: Weta Digital
Karen E.M. Hulse ... junior lighter: weta digital
Sherryn Hunt ... supporting department: Weta Digital (as Sherryn Matthews)
Peg Hunter ... lighting technical director
Robert S. Hurlburt ... animation technical director
Megan Hutchison ... paint and rotoscope artist: Weta Digital
Leo Hutson ... creature assistant technical director
Hai-Yen Huynh ... assistant technical director
Nikolay Ilinov ... visual effects
Nicholas Illingworth ... effects technical director
Imraan Ismail ... on set vfx technician
Jonna Isotalus ... digital compositor: Weta Digital
Justin Israel ... production engineer
Fergus Jack-Hinton ... roto artist: Weta Digital
Myles Jackson ... software developer
Daniel Jaques ... motion capture tracker / rotoscope artist
Kristine-Joeann Jasper ... texture artist: weta digital
Malik Jayawardena ... motion capture technical director
Paul Jenness ... lead environment artist: WETA Digital
Braden Jennings ... environments research and development
Digger Jensen ... previs animator: MPC
Carolina Jimenez Garcia ... layout technical director: Weta Digital (as Carolina Jiménez)
John Johansson ... software developer: Weta Digital
Kenneth Johansson ... modeler: Weta Digital
Martina Johansson ... Senior texture artist: Weta Digital
Michael Johns ... assistant lighting technical director: WETA Digital
Nathan Johnson ... senior lighting technical director
Tim Johnson ... Department Manager: StereoD
Gios Johnston ... creature td
James Jones Jr. ... visual effects artist
Ben Stewart Jones ... render wrangler: weta digital
Danny Jones ... lead paint artist
Iban Jose Perez ... motion editor
Jens Kafitz ... senior environment artist: Weta Digital
Joshua Kamau ... rotoscope artist
Miae Kang ... visual effects crew: weta digital
Matthew Kapfhammer ... motion capture technical director: Weta Digital (as Matt Kapfhammer)
Stephen Karl ... camera / matchmove artist
Ralf Karrenberg ... researcher
Eli A. Katz ... paint and roto artist: for exceptional minds
Holly Keeman ... production assistant
Barry Keenan ... information systems: weta digital
Elaine Kelley ... stereo production coordinator
Patrick Kelly ... researcher
Kevin Kelm ... creature technical director: Weta
Spencer Kelsey ... previsualization artist
Seth Kenlon ... software developer & engineer: Weta Digital / visual effects
Patrick Keogh ... facial motion editor
Dániel Keresztes ... motion editor: Weta Digital
Christian Kickenweitz ... senior motion editor
Sigtor Kildal ... motion capture operator: Weta Digital / senior motion editor: Weta Digtital
Ben Kilgore ... lead creature technical director
John Kilkenny ... visual effects executive
Oliver Kirchhoff ... senior camera technical director: weta digital
Balazs Kiss ... senior lighting technical director: Weta Digital
John Kitching ... digital compositor
James Knowles ... visual effects production assistant
Dean Koonjul ... compositor: Weta Digital
Philip Korsika ... assistant lighting technical director: WETA Digital
Makoto Koyama ... senior animator: Weta Digital
Lonnie Kraatz ... creature technical director: weta digital
Manfred Kraemer ... senior ligting td: weta digital
Lars Kramer ... matchmove artist
Dmitri Krasnokoutski ... shader writer: Weta Digital
Laura Krause ... previs modeler
Dave Kujawski ... visual effects: Production Engineering Lead
Dan Kunz ... motion editor: Weta Digital
Todd Labonte ... senior animator: Weta Digital
Justin Lacalamita ... visual effects
Keith Lackey ... senior animation technical director: WETA Digital
Giorgio Lafratta ... hair/fur groomer: Weta Digital
Kosta Lagis ... visual effects artist
Sweekim Lai ... shading technical director
Sabine Laimer ... digital compositor: Weta Digital
Chris Lakeman ... sequence coordinator
Ken Lam ... digital compositor (weta digital)
Andrew Lambert ... technical support lead: WETA Digital
Juan Pablo Lampe ... digital compositor: visual effects: Weta Digital
Marc Landrain ... camera technical director: WETA Digital
Nathan Lane ... motion capture tracker: Weta Digital
Danny Lang ... motion capture setup
Michael Lanzensberger ... senior compositor: WETA
Ted Lao ... visual effects
Yann Larochette ... compositor
Lorenzo Lavatelli ... lead effects technical director: Weta Digital
Luisma Lavin ... lead motion editor: WETA Digital
Shaun Ryan Laws ... render wrangler: weta digital
Isabelle Leduc ... visual effects coordinator
Jake Lee ... visual effects
Sun Jin Lee ... senior enviroment artist
Dan Lemmon ... visual effects supervisor
Iva Lenard ... senior onset photographer: Weta Digital
Niall Lenihan ... production engineer
Mark Leone ... rendering research and development
Fabio Leporelli ... shaders look development
Olivier Lesaint ... senior shader td: Weta Digital
Steve Lesser ... software developer
Joe Letteri ... visual effects supervisor
J.P. Lewis ... research
Carlos Lin ... creature technical director: WETA Digital
Victoria Livingstone ... post-visualization artist: MPC
Wendy Lloyd ... software developer & engineer: Weta Digital
Eung Ho Lo ... digital modeller: Weta Digital
Thomas Sing Wai Lo ... digital modeler
Jason Locke ... camera td
Owen Longstaff ... compositor: WETA Digital
Morgan Loomis ... senior animator: Weta Digital
Jade Lorier ... facial motion editor
Ruth-Anne Loveridge ... cg modeler
Shawn Lovette ... lead previsualization artist
Matt Lumb ... junior lighting technical director
Son T. Ly ... creatures assistant technical director (weta digital)
Clayton Lyons ... visual effects coordinator
Wan-Chun Alex Ma ... research and development: WETA Digital
Daniel Macarin ... cg supervisor: Weta Digital
Rob MacBride ... rotoscope & stereo conversion
Allan Magled ... visual effects producer: Soho VFX / visual effects supervisor: Soho VFX
Alastair Maher ... environments artist
Daisuke Maki ... lighting technical director: Weta Digital
Jade Mansueto ... animation technical director: Weta Digital
Indah Maretha ... digital artist
Jason Marlow ... senior lead matchmover
Shaun Marnewick ... visual effects artist
Jan Maroske ... compositor: WETA Digital
John Martin ... visual effects artist: weta digital
Jonathan D. Martin ... supporting department: Weta Digital
Paul Martinez ... previs modeler
Seth Martiniuk ... digital compositor
Richard Matsushita ... previs modeler / texture artist
Shelley Matsutani ... compositing production manager: Weta Digital
Neil Mayo ... editorial team: Weta Digital
Scott McArdle ... visual effects assistant
Timothy McCallum ... camera td
John McCarten ... creatures software developer
Jamie McCarter ... creature td
Chris McConnachie ... creature assistant technical director
David McCormick ... visual effects
Robert McDougall ... models production coordinator
Bradley McFlinn ... rotoscoping artist
Steve McGee ... senior compositor
Steve McGillen ... digital compositor
Shane McGoey ... witness camera operator
Dave McGrath ... compositing technical director
Douglas McHale ... visual effects
Tom McHattie ... assistant vfx editor: Weta Digital
Scott McInnes ... concept artist
Chloe McLean ... facial motion editor
Portia McLean ... visual effects artist: roto artist
Rick McMahon ... senior visual effects artist
Donal McMullan ... production engineer
Brandon McNaughton ... compositor / digital compositor
Renton McNeill ... production engineer: Weta Digital
Tom Meade ... animation technical director
Greg Meeres-Young ... Senior lighting technical director
Gagan Mehta ... senior lighting technical director: Weta Digital
James Meikle ... visual effects editor: WETA Digital
Kim Menaster ... previs coordinator: MPC
Marco Menco ... modeller: Weta Digital
Andre Mercier ... previsualization artist
Miklós Mesterházy ... lighting technical director
Stephanie Metcalfe ... facility production assistant: WETA Digital
Christoph Meyer ... Senior MoCap Creature Technical Director
Meredith Meyer-Nichols ... r&d producer
Goran Milic ... lead facial motion editor: Weta Digital
Jessica Millar ... senior lighting technical director
Luke Millar ... vfx sequence supervisor
Amy Miller ... art department coordinator
Keith Miller ... visual effects supervisor: Weta Digital
Michael A. Miller ... creature technical director
Michael G. Miller ... production engineer: weta digital
Ron E.J. Miller ... creature facial lead technical director: WETA Digital
Seth F. Miller ... digital paint artist: Weta Digital
Sangita Mistry ... digital compositor: Weta Digital
Jim Mitchell ... storyboard artist
Saki Mitchell ... senior compositor
Matthieu Molina ... lighting technical director
Dejan Momcilovic ... character animator
Carlo Monaghan ... digital compositor
Ashley Monastra ... previsualization artist
Berrin Moody ... digital paint artist
James Moore ... modeler: WETA Digital
Ben Morgan ... lead compositor
Steven Morgan-Hastie ... digital paint artist
Simon Dean Morley ... environmental artist
Carla Morris ... software developer & engineer: Weta Digital
Zac Morris ... paint artist
Darren Mortillaro ... creature technical director: weta digital
Alessandro Mozzato ... cg supervisor
Matt Mueller ... senior camera technical director
Nicky Muir ... animation production manager
Laura Murillo ... senior rotoscope artist
Jun Zee Myers ... animator
Vanessa Mylchreest ... visual effects artist
Dominica Myles ... matchmove artist: weta digital
Per Mørk-Jensen ... compositor: Weta Digital
Alfred Mürrle ... lead compositor: weta digital
Duncan Nairn ... rotoscope artist
Sandra Naschberger ... art department assistant technical director
Victor Naveira ... motion capture
Brendan Naylor ... assistant fx technical director
C. Michael Neely ... previs supervisor: MPC New Orleans
Erik Nelson ... on-set motion capture
Matthew Newhart ... pre-visualization artist
Wolfgang Niedermeier ... camera lead: weta digital
Drew Nielsen ... visual effects production assistant
José Nieuwstad ... reference camera operator: The Imaginarium Studios
Ben Nightingale ... senior texture artist/look dev: Weta digital
Tahl Niran ... digital compositor: weta digital
Kenichi Nishida ... modeller: Weta Digital
Teni Noravian ... compositor: WETA Digital
Sam Norman ... digital compositor: Weta Digital
Tony Norman ... motion editor: Weta Digital
John Norris ... visual effects producer: The Aaron Sims Company
Greg Notzelman ... lead environment artist: Weta Digital
Alexander Nowotny ... fx supervisor: Weta Digital (as Alex Nowotny)
Jane O'Callaghan ... visual effects artist
Pete O'Connell ... digital compositor
Cyndi Ochs ... visual effects executive producer (weta digital)
James Ogle ... lead modeler: Weta Digita
Ray Ooi ... digital paint artist
Martin Orlowski ... motion capture pipeline developer
Daniel Luke Orr ... digital paint artist: weta digital
Alex G. Ortoll ... digital compositor
David A. Ostler ... senior lighting technical director
Daniel Ostrov ... motion capture pipeline developer: Weta Digital
Emiliano Padovani ... senior shader writer: Weta Digital
Filippo Paganoni ... junior lighting technical director: WETA Digital
Michael Paget ... layout technical director
Amanda Pamela ... digital compositor: Weta Digital
John Papafotiou ... lighting technical director: Weta Digital
Jonathan Paquin ... lead animator: Weta Digital
Hunter Parks ... shader td
Sanjit Patel ... software engineer
Harshal Patil ... matchmove artist/roto anim
Niki Patterson ... data administrator
Helen Paul ... lighting technical director: WETA Digital
Stephen J. Pavelski ... previsualization artist
Lucita Peek ... rotoscope artist: weta digital
Ana Sofia Mestre de Almeida Pereira ... digital compositor: Weta Digital (as Ana Mestre de Almeida Pereira)
Mike Perry ... cg supervisor
Dana Peters ... lighting technical director: weta digital
Nicolas Petit ... visual effects artist
Fabiano Petroni ... animation technical director
Ignacio B. Peña ... previsualization animator: Weta Digital
Carles Piles ... senior texture artist: weta digital
Tymon Pitts ... shader pipeline td: Weta Digital
Vincent Poitras ... digital compositor: Weta Digital
Bruno Pollet ... senior motion editor
Pete Polyakov ... visual effects artist
James Porter ... camera technical director
Thomas Prebble ... information systems: weta digital
Dave Preciado ... motion editor
Duane Prefume ... witness camera operator
David Pritchard ... previs artist
Yann Provencher ... senior texture painter
Robin Prybil ... Visual Effects: Visual Effects Executive
Eddy Purnomo ... effects technical director: WETA Digital
Casey Pyke ... previsualization artist
Simon Quach ... motion editor: WETA Digital
Christin Quek ... roto artist: Weta Digital
Cesar Quijada ... senior digital paint artist: Weta Digital
Ula Rademeyer ... lead texture artist: Weta Digital
Ilaria Ragusa ... fur groomer: Weta Digital
Guillermo Ramos ... digital compositor
Kade Ramsey ... digital paint artist: Weta Digital Ltd
Troy Ramsey ... senior paint artist: Weta digital
Ellen Rappenecker ... lead facial motion editor: Weta digital
Craig Douglas Rattray ... Lead Roto Artist/Paint Artist
Paul Redican ... digital compositor
George Redmond ... (as George Rhodes Redmond) (motion capture assistant editor: WETA Digital)
Chris Reece ... data wrangler
Saul Reid ... lighting: technical director
Markus Reithoffer ... senior compositor: WETA Digital
Renganath ... previs matchmove artist: MPC
Daniel Revkin ... VFX Asset Assistant
Jason Richardson ... Compositing Supervisor: Company - Exceptional Minds
Mark Richardson ... digital compositor (Weta Digital)
Nicholas Richter ... facial motion editor: weta digital
Simone Riginelli ... digital compositor
Kurtis Ritani ... assistant lighting technical director: WETA Digital
Joshua Rivas ... digital paint artist / mocap artist
Ben Roberts ... compositing lead: WETA Digital
Kuyper Robin ... assistant technical director
Chris Rockwell ... visual effects accountant
Cesar Rodriguez Bautista ... senior paint artist: weta digital
Ryan Rogers ... lead lighting technical director
Gal Roiter ... lighting technical director: weta digital
Andrew Ross ... systems administrator: Weta Digital
Jesús Ruiz Torres ... senior motion editor
James Russell ... digital compositor: weta digital
Peter Salter ... camera technical director
Christoph Salzmann ... lead compositing supervisor: weta digital
Geoff Samuel ... motion capture pipeline developer: Weta Digital
Kyle Sandilands ... witness camera operator
Victor Sanz Fernandez ... senior texture artist
Alessandro Saponi ... cg supervisor
Tarkan Sarim ... modeler/groomer: Weta Digital
Michael Sarkis ... visual effects artist
Mag Sarnowska ... digital compositor
Horst Sarubin ... camera technical director
Rohan Satyanand ... witness camera lead operator
Carlo Scaduto ... digital compositor
Adrian Scherger ... stereoscopic on-line editor: Stereo D
Jeremy Schichtel ... mocap technician
Michael Schier ... software engineer
Caterina Schiffers ... texture artist: weta digital
Jordan Schilling ... digital compositor: weta digital
Jennifer Schoo ... information systems: Weta Digital
Marcus Schoo ... software developer: Weta Digital
Florian Schroeder ... compositing supervisor: Weta Digital
Brian Schultz ... lead stereoscopic compositor: Stereo D
Andreas Schuster ... layout technical director: Weta Digital
Jorge Schwarzhaupt ... research and development
Nick Schwyter ... assistant: WETA
David Scott ... lead compositor: Weta Digital
Madeleine Scott-Spencer ... texture artist: Weta Digital
Bryan Searing ... visual effects coordinator
Craig Seitz ... head of production: Exceptional Minds [us]
Paolo Emilio Selva ... senior software developer
Todd Semmes ... spydercam coordinator/rigging
Jaewoo Seo ... r&d engineer
Yeongho Seol ... motion capture developer
Paul Seyb ... facial motion editor/facial animation
Nathaniel Seymour ... previsualization artist
Amir Shachar ... shader development: Weta Digital
Thrain Shadbolt ... vfx sequence supervisor
Glen Sharah ... digital environments supervisor
Janet Sharpe ... digital producer: weta digital
Sam Sharplin ... senior digital modeler: Weta Digital
James Shaw ... visual effects artist
Holly Inyoung Shin ... rotoscoping artist
Tomoko Shin ... digital compositor
David Short ... creature td: weta digital
Andrew Sidwell ... research and development: Weta Digital
Jayson Simpson ... visual effects artist (2014)
Chrystia Siolkowsky ... motion editor
Karl Sisson ... environment artist: Weta Digital / matte painter: Weta Digital
Anna Sitjà ... senior texture artist: Weta Digital
Brett Skinner ... lighting td
Olaf Skjenna ... layout lead
Howard Sly ... facial modeler
Lori Smallwood ... senior animation technical director
Stephen Smart ... production engineer: Weta Digital
Adam Brett Smith ... lead facial motion editor
Cameron Smith ... lighting technical director: Weta Digital
Marc Smith ... animation lead: Weta Digital / camera technical director: Weta Digital
Eva Snyder ... digital compositor (weta digital)
Perry Hyunwoo Sohn ... camera technical director: weta digital
Michael Solon ... senior paint and rotoscope artist: WETA Digital
John Sore ... senior animator: Weta Digital
Eddie Soria ... senior paint artist
Michael Spence ... motion capture
Jonas Sperl ... layout technical director: Weta Digital
Melissa Spicer ... compositing coordinator: weta digital
Marco Spitoni ... previs artist: Weta Digital
Christoph Sprenger ... effects research and development supervisor (Weta Digital)
Ryan Stafford ... visual effects producer
Mark Stanger ... animator
Joe Statham ... reference camera operator
Albrecht Steinmetz ... camera lead: weta digital
Giulia Stermieri ... visual effects production assistant: Weta Digital
John Stevenson-Galvin ... senior digital modeler: Weta Digital
Anna Stillaman ... IT production manager: Weta Digital
Matteo Stirati ... modeller: Weta Digital
Paul Story ... animation supervisor
Max Stummer ... lead compositor: weta digital
Althea Suarez Gata ... previs animator
Malino Suzuki ... lead facial motion editor
Masaya Suzuki ... textures lead: Weta Digital
Josh Swanson ... lead compositor
Sarah Swick ... visual effects producer: Soho VFX
Ben Swinbanks ... camera technical director
Raqi Syed ... senior lighting technical director
Sebastian Sylwan ... chief technology officer: Weta Digital
Reynold Tagore ... texture artist
Valerie Tai ... visual effects artist
Hirofumi Takeda ... digital compositor: Weta Digital
Cornelia Tan ... motion capture tracker
Eric Tang ... lead creature technical director: Weta Digital
Matthew Tateishi ... layout technical director: Weta Digital
Andrew Taylor ... shader writer: Weta Digital (as Andrew R. E. Taylor)
Ben Taylor ... compositor
Bridget M. Taylor ... digital compositor; Weta DIgital
Sompong Teekasathien ... visual effects artist: weta digital
Felix Telfer ... fx technical director
Eteuati Tema ... character animator
Chris Templeman ... paint and rotoscope artist: WETA Digital
Adrian Teng ... senior paint artist
Tim Teramoto ... creature fx td
Kieran Tether ... senior lighting technical director: Weta Digital
Raphael Thiery ... camera technical director: weta digital
Michael Thingnes ... paint/prep artist
Amy Thomas ... creature technical director: weta digital
Callum Thomas ... animation td coordinator: Weta Digital
Gareth Thomas ... rotoscope artist
Ben Thompson ... lead lighting technical director: Weta Digital
Jon Thorsen ... camera td
Kevin Titcher ... paint and roto artist
Ricardo Tobon ... mocap technician
Glenn Tocher ... visual effects
Ryan Todd ... lead reference capture (as Ryan Goldstein)
Helder Tomas ... matchmove artist: Weta Digital
Alexander Toms ... paint and roto
Daniele Tosti ... cg supervisor: WETA Digital
Mariko Tosti ... shaders department manager
William Tousignant ... witness camera operator
Connor Tracy ... previs artist
Clélia Tran ... r&d coordinator: weta digital
Quan Tran ... lighting technical director: Weta Digital
Wayne Traudt ... lighting technical director: Weta Digital
Diego Trazzi ... motion editor: weta digital (as Diego Trazi)
Christine Troianello ... senior paint artist: Weta Digital
Denis Trutanic ... senior camera technical director: Weta Digital
Matt Tuffin ... lead reference capture
Brent Tyler ... character technical director
Miquel Ubeda ... digital compositor: Weta Digital
Jimmy Uddo ... vfx assistant coordinator
Claudius Urban ... animator
Aaron Urquhart ... motion capture data tracker / motion capture tracker
Razvan Vacar ... motion editor: Weta Digital
Justin van der Lek ... digital compositor: Weta Digital
James Van Der Reyden ... visual effects technical director
Phil Van Der Reyden ... paint artist
Andy van Straten ... creature technical director
Kara Vandeleur ... texture/look dev artist: Weta Digital
Beck Veitch ... digital compositor: Weta Digital
Armando Velazquez ... digital compositor
Jean-Baptiste Verdier ... matte painter
Marco Vidaurre ... creatures software developer
Laura Voglesong ... visual effects
Tarquin Vosper ... rotoscope artist
Andreja Vuckovic ... modeller: Weta Digital
Reed Wade ... production engineer
David Wahlberg ... digital compositor: Weta Digital
Chris Walker ... lighting technical director
Glen R. Walker ... systems tools: Weta Digital
Sean Noel Walker ... lead lighting technical director
Faye Walkington ... senior motion editor
Brenda R. Wallace ... production engineer
Angus Ward ... digital stereographer
Ben Warner ... compositor: WETA Digital
Andrea Weidlich ... researcher
Pete Wellington ... information systems: weta digital
Glenn Wells ... camera technical director
Kevin Whitfield ... lighting technical director
Tobias Wiesner ... digital compositor: WETA Digital
Gavin Williams ... motion editor: WETA Digital
Pete Williams ... Head Of Digital Imaging
James Willingham III ... previs artist
Nicholas Wilson ... lead fur groomer: Weta Digital
Stephen Wilson ... digital compositor: Weta Digital
Erik Winquist ... visual effects supervisor: Weta Digital
Chris Wolak ... level artist
Paul Marcus Wong ... layout technical director: weta digital
Roger Wong ... creature technical director: weta digital
Joshua H. Wood ... motion capture tracker: weta digital
Reuben Wood ... digital artist
Clare Woodford-Robinson ... digital modeler: Weta Digital
Pete Woodley-Page ... motion editor: Weta Digital
Cordelia g Woods ... motion capture tracker and and rotoscope artist
Leon Woud ... animation technical director
Andy Wright ... wrangling department lead
Tzuen Wu ... compositing technical director: Weta Digital
Piotr Fox Wysocki ... senior texture r&d and look dev artist
Xian Xiao ... visual effects artist
Junying Xu ... environment artist: Weta digital
Casey Yahnke ... senior digital paint artist: Weta Digital
Jeff Yanik ... witness camera operator
Rayeon Yeem ... digital paint artist: Weta Digital
Viki Yeo ... senior texture artist: Weta Digital
Stacy M. Yoi ... creature assistant technical director
Elliott Young ... business systems manager, Weta Digital
Joyce Young ... lighting technical director: weta digital
Matthias Zeller ... lead creature technical director: Weta Digital
Mohand Zennadi ... lighting technical director
Susan Zwerman ... vfx executive producer: for Exceptional Minds [us]
Michael Colburn ... element qc compositor (uncredited)
Lince Francis ... senior matchmover (uncredited)
Josh Handley ... compositor: element qc, Stereo D (uncredited)
Antoine Letouzey ... research and development: WETA Digital (uncredited)
Rebecca-Louise Leybourne ... motion capture tracker: The Imaginarium Studios (uncredited)
Victoria Livingstone ... Previsualization animation supervisor: Fox CineDev (uncredited)
Aaron Urquhart ... motion capture tracker: The Imaginarium Studios (uncredited)
Garrett Winters ... layout td: weta digital (uncredited)

Stunts 

Ted Alderman ... stunt performer
Jason Ament ... stunt double for Jason Clarke
John L. Armijo ... stunts
Elizabeth Austin ... stunt double: Keri Russell
Ted Barba ... stunt performer
Hunter Baxley ... utility stunts
Brandon Beckman ... stunts
Tim Bell ... stunts
Chad Bowman ... stunts
Jake Brake ... utility stunts
Sean Paul Braud ... stunts
Chris Brewster ... stunt performer
Jeff Brockton ... stunts
Chelsea Bruland ... assistant stunt coordinator
Deejay Buras ... stunts
Janene Carleton ... stunts
Trace Cheramie ... stunts
Alvin Chon ... stunts
Jason Chu ... stunts
Tim Connolly ... stunts
Stephen Conroy ... stunt performer
Brandon Cornell ... utility stunts
Charles Croughwell ... stunt coordinator
Liam Day ... stunt double: Jason Clarke
Ashleigh Dejon ... stunts
Rockey Dickey Jr. ... stunts
Arturo Dickey ... stunt rigger
Vladimir Djuric ... stunt double
Tony Donno ... stunt performer
Michael Endoso ... stunt performer
Marny Eng ... stunt coordinator
Chris J. Fanguy ... stunt performer
Guy Fernandez ... stunts
Cliff Fleming ... stunts
Cory Fleming ... stunts
Tait Fletcher ... stunts
Kieran Gallagher ... stunt performer
Jeff Galpin ... stunt performer
Lex D. Geddings ... stunts
Isaac Hamon ... stunt coordinator: motion capture: Weta Digital / stunt performer
Gabriel Hansen ... utility stunts
Regis Harrington ... stunt double: Keir O'Donnell
Leigh Hennessy ... utility stunts
Jeremy Hollis ... mocap stunt performer
Adam Horwitz ... stunts
Jeff Hotte ... water safety
Ashley Nicole Hudson ... stunt performer
Noah Johnson ... stunts
Brian L. Keaulana ... stunts
Danny Kim ... stunts
Richard King ... stunt performer
Mark Kubr ... stunt performer
Theo Kypri ... additional stunt coordinator
Scott Lang ... stunts
Don Lee ... stunt performer
Rose Leiker ... stunt player
Sli Lewis ... stunt performer
Jake Lombard ... stunt rigging coordinator
Deven MacNair ... stunt performer
Kortney Manns ... stunt performer
Hans Marrero ... stunt performer
Larry McGhee ... stunts
John Meier ... stunts
J. Travis Merendino ... stunt performer (as Travis Merindino)
Wendy Miklovic ... stunts
Nathan Moore ... stunts
Vanessa Motta ... stunts
Anthony Moyer ... stunts
Josh Mueller ... stunts
Jennifer Mylrea ... stunt double (stunt double)
Carl Anthony Nespoli ... stunts
Mark Norby ... stunts
Dan B. Norris ... stunts
Terry Notary ... stunt coordinator
Daniel T. O'Brien ... stunt rigger
Holly O'Quin ... stunt performer
Brian Oerly ... stunts
Michael Owen ... stunt driver
Garrik Palumbo ... stunt performer
Travis Parker ... stunts (as Travis M. Parker)
Chuck Picerni Jr. ... stunts (as Charlie Picerni)
Freddie Poole ... stunts
Gary Powell ... stunt coordinator (reshoots only)
George Quinones ... stunt performer
Rush Randle ... stunts
Alec Rayme ... stunt performer
Kevin Reid ... stunt double: Jason Clarke / stunts
Greg Rementer ... stunts
Meredith Richardson ... stunt performer
Brittany Romatowski ... stunt performer
Michelle Rose ... stunts
Jon Sakata ... stunts
Eric R Salas ... stunts
Met Salih ... stunt performer
Felipe Savahge ... utility stunts
William Scharpf ... stunt performer (as Bill Scharpf)
Erik Schultz ... stunt double: Enrique Murciano (uncredited)
Mike Seal ... stunts
Jared Shaw ... stunts
Brendan Shea ... stunts
Larry M. Shorts ... stunts
Nathan Siebring ... stunt performer
Craig Frosty Silva ... stunts
Monty L. Simons ... utility stunts
Jamie W.R. Smith ... stunt performer
Tim J. Smith ... stunt performer
Eric Stratemeier ... stunts
Tracy E. Thomas ... stunt performer
Matt Thompson ... stunts
TJay Thompson ... stunts
Albert Valladares ... stunt double: Toby Kebbell / stunt performer
Eric VanArsdale ... stunts
Kevin Waterman ... stunt double: Gary Oldman
Chris Webb ... stunt double: Jason Clarke
Willie Weber ... utility stunts
Jessica Williams ... stunts
Aaron V. Williamson ... stunts
Timothy Wyant ... stunt player
Josh Yadon ... stunt double: Caesar
Michael Yahn ... stunts
Eli Zagoudakis ... stunt double: Kirk Acevedo / stunts
Erik Schultz ... utility stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Phillip Abeyta ... fixtures foreman (as Phil Abeyta)
Rhea Aldridge ... production assistant: 3D
Mark G. Alexander ... best boy electric: vancouver unit
Skylar Almas ... grip
Jay Anderson ... rigging electric
Jamie Anderson-Reid ... camera trainee / camera trainee: second unit, Vancouver
Will Arnot ... Steadicam operator / camera operator: "b" camera
Gerald Autin ... grip
Robert Baird ... first assistant: c camera
James Barela ... 3D rig technician, "b" camera, second unit
Patrick Barnes ... Technocrane Operator
Dacoda Bartles ... grip
Mark William Bassett ... additional electrician
Christa Beth Watkins ... assistant camera
Mike Bicknell ... electrician
Tim Bird ... additional rigging electric
Matthew R. Blute ... stereographer: second unit
John Bonnin ... libra head operator
Bryan Booth ... dimmer board operator
Geoffrey Bund ... 3D rig technician: "a" camera
Adam Bunz ... rigging grip
Chris Burket ... 3D engineer: "a" camera / 3D engineer; "a" camera
Robin Bursey ... second assistant camera: "a" camera
Rob Cantin ... lamp operator
Gary Capo ... director of photography: second unit
Scott Chase ... rigging grip
Dave Childers ... key grip: San Francisco
Gregory M. Childers ... grip: San Francisco
Andrew Clarke ... lighting technician: re-shoots
Jarrid Clinkinbeard ... rigging electrician
John Clisham ... witness camera operator
Steve Condiotti ... Chief Lighting Technician: San Francisco Unit / gaffer: san francisco unit
Michelle Cummins ... rigging grip
Jason Blaise Cunningham ... rigging gang boss
John Davi ... rigging electrician (as John J. Davi)
Sean Davis ... gaffer (vancouver unit)
Virgile Dean ... rigging grip
Andrew Degnan ... b camera first assistant
Darrin DeLoach ... 3D rig technician: "b" camera
Alan R. Disler ... first assistant camera / first assistant camera: "a" camera
Shawn Dufraine ... 3D engineer: "b" camera / 3D engineer; "b" camera
David Emmerichs ... virtual camera operator
John Emory ... grip
Colby Festner ... assistant camera
Matt Floyd ... best boy rigging grip
Stephen Fouasnon ... digital imaging technician: second unit
Dan Fraser ... lighting technician
Josh Fritts ... stereographer: second unit
Ian Gariepy ... rigging grip
Carter Lee Garrett ... rigging electrician
Tyler Garrett ... rigging grip
Christopher Glasgow ... "a" dolly grip / dolly grip: "a" camera, second unit
Ian Gledhill ... light board programmer: vancouver unit
Daniel C. Gold ... camera operator: "a" camera, second unit
Dylan Goss ... aerial director of photography: San Francisco
Ted Gregg ... second unit grip
Nicholas Groetsch ... video utility: second unit
Shane E. Gros ... grip
Duck Grossberg CSI ... digital imaging technician (as Duck Grossberg)
Henry Guzman ... rigging electrician
Mark Haas ... rigging tie down grip
Christian Hardy ... second unit: dolly grip
Thomas Harmon ... dimmer board operator: second unit
Adam Harrison ... rigging electric best boy
Anthony Hart ... camera production assistant
Corbin Heide ... camera production assistant
Tim Hennessy ... second assistant camera / second assistant camera: "b" camera
Clark Higgins ... video assist: San Francisco
John C. Hoffler Jr. ... second assistant camera
Kyle Hou ... grip
Richard A. Hunt ... grip: San Francisco
Joshua Huval ... video utility
Daniel Ippolito ... rigging grip
David James ... still photographer
Kyle James-Patrick ... 3D Camera Assistant
Kyle Jenkins ... video utility
Brook Johnson ... key rigging grip: San Francisco
Oren Jones ... rigging electrician
Topher Jones ... camera operator / underwater director of photography
Kyle Bono Kaplan ... camera production assistant: 2nd unit
Dustin Keller ... ultimate arm technician
Samuel Kemp ... fixtures
John Lacy ... best boy electric: San Francisco
Richard Landry ... electrician
Markus Lanxinger ... 3d engineer: second unit
Hai Le ... fiber optic technician
Justin LeBlanc ... lighting technician
Ronnie LeBlanc ... rigging electric
Chris Leidholdt ... rigging key grip
Joshua Lilly ... additional lighting technician
Luis Lopez DeVictoria ... NOLA Rigging Grip Best Boy
Scott Luttrell ... rigging grip / set grip: second unit
Jade Maggio ... grip
Anthony T. Marra II ... key grip: second unit
Nick Masters ... rf technician
Steve Mathis ... gaffer
Peter McCaffrey ... camera operator: "a" camera / steadicam operator
Robert 'Boomer' McCann ... best boy grip: San Francisco (as Robert McCann)
Mason McGuire ... rigging electric
David McKnight ... digital video assist: vancouver unit
Jeff Meagher ... Camera Production Assistant
Brad Mear ... rigging grip
Hugh Meikle ... generator operator (Vancouver unit)
Nathaniel Miller ... data management technician
Matthew Thomas Moles ... key rigging grip: 2nd unit
Chris Moone ... second assistant camera
Tyler Jinx Moore ... grip
Glenn E. Moran ... rigging gaffer
Joey Moran ... rigging electric gang boss
Jonathan Morrill ... lighting technician
Robert Morrison ... dolly grip: "b" camera
Tim Nagasawa ... digital imaging technician: "a" camera, second unit
Mike Nami Jr. ... rigging grip
Adrian Netto ... rigging grip
Joern Christian Novotny ... balloon light technician
Domenic Pacino ... rigging gang boss
Mike 'Chewie' Pappas ... electrician
Dylan Paul ... balloon light technician
Les Percy ... key grip
Rachel Perlis ... grip
Keith Peterman ... camera operator: "b" camera, second unit
Jonathan Plaeger ... Rigging grip
Brian Posslenzny ... electrician
Andrey Prikazchikov ... motion capture grip (second unit)
Jason Prowell ... lighting technician
Rell Putt ... rigging grip / rigging grips
Chad Rivetti ... first assistant camera
Alicia Robbins ... 3D rig technician: "a" camera, second unit
Scott Ronnow ... first assistant camera: "b" camera, second unit
Donald Roth ... rigging grip
Joel A. Ruiz ... rigging electric foreman
Salomon Saade ... fiber technician
Omar Sabeh ... lighting technician
Mike Sanchez ... digital imaging technician: Vancouver unit
Mike Satterfield ... local best boy
Christian Schauz ... lighting technician
Christopher A. Schenck ... c cam operator: second unit
James Selph ... grip
Bryce Shaw ... dolly grip
Sophie Shellenberger ... generator operator: San Francisco / lighting technician: san francisco
Frank R. Sims ... key grip mo-cap unit Los Angeles (as Frank Sims) / rigging grip forman: new orleans (as Frank Sims)
Erik Skramstad ... camera production assistant: second unit
Rob Skuse ... rigging grip
Byron Sparrow ... Mo-Cap Key Grip
Nathan Spencer ... rf technician
Scott Sprague ... best boy electric
Jacqueline Stahl ... loader on reshoots
Scott E. Steele ... 3D rig engineer: "b" camera, second unit
Brian Stegeman ... B-bamera DIT / digital imaging technician
Hannes Steixner ... grip
Patrick Stepien ... first assistant camera: B camera Vancouver
Baird Steptoe ... first assistant camera: "a" camera, second unit
Justin Steptoe ... second assistant camera: "a" camera second unit
Joshua Stern ... best boy electric: second unit
Devon Stinson ... technocrane technician
Jason Sutton ... hydrascope operator: second unit
Mike Tanassee ... digital imaging technician: Vancouver second unit
Chris Taranto ... rigging electrician
Chad Taylor ... fiber optic technician, second unit
Don Telles ... rigging grip foreperson
David Tenniswood ... 3D Camera Assistant
Jonathan Terpstra ... lighting technician
Jeff Therieau ... motion capture grip
Jason Tidsbury ... light balloon technician
Kevin Tiesiera ... lighting technician
Jarrod Tiffin ... rigging gaffer
Daniel Tkaczyk ... best boy electric: local
Omar Leo Torres ... additional rigging electric (as Omar Leopoldo Torres)
Aaron Toups ... rigging grip
John Trunk ... video assist
Jeffery J. Tufano ... additional camera operator
Jesse Valenzuela ... rigging electrician
Chad Vanko ... additional electric
Amanda Warning ... rigging electrician
Justin Watson ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Ryan Watson ... rigging grip
Chris Weigand ... carbon arc lighting technician
Travis Williams ... grip
David Winner ... best boy grip: second unit
Marc Wostak ... gaffer: second unit
Ann Wraith ... lighting technician
Justin Wright ... electrician
Aaron G. York ... libra head operator
Jayden York ... libra head operator
Robert Barcelona ... crane operator: San Francisco (uncredited)

Animation Department 

Nino Aniceto ... lead animator
Ronan Binding ... junior animator
Francesco Canonico ... animator / senior animator
Vincent Caudeville ... animator: Weta Digital
Julia Jooyeon Chung ... animator
Tom Del Campo ... senior animator
Cristina Falcon ... animator: Weta Digital
Ben Folkman ... previsualization animator: Weta Digital
Nick Fredin ... animator
Anneka Fris ... animator: Weta Digital
Elizabeth Gray ... animator: Weta Digital
Juani Guiraldes ... animator
Huy Ho ... animator (Weta Digital)
David Humphreys ... animator: Weta Digital
Simon Irvine ... animator
Mariya Kalachova ... animator: Weta Digital
Peter Kasim ... motion editor
Joseph Kim ... animator
Will Kistler ... animator
Jerry Kung ... animator: Weta Digital
Julian Legge ... animator
Adrian Lim ... animator: Weta Digital
Brad Lincoln ... animator: Weta Digital
Amy Lu ... animator: animator: weta digital
Christopher Marshall ... animator: Weta Digital
Aidan Martin ... animator
Christine Martineau ... motion editor
Andrew Park ... animator
Jose Ignacio Perez-Laorga ... previs animator
Savaliya Rahul ... key animator
Douglas Sayre ... senior previsualization animator
Ryan Sluman ... animator: Weta Digital
Mark Smith ... lead animator: Weta Digital
Jeff Struthers ... animator
Elwaleed Suliman ... animator
Maciej Sznabel ... motion editor: Weta Digital
Danny Gordon Taylor ... animator
Caroline Ting ... animator
Edwina Ting ... animator
Sebastian Trujillo ... animator
Roland Vallet ... senior animator: WETA Digital
William 'Rocky' Vanoost ... animator
Jeffrey James Varab ... Pre visualization Supervisor
Clare Williams ... animator
Clement Yip ... animator: Weta Digital
Javier Zumaeta ... pre-vis animator

Casting Department 

Robin Batherson ... background casting coordinator
Andrea Brown ... extras casting
Chris Bustard ... additional casting
Johnny Gidcomb ... adr voice casting
Jaime Harlan ... casting director: New Orleans
Nina Henninger ... extras casting: San Francisco
Sarah Kliban ... extras casting
Jason Landry ... extras casting assistant
Meagan Lewis ... casting: New Orleans
Shayna Markowitz ... casting assistant
Tannis Vallely ... casting associate
Nicholas Watts ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Maura 'Maude' Cusick ... costume assistant
Frank Avanzo ... set costumer
Allison Bauserman ... set costumer
Leslie Cairns ... sewer: short term
Megan Coates ... costume department shopper
Andrea Cooper ... costumer: San Francisco
Christian Cordella ... costume illustrator
Cathleen Edwards ... costumer: San Francisco
Dana Embree ... key background fitter
Heather Ferrell ... ager/dyer
Alison Fraser ... assistant costume designer
Patricia Gorman ... costumer: fitter
Heidi Hafer ... head cutter/fitter
Dana Kay Hart ... costume supervisor
Ashley Heathcock ... ager/dyer
Juliana Hoffpauir ... costumer
Heidi Howell ... set costumer
Jennifer Kamrath ... set costumer
Lindsay Kouri ... set costumer
Brittany Lathan ... costume assistant
Janice MacIsaac ... costume supervisor: Vancouver
Gayle Merendino ... costumer (as Gayle Anderson)
Dan Moore ... key costumer
Muto-Little ... costume maker
Chris Nausley ... costume assistant
Lauren Nicotera ... additional shopper / costume buyer
Alison Parker ... costume shopper
Ute Porath ... costume cutter
Ellie Schultz ... costume breakdown artist
Shelly Shaw ... key set costumer: Vancouver
Laura Faye Sirkin-Brown ... specialty costumer
Giselle Spence ... seamstress
Susan Strubel ... key set costumer / set costumer
Hans Georg Struhar ... costumer
Olivia Vestina Torres ... set costumer / shopper
Pamela Waggoner ... set costumer
Colin Wilkes ... costumer

Editorial Department 

Matt Blouin ... additional dailies operator: nextLAB
Paul Carlin ... digital intermediate editor
Burton Chatelain Jr. ... additional dailies operator: nextLAB / nextlab operator
Greg Curry ... colorist: dailies
Laurent Dupepe ... post engineer
Travis Flynn ... 3D convergence artist
Dustin Frost ... additional editor: Opening Sequence
Alex Gilbert ... assistant editor: EPK and BTS
Rob Grant ... second assistant editor
David B. Hall ... operations manager: FotoKem New Orleans
Shane Harris ... digital intermediate colorist
Anna Holley ... post-production assistant
Vince Hughes ... additional dailies operator: nextLAB
Katherine Kane ... project manager: FotoKem nextLAB
David Kashevaroff ... first assistant editor
Illya Laney ... additional colorist: dailies
Rudy Lopez ... digital intermediate editor
Michael T. Marlett ... editorial assistant
Timothy Llewellyn Moxey ... additional dailies operator: nextLAB
Jeffery L. Parks ... on-line and titles
Christian Prejza ... digital intermediate producer
Melissa Remenarich ... first assistant editor (as Melissa Remenarich-Aperlo)
Jon Rocke ... additional colorist: dailies
Tyler Ruocco ... first assistant editor: Vancouver
Matthew Simpson ... second assistant editor
Joseph Slomka ... color scientist: and vice president
Stefan Sonnenfeld ... digital intermediate colorist
John Tripp ... color assist
Christina E. Wasell ... project manager: FotoKem nextLAB (as Christina Wasell)
Emily Denker ... post-production assistant (uncredited)
Brian Gee ... nextlab operator (uncredited)
Ian Sullivan ... digital intermediate accountant (uncredited)

Location Management 

Joaquin Aragon ... location assistant
Cole Boughton ... trainee assistant location manager
Deejay Buras ... location assistant
Erin Burns ... assistant location manager
Al Caldwell ... location assistant
Sean J. Donnelly ... assistant location manager
Elijah Eastlund ... location assistant
Johnny Eastlund ... assistant location manager
Rene Fabre ... location assistant
W. Harry Fortuna ... location coordinator
Mark David Fox ... location coordinator
Charlie French ... locations
Catou Kearney ... location manager
Simon Lake ... key assistant location manager: San Francisco
Julian Marles ... location production assistant
Winston McNulty ... location assistant
Patrick Mizell ... location site coordinator
Bonny Northcott ... assistant location manager
Dana Olson ... key location production assistant
Norris Ortolano ... location site coordinator
Codie Scott ... locations
Gail Stempler ... location manager: San Francisco
Nick Thomas ... location scout
Jason Waggenspack ... location manager

Music Department 

Ryan Huntley Andrews ... trailer music
Paul Apelgren ... music editor
Josh Bedlion ... vocals
Connie Boylan ... assistant orchestra contractor
Eric Bradley ... musican: singer
Warren Brown ... assistant music editor
Jeff Bunnell ... musician: trumpet
Bill Cantos ... score vocalist
Vincent Cirilli ... pro tools operator
David Coker ... scoring assistant
Andrea Datzman ... music coordinator
Felix Erskine ... composer: trailer
Sam Estes ... sample instrument design
Mark Gasbarro ... piano
Nancy Gassner-Clayton ... musician: singer
Michael Giacchino ... music producer / orchestrator
Ayana Haviv ... singer: ensemble
Todd Honeycutt ... choir vocalist
Scott Hosfeld ... musician
Joel Iwataki ... music scoring mixer
Nicholas Jacobson-Larson ... additional score preparation
Jeff Kryka ... orchestrator
Mark LeVang ... Hammond B3 Organ
Tawnee Lynn Lillo ... french horn
Norman Ludwin ... musician (bass)
Baraka May ... choir singer
Aaron Meyer ... music preparation
Julie Minasian ... musician: Score Vocalist
Rebecca Morellato ... Music Production Executive
Bobbi Page ... choir contractor: Vocalist
Ann Marie Sheridan ... score vocalist
Tim Simonec ... conductor / orchestrator
Robin Stout ... trailer score by (as Superhuman)
Superhuman ... trailer score by
Karl Vincent ... musician
Suzanne Waters ... singer: choir
Liam Westbrook ... trailer score by (as Superhuman)
Greg Whipple ... musician: singer
Reggie Wilson ... music contractor
Patrick Houlihan ... music executive (uncredited)
Frank Macchia ... music preparation (uncredited)
A.J. Teshin ... singer: soundtrack (uncredited)

Transportation Department 

Virgil Bienemy ... driver
Danny Bress ... driver: Andy Serkis
Myron D. Bunch ... driver
Charley Bob Burnham ... transportation coordinator
Stephen Carr ... personal driver
Daniel Davis ... transportation captain
Ben Derrick ... driver: cast, Vancouver
Nick Diomis ... transportation captain (vancouver)
Rafal Dybowski ... driver
D'Arcy Faulkner ... driver
Bart Figueiredo ... transportation
Victor Formosa ... additional driver
Duke Foster ... transportation captain
Mark Hava ... assistant picture car coordinator
Mark Hoeppner ... unit driver
Cody Johnson ... driver
Gregory 'Stepper' Jones ... driver: honeywagon
Mary Jumpierre ... driver
Brian Kay ... transportation captain
Dannie Lenz ... local transportation captain: San Francisco
Ryan Moroz ... driver: cast
Shawn O'Hearn ... transportation
Jan Overson ... production driver
Nick W. Pastrano ... transportation
Poland Perkins ... transportation captain
Bea S. Rembeczky ... driver
Albert Samson ... transportation captain
Jeffrey G. Wicker ... picture cars
Steven Willhoite ... production van driver/generator operator
Christy Zeller ... transportation dispatcher

Other crew 

Charlotte Adams ... runner
Ehren Adams ... production assistant
Andre Aggi ... production assistant
Mike Aichholz ... assistant accountant
Ava Amundsen ... production assistant
Stephen Apostolina ... adr loop group (as Steve Apostolina)
Brooke Arata ... set production assistant
Michael Arnona ... stand-in for andy serkis
Philip E. Austin ... production assistant
Greg Baglia ... adr loop group
Maggie Baird ... adr loop group
Maggie Baron ... office production assistant
Roy Barrios ... second unit medic
Stephen Benabo ... 2nd asst. production coordinator
Melique Berger ... adr loop group
Sharon Bernius ... ASL interpreter
David Beron ... adr loop group
Lisa Berridge ... production assistant
Anna L. Blanchard ... cast assistant
Kristen Blaum ... additional set pa
Jody Blose ... script supervisor
Melanie A. Bonhomme ... additional set production assistant
Daniel Booko ... adr loop group
Mark Bosia ... set medic: San Francisco
Susan Boyajian ... voice actor
Patrick Brazile ... production assistant
Gregg Brilliant ... unit publicist
Ashley Muncaster Brown ... production assistant (as Ashley Muncaster)
Jennifer Brown ... set medic
Ray Brown ... office production assistant
Trisha Burton ... script supervisor: MOCAP Unit
Jesse Cabral ... production it
Lisa M. Calhoun ... production assistant
Richard Cansino ... adr loop group
Cecilia Carcamo ... set production assistant
Hélène Cardona ... adr loop group / adr voice actor / voice: News Reporter
Simon Carrigan ... 1st Assistant Coordinator
Tom Carson ... production coordinator: usa
Jason Chan ... production assistant
Frederick W. Chandler Jr. ... adr loop group
Virginia Child ... craft service assistant
June Christopher ... adr loop group
Alan Chu ... IT tech: San Francisco
Sam Chung ... production it
Andrea Claret ... assistant accountant
Robert Clotworthy ... adr loop group
Timothy Coggins ... assistant payroll accountant
Benton Collinsworth ... key set production assistant: 2nd Unit
Catherine Cospelich ... production assistant
Felicia Craggs ... assistant accountant
Rafi Crohn ... assistant to the director
Trang Dang ... assistant production coordinator
Christopher Darga ... adr loop group
Justin Edward Davis ... photo-double for Kodi Smit-McPhee / stand-in for Toby Kebbell
Vicki Davis ... adr loop group
Hilton Jamal Day ... set production assistant: 2nd Unit - VFX
Gabe de Kelaita ... set production assistant: San Francisco
Andrea Devaux ... script supervisor: San Francisco
Neil Dickson ... adr loop group
Kevin Dorman ... adr loop group
Gregory Earls ... post production coordinator
Zack Earl Edwards ... set production assistant: base camp
Richard Epcar ... adr loop group
Felix Erskine ... Composer trailer music
Edward Fair ... payroll clerk
Daniel Fisch ... production assistant
Jeff Fischer ... adr loop group (as Jeffrey Todd Fischer)
Anna Luz Fisher ... production assistant
Cliff Fleming ... aerial coordinator
Cory Fleming ... aerial ground coordinator
Dustin Fleming ... production assistant
Matthew Ford ... medic
Alison J. Forest ... production assistant: second unit
Patricia Foster ... production coordinator
Samuel Foster ... set production assistant
Rob Fournier ... armourer
Julianne Gabert ... voice over artist
Doug Gagnon ... additional set production assistant / second unit production assistant
Kryzz Gautier ... production staff
Tyler Gibbs ... craft service
Johnny Gidcomb ... adr loop group
Jean Gilpin ... adr loop group
Selena Ginger ... payroll: accountant
Michaela Girouard ... set caterer
Josephine L. Gordon ... craft service assistant
David Goryl ... adr loop group
Kasandra Greene ... assistant production coordinator/travel coordinator (as Kasandra Greene-Griebel)
Jordan Gurren ... production assistant
Andrew Gutu ... Key Set Production Assistant
Katey Ha ... office production assistant
Kerry Hansen ... horse wrangler / stunt performer
Danielle Hartnett ... adr loop group (as Danielle Hartnett Whittaker)
Michael Herron ... 3D Video Assist: Los Angeles unit
Andrew Heyl ... adr loop group
Robert Higginbotham ... set production assistant
Matthew P. Higgins ... additional set production assistant
Brian Hollars ... additional set pa
Brandon Hollyer ... key 2nd assistant accountant
Paula Holt ... Assistant Post Production Accountant
Baily Hopkins ... Photo Double for Kerri Russell
Megan Huguet ... second unit: production assistant
Hettie Lynne Hurtes ... adr loop group (as Hettie Lynn Hurtes)
Mark Ivanir ... adr loop group
Sebastian James ... stand-in (as James Rawlings)
Kaylee Johnson ... set production assistant
George J. Steiner Jr. ... set production assistant
Laina Kaffenberger ... assistant to Mr. Hammel
Gabriel Kerlegand ... qc tester
Chris Kibler ... construction accountant
Michele Maria Kitagawa ... craft service: San Francisco
Jessica Kivnik ... key set production assistant: MOCAP unit
Garry Knight ... photo double
Janet Lane ... payroll clerk
Lex Lang ... adr loop group
Stacy Lauricella ... accounting clerk
Peter Lavin ... adr loop group
John Lavis ... medic
Carl Lawson ... assistant production coordinator
Michele Lee ... first assistant accountant
Susan Leslie ... adr loop group
Hope Levy ... adr loop group
Dirk Q. Long ... head caterer
Sarah Long ... office production assistant
Andy Luce ... production assistant
Lauren Machado ... San Francisco Film Commission
James Macolino ... key set production assistant: second unit
John Malakoff ... director of production travel: ALTOUR travel
Verner Maldonado ... key set production assistant
Jakel Marshall ... stand-in
Cristen Martemucci ... director's assistant
Misty McClure ... additional set production assistant
Donnie McCormick ... production coordinator: prologue and titles / production coordinator: prologue/titles
Dan McCrory ... stand-in
Mimi N. McGreal ... travel coordinator
Peter McGrew ... additional production assistant
Luke McMeeken-Ruscoe ... production coordinator
Chrissy Metge ... production coordinator
Maddy Meyburgh ... production assistant
David Michie ... adr loop group
David Midgen ... titles producer
Cara Miller ... production assistant
Tracy L. Moody ... script supervisor second unit
Roderick Dryden Morrison ... production assistant
Jody Mullins ... photo double/stand-in: Gary Oldman
Taylor Newman ... set production assistant / set production assistant: second unit
M. Michelle Nishikawa ... production coordinator: additional photography-LA
Matt Nolan ... adr voice actor
Terry Notary ... movement choreographer
Biff O'Hara ... photo double: stand-in
James Michael Otero ... production assistant
Devika Parikh ... adr loop group
Marion Pejaire ... production assistant
Courtney Peldon ... adr loop group
Laura Pena ... assistant production coordinator: los angeles
Cody Peterson ... production assistant
Leah M. Peterson ... second assistant accountant
Chrystee Pharris ... additional voice / adr loop group
Victor A. Pineda ... payroll assistant
Juan Pope ... adr loop group
Kenneth Pratt ... production assistant
Liz Probst ... lead payroll accountant
Ben Pronsky ... adr voice actor
Brie Puneky ... office pa
Leslie Quan ... production secretary: San Francisco
Ryan Redmond ... production secretary
Virle S. Reid ... armorer: second unit
Angel Ribolla ... production assistant
Jarod Ridge ... assistant marine coordinator
Stephanie Riggio ... adr loop group
Emily LaRene Roberts ... production assistant
Alexandre Robichaud ... production assistant
Al Rodrigo ... adr loop group
Reba Rowe ... production assistant
Gabriel Enrique Salas ... software developer
Alexander Salazar ... production assistant (as Alex Salazar)
Brian Sampson ... photo double: Carver (uncredited)
Jessica Sanchez-Chamberlin ... additional production assistant: second unit (as Jessica Sanchez)
Rodney Saulsberry ... adr loop group
Phil Scalisi ... craft service
Ian Schimpf ... production assistant
Cristie Schoen ... head caterer
Andres Sepulveda ... armorer
Jenny Slaydon ... stand-in
Leonard Smiley ... chef
Andrea Smith ... global director of motion picture logistics, ALTOUR travel
Jamie W.R. Smith ... on set motion capture (as Jamie Smith)
Jason Grant Smith ... adr loop group
Julieann Snow ... production accountant
Adam Stephenson ... stand-in nick thurston
David Stickler ... set production assistant
Larie Stoley ... production assistant
Cindy Strecker ... stand-in
Valerie Strecker ... stand-in
Jason Sutton ... technician
Shane Sweet ... adr loop group
Chris Tambosso ... production assistant
Arthur Terzis ... research and development
Byron Thames ... adr loop group
Bethany Tibbo ... runner
Louisa Velis ... adr loop group
Kate Venables ... motion capture performer
Conner Verreaux ... production assistant
Popeye Vogelsang ... adr loop group (as Popeye V.)
Vanessa Waters ... adr loop group
Stephen Daniel Wayne ... additional set production assistant: second unit
Jonathan Wester ... production assistant
Konrad Damian Wieclawski ... production assistant
Douglas Wilcox II ... photo double
Olga Wilhelmine ... stand-in for judy greer
Lisa Wilhoit ... adr loop group
Alexander B. Williams ... craft service: second unit
Ryan Willison ... office production assistant
Scott Willman ... stereoscopic alignment / stereoscopic post supervisor
Lesley Wise ... legal & business affairs (ingenious media)
Matthew Wolf ... adr loop group
Sean Wolput ... production assistant
Tashia Wong ... production assistant
Laurie Wright ... assistant: Andy Serkis
Craig Young ... motion capture performer
Kenneth Yu ... production secretary
Lynnanne Zager ... adr loop group
Ruth Zalduondo ... adr loop group
Dave Zeller ... adr loop group
Tyler Atkinson ... digital distribution (uncredited)
Johnny Calloway ... additional set pa: new orleans (uncredited)
Christopher Garner ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Brandon Alexander ... grateful acknowledgment

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page