Edit
Assassin's Creed (2016) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Justin Kurzel ... (directed by)

Writing Credits  

Michael Lesslie ... (screenplay) and
Adam Cooper ... (screenplay) &
Bill Collage ... (screenplay)
 
Patrick Désilets ... (based on the video game series created by) (uncredited) &
Corey May ... (based on the video game series created by) (uncredited) &
Jade Raymond ... (based on the video game series created by) (uncredited)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
Ellen Kaye
...
Moussa (as Michael K. Williams)
...
McGowen (as Denis Menochet)
...
...
Sultan Muhammad XII
...
...
...
...
Benedicto
...
...
...
Samia
...
Lin
...
Julio Jordán ...
General Ramirez (as Julio Jordan)
...
Alex
Angus Brown ...
...
Prince Ahmed
...
Gilles
Thomas Camilleri ...
...
Jeff Mash ...
Prison Warden
...
Priest (Father Raymond)
...
Yuric Allison ...
Muhammad's Official
Joe Kennard ...
Abstergo Guard
Gertrude Thoma ...
Speaker
...
Father
...
Orderly
Rest of cast listed alphabetically:
...
...
Lara (uncredited)
Mohammed Ali ...
Infinity Patient (uncredited)
...
Abstergo Guard 1 (uncredited)
Sam Benoiton ...
Extra (uncredited)
...
Assasin 3 (uncredited)
Jade Clarke ...
Prisioner (uncredited)
...
Child Chorister (uncredited)
...
Passerby (uncredited)
...
Templar (uncredited)
...
Chorister (uncredited)
...
Executioner (uncredited)
...
Prison Guard (uncredited)
...
Guest (uncredited)
...
Paramedic (uncredited)
Ty Hurley ...
Freemason (uncredited)
...
Prison Guard (uncredited)
Matthew Leonhart ...
Templar (uncredited)
...
Abstergo Technician (uncredited)
Martyn Mayger ...
Templar (uncredited)
Stephen McDade ...
Templar (uncredited)
...
Templar Guard (uncredited)
Ross Moneypenny ...
Templar (uncredited)
...
Female Masons (uncredited)
...
Assassin #2 (uncredited)
...
Administration Officer (uncredited)
...
Lab Technician (uncredited)
Massimo Portelli ...
Spanish Crossbowman (uncredited)
...
Spanish Guard (uncredited)
Mike Ray ...
Templar Guest (uncredited)
Jonathan Ronin ...
Spanish Guard (uncredited)
Steve Saunders ...
Patient (uncredited)
Jasper Schellekens ...
Spanish Infantry (uncredited)
Rahji Shrinarine ...
Templar (uncredited)
...
Animus Patient (uncredited)
Clyde Vassallo ...
Spanish Infantry (uncredited)
Sean Vassallo ...
Spanish Archer (uncredited)
...
Merchant (uncredited)
Abi Whetton ...
Choir Member (uncredited)
...
Assassin 1 (uncredited)
Cerys Wrigley-Moss ...
Chorister (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Markus Barmettler ... executive producer
Jean-Julien Baronnet ... producer (produced by)
Christine Burgess-Quémard ... executive producer
Patrick Crowley ... producer (produced by)
Jean de Rivieres ... executive producer (as Jean de Rivières)
Michael Fassbender ... producer (produced by)
Gerard Guillemot ... producer (as Gérard Guillemot) (produced by)
Serge Hascoet ... executive producer (as Serge Hascoët)
Philip Lee ... executive producer
Frank Marshall ... producer (produced by)
Conor McCaughan ... producer (produced by)
Arnon Milchan ... producer (produced by)

Music by 

Jed Kurzel ... (music by)

Cinematography by 

Adam Arkapaw ... director of photography

Film Editing by 

Christopher Tellefsen ... (edited by)

Casting By 

Jina Jay

Production Design by 

Andy Nicholson

Art Direction by 

Oliver Carroll
David Doran
Marc Homes ... supervising art director
Tom Weaving
Matt Wynne

Set Decoration by 

Tina Jones

Costume Design by 

Timothy Everest
Sammy Sheldon ... (As Sammy Sheldon Differ)

Makeup Department 

Natalie Abizadeh ... junior makeup and hair
Oonagh Bagley ... makeup junior: crowd dailies
Chantal Busuttil ... makeup artist
Punam Chhatralia ... standby contact lens optician
Sally Rose Davidson ... hair and makeup artist
Natalie Depiano ... trainee makeup and hair
Emily Dodge ... trainee makeup/ hair crowd dailies
Kathryn Fa ... hair stylist / makeup artist
Ann Fenton ... crowd supervisor: additional photography
Richard Glass ... contact lens optician
Paul Gooch ... hair and makeup designer
Karen Schembri Grima ... makeup artist
Faith Johnston ... makeup & hair trainee: crowd dailies
Kristyan Mallett ... prosthetics
Veronica McAleer ... hair and makeup artist
Kirsty Mcqueen ... makeup artist
Daniele Nastasi ... hair stylist / makeup artist
Adam James Phillips ... crowd hairdresser
Paula Price ... hair and makeup artist
Debbi Salmon ... hair and makeup artist
Jemma Scott-Knox-Gore ... contact lens coordinator
Julia Vernon ... crowd supervisor

Production Management 

Winston Azzopardi ... line producer [malta]
Alison Banks ... production supervisor
Sally French ... unit production manager
Katie Reynolds ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Joseph Azzopardi ... third assistant director
Phil Booth ... first assistant director: Splinter Unit
Matt Brown ... crowd third assistant director: daily
Dom Channing-Williams ... floor second assistant director
Lucy Cover ... third assistant director: additional
Oscar Crane ... on-set pa Malta
William Dodds ... additional first assistant director / first assistant director: additional photography
Irene Díaz ... third assistant director: Spain Unit
Claire Frayn ... assistant director: additional floor runner
Clare Glass ... co-second assistant director
Jamie Graham ... assistant director
Laura Jackson ... third assistant director
Mark Johnstone ... assistant director: Crowd PA
James R. Kipping ... base pa
Nick Laurence ... crowd second assistant director Malta
Sandrine Loisy ... crowd 2nd assistant director
Matthew Maggi ... crowd third assistant director: daily
Samar Pollitt ... key second assistant director
Christian Proctor ... floor production assistant: additional photography
Tom Reynolds ... additional third assistant director
Jason Rickwood ... third assistant director: 2nd Unit
Tom Rye ... key second assistant director: additional photography
Jonathan Taylor ... 2nd Unit Director of Photography / second unit director
Richard Whelan ... first assistant director
Amy Whitworth ... base runner
Natalie Wright-Cella ... assistant director: ad pa

Art Department 

Kamen Anev ... concept artist
Philippa Ashcroft ... props painter
Eleanor Bailey ... set decoration coordinator
Clàudia Ballester ... second set dec buyer
Jon Banthorpe ... props
Sandra Banthorpe ... assistant set decorator
Bruce Barnes ... carpenter
Ray Barrett ... construction manager
Max Berman ... concept artist
Lee Biggs ... carpenter
Matt Boyton ... senior prop modeler
Toby Browne ... propman
Clive Busuttil ... head plasterer: malta
Jack Cairns ... propman
Lino Chetcuti ... signwriter
Jon Colson ... chargehand greensman
Karl Colson ... chargehand greensman
Max Connolly ... plasterer
Ellis Court ... art department assistant
Charlo Dalli ... art director set dec
Ruta Daubure ... graphics assistant: dailies, additional photography
Paul Dennis ... senior greensman
Jessie Dewick ... set dec runner
Emily Durtnall ... art department coordinator: additional photography
Jack Dyer ... construction buyer
Michael Eaton ... graphic designer
Mark Anthony Ellul ... Set Dec & Prop Buyer Malta
Kimberley Fahey ... assistant set decorator
Adam Alexander Hansford Faux ... art department coordinator: additional photography
Josue Clotaire Fleurimond ... conceptual illustrator
Philippe Gaulier ... concept artist
Larry Gooch ... supervising painter
Thomas Goodwin ... draughtsman
Andrea Hajdu ... props leather maker
Alí Halliday ... trainee armourer
Shane Harford ... chargehand prop dresser
Rohan Harris ... supervising props painter
Rosa Harton ... set decoration assistant
Aaron Harvey ... prop modeller
Darren Hayward ... supervising carpenter
Felicity Hickson ... assistant art director/co-ordinator
Roger Holden ... key greensman
Will Holden ... supervising lead charge hand greensman
Jon Horsham ... prop modeller
Mark Jones ... set dresser
Sevendalino Khay ... concept artist
Jody King ... hod Sculptor
Terry Lambert ... senior greensman
Elena Machado Hernández ... preproduction second set decoration buyer (as Elena Machado Hernandez)
Richard MacMillan ... props
Tamara Marini ... art director (malta)
Glenn Marsh ... senior prop modeler
Blake Maslin ... senior greensman
Brian Maslin ... head greensman
Alice Masson-Taylor ... location buyer
William McCann ... art department assistant
Duncan McNeil ... carpenter
Laura Miller ... junior draughtsman
Nick Milner ... assistant property master
Paul Mitchell ... charge hand dresser
Lorna Moon ... prop modeller
Sam Moulsdale ... graphic designer: additional photography
Ellie Murphy ... property department buyer
Craig Narramore ... supervising prop-maker
Sophie Neil ... draughtsman
Antony Nguyen ... arts department / concepts artist
Jonathan Norman ... Charge hand props / charge hand dresser
Russell Oxley ... scenic artist
Dominique Pace ... junior draftsperson
Matthew Pace ... leadman props
Alice Phelps ... assistant buyer
Theofano Pitsillidou ... model maker
Graeme Purdy ... property master
Marco Anton Restivo ... assistant art director
Claire Nia Richards ... assistant set decorator
Laurence Romera ... stand-by props
Alex Rutherford ... senior prop modeller
Tonja Schurmann ... assistant set decorator: additional photography
Codrina Spataru ... sculptor
Dorothy Sullivan ... production buyer
Alice Sutton ... junior draftsman for set dec
Sara Taddei ... art department assisstant
Kouji Tajima ... concept artist
Terry Taylor ... props
Julie Tierney ... assistant buyer
Andrew Tilhoo ... junior draughtsman
Luke Townshend ... stand-by props
Darren Tubby ... set decoration: art directors
Arnaud Valette ... concept artist
Kurt Van Der Basch ... storyboard artist
Daniel Vincze ... assistant graphic designer
Ketan Waikar ... assistant art director
Amanda Ward ... scenic artist
Georgia Warner ... set decorator art director
Ian Whiteford ... greensman
Darren Wisker ... stand-by props
Helen Yates ... set dec runner
Mark Yeo ... junior prop modeller
Ulrich Zeidler ... storyboard artist
Maria Pia Fanigliulo ... art department assistant: additional photography (uncredited)
Michael Gillespie ... assistant construction coordinator (uncredited)
Tony Vice ... plasterer (uncredited)

Sound Department 

Cabel Adkins ... adr engineer: Austin
Mark Appleby ... adr mixer
Alexander Buck ... assistant sound editor / sound effects recordist
John Casali ... production sound mixer
Christian Conrad ... sound effects editor
Greg Crawford ... adr mixer: Atlanta
Gary Dodkin ... production sound mixer: additional photography
Karolina Dziwinska ... sound post producer
Iain Eyre ... dialogue editor
Al Green ... sound mix technician
Alistair Hawkins ... sound effects editor
Benjamin Krbetschek ... sound effects editor
Frank Kruse ... supervising sound editor
Gilbert Lake ... re-recording mixer
Steve Little ... dialogue editor
Alan MacFeely ... 2nd assistant sound
Chris Murphy ... boom operator
Andrea Pasqualetti ... sound trainee
Kasper Pedersen ... sound mix technician
Carsten Richter ... foley artist
George Ridal ... Sound Trainee/Main Unit
Robbie Scott ... sound mix technician
James Shannon ... dolby sound consultant
Steve Single ... re-recording mixer / supervising dialogue and adr editor
Kuen-Il Song ... foley editor
John Soukup ... sound transfer recordist
Markus Stemler ... sound designer
Kathie Talbot ... sound designer trailer
Sacha Walker ... sound effects editor
Hanse Warns ... foley supervisor
Robert Weatherall ... sound mix technician

Special Effects by 

Lawrence Attard ... special effects technician
Wesley Barnard ... special effects floor supervisor
Massimiliano Bianchi ... special effects workshop supervisor malta
Herbert Blank ... lead senior pyro technician
Karl Brincat ... special effects plasterer
Kenneth Cassar ... special effects supervisor malta
Kevin Draycott ... workshop supervisor
Nick Finlayson ... senior special effects technician
Tom Forrest ... senior spx technician
Katherine Geaney ... special effects technician
Mark Grech ... special effects technician
Robert Grech ... special effects buyer/technician
Rob Heggie ... special effects floor supervisor
Adam Heinis ... special effects coordinator
Dot Kyle ... special effects coordinator
Jim Leng ... breakaway supervisor
Chris Manger ... special effects crew
Tiziano Martella ... special effects breakaway
Leslie Micallef ... special effects technician
Johann Mifsud ... special effects technician
Juan Ramón Molina ... special effects supervisor (spanish crew)
Stephen Onions ... senior special effects technician
Dave Poole ... senior special effects technician
Sven Pullicino ... special effects technician
Simon Quinn ... special effects senior pyro technician
Mark Roberts ... prep lead senior technician
Shaun Rutter ... senior special effects technician
John Schoonraad ... Lifecast
Giovanni Tricomi ... special effects breakaways
Cliff Wallace ... special effects makeup
Andy Williams ... special effects supervisor

Visual Effects by 

Ian Abbott ... technology: Double Negative
David Adams ... pipeline technical director
Hayley Adams ... matchmove artist: Cinesite
Pranay Agarwal ... 2D Supervisor: double negative
Carmine Agnone ... lead matchmove artist: One of Us
Alicia Aguilera ... digital compositor
Africa Aguirre Martín ... studio data management: double negative
Alexandre Aillet ... lead fx td: Cinesite
Evrim Akyilmaz ... fx td: Double Negative
Melody Alasset ... vfx coordinator: Cinesite
Daniel Alejo ... digital compositor: Double Negative
Neil Alford ... compositor
Ian Allard ... lighting supervisor
Ryan Allen ... stereo compositor: Stereo D
Juan Alonso ... digital compositor
Prem Amrit ... compositor
Edward Andrews ... digital compositor: Double Negative
Khan Arbaz ... matchmove artist
Normand Archambault ... cg artist: Raynault VFX
Adam Arnot ... compositor: Double Negative
Suzie Askham ... lead matchmove artist: Cinesite
Swapnil Attarde ... lighting technical director: double negative
Joyce Au ... visual effects coordinator: Vitality Visual Effects
David Aulds ... compositor
Peter Aversten ... lead texture artist: Cinesite
Nithin Babu ... digital compositor: Double Negative
Mathieu Bacchous ... stereo paint artist: Stereo D
Eric Bachtiar ... data operations
Jessica Bagby ... element qc
Darren Bailey ... operations assistant: Stereo D (as Darren Bailey Stichtenoth)
Alexandre Bain ... digital compositor
Lucas Baker ... stereoscopic compositor
Michael Jeff Baldemoro ... bg prep supervisor: Image Engine
Eliott Beaudon ... cg artist: Raynault VFX
Sebastien Beaulieu ... lighting td: Cinesite
Sara Bennett ... visual effects supervisor: Milk VFX
Stephen Bennett ... compositor: Double Negative
Uttham Bhalaykar ... roto prep
Davide Bigotto ... cg artist: One of Us
Daniel Blewett ... Visual Effects Production Assistant: additional photography
Joao Bogossian ... compositor
Alex Bonacci ... stereoscopic compositor
Amanda Bone ... visual effects artist
Gaëtan Borneuf ... matte painter (as Gaetan Borneuf)
Matthew Boston ... animator: Double Negative
Ouirich Bounthavy ... lighting technical director: Cinesite
Michael Bovberg ... digital compositor: Double Negative
Matt Boyer ... lead matchmove artist: Cinesite
Dhiraj Brahma ... prep supervisor: Double Negative
James Brennan-Craddock ... visual effects artist
Scott Brindley ... matchmove artist: Double Negative
Stephane Brisson ... paint and roto
Matthew Bristowe ... head of production: One Of Us
Jason M. Brown-Skovira ... Stereoscopic Artist
Allison Brownmoore ... digital effects
Anthony Brownmoore ... digital effects
Stuart Bruzek ... digital compositor
Izet Buco ... Senior Digital Compositor at Double Negative
Philip Cabana ... visual effects coordinator
Rachel Cadden ... visual effects coordinator: Double Negative
Ignacio Caicoya ... compositor: Double Negative
Jon Caldwell ... visual effects
Earle Stuart Callender ... Bidding Producer: One of Us
Louise Calloni ... additional vfx line producer: Cinesite
William Cameron ... generalist td: Double Negative
Jon Capleton ... visual effects artist
Amy Carpenter ... paint and roto: Cinesite
Helen Carr ... digital compositor: double negative
Adrián Castro Viejo ... tech support: double negative
Simona Ceci ... matte painter: Double Negative
Dmitrijs Cernagovs ... assistant technical director
Matthew Chan ... stereo compositor
Shyamsundar Chandrasekaran ... lead prep/roto artist: double negative
Holly Charge ... visual effects pull operator
Victor Chassaigne ... modeller: Cinesite
Simon Chassé ... roto/paint artist: Cinesite
Abhisek Chatterjee ... character td: double negative
Rajat Chawla ... stereo qc
Meagan Chechalk ... production assistant
Caleb Choo ... visual effects artist
Jimi Clark ... lead element artist
Erik Classen ... digital compositor
Eric Clement ... cg supervisor: Cinesite
Adam Coglan ... previs supervisor
Raonull Conover ... cfx / td: Cinesite
Laurent Cordier ... modeller: Cinesite
Will Correia ... animator: Double Negative
Francesco Cosatti ... lead compositor: Double Negative
Nestor Costa ... fx technical director at cinesite
Roel Coucke ... environment technical director: Double Negative
Gabriel Couture-Bojanowski ... paint and roto: Cinesite
Daniel Cowley ... digital compositor: In house
Jack Cowley-Ellis ... texture photographer
Tom Cowlishaw ... mid 3d generalist: Cinesite
Craig Crane ... lidar supervisor
David Crane ... stereoscopic compositor
Oliver Cubbage ... cg supervisor
Lucas Manuel Cuenca ... visual effects artist
Elliesse Cuniff ... production assistant
Grahame Curtis ... modeller: Cinesite
Christiant D'Alberto ... In-house Senior Compositor
Alistair Darby ... texture artist: Double Negative
Varuna Darensbourg ... lead stereoscopic compositor: Stereo D
Avijit Das ... creature td: double negative
Andy Davenport ... lidar technician: additional photography
Dexter Davey ... digital compositor
Samuel David ... matchmove artist: Cinesite
Jose María de La Puente ... line producer
Jake Dee-McKoy ... senior production coordinator: Stereo D
Theo Demiris ... digital effects artist
Gianluca Dentici ... digital compositor: double negative
Vincent Desgrippes ... digital compositor
Louis Desrochers ... fx td: Cinesite
Rustin Devendorf ... stereoscopic technical director: StereoD
Joshua Devenyi ... stereo compositor: stereo d
Lee Dexter ... matchmove artist: Cinesite
Santosh Kumar Dey ... Matchmove Lead: Double Negative
Souvik Dey ... visual effects artist
Mark Divekar ... visual effects coordinator
Andrew Dohan ... stereoscopic compositor
Tracie Donais ... digital compositor: Cinesite
Mario Donio ... digital compositor: Raynault VFX
George Douglas ... paint and roto: Cinesite
Maxime Ducharme ... matchmove artist
Frederic Dupere ... cg artist: Raynault VFX
Shrikant Dusane ... digital compositor
Dominic Edwards ... lead artist: lighting
Hannah Walker Edwards ... digital artist
Karen Elliott ... compositor
Thomas Enjalbert ... animator: Cinesite
Jenn Epstein ... senior digital compositor: Double Negative
Arkin Esref ... concept design
Lionel Estivill ... digital compositor
Josh Evans ... matte painter
Jeremy Ezekiel ... compositor: Cinesite
Paul Faeldo ... stereo compositor: Stereo D
Finella Fan ... visual effects artist
Maxime Ferland ... digital artist: cinesite
Bruno Fernandes ... compositor: Cinesite
Cranston Fernandes ... roto prep artist: Double Negative
Victor Manuel Fernandez ... lead stereoscopic compositor: Stereo D
George Ferris ... stereoscopic compositor: Stereo D
Rebecca Field ... vfx assistant
Tiku Fisher ... stereo coordinator: Legend3D
Les Foor ... lead element qc artist
David Forsbrey ... visual effects artist: double negative
Eric Fortin ... matchmove artist: Cinesite
Fiona Foster ... additional vfx producer: Cinesite
Josiane Fradette ... producer: Raynault VFX
Dave Freeman ... digital matte painter: Double Negative
Wesley Froud ... visual effects data wrangler
Travis Fruci ... element qc artist: Stereo D
Norihito Fukuda ... animator: double negative
Shizuka Fukuda ... digital compositor: double negative
Sarah Fuller ... lookdev artist
Amy Furey ... matchmove artist: Double Negative
Borja Fuste ... digital compositor
Stavros Fylladitis ... modeller/texture aritst: double negative
Kai Gadd ... digital compositor: Cinesite
Akash Gade ... match move artist
Mayur Gangasagar ... senior stereo compositor & element Compositing
Julio Tovar Garcia ... stereoscopic compositor: stereo d
Alvaro Gasco ... cg artist: double negative
Sarah Gatefield ... matchmove artist: Cinesite
Nikos Gatos ... lighting td: Cinesite
Jenny Gauci ... roto/prep artist: One of Us
Patricia Gaumond ... compositor: Cinesite
Mohamed Ghouse ... lead compositor: Double Negative
Justas Giedraitis ... generalist td
Matthew E. Gill ... Roto Dept Manager: Stereo D
Daniel Gilligan ... bodytrack artist: double negative
Stefan Gilligan ... visual effects
Andre Giordani ... matchmove artist: Cinesite
Vincent Glaize ... digital matte painter: Cinesite
Matthew Glen ... vfx editor
Michelle Goh ... digital compositor: Double Negative
Catarina Gonçalves ... assistant colourist: Double Negative / roto/prep artist: Double Negative
Chris Gooch ... 2d sequence supervisor: Double Negative
Dan Goodwin ... pipeline technical director
Pedram Goshtasbpour ... previs
Guillaume Goudreault ... lighting td: Cinesite
Megan Graham ... stereoscopic compositor
Luke Gray ... technical director
Emily Greeley ... digital compositor
Florian Grenier ... digital effects / roto/paint artist: Cinesite
Johnny Grilo ... generalist td at double negative
Michael Grobe ... visual effects supervisor: Prime Focus/Double Negative
Ivan Grozev ... digital compositor
Chloe Grysole ... vfx executive producer: Cinesite
Patrick Guevin ... vfx line producer: Cinesite
Venetia Hadley ... compositor: Cinesite
Shramana Haldar ... roto/paint artist: Cinesite
Tiffany Hall ... matchmove artist
Chris Hardman ... visual effects
Emile Hardy ... digital matte painter: Cinesite
Mark Harrison ... visual effects 3d lead
Tom Harrison ... matchmove artist: Cinesite
Alex Heffner ... visual effects artist
Ethan Helms ... stereo compositor
Heidi Hernandez ... stereoscopic compositor
Mike Hill ... roto supervisor: double negative
Hitesh Dhruv ... lighting td: Double Negative
Timothy Hoffman ... senior look development and lighting artist
Cássio Homa ... technical director: double negative
Ritchie Hoyle ... tracker/matchmover
Milena Hristova ... digital compositor
Marc Hutchings ... VFX Supervisor: Peerless
Aélis Héraud ... compositor: Cinesite
Sonia Alexia Ioannou ... matchmove artist: double negative
Christian Irles ... visual effects supervisor: Cinesite
Katie Isaksen ... lead painter/roto: Cinesite
Simon Jacques ... digital compositor: Raynault VFX
Runalaila Jalil ... visual effects production assistant
Jess Jansen ... stereoscopic artist
Gediminas Max Jauga ... digital compositor: Double Negative
Jack Jenkins ... roto artist: Double Negative
Zayn Jinah ... Stereoscopic Production Coordinator: Stereo D
Hannah Johnson ... visual effects coordinator: one of us
Suvi Jokiniemi ... animator: Double Negative
Romain Joly ... visual effects artist: Double Negative
Drew Jones ... visual effects executive producer: Peerless
Marc Joubert-Nederveen ... modeling technical director
Guillaume Julien ... environment td: double negative
YoonHa Jung ... visual effects artist
Robert Junggeburt ... digital matte painter: Double Negative
Niels Peter Kaagaard ... previs asset builder
Steven Kaelin ... stereoscopic compositor
Gregory Kalaitzis ... paint and roto: Cinesite
Abhyuday Karn ... digital compositor
Jeff Kasunic ... visual effects artist: Double Negative
Shraddha Kate ... visual effects
John Kay ... animator: double negative
Chris Keller ... 2d sequence supervisor
Ian Kelly ... digital artist
Daniel Kemeys ... digital compositor: cheap shot ltd
Andrew Kennedy ... stereoscopic technical assistant: Stereo D
Mirang Kim ... lighting td: Double negative
Andrew Kinnear ... compositor: Cinesite
Tom Kloucek ... animator
Dean Koonjul ... lead compositor: Double Negative
Hemanth Reddy Kovvuri ... stereoscopic compositor
Remko Kram ... digital compositor: Double Negative
Benjamin Krebs ... digital compositor: Double Negative
Mike Krueger ... visual effects technical director: Double Negative
Vikram Kulkarni ... digital compositor: Double Negative
Manish Magesh Kumar ... Element QC Artist: Stereo-D
Pavan Kumar ... digital compositor
Praveen Kumar ... matchmove/rotomation artist
Balendu Kurup ... visual effects coordinator: double negative
Anaïs Lacoste ... compositor: Cinesite
Yann Laliberte ... compositor: Cinesite
Jaymie Lam ... compositor: Double Negative
Jacopo Landi ... digital compositor: One Of Us
Philippe Langlois ... lead digital matte painter: Cinesite
Etienne Laroche ... cg artist: Raynault VFX
Nil Lasquety ... digital compositor
Peter Lasrado ... visual effects
Adam Lawrence ... visual effects coordinator
Christophe Le Derout ... cfx / td: Cinesite
Matthew Leach ... r&d
Tracey Leadbetter ... visual effects producer: Double Negative
Christopher Learmonth ... vfx editor: Cinesite
Baptiste Lebouc ... visual effects lead
Benoit Lecailtel ... visual effects artist: double negative
Benoit Legros ... lead compositor: Cinesite
Erik Lehmann ... senior modeller: Image Engine
Andrew Leighton ... data operator & modeller: Cinesite
Jean-François Leroux ... digital compositor: double negative
Nicolas Leroy ... lighting td: Cinesite
Elizabeth Leslie ... vfx editor
Luke Letkey ... 2d sequence supervisor
Seth Lickiss ... stereoscopic compositor
Tord Liljedahl Tønnesen ... assistant colourist
Ivan Lima ... compositor: Double Negative
Kew Lin ... roto artist: Double Negative
Cedric Ling ... matchmove lead: double negative singapore
Michael Lorenzo ... modeller: Cinesite
Leah Low ... lighting td: double negative
Will Lucas ... Tech Support Lead
Jordan Lucchino ... stereoscopic compsitor
Kevin Luttman ... stereo compositor: Stereo D
Josh Lynch ... matchmove artist: Cinesite
Alex James Macieira ... bodytrack artist: double negative
Garry Maddison ... colourist: Double Negative
Francesco Antonio Maggi ... digital compositor: Double Negative
Gokul Mahajan ... Sr Finaling Supervisor
Khoi Mai ... stereoscopic compositor: Stereo D
Julien Maisonneuve ... vfx producer: Cinesite
Carson Majors ... rotoscope artist
Yael Majors ... lead stereoscopic compositor
Vincent Febriyanto Mak ... stereo compositor: Stereo D
Alexander Maldoff ... visual effects coordinator
Ashish Malhotra ... senior compositor
Jean-Philippe Marchand ... matte painting td
Amelie Marcoux ... vfx coordinator: Cinesite
Jessie Martel ... texture artist: Cinesite
Catrine B. Martin ... rigging: Cinesite
Edward Martin ... visual effects artist
Rémi Martin ... compositor: Cinesite
Michael Hall Mauritzen ... animator: Double Negative
Dara McGarry ... production support
Owen McGonigle ... visual effects artist
Michelle McKeating ... roto/prep
Liam Meakins ... stereoscopic compositor
Himanshu Meena ... senior matchmove artist: double negative
Tobias Meier ... environment artist: cinesite
Javier Meroño ... visual effects
Andre Metello ... character rigger: double negative
Danielle Millington-Peck ... vfx editor
Sean Mills ... lead modeller: Cinesite
John Moffett ... compositor: Cinesite
Jeanette Monero ... compositor: Double Negative
Alberto Montañés ... digital compositor: double negative
Antonio Montes ... double negative
Chris Montesano ... pipeline supervisor
Jeremy Mooney-Somers ... effects technical director: Double Negative
Victor Morejon ... digital compositor
Stéphanie Morin ... cg artist: Raynault VFX
Claire Morris ... element qc artist: stereo d
Dafydd Morris ... previsulization artist
Darren A. Mosher ... visual effects
Richard Moss ... senior lighting td
Mary Mullan ... paint & prep artist: One Of Us
Atyeb Muneer ... digital compositor
Chris Munns ... assistant colourist: Double Negative
Muruganantham ... matchmove artist: Double Negative
Scott Musselman ... stereoscopic compositor
Jayaraj Muthukumar ... matchmove and rotoanim artist
Javier Muñoz ... digital compositor: double negative
Jason G. Myers ... data operations manager: cinesite
Sven Müller ... generalist technical director: Double Negative
Dan Neal ... cg supervisor: double negative
Daniel Neves ... visual effects artist
Pete C. Newbauer ... visual effects artist
Helen Newby ... additional vfx supervisor: Cinesite
Simon Nguyen ... intern: cinesite
Leila Nicotera ... visual effects producer: One of Us
Gustaf Nilsson ... compositor: Cinesite
Clare Norman ... head of production: Milk Visual Effects
Joe Nowacki ... digital effects
Sabrina Nunes ... lighting td: Cinesite
Rob O'Dea ... matchmove
John O'Lone ... digital compositor
Matthew O'Sullivan ... technology project manager
Shuhei Ogawa ... compositor
Paula Olszowska ... compositor: Cinesite
Jonathan Opgenhaffen ... concept artist: senior matte painter
Andrea Umberto Origlia ... animation artist / rigging td
Alban Orlhiac ... senior matte painter: double negative
Michelangelo Neri Orliani ... compositor: Cinesite
Raphael Oseguera ... lead roto/prep artist
Kamila Ostra ... visual effects producer: Dazzle Pictures
Christophe Pacaud ... digital compositor: Double Negative
Christopher Page ... animator: Cinesite
Graham Page ... visual effects supervisor: Double Negative
George Palcut ... digital compositor: double negative
Scott Palleiko ... senior lighting technical director: Double Negative
Richard Pang ... Generalist TD: Double Negative
Steve Pang ... visual effects editor
Jean-Francois Paquet ... texture artist: Cinesite
Rachelle Paquin ... compositor: Double Negative
Christian Paradis ... lookdev & lighting td: cinesite
Clara Parati ... digital matte painter / dmp/environment artist
Dominic Parker ... visual effects supervisor: One of Us
Josh Parks ... digital compositor: Double Negative
Ellis Parry ... matchmove artist: Double Negative
Stuart Partridge ... senior compositor
Dana Passarella ... stereoscopic compsitor
Disha Pathak ... digital compositor
Uppu Pavanrajesh ... digital artist
Miriam Pavese ... compositor: Double Negative
Jessica Pearce ... production coordinator: Stereo D
Soren Bendt Aaboe Pedersen ... pre-vis artist
Benoit Pelchat ... digital matte painter: Cinesite
Lucía Peralta ... digital matte painter
Enrico Perei ... senior compositing artist
Marko Perendija ... digital compositor
Samuel Perkins ... visual effects editor: Double Negative
Billy Perry ... digital artist
Joep Peters ... texturing artist: Double Negative
Thomas Phillips-Howard ... technical animator
Phets Phonasa ... sr depth artist
Brittany Piacente ... visual effects artist
Quentin Pianta ... visual effects artist
Jacek Pilarski ... digital matte painter: Double Negative
Jordan Pitchon ... animator
Dominik Platen ... compositor: One of Us
Vincent Poitras ... compositing supervisor: Raynault VFX
Suyog Pore ... digital compositor
Sebastien Potet ... lead rigger: Cinesite
Tim Potter ... Head of Modelling: Cinesite London
Carlota Primo ... lighting technical director
Derek N. Prusak ... post production manager: Deluxe 3D/Stereo D
Jakub Pruszkowski ... digital compositor: Double Negative
Giorgia Pulvirenti ... compositor: Double Negative
Yu Qin ... roto & paint artist
Michael Queen ... digital compositor: Double Negative
Carlos Quijada ... visual effects artist
Marko Radinkovic ... senior digital compositor: Double Negative
Roberto Raio ... animator: double negative
Luke Rawcliffe ... visual effects artist
Kisholay Ray ... production coordinator: Deluxe StereoD
Mathieu Raynault ... supervisor: Raynault VFX
Aamir Raza ... stereoscopic compositor
Julien Record ... digital compositor
Jun Ren ... layout artist: Cinesite
Laurent Reynaud ... digital compositor
Benjamin Ribière ... compositing supervisor: Cinesite
Francesco Ricciardelli ... visual effects artist
Viktor Rietveld ... fx supervisor: double negative
Jean-Pierre Riverin ... cg artist: Raynault VFX
Wesley Roblett ... lighting td: double negative
Antonio Rodríguez Díaz ... digital compositor: double negative
Ryan D. Romero ... digital artist (IMAX version)
Martin Rossi ... animator: Double Negative
Dale Rostron ... environments td: Double Negative
Marc A. Rousseau ... vfx executive producer: Cinesite
Jean-Paul Rovela ... senior lighting technical director
Guillem Rovira ... Digital Matte Painter
Sandeep Roy ... Roto Anim Artist: Double Negative
Jagdeep Saggu ... compositor: Cinesite
Tom Sakai ... visual effects artist
Etienne Salançon ... compositor: Cinesite
Celestin Salomon ... lead texture artist: Cinesite
Marine Samyn ... compositor: Cinesite
Kevin Sanders ... stereoscopic compositor: Stereo D
Hannes Sap ... roto prep artist: Double Negative
Ian Sargent ... screen graphics designer
Benjamin Scabell ... digital compositor: double negative
Cale Schmidt ... stereoscopic compositor
Arvid Schneider ... lead lighting artist: Cinesite
Brett Schroeder ... lead animator: cinesite
Carl Schröter ... digital compositor: double negative
Andrew E. Scrase ... generalist technical director: Double Negative
Amanda Seah ... matchmove artist: Double Negative
Eric Senecal ... fx technical director at cinesite
Igor Senkin ... stereoscopic compositor: Stereo D
Balasubramaniam Senthil Kumar ... bodytracker/matchmove artist: double negative
Vanessa Seow ... visual effects coordinator: Double Negative
Khizar Shabir ... stereo compositor: Stereo D
Gary Shelley ... digital compositor
Ben Shepherd ... senior visual effects artist: Double Negative
Sohail Shimi ... stereoscopic compositor: Stereo D
Aleksei Sidorenko ... digital compositor: Double Negative
Christian Simon ... lead compositor: Cinesite
Marc-Olivier Simoneau ... compositor: Cinesite
Maxime Sirven ... visual effects editor
Joao Sita ... visual effects supervisor: Image Engine
Sivaprayag ... visual effects editor: double negative
Maciej Skoluba ... compositor
Matina Skouteri ... vfx coordinator: Cinesite
Irene Smirnova ... texture artist: Cinesite
Abbie Smith ... matchmove supervisor
Corey Smith ... element qc
Jessica Clare Smith ... digital compositor
Stephen J. Smith ... roto/prep lead: one of us
Richard Sowerby ... lead painter/roto: Cinesite
Bernardo Andrea Spadafora ... lighting td: double negative
David Spotts ... element qc artist
Luke Stabile ... senior production coordinator: Stereo D
Jim Steel ... senior digital compositor: Double Negative
Joseph Angelo Steel ... visual effects: Timeslice Films
Mark Stepanek ... lead lighting artist: Cinesite
Paul Venn Stirling ... digital compositor: Double Negative
Sudhirvarma ... stereo compositor: StereoD
Iryna Sumanova ... roto/paint artist: Image Engine
Troy Summersett ... stereoscopic compositor: Stereo D
András Szõcs ... digital compositor: double negative
Brian Taber ... stereographer
Mehdi Tadlaoui ... matchmove artist: Cinesite
Daniele Tagliaferri ... senior lighting TD: Double Negative
Chiara Talarico ... digital compositor
Jerrod Tan ... roto/paint artist
Dipak Tarpara ... stereoscopic compositor
George Tatchell ... matchmove artist: Cinesite
Ryan Tatum ... paint and roto: One of Us
Chris Tay ... prep artist: Double Negative
Mark Taylor ... texture artist: Double Negative
Benoit Terminet Schuppon ... animator: Double Negative
Alexandros Theodosiou ... visual effects compositor: Atomic Arts
Sylvain Theroux ... cg supervisor: Raynault VFX
Olivier Thibaut ... research and development: Double Negative
Joseph Thomas M. ... matchmove artist: Double Negative
Mat Thompson ... visual effects coordinator: double negative
Zelda Tinska ... visual effects line producer: Double Negative
Narayana Murthy Tirunagari ... prep artist
Steve Tizzard ... digital compositor
Maria Todorov-Topouzov ... stereoscopic compositor
Ruggero Tomasino ... digital compositor
Victor Tomi ... digital compositor: One of Us
Sam Paul Toms ... visual effects editor: One of Us
Georges Tornero ... compositor: Cinesite
Samantha Tracey ... visual effects production manager: Double Negative
Valentin Trasnea ... compositor: Cinesite
Sanju Travis ... compositor: Cinesite
Chris Treichel ... stereo line producer: North America, Stereo D
Ellis Trespalacios ... stereo visual effects coordinator
Dominik Trottier ... roto/prep artist: Double Negative
Adam Trowse ... digital compositor
Taylor Tulip-Close ... lead data wrangler
Sarah Tulloch ... visual effects producer
Abdul Ahad Tunio ... stereo compositor: Stereo D
Chris Ung ... lead effects artist: Double Negative
Priyanshu Uniyal ... lighting technical director: double negative
Johan van Huyssteen ... compositor: Double Negative
Courtney Vanderslice ... vfx executive producer: Cinesite
Adam Vanner ... creature technical director
Lies Veldeman ... digital compositor: double negative
Marjolein Verheij ... roto/prep artist: One of Us
Wesley Vet ... matchmove artist
Charles-Henri Vidaud ... matte painter: Double Negativ
Ezequiel Villanueva ... digital compositor: Double Negative
Vinayagam ... matchmove: double negative
Sachin Vishwas ... digital compositor: double negative
Lea Vuillemin ... paint and roto: Cinesite
Adam Walker ... visual effects artist
Tara Walker ... visual effects artist
Gongjin Wang ... digital matte painter: cinesite
Sanford Warwick ... stereoscopic compositor/paint artist: stereo d
Alex Watkins ... paint and roto: Cinesite
David Watson ... lighting td: Cinesite
Ollie Weigall ... lead compositor: Cinesite
Tyler Weiss ... visual effects producer
Huw Whiddon ... prep lead: double negative
Stu Whitten ... motion capture specialist
Christopher Whittle ... visual effects artist: Double Negative
Owen E. Williams ... visual effects supervisor
Tom Wolstenholme ... visual effects artist
Shawn Paul Wolvin ... modeller: Cinesite
Sauyan Wong ... data i/o manger / data manager
Loeng Wong-Savun ... visual effects supervisor: Vitality Visual Effects
Anthony Wonsoff ... digital matte painter: milk-vfx
Adam Woodfield ... paint and roto: Cinesite
Ged Wright ... visual effects supervisor
Roland Yepez ... lead animator: Double Negative
Radost Yonkova ... senior compositor: Double Negative
Natalie Young ... matchmove artist: Double Negative
Volkan Yurdakul ... compositor: Cinesite
Farhad Yusufi ... lead generalist td: double negative
Fabio Zangla ... cg sequence supervisor
Michael Zannetou ... research and development: Double Negative
David Zaretti ... digital compositor: double negative
Patrick Zentis ... digital matte painter: Cinesite
Simone Zuccarini ... roto/prep artist
Tim Barter ... digital compositor (uncredited)
Togusa Chan ... roto artist: double negative (uncredited)
Florian Chauvet ... vfx coordinator: Cinesite (uncredited)
Laura Dochtermann ... visual effects coordinator: Image Engine (uncredited)
Cederic Estevao ... roto/paint artist: Cinesite (uncredited)
Shira Malamud ... roto: paint (uncredited)
Nathan Mateer ... visual effects (uncredited)
Tananuch Phosri ... bg prep artist (uncredited)
Richard Widgery ... virtual production supervisor: motion control (uncredited)
Andrew Zeller ... compositor (uncredited)

Stunts 

Sina Ali ... stunt performer
Faycal Attougui ... stunt performer
Adam Basil ... stunt performer
Ashley Beck ... Stunt Double: Michael Fassbender
Rachelle Beinart ... stunt double: Octavia Selena Alexandru
Adam Brashaw ... stunt double: michael fassbender
Chloé Bruce ... Stunt Double: Ariane Labed & Michelle Lin
Dacio Caballero ... stunt performer
Tony Christian ... stunt rigger
Jonathan Cohen ... stunt performer
Ben Cooke ... stunt coordinator
Lucy Cork ... stunt double: Ariane Labed
Matt Crook ... stunt performer
Federico Cueva ... stunt rigger
Jason Curle ... stunt performer
Rob de Groot ... stunt performer
Will Dent ... stunt rider
Dimiter Doichinov ... stunt performer
Clint Elvy ... stunt performer
Tomas Ereminas ... fight co-ordinator: stunt double Ohejda / fight double: Ojeda
Suzie Frize-Williams ... stunt department coordinator
Eduardo Gago Muñoz ... stunt double: Michael Fassbender
Genadiy Ganchev ... stunt performer
Oliver Gough ... stunt performer
David R. Grant ... Stunt double - Micheal fassbender
Bobby Holland Hanton ... stunt performer
James Harris ... stunt performer
Al Holland ... stunt performer
Jiri Horky ... stunts
Dian Hristov ... stunt performer
Radoslav Ignatov ... stunt performer
Othman Ilyassa ... stunt performer
Erol Ismail ... stunt performer
Jonny James ... motion capture performer
Danko Jordanov ... stunts
Leonid Kotik ... stunt performer
Bogdan Kumshatsky ... stunt performer
Mike Lambert ... assistant stunt coordinator
Paul Lowe ... stunt double: Prince ahmed
Georgi Manchev ... stunt performer
Boris Martinez ... stunt performer
Stilyan Mavrov ... stunt performer
Nick McKinless ... stunt performer
Lee Moulton-Davies ... stunt performer
Cali Nelle ... stunt double: Michael Kenneth Williams
Chris Newton ... key stunt rigger: additional photography / stunt rigger
Jan Petrina ... Stunt Rigglet
Rashid Phoenix ... stunt performer
Tilly Powell ... stunt performer
Adam Prickett ... stunt double
Andrej Riabokon ... stunt performer
Jaan Roose ... Slackline Stunt Double: Ariane Labed and & Michael Fassbender
Louis Samms ... stunt performer (as Lou Wong)
Matthew Sampson ... horse department supervisor
Hayley Saywell ... stunt department supervisor / utility stunts
Luke Scott ... stunt performer
Fenix Searle ... stunt performer / stunt rigger
Stefan Shopov ... stunt performer
Vencislav Stojanov ... stunts
Marek Svitek ... stunts
Mens-Sana Tamakloe ... utility stunts
Ty Trand ... stunt rigger
Tauri Vahesaar ... stunt double
Damien Walters ... stunt double: Michael fassbender aguilar
Peter White ... horse master
Christopher Whitlow ... stunt performer
Alistair Whitton ... stunt performer
Simon Whyman ... stunt rigger: Additional Photography
Leo Woodruff ... stunt performer
Ben Wright ... stunt double: Callum Turner / stunt double: Ojeda
Ramon Álvarez ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Steven Aitchison ... camera trainee: dailies
Timo Andert ... digital imagining technician: 2nd Unit Malta
Ben Appleton ... Digital imaging Supervisor
Peter Ayriss ... drone pilot
Marvin Baldacchino ... electrician: Malta
Alex Basham ... Practical Electrician
Jason Berman ... phantom camera technician
Joshua Bosley ... camera trainee: dailies
John Bowman ... video assist coordinator
Jeremy Braben ... aerial director of photography
Kerry Brown ... still photographer
Jamie Bruce ... electrician
Julian Bucknall ... first assistant camera: "a" camera, main unit, Malta
Terence Bulley ... aerial director of photography
Walter Burkhardt ... specialty rigger
Steven Casali ... video operator:additional photography
Francesca Catalano ... camera trainee: Malta
Matthew Clyne ... grip trainee
Adam Coles ... c camera 1st ac: main unit - Malta
Alex Coverley ... b camera dolly grip
Simon Cullen ... Electrical rigger
Mardon de Carvalho ... digital imaging technician: splinter unit
Mark Dempsey ... dit trainee: dailies
Massimiliano Dessena ... key rigging grip
Galo Dominguez ... Lighting console operator: Splinter unit
Autumn Durald ... splinter unit: director of photography
Laurence Edwards ... head technician
Tobias Eedy ... first assistant camera: b camera
Jason Ewart ... "c" camera / steadicam operator: UK
Jon Fenech ... d.i.t assistant / data wrangler: additional photography
Wezley Joao Ferreira ... video assistant:dailies/pick ups
Simon Finney ... c camera operator: Malta
Massimiliano Finzi ... d.i.t assistant: dailies
Kevin Fitzpatrick ... Head Practical Electrician
George Anthony Fox ... camera trainee: main unit
Paolo Frasson ... b dolly grip: additional
Matthew Hall ... practical electrian
Steven Hall ... Additional photography
Will Handley ... eclipse technician
Joe Hissey ... electrician
Tommy Holman ... second assistant camera "b" camera: main unit
Angus Hudson ... additional director of photography: additional photography, dailies
Larry Hurt ... crane technician / flighthead technician
Nikos Kalimerakis ... gaffer: action unit
Nick Kenealy ... video assist operator: splinter unit
Steve Kitchen ... best boy
Gary Lambert ... standby rigger
Becky Lee ... aerial camera assistant / second assistant camera: second unit, daily
Daniel Lillie ... central loader: main unit
Chaz Lyon ... First Assistant Camera: Malta
Steve Macher ... Chargehand Electrical Rigger
Danny McGee ... practical electrician
Adam McGrady ... video assistant
Tommaso Mele ... key grip
Andrea Michelon ... dit trainee
Simon Muir ... a camera: dolly grip
Andy Munday ... lighting programmer
Dean Murray ... second assistant camera: c camera Malta
Matthew Muscat-Drago ... second assistant camera
Alexandra Médeville ... camera trainee: VFX unit dailies
Manuel Nevosad ... Key Grip Rigging Stable Eye Cam
John Preca Trapani ... second unit: second assistant camera
Michele Abramo Puricelli ... libra technician: dailies
Jack Sands ... central loader: main unit, Malta / second assistant camera: "c" camera, Main unit, UK
Todd Semmes ... spydercam specialty rigger
Paul Sharp ... best boy
James Shovlar ... digital imaging technician: aerial unit spain
Paul Snell ... second assistant camera: A Camera
Kat Spencer ... second assistant camera: malta unit
Gary Spratling ... camera operator: second unit
Joe Steel ... digital imaging technician: dailies
Fraser Taggart ... consultant dop
Olly Tellett ... first assistant camera: A Camera
Srdjan Tintor Sergio ... grip: Malta, dailies
Steven Toft ... Video Operator 2nd Unit
Mike Valentine ... underwater camera
Harry Walker ... rigger
Dan Walters ... desk operator
Gavin Walters ... rigging gaffer
Lee Walters ... gaffer
Marc Wolff ... pilot: camera helicopter
Clayton Young ... scorpio arm operator
Roger Zammit ... grip

Animation Department 

Steve James Brown ... animator
Scott Fritts ... animator
Gábor Kiss ... animator: Double Negative
Olivier Ladeuix ... animator: Double Negative
Stafford Lawrence ... animation supervisor
Sherin Mahboob ... animator
Benoit Moranne ... animator
Andrea Umberto Origlia ... character animator
A. Martín Puentes ... animator
David Vandenbroecke ... animator

Casting Department 

Vanessa Baker ... adr voice casting
Olivia Brittain ... casting assistant
Brenda Camilleri ... casting coordinator
Claudio Carta ... casting coordinator assissant
Andrés Cuenca ... casting assistant: Spain
Stephanie Mejlaq ... extras casting assistant
Faisal Sadegh ... extras casting assistant
Edward Said ... casting associate
Tonucha Vidal ... casting: spain
Louise Collins ... open call casting assistant (uncredited)
Bex Reynolds ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Michael Agosta ... costume assistant
Jolyon Auri ... junior dyer: costume breakdown
Sarah Brest ... key crowd costumer
Simon Brindle ... costume supplier key armour
Raffaella Buck ... costume breakdown artist
Sophie Canale ... costume buyer
Michele Carragher ... principal cast embroiderer
Sylvaine Champeau ... costume maker
Kasia Chojnowska ... costume cutter
Michelle Chong ... costume props maker
Jake Collier ... leather armour maker
Geneva Corlett ... set costumer
Ivo Coveney ... Costume Prop Supervisor
Sándor Daróczi ... breakdown extras malta / costume assistant (as Sandor Daroczi)
Annabel Davies ... trainee costume maker
Richard Davies ... assistant costume designer
Jan Dieckmann ... key breakdown artist
Raphael Dilhan ... costume breakdown artist
Chris Duffelen ... costume breakdown
Carmen Fenech ... costume assistant
Samuela Galea ... costume assistant
Sarina Poppy Gallagher ... costume maker
Vicky Garside ... jewellery
Leanne Geddes ... costume breakdown daily: re-shoots
Christian Goddard ... set costumer
Philip Goldsworthy ... key stunt costumer
Robin Jiro Hall ... costume coordinator
Mariette Hendriks ... costume maker
Tom Hornsby ... assistant costume supervisor
Eileen Suzanne Zita Kelly ... leather maker
Sam Keyte ... costume maker
Stephen Kill ... head leather worker
Poli Kyriacou ... assistant costume designer
Emily Lancaster ... assistant costume buyer
Jessica Lawless ... costume assistant
Susan MacKenzie ... principal costume maker
Sharon McCormack ... head tailor
Rebecca McLeod ... costume breakdown artist
Vikki Medhurst ... costume maker
Nadia Merabti ... crowd costume standby
Claire Mitchell ... principal costumer
Julie Nethercoat ... senior costume maker
Alessio O'Driscoll ... junior costume maker
Ellie Oldfield ... costume breakdown artist: daily
Stephanie Paul ... principal dresser
Tim Perkins ... leather worker
Billy Prichard ... costume assistant
Marina Angela Ruiz ... set costumer: Malta
Jessica Snyder ... costume breakdown artist: daily
Melissa Spratt ... dyer breakdown artist
Chloe Stanyon ... costume propmaker
Frances Sweeney ... cutter
Stephanie Szumlakowski ... junior jewellery maker
Elizabeth Thompson ... armour fabricator
Camilla Thomson ... trainee costume maker
Bryony Tyrrell ... principal leather worker
Tomke Von Gawinski ... costume breakdown artist
Kate Walling ... senior costume assistant
Lyndsey Wardrop ... trainee costume maker
Edmund Woodward ... costume modeller
Joanna Wright ... costume crowd coordinator

Editorial Department 

Jordan Altria ... digital picture technician
Mike Austin ... on-line editor
Lucie Barbier ... color assistant (as Barbier Lucie)
Jens Baylis ... first assistant editor
Thom Berryman ... dailies producer
James Corless ... dailies producer
Michael Davis ... dailies colourist
Andrew Dearnley ... digital intermediate producer
Rachel Durance ... second assistant editor
Doiminic Evans ... digital lab operator
Chris Francis ... colour assistant
Meetal Gokul ... Senior Stereo Editor
Sally Hill ... editorial runner
Jonas Jangvad ... colour assistant
Todd Kleparski ... head of production: Company 3 UK
Lydia Mannering ... Editorial Runner
Emily Mason ... stereoscopic editor
Sadaf Nazari ... second assistant editor
Tom Poole ... digital intermediate colorist
Sam Shelton ... Third Assistant Editor
Justin Tillett ... on-line editor

Location Management 

Benjamin Bailey ... unit location manager: additional photography
Lewis Barron ... location assistant: additional photography
Kirsty Bartolo ... location assistant
Kirsty Bartolo ... location assistant
Julian Bivol ... location marshall: dailies
Anna Boluda ... locations coordinator spain
Chris Bonello ... assistant location manager
Charlie Dennis ... location assistant
Giles Edleston ... supervising location manager
Joseph Formosa Randon ... location manager
Mavis Formosa ... location coordinator
Rubén Gómez ... location manager
Jacques Mezger ... location scout
Nick Oliver ... location manager
Daniel Peacock ... assistant unit manager
Jaime Polo ... assistant location manager
Ben Sanderson ... assistant location manager
Dan Whitty ... location manager

Music Department 

Christoph Allerstorfer ... composer: trailer music
Robert Ames ... orchestral contractor / percussion / solo viola / viola improvisation
Christine Bergren ... music clearance and legal
Galya Bisengalieva ... solo violin / violin improvisation
Lucy Bright ... music supervisor
Hugh Brunt ... conductor / orchestrator
London Contemporary Orchestra ... score performed by
Emma Cronly ... score supervisor
Dylan C. Jones ... composer: trailer music
Poppy Kavanagh ... music editor
Jesper Kyd ... music (as Jesper Kidd)
Matt Lovell ... score mixer
Anna Ovsyanikova ... musician
Scottpatrick J. Sellitto ... music consultant
Kathleen Shanks ... musical director
Sam Wilson ... solo percussion

Transportation Department 

Jamie Barham ... Personal Driver Scoring frank marshall
Mariano Burattini ... driver
Ian Clarke ... picture car supervisor
Dobrin Daniela ... facilities coordinator
Eventfilmcars ... transportation: Film Car Provider
Adam Falzon Wintrup ... transportation coordinator
Dante Gallo ... facility driver
Natalie Gothelf ... transportation coordinator
John Humphreys ... driver: cast
Stephen Inwood ... camara truck driver
Andrew James ... driver: cast
Wilson James ... driver grips
Simon Jones ... transportation captain
Vince Levins ... hod tech vehicles
Irene Del Campo Lopez ... transportation coordinator
Paul Mahoney ... facilities OSM / Driver
Amanda R. Melguizo ... driver: Spain unit
Ismael Pascual ... swing truck driver
Andrew Pitwell ... driver: cast
Jade Tamzin Robertson ... transport coordinator: Malta (as Jade Robertson)
Diego Rodríguez Lobalzo ... picture car coordinator: Spain / picture vehicle coordinator: Spain
Ivan Scicluna ... transport coordinator
Jorge Simón ... driver
Lol Smith ... driver to justin kerzal
Piotr Walczak ... transport facilities manager
Paul Wambach ... transportation manager: Spain
Gary Williams ... driver: cast

Other crew 

Caridad Angus ... Stand-in
Ritienne Aquilina ... production assistant
Sashi Arnold ... base pa: additional photography
Sarah Michelle Attard ... Assistant to Producer Jean Julien Baronnet
Steve Barnett ... double: Benedicto
Veronica Barnett ... assistant accountant
Theo Barrowclough ... Development Assistant for DMC Film
Joanne Batten ... Stand-in: Michelle Lin
Jasmine Becker-Williams ... assistant to producer
Bethany Billy ... stand-in/double: Octavia Selena Alexandru
Lisa Birch ... assistant to diving coordinator
Richard Blenkiron ... stand-in young callum
Hana Bluchova ... horse groom
Cesco Bonello ... location scout
Maxwell Boulton ... accounts clerk: additional photography
Faye Carney ... unit nurse
Charlene Cefai ... payroll accountant assistant
Chelsi Cefai ... additional set pa
Morgan Chetcuti ... assistant military advisor
Samantha Choat ... location unit assistant: additional photography
Greg Corke ... supervising armourer
Silvia Crastan ... stand-in
Roxanne Cuenca ... assistant script supervisor
David Danisovszky ... assistant accountant
Emma Davie ... unit publicist
Rod Dean ... 3D editor
Tim Deegan ... fire safety
Sam Dent ... horse dept
Carlos Jesús Domingo ... office production assistant: Spain
Dave Evans ... armourer/2nd unit armourer
Roger Evans ... accommodation coordinator
Maria Pia Fanigliulo ... wrap co-ordinator
Silvia Felce ... assistant coordinator: spain
Lucia Foster Found ... aerial operations coordinator
Andy Fowler ... production executive: New Regency
James Fox ... insurance broker
Catherine Francis ... payroll accountant
Nathan Francis ... assistant accountant: additional photography
Neve Gachev ... double: Sofia
Andrew Galea ... production assistant
Jonathan Kingston Gameiro ... digital playback technician
Jordan Garland ... assistant accountant
Sara Geralds ... pre-timing
Federico Ghetta ... production assistant
Nikhil Ghoorbin ... technical support
Rory Gibb ... set production assistant: Spain
Miguel Giron Becker ... assistant accountant - spain
AnaMarie C. Gonzaga ... production controller-additional photography
Maryllis Gonzalez ... location accountant: Spain
Danny Gulliver ... inflatable crowd supervisor
Annys Hamilton ... production secretary
Harriet Hammond ... travel manager
Andy Harriss ... Health and Safety Supervisor
Joe Hennessy ... security
Marina Heumann ... production assistant: additional photography
Aaron Hopkins ... production assistant
Paul Hornsby ... military advisor
Aisling Hughes ... assistant script supervisor: dailies
Tom Hughes ... Armoury Modeller
Francesca Hunt ... vfx accountant
Sarah Hunt ... Construction Dept Supervisor
Susie Jones ... script supervisor: Splinter Unit
Francois Kamffer ... feature finishing operations coordinator
Charlotte Keep ... Production Secretary: Additional Photography
Alex Kerr ... construction accountant
Elizabeth Kerr ... accounts clerk
Susannah Kudrath ... UK Payroll Accountant
Tom Lowes ... Unit osteopath/physio
Laura Lynch ... assistant accountant / assistant accountant: Malta
Norina Mackey ... assistant script supervisor: dailies
Carmen Marina ... office pa
Laura Mateos ... production accountant
Abby Mills ... production coordinator
Simon Mills ... production coordinator
Luke Moorcock ... digital dailies systems technician
Debbie Moore ... maltese production accountant
Zac Moss ... lock off pa: dailies
Sally Mulligan ... nurse: dailies
Nathan Orme ... production guild accounts trainee
Tom Ormerod ... assistant production coordinator
Ellen Parkes ... assistant production coordinator
Patrick Parnis ... Health & Safety Consultant
Philip Pickford ... aerial safety
Shaun Pisani ... Accounts Trainee/Cashier
Katherine Pomfret ... Production Executive for DMC Film
Stephen Ralphs ... archery instructor
Sean Rigby ... Safety Supervisor
Danielle Rogers ... production assistant
Sam Rumble ... set production assistant
Thomas Schembri ... unit manager
Mercedes Selgas ... assistant accountant: Spain
Dave Shaw ... diving coordinator
Teresa Silleras ... payroll accountant: spain
Jessica Emily Smith ... payroll accountant: dailies
Kaitlyn Smith ... production coordinator
Matt Spooner ... safety advisor
Andy Stephens ... aerial operations manager
Yasmin Stewart ... Assistant Production Coordinator: Additional Photography
Phil Stoole ... behind the scenes documentarian
Neil Swain ... dialogue coach
Helen Swanwick-Thorpe ... post production coordinator
Jessica Tolan ... assistant accountant
Robbie Torbuck ... production assistant: additional photography
Jodi Tripi ... stock footage research
Frederic van Strydonck ... accountant trainee: Spain
Stephanie Vaughan ... assistant coordinator - malta & spain / production co-ordinator: additional photography
Lisa Vick ... script supervisor
Aaron Warham ... Assistant Accountant
Derek Warman ... fire officer
Fern Webster ... Accommodation Coordinator - prep
Daniel Westwood ... mauricio assassin body double
Tim Wildgoose ... weapons master
Anthony Raman Williams ... digital picture technician
Victoria Williams ... Health and safety advisor
Rebecca Wolf ... production accountant
Marc Wolff ... aerial coordinator
Tim Clawson ... executive vice president of physical production: New Regency (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page