Edit
Assassin's Creed (2016) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Justin Kurzel ... (directed by)

Writing Credits  

Michael Lesslie ... (screenplay) and
Adam Cooper ... (screenplay) &
Bill Collage ... (screenplay)
 
Corey May ... (based on the video game series created by) (uncredited) &
Jade Raymond ... (based on the video game series created by) (uncredited)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
Moussa (as Michael K. Williams)
...
McGowan (as Denis Menochet)
...
...
Sultan Muhammad XII
...
...
...
...
Benedicto
...
...
...
Samia
...
Lin
...
Julio Jordán ...
General Ramirez (as Julio Jordan)
...
Alex
Angus Brown ...
...
Prince Ahmed
...
Gilles
Thomas Camilleri ...
King Ferdinand
...
Jeff Mash ...
Prison Warden
...
Priest (Father Raymond)
...
Yuric Allison ...
Muhammad's Official
...
Abstergo Guard
Gertrude Thoma ...
Speaker
...
Father
...
Orderly
Rest of cast listed alphabetically:
...
Lara (uncredited)
Mohammed Ali ...
Infinity Patient (uncredited)
Lee Asquith-Coe ...
QRF Police Officer (uncredited)
Iain Batchelor ...
Abstergo Guard 1 (uncredited)
Sam Benoiton ...
Extra (uncredited)
...
Assassin #3 (uncredited)
Jade Clarke ...
Heretic Prisoner (uncredited)
Emma Clay ...
Child Chorister (uncredited)
Alexander Cooper ...
Passerby (uncredited)
...
Templar (uncredited)
Louis Dulanto-Sime ...
Chorister (uncredited)
...
Executioner (uncredited)
...
Prison Guard (uncredited)
...
Guest (uncredited)
...
Paramedic (uncredited)
Ty Hurley ...
Freemason (uncredited)
...
Freemason (uncredited)
...
Prison Guard (uncredited)
Natalia Krekhtiak ...
Spanish Courtier (uncredited)
...
Templar (uncredited)
Simon Manley ...
Guard (uncredited)
...
Abstergo Technician (uncredited)
Juan Carlos Martínez Antuña ...
Templar (uncredited)
Martyn Mayger ...
Templar (uncredited)
...
Templar (uncredited)
...
Templar Guard (uncredited)
Ross Moneypenny ...
Templar (uncredited)
...
Female Masons (uncredited)
...
Assassin #2 (uncredited)
Emeson Nwolie ...
Administration Officer (uncredited)
...
Templar (uncredited)
...
Lab Technician (uncredited)
...
Spanish Guard (uncredited)
Mike Ray ...
Templar Guest (uncredited)
Jonathan Ronin ...
Spanish Guard (uncredited)
Steve Saunders ...
Patient (uncredited)
Jasper Schellekens ...
Spanish Infantry (uncredited)
Rahji Shrinarine ...
Templar (uncredited)
...
Animus Patient (uncredited)
Clyde Vassallo ...
Spanish Infantry (uncredited)
Sean Vassallo ...
Spanish Archer (uncredited)
...
Merchant (uncredited)
Abi Whetton ...
Choir Member (uncredited)
Christopher Whitlow ...
Assassin #1 (uncredited)
Cerys Wrigley-Moss ...
Chorister (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Markus Barmettler ... executive producer
Jean-Julien Baronnet ... producer (produced by)
Chris Brigham ... line producer: additional photography
Christine Burgess-Quémard ... executive producer
Patrick Crowley ... producer (produced by)
Jean de Rivieres ... executive producer (as Jean de Rivières)
Daniel Emmerson ... associate producer
Michael Fassbender ... producer (produced by)
Gerard Guillemot ... producer (as Gérard Guillemot) (produced by)
Serge Hascoet ... executive producer (as Serge Hascoët)
Philip Lee ... executive producer
Frank Marshall ... producer (produced by)
Conor McCaughan ... producer (produced by)
Arnon Milchan ... producer (produced by)
Alex Taylor ... associate producer
Richard Whelan ... associate producer

Music by 

Jed Kurzel ... (music by)

Cinematography by 

Adam Arkapaw ... director of photography

Film Editing by 

Christopher Tellefsen ... (edited by)

Casting By 

Jina Jay

Production Design by 

Andy Nicholson

Art Direction by 

Tim Browning
Oliver Carroll
David Doran
Marc Homes ... supervising art director
Johann Scerri
Tom Weaving
Matt Wynne

Set Decoration by 

Tina Jones

Costume Design by 

Sammy Sheldon ... (As Sammy Sheldon Differ)

Makeup Department 

Natalie Abizadeh ... junior assistant hair stylist / junior assistant makeup artist
Silvana Agius ... hair stylist: Malta / makeup artist: Malta
Lara Bella Vella Baldacchino ... hair stylist: Malta (as Lara Bella Vella) / makeup artist: Malta (as Lara Bella Vella)
Liz Ann Bowden ... crowd junior hair stylist (as Liz Bowden) / crowd junior makeup artist (as Liz Bowden)
Zoe Clare Brown ... key crowd hair stylist (as Zoe Brown)
Conrad Catania ... hair stylist: Malta / makeup artist: Malta
Punam Chhatralia ... contact lens technician
Christophe Danchaud ... hair stylist / makeup artist
Sally Rose Davidson ... hair stylist (as Sally-Rose Davidson) / makeup artist (as Sally-Rose Davidson)
Natalie Depiano ... hair trainee / makeup trainee
Ann Fenton ... crowd makeup supervisor: additional photography
Marcelle Genovese ... key crowd hair stylist: Malta / key crowd makeup artist: Malta
Paul Gooch ... hair designer / makeup designer
Elaine Grech ... hair stylist: Malta / makeup artist: Malta
Jane Hill ... hair stylist: Malta / makeup artist: Malta
Frances Hitchcock-Wynne ... hair & makeup junior crowd daily
Julie Kendrick ... key crowd makeup artist
Ria Knoll ... hair trainee / makeup trainee
Lara Licari ... hair stylist: Malta / makeup artist: Malta
Joanna Massa ... hair stylist: Malta (as Joanne Massa) / makeup artist: Malta (as Joanne Massa)
Veronica McAleer ... hair stylist / makeup artist
Daniela Mizzi ... hair stylist: Malta / makeup artist: Malta
Daniele Nastasi ... hair stylist / makeup artist
Paula Price ... hair stylist / makeup artist
Jacqueline Rathore ... hair stylist / makeup artist
Carol Robinson ... hair stylist: additional photography / makeup artist: additional photography
Alex Rouse ... wigmaker
Debbi Salmon ... hair stylist / makeup artist
Karen Sciberras ... hair stylist: Malta / makeup artist: Malta
Kevin Scicluna ... hair stylist: Malta / makeup artist: Malta
Marilyn Scicluna ... makeup artist trainee: Malta
Reenal Shah ... contact lens technician
Julia Vernon ... crowd makeup supervisor
Ruth Xuereb ... hair stylist: Malta / makeup artist: Malta
Kari Zahra ... makeup artist trainee: Malta
Christine Zammit ... hair stylist: Malta / makeup artist: Malta
Roderick Zammit ... hair stylist: Malta / makeup artist: Malta
Oonagh Bagley ... makeup junior: crowd dailies (uncredited)
Chantal Busuttil ... makeup artist (uncredited)
Emily Dodge ... trainee makeup/ hair crowd dailies (uncredited)
Kathryn Fa ... hair stylist (uncredited) / makeup artist (uncredited)
Richard Glass ... contact lens optician (uncredited)
Karen Schembri Grima ... makeup artist (uncredited)
Faith Johnston ... makeup & hair trainee: crowd dailies (uncredited)
Nadine Keiser ... crowd hair and makeup junior: daily (uncredited)
Kristyan Mallett ... prosthetics (uncredited)
Kirsty Mcqueen ... makeup artist (uncredited)
Adam James Phillips ... crowd hairdresser (uncredited)
Jemma Scott-Knox-Gore ... contact lens coordinator (uncredited)

Production Management 

Winston Azzopardi ... line producer [malta]
Alison Banks ... production supervisor
Chris Brigham ... unit production manager: additional photography unit
Carlos Esteban Esteban ... assistant production manager: spain
Sally French ... unit production manager
Katie Reynolds ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Joseph Azzopardi ... third assistant director
Phil Booth ... first assistant director: Splinter Unit
Matt Brown ... crowd third assistant director: daily
Dom Channing-Williams ... floor second assistant director
Lucy Cover ... third assistant director: additional
Oscar Crane ... on-set pa Malta
William Dodds ... additional first assistant director / first assistant director: additional photography
Irene Díaz ... third assistant director: Spain Unit
Claire Frayn ... assistant director: additional floor runner
Mark Gillespie ... floor second assistant director: splinter unit
Clare Glass ... co-second assistant director
Jamie Graham ... assistant director
Laura Jackson ... third assistant director
Mark Johnstone ... assistant director: Crowd PA
James R. Kipping ... base pa
Nick Laurence ... crowd second assistant director Malta
Sandrine Loisy ... crowd 2nd assistant director
Matthew Maggi ... crowd third assistant director: daily
Samar Pollitt ... key second assistant director
Christian Proctor ... floor production assistant: additional photography
Tom Reynolds ... additional third assistant director
Jason Rickwood ... third assistant director: 2nd Unit
Tom Rye ... key second assistant director: additional photography
Jonathan Taylor ... 2nd Unit Director of Photography / second unit director
Richard Whelan ... first assistant director
Amy Whitworth ... base runner
Michael Llewellyn Williams ... splinter unit daily floor pa
Natalie Wright-Cella ... assistant director: ad pa

Art Department 

Sophie Allen ... Armoury Painter
Kamen Anev ... concept artist
Philippa Ashcroft ... props painter
Jacqueline Portelli Avellino ... painter: Malta
Lucia Babinska ... assistant construction coordinator
Eleanor Bailey ... set decoration coordinator
Clàudia Ballester ... second set dec buyer
Jon Banthorpe ... props
Sandra Banthorpe ... assistant set decorator
Bruce Barnes ... carpenter
Ray Barrett ... construction manager
Max Berman ... concept artist
Lee Biggs ... carpenter
Sven Bonnici ... assistant art director
Matt Boyton ... senior prop modeler
Toby Browne ... propman
Clive Busuttil ... head plasterer: malta
Jack Cairns ... propman
Tiffany M. Carpenter ... graphic designer
Lino Chetcuti ... signwriter
Savior Chetcuti ... props painter
Jon Colson ... chargehand greensman
Karl Colson ... chargehand greensman
Max Connolly ... plasterer
Ellis Court ... art department assistant
Charlo Dalli ... art director set dec
Ruta Daubure ... graphics assistant: dailies, additional photography
Paul Dennis ... senior greensman
Jessie Dewick ... set dec runner
Gerard Dunleavy ... concept artist
Emily Durtnall ... art department coordinator: additional photography
Jack Dyer ... construction buyer
Michael Eaton ... graphic designer
Mark Anthony Ellul ... Set Dec & Prop Buyer Malta
Adriaan Engelbrecht ... universal creations, weapons manufacturing
Kimberley Fahey ... assistant set decorator
David Farrow ... armourer/mechy
Adam Alexander Hansford Faux ... art department coordinator: additional photography / assistant art director / standby art director splinter unit
Josue Clotaire Fleurimond ... conceptual illustrator
Philippe Gaulier ... concept artist
Larry Gooch ... supervising painter
Thomas Goodwin ... draughtsman
Dylan Gouder ... construction coordinator malta
Andrea Hajdu ... props leather maker
Alí Halliday ... trainee armourer
Shane Harford ... chargehand prop dresser
Rohan Harris ... supervising props painter
Rosa Harton ... set decoration assistant
Aaron Harvey ... prop modeller
Darren Hayward ... supervising carpenter
Felicity Hickson ... assistant art director/co-ordinator
Shira Hockman ... assistant art director
Roger Holden ... key greensman
Will Holden ... supervising lead charge hand greensman
Jon Horsham ... prop modeller
Andrew Hughes ... junor prop modeller
Mark Jones ... set dresser
Sevendalino Khay ... concept artist
Jody King ... hod Sculptor
Terry Lambert ... senior greensman
Elena Machado Hernández ... preproduction second set decoration buyer (as Elena Machado Hernandez)
Richard MacMillan ... props
Adam Maher ... scenic painter
Tamara Marini ... art director (malta)
Glenn Marsh ... senior prop modeler
Blake Maslin ... senior greensman
Brian Maslin ... head greensman
Alice Masson-Taylor ... location buyer
Wayne Matthews ... carpenter
William McCann ... art department assistant
Duncan McNeil ... carpenter
Laura Miller ... junior draughtsman
Nick Milner ... assistant property master
Paul Mitchell ... charge hand dresser
Lorna Moon ... prop modeller
Sam Moulsdale ... graphic designer: additional photography
Ellie Murphy ... property department buyer
Craig Narramore ... supervising prop-maker
Sophie Neil ... draughtsman
Antony Nguyen ... arts department / concepts artist
Laurens Nockels ... Se components fabrication: Pinewood Creative
Jonathan Norman ... Charge hand props / charge hand dresser
Russell Oxley ... scenic artist
Dominique Pace ... junior draftsperson
Matthew Pace ... leadman props
Alice Phelps ... assistant buyer
Theofano Pitsillidou ... model maker
Jekaterina Potasova ... graphic designer: additional photography
Graeme Purdy ... property master
Marco Anton Restivo ... assistant art director
Claire Nia Richards ... assistant set decorator
Laurence Romera ... stand-by props
Alex Rutherford ... senior prop modeller
Andrey Ryabovichev ... concept artist
Tonja Schurmann ... assistant set decorator: additional photography
Codrina Spataru ... sculptor
Alfred Spiteri ... Prop plasterer: Malta
Dorothy Sullivan ... production buyer
Alice Sutton ... junior draftsman for set dec
Sara Taddei ... art department assisstant
Kouji Tajima ... concept artist
Terry Taylor ... props
Ash Thorp ... graphic designer
Julie Tierney ... assistant buyer
Andrew Tilhoo ... junior draughtsman
Luke Townshend ... stand-by props
Darren Tubby ... set decoration: art directors
Claudiu Turcanu ... prop modeller
Arnaud Valette ... concept artist
Kurt Van Der Basch ... storyboard artist
Daniel Vincze ... assistant graphic designer
Ketan Waikar ... assistant art director
Amanda Ward ... scenic artist
Georgia Warner ... set decorator art director
Clint Whelan ... prop modeller
Ian Whiteford ... greensman
Darren Wisker ... stand-by props
Matt Wyles ... props
Helen Yates ... set dec runner
Mark Yeo ... junior prop modeller
Ulrich Zeidler ... storyboard artist
Ian Jun Wei Chiew ... concept artist (uncredited)
Maria Pia Fanigliulo ... art department assistant: additional photography (uncredited)
Michael Gillespie ... assistant construction coordinator (uncredited)
Jon Moss ... armor and special props maker (uncredited)
Tony Vice ... plasterer (uncredited)

Sound Department 

Cabel Adkins ... adr engineer: Austin
Mark Appleby ... adr mixer
Alexander Buck ... assistant sound editor / sound effects recordist
John Casali ... production sound mixer
Christian Conrad ... sound effects editor
Greg Crawford ... adr mixer: Atlanta
Gary Dodkin ... production sound mixer: additional photography
Karolina Dziwinska ... sound post producer
Iain Eyre ... dialogue editor
Garret Farrell ... adr mixer
Ken Galvin ... adr recordist
Al Green ... sound mix technician
Alistair Hawkins ... sound effects editor
Benjamin Krbetschek ... sound effects editor
Frank Kruse ... supervising sound editor
Gilbert Lake ... re-recording mixer
Steve Little ... dialogue editor
Alan MacFeely ... 2nd assistant sound
Chris Murphy ... boom operator
Andrea Pasqualetti ... sound trainee
Kasper Pedersen ... sound mix technician
Harry Platford ... adr recordist
Carsten Richter ... foley artist
George Ridal ... Sound Trainee/Main Unit
Robbie Scott ... sound mix technician
James Shannon ... dolby sound consultant
Steve Single ... re-recording mixer / supervising dialogue and adr editor
Kuen-Il Song ... foley editor
John Soukup ... sound transfer recordist
Markus Stemler ... sound designer
Kathie Talbot ... sound designer trailer
Mike Tehrani ... adr recordist
Sacha Walker ... sound effects editor
Hanse Warns ... foley supervisor
Robert Weatherall ... sound mix technician

Special Effects by 

Lawrence Attard ... special effects technician
Wesley Barnard ... special effects floor supervisor
Massimiliano Bianchi ... special effects workshop supervisor malta
Herbert Blank ... lead senior pyro technician
Karl Brincat ... special effects plasterer
Chris Campkin ... special effects crew
Kenneth Cassar ... special effects supervisor malta
Kevin Draycott ... workshop supervisor
Nick Finlayson ... senior special effects technician
Tom Forrest ... senior spx technician
Katherine Geaney ... special effects technician
Mark Grech ... special effects technician
Robert Grech ... special effects buyer/technician
Rob Heggie ... special effects floor supervisor
Adam Heinis ... special effects coordinator
Dot Kyle ... special effects coordinator
Jim Leng ... breakaway supervisor
Chris Manger ... special effects crew
Tiziano Martella ... special effects breakaway
Leslie Micallef ... special effects technician
Johann Mifsud ... special effects technician
Juan Ramón Molina ... special effects supervisor (spanish crew)
Stephen Onions ... senior special effects technician
Dave Poole ... senior special effects technician
Sven Pullicino ... special effects technician
Simon Quinn ... special effects senior pyro technician
Mark Roberts ... prep lead senior technician
Shaun Rutter ... senior special effects technician
John Schoonraad ... Lifecast
Giovanni Tricomi ... special effects breakaways
Cliff Wallace ... special effects makeup
Andy Williams ... special effects supervisor

Visual Effects by 

Ian Abbott ... technology: Double Negative
Nadarajan Usha Abheesh ... senior prep artist: double negative
David Adams ... pipeline technical director
Hayley Adams ... matchmove artist: Cinesite
Pranay Agarwal ... 2D Supervisor: double negative
Carmine Agnone ... lead matchmove artist: One of Us
Alicia Aguilera ... digital compositor
Africa Aguirre Martín ... studio data management: double negative
Alexandre Aillet ... lead fx td: Cinesite
Evrim Akyilmaz ... fx td: Double Negative
Melody Alasset ... vfx coordinator: Cinesite
Daniel Alejo ... digital compositor: Double Negative
Neil Alford ... compositor
Alexandre Alin ... layout/tracking: Hybride
Conrad Allan ... matte painter
Ian Allard ... lighting supervisor
Ryan Allen ... stereo compositor: Stereo D
Melissa Almeida ... textures & lighting: Hybride
Juan Alonso ... digital compositor
Ricardo Alves ... digital artist
Prem Amrit ... compositor
Lars Andersen ... vfx supervisor: one of us
Edward Andrews ... digital compositor: Double Negative
Nairye Apelian ... visual effects project manager: Rodeo FX
Khan Arbaz ... matchmove artist
Normand Archambault ... cg artist: Raynault VFX
Javier Argente ... visual effects artist
Luke Armstrong ... digital compositor
Adam Arnot ... compositor: Double Negative
Avi Arora ... qc artist
Suzie Askham ... lead matchmove artist: Cinesite
Swapnil Attarde ... lighting technical director: double negative
Joyce Au ... visual effects coordinator: Vitality Visual Effects
Marc Aubry ... animator: Hybride
David Aulds ... compositor
Peter Aversten ... lead texture artist: Cinesite
Daniel Axelsson ... character/creature modeler: Double Negative
Nithin Babu ... digital compositor: Double Negative
Mathieu Bacchous ... stereo paint artist: Stereo D
Eric Bachtiar ... data operations
Mostafa Badran ... character rigging: Hybride
Jessica Bagby ... element qc
Darren Bailey ... operations assistant: Stereo D (as Darren Bailey Stichtenoth)
Alexandre Bain ... digital compositor
Ayush Bajoria ... matchmoving artist
Kamilla Bak ... digital compositor: double negative
Lucas Baker ... stereoscopic compositor
Michael Jeff Baldemoro ... bg prep supervisor: Image Engine
Daniel Baldwin ... lead td
Anthony Barcelo ... senior compositor: Image Engine
Reuben Barkataki ... digital compositor: Rodeo FX
Lorna Barnshaw ... 3d modeller scanning: Propshop
Marie-Pier Barrette ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Mark Battle ... stereoscopic qc artist
Joel Bautista ... compositor: Image Engine
Eliott Beaudon ... cg artist: Raynault VFX
Olivier Beaulieu ... lead digital compositor: Hybride
Sebastien Beaulieu ... lighting td: Cinesite
Simon Beaupré ... digital compositor: Rodeo FX
Sebastian Becker ... visual effects lead artist: double negative
Loïc Beguel ... matchmove artist: Rodeo FX
Nathan Behmlander ... stereoscopic compositor
Nathan Benner ... stereo compositor
Sara Bennett ... visual effects supervisor: Milk Visual Effects
Stephen Bennett ... compositor: Double Negative
Michaël Bentitou ... lead textures & lighting: Hybride
Brian N. Bentley ... technical director
Sylvain Berger ... technical director: Hybride
Michel Bergeron ... digital compositor: Hybride
Didier Bertrand ... compositing supervisor: Rodeo FX
Louise Bertrand ... visual effect producer: Hybride
Miguel Berube Ouellet ... modeler: Hybride
Maxime Besner ... digital compositor
Aaron D. Beyer ... visual effects artist
Uttham Bhalaykar ... roto prep
Nitesh Bhalerao ... digital compositor: double negative
Davide Bigotto ... cg artist: One of Us
Muhittin Bilginer ... senior visual effects technical director: Double Negative
Pierre Blain ... digital compositor: Hybride
Daniel Blewett ... Visual Effects Production Assistant: additional photography
Joao Bogossian ... compositor
Jason Bohbot ... technical support: Hybride
Alex Bonacci ... stereoscopic compositor
Amanda Bone ... visual effects artist
Ines Boneca ... rotoscoping artist
Cédric Bonnaffoux ... technical support: Hybride
Lauric Bonnemort ... digital matte painter
Philip Borg ... digital artist
Gaëtan Borneuf ... matte painter (as Gaetan Borneuf)
Matthew Boston ... animator: Double Negative
Jonathan Bot ... digital compositor: double negative
Maryse Bouchard ... lead textures & lighting: Hybride
Rachel Bouchard ... cg artist: Rodeo FX
Mathieu Boudreau ... production assistant: Hybride
Ouirich Bounthavy ... lighting technical director: Cinesite
Michael Bovberg ... digital compositor: Double Negative
Matt Boyer ... lead matchmove artist: Cinesite
Dhiraj Brahma ... prep supervisor: Double Negative
James Braid ... technology: Double Negative
Louise Brand ... Additional Photogrammetry Prop Scanning Services
James Brennan-Craddock ... visual effects artist
Caroline Brien ... digital compositor: Hybride
Scott Brindley ... matchmove artist: Double Negative
Mario Brioschi ... digital compositor
Stephane Brisson ... paint and roto
Stéphan Brisson ... textures & lighting: Hybride
Matthew Bristowe ... head of production: One Of Us
Jason M. Brown-Skovira ... Stereoscopic Artist
Allison Brownmoore ... digital effects
Anthony Brownmoore ... digital effects
Stuart Bruzek ... digital compositor
Goolzar Buchia ... fx td: Double Negative
Izet Buco ... Senior Digital Compositor at Double Negative
Amirah Busairi ... bg prep artist
Lorie Bussières ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Edouard Buttiero ... graphic: Hybride
Caroline Bélisle ... administration: Hybride
Philip Cabana ... visual effects coordinator
Rachel Cadden ... visual effects coordinator: Double Negative
Steve Cady ... lead animator: Hybride
Ignacio Caicoya ... compositor: Double Negative
Jon Caldwell ... visual effects
Moray Caldwell ... digital compositor
Earle Stuart Callender ... Bidding Producer: One of Us
Louise Calloni ... additional vfx line producer: Cinesite
William Cameron ... generalist td: Double Negative
Keanan Cantrell ... lighting technical director
Jon Capleton ... visual effects artist
Eric Cardenas ... visual effects: stereoscopic compositor
Amy Carpenter ... paint and roto: Cinesite
Helen Carr ... digital compositor: double negative
Adrián Castro Viejo ... tech support: double negative
Simona Ceci ... matte painter: Double Negative
Dmitrijs Cernagovs ... assistant technical director
Julien Chabot ... textures & lighting: Hybride
Marie Soleil Chabot ... cg artist: Rodeo FX
Caroline Chai ... roto
Matthew Chan ... stereo compositor
Po Yan Chan ... compositor
Togusa Chan ... roto artist: double negative (as Jin Wei Togusa Chan)
Shyamsundar Chandrasekaran ... lead prep/roto artist: double negative
Jenega Chandrashekar ... prep artist
Moïse Charest ... matte painter: Rodeo FX
Holly Charge ... visual effects pull operator
Victor Chassaigne ... modeller: Cinesite
Simon Chassé ... roto/paint artist: Cinesite
Matthieu Chatelier ... digital compositor: Hybride
Abhisek Chatterjee ... character td: double negative
Satyendra Chaturvedi ... digital compositor
Rajat Chawla ... stereo qc
Meagan Chechalk ... production assistant
Rosemary Chester ... compositor
Caleb Choo ... visual effects artist
Mathieu Chouinard ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Florence Ciuccoli ... visual effects artist
Jimi Clark ... lead element artist
Erik Classen ... digital compositor
Eric Clement ... cg supervisor: Cinesite
Annie Cliche ... visual effects producer: Rodeo FX
Félix Clément ... production assistant: Hybride
Adam Coglan ... previs supervisor
Catherine Coley ... communications: Rodeo FX
Samantha Combaluzier ... matte painter: Rodeo FX
Juliette Compignie ... rotoscope artist: Rodeo FX
Raonull Conover ... cfx / td: Cinesite
James Cooper ... matchmove artist: Double Negative
Laurent Cordier ... modeller: Cinesite
Will Correia ... animator: Double Negative
Francesco Cosatti ... lead compositor: Double Negative
Nestor Costa ... fx technical director at cinesite
Mélanie Cotton ... technical support: Hybride
Roel Coucke ... environment technical director: Double Negative
Gabriel Couture-Bojanowski ... digital compositor: Hybride / paint and roto: Cinesite
Daniel Cowley ... digital compositor: In house
Jack Cowley-Ellis ... texture photographer
Tom Cowlishaw ... mid 3d generalist: Cinesite
Craig Crane ... lidar supervisor
David Crane ... stereoscopic compositor
Jean-Michel Cristofaro ... rotoscope artist: Rodeo FX
Joanie Croteau ... visual effect coordinator: Hybride
Oliver Cubbage ... cg supervisor
Lucas Manuel Cuenca ... visual effects artist
Elliesse Cuniff ... production assistant
Grahame Curtis ... modeller: Cinesite
Martin Cutbill ... sequence lead: Double Negative
Nathalie Cyr ... vfx crewing manager: cinesite
Christiant D'Alberto ... In-house Senior Compositor
Alistair Darby ... texture artist: Double Negative
Varuna Darensbourg ... lead stereoscopic compositor: Stereo D
Avijit Das ... creature td: double negative
Andy Davenport ... lidar technician: additional photography
Dexter Davey ... digital compositor
Samuel David ... matchmove artist: Cinesite
Robert De La Cruz ... modeler: Hybride
Jose María de La Puente ... line producer
Bharat De ... compositing sequence supervisor: Double Negative-Mumbai
Jake Dee-McKoy ... senior production coordinator: Stereo D
Camille Deguire ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Thierry Delattre ... visual effect executive producer: Hybride
Damien Delrue ... digital compositor: Rodeo FX
Theo Demiris ... lead cg artist: one of us
Gianluca Dentici ... digital compositor: double negative
Lalit b Desai ... digital compositor
Maxime Desforges ... roto artist: Rodeo FX
Vincent Desgrippes ... digital compositor
Etienne Deshaies ... digital compositor: Rodeo FX
Luc Desmarais ... technical support: Hybride
Louis Desrochers ... fx td: Cinesite
Rustin Devendorf ... stereoscopic technical director: StereoD
Joshua Devenyi ... stereo compositor: stereo d
Ashish Dewan ... digital compositor: Hybride
Lee Dexter ... matchmove artist: Cinesite
Santosh Kumar Dey ... Matchmove Lead: Double Negative
Souvik Dey ... visual effects artist
Gawade Dipti ... fx technical director: double negative
Mark Divekar ... visual effects coordinator
Andrew Dohan ... stereoscopic compositor
Tracie Donais ... digital compositor: Cinesite
Mario Donio ... digital compositor: Raynault VFX
Tyson Donnelly ... digital compositor
George Douglas ... paint and roto: Cinesite
Maxime Ducharme ... matchmove artist
Lafleche Dumais ... computer graphics supervisor: Hybride
Frederic Dupere ... cg artist: Raynault VFX
Sandra Duque ... stereoscopic compositor
Shrikant Dusane ... digital compositor
David Décoste ... digital compositor: Rodeo FX
Dominic Edwards ... lead artist: lighting
Hannah Walker Edwards ... digital artist
Karen Elliott ... compositor
Thomas Enjalbert ... animator: Cinesite
Jenn Epstein ... senior digital compositor: Double Negative
Rahul Narayan Erla ... matchmove & rotomation artist double negative / matchmove & rotomation: Double Neagative
Arkin Esref ... concept design
Lionel Estivill ... digital compositor
Josh Evans ... matte painter
Jeremy Ezekiel ... compositor: Cinesite
Paul Faeldo ... stereo compositor: Stereo D
Finella Fan ... visual effects artist
Jean-François Ferland ... visual effects supervisor: Rodeo FX
Maxime Ferland ... digital artist: cinesite
Bruno Fernandes ... compositor: Cinesite
Cranston Fernandes ... roto prep artist: Double Negative / roto prep artist: double negative
Diogo Fernandes ... digital compositor
Raphael Fernandes ... Visual Effects Line Producer: Double Negative
Victor Manuel Fernandez ... lead stereoscopic compositor: Stereo D
George Ferris ... stereoscopic compositor: Stereo D
Rebecca Field ... vfx assistant
Kiel Figgins ... senior animator: Double Negative
Tiku Fisher ... stereo coordinator: Legend3D
Jean-Pierre Flayeux ... compositing supervisor: Hybride
Les Foor ... lead element qc artist
David Forsbrey ... visual effects artist: double negative
Mattias Forsström ... cg sequence supervisor
Eric Fortin ... matchmove artist: Cinesite
Fiona Foster ... additional vfx producer: Cinesite
Xavier Fourmond ... digital compositor: Rodeo FX
Josiane Fradette ... producer: Raynault VFX
Jessica Francoeur-Ducharme ... digital compositor: Rodeo FX
Steve Fraser ... textures & lighting: Hybride
Dave Freeman ... digital matte painter: Double Negative
Michel Frenette ... compositor: Rodeo FX
Wesley Froud ... visual effects data wrangler
Travis Fruci ... element qc artist: Stereo D
Norihito Fukuda ... animator: double negative
Shizuka Fukuda ... digital compositor: double negative
Sarah Fuller ... lookdev artist
Amy Furey ... matchmove artist: Double Negative
James Furlong ... digital matte painter: texture artist (double negative)
Borja Fuste ... digital compositor
Stavros Fylladitis ... modeller/texture aritst: double negative
Kai Gadd ... digital compositor: Cinesite
Akash Gade ... match move artist
Mayur Gangasagar ... senior stereo compositor & element Compositing
Julio Tovar Garcia ... stereoscopic compositor: stereo d
Alvaro Gasco ... cg artist: double negative
Sarah Gatefield ... matchmove artist: Cinesite
Nikos Gatos ... lighting td: Cinesite
Jenny Gauci ... roto/prep artist: One of Us
Yanick Gaudreau ... textures & lighting: Hybride
Patricia Gaumond ... compositor: Cinesite
Stephan Gervais ... technical support: Hybride
Jeremy Geurts ... textures & lighting: Hybride
Nikhil Ghoorbin ... systems administrator
Mohamed Ghouse ... lead compositor: Double Negative
Justas Giedraitis ... generalist td
Gabriel Giguère ... matchmove artist: Rodeo FX
Matthew E. Gill ... Roto Dept Manager: Stereo D
Daniel Gilligan ... bodytrack artist: double negative
Stefan Gilligan ... visual effects
Andre Giordani ... matchmove artist: Cinesite
Mathieu Girard ... digital compositor: Hybride
Vincent Glaize ... digital matte painter: Cinesite
Matthew Glen ... vfx editor
Steven Godfrey ... cg sequence supervisor
Michelle Goh ... digital compositor: Double Negative
Guy-Edwards Gonsalves ... technical artist
Catarina Gonçalves ... assistant colourist: Double Negative / roto/prep artist: Double Negative
Chris Gooch ... 2d sequence supervisor: Double Negative
Dan Goodwin ... pipeline technical director
Pedram Goshtasbpour ... previs
Guillaume Goudreault ... lighting td: Cinesite
Olivier Goulet ... lead matte painting td: Rodeo FX
Megan Graham ... stereoscopic compositor
Olivier Gravel ... digital compositor: Hybride
Luke Gray ... technical director
Emily Greeley ... digital compositor
Hannah Green ... visual effects on set production assistant
Ryan Greenwood ... stereo compositor
Mark Gregory ... creature animator: double negative
Florian Grenier ... digital effects / roto/paint artist: Cinesite
Dmitry Grigoryev ... digital compositor
Johnny Grilo ... generalist td at double negative
Michael Grobe ... visual effects supervisor: Prime Focus/Double Negative
Todd Groves ... digital artist: IMAX version
Ivan Grozev ... digital compositor
Chloe Grysole ... vfx executive producer: Cinesite
Veronique Guay ... digital compositor: Hybride
Patrick Guevin ... vfx line producer: Cinesite
Venetia Hadley ... compositor: Cinesite
Shramana Haldar ... roto/paint artist: Cinesite
Tiffany Hall ... matchmove artist
Thomas Hallé ... digital compositor: Hybride
Katie Hamberger ... visual effects artist
Maverick Han ... stereo artist: Compositor
Chris Hardman ... visual effects
Emile Hardy ... digital matte painter: Cinesite
Harishkumarv ... texturing td
Mark Harrison ... visual effects 3d lead
Tom Harrison ... matchmove artist: Cinesite
Dustin Hayes ... element qc artist
Ashish Singh Heer ... depth artist
Alex Heffner ... visual effects artist
Ethan Helms ... stereo compositor
Heidi Hernandez ... stereoscopic compositor
Mike Hill ... roto supervisor: double negative
Sara Hilmarsdóttir ... compositing technical director
Hitesh Dhruv ... lighting td: Double Negative
Timothy Hoffman ... senior look development and lighting artist
Cássio Homa ... technical director: double negative
Nadine Homier ... digital compositor: Hybride
Lindsay M. Hoppe ... digital compositor
Greg Howe-Davies ... lead compositor / lead compositor: double negative
Ritchie Hoyle ... tracker/matchmover
Milena Hristova ... digital compositor
Bryan Hsu ... digital compositor: Rodeo FX
Marc Hutchings ... VFX Supervisor: Peerless
Megan Hutchison ... prep artist: Double Negative
Nile Hylton ... lead crowd technical director: double negative
Aélis Héraud ... compositor: Cinesite
Pat Imrie ... visual effects artist
Ilaria Introzzi ... tech runner: Double Negative
Sonia Alexia Ioannou ... matchmove artist: double negative
Christian Irles ... visual effects supervisor: Cinesite
Katie Isaksen ... lead painter/roto: Cinesite
Simon Jacques ... digital compositor: Raynault VFX
Runalaila Jalil-Loewenthal ... visual effects production assistant (as Runalaila Jalil)
Jess Jansen ... stereoscopic artist
Gediminas Max Jauga ... digital compositor: Double Negative
Jack Jenkins ... roto artist: Double Negative
Amit Jhamb ... visual effects producer
Zayn Jinah ... Stereoscopic Production Coordinator: Stereo D
Bruno-Pierre Jobin ... digital compositor: Hybride
Hannah Johnson ... visual effects coordinator: one of us
Suvi Jokiniemi ... animator: Double Negative
Romain Joly ... visual effects artist: Double Negative
Drew Jones ... visual effects executive producer: Peerless
Marc Jones ... matchmove supervisor: Image Engine
Abhimanyu Joshi ... bodytrack artist double negative
Marc Joubert-Nederveen ... modeling technical director
Guillaume Julien ... environment td: double negative
YoonHa Jung ... visual effects artist
Robert Junggeburt ... digital matte painter: Double Negative
Niels Peter Kaagaard ... previs asset builder
Steven Kaelin ... stereoscopic compositor
Lindsey Kaiser ... creative services manager
Gregory Kalaitzis ... paint and roto: Cinesite
Pratik Kalbende ... digital compositor
Abhyuday Karn ... digital compositor
Michael Karp ... matchmove supervisor: double negative
Joseph Kasparian ... visual effect supervisor: Hybride
Jeff Kasunic ... visual effects artist: Double Negative
Shraddha Kate ... visual effects
Santosh Katkar ... Finaling Supervisor
John Kay ... animator: double negative
Matthew Kee ... matchmove artist: Image Engine Inc
Chris Keller ... 2d sequence supervisor
Ian Kelly ... digital artist
Daniel Kemeys ... digital compositor: cheap shot ltd
Abbie Kennedy ... matchmove supervisor (as Abbie Smith)
Andrew Kennedy ... stereoscopic technical assistant: Stereo D
Anne Kim ... compositor
Jiwoong Kim ... digital compositor
Mirang Kim ... lighting td: Double negative
Andrew Kinnear ... compositor: Cinesite
Tom Kloucek ... animator
Mak Knighton ... visual effects artist
Mike Knox ... 3d technology manager
Jayzica Kong ... visual effects artist (as Jessica Kong)
Dean Koonjul ... lead compositor: Double Negative
Hemanth Reddy Kovvuri ... stereoscopic compositor: Stereo D
Remko Kram ... digital compositor: Double Negative
Benjamin Krebs ... digital compositor: Double Negative
Dan Kripac ... rendering supervisor: Double Negative
Mike Krueger ... fx td: Double Negative
Vikram Kulkarni ... digital compositor: Double Negative
E. Suresh Kumar ... matchmove/bodytrack artist: Double Negative
Manish Magesh Kumar ... Element QC Artist: Stereo-D
Pavan Kumar ... digital compositor
Praveen Kumar ... matchmove/rotomation artist
Balendu Kurup ... visual effects coordinator: double negative
Caroline Labrie ... animator: Hybride
Anaïs Lacoste ... compositor: Cinesite
Alain Lacroix ... layout/tracking: Hybride
Marie-Claude Lafontaine ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Yann Laliberte ... compositor: Cinesite
Mathieu Lalonde ... modeler: Hybride
Jaymie Lam ... compositor: Double Negative
Xin Ying Lam ... machmove artist: double negative
Vassilios Lanaris ... textures & lighting: Hybride
Jacopo Landi ... digital compositor: One Of Us
Kevin Landry ... matchmove artist: Rodeo FX
Debbie Langford ... techvis: Double Negative
Philippe Langlois ... lead digital matte painter: Cinesite
Louis-Charles Lapointe ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Maxime Lapointe ... digital compositor: Rodeo FX
Etienne Laroche ... cg artist: Raynault VFX
Maxime Laroche ... rotoscope artist: Rodeo FX
Xavier Larocque ... digital compositor: Hybride
Nil Lasquety ... digital compositor
Peter Lasrado ... visual effects
Jean-Marc Laurin ... digital compositor: Hybride
Geoffroy Lauzon ... digital compositor: Hybride
Adam Lawrence ... visual effects coordinator
François Le Bastard ... digital compositor: Rodeo FX
Christophe Le Derout ... cfx / td: Cinesite
Matthew Leach ... r&d
Tracey Leadbetter ... visual effects producer: Double Negative
Christopher Learmonth ... vfx editor: Cinesite
Baptiste Lebouc ... visual effects lead
Benoit Lecailtel ... visual effects artist: double negative
Mathieu Leclaire ... technical director: Hybride
Jessica Lee ... visual effects artist
Benoit Lefebvre ... layout/tracking: Hybride
Benoit Legros ... lead compositor: Cinesite
Erik Lehmann ... senior modeller: Image Engine
Andrew Leighton ... data operator & modeller: Cinesite
Maxime Lemieux ... digital compositor: Hybride
Alexis Lemonis ... visual effects artist
Jean-François Leroux ... digital compositor: double negative
Nicolas Leroy ... lighting td: Cinesite
Elizabeth Leslie ... vfx editor
Luke Letkey ... 2d sequence supervisor
Jean-Sebastien Letourneau ... production assistant: Hybride
Seth Lickiss ... stereoscopic compositor
Tord Liljedahl Tønnesen ... assistant colourist
Ivan Lima ... compositor: Double Negative
Kew Lin ... roto artist: Double Negative
Cedric Ling ... matchmove lead: double negative singapore
Brendan Llave ... lead stereo compositor
Michael Lorenzo ... modeller: Cinesite
Samuel Loriault-Goulet ... layout/tracking: Hybride
Martine Losier ... visual effect coordinator: Hybride
Leah Low ... lighting td: double negative
Will Lucas ... Tech Support Lead
Jordan Lucchino ... stereoscopic compsitor
Lucy Luong ... layout artist
Ahmidou Lyazidi ... technical support: Hybride
Josh Lynch ... matchmove artist: Cinesite
Alex James Macieira ... bodytrack artist: double negative
Garry Maddison ... colourist: Double Negative
Shri Bindhu Madhav ... finaling supervisor
Francesco Antonio Maggi ... digital compositor: Double Negative
Gokul Mahajan ... Sr Finaling Supervisor
Jocelyn Maher ... digital compositor: Hybride
Khoi Mai ... stereoscopic compositor: Stereo D
Julien Maisonneuve ... vfx producer: Cinesite
Carson Majors ... rotoscope artist
Yael Majors ... lead stereoscopic compositor
Vincent Febriyanto Mak ... stereo compositor: Stereo D
Alexander Maldoff ... visual effects coordinator
Ashish Malhotra ... senior compositor
Dean Mangion ... matchmove artist: Image Engine
Jean-Philippe Marchand ... matte painting td
Amelie Marcoux ... vfx coordinator: Cinesite
Karina Mariano ... visual effect coordinator: Hybride
Jessie Martel ... texture artist: Cinesite
Catrine B. Martin ... rigging: Cinesite
Edward Martin ... visual effects artist
Rémi Martin ... compositor: Cinesite
Daniel Maskit ... fx td
Michael Hall Mauritzen ... animator: Double Negative
Rajesh Mavila ... visual effects artist
Kindra McCall ... visual effects artist
Daniel McDonald ... surfacing: texture artist
Dara McGarry ... production support
Owen McGonigle ... visual effects artist
David McKay ... matchmove artist: Rodeo FX
Michelle McKeating ... roto/prep
Liam Meakins ... stereoscopic compositor
Himanshu Meena ... senior matchmove artist: double negative
Tobias Meier ... environment artist: cinesite
Jennifer Giovanna Meire ... sequence supervisor: double negative (as Jennifer Herbert)
Davide Mella ... crowd pipeline support
Christian Menard ... textures & lighting: Hybride
Simon Mercier ... matte painting td: Rodeo FX
Javier Meroño ... visual effects
Andre Metello ... character rigger: double negative
Danielle Millington-Peck ... vfx editor
Sean Mills ... lead modeller: Cinesite
Belly Mingmuong ... digital compositor: Hybride
Scott Mitchell ... visual effects artist
Patel Mitul ... matchmove artist: Double Negative
John Moffett ... compositor: Cinesite
Amer Sohail Mohammed ... matchmove artist: double negative
Jeanette Monero ... compositor: Double Negative
Alberto Montañés ... digital compositor: double negative
Antonio Montes ... double negative
Chris Montesano ... pipeline supervisor
Jeremy Mooney-Somers ... effects technical director: Double Negative
Brad Moore ... digital compositor
Victor Morejon ... digital compositor
Benoit Morin ... layout/tracking: Hybride
Stéphanie Morin ... cg artist: Raynault VFX
Claire Morris ... element qc artist: stereo d
Dafydd Morris ... previsulization artist
Darren A. Mosher ... visual effects
Richard Moss ... senior lighting td
Mary Mullan ... paint & prep artist: One Of Us
Atyeb Muneer ... digital compositor
Chris Munns ... assistant colourist: Double Negative
Tomas Munzar ... digital compositor
Michel Murdock ... visual effects financial controller: Hybride
Melanie Murray ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Muruganantham ... matchmove artist: Double Negative
Scott Musselman ... stereoscopic compositor
Jayaraj Muthukumar ... matchmove and rotoanim artist
Javier Muñoz ... digital compositor: double negative
Jason G. Myers ... data operations manager: cinesite
Sven Müller ... generalist technical director: Double Negative
Saurabh Nandedkar ... digital compositor: double negative
Livi Naylor ... Visual effects coordinator: Double Negative
Dan Neal ... cg supervisor: double negative
Daniel Neves ... visual effects artist
Pete C. Newbauer ... visual effects artist
Helen Newby ... additional vfx supervisor: Cinesite
Khang Ngo ... software engineer
Simon Nguyen ... intern: cinesite
Leila Nicotera ... visual effects producer: One of Us
Gustaf Nilsson ... compositor: Cinesite
Ole-Aleksander Nordby ... digital compositor
Clare Norman ... head of production: Milk Visual Effects
Joe Nowacki ... digital effects
Sabrina Nunes ... lighting td: Cinesite
Rob O'Dea ... matchmove
John O'Lone ... digital compositor
Matthew O'Sullivan ... technology project manager
Shuhei Ogawa ... compositor
Paula Olszowska ... compositor: Cinesite
Jonathan Opgenhaffen ... concept artist: senior matte painter
Andrea Umberto Origlia ... animation artist / rigging td
Alban Orlhiac ... senior matte painter: double negative
Michelangelo Neri Orliani ... compositor: Cinesite
Raphael Oseguera ... lead roto/prep artist
Kamila Ostra ... visual effects producer: Dazzle Pictures
Christophe Pacaud ... digital compositor: Double Negative
Anna Pacchioni ... digital compositor: Hybride
Marta Padilla ... 3D Modeler
Fraehan Pagdiwalla ... visual effects line producer: Double Negative London
Christopher Page ... animator: Cinesite
Graham Page ... visual effects supervisor: Double Negative
Olivier Painchaud ... technical support: Hybride
Andris Pakalns ... digital compositor: Rodeo FX
George Palcut ... digital compositor: double negative
Béatrice Palin ... rotoscope artist: Rodeo FX
Scott Palleiko ... senior lighting technical director: Double Negative
Richard Pang ... Generalist TD: Double Negative
Steve Pang ... visual effects editor
Jean-Francois Paquet ... texture artist: Cinesite
Rachelle Paquin ... compositor: Double Negative
Christian Paradis ... lookdev & lighting td: cinesite
Clara Parati ... digital matte painter / dmp/environment artist
Bintu Kharolia Parjapati ... matchmove artist: double negative
Dominic Parker ... visual effects supervisor: One of Us
Josh Parks ... digital compositor: Double Negative
Ellis Parry ... matchmove artist: Double Negative
Stuart Partridge ... senior compositor
Dana Passarella ... stereoscopic compsitor
Saurabh Patel ... machmove artist: double negative
Disha Pathak ... digital compositor
Sujeet Patil ... Sr.Bg prep artist: double negative
Uppu Pavanrajesh ... digital artist
Miriam Pavese ... compositor: Double Negative
Tetu Pawan ... digital compositor: Double Negative
Robbie Payne ... digital asset manager: Propshop
Jessica Pearce ... production coordinator: Stereo D
Soren Bendt Aaboe Pedersen ... pre-vis artist
Dario Pedretti ... digital compositor: Double Negative
Benoit Pelchat ... digital matte painter: Cinesite
Steve Pelchat ... lead layout/tracking: Hybride
Lucía Peralta ... digital matte painter
Enrico Perei ... senior compositing artist
Marko Perendija ... digital compositor
Samuel Perkins ... visual effects editor: Double Negative
Billy Perry ... digital artist
Joep Peters ... texturing artist: Double Negative
Frank Petit ... digital compositor
Yordan Petrov ... matchmove artist
Andrea Pezzolato ... visual effects artist: atomic arts
Maxime Philippon ... modeler: Rodeo FX
Thomas Phillips-Howard ... technical animator
Phets Phonasa ... sr depth artist
Brittany Piacente ... visual effects artist
Quentin Pianta ... visual effects artist
Patrick Piche ... lead technical director: Hybride
Damien Pierlot ... td generalist
Jacek Pilarski ... digital matte painter: Double Negative
Praveena Pinnoju ... Body Track Artist: Double Negative
Jordan Pitchon ... animator
Dominik Platen ... compositor: One of Us
Vincent Poitras ... compositing supervisor: Raynault VFX
Barry Poon ... vfx assets production manager: image engine
Suyog Pore ... digital compositor
Sebastien Potet ... lead rigger: Cinesite
Tim Potter ... Head of Modelling: Cinesite London
Etienne Poulin St-Laurent ... lead matchmove: Rodeo FX
Guillaume Poulin ... visual effects editor: Rodeo FX
Carlota Primo ... lighting technical director
Derek N. Prusak ... post production manager: Deluxe 3D/Stereo D
Jakub Pruszkowski ... digital compositor: Double Negative
Giorgia Pulvirenti ... compositor: Double Negative
Simon Pynn ... matchmove supervisor: double negative
Olivier Péloquin ... digital compositor: Rodeo FX
Yu Qin ... roto & paint artist
Michael Queen ... digital compositor: Double Negative
Carlos Quijada ... visual effects artist
Marko Radinkovic ... senior digital compositor: Double Negative
Nigel Rafter ... animator: double negative
Roberto Raio ... animator: double negative
Sathya Rajarajan ... digital compositor
Luke Rawcliffe ... visual effects artist
Kisholay Ray ... production coordinator: Deluxe StereoD
Pierre Raymond ... president and head of production: Hybride
Mathieu Raynault ... supervisor: Raynault VFX
Aamir Raza ... stereoscopic compositor
Julien Record ... digital compositor
Max Rees ... vfx line producer
Jun Ren ... layout artist: Cinesite
Laurent Reynaud ... compositor: dneg
Benjamin Ribière ... compositing supervisor: Cinesite
Francesco Ricciardelli ... visual effects artist
Emma Rider ... visual effects coordinator
Radost Yonkova Ridlen ... senior compositor: Double Negative (as Radost Yonkova)
Viktor Rietveld ... fx supervisor: double negative
Sébastien Rioux ... digital compositor: Hybride
Miso Ristov ... digital compositor: Double Negative
Genesis Rivas ... stereo compositor
Jean-Pierre Riverin ... cg artist: Raynault VFX
David Roberge ... modeler: Hybride
Alexandra Robert ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Wesley Roblett ... lighting td: double negative
Antonio Rodríguez Díaz ... digital compositor: double negative
Ryan D. Romero ... digital artist (IMAX version)
Martin Rossi ... animator: Double Negative
Dale Rostron ... environments td: Double Negative
Paul Round ... senior compositor
Marc A. Rousseau ... vfx executive producer: Cinesite
Jean-Paul Rovela ... senior lighting technical director / textures & lighting: Hybride
Guillem Rovira ... Digital Matte Painter
Caroline Rowlands ... vfx editor: Double Negative
Sandeep Roy ... Roto Anim Artist: Double Negative
Jagdeep Saggu ... compositor: Cinesite
Paul Saint-Hilaire ... digital compositor
Tom Sakai ... visual effects artist
Etienne Salançon ... compositor: Cinesite
Barbora Salaseviciute ... digital matte painter
Celestin Salomon ... lead texture artist: Cinesite
Marine Samyn ... compositor: Cinesite
Kevin Sanders ... stereoscopic compositor: Stereo D
Theodore M. Sandifer ... stereoscopic artist
Hannes Sap ... roto prep artist: Double Negative
Ian Sargent ... screen graphics designer
Sanjay Satapathy ... lighting td: double negative
Katarina Savic ... stereoscopic compositor
Katy Savoie ... digital compositor: Hybride
Hemant Parshuram Sawant ... digital compositor: double negative
Benjamin Scabell ... digital compositor: double negative
Cale Schmidt ... stereoscopic compositor
Arvid Schneider ... lead lighting artist: Cinesite
Daniel Schrepf ... stereoscopic roto supervisor
Brett Schroeder ... lead animator: cinesite
Carl Schröter ... digital compositor: double negative
Brian Schultz ... Sr Finaling Supervisor
Evelyn Schunn ... roto prep artist: Double Negative
Andrew E. Scrase ... generalist technical director: Double Negative
Amanda Seah ... matchmove artist: Double Negative
Eric Senecal ... fx technical director at cinesite
Igor Senkin ... stereoscopic compositor: Stereo D
Balasubramaniam Senthil Kumar ... bodytracker/matchmove artist: double negative
Roger Serrabassa Vilar ... digital compositor: Double Negative
Khizar Shabir ... stereo compositor: Stereo D
Balakumaran Shanmugam ... stereo compositor
Mohak Sharma ... visual effects producer
Jessica Sharp ... depth department manager: Stereo D
Gary Shelley ... digital compositor
Ben Shepherd ... senior visual effects artist: Double Negative
Sohail Shimi ... stereoscopic compositor: Stereo D
Aleksei Sidorenko ... digital compositor: Double Negative
Christian Simon ... lead compositor: Cinesite
Marc-Olivier Simoneau ... compositor: Cinesite
Vivek Kumar Singh ... paint supervisor
Maxime Sirven ... visual effects editor
Joao Sita ... visual effects supervisor: Image Engine
Sivaprayag ... visual effects editor: double negative
Maciej Skoluba ... compositor
Matina Skouteri ... vfx coordinator: Cinesite
Irene Smirnova ... texture artist: Cinesite
Corey Smith ... element qc
Jessica Clare Smith ... digital compositor
Stephen J. Smith ... roto/prep lead: one of us
Vikramjit Sorensangbam ... modeler: Hybride
Richard Sowerby ... lead painter/roto: Cinesite
Bernardo Andrea Spadafora ... lighting td: double negative
David Spotts ... element qc artist
Marie-Eve St-Amour ... production assistant: Hybride
Guillaume St-Aubin-Seers ... digital compositor: Hybride
Luke Stabile ... senior production coordinator: Stereo D
Richard Stay ... lead compositor
Jim Steel ... senior digital compositor: Double Negative
Joseph Angelo Steel ... visual effects: Timeslice Films
Mark Stepanek ... lead lighting artist: Cinesite
Craig Stiff ... visual effects
Paul Venn Stirling ... digital compositor: Double Negative
Sudhirvarma ... stereo compositor: StereoD
Lee F. Sullivan ... visual effects artist: double negative
Iryna Sumanova ... roto/paint artist: Image Engine
Troy Summersett ... stereoscopic compositor: Stereo D
Josef Sy ... animator: Hybride
András Szõcs ... digital compositor: double negative
Brian Taber ... stereographer
Mehdi Tadlaoui ... matchmove artist: Cinesite
Daniele Tagliaferri ... senior lighting TD: Double Negative
Shirin Takallu ... visual effects
Chiara Talarico ... digital compositor
Sylvie Talbot ... communication: Hybride
Jerrod Tan ... roto/paint artist
Dolorès Tardif ... administration: Hybride
Dipak Tarpara ... stereoscopic compositor
George Tatchell ... matchmove artist: Cinesite
Ryan Tatum ... paint and roto: One of Us
Chris Tay ... prep artist: Double Negative
Mark Taylor ... texture artist: Double Negative
Benoit Terminet Schuppon ... animator: Double Negative
Alexandre Tessier ... textures & lighting: Hybride
Alexandros Theodosiou ... visual effects compositor: Atomic Arts
Sylvain Theroux ... cg supervisor: Raynault VFX
Olivier Thibaut ... research and development: Double Negative
Joseph Thomas M. ... matchmove artist: Double Negative
Mat Thompson ... visual effects coordinator: double negative
Ash Thorp ... digital artist
Zelda Tinska ... visual effects line producer: Double Negative
Narayana Murthy Tirunagari ... prep artist
Ravinandan Tiwari ... matchmove artist: double negative
Steve Tizzard ... digital compositor
Maria Todorov-Topouzov ... stereoscopic compositor
Ruggero Tomasino ... digital compositor
Victor Tomi ... digital compositor: One of Us
Sam Paul Toms ... visual effects editor: One of Us
Georges Tornero ... compositor: Cinesite
Samantha Tracey ... visual effects production manager: Double Negative
Mai-Anh Tran ... matte painter: Rodeo FX
Valentin Trasnea ... compositor: Cinesite
Sanju Travis ... compositor: Cinesite
Chris Treichel ... stereo line producer: North America, Stereo D
Anne Tremblay ... communication: Hybride
Marco Tremblay ... lead modeler: Hybride
Ellis Trespalacios ... stereo visual effects coordinator
Mohit Tripathi ... prep artist
Dominik Trottier ... roto/prep artist: Double Negative
Adam Trowse ... digital compositor
Taylor Tulip-Close ... lead data wrangler
Sarah Tulloch ... visual effects producer
Abdul Ahad Tunio ... stereo compositor: Stereo D
Niki Turpin ... compositor: Double Negative
Sarfaraz Uddin ... prep artist: double negative
Chris Ung ... lead effects artist: Double Negative
Priyanshu Uniyal ... lighting technical director: double negative
Vitek Ures ... animatics
Raphael Valle ... digital compositor: Hybride
Leigh van der Byl ... texture painter: Double Negative
Johan van Huyssteen ... compositor: Double Negative
Courtney Vanderslice ... vfx executive producer: Cinesite
Adam Vanner ... creature technical director
Lies Veldeman ... digital compositor: double negative
Milo Verbowski ... senior artist: Cinesite
Marjolein Verheij ... roto/prep artist: One of Us
Wesley Vet ... matchmove artist
Charles-Henri Vidaud ... matte painter: Double Negativ
Ezequiel Villanueva ... digital compositor: Double Negative
Valérie Villeneuve ... textures & lighting: Hybride
Vinayagam ... matchmove: double negative
Sachin Vishwas ... digital compositor: double negative
Lea Vuillemin ... paint and roto: Cinesite
Adam Walker ... visual effects artist
Tara Walker ... visual effects artist
Gongjin Wang ... digital matte painter: cinesite
Sanford Warwick ... stereoscopic compositor/paint artist: stereo d
Alex Watkins ... paint and roto: Cinesite
David Watson ... lighting td: Cinesite
Alex Webb ... compositing supervisor: Cinesite
Ollie Weigall ... lead compositor: Cinesite
Tyler Weiss ... visual effects producer
Brittany Wetzel ... stereo compositor: gener8
Huw Whiddon ... prep lead: double negative
Stu Whitten ... motion capture specialist
Christopher Whittle ... visual effects artist: Double Negative
Yanick Wilisky ... visual effect supervisor: Hybride
Ross Lee Wilkinson ... generalist td
Will Van Dao ... paint/prep artist: double negative
Stephen Alan Willey ... research and development: Double Negative
Owen E. Williams ... visual effects supervisor
Ryan M. Wilson ... stereoscopic artist
Tom Wolstenholme ... visual effects artist
Shawn Paul Wolvin ... modeller: Cinesite
Sauyan Wong ... data i/o manger / data manager
Loeng Wong-Savun ... visual effects supervisor: Vitality Visual Effects
Anthony Wonsoff ... digital matte painter: milk-vfx
Adam Woodfield ... paint and roto: Cinesite
Ged Wright ... visual effects supervisor
Yi Yang ... stereo element producer: Prime Focus World
Roland Yepez ... lead animator: Double Negative
Natalie Young ... matchmove artist: Double Negative
David Yrisarri ... visual effects producer
Jun Xian Yue ... roto artist: double negative
Volkan Yurdakul ... compositor: Cinesite
Farhad Yusufi ... lead generalist td: double negative
Deborah Zadzora ... visual effect coordinator: Hybride
Fabio Zangla ... cg sequence supervisor
Michael Zannetou ... research and development: Double Negative
David Zaretti ... digital compositor: double negative
Patrick Zentis ... digital matte painter: Cinesite
Yi Zhang ... digital compositor: Rodeo FX
Simone Zuccarini ... roto/prep artist
Tim Barter ... digital compositor (uncredited)
Florian Chauvet ... vfx coordinator: Cinesite (uncredited)
Giovanni Di Giulio ... VFX Production Runner: Double Negative (uncredited)
Laura Dochtermann ... visual effects coordinator: Image Engine (uncredited)
Cederic Estevao ... roto/paint artist: Cinesite (uncredited)
Emmanuel Guevarra ... elements artist: Gener8 (uncredited)
Ian Lawson ... research and development: Double Negative (uncredited)
Kevin Luttman ... stereo compositor: Stereo D (uncredited)
Shira Malamud ... roto: paint (uncredited)
Nathan Mateer ... visual effects (uncredited)
Nicole Nagata ... element qc artist (uncredited)
David O'Brien ... element qc compositor: Stereo D (uncredited)
Tananuch Phosri ... bg prep artist (uncredited)
Vanessa Seow ... visual effects coordinator: Double Negative (uncredited)
Vanessa Velasquez ... technology: Double Negative (uncredited)
Richard Widgery ... virtual production supervisor: motion control (uncredited)
Andrew Zeller ... compositor (uncredited)

Stunts 

Sina Ali ... stunt performer
Boyan Anev ... stunt performer
Faycal Attougui ... stunt performer
Adam Basil ... stunt performer
Ashley Beck ... Stunt Double: Michael Fassbender
Rachelle Beinart ... stunt double: Octavia Selena Alexandru
Adam Brashaw ... stunt double: michael fassbender
Chloé Bruce ... Stunt Double: Ariane Labed & Michelle Lin
Dacio Caballero ... stunt performer
Tony Christian ... stunt rigger
Jonathan Cohen ... stunt performer
Ben Cooke ... stunt coordinator
Lucy Cork ... stunt double: Ariane Labed
Matt Crook ... stunt performer
Federico Cueva ... stunt rigger
Jason Curle ... stunt performer
Rob de Groot ... stunt performer
Will Dent ... stunt rider
Dimiter Doichinov ... stunt performer
Clint Elvy ... stunt performer
Tomas Ereminas ... fight co-ordinator: stunt double Ohejda / fight double: Ojeda
Suzie Frize-Williams ... stunt department coordinator
Eduardo Gago Muñoz ... stunt double: Michael Fassbender
Genadiy Ganchev ... stunt performer
Oliver Gough ... stunt performer
David R. Grant ... Stunt double - Micheal fassbender
Bobby Holland Hanton ... stunt performer
James Harris ... stunt performer
Al Holland ... stunt performer
Jiri Horky ... stunts
Dian Hristov ... stunt performer
Radoslav Ignatov ... stunt performer
Othman Ilyassa ... stunt performer
Erol Ismail ... stunt performer
Jonny James ... motion capture performer
Danko Jordanov ... stunts
Leonid Kotik ... stunt performer
Bogdan Kumshatsky ... stunt performer
Mike Lambert ... assistant stunt coordinator
Paul Lowe ... stunt double: Prince ahmed
Georgi Manchev ... stunt performer
Boris Martinez ... stunt performer
Stilyan Mavrov ... stunt performer
Nick McKinless ... stunt performer
Lee Moulton-Davies ... stunt performer
Cali Nelle ... stunt double: Michael Kenneth Williams
Chris Newton ... key stunt rigger: additional photography / stunt rigger
Abian Padrón ... stunt rigger
Jan Petrina ... Stunt Rigglet
Rashid Phoenix ... stunt performer
Oleg Podobin ... stunt performer
Tilly Powell ... stunt performer
Adam Prickett ... stunt double
Andrej Riabokon ... stunt performer
Jaan Roose ... Slackline Stunt Double: Ariane Labed and & Michael Fassbender
Louis Samms ... stunt performer (as Lou Wong)
Matthew Sampson ... horse department supervisor
Hayley Saywell ... stunt department supervisor / utility stunts
Luke Scott ... stunt performer
Fenix Searle ... stunt performer / stunt rigger
Stefan Shopov ... stunt performer
Vencislav Stojanov ... stunts
Marek Svitek ... stunts
Mens-Sana Tamakloe ... utility stunts
Ty Trand ... stunt rigger
Tauri Vahesaar ... stunt double
Tony Van Silva ... stunt double
Damien Walters ... stunt double: Michael fassbender aguilar
Peter White ... horse master
Christopher Whitlow ... stunt performer
Alistair Whitton ... stunt performer
Simon Whyman ... stunt rigger: Additional Photography
Leo Woodruff ... stunt performer
Ben Wright ... stunt double: Callum Turner / stunt double: Ojeda
Ramon Álvarez ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Steven Aitchison ... camera trainee: dailies
Timo Andert ... digital imagining technician: 2nd Unit Malta
Ben Appleton ... Digital imaging Supervisor
Peter Ayriss ... drone pilot
Simon Baker ... camera operator: main unit
Marvin Baldacchino ... electrician: Malta
Alex Basham ... Practical Electrician
Lawrence Beckwith ... additional second assistant camera: main unit
Jason Berman ... phantom camera technician
Joshua Bosley ... camera trainee: dailies
John Bowman ... video assist coordinator
Jeremy Braben ... aerial director of photography
Kerry Brown ... still photographer
Jamie Bruce ... electrician
Scott Bryan ... sparks rigger: dailies
Julian Bucknall ... first assistant camera: "a" camera, main unit, Malta
Terence Bulley ... aerial director of photography
Walter Burkhardt ... specialty rigger
Steven Casali ... video operator:additional photography
Francesca Catalano Kiddo ... camera trainee: Malta (as Francesca Catalano)
Matthew Clyne ... grip trainee
Adam Coles ... c camera 1st ac: main unit - Malta
Darren Coomber ... standby rigger grips
Alex Coverley ... b camera dolly grip
Simon Cullen ... Electrical rigger
Nic Cupac ... best boy: grip
Mardon de Carvalho ... digital imaging technician: splinter unit
Mark Dempsey ... dit trainee: dailies
Massimiliano Dessena ... key rigging grip
Galo Dominguez ... Lighting console operator: Splinter unit
Autumn Durald ... splinter unit: director of photography
Laurence Edwards ... head technician
Tobias Eedy ... first assistant camera: b camera
Jason Ewart ... "c" camera / steadicam operator: UK
Jon Fenech ... d.i.t assistant: main unit / data wrangler: main unit (dailies)
Wezley Joao Ferreira ... video assistant:dailies/pick ups
Simon Finney ... c camera operator: Malta
Massimiliano Finzi ... d.i.t assistant: dailies
Eamonn Fitzgerald ... lighting technician
Kevin Fitzpatrick ... Head Practical Electrician
George Anthony Fox ... camera trainee: main unit
Paolo Frasson ... b dolly grip: additional
Matthew Hall ... practical electrician
Steven Hall ... Additional photography
Will Handley ... eclipse technician
Dermot Hickey ... first assistant camera: "a" camera, additional photography
Joe Hissey ... electrician
Tommy Holman ... second assistant camera "b" camera: main unit
Angus Hudson ... additional director of photography: additional photography, dailies
Larry Hurt ... crane technician / flighthead technician
Kevin Joelson ... vfx cinematographer
Nikos Kalimerakis ... gaffer: action unit
Nick Kenealy ... video assist operator: splinter unit
Steve Kitchen ... best boy
Gary Lambert ... standby rigger
Becky Lee ... aerial camera assistant / second assistant camera: second unit, daily
Daniel Lillie ... central loader: main unit
Chaz Lyon ... First Assistant Camera: Malta
Steve Macher ... Chargehand Electrical Rigger
Danny McGee ... practical electrician
Adam McGrady ... video assistant
Martin Mecko ... qtake operator: 2nd Unit Malta
Tommaso Mele ... key grip
Andrea Michelon ... dit trainee
Simon Muir ... a camera: dolly grip
Andy Munday ... lighting programmer
Dean Murray ... second assistant camera: c camera Malta
Spencer Murray ... first assistant camera: "a" camera, second unit, Malta
Matthew Muscat-Drago ... second assistant camera
Alexandra Médeville ... camera trainee: VFX unit dailies
Manuel Nevosad ... Key Grip Rigging Stable Eye Cam
Matthew Poynter ... camera operator: main unit dailies
John Preca Trapani ... second unit: second assistant camera
Michele Abramo Puricelli ... libra technician: dailies
Elliot Purvis ... second assistant camera: additional photography
Jack Sands ... central loader: main unit, Malta / second assistant camera: "c" camera, Main unit, UK
Alex Seery ... dailies: digital image technician
Fulvio Segianni ... rigging grip
Todd Semmes ... spydercam specialty rigger
Paul Sharp ... best boy
James Shovlar ... digital imaging technician: aerial unit spain
Paul Snell ... second assistant camera: A Camera
Kat Spencer ... second assistant camera: malta unit
Gary Spratling ... camera operator: second unit
Joe Steel ... digital imaging technician: dailies
Fraser Taggart ... consultant director of photography
Olly Tellett ... first assistant camera: A Camera
Srdjan Tintor Sergio ... grip: Malta, dailies
Steven Toft ... Video Operator 2nd Unit
Mike Valentine ... underwater camera
Adam Walker ... electrician
Harry Walker ... rigger
Dan Walters ... desk operator
Gavin Walters ... rigging gaffer
Lee Walters ... gaffer
Marc Wolff ... pilot: camera helicopter
Clayton Young ... scorpio arm operator
Roger Zammit ... grip

Animation Department 

Steve James Brown ... animator
Scott Fritts ... animator
Gábor Kiss ... animator: Double Negative
Olivier Ladeuix ... animator: Double Negative
Stafford Lawrence ... animation supervisor
Sherin Mahboob ... animator: Double Negative
Benoit Moranne ... animator
Andrea Umberto Origlia ... character animator
A. Martín Puentes ... animator
Emanuel Strixner ... animator
David Vandenbroecke ... animator

Casting Department 

Vanessa Baker ... adr voice casting
Olivia Brittain ... casting assistant
Brenda Camilleri ... casting coordinator
Claudio Carta ... casting coordinator assissant
Andrés Cuenca ... casting assistant: Spain
Enrique Martín Guadamuro ... casting (as Enrique Martín)
Stephanie Mejlaq ... extras casting assistant
Faisal Sadegh ... extras casting assistant
Edward Said ... casting associate
Tonucha Vidal ... casting: spain
Louise Collins ... open call casting assistant (uncredited)
Bex Reynolds ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Michael Agosta ... costume assistant
Jolyon Auri ... junior dyer: costume breakdown
Amelia Bianchi ... wardrobe assistant
Sarah Brest ... key crowd costumer
Simon Brindle ... costume supplier key armour
Raffaella Buck ... costume breakdown artist
Sophie Canale ... costume buyer
Michele Carragher ... principal cast embroiderer
Sylvaine Champeau ... costume maker
Kasia Chojnowska ... costume cutter
Michelle Chong ... costume props maker
Jake Collier ... leather armour maker
Geneva Corlett ... set costumer
Ivo Coveney ... Costume Prop Supervisor
Sándor Daróczi ... breakdown extras malta / costume assistant (as Sandor Daroczi)
Annabel Davies ... trainee costume maker
Richard Davies ... assistant costume designer
James Debono ... wardrobe master: Malta
Jan Dieckmann ... key breakdown artist
Raphael Dilhan ... costume breakdown artist
Chris Duffelen ... costume breakdown
Carmen Fenech ... costume assistant
Samuela Galea ... costume assistant
Sarina Poppy Gallagher ... costume maker
Vicky Garside ... jewellery
Leanne Geddes ... costume breakdown daily: re-shoots
Christian Goddard ... principal set costumer
Philip Goldsworthy ... key stunt costumer
Robin Jiro Hall ... costume coordinator
Alice Hassall ... costume maker
Mariette Hendriks ... costume maker
Tom Hornsby ... assistant costume supervisor
Eileen Suzanne Zita Kelly ... leather maker
Sam Keyte ... costume maker
Stephen Kill ... head leather worker
Poli Kyriacou ... assistant costume designer
Emily Lancaster ... assistant costume buyer
Jessica Lawless ... costume assistant
Susan MacKenzie ... principal costume maker
Josie May ... costume trainee
Sharon McCormack ... head tailor
Crawford McKenzie ... cutter
Rebecca McLeod ... costume breakdown artist
Vikki Medhurst ... costume maker
Nadia Merabti ... crowd costume standby
Claire Mitchell ... principal costumer
Julie Nethercoat ... senior costume maker
Alessio O'Driscoll ... junior costume maker
Ellie Oldfield ... costume breakdown artist: daily
Stephanie Paul ... principal dresser
Tim Perkins ... leather worker
Billy Prichard ... costume assistant
Marina Angela Ruiz ... set costumer: Malta
Jessica Snyder ... costume breakdown artist: daily
Melissa Spratt ... dyer breakdown artist
Chloe Stanyon ... costume propmaker
Frances Sweeney ... cutter
Stephanie Szumlakowski ... junior jewellery maker
Elizabeth Thompson ... armour fabricator
Camilla Thomson ... trainee costume maker
Bryony Tyrrell ... principal leather worker
Tomke Von Gawinski ... costume breakdown artist
Kate Walling ... senior costume assistant
Lyndsey Wardrop ... trainee costume maker
Debbie Watson ... costume maker
Edmund Woodward ... costume modeller
Joanna Wright ... costume crowd coordinator

Editorial Department 

Milton Adamou ... stereoscopic post executive: Deluxe 3D Stereo D
Jordan Altria ... digital picture technician
Mike Austin ... finishing editor
Fiorenza Bagnariol ... data technician
Lucie Barbier ... color assistant (as Barbier Lucie)
Jens Baylis ... first assistant editor
Thom Berryman ... dailies producer
James Corless ... dailies producer
Michael Davis ... dailies colourist
Andrew Dearnley ... digital intermediate producer
Rachel Durance ... second assistant editor
Doiminic Evans ... digital lab operator
Chris Francis ... colour assistant
Meetal Gokul ... Senior Stereo Editor
Sally Hill ... editorial runner
Tom Isaac Scott ... assistant editor: EPK and BTS (as Tom Scott)
Jonas Jangvad ... colour assistant
Todd Kleparski ... head of production: Company 3 UK
Lydia Mannering ... Editorial Runner
Emily Mason ... stereoscopic editor
Claire McGrane ... Operations Manager, Company 3
Nick Monton ... head of production: Company 3 NY
Sadaf Nazari ... second assistant editor
Tom Poole ... digital intermediate colorist
Sam Shelton ... Third Assistant Editor
Justin Tillett ... on-line editor
Miriam Alvarez ... assistant stereo editor: Stereo D (uncredited)

Location Management 

Benjamin Bailey ... unit location manager: additional photography
Lewis Barron ... location assistant: additional photography
Kirsty Bartolo ... location assistant
Julian Bivol ... location marshall: dailies
Anna Boluda ... locations coordinator spain
Cesco Bonello ... location scout
Chris Bonello ... assistant location manager
Samantha Choat ... location unit assistant: additional photography
Charlie Dennis ... location assistant
Giles Edleston ... supervising location manager
Eddie Folcarelli ... Unit manager Malta
Joseph Formosa Randon ... location manager
Mavis Formosa ... location coordinator
Pol Guamis ... assistant location manager
Rubén Gómez ... location manager
Jacques Mezger ... location scout
Nick Oliver ... location manager
Daniel Peacock ... assistant unit manager
Jaime Polo ... assistant location manager
Ben Sanderson ... assistant location manager
Ruby Whitelocke ... Assistant Unit Manager
Dan Whitty ... location manager
Kevin Wolf ... location pa

Music Department 

Christoph Allerstorfer ... composer: trailer music
Robert Ames ... percussion / solo viola / viola improvisation
Christine Bergren ... music clearance and legal
Galya Bisengalieva ... solo violin / violin improvisation
Lucy Bright ... music supervisor
Hugh Brunt ... conductor / orchestrator
Cec Condon ... musician: percussion
London Contemporary Orchestra ... score performed by
Emma Cronly ... score supervisor
Fiona Cruickshank ... score recordist
Alex Ferguson ... assistant engineer
Dylan C. Jones ... composer: trailer music
Poppy Kavanagh ... music editor
Jesper Kyd ... music (as Jesper Kidd)
Matt Lehocky ... piano teacher
Matt Lovell ... score mixer
Yann McCullough ... temp music editor
Anna Ovsyanikova ... musician
Joe Ricardel ... composer: additional music (as Joseph 'Joe' Ricardel)
Chris Ross ... musician: bass guitar and synths
Scottpatrick J. Sellitto ... music consultant
Kathleen Shanks ... musical director
Eric Wiesler ... composer: trailer sound design
Sam Wilson ... solo percussion

Transportation Department 

Ana G. Aristegui ... production driver / transport office/driver
Jamie Barham ... Personal Driver Scoring frank marshall
Mariano Burattini ... driver
Ian Clarke ... picture car supervisor
Dobrin Daniela ... facilities coordinator
Adam Falzon Wintrup ... transportation coordinator
Dante Gallo ... facility driver
Natalie Gothelf ... transportation coordinator
John Humphreys ... driver: cast
Stephen Inwood ... camara truck driver
Andrew James ... driver: cast
Wilson James ... driver grips
Simon Jones ... transportation captain
Vince Levins ... hod tech vehicles
Irene Del Campo Lopez ... transportation coordinator
Paul Mahoney ... facilities OSM / Driver
Amanda R. Melguizo ... driver: Spain unit
Ismael Pascual ... swing truck driver
Andrew Pitwell ... driver: cast
Antonio Ramón ... transportation coordinator
Jade Tamzin Robertson ... transport coordinator: Malta (as Jade Robertson)
Diego Rodríguez Lobalzo ... picture car coordinator: Spain / picture vehicle coordinator: Spain
Ivan Scicluna ... transport coordinator
Clive Shaw ... 4x4 driver
Jorge Simón ... driver
Lol Smith ... driver to justin kerzal
Piotr Walczak ... transport facilities manager
Paul Wambach ... transportation manager: Spain
Gary Williams ... driver: cast
James May ... driver (uncredited)

Other crew 

Caridad Angus ... Stand-in
Ritienne Aquilina ... production assistant
Ana G. Aristegui ... production assistant
Sashi Arnold ... base pa: additional photography
Sarah Michelle Attard ... Assistant to Producer Jean Julien Baronnet
Steve Barnett ... double: Benedicto
Veronica Barnett ... assistant accountant
Theo Barrowclough ... Development Assistant for DMC Film
Joanne Batten ... Stand-in: Michelle Lin
Jasmine Becker-Williams ... assistant: Mr. Crowley
Bethany Billy ... stand-in/double: Octavia Selena Alexandru
Lisa Birch ... assistant to diving coordinator
Richard Blenkiron ... stand-in young callum
Hana Bluchova ... horse groom
Maxwell Boulton ... accounts clerk: additional photography
Faye Carney ... unit nurse
Pilar Casado ... production secretary: Unit Spain
Charlene Cefai ... payroll accountant assistant
Chelsi Cefai ... additional set pa
Morgan Chetcuti ... assistant military advisor
Elizabeth Chodar ... assistant: Mr. Marshall
Greg Corke ... supervising armourer
Silvia Crastan ... stand-in
Roxanne Cuenca ... assistant script supervisor
David Danisovszky ... assistant accountant
Emma Davie ... unit publicist
Rod Dean ... 3D editor
Tim Deegan ... fire safety
Mollie Denny Gelder ... production assistant: additional
Sam Dent ... horse dept
Carlos Jesús Domingo ... office production assistant: Spain
Ellysha Eglon-Smith ... floor runner: additional photography dailies
José Luis Escolar ... Production Services Spain
Dave Evans ... armourer/2nd unit armourer
Roger Evans ... accommodation coordinator
Maria Pia Fanigliulo ... wrap co-ordinator
Silvia Felce ... assistant coordinator: spain
Lucia Foster Found ... aerial operations coordinator
Andy Fowler ... production executive: New Regency
James Fox ... insurance broker
Catherine Francis ... payroll accountant
Nathan Francis ... assistant accountant: additional photography
Ena Frias ... assistant: Mr. Milchan
Neve Gachev ... double: Sofia
Andrew Galea ... production assistant
Jonathan Kingston Gameiro ... digital playback technician
Jordan Garland ... assistant accountant
Sara Geralds ... pre-timing
Federico Ghetta ... production assistant
Nikhil Ghoorbin ... technical support
Rory Gibb ... set production assistant: Spain
Miguel Giron Becker ... assistant accountant - spain
AnaMarie C. Gonzaga ... production controller-additional photography
Maryllis Gonzalez ... location accountant: Spain
Danny Gulliver ... inflatable crowd supervisor
Annys Hamilton ... production secretary
Harriet Hammond ... travel manager
Andy Harriss ... Health and Safety Supervisor
Joe Hennessy ... security
Marina Heumann ... production assistant: additional photography
Frank Hobbs ... assistant: Mr. Baronnet
Aaron Hopkins ... production assistant
Paul Hornsby ... military advisor
Aisling Hughes ... assistant script supervisor: dailies
Tom Hughes ... Armoury Modeller
Francesca Hunt ... vfx accountant
Sarah Hunt ... Construction Dept Supervisor
Teodora Ilie ... production coordinator
Susie Jones ... script supervisor: Splinter Unit
Trisha Joyce ... unit medic
Francois Kamffer ... digital intermediate coordinator
Charlotte Keep ... Production Secretary: Additional Photography
Alex Kerr ... construction accountant
Elizabeth Kerr ... accounts clerk
David Kingsbury ... personal trainer: cast
Susannah Kudrath ... UK Payroll Accountant
Rob Levy ... uk security
Josep Llurba ... translation for dubbing: castilian spanish
Tom Lowes ... Unit osteopath/physio
Laura Lynch ... assistant accountant / assistant accountant: Malta
Norina Mackey ... assistant script supervisor: dailies
Agnès Margan ... assistant: Mr. Baronnet (as Agnes Margan)
Carmen Marina ... office pa
Nick Massey ... armoury modeller
Laura Mateos ... production accountant
Abby Mills ... production coordinator
Simon Mills ... production coordinator
Luke Moorcock ... digital dailies systems technician
Debbie Moore ... maltese production accountant
Zac Moss ... lock off pa: dailies
Sally Mulligan ... nurse: dailies
David Murrell ... diving coordinator
Richard Neale ... playback technician
Nathan Orme ... production guild accounts trainee
Tom Ormerod ... assistant production coordinator
Ellen Parkes ... assistant production coordinator
Patrick Parnis ... Health & Safety Consultant
Stacia Peters ... assistant: Mr. Marshall
Philip Pickford ... aerial safety
Shaun Pisani ... Accounts Trainee/Cashier
Katherine Pomfret ... Production Executive for DMC Film
Mary T. Radford ... assistant: Mr. Marshall (as Mary Radford)
Stephen Ralphs ... archery instructor
Emma Richardson ... assistant: Ms. Cotillard
Katy Riddell ... assistant: Mr. Irons
Sean Rigby ... Safety Supervisor
Danielle Rogers ... production assistant
Sam Rumble ... set production assistant
Thomas Schembri ... unit manager
Mercedes Selgas ... assistant accountant: Spain
Dave Shaw ... diving coordinator
Teresa Silleras ... payroll accountant: spain
Jessica Emily Smith ... payroll accountant: dailies
Kaitlyn Smith ... production coordinator
Jose Sosa ... Assistant Accountant
Matt Spooner ... safety advisor
Andy Stephens ... aerial operations manager
Yasmin Stewart ... Assistant Production Coordinator: Additional Photography
Phil Stoole ... behind the scenes documentarian
Neil Swain ... dialogue coach
Helen Swanwick-Thorpe ... post production coordinator
Jessica Tolan ... assistant accountant
Robbie Torbuck ... production assistant: additional photography
Jodi Tripi ... stock footage research
Frederic van Strydonck ... accountant trainee: Spain
Stephanie Vaughan ... assistant coordinator - malta & spain / production co-ordinator: additional photography
Lisa Vick ... script supervisor
Aaron Warham ... Assistant Accountant
Derek Warman ... fire officer
Fern Webster ... Accommodation Coordinator - prep
Daniel Westwood ... mauricio assassin body double
Rebecca Whiting ... executive assistant: stereo D
Tim Wildgoose ... weapons master
Anthony Raman Williams ... digital picture technician
Victoria Williams ... Health and safety advisor
Rebecca Wolf ... production accountant
Marc Wolff ... aerial coordinator
Kriss TheDish Brown ... Satellite Internet, 4G Wifi Engineer & IT Support (uncredited)
Tim Clawson ... executive vice president of physical production: New Regency (uncredited)
Tamas Pataki ... system administrator (uncredited)

Thanks 

Octavia Selena Alexandru ... the producers wish to thank the following for their assistance
Essie Davis ... the producers wish to thank the following for their assistance
Ruby Kurzel ... the producers wish to thank the following for their assistance
Stella Kurzel ... the producers wish to thank the following for their assistance
Hope Miles ... the producers wish to thank the following for their assistance
Eli Richbourg ... in memory of

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page